CZ286812B6 - Refractory insulating material and insulation procedure - Google Patents

Refractory insulating material and insulation procedure Download PDF

Info

Publication number
CZ286812B6
CZ286812B6 CZ19941700A CZ170094A CZ286812B6 CZ 286812 B6 CZ286812 B6 CZ 286812B6 CZ 19941700 A CZ19941700 A CZ 19941700A CZ 170094 A CZ170094 A CZ 170094A CZ 286812 B6 CZ286812 B6 CZ 286812B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
fibers
weight
silica
insulating material
oxide
Prior art date
Application number
CZ19941700A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ170094A3 (en
Inventor
Gary Anthony Jubb
Jean-Luis Martin
Original Assignee
Morgan Crucible Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=26300173&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ286812(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Priority claimed from GB929200993A external-priority patent/GB9200993D0/en
Priority claimed from GB929224612A external-priority patent/GB9224612D0/en
Application filed by Morgan Crucible Co filed Critical Morgan Crucible Co
Publication of CZ170094A3 publication Critical patent/CZ170094A3/cs
Publication of CZ286812B6 publication Critical patent/CZ286812B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C13/00Fibre or filament compositions
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C2213/00Glass fibres or filaments
    • C03C2213/02Biodegradable glass fibres

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Inorganic Fibers (AREA)
  • Chemical Or Physical Treatment Of Fibers (AREA)
  • Building Environments (AREA)
  • Inorganic Insulating Materials (AREA)
  • Paper (AREA)
  • Ceramic Products (AREA)

Description

Žáruvzdorný izolační materiál a způsob izolace
Oblast techniky
Vynález se týká žáruvzdorného izolačního materiálu s maximální provozní teplotou 900 °C nebo vyšší a způsobu izolace při použití tohoto materiálu.
Dosavadní stav techniky
Anorganické vláknité materiály jsou dobře známé a jsou široce využívány pro řadu účelů, například jako tepelná nebo zvuková izolace v sypné formě nebo ve formě rohoží nebo fólií, ve formě tvarů, vytvořených ve vakuu, například desek nebo útvarů, podobných papíru a také jako provazy, příze nebo textilní materiály, dále ve formě vláken pro zpevnění stavebních materiálů a jako složka bloků pro brzdy vozidel. Ve většině těchto použití je požadovanou vlastností, pro kterou jsou anorganická vlákna používána, odolnost proti působení tepla a často také odolnost proti agresivním chemickým látkám v prostředí.
Anorganické vláknité materiály mohou být sklovité nebo krystalické. Anorganickým vláknitým materiálem, o němž se uvádí, že může způsobit onemocnění dýchacích cest, je azbest.
Stále není vyřešena otázka, zde onemocnění dýchacích cest je způsobeno azbestem jako takovým, avšak řada pracovníků ve výzkumu se kloní k názoru, že jde o mechanickou příčinu, která je spojena zejména s rozměrem vláken. Azbest s kritickým rozměrem vláken může porušovat buňky v těle a na základě dlouhého a opakovaného poranění buněk může mít nepříznivý vliv na zdravotní stav.
Bez ohledu na to, zda skutečně dochází tímto mechanismem k nepříznivému ovlivnění zdravotního stavu požadují úřady kategorizaci jakýchkoliv anorganických vláken, která obsahují frakci, která může být vdechnuta, jako „nebezpečné látky“, a to bez ohledu na to, zda existuje důkaz, podporující tuto kategorizaci. Naneštěstí v řadě použití takových anorganických látek neexistuje vhodná náhrada.
Bylo by tedy zapotřebí nalézt anorganická vlákna s co nejnižším možným rizikem, nejvhodněji s žádným rizikem tak, aby bylo jejich použití možno považovat za bezpečné.
Bylo již uvažováno o tom, že v případě, že by bylo možno připravit anorganická vlákna, dostatečně rozpustná ve fyziologických tekutinách, byla by doba jejich pobytu v lidském organismu krátká a k poškození by nedošlo nebo by bylo velmi malé. Vzhledem ktomu, že v případě azbestu závisí závažnost onemocnění velmi podstatně na délce expozice, bylo by toto řešení patrně použitelné. Mimoto je právě azbest velmi nepropustný.
Mezibuněčná kapalina je svou povahou solným roztokem, z tohoto důvodu je dlouho uznávána důležitost rozpustnosti vláken v solných roztocích. V případě, že vlákna jsou ve fyziologických solných roztocích rozpustná, pak budou v případě, že jsou netoxická, bezpečnější než vlákna, která rozpustná nejsou. Čím kratší dobu existuje vlákno v této formě v organismu, tím menší poškození může vyvolat. V publikaci H. Forster, „The behaviour of minerál fibres in physiological solutions“, Proceedings of 1982 WHO IARC Conference, Copenhagen, sv. 2, str. 27 až 55, 1988 se uvádí chování běžně dodávaných anorganických vláken ve fyziologických solných roztocích, diskutována je řada vláken s velmi různou rozpustností v těchto roztocích.
V mezinárodní patentové přihlášce č. W087/05007 se uvádí, že vlákna, obsahující oxid hořečnatý, oxid křemičitý, oxid vápenatý a méně než 10 % hmotnostních oxidu hlinitého jsou
-1 CZ 286812 B6 rozpustná v solných roztocích. Rozpustnost těchto vláken je uváděna v ppm křemíku (extrahovaného z materiálu vláken s obsahem oxidu křemičitého) po 5 hodinách expozice solnému roztoku. Nejvyšší hodnota, uváděná v příkladové části je 67 ppm. Na rozdíl od tohoto zjištění je nejvyšší hodnota podle Fórsterovy publikace ekvivalentní přibližně 1 ppm. To znamená, že v případě, že by nejvyšší hodnota podle uvedené mezinárodní patentové přihlášky byla převedena na měření podle Fórsterovy publikace, bylo by dosaženo extrakce 901 500 mg Si/kg vláken, to znamená hodnotu, která je 69x vyšší než jakákoliv hodnota pro vlákna, zkoumaná Fórsterem, přičemž vlákna s nejvyšší extrakcí ve Fórsterově testu byla skleněná vlákna s vysokým obsahem zásady a s nízkou teplotou tání. Jde tedy o velké zlepšení i v případě úvahy dalších faktorů, jako jsou rozdíl ve složení použitých roztoků a trvání pokusu.
V mezinárodní patentové přihlášce č. WO89/12032 se popisují další vlákna, rozpustná v roztoku solí a uvádějí se některé složky, které mohou být v takových vláknech obsaženy.
Evropský patentový spis č. 399 320 popisuje sklovitá vlákna s vysokou rozpustností ve fyziologických roztocích.
Dalšími patentovými spisy, které popisují volbu vláken s ohledem na jejich rozpustnost v solných roztocích jsou evropský patentový spis č. 412 878 a 459 897, francouzské patentové spisy č. 2 662 687 a 2 662 688 a PCT přihlášky W086/04807 a W090/02713.
Žáruvzdornost vláken, popsaných v uvedených publikacích se značně mění. Maximální teplota, kterou snesou tato vlákna při použití jako žáruvzdorná izolace, je až 815 °C.
Teplotu, kterou snese žáruvzdorná izolace je možno definovat různým způsobem, avšak podle svrchu uvedených mezinárodních patentových přihlášek jde o teplotu, při níž u vláken dochází pouze k přijatelnému srážení, maximálně 5 % v lineárním směru po působení teploty 24 hodin, přičemž současně nemá dojít k příliš velkému změkčení nebo ke vzniku sintru.
Je zřejmé, že by bylo zapotřebí mít k dispozici vlákna s teplotou použití vyšší než 815 °C, zvláště by bylo zapotřebí, aby vlákna snášela teplotu vyšší než 900 °C.
Zkoušky na rozpustnost za fyziologických podmínek a na bezpečnost je možno provádět například při inhalačních zkouškách u krys. Tyto zkoušky jsou však velmi drahé a jsou také nákladné na čas. Mohou trvat i 2,5 roku a cena takové studie může snadno dosáhnout 1 000 000 liber. Jednodušší a levnější možností jsou zkoušky na rozpustnost ve fyziologických a podobných kapalinách in vitro.
Zkoušky anorganických látek na rozpustnost ve fyziologických roztocích nejsou tak náročné na čas, avšak v současné době neexistuje způsob, jak předpovědět, které systémy budou taková rozpustná vlákna vytvářet. To znamená, že pracovník, jehož úkolem je nalézt taková rozpustná vlákna, musí pracovat na bázi pokusu a omylu pouze s použitím tak zvané „chemické intuice“, uvádí se však rovněž, že obvykle jde o neprůkazné tušení. I tyto zkoušky jsou pracné a nákladné na čas. I když se pak nalezne rozpustné vlákno, není zaručeno, že bude použitelné při vyšší teplotě.
Je tedy zřejmé, že by bylo zapotřebí mít k dispozici metodu, jíž by bylo možno předpovědět, zda určité vlákno bude dostatečně rozpustné ve fyziologických roztocích a navíc by bylo žádoucí, aby tato zkouška mohla předpovědět také použití vláken při určitých teplotách.
Ke srážení anorganických žáruvzdorných vláken dochází dvěma mechanismy. Prvním z těchto mechanismů je viskózní tok vlákna na základě viskozity materiálu, z nějž je vlákno vyrobeno. Většina anorganických žáruvzdorných vláken je sklovitá a je tedy možno je definovat jako kapaliny s výjimečně vysokou viskozitou, avšak stále ještě tekutá. Svou povahou jsou vlákna
-2CZ 286812 B6 prodlouženým útvarem, který tedy má poměrně velký povrch na jednotku objemu. Při snížení povrchu dochází ke snížení povrchově energie materiálu. Ktomu může dojít v případě, že se sklovitý materiál stane dostatečně tekutý. Tím dojde ke zkrácení vláken a kjejich srážení a za extrémních podmínek k rozpadu vláken na oddělené částice.
Druhým mechanismem, který vede ke srážení, je možná krystalizace sklovitého materiálu při vyšší teplotě za vzniku jedné nebo většího počtu krystalických fází. Tyto krystalické fáze mají obvykle nižší molámí objem než sklovitá fáze, z níž krystalizují, takže dochází ke srážení. Jsou známa některá vlákna, u nichž je molámí objem krystalické formy větší než molámí objem sklovité formy, jde například o sklovitá vlákna ze směsi oxidu hlinitého a oxidu křemičitého, která mohou krystalizovat za vzniku krystalků mullitu. V tomto případě může expanze, k níž dochází při krystalizací převážit srážení, k němuž dochází v důsledku viskozity.
V případě, že k vysrážení v důsledku viskozity dochází při o mnoho nižší teplotě než je teploty krystalizace, pak krystalizace nemusí srážení vykompenzovat.
Bylo by tedy zapotřebí nalézt vlákna, u nichž dochází ktoku v důsledku viskozity a ke krystalizací pokud možno při stejné vysoké teplotě, s výhodou by měla expanze krystalizací v podstatě vyrovnávat srážení v důsledku viskozity tak, aby konečný výsledek se pokud možno blížil nule.
Při použití k žáruvzdorným izolacím je možno anorganická žáruvzdorná vlákna použít v několika formách. Může jít o sypný materiál, avšak v této formě je zacházení s vlákny obtížné pro řadu použití. Může jít také o formu pásma. Tento útvar.obvykle vzniká tak, že se vlákna ze vzduchu přisají na dopravník, čímž vznikne široký pás. Vzhledem ktomu, že vlákna mají tendenci se ukládat rovnoběžně s povrchem dopravníku, je možno materiál snadno oddělit. Vlákna je také možno spojit přidáním pojivá nebo je možno spojení uskutečnit jehlúváním nebo oběma způsoby. Při jehlování se nechají procházet materiálem jehly, které protlačují a protahují vlákna tak, aby byla uložena příčně, čímž dochází ke vzájemnému spojení vláken. Vzhledem k tomu, že pojivém je obvykle pryskyřice, například fenolová pryskyřice, vyhoří tento materiál obvykle jako první. Bylo by tedy zapotřebí snížit množství pojivá vzhledem k možnému poškození zdraví a také vzhledem ktomu, že produkty spalování mohou nepříznivě ovlivnit pevnost vláken. Z těchto důvodů se obvykle dává přednost jehlovým materiálům.
Vlákna mohou být rovněž dodávána v blocích, obvykle připravených z vrstev, uložených na sobě.
V případě některých vláken není jehlování nutné. V některých případech není ani možné vzhledem k tomu, že krystalická vlákna jsou pro tento způsob spojování příliš křehká. V případě vláken, známých jako sklovitá vlákna, která jsou obvykle užívána při nižších teplotách, je podíl drti, to znamená sklovitých částic, které nemají tvar vláken obvykle příliš vysoký pro jehlování vzhledem ktomu, že tyto částice poškozují jehly. V současné době se nedodává jehlovaný materiál s pracovní teplotou v rozmezí 900 až 1200 °C. Existují jehlované materiály s vyšší pracovní teplotou, u nich se však užívá velmi nákladných vláken ve srovnání s běžnými vlákny tak, aby bylo možno materiál použít při požadované teplotě 900 až 1200 °C.
Bylo by tedy zapotřebí navrhnout plošný materiál zjehlovaných vláken, vyrobený z levného výchozího materiálu, současně by vlákna měla být rozpustná v solných roztocích při maximální pracovní teplotě v rozmezí 900 až 1200 °C.
Jak již bylo uvedeno, vlákna z žáruvzdorných oxidů je možno získat několika postupy, při všech těchto postupech se nejprve vytvoří tavenina oxidů a pak se z taveniny tvoří vlákna například vyfukováním nebo zvlákňováním.
-3CZ 286812 B6
Tavenina oxidu se často vytváří pomocí elektrického výboje. Při výrobě žáruvzdorného oxidu s obsahem oxidu vápenatého, oxidu hořečnatého a oxidu křemičitého byly zaznamenány výrobcem (The Morgan Crucible Company PLC) problémy vzhledem k nutnosti přidávání oxidu vápenatého. Příčinou těchto problémů byl obsah vody v běžně dodávaném oxidu vápenatém. Při tavení dochází k unikání v plynné formě, což vede k porézní tavenině s odlišným složením v různých částech proudu taveniny, v extrémních případech docházelo k výbuchům. Mimoto při použití oxidu vápenatého patrně dochází k rychlejšímu opotřebení elektrod. Mimoto jde v případě oxidu vápenatého o velmi korozivní materiál, takže zacházení s touto látkou je obtížné.
Bylo by tedy zapotřebí navrhnout postup, při němž by použití oxidu vápenatého bylo sníženo na co nejmenší míru.
Podstata vynálezu
Podstatu vynálezu tvoří žáruvzdorný izolační materiál s maximální provozní teplotou 900 °C nebo vyšší, který je tvořen skelnými vlákny, obsahujícími oxid křemičitý a oxid vápenatý a/nebo oxid hořečnatý, přičemž vlákna obsahují více než 58 % hmotnostních oxidu křemičitého při obsahu oxidu hořečnatého nižším než 10 % hmotnostních a více než 58 % oxidu křemičitého + 0,5 (%MgO-10) při obsahu oxidu hořečnatého vyšším než 10% hmotnostních, až 42% hmotnostních oxidu vápenatého, až 31,33 % hmotnostních oxidu hořečnatého a méně než 3,97 % hmotnostních oxidu hlinitého. Součást podstaty vynálezu tvoří také způsob izolace při použití tohoto materiálu.
V jednom z uvedených použití má první krystalický materiál, který je výsledkem krystalizace krystalickou strukturu diopsidu a v podstatě následující složení:
složka prostředek A % hmotnostní
SiO2 59-64
A12O3 0-3,5
CaO 19-23
MgO 14-17
Ve druhém použití má první krystalický materiál, který je výsledkem krystalizace krystalickou strukturu wollastonitu/pseudowollastonitu a současně má v podstatě následující složení:
složka prostředek B % hmotnostní
SiO2 60-67
A12O3 0-3,5
CaO 26-35
MgO 4-6
Svrchu uvedená vlákna je možno použít také ve formě jehlovaných plošných útvarů.
Vynález bude dále osvětlen příkladovou částí v souvislosti s přiloženými výkresy.
-4CZ 286812 B6
Přehled obrázků na výkresech
Na obr. 1 je znázorněn fázový diagram se třemi osami, uvádějící krystalické fáze v systému SiO2/CaO/MgO (Phase Diagrams for Ceramists, The Američan Ceramic Society, 1964), diagram je vysvětlen na konci příkladové části.
Na obr. 2 jsou formou diagramu se třemi osami znázorněny projekce sloučenin s obsahem oxidu křemičitého, vápenatého, hořečnatého a hlinitého do fázového pole SiO2/CaO/MgO.
Na obr. 3 je znázorněn graf pro vztah teploty a času při testech s opakovaným vystavením pokusných vzorků uvedeným podmínkám.
Vysvětlivky k obr. 1
CR cristobalit PS pseudowollastonit
TR tridymit WO wollastonit
RA rankinit Dl dioxid
LI vápenec AK akermanit
PE oxid hořečnatý, periklas ME merwinit
FO forsterit MO monticellit
PR protoenstatit
Příklady provedení vynálezu
Ze směsí, uvedených v následující tabulce 1 byla vyrobena řada typů vláken. Tato vlákna byla vyrobena z taveniny odstředěním známým způsobem pro výrobu anorganických vláken. V tabulce 1 jsou uvedena také složení srovnatelných, běžně dodávaných vláken z anorganických oxidů a skelná vlákna.
Tabulka 1
A12O3 sia2 cao MaO zr02
SW-A 3.3 59.3 20.5 15.5
SW—Al 1.1 63.7 20.5 15.2 -
SW-A2 0.8 60.8 21.4 15.4
SW-31 2.3 65.3 26.8 5.7
SW-B2 1.3 66.9 27.5 5.2 -
SW-33 1.0 60.0 34.0 4.4 -
Srovnávací příklady
Λ» * SiO-, 4. CaO McC zro2 MST
CBST 46.5 53 0.04 0.01 1260*C
CWBT 40.6 49.5 5.50 4.00 - 870‘C
CHBT 49.7 35.1 0.04 o.ai 14.7 1425’C
skelná 15.2/ 53.7/ 21.1/ 1.3/ — _ 5.9—6·
vlákna 15.5 57.5 ,21.8 1.6 0.11-0.12% T1O2 0.46% Na20 0.32-0.33% K2C
skelná 3.7 60.5/ 8.1 4.0 —. * + 2.85-2.95% B2O3
vlákna jehlcvaoá 60.0 7.9 13.5% Na20 1.0% k2o
MST = maximální pracovní teplota (oxidační atmosféra)
Vlákna SW-A, SW—Al, SW-A2, SW-B1, SW—B2 a SW—B3 byla podrobena zkouškám na rozpustnost následujícím způsobem:
Vlákna byla nejprve rozdělena na kratší části tak, že 2,5 g vláken, ručně zbavených drti bylo ve 250 ml destilované vody zpracováváno v domácím mixéru Moulinex po dobu 20 sekund. Pak byla suspenze přenesena do kádinky z plastické hmoty s objemem 500 ml a po usazení vláken bylo co největší množství kapaliny slito a zbývající kapalina byla odstraněna v sušicí peci při teplotě 110 °C.
Zařízení pro zkoušky na rozpustnost bylo tvořeno inkubátorem s vodní lázní se stálým pohybem, roztok k provádění zkoušek měl následující složení:
sloučenina název množství g
NaCl chlorid sodný 6,780
NH4CI chlorid amonný 0,540
NaHCO3 hydrogenuhličitan sodný 2,270
Na2HPO4.H2O hydrogenfosforečnan sodný 0,170
Na3C6H5O7.2H2O dihydrát citronanu sodného 0,060
H2NCH2CO2H glycin 0,450
H2SO4 se specifickou hmotností 1,84 kyselina sírová 0,050
Uvedená směs látek byla zředěna na objem 1 litr přidáním destilované vody, čímž byl získán roztok, napodobující fyziologický roztok solí.
-6CZ 286812 B6
0,599 ± 0,0003 g rozlámaných vláken bylo naváženo do zkumavky pro odstředivky z plastické hmoty a pak bylo přidáno 25 ml svrchu uvedeného solného roztoku. Vlákna byla dobře protřepána se solným roztokem a pak uložena do výkyvného inkubátoru ve vodní lázni, která byla udržována na teplotě těla, 37 ± 1 °C. Rychlost výkyvů byla nastavena na 20 za minutu.
Po požadované době, obvykle 5 nebo 24 hodin byla zkumavka vyjmuta a odstředěna při přibližně 4500 ot/min po dobu přibližně 5 minut. Pak byl supematant odebrán při použití injekční stříkačky s podkožní jehlou. Pak byla jehla ze stříkačky sejmuta, vzduch byl vypuzen a kapalina byla převedena přes filtr (filtrační papír s dusičnanem celulózy s otvory 0,45 mikrometrů typu WCM (WhATMAN Labsales Limited) do čisté lahvičky z plastické hmoty. Pak byla kapalina analyzována absorpcí atomů při použití zařízení Thermo Jarrell Ash Smith - Hiefje II.
Bylo užito následujících pracovních podmínek:
látka vlnová délka (nm) šířka pásu proud MA plamen oxid dusný + acetylen
Al 309,3 1,0 8 bohatý na palivo
SiO2 251,6 0,3 12 bohatý na palivo
CaO 422,7 1,0 7 chudý na palivo
MgO 285,2 1,0 3 chudý na palivo
Bylo použito následujících postupů a standardů pro stanovení svrchu uvedených látek.
Oxid křemičitý může být stanoven bez zředění až do koncentrace 250 ppm, přičemž 1 ppm= 1 mg/litr. Nad touto koncentrací bylo prováděno odpovídající ředění. K výslednému roztoku byl přidán 0,1% roztok chloridu draselného (0,1 g ve 100 ml) k prevenci interference iontů. Je nutno uvést, že při použití skleněného zařízení je nutno analýzu provést velmi rychle.
Při použití zásobního roztoku s obsahem 1000 ppm vyžíhaného oxidu křemičitého s čistotou 99,99 % (tavený s uhličitanem sodným 20 minut při teplotě 1200 °C v platinovém kelímku při použití 0,250 g oxidu křemičitého na 2 g uhličitanu sodného s následným rozpouštěním ve 4M kyselině chlorovodíkové a doplněním objemu na 250 ml destilovanou vodou v odměmé nádobě z plastické hmoty) byly připraveny následující standardy:
standard (ppm SiO2)
10,0
20,0
30,0
50,0
100,0
250,0 zásobní roztok (ml)
1,0
2,0
3,0
5,0
10,0
25,0
Před doplněním na 100 ml se ke každému standardu přidá 0,1% chlorid draselný.
Hliník je možno měřit ve vzorku přímo bez zředění. Je možno použít standardy s obsahem 1,0, 5,0 a 10,0 ppm hliníku. Pro kalibraci se odečtená hodnota násobí číslem 1,8895 k převedení hodnoty pro hliník na hodnotu pro oxid hlinitý.
Standardní roztok hliníku pro absorpci atomů (například BDH 1000 ppm Al) je možno koupit a zředit při použití běžné pipety na požadovanou koncentraci. K zábraně interference iontů se přidá 0,1% KC1.
Při stanovení vápníku může být zapotřebí zředit vzorek před stanovením, například lOx nebo 20x. Zředěný vzorek musí rovněž obsahovat 0,1% KC1.
Standardní roztok vápníku pro atomovou absorpci (například BDH 1000 ppm Ca) se zředí destilovanou vodou a pomocí přesné pipety se vytvoří standardy s obsahem 0,5-4,0 a 10,0 ppm. Přidá se 0,1% KC1 k prevenci interference iontů. K převedení odečtu hodnot, získaných pro Ca na CaO se užije faktor 1,4.
Při stanovení hořčíku je rovněž možno a někdy nutno vzorek zředit před stanovením, například lOx nebo 20x. Ke každému ředění se rovněž přidává 0,1% KC1. K převedení hodnot pro hořčík na hodnoty pro MgO je nutno násobit 1,658.
Standardní roztok Mg pro absorpci atomů (například BDH 1000 ppm Mg) se zředí destilovanou vodou a pomocí přesné pipety se připraví standardy s obsahem 0,5, 1,0 a 10,0 ppm hořčíku. K prevenci interference iontů se přidá 0,1% KC1.
Všechny zásobní roztoky jsou skladovány v lahvích z plastické hmoty.
Výsledky uvedených zkoušek jsou shrnuty v následující tabulce 2.
Tabulka 2
Rozpustnost v tělesných tekutinách (ppm)
SiO2 CaO MgO
5h 24h 5h 24h 5h 24h
SW-A 98 120 63 56 33 66
SW-A1 83 141 32 70 21 70
SW-A2 130 202 43 73 100 177
SW-B1 58 77 10 38 5 9
SW-B2 64 121 27 55 5 10
SW-B3 138 192 80 46 8 21
Pak byla vlákna s nej lepší rozpustností, to znamená vlákna SW-A2 a SW-B3 zkoumána po vyžíhání při různých teplotách a srovnávána se srovnávacími vlákny z příkladu 1, tak jak jsou uvedena v tabulce 1. Výsledky jsou uvedeny v tabulce 3.
Je zřejmé, že v případě vláken SW-A2 se se zvyšující se teplotou žíhání postupně snižuje rozpustnost oxidu křemičitého. Na druhé straně vlákna SW-B3 neztrácejí svou rozpustnost až do teploty 800 °C ani když nad touto teplotou dochází ke snížení rozpustnosti, není toto snížení tak velké jako v případě vláken SW-A2. Přes tento rozdíl v rozpustnosti je nutno uvést, že pouze jehlovaná vlákna GF mají srovnatelnou rozpustnost oxidu křemičitého, tento materiál taje při 700 °C.
-8CZ 286812 B6
Tabulka 3
vlákna stav analýza rozpustnosti
CaO ( 5h Ěpm) 24h MgO (ppm) SiO2 (ppm)
5h 24h 5h 24h
SW-A2 podle dodání 58 37 37 3 89 130
SW-A2 600 °C, 48h 33 56 27 43 60 108
SW-A2 800 °C, 48h 35 53 17 30 43 87
SW-A2 1000 °C, 48h 7 3 3 2 11 21
SW-B3 podle dodání 35 69 7 22 22 100
SW-B3 600 °C, 48h 61 150 12 22 55 130
SW-B3 800 °C, 48h 41 90 3 7 24 144
SW-B3 1000 °C, 48h 18 40 3 3 17 60
CRBT podle dodání 10 8 6 3 5 3
CHBT podle dodání 16 10 7 3 4 0.3
skelná
vlákna podle dodání 14 17 5 3 5 7
jehl. GF podle dodání 17 34 8 15 66 85
jehl. GF 600 °C, 48h 11 26 7 10 19 37
min. vlákna podle dodání 16 16 7 6 8 9
Skelná vlákna a jehlovaná skelná vlákna měla složení, uvedené svrchu v tabulce 1.
Uživatel se přednostně zajímá o rozpustnost vláken v dodaném stavu vzhledem ktomu, že většinou se s vlákny v tomto stavu zachází. Při dodání mají vlákna SW-A2 a SW-B3 výjimečně vysokou rozpustnost. I po zahřátí na 800 a 1000 °C mají vlákna daleko vyšší rozpustnost než jiná vlákna, určená pro použití při vysokých teplotách.
Aby bylo možno zjistit příčinu rozdílu v rozpustnosti po žíhání vláken SW-A2 a SW-B3 po žíhání při vysokých teplotách, byla na těchto vláknech provedena kvalitativní difrakce rtgzáření. Výsledky jsou uvedeny v tabulce 4 a je z nich zřejmé, že ve vláknech SW-B3 se vytváří pseudowollastonit a wollastonit, kdežto ve vláknech SW-A2 se vytváří diopsid. Je pravděpodobné, že krystalický diopsid má nižší rozpustnost ve fyziologických solných roztocích než krystalický pseudowollastonit a wollastonit, tvořící se ve vláknech SW-B3.
Tabulka 4
vzorek stav kvalitativní difrakce rtg
SW-A2 600 °C, 48 hodin amorfní
SW-A2 800 °C, 48 hodin amorfní s malým množstvím diopsidu
SW-A2 1000 °C, 48 hodin diopsid
SW-B3 600 °C, 48 hodin amorfní
SW-B3 800 °C, 48 hodin amorfní
SW-B3 1000 °C, 48 hodin pseudowollastonit a wollastonit
Různá vlákna pak byla zkoumána na srážení. V tabulce 5 jsou uvedeny výsledky zkoušek na srážení všech zkoumaných vláken a některých srovnávacích vláken. Výsledky byly získány podle navrhovaného ISO standardu ISO/TC33/SC2/N220, což je ekvivalent britského standardu BS 1920, Část 6, 1986, byly provedeny některé modifikace vzhledem k malým rozměrům vzorků. Tento postup spočívá v tom, že se nejprve získají vzorky, lisované ve vakuu při použití 75 g vláken v 500 ml 0,2% roztoku škrobu při použití formy s rozměrem 120 x 65 mm. Do čtyř rohů
-9CZ 286812 B6 ve vzdálenosti 100x45 mm se uloží platinové kolíčky s přibližným průměrem 0,1 až 0,3 mm. Největší délka Lk a L2 a diagonála L3 a L4 se měří s přesností ± 0,01 mm při použití pohybujícího se mikroskopu, spojeného s ocelovým pravítkem opatřený škálou. Vzorky byly uloženy do pece při uvedené teplotě a ponechány v peci 24 hodin. Uvedené hodnoty srážení jsou průměry ze čtyř měření.
Tabulka 5
Lineární srážení v % (24 hodin při uvedené teplotě)
tep.°C SW-A SW-A1 SW-A2 SW-B1 SW-B2 SW-B3
730 1.45 1.43 1.02 0.22
870 0.41
900 1.07 1.07
1000 1.04 1.3 0.51 0.6 1.1
1100 0.71 1.8 0.73 2.2
maximální
pracovní 850 1050 1050 1050 1050 1000
teplota °C
Je zřejmé, že v případě vláken SW-A, SW-A1, SW- -A2, SW-B1, SW- -B2, a SW-B3 vzhledem
ke vzestupu molámího objemu při krystalizací je srážení v lineárním směru při maximální pracovní teplotě nižší než 3,5 %.
V tabulce 6 jsou uvedeny výsledky další série pokusů na srážení, provedených stejným způsobem.
Tabulka 6
vzorek směr měření vzhledem ke směru válce teplota °C srážení v lineárním směru % (průměr)
SW-A2 rovnoběžně 850 1.1-1.4 1.2
SW-A2 kolmo 850 0.7-1.5 1.3
SW-A2 rovnoběžně 900 0.5-1.1 0.9
SW-A2 kolmo 900 1.9-4.5 3.0
SW-A2 rovnoběžně 1000 0.5-2.9 1.3
SW-A2 kolmo 1000 1.7-2.9 2.2
SW-A2 rovnoběžně 1100 0.7-1.5 1.0
SW-A2 kolmo 1100 1.0-2.6 1.8
SW-B3 rovnoběžně 900 1.6-1.8 1.7
SW-B3 kolmo 900 1.4-2.4 2.1
SW-B3 rovnoběžně 1000 1.6-2.3 1.9
SW-B3 kolmo 1000 1.0-2.3 1.7
SW-B3 rovnoběžně a kolmo 1100 úplné roztátí
Aby bylo možno se ujistit o aplikovatelnosti těchto testů při dlouhodobém použití, byla provedena série zkoušek na uvedených materiálech, období cyklického zahřívání, které bylo použito při těchto testech jsou znázorněna na obr. 3.
-10CZ 286812 B6
Výsledky zkoušek jsou shrnuty v tabulkách 7 a 8. Dva údaje pro SW-B3 jsou uváděny vzhledem k určitým rozdílům v chemické analýze vlákna na konci výrobního postupu a v předchozím průběhu celého postupu.
Pro další srovnání s uvedenými materiály byla připravena tavenina, obsahující 55 % SiO2, 29,9% CaO a 18,6% MgO. Vlákna, vyrobená z této směsi měla maximální pracovní teplotu 700 °C a tála při teplotě 800 °C.
Vzhledem ktomu, že výsledky těchto zkoušek byly povzbuzující, byla provedena další a rozsáhlejší série zkoušek, převážně při použití materiálů SW-A2 a SW-B3, aby bylo možno prokázat reprodukovatelnost zkoušek a hraniční složení použitelných materiálů.
V následující tabulce 9 jsou uvedena složení řady tavenin, jejich obsah oxidu křemičitého a srážení po 24 hodinách při 1000 °C (první sloupec) a po 24 hodinách při 800 °C (druhý sloupec). Srážení bylo měřeno stejným způsobem jako svrchu, avšak měření bylo prováděno při použití mikroskopu s digitální lineární stupnicí s přesností ± 5 mikrometrů. Je zřejmé, že všechna vlákna s obsahem oxidu křemičitého menším než 58 % měla při teplotě 1000 °C srážlivost vyšší než 3,5 % až na dva typy vláken, B3-3 a 708. Tato vlákna spolu s některými vlákny s obsahem oxidu křemičitého vyšším než 58 °C, přestože měla uspokojivé výsledky při teplotě 1000 °C, vykazovala horší výsledky při teplotě 800 °C. Materiály s obsahem oxidu křemičitého vyšším než 70 % byly téměř nevhodné pro tvorbu vláken. Příčinou tohoto jevu je pravděpodobně skutečnost, že se v tavenině těchto materiálů vytvoří dvě kapalné fáze, jak je zřejmé z obr. 1.
Tabulka 7
Lineární srážení po cyklickém zahřívání (%)
produkt 1000°C 1100 °C 24h při 1000°C
počet
cyklů 58 42
CRBT 2.0 2.7 1.9
CWBT 15.0 13.3 12.1
SW-A2 0.33 2.0 1.3
SW-B3 1.00 1.67 1.1
SW-B3 0.33 0.67 1.1
přesnost ± 0,33 %
-11CZ 286812 B6
Tabulka 8
Srážení při cyklickém zahřívání (%)
lineární srážení zmenšení tloušťky
produkt 1000 °C 1100 °C 24 h při 1000 °C 1000 °C 1100 °C
počet cyklů 104 100 104 100
CRBT 1.47 3.1 1.9 0.47 11.19
CWBT 14.4 15.2 12.1 38.63 32.14
SW-A2 1.5 2.1 1.3 8.58 8.75
SW-B3 1.73 1.63 1.1 7.24 7.57
SW-B3 1.47 1.77 1.1 7.02 7.16
přesnost ± 0,3 %
-12CZ 286812 B6
Tabulka 9
upravené směsi o σ £ r.OFinSNNtílOWTtOf-CNO x rsCChONtfNaMfif^^cr^NbNonH^OkCria^ “ tw *n fH t—» CN CN CN í-s CN >-ί r* CN r< J“
O !C u i-icnvmovDiflO^rcr^r-ioNMjr^r-oioociGioiotniccon to CNCN<£>^C*}Cl^,r,'*CftCN’T^inASCD»“*r'*ÍNCDO'»!OrxlACN*C©XHG'* CN H i—i J-4 CNf-CN (N j-r f-r NNNHÍNff^Nf· r-t
<M O Ui hicccnwMTinosicnCúOinaNinnN^^ríOJi > οίβηΛνηΝΝηηΗΝρ-ηίΗΜσιοαιΟΟΟΒουυΐΐί > cots-f-sf^r-c-t^r^Nc-r-t^r-r-r^f^vor^cet^r^t^vovoiocovcíC φ
Srážení při °C i__ cl ·* * ΙΠ N < « CM tn r- n o O CO Cl o o o | ·· ······ · · » · ffl 1 <—»·—< O n O rl Η rt O <-< <—»«—« ' * * *
«w* o tv r> η π n n η ·Μ·ιηΓϊ tnor-t-tcnr-irirnior-íCMriincivtn ^OWC^iHr-li-lr-IOr-t^Or-lOi-lOr-li-íNOOOi-tr-íNCOr-rF-Fn
Analyzované směsi (% hmotnostní) <*> CM O ít CSJ kor>ioiN'J’nnr~tnaD«^r'<*>nxffiin<^v«w»Ob>C'i'vini-itf’> τ v es Γ» CM rn r· N a N O Mí) O » rl o σι u O Φ ® O O lí> o m O Λ O n w η r4NSOf->Oi->rHO<-ii-4C<Hr-tCOOCOi-<COOCOOOCOr-i V v v
tN> r*> O CN Φ r-tfHí-fCMOOOrtVDnCNCMr-IVHC^n»— IňNtnnOCOOianOIĎ^S· „„rtNrlMHrlHHrtrtHNNrlnlNHNrlNf-lnOnNrirtn Qoooooo.ocococaoooooooooecoDeoo
O <N mtntficitntninint^tncnw<ňctnsoincninr-ir>cinetacointf>CMm COOOOOOCQQOCOr-IOi5000<-lOi-fOOOOCOrtO oacocceocoooocoooooooocoecocos v v v v v v v v v v v v v v v v v v
d® i ιηΆ(ίΓ*ιηοιηοηιηΗΜη®ιηιηΗφϊιθΓΊΐιιηη«ιηνιοίοη O i coOf^C^OOCMOi-ímfMnonrtí-iovr^ircno·^·^»-·^!— ~ i Q<»OQOCOOOOOCOOOOOCOOOOOOCCCíCOC z 1 v v V V · v v
—, 1 iriCiriF-tf-nciTrr^ininnr-incifflinCNCmOr-iťMCir^insDinťN φ j r-r-NririHr-NTr- ri^CtiNf^CirrXr^HtflW^CrON -^loCOOCeCCOCOCOQOOOOOOCOOOCOCOniC <1 v v
o c> £ 21a cniď^^riNinaúHeocbNffuíiiiH^caNoev •^cccisonnvccmet^r^NNQiDmr^vKocoomcDr^^f^eotM ^C^CfNeCNOf^^ťNnfMfH^r^CNKfiHOrOHkO^mr^ffir)^^ f* —r if- w Μ H Η M f- μ Μ Η N *4 rr r*
i nocc·. biíiůt^rra^i^aNeinaiňior-ífflr.ENNci^Mic d* 1 c^rrr^vonTr-r^iniocMr-i qi ci^iDvr-ciiocDCMCMCcvon-eoco .<3 i NNunmřiTiDCO^ETuníoONHar-irwrTicPincinw Q j „ (Μ H — CM i-ι CM Norl NNNHNrtNNrtNrt
<* ΪΜ O ♦H tn !'·πφο«ηίο·«,·σ<-!ί'!^,ΝΦ'ϊ·ιη<ύπ0ΐΝσι®ίηρ*Γ'Γ''5·^θ'θΜ C'<fCriť,«j^cMi-ieovO’fff'>b.«einn<-fceininN«>(-i«-<®r<'om« erintMNHHriooociaaaaoaMsi^Metfiíifliíiifiifliíi r.r-r^rxrx.r-r^r^t^r-t^coíewiocOOcDipuJcpspvp®®®®^®®
“Ί— O Cti > c <0 *rl 4-> C eoiorMCMtnrMcirscorsnco co ip r*· οπηφνπνοιΛ < NrinnrtNMIMNHňHartNN CínnrfrlHNf^ tn M· CO i f t i i i i i i i i i i i i i ® I i t i i i i i i en i i t NNNnNNNNnNNnNnNnwNNrtnnNnNrt^NnN
-13CZ 286812 B6
Tabulka 9 - pokračování
<* O £ camsovvvr' ό ™ n Οχτοοιηο-'ΓΟη^Γοι σι inifitnNhNCnOul r-i ΙΛ 0 6J m cm <b — FR
tn tn 0 c c cn o co « e OJ CM OJ rt fí R
<-i 61 FR r-t CM —R i—
MD d* r> h » e c <? g o R? CM r> CM C η Νϊ P S > 01 S V FR
c Φ 0 b* 10 [*· ifi ? n ffi V CO <-i © O rM -M CM *c 0 «· © n ri o ;n. •sr G G
> Ή 0 ťM OJ 61 r- 61 CV rM CV — N η H cv cv n cv — n n rv η; n ri
CB CO
í-a XD a e »f v ΓΜ 1 > n ií v c in ιη n oso o mc g © 0» v V 10 0 © rM CM > C
3 tO o
in co co co tn o tn to Liro TrtminnnnnNNv cm fi N H
« o co 10 to to to tO <0 0 0 0 to to to to φ \β φ φ Ιβ φ \O φ 0 0 0
o ΰ σι n ri n to Ct n ta tn o σι cv n o rn r- r- 6- 6-
Q «·· · ···*· • ·
9 C rt n O- v Η O M 5 O CM O rM CV η m rM Fl M O
c. FR
Φ o >NO o -v ori^eMonc^r-Ge© V n ri ® ^•©oonnnmain 0 0 0
'Φ Ή o
Q o rM©OrM0rM©t^<-«eV rM rM 0
CO 0. <-· CM pR
IIBI Λ· g r-itncnat^oeminmin mtn o o «‘tinaitnoiniocvtpooeitn
CV (OOOoNvninOOSrí OCOCl NOinOOOlOríriO ovo
0 k c coooooocccao o © c o ooccoooooo © © ©
N v v v v v v v v
rj o ototo«-ivntDo-tnM®tn n to to r* on-tnr^TOGGcnin g o m
o CM ΗΟγ4^ηΗΗγ*μΗΟμ rl r Π H nHNrriirCnr?o O 61 rM
Ol 0) &. o COOOOOQOOOOO O O O © ooooocococeoo
10 oitňintnciinctNf^oinm in in tn o tntncvotntntntntn© tn ci ©
d* o SOOOCCOrlOHOn o o o o OOfrfrOOOHOfH O rM O
O CM o OOOCOOOCOOOOOOOOOOOOOCeOGCCOO
X V v v v v v v v v v v v v V
co nMOMnClCtSnMr-OMňOlňKlteNOlflOiPtflfflN 0 © G
XD Ή o OJ rM © rM to CMninnF^ťMOcnFRcn rM tn rM
C G W -P CM (TJ o aacoooooocoooooo eocooooooo O © O
co z * ‘ V V
c c
CO 4-> m in cotonv^ettcr^OCtroo m o r in νΟηοΗΐΓίΜΠ co -e tn 0 o
> 0 o o inowntocMtnctvvno. © cv n tn ťrMOtfinCnnNO cv r- tc
O E CM
M £ i—t o OCOSOOOnOmCtnQOOO OOOOOCCM^OMOCQ
rf v v
f4 cd ·*> 10 uncatOrtOnooci M* ťM S Φ ffl^nnvtfivEOC' v O 0
c dP o ιιπΝΦηαοιύΝΡΟΐη •vcMr-iOffitnmr-Nfvtnvtoat n no
< o
Π» 1 0 minuňOvCr®«CTr m tn tt oj H 6 CJ O N ΙΠ ^3* O rr n n cv 0
Z CV <—1 Ol <-l rr r- FR CM R CM rM r~ FR
^convnsarreviňnpNON oninnrvettCOoEnn
d«· 6Νΰ6ί>ΚΝΜθνΛ®6ηηιθ CM RJ* 10
O to r* •cr6.tor>r,©nin0r-»0^GO©O rtorttnrtrMOictitncv r* ®
u OJ 61 6J <H fi N N rt « η Λ' m oj i- r> csirvr>NrMr>rMncvn ΓΜ ťH
d* n ^0000^0^000-^ rM O to n annNOnnnvťMNCoo
CM CM r-fCa^r-tl-lOr-tOVDinm co © či r> CiObtfnnriebn η π tN
O 10 min^wM^nnrinn cv οι οι oi HrtrtrlrtHwOOOOOO
tn 1000000000000 to 10 to to 10φ10φ1040101Ο101Ο 10 KD \O
| « ΜΓ rM o tn M < O CV rf tn γί IM V V rf Μ» rf f4
Φ cc noinnojinnotr-tco CM F-t f. rM N CV CM rM rr fH Ol CM
> p ® i -μ i i i i i i i a » t n 6- i i i in i i i cm μ» i t i lil
rw ηΝΜΝΠΝΠηΜΝΝΠ NICINO ΝΝΠΠΝΝΝΗΝΠ οι n cv
+J c r* o· n < © rfr*.ffia<r»Gfirfffi rf β rf
-14CZ 286812 B6
Tabulka 9 - pokračování
CO
E Ή
CO G
Ό CO
C o
CO c
> P
o o
N g
C'-'
n O fS ® El. (NHONrtNVOHflríNrOJHHOpirtHHfnHN QOOOOCOOOOCOOOOOOOOOOOOO v
Miflininovtflihř^iňtnincnntfti-ir-ioiftirtftmcntn HOOi-iOHOOOOOOOHOrH^-ItHOOOOOO
O ťM coooooeoeooooooooooooooo
V v VV V V V V v v v v vv
** rcooinfflm-CDOrtOinvt^nrtv-ioijoiňrit·'·
o ΐηΟΠΓίίνΝπΝΝΝΟΝίηίΝΐηνίηιΗΟΟνηΗ
ιϋ ooeooooooooooooooooooooo
z v
řfi
Ή eíCňrtONtnrtvnbNini-uonNinvoooino
o Γ ιΠ-H Ci5ř O) O N ·ΚΪ rt N rt r Λ O MO 1O f* © Λ tf) O W
c«oiňooooooot»<-tooooeo<-toooc
< v v
θΐη*Γ^·Νθοη*ιηνοΕνΓ»η>^η^ί*<οιη<-ινΓ»«> etfviíNwNríhOiOoaciíwcnocovt^ií
o
tn nmince>oowe'n«invCVNmr>bbiOTOC'
X «Μ FR #R ·*♦ R* F-*
(OOirvinoo^onccincíintoíiniNint^oiv iniírnfi^ooavor-SMOMníinNffiievotO
o NHvHffltfNoeinnftvNiflootffirwtfNv
u niNnnNnnrjHnň ηηηηπΛίΝΝΝπνΝ
ntnrqvrtOinF-i-iinSifflvbveniONtefflSiNn
fM ΗααιηιηνθβΜ£ηη·Μηιηη&οβ5ΐηΗθιΝ«
O ο5ΐβιθ'θ>Εηθ'βηαβΜ·'ΝΓ*Μ!>ΐίΐη'η«>ιιιιην
« oininmincntfiintnininminininintntncAininmtntn
<m w o o <h φ co <« ň N fM «Η fMNNi-l Γ» i n <s i i i -e w i «: vin O l n i t 1 f-< «r r» t o
Γ»«ΟΐΓ)<ηο«-ΙΟ»Πββ>ΙΟΌ«Π·ΗûûΓίΓ^Γ>Γ»«ηΟ·[ήο**οοοβ><ο<ιη®Γ,«»ο®ρ«·ηβ<σ'Γ>«σ>®ρ»>
I Φ «
+> d
Špatně vytvořená vlákna, obsahující množství drti. Další složky méně než 1 %. Vžorek příliš nevhodný pro zkoušky na rozpustnost nebo srážení.
-15CZ 286812 B6
Tabulka 10
řf : 0νΓ7'Γθη*6·Γ·^®π:<Ηβ><-·<Λ^Λ,0,Γ,'®«®6ί61ΟΟ6>Ο® s i NNiínrocivicnrírrruň^eot^ricr^viD^iíríOiirieinvo u : r-l Γ\ H í-1 ·* r\i f' ΓΜ Cí Π r* NNNrtf-rJNCÍHtNr& i >ηρΐύΐΊοττΜηνΝθνΐΛ'βη?ΐΝ5'ϊ5ΐτ>^Ρ'Γ'βΓ'^ε.·: N I OVOrírMVtMiHO^OVNtoietňCTfHminmceKOrHFHer^KOlOn •2 ! orínr>i<M«<-«1-toOOQa®wa»®®r*p»r«t,'40<owtnin>rtíntn 35 | n-r-f^t^r^r-t^r-r-r-r^iovotaavoOsoavDvoxoo to <c >o a w w u>
1 ® Φ ni CM IH cv σ> CO r* n m to 0 r* o rM rM σι r> o na in a <
<11 Cl i ™ i t H n n rH na na CM CV rM fM to rl na na na cn n fM fK ♦H na rM v 0
S f I 1 t a l l 1 1 | 1 1 1 1 1 1 Λ 1 I 1 1 1 1 1 1 1 a 1 1 1 na
H 4 CV na na n ra 61 61 61 ry na na n na n cv n tn 61 na n Λ n na 61 n n rM CV n
P t i < < < < «C < < a < < a < a < a 6* < < a a a <c < a a r* < CC <
-16CZ 286812 B6
Tabulka 10 - pokračování
Analyzované směsi n rozpustnost I upravené (% hmotnostní) N ppm I směsi
o tn Z c • S iň □ v r ·? r- 10 CM O CO© © © ο © © CM ο γμ η
lO ť) (O c c in O ιη VtVNf^rMOD© ιη
Μ N N rd r* »—< ΓΜ <— <Μ ·*
o ra O n ffi C3 O π n C © © CM © ©
r* φ Γ» UJ v r: m -e to Η © ο ΓΊ HKvaviOnHO © τΐηο
u CM N N r-i n CM r-t CM Μ ο CM ηΗΜΜΓΊΝΗΠ CM ΓΜ ΓΜ Ο
0* r. „a t· o inn π Ck © ©©r^V^WCOCD ** C Γ-
w — 1 .. ιλ a; kO kD U1 k0 írt kO © ΤΤ Π ΠΐηπΠΛΠΟΙΝ ΓΜ Γ“Ί ΓΜ ~
w ID ©©©©©©© © © © ©©©©©©©©©© © © © © ©
Λ» I— © ΓΜ © r* © © CM V o v © © «h © © r> rM CM © © o o o CM CM v ©
X nr r- © n © O © © rR © © c rn © cn © O rd © CM © CM ©
υ ΓΜ ΓΜ O CM CM R CM CM CM CM o CM CM n CM r* O ♦*> CM O CM o r·*
Ote Ο © © © O ru © V © © © V r< © © cn © r? R* CM CD n Π) «w 5? CM CM o a
ΓΜ <*» CM rr c © <H O r* © © © CM © © O o © o r* © cn cn O © r* O cn CM CM
•Μ © ιη ιη o o rn O n ΓΜ CM CM <N ·-< *d w rt RR rd rd O o o c © o
W © © © © © © © © © © © © © © © © © © © © © © © © © © © © © ©
I α> <β V •v O © ιη n < © CM « © O rd MF * < 5f A o o
ο o CM m cn cm © o © r-f © CM rd r* rd CM N CM rd w rd σ> CM
> C © r< í 1 l 1 l 1 1 i t 1 D r< 1 1 1 © 1 1 1 CM 1 í t 1
C0 Ή cn CM CM CM <n CM <n cn CM CM CM O CM © CM n CM CM cn rn CM CM CM rn CM r> CM rn CM
-Ρ C Q t* < < a < a a < < < a r- r* < a < r- a a < r* © a < a < a <
-17CZ 286812 B6
Tabulka 10 - pokračování
M* a o iň ipon^^cNnonoinMnMnNaQO
O σ» na iň cicetoc^ioiouiio^ojoinr-o-o-^reo
Σ r N !*> fi r n rí OJ
Ό c <#> O ta a ť> in oifiorioaaciflanoinnsrnoifnrr
n oj -? cit^fMríoiinri^innaoi-ttv^^ar-Msr
Ό n oj n oj n n r? n n r> onnnnNNNNnvN
P Ή
<0 W dp λφο roomatpr-iabvfflCinoNaNooa®
fa XU OJ
a g O oj h o r-«a — coaaaaaaoa^oboiňtň
5 w •M
ω a a o ůiDíňkíwiíiflinL-iifuníinininiňiniňtnin
o OflrtQnLncowaoaaoNtĎHoatoooNN
4J cn rt^Nnn n ř) Ifi o N a N ΤΓ N rl rr tn Mí TT H 1D
OS Σ R1
C O voMnoanKN^eeaava^onNNvoin
+> tQ fflviotMvNo^viniíoíNNNiíviniP^Hnin
US pm u
a a oj i >ĎNeenr-NrtiňNncNrtOtna»4NtňNinnn
N O ^a^nrcvaNancinaiíovií^nottan
0 •rí «-t r-t rtNrtwHi-trloorlnrírtrlrtooHrtH
fa cn
<#> ΝΓ,ο,ιΐηοιη^ιηιηΜηιηιηιηοιηιη^ηΛφίηιη
_OJ 1 «ο4Γ4<·ΟιΗΟΝΟΟΗαθΟΟΟΟΟΟΟθνΟΟ
m ÓOCOOCOSOCCOOÓÓOOOOOOrMCO
N νννννννννν vv
d*> n O OJ δ) notoHvnúoaaonaNNtíinavnTraNn
NrlONrttWCiir«rlNr<NHi-IOr<r<r1rinrtN
OQCOaOpSOOOOCOOOOOQOOCOO
Cu V
MmninnvininMniritrunmnrtoOiňiíiflainin
rHOQHOr40000QeOrHOi-<r4HOOCOOO
o
fN oeoooocQOooaecoooooooooo
X vv vv vvvv v vvv vv
<*P O OJ ta ^iflanaroconoifironn^rtniíoinHO ulOoOrTeNMNNNONinNióvifioCOrrnH
eoooooocooooooěooóóooooo
•H V3 K) Ή V
tří*
S ří n aonHfflNin-^vnoojarivBnci«^oooino
ta +> o o- mna raONcnnN^«aco<íw>oinincN
CO OJ
O 0 o<-*oinoooooooní^oeooo0r40ooo
č c < v V
S ψ?
> 2 CJn^rsOíar-tDvonií^nh-rtm-ertUJWf-ivr.xp
0 E <#> na^ioNON^NaoCEOií^^oaOfflTOií
N £ o
tn riawoeioaasacnioavtovMOinř-r-io^roa
Σ « *< D rt w o o H
í Λ» o X aort-mcoHerooaoaNcaNMnoav maaanaoairOriaaonaifiNaarrooo
NrtTrHaaNcaňnMvNíňaoa^oiriíNv
nNrtnnnnnrinn nnntnt-iojojojojn^rcu
<*> HinNvncitioninaa^o^eoacteaaNO
OJ .-leottinvQBNcrioMíiinňoaaaHaN®
O
♦H oaaaaaaafflcooor-hoMitfitfiflioininr
cn 'DintnifiinininiftininintntntnininaiAinainaintn
<tna H n N | N N 1 1 I o η Ο η μ n B aafflffla +» «·< t « v tn rl Oi ty a 01 10 r* « < v) id r*
O «Η (0CO
N N Γ4r4
O I « I 1 I e η η r> r>n a a o oa<
ΓΪ <H «· r> i a o non oh a ř* a c r* ř*
-18CZ 286812 B6
Existuje několik anomálií, zejména jde o materiály B3-6A, A2-25, A2-24, A2-23, B3-2A, B33A, A2-19 a 932. Všechny mají obsah oxidu křemičitého vyšší než 58 %, avšak rovněž vysokou srážlivost.
Podle předpokladu, že nejnižší množství oxidu křemičitého pro uspokojivou srážlivost se mění v závislosti na obsahu MgO, bylo stanoveno, že vlákna s obsahem oxidu křemičitého, která nemohou splnit vztah
SiO2 >58% (pro MgO < 10%) a
SiO2 > 58 % + 0,5 (% MgO -10) (pro MgO > 10 %).
nemají uspokojivou srážlivost při 800 ani při 1000 °C.
Bylo prokázáno, že rovněž obsah oxidu hlinitého je důležitý. Ze současných studií vyplývá, že maximální obsah oxidu hlinitého leží v rozmezí 2,57 až 3,97 %. Bylo prokázáno, že při zvyšujícím se obsahu této látky je prvním krystalizujícím materiálem hlinitan vápenatý, který pravděpodobně vytváří kapalnou fázi, napomáhající zkapalnění směsi a tím srážení.
V tabulce 10 je pro stejné materiály jako v tabulce 9 uvedena rozpustnost za 24 hodin pro každou hlavní složku. Je zřejmé, že všechny materiály mají vysokou rozpustnost.

Claims (5)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Žáruvzdorný izolační materiál s maximální provozní teplotou 900 °C nebo vyšší, vyznačující se tím, že je tvořen skelnými vlákny, obsahujícími oxid křemičitý a oxid vápenatý a/nebo oxid hořečnatý, přičemž vlákna obsahují více než 58 % hmotnostních oxidu křemičitého při obsahu oxidu hořečnatého nižším než 10 % hmotnostních a více než 58 + 0,5(%MgO-10) % oxidu křemičitého při obsahu oxidu hořečnatého vyšším než 10 % hmotnostních, až 42 % hmotnostních oxidu vápenatého, až 31,33 % hmotnostních oxidu hořečnatého a méně než 3,97 % hmotnostních oxidu hlinitého.
2. Žáruvzdorný izolační materiál podle nároku 1, vyznačující se tím, že je tvořen vlákny, obsahujícími oxid křemičitý v množství nižším než 70 % hmotnostních.
3. Žáruvzdorný izolační materiál podle nároku 2, vyznačující se tím, že vlákna krystalizují ve formě diopsidu, který obsahuje v % hmotnostních 60 až 64 % oxidu křemičitého, až 3,5 % oxidu hlinitého, 19 až 23 % oxidu vápenatého a 14 až 17 % oxidu hořečnatého.
4. Žáruvzdorný izolační materiál podle nároku 2, vyznačující se tím, že vlákna mají krystalickou formu wollastonitu a/nebo pseudowollastonitu a obsahují v % hmotnostních 60 až 67 % oxidu křemičitého, až 3,5 % oxidu hlinitého, 26 až 35 % oxidu vápenatého a 4 až 6 % oxidu hořečnatého.
5. Žáruvzdorný izolační materiál podle nároku 1, vyznačující se tím, že je tvořen vlákny, která obsahují v % hmotnostních více než 58 % oxidu křemičitého při obsahu MgO nižším než 10 % a více než 58 % + 0,5(%MgO-10) oxidu křemičitého při obsahu MgO vyšším než 10%, přičemž obsahuje nejvýš 71,24% oxidu křemičitého, 4,46 až 34,49% oxidu vápenatého, 1,71 až 22,31 % oxidu hořečnatého a nejvýš 2,57 % oxidu hlinitého.
-19CZ 286812 B6
6. Žáruvzdorný izolační materiál podle nároku 5, vyznačující se tím, že je tvořen vlákny, obsahujícími v % hmotnostních stopy až 0,65 % Na2O, stopy až 0,13 % H2O, 0,08 až 0,40 % Fe2O3 a stopy až 1,23 % ZrO2.
5 7. Způsob izolace materiálů pro maximální provozní teplotu 900 °C nebo vyšší, vyznačující se tím, žesek izolaci užije žáruvzdorný izolační materiál podle některého z nároků 1 až 6.
CZ19941700A 1992-01-17 1993-01-15 Refractory insulating material and insulation procedure CZ286812B6 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB929200993A GB9200993D0 (en) 1992-01-17 1992-01-17 Saline soluble inorganic fibres
GB929224612A GB9224612D0 (en) 1992-11-24 1992-11-24 Manufacture of calcium and silicon-containing refractory oxide fibres

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ170094A3 CZ170094A3 (en) 1995-06-14
CZ286812B6 true CZ286812B6 (en) 2000-07-12

Family

ID=26300173

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19941700A CZ286812B6 (en) 1992-01-17 1993-01-15 Refractory insulating material and insulation procedure

Country Status (24)

Country Link
US (1) US7259118B2 (cs)
EP (2) EP1179513A1 (cs)
JP (2) JP3630167B2 (cs)
KR (1) KR100236883B1 (cs)
CN (1) CN1042023C (cs)
AT (1) ATE211122T1 (cs)
AU (2) AU663155C (cs)
BR (1) BR9305741A (cs)
CA (1) CA2127357C (cs)
CZ (1) CZ286812B6 (cs)
DE (1) DE69331376T2 (cs)
DK (1) DK0621858T3 (cs)
ES (1) ES2168094T3 (cs)
FI (1) FI943380A (cs)
GB (2) GB2287934A (cs)
HK (1) HK1001888A1 (cs)
HU (1) HU218828B (cs)
IN (1) IN186395B (cs)
MX (1) MX9300200A (cs)
NO (1) NO942655D0 (cs)
NZ (1) NZ246629A (cs)
RU (1) RU2113420C1 (cs)
SK (1) SK282182B6 (cs)
WO (1) WO1993015028A1 (cs)

Families Citing this family (100)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4228353C1 (de) * 1992-08-26 1994-04-28 Didier Werke Ag Anorganische Faser
ATE136874T1 (de) * 1993-01-15 1996-05-15 Morgan Crucible Co In salzlösung lösliche anorganische fasern
WO1994015883A1 (en) * 1993-01-15 1994-07-21 The Morgan Crucible Company Plc Saline soluble inorganic fibres
ATE243664T1 (de) * 1993-01-15 2003-07-15 Morgan Crucible Co In salzlösung lösliche anorganische fasern
DE19503169A1 (de) * 1995-02-01 1996-08-08 Gruenzweig & Hartmann Mineralfaserzusammensetzung
IS4284A (is) * 1994-05-17 1995-11-18 Isover Saint-Gobain Samsetning glerullartrefja
DE4447576A1 (de) * 1994-05-28 1996-05-09 Gruenzweig & Hartmann Glasfaserzusammensetzungen
WO1997016386A1 (en) * 1995-10-30 1997-05-09 Unifrax Corporation High temperature resistant glass fiber
US6030910A (en) * 1995-10-30 2000-02-29 Unifrax Corporation High temperature resistant glass fiber
GB9613023D0 (en) * 1996-06-21 1996-08-28 Morgan Crucible Co Saline soluble inorganic fibres
ZA989387B (en) * 1998-08-13 1999-04-15 Unifrax Corp High temperature resistant glass fiber
GB2347490B (en) 1999-06-11 2001-03-07 Morgan Crucible Co Surface combustion radiant heaters and heating plaques
WO2001019744A1 (en) * 1999-09-10 2001-03-22 The Morgan Crucible Company Plc High temperature resistant saline soluble fibres
GB9921504D0 (en) * 1999-09-10 1999-11-17 Morgan Crucible Co High temperatures resistant saline soluble fibres
GB2353996B (en) 1999-09-27 2001-07-25 Morgan Crucible Co Methods of making inorganic fibres
GB2383793B (en) * 2002-01-04 2003-11-19 Morgan Crucible Co Saline soluble inorganic fibres
JP5230055B2 (ja) 2002-01-10 2013-07-10 ユニフラックス ワン リミテッド ライアビリティ カンパニー 高温耐性ガラス質無機繊維
FR2856055B1 (fr) * 2003-06-11 2007-06-08 Saint Gobain Vetrotex Fils de verre aptes a renforcer des matieres organiques et/ou inorganiques, composites les renfermant et composition utilisee
US7468336B2 (en) 2003-06-27 2008-12-23 Unifrax Llc High temperature resistant vitreous inorganic fiber
US7468337B2 (en) 2003-06-27 2008-12-23 Unifrax I Llc High temperature resistant vitreous inorganic fiber
JP2006089881A (ja) * 2004-09-24 2006-04-06 Saint-Gobain Tm Kk 無機繊維とその製造方法
KR100906765B1 (ko) * 2004-11-01 2009-07-09 더 몰간 크루시블 캄파니 피엘시 알칼리토류 실리케이트 섬유의 개질
JP2006152468A (ja) * 2004-11-26 2006-06-15 Saint-Gobain Tm Kk 無機繊維およびその製造方法
FR2879591B1 (fr) * 2004-12-16 2007-02-09 Saint Gobain Vetrotex Fils de verre aptes a renforcer des matieres organiques et/ou inorganiques
ES2688274T3 (es) 2005-06-30 2018-10-31 Unifrax I Llc Fibra inorgánica revestida de fosfato y métodos de preparación y uso
JP4859415B2 (ja) * 2005-08-31 2012-01-25 ニチアス株式会社 無機繊維及びその製造方法
US7799713B2 (en) * 2005-11-04 2010-09-21 Ocv Intellectual Capital, Llc Composition for high performance glass, high performance glass fibers and articles therefrom
US7823417B2 (en) * 2005-11-04 2010-11-02 Ocv Intellectual Capital, Llc Method of manufacturing high performance glass fibers in a refractory lined melter and fiber formed thereby
US9656903B2 (en) 2005-11-04 2017-05-23 Ocv Intellectual Capital, Llc Method of manufacturing high strength glass fibers in a direct melt operation and products formed there from
US9187361B2 (en) 2005-11-04 2015-11-17 Ocv Intellectual Capital, Llc Method of manufacturing S-glass fibers in a direct melt operation and products formed there from
US8586491B2 (en) 2005-11-04 2013-11-19 Ocv Intellectual Capital, Llc Composition for high performance glass, high performance glass fibers and articles therefrom
US8338319B2 (en) * 2008-12-22 2012-12-25 Ocv Intellectual Capital, Llc Composition for high performance glass fibers and fibers formed therewith
CA2629102C (en) 2005-11-10 2015-03-31 The Morgan Crucible Company Plc High temperature resistant fibres
PL1997789T3 (pl) * 2006-03-17 2014-09-30 Ngk Insulators Ltd Konstrukcja plastra miodu i spoiwo używanej do niej
JP4731381B2 (ja) 2006-03-31 2011-07-20 ニチアス株式会社 ディスクロール及びディスクロール用基材
US8088701B2 (en) 2006-11-28 2012-01-03 The Morgan Crucible Company Plc Inorganic fibre compositions
GB0623770D0 (en) * 2006-11-28 2007-01-10 Morgan Crucible Co Inorganic fibre compositions
CN101626894B (zh) 2007-01-08 2013-09-11 尤尼弗瑞克斯I有限责任公司 阻火薄膜层压材料
JP5238813B2 (ja) * 2007-08-31 2013-07-17 ユニフラックス ワン リミテッド ライアビリティ カンパニー 排気ガス処理装置
EP2213634A1 (en) 2007-11-23 2010-08-04 The Morgan Crucible Company Plc Inorganic fibre compositions
BRPI0917717A2 (pt) * 2008-08-29 2016-02-16 Unifrax I Llc esteira de montagem com protetor de borda flexível e dispositivo de tratamento de gás de exaustão incorporado na esteira de montagem.
USD628718S1 (en) 2008-10-31 2010-12-07 Owens Corning Intellectual Capital, Llc Shingle ridge vent
USD615218S1 (en) 2009-02-10 2010-05-04 Owens Corning Intellectual Capital, Llc Shingle ridge vent
CA2745034C (en) 2008-12-15 2014-01-21 Unifrax I Llc Ceramic honeycomb structure skin coating
US8252707B2 (en) * 2008-12-24 2012-08-28 Ocv Intellectual Capital, Llc Composition for high performance glass fibers and fibers formed therewith
CA2747775C (en) * 2009-01-05 2016-08-16 Unifrax I Llc High strength biosoluble inorganic fiber insulation mat
JP2012524206A (ja) * 2009-04-17 2012-10-11 ユニフラックス ワン リミテッド ライアビリティ カンパニー 排ガス処理装置
WO2011019377A2 (en) * 2009-08-10 2011-02-17 Unifrax I Llc Variable basis weight mounting mat or pre-form and exhaust gas treatment device
WO2011019394A1 (en) 2009-08-14 2011-02-17 Unifrax I Llc Multiple layer substrate support and exhaust gas treatment device
WO2011019396A2 (en) 2009-08-14 2011-02-17 Unifrax I Llc Mounting mat for exhaust gas treatment device
WO2011031473A2 (en) * 2009-08-25 2011-03-17 Access Business Group International Llc Flux concentrator and method of making a magnetic flux concentrator
US8071040B2 (en) 2009-09-23 2011-12-06 Unifax I LLC Low shear mounting mat for pollution control devices
US8951323B2 (en) * 2009-09-24 2015-02-10 Unifrax I Llc Multiple layer mat and exhaust gas treatment device
CN102985388A (zh) 2009-10-02 2013-03-20 尤尼弗瑞克斯I有限责任公司 超低重量隔热板
BR112012011392A2 (pt) 2009-11-13 2016-04-26 Unifrax I Llc material multicamadas de proteção contra incêndios
EP2501780B1 (en) 2009-11-16 2016-12-14 Unifrax I LLC Intumescent fire protection material
KR101223675B1 (ko) * 2009-11-27 2013-01-17 주식회사 케이씨씨 염용해성 세라믹 섬유 조성물
US8926911B2 (en) 2009-12-17 2015-01-06 Unifax I LLC Use of microspheres in an exhaust gas treatment device mounting mat
CN102844536B (zh) * 2009-12-17 2017-03-22 尤尼弗瑞克斯 I 有限责任公司 用于废气处理装置的安装垫
KR20140130206A (ko) * 2009-12-17 2014-11-07 유니프랙스 아이 엘엘씨 오염 제어 장치용 다층 장착 매트
US8349265B2 (en) 2010-08-13 2013-01-08 Unifrax I Llc Mounting mat with flexible edge protection and exhaust gas treatment device incorporating the mounting mat
US9924564B2 (en) 2010-11-11 2018-03-20 Unifrax I Llc Heated mat and exhaust gas treatment device
ES2702108T3 (es) 2010-11-16 2019-02-27 Unifrax I Llc Fibra inorgánica
US9676168B2 (en) 2010-11-19 2017-06-13 Lamart Corporation Fire barrier layer and fire barrier film laminate
CN103347568B (zh) 2010-11-19 2015-10-14 尤尼弗瑞克斯I有限责任公司 防火层和防火膜层压板
JP4862099B1 (ja) 2010-12-28 2012-01-25 ニチアス株式会社 生体溶解性無機繊維
JP5006979B1 (ja) 2011-03-31 2012-08-22 ニチアス株式会社 生体溶解性無機繊維の製造方法
JP5015336B1 (ja) * 2011-03-31 2012-08-29 ニチアス株式会社 無機繊維質ペーパー及びその製造方法
US8940134B2 (en) * 2011-04-05 2015-01-27 Nichias Corporation Paper comprising heat treated bio-soluble inorganic fibers, and method and equipment for making same
US20130129963A1 (en) 2011-11-18 2013-05-23 Unifrax I Llc Fire barrier layer and fire barrier film laminate
JP5138806B1 (ja) 2011-12-01 2013-02-06 ニチアス株式会社 生体溶解性無機繊維及びその製造方法
JP5022512B1 (ja) * 2011-12-01 2012-09-12 ニチアス株式会社 不定形組成物
EP2794982A4 (en) * 2011-12-19 2015-08-05 Unifrax I Llc HIGH TEMPERATURE RESISTANT INORGANIC FIBER
JP5174948B1 (ja) * 2011-12-23 2013-04-03 ニチアス株式会社 生体溶解性無機繊維及びその製造方法
JP5087709B1 (ja) 2012-01-24 2012-12-05 ニチアス株式会社 無機繊維質定形体及びその硬度の調整方法
EP2857369A4 (en) * 2012-05-28 2016-03-23 Nichias Corp INORGANIC FIBER BASED ON SI-MG AND COMPOSITION CONTAINING THE SAME
KR20150027049A (ko) 2012-06-29 2015-03-11 니찌아스 카부시키카이샤 내열 무기섬유
US10370855B2 (en) 2012-10-10 2019-08-06 Owens Corning Intellectual Capital, Llc Roof deck intake vent
USD710985S1 (en) 2012-10-10 2014-08-12 Owens Corning Intellectual Capital, Llc Roof vent
PL2914767T3 (pl) 2012-11-02 2020-01-31 Unifrax I Llc Obróbka wytrzymałych włókien nieorganicznych i ich zastosowanie w macie montażowej dla urządzenia do oczyszczania gazów spalinowych
KR102212976B1 (ko) 2013-03-15 2021-02-04 유니프랙스 아이 엘엘씨 무기 섬유
JP6266250B2 (ja) 2013-07-25 2018-01-24 ニチアス株式会社 耐熱無機繊維
JP6513905B2 (ja) * 2014-04-23 2019-05-15 ニチアス株式会社 生体溶解性無機繊維
JP6554269B2 (ja) 2014-07-08 2019-07-31 ニチアス株式会社 生体溶解性無機繊維の製造方法
US10023491B2 (en) 2014-07-16 2018-07-17 Unifrax I Llc Inorganic fiber
BR122022004023B1 (pt) 2014-07-16 2022-12-27 Unifrax I Llc Fibra inorgânica com retratibilidade e resistência aumentadas
US9556063B2 (en) 2014-07-17 2017-01-31 Unifrax I Llc Inorganic fiber with improved shrinkage and strength
JP5634637B1 (ja) * 2014-08-08 2014-12-03 ニチアス株式会社 生体溶解性無機繊維
US9452719B2 (en) 2015-02-24 2016-09-27 Unifrax I Llc High temperature resistant insulation mat
US9919957B2 (en) 2016-01-19 2018-03-20 Unifrax I Llc Inorganic fiber
EP3454968A1 (en) 2016-05-09 2019-03-20 Unifrax I LLC Catalyzed filtration media with high surface area material and method for making the same
EP3463615A1 (en) 2016-05-25 2019-04-10 Unifrax I LLC Filter element and method for making the same
US10487224B2 (en) 2016-06-06 2019-11-26 Unifrax I, Llc Refractory coating material containing low biopersistent fibers and method for making the same
BR112020007143A2 (pt) 2017-10-10 2020-09-24 Unifrax I Llc fibra inorgânica com baixa biopersistência isenta de sílica cristalina
JP2021519872A (ja) 2018-04-04 2021-08-12 ユニフラックス アイ エルエルシー 活性化多孔質繊維およびそれを含む製品
JP2021523966A (ja) 2018-05-18 2021-09-09 ユニフラックス アイ エルエルシー 防火組成物および関連する方法
US10882779B2 (en) 2018-05-25 2021-01-05 Unifrax I Llc Inorganic fiber
US11766662B2 (en) 2020-09-21 2023-09-26 Unifrax I Llc Homogeneous catalytic fiber coatings and methods of preparing same
GB2591039B (en) 2020-10-23 2021-11-24 Thermal Ceramics Uk Ltd Thermal insulation
CN114034811B (zh) * 2021-10-20 2024-06-07 吉林大学 基于相图学辨别玄武岩纤维生产原料品质的方法

Family Cites Families (120)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1759919A (en) 1926-12-17 1930-05-27 Singer Felix Artificial plagioclase compound
US2051279A (en) * 1934-03-21 1936-08-18 Alfred W Knight Mineral wool
US2116303A (en) * 1934-11-28 1938-05-03 Johns Manville Mineral wool composition
US2155107A (en) * 1936-11-25 1939-04-18 Dewey Portland Cement Company Process for the manufacture of rock wool
US2308857A (en) * 1939-12-20 1943-01-19 Owens Corning Fiberglass Corp Sodium calcium borosilicate glass
US2335220A (en) 1941-04-21 1943-11-23 Walter M Ericson Building insulation
US2428810A (en) * 1943-04-29 1947-10-14 Johns Manville Method and apparatus for fiberizing molten material
US2520168A (en) * 1944-09-22 1950-08-29 Johns Manville Method and apparatus for fiberizing molten material
US2576312A (en) * 1948-08-16 1951-11-27 Baldwin Hill Company Method of making mineral wool
US2577431A (en) * 1949-03-18 1951-12-04 Johns Manville Method and apparatus for the manufacture of mineral wool
US2823416A (en) * 1955-08-16 1958-02-18 Johns Manville Apparatus for melting and fiberizing refractory materials
BE639230A (cs) 1962-05-11
US3402055A (en) 1962-05-25 1968-09-17 Owens Corning Fiberglass Corp Glass composition
BE638932A (cs) 1962-10-26
US3348994A (en) 1963-09-26 1967-10-24 Owens Corning Fiberglass Corp High temperature fibrous board
US3380818A (en) 1964-03-18 1968-04-30 Owens Illinois Inc Glass composition and method and product
US3459568A (en) 1965-06-22 1969-08-05 Ppg Industries Inc High strength fiber glass
US3449137A (en) * 1965-10-13 1969-06-10 Johns Manville Refractory fibers for service to 2700 f.
US3900329A (en) 1965-12-07 1975-08-19 Owens Illinois Inc Glass compositions
US3348956A (en) * 1965-12-30 1967-10-24 Johns Manville Refractory fiber composition
US3901720A (en) * 1966-07-11 1975-08-26 Nat Res Dev Glass fibres and compositions containing glass fibres
US3597179A (en) 1967-03-30 1971-08-03 Owens Illinois Inc Glass treatment and glass-ceramic article therefrom
US3854986A (en) 1967-09-26 1974-12-17 Ceskoslovenska Akademie Ved Method of making mineral fibers of high corrosion resistance and fibers produced
US3573078A (en) 1967-11-16 1971-03-30 United Aircraft Corp Glass compositions with a high modulus of elasticity
GB1307357A (en) 1969-04-03 1973-02-21 Nat Res Dev Cement compositions containing glass fibres
US3804646A (en) 1969-06-11 1974-04-16 Corning Glass Works Very high elastic moduli glasses
US3687850A (en) 1970-03-27 1972-08-29 Johns Manville High temperature insulating fiber
GB1370324A (en) * 1971-03-18 1974-10-16 Rogers P S Glass products
GB1374605A (en) 1971-05-24 1974-11-20 Pilkington Brothers Ltd Method of manufacturing glass ceramic material
US3904424A (en) 1972-06-09 1975-09-09 Nippon Asbestos Company Ltd Alkali resistant glassy fibers
US3835054A (en) * 1972-07-10 1974-09-10 Nalco Chemical Co Method for preparation of thermal insulation board
US4036654A (en) * 1972-12-19 1977-07-19 Pilkington Brothers Limited Alkali-resistant glass compositions
GB1459385A (en) * 1973-02-14 1976-12-22 Turner Newall Ltd Glass fibres
US4011651A (en) * 1973-03-01 1977-03-15 Imperial Chemical Industries Limited Fibre masses
US4041199A (en) * 1974-01-02 1977-08-09 Foseco International Limited Refractory heat-insulating materials
JPS5113819A (cs) * 1974-07-25 1976-02-03 Denki Kagaku Kogyo Kk
US4014704A (en) * 1974-10-07 1977-03-29 Johns-Manville Corporation Insulating refractory fiber composition and articles for use in casting ferrous metals
US4325724A (en) * 1974-11-25 1982-04-20 Owens-Corning Fiberglas Corporation Method for making glass
US4002482A (en) 1975-02-14 1977-01-11 Jenaer Glaswerk Schott & Gen. Glass compositions suitable for incorporation into concrete
US4046948A (en) 1975-04-09 1977-09-06 Ppg Industries, Inc. Acid resistant glass fibers
JPS51137710A (en) * 1975-05-23 1976-11-27 Fuji Fibre Glass Co Ltd Composite of alkaliiproof glass with good texturizing property
DE2528916B2 (de) 1975-06-28 1978-06-01 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Glasfasern des Glassystems ZnO- MgO-Al2 O3
DE2532842A1 (de) 1975-07-23 1977-02-10 Bayer Ag Glaeser des systems mgo-cao-zno- al tief 2 o tief 3 -sio tief 2 -tio tief 2 zur herstellung von glasfasern
US4055434A (en) * 1976-04-23 1977-10-25 Johns-Manville Corporation Refractory fiber composition and intermediate temperature range fibrous insulation composed thereof
US4047965A (en) * 1976-05-04 1977-09-13 Minnesota Mining And Manufacturing Company Non-frangible alumina-silica fibers
SE400273C (sv) * 1976-07-22 1980-08-18 Rockwool Ab Forfaringssett for framstellning av mineralull
DK143938C (da) * 1978-01-02 1982-04-19 Rockwool Int Alkaliresistente,syntetiske mineralfibre og fiberforstaerket produkt paa basis af cement eller calciumsilikat som bindemiddel
US4251279A (en) * 1979-03-05 1981-02-17 Johns-Manville Corporation Method of producing alumina-containing fiber and composition therefor
US4238213A (en) * 1979-04-05 1980-12-09 Johns-Manville Corporation Method of operation of a refractory fiber production process
US4379111A (en) 1979-05-21 1983-04-05 Kennecott Corporation Method for producing chromium oxide coated refractory fibers
CA1141640A (en) * 1979-06-08 1983-02-22 Thomas A. Pilgrim Building components
US4274881A (en) * 1980-01-14 1981-06-23 Langton Christine A High temperature cement
JPS605539B2 (ja) 1980-03-17 1985-02-12 日東紡績株式会社 耐アルカリ性、耐熱性無機質繊維
JPS573739A (en) * 1980-06-11 1982-01-09 Nippon Kogaku Kk <Nikon> Bioactive glass and glass ceramic
JPS5747741A (en) * 1980-09-01 1982-03-18 Nippon Sheet Glass Co Ltd Glass suitable for manufacturing fibrous wollastonite
US4342581A (en) * 1980-10-28 1982-08-03 Ppg Industries, Inc. Mat width control
US4387180A (en) 1980-12-08 1983-06-07 Owens-Corning Fiberglas Corporation Glass compositions
US4377415A (en) * 1981-02-11 1983-03-22 National Gypsum Company Reinforced cement sheet product containing wollastonite for reduced shrinkage
US4351054A (en) * 1981-03-04 1982-09-21 Manville Service Corporation Optimized mixing and melting electric furnace
US4366251A (en) * 1981-06-15 1982-12-28 Owens-Corning Fiberglas Corporation Glass compositions and their fibers
NZ203102A (en) * 1982-02-23 1985-05-31 Univ Leeds Ind Service Ltd Water-soluble glass articles;use in treatment of ruminants
US4430369A (en) * 1982-06-01 1984-02-07 Nalco Chemical Company Silica sol penetration and saturation of thermal insulation fibers
US4558015A (en) 1983-04-22 1985-12-10 Manville Service Corporation Chemically resistant refractory fiber
US4555492A (en) * 1983-04-22 1985-11-26 Manville Service Corporation High temperature refractory fiber
US4492722A (en) 1983-07-25 1985-01-08 Owens-Corning Fiberglas Corporation Preparation of glass-ceramic fibers
FR2550523B1 (fr) * 1983-08-09 1986-07-25 Saint Gobain Vitrage Procede et dispositif de fusion, d'affinage et d'homogeneisation de verre, et leurs applications
FR2552075B1 (fr) * 1983-09-19 1986-08-14 Saint Gobain Isover Fibres de verre et composition convenant pour leur fabrication
GB8331661D0 (en) * 1983-11-26 1984-01-04 Standard Telephones Cables Ltd Water soluble glass composition
US4542106A (en) 1983-12-19 1985-09-17 Ppg Industries, Inc. Fiber glass composition
SE443133C (sv) * 1984-07-03 1987-11-16 Rockwool Ab Forfarande och anordning vid fibrering av mineralsmelta
US4778499A (en) 1984-12-24 1988-10-18 Ppg Industries, Inc. Method of producing porous hollow silica-rich fibers
US4604097A (en) * 1985-02-19 1986-08-05 University Of Dayton Bioabsorbable glass fibers for use in the reinforcement of bioabsorbable polymers for bone fixation devices and artificial ligaments
US4857489A (en) * 1985-11-22 1989-08-15 A. P. Green Industries, Inc. Molten aluminum resistant ceramic fiber composition
CA1271785A (en) * 1986-02-20 1990-07-17 Leonard Elmo Olds Inorganic fiber composition
US5332699A (en) * 1986-02-20 1994-07-26 Manville Corp Inorganic fiber composition
DE3616454C3 (de) * 1986-05-15 1997-04-17 Gruenzweig & Hartmann Verwendung einer stabilen wäßrigen Emulsion eines wasserunlöslichen Zusatzstoffes zum Imprägnieren (Schmälzen) von künstlichen Mineralfasern von Dämmstoffen
US5217529A (en) * 1986-05-15 1993-06-08 Isover Saint-Gobain Aqueous medium of a water insoluble additive for mineral fiber insulating materials
US4830989A (en) * 1986-05-28 1989-05-16 Pfizer Inc. Alkali-resistant glass fiber
US4882302A (en) 1986-12-03 1989-11-21 Ensci, Inc. Lathanide series oxide modified alkaline-resistant glass
CA1274859A (en) * 1987-06-26 1990-10-02 Alcan International Limited Insulating lightweight refractory materials
US4933307A (en) 1988-04-21 1990-06-12 Ppg Industries, Inc. Silica-rich porous substrates with reduced tendencies for breaking or cracking
WO1989012032A2 (en) * 1988-06-01 1989-12-14 Manville Sales Corporation Process for decomposing an inorganic fiber
US5032552A (en) * 1988-07-04 1991-07-16 Tdk Corporation Biomedical material
US5135893A (en) * 1989-03-30 1992-08-04 Osaka Gas Company Limited Carbonaceous ceramic composite for use in contact with molten nonferrous metal
DE3917045A1 (de) * 1989-05-25 1990-11-29 Bayer Ag Toxikologisch unbedenkliche glasfasern
AU630484B2 (en) * 1989-08-11 1992-10-29 Isover Saint-Gobain Glass fibres capable of decomposing in a physiological medium
US5250488A (en) * 1989-08-11 1993-10-05 Sylvie Thelohan Mineral fibers decomposable in a physiological medium
JPH0764593B2 (ja) 1989-08-23 1995-07-12 日本電気硝子株式会社 耐アルカリ性ガラス繊維組成物
DK163494C (da) * 1990-02-01 1992-08-10 Rockwool Int Mineralfibre
DE4015264C1 (cs) * 1990-05-12 1991-07-18 Schott Glaswerke
USRE35557E (en) * 1990-06-01 1997-07-08 Isover-Saint Gobain Mineral fibers decomposable in a physiological medium
US5055428A (en) * 1990-09-26 1991-10-08 Owens-Corning Fiberglass Corporation Glass fiber compositions
US5843854A (en) * 1990-11-23 1998-12-01 Partek Paroc Oy Ab Mineral fibre composition
FI93346C (sv) * 1990-11-23 1998-03-07 Partek Ab Mineralfibersammansättning
FR2669624B1 (fr) * 1990-11-28 1994-01-07 Rhone Poulenc Chimie Articles isolants a base de fibres minerales et leur procede de fabrication.
CA2060709C (en) 1991-02-08 1996-06-04 Kiyotaka Komori Glass fiber forming composition, glass fibers obtained from the composition and substrate for circuit board including the glass fibers as reinforcing material
DE69206466T2 (de) * 1991-04-24 1996-08-08 Asahi Glass Co Ltd Glasfaser mit hohem thermischen Widerstand und Verfahren zu ihrer Herstellung.
US5994247A (en) * 1992-01-17 1999-11-30 The Morgan Crucible Company Plc Saline soluble inorganic fibres
FR2690438A1 (fr) * 1992-04-23 1993-10-29 Saint Gobain Isover Fibres minérales susceptibles de se dissoudre en milieu physiologique.
DE4228355C1 (de) * 1992-08-26 1994-02-24 Didier Werke Ag Feuerfeste Leichtformkörper
DE4228353C1 (de) * 1992-08-26 1994-04-28 Didier Werke Ag Anorganische Faser
US5401693A (en) * 1992-09-18 1995-03-28 Schuller International, Inc. Glass fiber composition with improved biosolubility
DK156692D0 (da) * 1992-12-29 1992-12-29 Rockwool Int Mineralfiberprodukt
US5811360A (en) * 1993-01-15 1998-09-22 The Morgan Crucible Company Plc Saline soluble inorganic fibres
ATE243664T1 (de) * 1993-01-15 2003-07-15 Morgan Crucible Co In salzlösung lösliche anorganische fasern
HU217662B (hu) * 1994-02-11 2000-03-28 Rockwool International A/S Üvegszerű műrost szálak és termékek
US5691255A (en) * 1994-04-19 1997-11-25 Rockwool International Man-made vitreous fiber wool
GB9414154D0 (en) * 1994-07-13 1994-08-31 Morgan Crucible Co Saline soluble inorganic fibres
GB9508683D0 (en) * 1994-08-02 1995-06-14 Morgan Crucible Co Inorganic fibres
US5569629A (en) 1994-08-23 1996-10-29 Unifrax Corporation High temperature stable continuous filament glass ceramic fibers
US5928975A (en) * 1995-09-21 1999-07-27 The Morgan Crucible Company,Plc Saline soluble inorganic fibers
WO1997016386A1 (en) * 1995-10-30 1997-05-09 Unifrax Corporation High temperature resistant glass fiber
US6030910A (en) * 1995-10-30 2000-02-29 Unifrax Corporation High temperature resistant glass fiber
US5962354A (en) * 1996-01-16 1999-10-05 Fyles; Kenneth M. Compositions for high temperature fiberisation
US5691259A (en) * 1996-11-08 1997-11-25 Fiber Ceramics, Inc. Process of making a self sintering ceramic composition
US5945049A (en) * 1997-09-26 1999-08-31 Wes Bond Corporation Bonding of ceramic fibers
US6043172A (en) * 1998-01-14 2000-03-28 Global Consulting, Inc. Ceramic fiber insulation material
US5880046A (en) * 1998-01-23 1999-03-09 Cerminco Inc. Moldable refractory composition and process for preparing the same
GB2383793B (en) * 2002-01-04 2003-11-19 Morgan Crucible Co Saline soluble inorganic fibres
JP5230055B2 (ja) * 2002-01-10 2013-07-10 ユニフラックス ワン リミテッド ライアビリティ カンパニー 高温耐性ガラス質無機繊維

Also Published As

Publication number Publication date
SK282182B6 (sk) 2001-11-06
FI943380A0 (fi) 1994-07-15
CZ170094A3 (en) 1995-06-14
JP2001270737A (ja) 2001-10-02
HU9402118D0 (en) 1994-09-28
EP0621858A1 (en) 1994-11-02
WO1993015028A1 (en) 1993-08-05
JP3753416B2 (ja) 2006-03-08
AU2717195A (en) 1995-09-28
KR100236883B1 (ko) 2000-01-15
SK85694A3 (en) 1995-01-12
CN1078218A (zh) 1993-11-10
CN1042023C (zh) 1999-02-10
GB2287934A (en) 1995-10-04
NZ246629A (en) 1997-07-27
ATE211122T1 (de) 2002-01-15
JP3630167B2 (ja) 2005-03-16
DK0621858T3 (da) 2002-04-15
AU3358493A (en) 1993-09-01
HU218828B (hu) 2000-12-28
NO942655L (no) 1994-07-14
AU663155B2 (en) 1995-09-28
US20050014624A1 (en) 2005-01-20
GB9414171D0 (en) 1994-08-31
NO942655D0 (no) 1994-07-14
GB2277516B (en) 1995-11-22
IN186395B (cs) 2001-08-18
EP1179513A1 (en) 2002-02-13
JPH07502969A (ja) 1995-03-30
CA2127357A1 (en) 1993-08-05
AU663155C (en) 2005-12-15
BR9305741A (pt) 1997-01-28
MX9300200A (es) 1997-04-30
DE69331376T2 (de) 2002-07-11
RU2113420C1 (ru) 1998-06-20
HUT68033A (en) 1995-05-29
DE69331376D1 (de) 2002-01-31
US7259118B2 (en) 2007-08-21
KR940703787A (ko) 1994-12-12
CA2127357C (en) 2004-05-04
GB9509871D0 (en) 1995-07-12
EP0621858B1 (en) 2001-12-19
HK1001888A1 (en) 1998-07-17
RU94037553A (ru) 1996-05-20
FI943380A (fi) 1994-09-14
ES2168094T3 (es) 2002-06-01
GB2277516A (en) 1994-11-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ286812B6 (en) Refractory insulating material and insulation procedure
EP0770043B1 (en) Saline soluble inorganic fibres
US7887917B2 (en) Inorganic fiber
EP0710628B1 (en) Saline soluble inorganic fibres
EP2086897B1 (en) Inorganic fibre compositions
EP0773910B1 (en) Inorganic fibres
HU217662B (hu) Üvegszerű műrost szálak és termékek
US6180546B1 (en) Saline soluble inorganic fibers
PL176175B1 (pl) Materiał mineralny do formowania włókien mineralnych oraz włókna mineralne wytworzone z materiału mineralnego
US20130017387A1 (en) Chemically durable porous glass with enhanced alkaline resistance
AU686594B2 (en) Saline soluble inorganic fibres
EP2640878B1 (en) Inorganic fiber
Kokubo et al. Alkali-Resistant Ba0—Ti0₂-Si0₂ Glasses (Commemoration Issue Dedicated to Professor Megumi Tashiro on the Occation of his Retirement)
RU2248334C2 (ru) Способ обеспечения огнеупорных свойств изделия и неорганическое огнеупорное волокно

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MK4A Patent expired

Effective date: 20130115