CZ283138B6 - Způsob a zařízení pro přivádění dlouženého přástu k nejméně dvěma prstencovým spřádacím místům - Google Patents

Způsob a zařízení pro přivádění dlouženého přástu k nejméně dvěma prstencovým spřádacím místům Download PDF

Info

Publication number
CZ283138B6
CZ283138B6 CS89959A CS95989A CZ283138B6 CZ 283138 B6 CZ283138 B6 CZ 283138B6 CS 89959 A CS89959 A CS 89959A CS 95989 A CS95989 A CS 95989A CZ 283138 B6 CZ283138 B6 CZ 283138B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
yarn
yarns
partial
prestretch
conveying
Prior art date
Application number
CS89959A
Other languages
English (en)
Inventor
Ernst Dr. Fehrer
Original Assignee
Ernst Dr. Fehrer
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from AT0033088A external-priority patent/AT395864B/de
Priority claimed from AT0068288A external-priority patent/AT397667B/de
Priority claimed from AT0083488A external-priority patent/AT397106B/de
Priority claimed from AT0142988A external-priority patent/AT397668B/de
Priority claimed from AT0149788A external-priority patent/AT395611B/de
Priority claimed from AT0168788A external-priority patent/AT395865B/de
Priority claimed from AT0187688A external-priority patent/AT395866B/de
Priority claimed from AT0287488A external-priority patent/AT391327B/de
Application filed by Ernst Dr. Fehrer filed Critical Ernst Dr. Fehrer
Publication of CS8900959A2 publication Critical patent/CS8900959A2/cs
Publication of CZ283138B6 publication Critical patent/CZ283138B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H5/00Drafting machines or arrangements ; Threading of roving into drafting machine
    • D01H5/18Drafting machines or arrangements without fallers or like pinned bars
    • D01H5/70Constructional features of drafting elements
    • D01H5/74Rollers or roller bearings
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H13/00Other common constructional features, details or accessories
    • D01H13/04Guides for slivers, rovings, or yarns; Smoothing dies
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H1/00Spinning or twisting machines in which the product is wound-up continuously
    • D01H1/02Spinning or twisting machines in which the product is wound-up continuously ring type
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H5/00Drafting machines or arrangements ; Threading of roving into drafting machine
    • D01H5/18Drafting machines or arrangements without fallers or like pinned bars
    • D01H5/70Constructional features of drafting elements
    • D01H5/72Fibre-condensing guides

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)
  • Preliminary Treatment Of Fibers (AREA)
  • Branching, Merging, And Special Transfer Between Conveyors (AREA)

Abstract

Několika prstencovým spřádacím místům (3) se přivádí společný přást (2), aby se odstranila nutnost přípravy nákladného jemného přástu. Při tomto způsobu se společný přást (2) rozděluje na nejméně dva dílčí přásty (2a, 2b) teprve po svém průtahu a dílčí přásty (2a, 2b) se přivádějí k jednotlivým prstencovým spřádacím místům (3). K rozdělování společného přástu (2) do nejméně dvou dílčích přástů (2a, 2b) slouží dopravní dráha (11) se dvěma vedle sebe umístěnými a v dopravním směru probíhajícími odsávacími oblastmi (12a, 12b).ŕ

Description

Způsob a zařízení pro přivádění dlouženého přástu k nejméně dvěma prstencovým spřádacím místům
Oblast techniky
Vynález se tyká způsobu přivádění jednoho dlouženého přástu k nejméně dvěma prstencovým spřádacím místům a také zařízení k provádění tohoto způsobu.
Dosavadní stav techniky
Jednotlivým spřádacím místům známých prstencových spřádacích zařízení je přiřazeno vždy jedno průtažné ústrojí, od kterého se dloužený přást vede přívodním očkem k běžci, obíhajícímu po prstenci, a od něj přichází na cívku, která je uložena na poháněném vřetenu. Každá otáčka běžce přitom uděluje přízi jeden zákrut, přičemž rozdíl v počtu otáček předbíhající cívky a vlečeného běžce určuje navíjecí rychlost příze. Při výrobě jemnějších přízí musí mít přásty, přiváděné do průtažného ústrojí, příslušnou nízkou hmotnost, aby bylo možno zajistit dostatečnou rovnoměrnost a pevnost přástu pro prstencové předení.
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu je vyřešit takový způsob, kterým by bylo možno zásobovat spřádací ústrojí prstencového spřádacího stroje dlouženým přástem běžného druhu, aniž by bylo třeba připravovat nákladný přást s nízkou hmotností.
Tento úkol je řešen způsobem podle vynálezu, jehož podstata spočívá vtom, že nejprve se průtahem zpracovávají přásty, které jsou společné pro nejméně dvě spřádací místa, načež se dloužené přásty rozdělují do nejméně dvou dílčích dloužených přástů pro jednotlivá spřádací místa.
Dodatečným rozdělením dlouženého přástu do dvou dílčích přástů se odstraňuje nutnost předkládání zjemnělého přástu, který je podstatně nákladnější, přičemž při způsobu podle vynálezu mohou být do zařízení přiváděny běžné přásty s odpovídající větší hmotností na jednotku délky, aniž by se tím nepříznivě ovlivňovaly spřádací podmínky u jednotlivých spřádacích míst. K tomu ještě přistupuje skutečnost, že průtah přástu s vyšší hmotností nevyžaduje žádná zvláštní opatření vzhledem ktomu, že výsledky průtahu jsou do jisté míry závislé na tření mezi jednotlivými vlákny dlouženého přástu. Způsobem podle vynálezu je tak vytvářena soustava dílčích přástů, které odpovídají všem požadavkům na výrobu jemnějších přízí. Obecně se doporučuje rozdělení základního přástu do dvou dílčích přástů, avšak je také možno dílčí přásty dále rozdělovat podle potřeby.
Zařízení k provádění způsobu podle vynálezu je opatřeno prstencovými spřádacími místy, zařazenými za průtažným ústrojím. Podstata zařízení podle vynálezu spočívá vtom, že prstencovému spřádacímu místu je předřazena dopravní dráha pro dopravu dlouženého přástu, společného pro více spřádacích míst, obsahující oběžnou dopravní plochu s nejméně dvěma vzájemně od sebe oddělenými a v dopravním směru vedle sebe umístěnými odsávacími oblastmi pro rozdělení společného dlouženého přástu do dílčích přástů pro každé jednotlivé prstencové spřádací místo. Přást, přiváděný do oblasti těchto dvou odsávacích oblastí, se tak rozděluje na dva dílčí přásty, protože vlákenné spojení uvnitř přástu se mezi oběma odsávacími oblastmi přerušuje a přást se rozděluje na dva provazce.
- 1 CZ 283138 B6
Pro rozdělení přástu do dvou dílčích přástů je jeho nucené vedení do oblasti nejméně dvou vedle sebe uspořádaných odsávacích zón nezbytné, přičemž potřebné vedení obstarává dopravní dráha s obvodovou dopravní plochou. Tato dopravní plocha může být tvořena obíhajícím pásem nebo otáčejícím se kotoučem. Zvláště výhodné dopravní podmínky jsou však vytvořeny v případě, kdy dopravní dráha sestává z otočného podávacího válce se dvěma nebo i více vedle sebe ve směru osy válce umístěnými odsávacími oblastmi, probíhajícími v určité délce obvodu podávacího válce, přičemž rozdělování dlouženého přástu do dvou dílčích přástů probíhá v této délce obvodu podávacího válce. Aby se v toto případě udržela volná délka vedení dlouženého pramene co nejkratší, může být podávacím válcem jeden z výstupních válců průtažného ústrojí pro průtah přiváděného přástu, takže přást se rozděluje do dvou nebo více dílčích přástů bezprostředně po svém průtahu.
Podle jiného konkrétního provedení zařízení podle vynálezu je na dopravní plochu mezi dva dílčí přásty nasměrována dmýchací hubice, takže oba dílčí přásty jsou od sebe oddělovány ještě působením proudu vzduchu z této foukací hubice, aniž by se tím ovlivňovala doprava dílčích přástů na dopravní ploše, nebo aniž by se tím rušilo srovnávání vláken v přástu. Protože vlákna dílčích přástů jsou v délce odsávacích oblastí pevně přidržována na dopravní ploše, přispívá kromě toho proud vzduchu, který rozděluje přást na dva dílčí přásty, ke svazkovacímu účinku na vlákna přástů.
Pro zajištění výhodných podmínek pro rozdělování přástu na dva dílčí přásty a pro rozvádění dílčích přástů od sebe může být dmýchací hubice vytvořena ve formě štěrbinové hubice, probíhající ve směru dopravy přástu, která zajišťuje vzájemné rozdělování vláken do dvou dílčích přástů na podstatně delší dráze.
Rozdělování společného hrubého přástu do dílčích přástů může být kromě toho podporováno tím, že mezi odsávacími oblastmi, které se v dopravním směru postupně zužují, je uspořádána mezilehlá plná oblast, rozšiřující se postupně ve směru posuvu dílčích přástů. Tímto opatřením se zvětšuje odstup mezi oběma dílčími přásty. Střední plná aneodsávaná mezilehlá oblast, rozšiřující se ve směru dopravy dílčích přástů a umístěná mezi oběma odsávacími oblastmi, tvoří kromě toho výhodnou usměrňovači plochu pro proud dmýchaného vzduchu z dmýchací hubice, takže tento proud vzduchu se rozděluje do dvou dílčích proudů, směrujících kolmo na směr posuvu dílčích přástů ve vzájemně opačných směrech, které jsou potom v odsávacích oblastech odsávány a které podporují zvětšování rozestupu obou dílčích přástů, nejsou jen přizpůsobeny průběhu dráhy dílčích přástů, ale představují také zajišťovací opatření pro odpovídající rozdělení odsávacích proudů vzduchu, přizpůsobené daným podmínkám, v celé délce odsávacích oblastí, probíhající v dopravním směru. Ve vstupní zóně odsávací oblasti jsou k rozdělení dlouženého přástu do dvou dílčích přástů nutné větší sací síly, zatímco v oblasti dmýchací hubice mají odsávací síly v podstatě jen vodicí funkci. Vyřešený šířkový průběh odsávacích oblastí a uspořádání dmýchací hubice proti neodsávané mezilehlé oblasti zajišťují proto také výhodné využití energie, protože energetická náročnost odsávaného proudu vzduchu je podstatně vyšší než u dmýchaného proudu vzduchu.
Pro zajištění rovnoměrného rozdělení přástu do nejméně dvou dílčích přástů, aniž by bylo třeba se obávat rušivého vzájemného ovlivňování dílčích přástů v návaznosti na dělení, může být neodsávaná mezilehlá oblast mezi oběma odsávacími oblastmi opatřena dmýchací zónou, ve které prochází dmýchací proud vzduchu dopravní plochou, přičemž tento dmýchaný proud vzduchu je potom opět odsáván odsávacími oblasti dopravní plochy po jeho odpovídajícím rozdělení na dvě nebo více částí, takže přást, přiváděný do oblasti těchto vzduchových proudů, je výhodně rozdělován.
Prodloužení dmýchací zóny ve směru dopravy přástů přináší různé účinky proudu dmýchaného vzduchu na dílčí přásty, protože uspořádání dmýchací zóny v oblasti výstupního konce odsávacích oblastí sotva dovolí ovlivnit dělení přástu dmýchaným proudem vzduchu, protože v této části jsou již dílčí přásty rozděleny působením proudu vzduchu v odsávacích oblastech.
Proud dmýchaného vzduchu ve výstupní oblasti odsávacího pásma však může podporovat vzájemné odvádění obou již rozdělených dílčích přástů od sebe. Proto je pro zajištění co nejlepších dělicích účinků výhodné, jestliže dmýchací zóna probíhá až do části výstupního konce odsávací oblasti.
Vzájemným spolupůsobením dmýchací zóny pro proud vháněného vzduchu, procházející dopravní plochou, a dmýchací hubice, směrované proti dopravní ploše, je možno zajistit zvláště příznivé předpoklady pro dělení hrubého přástu, jestliže je dmýchací hubice směrována proti mezilehlé oblasti, navazující na výstupní konec dmýchací zóny ve směru dopravy přástů, protože tímto konkrétním výhodným řešením se dosáhne u dmýchaného proudu vzduchu ve dmýchací zóně a u proudu vzduchu z dmýchací hubice různého, ale vzájemně se doplňujícího účinku. Zatímco proud vháněného vzduchu v dmýchací zóně podporuje rozdělování hrubého přástu na dva dílčí přásty, usnadňuje proud vzduchu z dmýchací hubice při tomto uspořádání odvádění obou dílčích přástů od sebe a vázání dílčích přástů, získávaných z hrubého přástu.
Požadavek na co nejnižší energetickou náročnost rozdělování přástu po svém průtahu do dvou dílčích přástů vede k tomu, že je pokládáno za vhodné zkrácení délky odsávacích oblastí. Z toho důvodu mohou odsávací oblasti končit v odstupu před výstupním koncem dopravní dráhy. Při některých zkouškách se totiž překvapivě ukázalo, že po odpovídajícím oddálení obou dílčích přástů od sebe již není kjejich vedení po dopravní ploše třeba žádného dalšího odsávání na dopravní ploše.
Pro vedení dílčích přástů po dopravní ploše může být dopravní dráze přiřazen přítlačný váleček pro dílčí přásty, kterým se nejen vytváří vodicí místa pro odvádění dílčích přástů, ale také se podpoří vzájemné vazby mezi vlákny dílčích přástů. Příčné síly, vyvozované rozděleným proudem vzduchu, působí v tomto případě proti příčnému přemísťování pevně držených přástů. Protože ve vodicí mezeře, určené přítlačným válečkem, nevznikají na rozdíl od svěmé mezery mezi svěmými válečky průtažného ústrojí žádné svěmé síly, potřebné pro vysoký průtah, ale pouze vodicí síly, zamezující putování přástů do stran, nedochází při průchodu dílčích přástů touto vodicí mezerou kjejich znatelnějšímu rozšíření.
Je-li přítlačný váleček umístěn v odstupu před výstupním koncem dopravní dráhy, rozšiřuje se zákrut, udílený dílčím přástům prstencovým spřádacím ústrojím, až do vodicí mezery mezi přítlačným válečkem a dopravní plochou, což způsobuje opřádání otáčecího se dílčího přástu konci vláken, které zněj odstávají. Odstávající konce vláken se totiž v tomto případě ohýbají v důsledku otáčení dílčích přástů na dopravní ploše kolmo na podélnou osu přástu a v další fázi otáčivého pohybu se ovíjejí kolem obvodu přástu. Toto dodatečné opřádání dílčích přástů odstávajícími konci vláken poskytuje kromě lepšího vyrovnání vláken v důsledku jejich svazkování také výrazné zvýšení pevnosti příze.
Protože může v některých případech docházet v důsledku rozdělování soustavy vláken hrubého přástu na nejméně dva dílčí přásty k nasávání některých vláken jedním koncem do jedné odsávací oblasti a druhým koncem do druhé odsávací oblasti, takže mezi oběma odsávacími oblastmi a oběma dílčími přásty vznikají spoj ovací můstky, dochází k nebezpečí, že dílčí přásty budou těmito spojovacími můstky, které se je snaží přitahovat opět k sobě, zatěžovány. Je-li dopravní plocha doplněna v neodsávané mezilehlé oblasti mezi odsávacími oblastmi, popřípadě v navazující obvodové oblasti, stíračem vláken, je vytváření spojovacích můstků z jednotlivých vláken narušeno, protože takový stírač vláken dovoluje další dopravu příčně uložených vláken pouze k jednomu z obou dílčích přástů.
Stírač vláken může mít různé konstrukční provedení a může být tvořen například pružným přítlačným tělesem. Zvláště výhodné provedení však představuje stírač ve formě nejméně jednoho stíracího kartáčku, který je nasměrován proti dopravní ploše a který zamezuje dalšímu
-3 CZ 283138 B6 tvoření vláknových můstků mezi dílčími přásty po obou stranách kartáčku.
Důležité pro výhodné spřádací výsledky je, že dloužený hrubý přást může být rozdělen do dvou nebo více dílčích přástů při rovnoměrném rozložení vláken. Rozložení vláken závisí jednak na poloze dlouženého hrubého přástu vzhledem k oběma odsávacím oblastem, a jednak na rozložení vláken v průřezu přástu. Jestliže je vodítko pro vedení přástu, předřazené průtažnému tělísku průtažného ústrojí, uloženo přestavitelně ve směru šířky svého otvoru, je možno tímto opatřením zajistit přesné nastavení rozdělení vláken na jednotlivé dílčí přásty, protože přemístěním vodítka se může také ovlivnit rozdělení vláken hrubého přástu po jeho průřezu. Je proto možné dosáhnout požadovaného rozdělení vláken po šířce dlouženého přástu, což zajišťuje také při daném polohovém přiřazení hrubého přástu k rozdělovacímu ústrojí požadované rozdělení hrubého přástu.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude blíže vysvětlen prostřednictvím konkrétních příkladů provedení, znázorněných na výkresech, na kterých představuje obr. 1 zjednodušený čelní pohled na zařízení pro přivádění vždy jednoho dlouženého přástu ke dvěma prstencovým spřádacím místům, obr. 2 zařízení z obr. 1 v bočním pohledu, obr. 3 řez částí zařízení, vedený rovinou III-III z obr. 2, obr. 4 podélný řez oblastí vysokého průtažného pole průtažného ústrojí, vedený průchozí rovinou a zobrazený ve zvětšeném měřítku, obr. 5 konstrukční variantu zařízení podle vynálezu, zobrazenou v podobném bočním pohledu, jako je na obr. 2, a ve zvětšeném měřítku, obr. 6 řez částí zařízení z obr. 5, vedený rovinou VI - VI, obr. 7 další konstrukční alternativu zařízení, zobrazenou v podobném bočním pohledu, jako na obr. 5, obr. 8 řez částí zařízení, vedený rovinou VIII - VIII z obr. 7, obr. 9 řez částí zařízení, vedený rovinou IX - IX z obr. 7, ve zvětšeném měřítku.
Příklady provedení vynálezu
Zařízení pro přivádění dlouženého přástu podle vynálezu je v prvním příkladném provedení podle obr. 1 až 4 předřazeno společné průtažné ústrojí 1 pro dloužení hrubého přástu 2 a za zařízením podle vynálezu jsou umístěna dvě prstencová spřádací místa 3, mající běžné konstrukční uspořádání a obsahující vždy prstencovou lavici 4 s prstencem 5, běžcem 6, uloženým na prstenci 5, a cívkou 8, poháněnou vřetenovým přeslenem 7.
Zařízení podle vynálezu je opatřeno dvojicí výstupních válců 9, 10 průtažného ústrojí £ z nichž první výstupní válec 9 je vytvořen jako podávači válec pro prstencové spřádací ústrojí 3 a tvoří na základě svého většího průměru dopravní dráhu 11 pro dloužený přást 2, opatřenou dvěma odsávacími oblastmi 12a, 12b, uspořádanými ve směru dopravy vedle sebe, ve kterých je pomocí odsávací vložky 13 prvního výstupního válce 9 udržován proud odsávaného vzduchu, jak je patrno zejména z obr. 3.
Protože dloužený přást 2 přichází na první výstupní válec 9, který je podávacím válcem, v místě obou odsávacích oblastí 12a. 12b a protože obě tyto odsávací oblasti 12a, 12b jsou alespoň ve své vstupní části umístěny blízko sebe s minimálním vzájemným odstupem, dochází v přástu 2 mezi oběma odsávacími oblastmi 12a, 12b k přerušení mezivlákenného spojení a přivrácené části přástu 2 jsou od sebe odtahovány směrem k odsávacím oblastem 12a, 12b, takže přást 2 se
-4CZ 283138 B6 rozděluje na dva dílčí přásty 2a, 2b, které jsou dopravovány po dopravní dráze 11 nejprve k přítlačnému válečku 14, který společně s prvním výstupním válcem 9 vytváří vodicí mezeru, zamezující nežádoucímu putování dílčích přástů 2a, 2b do stran. Touto vodicí mezerou je také určeno odklonění dílčích přástů 2a, 2b z původního dopravního směru na dopravní dráze 11 směrem k přívodním očkům 15 prstencového spřádacího místa 3.
Rozdělení přástů 2 na dva dílčí přásty 2a, 2b, přiváděné k prstencovému spřádacímu místu 3, vynucené opatřením zařízení dvěma odsávacími oblastmi 12a, 12b, přináší značnou výhodu, spočívající vtom, že oběma prstencovým spřádacím místům 3 je předřazeno pouze jediné společné průtažné ústroj í 1 a že hrubý přást 2, přiváděný k tomuto společnému průtažnému ústrojí 1, může mít hmotnost, která je dvojnásobkem hmotnosti přástů, nutné pro výrobu příze, vypředené na prstencovém spřádacím ústrojí. Tím odpadá nutnost nákladného předběžného zpracování hrubého přástů 2, aniž by se tím nepříznivě ovlivnila jakost vyráběné příze, protože pro jemnost příze je rozhodující hmotnost dílčích přástů 2a, 2b a nikoliv hrubého přástů 2.
Aby se rozdělování hrubého přástů 2 do dvou dílčích přástů 2a, 2b ještě více podpořilo, je zařízení podle vynálezu opatřeno dmýchací hubicí 16, směrovanou na dopravní plochu mezi oba dílčí přásty 2a, 2b, takže pomocí dmýchaného vzduchového proudu, vedeného z dmýchací hubice 16 proti neodsávané mezilehlé oblasti 17, jsou oba dílčí přásty 2a, 2b odtlačovány od sebe, aby se postupně zvětšoval odstup mezi nimi, přičemž neodsávaná mezilehlá oblast 17 se s výhodou rozšiřuje postupně v dopravním směru, zatímco obě odsávací oblasti 12a, 12b se zase v odpovídající míře zužují, takže v dílčích přástech 2a, 2b dochází ke zlepšení vazby vláken a přítlačný váleček 14 zamezuje uhýbání dílčích přástů 2a, 2b do stran. Průřez přástů 2 přitom může být převeden do formy, podobné pozdějšímu průřezu vyráběné příze, což usnadňuje udílení zákrutu dílčím přástům 2a, 2b v prstencovém spřádacím miste 3. Tím totiž odpadá nutnost převádění vláken širokého přástů 2, jak vystupuje z vysokoprůtažného pole průtažného ústrojí 1, při jeho zakrucování v trojúhelníkové oblasti převádět na kruhový tvar průřezu, aby se dosáhlo lepšího vyrovnání vláken a tím také vyšší pevnosti příze. Navíc se vedením hrubého přástů 2 na první výstupní válec 9, proti němuž je umístěn přítlačný váleček 14, uspořádaný v odstupu před výstupním koncem 18 dopravní dráhy 11, dosahuje ovíjení dílčích přástů 2a, 2b vlákny, odstávajícími z hrubého přástů 2, protože zákrut hrubého přástů 2, udílený prstencovým spřádacím místem 3, se rozšiřuje až do vodicí mezery mezi přítlačným válečkem 14 a prvním výstupním válcem 9, takže odstávající konce vláken se na povrchové ploše prvního výstupního válce 9 ovíjejí kolem otáčejících se dílčích přástů 2a, 2b.
Pro přesné rozdělení hrubého přástů 2 do dvou dílčích přástů 2a, 2b je třeba nejen přesně dodržovat potřebnou polohu dlouženého přástů 2 vůči oběma odsávacím oblastem 12a, 12b, ale také zajistit odpovídající rozdělení vláken po celém průřezu hrubého přástů 2. K tomuto účelu je výhodně průtažným tělesům průtažného ústrojí 1, tvořeným průtažnými pásy 19, umístěnými bezprostředně před dvojicí výstupních válců 9, 10, předřazen vodič 20 přástů 2, který je uspořádán přestavitelně ve směru šířky svého otvoru a který může být nastavován pomocí seřizovacího ústrojí 21, například šroubového. Takovým přestavením je ovlivňována jednak poloha dlouženého přástů 2 vůči odsávacím oblastem 12a, 12b, a jednak rozdělení vláken uvnitř průřezu přástů 2, přičemž nastavení může být velmi jemné.
Druhý příklad provedení zařízení podle vynálezu (obr. 5 a 6) se liší od prvního příkladu z obr. 1 až 4 v podstatě pouze tím, že v neodsávané mezilehlé oblasti 17 mezi oběma odsávacími oblastmi 12a, 12b, rozšiřující se v dopravním směru, je za dmýchací hubicí 16 ve směru otáčení prvního výstupního válce 9 umístěn stírač 22, který je ve znázorněném příkladu provedení tvořen kartáčkem 23. Tento kartáček 23 zamezuje vytváření vlákenných můstků mezi oběma dílčími přásty 2a, 2b, které by mohly za přítlačným válečkem 14 vést ke vzájemnému ovlivňování zákrutů obou dílčích přástů 2a, 2b, protože příčně uložená vlákna ze soustavy protisměrně od sebe odtahovaných vláken hrubého přástů 2 mohou být v dalším tažení uvolňována buď k jednomu nebo druhému dílčímu přástů 2a, 2b. Dílčí přásty 2a, 2b, vystupující z vodicí mezery
- 5 CZ 283138 B6 mezi přítlačným válečkem 14 a prvním výstupním válcem 9, mohou tak být samostatně zakrucovány bez vzájemného ovlivňování a rovnoměrně, přestože jsou uloženy v určité délce na prvním výstupním válci 9, přičemž zákrut se může šířit až do bezprostřední blízkosti vodicí mezery, protože v důsledku svazkování dílčích přástů 2a, 2b nemusí být vlákna za vodicí mezerou a před svým zakrucováním přiváděna do tvaru trojúhelníku se širší základnou.
Třetí příkladné provedení zařízení podle vynálezu (obr. Ί až 9) je opatřeno foukací zónou 24 v mezilehlé oblasti 17 mezi oběma odsávacími oblastmi 12a, 12b, zužujícími se v dopravním směru. Tato foukací zóna 24 sahá až do vstupního pásma odsávacích zón a je zásobována tlakovým vzduchem ze vzduchového potrubí 25. Foukaný proud vzduchu, procházející prvním výstupním válcem 9 a foukací zónou 24, je po svém výstupu z foukací zóny 24 rozdělen do dvou dílčích proudů, které jsou odkloněny na dvě opačné strany a směrují tak k oběma odsávacím oblastem 12a, 12b, ve kterých jsou zase odsávány, přičemž v dlouženém hrubém přástu 2 se působením tohoto proudu vzduchu přerušuje mezivlákenné spojení a dochází k postupnému rozdělování dlouženého přástu 2 na dva dílčí přásty 2a, 2b, které jsou odtahovány od sebe směrem k oběma odsávacím oblastem 12a, 12b. Rozdělování hrubého přástu 2 do dvou dílčích přástů 2a, 2b, vynucované uspořádáním obou odsávacích oblastí 12a, 12b a mezi nimi uspořádanou foukací zónou 24, může být ještě podporováno dmýchací hubicí 16, jejíž proud vzduchu, směrovaný proti neodsávané mezilehlé oblasti 17, zajišťuje vzdalování obou dílčích přástů 2a. 2b od sebe.

Claims (16)

1. Způsob přivádění dlouženého přástu k nejméně dvěma prstencovým spřádacím místům, vyznačující se tím, že nejprve se přást, společný prstencovým spřádacím místům, protahuje a potom se dloužený přást rozděluje do nejméně dvou dílčích přástů pro jednotlivá prstencová spřádací místa.
2. Zařízení k provádění způsobu podle nároku 1, opatřené průtažným ústrojím pro přást a nejméně dvěma prstencovými spřádacími místy, přiřazenými k průtažnému ústrojí, vyznačující se tím, že prstencovým spřádacím místům (3) je předřazena dopravní dráha (11) pro společný dloužený hrubý přást (2), obsahující oběžnou dopravní plochu s nejméně dvěma od sebe oddělenými a ve směru dopravy vedle sebe uspořádanými odsávacími oblastmi (12a, 12b) pro rozdělování společného hrubého přástu (2) do dvou dílčích přástů (2a, 2b) pro každé prstencové spřádací místo (3).
3. Zařízení podle nároku 2, vyznačující se tím, že dopravní dráha (11) sestává z otočného prvního výstupního válce (9) s nejméně dvěma odsávacími oblastmi (12a, 12b), umístěnými na prvním výstupním válci (9) axiálně vedle sebe a probíhajícími v obvodovém směru prvního výstupního válce (9).
4. Zařízení podle nároku 3, vyznačující se tím, že první výstupní válec (9) je jedním z výstupních válců (9, 10) průtažného ústrojí (1) pro hrubý přást (2).
5. Zařízení podle nároků 2 až 4, vyznačující se tím, že dopravní ploše je přiřazena nejméně jedna dmýchací hubice (16), upravená mezi oběma dílčími přásty (2a, 2b) a směrovaná na tuto dopravní plochu.
-6CZ 283138 B6
6. Zařízení podle nároku 5, vyznačující se tím, že dmýchací hubice (16) je vytvořena ve formě štěrbinové hubice, probíhající v dopravním směru.
7. Zařízení podle nároků 2až6, vyznačující se tím, že mezi dvěma odsávacími oblastmi (12a, 12b), zužujícími se v dopravním směru, je umístěna neodsávaná mezilehlá oblast (17), rozšiřující se v dopravním směru.
8. Zařízení podle nároků 2až7, vyznačující se tím, že v neodsávané mezilehlé oblasti (17), umístěné mezi dvěma odsávacími oblastmi (12a, 12b), je vytvořena foukací zóna (24) pro udržování foukaného proudu vzduchu, procházejícího dopravní plochou.
9. Zařízení podle nároku 8, vyznačující se tím, že foukací zóna (24) probíhá až do oblasti vstupního konce odsávacích oblastí (12a, 12b).
10. Zařízení podle nároků 5až9, vyznačující se tím, že dmýchací hubice (16) je směřována proti mezilehlé oblasti (17), navazující na výstupní konec foukací zóny (24) v dopravním směru.
11. Zařízení podle nároků 2 až 10, vyznačující se tím, že odsávací oblasti (12a, 12b) jsou zakončeny v odstupu před výstupním koncem dopravní dráhy (11).
12. Zařízení podle nároků 2ažll, vyznačující se tím, že dopravní dráze (11) je přiřazen přítlačný váleček (14) pro dílčí přásty (2a, 2b).
13. Zařízení podle nároku 12, vyznačující se tím, že přítlačný váleček (14) je umístěn v odstupu před koncem (18) dopravní dráhy (11) na její výstupní straně.
14. Zařízení podle nároků 2ažl3, vyznačující se tím, že dopravní ploše v neodsávané mezilehlé oblasti (17) mezi oběma odsávacími oblastmi (12a, 12b) je v navazující obvodové oblasti přiřazen stírač (22) vláken.
15. Zařízení podle nároku 14, vyznačující se tím, že stírač (22) vláken sestává z nejméně jednoho stíracího kartáčku (23).
16. Zařízení k provádění způsobu podle nároku 1, opatřené nejméně dvěma prstencovými spřádacími místy, jedním společným průtažným ústrojím pro dloužení přástu, obsahujícím otočná průtažná tělesa, a zařízením pro rozdělování přástu do nejméně dvou dílčích přástů mezi společným průtažným ústrojím a prstencovými spřádacími místy, přičemž alespoň průtažným tělesům, bezprostředně předřazeným výstupním válcům, je přiřazen vodič přástu, vyznačující se tím, že vodič (20) přástu (2) pro průtažná tělesa (19), bezprostředně předřazená výstupním válcům (9, 10) průtažného ústrojí (1), je uložen přestavitelně ve směru šířky svého otvoru.
CS89959A 1988-02-15 1989-02-14 Způsob a zařízení pro přivádění dlouženého přástu k nejméně dvěma prstencovým spřádacím místům CZ283138B6 (cs)

Applications Claiming Priority (8)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0033088A AT395864B (de) 1988-02-15 1988-02-15 Vorrichtung zum zufuehren einer verstreckten faserlunte zu einer ringspinnstelle
AT0068288A AT397667B (de) 1988-02-15 1988-03-14 Vorrichtung zum zuführen einer verstreckten faserlunte zu einer ringspinnstelle
AT0083488A AT397106B (de) 1988-03-29 1988-03-29 Verfahren und vorrichtung zum zuführen verstreckter faserlunten zu ringspinnstellen
AT0142988A AT397668B (de) 1988-02-15 1988-06-01 Vorrichtung zum zuführen einer verstreckten faserlunte zu einer ringspinnstelle
AT0149788A AT395611B (de) 1988-04-01 1988-06-09 Vorrichtung zum zufuehren je einer verstreckten faserlunte zu wenigstens zwei ringspinnstellen
AT0168788A AT395865B (de) 1988-06-29 1988-06-29 Vorrichtung zum zufuehren je einer verstreckten faserlunte zu wenigstens zwei ringspinnstellen
AT0187688A AT395866B (de) 1988-07-22 1988-07-22 Vorrichtung zum zufuehren je einer verstreckten faserlunte zu wenigstens zwei ringspinnstellen
AT0287488A AT391327B (de) 1988-11-23 1988-11-23 Vorrichtung zum zufuehren je einer verstreckten faserlunte zu wenigstens zwei ringspinnstellen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS8900959A2 CS8900959A2 (en) 1991-10-15
CZ283138B6 true CZ283138B6 (cs) 1998-01-14

Family

ID=27569961

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS89959A CZ283138B6 (cs) 1988-02-15 1989-02-14 Způsob a zařízení pro přivádění dlouženého přástu k nejméně dvěma prstencovým spřádacím místům

Country Status (10)

Country Link
US (1) US5085046A (cs)
JP (1) JPH0726256B2 (cs)
KR (1) KR930011942B1 (cs)
CH (1) CH681022A5 (cs)
CZ (1) CZ283138B6 (cs)
DE (1) DE3901791A1 (cs)
ES (1) ES2012651A6 (cs)
FR (1) FR2627194B1 (cs)
GB (1) GB2215743B (cs)
IT (1) IT1232468B (cs)

Families Citing this family (35)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3927936A1 (de) * 1988-09-29 1990-04-05 Fehrer Ernst Vorrichtung zum herstellen eines garnes
DE3927739A1 (de) * 1989-08-23 1991-02-28 Fritz Stahlecker Verfahren und vorrichtung zum falschdrallspinnen
DE3930449A1 (de) * 1989-09-12 1991-03-21 Zinser Textilmaschinen Gmbh Verfahren und vorrichtung zur erzeugung eines textilgarnes
US5228281A (en) * 1989-11-04 1993-07-20 Fritz Stahlecker Arrangement and method for false-twist spinning
DE3939777A1 (de) * 1989-12-01 1991-06-06 Fritz Stahlecker Vorrichtung zum falschdrallspinnen
DE4002051C1 (en) * 1990-01-24 1991-05-23 Zinser Textilmaschinen Gmbh, 7333 Ebersbach, De Prodn. of textile yarn from sliver - by subjecting sliver to drafting, then dividing it into 2 sub-sections which are brought together at joining point and twisting into yarn
DE4002989A1 (de) * 1990-02-01 1991-08-14 Zinser Textilmaschinen Gmbh Verfahren und vorrichtung zur erzeugung eines textilgarnes
DE4013689A1 (de) * 1990-04-28 1991-10-31 Fritz Stahlecker Verfahren und vorrichtung zum verspinnen von stapelfasern zu einem garn
DE4022969A1 (de) * 1990-07-19 1992-01-23 Stahlecker Fritz Spinnmaschine zum pneumatischen falschdrallspinnen
DE4032940A1 (de) * 1990-10-17 1992-04-23 Fritz Stahlecker Vorrichtung zum pneumatischen falschdrallspinnen
DE4118957A1 (de) * 1991-06-08 1992-12-10 Fritz Stahlecker Spinnmaschine
AT398086B (de) * 1993-02-15 1994-09-26 Fehrer Ernst Streckwerk für eine ringspinnvorrichtung
AT408668B (de) * 1994-06-23 2002-02-25 Rieter Ag Maschf Ringspinnverfahren und ringspinnmaschine
DE19514408C5 (de) * 1994-06-23 2007-08-16 Maschinenfabrik Rieter Ag Ringspinnverfahren
CH691814A5 (de) 1994-06-30 2001-10-31 Rieter Ag Maschf Ringspinnmaschine für verdichtetes Garn.
EP0690158A1 (de) 1994-06-30 1996-01-03 Maschinenfabrik Rieter Ag Ringspinnmaschine mit Schrägflanschring
DE4448021B4 (de) * 1994-07-25 2009-12-10 Maschinenfabrik Rieter Ag Spinnmaschine mit Saugzone und Hochverzug im Streckwerk
AT402949B (de) * 1995-01-25 1997-09-25 Fehrer Ernst Streckwerk für eine ringspinnvorrichtung
DE19625306B4 (de) * 1996-06-25 2005-03-17 Maschinenfabrik Rieter Ag Spinnmaschine
DE19625526B4 (de) * 1996-06-26 2007-04-26 Maschinenfabrik Rieter Ag Streckwerk zum Führen eines Faserverbandes zu einer Spinnstelle einer Spinnmaschine
DE19637828B4 (de) * 1996-09-17 2005-05-12 Maschinenfabrik Rieter Ag Streckwerk zum Führen eines Vorgarns
EP0903430B1 (de) * 1997-09-23 2003-04-09 Maschinenfabrik Rieter Ag Spinnverfahren und Spinnmaschine mit Kondensiervorrichtung
AT407405B (de) * 1997-09-30 2001-03-26 Fehrer Textilmasch Vorrichtung zum bündeln einer verstreckten faserlunte
DE19815050B4 (de) * 1998-04-03 2005-09-22 Saurer Gmbh & Co. Kg Verdichtungsstreckwerk für eine Spinnmaschine
DE19815051A1 (de) * 1998-04-03 1999-10-14 Zinser Textilmaschinen Gmbh Spinnmaschine mit einem einen Saugrotor aufweisenden Streckwerk
DE19836135A1 (de) * 1998-08-10 2000-02-17 Stahlecker Fritz Vorrichtung zum Verdichten eines Faserverbandes an einer Ringspinnmaschine
DE19839601A1 (de) * 1998-08-31 2000-03-02 Rieter Ag Maschf Spinnmaschine mit Kepa-Streckwerk
US6209300B1 (en) * 1999-01-14 2001-04-03 Fritz Stahlecker Apparatus for pneumatic condensing of a drafted fiber strand and method of making and using same
DE19903113A1 (de) * 1999-01-27 2000-08-03 Stahlecker Fritz Vorrichtung zum Verdichten eines verstreckten Faserverbandes
DE19921966B4 (de) * 1999-05-12 2011-02-10 Spindelfabrik Suessen Gmbh Vorrichtung zum Verdichten eines verstreckten Faserverbandes
EP1134309B1 (de) * 2000-03-08 2003-12-17 Zinser Textilmaschinen GmbH Streckwerk mit nachgeordneter Verdichtungzone für eine Spinnereimaschine
FR2817878A1 (fr) * 2000-12-12 2002-06-14 Schlumberger Cie N Dispositif reducteur de pilosite pour machines a filer
DE10104803A1 (de) * 2001-01-29 2002-08-01 Stahlecker Fritz Spinnmaschine mit einer Vielzahl nebeneinander angeordneter Spinnstellen
US20040044321A1 (en) * 2002-08-27 2004-03-04 Kainth Arvinder Pal Singh Superabsorbent materials having controlled gel-bed friction angles and cohesion values and composites made from same
CN102926061A (zh) * 2012-11-09 2013-02-13 无锡市新康纺机有限公司 粗纱机的吸风口结合件

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US365280A (en) * 1887-06-21 Feed a
US2274424A (en) * 1940-06-12 1942-02-24 Miller Jonas Holding Co Inc Sliver making machine
US3135023A (en) * 1958-06-27 1964-06-02 Johnson & Johnson Method and apparatus for making strands, yarns, and the like
US3018521A (en) * 1958-06-27 1962-01-30 Chicopee Mfg Corp Apparatus for making strands, yarns, and the like
CH417420A (fr) * 1963-08-14 1966-07-15 Deering Milliken Res Corp Appareil pour l'étirage de fibres textiles
US3230584A (en) * 1964-03-05 1966-01-25 Johnson & Johnson Methods and apparatus for making strands, rovings, yarns and the like
DE2318619A1 (de) * 1973-04-13 1974-11-07 Krupp Gmbh Ringspinnmaschine
JPS543988A (en) * 1977-06-13 1979-01-12 Rinnai Kk Method of working end surface of window glass
JPS55500749A (cs) * 1978-09-29 1980-10-09
JPS5943124A (ja) * 1982-09-01 1984-03-10 Toyoda Autom Loom Works Ltd リング精紡機
DE3448514C2 (de) * 1984-01-21 1995-08-31 Brockmanns Karl Josef Dr Ing Faservorlageverstreckvorrichtung
DE3402084A1 (de) * 1984-01-21 1985-08-01 W. Schlafhorst & Co, 4050 Mönchengladbach Verfahren und vorrichtung zur spinnfasernformation
IN164144B (cs) * 1984-05-18 1989-01-21 Rieter Ag Maschf
US4672800A (en) * 1985-10-24 1987-06-16 Ernst Fehrer Process and apparatus for making a yarn
AT384039B (de) * 1986-03-07 1987-09-25 Fehrer Ernst Vorrichtung zum herstellen eines garnes
JPH01156519A (ja) * 1987-12-14 1989-06-20 Murata Mach Ltd 紡績方法及び紡績装置

Also Published As

Publication number Publication date
IT1232468B (it) 1992-02-17
CH681022A5 (cs) 1992-12-31
ES2012651A6 (es) 1990-04-01
FR2627194A1 (fr) 1989-08-18
IT8912418A0 (it) 1989-02-02
FR2627194B1 (fr) 1992-05-29
US5085046A (en) 1992-02-04
JPH0726256B2 (ja) 1995-03-22
KR890013241A (ko) 1989-09-22
DE3901791A1 (de) 1989-08-24
GB2215743A (en) 1989-09-27
JPH01266226A (ja) 1989-10-24
GB2215743B (en) 1991-07-24
CS8900959A2 (en) 1991-10-15
DE3901791C2 (cs) 1991-10-10
KR930011942B1 (ko) 1993-12-22
GB8902036D0 (en) 1989-03-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ283138B6 (cs) Způsob a zařízení pro přivádění dlouženého přástu k nejméně dvěma prstencovým spřádacím místům
US6318060B1 (en) Method and spinning machine for the production of core yarn
CS276766B6 (en) Equipment for yarn manufacture.
CN101548037B (zh) 在环锭精纺机上输入烧毛的装置和方法
US5431005A (en) Drawing frame for a ring spinning apparatus
CS219252B2 (en) Facility for production of yearn
US6209303B1 (en) Arrangement and method for spinning a yarn
JP2009524746A (ja) 合成の糸の溶融紡糸及び巻き取りのための装置
CZ298758B6 (cs) Dopřádací zařízení
US4858420A (en) Pneumatic false-twist spinning process and apparatus
CN111850750A (zh) 皮圈牵伸装置
US4470253A (en) Spinning frame, preferably ring spinning frame
US6237317B1 (en) Condensing zone for a spinning machine
CN111465728B (zh) 用于纺纱机的具有集聚机构的牵伸装置
CN1704512B (zh) 用于纺纱机的牵伸装置
CN110791843A (zh) 用于纺纱机的牵伸系统单元和牵伸系统
US6263655B1 (en) Method of and apparatus for the bundling of sliver in a drafting frame of a spinning machine
JPS5911703B2 (ja) 飾り糸製造装置
JPH0551690B2 (cs)
CN112760765B (zh) 用于纺纱机牵伸装置的凝棉装置和凝棉装置的牵伸装置
CN106460248B (zh) 纺纱准备机
KR20080059051A (ko) 편직물 제조장치
CN109072495A (zh) 纺织机的牵伸装置
CN112654737B (zh) 精梳机
JPH073677A (ja) ストランディング機及びストランディングスピンドルの調整及び張力補償ユニットに糸通しするための方法

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20080214