CZ280315B6 - Pevná katalytická složka pro polymeraci olefinů a katalyzátor, obsahující tuto složku - Google Patents

Pevná katalytická složka pro polymeraci olefinů a katalyzátor, obsahující tuto složku Download PDF

Info

Publication number
CZ280315B6
CZ280315B6 CS895545A CS554589A CZ280315B6 CZ 280315 B6 CZ280315 B6 CZ 280315B6 CS 895545 A CS895545 A CS 895545A CS 554589 A CS554589 A CS 554589A CZ 280315 B6 CZ280315 B6 CZ 280315B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
dimethoxypropane
catalyst component
isopropyl
solid catalyst
magnesium
Prior art date
Application number
CS895545A
Other languages
English (en)
Inventor
Enrico Albizzati
Pier Camillo Barbe
Luciano Noristi
Raimondo Scordamaglia
Luisa Barino
Umberto Giannini
Giampiero Morini
Original Assignee
Himont Incorporated
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Himont Incorporated filed Critical Himont Incorporated
Publication of CZ554589A3 publication Critical patent/CZ554589A3/cs
Publication of CZ280315B6 publication Critical patent/CZ280315B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F4/00Polymerisation catalysts
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F10/00Homopolymers and copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F110/00Homopolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond
    • C08F110/04Monomers containing three or four carbon atoms
    • C08F110/06Propene

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
  • Polyoxymethylene Polymers And Polymers With Carbon-To-Carbon Bonds (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

Pevná katalytická složka pro polymeraci olefinů obsahuje dihalogenid hořečnatý v aktivní formě, na němž je nanesena sloučenina titanu obsahující alespoň jednu vazbu Ti-halogen ze skupiny zahrnující halogenalkoxidy a halogenidy titanu, a elektronový donor ze skupiny zahrnující ethery obecného vzorce (I), ve kterém R, R.sub.1.n. a R.sub.2.n. každý nezávisle znamená lineární nebo rozvětvenou alkylovou skupinu, cykloalifatickou skupinu nebo arylovou skupinu obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, přičemž R.sub.1.n. a R.sub.2.n. mohou být rovněž atom vodíku. Tento ether je přítomen v množství v rozmezí od 5 do 20 % nmolů vzhledem k množství halogenidu hořečnatého, a poměr Mg/Ti je v rozmezí od 30 : 1 do 4 : 1. Do rozsahu řešení rovněž náleží katalyzátor polymerace olefinů představující produkt získaný reakcí uvedené pevné katalytické složky s alkylhlinitou sloučeninou, popřípadě s 2,2,6,6-tetramethylpiperidinem nebo elektronovým donorem na bázi křemíku. ŕ

Description

Pevná katalytická složka pro polymeraci olefinů a katalyzátor, obsahující tuto složku
Oblast techniky
Vynález se týká pevné katalytické složky pro polymeraci olefinů a katalyzátoru, obsahující tuto pevnou katalytickou složku v kombinaci s alkylhlinitou sloučeninou.
Dosavadní stav techniky
Katalyzátory, obsahující sloučeninu titanu, nanesenou na halogenidu hořčíku v aktivní formě, jsou z dosavadního stavu techniky dostatečně dobře známé. Katalyzátory tohoto typu byly poprvé popsány v patentu Spojených států amerických č. 4 298 718. Tyto katalyzátory jsou tvořeny halogenidy titanu, které jsou nanesené na halogenidu hořčíku v aktivní formě.
Tyto katalyzátory vykazují sice vysokou aktivitu při polymeraci ethylenu nebo alfa-olefinů, jako je například propylen, ovšem mají poměrné nízkou stereospecifitu. Zlepšení stereospecifity bylo dosaženo přidáním sloučeniny, představující elektronový donor k této pevné katalytické složce, jak je to uvedeno například v patentu Spojených států amerických č. 4 544 717.
Podstatného zlepšení bylo dosaženo tím, že kromě sloučeniny, představující elektronový donor, přítomné v uvedené pevné katalytické složce, bylo použito této sloučeniny, představující elektronový donor, přidané k alkylhlinité složce, představující katazylátor (viz. například patent Spojených států amerických č. 4 107 414).
Katalyzátory, modifikované tímto způsobem, jsou sice vysoce stereospecifické (jejich index isotakticity je v rozmezí od asi 94 do 95), ale nevykazují dostatečně vysokou úroveň aktivity.
Podstatného zlepšení vlastností katalyzátoru, jak pokud se týče aktivity, tak stereospecifity, bylo dosaženo u katalyzátorů, popsaných v evropském patentu č. 0045977. Tyto katalyzátory obsahují pevnou katalytickou složku, obsahující halogenid hořečnatý v aktivní formě, na které je nanesen halogenid titanu, ve výhodném provedení chlorid titaničitý TiCl4, a sloučenina, představující elektronový donor, vybraná z určitých skupin esteru karboxylových kyselin, z nichž jako typický příklad je možno uvést ftaláty. Jako kokatalyzátoru se používá systému, tvořeného alkylhlinitou sloučeninou a sloučeninou křemíku, obsahující alespoň jednu vazbu Si-OR, kde R představuje uhlovodíkový zbytek. V dalším období bylo poté, co se objevily shora uvedené patenty, které představuji podstatný pokrok ve vývoji koordinačních katalyzátorů, nanesených na halogenidu hořčíku jako nosičovém materiálu, uděleno mnoho dalších patentů, které se zabývají modifikací a/nebo zlepšením účinnosti výše uvedených katalyzátorů.
Ovšem v rozsáhlé patentové a odborné literatuře podle dosavadního stavu techniky nejsou uváděny žádné katalyzátory, které by vykazovaly jak vysokou aktivitu, tak i stereospecifitu,
-1CZ 280315 B6 u nichž by byla sloučenina, představující elektronový donor, obsažena v pevné katalytické složce jako jediná sloučenina, představující elektronový donor, přítomná v celém katalytickém systému. Až dosud známé katalyzátory, které mají jak vysokou aktivitu, tak i stereospecifitu, představuji systémy, ve kterých je použita sloučenina, představující elektronový donor, jak v pevné katalytické složce, tak v kokatalytické složce.
Podstata vynálezu
Podle vynálezu bylo zcela neočekávátělně zjištěno, že je možno připravit vysoce aktivní a streospecifické katalyzátory za použití pouze jednoho donoru, přítomného v pevné katalytické složce.
Podstata pevné katalytické složky pro polymerací olefinů spočívá podle vynálezu v tom, že obsahuje dihalogenid hořečnatý v aktivní formě, na němž je nanesena sloučenina titanu, obsahující alespoň jednu vazbu Ti-halogen, která je vybrána ze skupiny, zahrnující halogenalkoxidy a halogenidy titanu, a sloučenina, představující elektronový donor, která je vybrána ze skupiny, zahrnující ethery obecného vzorce.
RO-CH2—C—CH2-OR ve kterém znamená:
R, Rj a R2 každý nezávisle lineární nebo rozvětvenou alkylovou skupinu, cykloalifatickou skupinu nebo arylovou skupinu, obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, přičemž
R1 a R2 mohou být rovněž atom vodíku, přičemž tento ether je přítomen v množství v rozmezí od 5 do 20 % mmol vzhledem k množství halogenidu hořečnatého, a poměr Mg/Ti je v rozmézí od 30 : 1 do 4 : 1.
Ve výhodném provedení podle vynálezu v uvedené etherové sloučenině znamená R methylovou skupinu, a jestliže Rj znamená methyl, ethyl, propyl nebo isopropyl, potom R2 je ethyl, propyl, isopropyl, butyl, isobutyl, terč. butyl, 2-ethylexyl, cyklohexyl, methylcyklohexyl nebo fenyl, a jestliže Rx a R2 jsou stejné, potom se jedná o ethyl, propyl, isopropyl, butyl, isobutyl, t-butyl, neopentyl, isopentyl, fenyl, cyklohexyl nebo cyklopentyl.
Rovněž je výhodné, jestliže v uvedené etherové sloučenině
R znamená methylovou skupinu a a R2 jsou různé a představují vždy isopropyl, isobutyl, t-butyl, cyklohexyl, isopentyl nebo cyklohexylethyl.
-2CZ 280315 B6
Uvedeným etherem mohou být ve výhodném provedení následující látky:
2.2- diisobutyl-l,3-dimethoxypropan, 2-isopropyl-2-isopentyl-l,3-dimethoxypropan,
2.2- bis(cyklohexylmethyl)-1,3-dimethoxypropan, 2-isopropyl-2-3,7-dimethyloktyl-l,3-dimethoxypropan,
2.2- diisopropyl-l,3-dimethoxypropan, 2-isopropyl-2-cyklohexylmethyl-l,3-dimethoxypropyl,
2.2- dicyklohexyl-l,3-dimethoxypropan, 2-isopropyl-2-isobutyl-l,3-dimethoxypropan,
2.2- diisopentyl-l,3-dimethoxypropan,
2.2- dipropyl-l,3-dimethoxypropan, 2-isopropyl-2-cyklohexyl-l,3-dimethoxypropan, 2-isopropyl-2-cyklopentyl-l,3-dimethoxypropan,
2.2- dicyklopenty1-1,3-dimethoxypropan nebo 2-heptyl-2-pentyl-l,3-dimethoxypropan.
Dihalogenidem hořčíku je ve výhodném provedení podle vynálezu chlorid hořečnatý.
Sloučeninou titanu je ve výhodném provedení chlorid titaničitý.
Uvedený chlorid hořečnatý je výhodně přítomen v aktivní formě, která je charakteristická tím, že v rentgenovém spektru prášku katalytické složky je přítomen halogen na místě, na kterém je u neaktivovaného chloridu hořečnatého přítomna nej intenzivnější difrakční čára, která je umístěna v interplanetární vzdálenosti 0,256 nm, a tím, že maximum intenzity tohoto halogenu je posunuto vzhledem k této interplanetární vzdálenosti. Tento dihalogenid hořečnatý v aktivní formě výhodně představuje produkt komplexu chloridu hořečnatého s alkoholy nebo alkoholáty titanu, nebo s alkoxidy, nebo produkt získaný z alkoholátů a chloroalkoholátů hořčíku.
Ve výhodném provedení podle vynálezu jsou chlorid hořečnatý a sloučenina titanu naneseny na pryskyřicích a poměr Mg/Ti je v rozmezí od 2 : 1 do 3 : 1.
Do rozsahu uvedeného vynálezu rovněž náleží katalyzátor obecného vzorce:
CH2 = CHR ve kterém znamená:
R vodík, alkylovou skupinu, obsahující 1 až 6 atomů uhlíku, nebo arylovou skupinu, pro polymeraci olefinů nebo jejich vzájemných směsí, popřípadě též jejich směsí s diolefiny, představující produkt, získaný reakcí pevné katalytické složky shora uvedeného složení s alkylhlinitou sloučeninou.
Ve výhodném provedeni je výše uvedenou alkylhlinitou sloučeninou trialkylhliník.
-3CZ 280315 B6
Do rozsahu uvedeného vynálezu rovněž náleží katalyzátor shora uvedeného typu pro polymeraci olefinů obecného vzorce
CH2 = CHR ve kterém R představuje alkylovou skupinu, obsahující 1 až 6 atomů uhlíku, představující produkt reakce pevné katalytické složky výše definovaného složení, trialkylhlinité sloučeniny a 2,2,6,6-tetramethylpiperidinu nebo sloučeniny, představující elektronový donor na bázi křemíku, která obsahuje alespoň jednu vazbu
SiOR ve které R představuje alkylovou skupinu, obsahující 1 až 6 atomů uhlíku.
Jako donorů elektronů se v katalyzátorech podle vynálezu používá etherů se dvěma nebo více etherovými skupinami, které splňují předpoklad reaktivity vůči chloridu hořečnatému a chloridu titaničitému.
Tyto ethery podle vynálezu sice tvoří komplexy s chloridem hořečnatým, ale v množství pod 60 mmol na 100 gramů chloridu hořečnatého. Mezi chloridem titaničitým a těmito ethery buďto vůbec nedochází k substitučním reakcím, nebo tímto způsobem reaguje méně než 50 % molárních etherů.
Ve výhodném provedení tvoří tyto ethery komplexy s chloridem hořečnatým v množství v rozmezí od 20 do 50 mmol a s chloridem titaničitým reaguji v množství pod 30 %.
Zkušební postupy, pomocí kterých se zjišťuje tvorba komplexů etherů s chloridem hořečnatým a reakce s chloridem titaničitým, jsou uvedeny dále.
Ve výhodném provedení představuje R ve shora uvedeném vzorci alkylovou skupinu, obsahující 1 až 6 atomů uhlíku, a konkrétně methylovou skupinu. V tomto případě, kdy Rx představuje methylovou skupinu, ethylovou skupinu, propylovou skupinu nebo isopropylovou skupinu, znamená R2 ethylovou skupinu, propylovou skupinu, isopropylovou skupinu, butylovou skupinu, isobutylovou skupinu, t-butylovou skupinu, 2-ethylhexylovou skupinu, cyklohexylmethylovou skupinu, fenylovou skupinu nebo benzylovou skupinu, přičemž jestliže R3 je vodík, R2 může rovněž znamenat ethylovou skupinu, butylovou skupinu, sekundární butylovou skupinu, t-butylovou skupinu, 2-ethylhexylovou skupinu, cyklohexylethylovou skupinu, difenylmethylovou skupinu, p-chlorfenylovou skupinu, 1-naftylovou skupinu a 1-dekahydronaftylovou skupinu, a R^ a R2 mohou být rovněž stejné a v tomto případe mohou například znamenat ethylovou skupinu, propylovou skupinu, isopropylovou skupinu, butylovou skupinu, isobutylovou skupinu, t-butylovou skupinu, neopentylovou skupinu, isopentylovou skupinu, fenylovou skupinu, benzylovou skupinu nebo cyklohexylovou skupinu.
-4CZ 280315 B6
Jako příklady reprezentativních etherů, které spadají do shora uvedeného obecného vzorce, je možno uvést následující sloučeniny:
2-(2-ethylhexyl)-1,3-dimethoxypropan,
2-isopropyl-l,3-dimethoxypropan,
2-butyl-l,3-dimethoxypropan,
2-sek.-butyl-1,3-dimethoxypropan,
2-cyklohexyl-l,3-dimethoxypropan,
2-fenyl-1,3-diethoxypropan,
2-kumyl-l,3-diethoxypropan,
2-(2-fenethyl)-1,3-dimethoxypropan,
2-(2-cyklohexylethyl)-1,3-dimethoxypropan,
2-(p-chlorfenyl)-1,3-dimethoxypropan,
2-(difenylmethyl)-1,3-dimethoxypropan,
2-(1-naftyl)-1,3-dimethoxypropan,
2.2- fluorfenyl-1,3-dimethoxypropan,
2-(1-dekahydronaftyl)-1,3-dimethoxypropan,
2-(p-terc.-butylfenyl)-1,3-dimethoxypropan,
2.2- dicyklohexyl-l,3-dimethoxypropan,
2.2- diethyl-l,3-dimethoxypropan,
2.2- dipropyl-l,3-dimethoxypropan,
2.2- dibutyl-l,3-dimethoxypropan,
2-methyl-2-propy1-1,3-dimethoxypropan,
2-methyl-2-benzyl-l,3-dimethoxypropan,
2-methyl-2-ethy1-1,3-dimethoxypropan, 2-methyl-2-fenyl-1,3-dimethoxypropan 2-methyl-2-cyklohexyl-l,3-dimethoxypropan,
2.2- bis(p-chlorfenyl)-1,3-dimethoxypropan,
2.2- bis(2-cyklohexylethyl)-1,3-dimethoxypropan, 2-methyl-2-isobutyl-l,3-dimethoxypropan, 2-methyl-2-(2-ethoxyethyl)-1,3-dimethoxypropan, 2-methyl-2-isopropyl-l,3-dimethoxypropan,
2.2- diisobutyl-l,3-dimethoxypropan,
2.2- difenyl-1,3-dimethoxypropan,
2.2- dibenzyl-l,3-dimethoxypropan,
2.2- bis(cyklohexylmethyl)-1,3-dimethoxypropan,
2.2- diisobutyl-l,3-diethoxypropan,
2.2- diisobutyl-l,3-dibutoxypropan,
2-isobutyl-2-isopropyl-l,3-dimethoxypropan,
2.2- di-sek.-butyl-1,3-dimethoxypropan,
2.2- di-terc.-butyl-1,3-dimethoxypropan,
2.2- di-neopentyl-l,3-dimethoxypropan, 2-isopropyl-2-isopentyl-l,3-dimethoxypropan, 2-fenyl-2-benzyl-l,3-dimethoxypropan, 2-cyklohexyl-2-cyklohexylmethyl-l,3-dimethoxypropan, 2-isopropyl-2-3,7-dimethyloktyl-l,3-dimethoxypropan,
2.2- diisopropyl-l,3-dimethoxypropan, 2-isopropyl-2-cyklohexylmethyl-l,3-dimethoxypropan,
2.2- diisopentyl-l,3-dimethoxypropan, 2-isopropyl-2-cyklohexyl-l,3-dimethoxypropan, 2-isopropyl-2-cyklopentyl-l,3-dimethoxypropan,
2.2- dicyklopentyl-l,3-dimethoxypropan a
2-heptyl-2-pentyl-l,3-dimethoxypropan.
Jinými vhodnými ethery jsou následující sloučeniny:
2.3- difenyl-1,4-diethoxybutan,
2.3- dicyklohexyl-l,4-diethoxybutan,
2,2-dibenzyl-l,4-diethoxybutan,
-5CZ 280315 B6
2.3- dibenzyl-l,4-dimethoxybutan,
2.3- dicyklohexyl-l,4-dimethoxybutan,
2.3- diisopropyl-l,4-diethoxybutan,
2.2- bis(p-methylfenyl)-1,4-dimethoxybutan,
2.3- bis(p-chlorfenyl)-l,4-dimethoxybutan,
2.3- bis(p-fluorfenyl)-1,4-dimethoxybutan,
2.4- difenyl-1,5-dimethoxypentan,
2.3- difenyl-1,5-dimethoxypentan,
2.4- diisopropyl-l,5-dimethoxypentan,
3-methoxymethyltetrahydrofuran,
3-methoxymethyldioxan, 1,1-dimethoxymethylindan,
2.2- dimethoxymethylindan,
1.1- dimethoxymethyl-2-isopropyl-5-methylcyklohexan,
1.3- diisoamyloxypropan, 1,2-diisobutoxypropan,
1.2- diisobutoxyethan, 1,3-diisoamyloxypropan,
1.2- diisoamyloxyethan, 1,3-dineopentoxypropan,
2.2- tetramethylen-l,3-dimethoxypropan,
1.2- dineopentoxyethan,
2.2- tetramethylen-l,3-dimethoxypropan,
2.2- pentamethylen-l,3-dimethoxypropan,
2.2- pentamethylen-l,3-dimethoxypropan,
2.2- hexamethylen-l,3-dimethoxypropan,
1.2- bis(methoxymethyl)cyklohexan,
2,8-dioxaspiro[5,5]undekan, 3,7-dioxabicyklo[3,3,1]nonan,
3,7-dioxabicyklo[3,3,0]oktan,
3.3- diisobutyl-l,5-dioxononan, 6,6,diisobutyldioxyepan,
1.1- dimethoxymethylcyklopropan,
1.1- bis[dimethoxymethyl]cyklohexan,
1.1- bis[methoxymethyl]bicyklo[2,2,1]heptan,
1.1- dimethoxymethylcyklopentan, 2-methyl-2-methoxymethylcyklopentan,
Mezi výhodné ethery patří 1,3-diethery výše uvedeného obecného vzorce a zejména ethery, ve kterých R představuje methylovou skupinu a každý ze symbolů R^_ a R2 nezávisle představuje isopropylovou skupinu, isobutylovou skupinu, t-butylovou skupinu, cyklohexylovou skupinu, isopentylovou skupinu a cyklohexylethylovou skupinu. Ze skupiny těchto etherů jsou zejména výhodné:
2.2- diisobutyl-l,3-dimethoxypropan, 2-isobutyl-2-isopentyl-l,3-dimethoxypropan,
2.2- bis(cyklohexylmethyl)-1,3-dimethoxypropan, 2-isopropyl-2-3,7-dimethyloktyl-l,3-dimethoxypropan,
2.2- diisopropyl-l,3-dimethoxypropan, 2-isopropyl-2-cyklohexylmethyl-l,3-dimethoxypropan, 2-isopropyl-2-cyklohexyl-l,3-dimethoxypropan,
2.2- dicyklopentyl-l,3-dimethoxypropan, 2-heptyl-2-pentyl-l,3-dimethoxypropan,
2.2- dicyklohexyl-l,3-dimethoxypropan, 2-isopropyl-2-isobutyl-l,3-dimethoxypropan a
2.2- dipropyl-l,3-dimethoxypropan,
2.2- dicyklohexyl-l,3-dimethoxypropan, 2-isopropyl-2-isobutyl-l,3-dimethoxypropan a
2.2- dipropyl-l,3-dimethoxypropan.
Testování komplexace etheru s chloridem hořečnatým se provádí následujícím způsobem. Do 100 mililitrové skleněné baňky se
-6CZ 280315 B6 skleněným mechanickým míchadlem s pevnými lopatkami se pod atmosférou dusíku umístí 70 mililitrů bezvodého n-heptanu, 12 mmol bezvodého chloridu hořečnatého, aktivovaného dále uvedeným způsobem, a 2 mmol etheru. Tato smés se potom zahřívá po dobu 4 hodin při teplotě 60 °C za míchání při otáčkách míchadla 400 min“1. Takto získaná reakční směs se přefiltruje a promyje při teplotě místnosti 100 mililitrovými dávkami n-heptanu a potom se vysuší pomocí mechanické vývěvy.
Po zpracování pevného podílu 100 mililitry ethanolu se potom provede kvantitativní analýza metodou plynové chromatografie, přičemž se zjistí množství etheru, které vytvořilo komplex. Výsledky, týkající se tvorby komplexu, jsou uvedeny v tabulce č.l.
Test reaktivity chloridu titaničitého se provede následujícím způsobem. Do 25 mililitrové zkumavky, vybavené magnetickým míchadlem se pod atmosférou dusíku uvede v uvedeném pořadí 10 mililitrů bezvodého n-heptanu, 5 mmol chloridu titaničitého a 1 mmol etherové sloučeniny, představující elektronový donor.
Tato reakční směs se potom zahřívá po dobu 30 minut při teplotě 70 °C, potom se ochladí na 25 °C a potom se rozloží zpracováním s 90 mililitry ethanolu.
Takto získaný roztok se analyzuje plynovou chromatografickou metodou za použití standardní metody, vyvinuté firmou Himont, a plynového chromatografu Carlo Erba HRGC 5300 Mega Series s 25 metrovým kapilárním sloupcem Chromapack CP-SI1 5CB. Získané hodnoty, týkající se testu reaktivity, jsou uvedeny v tabulce č. 1. Chlorid hořečnatý, použitý k testu tvorby komplexu s etherem, se připraví následujícím způsobem. Do nádoby vibračního mlecího zařízení (Siebtechnik Vibratom) o objemu 1 litru, ve které se umístí 1,8 kilogramu ocelových kuliček o průměru 16 milimetrů, se pod atmosférou dusíku uvede 50 gramů bezvodého chloridu hořečnatého a 6,8 mililitru 1,2-dichlorethanu (DCE). Tato smés se potom mele po dobu 96 hodin při teplotě místnosti, pevná látka se vyjme a udržuje se po dobu 16 hodin za použití vakua mechanické vývěvy při teplotě 50 °C. Získaná pevná látky má tyto vlastnosti (práškové rentgenové spektrum):
- šířka reflexního píku v polovině jeho výšky
D = 1,15 cm,
- přítomnost halogenu s maximem intenzity při úhlu
Θ = 32,1°,
- specifická povrchová plocha (BET) = 125 m2/g,
- zbytkový obsah 1,2-dichlorethanu = 2,5 % hmotnosti.
Tabulka 1
Ether
Komplexace s MgCl2*
Reakce s TiCl4**
2-methyl-2-isopropyl-l,3-dimethoxypropan 1,6
2,2-dimethyl-l,3-dimethoxypropan
3,5
-7CZ 280315 B6
Tabulka 1 (pokračování)
Ether Komplexace s MgCl2 Reakce s TiCl4**
2,2-diisobutyl-l,3-dimethoxypropan 3,3 98
2,2-diisobutyl-l,3-dimethoxypropan 2,0 100
2,2-difenyl-1,3-dimethoxypropan 0,7 75
2.2- bis(cyklohexylmethyl)- 1.3- dimethoxypropan 1,8 85
1,3-diisobutoxypropan 2,6 99
2,2-pentamethylen-l,3diisobutoxypropan 2,4 100
1,1-bis(methoxymethyl)bicyklo-(2,2,1-heptan) 1,9 93
1,3-dimethoxypropan 9,6 100
l-isopropyl-2,2-dimethyl- 1,3-dimethoxypropan 1,3 0
2-isopentyl-2-isopropyl- 1,3-dimethoxypropan 2,5 98
1,2-dimethoxyethan 9,4 76
množství etheru v molech x 100, převedené do komplexu se 100 ** gramy chloridu hořečnatého, procentuální podíl molárního množství etheru, oddělený po reakci s chloridem titaničitým.
Pevná katalytická složka, obsahující výše uvedené ethery podle uvedeného vynálezu, se připraví několika různými způsoby. Podle jednoho z těchto postupů se společné rozemele halogenid hořečnatý v bezvodém stavu, to znamená obsahující méně než 1 % vody, sloučenina titanu a diether nebo polyether za podmínek, při kterých dochází k aktivaci halogenidu hořečnatého. Na rozemletý produkt se potom jednou nebo vícekrát působí chloridem titaničitým v přebytku při teplotě v rozmezí od 80 do 135 ’C a potom se získaný pevný produkt několikrát promyje uhlovodíkovým rozpouštědlem, jako je například hexan, až do vymizení chloridových iontů v promývací kapalině.
Podle jiného postupu se bezvodý chlorid hořečnatý předběžně aktivuje běžně známými postupy podle dosavadního stavu techniky a potom se zpracuje chloridem titaničitým v přebytku, který obsahuje rozpuštěnou sloučeninu, představující elektronový donor. Toto zpracování, které se provádí při teplotě v rozmezí od asi 80 do asi 135 “C, se opakuje a potom se pevná látka promyje hexanem, aby se odstranil nezreagovaný chlorid titaničitý.
-8CZ 280315 B6
Podle dalšího postupu se adukt chloridu horečnatého obecného vzorce:
MgCl2 . nROH ve kterém:
n číslo 1 až 3, a
ROH představuje ethanol, butanol nebo isobutanol, který je ve výhodném provedení ve formě kulovitých částic, zpracovává při teplotě v rozmezí od asi 80 do 120 °C přebytkem chloridu titaničitého, ve kterém je obsažena etherová sloučenina. Po provedené reakci se na takto získanou pevnou látku znovu působí chloridem titaničitým a potom se získaná pevná látka oddělí a promyje uhlovodíkem až do vymizení chloridových iontů v promývací kapalině.
Podle dalšího postupu se karboxyláty nebo halogenkarboxyláty hořčíku, alkoxidy nebo chloralkoxidy hořčíku (zejména chloralkoxidy, připravené postupem podle patentu Spojených států amerických č. 4 220 554) uvádí do reakce s chloridem titaničitým v přebytku, který obsahuje rozpuštěnou etherovou sloučeninu. Při provádění tohoto postupu se pracuje za stejných reakčních podmínek, jako bylo uvedeno výše.
Podle jiného postupu se komplexní sloučeniny halogenidů hořčíku s alkoxidy titanu [jako je například komplex vzorce MgCl2. 2 Ti(OC4Hg)4] uvádí do reakce v uhlovodíkovém roztoku s chloridem titaničitým v přebytku, přičemž tento chlorid titaničitý obsahuje rozpuštěnou etherovou sloučeninu. Získaný pevný produkt se oddělí a znovu se nechá reagovat s přebytkem chloridu titaničitého při teplotě v rozmezí od 80 do 120 °C. Pevný produkt se oddělí a promyje hexanem.
V alternativním provedení tohoto postupu se komplex chloridu hořečnatého a alkoxidu titaničitého uvede do reakce v uhlovodíkovém roztoku s hydropolysiloxanem. Takto získaný pevný produkt se oddělí a nechá reagovat při teplotě 50 ’C s chloridem křemičitým, obsahujícím v roztoku etherovou sloučeninu. Potom se získaný pevný produkt uvede do reakce s přebytkem chloridu titaničitého při teplotě v rozmezí od 80 do 100 °C.
Kromě výše uvedených postupů je také možno uvést do reakce roztok chloridu titaničitého, v přebytku obsahující etherovou sloučeninu, s porézní styrendivinylbenzenovou pryskyřicí ve formě kulovitých částic, která je impregnována roztokem sloučeniny nebo komplexu hořčíku, rozpustné (nebo rozpustným) v organických rozpouštědlech.
Tyto porézní pryskyřice, kterých je možno použit podle vynálezu, a způsob jejich impregnace, jsou popsány v patentu Spojených států amerických č. 5 139 985. Reakce s chloridem titaničitým se provádí při teplotě v rozmezí od 80 do 100 °C, přičemž přebytek chloridu titaničitého se oddělí, reakce se potom znovu opakuje a pevný produkt se promyje uhlovodíkem.
Molární poměr mezi chloridem hořečnatým a etherovou sloučeninou, představující elektronový donor, použitou při výše uvedených reakcích, je v rozmezí od 4:1 do 12:1.
-9CZ 280315 B6
Etherová sloučenina je vázána na složce, obsahující chlorid hořečnatý, obvykle v množství v rozsahu od 5 do 20 % molárních.
Ovšem v případě použití katalytických složek, nanesených na pryskyřicích, je obvykle molární poměr mezi vázanou etherovou sloučeninou a hořčíkem v rozsahu od 0,3 do 0,8.
V případě katalytických složek podle uvedeného vynálezu je poměr hořčíku k titanu Mg/Ti obvykle v rozmezí od 30:1 do 4:1, přičemž v případě, že jsou tyto složky naneseny na pryskyřici, je obvykle tento poměr nižší a obvykle leží v intervalu od 2:1 do 3:1.
Vhodnými sloučeninami titanu, používanými při přípravě pevných katalytických složek podle vynálezu, jsou halogenidy a halogenalkoxidy. Ve výhodném provedení se používá chlorid titaničitý. Dobrých výsledků se rovněž dosáhne s halogenidy titanitými, zejména se sloučeninami TiCl3-HR, TiCl3-ARA a s halogenalkoxidy, jako je například sloučenina obecného vzorce TiCl3OR, kde R představuje fenylovou skupinu.
Při výše uvedených reakcích se získají halogenidy hořečnaté v aktivní formě.
Kromě výše uvedených reakcí jsou z dosavadního stavu techniky známy i jiné reakce, při kterých vznikají halogenidy hořečnaté v aktivní formě z jiných výchozích sloučenin hořčíku, než jsou halogenidy.
Aktivní formu halogenidů horečnatých v pevné katalytické složce podle vynálezu je možno prokázat v rentgenovém práškovém spektru katalytické složky tím, že zde chybí čára, odpovídající nej intenzivnější difrakci, která je přítomna v práškovém spektru neaktivního halogenidů hořečnatého se specifickým povrchem nižším než 3 m2/g a je nahrazena halogenem, jehož maximum intenzity je vzhledem k poloze původní nej intenzivnější difrakční čáry posunuto, nebo tím, že nej intenzivnější reflexní čára vykazuje šířku v polovině výšky píku o alespoň 30 % větší než je šířka v polovině výšky píku nej intenzivnější difrakční čáry, obsažené ve spektru neaktivovaného halogenidů hořečnatého. Nejaktivnějšími formami pevných katalytických složek jsou formy, v jejichž rentgenovém spektru je přítomen shora uvedený halogen.
Pokud se týče uvedených halogenidů horečnatých, používá se ve výhodném provedení chlorid hořečnatý. U nejaktivnějších forem chloridu hořečnatého se halogen vyskytuje na místě difrakční čáry, která je přítomna ve spektru neaktivního chloridu hořečnatého v interplanární vzdálenosti 0,256 nm.
Pevná katalytická složka podle uvedeného vynálezu se používá pro přípravu katalyzátorů, přičemž tyto katalyzátory se získají reakcí této pevné katalytické složky s alkylhlinitými sloučeninami. Tyto katalyzátory se používají k polymeraci olefinů obecného vzorce:
ch2=chr
-10CZ 280315 B6 ve kterém znamená:
R vodík, alkylovou skupinu, obsahující 1 až 6 atomů uhlíku nebo arylovou skupinu, nebo směsí uvedených olefinů, nebo směsí těchto olefinů s diolefiny, nebo bez těchto diolefinú.
Mezi uvedené alkylhlinité sloučeniny je možno zařadit trialkylhlinité sloučeniny, jako například triethylhlinité sloučeniny, triisobutylhlinité sloučeniny a tri-n-butylhlinité sloučeniny. Rovněž je možno použít lineárních nebo cyklických alkylhlinitých sloučenin, obsahujících dva nebo více atomů hliníku, spojených navzájem kyslíkem, dusíkem nebo sírou.
Jako příklad těchto látek je možno uvést následující sloučeniny:
(c2h5)2ai—o—A1(C2H5)2 (C2H5) 2A1—N—Al (C2H5) 2 C6H5
CH,
I
CH3(Al--0--)nAl(CH3)2
CH,
I (Al—0—)n ve kterých n znamená číslo od 1 do 20.
Rovněž je možno použít sloučenin obecného vzorce:
A1R2OR' ve kterých znamená:
R' arylovou skupinu, substituovanou v poloze 2 nebo 6, R arylovou skupinu, obsahující 1 až 6 atomů uhlíku, nebo sloučenin obecného vzorce:
A1R2H.
Tyto alkylhlinité sloučeniny se obvykle používají v takovém množství, aby se dosáhlo poměru Al/Ti v rozmezí od 1 do 1 000.
Trialkylhlinité sloučeniny je možno používat ve směsi s alkylaluminiumhalogenidy, jako je například diethylaluminiumchlorid.
-11CZ 280315 B6
Polymerace olefinů se provácí běžně známými postupy v kapalné fázi za použití kapalného monomeru nebo roztoku monomeru nebo monomerů v alifatickém nebo aromatickém uhlovodíkovém rozpouštědle, v plynné fázi nebo pomocí postupů, při kterých se kombinují postupy v kapalné plynné fázi.
Teplota polymerace nebo kopolymerace se obvykle pohybuje v rozmezí od 0 do 150 °C, výhodně od 60 do 100 °C. Tato polymerace se obvykle provádí za atmosférického tlaku, nebo tlaku vyššího, než je tlak astmosférický.
Katalyzátory je možno předem kontaktovat s malými množstvími olefinového monomeru, přičemž tento postup je obvykle označován jako předpolymerace. Tato předpolymerace zlepšuje výkonnost katalyzátoru a morfologii polymeru. Tato předpolymerace se provádí tak, že se katalyzátor udržuje v suspenzi v uhlovodíkovém rozpouštědle (hexanu, heptanu, atd.) při teplotě v rozmezí od teploty místnodi do asi 60 ’C v přítomnosti malých množství monomeru po dobu, postačující pro vytvořeni takového množství polymeru, které je 0,5 až trojnásobkem hmotnosti pevné katalytické složky. Tuto předpolymeraci je možno rovněž provést v kapalném nebo plynném monomeru za stejných teplotních podmínek, jaké jsou uvedeny výše, dokud se nezíská 1000 gramů polymeru na gram katalytické složky.
V případě stereoregulární polymerace olefinů, zejména v případě propylenu, bývá někdy vhodné použít ve spojení s alkylhlinitou sloučeninou sloučeninu, představující elektronový donor ze souboru, zahrnuj ícího 2,2,6,6-tetramethylpiperidin a sloučeniny křemíku, obsahující alespoň jednu vazbu SiOR, kde R znamená uhlovodíkový zbytek.
Ve výhodném provedení mají sloučeniny křemíku obecný vzorec: RIRIISi(OR111)(ORIV) ve kterém znamená:
každý ze symbolů R1 a R11 nezávisle rozvětvenou alkylovou skupinu, cykloalifatickou skupinu nebo arylovou skupinu, obsahující 1 až 12 atomů uhlíku, a každý ze symbolů R111 a RIV nezávisle představuje alkylovou skupinu, obsahující 1 až 6 atomů uhlíku.
Jako příklad těchto sloučenin je možno uvést následující sloučeniny:
(t-butyl)2Si(OC3)2; (cyklohexyl)2Si(OCH3)2;
(isopropyl)2Si(OCH3)2 a (sek. butyl)2Si(OCH3)2.
Molární poměr mezi alkylhlinitou sloučeninou a sloučeninou, představující elektronový donor, obvykle leží v rozmezí od 5:1 do 100:1.
Jak již bylo uvedeno, používají se tyto katalyzátory podle uvedeného vynálezu hlavně k polymeraci olefinů obecného vzorce:
-12CZ 280315 B6 ch2=chr ve kterém znamená R arylovou skupinu, obsahující 1 až 6 atomů uhlíku. Zejména jsou vhodné pro polymeraci ethylenu a jeho směsí s menšími množstvími α-olefinů, jako je například 1-buten, 1-hexan a 1-okten, přičemž se získá lineární polyethylen s nízkou hustotou (LLDPE), neboť při použití těchto katalyzátorů je možno připravit polymery s úzkou distribucí molekulových hmostností.
Při kopolymeraci ethylenu s propylenem nebo jinými α-olefiny nebo jejich směsmi na elastomerní produkty se získají kopolymery s nízkou krystalinitou, které jsou proto vhodné pro výrobu elastomerů s vysoce ceněnými vlastnostmi.
Příklady provedení vynálezu
Pevná katalytická složka pro polymeraci olefinů, katalyzátory, obsahující tuto složku, a postupy jejich přípravy budou v dalším blíže objasněny pomocí konkrétních příkladů provedení, které jsou pouze ilustrativní a nijak neomezují rozsah tohoto vynálezu. Pokud nebude výslovně uvedeno jinak, jsou všechny procentní údaje míněny jako procenta hmotnosti.
Rozpustnost v xylenu se stanoví tak, že se polymer rozpustí za tepla (při teplotě 130 ’C), roztok se ochladí a nerozpustný produkt se odfiltruje. Rozpustnost se vyjadřuje jako podíl, rozpustný při 25 °C. Nerozpustný zbytek v podstatě odpovídá indexu isotakticity, který se stanovuje extrakcí vroucím N-heptanem (4 hodiny). Indexy toku taveniny E a F v případě polyethylenu, a L v případě polypropylenu, se stanovují podle ASTM D1238. Index toku taveniny E a F se měří při 190 °C za použití závaží 2,15 a 21,6 kg. Index toku taveniny polypropylenu se měří při 230 °C za použití závaží 2,16 kg.
Limitní viskozitni číslo se stanovuje v tetralinu při 135 ’C. Pokud není uvedeno jinak, byl index isotakticity určován extrakcí vroucím n-heptanem (po dobu 4 hodin).
Polymerační postup
A Postup v kapalném monomeru
Postup A.l.
Do 4 litrového autoklávu z nerezové oceli, vybaveného kotvovým míchadlem a předběžné pročišťovaného 1 hodinu proudem dusíku při teplotě 70 ’C, se zavede v proudu propylenu při 30 °C 80 ml bezvodého n-hexanu, obsahujícího vhodné množství pevné kytalytické složky a 6,9 mmol triethylhliníku. Autokláv se uzavře a zavede se do něj 120 ml vodíku. Vloží se míchadlo a uvede se 1,2 kg kapalného propylenu nebo jiného alfa-olefinového monomeru, schopného polymerovat v kapalné fázi. Teplota se v průběhu 5 minut zvýší na 70 ’C a polymerace se provádí po dobu 2 hodin. Na konci zkoušky se nezreagovaný propylen odstraní, polymer se vyjme a po dobu 3 hodin suší v sušárně při 70 °C pod proudem dusíku, a charakterizuje.
-13CZ 280315 B6
Postup A.1.1.
Postupuje se způsobem, popsaným v odstavci A.I., s tím rozdílem, že se k hexanu přidá vhodné množství elektrondonorní sloučeniny v triethylhliniku v množstvích, odpovídajících molárnímu poměru Al/donor = 20. Složení použitých pevných katalytických složek a etherů, výtěžky polymerace a vlastnosti získaných polymerů jsou uvedeny v tabulkách 2 a 3. Donor, použitý spolu s triethylhliníkem, je v tabulce 3 uveden v závorkách.
B. Postup v rozpouštědle
Postup B.2.
Do 2,5 litrového autoklávu z nerezové oceli, vybaveného termostatem a magnetickým míchadlem, který byl předběžně po dobu 1 hodiny pročišťován proudem dusíku o teplotě 70 C 4x po sobě propláchnut propylenem a zahřát pod slabým proudem dusíku na 45 ’C, se uvede 870 ml bezvodého hexanu. Potom se přidá suspenze katalyzátoru (katalytické složky a alkylhliníku, které byly předem smíseny bezprostředné před zkouškou ve 130 ml rozpouštědla). Autokláv se uzavře a z kalibrovaného válce se přidá 120 ml vodíku. Vloží se míchadlo a teplota se rychle zvedne na 75 °C (během asi 5 minut). Pak se uvádí plynný propylen nebo jiný alfa-olefinový monomer až do celkového tlaku 0,8 MPa.
Tyto podmínky se udržují po dobu 4 hodin uvádění propylénu nebo jiných monomerů za účelem merovaného monomeru. Na konci polymerace se odplyní a ochladí na 25 až 30 0 je/ dobu 4 hodin a pak se za kontinuálního nahrazení zpolyautokláv rychle C. Suspenze polymeru se přefiltrupevný zbytek se suší v sušárně při 70 ’C analyzuje, polymerem, při výpočtu celkového výtěžku zváží a a suchý zbytek, tvořený amorfním v úvahu a celkového indexu isotakticity.
tohoto zbytku se bere v proudu dusíku po Filtrát se odpaří se zváží. Hmotnost
Postup B.2.1.
Do 2 000 ml autoklávu z nerezové oceli, vybaveného kotvovým míchadlem, se pod proudem propylénu při 25 °C uvede 100 ml n-heptanu, 2,5 mmol triethylhliniku a vhodné množství pevné katalytické složky. Autokláv se uzavře a tlak se upraví na 0,1 MPa přiváděním propylénu. Poté se přivede vodík až do přetlaku 20 kPa. Reakční směs se zahřeje na 70 C a tlak se dávkováním propylénu zvýší na 0,7 MPa. Polymerace se provádí po dobu 2 hodin za pokračujícího dávkovacího monomeru, kterým se udržuje tlak 0,7 MPa.
Získaný polymer se izoluje filtrací a pak se vysuší. Polymer, zbývající ve filtrátu, se vysráží v methanolu, za vakua vysuší a jeho množství se bere v úvahu při stanovení celkového množství nerozpustného zbytku po extrakci n-heptanu. Složení použitých pevných katalytických složek a etherů, výtěžky polymerace a vlastnosti získaných polymerů jsou uvedeny a popsány v tabulkách 2 a 3.
Postup B.2.2.
-14CZ 280315 B6
Opakuje se polymerační postup, popsaný v odstavci B.2.1. s tím rozdílem, že se použije 5 mmol triethylhliníku spolu s vhodným množstvím elektrondonorni sloučeniny tak, aby molární poměr Al/donor byl 20. Složení použité pevné katalytické složky etheru a elektrodonorní sloučeniny (s alkylhlinitou sloučeninou), výtěžek polymerace a vlastnosti získaných polymerů jsou uvedeny v tabulkách 2 a 3. V tabulce 3 je donor, použitý spolu s triethylhliníkem, uveden v závorkách.
Příklad 1
Do 1 litrové baňky, vybavené kondenzátorem, mechanickým míchadlem a teploměrem, se uvede 625 ml tetrachloridu titaničitého pod atmosférou dusíku. Za míchání při 0 ’C se přidá 25 g nosiče o složení MgCl2.2,l C2H5OH ve formě kulovitých částic, který byl získán za použití postupů a složek, uvedených v příkladu 1 US patentu č. 4 469 648, a směs se zahřívá po dobu jedné hodiny na 100 ’C. Když teplota dosáhne 40 'C, uvede se 4,1 ml 2,2-diisobutyl-l,3-dimethoxypropanu, směs se 2 hodiny udržuje při 100 °C, nechá se usadit a supernatant se oddělí pomocí násosky. Zbylá pevná látky se šestkrát promyje 200 ml dávkami bezvodého hexanu při 60 'Ca třikrát při teplotě místnosti a za vakua se vysuší.
Pevná katalytická složka obsahuje 3,45 % titanu a 12,6 %
2,2-diisobutyl-l,3-dimethoxypropanu. Propylen se polymeruje způsobem, uvedeným v odstavci A.I., a při polymeraci kapalného monomeru se použije 0,76 g triethylhliníku, 0,09 ml hexanové suspenze, obsahující 7,25 mg pevné katalytické složky a 1000 ml vodíku. Získá se 460 g polymeru. Výtěžek polymeru je 63,4 kg/g katalytické složky. Obsah nerozpustného zbytku polymeru v xylenu při 25 °C je 95,3 %, index toku taveniny je 10,0 g/10 minut a sypná hmotnost po upéchování je 480 kg/m3.
Příklad 2
DO 500 ml skleněné baňky, vybavené kondenzátorem, mechanickým míchadlem a teploměrem, se uvede pod atmosférou bezvodého dusíku při 20 °C 285 ml tetrachloridu titaničitého a 20 g nosiče o složení C2H5OMgCl, připraveného způsobem, popsaným v US patentu č. 4 220 554. Obsah baňky se za mícháni zahřívá po dobu 30 minut na 70 *C, přidá se 4,7 ml 2,2-diisobutyl-l,3-dimethoxypropanu a směs se 30 minut zahřívá na 120 °C. Teplota se udržuje po dobu 1 hodiny na 120 'C. Reakční směs se nechá usadit a supernatant se odsaje násoskou. Zbývající pevná látka se pětkrát promyje vždy 150 ml dávkami bezvodého heptanu při 80 °C, a pak znovu při teplotě místnosti 150 ml dávkami bezvodého hexanu až do vymizení chloridových iontů v promývací kapalině.
Takto získaná pevná kytalytická složka se vysuší za vakua. Vykazuje 2,2 % Ti a 12,2 % 2,2-diisobutyl-l,3-dimethoxypropanu.
Propylen se polymeruje způsobem, popsaným v postupu A.I., za použití 0,76 g triethylhliníku, 0,12 ml hexanové suspenze, obsahující 13 mg pevné katalytické složky a 1 000 ml vodíku. Získá se
240 g polymeru, což představuje výtěžek 17,4 kg/g katalytické
-15CZ 280315 B6 složky, zbytek nerozpustný v xylenu při 25 'C činí 95,2 %, index toku taveniny je 10,6 g/10 minut a sypná hmotnost po upěchování je 500 kg/m3.
Příklad 3
Do 350 ml porcelánové nádobky, obsahující 4 porcelánové koule, se pod atmosférou bezvodého dusíku uvede 9,2 g obchodně dostupného bezvodého chloridu hořečnatého a 3,3 ml 2,2-diisobutyl-1,3-dimethoxypropanu. Nádoba se umístí do odstředivého mlýnu a nechá se rotovat při otáčkách 350 min-1 po dobu 15 hodin.
Do 250 ml skleněné baňky, vybavené zpětným chladičem, mechanickým míchadlem a teploměrem, se pod atmosférou bezvodého dusíku při teplotě místnosti uvede 8 g shora uvedeného rozemletého produktu a 115 ml tetrachloridu titaničitého. Obsah baňky se v průběhu 20 minut zahřeje na 120 °C a pak po dobu 2 hodin udržuje při 120 °C. Pevná látka se nechá usadit a supernatant se odsaje násoskou. Přidá se dalších 115 ml tetrachloridu titaničitého a směs se 2 hodiny zahřívá na 120 ‘C. Pevná látka se nechá usadit a supernatant se odsaje násoskou. Pevný zbytek se opakovaně promývá při 60 a 40 ’C 100 ml dávkami bezvodého hexanu až do vymizení chloridových iontů v promývací kapalině. Pevný zbytek, získaný vakuovým vysušením, obsahuje 2,1 % Ti a 10,2 % 2,2-diisobutyl-l,3-dimethoxypropanu. Polymerace se provádí postupem B.2. za použití 0,57 g triethylhliníku a 0,25 ml hexanové suspenze, obsahující 15,0 mg pevné katalytické složky. Získá se 284 g propylenu, což představuje výtěžek 18,9 kg/g katalyzátoru. Zbytek, nerozpustný v xylenu při teplotě 25 °C, činí 96,1 %, index toku taveniny je
4,2 g/10 min a sypná hmotnost po upěchování činí 350 kg/m3.
Příklad 4
Do 350 ml porcelánové nádoby, obsahující čtyři porcelánové koule, se pod atmosférou bezvodého dusíku uvede 7,65 g bezvodého chloridu hořečnatého, 2,76 ml 2,2-diisobutyl-l,3-dimethoxypropanu a 1,17 ml tetrachloridu titaničitého. Nádoba se umístí do odstředivého mlýnu, rotujícího při otáčkách 350 min“1 po dobu 20 hodin. Do 350 ml skleněného reaktoru, vybaveného porézním filtračním kotoučem ve dně, zpětným chladičem, mechanickým míchadlem a teploměrem, se uvede při teplotě místnosti pod atmosférou bezvodého dusíku 8 g shora uvedeného rozemletého produktu a 32 ml
1,2-dichlorethanu. Obsah se zahřívá po dobu 2 hodin na 83 ’C, přefiltruje se a pevný zbytek se třikrát promyje 50 ml dávkami bezvodého hexanu. Pevný zbytek, získaný vakuovým vysušením, obsahuje 1,5 % titanu a 18,4 % 2,2-diisobutyl-l,3-dimethoxypropanu.
Polymerace propylenu se provádí postupem B.2. za použití
0,57 g triethylhliníku a 0,5 ml hexanové suspenze, obsahující mg pevné katalytické složky. Získá se 188 g polymeru, což odpovídá výtěžku polymeru 2,3 kg/g katalytické složky. Zbytek, nerozpustný v xylenu při 25 'C je 94,7 %, index toku taveniny
8,4 g/10 min a sypná hmotnost po upěchování je 290 kg/m .
-16CZ 280315 B6
Příklad 5
Do 500 ml skleněné baňky, vybavené zpětným chladičem, mechanickým míchadlem a teploměrem, se uvede při teplotě místnosti pod atmosférou bezvodého dusíku 250 ml tetrachloridu titaničitého a 25 g nosiče ve formě kulovitých částic ze styrendivinylbenzenového kopolymeru, napuštěného komplexem o složení MgCl2.Ti(OC4H9)4, který byl připraven postupem, popsaným v příkladu 1 US patentu č. 5 139 985.
Obsah baňky se za míchání zahřeje na 100 C. Když teplota dosáhne 40 ’C, přidá se 1,52 ml 2,2-diisobutyl-l,3-dimethoxypropanu. Teplota se po dobu jedné hodiny udržuje na 100 °C, pevná látka se nechá usadit a supernatant se odsaje násoskou. Přidá se dalších 250 ml tetrachloridu titaničitého a směs se po dobu 2 hodin zahřívá na 120 ’C. Po usazení pevné látky se supernatant odsaje násoskou, pevný zbytek se pětkrát promyje 150 ml dávkami bezvodého heptanu o teplotě 85 °C a pak třikrát bezvodým hexanem o teplotě místnosti. Promývání se ukončí, když promývací louhy již neobsahují chloridové ionty.
Po vakuovém vysušení obsahuje pevná katalytická složka 0,77 % Ti a 3,9 % 2,2-diisobutyl-l,3-dimethoxypropanu. Propylen se polymeruje postupem, popsaným v odstavci A.l. za použití 0,79 g triethylhliníku, 1,4 ml hexanové suspenze, obsahující
49,5 mg pevné katalytické složky a 1 300 ml vodíku. Získá se 400 mg polymeru, což odpovídá výtěžku polymeru 8,1 kg/g katalytické složky, zbytek nerozpustný v xylenu při 25 ’C činí 95,1 %, index toku taveniny je 11,2 g/10 min a sypná hmotnost po upěchování je 420 kg/m3.
Příklad 6
Do 500 ml skleněné baňky, vybavené zpětným chladičem, mechanickým míchadlem a teploměrem, se uvede 156,9 ml tetrabutoxidu titaničitého Ti(OC4H9)4 a 20 mg bezvodého dichloridu hořečnatého. Obsah baňky se za míchání zahřívá 3 hodiny na 140 ’C, ochladí se na 40 ’C a výsledný roztok se zředí 157 ml bezvodého heptanu. Potom se přidá 31,5 ml polymethylhydroxyloxanu (d = 0,99 g/ml, molekulová hmotnost 2256). Po usazení pevné látky a odsátí supernatantu násoskou se pevná látka třikrát promyje 150 ml dávkami bezvodého heptanu.
Potom se při 50 ’C přidá 18,4 ml tetrachloridu křemičitého v průběhu 15 minut a na produkt se působí 2,7 ml 2,2-diisobutyl-1,3-dimethoxypropanu, přičemž směs se udržuje po dobu 2 hodin při 50 °C. Pevná látka se nechá usadit, supernatant se odsaje násoskou a potom se pevná látka čtyřikrát promyje vždy 120 ml dávkami bezvodého hexanu. Ke zbytku se přidá 52,3 ml tetrachloridu titaničitého a směs se zahřívá po dobu 2 hodin na 90 °C. Suspenze se nechá usadit, kapalina nad usazeninou se odsaje násoskou a pevný zbytek se opakované promývá bezvodým heptanem při teplotě 60 ’C a pak pětkrát při teplotě místnosti až do vymizení chloridových iontů v promývací kapalině. Po vakuovém vysušení obsahuje
-17CZ 280315 B6 pevná katalytická složka 1,65 % Ti a 14,9 % 2,2-diisobutyl-l,3-dimethoxypropanu.
Propylen se polymeruje postupem, uvedeným v odstavci B.2. za použití 0,57 mg triethylhliníku a 0,4 ml suspenze, obsahující
7,9 mg pevné katalytické složky. Získá se 229 g polymeru, což odpovídá výtěžku polymeru 29 kg/g katalytické složky. Nepropustný zbytek v xylenu o teplotě 28 ’C činí 96,2 % a sypná hmotnost po upěchování 10 AD je 420 kg/m3.
Příklad 7
Do 1 litrové skleněné baňky, vybavené zpětným chladičem, mechanickým míchadlem a teploměrem, se pod atmosférou bezvodého dusíku uvede 572 ml roztoku, obsahujícího 11,4 g triethylhliníku na každých 100 ml hexanu. Za míchání při 5 ’C se v průběhu 90 minut přidá 40 g nosiče o složení MgCl2°2, 6C2H5OH ve formě kulovitých částic, připraveného způsobem, popsaným v příkladu 1 US patentu č. 4 469 648, a smés se 3,5 hodiny zahřívá na 60 ’C. Pevná látka se nechá usadit a supernatant se odsaje násoskou. Pevný zbytek se promyje desetkrát 200 ml dávkami bezvodého heptanu.
K získanému produktu, který se zředí bezvodým heptanem na 100 ml, se v průběhu dvou hodin při 80 ’C přidá 2,7 ml n-butanolu, zředěného 1,5 1 bezvodého heptanu. Pevná látka se nechá usadit a kapalina se násoskou odsaje. Pevná látka se opakovaně promyje 150 ml dávkami bezvodého hexanu. Po vakuovém vysušení obsahuje pevná látka 20,9 % hořčíku a 3,6 % ethanolu.
Do 500 ml skleněné baňky se pod atmosférou bezvodého dusíku uvede 362 ml tetrachloridu titaničitého a potom za míchání při 0 ’C 14,5 g pevné katalytické složky, získané shora uvedeným způsobem. Obsah baňky se po dobu jedné hodiny zahřívá na 100 *C. Když teplota dostoupí 40 ’C, přidá se 4,8 ml 2,2-diisopropyl-l,3-dimethoxypropanu. Obsah baňky se na 2 hodiny zahřívá na 100 ‘C, pevná látka se nechá usadit a kapalina se odsaje násoskou.
K pevnému zbytku se přidá 319 ml tetrachloridu titaničitého, smés se 1 hodinu zahřívá na 120 ’C a po usazení pevné látky se kapalina odsaje násoskou. Pevná látka se opakovaně promyje 150 ml dávkami bezvodého hexanu, nejprve při 60 ’C a potom při teplotě místnosti. Po vakuovém vysušení obsahuje pevná katalytická složka 2,45 % Ti a 6,3 % 2,2-diisobutyl-l,3-dimethoxypropanu.
Propylen se polymeruje postupem A.l. za použití 0,76 g triethylhliníku, 0,09 ml hexanového roztoku, obsahujícího 8,9 mg pevné katalytické složky a 1 000 ml vodíku. Získá se 430 g polymeru, což představuje výtěžek polymeru 51,8 kg/g katalytické složky. Nepropustný zbytek v xylenu při 25 ’C je 90,4 %, index toku taveniny 8,9 g/10 min a sypná hmotnost po upěchování je 490 kg/m3.
-18CZ 280315 B6
Příklady 8 až 18 a srovnávací příklady 1 až 3
Do 500 ml reaktoru, vybaveného filtračním kotoučem, umístěným v jeho dné, se umístí 225 ml chloridu titaničitého (TiCl4) a k němu se za míchání při 0 °C přidá 10,1 g (54 mmol) komplexu vzorce MgCl2.2C2H5OH ve formě mikrokuliček, připraveného podle příkladu 1, US' patentu č. 4 469 648. Po skončení přidávání se teplota zvýší na 40 °C a přidá se 9 mmol etheru. Potom se teplota v průběhu jedné hodiny zvýší na 100 ’C a směs se nechá reagovat po dobu 2 hodin. Přebytek chloridu titaničitého se odfiltruje. Znovu se přidá 200 ml chloridu titaničitého a obsah se po dobu jedné hodiny za míchání zahřívá na 120 ’C. Směs se přefiltruje a pevná látka se promývá n-heptanem při 60 °C až do vymizení chloridových iontů ve filtrátu.
Použité ethery a analytická data, vztahující se k pevné katalytické složce, získané tímto způsobem, jsou uvedena v tabulce 2.
Příklady 19 až 36 a srovnávací příklady 4 až 6
Polymerační data, získaná za použití katalyzátorů na bázi pevných katalytických složek, připravených podle příkladů 8 až 18 a srovnávacích příkladů 1 až 3 jsou uvedena v tabulce 3.
Tabulka 2 příklad použitý ether č.
složení pevné katalytické složky (% hmotnostních)
Mg Ti ether
8 2,2-dimethyl-l,3-d imethoxypropan 2,6 10,40
9 2-isopropyl-2-methyl- -1,3-dimethoxypropan 21,7 3,24 10,44
10 2,2-diisobutyl-l,3-d imethoxypropan 16,64 3,1 15,5
11 2,2-diisobutyl-l,3-diethoxypropan 4,3 8,10
12 2,2-diisobutyl-l,3-di-n-butoxypropan 16,3 5,2 2,40
13 2,2-difenyl-1,3-dimethoxypropan 14,5 5,59 11,10
14 2,2-bis(cyklohexylmethyl)-1,3-dimethoxypropan 14,87 4,43 11,4
15 1,3-diisobutoxypropan 4,7 0,005
-19CZ 280315 B6 složení pevné katalytické složky (% hmotnostních)
Mg Ti ether
Tabulka 2 (pokračování) příklad použitý ether č.
16 2,2-pentamethylen-l,3-dimethoxypropan 2,9 15,1
17 1,1-bis(methoxymethyl)bicyklo-(2,2,1)-heptan 3,3 11,7
18 2-isopentyl-2-isopropyl- -1,3-dimethoxypropan 2,5 14,8
srovnávací příklad 1 1,3-dimethoxypropan 18,0 1,7 10,6
srovnávací l-isopropyl-2,2-dimethyl
příklad 2 -1,3-dimethoxypropan 17,0 4,3 0
srovnávací příklad 3 1,1-dimethoxyethan 20,8 3,0 4,0
Tabulka 3
příklad katalytická výtěžek index iso- limitní polymerační
č. složka z polymeru takticity visko- postup
příkl. č. g poly- (%) zitní
meru/g číslo
kataly- (dl/g)
tické složky
19 8 3100 89,8 2,15 B.2.1
20 9 8700 93,3 2,90 B.2.1
21 10 9300 95,3 B.2.1
22 11 14200 79,7 B.2.1
23 12 13600 84,3 2,10 B.2.1
24 13 9100 84,8 2,48 B.2.1
25 14 19000 88,4 1,65 B.2.1
26 15 20100 75,0 B.2.1
27 16 7100 89,3 B.2.1
28 17 8500 79,8 B.2.1
29 18 11000 98,0 B.2.1
-20CZ 280315 B6
srov. př.4 srov. př. 1 1800 64,9 B.2.1
srov. srov.
př. 5 př. 2 2000 72,0 1,0 B.2.1
srov. srov.
př. 6 př. 3 4300 68,1 1,77 B.2.1
30 10 8900 96,1 2,39 B.2.2
(dimethyldimethoxys ilan)
31 10 7900 96,3 2,00 B.2.2
(2,2- diisobutyl-1, 3-dimethoxypropan)
32 10 5100 97,5 2,15 B.2.2
(fenyltriethoxysilan)
33 10 33400 92,0 1,56 A.l.
(2,2- diisobutyl-1, 3-dimethoxypropan)
34 10 23200 96,0 1,71 A.1.1
35 10 36600 93,8 1,83 A.1.1
(2,2,6,6-tetramethylpiperidin)
10 (ethyl-p-toluát)
9600
96,6
1,94 A.1.1.
Příklad 37
Autokláv z nerezové oceli o objemu 1,4 1, vybavený termostatem a mechanickým míchadlem, se po dobu 1 hodiny pročišťuje plynným propylenem. Pak se za míchání připustí 66 g butadienu, 230 g kapalného propylenu a 300 ml vodíku. Potom se do autoklávu přetlačí pomocí propylenu katalytická suspenze 0,6 g triethylhliníku a 0,048 g pevné katalytické složky z příkladu 1. Teplota se rychle zvýší na 70 ’C (v průběhu 5 minut) a výsledný tlak je 2,4 MPa. Tyto podmínky se udržují po dobu 4 hodin, přičemž zpolymerovaná část propylenu se průběžně nahrazuje uváděním propylenu. Pak se autokláv odplyní a ochladí na teplotu místnosti. Po čtyřhodinovém sušení pod atmosférou dusíku v sušárně o teplotě 60 °C se získá 64 g polymeru, což představuje výtěžek 1 333 g polymeru na gram katalyzátoru. Podle analýz, prováděných standardními metodami, vykazuje polymer tyto vlastnosti limitní viskozitní číslo [% ] v tetrahydronaftalenu při 135 °C =1,8 dl/g index toku taveniny L = 4 g/10 min podíl polymeru, rozpustný v xylenu při 25 °C = 24,1 % hmot.
Obsah butadienu (stanovený IČ):
surový polymer 0,6 % 1,2 struktury; 3,7 % 1,4-trans-struktury,
-21CZ 280315 B6 podíl nerozpustný v xylenu 0,5 % 1,2 struktury; 1,6 %
1.4- trans-struktury, podíl rozpustný v xylenu < 0,25 % 1,2 struktury; 8,2 %
1.4- trans-struktury.
Příklad 38
Autoklávu a postupu, popsaného v příkladu 37, se použije po polymeraci propylenu za použití pevné katalytické složky z příkladu 1, přičemž se však triethylhliník nahradí směsí 3,3 mmol triethylhliníku a 3,3 mmol diethylaluminiummonochloridu a 0,018 g pevné katalytické složky.
Získá se 380 g polymeru, což představuje výtěžek 35,2 kg/g katalytické složky, zbytek nerozpustný v xylenu o teplotě 25 'C činí 94,1 % a index toku taveniny je 7,3 g/10 min.
Příklad 39
Do stejného autoklávu, jako v příkladu 1, se při 30 °C bez míchání uvede katalytická suspenze, skládající se z 0,9 g triethylhliníku a 0,09 je pevné katalytické složky z příkladu 37 v asi 18 ml hexanu. Potom se za míchání uvede 800 g propanu. Teplota se rychle zvýší na 75 ’C a zavede se 0,2 MPa vodíku a 200 g 1-butenu. Ethylen se uvádí až do celkového tlaku 3,3 MPa. Tyto podmínky se udržují po dobu 2 hodin, přičemž konstantní tlak se udržuje průběžným dávkováním směsi ethylenu a 1-butenu v hmotnostním poměru 10:1. Autokláv se odplyní a ochladí na teplotu místnosti. Po čtyřhodinovém sušeni při 70 °C pod dusíkem se získá 280 g polymeru, což odpovídá výtěžku 31,1 kg polymeru na gram katalytické složky.
Standardními analytickými metodami se u produktu zjistí tyto vlastnosti:
Index toku taveniny E
0,23 g/10 min
Index toku taveniny F
6,16 g/10 min
Poměr indexů toku taveniny
F/E =26,7
Obsah butenu, stanovený IČ = 6 % hmotnostních
Hustota 921,1 kg/m3
Podíl polymeru, rozpustný v xylenu o teplotě 25 °C = 6,3 % hmot.
Příklad 40
Do stejného autoklávu, jakého bylo použito v příkladu 3, stejným způsobem pročištěného, ale ethylenem místo propylenem, se při 45 ’C pod proudem vodíku uvede 900 ml roztoku triisobutylhliníku v bezvodém hexanu o koncentraci 0,5 g/1 a ihned nato
0,015 g pevné katalytické složky z příkladu 1, suspendované ve
100 ml shora uvedeného roztoku. Obsah se rychle zahřeje na teplo-22CZ 280315 B6 tu 75 Ca potom se uvádí vodík až do tlaku 0,45 MPa. Tyto podmínky se udržují po dobu 3 hodin za průběžného nahrazování zpolymerovaného ethylenu. Autokláv se rychle odplyní a ochladí na teplotu místnosti. Suspenze polymeru se přefiltruje a pevná látka se po dobu 8 hodin suší pod dusíkem při 60 °C.
Získá se 300 g polymeru (což odpovídá výtěžku 20 kg polymeru na gram katalytické složky), který má tyto vlastnosti, stanovené standardními analytickými metodami:
index toku taveniny E - 1,74 g/10 min index toku taveniny F = 46 g/10 min poměr indexů toku F/E = 26,5 limitní viskozitní číslo [ ] při 135 ’C v tetrahydronaftalenu
1,78 dl/g o
sypná hmotnost po upěchování 362 kg/m .
Příklady 41 až 51
Katalytické složky se připraví postupy, popsanými v příkladech 8 až 18 za použití různých etherů. Použité ethery a analytická data, vztahující se k pevné katalytické složce, získané tímto způsobem, jsou uvedeny v tabulce 4.
Příklady 52 až 62
Za použití katalytických složek, vyrobených podle příkladů 41 až 51, se vyrobí polymery. Data, vztahující se k polymeraci, jsou uvedena v tabulce 5.
Tabulka 4
příklad číslo použitý ether složení pevné katalytické
složky Mg (% hmotnostní)
Ti ether
41 2-isopropyl-2,3,7-dimethyloktyl-1,3-dimethoxypropan 13,4 3,3 17,6
42 2,2-diisopropyl-l,3-dimethoxypropan 16,1 3,2 13,8
43 2-isopropyl-2-cyklohexylmethyl-1,3-d imethoxypropan 14,3 3,7 14,5
44 2,2-dicyklohexyl-l,3-dimethoxypropan 16,0 4,4 15,3
-23CZ 280315 B6
Tabulka 4 (pokračování) příklad použitý ether složení pevné katalytické
číslo složky (% hmotnostní)
Mg Ti ether
45 2-isopropyl-2-isobutyl-1,3-dimethoxypropan 16,0 3,6 14,5
46 2,2-diisopentyl-l,3-dimethoxypropan 15,1 3,1 11,3
47 2,2-dipropyl-l,3-dimethoxypropan 14,3 2,1 18,3
2-isopropyl-2-cyklohexyl-1,3-dimethoxy-
propan 16,1 3,2 14,8
49 2-isopropyl-2-cyklopentyl-1,3-dimethoxypropan 15,0 2,6 13,4
50 2,2-dicyklopentyl-l,3-dimethoxypropan 15,5 3,4 16,2
51 2-heptyl-2-pentyl-l,3-dimethoxypropan 14,4 4,6 16,0
Tabulka 5
příklad číslo katalyzátor z příkladu č. výtěžek polymeru (g polymeru/ g. katal. složky index isotakticity % [ Ύ ] dl/g polymeri začni postup
52 41 12190 91,5 1,85 B.2.1.
53 42 10750 95,9 1,88 B.2.1.
54 43 8410 94,2 1,76 B.2.1.
55 44 22900 95,7 2,27 B.2.1.
56 45 16000 95,5 2,32 B.2.1.
57 46 18900 96 1,48 B.2.1.
58 47 13000 94,6 1,74 B.2.1.
59 48 22200 95 1,72 B.2.1.
60 49 19000 96,2 1,66 B.2.1.
61 50 12000 95,5 1,90 B.2.1.
62 51 20600 88 1,72 B.2.1.

Claims (12)

1. Pevná katalytická složka pro polymeraci olefinů, vyznačující se tím, že obsahuje dihalogenid hořečnatý v aktivní formě, na němž je nanesena sloučenina titanu, obsahující alespoň jednu vazbu Ti-halogen, která je vybrána ze skupiny, zahrnující halogenalkoxidy a halogenidy titanu, a sloučenina, představující elektronový donor, která je vybrána ze skupiny, zahrnující ethery obecného vzorce ve kterém znamená:
R, R-l a R2 každý nezávisle lineární nebo rozvětvenou alkylovou skupinu, cykloalifatickou skupinu nebo arylovou skupinu, obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, přičemž R1 a r2 m°h°u být rovněž atom vodíku, přičemž tento ether je přítomen v množství v rozmezí od 5 do 20 % mmol vzhledem k množství halogenidu hořečnatého, a poměr Mg/Ti je v rozmezí od 30:1 do 4:1.
2. Pevná katalytická složka podle nároku 1, vyznačující se tím, že v uvedené etherové sloučenině R znamená methylovou skupinu, a jestliže R^ znamená methyl, ethyl, propyl nebo isopropyl, potom R2 je ethyl, propyl, isopropyl, butyl, isobutyl, terč, butyl, 2-ethylhexyl, cyklohexyl, methylcyklohexyl nebo fenyl, a jestliže R^ a R2 jsou stejné, potom se jedná o ethyl, propyl, isopropyl, butyl, isobutyl, t-butyl, neopentyl, isopentyl, fenyl, cyklohexyl nebo cyklopentyl.
3. Pevná katalytická složka podle nároku 1, vyznačující se tím, že v uvedené etherové sloučenině R znamená methylovou skupinu a R-j_ a R2 jsou různé a představují vždy isopropyl, isobutyl, t-butyl, cyklohexyl, isopentyl nebo cyklohexylethyl.
4. Pevná katalytická složka podle nároku 1, vyznačující se tím, že uvedeným etherem je
2.2- diisobutyl-l,3-dimethoxypropan, 2-isopropyl-2-isopentyl-l,3-dimethoxypropan,
2.2- bis(cyklohexylmethyl)-l,3-dimethoxypropan, 2-isopropyl-2,3,7-dimethyloktyl-l,3-dimethoxypropan,
2.2- diisopropyl-l,3-dimethoxypropan,
-25CZ 280315 B6
2-isopropyl-2-cyklohexylmethyl-l,3-dimethoxypropan,
2.2- dicyklohexyl-l,3-dimethoxypropan, 2-isopropyl-2-isobutyl-l,3-dimethoxypropan,
2.2- diisopentyl-l,3-dimethoxypropan,
2.2- dipropyl-l,3-dimethoxypropan, 2-isopropyl-2-cyklohexyl-l,3-dimethoxypropan, 2-isopropyl-2-cyklopentyl-l,3-dimethoxypropan,
2.2- dicyklopentyl-l,3-dimethoxypropan nebo 2-heptyl-2-pentyl-l,3-dimethoxypropan.
5 o Pevná katalytická složka podle nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že dihalogenidem hořčíku je chlorid hořečnatý.
6. Pevná katalytická složka podle nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že sloučeninou titanu je chlorid titaničitý.
7. Pevná katalytická složka podle nároku 5, vyznačující se tím, že chlorid hořečnatý je přítomen v aktivní formě, která je charakteristická tím, že v rentgenovém spektru prášku katalytické složky je přítomen halogen na místě, na kterém je u neaktivovaného chloridu horečnatého přítomna nej intenzivnější difrakční čára, která je umístěna v interplanární vzdálenosti 0,256 nm, a tím, že maximum intenzity tohoto halogenu je posunuto vzhledem k této interplanární vzdálenosti.
8. Pevná katalytická složka podle nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že dihalogenid hořečnatý v aktivní formě představuje produkt komplexu chloridu horečnatého s alkoholy nebo alkoholáty titanu, nebo s alkoxidy, nebo produkt z alkoholátů a chloralkoholátů hořčíku.
9. Pevná katalytická složka podle nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že chlorid hořečnatý a sloučenina titanu jsou naneseny na pryskyřicích a poměr Mg/Ti je v rozmezí od 2:1 do 3:1.
10. Katalyzátor polymerace olefinů obecného vzorce
CH2 = CHR ve kterém znamená:
R vodík, alkylovou skupinu, obsahující 1 až 6 atomů uhlíku nebo arylovou skupinu, nebo jejich vzájemných směsí, popřípadě též jejich směsí s diolefiny, představující produkt, získaný reakcí pevné katalytické složky podle nároku 1 s alkylhlinitou sloučeninou.
11. Katalyzátor podle nároku 10, ve kterém alkylhlinitou sloučeninou je trialkylhliník.
12. Katalyzátor podle nároku 11, pro polymerací olefinů obecného vzorce
CH2 = CHR
CS895545A 1988-09-30 1989-09-29 Pevná katalytická složka pro polymeraci olefinů a katalyzátor, obsahující tuto složku CZ280315B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT8822150A IT1227258B (it) 1988-09-30 1988-09-30 Componenti e catalizzatori per la polimerizzazione di olefine
IN789CA1989 IN173341B (cs) 1988-09-30 1989-09-27

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ554589A3 CZ554589A3 (en) 1995-09-13
CZ280315B6 true CZ280315B6 (cs) 1995-12-13

Family

ID=26324358

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS895545A CZ280315B6 (cs) 1988-09-30 1989-09-29 Pevná katalytická složka pro polymeraci olefinů a katalyzátor, obsahující tuto složku

Country Status (24)

Country Link
US (1) US4971937A (cs)
EP (1) EP0361494B1 (cs)
JP (1) JP2776914B2 (cs)
KR (1) KR0144683B1 (cs)
CN (1) CN1015062B (cs)
AT (1) ATE133964T1 (cs)
AU (1) AU616802B2 (cs)
BR (1) BR8904952A (cs)
CA (1) CA1335280C (cs)
CZ (1) CZ280315B6 (cs)
DE (1) DE68925608T2 (cs)
ES (1) ES2085265T3 (cs)
FI (1) FI96117C (cs)
HU (1) HU206734B (cs)
IL (1) IL91690A (cs)
IN (1) IN173341B (cs)
IT (1) IT1227258B (cs)
MX (1) MX17733A (cs)
NO (1) NO174585C (cs)
PH (1) PH26440A (cs)
PT (1) PT91865B (cs)
RU (1) RU1836384C (cs)
YU (1) YU187889A (cs)
ZA (1) ZA897445B (cs)

Families Citing this family (173)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1237812B (it) * 1989-12-22 1993-06-17 Himont Inc Componenti e catalizzatori per la polimerizzazione di olefine
IT1238387B (it) * 1990-01-10 1993-07-16 Himont Inc Componenti e catalizzatori per la polimerizzazione di olefine
IT1241093B (it) * 1990-03-30 1993-12-29 Himont Inc Componenti e catalizzatori per la polimerizzazione di olefine
IT1241094B (it) * 1990-03-30 1993-12-29 Himont Inc Polimeri del propilene iperpuri (capacitor grade)
ATE156843T1 (de) * 1990-04-13 1997-08-15 Mitsui Petrochemical Ind Festes titan enthaltendes katalysatorbestandteil und katalysator für olefinpolymerisation, vorpolymerisierte olefinpolymerisationskatalysator und verfahren für olefinpolymerisation
US5726262A (en) * 1990-04-13 1998-03-10 Mitsui Petrochemical Industries, Ltd. Solid titanium catalyst component for olefin polymerization, olefin polymerization catalyst, prepolymerized polyolefin-containing catalyst and method of olefin polymerization
JPH04145105A (ja) * 1990-10-05 1992-05-19 Nippon Oil Co Ltd エチレン重合体または共重合体の製造方法
FR2669915B1 (fr) * 1990-11-29 1993-01-29 Atochem Particules de chlorure de magnesium a structure polyedre, composante catalytique supportee sur ces particules, procedes de fabrication de ces produits et des polyolefines obtenues a partir de cette composante catalytique.
IT1246614B (it) 1991-06-03 1994-11-24 Himont Inc Procedimento per la polimerizzazione in fase gas delle olefine
IT1252205B (it) * 1991-12-13 1995-06-05 Himont Inc Processo per la preparazione di poliolefine stabilizzate e prodotti cosi` ottenuti.
FR2691142B1 (fr) * 1992-05-15 1994-09-16 Atochem Elf Sa Procédé d'activation de support à base de chlorure de magnésium par un monoéther cyclique.
JP3280477B2 (ja) * 1992-08-31 2002-05-13 三井化学株式会社 オレフィン重合用固体状チタン触媒成分の調製方法
IT1256648B (it) * 1992-12-11 1995-12-12 Montecatini Tecnologie Srl Componenti e catalizzatori per la polimerizzazione delle olefine
CA2121721C (en) * 1993-04-29 2004-11-23 Giampiero Morini Crystalline propylene polymers having high melt flow rate values and a narrow molecular weight distribution
TW354792B (en) * 1993-08-13 1999-03-21 Mitsui Petrochemical Ind Olefin polymerization catalyst and process for preparing polypropylene and propylene block copolymer
IT1270842B (it) * 1993-10-01 1997-05-13 Himont Inc Componenti e catalizzatori per la polimerizzazione di olefine
DE69431444T2 (de) * 1993-12-06 2003-06-05 Sumitomo Chemical Co., Ltd. Alphaolefinpolymere, Katalysator zur Alphaolefinpolymerisation und Verfahren zur Herstellung von Alphaolefinpolymeren
DE69426859T2 (de) 1993-12-07 2001-07-26 Sumitomo Chemical Co., Ltd. Verfahren zur Herstellung von Polyolefinen für biaxial orientierte Folie und Katalysator für Olefinpolymerisation
KR0162685B1 (ko) * 1994-02-18 1999-01-15 고다 시게노리 에틸렌 중합체와 그 제조방법
US5869418A (en) * 1994-05-31 1999-02-09 Borealis Holding A/S Stereospecific catalyst system for polymerization of olefins
US5529850A (en) * 1994-07-05 1996-06-25 Montell North America Inc. Fibers produced from crystalline propylene polymers having high melt flow rate values and a narrow molecular weight distribution
IT1270125B (it) * 1994-10-05 1997-04-28 Spherilene Srl Processo per la ( co) polimerizzazione di olefine
IT1274253B (it) * 1995-02-21 1997-07-15 Himont Inc Processo per la preparazione di componenti catalitici solidi per la polimerizzazione di olefine
US7049377B1 (en) 1995-02-21 2006-05-23 Basell Poliolefine Italia S.R.L. 1,3-diethers and components and catalysts for the polymerization of olefins, containing said diethers
IT1274469B (it) * 1995-05-11 1997-07-17 Spherilene Spa Composizioni poliolefiniche vulcanizzabili dinamicamente
JP3143057B2 (ja) * 1996-02-16 2001-03-07 日本ポリオレフィン株式会社 オレフィン重合用固体触媒成分、その製造法およびポリオレフィンの製造法
ES2198098T3 (es) 1998-03-09 2004-01-16 Basell Poliolefine Italia S.P.A. Procedimiento multietapas para la polimerizacion de olefinas.
ATE258192T1 (de) * 1998-05-06 2004-02-15 Basell Poliolefine Spa Katalysatorbestandteile für die olefinpolymerisation
DE60006082T2 (de) 1999-03-09 2004-07-22 Basell Polyolefine Gmbh Mehrstufiges verfahren zur (co)polymersation von olefinen
US6423800B1 (en) 1999-05-26 2002-07-23 Fina Technology, Inc. Pelletized polyolefin having ultra-high melt flow and its articles of manufacture
EP1059332A1 (en) 1999-06-10 2000-12-13 Fina Research S.A. Polypropylene with high melt strength and drawability
KR20010079657A (ko) 1999-06-18 2001-08-22 간디 지오프레이 에이치. 분말 성형에 의한 물품의 제조를 위한 방법과 조성물그리고 그로부터 수득한 물품
FR2812642B1 (fr) * 2000-08-03 2003-08-01 Atofina Procede de preparation d'un support de catalyseur pour la poymerisation de l'ethylene et des alpha-olefines, le support ainsi obtenu et le catalyseur correspondant
JP2002173504A (ja) 2000-11-29 2002-06-21 Basell Technology Co Bv オレフィン重合用触媒およびオレフィン重合方法
JP2004516365A (ja) 2000-12-22 2004-06-03 バセル ポリオレフィン イタリア エス.ピー.エー. 多孔性ポリマーの製造方法およびそれから得られるポリマー
CN1367184A (zh) * 2001-01-12 2002-09-04 弗纳技术股份有限公司 生产超高熔体流动聚丙烯树脂的方法
US6841632B2 (en) 2001-06-13 2005-01-11 Basell Poliolefine Italis S.P.A. Components and catalysts for the (co)polymerization of olefins
EP1406969A1 (en) 2001-07-17 2004-04-14 Basell Polyolefine GmbH Multistep process for the (co)polymerization of olefins
CA2463561C (en) * 2001-10-12 2011-05-24 Huntsman Polymers Corporation High modulus, high ductility polyolefins
EP1448624A1 (en) 2001-11-27 2004-08-25 Basell Polyolefine GmbH Process for the treatment of polymer compositions
MY136330A (en) 2001-12-12 2008-09-30 Basell Poliolefine Spa Process for the polymerization of olefins
BR0303381B1 (pt) 2002-03-08 2012-08-21 processo para preparar um componente catalìtico com base em diéter e processo para a homo- ou copolimerização de alfa-olefinas.
WO2003085006A1 (en) * 2002-04-04 2003-10-16 Mitsui Chemicals, Inc Solid titanium catalyst component for olefin polymerization, catalyst for olefin polymerization, and process for olefin polymerization
ES2289295T3 (es) * 2002-06-13 2008-02-01 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Componentes cataliticos ziegler natta para la polimerizacion de olefinas.
MXPA04012699A (es) 2002-06-26 2005-03-23 Basell Poliolefine Spa Composiciones de poliolefina resistentes a impactos.
US7572859B2 (en) 2002-06-26 2009-08-11 Basell Polyolefine Italia S.R.L. Impact-resistant polyolefin compositions
CN100427513C (zh) 2002-08-19 2008-10-22 宇部兴产株式会社 可用于α-烯烃的聚合或共聚的α-烯烃聚合或共聚用催化剂、其催化剂成分以及使用该催化剂的α-烯烃的聚合方法
US6657024B1 (en) 2002-09-03 2003-12-02 Fina Technology, Inc. Polymerization catalyst system using n-butylmethyldimethoxysilane for preparation of polypropylene film grade resins
US7932206B2 (en) 2002-12-18 2011-04-26 Basell Poliolefine Italia S.P.A. Magnesium dichloride-based adducts and catalyst components obtained therefrom
US7078468B2 (en) * 2003-06-27 2006-07-18 Fina Technology, Inc. Polymerization catalyst system using di-sec-butyldimethoxysilane for preparation of polypropylene
EP1680468B1 (en) 2003-11-06 2011-08-17 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Polypropylene composition
US7395319B2 (en) 2003-12-31 2008-07-01 Checkfree Corporation System using contact list to identify network address for accessing electronic commerce application
US7256151B2 (en) * 2004-05-31 2007-08-14 Sumitomo Chemical Company Limited Solid catalyst component for α-olefin polymerization, process for producing catalyst therefor, and process for producing α-olefin polymer
JP4920587B2 (ja) 2004-06-08 2012-04-18 バーゼル・ポリオレフィン・イタリア・ソチエタ・ア・レスポンサビリタ・リミタータ 剛性、衝撃強さおよび破断点伸び率の良好なバランスならびに低い熱収縮を有するポリオレフィン組成物
KR100912881B1 (ko) 2004-11-17 2009-08-20 미쓰이 가가쿠 가부시키가이샤 고체상 티탄 촉매 성분, 올레핀 중합용 촉매 및 올레핀계중합체의 제조 방법
CN100389112C (zh) * 2004-12-16 2008-05-21 中国石油化工股份有限公司 一类环状缩醛和缩酮化合物及其应用
JP2008528779A (ja) 2005-02-03 2008-07-31 バーゼル・ポリオレフィン・イタリア・ソチエタ・ア・レスポンサビリタ・リミタータ 射出成形用プロピレンポリマー組成物
US20090143549A1 (en) * 2005-03-11 2009-06-04 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Catalyst Components for the Polymerization of Olefins
AU2006239376A1 (en) 2005-04-28 2006-11-02 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Reinforced polypropylene pipe
KR20080022101A (ko) 2005-05-12 2008-03-10 바셀 폴리올레핀 이탈리아 에스.알.엘 프로필렌-에틸렌 공중합체 및 그 제조 방법
JP5178512B2 (ja) 2005-07-01 2013-04-10 サンアロマー株式会社 広い分子量分布を示すプロピレンポリマー
EP1901922A1 (en) * 2005-07-11 2008-03-26 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Metallized propylene polymer film with good barrier retention properties
BRPI0620531B1 (pt) * 2005-11-22 2018-01-30 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Composições poliolefínicas resistentes a impacto
JP4738159B2 (ja) * 2005-12-12 2011-08-03 株式会社Ihi 筋電位計測用電極装置
WO2007071496A1 (en) * 2005-12-20 2007-06-28 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Soft non-woven fabrics
EP1970388A4 (en) 2006-01-04 2010-11-10 China Petroleum & Chemical CATALYST COMPONENT FOR POLYMERIZING OR COPOLYMERIZING OLEFINS, PROCESS FOR PREPARING THE SAME, CATALYST CONTAINING SAID CATALYST COMPONENT AND USE THEREOF
KR20080106524A (ko) * 2006-02-23 2008-12-08 바셀 폴리올레핀 이탈리아 에스.알.엘 사출 성형품을 위한 프로필렌 중합체
US20100069580A1 (en) * 2006-06-21 2010-03-18 Total Petrochemcials Research Feluy Catalyst composition for the (co) polymerization of propylene
WO2007147714A1 (en) * 2006-06-23 2007-12-27 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Magnesium chloroalkolate-based catalyst precursors
CN102190743B (zh) 2006-07-25 2013-03-13 三井化学株式会社 乙烯聚合物的制造方法
US8178632B2 (en) * 2006-07-28 2012-05-15 Basell Poliolefine Italia, s.r.l. Propylene polymers
US8034735B2 (en) * 2006-11-21 2011-10-11 Basell Poliolefine Italia, s.r.l. Catalyst component for the polymerization of olefins
DE602007005171D1 (de) * 2006-12-21 2010-04-15 Basell Poliolefine Srl Polypropylenfolien mit hohem schrumpf
US8071499B2 (en) 2006-12-22 2011-12-06 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Catalyst components for the polymerization of olefins and catalysts therefrom obtained
EP2097459A1 (en) * 2006-12-29 2009-09-09 Fina Technology, Inc. Succinate-containing polymerization catalyst system using n-butylmethyldimethoxysilane for preparation of polypropylene film grade resins
US7981982B2 (en) * 2007-05-22 2011-07-19 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Process for the preparation of soft propylene polymer compositions
ATE485317T1 (de) * 2007-05-22 2010-11-15 Basell Poliolefine Srl Weiche propylenpolymerzusammensetzungen
CN101323650B (zh) 2007-06-13 2010-11-03 中国石油天然气股份有限公司 一种烯烃聚合催化剂及其制备方法和应用
JP5419871B2 (ja) 2007-06-29 2014-02-19 バーゼル・ポリオレフィン・イタリア・ソチエタ・ア・レスポンサビリタ・リミタータ 非フェノール系安定剤を含む照射ポリオレフィン組成物
WO2009068371A1 (en) * 2007-11-27 2009-06-04 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Mixtures of bitumen and polymer compositions
BRPI0821348A2 (pt) 2007-12-18 2015-06-16 Basell Poliolefine Srl Composições de poliolefina transparente
JP5740159B2 (ja) * 2007-12-21 2015-06-24 ダブリュー・アール・グレイス・アンド・カンパニー−コネチカット 二座内部供与体を有する自己制限性触媒組成物
KR20100113061A (ko) * 2007-12-28 2010-10-20 바셀 폴리올레핀 이탈리아 에스.알.엘 프로필렌과 헥센-1의 랜덤 공중합체로 이루어진 플라스틱 탱크
RU2010139855A (ru) 2008-02-29 2012-04-10 Базелль Полиолефин Италия С.Р.Л. (It) Полиолефиновые композиции
BRPI0915155B1 (pt) * 2008-06-13 2019-10-08 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Sistema de catalisador para a polimerização de olefinas e processo para a (co)polimerização de fase gasosa de etileno
US8765872B2 (en) * 2008-07-10 2014-07-01 Mitsui Chemicals, Inc. 4-methyl-1-pentene polymer, resin composition containing 4-methyl-1-pentene polymer, masterbatch thereof, and formed product thereof
CN101735346B (zh) * 2008-11-07 2012-05-30 中国石油天然气股份有限公司 一种丙烯均聚和共聚的催化剂及其制备方法和应用
US8088872B2 (en) * 2008-11-25 2012-01-03 Dow Global Technologies Llc Procatalyst composition including silyl ester internal donor and method
EP2194070B1 (en) 2008-12-03 2012-08-22 Süd-Chemie IP GmbH & Co. KG Electron donor composition for a solid catalyst, solid catalyst composition used in the polymerisation of alpha-olefins, and process for the production of a polymer consisting of alpha-olefin units using the solid catalyst composition
US20110245070A1 (en) * 2008-12-24 2011-10-06 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Catalyst Components for the Polymerization of Olefins and Catalysts Therefrom Obtained
EP2371896B1 (en) 2008-12-26 2014-02-12 Mitsui Chemicals, Inc. Ethylene polymer composition, manufacturing method therefor, and molded article obtained using same
US7935740B2 (en) 2008-12-30 2011-05-03 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Process for producing high melt strength polypropylene
RU2531352C2 (ru) 2009-03-23 2014-10-20 Базелль Полиолефин Италия С.Р.Л. Полиолефиновая маточная смесь и композиция, подходящая для литьевого формования
EP2264099A1 (en) 2009-05-21 2010-12-22 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Propylene polymer compositions
ATE557044T1 (de) 2009-08-13 2012-05-15 China Petroleum & Chemical Katalysatorkomponente zur olefinpolymerisierung und katalysator damit
EP2480606B1 (en) 2009-09-22 2014-05-28 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Propylene polymer compositions
WO2011036016A1 (en) 2009-09-22 2011-03-31 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Propylene polymer compositions
WO2011036002A1 (en) 2009-09-22 2011-03-31 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Propylene polymer compositions
EP2480605B1 (en) 2009-09-22 2014-05-28 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Propylene polymer compositions
WO2011035994A1 (en) 2009-09-22 2011-03-31 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Propylene polymer compositions
CN102612538B (zh) 2009-10-13 2015-11-25 巴塞尔聚烯烃意大利有限责任公司 丙烯聚合物组合物
CN102040485A (zh) * 2009-10-23 2011-05-04 中国石油化工股份有限公司 用于制备烯烃聚合催化剂的二醚化合物
WO2011107371A1 (en) 2010-03-04 2011-09-09 Basell Poliolefine Italia Srl Catalyst components for the polymerization of olefins
US8835578B2 (en) 2010-03-04 2014-09-16 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Catalyst components for the polymerization of olefins
CN101955419B (zh) * 2010-04-09 2013-12-11 大连理工大学 一种9,9-二(甲氧基甲基)芴(bmmf)选择性催化加氢的方法
WO2011135763A1 (ja) 2010-04-28 2011-11-03 三井化学株式会社 4-メチル-1-ペンテン系重合体からなる樹脂微粉末、およびそれを含む組成物、ならびにその製造方法
BR112012028078B1 (pt) 2010-05-05 2021-03-30 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Composições de polímero de propileno
CN102884123B (zh) 2010-05-19 2015-03-25 巴塞尔聚烯烃意大利有限责任公司 用于洗涤机的聚丙烯桶
EP2571933B1 (en) 2010-05-20 2016-11-02 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Propylene polymer compositions
CN101857650B (zh) * 2010-06-02 2013-05-22 金发科技股份有限公司 一种聚烯烃催化剂球形载体的制备方法
WO2012010678A1 (en) 2010-07-23 2012-01-26 Basell Poliolefine Italia Srl Propylene polymer compositions
US8974909B2 (en) 2010-07-29 2015-03-10 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Random copolymers of propylene
US9045247B2 (en) 2011-03-10 2015-06-02 Basell Poliolefine Italisa S.r.l. Polyolefin-based containers
EP2505606B1 (en) 2011-03-29 2017-03-01 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Polyolefin composition for pipe systems
ES2624923T3 (es) 2011-04-12 2017-07-18 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Componentes catalizadores para la polimerización de olefinas
CN102746426A (zh) 2011-04-22 2012-10-24 中国石油天然气股份有限公司 一种烯烃聚合催化剂及其制备和应用
JP5894988B2 (ja) 2011-07-06 2016-03-30 東邦チタニウム株式会社 オレフィン類重合用固体触媒成分、オレフィン類重合用触媒及びオレフィン類重合体の製造方法
CN103717673B (zh) 2011-08-01 2016-03-23 三井化学株式会社 反射材用热塑性树脂组合物、反射板及发光二极管元件
EP2788388A1 (en) 2011-12-05 2014-10-15 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Propylene terpolymers
US9815918B2 (en) 2012-03-19 2017-11-14 Formosa Plastics Corporation, U.S.A. Catalyst component for high activity and high stereoselectivity in olefin polymerization
CN104204002B (zh) 2012-03-28 2016-08-17 三井化学株式会社 丙烯·α-烯烃共聚物及其用途
EP2666793A1 (en) 2012-05-21 2013-11-27 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Propylene based terpolymer
EP2679609A1 (en) 2012-06-28 2014-01-01 Lummus Novolen Technology Gmbh Sterically demanding dialkoxydialkylsilanes as external donors for ziegler catalysts for the polymerization of propylene
JP5925322B2 (ja) 2012-08-22 2016-05-25 三井化学株式会社 不織布積層体
SG11201503213PA (en) 2012-10-25 2015-06-29 Prime Polymer Co Ltd Polypropylene for microporous film
CN103788259B (zh) 2012-10-30 2017-05-31 中国石油化工股份有限公司 一种分子量窄分布聚丙烯
KR101821868B1 (ko) 2012-11-19 2018-01-24 미쯔이가가꾸가부시끼가이샤 폴리에스테르 수지 조성물과 그 제조 방법, 그것을 포함하는 카메라 모듈
US9522968B2 (en) 2012-11-26 2016-12-20 Lummus Novolen Technology Gmbh High performance Ziegler-Natta catalyst systems, process for producing such MgCl2 based catalysts and use thereof
US9481741B2 (en) 2012-11-26 2016-11-01 Lummus Novolen Technology Gmbh High performance Ziegler-Natta catalyst systems, process for producing such supported catalysts and use thereof
KR20150076238A (ko) 2012-11-30 2015-07-06 미쓰이 가가쿠 가부시키가이샤 광학 재료용 조성물 및 그 용도
EP2743307A1 (en) 2012-12-12 2014-06-18 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Polyolefin composition
EP2778265A1 (en) 2013-03-11 2014-09-17 Basell Polyolefine GmbH Multilayer fibers
US9284392B2 (en) * 2013-03-15 2016-03-15 Basf Corporation Mixed internal donor structures for 1-olefin polymerization catalysts
KR101787231B1 (ko) * 2013-06-03 2017-10-18 루머스 노보렌 테크놀로지 게엠베하 고성능 지글러-나타 촉매 시스템, 그 촉매 시스템의 제조 방법 및 용도
KR101811117B1 (ko) 2013-06-07 2017-12-20 미쓰이 가가쿠 가부시키가이샤 프로필렌·α-올레핀 공중합체를 포함하는 올레핀계 도료
CN105658687B (zh) 2013-10-30 2017-08-15 巴塞尔聚烯烃意大利有限公司 丙烯和1‑己烯的多峰共聚物
US10072116B2 (en) 2013-11-05 2018-09-11 Mitsui Chemicals, Inc. Modified propylene-(α-olefin) copolymer, method for producing same, coating material comprising same, resin composition for molding use, and hot-melt composition
CN104858044B (zh) * 2014-02-21 2017-08-25 中国石油化工股份有限公司 一种催化剂载体分级的方法
CN104356259B (zh) 2014-10-10 2017-06-13 中国石油天然气股份有限公司 一种烯烃聚合催化剂及含其的组合催化剂
CN107428872B (zh) 2015-03-19 2020-08-04 巴塞尔聚烯烃意大利有限公司 基于丙烯的三元共聚物
KR101953505B1 (ko) 2015-03-31 2019-02-28 가부시키가이샤 프라임 폴리머 필름 콘덴서용 폴리프로필렌, 필름 콘덴서용 이축 연신 필름, 필름 콘덴서 및 이들의 제조 방법
ES2707391T3 (es) * 2015-06-23 2019-04-03 Borealis Ag Procedimiento para la producción de resinas de LLDPE
CN108779307B (zh) 2016-04-14 2020-11-06 巴塞尔聚烯烃意大利有限公司 丙烯聚合物组合物
ES2866924T3 (es) * 2016-06-30 2021-10-20 Dow Global Technologies Llc Proceso para preparar una composiciones de procatalizador útiles para baja incorporación de comonómero
KR102317083B1 (ko) 2016-08-19 2021-10-25 인스티튜트 오브 케미스트리, 차이니즈 아카데미 오브 사이언시즈 초고분자량, 초미세입경을 갖는 폴리에틸렌 및 그 제조방법과 응용
FI3517553T3 (fi) 2016-09-23 2024-02-02 China Petroleum & Chem Corp Katalyyttikomponentti käytettäväksi olefiinin polymeroinnissa, katalyytti, ja niiden käyttö
KR102466260B1 (ko) 2016-09-23 2022-11-10 차이나 페트로리움 앤드 케미컬 코포레이션 올레핀 중합용 촉매 성분, 촉매, 및 이들의 용도
EP3526286B1 (en) 2016-10-14 2020-08-19 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Nucleated propylene polymer composition
BR112019008316B1 (pt) 2016-11-23 2022-12-06 Basell Poliolefine Italia S.R.L Composição de poliolefina carregada
FI3601383T3 (fi) 2017-03-27 2024-05-30 Basell Poliolefine Italia Srl Propyleenietyleenisatunnaiskopolymeeri
WO2019052822A1 (en) 2017-09-14 2019-03-21 Basell Poliolefine Italia S.R.L. STATISTIC COPOLYMER OF PROPYLENE AND ETHYLENE
CN107602743A (zh) * 2017-09-27 2018-01-19 中玺新材料(安徽)有限公司 一种超高分子量聚乙烯催化剂的制备方法
CN111630101B (zh) 2018-02-28 2021-01-26 巴塞尔聚烯烃意大利有限公司 渗透性聚合物膜
CN112654647A (zh) 2018-09-20 2021-04-13 巴塞尔聚烯烃意大利有限公司 丙烯三元共聚物
EP3890969B1 (en) 2018-12-05 2024-02-14 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Bopp multilayer film
US11840775B2 (en) 2019-06-11 2023-12-12 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Fiber comprising propylene ethylene random copolymer
CN113840951B (zh) 2019-06-11 2023-06-13 巴塞尔聚烯烃意大利有限公司 包括丙烯乙烯无规共聚物的芯皮纤维
EP3766652B1 (en) 2019-07-16 2023-04-12 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Use of injection molded container for microwave
EP4031588B1 (en) 2019-09-17 2023-09-20 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Catalyst components for the polymerization of olefins
CN110511304A (zh) * 2019-09-19 2019-11-29 营口风光新材料股份有限公司 一种用于丙烯聚合的高效活性Ziegler-Natta催化剂的制备方法和应用
EP4172264B1 (en) 2020-06-30 2024-06-12 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Polypropylene composition
US20230265272A1 (en) 2020-07-21 2023-08-24 Basell Poliolefine Italia S.R.L. High flow heterophasic polypropylene as appearance improver in polyolefin compositions
EP4229131B1 (en) 2020-10-19 2024-08-28 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Polypropylene composition
CN117715946A (zh) 2021-08-24 2024-03-15 巴塞尔聚烯烃意大利有限公司 丙烯乙烯共聚物
WO2023057054A1 (en) 2021-10-06 2023-04-13 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Polypropylene composition
CN116041577A (zh) 2021-10-28 2023-05-02 中国石油化工股份有限公司 烯烃聚合催化剂组分、催化剂体系及应用和烯烃聚合方法
EP4448653A1 (en) 2021-12-14 2024-10-23 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Propylene based polymer composition
CN114539448B (zh) * 2022-01-18 2024-02-27 北京吉海川科技发展有限公司 一种用于烯烃聚合的催化剂及其制备方法和应用
WO2024008862A1 (en) 2022-07-07 2024-01-11 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Catalyst components for the polymerization of olefins
WO2024013759A1 (en) 2022-07-15 2024-01-18 Hindustan Petroleum Corporation Limited Method for preparation of novel ziegler-natta catalyst for olefin polymerization
WO2024083610A1 (en) 2022-10-20 2024-04-25 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Polypropylene composition with good sealing properties
WO2024184190A1 (en) 2023-03-07 2024-09-12 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Polymer composition comprising propylene ethylene random copolymer
WO2024184131A1 (en) 2023-03-07 2024-09-12 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Propylene ethylene random copolymer

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE588131A (cs) * 1958-09-17
YU35844B (en) * 1968-11-25 1981-08-31 Montedison Spa Process for obtaining catalysts for the polymerization of olefines
IT1096661B (it) * 1978-06-13 1985-08-26 Montedison Spa Procedimento per la preparazione di prodotti in forma sferoidale solidi a temperatura ambiente
JPS55123603A (en) * 1979-03-15 1980-09-24 Toyo Soda Mfg Co Ltd Preparation of polyolefin
US4246383A (en) * 1979-06-25 1981-01-20 The Dow Chemical Company Process for polymerizing olefins in the presence of a catalyst prepared from an organomagnesium component which does not reduce TiCl4
US4400303A (en) * 1981-03-09 1983-08-23 Phillips Petroleum Company Catalyst for olefin polymerization
IT1190683B (it) * 1982-02-12 1988-02-24 Montedison Spa Componenti e catalizzatori per la polimerizzazione di olefine
DE3682928D1 (de) * 1985-03-08 1992-01-30 Mitsubishi Petrochemical Co Verfahren zum polymerisieren von aethylen.
IT1227259B (it) * 1988-09-30 1991-03-28 Himont Inc Catalizzatori per la polimerizzazione di olefine.
IT1237812B (it) * 1989-12-22 1993-06-17 Himont Inc Componenti e catalizzatori per la polimerizzazione di olefine

Also Published As

Publication number Publication date
PT91865A (pt) 1990-03-30
CN1042547A (zh) 1990-05-30
MX17733A (es) 1993-12-01
CA1335280C (en) 1995-04-18
HU206734B (en) 1992-12-28
AU4252589A (en) 1990-04-05
PH26440A (en) 1992-07-15
HUT52793A (en) 1990-08-28
IL91690A0 (en) 1990-06-10
EP0361494A3 (en) 1991-05-02
NO893897D0 (no) 1989-09-29
FI894626A0 (fi) 1989-09-29
DE68925608T2 (de) 1996-09-05
ATE133964T1 (de) 1996-02-15
JP2776914B2 (ja) 1998-07-16
KR0144683B1 (ko) 1998-07-15
IT1227258B (it) 1991-03-28
JPH03706A (ja) 1991-01-07
IT8822150A0 (it) 1988-09-30
NO174585B (no) 1994-02-21
FI96117C (fi) 1996-05-10
BR8904952A (pt) 1990-05-08
CZ554589A3 (en) 1995-09-13
RU1836384C (ru) 1993-08-23
IN173341B (cs) 1994-04-09
ZA897445B (en) 1990-07-25
EP0361494B1 (en) 1996-02-07
NO174585C (no) 1994-06-01
AU616802B2 (en) 1991-11-07
CN1015062B (zh) 1991-12-11
FI96117B (fi) 1996-01-31
US4971937A (en) 1990-11-20
KR900004772A (ko) 1990-04-13
ES2085265T3 (es) 1996-06-01
YU187889A (en) 1990-12-31
FI894626A (fi) 1990-03-31
IL91690A (en) 1993-05-13
PT91865B (pt) 1995-05-31
NO893897L (no) 1990-04-02
DE68925608D1 (de) 1996-03-21
EP0361494A2 (en) 1990-04-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ280315B6 (cs) Pevná katalytická složka pro polymeraci olefinů a katalyzátor, obsahující tuto složku
KR0140221B1 (ko) 올레핀류 중합용 촉매
EP0994905B1 (en) Catalyst components for the polymerization of olefins
KR20040018238A (ko) 올레핀 중합용 성분 및 촉매
KR20090034350A (ko) 마그네슘 클로로알콜레이트계 촉매 전구체
SK279546B6 (sk) Katalytická zložka a katalyzátor na polymerizáciu
KR20060013486A (ko) 프로필렌 중합용 촉매의 복합 담체, 촉매 성분 및 이를포함하는 촉매
KR20010030921A (ko) 올레핀 중합용의 예비 중합된 촉매 성분
US6906154B2 (en) Catalyst for the polymerization of olefins
KR100975766B1 (ko) 디에테르 기재 촉매 성분의 제조방법
CN109096424A (zh) 一种用于烯烃聚合的催化剂和烯烃聚合方法
US9777084B2 (en) Catalyst system for olefin polymerization and method for producing olefin polymer
JP2024539406A (ja) 広い分子量分布を有する高アイソタクチックポリプロピレンポリマーの製造のための触媒成分