SK279888B6 - Spôsob fermentačnej výroby aminokyselín - Google Patents

Spôsob fermentačnej výroby aminokyselín Download PDF

Info

Publication number
SK279888B6
SK279888B6 SK2633-92A SK263392A SK279888B6 SK 279888 B6 SK279888 B6 SK 279888B6 SK 263392 A SK263392 A SK 263392A SK 279888 B6 SK279888 B6 SK 279888B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
amino acids
strain
fermentation
medium
concentration
Prior art date
Application number
SK2633-92A
Other languages
English (en)
Other versions
SK263392A3 (en
Inventor
Walter Pfefferle
Hermann Lotter
Heinz Friedrich
Wolfgang Degener
Original Assignee
Degussa Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Degussa Aktiengesellschaft filed Critical Degussa Aktiengesellschaft
Publication of SK263392A3 publication Critical patent/SK263392A3/sk
Publication of SK279888B6 publication Critical patent/SK279888B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07KPEPTIDES
    • C07K16/00Immunoglobulins [IGs], e.g. monoclonal or polyclonal antibodies
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12PFERMENTATION OR ENZYME-USING PROCESSES TO SYNTHESISE A DESIRED CHEMICAL COMPOUND OR COMPOSITION OR TO SEPARATE OPTICAL ISOMERS FROM A RACEMIC MIXTURE
    • C12P13/00Preparation of nitrogen-containing organic compounds
    • C12P13/04Alpha- or beta- amino acids
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12PFERMENTATION OR ENZYME-USING PROCESSES TO SYNTHESISE A DESIRED CHEMICAL COMPOUND OR COMPOSITION OR TO SEPARATE OPTICAL ISOMERS FROM A RACEMIC MIXTURE
    • C12P13/00Preparation of nitrogen-containing organic compounds
    • C12P13/04Alpha- or beta- amino acids
    • C12P13/08Lysine; Diaminopimelic acid; Threonine; Valine

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu fermentačnej výroby aminokyselín, ako je napríklad L-lyzín alebo L-treonín. L-lyzín je esenciálna aminokyselina a vo veľkom rozsahu sa používa ako prísada do krmív.
Doterajší stav techniky
Rad aminokyselín sa obyčajne vyrába biosyntetickým postupom, ktorý je dlhý čas známy z doterajšieho stavu techniky. Bakteriálne kmene používané ako produkčné mikroorganizmy sa vyznačujú schopnosťou vylučovať tieto aminokyseliny v krátkom čase a vo vysokej koncentrácii do kultivačného média. Aby nebolo nutné používať vysokú počiatočnú koncentráciu substrátu, používa sa spravidla postup Fed-Batch (dávkovanie vsádzky).
Vďaka veľmi vysokej kapacite látkovej výmeny použitých produkčných kmeňov má rozhodujúci význam viesť fermentačný proces tak, aby maximálna hodnota spotreby kyslíka a vývoja tepla mala rádovo veľkosť, ktorá je hospodárna. Boli preto používané rôzne stratégie umožňujúce riadiť metabolickú aktivitu mikroorganizmov tak, aby bolo možné zaistiť na jednej strane zásobovanie kyslíkom a odvádzanie tepla a na druhej strane, aby bolo vyvážené rozdelenie tvorby abiomasy produktu.
Z CS patentového spisu č. 212 558 je známy spôsob diskontinuálneho prikrmovania, pri ktorom sa metabolická aktivita v rastovej laze nastavuje zmenami pH a celkový obsah biomasy reguláciou alfa-aminodusíka.
V SU patentovom spise č. 1 157 059 je opísaný spôsob diskontinuálneho prikrmovania, pri ktorom slúži koncentrácia treonínu ako kritérium pre prikrmovanie a pri ktorom sa obsah redukujúcej zlúčeniny udržuje na 3 až 5 %.
Veľmi dobre vyladený postup je známy z FR patentového spisu č. 8 303 487. Pri tomto postupu sa používajú dva kontinuálne pridávané násadové roztoky: roztok leucín/fosfát, ktorý sa dávkuje tak, že sa dodávkou prísady obmedzuje nielen intenzita látkovej výmeny, ale tiež tvorba biomasy a roztoku cukru, ktorý sa dávkuje tak, aby sa okamžitá koncentrácia cukru udržovala na hodnote v rozmedzí od 5 do 15 g/1. Z toho je zrejmé, že v dôsledku obmedzenia prísadou leucím'fosfát v priebehu fázy prikrmovania sa v každom okamihu spotrebuje menej cukru, než je v kultivačnom médiu k dispozícii. Tento výrobný postup je v súlade s niekoľkokrát dokumentovaným názorom, že je treba sa vyhnúť tak obmedzeniu uhlíka ako silnému prebytku uhlíka (napríklad DD patentový spis 269 167).
Hadj Sassi a ďalšie, Biotechn. Letters, zv. 10, č. 8, str. 583 až 586 (1988) na to navrhujú dokonca použitie glukózy v koncentrácii 90 až 140 g/1. Metabolická aktivita sa teda vždy reguluje hodnotou inej veličiny, ako je zdroj uhlíka.
Úlohou vynálezu je vyvinúť spôsob fermentačnej výroby aminokyselín, ktorý by prebiehal s vyšším stupňom konverzie nasadzovaného zdroja uhlíka (cukru) a pri ktorom by sa dosahovala v suchej hmote, zbavenej biomasy, vyššia koncentrácia aminokyselín.
Podstata vynálezu
Predmetom vynálezu je spôsob fermentačnej výroby aminokyselín, pri ktorom sa kultivuje kmeň rodu Brevibacterium alebo Corynebacterium, produkujúci jednu alebo viac aminokyselín, v živnom prostredí a na konci fermentácie sa z kultivačnej kvapaliny izoluje aminokyselina alebo aminokyseliny, ktorého podstata spočíva v tom, že bakteriálna kultúra má v nadväznosti na fáze silného rastu, t. j. v produkčnej fáze, k dispozícii menej využiteľný zdroj uhlíka, ako by mohla v dôsledku konštrukcie kmeňa a množstva inak potrebných prísad, prítomných v živnom prostredí, metabolizovať.
Fermentačné (živné) médium má inak všeobecne známe zloženie. Popri zdroji uhlíka, ako sú asimilovateľné cukry, sacharóza, glukóza, melasa alebo škrobové hydrolyzáty a amónne ióny obsahuje pri auxotrofiiých producentoch komplexné zložky, ako zdroj organických prísad, ktoré sú potrebné v dôsledku jednej alebo viacerých auxotrofií. Týmito zložkami sú napríklad proteínové hydrolyzáty, ako zdroj alfa-aminokyselín, vitamíny a anorganické soli. Pri silnom raste na počiatku fermentácie dochádza spravidla k logaritmickému rastu. Logaritmickú rastovú fázu je možné podľa potreby skrátiť obmedzením prísad a/alebo zdroja uhlíka.
Aj v nadväznosti na túto fázu dochádza k rastu buniek. Jeho rozsah robí však len nepatrný zlomok rastu prebiehajúceho vo fáze, ktorá je označovaná termínom fáza rýchleho rastu.
Prednostne sa používajú kmene, ktoré produkujú L-lyzín a/alebo L-treonín.
Fermentačné prostredie sa volí tak, aby teplota ležala v rozmedzí od 25 do 40 °C, prednostne od 30 do 36 °C, hodnota pH v rozmedzí od 6 do 8, prednostne od 7 do 7,5 a koncentrácia amónnych iónov v rozmedzí od 0,5 do 8 g/1. Suspenzia sa mieša a dostatočne zásobuje kyslíkom. Najmä pri producentoch lyzínu auxotrofhých proti aminokyselinám je možné metabolizáciu cukru riadiť množstvom pridávanej aminokyseliny. Jej koncentrácie, prípadne koncentrácie iných potrebných prísad je po rastovej fáze výhodne v rozmedzí od 0 do 0,1 g/1, najmä od 0 do 0,05 g/1.
Tak napríklad pri produkčnom mikroorganizme produkujúceho lyzín, ktorý je auxotrothý proti leucínu sa volí pomer cukru k leucínu v kontinuálne pridávanom prikrmovacom médiu tak, aby sa tvorba biomasy limitovala zásobovaním leucinom, ale zároveň sa dodáva len zlomok cukru, ktorý by mohol byť pri danej koncentrácii leucínu konvergovaný.
Koncentrácia využiteľných cukrov po fáze silného rastu robí výhodne 0 až menej ako 3 g/1, osobitne však 0 až 1 g/1Koncentrácia 0 g/1 vo fermentačnom médiu neznamená však ani vo vzťahu k pripadne potrebným doplnkovým prísadám, ani vo vzťahu k zdroju uhlíka, že by sa tieto látky kontinuálne neprivádzali. Znamená to skôr, že sa tieto zlúčeniny privádzajú v množstvách, ktoré sú bakteriálnymi kultúrami bezprostredne spotrebované.
Fermentačný postup podľa vynálezu má rad rozhodujúcich výhod oproti bežným postupom, ktoré boh uvedené:
1. Metabolická aktivita a tým aj potreba kyslíka a vývoj tepla v kultúre môžu byť ovplyvňované priamo a bez prieťahov rýchlosťou dávkovania prikrmovacieho média a môžu byť prispôsobené kapacite ťermentora.
2. Feimentačná suspenzia obsahuje väčšie množstvo produktu v celkovej sušine a má teda vyššiu Čistotu. Tým, že bakteriálna kultúra má po celý časový úsek, v ktorom sa uskutočňuje prikrmovanie k dispozícii menej substrátu, ako by mohla konvergovať, dochádza k tomu, že zdroj uhlíka predstavuje hlavné obmedzenie. Tým sa zabraňuje konverzii na vedľajšie produkty.
3. Oproti priebehu fermentácie, pri ktorej sa hlavné obmedzovanie uskutočňuje prostredníctvom doplnkových prísad, má fermentácia podľa vynálezu vyššie výťažky.
4. Pri monitorovaní produktu sa môže fermentácia priamo a bez dobehu prerušiť v optimálnej fáze, tzn. v oblasti plató; hrubý výťažok pritom v každom časovom okamihu zodpovedá čistému výťažku.
5. Pri spracovaní fermentačného produktu, ktoré sa vykonáva priamym odparením vzniknutej suspenzie, sa môže pri technických poruchách obsah fermentora priamo viesť na spracovanie, bez toho, aby došlo k zhoršeniu kvality produktu vysokým zvyškovým obsahom cukru.
Vynález je bližšie objasnený v nasledujúcich príkladoch rozpracovania. Tieto príklady majú výhradne ilustratívny charakter a v žiadnom ohľade neobmedzujú rozsah vynálezu.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1 (porovnávací)
Do fermentačnej nádoby, ktorá je opatrená miešadlom a prevzdušňovacím systémom sa predloží 5,1 kg sterilného roztoku obsahujúceho nasledujúce zložky:
voda 4540 g
melasa 26 g
glukóza 125 g
hydrolyzovaný kukuričný lepok 35 g
(pomocou kyseliny sírovej)
hydrolyzát produkovanej biomasy 320 g
(pomocou kyseliny sírovej)
síran amónny 45 g
kyselina fosforečná 85 % 7 g
síran horečnatý 3 g
ďalšie minerálne soli, stopové látky, ako tiež biotín a tiamín.
Hodnota pil zmesi sa prídavkom roztoku amoniaku nastaví na 7,3. K vzniknutému roztoku sa pri teplote 33 až 35 °C pridá 0,6 1 očkovacej kultúry Corynebacterium glulamicum DM 346-1, ktorá nesie genetický markér lcu~, ktorý je oxalyzín-rezistentný a aminoetyl-rezistentný. Očkovacia kultúra sa pripraví 15 hodinovou inkubáciou pri 33 °C a pH 7 za miešania a prevzdušňovania v médiu obsahujúcom 4,4 % hmotnostného melasy, prídavné 2 % sacharózy a ďalej 14 % hydrolyzovanej sójovej múky (pomocou kyseliny sírovej), za prísady 3 % síranu amónneho, 0,05 % kyseliny fosforečnej a 0,02 % síranu horečnatého, ako tiež vitamínov biotinu a tiamínu.
Po skončení logaritmickej rastovej fázy v hlavnom fermentore sa za dostatočného miešania, prevzdušňovania a upravovania hodnoty pH na približne 7,3 pomocou vodného roztoku amoniaku obvyklým spôsobom počas 32 hodín kontinuálne pridáva nasledujúce médium, ktoré je neutralizované vodným roztokom amoniaku tak, aby merateľná koncentrácia cukru vo fermentačnej suspenzii ležala v roz medzí od 5 do 35 g/1 (podľa enzymatického stanovenia na sacharózu a glukózu):
voda 1250g melasa 94g glukóza 1465g hydrolyzovaný kukuričný lepok 39g (pomocou kyseliny sírovej) hydrolyzát produkovanej biomasy265 g (pomocou kyseliny sírovej) síran amónny31 g kyselina fosforečná 85 % 4g síran horečnatý 2g ďalšie minerálne soli, stopové látky, ako tiež biotín a tiamín.
Na konci fermentácie, po spotrebovaní celého množstva asimilovateľného cukru vo fermentačnom médiu robí stupeň konverzie cukru na lyzín približne 35 %, rátané ako hydrochlorid lyzínu. Obsah lyzínovej bázy v odparenom fermentačnom roztoku, zbavenom biomasy, je približne 45 %.
Príklad 2
Príprava inokula, zloženie média v hlavnom fermentore a kultivačné podmienky sú rovnaké ako v príklade 1. Tiež médium 2 je tvorené rovnakými zložkami, s výnimkou nasledujúcich modifikácií: voda 1560 g melasa 75 g glukóza 1170 g
Pri tomto pokuse sa prikrmovacie médium dávkuje rovnakou rýchlosťou ako v príklade 1. Priebežné analýzy na asimilovateľný cukor ukazujú, že je v súlade so znakmi tohto vynálezu po celý čas prikrmovania udržovaná merateľná koncentrácia asimilovateľných cukrov nižšia ako 3 g/1, dokonca takmer výlučne nižšia ako 1 g/1. Analýzy na leucín vo fermentačnej suspenzii, ktoré sa uskutočňujú pomocou analyzátora aminokyselín, ukazujú, že v priebehu prikrmovania nie je po spotrebovaní leucínu, ktorý bol predložený v médiu 1, v žiadnom okamihu koncentrácia leucinu vyššia ako 0,05 g/1.
Na konci fermentácie robí stupeň konverzie cukru na lyzín (rátané ako hydrochlorid lyzínu) 40 %. Obsah lyzínovej bázy v odparenom fermentačnom roztoku, ktorý bol zbavený biomasy, je približne 54 %.
Príklad 3
Do reaktora s objemom 10 m3 sa predloží 3 980 kg ste-
rilného média, ktoré má nasledujúce zloženie:
sacharóza 320 kg
melasa 20 kg
hydrolyzovaný kukuričný škrob 230 kg
25 % vodný síran amónny 150 kg
monohydrát kyseliny citrónovej 2,3 kg
kyselina fosforečná 89 % 6,6 kg
síran horečnatý - heptahydrát 2,8 kg
chlorid vápenatý - dihydrát 75 g
síran železnatý - monohydrát 113 g
síran mangánatý - monohydrát 113 g
síran zinočnatý - heptahydrát 5,6 g
síran meďnatý - pentahydrát 0,6 g
biotín 1,1 g
tiamínhydrochlorid 0,8 g
hydroxid amónny (2 až 3 %) 1010 kg
voda 2258 kg pH: 7,0.
Obsah reaktora sa mieša pri 33 °C a dostatočne prevzdušňuje. Po pridaní 250 1 inokula kmeňa DM 282-2, ktorý nesie leucín-auxotrofný a aminoetylcysteín-rezistentný genetický marker (po 16 hodinách inkubácie v médiu sa 6 % melasy, 14 % hydrolyzátu sójovej múky, 1 % síranu amónneho a 0,1 % kyseliny fosforečnej, pri pH 7 a 30 °C) do reaktora s objemom 10 m3 sa hodnota pH udržuje pridávaním vodného amoniaku na 7,0 a prevzdušňovanie sa nastaví tak, aby obsah rozpusteného kyslíka bol vždy vyšší ako zodpovedá 15% nasýteniu.
Keď kultúra narastie na optickú hustotu (pri 535 nm) približne 30, pridáva sa produkčné médium nasledujúceho zloženia rýchlosťou 30 1/h:
sacharóza 940 kg
melasa 50 kg
hydrolyzovaný kukuričný lepok 180 kg
25 % vodný síran amónny 80 kg
kyselina citrónová - monohydrát 1 kg
kyselina fosforečná 89% 2,8 kg
síran horečnatý - heptahydrát 1,2 kg
síran železnatý - monohydrát 48 g
síran mangánatý - monohydrát 48 g
síran zinočnatý - heptahydrát 2,4 g
síran meďnatý - pentahydrát 0,3 g
biotín 0,6 g
tiamínhydrochlorid 0,4 g
hydroxid amónny 25 % 80 kg
voda 740 kg
pH: 7,5.
V priebehu produkčnej fázy sa hodnota pH udržuje na 7,3. Po spotrebovaní cukru predloženého do rastového média sa v súladu s charakteristikou tohto vynálezu v priebehu fázy prikrmovania udržuje koncentrácia asimilovateľného cukru na hodnote nižšej ako 1 g/1, pričom merateľná koncentrácia leucínu je nižšia ako 0,05 g/1.
Po skončení fermentácie je stupeň konverzie cukru na lyzín (rátané ako hydrochlorid lyzínu) približne 32,3 %. Obsah lyzínovej bázy v odparenom fermentačnom roztoku, ktorý sa získa oddelením biomasy, je 54,7 %.
Príklad 4 (porovnávací)
Výroba inokula, parametre postupu a médiá použité v rastovej fáze a v produkčnej fáze sú rovnaké ako v príklade
3. Rýchlosť dávkovania vo fáze prikrmovanie je približne 100 1/h. Tým sa dosiahne, že po spotrebovaní cukru, prítomného v predloženom rastovom médiu je merateľná koncentrácia asimilovateľného cukru v priebehu času prikrmovania vždy výrazne nižšia ako 5 g/1. Merateľná koncentrácia leucínu však zostáva na hodnote nižšej ako 0,05 g/1. Stupeň konverzie cukru na lyzín (vztiahnuté na hydrochlorid lyzínu je na konci fermentácie približne 30,9 %). Obsah lyzínovej bázy v roztoku získanom po oddelení biomasy je 43,5 %.
Príklad 5 (porovnávací)
Médiá na výrobu inokula pre rastovú fázu a pre produkčnú fázu majú rovnaké zloženie ako médiá použité v príklade 1, s tým rozdielom, že sa glukóza nahradí v rastovom médiu sacharózou v množstve 25 g/1 a v produkčnom médiu sacharózou v množstve 564 g/1. Podmienky inkubácie, vrátane prípravy inokula, sú tiež rovnaké. V malom fermentore s miešadlom a zavzdušňovaním sa predloží 0,82 kg (0,8 1) sterilného rastového média.
K tomuto roztoku sa pri teplote 33 až 35 °C pridá 0,1 1 očkovacej kultúry Corynebacterium glutamicum DSM 5715. Po dosiahnutí optickej hustoty približne 30 (535 nm) sa v priebehu 24 hodín kontinuálne pridáva produkčné médium (celkom 533 g, tzn. 430 ml).
Počas fázy prikrmovania leží merateľný obsah cukru vo fermentačnom médiu vždy pod 5 g/1 a obsah leucínu je po spotrebovaní leucínu predloženého v rastovom prostredí vždy nižší ako 0,05 g/1.
Na konci fermentácie sa v médiu stanovilo 74 g lyzínu (vyjadrené ako hydrochlorid lyzínu), čo pri celkovej násade sacharózy 275 g zodpovedá stupňu konverzie 27 %. Obsah lyzínu v celkovej sušine je približne 30,5 %.
Príklad 6
Opakuje sa pokus s kmeňom DSM 5715, pričom všetky médiá a všetky parametre inkubácie sú zhodné s podmienkami uvedenými v príklade 5. Produkčné médium sa v tomto prípade kontinuálne dávkuje počas 39 hodín.
V súlade s charakteristikou tohto vynálezu je v priebehu času prikrmovania, po spotrebovaní zdroja uhlíka a zdroja leucínu, ktoré boli predložené v rastovom prostredí, okamžitá koncentrácia sacharózy vždy nižšia ako 1 g/1 a okamžitá koncentrácia leucínu vždy nižšia ako 0,05 g/1. Na konci fermentácie je v médiu obsiahnutých 89 g lyzínu (vyjadrené ako hydrochlorid lyzínu), čo zodpovedá stupňu konverzie 32 %. Obsah lyzínovej bázy v celkovej sušine je 36,3 %.

Claims (5)

1. Spôsob fermentačnej výroby aminokyselín, pri ktorom sa kultivuje kmeň rodu Brevibacterium alebo Corynebacterium, produkujúci jednu alebo viac aminokyselín v živnom prostredí a na konci fermentácie sa z kultivačnej kvapaliny izoluje aminokyselina alebo aminokyseliny, vyznačujúci sa tým, že bakteriálna kultúra má po fáze silného rastu k dispozícii menej využiteľný zdroj uhlíka na to, aby mohla v dôsledku konštrukcie kmeňa a množstiev iných potrebných doplnkových prísad, ktoré sú prítomné v živnom prostredí, metabolizovať.
2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že po fáze silného rastu je koncentrácia zdroja uhlíka v rozmedzí od 0 do menej ako 3 g/1.
3. Spôsob podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že sa používajú auxotrotné kmene baktérií a koncentrácia aspoň jednej organickej látky, ktorá sa pridáva v dôsledku prípadne viacnásobnej auxotrofie kmeňa, sa po fáze silného rastu udržuje na hodnote obmedzenej na rozmedzí 0 až 0,1 g/1.
4. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až 3, vyzná č u j ú c i sa tým, že sa používa kmeň produkujúci L-lyzín a/alebo L-treonin.
5. Spôsob podľa nároku 4, vyznačujúci sa t ý m , žc sa používa leucín-auxotrofný kmeň Corynebacterium glutamicum.
SK2633-92A 1991-09-17 1992-08-26 Spôsob fermentačnej výroby aminokyselín SK279888B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4130867A DE4130867A1 (de) 1991-09-17 1991-09-17 Verfahren zur fermentativen herstellung von aminosaeuren

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK263392A3 SK263392A3 (en) 1996-01-10
SK279888B6 true SK279888B6 (sk) 1999-05-07

Family

ID=6440783

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK2633-92A SK279888B6 (sk) 1991-09-17 1992-08-26 Spôsob fermentačnej výroby aminokyselín

Country Status (20)

Country Link
US (1) US5770409A (sk)
EP (1) EP0532867B1 (sk)
JP (1) JP2965799B2 (sk)
KR (1) KR100254023B1 (sk)
CN (1) CN1038693C (sk)
AT (1) ATE149571T1 (sk)
AU (1) AU656416B2 (sk)
BR (1) BR9203587A (sk)
CA (1) CA2078364C (sk)
CZ (1) CZ263392A3 (sk)
DE (2) DE4130867A1 (sk)
DK (1) DK0532867T3 (sk)
ES (1) ES2098398T3 (sk)
FI (1) FI104836B (sk)
GR (1) GR3023364T3 (sk)
MX (1) MX9205248A (sk)
RU (1) RU2107097C1 (sk)
SK (1) SK279888B6 (sk)
TW (1) TW206984B (sk)
UA (1) UA27034C2 (sk)

Families Citing this family (64)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19547361A1 (de) * 1995-12-19 1997-06-26 Degussa Verfahren zur Herstellung von L-Aminosäuren durch Fermentation
CA2255130A1 (en) 1997-12-16 1999-06-16 Archer Daniels Midland Company Process for making granular l-lysine feed supplement
DE10021828A1 (de) * 2000-05-04 2001-11-08 Degussa Neue für das cdsA-Gen kodierende Nukleotidsequenzen
DE10021832A1 (de) * 2000-05-04 2001-11-08 Degussa Neue für das cma-Gen kodierende Nukleotidsequenzen
JP4362959B2 (ja) * 2000-08-24 2009-11-11 味の素株式会社 塩基性アミノ酸の製造方法
JP2002284749A (ja) 2001-03-23 2002-10-03 Ajinomoto Co Inc 塩基性アミノ酸溶液の製造方法
US7718361B2 (en) 2002-12-06 2010-05-18 Roche Molecular Systems, Inc. Quantitative test for bacterial pathogens
US20040115304A1 (en) * 2002-12-16 2004-06-17 Frank Dubner Feesdstuffs additives containing L-lysine with improved abrasion resistance, and process for their production
WO2005021773A1 (en) * 2003-08-29 2005-03-10 Degussa Ag Process for the preparation of l-lysine
WO2005021772A1 (en) * 2003-08-29 2005-03-10 Degussa Ag Process for the preparation of l-lysine
WO2005021771A2 (en) * 2003-08-29 2005-03-10 Degussa Ag Process for the production of l-lysine
DE102004026152A1 (de) 2004-05-28 2005-12-15 Basf Ag Fermentative Herstellung von Feinchemikalien
PL1813677T3 (pl) 2004-10-07 2019-05-31 Ajinomoto Kk Enzymatyczny sposób wytwarzania zasadowych aminokwasów
DE102005032429A1 (de) 2005-01-19 2006-07-20 Degussa Ag Allele des mqo-Gens aus coryneformen Bakterien
CN100371437C (zh) * 2005-02-01 2008-02-27 湛江海洋大学 生产复合氨基酸的地衣芽孢杆菌菌株及养殖用氨基酸液肥制备方法
DE102005013676A1 (de) 2005-03-24 2006-09-28 Degussa Ag Allele des zwf-Gens aus coryneformen Bakterien
DE102005023829A1 (de) 2005-05-24 2006-11-30 Degussa Ag Allele des opcA-Gens aus coryneformen Bakterien
US20070082031A1 (en) * 2005-10-08 2007-04-12 Hermann Lotter L-lysine-containing feed additives
DE102005056668A1 (de) 2005-11-28 2007-05-31 Basf Ag Fermentative Herstellung organischer Verbindungen
DE102006032634A1 (de) 2006-07-13 2008-01-17 Evonik Degussa Gmbh Verfahren zur Herstellung von L-Aminosäuren
DE102007019643A1 (de) 2007-04-26 2008-10-30 Evonik Degussa Gmbh Verfahren zur Herstellung von zuckerhaltigen Hydrolysaten aus Lignocellulose
DE102009030342A1 (de) 2009-06-25 2010-12-30 Evonik Degussa Gmbh Verfahren zur fermentativen Herstellung von organisch chemischen Verbindungen
EP2479279A1 (de) 2011-01-20 2012-07-25 Evonik Degussa GmbH Verfahren zur fermentativen Herstellung schwefelhaltiger Aminosäuren
DE102011006716A1 (de) 2011-04-04 2012-10-04 Evonik Degussa Gmbh Mikroorganismus und Verfahren zur fermentativen Herstellung einer organisch-chemischen Verbindung
DE102011118019A1 (de) 2011-06-28 2013-01-03 Evonik Degussa Gmbh Varianten des Promotors des für die Glyzerinaldehyd-3-phosphat-Dehydrogenase kodierenden gap-Gens
RU2486248C2 (ru) * 2011-06-29 2013-06-27 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Московский государственный университет инженерной экологии" (ФГБОУ ВПО "МГУИЭ") Способ биосинтеза l-лизина
EP2628792A1 (de) 2012-02-17 2013-08-21 Evonik Industries AG Zelle mit verringerter ppGppase-Aktivität
PL2841568T3 (pl) 2012-04-27 2018-07-31 Evonik Technochemie Gmbh Odporne na sprzężenie zwrotne syntazy alfa-izopropylojabłczanowe
BR112014027768A2 (pt) 2012-05-09 2017-06-27 Evonik Industries Ag aditivo de ração animal, contendo l-aminoácido, na forma de um granulado na base de caldo de fermentação e processo para produção
EP2700715B1 (de) 2012-08-20 2018-07-25 Evonik Degussa GmbH Verfahren zur fermentativen Herstellung von L-Aminosäuren unter Verwendung von verbesserten Stämmen der Familie Enterobacteriaceae
DE102012024435A1 (de) 2012-12-14 2014-07-10 Forschungszentrum Jülich GmbH Verfahren zur Identifizierung einer Zelle mit gegenüber ihrem Wildtyp erhöhten intrazellulären Konzentration eines bestimmten Metaboliten, wobei die Veränderung der Zelle durch Rekombi-neering erreicht wird, sowie ein Verfahren zur Herstellung einer gegenüber ihrem Wildtyp genetisch veränderten Produktionszelle mit optimierter Produktion eines bestimmten Metaboliten, ein Verfahren zur Herstellung dieses Metaboliten, sowie dafür geeignete Nukleinsäuren
EP2762571A1 (de) 2013-01-30 2014-08-06 Evonik Industries AG Mikroorganismus und Verfahren zur fermentativen Herstellung von Aminosäuren
EP2811028B1 (de) 2013-06-03 2017-02-01 Evonik Degussa GmbH Verfahren zur Herstellung von L-Valin unter Verwendung rekombinanter Corynebakterien enthaltend das durch Propionat induzierbare ilvBN-Operon
EP2865275B1 (de) 2013-10-24 2020-02-26 Evonik Operations GmbH L-Aminosäure enthaltendes Futtermitteladditiv
ES2786108T3 (es) 2013-10-24 2020-10-08 Evonik Degussa Gmbh Aditivo para piensos para animales que contiene L-aminoácido
EP2940144A1 (de) 2014-04-30 2015-11-04 Evonik Degussa GmbH Verfahren zur Produktion von L-Lysin unter Verwendung eines alkaliphilen Bakteriums
EP2940039A1 (de) 2014-04-30 2015-11-04 Evonik Degussa GmbH Verfahren zur Produktion von L-Aminosäuren in Corynebakterien unter Verwendung eines Glycin spaltenden Systems
ES2778037T3 (es) 2014-04-30 2020-08-07 Evonik Operations Gmbh Procedimiento para la producción de L-aminoácidos bajo empleo de una bacteria alcalífila
JP6821598B2 (ja) 2015-12-07 2021-01-27 ザイマージェン インコーポレイテッド Corynebacterium glutamicum由来のプロモーター
US9988624B2 (en) 2015-12-07 2018-06-05 Zymergen Inc. Microbial strain improvement by a HTP genomic engineering platform
US11208649B2 (en) 2015-12-07 2021-12-28 Zymergen Inc. HTP genomic engineering platform
JP2019062742A (ja) 2016-02-24 2019-04-25 味の素株式会社 L−アミノ酸の製造法
KR102345899B1 (ko) 2016-06-30 2021-12-31 지머젠 인코포레이티드 박테리아 헤모글로빈 라이브러리를 생성하는 방법 및 이의 용도
US10544411B2 (en) 2016-06-30 2020-01-28 Zymergen Inc. Methods for generating a glucose permease library and uses thereof
EP3562953A1 (en) 2016-12-30 2019-11-06 Quidel Corporation Phage-mediated immunoassay and methods for determining susceptibility of bacteria to antibiotic or probiotic agents
US20200239897A1 (en) 2017-06-07 2020-07-30 Zymergen Inc. Promoters from corynebacterium glutamicum and uses thereof in regulating ancillary gene expression
EP3415622A1 (en) 2017-06-14 2018-12-19 Evonik Degussa GmbH Method for production of fine chemicals using a corynebacterium secreting modified alpha-1,6-glucosidases
CN108018325B (zh) * 2017-08-23 2020-10-09 江南大学 提高谷胱甘肽产量的方法
EP3456833A1 (en) 2017-09-18 2019-03-20 Evonik Degussa GmbH Method for the fermentative production of l-amino acids
CA3076516A1 (en) 2017-10-02 2019-04-11 Quidel Corporation Phage-based detection method for antimicrobial susceptibility testing and identification of bacterial species
EP3467099A1 (en) 2017-10-05 2019-04-10 Evonik Degussa GmbH Method for the fermentative production of l-amino acids
EP3498853A1 (en) 2017-12-14 2019-06-19 Evonik Degussa GmbH Method for the fermentative production of l-lysine
EP3594355A1 (en) 2018-07-12 2020-01-15 Evonik Operations GmbH Method for the fermentative production of l-lysine
EP3599282B1 (en) 2018-07-24 2021-03-17 Evonik Operations GmbH Method for the fermentative production of l-lysine
RU2019128538A (ru) 2018-09-26 2021-03-11 Эвоник Оперейшенс ГмбХ Способ ферментативного получения l-лизина
EP3660158A1 (en) 2018-11-29 2020-06-03 Evonik Operations GmbH Method for the fermentative production of l-lysine
CN116249778A (zh) 2020-07-15 2023-06-09 赢创运营有限公司 编码氨基酸序列、编码氧化还原酶的多核苷酸
WO2023016895A1 (en) 2021-08-09 2023-02-16 Evonik Operations Gmbh Polynucleotide encoding a bacterial collagen-like protein
CN117813315A (zh) 2021-08-09 2024-04-02 赢创运营有限公司 用于生产重组细菌胶原样蛋白(clp)的方法
WO2023016890A1 (en) 2021-08-09 2023-02-16 Evonik Operations Gmbh Method for producing a recombinant bacterial collagen-like protein (clp)
WO2023041689A1 (en) 2021-09-20 2023-03-23 Evonik Operations Gmbh Non-adhesive collagen-like hydrogels
WO2023041425A1 (en) 2021-09-20 2023-03-23 Evonik Operations Gmbh Method for the fermentative production of l-lysine using c. glutamicum strains expressing modified gluconate repressor proteins gntr1 and gntr2
WO2023161038A1 (en) 2022-02-25 2023-08-31 Evonik Operations Gmbh Sponges based on collagen-like proteins
WO2023165952A1 (en) 2022-03-01 2023-09-07 Evonik Operations Gmbh Biotechnological production of collagen proteins and bacterial collagen-like proteins by recombinant microorganisms

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE269167C (sk) *
FR2488273A1 (fr) * 1980-08-07 1982-02-12 Inst Mikrobiologii Im Avg Procede microbiologique de preparation de l-lysine et l-lysine obtenue par ledit procede
JPS57115186A (en) * 1980-12-29 1982-07-17 Ajinomoto Co Inc Preparation of l-lysine by fermentation
SU1157059A1 (ru) * 1983-02-28 1985-05-23 Белорусский Ордена Трудового Красного Знамени Технологический Институт Им.С.М.Кирова Способ получени @ -лизина
DD268834A3 (de) * 1983-06-03 1989-06-14 Ve Forschungszentrum Biotechno Verfahren zur fermentativen herstellung von l-lysin
FR2604447B1 (fr) * 1986-09-29 1989-05-19 Ajinomoto Kk Procede de production de l-threonine par fermentation
DD269167A1 (de) * 1987-07-30 1989-06-21 Ve Forschungszentrum Biotechno Verfahren zur mikrobiologischen herstellung von l-lysin
KR910002850B1 (ko) * 1989-03-30 1991-05-06 제일제당 주식회사 L-라이신을 생산하는 미생물 및 이를 이용한 l-라이신의 제조방법
AU5600590A (en) * 1989-06-01 1990-12-06 Unisearch Limited High lysine producing microorganisms

Also Published As

Publication number Publication date
CA2078364C (en) 2003-05-06
KR100254023B1 (ko) 2000-04-15
CN1070687A (zh) 1993-04-07
ATE149571T1 (de) 1997-03-15
SK263392A3 (en) 1996-01-10
UA27034C2 (uk) 2000-02-28
FI104836B (fi) 2000-04-14
GR3023364T3 (en) 1997-08-29
MX9205248A (es) 1993-05-01
JP2965799B2 (ja) 1999-10-18
CA2078364A1 (en) 1993-03-18
JPH05244969A (ja) 1993-09-24
FI924146A (fi) 1993-03-18
US5770409A (en) 1998-06-23
EP0532867B1 (de) 1997-03-05
CN1038693C (zh) 1998-06-10
ES2098398T3 (es) 1997-05-01
RU2107097C1 (ru) 1998-03-20
AU2455992A (en) 1993-03-18
KR930006157A (ko) 1993-04-20
AU656416B2 (en) 1995-02-02
BR9203587A (pt) 1993-04-13
TW206984B (sk) 1993-06-01
DE59208102D1 (de) 1997-04-10
FI924146A0 (fi) 1992-09-16
EP0532867A1 (de) 1993-03-24
CZ263392A3 (en) 1993-04-14
DE4130867A1 (de) 1993-03-18
DK0532867T3 (da) 1997-07-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK279888B6 (sk) Spôsob fermentačnej výroby aminokyselín
EP2247737B1 (en) Fermentation medias and processes thereof
US7521203B2 (en) Feeding processes for fermentation
HU215545B (hu) Eljárás L-treonin előállítására
EP0143560A2 (en) Method for stabilizing the enzymic activity of phenylalanine ammonia lyase during L-phenylalanine production
CN101967501B (zh) 基于pH的反馈补料生产赖氨酸的方法
US4778808A (en) Feed additive containing tryptophan
CN112501221A (zh) 一种提高苏氨酸糖酸转化率的方法
US6133000A (en) Fermentative preparation of amino acids
CN110760551A (zh) 一种提高苏氨酸发酵效率的工艺
HUT61598A (en) Process for producing l-threonine
JPH03236786A (ja) 発酵法によるl―スレオニンの製造法
SU1157059A1 (ru) Способ получени @ -лизина
CN115678933A (zh) 一种提高赖氨酸发酵转化率的方法
EP0165757A2 (en) Production of L-phenylalanine
CN110846348A (zh) 一种苏氨酸发酵培养基的制备方法
RU2099423C1 (ru) Способ получения лимонной кислоты
JPS61192293A (ja) 補酵素q10の製造法
CN116606795A (zh) 提高氨基酸发酵产酸的方法
SK279793B6 (sk) Spôsob fermentačnej výroby l-treonínu
CS209684B1 (cs) Způsob fermentační výroby L-lysinu
Papagianni Current advances in citric acid production by fungi
JPS61260891A (ja) 発酵法によるl−スレオニンの製造方法
SK278430B6 (en) Method of the l-lysine fermentation manufacture
CS212558B1 (cs) Způsob optimalizace a regulace procesu biosyntézy L-lysinu

Legal Events

Date Code Title Description
PC4A Assignment and transfer of rights

Owner name: DEGUSSA GMBH, DUESSELDORF, DE

Free format text: FORMER OWNER: DEGUSSA AG, DUESSELDORF, DE

Effective date: 20100701

TC4A Change of owner's name

Owner name: EVONIK DEGUSSA GMBH, DUESSELDORF, DE

Effective date: 20100701

TE4A Change of owner's address

Owner name: EVONIK DEGUSSA GMBH, ESSEN, DE

Effective date: 20100701

MK4A Patent expired

Expiry date: 20120826