HU221228B1 - Components and catalysts for the polymerization of olefins, process for polymerizing olefins - Google Patents

Components and catalysts for the polymerization of olefins, process for polymerizing olefins Download PDF

Info

Publication number
HU221228B1
HU221228B1 HU9600390A HUP9600390A HU221228B1 HU 221228 B1 HU221228 B1 HU 221228B1 HU 9600390 A HU9600390 A HU 9600390A HU P9600390 A HUP9600390 A HU P9600390A HU 221228 B1 HU221228 B1 HU 221228B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
bis
methoxymethyl
catalyst component
group
alkyl
Prior art date
Application number
HU9600390A
Other languages
English (en)
Inventor
Enrico Albizzati
Giulio Balbontin
Giovanni Baruzzi
Antonio Cristofori
Giampiero Morini
Original Assignee
Montell North America Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from ITMI950318 external-priority patent/IT1274252B/it
Priority claimed from ITMI950317 external-priority patent/IT1274251B/it
Application filed by Montell North America Inc filed Critical Montell North America Inc
Publication of HU9600390D0 publication Critical patent/HU9600390D0/hu
Publication of HUP9600390A2 publication Critical patent/HUP9600390A2/hu
Publication of HUP9600390A3 publication Critical patent/HUP9600390A3/hu
Publication of HU221228B1 publication Critical patent/HU221228B1/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F10/00Homopolymers and copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F4/00Polymerisation catalysts
    • C08F4/42Metals; Metal hydrides; Metallo-organic compounds; Use thereof as catalyst precursors
    • C08F4/44Metals; Metal hydrides; Metallo-organic compounds; Use thereof as catalyst precursors selected from light metals, zinc, cadmium, mercury, copper, silver, gold, boron, gallium, indium, thallium, rare earths or actinides
    • C08F4/60Metals; Metal hydrides; Metallo-organic compounds; Use thereof as catalyst precursors selected from light metals, zinc, cadmium, mercury, copper, silver, gold, boron, gallium, indium, thallium, rare earths or actinides together with refractory metals, iron group metals, platinum group metals, manganese, rhenium technetium or compounds thereof

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)

Abstract

A találmány szilárd katalizátorkomponensekre és ezeket tartalmazókatalizátorokra vonatkozik. A katalizátor a következő komponensekreakciótermékéből áll: i) egy belső elektrondonort tartalmazó szilárdkatalizátorkomponens; b) egy alkil-alumínium-vegyület, és adottesetben c) egy külső elektrondonor. A belső elektrondonor és/vagy akülső elektrondonor egy olyan ciklopolién 1,3-diéter, amelyben a 2-eshelyzetű szén- atom egy egyedi, két vagy három telítetlen kötésttartalmazó ciklusos vagy policiklusos szerkezethez tartozik. ŕ

Description

A találmány olefinek polimerizációjára szolgáló, egyedi 1,3-diétereket tartalmazó katalizátorokra vonatkozik.
A 361 494. számon közzétett európai szabadalmi bejelentés olyan, szilárd katalizátorkomponenseket ismertet, amelyek belső elektrondonorként egy olyan étert tartalmaznak, amelyekben két vagy több étercsoportból van; ezek a katalizátorkomponensek a vízmentes magnézium-kloriddal és titán(IV)-kloriddal szemben specifikus reakciójellemzőkkel rendelkeznek.
Azok a katalizátorok, amelyeket a fenti katalizátorkomponensek és egy alkil-alumínium-vegyület reakciójával nyernek, az olefinek polimerizációjában nagy aktivitást és sztereospecifitást mutatnak, ugyanakkor nem igénylik külső elektrondonor alkalmazását.
A közelmúltban felismertük, hogy ha egy alkil-alumínium-vegyületet egy aktív formában lévő magnézium-dihalogenidből, egy titánvegyületből és egy olyan 1,3-diéterből álló szilárd katalizátorkomponenssel reagáltatunk, amely 1,3-diéterben a 2-es helyzetű szénatom két vagy három telítetlen kötést tartalmazó egyedi gyűrűs szerkezethez (ciklopolién szerkezethez) tartozik, akkor egy olyan katalizátort nyerünk, amely az olefinek polimerizációjában szokatlanul nagy katalitikus aktivitással és nagyfokú sztereospecifitással rendelkezik.
A fentiekben említett, ciklopolién szerkezettel rendelkező 1,3-diéterek (a továbbiakban: ciklopolién 1,3diéterek) - amelyek a 361 494. számon közzétett európai szabadalmi bejelentésben nincsenek ismertetve - a fentiekben említett katalizátorok számára lényegesen nagyobb aktivitást biztosítanak, mint amilyennel a technika állása alapján ismert éterek alkalmazásával nyert katalizátorok rendelkeznek.
Egy külső elektrondonort adva a fentiekben említett, belső elektrondonorként a ciklopolién 1,3-diétert tartalmazó katalizátorhoz, olyan katalizátort nyerhetünk, amely amellett, hogy megmarad a katalizátor nagy aktivitása, rendkívül nagyfokú sztereospecifitással rendelkezik. Ily módon megvalósíthatóvá válik az aktivitásnak és a sztereospecifitásnak egy olyan egyensúlya, amely a technika állása alapján ismert éterekkel nem érhető el.
A 362 705. számon közzétett európai szabadalmi bejelentésben olyan reakciók termékeiként nyert katalizátorokat ismertetnek, amely reakciók során egy titánvegyületből és egy aktív formában lévő magnézium-dihalogenid hordozón elhelyezett belső elektrondonorból álló szilárd katalizátorkomponenst, egy alkil-alumínium-vegyületet és külső elektrondonorként egy vízmentes magnézium-kloriddal történő komplexképzésre alkalmas, két vagy több étercsoportot tartalmazó étert 60 mmol/100 g magnézium-klorid mennyiségben, standard körülmények között reagáltatnak.
Ezek a katalizátorok az olefinek polimerizációjában nagy aktivitást és sztereospecifitást mutatnak.
Azt találtuk, hogy az előbbiekben említett katalizátorok működése nagymértékben javítható, ha külső elektrondonorként a fentiekben említett ciklopolién
1,3-diétereket alkalmazzuk.
Azok a katalizátorok, amelyeket a fentiekben említett ciklopolién 1,3-diéterek, mint külső elektrondonorok alkalmazásával nyerünk - és amelyek a 362 705. számon közzétett európai szabadalmi bejelentésben nincsenek ismertetve -, az olefinek polimerizációja során az aktivitás és a sztereospecifitás olyan jó egyensúlyával rendelkeznek, amit a technika állása alapján ismert éterek alkalmazásával nem lehet elérni.
Az előbbiekből következően a találmány egyik tárgya egy olyan, olefinek polimerizációjára szolgáló szilárd katalizátorkomponens, amely szilárd katalizátorkomponens egy aktív formában lévő magnézium-halogenidből, valamint egy, a magnézium-halogenid által hordozott, legalább egy titán-halogén kötést tartalmazó titánvegyületből, továbbá belső elektrondonorvegyületként egy olyan ciklopolién 1,3-diéterből áll, amely ciklopolién 1,3-diéterben a 2-es helyzetben lévő szénatom egy olyan, 5, 6 vagy 7 szénatomból, illetve 5-n vagy 6-n’ számú szénatomból és ennek megfelelően n számú nitrogénatomból vagy n’ számú - ahol n értéke 1 vagy 2, és n’ értéke 1, 2 vagy 3 -, a nitrogénatom, oxigénatom, kénatom és szilíciumatom csoportjából kiválasztott heteroatomból felépülő ciklusos vagy policiklusos szerkezethez tartozik, amely szerkezet két vagy három telítetlen kötést tartalmaz, azaz ciklopolién szerkezet, és amely szerkezet adott esetben más ciklusos szerkezetekkel kondenzált, vagy egy lineáris vagy elágazó láncú alkilcsoportok, cikloalkilcsoportok, aralkilcsoportok, alkil-aril-csoportok és halogénatomok által alkotott csoportból kiválasztott egy vagy több szubsztituenssel szubsztituált, vagy más ciklusos szerkezetekkel kondenzált és az említett szubsztituensek közül eggyel vagy többel szubsztituált, ahol a szubsztituensek a kondenzált ciklusos szerkezetekhez is kötődhetnek; továbbá az említett alkil-, cikloalkil-, aril-, aralkil- vagy alkil-aril-csoportok és a kondenzált ciklusos szerkezetek adott esetben egy vagy több, szénatomokat és/vagy hidrogénatomokat helyettesítő heteroatomot tartalmaznak.
Egy másik, találmány szerinti megoldás olefinek polimerizációjára szolgáló katalizátorra vonatkozik, amely katalizátor a következő komponensek reakciótermékéből áll:
a) egy, a fentiekben meghatározott katalizátorkomponens;
b) egy alkil-alumínium-vegyület, és adott esetben
c) egy elektrondonor-vegyület.
A találmány oltalmi körébe tartozik egy olyan, olefinek polimerizációjára szolgáló katalizátor is, amely katalizátor egy alkil-alumínium-vegyületnek és egy ciklopolién 1,3-diétemek egy olyan a1) szilárd katalizátorkomponenssel képezett reakciótermékéből áll, amely a1) szilárd katalizátorkomponens egy aktív formában lévő magnézium-halogenidből, valamint egy, a magnézium-halogenid által hordozott, legalább egy titán-halogén kötést tartalmazó titánvegyületből, továbbá egy elektrondonor-vegyületből áll.
Az a) katalizátorkomponens az a1) katalizátorkomponensnek egy előnyös példája.
Az (a) katalizátorkomponens előállításában alkalmazott ciklopolién 1,3-diéterekben az 1-es és 3-as helyzetű szénatomok előnyösen szekunder szénatomok.
HU 221 228 Β1
A ciklopolién 1,3-diéterekben lévő fenti szubsztituensek előnyösen a következők által csoportból kerülnek kiválasztásra: egyenes vagy elágazó láncú, 1-20 szénatomos alkilcsoport; 3-20 szénatomos cikloalkilcsoport; 6-20 szénatomos arilcsoport, 7-20 szénatomos aralkilcsoport vagy 7-20 szénatomos alkil-aril-csoport; valamint klóratom és fluoratom.
Az alkil-, cikloalkil-, aril-, aralkil-, alkil-aril-csoportokban és/vagy a kondenzált ciklusos szerkezetekben adott esetben jelen lévő heteroatomok a következők által alkotott csoportból kerülnek kiválasztásra: nitrogénatom; oxigénatom; kénatom; foszforatom; szilíciumatom; és halogénatomok, különösen klór- és fluoratom.
A fenti ciklopolién 1,3-diéterek között különösen előnyösek az olyan (I) általános képletű vegyületek, amelyek képletében
A, B, C és D jelentése szénatom vagy a nitrogénatom, oxigénatom, kénatom és szilíciumatom által alkotott csoportból kiválasztott heteroatom;
v, x és y értéke 0 vagy 1;
u és z értéke 0 vagy 1 vagy 2;
azzal a megkötéssel, hogy amennyiben u értéke 0, akkor
i) A, B és C jelentése szénatom, valamint v, x és y értéke 1; vagy ii) A jelentése nitrogénatom,
B és C jelentése szénatom, v értéke 0, valamint x és y értéke 1; vagy iii) A és B jelentése nitrogénatom,
C jelentése szénatom, v és x értéke 0, valamint y értéke 1; vagy iv) A és B jelentése szénatom,
C jelentése nitrogénatom, v és x értéke 1, valamint y értéke 0;
amennyiben u értéke 1, akkor
1) A, B, C és D jelentése szénatom, v, x és y értéke 1, valamint z értéke 2; vagy
2) A és B jelentése szénatom,
C jelentése nitrogénatom,
D jelentése oxigénatom, v és x értéke 1, valamint y és z értéke 0; vagy
3) A, B és C jelentése szénatom,
D jelentése oxigénatom, nitrogénatom, kénatom vagy szilíciumatom, v, x és y értéke 1, és ha D jelentése oxigénatom vagy kénatom, akkor z értéke 0, ha D jelentése nitrogénatom, akkor z értéke 1, és ha D jelentése szilíciumatom, akkor z értéke 2;
amennyiben u értéke 2, akkor
A, B és C jelentése szénatom,
D jelentése két, egymáshoz egyes kötéssel vagy kettős kötéssel kapcsolódó szénatom, v, x és y értéke 1, és ha D jelentése két, egymáshoz kettős kötéssel kapcsolódó szénatom, akkor z értéke 1, ha D jelentése két, egymáshoz egyes kötéssel kapcsolódó szénatom, akkor z értéke 2;
R és R1 jelentése azonosan vagy eltérően, egymástól függetlenül hidrogénatom; halogénatom, előnyösen klóratom vagy fluoratom; egyenes vagy elágazó láncú, 1-20 szénatomos alkilcsoport; 3-20 szénatomos cikloalkilcsoport; 6-20 szénatomos arilcsoport, 7-20 szénatomos aralkilcsoport vagy 7-20 szénatomos alkil-aril-csoport;
Rn jelentése azonosan vagy eltérően, egymástól függetlenül egyenes vagy elágazó láncú, 1-20 szénatomos alkilcsoport; 3-20 szénatomos cikloalkilcsoport; 6-20 szénatomos arilcsoport, 7-20 szénatomos aralkilcsoport vagy 7-20 szénatomos alkil-aril-csoport; és két vagy több R csoport egymáshoz kapcsolódhat, és így olyan, telített vagy telítetlen, kondenzált gyűrűs szerkezeteket alkothat, amelyek adott esetben R111 csoportokkal szubsztituáltak;
R111 jelentése halogénatom, előnyösen klór- vagy fluoratom; egyenes vagy elágazó láncú, 1-20 szénatomos alkilcsoport; 3-20 szénatomos cikloalkilcsoport; 6-20 szénatomos arilcsoport, 7-20 szénatomos aralkilcsoport vagy 7-20 szénatomos alkil-aril-csoport; valamint az R, R!, Rn és R111 csoportok adott esetben egy vagy több, szénatomokat és/vagy hidrogénatomokat helyettesítő heteroatomot tartalmaznak.
Előnyösen az a) katalizátorkomponens előállításában alkalmazott ciklopolién 1,3-diéterekben valamennyi, az (I) általános képletben lévő R1 csoport jelentése hidrogénatom, és a két R11 csoport jelentése metilcsoport.
Az R, R1, R11 és R111 szubsztituensekben adott esetben jelen lévő heteroatomok előnyösen a következő csoportból kerülnek kiválasztásra: nitrogénatom; oxigénatom; kénatom; foszforatom; szilíciumatom; és halogénatomok, különösen klóratom és fluoratom.
Az (I) általános képletű vegyületek egy szűkebb osztályát az olyan (II) általános képletű vegyületek alkotják,
HU 221 228 Β1
(II) amelyek képletében R, R1, R11 és R111 jelentése az (I) általános képletnél a fentiekben meghatározott, köztük az ott megadott előnyös jelentések.
A (II) általános képletű vegyületek egyedi példái közé tartoznak - egyebek mellett - például a következő származékok:
1,1 -bisz(metoxi-metil)-ciklopentadién;
, l-bisz(metoxi-metil)-2,3,4,5-tetrametilciklopentadién;
1.1- bisz(metoxi-metil)-2,3,4,5-tetrafenilciklopentadién;
1.1- bisz(metoxi-metil)-2,3,4,5-tetrafluorciklopentadién;
1.1- bisz(metoxi-metil)-3,4-diciklopentilciklopentadién;
1, l-bisz(metoxi-metil)-indén;
1, l-bisz(metoxi-metil)-2,3-dimetil-indén;
1.1- bisz(metoxi-metil)-4,5,6,7-tetrahidroindén;
1.1- bisz(metoxi-metil)-2,3,6,7-tetrafluor-indén;
1, l-bisz(metoxi-metil)-4,7-dimetil-indén;
1.1- bisz(metoxi-metil)-3,6-dimetil-indén;
1,1 -bisz(metoxi-metil)-4-fenil-indén;
1,1 -bisz(metoxi-metil)-4-fenil-2-metil-indén;
1.1- bisz(metoxi-metil)-4-ciklohexil-indén;
1.1- bisz(metoxi-metil)-7-(3,3,3-trifluor-propil)indén;
1, l-bisz(metoxi-metil)-7-(trimetil-szilil)-indén;
1,1 -bisz(metoxi-metil)-7-(trifluor-metil)-indén;
1.1- bisz(metoxi-metil)-4,7-dimetil-4,5,6,7-tetrahidroindén;
1,1 -bisz(metoxi-metil)-7-metil-indén;
1, l-bisz(metoxi-metil)-7-ciklopentil-indén;
1, l-bisz(metoxi-metil)-7-izopropil-indén;
1,1 -bisz(metoxi-metil)-7-ciklohexil-indén;
1,1 -bisz(metoxi-metil)-7-/erc-butil-indén;
1,1 -bisz(metoxi-metil)-7-Zerc-butiI-2-metiI-indén;
1,1 -bisz(metoxi-metil)-7-fenil-indén;
1,1 -bisz(metoxi-metil)-2-fenil-indén;
1, l-bisz(metoxi-metil)-17/-benz[e]indén;
1,1 -bisz(metoxi-metil)-17/-2-metil-benz[e]indén;
9.9- bisz(metoxi-metil)-fluorén;
9.9- bisz(metoxi-metil)-2,3,6,7-tetrametil-fIuorén;
9.9- bisz(metoxi-metil)-2,3,4,5,6,7-hexafluorfluorén;
9.9- bisz(metoxi-metil)-2,3-benzofluorén;
9.9- bisz(metoxi-metil)-2,3,6,7-dibenzofluorén;
9.9- bisz(metoxi-metil)-2,7-diizopropil-fluorén;
9.9- bisz(metoxi-metil)-1,8-diklór-fluorén;
9.9- bisz(metoxi-metil)-2,7-diciklopentil-fluorén;
9.9- bisz(metoxi-metil)-1,8-di fluor-fluorén;
9.9- bisz(metoxi-metil)-1,2,3,4-tetrahidrofluorén;
9.9- bisz(metoxi-metil)-l,2,3,4,5,6,7,8-oktahidrofluorén;
9.9- bisz(metoxi-metil)-4-/erc-butil-fluorén.
A ciklopolién 1,3-diéterek fenti meghatározásába tartozó egyéb példák közé tartoznak - egyebek mellett - a következő vegyületek:
1, l-bisz( 1 ’-butoxi-etil)-ciklopentadién;
1,1 -bisz( 1 ’ -izopropoxi-«-propil)-ciklopentadién; l-(metoxi-metil)-l-(l’-metoxi-etil)-2,3,4,5-tetrametil-ciklopentadién;
1,1 -bisz(a-metoxi-benzil)-indén;
1,1 -bisz(fenoxi-metil)-indén;
1,1 -bisz( 1 ’ -metoxi-etil)-5,6-diklór-indén;
1,1 -bisz(fenoxi-metil)-3,6-diciklohexil-indén; l-(metoxi-metil)-l-(l’-metoxi-etil)-7-íerc-butilindén;
1,1 -bisz[2-(2 ’-metoxi-propil)]-2-metil-indén;
3.3- bisz(metoxi-metil)-3//-2-metil-benz[e]indén;
9.9- bisz(a-metoxi-benzil)-fluorén;
9.9- bisz(r-izopropoxi-n-butil)-4,5-difenil-fluorén;
9.9- bisz(l’-metoxi-etil)-fluorén;
9-(metoxi-metil)-9-(l’-metoxi-etil)-2,3,6,7-tetrafluor-fluorén;
9-(metoxi-metil)-9-(pentoxi-metil)-fluorén;
9-(metoxi-metil)-9-(etoxi-metil)-fluorén;
9-(metoxi-metil)-9-(l’-metoxi-etil)-fluorén;
9-(metoxi-metil)-9-[2-(2-metoxi-propil)]-fluorén;
1,1 -bisz(metoxi-metil)-2,5-ciklohexadién;
1,1 -bisz(metoxi-metil)-benzonaftén;
7.7- bisz(metoxi-metil)-2,5-norbomadién;
9.9- bisz(metoxi-metil)-1,4-metán-dihidronaftalin;
4.4- bisz(metoxi-metil)-47/-ciklopenta[</,e,/)fenantrén;
9.9- bisz(metoxi-metil)-9,10-dihidroantracén;
7.7- hisz(metoxi-metil)-7/7-benz[í/,e]antracén;
1,1 -bisz(metoxi-metil)-1,2-dihidronaftalin;
4.4- bisz(metoxi-metil)-1 -fenil-3,4-dihidronaftalin;
4.4- bisz(metoxi-metil)-1 -fenil-1,4-dihidronaftalin;
5.5- bisz(metoxi-metil)-l,3,6-cikloheptatrién;
5.5- bisz(metoxi-metil)-10,ll-dihidro-57/-dibenzo [a, d\ cikloheptén;
5.5- bisz(metoxi-metil)-5//-dibenzo[a,í/]cikloheptén;
9.9- bisz(metoxi-metil)-xantén;
9.9- bisz(metoxi-metil)-2,3,6,7-tetrametil-xantén;
9.9- bisz(l’-metoxi-izobutiI)-tioxantén;
4.4- bisz(metoxi-metil)-1,4-pirán;
9.9- bisz(metoxi-metil)-jV-/erc-butil-9,10-dihidroakridin;
4.4- bisz(metoxi-metil)-1,4-kromén;
4.4- bisz(metoxi-metil)-1,2,4-oxazin;
1,1 -bisz(metoxi-metil)-benzo-2,3,1 -oxazin;
5.5- bisz(metoxi-metil)-l,5-pirindin;
5.5- bisz(metoxi-metil)-6,7-dimetil-l,5-pirindin;
2,2-bisz(metoxi-metil)-3,4,5-trifluor-izopirrol;
HU 221 228 Bl
4,4-bisz( 1 ’ -metoxi-etil)-benzo-/V- fenil-1,4-dihidropiridin.
A jelen találmány szerinti ciklopolién 1,3diétereket úgy állíthatjuk elő, hogy először a kívánt ciklopoliént nátrium-alkoholát jelenlétében paraformaldehiddel reagáltatjuk, annak megfelelően, ahogyan azt Wesslen korábban ismertette [B. Wesslen, Acta Chem. Scand., 21, 718-720 (1967)], és így a megfelelő ciklopolién-dimetilol-származékot szintetizáljuk, majd ezt követően a dimetilolszármazékot ismert módszerek alkalmazásával végzett alkilezéssel, cikloalkilezéssel vagy arilezéssel átalakítjuk a megfelelő diéterré; az utóbbi átalakítást például úgy hajthatjuk végre, hogy a dimetilolszármazékot egy erős bázis, például nátrium-hidrid jelenlétében, megfelelő oldószerben, például tetrahidrofuránban egy alkil-, cikloalkil- vagy aril-halogeniddel reagáltatjuk.
Az a1) szilárd katalizátorkomponensben lévő elektrondonor-vegyület egy olyan Lewis-bázis lehet, amely egy vagy több elektronegatív csoportot tartalmaz, és ahol az elektrondonor-atomok a következő csoportból kerülnek ki: nitrogénatom, oxigénatom, kénatom, foszforatom, arzénatom vagy ónatom. A fentiekben említett elektrondonor-vegyületek példáit a szakirodalom részletesen ismerteti. Az előnyös elektrondonor-vegyületek közé azok a vegyületek tartoznak, amelyek az a1) katalizátorkomponensből trietil-alumíniummal legalább 70 mol% mennyiségben kiextrahálhatók, és amelyek esetén az extrakció szilárd termékének felszíne (B.E.T.) legalább 20 m2/g, általában 100-300 m2/g közötti értékű.
A fentiekben említett elektrondonor-vegyületek példáinak ismertetése megtalálható - egyebek mellett - a 4 522 930. számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban; éterek, ketonok, laktonok, nitrogén-, foszfor- és/vagy kéntartalmú vegyületek tartoznak ebbe a körbe, továbbá az észterek különféle típusai.
A 4 522 930. számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban ismertetett észtereken kívül felhasználhatók a 045 977. számú európai szabadalmi leírásban tárgyalt észterek is.
A találmány szerinti megoldásban történő felhasználásra különösen alkalmasak a következő származékok : a ftálsav észterei, például diizobutil-, dioktil- és difenil-ftalát, benzil-butil-ftalát; a malonsav észterei, például diizobutil- és dietil-malonát; az alkil- és arilpivalátok; az alkil-, ciklo-alkil- és aril-maleátok; az alkil- és aril-karbonátok, például diizobutil-karbonát, etil-fenil-karbonát és difenil-karbonát; a borostyánkősav észterei, például mono- és dietil-szukcinát. Különösen előnyösek a ftálsav észterei.
Ugyancsak felhasználhatók az a1) katalizátorkomponensben azok az elektrondonor-vegyületek is, amely vegyületeket a 361 494. számon közzétett európai szabadalmi bejelentésben ismertettek.
Az említett vegyületek olyan éterek, amelyek két vagy több étercsoportot tartalmaznak, és amelyek standard körülmények között komplexképzésre képesek 60 mmol/100 g klorid mennyiségben vízmentes magnézium-kloriddal, valamint amelyek titán(lV)-kloriddal nem szenvednek szubsztitúciós reakciót, illetve csak 50 mol%-nál kisebb mennyiségben vesznek részt ilyen szubsztitúciós reakcióban.
A fenti reaktivitási kritériumok megállapítására szolgáló teszteket az alábbiakban ismertetjük.
Az éterek magnézium-kloriddal történő komplexálódásának vizsgálata
Egy 100 ml-es, rögzített keverőlapátos mechanikus keverővei ellátott üveglombikba nitrogénatmoszféra alatt az alábbi sorrendben a következő anyagokat vezettük be:
- 70 ml vízmentes n-heptán,
- 12 mmol vízmentes, (az alábbiakban ismertetett módon) aktivált magnézium-klorid,
- 2 mmol éter.
Lombik tartalmát 4 órán keresztül 60 °C hőmérsékleten reagáltatjuk (keverési sebesség: 400 fordulat/perc). Ezt követően a reakciókeveréket szűrjük, a kiszűrt anyagot környezeti hőmérsékleten 100 ml n-heptánnal mossuk, ezt követően pedig mechanikus vákuumpumpával szárítjuk.
A szilárd anyagot 100 ml etanollal reagáltatjuk, majd a kötött éter mennyiségének meghatározása érdekében kvantitatív gázkromatográfiás analízisnek vetjük alá.
A titán(IV)-kloriddal történő reakció vizsgálata
Mágneses keverővei ellátott 25 ml-es kémcsőbe nitrogénatmoszféra alatt a következő anyagokat vezetjük be:
- 10 ml vízmentes n-heptán,
- 5 mmol titán(IV)-klorid,
- 1 mmol donor.
A keveréket 30 percen keresztül 70 °C hőmérsékleten reagáltatjuk, majd 25 °C hőmérsékletre hűtjük, ezt követően pedig 90 ml etanollal elbontjuk.
Az így nyert oldatokat a belső standard módszer alkalmazásával gázkromatográfiás úton elemezzük (HRGC 6300 Mega Series Carlo Erba gázkromatográf; 25 méteres chrompack CP-SIL 5 CB kapillárkolonna).
Az éterekkel végzett komplexálási tesztekben alkalmazott magnézium-kloridot például az alábbiaknak megfelelően állíthatjuk elő.
Egy egyliteres, 1,8 kg 16 mm-es átmérőjű acélgolyókat tartalmazó vibrációs őrlőedénybe [Vibratom (Siebtechnik gyártmány)] nitrogénatmoszféra alatt 50 g vízmentes magnézium-kloridot és 6,8 ml 1,2-diklóretánt (DCE) mérünk be.
A keveréket 96 órán keresztül szobahőmérsékleten őröljük, majd a szilárd anyagot kiszűrjük, ezt követően pedig 16 órán keresztül 50 °C hőmérsékleten mechanikus vákuumpumpával szárítjuk.
A szilárd anyagjellemzői a következők:
- a reflexiós csúcs félszélessége: D110=l,15 cm,
- a halogén jelenlétének maximális intenzitása 20=32,Γ-nál,
- felszín (B.E.T.)=125 m2/g,
- visszamaradó l,2-diklór-etán=2,5 tömeg%.
A fenti jellemzőkkel rendelkező éterek példái közé tartoznak - egyebek mellett - például az alábbi általános képletű 1,3-diéterek,
HU 221 228 Β1
R10-CH2-C-CH2-0R]_
R-s amelyek képletében
Rb R2 és R3 jelentése azonosan vagy eltérően, egymástól függetlenül egyenes vagy elágazó láncú, 1-18 szénatomos alkilcsoport, 3-18 szénatomos cikloalkilcsoport, 6-18 szénatomos arilcsoport, 7-18 szénatomos aralkilcsoport vagy 7-18 szénatomos alkil-aril-csoport, valamint
R2 és R3 jelentése hidrogénatom is lehet.
Előnyösen R[ jelentése 1-6 szénatomos alkilcsoport, még előnyösebben metilcsoport. Ezen túlmenően például, ha R2 jelentése metil-, etil-, propil- vagy izopropilcsoport, akkor R3 jelentése etil-, propil-, izopropil-, butil-, izobutil-, terc-butil-, 2-etil-hexil-, ciklopentil-, ciklohexil-, metil-ciklohexil-, fenil- vagy benzilcsoport lehet; ha R2 jelentése hidrogénatom, akkor R3 jelentése etil-, butil-, yzeLbutil-, terc-butil-, 2-etilhexil-, ciklohexil-etil-, difenil-metil-, ρ-klór-fenil-, 1naftil-, 1-dekahidronaftil-csoport lehet; R2 és R3 jelentése azonos is lehet, például etil-, propil-, benzil-, ciklohexil- vagy ciklopentilcsoport.
Az előnyösen alkalmazható éterek egyedi példái közé tartoznak - egyebek mellett - például a következő vegyületek: 2-(2-etil-hexil)-l,3-dimetoxi-propán; 2izopropil-1,3-dimetoxi-propán; 2-butil-1,3-dimetoxipropán; 2-sze£-butil-l,3-dimetoxi-propán; 2-ciklohexil1,3-dimetoxi-propán; 2-fenil-l,3-dimetoxi-propán; 2íerc-butil-1,3-dimetoxi-propán; 2-kumil-1,3-dimetoxipropán; 2-(2-fenil-etil)-l,3-dimetoxi-propán; 2-(2ciklohexil-etil)-1,3-dimetoxi-propán; 2-(4-klór-fenil)1,3-dimetoxi-propán; 2-(difenil-metil)-l,3-dimetoxipropán; 2-(l-naftil)-l,3-dimetoxi-propán; 2-(4-fluor-fenil)-1,3-dimetoxi-propán; 2-( 1 -dekahidronaftil)-1,3dimetoxi-propán; 2-(4-íerc-butil-fenil)-1,3-dimetoxipropán; 2,2-diciklohexil-l,3-dimetoxi-propán; 2,2-dietil-l,3-dimetoxi-propán; 2,2-dipropil-l,3-dimetoxi-propán; 2,2-dibutil-l,3-dimetoxi-propán; 2,2-dietil-l,3-dietoxi-propán; 2,2-diciklopentil-l,3-dimetoxi-propán;
2.2- dipropil-1,3-dietoxi-propán; 2,2-dibutil-l,3-dietoxipropán; 2-etil-2-metil-l,3-dimetoxi-propán; 2-metil-2propil-1,3-dimetoxi-propán; 2-benzil-2-metil-1,3-dimetoxi-propán; 2-fenil-2-metil-l,3-dimetoxi-propán; 2ciklohexil-2-metil-1,3-dimetoxi-propán; 2-metil-2-(metil-ciklohexil)-1,3-dimetoxi-propán; 2,2-bisz(4-klór-fenil)-l,3-dimetoxi-propán; 2,2-bisz(2-fenil-etil)-1,3dimetoxi-propán; 2,2-bisz(2-ciklohexi 1-etil)-1,3-dimetoxi-propán; 2-metil-2-izobutil-l,3-dimetoxi-propán; 2metil-2-(2-etil-hexil)-l,3-dimetoxi-propán; 2,2-bisz(2etil-hexil)-l,3-dimetoxi-propán; 2,2-bisz(4-metil-fenil)1.3- dimetoxi-propán; 2-me-til-2-izopropil-1,3-dimetoxi-propán; 2,2-diizobutil-l,3-dimetoxi-propán; 2,2difenil-l,3-dimetoxi-propán; 2,2-dibenzil-l,3-dimetoxi-propán; 2-izopropil-2-ciklopentil-1,3-dimetoxi-propán; 2,2-bisz(ciklohexil-metil)-1,3-dimetoxi-propán;
2,2-diizo-butil-l,3-dietoxi-propán; 2,2-diizobutil-l,3dibutoxi-propán; 2-izobutil-2-izopropil-l ,3-dimetoxipropán; 2,2-di(szeÁ:-butil)-l,3-dimetoxi-propán; 2,2di(/erc-butil)-l,3-dimetoxi-propán; 2,2-dineopentil-l,3dimetoxi-propán; 2-izopropil-2-izopentil-1,3-dimetoxipropán; 2-fenil-2-benzil-l,3-dimetoxi-propán; 2ciklohexil-2-(ciklohexil-metil)-1,3-dimetoxi-propán.
Az a) és az a1) szilárd katalizátorkomponenseket különféle eljárások alkalmazásával állíthatjuk elő.
Például a magnézium-halogenidet (amelyet vízmentes, 1%-nál kisebb víztartalmú formában alkalmazunk), a titánvegyületet és az elektrondonor-vegyületet a magnézium-halogenid aktiválását biztosító körülmények között összeőröljük; a megőrölt terméket adott esetben egy elektrondonor jelenlétében egy-négyszeres feleslegben vett titán(IV)-kloriddal reagáltatjuk 80 °C és 135 °C közötti hőmérséklet-tartományban, majd egy szénhidrogénnel (például hexánnal) ismételten addig mossuk, amíg a mosófolyadékban már nem lehet kloridionokat kimutatni.
Egy másik eljárás szerint a vízmentes magnéziumhalogenidet ismert módszerek alkalmazásával előzetesen aktiváljuk (preaktiváljuk), majd ezt követően reagáltatjuk az elektrondonor-vegyületet tartalmazó titán(IV)klorid feleslegével és adott esetben egy alifás, cikloalifás, aromás vagy klórozott szénhidrogén oldószerrel (például hexánnal, heptánnal, ciklohexánnal, toluollal, etil-benzollal, klór-benzollal, diklór-etánnal). A műveletet ebben az esetben is 80 °C és 135 °C közötti hőmérséklet-tartományban hajtjuk végre. A titán(IV)kloriddal egy elektrondonor jelenlétében vagy anélkül végzett reakciót adott esetben megismételjük, majd ezt követően az el nem reagált titán(IV)-klorid eltávolítása érdekében a szilárd anyagot hexánnal mossuk.
Egy további megoldás értelmében egy (előnyösen gömbszerű részecskék formájában lévő) MgCl2.nROH általános képletű adduktot (ahol a képletben n értéke általában 1, 2 vagy 3, és ROH jelentése alkohol, például etanol, butanol, izobutanol) reagáltatunk az elektrondonor-vegyületet tartalmazó titán(IV)-klorid feleslegével és adott esetben a fentiekben említett szénhidrogén oldószerek egyikével. A reakcióhőmérséklet értéke kezdetben 0 °C és 25 °C közötti, amit ezt követően fokozatosan 80 135 °C-ra emelünk. A reakció lejátszódása után a szilárd anyagot - adott esetben elektrondonor jelenlétében - ismételten titán(IV)-kloriddal reagáltatjuk, majd elkülönítjük és egy szénhidrogénnel addig mossuk, amíg a mosófolyadékban már nem lehet kloridionokat kimutatni.
Egy ismét másik eljárás szerint magnézium-alkoholátokat és klór-alkoholátokat reagáltatunk az elektrondonor-vegyületet tartalmazó titán(IV)-klorid feleslegével; a műveletet a korábbiakban már ismertetett reakciókörülmények között hajtjuk végre (a klór-alkoholátokat például a 4 220 554. számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban ismertetett eljárásnak megfelelően állíthatjuk elő).
Egy további megoldás értelmében magnézium-halogenidek titán-alkoholátokkal alkotott komplexeit [amelyek egyik jellegzetes példája a MgCl2.2Ti(OC4H9)4
HU 221 228 Β1 összetételű komplex] reagáltatjuk egy szénhidrogén oldószerben az elektrondonor-vegyületet tartalmazó titán(IV)-klorid feleslegével; az elkülönített szilárd anyagot - adott esetben elektrondonor jelenlétében - ismételten titán(IV)-klorid feleslegével reagáltatjuk, majd a terméket elkülönítjük és hexánnal mossuk. A titán(IV)kloriddal végzett reakciót 80 °C és 130 °C közötti hőmérséklet-tartományban hajtjuk végre.
Az előbbi eljárás egyik változata szerint a magnézium-klorid és titán-alkoholát komplexet szénhidrogén oldószerben poli-hidrosziloxánnal reagáltatjuk; az elkülönített szilárd terméket az elektrondonor-vegyületet tartalmazó szilícium-tetrakloriddal 50 °C hőmérsékleten reagáltatjuk; ezt követően a szilárd anyagot - adott esetben elektrondonor jelenlétében - 80 °C és 130 °C közötti hőmérséklet-tartományban titán(IV)-klorid feleslegével reagáltatjuk.
Az alkalmazott egyedi eljárásoktól függetlenül, az utolsó, elektrondonor jelenlétében titán(IV)-kloriddal végzett reakció után a kapott szilárd anyagot előnyösen (például szűrés útján) elkülönítjük, majd az anyagot a szénhidrogén oldószerrel végzett mosás előtt 80 °C és 135 °C közötti hőmérséklet-tartományban titán(IV)-klorid feleslegével reagáltatjuk.
Végül lehetőség van arra, hogy a feleslegben vett és az elektrondonort tartalmazó titán(IV)-kloridot a szerves oldószerekben oldható magnéziumvegyületek vagy komplexek oldataival impregnált porózus gyantákkal, például gömb alakú részecskék formájában lévő, részlegesen térhálósított sztirol/divinil-benzollal vagy porózus szervetlen oxidokkal, például szilícium-dioxiddal és alumínium-oxiddal reagáltassuk.
A felhasználható porózus gyanták ismertetése megtalálható például a 344 755. számon közzétett európai szabadalmi bejelentésben.
A titán(IV)-kloriddal végzett reakciót 80 °C és 100 °C közötti hőmérséklet-tartományban hajthatjuk végre. A titán(IV)-klorid feleslegének elkülönítése után a reakciót megismételjük, majd a szilárd anyagot ezt követően egy szénhidrogénnel mossuk.
A fentiekben említett reakciókban alkalmazott magnézium-klorid/elektrondonor mólarány értéke általában a 4:1 és 12; 1 közötti tartományba esik.
Az elektrondonor-vegyületet általában 1-20 mol% mennyiségben rögzítjük a magnézium-halogeniden.
Például a ciklopolién 1,3-diétert általában 5-20 mol% mennyiségben rögzítjük a magnézium-halogeniden.
Az a) és a1) szilárd katalizátorkomponensben a magnézium/titán arány általában 30:1 és 4:1 közötti értékű; a gyantákra vagy szervetlen oxidokra felvitt komponensekben ennek az aránynak az értéke változhat, szokásosan a 20:1 és 2:1 közötti tartományba esik.
Az a) és a1) szilárd katalizátorkomponensek előállítására felhasználható titánvegyületek a halogenidek és a halogén-alkoholátok. A titán(IV)-klorid az előnyös vegyület. Kielégítő eredményeket érhetünk el ugyanakkor a trihalogenidekkel, különösen a TiCl, HR és a TiCl3 ARA általános képletű vegyületekkel, valamint a halogén-alkoholátokkal, például a TiCl3 OR általános képletű vegyülettel, ahol az általános képletekben R jelentése például fenilcsoport.
A fenti reakciók az aktív formában lévő magnézium-halogenid kialakulását eredményezik. Ezeken a reakciókon kívül a szakirodalomban olyan eljárások is ismertek, amelyek alkalmazásával a halogenidektől eltérő más magnéziumvegyületekből kiindulva egy aktív formában lévő magnézium-halogenidet lehet előállítani.
A találmány szerinti katalizátorkomponensekben lévő magnézium-halogenid aktív formája egyrészt arról ismerhető fel, hogy a katalizátorkomponens röntgenspektrumában eltűnik az a legnagyobb intenzitású reflexió, amelyik az aktiválatlan (3 m2/g-nál kisebb felszínű) magnézium-halogenidek spektrumában megtalálható, ugyanakkor ennek helyén egy olyan halogénatom van, amelynek maximális intenzitású helye a legnagyobb intenzitású reflexióhoz képest eltolódik, másrészt arról ismerhető fel, hogy a legnagyobb intenzitású reflexió félszélessége legalább 30%-kal nagyobb, mint az aktiválatlan magnézium-halogenid megfelelő reflexiójának félszélessége. A legaktívabb formák azok, amelyekben a halogénatom megjelenik a szilárd katalizátorkomponens röntgenspektrumában.
A magnézium-halogenidek között a magnéziumklorid az előnyös vegyület. A magnézium-klorid legaktívabb formáinak esetében a halogénatom azon a reflexiós helyen jelenik meg, amely az aktiválatlan magnézium-klorid spektrumában a 2,56 10_ 10 m értékű hálózati síktávolságnál helyezkedik el.
Az a) és a1) katalizátorkomponenseket az alkil-alumínium-vegyületekkel reagáltatva olyan katalizátorokat nyerünk, amelyek felhasználhatók a CH2=CHR általános képletű olefinek (ahol a képletben R jelentése hidrogénatom vagy 1-6 szénatomos alkilcsoport vagy arilcsoport), illetve az ilyen olefinek keverékeinek vagy az ilyen olefinek és diolefinek keverékeinek a polimerizációjában.
A jelen találmány szerinti megoldás szükségessé teszi egy külső elektrondonomak az alkalmazását az a1) katalizátorkomponens esetén, legalábbis abban az esetben, ha az a1) katalizátorkomponens eltér az a) katalizátorkomponenstől.
Az alkil-alumínium-vegyületek trialkil-alumíniumvegyületekből állnak, amilyen például a trietil-alumínium, a triizobutil-alumínium, a tri(n-butil)-alumínium, a trioktil-alumínium stb. Felhasználhatók továbbá olyan, lineáris vagy ciklusos alkil-alumíniumvegyületek is, amelyekben egy vagy több alumíniumatom oxigén-, nitrogén- vagy kénatomon keresztül egy másik alumíniumatomhoz kapcsolódik.
Az utóbbi vegyületek példái közé tartoznak - egyebek mellett - az alábbiak:
(C2H5)2A1-O-A1(C2H5)2 (i-C4H9)2A1-O-A1(í-C4H9)2 (C2H5)2A1-N-A1(C2H5)2 c6h5
HU 221 228 Β1 (C2H5)2A1-SO2-A1(C2H5)2 (Al-O-)nAl(CH3)2 (Al-O-)„ ahol a képletekben n értéke 1-20; A1R2OR’ általános képletű vegyületek, ahol a képletben R’ jelentése 6-20 szénatomos arilcsoport, amely a 2-es és/vagy 6os helyzetben szubsztituált, és R jelentése 1-6 szénatomos alkilcsoport; valamint A1R2H általános képletű vegyületek, ahol a képletben R jelentése 1-6 szénatomos alkilcsoport.
Az alkil-alumínium-vegyületet általában 1-1000 értékű alumínium/titán arányban alkalmazzuk.
A trialkil-vegyületeket alkil-alumínium-halogenidekkel alkotott keverékek formájában is felhasználhatjuk, amilyen például az A1(C2H5)2C1 és az Al(C2H5)3/2Cl3/2 képletű vegyület.
Az olefinek polimerizációját ismert eljárások szerint hajthatjuk végre, például egy vagy több monomerből álló folyadékfázisban, vagy egy vagy több monomer alifás vagy aromás szénhidrogén oldószerrel készített oldatában, vagy gázfázisban, illetve a folyadékfázisban és a gázfázisban végzett polimerizációs lépések kombinációjával.
A (ko)polimerizáció hőmérséklete szokásosan 0 °C és 150 °C közötti értékű, előnyösen 60-100 °C. A műveletet atmoszferikus vagy ennél nagyobb nyomás alatt végezzük.
A katalizátorokat előzetesen az olefinek kis mennyiségével érintkeztethetjük (prepolimerizáció). A prepolimerizálás javítja a katalizátor működését, valamint a polimerek morfológiai jellemzőit.
A prepolimerizációt úgy hajtjuk végre, hogy a katalizátorokat egy szénhidrogén oldószerben (például hexán vagy heptán) szuszpendáljuk, ezt követően a szuszpenzióhoz hozzáadunk egy olefint, majd a műveletet szobahőmérséklet és 60 °C közötti hőmérsékleten végezzük, és így a katalizátor tömegére vonatkoztatva általában körülbelül 0,5-3-szoros mennyiségű polimert állítunk elő. A reakciót elvégezhetjük a folyékony monomerben is, amelynek során a fentiekben megadott hőmérsékleti körülményeket alkalmazzuk; ennek eredményeként az előállított polimer mennyisége - a katalizátor 1 grammjára vonatkoztatva - elérheti az 1000 grammot is.
Amennyiben az a) katalizátorkomponenst olefinek, különösen propilén sztereoreguláris polimerizációjában kívánjuk alkalmazni, egy olyan külső elektrondonort adhatunk az alkil-alumíniumhoz, amely külső elektrondonor-vegyületet előnyösen a legalább egy Si-OR kötést (ahol a képletben R jelentése szénhidrogéncsoport) tartalmazó szilíciumvegyületek, illetve a következő vegyületek közül választjuk ki: 2,2,6,6-tetrametil-piperidin; 2,6-diizopropil-piperidin; karbonsavészterek, például etil-para-toluát és etil-benzoát; valamint di- és poliéterek.
Az előnyös szilíciumvegyületek R4nSi(OR5)4_n általános képletében n értéke 1 vagy 2,
R4 jelentése azonosan vagy eltérően, egymástól függetlenül 1-12 szénatomos alkilcsoport, 3-12 szénatomos cikloalkilcsoport, 6-12 szénatomos arilcsoport, 7-12 szénatomos alkil-aril- vagy aralkilcsoport,
általános képletű csoport, amelyben
R6 és R7 jelentése azonosan vagy eltérően, egymástól függetlenül azonos R4 fentiekben meghatározott jelentésével;
R5 jelentése azonosan vagy eltérően, egymástól függetlenül 1-6 szénatomos alkilcsoport.
Az R4 és az R5 szubsztituensek adott esetben egy vagy több halogénatomot, különösen klór- vagy fluoratomot tartalmazhatnak a hidrogénatomok helyén.
Az ilyen vegyületek példái között megemlítjük a következőket :
(Zerc-butil)2Si(OCH3)2;
(ciklohexil)2Si(OCH3)2;
(izopropil)2Si(OCH3)2;
(szek-butil)2Si(OCH3)2;
(ciklohexil)(metil)Si(OCH3)2;
(ciklopentil)2Si(OCH3)2;
(izopropil)(metil)Si(OCH3)2;
(«-butil)2Si(OCH3)2;
(izobutil)2Si(OCH3)2;
(sze,k-butil)2Si(OCH3)2;
(ferc-butil)(metil)Si(OCH3)2;
(íerc-amil)(metil)Si(OCH3)2;
(Zerc-hexil)(metil)Si(OCH3)2;
(2-norbomil)(metil)Si(OCH3)2;
(terc-butil)(ciklopentil)Si(OCH3)2;
(2-norbomil)(ciklopentil)Si(OCH3)2;
(íerc-butil)Si(OCH3)3;
(Zerc-butil)Si(OC2H5)3;
(2-norbomil)Si(OCH3)3;
(2-norbomil)Si(OC2H5)3;
(íerc-hexil)Si(OCH3)3;
(Zerc-hexil)Si(OC2H5)3;
(Zerc-butil)(2-metil-piperidil)Si(OCH3)2;
(Zerc-butil)(3-metil-piperidil)Si(OCH3)2;
(Zerc-butil)(4-metil-piperidil)Si(OCH3)2;
(Zerc-hexil)(piperidil)Si(OCH3)2;
(terc-hexil)(pirrolidinil)Si(OCH3)2;
(metil)(3,3,3-trifluor-propil)Si(OCH3)2;
(izopropil)(3,3,3-trifluor-propil)Si(OCH3)2;
(n-butil)(3,3,3-trifluor-propil)Si(OCH3)2;
(izobutil)(3,3,3-trifluor-propil)Si(OCH3)2;
(ózek-butil)(3,3,3-trifluor-propil)Si(OCHg)2;
HU 221228Β1 (íerc-butil)(3,3,3-trifluor-propil)Si(OCH3)2;
(3,3,3-trifluor-propil)(piperidil)Si(OCH3)2;
(3,3,3-trifluor-propil)(2-metil-piperidil)Si(OCH3)2;
(3,3,3-trifluor-propil)(2-etil-piperidil)Si(OCH3)2;
(3,3,3-trifluor-propil)(3-metil-piperidil)Si(OCH3)2;
(3,3,3-trifluor-propil)(4-metil-piperidil)Si(OCH3)2;
(3,3,3-trifluor-propil)2Si(OCH3)2.
Az a) katalizátorkomponenssel külső elektrondonorokként alkalmazható előnyös diéterek példái közé tartoznak az alábbi általános képletű vegyületek,
amelyek képletében
RIV, Rv, RVI, Rvn, Rvin és RIX jelentése azonosan vagy eltérően, egymástól függetlenül hidrogénatom; egyenes vagy elágazó láncú, 1-18 szénatomos alkilcsoport; 3-18 szénatomos cikloalkilcsoport; 6-18 szénatomos arilcsoport, 7—18 szénatomos aralkilcsoport vagy 7-18 szénatomos alkil-aril-csoport;
azzal a megkötéssel, hogy RIV és Rv közül csak az egyiknek a jelentése lehet hidrogénatom;
Rx és RXI jelentése a hidrogén kivételével azonos RIVés RV jelentésével, azzal a megkötéssel, hogy ha Rv, RVI, RVil, RVHI és R,x jelentése hidrogénatom, valamint Rx és RXI jelentése metilcsoport, akkor R1V jelentése nem lehet metilcsoport; továbbá rvi Rvn, rviii és R‘x közül kettő vagy több egymáshoz kapcsolódhat, és így egy gyűrűs szerkezetet alakíthat ki.
A fenti képletben lévő Rx és RXI jelentése előnyösen metilcsoport, míg RIV és Rv jelentése azonosan vagy különbözően, egymástól függetlenül előnyösen izopropil-, izobutil-, terc-butil-, ciklohexil-, izopentil-, ciklohexil-etil-, pentil-, ciklopentil-, heptil-, 1,5-dimetil-hexil-, 3,7-dimetil-oktil-, fenil-, ciklohexil-metilvagy propilcsoport.
A fentiekben említett diéterek egyedi példái közé tartoznak - egyebek mellett - a következők: 2,2-diizobutil-1,3-dimetoxi-propán; 2-izopropil-2-izopentil-1,3dimetoxi-propán; 2,2-diizopropil-l,3-dimetoxi-propán; 2-izopropil-2-(ciklohexil-metil)-1,3-dimetoxi-propán; valamint 2-difenil-l ,3-dimetoxi-propán.
A fentiekben bemutatott általános képlettel rendelkező diéterek további példáinak felsorolása megtalálható például a 362 705. számon közzétett európai szabadalmi bejelentésben.
Az a) katalizátorkomponenssel külső elektrondonorokként történő felhasználásra különösen előnyösek a ciklopolién 1,3-diéterek.
Az alkil-alumínium-vegyületnek a külső elektrondonorhoz viszonyított mólaránya általában 5:1 és 100:1, előnyösen 10:1 és 30:1 közötti értékű. Ez az arány a prepolimerizációs fázis ideje alatt szélesebb is lehet, például a 0,5:1 és 100:1 közötti tartományba eshet.
A katalizátorok különösen jól alkalmazhatók az olyan CH2 = CHR általános képletű olefinek polimerizálására, amelyek képletében R jelentése 1-6 szénatomos alkilcsoport vagy arilcsoport. Közelebbről, a katalizátorok tökéletesen megfelelnek a propilén polimerizációja vagy a propilénnek etilénnel vagy más α-olefmekkel történő kopolimerizációja által támasztott követelményeknek.
Az 50-nél kisebb alumínium/titán arányok mellett folyékony monomerben végzett polimerizáció útján - a találmány szerinti katalizátorok nagy hatékonyságának köszönhetően - lehetőség nyílik olyan, igen nagy tisztaságú (hipertiszta) propilénhomopolimerek és -kopolimerek előállítására, amelyek az elektronika területén is felhasználhatók (azaz amelyek kondenzátor minőségűek).
A találmány szerinti katalizátorok ugyancsak kiválóan alkalmazhatók a polietilének, valamint az etilén aolefinekkel, például 1-buténnel, 1-hexénnel és 1-okténnel alkotott kopolimereinek az előállítására is.
A következő példák a találmány illusztrálására szolgálnak; a példák nem korlátozzák a találmány terjedelmét.
Amennyiben másképpen nem jelöljük, a példákban alkalmazott százalékos értékek mindegyike tömegszázalékra (tömeg%) vonatkozik.
A polipropilén esetén az olvadékáramlási sebességet (melt flow rate; MFR) a következő előírások szerint végeztük: ASTM (American Standard Test Methods) D1238, L körülmények.
A belső viszkozitást [η] tetrahidronaftalinban, 135 °C hőmérsékleten határoztuk meg.
A 25 °C hőmérsékleten xilolban oldhatatlan frakció (X.I.%) meghatározása érdekében a polimer 2,5 grammját kevertetés közben feloldjuk 250 ml 135 °C hőmérsékletű xilolban, majd 20 perc elteltével a keveréket hagyjuk 25 °C hőmérsékletre hűlni. Harminc perc után a polimert kiszűrjük, majd a kiszűrt anyagot csökkentett nyomás alatt, 80 °C hőmérsékleten tömegállandóságig szárítjuk.
A 9,9-bisz(hidroxi-metil)-fluorén szintézise
Egy 500 ml-es lombikba, vízmentes atmoszféra alatt a következő anyagokat adagoltuk be, a felsorolásnak megfelelő sorrendben: kalcium-hidridről desztillált 100 ml dimetil-szulfoxid (DMSO), 8 g paraformal9
HU 221 228 Β1 dehid [a paraformaldehidet előzetesen környezeti hőmérsékleten és 267 Pa nyomás alatt 8 órán keresztül szárítottuk], valamint 6 ml etanolban oldott 1,4 g nátrium-etanolát.
A szuszpenziót jégfürdőben lehűtöttük (a dimetilszulfoxid/etanol keverék fagyáspontja 13 °C), miközben a szuszpenziót folyamatosan kevertettük, majd 30 másodperc alatt 16 g fluorént tartalmazó 100 ml dimetil-szulfoxidot adtunk a szuszpenzióhoz.
A dimetil-szulfoxidos fluorénoldat beadagolásának megkezdésétől számított három perc elteltével 1,5 ml 37 tömeg%-os sósavoldat hozzáadásával leállítottuk a reakciót, majd a keveréket meghígítottuk 400 ml vízzel.
A keveréket nátrium-kloriddal telítettük, majd a
9,9-bisz-(hidroxi-metil)-fluorént etil-acetáttal kiextraháltuk. A szerves fázist vízmentes nátrium-szulfát felett szárítottuk, majd az oldószert ledesztilláltuk. Toluolból végzett kristályosítás után a terméket 15,2 g mennyiségben (70%-os kitermeléssel) nyertük.
A deutero-kloroformban 200 MHz térerősség mellett és tetrametil-szilán (TMS) belső standard alkalmazásával készített Ή-NMR spektrum jellemző adatai a következők:
7,77 ppm, dublett, 2H, aromások
7,62 ppm, dublett, 2H, aromások
7,41 ppm, triplett, 2H, aromások
7,32 ppm, triplett, 2H, aromások
3,99 ppm, dublett, 4H, CH2
0,25 ppm, triplett, 2H, OH.
A 9,9-bisz(metoxi-metil)-fluorén szintézise
Egy 100 ml-es lombikba nitrogénatmoszféra alatt a következő anyagokat adagoltuk be, a felsorolásnak megfelelő sorrendben: 30 ml tetrahidrofurán (THF), 11,3 g 9,9-bisz(hidroxi-metil)-fluorén, valamint 31,1 ml metil-jodid.
A keveréket környezeti hőmérsékleten folyamatosan kevertettük, miközben 2 óra 30 perc alatt hozzáadagoltunk 4 g (60 tömeg%-os ásványolajos diszperzió formájában lévő) nátrium-hidridet. A reakciókeveréket ezt követően 90 percen keresztül reagáltattuk.
Az el nem reagált metil-jodidot desztilláció útján visszanyertük, a desztillációs maradékot pedig meghígítottuk 100 ml vízzel. Az így nyert lebegő szilárd anyagot kiszűrtük, majd vákuum alatt 40 °C hőmérsékleten szárítottuk. Az anyagot etanolból kristályosítottuk, és ennek eredményeként 11,3 g mennyiségben (90%-os kitermeléssel) nyertük a terméket.
A deutero-kloroformban 200 MHz térerősség mellett és tetrametil-szilán (TMS) belső standard alkalmazásával készített Ή-NMR spektrum jellemző adatai a következők:
7,75 ppm, dublett, 2H, aromások
7,65 ppm, dublett, 2H, aromások
7,39 ppm, triplett, 2H, aromások
7,29 ppm, triplett, 2H, aromások
3,64 ppm, szingulett, 4H, CH2
3,35 ppm, szingulett, 6H, CH3.
1. példa
Egy szűrőgáttal ellátott, 500 ml-es hengeres üvegreaktorba 0 °C hőmérsékleten bemértünk 225 ml titán(IV)-kloridot, majd kevertetés közben 15 perc alatt hozzáadagoltunk 10,1 g (54 mmol) mikrogömb alakú MgCl2.2,l C2H5OH-t (a MgCl2.2,l C2H5OH előállítását az alábbiakban ismertetjük).
A beadagolás befejezése után a hőmérsékletet 70 °C-ra emeltük, majd a keverékhez hozzáadtunk 9 mmol 9,9-bisz(metoxi-metil)-fluorént. A hőmérséklet értékét 100 °C-ra emeltük, majd 2 óra elteltével a titán(IV)-kloridot szűréssel eltávolítottuk. A kiszűrt anyaghoz 200 ml titán (IV)-kloridot és 9 mmol 9,9bisz(metoxi-metil)-fluorént adtunk. A reakciókeveréket egy órán keresztül 120 °C hőmérsékleten melegítettük, szűrtük, majd a kiszűrt anyaghoz újabb 200 ml titán(IV)-kloridot adtunk, és a reakciót további egy órán keresztül 120 °C hőmérsékleten folytattuk. Végül a reakciókeveréket szűrtük, majd a kiszűrt anyagot n-heptánnal addig mostuk, amíg a szűrletben már nem lehetett kloridionokat kimutatni. Az így nyert szilárd katalizátorkomponens 3,5 tömeg% titánt és 16,2 tömeg%
9,9-bisz(metoxi-metil)-fluorént tartalmazott.
A mikrogömb alakú MgCl2.2,l C2H5OH-t a következőképpen állítottuk elő.
Egy mechanikus keverővei és leeresztőcsővel ellátott kétliteres autoklávba inertgáz-atmoszféra alatt, környezeti hőmérsékleten bemértünk 48 g vízmentes magnézium-kloridot, 77 g vízmentes etanolt és 830 ml petrolétert (kerozint). A reakciókeveréket kevertetés közben 120 °C hőmérsékletre melegítettük, miközben a magnézium-klorid és az alkohol között egy addukt alakult ki, amely addukt megolvadt és a diszpergálószerrel összekeveredett. Az autokláv belsejében lévő nitrogén nyomását 1,5 MPa értéken tartottuk. Az autokláv leeresztőcsövét egy fűtőköpennyel kívülről 120 °C hőmérsékletre melegítettük. A leeresztőcső 1 milliméteres belső átmérővel, valamint a fűtőköpeny egyik végétől a másik végéig 3 méteres hosszúsággal rendelkezett.
Ezt követően a keveréket körülbelül 7 méter/másodperc sebességgel átfolyattuk a csövön.
A cső kilépőnyílásánál egy 2,5 liter kerozint tartalmazó és egy hűtőköpennyel kívülről -40 °C-os kezdeti hőmérsékletre hűtött ötliteres lombikba gyűjtöttük a diszperziót.
A diszperzió véghőmérséklete 0 °C volt.
Az emulzió diszpergált fázisát alkotó gömb alakú szilárd terméket ülepítéssel és szűréssel elkülönítettük, majd heptánnal mostuk és szárítottuk.
Az összes eddigi műveletet inertgáz-atmoszféra alatt hajtottuk végre.
Gömb alakú, legfeljebb 50 mikrométeres maximális átmérőjű szilárd szemcsék formájában 130 g MgCl2.2,l C2H5OH-t nyertünk.
A termékből az alkoholt úgy távolítottuk el, hogy nitrogénáramban a hőmérséklet értékét 50 °C-ról fokozatosan 100 °C-ra emeltük, majd az alkohol eltávolítását addig végeztük, amíg 1 mól magnézium-kloridra (MgCl2) vonatkoztatva az alkoholtartalom 2,1 mol-ra csökkent.
HU 221 228 Β1
Egy előzetesen propiléngázzal 70 °C hőmérsékleten egy órán keresztül átöblített négyliteres autoklávba környezeti hőmérsékleten és propilénáramban bevezettünk 70 ml olyan, vízmentes n-hexánt, amely 7 mmol trietilalumíniumot és 4 mg, a fentiekben ismertetett módon előállított szilárd katalizátorkomponenst tartalmazott. Az autoklávot lezártuk, majd 1,7 normálliter hidrogént és 1,2 kg cseppfolyós propilént vezettünk az autoklávba. Mozgásba hoztuk a keverőt, majd a 5 perc alatt 70 °C-ra emeltük a hőmérséklet értékét. Kétórás, 70 °C hőmérsékleten végzett kevertetés után a keverést megszakítottuk, a nem polimerizálódott monomert eltávolítottuk, és a visszamaradó anyagot környezeti hőmérsékletre hűtöttük.
Az autoklávból 380 g olyan polipropilént nyertünk ki, amely a következő jellemzőkkel rendelkezett: xilolban 25 °C hőmérsékleten oldhatatlan frakció (X.I.)=97,7%; olvadékindex MFR/L=4,5 g/10 perc. A szilárd katalizátorkomponens 1 grammjára vonatkoztatott polimerkihozatal 95 000 g polipropilén volt.
2. példa
Az 1. példa szerinti eljárást alkalmaztuk, azzal az eltéréssel, hogy a polimerizációs autoklávba bevezetett hexános szuszpenzió összetétele ebben az esetben a következő volt: 70 ml vízmentes n-hexán, 7 mmol trietilalumínium, 5,3 mg, az 1. példában ismertetett módon előállított szilárd katalizátorkomponens, valamint 0,35 mmol diciklopentil-dimetoxi-szilán. Az így nyert 403 g polipropilén a következő jellemzőkkel rendelkezett: X.I.=99%; olvadékindex MFR/L=4,2 g/10 perc. A szilárd katalizátorkomponens 1 grammjára vonatkoztatott polimerkihozatal 76 000 g polipropilén volt.
1. összehasonlító példa
Az 1. példa szerinti eljárást alkalmaztuk, azonban ebben az esetben a szilárd katalizátorkomponens előállításához a 9,9-bisz(metoxi-metil)-fluorén helyett két egyenlő részletben 2-izopropil-2-izopentil-l,3-dimetoxi-propánt alkalmaztunk (a két részlet mindegyike 9 mmol mennyiségben tartalmazta a reagenst). Az így nyert szilárd katalizátorkomponens 3,6 tömeg% titánt és 12,7 tömeg% 2-izopropil-2-izopentil-l,3-dimetoxipropánt tartalmazott.
A polimerizálást az előbbiekben említett szilárd katalizátorkomponens alkalmazásával, egyéb vonatkozásban az 1. példában ismertetett módon végeztük. Az így nyert 400 g polipropilén a következő jellemzőkkel rendelkezett: X.I.=98,0%; olvadékindex MFR/L=5,1 g/10 perc. A szilárd katalizátorkomponens 1 grammjára vonatkoztatott polimerkihozatal 70 000 g polipropilén volt.
2. összehasonlító példa
A 2. példa szerinti eljárást alkalmaztuk, azzal az eltéréssel, hogy ebben az esetben a polimerizációs autoklávba bevezetett hexános szuszpenzió összetétele a következő volt: 70 ml vízmentes n-hexán, 7 mmol trietilalumínium, 7,0 mg, az 1. összehasonlító példában ismertetett módon előállított szilárd katalizátorkomponens, valamint 0,35 mmol diciklopentil-dimetoxi-szilán. Az így nyert 350 g polipropilén a következő jellemzőkkel rendelkezett: X.I.=98,9%; olvadékindex MFR/L=5,5 g/10 perc.
A szilárd katalizátorkomponens 1 grammjára vonatkoztatott polimerkihozatal 50 000 g polipropilén volt.
3. példa
Az 1. példában ismertetett, előzetesen propiléngázzal 70 °C hőmérsékleten egy órán keresztül átmosott autoklávba a következő anyagokat vezettük be, a felsorolásnak megfelelő sorrendben: 4,1 g etilén, 1,2 liter cseppfolyós propilén, valamint 0,34 liter hidrogén. Működésbe hoztuk a keverőt, a hőmérséklet értékét 5 perc alatt 70 °C-ra emeltük, majd egy nitrogénnel nyomás alá helyezett acélfecskendő alkalmazásával a következő összetételű szuszpenziót juttattuk be a reaktorba: 10 ml vízmentes n-hexán, 4 mmol trietil-alumínium, valamint 4 mg, az 1. példában ismertetett módon előállított szilárd katalizátorkomponens.
A kevertetést 1,5 órán keresztül 70 °C hőmérsékleten és 3,27 MPa (32,7 bar) nyomás alatt folytattuk, miközben egy 5,9 mol% etilént tartalmazó propilén/etilén keveréket tápláltunk be a reaktorba. A 1,5 órás beadagolás végén a keverést megszakítottuk, a nem polimerizálódott monomert eltávolítottuk, és a visszamaradó anyagot környezeti hőmérsékletre hűtöttük.
Az így nyert 600 g kopolimer a következő jellemzőkkel rendelkezett: etiléntartalom=4 tömeg%; X.I.=91,6%; belső viszkozitás [η] = 1,59 dl/g. A szilárd katalizátorkomponens 1 grammjára vonatkoztatott kopolimerkihozatal 95 000 g polipropilén-etilén-kopolimer volt.
3. összehasonlító példa
Megismételtük a 3. példa szerinti eljárást, azonban ebben az esetben az 1. összehasonlító példa szerint előállított [azaz a 9,9-bisz(metoxi-metil)-fluorén helyett 2izopropil-2-izopentil-1,3-dimetoxi-propánt tartalmazó] szilárd katalizátorkomponens 4,1 milligramm mennyiségét alkalmaztuk.
Az így nyert 420 g kopolimer a következő jellemzőkkel rendelkezett: etiléntartalom = 3,9 tömeg%; X.I.=90,7%; belső viszkozitás [η] = 1,55 dl/g. A szilárd katalizátorkomponens 1 grammjára vonatkoztatott kopolimerkihozatal 102 000 g polipropilén-etilén-kopolimer volt.
4. példa
Az 1. példa szerinti katalizátorkomponens 5,2 mgjával megismételtük a 2. példát, azonban ebben az esetben a katalizátor hexános szuszpenziója a 0,35 mmol diciklopentil-dimetoxi-szilán helyett 0,35 mmol 2izopropil-2-izopentil-l,3-dimetoxi-propánt tartalmazott. Az így nyert 314 g polipropilén X.I. értéke 99,0% volt. A katalizátorkomponens 1 grammjára vonatkoztatott polimerkihozatal 60 000 g polipropilén volt.
4. összehasonlító példa
Megismételtük az 1. példát, azonban ebben az esetben a szilárd katalizátorkomponens előállításához a
HU 221 228 Bl
9,9-bisz(metoxi-metil)-fluorén helyett két egyenlő részletben 2,2-diizobutil-l,3-dimetoxi-propánt alkalmaztunk (a két részlet mindegyike 9 mmol mennyiségben tartalmazta a reagenst). Az így nyert termék 2,8 tömeg% titánt és 14,7 tömeg% 2,2-diizobutil-l,3-dimetoxi-propánt tartalmazott.
A szilárd katalizátorkomponens 6,1 mg-jának alkalmazásával 260 g polipropilént nyertünk, amely a következő jellemzőkkel rendelkezett: X.I.=96,9%; olvadékindex MFR/L=4,9 g/10 perc. A katalizátorkomponens 1 grammjára vonatkoztatott polimerkihozatal 42 600 g polipropilén volt.
5. összehasonlító példa
Megismételtük az 1. példát, azonban ebben az esetben a szilárd katalizátorkomponens előállításához a
9,9-bisz(metoxi-metil)-fluorén helyett két egyenlő részletben 2,2-diizopentil-l,3-dimetoxi-propánt alkalmaztunk (a két részlet mindegyike 9 mmol mennyiségben tartalmazta a reagenst). Az így nyert termék 2,6 tömeg% titánt és 17,6 tömeg% 2,2-diizopentil-l,3-dimetoxi-propánt tartalmazott.
A szilárd katalizátorkomponens 7,3 mg-jának alkalmazásával 332 g polipropilént nyertünk, amely a következő jellemzőkkel rendelkezett: X.I.=95,2%; olvadékindex MFR/L=5,2 g/10 perc.
A katalizátorkomponens 1 grammjára vonatkoztatott polimerkihozatal 45 400 g polipropilén volt.
6. összehasonlító példa
Megismételtük az 1. példát, azonban ebben az esetben a szilárd katalizátorkomponens előállításához a
9,9-bisz(metoxi-metil)-fluorén helyett két egyenlő részletben 2-izopropil-2-ciklohexil-l,3-dimetoxi-propánt alkalmaztunk (a két részlet mindegyike 9 mmol mennyiségben tartalmazta a reagenst). Az így nyert tennék 3,2 tömeg% titánt és 13,2 tömeg% 2-izopropil-2ciklohexil-1,3-dimetoxi-propánt tartalmazott.
A szilárd katalizátorkomponens 6,5 mg-jának alkalmazásával 261 g polipropilént nyertünk, amely a következő jellemzőkkel rendelkezett: X.I.=97,2%; olvadékindex MFR/L=5,9 g/10 perc.
A katalizátorkomponens 1 grammjára vonatkoztatott polimerkihozatal 40 200 g polipropilén volt.
5. példa
Egy szűrőgáttal ellátott, 500 ml-es hengeres üvegreaktorba 0 °C hőmérsékleten bemértünk 225 ml titán(IV)-kloridot, majd kevertetés közben 15 perc alatt hozzáadagoltunk 10,1 g (54 mmol) mikrogömb alakú MgCl2.2,l C2H5OH-t (a MgCl2.2,l C2H5OH előállítását az 1. példában ismertettük).
A beadagolás befejezése után a hőmérsékletet 40 °C-ra emeltük, majd a keverékhez hozzáadtunk 9 mmol diizobutil-ftalátot.
A hőmérséklet értékét 100 °C-ra emeltük, egy órán keresztül ezt a hőmérsékletet tartottuk, majd a keveréket ezt követően további két órán át kevertettük. A titán(IV)-kloridot szűréssel eltávolítottuk. A kiszűrt anyaghoz 200 ml titán(IV)-kloridot adtunk. A reakciókeveréket egy órán keresztül 120 °C hőmérsékleten melegítettük és kevertettük. Végül a reakciókeveréket szűrtük, majd a kiszűrt anyagot 60 °C hőmérsékleten nheptánnal addig mostuk, amíg a szűrletben már nem lehetett kloridionokat kimutatni. Az így nyert szilárd katalizátorkomponens 3,3 tömeg% titánt és 8,2 tömeg% diizobutil-ftalátot tartalmazott.
Egy előzetesen propiléngázzal 70 °C hőmérsékleten egy órán keresztül átmosott négyliteres autoklávba környezeti hőmérsékleten és propilénáramban bevezettünk 70 ml olyan, vízmentes n-hexánt, amely 7 mmol trietil-alumíniumot, 0,35 mmol 9,9-bisz-(metoxi-metil)-fluorént és 10 mg, a fentiekben ismertetett módon előállított szilárd katalizátorkomponenst tartalmazott. Az autoklávot lezártuk, majd 1,7 normálliter hidrogént és 1,2 kg cseppfolyós propilént vezettünk az autoklávba. Mozgásba hoztuk a keverőt, majd a 5 perc alatt 70 °C-ra emeltük a hőmérséklet értékét. Kétórás, 70 °C hőmérsékleten végzett kevertetés után a keverést megszakítottuk, a nem polimerizálódott monomert eltávolítottuk, és a visszamaradó anyagot környezeti hőmérsékletre hűtöttük.
Az autoklávból 450 g olyan polipropilént nyertünk ki, amely a következő jellemzőkkel rendelkezett: xilolban 25 °C hőmérsékleten oldhatatlan frakció (X.1.) = 97,5%; olvadékindex MFR/L = 5,0 g/10 perc. A szilárd katalizátorkomponens 1 grammjára vonatkoztatott polimerkihozatal 45 000 g polipropilén volt.
7. összehasonlító példa
Az 5. példa szerinti katalizátorkomponens 8,9 mgjával megismételtük az 5. példát, azonban ebben az esetben a trietil-alumínium mellett külső elektrondonorvegyületként (a 9,9-bisz(metoxi-metil)-fluorén helyett) 0,35 mmol 2-izopropil-2-izopentil-l,3-dimetoxi-propánt alkalmaztunk.
339 g polipropilént nyertünk, amely a következő jellemzőkkel rendelkezett: X.I. = 97,7%; olvadékindex MFR/L = 5,2 g/10 perc. A katalizátorkomponens 1 grammjára vonatkoztatott polimerkihozatal 38 000 g polipropilén volt.
6. példa
Egy szűrőgáttal ellátott, 500 ml-es hengeres üvegreaktorba 0 °C hőmérsékleten bemértünk 225 ml titán(IV)-kloridot, majd kevertetés közben 15 perc alatt hozzáadagoltunk 10,1 g (54 mmol) mikrogömb alakú MgCl2.2,l C2H5OH-t (a MgCl2.2,l C2H5OH előállítását az 1. példában ismertettük).
A beadagolás befejezése után a hőmérsékletet 70 °C-ra emeltük, majd a keverékhez hozzáadtunk 9 mmol 2-izopropil-2-izopentil-l,3-dimetoxi-propánt.
A hőmérséklet értékét 100 °C-ra emeltük, majd két óra elteltével a titán(IV)-kloridot szűréssel eltávolítottuk. A kiszűrt anyaghoz 200 ml titán(IV)-kloridot és 9 mmol 2-izopropil-2-izopentil-l,3-dimetoxi-propánt adtunk. A reakciókeveréket egy órán keresztül 120 °C hőmérsékleten melegítettük és kevertettük. A reakciókeveréket szűrtük, majd a kiszűrt anyaghoz újabb 200 ml titán(IV)-kloridot adtunk, és a reakciót 120 °C
HU 221 228 Β1 hőmérsékleten további egy órán keresztül folytattuk. Végül a reakciókeveréket szűrtük és a kiszűrt anyagot 60 °C hőmérsékleten n-heptánnal addig mostuk, amíg a szűrletben már nem lehetett kloridionokat kimutatni. Az így nyert szilárd katalizátorkomponens 3,6 tömeg% titánt és 12,7 tömeg% 2-izobutil-2-izopentil-l,3-dimetoxi-propánt tartalmazott.
Az 5. példában ismertetett polimerizációt 9,7 mg fentiekben ismertetett katalizátorkomponens alkalmazásával végrehajtva 484 g olyan polimert nyertünk, amely a következő jellemzőkkel rendelkezett: X.I.=99%; olvadékindex MFR/L = 5,1 g/10 perc.
A szilárd katalizátorkomponens 1 grammjára vonatkoztatott polimerkihozatal 50 000 g polipropilén volt.
7. példa
Megismételtük a 6. példát, azonban ebben az esetben az 1. példa szerinti szilárd katalizátorkomponens 5,3 mg-ját alkalmaztuk.
Ennek eredményeként 371 g olyan polimert nyertünk, amely a következő jellemzőkkel rendelkezett: X.I.=99,1%; olvadékindex MFR/L=5,1 g/10 perc.
A szilárd katalizátorkomponens 1 grammjára vonatkoztatott polimerkihozatal 70 000 g polipropilén volt.
8. összehasonlító példa
Megismételtük a 7. példát, azonban ebben az esetben a trietil-alumínium mellett külső elektrondonorként 0,35 mmol 2,2-diizobutil-l,3-dimetoxi-propánt alkalmaztunk.
9,5 mg szilárd katalizátorkomponens alkalmazásával 290 g olyan polipropilént nyertünk, amely a következő jellemzőkkel rendelkezett: X.I.=97,0%; olvadékindex MFR/L=5,6 g/10 perc.
A szilárd katalizátorkomponens 1 grammjára vonatkoztatott polimerkihozatal 30 500 g polipropilén volt.
9. összehasonlító példa
Megismételtük a 7. példát, azonban ebben az esetben a trietil-alumínium mellett külső elektrondonorként 0,35 mmol 2-izopropil-2-izobutil-l,3-dimetoxi-propánt alkalmaztunk.
mg szilárd katalizátorkomponens alkalmazásával 353 g olyan polipropilént nyertünk, amely a következő jellemzőkkel rendelkezett: X.I.=97,2%; olvadékindex MFR/L=4,6 g/10 perc.
A szilárd katalizátorkomponens 1 grammjára vonatkoztatott polimerkihozatal 35 300 g polipropilén volt.
10. összehasonlító példa
Megismételtük a 7. példát, azonban ebben az esetben a trietil-alumínium mellett külső elektrondonorként 0,35 mmol 2,2-diizopropil-l,3-dimetoxi-propánt alkalmaztunk.
10,2 mg szilárd katalizátorkomponens alkalmazásával 403 g olyan polipropilént nyertünk, amely a következő jellemzőkkel rendelkezett: X.I.=98,0%; olvadékindex MFR/L=5,1 g/10 perc.
A szilárd katalizátorkomponens 1 grammjára vonatkoztatott polimerkihozatal 39 500 g polipropilén volt.
11. összehasonlító példa
Megismételtük a 7. példát, azonban ebben az esetben a trietil-alumínium mellett külső elektrondonorként 0,35 mmol 2-etil-2-butil-l,3-dimetoxi-propánt alkalmaztunk.
9,8 mg szilárd katalizátorkomponens alkalmazásával 307 g olyan polipropilént nyertünk, amely a következő jellemzőkkel rendelkezett: X.I.=95,2%; olvadékindex MFR/L=5,1 g/10 perc.
A szilárd katalizátorkomponens 1 grammjára vonatkoztatott polimerkihozatal 31 300 g polipropilén volt.
12. összehasonlító példa
Megismételtük a 7. példát, azonban ebben az esetben a trietil-alumínium mellett külső elektrondonorként 0,35 mmol 2,2-difenil-l,3-dimetoxi-propánt alkalmaztunk.
8,7 mg szilárd katalizátorkomponens alkalmazásával 347 g olyan polipropilént nyertünk, amely a következő jellemzőkkel rendelkezett: X.l.=98,0%; olvadékindex MFR/L=3,1 g/10 perc.
A szilárd katalizátorkomponens 1 grammjára vonatkoztatott polimerkihozatal 40 000 g polipropilén volt.
13. összehasonlító példa
Megismételtük a 7. példát, azonban ebben az esetben a trietil-alumínium mellett külső elektrondonorként 0,35 mmol 2-izopropil-2-ciklohexil-l,3-dimetoxi-propánt alkalmaztunk.
9,1 mg szilárd katalizátorkomponens alkalmazásával 297 g olyan polipropilént nyertünk, amely a következő jellemzőkkel rendelkezett: X.I.=98,0%; olvadékindex MFR/L=3,8 g/10 perc.
A szilárd katalizátorkomponens 1 grammjára vonatkoztatott polimerkihozatal 32 600 g polipropilén volt.
14. összehasonlító példa
Megismételtük a 7. példát, azonban ebben az esetben a trietil-alumínium mellett külső elektrondonorként 0,35 mmol 2,2-diciklopentil-l,3-dimetoxi-propánt alkalmaztunk.
9,6 mg szilárd katalizátorkomponens alkalmazásával 385 g olyan polipropilént nyertünk, amely a következő jellemzőkkel rendelkezett: X.I.=97,9%; olvadékindex MFR/L=3,2 g/10 perc.
A szilárd katalizátorkomponens 1 grammjára vonatkoztatott polimerkihozatal 40 100 g polipropilén volt.

Claims (29)

SZABADALMI IGÉNYPONTOK.
1,1 -bisz( 1 ’-metoxi-etil)-5,6-diklór-indén;
1,1 -bisz(a-metoxi-benzil)-indén;
1, l-bisz(metoxi-metil)- l//-2-metil-benz[e]indén;
1, l-bisz(metoxi-metil)- lH-benz[e]indén;
1, l-bisz(metoxi-metil)-2-fenil-indén;
1, l-bisz(metoxi-metil)-7-fenil-indén;
1.1- bisz(metoxi-metil)-7-/É,rí'-butil-2-metil-indén;
1.1- bisz(metoxi-metil)-7-íerc-butil-indén;
1, l-bisz(metoxi-metil)-7-ciklohexil-indén;
1.1- bisz(metoxi-metil)-7-izopropil-indén;
1.1- bisz(metoxi-metil)-7-ciklopentil-indén;
1,1 -bisz(metoxi-metil)-7-metil-indén;
1,1 -bisz(metoxi-metil)-4,7-dimetil-4,5,6,7-tetrahidroindén;
1,1 -bisz(metoxi-metil)-7-(trifluor-metil)-indén;
1.1- bisz(metoxi-metil)-7-(trimetil-szilil)-indén;
1.1- bisz(metoxi-metil)-7-(3,3,3-trifluor-propil)indén;
1,1 -bisz(metoxi-metil)-4-ciklohexil-indén;
1,1 -bisz(metoxi-metil)-4-fenil-2-metil-indén;
1, l-bisz(metoxi-metil)-4-fenil-indén;
1,1 -bisz(metoxi-metil)-3,6-dimetil-indén;
1,1 -bisz(metoxi-metil)-4,7-dimetil-indén;
1, l-bisz(metoxi-metil)-2,3,6,7-tetrafluor-indén;
1.1- bisz(metoxi-metil)-4,5,6,7-tetrahidroindén;
1.1- bisz(metoxi-metil)-2,3-dimetil-indén;
1,1 -bisz(metoxi-metil)-indén;
1, l-bisz(m etoxi-metil )-3,4-di ciki open til ciklopentadién;
1, l-bisz(metoxi-metil)-2,3,4,5-tetrafluorciklopentadién;
1.1- bisz(metoxi-me ti 1)-2,3,4,5-tetrafenilciklopentadién;
1 ,l-bisz(metoxi-metil)-2,3,4,5-tetrametilciklopentadién;
1, l-bisz(metoxi-metil)-ciklopentadién;
1) A, B, C és D jelentése szénatom, v, x és y értéke 1, valamint z értéke 2; vagy
1,3-diéter a magnézium-halogenidre vonatkoztatva 5 mol% és 20 mol% közötti mennyiségben van jelen.
1,3-diéter 9,9-bisz(metoxi-metil)-xantén vagy 9,9bisz(metoxi-metil)-2,3,6,7-tetrametil-xantén.
1,1 -bisz(metoxi-metil)- 17/-2-metil-benz[e]indén;
1,1 -bisz(metoxi-metil)-17/-benz[e]indén;
1,1 -bisz(metoxi-metil)-2-fenil-indén;
1,1 -bisz(metoxi-metil)-7-fenil-indén;
1,1 -bisz(metoxi-metil)-7-íerc-butil-2-metil-indén;
1,1 -bisz(metoxi-metil)-7-íerc-butil-indén;
1,1 -bisz(metoxi-metil)-7-ciklohexil-indén;
1.1- bisz(metoxi-metil)-7-izopropil-indén;
1,1 -bisz(metoxi-metil)-7-ciklopentil-indén;
1,1 -bisz(metoxi-metil)-7-metil-indén;
1.1- bisz(metoxi-metil)-4,7-dimetil-4,5,6,7-tetrahidroindén;
1.1- bisz(metoxi-metil)-7-(trifluor-metil)-indén;
1.1- bisz(metoxi-metil)-7-(trimetil-szilil)-indén;
1.1- bisz(metoxi-metil)-7-(3,3,3-trifluor-propil)· indén;
1,1 -bisz(metoxi-metil)-4-ciklohexil-indén;
1,1 -bisz(metoxi-metil)-4-fenil-2-metil-indén;
1,1 -bisz(metoxi-metil)-4-fenil-indén;
1,1 -bisz(metoxi-metil)-3,6-dimetil-indén;
1.1- bisz(metoxi-metil)-4,7-dimetil-indén;
1,1 -bisz(metoxi-metil)-2,3,6,7-tetrafluor-indén;
1,1 -bisz(metoxi-metil)-4,5,6,7-tetrahidroindén;
1.1- bisz(metoxi-metil)-2,3-dimetil-indén;
1,1 -bisz(metoxi-metil)-indén;
1.1- bisz(metoxi-metil)-3,4-diciklopentil ciklopentadién;
1, l-bisz(metoxi-metil)-2,3,4,5-tetrafluor ciklopentadién;
1.1- bisz(metoxi-metil)-2,3,4,5-tetrafenil ciklopentadién;
1, l-bisz(metoxi-metil)-2,3,4,5-tetrametilciklopentadién;
1.1- bisz(metoxi-metil)-ciklopentadién;
1,3-diéter a következő vegyületek által alkotott csoportból kerül kiválasztásra:
1,3-diéter egy (II) általános képletű vegyület, (II) ahol a képletben
R és R1 jelentése azonosan vagy eltérően, egymástól függetlenül hidrogénatom; halogénatom; egyenes vagy elágazó láncú, 1-20 szénatomos alkilcsoport; 3-20 szénatomos cikloalkilcsoport; 6-20 szénatomos arilcsoport, 7-20 szénatomos aril-alkil-csoport vagy 7-20 szénatomos alkil-aril-csoport;
R11 jelentése azonosan vagy eltérően, egymástól függetlenül egyenes vagy elágazó láncú, 1-20 szénatomos alkilcsoport; 3-20 szénatomos cikloalkilcsoport; 6-20 szénatomos arilcsoport, 7-20 szénatomos aril-alkil-csoport vagy 7-20 szénatomos alkil-aril-csoport; és két vagy több R csoport egymáshoz kapcsolódhat, és így olyan, telített vagy telítetlen, kondenzált gyűrűs szerkezeteket alkothat, amelyek adott esetben R111 csoportokkal szubsztituáltak;
Rin jelentése halogénatom, előnyösen klór- vagy fluoratom; egyenes vagy elágazó láncú, 1-20 szénatomos alkilcsoport; 3-20 szénatomos cikloalkilcsoport; 6-20 szénatomos arilcsoport, 7-20 szénatomos aril-alkil-csoport vagy 7-20 szénatomos alkil-aril-csoport; valamint az R, R1, R11 és Rni csoportok adott esetben egy vagy több, szénatomokat és/vagy hidrogénatomokat helyettesítő heteroatomot tartalmaznak.
1) A, B, C és D jelentése szénatom, v, x és y értéke 1, valamint z értéke 2; vagy
1.3- diéter egy (I) általános képletű vegyület, (I) ahol a képletben
A, B, C és D jelentése szénatom vagy a nitrogénatom, oxigénatom, kénatom és szilíciumatom által alkotott csoportból kiválasztott heteroatom;
v, x és y értéke 0 vagy 1;
u és z értéke 0 vagy 1 vagy 2;
azzal a megkötéssel, hogy amennyiben u értéke 0, akkor
i) A, B és C jelentése szénatom, valamint v, x és y értéke 1; vagy ii) A jelentése nitrogénatom,
B és C jelentése szénatom, v értéke 0, valamint x és y értéke 1; vagy iii) A és B jelentése nitrogénatom,
C jelentése szénatom, v és x értéke 0, valamint y értéke 1; vagy iv) A és B jelentése szénatom,
C jelentése nitrogénatom, v és x értéke 1, valamint y értéke 0;
amennyiben u értéke 1, akkor
1.3- diéterekben lévő szubsztituensek a következő csoportból kerülnek kiválasztásra: egyenes vagy elágazó láncú, 1-20 szénatomos alkilcsoport; 3-20 szénatomos cikloalkilcsoport; 6-20 szénatomos arilcsoport, 7-20 szénatomos aril-alkil-csoport vagy 7-20 szénatomos alkil-aril-csoport; valamint klóratom és fluoratom.
1,3-diéterekben lévő 1-es és 3-as helyzetű szénatomok szekunder szénatomok.
1. Olefinek polimerizációjára szolgáló szilárd katalizátorkomponens, azzal jellemezve, hogy a szilárd katalizátorkomponens egy aktív formában lévő magnéziumhalogenidből, valamint egy, a magnézium-halogenid által hordozott, legalább egy titán-halogén kötést tartalmazó titánvegyületből, továbbá belső elektrondonorvegyületként egy olyan ciklopolién 1,3-diéterből áll, amely ciklopolién 1,3-diéterben a 2-es helyzetben lévő szénatom egy olyan, 5, 6 vagy 7 szénatomból, illetve 513
HU 221 228 Β1 n vagy 6-n’ számú szénatomból és ennek megfelelően n számú nitrogénatomból vagy n’ számú - ahol n értéke 1 vagy 2, és n’ értéke 1, 2 vagy 3 a nitrogénatom, oxigénatom, kénatom és szilíciumatom csoportjából kiválasztott heteroatomból felépülő ciklusos vagy policiklusos szerkezethez tartozik, amely szerkezet két vagy három telítetlen kötést tartalmaz, azaz ciklopolién szerkezet, és amely szerkezet adott esetben más ciklusos szerkezetekkel kondenzált, vagy egy lineáris vagy elágazó láncú alkilcsoportok, cikloalkilcsoportok, arilalkil-csoportok, alkil-aril-csoportok és halogénatomok által alkotott csoportból kiválasztott egy vagy több szubsztituenssel szubsztituált, vagy más ciklusos szerkezetekkel kondenzált és az említett szubsztituensek közül eggyel vagy többel szubsztituált, ahol a szubsztituensek a kondenzált ciklusos szerkezetekhez is kötődhetnek; továbbá az említett alkil-, cikloalkil-, aril-, arilalkil- vagy alkil-aril-csoportok és a kondenzált ciklusos szerkezetek adott esetben egy vagy több, szénatomokat és/vagy hidrogénatomokat helyettesítő heteroatomot tartalmaznak.
2) A és B jelentése szénatom,
C jelentése nitrogénatom,
D jelentése oxigénatom, v és x értéke 1, valamint y és z értéke 0; vagy
2) A és B jelentése szénatom,
C jelentése nitrogénatom,
D jelentése oxigénatom, v és x értéke 1, valamint y és z értéke 0; vagy
2. Az 1. igénypont szerinti szilárd katalizátorkomponens, azzal jellemezve, hogy a ciklopolién
3) A, B és C jelentése szénatom,
D jelentése oxigénatom, nitrogénatom, kénatom vagy szilíciumatom, v, x és y értéke 1, és ha D jelentése oxigénatom vagy kénatom, akkor z értéke 0, ha D jelentése nitrogénatom, akkor z értéke 1, és ha D jelentése szilíciumatom, akkor z értéke 2;
amennyiben u értéke 2, akkor A, B és C jelentése szénatom,
D jelentése két, egymáshoz egyes kötéssel vagy kettős kötéssel kapcsolódó szénatom, v, x és y értéke 1, és ha D jelentése két, egymáshoz kettős kötéssel kapcsolódó szénatom, akkor z értéke 1, ha D jelentése két, egymáshoz egyes kötéssel kapcsolódó szénatom, akkor z értéke 2;
R és R1 jelentése azonosan vagy eltérően, egymástól függetlenül hidrogénatom; halogénatom; egyenes vagy elágazó láncú, 1-20 szénatomos alkilcsoport; 3-20 szénatomos cikloalkilcsoport; 6-20 szénatomos arilcsoport, 7-20 szénatomos aril-alkil-csoport vagy 7-20 szénatomos alkil-aril-csoport;
Rn jelentése azonosan vagy eltérően, egymástól függetlenül egyenes vagy elágazó láncú, 1-20 szénatomos alkilcsoport; 3-20 szénatomos cikloalkilcsoport; 6-20 szénatomos arilcsoport, 7-20 szénatomos aril-alkil-csoport vagy 7-20 szénatomos alkil-aril-csoport; és két vagy több R csoport egymáshoz kapcsolódhat, és így olyan, telített vagy telítetlen, kondenzált gyűrűs szerkezeteket alkothat, amelyek adott esetben R111 csoportokkal szubsztituáltak;
R111 jelentése halogénatom, előnyösen klór- vagy fluoratom; egyenes vagy elágazó láncú, 1-20 szénatomos alkilcsoport; 3-20 szénatomos cikloalkilcsoport; 6-20 szénatomos arilcsoport, 7-20 szénatomos aril-alkil-csoport vagy 7-20 szénatomos alkil-aril-csoport; valamint az R, R1, Rn és R111 csoportok adott esetben egy vagy több, szénatomokat és/vagy hidrogénatomokat helyettesítő heteroatomot tartalmaznak.
3) A, B és C jelentése szénatom,
D jelentése oxigénatom, nitrogénatom, kénatom vagy szilíciumatom, v, x és y értéke 1, és ha D jelentése oxigénatom vagy kénatom, akkor z értéke 0, ha D jelentése nitrogénatom, akkor z értéke 1, és ha D jelentése szilíciumatom, akkor z értéke 2;
amennyiben u értéke 2, akkor A, B és C jelentése szénatom,
D jelentése két, egymáshoz egyes kötéssel vagy kettős kötéssel kapcsolódó szénatom, v, x és y értéke 1, és ha D jelentése két, egymáshoz kettős kötéssel kapcsolódó szénatom, akkor z értéke 1, ha D jelentése két, egymáshoz egyes kötéssel kapcsolódó szénatom, akkor z értéke 2;
R és R1 jelentése azonosan vagy eltérően, egymástól függetlenül hidrogénatom; halogénatom; egyenes vagy elágazó láncú, 1-20 szénatomos alkilcsoport; 3-20 szénatomos cikloalkilcsoport; 6-20 szénatomos arilcsoport, 7-20 szénatomos aril-alkil-csoport vagy 7-20 szénatomos alkil-aril-csoport;
R11 jelentése azonosan vagy eltérően, egymástól függetlenül egyenes vagy elágazó láncú, 1-20 szénatomos alkilcsoport; 3-20 szénatomos cikloalkilcsoport; 6-20 szénatomos arilcsoport, 7-20 szénatomos aril-alkil-csoport vagy 7-20 szénatomos alkil-aril-csoport; és két vagy több R csoport egymáshoz kapcsolódhat, és így olyan, telített vagy telítetlen, kondenzált gyűrűs
HU 221 228 Bl szerkezeteket alkothat, amelyek adott esetben R111 csoportokkal szubsztituáltak;
R111 jelentése halogénatom, előnyösen klór- vagy fluoratom; egyenes vagy elágazó láncú, 1-20 szénatomos alkilcsoport; 3-20 szénatomos cikloalkilcsoport; 6-20 szénatomos arilcsoport, 7-20 szénatomos aril-alkil-csoport vagy 7-20 szénatomos alkil-aril-csoport; valamint az R, R1, R11 és R111 csoportok adott esetben egy vagy több, szénatomokat és/vagy hidrogénatomokat helyettesítő heteroatomot tartalmaznak.
3. Az 1. igénypont szerinti szilárd katalizátorkomponens, azzal jellemezve, hogy a ciklopolién
4. Az 1. igénypont szerinti szilárd katalizátorkomponens, azzal jellemezve, hogy a ciklopolién
5. A 4. igénypont szerinti szilárd katalizátorkomponens, azzal jellemezve, hogy a ciklopolién
6. Az 5. igénypont szerinti szilárd katalizátorkomponens, azzal jellemezve, hogy a ciklopolién
7. A 4. igénypont szerinti szilárd katalizátorkomponens, azzal jellemezve, hogy a ciklopolién
8. Az 1. igénypont szerinti szilárd katalizátorkomponens, azzal jellemezve, hogy a titánvegyület a halogenidek és a halogén-alkoholátok által alkotott csoportból kerül kiválasztásra.
9-(metoxi-metil)-9-( 1 ’-metoxi-etil)-fluorén.
9-(metoxi-metil)-9-(etoxi-metil)-fluorén;
9-(metoxi-metil)-9-(pentoxi-metil)-fluorén;
9-(metoxi-metil)-9-(l’-metoxi-etil)-2,3,6,7-tetrafluor-fluorén;
9-bisz(l ’-metoxi-etil)-fluorén;
9.9- bisz(a-metoxi-benzil)-fluorén;
9.9- bisz(metoxi-metil)-4-íerc-butil-fluorén;
9.9- bisz(metoxi-metil)-l,2,3,4,5,6,7,8-oktahidrofluorén;
9.9- bisz(metoxi-metil)-l,2,3,4-tetrahidrofluorén;
9.9- bisz(metoxi-metil)-1,8-difluor-fluorén;
9.9- bisz(metoxi-metil)-2,7-diciklopentil-fluorén;
9.9- bisz(metoxi-metil)-1,8-diklór- fluorén;
9.9- bisz(metoxi-metil)-2,7-diizopropil-fluorén;
9.9- bisz(metoxi-metil)-2,3,6,7-dibenzofluorén;
9.9- bisz(metoxi-metil)-2,3-benzofluorén;
9.9- bisz(metoxi-metil)-2,3,4,5,6,7-hexafluorfluorén;
9.9- bisz(metoxi-metil)-2,3,6,7-tetrametil-fluorén;
9.9- bisz(metoxi-metil)-fluorén;
9. A 8. igénypont szerinti szilárd katalizátorkomponens, azzal jellemezve, hogy a titánvegyület titán(IV)-klorid.
HU 221 228 Β1
9.9- bisz(metoxi-metil)-4-/erc-butil-fluorén.
9.9- bisz(metoxi-metil)-l,2,3,4,5,6,7,8-oktahidrofluorén;
9.9- bisz(metoxi-metil)-1,2,3,4-tetrahidrofluorén;
9.9- bisz(metoxi-metil)-1,8-difluor-fluorén;
9.9- bisz(metoxi-metil)-2,7-diciklopentil-fluorén;
9.9- bisz(metoxi-metil)-1,8-diklór-fluorén;
9.9- bisz(metoxi-metil)-2,7-diizopropil-fluorén;
9.9- bisz(metoxi-metil)-2,3,6,7-dibenzofluorén;
9.9- bisz(metoxi-metil)-2,3-benzofluorén;
9.9- bisz(metoxi-metil)-2,3,4,5,6,7-hexafluor fluorén;
9.9- bisz(metoxi-metil)-2,3,6,7-tetrametil-fluorén;
9.9- bisz(metoxi-metil)-fluorén;
10. Az 1. igénypont szerinti szilárd katalizátorkomponens, azzal jellemezve, hogy a ciklopolién
11. Az 1. igénypont szerinti szilárd katalizátorkomponens, azzal jellemezve, hogy a magnézium/titán arány 30:1 és 4:1 közötti értékű.
12. Olefinek polimerizációjára szolgáló katalizátor, amely katalizátor a következő komponensek reakcióterméke
a) egy 1. igénypont szerinti katalizátorkomponens;
b) egy alkil-alumínium-vegyület, és adott esetben
c) egy, a ciklopolién 1,3-diéterektől eltérő elektrondonor-vegyület.
13. A 12. igénypont szerinti katalizátor, ahol a b) alkil-alumínium-vegyület egy trialkil-alumínium.
14. A 12. igénypont szerinti katalizátor, ahol a c) elektrondonor-vegyület a következő vegyületek által alkotott csoportból kerül kiválasztásra: legalább egy SiOR kötést - ahol a képletben R jelentése szénhidrogéncsoport - tartalmazó szilíciumvegyületek; illetve 2,2,6,6-tetrametil-piperidin; 2,6-diizopropil-piperidin; valamint karbonsavészterek.
15. A 12. igénypont szerinti katalizátor, ahol a c) elektrondonor-vegyület a következő általános képletű vegyületek közül kerül kiválasztásra, ahol a képletben
RIV, Rv, RVI, RVI, Rvin és RIX jelentése azonosan vagy eltérően, egymástól függetlenül hidrogénatom; egyenes vagy elágazó láncú, 1-18 szénatomos alkilcsoport; 3-18 szénatomos cikloalkilcsoport; 6-18 szénatomos arilcsoport, 7-18 szénatomos aralkilcsoport vagy 7-18 szénatomos alkil-aril-csoport; azzal a megkötéssel, hogy RIV és Rv közül csak az egyiknek a jelentése lehet hidrogénatom;
Rx és RXI jelentése a hidrogén kivételével azonos RIV és Rv jelentésével, azzal a megkötéssel, hogy ha Rv, RV1, Rvn, Rvin és RIX jelentése hidrogénatom, valamint Rx és RXI jelentése metilcsoport, akkor RIV jelentése nem lehet metilcsoport; továbbá
RVI, Rvn, RVI!I és RIX közül kettő vagy több egymáshoz kapcsolódhat, és így egy gyűrűs szerkezetet alakíthat ki.
16. Olefinek polimerizációjára szolgáló katalizátor, amely katalizátor a következő komponensek reakcióterméke :
a1) egy szilárd katalizátorkomponens, amely szilárd katalizátorkomponens egy aktív formában lévő magnézium-halogenidből, valamint egy, a magnézium-halogenid által hordozott, legalább egy titán-halogén kötést tartalmazó titánvegyületből, továbbá egy elektrondonor-vegyületből áll;
b) egy alkil-alumínium-vegyület;
c) egy ciklopolién 1,3-diéter, amelyben a 2-es helyzetben lévő szénatom egy olyan, 5, 6 vagy 7 szénatomból, illetve 5-n vagy 6-n’ számú szénatomból és ennek megfelelően n számú nitrogénatomból vagy n’ számú - ahol n értéke 1 vagy 2, és n’ értéke 1, 2 vagy 3 -, a nitrogénatom, oxigénatom, kénatom és szilíciumatom csoportjából kiválasztott heteroatomból felépülő ciklusos vagy policiklusos szerkezethez tartozik, amely szerkezet két vagy három telítetlen kötést tartalmaz, azaz ciklopolién szerkezet, és amely szerkezet adott esetben más ciklusos szerkezetekkel kondenzált, vagy egy lineáris vagy elágazó láncú alkilcsoportok, cikloalkilcsoportok, aril-alkilcsoportok, alkil-aril-csoportok és halogénatomok által alkotott csoportból kiválasztott egy vagy több szubsztituenssel szubsztituált, vagy más ciklusos szerkezetekkel kondenzált és az említett szubsztituensek közül eggyel vagy többel szubsztituált, ahol a szubsztituensek a kondenzált ciklusos szerkezetekhez is kötődhetnek; továbbá az említett alkil-, cikloalkil-, aril-, aril-alkil- vagy alkil-aril-csoportok és a kondenzált ciklusos szerkezetek adott esetben egy vagy több, szénatomokat és/vagy hidrogénatomokat helyettesítő heteroatomot tartalmaznak.
17. A 16. igénypont szerinti katalizátor, ahol a c) ciklopolién 1,3-diéterekben lévő szubsztituensek a következő csoportból kerülnek kiválasztásra: egyenes vagy elágazó láncú, 1-20 szénatomos alkilcsoport; 3-20 szénatomos cikloalkilcsoport; 6-20 szénatomos arilcsoport, 7-20 szénatomos aril-alkil-csoport vagy 7-20 szénatomos alkil-aril-csoport; valamint klóratom és fluoratom.
18. A 16. igénypont szerinti katalizátor, ahol a c) ciklopolién 1,3-diéter egy (I) általános képletű vegyület, (I)
HU 221 228 BI amelynek képletében
A, B, C és D jelentése szénatom vagy a nitrogénatom, oxigénatom, kénatom és szilíciumatom által alkotott csoportból kiválasztott heteroatom;
v, x és y értéke 0 vagy 1;
u és z értéke 0 vagy 1 vagy 2;
azzal a megkötéssel, hogy amennyiben u értéke 0, akkor
i) A, B és C jelentése szénatom, valamint v, x és y értéke 1; vagy ii) A jelentése nitrogénatom,
B és C jelentése szénatom, v értéke 0, valamint x és y értéke 1; vagy iii) A és B jelentése nitrogénatom,
C jelentése szénatom, v és x értéke 0, valamint y értéke 1; vagy iv) A és B jelentése szénatom,
C jelentése nitrogénatom, v és x értéke 1, valamint y értéke 0;
amennyiben u értéke 1, akkor
19. A 18. igénypont szerinti katalizátor, ahol a c) ciklopolién 1,3-diéter egy (II) általános képletű vegyület, (II) amelynek képletében
R és R1 jelentése azonosan vagy eltérően, egymástól függetlenül hidrogénatom; halogénatom; egyenes vagy elágazó láncú, 1-20 szénatomos alkilcsoport; 3-20 szénatomos cikloalkilcsoport; 6-20 szénatomos arilcsoport, 7-20 szénatomos aril-alkil-csoport vagy 7-20 szénatomos alkil-aril-csoport;
R11 jelentése azonosan vagy eltérően, egymástól függetlenül egyenes vagy elágazó láncú, 1-20 szénatomos alkilcsoport; 3-20 szénatomos cikloalkilcsoport; 6-20 szénatomos arilcsoport, 7-20 szénatomos aril-alkil-csoport vagy 7-20 szénatomos alkil-aril-csoport; és két vagy több R csoport egymáshoz kapcsolódhat, és így olyan, telített vagy telítetlen, kondenzált gyűrűs szerkezeteket alkothat, amelyek adott esetben Rin csoportokkal szubsztituáltak;
R111 jelentése halogénatom, előnyösen klór- vagy fluoratom; egyenes vagy elágazó láncú, 1-20 szénatomos alkilcsoport; 3-20 szénatomos cikloalkilcsoport; 6-20 szénatomos arilcsoport, 7-20 szénatomos aril-alkil-csoport vagy 7-20 szénatomos alkil-aril-csoport; valamint az R, R1, Rn és Rin csoportok adott esetben egy vagy több, szénatomokat és/vagy hidrogénatomokat helyettesítő heteroatomot tartalmaznak.
HU 221 228 Β1
20. A 19. igénypont szerinti katalizátor, ahol a c) ciklopolién 1,3-diéter a következő vegyületek által alkotott csoportból kerül kiválasztásra:
21. A 18. igénypont szerinti katalizátor, ahol a c) ciklopolién 1,3-diéter 9,9-bisz(metoxi-metil)-xantén vagy 9,9-bisz(metoxi-metil)-2,3,6,7-tetrametil-xantén.
22. A 16. igénypont szerinti katalizátor, ahol az alkil-alumínium-vegyület egy trialkil-alumínium.
23. A 16. igénypont szerinti katalizátor, ahol az a1) szilárd katalizátorkomponens által hordozott titánvegyület a halogenidek és a halogén-alkoholátok által alkotott csoportból kerül kiválasztásra.
24. A 16. igénypont szerinti katalizátor, ahol az a1) szilárd katalizátorkomponens által hordozott elektrondonor-vegyület egy olyan Lewis-bázis, amely egy vagy több elektronegatív csoportot tartalmaz, és ahol az elektrondonor-atomok a következő csoportból kerülnek ki: nitrogén-, oxigén-, kén-, foszfor-, arzénvagy ónatom.
25. A 24. igénypont szerinti katalizátor, ahol az a1) szilárd katalizátorkomponens által hordozott elektrondonor-vegyület egy olyan elektrondonorvegyület, amely az a1) katalizátorkomponensből trietilalumíniummal legalább 70 mol% mennyiségben kiextrahálható, és amelynek esetében az extrakció szilárd termékének felszíne (B.E.T.) legalább 20 m2/g.
26. A 24. igénypont szerinti katalizátor, ahol az a1) szilárd katalizátorkomponens által hordozott elektrondonor-vegyület egy ftálsavészter.
27. A 24. igénypont szerinti katalizátor, ahol az a1) szilárd katalizátorkomponens által hordozott elektrondonor-vegyület egy olyan éter, amely két vagy több étercsoportot tartalmaz, és amely standard körülmények között komplexképzésre képes 60 mmol/100 g klorid mennyiségben vízmentes magnézium-kloriddal, valamint amely titán(IV)-kloriddal nem szenved szubsztitúciós reakciót, illetve csak 50 mol%-nál kisebb mennyiségben vesz részt ilyen szubsztitúciós reakcióban.
28. A 24. igénypont szerinti katalizátor, ahol az a1) szilárd katalizátorkomponens által hordozott elektrondonor-vegyület egy olyan ciklopolién 1,3diéter, amelyben a 2-es helyzetben lévő szénatom egy olyan, 5, 6 vagy 7 szénatomból, illetve 5-n vagy 6-n’ számú szénatomból és ennek megfelelően n számú nitrogénatomból vagy n’ számú - ahol n értéke 1 vagy 2, és n’ értéke 1, 2 vagy 3 -, a nitrogénatom, oxigénatom, kénatom és szilíciumatom csoportjából kiválasztott heteroatomból felépülő ciklusos vagy policiklusos szerkezethez tartozik, amely szerkezet két vagy három telítetlen kötést tartalmaz, azaz ciklopolién szerkezet, és amely szerkezet adott esetben más ciklusos szerkezetekkel kondenzált, vagy egy lineáris vagy elágazó láncú alkilcsoportok, cikloalkilcsoportok, aril-alkil-csoportok, alkil-aril-csoportok és halogénatomok által alkotott csoportból kiválasztott egy vagy több szubsztituenssel szubsztituált, vagy más ciklusos szerkezetekkel kondenzált és az említett szubsztituensek közül eggyel vagy többel szubsztituált, ahol a szubsztituensek a kondenzált ciklusos szerkezetekhez is kötődhetnek; továbbá az említett alkil-, cikloalkil-, aril-, aril-alkil- vagy alkilaril-csoportok és a kondenzált ciklusos szerkezetek adott esetben egy vagy több, szénatomokat és/vagy hidrogénatomokat helyettesítő heteroatomot tartalmaznak.
HU 221 228 Β1
29. Eljárás CH2=CHR általános képletű olefinek ahol a képletben
R jelentése hidrogénatom vagy 1-6 szénatomos alkilcsoport vagy arilcsoport illetve az ilyen olefinek keverékeinek vagy az ilyen öle- 5 finek és diolefinek keverékeinek a polimerizációjára, azzal jellemezve, hogy az eljárást egy 12. vagy 16. igénypont szerinti katalizátor jelenlétében, adott esetben egy alifás vagy aromás szénhidrogén oldószer jelenlétében folyadékfázisban, vagy gázfázisban, illetve a folyadékfázisban és a gázfázisban végzett polimerizációs lépések kombinációjával hajtjuk végre.
HU9600390A 1995-02-21 1996-02-20 Components and catalysts for the polymerization of olefins, process for polymerizing olefins HU221228B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ITMI950318 IT1274252B (it) 1995-02-21 1995-02-21 Catalizzatori per la polimerizzazione delle olefine
ITMI950317 IT1274251B (it) 1995-02-21 1995-02-21 Componenti e catalizzatori per la polimerizzazione delle olefine

Publications (4)

Publication Number Publication Date
HU9600390D0 HU9600390D0 (en) 1996-04-29
HUP9600390A2 HUP9600390A2 (en) 1997-04-28
HUP9600390A3 HUP9600390A3 (en) 2000-03-28
HU221228B1 true HU221228B1 (en) 2002-08-28

Family

ID=26331244

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9600390A HU221228B1 (en) 1995-02-21 1996-02-20 Components and catalysts for the polymerization of olefins, process for polymerizing olefins

Country Status (20)

Country Link
EP (1) EP0728769B1 (hu)
JP (1) JP3904117B2 (hu)
KR (1) KR100424925B1 (hu)
CN (1) CN1090194C (hu)
AR (1) AR000994A1 (hu)
AT (1) ATE169937T1 (hu)
AU (1) AU699522B2 (hu)
BR (1) BR9600767A (hu)
CA (1) CA2169401C (hu)
DE (1) DE69600532T2 (hu)
ES (1) ES2121446T3 (hu)
FI (1) FI119643B (hu)
HK (1) HK1010379A1 (hu)
HU (1) HU221228B1 (hu)
IL (1) IL117114A (hu)
IN (1) IN186169B (hu)
MY (1) MY115716A (hu)
NO (1) NO309380B1 (hu)
RU (1) RU2156260C2 (hu)
UA (1) UA60290C2 (hu)

Families Citing this family (330)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6124488A (en) * 1996-05-03 2000-09-26 Dsm N.V. Cyclopentadiene compound substituted with branched alkyl groups
NL1003017C2 (nl) * 1996-05-03 1997-11-06 Dsm Nv Met een heteroatoom-bevattende groep gesubstitueerd fluoreen.
NL1003004C2 (nl) * 1996-05-03 1997-11-06 Dsm Nv Met onderling verschillende groepen gesubstitueerde cyclopentadieen- verbinding.
NL1003007C2 (nl) * 1996-05-03 1997-11-06 Dsm Nv Met vertakte alkylgroepen gesubstitueerde cyclopentadieenverbinding.
US6117811A (en) * 1996-05-03 2000-09-12 Dsm N.V. Cyclopentadiene compound substituted with linear groups
NL1003013C2 (nl) * 1996-05-03 1997-11-06 Dsm Nv Met cyclische groepen gesubstitueerde cyclopentadieenverbinding.
NL1003008C2 (nl) * 1996-05-03 1997-11-06 Dsm Nv Met een heteroatoom-bevattende groep gesubstitueerde cyclopentadieen- verbinding.
NL1003011C2 (nl) * 1996-05-03 1997-11-06 Dsm Nv Met een heteroatoom bevattende groep gesubstitueerde cyclopentadieen- verbinding.
NL1003018C2 (nl) * 1996-05-03 1997-11-06 Dsm Nv Met een heteroatoom-bevattende groep gesubstitueerde indeen.
NL1003016C2 (nl) * 1996-05-03 1997-11-06 Dsm Nv Gesubstitueerde pentadieenverbinding.
MY125673A (en) * 1996-06-10 2006-08-30 Mitsui Chemicals Inc Solid titanium catalyst component for olefin polymerization,process for preparing the same, olefin plymerization catalyst containing the catalyst component and olefin polymerization process using thecatalyst
FI963707A0 (fi) 1996-09-19 1996-09-19 Borealis Polymers Oy Foerfarande foer polymerisering av alfa-olefiner, vid polymerisering anvaendbar katalysator och foerfarande foer framstaellning av densamma
IL133378A0 (en) * 1998-05-06 2001-04-30 Montell Technology Company Bv Catalyst components for the polymerization of olefins
TR200000617T1 (tr) 1998-07-08 2000-10-23 Montell Tecnology Company Bv Gazı-fazı polimerizasyonu için işlem ve aygıt.
HUP0100378A3 (en) 1998-08-20 2002-02-28 Montech Usa Inc Wilmington Crystalline propylene copolymer compositions having improved sealability and optical properties and reduced solubility
EP1058718B1 (en) 1998-12-24 2009-01-21 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Bottle closures made of polyolefins
KR20010102542A (ko) 1999-03-09 2001-11-15 간디 지오프레이 에이치. 올레핀의 다단계 (공)중합 방법
ID28962A (id) * 1999-09-14 2001-07-19 Baselltech Usa Inc Komposisi poliolefin yang tahan benturan
CN1137155C (zh) * 1999-12-06 2004-02-04 中国石油化工集团公司 用于烯烃聚合或共聚合的催化剂体系
ES2223625T3 (es) 1999-12-16 2005-03-01 Basell Poliolefine Italia S.P.A. Composiciones de copolimeros aleatorios de propeno conteniendo una alfa-olefina como comonomero.
US6673869B2 (en) 2000-07-27 2004-01-06 Basell Poliolefine Italia S.P.A. Transparent elastomeric thermoplastic polyolefin compositions
RU2002117429A (ru) 2000-09-15 2003-12-20 Бэйселлтек Ю Эс Эй Инк. (Us) Неэкструдированные дисперсии и концентраты добавок в олефиновых полимерах
US6586531B2 (en) 2000-10-04 2003-07-01 Basell Poliolefine Italia S.P.A. Polyolefin masterbatch and composition suitable for injection molding
JP2002173504A (ja) * 2000-11-29 2002-06-21 Basell Technology Co Bv オレフィン重合用触媒およびオレフィン重合方法
JP4149809B2 (ja) 2000-12-15 2008-09-17 バーゼル・ポリオレフィン・イタリア・ソチエタ・ア・レスポンサビリタ・リミタータ α−オレフィン重合用の固形触媒成分の連続製造方法
PL356722A1 (en) 2000-12-22 2004-06-28 Basell Poliolefine Italia S.P.A. Polyolefin sheets for thermoforming
TWI238169B (en) 2000-12-22 2005-08-21 Basell Technology Co Bv Bioriented polypropylene films
EP1279699A1 (en) 2001-07-27 2003-01-29 Baselltech USA Inc. Soft polyolefin compositions
MY132768A (en) 2001-10-09 2007-10-31 Basell Poliolefine Italia Spa Crystalline propylene copolymer compositions having improved sealability and optical properties and reduced solubility.
RU2299220C2 (ru) 2001-10-30 2007-05-20 Базелль Полиолефин Италия С.П.А. Полипропиленовая труба
US7381773B2 (en) 2001-11-27 2008-06-03 Basell Poliolefine Italia S.P.A. Clear and flexible propylene polymer compositions
TWI268939B (en) 2001-12-12 2006-12-21 Basell Poliolefine Spa Process for the polymerization of olefins
WO2003076479A1 (en) 2002-03-08 2003-09-18 Basell Poliolefine Italia S.P.A. Process for the polymerization of olefins
KR100975766B1 (ko) 2002-03-08 2010-08-17 바셀 폴리올레핀 이탈리아 에스.알.엘 디에테르 기재 촉매 성분의 제조방법
US6743864B2 (en) 2002-03-12 2004-06-01 Basell Poliolefine Italia S.P.A. Polyolefin compositions having high tenacity
RU2305688C2 (ru) 2002-03-12 2007-09-10 Базелль Полиолефин Италия С.П.А. Полиолефиновые композиции, обладающие высокой текучестью
BR0305246B1 (pt) 2002-06-26 2012-12-11 composições de poliolefinas resistentes ao impacto, seu processo de preparação, bem como artigos moldados por injeção compreendendo as mesmas.
BR0305248A (pt) 2002-06-26 2004-09-21 Basell Poliolefine Spa Composições de poliolefinas resistentes ao impacto
EP1527106A2 (en) 2002-08-01 2005-05-04 Basell Poliolefine Italia S.P.A. Highly stereoregular polypropylene with improved properties
US7125924B2 (en) 2002-09-17 2006-10-24 Basell Poliolefine Italia S.P.A. Highly filled soft polyolefin compositions
JP5069414B2 (ja) * 2002-12-18 2012-11-07 バーゼル・ポリオレフィン・イタリア・ソチエタ・ア・レスポンサビリタ・リミタータ 二塩化マグネシウムベースの付加物およびそれから得られる触媒成分
US7288598B2 (en) 2003-03-06 2007-10-30 Basell Poliolefine Italia S.P.A. Polyolefin masterbatch for preparing impact-resistant polyolefin articles
MY136027A (en) 2003-04-02 2008-07-31 Basell Poliolefine Spa Polyolefin masterbatch and composition suitable for injection molding
TW200427763A (en) 2003-04-03 2004-12-16 Basell Poliolefine Spa Impact resistant polyolefin compositions
EP1651720B1 (en) 2003-08-05 2013-09-11 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Polyolefin articles
TW200505985A (en) 2003-08-07 2005-02-16 Basell Poliolefine Spa Polyolefin composition having a high balance of stiffness and impact strength
RU2365605C2 (ru) * 2003-11-06 2009-08-27 Базелль Полиолефин Италия С.Р.Л. Полипропиленовая композиция
US7674731B2 (en) 2003-12-19 2010-03-09 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Fibres made from copolymers of propylene and hexene-1
DE602005013495D1 (de) 2004-03-03 2009-05-07 Basell Poliolefine Srl Verfahren zur steuerung des polymerflusses in einem polymerisationsprozess
US20070282147A1 (en) * 2004-03-29 2007-12-06 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Magnesium Chloride-Based Adducts And Catalyst Components Obtained Therefrom
BRPI0510824B1 (pt) 2004-05-21 2016-01-19 Basell Poliolefine Srl composição poliolefínica heterofásica e processo de polimerização para preparar a referida composição
DE602005003125T2 (de) 2004-06-08 2008-08-21 Basell Poliolefine Italia S.R.L. POLYOLEFINZUSAMMENSETZUNG MIT HOHER BALANCE VON STEIFIGKEIT, SCHLAGZÄHIGKEIT UND REIßDEHNUNG UND GERINGEM WÄRMESCHRUMPF
RU2007101713A (ru) 2004-06-18 2008-07-27 Базелль Полиолефин Италия С.Р.Л. (It) Способ получения компонентов катализатора полимеризации олефинов
WO2006002778A1 (en) 2004-06-25 2006-01-12 Basell Poliolefine Italia S.R.L. PIPE SYSTEMS MADE FROM RANDOM COPOLYMERS OF PROPYLENE AND α-OLEFINS
EP1797138B2 (en) 2004-10-04 2017-08-16 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Elastomeric polyolefin compositions
WO2006040240A1 (en) 2004-10-14 2006-04-20 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Process for the gas-phase polymerization of olefins
CN100389112C (zh) * 2004-12-16 2008-05-21 中国石油化工股份有限公司 一类环状缩醛和缩酮化合物及其应用
CN101084115A (zh) 2004-12-21 2007-12-05 巴塞尔聚烯烃意大利有限责任公司 可热封的聚烯烃薄膜
CA2592143A1 (en) 2004-12-23 2006-06-29 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Polyolefinic compositions having good whitening resistance
DE602006010027D1 (de) 2005-02-03 2009-12-10 Basell Poliolefine Srl Propylen-polymer-zusammensetzung zum spritzgiessen
KR20080005988A (ko) 2005-04-28 2008-01-15 바셀 폴리올레핀 이탈리아 에스.알.엘 강화 폴리프로필렌 파이프
AU2006245784A1 (en) * 2005-05-12 2006-11-16 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Propylene-ethylene copolymers and process for their preparation
BRPI0612432A2 (pt) 2005-05-13 2010-11-09 Basell Poliolefine Srl processo para a polimerização de olefinas em fase gasosa
EP1883677B1 (en) 2005-05-27 2009-12-02 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Polyolefinic compositions having good whitening resistance
AU2006265203A1 (en) 2005-07-01 2007-01-11 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Propylene polymers having broad molecular weight distribution
US7794845B2 (en) 2005-07-11 2010-09-14 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Metallized propylene polymer film with good barrier retention properties
ATE499409T1 (de) 2005-11-22 2011-03-15 Basell Poliolefine Srl Schlagzähe polyolefinzusammensetzungen
CA2630669A1 (en) 2005-11-22 2007-05-31 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Polyolefin compositions having low gloss
ATE459686T1 (de) 2005-12-20 2010-03-15 Basell Poliolefine Srl Polypropylenzusammensetzungen für gestreckte artikel
RU2008137784A (ru) 2006-02-23 2010-03-27 Базелль Полиолефин Италия С.Р.Л. (It) Пропиленовые полимеры для литья под давлением
EP1845112A1 (en) 2006-04-12 2007-10-17 Total Petrochemicals Research Feluy Controlled distribution of active sites in Ziegler-Natta catalysts systems
US8062989B2 (en) 2006-06-23 2011-11-22 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Magnesium chloroakolate-based catalyst precursors
TWI496762B (zh) 2006-07-24 2015-08-21 製備(1r,2r)-3-(3-二甲胺基-1-乙基-2-甲基-丙基)-酚之方法
EP2046845B1 (en) 2006-07-28 2012-06-06 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Propylene polymers
MX2009005441A (es) 2006-11-23 2009-06-02 Basell Poliolefine Srl Composiciones de poliolefina.
US8026312B2 (en) 2006-12-07 2011-09-27 Basell Poliolefine Italia, s.r.l. Polyolefin compositions having low hardness and low gloss
EP2089470B1 (en) 2006-12-07 2011-06-01 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Polyolefin compositions having low hardness and low gloss
BRPI0721278B1 (pt) 2006-12-21 2018-05-15 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Filme mono-orientado de polipropileno com grande encolhimento, bem como rótulos de encolhimento obtidos do mesmo
JP5583973B2 (ja) 2006-12-22 2014-09-03 バーゼル・ポリオレフィン・イタリア・ソチエタ・ア・レスポンサビリタ・リミタータ オレフィン重合用の触媒成分及びそれから得られる触媒
WO2008077773A1 (en) 2006-12-22 2008-07-03 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Polyolefin composition for pipe systems and sheets
EP2070956A1 (en) 2007-12-14 2009-06-17 Total Petrochemicals Research Feluy Process for the production of a bimodal polypropylene having low ash content
ATE485317T1 (de) 2007-05-22 2010-11-15 Basell Poliolefine Srl Weiche propylenpolymerzusammensetzungen
PL2158234T3 (pl) 2007-05-22 2012-03-30 Basell Poliolefine Italia Srl Sposób wytwarzania miękkich kompozycji polimeru propylenu
CN101323650B (zh) 2007-06-13 2010-11-03 中国石油天然气股份有限公司 一种烯烃聚合催化剂及其制备方法和应用
JP5624466B2 (ja) * 2007-08-03 2014-11-12 バーゼル・ポリオレフィン・イタリア・ソチエタ・ア・レスポンサビリタ・リミタータ プロピレンターポリマーの製造方法
MX2010002118A (es) 2007-08-24 2010-08-09 Dow Global Technologies Inc Sistema de catalizador auto-limitante con proporcion de aluminio a sca controlada y metodo.
US8080616B2 (en) 2007-10-17 2011-12-20 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Heterophasic polyolefin compositions having improved tensile properties
KR101549901B1 (ko) 2007-11-27 2015-09-03 바셀 폴리올레핀 이탈리아 에스.알.엘 비투멘과 중합체 조성물의 혼합물
EP2070954A1 (en) 2007-12-14 2009-06-17 Total Petrochemicals Research Feluy Process for the production of a propylene polymer having a broad molecular weight distribution and a low ash content
CN104558857B (zh) 2007-12-18 2018-03-27 巴塞尔聚烯烃意大利有限责任公司 丙烯与己烯‑1的共聚物和从其得到的吹塑膜
CN101896546B (zh) 2007-12-18 2014-08-27 巴塞尔聚烯烃意大利有限责任公司 透明聚烯烃组合物
EP2077286A1 (en) 2008-01-07 2009-07-08 Total Petrochemicals Research Feluy Heterophasic propylene copolymer with improved creep behavior
KR101580849B1 (ko) 2008-02-29 2015-12-30 바셀 폴리올레핀 이탈리아 에스.알.엘 폴리올레핀 조성물
EP2141200A1 (en) 2008-07-03 2010-01-06 Total Petrochemicals Research Feluy Heterophasic propylene copolymer with improved properties for injection molding applications
ES2674584T3 (es) 2008-08-21 2018-07-02 W.R. Grace & Co. - Conn. Copolímero de impacto de propileno con alto índice de fusión y su método correspondiente
CN102186889B (zh) 2008-08-21 2013-11-06 陶氏环球技术有限责任公司 具有混合的选择性控制剂的催化剂组合物和使用它的聚合反应方法
CN101735346B (zh) 2008-11-07 2012-05-30 中国石油天然气股份有限公司 一种丙烯均聚和共聚的催化剂及其制备方法和应用
CN102257046B (zh) 2008-12-17 2014-07-16 巴塞尔聚烯烃意大利有限责任公司 泡沫聚烯烃组合物
BRPI0923586B1 (pt) 2008-12-24 2019-09-10 Basell Poliolefine Italia Srl composição de poliolefina heterofásica
JP5770103B2 (ja) 2008-12-31 2015-08-26 ダブリュー・アール・グレイス・アンド・カンパニー−コネチカット ランダムプロピレンコポリマー組成物、製品及び方法
RU2502746C2 (ru) 2008-12-31 2013-12-27 ДАУ ГЛОБАЛ ТЕКНОЛОДЖИЗ ЭлЭлСи Прокаталитическая композиция с замещенным 1,2-фениленовым ароматическим сложнодиэфирным внутренним донором и способ
EP2230273A1 (en) 2009-03-09 2010-09-22 Total Petrochemicals Research Feluy Polypropylene composition in blown film
US9309394B2 (en) 2009-03-23 2016-04-12 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Polyolefin masterbatch and composition suitable for injection molding
EP2414438B1 (en) 2009-03-31 2012-12-19 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Polyolefin masterbatch and composition suitable for injection molding
KR101538910B1 (ko) 2009-05-21 2015-07-23 바셀 폴리올레핀 이탈리아 에스.알.엘 프로필렌 중합체 조성물
EP2264099A1 (en) 2009-05-21 2010-12-22 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Propylene polymer compositions
US9068028B2 (en) 2009-06-19 2015-06-30 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Process for the preparation of impact resistant propylene polymer compositions
EP2445962B1 (en) 2009-06-26 2013-06-05 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Polyolefin compositions
WO2011009704A1 (en) 2009-07-21 2011-01-27 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Fibres made from copolymers of propylene and 1-pentene
KR101831456B1 (ko) 2009-07-31 2018-02-22 바셀 폴리올레핀 이탈리아 에스.알.엘 폴리올레핀계 조성물
WO2011012491A1 (en) 2009-07-31 2011-02-03 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Polyolefinic compositions
CN102741301B (zh) 2009-09-11 2014-10-08 巴塞尔聚烯烃意大利有限责任公司 烯烃的气相聚合方法
WO2011035994A1 (en) 2009-09-22 2011-03-31 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Propylene polymer compositions
BR112012006343B1 (pt) 2009-09-22 2019-08-20 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Composições de polímero de propileno
WO2011036016A1 (en) 2009-09-22 2011-03-31 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Propylene polymer compositions
WO2011036002A1 (en) 2009-09-22 2011-03-31 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Propylene polymer compositions
US8729188B2 (en) 2009-09-22 2014-05-20 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Propylene polymer compositions
US20120171405A1 (en) 2009-09-24 2012-07-05 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Heat-Sealable Polyolefin Films
WO2011039314A1 (en) 2009-09-29 2011-04-07 Basell Poliolefine Italia Srl Heat-sealable polyolefin films
EP2305723A1 (en) 2009-10-01 2011-04-06 Total Petrochemicals Research Feluy Propylene polymer with improved processability in thermoforming.
US8735497B2 (en) 2009-10-13 2014-05-27 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Propylene polymers compositions
BR112012010897B1 (pt) 2009-11-17 2019-09-10 Basell Poliolefine Italia Srl "filmes termorretráteis"
EP2501727B1 (en) 2009-11-19 2014-05-14 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Process for the preparation of impact resistant propylene polymer compositions
JP5843781B2 (ja) 2009-12-21 2016-01-13 サンアロマー株式会社 耐衝撃性ポリオレフィン組成物
JP5843782B2 (ja) 2009-12-21 2016-01-13 サンアロマー株式会社 耐衝撃性ポリオレフィン組成物
KR101825350B1 (ko) 2009-12-22 2018-02-05 바셀 폴리올레핀 이탈리아 에스.알.엘 멤브레인용 폴리올레핀 조성물
US8962763B2 (en) 2009-12-23 2015-02-24 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Polyolefinic compositions for injection-moulded drainage systems
EP2553016B1 (en) 2010-03-26 2019-05-29 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Heterophasic polyolefin composition
CN102834424B (zh) 2010-04-14 2014-08-13 巴塞尔聚烯烃意大利有限责任公司 用于薄膜的丙烯基三元共聚物
CN102869720B (zh) 2010-05-05 2015-04-29 巴塞尔聚烯烃意大利有限责任公司 丙烯聚合物组合物
CN102884123B (zh) 2010-05-19 2015-03-25 巴塞尔聚烯烃意大利有限责任公司 用于洗涤机的聚丙烯桶
US20130116385A1 (en) 2010-05-20 2013-05-09 Basell Poliolefine Italia, s.r.l. Propylene polymer compositions
US8785572B2 (en) 2010-06-22 2014-07-22 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Process for the gas-phase polymerization of olefins
US8709564B2 (en) 2010-06-23 2014-04-29 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Polyolefin and composition for pipe systems and sheets
CN102985479B (zh) 2010-06-23 2015-04-08 巴塞尔聚烯烃意大利有限责任公司 管材和用于制造其的聚烯烃组合物
CN102985477B (zh) 2010-06-23 2015-08-19 巴塞尔聚烯烃意大利有限责任公司 用于管道系统和片材的聚烯烃组合物
EP2596060B1 (en) 2010-07-23 2014-05-28 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Propylene polymer compositions
US8974909B2 (en) 2010-07-29 2015-03-10 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Random copolymers of propylene
CN103080211B (zh) 2010-09-06 2015-06-17 巴塞尔聚烯烃意大利有限责任公司 具有改进的可密封性的聚烯烃组合物
PL2614094T3 (pl) 2010-09-06 2017-08-31 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Terpolimery na bazie propylenu do produkcji folii
WO2012031952A1 (en) 2010-09-06 2012-03-15 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Polypropylene-based terpolymers for films
BR112013005694B1 (pt) 2010-09-09 2019-04-02 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Processo e aparelho para a polimerização de fase gás de olefinas
CN103154124B (zh) 2010-10-14 2015-12-09 巴塞尔聚烯烃意大利有限责任公司 汽车内饰元件
CN102453133B (zh) * 2010-10-25 2013-06-05 中国石油化工股份有限公司 烯烃聚合催化剂体系及使用该催化剂体系的烯烃聚合方法
US10239267B2 (en) 2010-10-26 2019-03-26 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Process for producing injection stretch blow molded polyolefin containers
US20130260118A1 (en) 2010-11-29 2013-10-03 Basell Poliefine Italia S.r.l. Membranes
EP2463413B1 (en) 2010-12-07 2014-01-29 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Polyolefin fibres
CN103298614B (zh) 2010-12-09 2016-02-24 巴塞尔聚烯烃意大利有限责任公司 可渗透聚合物膜
SG190964A1 (en) * 2010-12-22 2013-07-31 Ptt Global Chemical Pcl A magnesium halide support for use as a composition of a catalyst for the olefin polymerization, and method of preparation of the magnesium halide support
US20130316213A1 (en) 2011-01-18 2013-11-28 Baseell Poliolefine Italia S.r.l. Polyolefin composition
KR101907376B1 (ko) 2011-03-10 2018-10-12 바셀 폴리올레핀 이탈리아 에스.알.엘 폴리올레핀계 용기
EP2505606B1 (en) 2011-03-29 2017-03-01 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Polyolefin composition for pipe systems
ES2624923T3 (es) 2011-04-12 2017-07-18 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Componentes catalizadores para la polimerización de olefinas
WO2012143485A1 (en) 2011-04-21 2012-10-26 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Propylene-based terpolymers for fibers
CN102746426A (zh) 2011-04-22 2012-10-24 中国石油天然气股份有限公司 一种烯烃聚合催化剂及其制备和应用
KR101884495B1 (ko) 2011-05-11 2018-08-01 바셀 폴리올레핀 이탈리아 에스.알.엘 연성 폴리올레핀 조성물 및 이의 고충전 화합물
BR112013032817B1 (pt) 2011-07-01 2020-03-03 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Filme biaxialmente orientado e artigo laminado multicamadas
US9527935B2 (en) 2011-07-06 2016-12-27 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Random copolymer of propylene with 1-hexene
BR112014000017B1 (pt) 2011-07-07 2020-04-07 Basell Poliolefine Italia Srl composição de polipropileno
EP2731781B1 (en) 2011-07-15 2016-05-18 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Polyolefin strap comprising a random copolymer of propylene with 1-hexene
US9803040B2 (en) 2011-09-01 2017-10-31 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Propylene-based terpolymers for films
US10221261B2 (en) 2011-09-23 2019-03-05 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Process for the preparation of high purity propylene polymers
EP2578628A1 (en) 2011-10-07 2013-04-10 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Propylene Polymer Compositions
EP2583999A1 (en) 2011-10-20 2013-04-24 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Polyolefin compositions
EP2594593A1 (en) 2011-11-17 2013-05-22 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Process for the preparation of heterophasic propylene polymer compositions
CN104520374B (zh) 2011-12-05 2016-08-17 巴塞尔聚烯烃意大利有限公司 用于管材的丙烯型三元共聚物组合物
EP2653496A1 (en) 2012-04-17 2013-10-23 Basell Polyolefine GmbH Propylene-based terpolymers composition for pipes
WO2013083576A1 (en) 2011-12-05 2013-06-13 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Propylene terpolymers
EP2602102A1 (en) 2011-12-05 2013-06-12 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Propylene-based terpolymers for pipes
EP2610274A1 (en) 2011-12-30 2013-07-03 Borealis AG Propylene random copolymer
EP2639267A1 (en) 2012-03-13 2013-09-18 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Propylene polymer compositions
EP2639268A1 (en) 2012-03-13 2013-09-18 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Propylene polymer compositions
US9815918B2 (en) 2012-03-19 2017-11-14 Formosa Plastics Corporation, U.S.A. Catalyst component for high activity and high stereoselectivity in olefin polymerization
EP2666793A1 (en) 2012-05-21 2013-11-27 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Propylene based terpolymer
EP2679631A1 (en) 2012-06-27 2014-01-01 Total Research & Technology Feluy Propylene homopolymer for high-tenacity fibers and nonwovens
US10023663B2 (en) 2012-06-27 2018-07-17 Total Research & Technology Feluy Propylene polymer for high-tenacity fibers and nonwovens
DK2867295T3 (en) 2012-06-27 2016-02-01 Total Res & Technology Feluy Sa PROPYLENE HOMOPOLYMES FOR FIBER AND NON-WOVEN HIGH TENACITY MATERIALS
EP2679609A1 (en) 2012-06-28 2014-01-01 Lummus Novolen Technology Gmbh Sterically demanding dialkoxydialkylsilanes as external donors for ziegler catalysts for the polymerization of propylene
EP2682505A1 (en) 2012-07-06 2014-01-08 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Polypropylene fiber
CN103626895B (zh) * 2012-08-23 2016-03-30 中国石油化工股份有限公司 用于烯烃聚合反应的催化剂组分及其催化剂制备方法
CN103626893B (zh) * 2012-08-23 2016-03-30 中国石油化工股份有限公司 用于烯烃聚合反应的催化剂组分及其催化剂制备方法
CN103626894B (zh) * 2012-08-23 2016-03-30 中国石油化工股份有限公司 用于烯烃聚合反应的催化剂组分及其催化剂制备方法
EP2711379A1 (en) 2012-09-21 2014-03-26 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Process for the gas-phase polymerization of olefins
EP2722348A1 (en) 2012-10-16 2014-04-23 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Process for the preparation of propylene random copolymers
EP2727959A1 (en) 2012-11-01 2014-05-07 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Propylene-based terpolymers composition for pipes
US9481741B2 (en) 2012-11-26 2016-11-01 Lummus Novolen Technology Gmbh High performance Ziegler-Natta catalyst systems, process for producing such supported catalysts and use thereof
US9522968B2 (en) 2012-11-26 2016-12-20 Lummus Novolen Technology Gmbh High performance Ziegler-Natta catalyst systems, process for producing such MgCl2 based catalysts and use thereof
EP2743307A1 (en) 2012-12-12 2014-06-18 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Polyolefin composition
EP2743073A1 (en) * 2012-12-12 2014-06-18 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Propylene-based terpolymers
EP2746297A1 (en) * 2012-12-20 2014-06-25 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Magnesium dichloride-alcohol adducts and catalyst components obtained therefrom
EP2778265A1 (en) 2013-03-11 2014-09-17 Basell Polyolefine GmbH Multilayer fibers
US9650458B2 (en) 2013-03-15 2017-05-16 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Process for the preparation of propylene terpolymers and terpolymers obtained thereby
US9284392B2 (en) * 2013-03-15 2016-03-15 Basf Corporation Mixed internal donor structures for 1-olefin polymerization catalysts
EP2781548A1 (en) 2013-03-19 2014-09-24 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Mineral-filled polypropylene composition
EP2792692A1 (en) 2013-04-17 2014-10-22 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Nucleated propylene-based polyolefin compositions
EP2803676A1 (en) 2013-05-16 2014-11-19 Basell Polyolefine GmbH Process for the gas-phase polymerization of ethylene or ethylene mixtures
CN105408371B (zh) 2013-06-03 2017-10-13 鲁姆斯诺沃伦技术公司 高效齐格勒‑纳塔催化剂体系,该催化剂体系的生产方法及其应用
KR102082746B1 (ko) * 2013-06-11 2020-02-28 삼성전자주식회사 진공 청소기
EP2813438A1 (en) 2013-06-11 2014-12-17 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Propylene based terpolymers
EP2816062A1 (en) * 2013-06-18 2014-12-24 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Pre-polymerized catalyst components for the polymerization of olefins
PL3010974T3 (pl) 2013-06-19 2017-12-29 Borealis Ag Polipropylen o ekstremalnie szerokim rozkładzie masy cząsteczkowej
US20160137761A1 (en) 2013-06-19 2016-05-19 Borealis Ag Process for production of polypropylene with high polydispersity
EP2829557A1 (en) * 2013-07-22 2015-01-28 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Sterilisable article made of propylene copolymer
EP2829397A1 (en) 2013-07-22 2015-01-28 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Heat sealable polyolefin films and sheets
KR101820613B1 (ko) 2013-08-14 2018-01-19 보레알리스 아게 저온에서 개선된 충격 저항성을 갖는 프로필렌 조성물
JP6190961B2 (ja) 2013-08-21 2017-08-30 ボレアリス・アクチェンゲゼルシャフトBorealis Ag 高い剛性および靭性を有する高流動ポリオレフィン組成物
WO2015024891A1 (en) 2013-08-21 2015-02-26 Borealis Ag High flow polyolefin composition with high stiffness and toughness
ES2587781T3 (es) 2013-09-27 2016-10-26 Borealis Ag Películas adecuadas para procesamiento BOPP de polímeros con altos XS y alta Tm
ES2568615T3 (es) 2013-10-11 2016-05-03 Borealis Ag Película para etiquetas orientada en la dirección de la máquina
CN104558282B (zh) * 2013-10-18 2017-02-15 中国石油化工股份有限公司 用于烯烃聚合的催化剂组分及其制备方法和用于烯烃聚合的催化剂与应用
ES2661108T3 (es) 2013-10-24 2018-03-27 Borealis Ag Homopolímero de polipropileno de bajo punto de fusión con alto contenido de regioerrores y alto peso molecular
US9567418B2 (en) 2013-10-30 2017-02-14 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Multimodal copolymers of propylene and 1-hexene
BR112016009549B1 (pt) 2013-11-22 2021-07-27 Borealis Ag Homopolímero de propileno de baixa emissão com alto índice de fluidez
MX366147B (es) 2013-11-22 2019-06-28 Borealis Ag Homopolimero de propileno de baja emision.
CN105793298B (zh) 2013-12-04 2019-06-28 博里利斯股份公司 用于熔喷纤维的不含邻苯二甲酸酯的pp均聚物
US9637602B2 (en) 2013-12-18 2017-05-02 Borealis Ag BOPP film with improved stiffness/toughness balance
US9309334B2 (en) 2014-01-15 2016-04-12 Exxonmobil Chemical Patents Inc. Propylene-based impact copolymers
WO2015107020A1 (en) 2014-01-17 2015-07-23 Borealis Ag Process for preparing propylene/1-butene copolymers
JP2017508032A (ja) 2014-02-06 2017-03-23 ボレアリス エージー 高衝撃強さを有する軟質コポリマー
ES2767498T3 (es) 2014-02-06 2020-06-17 Borealis Ag Copolímeros de impacto transparentes y suaves
EP2907841A1 (en) 2014-02-14 2015-08-19 Borealis AG Polypropylene composite
BR112016024633B1 (pt) 2014-05-06 2022-05-03 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Copolímeros de propileno-etileno aleatórios, processo para a preparação dos mesmos e artigos compreendendo os mesmos
ES2659731T3 (es) 2014-05-20 2018-03-19 Borealis Ag Composición de polipropileno para aplicaciones en interiores de automóviles
US10550212B2 (en) 2014-09-24 2020-02-04 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Containers comprising propylene-based terpolymers
CN106795347B (zh) 2014-10-01 2018-07-24 巴塞尔聚烯烃意大利有限公司 用于管材的丙烯基共聚物组合物
JP6598285B2 (ja) * 2014-11-11 2019-10-30 サンアロマー株式会社 α−オレフィン類の重合方法
EP3034519B1 (en) 2014-12-17 2018-07-18 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Improved gas phase process for the polymerization of olefins
EP3271408B1 (en) 2015-03-19 2019-12-04 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Propylene based terpolymer
US10472439B2 (en) 2015-03-24 2019-11-12 Sabic Global Technologies B.V. Catalyst system and process for the production of polyethylenes
WO2016188982A1 (en) 2015-05-26 2016-12-01 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Polyolefin gaskets for closures
US10138187B2 (en) 2015-06-01 2018-11-27 Sabic Global Technologies B.V. Process for the synthesis of 9,9-bis(hydroxymethyl)fluorene
CN107921764B (zh) 2015-08-06 2019-07-26 巴塞尔聚烯烃意大利有限公司 包含丙烯-乙烯-1-丁烯三元共聚物的组合物
CN108350234B (zh) 2015-11-24 2019-05-31 巴塞尔聚烯烃股份有限公司 聚烯烃吹塑薄膜
WO2017089125A1 (en) 2015-11-24 2017-06-01 Basell Polyolefine Gmbh Polyolefin compositions and articles manufactured therefrom
BR112018010614B1 (pt) 2015-12-11 2022-04-26 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Copolímeros de propileno
CN108431122B (zh) 2015-12-11 2020-11-24 巴塞尔聚烯烃意大利有限公司 丙烯基聚合物组合物
CN108779307B (zh) 2016-04-14 2020-11-06 巴塞尔聚烯烃意大利有限公司 丙烯聚合物组合物
WO2017202597A1 (en) 2016-05-25 2017-11-30 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Film for stretch hood applications
CN109071896B (zh) 2016-05-25 2021-02-26 巴塞尔聚烯烃意大利有限公司 包含聚烯烃组合物的膜
BR112019000684B1 (pt) 2016-07-18 2022-08-30 Equistar Chemicals, Lp Composição compatibilizante, composição de poliolefina termoplástica, método de fabricação de uma peça moldada por injeção, e artigo
KR102466260B1 (ko) 2016-09-23 2022-11-10 차이나 페트로리움 앤드 케미컬 코포레이션 올레핀 중합용 촉매 성분, 촉매, 및 이들의 용도
US10662268B2 (en) 2016-09-23 2020-05-26 China Petroleum & Chemical Corporation Catalyst component for olefin polymerization, catalyst, and use thereof
JP7113817B2 (ja) 2016-10-06 2022-08-05 ダブリュー・アール・グレース・アンド・カンパニー-コーン 複数の内部電子供与体の組合せを用いて作製されるプロ触媒組成物
EP3523370B1 (en) 2016-10-06 2020-10-21 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Propylene-based composition for pipes
RU2728551C1 (ru) 2016-10-14 2020-07-30 Базелл Полиолефин Италия С.Р.Л. Пропилен-полимерная композиция с зародышеобразователями кристаллизации
PL3545037T3 (pl) 2016-11-23 2021-01-25 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Kompozycja napełnionej poliolefiny
JP7004499B2 (ja) 2016-12-20 2022-01-21 サンアロマー株式会社 マスターバッチ組成物
KR102043838B1 (ko) 2016-12-22 2019-11-13 바젤 폴리올레핀 게엠베하 멀티존 순환 반응기의 기동방법
WO2018177952A1 (en) 2017-03-27 2018-10-04 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Propylene ethylene random copolymer
ES2872877T3 (es) 2017-03-27 2021-11-03 Basell Poliolefine Italia Srl Proceso para la polimerización de fase gaseosa de olefinas
WO2018202396A1 (en) 2017-05-04 2018-11-08 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Propylene based polymer composition
EP3630486B1 (en) 2017-05-23 2023-08-30 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Multilayer film comprising a polyolefin composition
ES2967217T3 (es) 2017-07-07 2024-04-29 Basell Poliolefine Italia Srl Composición de poliolefina para fibras
BR112019027878B1 (pt) 2017-07-19 2023-02-07 Basell Poliolefine Italia S.R.L Copolímeros de propileno
WO2019052822A1 (en) 2017-09-14 2019-03-21 Basell Poliolefine Italia S.R.L. STATISTIC COPOLYMER OF PROPYLENE AND ETHYLENE
AR112897A1 (es) 2017-09-21 2019-12-26 Basell Poliolefine Italia Srl Proceso para la polimerización de olefinas en fase gaseosa
EP3706999B1 (en) 2017-11-09 2021-07-07 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Heat-shrinkable label
ES2905699T3 (es) 2017-11-13 2022-04-11 Basell Poliolefine Italia Srl Composiciones obtenidas a partir de poliolefinas recicladas
CN111512399B (zh) 2018-02-02 2021-03-19 巴塞尔聚烯烃意大利有限公司 用于电缆绝缘的聚烯烃组合物
US11376829B2 (en) 2018-02-28 2022-07-05 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Permeable polymer film
JP7096681B2 (ja) 2018-03-16 2022-07-06 サンアロマー株式会社 ポリプロピレン組成物および成形品
JP7096682B2 (ja) 2018-03-16 2022-07-06 サンアロマー株式会社 ポリプロピレン組成物および成形品
WO2019195418A1 (en) 2018-04-03 2019-10-10 Equistar Chemicals, Lp Liquid-containing polyolefin master batches and methods
JP7153464B2 (ja) 2018-04-27 2022-10-14 サンアロマー株式会社 ポリプロピレン組成物および成形体
JP7114361B2 (ja) 2018-06-19 2022-08-08 サンアロマー株式会社 ポリプロピレン組成物および成形品
CN112654647A (zh) 2018-09-20 2021-04-13 巴塞尔聚烯烃意大利有限公司 丙烯三元共聚物
WO2020069828A1 (en) 2018-10-03 2020-04-09 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Pipes and polypropylene composition for the manufacture thereof
JP7249126B2 (ja) 2018-10-18 2023-03-30 サンアロマー株式会社 ポリプロピレン組成物および成形品
EP3890969B1 (en) 2018-12-05 2024-02-14 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Bopp multilayer film
EP3908632A1 (en) 2019-01-10 2021-11-17 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Mixtures of bitumen and polymer compositions
WO2020148106A1 (en) 2019-01-14 2020-07-23 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Polyolefin composition
EP3911702B1 (en) 2019-01-14 2022-12-28 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Polyolefin composition
US11981799B2 (en) 2019-03-12 2024-05-14 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Compositions obtained from recycled polyolefins
BR112021015671A2 (pt) 2019-03-12 2021-10-05 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Composição de poliolefina
WO2020249386A1 (en) 2019-06-11 2020-12-17 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Fiber comprising propylene ethylene random copolymer
US11814759B2 (en) 2019-06-11 2023-11-14 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Core-skin fiber comprising propylene ethylene random copolymer
EP3766652B1 (en) 2019-07-16 2023-04-12 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Use of injection molded container for microwave
US20220348751A1 (en) 2019-09-12 2022-11-03 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Scratch resistant polyolefin composition
JP7229427B2 (ja) 2019-09-17 2023-02-27 バーゼル・ポリオレフィン・イタリア・ソチエタ・ア・レスポンサビリタ・リミタータ オレフィンの重合用触媒成分
JP2021066825A (ja) 2019-10-24 2021-04-30 サンアロマー株式会社 ポリプロピレン組成物および成形体
BR112022008796A2 (pt) 2019-12-03 2022-07-26 Basell Polyolefine Gmbh Composição de polietileno, filamento ou fibra, e, itens fabricados
BR112022008804A2 (pt) 2019-12-03 2022-07-26 Basell Polyolefine Gmbh Composição de polietileno, filamento ou fibra, e, itens fabricados
EP4069754A1 (en) 2019-12-04 2022-10-12 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Catalysts for the polymerization of olefins
EP4114872A1 (en) 2020-03-04 2023-01-11 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Propylene based copolymer for containers
US20230151196A1 (en) 2020-03-30 2023-05-18 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Propylene polymer composition
MX2022012614A (es) 2020-04-21 2022-11-07 Basell Poliolefine Italia Srl Material de asfalto mejorado.
CA3172508A1 (en) 2020-04-21 2021-10-28 Monica Galvan Mixtures of bitumen and polymer compositions
US20230135023A1 (en) * 2020-04-21 2023-05-04 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Mixtures of bitumen and polymer compositions
CN115397922A (zh) 2020-04-21 2022-11-25 巴塞尔聚烯烃意大利有限公司 改进的沥青质材料
CN115516017B (zh) 2020-05-22 2023-09-26 巴塞尔聚烯烃意大利有限公司 高填充和柔性聚烯烃组合物
EP4172264A1 (en) 2020-06-30 2023-05-03 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Polypropylene composition
WO2022017757A1 (en) 2020-07-21 2022-01-27 Basell Poliolefine Italia S.R.L. High flow heterophasic polypropylene as appearance improver in polyolefin compositions
WO2022017758A1 (en) 2020-07-24 2022-01-27 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Polyolefin composition for roofing applications
US20230279209A1 (en) 2020-08-07 2023-09-07 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Soft and flexible polyolefin composition
WO2022084033A1 (en) 2020-10-19 2022-04-28 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Polypropylene composition
EP4259700A1 (en) 2020-12-09 2023-10-18 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Propylene polymer composition
WO2022128379A1 (en) 2020-12-14 2022-06-23 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Ultrasoft polyolefin composition
CN116670228A (zh) 2020-12-15 2023-08-29 巴塞尔聚烯烃意大利有限公司 具有高透明度的聚烯烃组合物
CN114763425B (zh) * 2021-01-12 2024-03-01 中国石油天然气股份有限公司 Bopp聚丙烯专用料以及无“白点”bopp薄膜
JP2024503012A (ja) 2021-02-08 2024-01-24 バーゼル・ポリオレフィン・イタリア・ソチエタ・ア・レスポンサビリタ・リミタータ 機能性フィルム用ポリオレフィン組成物
CN116761721A (zh) 2021-02-26 2023-09-15 巴塞尔聚烯烃股份有限公司 用于挤出增材制造的印刷平台
WO2022214328A1 (en) 2021-04-06 2022-10-13 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Pre-polymerized catalyst components for the polymerization of olefins
WO2022218925A1 (en) 2021-04-14 2022-10-20 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Propylene polymer compositions
CN117279993A (zh) 2021-06-10 2023-12-22 巴塞尔聚烯烃意大利有限公司 聚丙烯组合物和由其制成的光源覆盖物
CN117460777A (zh) 2021-06-16 2024-01-26 巴塞尔聚烯烃意大利有限公司 填充聚烯烃组合物
CN117730120A (zh) 2021-06-25 2024-03-19 巴塞尔聚烯烃意大利有限公司 聚丙烯基树脂组合物、片材模塑品和容器
EP4361211A1 (en) 2021-06-25 2024-05-01 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Polypropylene-based resin composition and method for producing same, film molded article, package to be brought into contact with food, container to be brought into contact with food, and retort pouch
CN117693555A (zh) 2021-06-25 2024-03-12 巴塞尔聚烯烃意大利有限公司 聚丙烯基树脂组合物及其生产方法、片材模塑品和容器
EP4370599A1 (en) 2021-07-12 2024-05-22 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Filled polyolefin composition
CN117715946A (zh) 2021-08-24 2024-03-15 巴塞尔聚烯烃意大利有限公司 丙烯乙烯共聚物
WO2023057054A1 (en) 2021-10-06 2023-04-13 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Polypropylene composition
WO2023072570A1 (en) 2021-10-28 2023-05-04 Basell Polyolefine Gmbh Reinforced polypropylene composition
WO2023104697A1 (en) 2021-12-10 2023-06-15 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Polyolefin filament
WO2023104696A1 (en) 2021-12-10 2023-06-15 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Polyolefin filament
WO2023110386A1 (en) 2021-12-14 2023-06-22 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Propylene based polymer composition
WO2023117512A1 (en) 2021-12-23 2023-06-29 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Soft polyolefin composition
WO2023156103A1 (en) 2022-02-17 2023-08-24 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Pipes and polypropylene composition for the manufacture thereof
WO2023198643A1 (en) 2022-04-12 2023-10-19 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Propylene-based copolymer compositon
WO2023198642A1 (en) 2022-04-12 2023-10-19 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Propylene-based copolymer composition
WO2023213536A1 (en) 2022-05-06 2023-11-09 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Plastic material and shaped article obtained therefrom
WO2023237341A1 (en) 2022-06-06 2023-12-14 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Propylene-based copolymer compositon
WO2023237374A1 (en) 2022-06-06 2023-12-14 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Propylene-based copolymer compositon
WO2023247227A1 (en) 2022-06-20 2023-12-28 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Multilayer film
WO2024028042A1 (en) 2022-08-03 2024-02-08 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Polypropylene composition for heat sealable films
WO2024083610A1 (en) 2022-10-20 2024-04-25 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Polypropylene composition with good sealing properties
WO2024099644A1 (en) 2022-11-07 2024-05-16 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Molded article comprising propylene homopolymer
WO2024099643A1 (en) 2022-11-07 2024-05-16 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Molded article comprising a propylene homopolymer composition
WO2024099626A1 (en) 2022-11-07 2024-05-16 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Propylene homopolymer
WO2024099628A1 (en) 2022-11-07 2024-05-16 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Propylene homopolymer
EP4372016A1 (en) 2022-11-18 2024-05-22 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Olefin polymerization process comprising the use of an antistatic composition

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1227259B (it) * 1988-09-30 1991-03-28 Himont Inc Catalizzatori per la polimerizzazione di olefine.
IT1237812B (it) * 1989-12-22 1993-06-17 Himont Inc Componenti e catalizzatori per la polimerizzazione di olefine
IT1241093B (it) * 1990-03-30 1993-12-29 Himont Inc Componenti e catalizzatori per la polimerizzazione di olefine
EP0452156B1 (en) * 1990-04-13 1997-08-13 Mitsui Petrochemical Industries, Ltd. Solid titanium catalyst component for olefin polymerization, olefin polymerization catalyst, prepolymerized polyolefin-containing catalyst and method of olefin polymerization

Also Published As

Publication number Publication date
KR960031489A (ko) 1996-09-17
DE69600532D1 (de) 1998-09-24
IL117114A (en) 2000-02-17
ATE169937T1 (de) 1998-09-15
HU9600390D0 (en) 1996-04-29
FI960786A0 (fi) 1996-02-21
JPH0920803A (ja) 1997-01-21
EP0728769B1 (en) 1998-08-19
MY115716A (en) 2003-08-30
FI119643B (fi) 2009-01-30
JP3904117B2 (ja) 2007-04-11
HUP9600390A3 (en) 2000-03-28
BR9600767A (pt) 1997-12-23
AR000994A1 (es) 1997-08-27
CN1143651A (zh) 1997-02-26
RU2156260C2 (ru) 2000-09-20
AU4559496A (en) 1996-08-29
HUP9600390A2 (en) 1997-04-28
IN186169B (hu) 2001-06-30
DE69600532T2 (de) 1999-03-18
CN1090194C (zh) 2002-09-04
NO309380B1 (no) 2001-01-22
AU699522B2 (en) 1998-12-03
EP0728769A1 (en) 1996-08-28
MX9600627A (es) 1997-07-31
KR100424925B1 (ko) 2004-06-26
NO960669D0 (no) 1996-02-20
HK1010379A1 (en) 1999-06-17
IL117114A0 (en) 1996-07-23
CA2169401A1 (en) 1996-08-22
UA60290C2 (uk) 2003-10-15
ES2121446T3 (es) 1998-11-16
NO960669L (no) 1996-08-22
CA2169401C (en) 2007-04-10
FI960786A (fi) 1996-08-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU221228B1 (en) Components and catalysts for the polymerization of olefins, process for polymerizing olefins
US7022640B2 (en) 1,3-diethers and components and catalysts for the polymerization of olefins, containing said diethers
JP4242931B2 (ja) オレフィン重合用固体触媒成分の製造方法
US7351778B2 (en) Catalyst component for olefin polymerization and catalyst comprising the same
AU759295B2 (en) Catalyst components for the polymerization of olefins
US6716939B2 (en) Components and catalysts for the polymerization of olefins
US9890229B2 (en) Precursor for catalyst, process for preparing the same and its use thereof
US9676876B2 (en) Catalyst for polymerization of olefins and process thereof
KR20000068056A (ko) 올레핀 중합용 성분 및 촉매
SG177665A1 (en) Spherical magnesium halide adduct, catalyst component and catalyst for olefin polymerization prepared therefrom
US6906154B2 (en) Catalyst for the polymerization of olefins
MXPA06011158A (es) Aductos de magnesio con base de cloro y componentes catalizadores obtenidos a partir de estos.
US9896523B2 (en) Ziegler-Natta catalyst synthesis and process thereof
US20050187359A1 (en) Solid catalyst component for olefin polymerization, catalyst for olefin polymerization and method for producing olefin polymer
US9777084B2 (en) Catalyst system for olefin polymerization and method for producing olefin polymer
JP3192090B2 (ja) シンジオ特異的メタロセン付加物触媒
KR20040014504A (ko) 올레핀 중합용 고체 촉매성분
MXPA96000627A (en) Components and catalysts for olefi polymerization

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees