CZ300190B6 - Filmotvorné prostredky s obsahem modifikovaných škrobu a jota-karagénanu a mekké kapsle s použitím modifikovaných škrobu a jota-karagénanu - Google Patents

Filmotvorné prostredky s obsahem modifikovaných škrobu a jota-karagénanu a mekké kapsle s použitím modifikovaných škrobu a jota-karagénanu Download PDF

Info

Publication number
CZ300190B6
CZ300190B6 CZ20020037A CZ200237A CZ300190B6 CZ 300190 B6 CZ300190 B6 CZ 300190B6 CZ 20020037 A CZ20020037 A CZ 20020037A CZ 200237 A CZ200237 A CZ 200237A CZ 300190 B6 CZ300190 B6 CZ 300190B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
carrageenan
composition
starch
weight
film
Prior art date
Application number
CZ20020037A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ200237A3 (cs
Inventor
Edward Tanner@Keith
J. Getz@John
Burnett@Stephen
Youngblood@Elizabeth
Robert Draper@Peter
Original Assignee
R. P. Scherer Technologies, Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by R. P. Scherer Technologies, Inc. filed Critical R. P. Scherer Technologies, Inc.
Publication of CZ200237A3 publication Critical patent/CZ200237A3/cs
Publication of CZ300190B6 publication Critical patent/CZ300190B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K9/00Medicinal preparations characterised by special physical form
    • A61K9/48Preparations in capsules, e.g. of gelatin, of chocolate
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K9/00Medicinal preparations characterised by special physical form
    • A61K9/48Preparations in capsules, e.g. of gelatin, of chocolate
    • A61K9/4816Wall or shell material

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Medical Preparation Storing Or Oral Administration Devices (AREA)

Abstract

Sušené filmové prostredky na výrobu pouzder mekkých kapslí na rotacním lisovacím zarízení, obsahující jota-karagénan a alespon jeden modifikovaný škrob s hydratacní teplotou pod 90 .degree.C. Prostredky mají hmotnostní pomer modifikovaného škrobu k jota-karagénanu v rozmezí od 1,5 : 1 do 4,0 : 1 a spojují se na nepropustný uzáver kapslí pri tlacích v rozmezí od 207 kPa do 2070 kPa a pri teplotáchspojování od 25 do 80 .degree.C. Poživatelná mekká kapsle tvorící pouzdro kapsle a náplnový materiál kapsle, kde kapsle obsahuje 12 až 24 % hmotnostních jota-karagénanu, 30 až 60 % hmotnostních modifikovaného škrobu, 10 až 60 % hmotnostních zvlácnovadla, 1 až 4 % hmotnostní pufrového systému dihydrogenfosforecnanu sodného.

Description

Oblast techniky
Tento vynález se týká kapslí a zejména měkkých kapslí, které se typicky vyrábějí s použitím rotačního lisovacího zařízení. Přesněji se týká nových prostředků, které mají schopnost vytvářet filmy, zc kterých lze vyrábět pouzdra kapslí.
io
Dosavadní stav techniky
Opouzdření roztoků nebo disperzí výživných nebo farmaceutických činidel v kapalném nosiči do kapslí nabízí četné výhody ve srovnání sjinými dávkovacími formani, například lisovanými, pov lekaným i nebo nepov lekaným i tabletami nebo volnými kapalnými přípravky. Opouzdření roztoku nebo disperze umožňuje přesné dodávání jednotkové dávky, což je výhoda, která nabý vá zvláštní důležitosti, musí—lí být dodáváno poměrně malé množství účinné složky, například v případě určitých hormonů. Takovouto rovnoměrnost je obtížnější docílit cestou tableto vacích postupů, kde tuhé látky musí být rovnoměrně smíchány a slisovány stejně tak jako cestou začlenění celé dávky účinné složky do volného kapalného nosiče, což vyžaduje odměřování před každým orálním podáváním.
Měkké kapsle, nejobvykleji měkké želatinové kapsle, poskytují dávkovači formu, která je paei25 entv ochotněji přijímána, jelikož kapsle se snadno polykají a nemusejí se ochucovat, aby se zamaskovala nepříjemná chuť účinné složky. Měkké kapsle pacient rovněž snadněji transportuje než volné kapalné prostředky, protože z balení je potřeba odebrat jenom požadovaný počet dávek,
Měkké opouzdření léků dále poskytuje možnost zlepšil biologickou dostupnost farmaceutických činidel. Jakmile želatinové pouzdro praskne, tak se účinné složky rychle uvolňují v kapalné formě. Aby se účinné složky staly dostupnými pro absorpci, není nutný, na rozdíl od tabletovaných přípravků, úplný rozpad kapsle. Rovněž poměrně nerozpustné účinné složky lze pro docílení rychlejší absorpce dispergovat v kapalném nosiči.
Tradičně se jak kapsle s měkkým pouzdrem, tak i kapsle s tvrdým pouzdrem vyrábějí s použitím želatiny savčího původu jako doporučovaného materiálu pro výrobu pouzdra kapslí. Rotační lisovací způsob, který vyvinul Robert Scherer v roce 1933 pro výrobu jednodílných měkkých kapslí, využívá jedinečnou vlastnost želatiny, umožňující nepřetržitý způsob výroby měkkých kapslí. Vynalezený bczželatinový prostředek, který je popsaný v této patentové přihlášce, je obzvláště výhodný při rotačním způsobu výroby měkkých kapslí.
Obvyklá výroba měkkých kapslí s použitím rotačního lisovacího způsobu používá želatinu savčího původu v podstatě následujícím způsobem. Suché želatinové granule se smíchají s vodou a s rozpustnými zvláčňovadly a směs se potom za vakua zahřeje, aby se vytvořila roztavená želatinová hmota. Želatinové hmota se během tváření nebo odlévání na filmy nebo pásky na licích kotoučích nebo bubnech udržuje v roztaveném stavu. Filmy nebo pásky se zavádějí pod klín a mezi rotační opouzdřovací lisovací nástroj. V opouzdřovacím lisovacím nástroji se kapsle zároveň z filmu nebo pásek tvářejí, stříhají a nepropustně (hermeticky) uzavírají. Nepropustné uzávč50 ry se vytvářejí cestou spojení tlaku a tepla, když se kapsle plní a stříhá. Rotační lisovací výroba měkkých želatinovýeh kapslí je podrobně popsána v publikaci „The Theory and Practicc of Industrie 1 Pharmacy-Teorie a praxe průmyslové farmacie (Lachman, 1 ieberman a Kanig,
3. vydání, vydal I.ca & Febiger). Dobrý' popis želatinového opouzdřování lze rovněž nalézt ve WO 98/42 294 (PCT/GB 98/00 830).
Želatínové přípravky, které jsou používané pro výrobu filmů vhodných pro výrobu kapslí rotačním lisovacím způsobem, typicky obsahují mezi 25 až 45% hmotnostními želatiny savčího původu. Hladiny pod 25 % hmotnostních mají sklon vést ke špatnému nepropustnému uzavírání kapslí, Pro hospodárnou výrobu měkkých kapslí jsou rozhodující fyzikální vlastnosti želatinové5 ho filmu. Film musí například být dostatečně pevný, aby přežil manipulaci v opouzdřovacím stroji, musí poskytovat dobré vlastnosti nepropustného uzávěru při teplotách pod teplotou tavení filmu, musí vykazovat rychlé rozpouštění v žaludečních šťávách a musí mít dostačující pružnost, která umožní tváření kapsle.
io Prostředek zcela neživočišného původu podle tohoto vynálezu vyhovuje všem těmto požadavkům bez použití želatiny savčího původu a překvapivě vykazuje několik zlepšených vlastností.
Prostředek podle tohoto vynálezu, podobně jako želatina savčího původu, má mnohé vlastnosti, které příznivě ovlivňují jeho použití při výrobě měkkých kapslí. Jednou důležitou vlastností pro15 středků podle tohoto vynálezu, s ohledem na rotační lisovací způsob, je schopnost prostředků být odlévány ve formě filmů, které jsou mechanicky pevné a vykazují dostatečnou pružnost, která umožňuje roztažení během plnění. Jinými slovy, filmy podle tohoto vynálezu mají pro nepřetržitý průmyslový způsob přiměřenou rozměrovou stálost, pružnost a pevnost.
2o Další důležitou a jedinečnou vlastností prostředku podle tohoto vynálezu je to. že filmy, tvořící dvě poloviny kapsle, se spolu spojí během plnicího a stříhacího postupu, jsou—li vystaveny dostatečnému tlaku a zvýšené teplotě. Toto spojování sc opírá o specifickou vlastnost filmů, která umožňuje spojování v podmínkách zvýšené teploty, dodávané vstřikovacím klínem a tlakem, dodávaným rotačními stříhacími lisovacími nástroji. Teplota, při které dochází ke spojování dvou
2? protilehlých filmů, by měla být nižší než je teplota tavení filmu, tzn. teplota spojovaní nebo nepropustného uzavírání je nižší než teplota tavení filmového prostředku. Prokázalo se jako obtížné nalézt toto spojení vlastností v jiných polymemích systémech. Proto nejvíce navrhované náhrady za želatinu savčího původu selhaly následkem chybějící jedné nebo více těchto vlastností. To je hlavní důvod, proč želatina savčího původu je téměř výlučné používána jako materiál na výrobu pouzder měkkých kapslí.
Pro použití nepřetržitého rotačního způsobuje pro nepropustné uzavírání kapslí rozhodující, aby teplota spojování byla nižší než teplota tavení. Jestliže teplota spojování a teplota tavení jsou přibližně stejné, tak film se při průchodu klínem a rotačním lisovacím nástrojem téměř úplně roztaví. Při této teplotě film ztrácí svoje uspořádání. Následkem toho nelze kapsle vyrábět.
Nevýhody želatiny savčího původu zahrnují cena a plynulost dodávek. Želatina má řadu jiných nedostatků. Například, hovězí zdroje jsou poněkud nepřitažlivé pro jedince, kteří dávají přednost vegetariánským zdrojům. Želatina je rovněž náchylná k zesíťování, které je způsobováno bud' •io stárnutím neb následkem reakce se sloučeninami, například aldehydy. Zesíťování omezuje nerozpustnost želatiny v žaludeční šťávě, což je obecně nežádoucí vlastnost měkkých kapslí. Proto ve výrobě měkkých kapslí existuje potřeba náhrady za prostředky na bázi želatiny.
Další hydrokoloidy tvoří filmy, ale postrádají vlastnosti želatiny savčího původu, které jsou
5 poža d o v á n y p ro možnost jej ich použit í v rotač ním I i s o v ac í m způsobu. Například řada mod i fi kovaných potravinářských škrobů, které prodává společnost Grain Processing Corporation jako výrobky Purc-Cote®, jsou nízkoviskózní škroby, poskytující filmotvorné a přilnavostní vlastnosti. Tyto škroby tvoří čiré, pružné filmy, rychleschnoucí a bez příchuti. Tyto materiály jsou vhodné jako pojidla pro kořenění zákusků a potravin z obilovin a jako činidla na sklovité polevy pro cukrovinky a pečivo. Avšak tyto materiály jsou neschopné vytvářet hydratovanc filmy s požadovanou pevností a pružností pro použití při rotačním lisovacím způsobu. Dále, filmy vyrobené zcela ze škrobu mají nedostatečnou pružnost a pevnost pro přenos z licího bubnu do rotačního lisovacího nástroje, filmy rovněž ulpívají příliš pevně k licímu bubnu, čímž se přenositelnost dále snižuje. Proto jsou potřeba prostředky, které napodobují chování a vlastnosti želatiny savčí5? ho původu, avšak překonávají její nedostatky.
CZ 300190 136
Publikace japonské patentové přihlášky Kokai 63-164 858 popisuje prostředek pro povrchovou vrstvu měkkých kapslí, který' umožňuje plnění hydrofílníeh materiálů do kapsle. Prostředek je směs alespoň jednoho přírodního polysacharidu vybraného tl alginové kyseliny, derivátů alginové kyseliny, agaru, pryskyřice ze svatojánského chleba, karagénanu, guajakové pryskyřice, polvsacharidu tamarindového semene, pektinu. xanthanové pryskyřice, glukomannanu, chitinu. pkiranu a evklodextrinu; a alespoň jedné látky vybrané z vícemocných alkoholů, vyšších alkoholů, monosacharidů, disacharidů a oligosacharidů. Oligosacharidy se popisují jako enzymové a kyselinové rozkladné produkty sladkých brambor, brambor, obilovin apod. Ačkoli se karagénan popito suje, nejsou činěny rozdíly mezi různými formami karagénanu (tzn. jota versus kappa). Kromě toho neexistuje podnět, že spojení dvou gelovacích činidel, jota karagénanu a modifikovaného škrobu s hydratační teplotou pod 90 °C. by výhodně dávalo měkkou kapsli s vynikajícími fyzikálními vlastnostmi. Dále neexistuje popis nebo podnět, že se pro výrobu filmu, který lze použít v rotačním lisovacím opouzdřovacím stroji pro výrobu měkkých kapslí, požaduje hmotnostní poměr modifikovaného škrobu k jota-karagénanu alespoň 1,5:1.
Mezinárodní patentová přihláška PCT/FR 98/01 744 (WO 97/07 347) popisuje prostředek pro výrobu měkkých a tvrdých kapslí, který využívá jota karagénan jako jediné gelovací činidlo v koncentracích větších než 5 % hmotnostních. Tento odkaz popisuje použití škrobů a povrchově io aktivních činidel v prostředku v hladinách do 20% hmotnostních pro účel urychlení rozpadu kapsle po styku se žaludeční šfávou. Není uvedeno specifické poučení o typu škrobu, jenom to, že lze použít látky jako pšeničný, rýžový, kukuřičný nebo tnaníokový škrob, které mohou nebo nemusí být modifikovány. Tento odkaz nedává podnět nebo nepopisuje použití gelovacích škrobů a jota-karagénanů v hmotnostním poměru alespoň 1,5:1 pro tvorbu filmů výhodných pro výrobu
2? měkkých kapslí, kde škrob je modifikovaný škrob s hydratační teplotou menší než 90 °C.
U.S. patent 5 342 626, Winston aj. popisuje prostředek obsahující gel lanovou, karagénanovou a mannanovou pryskyřici pro výrobu měkkých kapslí. Tento patent kromě toho uvádí, že tyto tri směsi pryskyřic lze spojovat s přídavnými složkami, aby se vytvořil filmotvorný póly měrní pro30 středek. Tento odkaz však nepopisuje přínos, který lze docílit použitím jota-karagénanu s určitými modifikovanými škroby.
Japonská patentová přihláška HEI9 25 228 popisuje film měkké kapsle, který' má jako nezbytné složky agar a ve vodě rozpustné vyšší polymery, například karagénany. Tento odkaz nezmiňuje
3? nebo nepopisuje spojení jola karagénanu a modifikovaného škrobu s hydratační teplotou pod 90 °C pro tvorbu filmů, které mají vy nikající vlastnosti pro přípravu měkkých kapslí.
Podobným způsobem popis japonské patentové přihlášky ei HEI5-31O 529 popisuje film na vytváření kapsli, který obsahuje agar a karagénan. Odkaz upozorňuje, že jako výhodný byl zjištěn
4o kappa-karagenan. V tomto odkazu není žádná zmínka o začlenění modifikovaných škrobů do filmotvorného prostředku.
Japonský veřejný bulletin patentového popisu 61-10 508 popisuje kapsle vyrobené z polysacharidů, které obsahují karagénan a bázi, která obsahuje vícemoené alkoholy. Vícemoenc alkoholy zahrnují sorbitol, ethylenglykol, glykol, glycerin apod. Nejsou zmíněny jota karagénan ani modifikované škroby.
Další odkaz, který navrhuje použití kappa-karagénanu pro vytváření kapslí, se nalézá v popisu japonské patentové přihlášky SHO60 12 943. Tento odkaz popisuje výlučné použití kappa50 karagénanu v koncentracích od 1 do 12% hmotnostních. Tento odkaz rovněž navrhuje, že pro zvýšení pevnosti filmu lze začlenit vhodná zvláčňovadla nebo želatiny.
PCT přihláška WO 00/10 538, Banner Pharmacaps, popisuje bezzelatinovou kapsli, kterou tvoří: a) 8 až 50 % hmotnostních ve vodě rozpustného nebo ve vodě rozpustného zvláčňovadla;
b) 05, až 12 % hmotnostních kappa-karagénanu;
c) 0 až 60 % hmotnostních dextrinů; a
d) 1 až 95 % hmotnostních vody, !() přičemž kappa-karagénan obsahuje alespoň 50 % hmotnostních veškerých pryskyřic, které tvoří nebo přispívají ke tvorbě termoreverzibilních gelů v prostředku. Tato přihláška nenavrhuje spojení filmotvorného škrobu a jota pro tvorbu filmu, které mají vynikající vlastnosti pro přípravu měkkých kapslí.
U.S. patent 5 089 307, Ninomiya aj. popisuje teplem nepropustně uzavíralelný. jedlý film, tvořený filmovou vrstvou, která se skládá v podstatě z: l) ve vodě rozpustného polysaeharidu skládajícího se hlavně z karagénanu; 2) polyhydroxyalkoholu; a 3) vody. Film podle tohoto patentu má obsah vody nikoli větší než 25% hmotnostních a hmotnostní poměr polyhydroxyalkoholu k ve vodě rozpustném polysaeharidu v rozmezí od 1:5 do 1:1. Zatímco odkaz zmiňuje všechny tří (3) formy karagénanu. kappa, jota a lambda, nenavrhuje nebo nepopisuje složení kapsle, která obsahuje jota-karagénan a modifikovaný škrob, například hydroxypropylovaný tapiokový škrob.
U.S. patent 5 817 323. Hutchison aj., popisuje prostředek pro použití na pouzdro poživatelné kapsle, který'je tvořený želatinou a zvláěňovadlem. například glyeerolem, společně s další sloučeninou, která tvoří druhotnou matrici pro zvláéňovadlo. Tato další složka sc popisuje jako typicky jsoucí nebělený acetát bramborového škrobu. Tento patent nenavrhuje nebo nepopisuje požití jola-karagénanu jako elastifikačního činidla pro filmotvorné modifikované škroby .
U.S, patent 4 804 542, Fischer aj., popisuje želatinové kapsle skládající se z pláště kapsle a náplně, přičemž plášť obsahuje želatinu a alespoň 1 % hmotnostní činidla vy braného ze skupiny skládající se ze škrobu, škrobových derivátů, celulóz, celulózovýeh derivátů, práškového mléka, nehygroskopiekýeh mono-, di- a oligosacharidů, trisílikátu hořčíku a oxidu křemičitého. Tato činidla se popisují jako schopná absorbovat vodu v množství alespoň 10% hmotnostních jejich vlastní hmotnosti. Tento patent uvádí, že plášť kapsle může být použit při obsahu ve vodě mísilelných. ve vodě rozpustných, na vodu citlivých nebo hvdroťilních materiálů. Tento patent nezmiň uj e jota-karagénan.
U.S. patent 3 865 603, Szymanski aj.. se týká modifikovaným škrobem nastavených želatinových prostředků. Tento patent popisuje modifikované škroby s hydratační teplotou pod 99 °C pro použití se želatinou savčího původu při hmotnostním poměru 1:9 až 1:1 (škrob k želatině). Není učiněna žádná zmínka o jota-karagénanu nebo o zvláštní potřebě výroby měkkých kapslí s teplotou nepropustného uzavírání podstatně nižší než je teplota tavení filmu.
Výrazem obilný škrob se dále rozumí škrob z běžných obilovin, kukuřice a rýže.
Podstata vynálezu
5() Tento vynález poskytuje prostředky pro výrobu kapslí, zejména měkkých kapsli a zvláště měkkých kapslí vyráběných s použitím rotačního lisovacího opouzdřovacího zařízení. Vynález poskytuje prostředky, které nepoužívají želatinu savčího původu, a proto překonávají nevýhody spojené s materiály odvozenými z kolagenu. Prostředky podle tohoto vynálezu neobsahují žádná významná množství želatiny, ale místo toho vyžadují alespoň dvě činidla: 1) módi li kovaný škrob s hydratační teplotou pod 90 °C a 2) jota-karagénan.
-4 CZ 300190 Bó
Vynález se týká sušeného filmového prostředku, vhodného na měkké kapsle, který' v podstatě obsahuje 42 až 84% hmotnostních gclotvomých složek obsahujících směs jota-karagénanu a modifikovaného škrobu; vodu; zvláčňovadlo a pufr, kde hmotnostní poměr modifikovaného škrobu k jota-karagénanu je alespoň 1.5:1.
Dále prostředek vhodný na tváření měkkých kapslí, který obsahuje jota-karagénan a alespoň jeden modifikovaný škrob vybraný ze skupiny obsahující hyd roxy propy lový tapiokového škrobu, hydroxypropvlový obilný škrob, kyselý zředěný hydroxypropy lovaný obilný škrob, bramborový io škrob, předže lati no váný modifikovaný obilný škrob, a kde škrob má hydratační teplotu pod °C. a kde hmotnostní poměr modifikovaného škrobu kjotakaragénanu se pohybuje od 1,5:1 do
4.0:1.
Jak si kvalifikovaný odborník na výrobu měkkých kapslí uvědomí, film tvářený na bubnu opouz15 dřovacího stroje se nazývá „vlhký film“. Tento film se používá v rotační opouzdřovaeím stroji na vytváření plněných kapslí. Tyto kapsle se potom suší s použitím řady technik. Během sušení se voda odstraňuje z náplňového materiálu (když náplňový materiál je hydrofilní) a z pouzdra kapsle. Výsledkem je měkká kapsle se „suchým filmem. Suchý film tvoří různé složky, tj. karagénan. zvláčňovadlo, modifikovaný škrob apod. a „vázaná voda. Vázaná voda, od 6 do 12% ?o hmotnostních vztaženo na suchý film, není snadno odstranitelná s použitím obvyklých sušicích technik a neuvažuje se, když se popisují složky suchého filmu, jako procenta prostředku. Hodnoty suchého filmu se počítají jako hodnoty zakládající se na předpokládaných hmotnostních procentech vázané vody.
Tak například Tabulka 1 ukazuje sloučeniny tvořící prostředek filmu podle tohoto vynálezu a typické ukázky rozmezí hmotnostních procent pro vlhký film a pro suchý film.
Tabulka I
Vzorový přípravek
Složka Vlhký film % hmotnostní Suchý film % hmotnostní 1
Jota-karagénan 6-12 12-14
Modifikovaný škrob 12-30 30-60
Zvláčňovadlo 5-30 10-60
Pufr 05,-2 1 -4
Konzervační činidlo 0-0,2 0-0,4
Jak bude ukázáno na příkladech, jedno / hledisek předloženého vynálezu spočívá v objevu, že hmotnostní poměr modifikovaného škrobu k jota-karagénanu je rozhodující pro tvorbu uspokojujícího filmu. Hmotnostní poměr modifikovaného škrobu k jota-karagénanu je alespoň 1,5:1, s výhodným rozmezím od 1,5:1 do 4:1. Další znak, který je výhodný pro charakterizování filmu podle tohoto vynálezu, je tlak spojování. Směs modifikovaného škrobu, jota-karagénanu a dalších složek by měla dát vlhký film. který se spojuje při tlaku nad 207 kPa.
Popsán je tedy prostředek, který'je vhodný pro tvorbu filmu pro opouzdřování materiálů, prostředek obsahuje modifikovaný škrob a jota-karagénan v hmotnostním poměru alespoň 1,5:1; uvedený film má schopnost spojovat se pod tlakem alespoň 207 kPa (30 psi). Dále je zde popsán prostředek, kde hmotnostní poměr modifikovaného škrobu k jota-karagénanu se pohybuje od
1,5:1 do 4:1, výhodněji od 2:1 do 3:1. Kromě toho se vynález týká filmotvorncho prostředku, který má schopnost spojovat se za tlaku v rozmezí od 207 kPa do 2 070 kPa (30 až 300 psi) a při teplotách v rozmezí od 25 do 80 QC, V ještě výhodnějším provedení má film podle tohoto vynálezu teplotu tavení o 2 až 25 °C, výhodněji o 3 až 15 °C a nej výhodněji o 4 až 9 °C vyšší než je jeho teplota spojování.
Konkrétněji, prostředek podle tohoto vynálezu (vyjádřeno jako vlhký film) obsahuje od 5 do 50% hmotnostních modifikovaného škrobu; výhodněji 15 až 40% hmotnostních a výhodný modifikovaný škrob jc hydroxypropylovaný kyselý modifikovaný obilný škrob. Vynález je rovněž nej výhodněji prostředek, kde jota-karagénan tvoří alespoň 6 a až do 12 % hmotnostních pro15 středku. Prostředek podle tohoto vynálezu může rovněž obsahovat zvláěňovadlo. např. glycerin a zvláěňovadlo může tvořit až 50 % hmotnostních prostředku, výhodněji do 30 % hmotnostních.
Je zde rovněž popsán sušený filmový prostředek pro měkké kapsle; prostředek se skládá v podstatě z 42 až 84% hmotnostních gelotvorných látek, které tvoří směs jota-karagénanu a modifikovaného škrobu; zvlácňovadlo: a pufr.
Je zde rovněž dále popsán prostředek, který je vhodný pro tváření měkkých kapslí; prostředek obsahuje jota-karagénan a alespoň jeden modifikovaný škrob vybraný ze skupiny skládající se z hydroxypropylovaného tapiokového škrobu, hydroxypropylovaného obilného škrobu, kyselého zředěného hydroxypropylovaného kukuřičného škrobu, bramborového škrobu, předzelatinovaného modifikovaného obilného škrobu a kde uvedený škrob má hydratační teplotu pod 90 °C a kde hmotnostní poměr modifikovaného škrobu k jota-karagénanu se pohybuje od 1,5:1 do 4,0:1. Vynález se rovněž týká měkkých kapslí, které se skládají z pouzdra a náplňového materiálu, kde pouzdro je film podle tohoto vynálezu.
Obecně tento vynález poskytuje prostředky, které účinně slouží jako náhrady obvyklých prostředků na bázi želatiny savčího původu. Prostředky tedy mají mnohé z žádaných důležitých vlastností želatiny. Prostředky podle tohoto vynálezu tvoří filmy, které jsou mechanicky pevné a vykazují pružnost, která je dostačující pro roztažení během plnění (vyfukování). Film podle tohoto vynálezu má tedy rozměrovou stálost, pružnost a pevnost odpovídající použití při nepřetržitém způsobu, který vyžaduje snímání z licího bubnu a následnou dopravu k rotačním lisovacím nástrojům. Neočekávaně jc spojovací nebo nepropustně uzavírací teplota podstatně nižší než teplota tavení filmu podle tohoto vynálezu. Takto filmy, vytvořené z prostředků podle tohoto vynálezu, když jsou podrobeny dostatečnému tlaku a zvýšené teplotě, se zároveň během plnicí a
4i) stříhací části rotačního lisovacího způsobu spolu spojují.
Další neočekávanou vlastností filmů podle tohoto vynálezu je to, že nepropustné uzavíráni se děje při podstatně nižších tlacích než které vyplývají ze zkušenosti s prostředky na bázi želatiny savčího původu. Například, obvyklé filmy na bázi želatiny savčího původu se nepropustně uzaví45 rají při tlacích 1 724 kPa (250 psi), přičemž nové filmy podle tohoto vynálezu se nepropustné uzavírají při 207 kPa a výhodněji při 552 kPa (30 až 80 psi). To šetří energii a snižuje z rotačního lisování známé opotřebení. Rovněž film podle tohoto vynálezu, když je suchý (Film obsahuje 6 až 12 % hmotnostních vody), jc trvanlivý a nepropustný pro hydrofobní kapaliny.
Jak je použito v tomto popisu a v nárocích, výraz „spojování'1 je míněn tak, že znamená svařování dvou (2) filmů s použitím tlaku tak, aby výsledkem byl spoj, který nelze snadno rozpojit. Spojování dvou filmů během rotačního lisovacího způsobu má za následek nepropustný uzávěr, který je přiměřený tomu, aby udržel kapalnou náplň měkké kapsle po dobu předpokládané životnosti pouzdra.
Ve výhodném provedení vynález poskytuje prostředek, který' obsahuje alespoň jeden modifikovaný škrob a jota-karagénan v hmotnostním poměru od 1,5:1 do 4:1: zvláčňovadlo: pufr a volitelně konzervační činidla. l akové materiály lze tvářet na filmy, které mají dostačující uspořádání, pružnost a pevnost pro přemísťování z teplotně řízenc licí ploehy. Neočekávaně bylo zjištěno, že spojení karagénanu, zejména jota-karagénanu a alespoň jednoho škrobu tvoří filmy, které mají vlastnosti umožňující, aby film byl zvratné (rcverzibilnč) napínán během kroku plnění kapsle.Tyto prostředky, jako vlhké filmy, výhodně obsahují vodu, 6 až 12% hmotnostních jota-karagénanu, 12 až 30% hmotnostních modifikovaného škrobu, 5 až 30% hmotnostních zvlácňovadel, 0,5 až 2 % hmotnostní pufrů a volitelně O až 0,2 % hmotnostní konzervačních κι činidel.
V jiném provedení vynález poskytuje filmy obsahující vodu a systém pevných látek. Ve filmech podle tohoto vynálezu systém pevných látek zahrnuje modifikovaný škrob a jota-karagénan. Filmy podle tohoto vynálezu jsou schopny udržet si tvar bez použití podpůrné konstrukce; nepoz15 bývají tvar rozštěpováním, protahováním, rozpadem nebo jinak zhroucením filmu, když tento nemá podpůrnou konstrukci. Nicméně, filmy mohou být tahem nebo tlakem do určité míry roztaženy, když se uplatní přiměřená vnější síla.
Jak je použito v tomto popisu a v nárocích, výraz „modifikovaný škrob“ zahrnu je takové škroby,
2<> jako jsou hydroxypropylované škroby, kyselé zředěné škroby apod. Jediný přírodní škrob, udávaný jako funkční s jota-karagénanem pro přípravu filmů podle tohoto vynálezu, je bramborový škrob, tím výraz „modifikovaný škrob“ je míněn včetně přírodního, nemodifikovaného bramborového škrobu. Obecně jsou modifikované škroby výrobky připravené chemickým působením na škroby, například kyselinou ošetřené škroby, enzymy ošetřené škroby, oxidované škroby, zesífo25 váné škroby a jiné škrobové deriváty. Je výhodné, aby škroby byly derivalizovány modifikováním postranních řetězců hydrofllními nebo hydroťobními skupinami, aby tvořily složitější strukturu se silným vzájemným působením (interakcí) postranních řetězců.
Pečlivou prací vynálezců bylo vymezeno, že některé škroby jsou v prostředcích podle tohoto w vynálezu stěží funkční a zahrnují vyšší amylózové škroby, přírodní škroby jiné než bramborový škrob a zesilované škroby. Podobně by podle tohoto vynálezu nebyly výhodné hydrogenované škrobové hydroxyláty, které se používají pro podporu rozpadu želatinovýeh kapslí.
Dvě vlastnosti, které pomáhají charakterizovat modifikované škroby, jsou podle tohoto vynálezu
3? výhodné a jsou to 1) hydratační teploty pod 90 °C a 2) schopnosti vytvářet film. Pečlivým studiem četných škrobů bylo vymezeno, že podle tohoto vynálezu nejsou výhodné následující škroby: tapiokový dextrin, vyšší amylóžový nemodifikovaný obilný škrob, modifikovaný voskový obilný škrob, nezrnitý škrob, modifikovaný vyšší amylózový obilný škrob a předžclatizovaná rýžová mouka.
Dále je zde popsána poživatelná měkká kapsle, která je tvořena:
1. měkkým, suchým pouzdrem, kterc obsahuje:
a) 12 až 24 % hmotnostních jota karagénanu;
b) 30 až 60 % hmotnostních modifikovaného škrobu;
e) 10 až 60 % hmotnostních zvláčňovadla;
d) I až 4 % hmotnostní pufrového systému dihydrogen fosforečnanu sodného; a kde uvedené pouzdro obklopuje:
2. náplňový materiál měkké kapsle.
. 7 .
CZ 300190 Bó
V dalším provedení vynálezu jc popsána kapsle, kde zvláčňovadlo je tvořeno glycerinem nebo sorbitolem nebo jejich směsí a modifikovaný škrob se vybírá z modifikovaného obilného škrobu, kyselého modifikovaného hydroxypropylovaného obilného škrobu a hydroxypropylovaného kyselého modifikovaného tapiokového škrobu.
Karagénan je známý již desetiletí jako výhodná potravinářská přísada. Zatímco sůl a cukr jsou spíše jednoduché potravinářské přísady, tak technologicky je karagénan poměrně komplexní a na trhu jsou stovky různých produktů, které se nazývají karagénan. s vysoce rozdílnými cenami a funkcemi. Karagénan se získává vodnou extrakcí přírodních kmenů mořských řas io Gigartinace(K\ Solieriaceae, Phyllophoraceae a llypneaceae^ rodů třídy Rhodophyceae (červené mořské řasy). Tři hlavní formy karagénanujsou známé jako jota- kappa- a lambda-karagénan.
Lambda a kappa karagénany se typicky nevyskytují společně v téže rostlině, jelikož však různé druhy jsou sklízeny společně, tak extrakce dává typickou směs kappa a lambda s průměrem kolem 70 % kappa a 30 % lambda. Euchenui Spinosum je zdroj mořských řas pro získávání is jota-karagénanu buď jako extrakt nebo jako zpracovaná mořská řasa Euehema. Během zpracování karagénanu je obvyklé, žc před dodáváním mořských řas do zařízení na získávání karagénanu nedochází k třídění. Mořské řasy se typicky prodávají na základě typu mořské řasy a obsahu písku, soli, kamení a vlhkosti a nikoli na základě funkční specifikace. Proto výrobci karagénanu musí zkoušet každou dodávku mořských řas, aby zjistili jakosti extrahovatclného karagénanu a
2ii aby viděli, jaká přizpůsobení výrobního postupu jsou potřebná pro získání požadované specifikace. Karagénany jsou ke koupi na trhu jako standardizované a nestandardizované karagénany. Standardizace se provádí buď míšením různých čistých karagénanových várek (křížové míšení erossblending) nebo směšováním jedné nebo více karagénanových várek s dalšími přísadami, jako jsou soli (KCI, NaCI a CaCT) nebo cukry (sacharóza, dextróza. maltodextriny, laktóza) nebo obojím, aby se docílila požadovaná specifikace. Jak je použito v tomto popisu a v nárocích, udaná hmotnostní procenta pro jota-karagčnan zahrnují standardizační přísadu.
Všechny karagénany jsou ve vodě rozpustné pryskyřice, které mají obecný strukturní znak, že jsou to nevětvené polysaeharidy s cukrovou páteří střídajících se jednotek, skládajících se ni z galaktózových jednotek spojovaných 1,3-p-D-vazbami a rovněž 1.4-a-D-vazbami. Základní vlastnosti jota-karagénanu, kappa-karagénanu a lambda-karagcnanu jsou dány počtem a polohami esterových sulfátových skupin. Jota-karagénany obsahují přibližně 30 % hmotnostních
3,6-anhydro-D-galaktózy a 32 % hmotnostních estersulťátu. Molova hmotnost se pohybuje od 100 000 do 500 000 daltonů. Gelující karagénany (kappa a jota) obsahují „vnitřní“ kruh - kruh
3,6-anhydro. Přítomnost eslersulfátu způsobuje, že karagénany mají záporný náboj při všech hodnotách pH a je odpovědná za to. že karagénany jsou vy soce reaktivní molekuly. Prodávané karagénany jsou typicky nikoli dobře definované sloučeniny. Avšak pečlivou jakostní kontrolou jsou obchodně dostupné poměrně čistě materiály se specifikovanými vlastnostmi.
-to Typy gclujíeích karagénanu (kappa a jota) jsou biologicky syntetizovány živými mořskými řasami jako ne gel lijící předchůdci; ty se potom přeměňují na gelující formu působením enzymu dek i n kázy, který kata lyžuje tvorbu 3,6-anhydrogalaktózového kruhu. Jak bylo zmíněno shora, jota-karagčnan produkuje jenom Euehema Spinosum a dává nejpevnější gely s ionty vápníku (Ca). Gely jsou velmi pružně a zcela prosté syneréze (vylučování kapalné fáze stárnutím) při normálních koncentracích pro potravinářské použití (tj. při 0,5 až 2 % hmotnostních). Ačkoli jota karagénan s Na' negeluje. zředěné roztoky jota-karagénanu budou tvořit tixotropní roztoky rovněž s Na’, protože působí jako stabilizující činidlo. V nejlepším způsobu podle tohoto vynálezu je obsah Ca’* se udržuje na minimu.
Spřaženc jednotky 1,3- a 1,4- v jota karagénanu jsou D-galaktoso-4-sulfál a 3,6-anhydro-D galaktoso- 2-sul fát. Avšak některé z 3,6-anhydro D-galaktoso-2-sulfátové kruhy lze nahradit D-galaktoso-6-sulfátem, který může značně snížit gelovaeí sílu jota karagénanu.
- 8 CZ 300190 B6
Jota-karagčnany výhodné v prostředku podle tohoto vynálezu by měly vyhovovat specifikaci stanovené USA a evropskými správními místy. Jota- karagénan by se němči rozpadat a měl by vyhovovat minimálním viskózním standardům, což odpovídá molově hmotnosti 100 000,
Na karagénanových gelech se často měří syneréze pro stanovení rozpadové odolnosti a odlišuje jota-karagénan od kappa-karagénanu. Po změření rozpadové odolnosti sc gel přenese na Petři ho misku a přikryje sc, aby se zabránilo odpařování z gelu. Typicky po čtyřech (4) hodinách se měří množství volné vody (syneréze). Vysoká hodnota udává silně gelu jící kappu, kdežto žádná syneréze udává jotu.
o
Tabulka II přehledné sestavuje analytické vzory a hodnoty jota-karagénanu.
Tabulka II
Typické analytické parametry a hodnoty jota-karagénanu
[ Parametr Typické hodnoty (Ca-jota) Typické hodnoty (Na-jola)
Pevnost gelu 0 - 100 g/cm2 (1,5% karagénan) o
1 pH 7- 10 (v 1,5% gelu) 7-10
Visko žita 10-30 cP (l0’?' 3-lO'2Pa‘s) (1,5% při 75 UC) 10-30 ’ i
Chloridy 0 1 % (jako KC1) 0 - 1 %
Vápník 2 6% i 0 0,5%
Sodík i - 1 % 3 - 5 %
Draslík 3 5 % 4 - 7 %
Rozsáhlým výzkumným úsilím vynálezci stanovili, že jota-karagénan samotný nedává přijatelný film a že modifikovaný škrob samotný nedává použitelný film pro opouzdření. Bez vázání se na teorii nebo mechanizmu se má za to. že jota-karagénan a modifikované škroby vzájemně synergetiekv působí na získání Filmu o dostačující pevnosti a pružnosti, aby byl výhodný při opouzdřovací m způsobu.
Film vyrobený z prostředků podle tohoto vynálezu má žádoucí vlastnosti filmů vyrobených z želatiny a slouží jako účinná náhrada želatinových filmů ve skutečnosti ve všech způsobech, které používají vodné že lat i nové prostředky pro výrobu měkkých kapslí. Mezi těmito způsoby jsou rotační lisovací opouzdřovací způsob, vratný lisovací opouzdřovací způsob, soustředný bubnový způsob a způsob pro opatřování tablet povlakem filmu. Způsob opatřování povlakem filmuje rovněž rotační lisovací způsob, jak se popisuje v U.S, patentu 5 146 730. jehož popis je v celistvosti začleněn do odkazů tohoto dokumentu. Prostředky podle tohoto vynálezu tedy poskytují:
i) mechanicky pevné, pružné Filmy, s nastavením teplotně řízeného licího bubnu obecně od 15 do 60 sekund, výhodně menč než na 20 sekund:
- QCZ 300190 B6 ii) filmy, které když jsou uvedeny do vzájemného styku, se spojují při teplotách od 25 do 80 °C a tlacích od 207 do 2 070 kPa (30 až 300 psi):
iii) filmy, kterc se spojují (tvoří nepropustné uzávěry v rotačním lisovacím způsobu) při teplo5 táeh významně nižších než jsou teploty tavení filmů: a i v) pevné, trvanlivé suché filmy.
Ještě další výhody prostředků podle tohoto vynálezu zahrnují: io
i) hotové kapsle nemají sklon kzesíťování nebo nerozpustnosti následkem vzájemného působení s materiály, například aldehydy a fenoly a ketony, které mohou být přítomni v náplni kapsle nebo pouzdru nebo které se během času tvoří oxidací: a i? ii) hotové kapsle vykazují větší stálost, když jsou vystaveny zvýšené vlhkosti než kapsle, které jsou vyrobeny s použitím želatiny.
Prostředky podle tohoto vynálezu mají schopnost tvořit nevyztužené vlhké nebo suché nebo obojí fiImy. tj. filmy, které nevyžadují vyztužení, aby si zachovaly tvar a uspořádání. Kromě toho se nerozpadají, netrhají nebo nepraskají, pokud není uplatněna nějaká významná vnější síla. Prostředky podle tohoto vynálezu se tvářejí na filmy jakýmkoli z různých vhodných způsobů. Ačkoli ve spojení s rotačním lisovacím způsobem je výhodné lití nebo vytlačování na licí buben, budou další způsoby tváření filmů kvalifikovaným technickým odborníkům zjevné.
Do prostředků lze začlenit rovněž další složky, za předpokladu, že nemění vlastnosti teploty tavení a spojování filmu podle tohoto vynálezu. Typické ukázky těchto přídavných složek zahrnují ochueovaeí činidla, opacitní činidla, konzervační činidla, křehkost brzdící činidla, barviva a rozpadová činidla. Když se tyto složky přidávají, tak jsou prostředky podle tohoto vynálezu typicky v roztaveném stavu. Přijatelné je použití obvyklých jakostí farmaceutických nebo potřásá vinařských přísad.
Jak je použito v tomto dokumentu, výraz „množství modifikovaného škrobu, účinné pro tvorbu strukturovaného filmu“ znamená množství modifikovaného škrobu, které je dostačující pro tvorbu filmu nebo gelu, který neteče, ale má rozměrovou stálost. Výhodněji výraz ..účinné pro tvorbu strukturovaného filmu znamená množství modifikovaného škrobu, které je dostačující pro tvorbu rozměrově stálého filmu, který' má tloušťku alespoň 0.01 palce (0,254 mm).
Výraz „účinné elasli Ukuj ící množství“ znamená množství jota-karagénanu, které je dostačující, aby posky tlo prostředek na bázi škrobu ve formě filmu s dostatečnou pevností pro sejmutí z licího bubnu během rotačního lisovacího způsobu a rovněž dostačující pružnost pro změnu tvaru (deformaci) během rotačního lisovacího způsobu, když náplňový materiál je přítomen mezi dvojicí filmů prostředku (při vyfukování).
Výraz ..teplota spojování“ znamená teplotu, při které dva protilehle filmy, ve vzájemném sty ku se na sty kovém rozhraní smísí za vzniku jednoho, nerozeznatelného a neoddělitelného uspořádání.
Hmotnostní poměr modifikovaného škrobu k jota-karagénan je ve vynálezu alespoň 1,5:1. výhodněji od 1,5:1 do 4:1, nejvýhodněji od 2:1 do 3:1. Prostředky podle tohoto vynálezu mají neočekávaně důležitou vlastnost a to, že teplota tavení jc podstatně vyšší než teplota spojování.
Výhodně je teplota tavení filmu podle tohoto vynálezu o 3 až. 15 °C a výhodněji o 4 až 9 °C vyšší než teplota spojováni.
Bez vázaní se na jakoukoli teorii nebo mechanizmus se má za to, že jota-karagénan funguje jako elastifíkační činidlo. Jinými slovy, toto elastifikační činidlo činí jinak nepružný film z modifiko55 váného škrobu pružným. V důsledku toho mají filmy podle tohoto vynálezu „paměť“ a jsou schopny vracet se v podstatě do původní velikosti a tvaru po tom. eo byly podrobeny deformující síle. Například film. vyrobený zc škrobo-karagénanových prostředků podle tohoto vynálezu, který se natahuje do délky nebo do šířky nebo oběma směry', se během doby v podstatě vrátí do své původní délky.
Jak bylo diskutována shora, modifikované škroby výhodné podle tohoto vynálezu zahrnují takové škroby, které mají hydratační teplotu pod 90 °C. Hydratační teploty pro většinu škrobů jsou dostupné v literatuře, například jako údaje o prodávaných výrobcích. Tam, kde nejsou z literatury dostupné, tak lze hydratační teploty snadno stanovit s použitím technik, které jsou kvalifikovalo ným technickým odborníkům známé. Vhodné škroby musí být rovněž schopny tvořit vodné směsi s vodou v koncentraci alespoň 20 % hmotnostních, aby se získala smés. která má viskozitu
000 až 80 000 centipoisů (cp) (60 až 80 Pa-s), měřeno při smykové četnosti 10 s ' při teplotě, při které k hydrataci škrobu dochází.
Typické ukázky prodávaných škrobů, které jsou výhodné podle tohoto vynálezu, zahrnují Pure CoteIMB760 a B790 (kyselý modifikovaný hydroxypropylovaný obilný škrob). Pure Cote1M B796 (předželatínovaný modifikovaný obilný škrob) a Pure CoteIMB965 (předsušený kyselý modifikovaný přírodní obilný škrob), všechny prodávané společností Grain Processing Corporation, Muscaline, lowa, USA. Další výhodné, komerčně dostupné módi Ukované škroby
2d zahrnují C AraTexIM 75701 (hydroxypropylovaný kyselý módi Ukovaný tapíokový škrob) prodávaný společností Cerestar, lne. Hammond, Indiana, USA; M250 a Ml80 (maltriny) a PureDenťMB890 (modifikovaný obilný škrob) od Grain Processing Corporation; a Midsol Crisp (modifikovaný vyšší amyíózový obilný škrob) od společnosti Midwest Grain. lne., Atkinson,. Kansas. USA. Jediný přírodní (nemodifikovaný) škrob, který je výhodný pro použití v tomto
2? vynálezu je bramborový škrob. l akový škrob je k dostání u společnosti Roquette jako výrobek Potato Starch Supra Baeter.
Vynález může obsahovat geneticky (rekombínačně) modifikované a hybridizovanc škroby. Geneticky modifikované a hybridizovanc škroby zahrnují takové, které byly vyrobeny pro změnu fyzikálních vlastností nebo poměru amylózy k amylopektinu nebo obojího. Výhodný škrob je kysele hydrolyzovaný kukuřičný škrob, modifikovaný 2-hydroxypiOpyletherovými funkčními skupinami. Tento škrob má v Chemical Abstracts Scrvieie Registry označení č. 68 584-86-1. Materiál prodává jako PURE-COTE® B760 a B790 společnost Grain Processing Corporation.
Jota-karagénan je přítomen v prostředcích podle tohoto vynálezu v takovém množství, které ve spojení se škrobem účinně způsobuje, že prostředek má požadované vlastnosti jako želatina. Jak by lo diskutováno shora, kvalifikovaný technický odborník ocení, že film se vyskytuje jako prostředek jako vlhké pouzdro a jako suché pouzdro. To je důsledkem vypařování vody z. filmu během postupu výroby měkkých kapslí. Výhodná množství jota-karagénanu se pohybují od 6 do
4o 12 % hmotnostních prostředku vlhkého pouzdra. Výhodnější množství jota-karagénanu se pohybují od 7 do 12 % hmotnostních prostředku vlhkého pouzdra. Zejména výhodné prostředky obsahují od 9 do II % hmotnostních jota-karagénanu, vztaženo na hmotnost vlhkého prostředku. Ještě výhodnější prostředky obsahují 10 % hmotnostních jota-karagénanu. vztaženo na hmotnost vlhkého prostředku,
Jak bude ukázáno v příkladech, nelze v tomto vynálezu použít všechny členy rodiny karagénanů. Výhodné jsou standardizované jola karagénany, Zejména výhodný standardizovaný jota-karagénan prodává společnost FMC Corporation, Prineeton, New Jersey, USA. známý jako VISCAR1N® SD389, standardizovaný 15 % hmotnostními dextrózy. Další výhodné jota-karagé50 nany zahrnují nestandardizovaný jota-karagénan od společnosti SKWW BioSystems, Baupt, Francie, známý jako XPU-HGI a nestandardizovaný jota-karagénan od společnosti FMC.
Obecně sc mohou filmolvorné prostředky skládat z jota-karagénanu a alespoň jednoho modifikovaného škrobu a z vody, která prostředek doplňuje do 100%. Nicméně výhodné prostředky podle tohoto vynálezu obsahují zvláč no vadlo, Vhodná zvláěňovadla zahrnují materiály, které se používají pro stejný účel při výrobě kapslí ze želatiny savčího původu. Typické ukázky zvláčňovadel jsou kterýkoli z palety polyhydroxy levých alkoholů, např. glycerin, sorbitol. propylenglykol. polyethylcnglykol a pod. Další zvláčňovadla zahrnují sacharidy a polysacharidy. Sacharidy a polysacharidy, vhodné pro použití podle tohoto vynálezu, lze vyrobit hydrolýzou nebo hydrogenaeí nebo obojím jednoduchých nebo komplexních poíysacharidů.
Tam. kde zvláčňovadla jsou použita, mohou být užita v množství do 60 % hmotnostních prostředku suchého pouzdra nebo 30 % prostředku vlhkého pouzdra. Výhodnější prostředky obsahují od 10 do 25% hmotnostních, vztaženo na hmotnost prostředku vlhkého pouzdra a 30 až io 50 % hmotnostních prostředku suchého pouzdra.
Kapsli tvořící prostředek, tj. prostředek hmoty pouzdra rovněž může volitelně obsahovat inhibitor křehkost. Příkladem inhibitorů křehkosti je směs sorbitolu a jednoho nebo více sorbitanů. Viz U S. patent 4 780 316.
Volitelně může filmotvorný prostředek obsahovat konzervační činidlo a stabilizátory, například směs parabenů, obyčejně methyl- nebo propylparabenů v přibližném poměru 4:1. Parabeny se mohou začlenit do prostředků v hladinách od 0 do 0,2 % hmotnostních pro vlhké pouzdro a od 0 do 0,4 % hmotnostních pro suché pouzdro. Je třeba poznamenat, že v následujících příkladech
2(i byla v pokusných prostředcích začleněna konzervační činidla pro usnadnění uchovávání nesušeného vzorku pro pozdější vyhodnocování. Bez konzervačního činidla by se uchované mokré pásky zničily růstem mikroorganizmů behern jednoho nebo dnou dnů, V komerčním měřítku by se konzervační činidlo typicky k filmotvornému prostředku nepřidávalo, protože mokrá páska by se rychle zpracovávala v opouzdřovacích strojích a potom sušičkami. Usušený film růst mikro25 organizmů nepodporuje.
Vynálezci zjistili, že použití pufrového systému v prostředcích podle tohoto vynálezu je vysoce žádoucí. Použít lze jakýkoli známý pufr, přičemž výhodný je fosforečnanový pufr. Řízení pH taveniny a filmu je vysoce důležité, jelikož karagénan se v podmínkách vysoké teploty a kyse30 losti rychle rozpadá. Jak bylo zmíněno shora, obsah iontů Ca by měl být udržován na nejmenší hodnotě.
Měkké kapsle lze vyrábět v souladu s obvyklými technikami, jak je uvedeno v publikacích Ebert. W.R,. ..Soft elastic gelatin capsules: a unique dosage form - Měkké pružné želatinové kapsle:
jedinečná dávkovači forma. Pharmaceutical Tech., říjen 1977: Stanley. J.P.. „Soft Gelatíne Capsules - Měkké želatinové kapsle. The Theory and Practice of Industrial Pharmacy - Teorie a praxe průmyslové farmacie, 359 až 384 (Lea and Febiger. vyd. 1970); U.S. patenty 1 970 396; 2 288 327; a 2 318 718.
Typicky budou mít kapsle, vyrobené s použitím rotačního lisovacího způsobu, tloušťku vlhkého pouzdra pohybující se od 0,24 do 1,778 mm, výhodně od 0.508 do 1,27 mm a výhodněji od 0,508 do 0.762 mm. Kapsle podle tohoto vynálezu lze vyrábět v jakémkoli požadovaném tvaru s použitím shora uvedeného rotačního lisovacího způsobu.
Náplňový materiál pro měkké kapsle může být jakýkoli materiál ze širokého druhu materiálů, které jsou vhodné pro opouzdřování s použitím rotačního lisovacího zařízení. Do typů materiálů, které jsou vhodné pro opouzdřování se počítají oleje, hydrofilní kapaliny a emulze. Účinné složky. které mohou být obsaženy v olejích a emulzích, jsou hydrofobně a hydrofílně účinné. Kvalifikovaní techničtí odborníci znají a zjistí vhodné náplňové materiály. Tyto náplňové mate50 riály mohou obsahovat kosmetické látky, potravinářské látky včetně vitaminů, kapaliny, polotuhc látky, suspenze, ochucovadla a farmaceutika. Po naplnění sc typicky kapsle suší obvyklými technikami, například sušením na tácech, s použitím bubnových sušiček a dalšími vhodnými sušicími způsoby.
Příklady provedení vynálezu
Následující příklady ukazují určitá hlediska podle tohoto vynálezu. Nicméně musí být chápáno, že tyto příklady jsou podány jenom pro objasnění a nemají za účel mít zcela konečnou platnost co do podmínek a rámce vynálezu. Rovněž by mělo být oceněno, že když jsou dány typické reakční podmínky (např. teplota, reakční doba), lze rovněž použít podmínky, které jsou jak nad, tak i pod těmito specifikovanými mezemi, obecně ovšem méně výhodně.
io Dále lze vynález pochopit z následujících neomezujících příkladů. Každý z následujících prostředků se připraví podle způsobu popsaného dále. Všechny teploty jsou vyjádřeny ve stupních Celsia (°C) a všechny díly jsou díly hmotnostní, pokud není stanoveno jinak.
is Příklad 1
Příprava materiálu na pouzdro kapsle
Pro přípravu roztavené hmoty na tváření filmů byl použit mísíc vybavený vhodným středním smykovým míeliadlem a boční slíraeí zařízením. Nádobu mísiěe lze podle potřeby zahřívat a chladit a volitelně může být konstruován tak, aby uvnitř nádob} bylo možno vytvořit podtlak.
Do mísíce byly přidána a smíšena příslušná množství každé zc složek (s výjimkou škrobu a karagénanu). Potom se přidaly škrob a karagénan a směs se míchala za vakua. Směs se zahří25 vala a nepřetržité míchala do roztavení a homogenizace. Z každého přípravku se odebral} vzorky a nalily se na skleněnou desku, která měla teplotu místnosti. Pro tvorbu odlitku se používala lopatka nebo táhlo se žlábkem o šířce 150 a výšce 1,27 mm. Po ochlazení byl film (o tloušťce 0,6 až 0,8 mm) vyhodnocen na tuhost, křehkost a pevnost filmu. Ty filmy, které byly výzkumníkem hodnoceny jako mající určité možnosti, byly vyhodnocovány co do vlastností nepropustného uzavírání. Film sc pečlivě sejmul zc skleněné desky a přeložil napůl a umístil do přcdchřívaného přístroje na uzavírání sáčků od společnosti Midwest Pacific Corp. Rameno se spustilo a vešlo do styku s přeloženým filmem za uplatnění tepla a tlaku. Toto zařízení je rovněž známo jako impulzu i uzavírací přístroj a byl použit pro vyhodnocení nepropustné uzavíratclnosti vlhkých filmů v laboratoři. Zařízení poskytuje dobré vodítko pro posouzení, zda by pokusný film vytvořil nepropustný uzávěr. Spojení dvou filmů potom bylo kontrolováno a hodnoceno jako slabý nebo dobrý nepropustný uzávěr. Následně byla roztavená hmota naplněna do ohřívaného, výhodně elektricky ohřívaného zásobníku a udržována v roztaveném stavu až nažrala její potřeba pro opouzdřování. Normální tlaky rotačního lisování pro že lat i nové film} jsou v rozmezí od 200 do 300 liber (91 až 136 kg). Při těchto pokusech bylo stanoveno, že lze pro nepropustné uzavírání docílit sníženi tlaku větší než 50 % (34 až 68 kg) a ještě vzniká dobrý nepropustný uzávěr.
Podle shora uvedeného byly připraveny následující přípravky.
Přípravek 1
Přísada i Vlhký film % hmotnostní 1 Suchý film* % hmotnostní
PURE-COTE® B790 15,0 33.94 1
VISCARIN® SD389 8,0 15,38
Glycerin USP*** (zvláčnovadlo) 20,0 45,25
Dihydrogenfosforečnan sodný (pufr) 1,0 2,26
Konzervační činidlo (parabeny) 0,20 0,45
Voda USP**’ 55,8 i
Dextróza 2,71
Přípravek 2
Přísada Vlhký film % hmotnostní Suchý film* % hmotnostní
PURE-COTE® B790 15,0 34,32
V1SCAR1N® SD389“ 10,0 19,45
Glycerin USP** (zvláčnovadlo) 17,5 i 40,05
Dihydrogenfosforečnan sodný (pufr) 1,0 2,29
Konzervační činidlo (parabeny) 0,20 0,46
Voda USP*** 56,3
Dextróza 3.43 . _i
- 14CZ 300190 Bó
Přísada
PURE-COTE® B760 VISCARIN® SD389“ Glycerin USl’“’
Dihydrogenfosforečnan sodný
Konzervační činidlo
Voda USP*
Přípravek 3
Vlhký film % hmotnostní
Suchy film' % hmotnostní
22,0
10,0
25,8
37,29
14,41
43,73
1,0
1,69
0,20
41,0
0,34
Dextróza
2,54
Přípravek 4
Přísada Ί Vlhký film % hmotnostní i Suchy film % hmotnostní
PURE-COTE® B760 28,0 49,56
VISCARINeSD389 11,0 16,55
Glycerin USP*** (zvláčňovadlo) 15,8 27,96
Dihydrogenfosforečnan sodný 1,5 ί 2,65
Konzervační činidlo S 0,20 0,35
Voda USP*** i 43,5
Dextróza '2,92
- 15 CZ 300190 B6
Přípravek 5
Přísada Vlhký film % hmotnostní
PURE-COTE® B790 27
Genuvisco TPM-1® 10
«4* Glycerin USP 20
Voda USP*** 43
Přípravek 6
Přísada Vlhký film % hmotnostní
LYCATAB předželatin. škrob (Roquette) 27,3
VISCARIN® SD389 10,0
Glycerin USP*** 15,0
Dihydrogenfosforečnan sodný 1.0
Konzervační činidlo 0,20
..... ***
Voda USP*** j 46,5
6CZ 300190 B6
Přípravek 7
Přírodní bramborový škrob
Přísada i ; Vlhký film f 1 J % hmotnostní
Bramborový škrob 15,8
Potato Starch Supra Bacter (Roquette) i
i Jota-karagénan 8,0
Glycerin USP*** 15,0
Oihydrogeníbsfbrečnan sodný i J;0
i Konzervační činidlo , 0,20
Voda USP*** í 6o,o :
Přípravek $
í ! Přísada Vlhký film % hmolnosliií ! Suchý film 1 % hmotnostní
PURE-COTE* B790 '23,5 41,96
Jota-karagénan XPU-HGI (SKW) 8,5 15,18
(nestandardizovaný)
Glycerin USP*** 23,0 41,07
Dihydrogenfosfbrečnan sodný l.o 1,79
Voda USP*** 44,0
- 17CZ 300190 B6
Přípravek 9
Jenom kappa - žádný jota
1 Přísada % hmotnostní 1 |
PVRE-COTE® 20.0
Kappa-karagénan 6,0
i Xanthanová pryskyřice 2,0
Glycerin USP*** 20,0
Di hydrogen fosforečnan sodný 1,0
Konzervační činidlo 0,20
Voda USP**’ 50.8 '
Přípravek 10
Přísada Vlhký film % hmotnostní Suchý film ! % hmotnostní ;
PURE-CO1 l·’ B760 23,0 40,03
VISCARIN* SM89 10,45 15,46
Glycerin USP*** 23,0 40,03
Dihvdrogenfosforečnan sodný 1,0 1,74
Voda USP*** 42,55
’ Dextróza 2,73
Vypočítaná hodnota suchého filmu Standardizován 15 % hmotnostními dextrózy
Poznámka: Ve výpočtech suchého filmu obsahu dextrózy zjota-karagénanu je stanoven samostatně.
USP - IJnitated States Pharmacopeia - americký lékopis
Všechny přípravky 1,2,3,6.8 a 10 poskytly výborné filmy, které vykazovaly výborné vlastnosti pružnosti a nepropustného uzávěru. Přípravek 2 poskytl nepropustný uzávěr, ale chabých vlastností ve srovnání s přípravky I. 3 a 4. To mohl být následek poměru modifikovaného škrobu k jota-karagénanu 1,5:1, zatímco přípravky 3 a 4 měly hmotnostní poměr škrobu ke karagénanu \ nadbytku 2,0: l. Přípravek 5 poskytl dobrý film, ale vlastnosti nepropustného uzávěru byly horší
- 18CZ 300190 B6 než u přípravku 3 a 4; to mohlo být následkem příliš vysokého poměru 2.7:1 škrobu ke karagénanu. U přípravku 7, s jediným nemodifikovaným škrobem, o kterém bylo zjištěno, že pracuje s jota-karagénanem, bylo shledáno, že odlévá přijatelný film, který prokazoval dobré vlastnosti nepropustného uzávěru. Na rozdíl od toho přípravek 9, který' obsahoval pouze kappa-karagénan a ? žádný jota-karagénan, dával křehký film, který nemohl byl nepropustně uzavřen. Tento pokus svědčí o tom. že kappa-karagénan v tomto vynálezu není náhradou za jota-karagénan.
Příklad 2 io
Rotační lisovací způsob
Pří pokusu o výrobu plněných kapslí s použitím přípravků 1 až 4. 6. 8 a 10 byl použit standardní rotační lisovací stroj (viz publikaci „The Theory and Practice of Industrial Pharmaey Teorie a praxe průmyslové farmacie'1 Laehman. Lieberman a Kanig, 3. vydání, vydal Lea & Lcbiger). Náplňový materiál byl naplněn do zásobníku rotačního lisovacího opouzdřovacího stroje. Zásobník se zahříval a byl oplášťovaný. Pásky licího materiálu sc tvářely kterýmkoli z obvyklých způsobů, včetně protlačovacího nebo gravitačního podávání kapalných přípravků I až 4, 6, 8 a 10 na otáčející se licí buben. Přípravky se obecně dodávaly na buben s teplotou o 2 až 5 °C nad teplo20 tou tavení přípravku. Tyto teploty se měnily podle jednotlivých konkrétních přípravků. Opouzdřování náplňového materiálu mezi dvěma proužky filmu se provádělo obvyklým způsobem.
Kapsle, připravené podle obvyklého rotačního lisovacího způsobu s použitím přípravků 1, 3, 4 a 10, jak je uvedeno v tomto Příkladu, poskytly trvanlivé kapsle, které po usušení mají podobný vzhled jako tradiční kapsle z měkkého gelu. vyrobené ze želatiny savčího původu.
Příklad 3 jo Vyhodnocení vlastností kapslí
Kapsle, které byly vyrobeny podle shora uvedených Příkladu 1 a 2. byly zkoušeny na rozpad a odolnost vůči urychleným skladovacím podmínkám. Vzorky usušených kapslí byly zkoušeny s použitím standardního USP (USP-Unitated States Pharmacopeia americký lékopis) rozpa55 dového zařízení, opatřeného řízenými kotouči. Zkušebním médiem byla 0.1 M HCI udržovaná na 37 °C. Kapsle praskaly během 3 minut a pouzdro se rozpadalo během 15 minut. Tyto výsledky jsou srovnatelné s výsledky, které se získaly s použitím obvyklých měkkých kapslí ze želatiny savčího původu.
io Doplňkové vzorky se skladovaly v otevřených nádobách 3 měsíce při 40 °C a 75% relativní vlhkostí. (..RIU - Relative Humidity), což jsou standardní podmínky, které se používají pro urychlené vyhodnocování farmaceutických dávkovačích forem. Jako kontrolní vzorky se rovněž vyhodnocovaly s použitím stejných podmínek minerálním olejem naplněné měkké kapsle na bázi želatiny savčího původu. Kapsle z modifikovaného škrobu s jota-karagctianem zůstaly struktu45 rálně nedotčené a vykazovaly jenom změknutí pouzdra. Na rozdíl od toho kapsle na bázi želatiny savčího původu se slepily dohromady a ztratily mnoho ze své strukturální integrity. Kapsle vyrobené v souladu s tímto vynálezem tedy vykazují ve srovnání s obvyklými měkkými kapslemi na bázi želatiny savčího původu dokonalou odolnost vůči vlhkosti a teplotě.
- 19 CZ 300190 B6
Příklad 4
Srovnávací analýza 5
V následující části je provedeno srovnání vlastností přípravku pouzdra kapsle a souvisejících parametrů rotačního lisování pro konvenční materiály na bázi želatiny savčího původu, tj. prostředku. kde film se tvořil jenom zkaragčnanu a prostředků z modifikovaného škrobu s jotakaragérianem podle tohoto vynálezu. Pouze karagénanový prostředek se vyrobil v podstatě podle in popisu uvedeného ve zveřejněné mezinárodní přihlášce WO 97/07 347, stou výjimkou, že se použil 17% karagénan místo 9%, jak je popsáno v mezinárodní přihlášce. Tabulka III uvádí pro každý z prostředků pro použití v rotačním licím způsobu vedle specifických procesních podmínek také teplotu tavení každého prostředku.
Tabulka 111
Kontrolní vzorek želatina Vynález škrob/karagénan Kontrolní vzorek karagénan
Přípravek 30 -45 % želatiny; 10 - 30 % zvláč- ňovadla; voda q.s. 15-20 % škrobu; 8-10 % jota- karagenanu 17 % jota- karagénanu
Typická teplota tavení 50 - 55 °C 80 - 85 °C 95 - 98 °C
Provozní lití 60 - 65 °C přibližně 90 - 95 °C 98-100 C
Teplota spojování pro nepropustný uzávěr (klínová teplota) | 40 -42 °C 1 53 - 75 °C 98 - 100 °C
Tlak 1 J i 100 - 300 psi (6?0 - 2 070 kPa) 50 - 200 psi (345 - 1 379 kPa) nestanoveno
Typická tloušťka pásky 0,28 - 0,040 palce (7,112- 1,016 mm) 0,020 - 0,025 palce (0,58 - 0,635 mm) nestanoveno 1
Rychlost stroje (optimální) 2-3 ot/min 2 - 6 ot/min nestanoveno
*Teplota nepropustného uzavírání (klínová) byly seřízena na teplotu, při které se materiál spojuje, 98 až 100 °C. což je také teplota tavení. Při nižší teplotě nedochází k žádnému spojování. Bylo zkoušeno nepropustné uzavírání kapslí, ale páska se na klínu tavila. Nebyly vytvořeny žádné kapsle.
Tento příklad podporuje závěr, že prostředky ze škrobu a karagénanu podle tohoto vynálezu mají vlastnosti podobné želatině savčího původu a proto umožňují uspokojivé použití v rotačním liso25 vaeírn způsobu. Na rozdíl od toho film, který se vytvoří podle popisu z WO 97/07 347, není přijatelný pro tvorbu měkkých kapslí.
-20CZ 300190 B6
Filmy , které jsou odvozené z prostředků, které obsahují karagénan jako jediný tilmotvorný materiál. nemají požadované vlastnosti želatinových filmů a jsou proto nevhodné pro použití v rotační licím způsobu.
Příklad 5
Následující přípravky byly připraveny tak. jak je uvedeno v Příkladu 1 stou výjimkou, že byly o připraveny v 500gramovém měřítku. Připravené přípravky, jak je uvedeno v Tabulce IV. se nalily na skleněnou desku s použitím soupravy táhla od 1,0 do 1,27 mm výšky (0,040 až 0,050 palců) pro vytvoření pásek podle popisu v Příkladu 1. Pásky filmu se vyhodnotily za vlhka a potom se ponechaly ztuhnout/uschnout přes noc a potom se znovu vyhodnotily. Měřila se pevnost pásek, pružnost, čirost, textura a nepropustná uzavíralelnost za tepla. Všechny hodnoty jsou procenta hmotností, pokud není uvedeno jinak.
Tabulka IV (1. část) o
Hmotnostní procenta vlhkého filmu
Složka i 1 č. 11 č. 12 Č. 13 Č. 14 [ J č. 15 č. 16
1 Kappa-karagénan 5,65 5,65 10.0 Ί 10.0 ) 5.0 2,5
1 Lambda-karagénan 5,65 i i
í 1 Jota-karagénan 5,65 5.0 7,5
’ PURli-COTE™ B760 15,0 22,0 27,3 27,3
Voda , 80,2 : 80,2 56,3 41,0 46,5 46,5
Glycerin 1 8,3 8.3 17,5 25,8 15,0 15,0
Konzervační činidlo 0,2 0,2 0,2 0.2 0,2 i 1 0.2
Na2HPO4 l,o 1,0 :,0 ; 1,0 l·
Pryskyřice ze svatojánského chleba
Xanthanová pryskyřice
3 XPU-APK kappa-karagénan 1 j
3 XPU-GMI směsjola/kappa i !
-21 cl ουυινυ bó
Tabulka IV (2. část)
Složka Γ....... I č. 17 i č. 18 i č. 19 ! č. 20 Γ ' Č. 21 č.22
1 Kappa-karagénan 1,0 10,0 8,0 10,0 10,0 10,0
1 Lambda-karagénan i i
1 Jota-karagénan 9,0
2 PURE-COTE™ B760 27,3 13,55 i 20,0 20,0 20,0 23,0
Voda 46.5 45,0 ! 45,0 48,3 48,3 42,8
í l; (jlycerin 15,0 30,0 : 25,8 20,0 20,0 22,0
Konzervační činidlo 0,2 0,2 03 0,2 0,2 0,2
Na2HPO4 ! 1,0 1,0 1,0 1,0 1,0 1,0
! Pryskyřice 2e svatojánského chleba l 0,25 1 0,5 1,0
Xanthanová pryskyřice 05
3 XPU-APK, kappa-karagénan
J XPU-CMí směs jota/kappa 1
. 77 _
CZ 300190 Bó
Tabulka IV (3. část)
Složka č, 23 ě, 24 Č. 25 č. 26 Č. 27
1 Kappa-karagenan
1 Lambda-karagénan
1 Jota-karagénan
2 PURE-COTE™ 13760 i ! 27,3 20,0 15,0
Voda 68,8 46,5 74,5 50,0 55,0
Glycerin 20,0 15,0 20,0 20,0 20,0
Konzervační Činidlo 0,2 0,2
Na?HPO4 1,0 1,0
Pryskyřice ze svatojánského chleba
Xanthanová pryskyřice
3 XPU-APK kappa-karagénan 10,0 10,0
3 XPU-CMI směs jota/kappa 5,5 10,0 10,0
Dodává společnost CMC Corporation, Princcton. New Jerscy, USA I lydroxypropylovaný obilný škrob Dodává společnost SKW Biosystems io Všechny přípravky, které obsahují kappa-karagénan, PII až F23. dávaly křehký a chabý film bez ohledu na hladinu modifikovaného škrobu (PURE COTE B790). Aní včlenění lambda-karagénanu (FI 1) nebo jola karagénanu (PT2, FI 5 až FI 7) ke kappa nedalo použitelný film. Dokonce Γ17 s 1 % kappa, 9 % jota a 27,3 % modifikovaného obilného škrobu (PURE Cote B790) dával film, který nebyl křehký a dával jen chabý nepropustný uzávěr. Přítomnost dokonce i nízkých is hladin kappa-karagénanu má tudíž nepříznivý vliv na produkci použitelného filmu.
-23CZ 300190 B6
Příklad 6 $ použitím postupu, který· je popsán v Příkladu 5. byly připraveny a vyhodnoceny doplňkové přípravky. Přípravky jsou uvedeny v Tabulce V.
Tabulka V
Složka Č.28 : č. 29 č. 30 č, 31
1 Lambda-karagenan 10,0
1 Jota-karagénan LC-5 standardizovaný sacharózou 10,0
Pure Cote™ B790 15,0 27,3 27,3
2 ΊΉ-1 nestandardizo váný jota 10,0 1
’ XPU-HG1 jota 1 10,0 1
Voda 56,3 46,5 46,5 68,8
Glycerin 17,5 15,0 20,0 20,0
Na2HPO4 1,0 1,0 1,0 1,0
Konzervační činidlo 0,2 0,2 1 0,2 0,2
id Dodává společnost PMC Corp.
Dodává společnost Hercules Corp.
Dodává společnost SKW Biosystems
Přípravek F28 (lambda karagénan plus modifikovaný škrob) dal velmi chabý film, který netvořil i? nepropustný uzávěr. Na rozdíl od toho přípravky F29 a F30 (jota-karagénan plus modifikovaný škrob) daly velmi pevné filmy, který poskytly výtečné nepropustný uzávěry. Přípravek F31 (jenom jota) dal pevný film, který by však nevytvářel nepropustný uzávěr.
-24C7. 300190 B6
Příklad 7
S použitím postupů, které jsou popsány v Příkladech 1 a 2, byly následující přípravky odlity na 5 rotačním opouzdřovacím stroji a vytvářeny na měkké kapsle, které byly naplněné vitaminem E.
Tabulka VI
Složka č. 32 č. Vlhký film 33 Suchý film
Vlhký film Suchý film
Visearin SD-389 standardizovaný jota 10,25 14,97 0 0
Pure Cote B760 25,75 44,25 24.0 41,96
Glycerin 21,0 36,08 22,5 39,34
Fosforečnan sodný pufr 1,0 1,72 IJ) 1,75
i Parabeny 1 0,2 0,34 0,2 0,35
Voda 41,8 42,8 í
XPU HGI i 2,64 9,5 16,61 1
Bylo zjištěno, že přípravky F32aF33scv rotačním opouzdřovacím stroji snadnou zpracovávají. Tyto přípravky představují nej lepší způsob vynálezu a dávají kapsle s velmi málo vadami. Kapsle se potom zkoušely v simulované žaludeční štavě a bylo shledáno, že se rozpouštějí a rozpadají během pěti (5) minul, což je přibližná doba pro prodávané kapsle ze želatiny savčího původu.
-25CZ 300190 Bó
Příklad 8
V tomto pokusu byl pro výrobu měkkých· kapslí použit hydroxy propyl ováný tapioko vý škrob ve spojení s jota karagénanem. V Tabulce VII je uveden tapiokový přípravek č. 34 a porovnávací přípravek z obilného škrobu.
Tabulka Vil
Procenta hmotnostní ve vlhkém prostředku
( Složka 1 č. 34 č. 35
Jota-karagénan (Viscarin SD389) 10,25 10,25
nydroxypropylovaný tapiokový škrob 25,75
Glycerin 21,40 21,40
Dihydrogcnfosforcčnan sodný 41,60 41,60
Voda 1,0 1,0
Hydroxypropylovaný obilný škrob 0 25,75
S použitím poloprovozního opouzdřovací ho stroje byly z přípravku P34 a P35 úspěšně vyrobeny měkké kapsle. Výtěžek je mírou procesní účinnosti. Je vyjádřen jako procenta kapslí, které po usušení zůstaly nepropustně uzavřené, vztaženo na počet vyrobených kapslí. Výtěžek s použitím hydroxypropylovaného obilného škrobu byl poněkud lepší než z modifikovaného tapiokového škrobu. Přípravek e. 35 se použil pro výrobu 100 ()()() měkkých kapslí s vitaminem E. Pro tuto výrobní várku byl zjištěn výtěžek 99.1 %. což se považuje za výtečné.
- 26 Q7. 300190 Bó
Příklad 9
Porovnávací
Přípravkem, který je uveden v Tabulce Vlil, se zkoumá použití kappa-karagénanu jako jediného elastifiku jícího činidla, protože je lacinější než jota-karagénan.
io Tabulka Vlil
Procenta hmotnostní ve vlhkém prostředku
Složka č. 34
Kappa- karagénan 8,0
Pryskyřice ze svatojánského chleba 0,5
Xanthanová pryskyřice 0,25
Hydroxypropylovaný obilný škrob Pure Cote B790 18,00
Glycerin 30,2
Tíihydrogenfosforečnan sodný 1.0
Voda 42,05
Přípravek č. 34 se naplnil do poloprovozního rotačního lisovacího opouzdřovacího stroje a výro15 ba nepoškozených měkkých kapslí nebyla úspěšná. Přípravek by vytvořil film. ale následkem chabé mechanické pevnosti, nízkého součinitele pružnosti a neschopnosti tvořit nepropustné uzávěre' se nemohly být žádné měkké kapsle vyrobit.
2i) Průmyslová využitelnost
Hospodárná výroba měkkých kapslí vyžaduje, aby pásky, které se použijí pro tvorbu gelu, mely určité specifické vlastnosti. Ačkoli želatina savčího původu zůstává zvoleným gclovacím činidlem, existují čelné nedostatky, které by farmaceutický průmysl rád překonal novými, neželatino25 vými kapslemi.
Předložený vynález, který se zakládá na zjištění týkajícím se synergetického působení mezi specifickou formou karagénanu a určitých modifikovaných škrobů, poskytne farmaceutickému průmyslu alternativu za želatinu savčího původu. Prostředky podle tohoto vynálezu byly uskutečně30 ny pečlivým pokusnictvím a vědeckým pozorováním.
V předchozí části se poskytuje podrobný popis výhodných provedení předloženého vynálezu z důvodů osvětlení a nikoli pro omezení. Musí být chápáno, že všechny úpravy (modifikace), rozvětvení a ekvivalenty, které jsou zřejmé kvalifikovaným technickým odborníkům na základě tohoto popisu, jsou zamýšleny jako spadající do rámce vynálezu, jak je uplatňováno v nárocích.

Claims (24)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    5 1. Sušeny filmový prostředek, vhodný na měkké kapsle, vyznačující se t í ni. že obsahuje 42 až 84 % hmotnostních gelotvornýeh složek obsahujících směs jota -karagénanu a modifikovaného škrobu: vodu; zvláěňovadlo a pufr, kde hmotnostní poměr modifikovaného škrobu k jota-karagénanu je 1,5: 1 až 4:1, io
  2. 2. Prostředek vhodný na tváření měkkých kapslí, vyznačující se t í m . že obsahuje jota-karagénan a alespoň jeden modifikovaný škrob vybraný ze skupiny obsahující hydroxypropylový tapiokovcho škrobu, hydroxypropylový kukuřičný škrob, kyselý zředěný hydroxypropylovaný obilný škrob, bramborový škrob, předželatinovaný modifikovaný obilný škrob, a kde škrob má hydratační teplotu pod 90 °C. a kde hmotnostní poměr modifikovaného škrobu
    15 k jota- karagénanu se pohybuje od 1,5:1 do 4,0; 1.
  3. 3. Prostředek podle nároku ^vyznačující s c t í m , že zvláěňovadlo je glycerin.
  4. 4. Prostředek podle nároku 3, v y z n a č u j í c í se tím. že pufr je sodná nebo draselná síil.
  5. 5. Prostředek podle nároku 3, vyznačující se t í m , že dále obsahuje konzervační činidlo.
  6. 6. Kapsle skládající se z pouzdra a náplňového materiálu, vyznačující se t í m , že
    25 pouzdro je tvořeno filmem podle nároku 1.
  7. 7. Prostředek vhodný pro tváření vlhkého filmu pro opouzdřovaeí materiály, vyznačující se t í m . že obsahuje modifikovaný škrob vybraný ze skupiny zahrnující přírodní bramborový škrob, předželatinovaný modifikovaný obilný škrob, předželatinovaný kyselý zředěný modifiko30 vany obilný škrob, kyselý modifikovaný hydroxypropylovaný obilný škrob, bleskově usušený kysele modifikovaný přírodní škrob kukuřice koňského zubu, hydroxy propy lovaný ky sele modifikovaný tapiokový škrob, maltiny. modifikovaný obilný škrob a modifikovaný obilný škrob s vysokým obsahem amylázy a jota -karagenan v hmotnostním poměru 1,5:1 až 4:1, přičemž íl Im je schopen spojoval se pod tlakem 207 kPa až. 2 070 kPa.
  8. 8. Prostředek podle nároku 7,vyznačuj ící se t í m , že hmotnostní poměr je v rozmezí od 1,5:1 do 4:1,
  9. 9. Prostředek podle nároku 7. vyznačující sc tím. že hmotnostní poměr je v rozmezí
    4ii od 2:1 do 3:1.
  10. 10. Prostředek podle nároku 7, vyznačující se t í m , že navíc obsahuje pufrový systém, a kde film je schopen spojovat se pod tlakem v rozmezí od 207 kPa do 2 070 kPa a teplota spojování je v rozmezí 25 až 80 °C.
  11. 11. Prostředek podle nároku 10, vyznačující se tím. že má teplotu tavení o 4 až 20 °C vyšší než je teplota spojování.
  12. 12. Prostředek podle nároku 8. vy zn ač u j í c í se t í m , že modifikovaný škrob tvoří 12 až
    50 30 % hmotnostních filmového prostředku.
  13. 13. Prostředek podle nároku 12. vy zn ač u j í c í se t í m , že modifikovaný škrob tvoří 20 až 30 % hmotnostních prostředku.
    -28CZ 300190 B6
  14. 14. Prostředek podle nároku 9. v y z n a č uj í c í se t í m , že modifikovaný škrob je kysely modifikovaný hyd roxy propy lovaný obilný škrob.
  15. 15. Prostředek podle nároku 9, v y z n a č ti j í c í se t í m . že jota-karagénan tvoří 6 až 12 % 5 hmotnostních prostředku.
  16. 16. Prostředek podle nároku 15. v y z n a č u j í c í se t í m , že karagénan tvoří 8 až 10 % hmotnostních prostředku.
    io
  17. 17. Prostředek podle nároku 16, vyznačující sc tím, Že karagénan tvoří 10% hmotnostních prostředku.
  18. 18. Prostředek podle nároku 7, v y z n a č u j í c í se tím, žc karagénan je standardizovaný jota- karagénan.
  19. 19. Prostředek podle nároku 7, v y z n a č u j í c í se t í m . že modifikovaný škrob a jotakaragénan tvoří alespoň 20 % hmotnostních filmového prostředku.
  20. 20. Prostředek podle nároku 7, v y z n a č u j í c í se t í ni. že navíc obsahuje zvláčňovadlo 2o a pufr.
  21. 21. Prostředek podle nároku 20, vy z n a č u j í c í se t í ni, že zvláčňovadlo se vybere ze skupiny obsahující glycerin, sorbitol, propylenglykol a polyethylenglykol.
    25
  22. 22, Prostředek podle nároku 21, v y z n a č u j í c í se t í m . že zvláčňovadlo tvoří ne více než
    50 % hmotnostních filmového prostředku.
  23. 23. Poživatelná měkká kapsle, která zahrnuje měkké, suché pouzdro, vyznačující se tím, že obsahuje
    a) 12 až 24 % hmotnostních jota-karagénanu;
    b) 30 až 60 % hmotnostních modifikovaného škrobu;
    55 c) 10 až 60 % hmotnostních zviáčňovadla;
    d) 1 až 4 % hmotnostní pufrového systému dihydrogenfosforecnanu sodného;
    přičemž pouzdro obklopuje náplňový materiál měkké kapsle.
  24. 24. Poživatelná měkká kapsle podle nároku 23, v y z n a č u j í c í se t í m , že zvláčňovadlo obsahuje glycerin nebo sorbitol nebo jejich směs a modifikovaný škrob je vybraný ze skupiny obsahující modifikovaný obilný škrob, kyselý modifikovaného hyd roxy propy lovaného obilný škrobu a hydroxvpropylovaného kyselého modifikovaného tapiokového škrobu.
    50 Konec dokumentu
CZ20020037A 1999-07-07 2000-07-03 Filmotvorné prostredky s obsahem modifikovaných škrobu a jota-karagénanu a mekké kapsle s použitím modifikovaných škrobu a jota-karagénanu CZ300190B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US14270499P 1999-07-07 1999-07-07

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ200237A3 CZ200237A3 (cs) 2003-02-12
CZ300190B6 true CZ300190B6 (cs) 2009-03-11

Family

ID=22500942

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20020037A CZ300190B6 (cs) 1999-07-07 2000-07-03 Filmotvorné prostredky s obsahem modifikovaných škrobu a jota-karagénanu a mekké kapsle s použitím modifikovaných škrobu a jota-karagénanu

Country Status (22)

Country Link
US (3) US6340473B1 (cs)
EP (1) EP1105107B1 (cs)
JP (2) JP3947003B2 (cs)
KR (1) KR100541722B1 (cs)
AT (1) ATE345113T1 (cs)
AU (1) AU735699B2 (cs)
BR (1) BR0011489A (cs)
CA (1) CA2375652C (cs)
CY (1) CY1106008T1 (cs)
CZ (1) CZ300190B6 (cs)
DE (2) DE1105107T1 (cs)
DK (1) DK1105107T3 (cs)
ES (1) ES2162614T3 (cs)
GR (1) GR20010300049T1 (cs)
HK (1) HK1034445A1 (cs)
MX (1) MXPA01013434A (cs)
NO (1) NO332023B1 (cs)
PL (1) PL198332B1 (cs)
PT (1) PT1105107E (cs)
TR (1) TR200200272T2 (cs)
WO (1) WO2001003677A1 (cs)
ZA (1) ZA200200109B (cs)

Families Citing this family (131)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20030211136A1 (en) * 1998-09-25 2003-11-13 Neema Kulkarni Fast dissolving orally consumable films containing a sweetener
EP1117736B2 (en) 1998-09-30 2008-08-13 Warner-Lambert Company LLC Modified starch film compositions
GB2342030A (en) * 1998-10-01 2000-04-05 Nestle Sa Confectionery containing iota-carrageenan
US6340473B1 (en) * 1999-07-07 2002-01-22 R.P. Scherer Technologies, Inc. Film forming compositions comprising modified starches and iota-carrageenan and methods for manufacturing soft capsules using same
US6375981B1 (en) 2000-06-01 2002-04-23 A. E. Staley Manufacturing Co. Modified starch as a replacement for gelatin in soft gel films and capsules
AU2001261318A1 (en) * 2000-06-01 2001-12-11 A.E. Staley Manufacturing Co. Highly flexible starch-based films
US6528088B1 (en) * 2000-06-01 2003-03-04 A. E. Staley Manufacturing Co. Highly flexible starch-based films
US6586032B2 (en) * 2000-10-12 2003-07-01 Cp Kelco U.S. Inc. Gelatin-free gummy confection using gellan gum and carrageenan
US6479649B1 (en) 2000-12-13 2002-11-12 Fmc Corporation Production of carrageenan and carrageenan products
ES2257998T3 (es) * 2000-12-20 2006-08-16 Swiss Caps Rechte Und Lizenzen Ag Procedimiento de troquelado rotatorio y cuña de llenado para fabricar capsulas, en especial capsulas blandas.
US20030034458A1 (en) * 2001-03-30 2003-02-20 Fuji Photo Film Co., Ltd. Radiation image storage panel
AU4061702A (en) * 2001-05-15 2003-04-03 Mcneil-Ppc, Inc. Dip coating compositions containing starch or dextrin
US20030070584A1 (en) * 2001-05-15 2003-04-17 Cynthia Gulian Dip coating compositions containing cellulose ethers
US20030072731A1 (en) * 2001-05-15 2003-04-17 Cynthia Gulian Dip coating compositions containing starch or dextrin
AUPR656201A0 (en) * 2001-07-24 2001-08-16 R.P. Scherer Holdings Pty Ltd Non-gelatin shells for capsules
US20040013732A1 (en) * 2001-09-25 2004-01-22 Michael Farber Starch-based delivery system for creatine
EP1795187A1 (en) * 2001-09-28 2007-06-13 Mcneil-PPC, Inc Film forming composition comprising sucralose and carrageenan
US8309118B2 (en) * 2001-09-28 2012-11-13 Mcneil-Ppc, Inc. Film forming compositions containing sucralose
US6884060B2 (en) 2001-11-02 2005-04-26 R.P. Scherer Technologies, Inc. Apparatus for manufacturing encapsulated products
US6745546B2 (en) 2001-11-02 2004-06-08 R.P. Scherer Technologies, Inc. Encapsulation machine with valved injection wedge
DE60238269D1 (de) * 2001-11-22 2010-12-23 Morishita Jintan Co Nicht-gelatinöse Kapseln
US6949256B2 (en) * 2002-01-18 2005-09-27 Banner Pharmacaps, Inc. Non-gelatin capsule shell formulation
US7887838B2 (en) * 2002-01-18 2011-02-15 Banner Pharmacaps, Inc. Non-gelatin film and method and apparatus for producing same
US7067150B2 (en) * 2002-04-16 2006-06-27 Scepter Holdings, Inc. Delivery systems for functional ingredients
JP4226846B2 (ja) * 2002-06-07 2009-02-18 キャタレント・ジャパン株式会社 口腔内で崩壊可能なソフトカプセル剤
US7429619B2 (en) * 2002-08-02 2008-09-30 Mcneil Consumer Healthcare Polyacrylic film forming compositions
KR100517653B1 (ko) * 2002-11-11 2005-09-29 알앤피코리아주식회사 제제학적으로 안정한 연질캡슐의 조성물
EP1437129B2 (de) * 2003-01-08 2012-05-09 Swiss Caps Rechte und Lizenzen AG Formkörper bestehend aus gelatinfreiem Material und gefüllt mit einer flüssigen Füllmasse
US6823653B1 (en) * 2003-03-03 2004-11-30 Patricia A. Stark Sanitary precision polymer film casting and dispersion injection system
US20090142384A1 (en) * 2003-03-28 2009-06-04 Rolf Muller Viscoelastic material
JP4414670B2 (ja) * 2003-04-10 2010-02-10 松谷化学工業株式会社 イオン交換能力を有するグルコースポリマーの製造法及びそれを含有する組成物
US20050019295A1 (en) * 2003-04-14 2005-01-27 Fmc Corporation Homogeneous, thermoreversible low viscosity polymannan gum films and soft capsules made therefrom
US20050048185A1 (en) * 2003-04-14 2005-03-03 Fmc Corporation Delivery systems of homogeneous, thermoreversible low viscosity polymannan gum films
US20050019294A1 (en) * 2003-04-14 2005-01-27 Fmc Corporation Homogeneous, thermoreversible alginate films and soft capsules made therefrom
JP2006526057A (ja) * 2003-04-14 2006-11-16 エフ エム シー コーポレーション 均一で熱可逆性の低粘度ポリマンナンガムフィルム及びそれからつくったソフトカプセル
US20050008677A1 (en) * 2003-04-14 2005-01-13 Fmc Corporation Delivery system of homogeneous, thermoreversible gel film containing kappa-2 carrageenan
US7816341B2 (en) * 2003-04-14 2010-10-19 Fmc Corporation Homogeneous, thermoreversible gel containing reduced viscosity carrageenan and products made therefrom
US20050013847A1 (en) * 2003-04-14 2005-01-20 Fmc Corporation Delivery systems of homogeneous, thermoreversible alginate films
JP4500000B2 (ja) * 2003-04-18 2010-07-14 三生医薬株式会社 カプセル用皮膜組成物
WO2004096283A1 (ja) * 2003-05-02 2004-11-11 Kabushiki Kaisha Hayashibara Seibutsu Kagaku Kenkyujo ソフトカプセル皮膜及びソフトカプセル
GB0314832D0 (en) * 2003-06-25 2003-07-30 Phoqus Pharmaceuticals Ltd Production of capsule shells and capsules
EP1706700A2 (en) * 2003-11-12 2006-10-04 National Paintball Supply, Inc. Projectile, projectile core, and method of making
KR100483072B1 (ko) * 2003-11-26 2005-04-14 박현진 하드 캅셀에 적합한 필름 형성 조성물 및 이의 제조방법
US9241902B2 (en) * 2003-12-17 2016-01-26 R.P. Scherer Technologies, Llc Chewable soft capsules containing ungelatinized starch
US20050137262A1 (en) * 2003-12-22 2005-06-23 Hu Patrick C. Highly concentrated pourable aqueous solutions of potassium ibuprofen, their preparation and their uses
US20050152969A1 (en) * 2004-01-08 2005-07-14 Chiprich Timothy B. Colored liquid-filled soft capsules and method of manufacture thereof
US20080160086A1 (en) * 2004-02-19 2008-07-03 Scepter Holdings, Inc. Delivery Systems For Calcium
US7494667B2 (en) * 2004-03-02 2009-02-24 Brunob Ii B.V. Blends of different acyl gellan gums and starch
US20050196437A1 (en) * 2004-03-02 2005-09-08 Bednarz Christina A. Hard capsules
US20050230871A1 (en) * 2004-04-20 2005-10-20 Bess William S Fast-dissolving films
JP2006096695A (ja) * 2004-09-29 2006-04-13 Sankyo:Kk 非動物由来のソフトカプセル外皮並びにこれを有したソフトカプセル
US8231896B2 (en) * 2004-11-08 2012-07-31 R.P. Scherer Technologies, Llc Non-gelatin soft capsule system
WO2006132398A1 (ja) * 2005-06-06 2006-12-14 Ajinomoto Co., Inc. カプセル皮膜用組成物
JP2009508951A (ja) * 2005-09-19 2009-03-05 アルベマール・コーポレーシヨン カリウムイブプロフェンの極めて濃厚な注入可能な水溶液、その製造法および使用
US8920918B2 (en) * 2005-10-31 2014-12-30 Kee Action Sports Technology Holdings, Llc Oil and polyethylene glycol fill material for use in paintball shells
US20070161942A1 (en) * 2006-01-06 2007-07-12 Pharmaphil Inc. Biodegradable tampon applicator and method of making
CA2882048C (en) 2006-02-03 2020-03-24 Proventiv Therapeutics, Llc Treating vitamin d insufficiency and deficiency with 25-hydroxyvitamin d2 and 25-hydroxyvitamin d3
US20070281065A1 (en) * 2006-06-06 2007-12-06 Modliszewski James J Kappa-2 carrageenan composition and products made therefrom
PL2679228T3 (pl) 2006-06-21 2018-07-31 Opko Ireland Global Holdings, Ltd. Terapia z użyciem środka do uzupełniania witaminy D i środka do zastępowania hormonami witaminy D
JP5021263B2 (ja) * 2006-10-02 2012-09-05 中日本カプセル 株式会社 皮膜用組成物
ES2403107T3 (es) 2007-04-25 2013-05-14 Cytochroma Inc. Método de tratamiento de insuficiencia y deficiencia de vitamina D
WO2008134523A1 (en) 2007-04-25 2008-11-06 Proventiv Therapeutics, Llc Method of safely and effectively treating and preventing secondary hyperparathyroidism in chronic kidney disease
EP3542792B1 (en) 2007-04-25 2023-06-28 EirGen Pharma Ltd. Controlled release 25-hydroxyvitamin d
US8962239B2 (en) 2008-04-02 2015-02-24 Opko Renal, Llc Methods useful for vitamin D deficiency and related disorders
EP2108677A1 (de) 2008-04-10 2009-10-14 Swiss Caps Rechte und Lizenzen AG Thermoplastische Stärkemassen
US20100008983A1 (en) * 2008-06-10 2010-01-14 Muhammad Safadi Rasagiline soft gelatin capsules
US9629809B2 (en) 2008-07-21 2017-04-25 Si Group, Inc. High content sodium ibuprofen granules, their preparation and their use in preparing non-effervescent solid dosage forms
WO2010011522A1 (en) 2008-07-21 2010-01-28 Albemarle Corporation High content sodium ibuprofen granules, their preparation and their use in preparing non-effervescent solid dosage forms
US20100064927A1 (en) * 2008-09-17 2010-03-18 Aldo Perrone Starch-based paintball fill material
CA2737880A1 (en) 2008-09-26 2010-04-01 Sankyo Co., Ltd. Method for manufacturing soft capsule and apparatus for manufacturing the same
WO2010040012A1 (en) * 2008-10-01 2010-04-08 Martek Biosciences Corporation Compositions and methods for reducing triglyceride levels
CH700543A2 (de) * 2009-03-03 2010-09-15 Innogel Ag Film auf Basis von Stärke.
EP2243381A1 (en) * 2009-04-24 2010-10-27 Mars, Incorporated Edible composition
WO2010146845A1 (ja) * 2009-06-19 2010-12-23 富士カプセル株式会社 ソフトカプセル及びその製造方法
JP5334727B2 (ja) * 2009-07-28 2013-11-06 中日本カプセル 株式会社 ソフトカプセルの製造方法
US20110171281A1 (en) * 2010-01-14 2011-07-14 Karl Wei Cao Soft capsule composition and method of use
HUE048464T2 (hu) 2010-03-29 2020-07-28 Opko Ireland Global Holdings Ltd Módszerek és készítmények mellékpajzsmirigy szintjének csökkentésére
WO2012070577A1 (ja) * 2010-11-22 2012-05-31 富士カプセル株式会社 軟カプセル皮膜
JP5149465B2 (ja) * 2010-11-22 2013-02-20 富士カプセル株式会社 軟カプセル皮膜
JP5923029B2 (ja) * 2010-11-22 2016-05-24 富士カプセル株式会社 軟カプセル皮膜
JP2014514307A (ja) * 2011-04-12 2014-06-19 アール.ピー. シェーラー テクノロジーズ エルエルシー 乳化シロップを含むカプセル剤およびその製造方法
US8992971B2 (en) * 2011-04-20 2015-03-31 Suheung Capsule Co., Ltd. Non-animal soft capsule shell composition having improved disintegration and shell hardness
KR101199967B1 (ko) 2011-12-23 2012-11-12 주식회사 한생화장품 식물성 전분 시트
JP5102401B1 (ja) * 2012-03-30 2012-12-19 森下仁丹株式会社 大腸特異崩壊性カプセル
AU2014240171B2 (en) * 2013-03-15 2018-04-19 Patheon Softgels Inc. Non-gelatin enteric soft capsules
KR101847947B1 (ko) 2013-03-15 2018-05-28 옵코 아이피 홀딩스 Ⅱ 인코포레이티드 안정화되고 변형된 비타민 d 방출 제형
JP5769760B2 (ja) * 2013-06-25 2015-08-26 アール.ピー. シェーラー テクノロジーズ エルエルシー ソフトカプセル用シェル形成組成物及びソフトカプセル
WO2015008399A1 (ja) * 2013-07-18 2015-01-22 富士カプセル株式会社 軟カプセル皮膜
JP6133168B2 (ja) * 2013-08-21 2017-05-24 アピ株式会社 カプセル皮膜組成物
CN103495176B (zh) * 2013-10-26 2015-01-28 中山市凯博思淀粉材料科技有限公司 一种共混挤出法制备淀粉基软胶囊的方法
CN103520133B (zh) * 2013-10-26 2015-02-04 中山市凯博思淀粉材料科技有限公司 一种淀粉基软胶囊的制备方法
CN103550065B (zh) * 2013-10-26 2015-01-28 中山市凯博思淀粉材料科技有限公司 一种复合挤出法生产淀粉基软胶囊的方法
RU2547580C1 (ru) * 2013-12-20 2015-04-10 Общество с ограниченной ответственностью "Артлайф" Фармацевтическая композиция для получения оболочек мягких капсул медицинского назначения
CN103893772B (zh) 2014-04-21 2015-08-26 湖南尔康制药股份有限公司 一种羟丙基淀粉空心胶囊及其制备工艺
CN103893771B (zh) * 2014-04-21 2015-08-26 湖南尔康制药股份有限公司 一种用于生产淀粉材料软胶囊的成膜组合物及其制备方法
CA2957240A1 (en) 2014-08-07 2016-02-11 Opko Ireland Global Holdings, Ltd. Adjunctive therapy with 25-hydroxyvitamin d
CN107072958B (zh) * 2014-09-25 2021-08-13 科丝美诗生物有限公司 不包含化学金属盐的植物性软胶囊组合物
MY181381A (en) * 2014-10-03 2020-12-21 Fuji Capsule Co Ltd Soft capsule shell
EP3053598A1 (en) 2015-02-06 2016-08-10 Faes Farma, S.A. Calcifediol soft capsules
KR101550322B1 (ko) * 2015-02-27 2015-09-04 김재훈 연질 캡슐 조성물
GB2542873A (en) * 2015-04-16 2017-04-05 Elc Man Llc Unit dose packages, compositions, and treatment regimens to deliver pro-resolution pathway stimulators to keratin surfaces
JP7032322B2 (ja) 2016-03-28 2022-03-08 オプコ アイルランド グローバル ホールディングス リミテッド ビタミンd治療法
PL239878B1 (pl) 2016-03-30 2022-01-24 Gdanski Univ Medyczny Wodna kompozycja oraz sposób wytwarzania dojelitowych elastycznych filmów do sporządzania kapsułek z wodnej kompozycji oraz dojelitowy elastyczny film do sporządzania kapsułek miękkich
MY199597A (en) * 2016-05-25 2023-11-08 Tsi Group Co Ltd Stabilization of beta-hydroxyisovaleric acid formulations in soft gel capsules
CN106038508A (zh) * 2016-06-17 2016-10-26 上海春芝堂生物制品有限公司 一种植物囊壳材料、软胶囊及其制备方法、应用
CN106265592A (zh) * 2016-09-30 2017-01-04 山东赫尔希胶囊有限公司 羟丙甲纤维素空心硬胶囊及其制备方法
JP7129977B2 (ja) 2016-12-08 2022-09-02 アール.ピー.シェーラー テクノロジーズ、エルエルシー カプセルシェル応力を軽減してひび割れや損傷の可能性を減少させる方法
US11629118B2 (en) 2017-03-03 2023-04-18 Inspirna, Inc. Formulations with improved stability
KR101868323B1 (ko) * 2017-09-28 2018-07-17 창성소프트젤 주식회사 품질 편차를 최소화하여 경제성 및 생산성이 향상된 연질의 식물성 캡슐 조성물.
KR101990814B1 (ko) * 2017-11-07 2019-06-19 주식회사 서흥 피막 물성을 개선시킨 풀루란 하드캡슐의 제조방법
US10711119B2 (en) * 2018-01-10 2020-07-14 Cp Kelco Aps Carrageenan-based compositions for films and capsules
EP3760232A4 (en) * 2018-02-28 2021-05-05 Sunsho Pharmaceutical Co.Ltd COATING COMPOSITION AND CAPSULE USING A COATING COMPOSITION
WO2019178481A1 (en) * 2018-03-15 2019-09-19 R.P. Scherer Technologies, Llc Enteric softgel capsules
WO2019208668A1 (ja) 2018-04-26 2019-10-31 富士カプセル株式会社 軟カプセル皮膜組成物
KR102182326B1 (ko) * 2019-02-19 2020-11-24 주식회사 서흥 내산성 셀룰로오스 캡슐의 제조방법
CN110075081A (zh) * 2019-06-12 2019-08-02 江苏艾兰得营养品有限公司 一种植物软胶囊及其制备方法与用途
CA3148082A1 (en) * 2019-07-23 2021-01-28 R.P. Scherer Technologies, Llc Softshell capsule formulations, and methods of preparation and use thereof
CA3155876A1 (en) * 2019-10-09 2021-04-15 R.P. Scherer Technologies, Llc NON-ANIMAL SOFT GEL CAPSULE FORMULATIONS, METHODS OF PREPARATION AND METHODS OF USE
JP7411990B2 (ja) 2019-12-24 2024-01-12 中日本カプセル 株式会社 ソフトカプセル皮膜、ソフトカプセル、及び、ソフトカプセルの製造方法
IT202000003620A1 (it) 2020-02-21 2021-08-21 Hulka S R L Uso di una formulazione per applicazione topica per il mantenimento dell’omeostasi vaginale
ES2788975B2 (es) * 2020-07-08 2021-06-02 Univ Santiago Compostela Composicion para envases bioactivos
CN112089701A (zh) * 2020-10-30 2020-12-18 华侨大学 一种维生素e植物软胶囊囊皮及其应用
US20230404927A1 (en) * 2020-11-11 2023-12-21 R.P. Scherer Technologies, Llc Delayed release softgel capsules
US11583552B2 (en) 2021-02-17 2023-02-21 Manoj Maniar Pharmaceutical formulation of arsenic trioxide
AU2021107198A4 (en) * 2021-08-24 2021-12-09 Blackmores Ltd A softgel capsule composition, and a process for producing a softgel capsule therefrom
EP4395556A1 (en) 2021-08-30 2024-07-10 Redefine Meat Ltd. An edible hydrogel, method of production and uses thereof
WO2023036581A1 (en) 2021-09-13 2023-03-16 Nutrition & Biosciences Usa 1, Llc A film-forming composition comprising pectin
WO2023180954A1 (en) 2022-03-22 2023-09-28 Equilibre Biopharmaceuticals Bv Methods of using avermectin compositions for the treatment of inflammatory disorders and dosing regimens
WO2023180957A1 (en) 2022-03-22 2023-09-28 Equilibre Biopharmaceuticals Bv Methods of using avermectin compositions for the treatment of pain and dosing regimens
WO2023180956A1 (en) 2022-03-22 2023-09-28 Equilibre Biopharmaceuticals Bv Methods of using avermectin compositions for the treatment of spasticity and dosing regimens
WO2023180955A1 (en) 2022-03-22 2023-09-28 Equilibre Biopharmaceuticals Bv Methods of using avermectin compositions for the treatment of neurological disorders and dosing regimens

Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1999007347A1 (fr) * 1997-08-08 1999-02-18 Laurence Paris Compositions visqueuses aqueuses, limpides ou non, pour la fabrication de capsules molles et de capsules dures, et procede de fabrication de films pour de telles capsules

Family Cites Families (32)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3865603A (en) 1972-07-17 1975-02-11 Nat Starch Chem Corp Modified starch-extended gelatin compositions
US4026986A (en) 1975-05-22 1977-05-31 The Dow Chemical Company Capsule shell
US4479973A (en) * 1983-02-16 1984-10-30 General Foods Limited Gelled milk compositions
JPS601294A (ja) * 1983-06-17 1985-01-07 Idemitsu Kosan Co Ltd 廃油の再生処理方法
JPS6012943A (ja) 1983-07-05 1985-01-23 Ajinomoto Co Inc 軟カプセルの製法
AU3464184A (en) 1983-10-25 1985-05-02 Plant Genetics, Inc. Capsule production using biologically active substrates
JPS6110508A (ja) 1984-06-26 1986-01-18 Mitsubishi Acetate Co Ltd カプセル及びその製法
US4795642A (en) * 1986-05-01 1989-01-03 Pharmacaps, Inc. Gelatin-encapsulated controlled-release composition
FR2608456B1 (fr) 1986-12-18 1993-06-18 Mero Rousselot Satia Microcapsules a base de gelatine et de polysaccharides et leur procede d'obtention
JPS63164858A (ja) 1986-12-27 1988-07-08 Unie Koroido Kk 軟カプセルの外皮
JPH01143827A (ja) 1987-11-30 1989-06-06 Fuji Kapuseru Kk カプセル
GB2214920A (en) 1988-02-03 1989-09-13 Warner Lambert Co Polymeric material made from destructurized starch and zein
US5089307A (en) * 1989-05-23 1992-02-18 Mitsubishi Rayon Co., Ltd. Edible film and method of making same
US5264223A (en) 1990-03-29 1993-11-23 Japan Elanco Company, Ltd. Hard capsule for pharmaceutical drugs and method for producing the same
JPH04243818A (ja) 1991-01-21 1992-08-31 Fuji Capsule Kk キャラクタ−性を有する軟カプセル入り入浴剤
JPH0565222A (ja) 1991-09-09 1993-03-19 Fuji Capsule Kk カプセル剤用プルラン配合皮膜及びカプセル剤
ES2109303T3 (es) 1991-12-16 1998-01-16 Nat Starch Chem Invest Peliculas comestibles.
JP3176984B2 (ja) 1992-04-28 2001-06-18 御木本製薬株式会社 化粧料
JP3116602B2 (ja) 1992-10-06 2000-12-11 シオノギクオリカプス株式会社 硬質カプセル
US5431917A (en) 1992-10-08 1995-07-11 Japan Elanco Company, Ltd. Hard capsule for pharmaceutical drugs and method for producing the same
US5342626A (en) 1993-04-27 1994-08-30 Merck & Co., Inc. Composition and process for gelatin-free soft capsules
GB9412394D0 (en) 1994-06-21 1994-08-10 Danbiosyst Uk Colonic drug delivery composition
JP2959423B2 (ja) 1994-12-01 1999-10-06 シオノギクオリカプス株式会社 カプセル用皮膜組成物
US5756123A (en) 1994-12-01 1998-05-26 Japan Elanco Co., Ltd. Capsule shell
US5614217A (en) 1995-06-07 1997-03-25 R.P. Scherer Corporation Capsule shell formulation to produce brittle capsules
JP3879941B2 (ja) 1995-07-13 2007-02-14 エーザイ・アール・アンド・ディー・マネジメント株式会社 シームレスソフトカプセル
US5866189A (en) * 1996-01-12 1999-02-02 Nestec S.A. Process of modifying texture of food products
US6030641A (en) 1997-06-03 2000-02-29 Uni Colloid Kabushiki Kaisha Sustained release capsule and method for preparing the same
US6214376B1 (en) * 1998-08-25 2001-04-10 Banner Pharmacaps, Inc. Non-gelatin substitutes for oral delivery capsules, their composition and process of manufacture
EP1117736B2 (en) 1998-09-30 2008-08-13 Warner-Lambert Company LLC Modified starch film compositions
FR2783832A1 (fr) * 1998-09-30 2000-03-31 Warner Lambert Co Compositions de film d'amidon modifie
US6340473B1 (en) * 1999-07-07 2002-01-22 R.P. Scherer Technologies, Inc. Film forming compositions comprising modified starches and iota-carrageenan and methods for manufacturing soft capsules using same

Patent Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1999007347A1 (fr) * 1997-08-08 1999-02-18 Laurence Paris Compositions visqueuses aqueuses, limpides ou non, pour la fabrication de capsules molles et de capsules dures, et procede de fabrication de films pour de telles capsules

Also Published As

Publication number Publication date
NO332023B1 (no) 2012-05-29
TR200200272T2 (tr) 2002-05-21
DK1105107T3 (da) 2007-02-12
AU6071500A (en) 2001-01-30
US6582727B2 (en) 2003-06-24
USRE39079E1 (en) 2006-04-25
NO20020055L (no) 2002-03-04
ATE345113T1 (de) 2006-12-15
CA2375652A1 (en) 2001-01-18
MXPA01013434A (es) 2002-07-02
US20020081331A1 (en) 2002-06-27
KR100541722B1 (ko) 2006-01-10
ES2162614T1 (es) 2002-01-01
CA2375652C (en) 2006-09-12
JP3947003B2 (ja) 2007-07-18
HK1034445A1 (en) 2001-10-26
GR20010300049T1 (en) 2001-09-28
PL352797A1 (en) 2003-09-08
JP4763590B2 (ja) 2011-08-31
JP2003504326A (ja) 2003-02-04
JP2007126470A (ja) 2007-05-24
KR20020059329A (ko) 2002-07-12
EP1105107A1 (en) 2001-06-13
US6340473B1 (en) 2002-01-22
BR0011489A (pt) 2002-03-05
EP1105107B1 (en) 2006-11-15
DE60031825D1 (de) 2006-12-28
PL198332B1 (pl) 2008-06-30
PT1105107E (pt) 2007-01-31
NO20020055D0 (no) 2002-01-07
CY1106008T1 (el) 2011-04-06
CZ200237A3 (cs) 2003-02-12
EP1105107A4 (en) 2003-02-05
AU735699B2 (en) 2001-07-12
DE60031825T2 (de) 2007-09-13
ES2162614T3 (es) 2007-07-01
WO2001003677A1 (en) 2001-01-18
DE1105107T1 (de) 2002-01-17
ZA200200109B (en) 2003-06-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ300190B6 (cs) Filmotvorné prostredky s obsahem modifikovaných škrobu a jota-karagénanu a mekké kapsle s použitím modifikovaných škrobu a jota-karagénanu
JP3990741B2 (ja) ゼラチンフリーのソフトカプセル製造のための組成物及び方法
EP1570843B1 (en) Blends of different acyl gellan gums and starch
JP2003505565A (ja) プルラン膜組成物
MX2013001311A (es) Composicion de formacion de pelicula para capsulas suaves.
US20100272866A1 (en) Kappa-2 Carrageenan Composition and Products Made Therefrom
CA2660613A1 (en) Kappa-2 carrageenan composition and products made therefrom
JP2023536023A (ja) ソフトカプセルのカプセルシェルおよびソフトカプセル
US5958450A (en) Method of drug delivery and coated oral dosage forms for use in the method
CN107072958B (zh) 不包含化学金属盐的植物性软胶囊组合物
JP2000044465A (ja) 軟カプセル剤
EP1598062A1 (en) Film forming compositions comprising modified starches and iota-carrageenan and methods for manufacturing soft capsules using same
KR101445334B1 (ko) 화학적 금속염을 포함하지 않는 식물성 연질캡슐조성물
AU769004B2 (en) Film forming compositions comprising modified starches and iota-carrageenan and methods for manufacturing soft capsules using same
AU2004201566A1 (en) Film Forming Compositions Comprising Modified Starches and Iota-carrageenan and Methods for Manufacturing Soft Capsules Using Same
RU2341250C2 (ru) Гомогенная термообратимая гелевая пленка, содержащая каппа-2-каррагинан, и полученные из нее мягкие капсулы
AU691376B2 (en) Method of drug delivery and coatings for use in the method
MXPA00002854A (en) Gelatine compositions

Legal Events

Date Code Title Description
MK4A Patent expired

Effective date: 20200703