SE412397B - Saett att framstaella en katalysator foer polymerisation av olefiner - Google Patents

Saett att framstaella en katalysator foer polymerisation av olefiner

Info

Publication number
SE412397B
SE412397B SE6915957A SE1595769A SE412397B SE 412397 B SE412397 B SE 412397B SE 6915957 A SE6915957 A SE 6915957A SE 1595769 A SE1595769 A SE 1595769A SE 412397 B SE412397 B SE 412397B
Authority
SE
Sweden
Prior art keywords
polymerization
product
component
titanium
polymer
Prior art date
Application number
SE6915957A
Other languages
English (en)
Inventor
A Mayr
P Galli
E Susa
G Di Drusco
Ferrara Giachetti
E Giachetti
Original Assignee
Montedison Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Montedison Spa filed Critical Montedison Spa
Publication of SE412397B publication Critical patent/SE412397B/sv

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F10/00Homopolymers and copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F4/00Polymerisation catalysts
    • C08F4/02Carriers therefor
    • C08F4/022Magnesium halide as support anhydrous or hydrated or complexed by means of a Lewis base for Ziegler-type catalysts
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S526/00Synthetic resins or natural rubbers -- part of the class 520 series
    • Y10S526/906Comminution of transition metal containing catalyst

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)

Description

”I .6915957-2 tiskt intresse. Användningen av så stora mängder av den uppburna katalysatorn antyder nödvändigheten av att rena polymeren från res- ter av katalysatorn vid slutet av polymerisationen.
Man har nu oväntat funnit att det är möjligt att erhålla poly- merisationskatalysatorer med värdefulla egenskaper, och i synnerhet med en mycket hög aktivitet, vilka i många fall tillåter att man und- viker reningen av polymeren vid slutet av polymerisationen, genom att aktivera reaktionsprodukten, som erhålles genom att kontakta en Ti-tetrahalogenid med en bärare bestående av en vattenfri Mg-halo- genid under betingelser, vid vilka Mg-halogeniden omvandlas till en .aktiv form såsom nedan beskrives eller genom att använda en tidigare aktiverad Mg-halogenid, med en metallorganisk förening av aluminium.
Med vattenfri Mg-halogenid i aktiv form menas den halogenid, som har följande egenskaper: I l) I sitt röntgenpulnerspektrum blir diffraktionslinjen med den högs- ta intensiteten, vilken är närvarande i spektret för Mg-halogeni- ' den av den normala typen, mindre intensiv, medan i stället en mer eller mindre breddad ljusgård uppträder. _ 2) Dess yta är större än 3 m2/g och företrädesvis 10 m2/g.
Man har märkt att de mycket aktiva formerna av Mg-halogeniderna kännetecknas av att de. i sina röntgenstrâlespektra visar breddning- en i diffraktionslinjen med den största intensiteten och har värden på ytan som är större än 15 m2/g. vid vattenfri Mg-klorid kännetecknas röntgenstrâlespektret för många aktiva former av att diffraktionslinjen, som visar sig vid ett gitteravstånd (d) av 2,56 Å och vilket är det intensivaste i spektret för MgCl2 av den normala typen, blir mindre intensiv medan i stället en breddad ljusgård uppkommer, vilken är belägen inom ett område fö d av 2,80-3,25 A. ' Likaså kännetecknas röntgenstrålespektret för många aktiva for- mer av MgBr2 av att diffraktionslinjen vid d = 2,93 Å, vilken är den intensivaste i spektret för MgBr2 av den normala typen, blir mindre intensiv, medan det uppkommer en breddad ljusgård inom ett område för d av 2,80-3,25 Å.
De uppburna katalysatorerna kan framställas på många sätt. Ett av dessa består av att man kontaktar, t o m_vid rumstemperatur, den tidigare aktiverade vattenfria Mg-halogeniden med titantetrahalogeni- den under en tid, som är tillräcklig för att fästa åtminstone en del H av Ti-föreningen på bäraren.
Kontakten åstadkommes företrädesvis genom att sätta titantetra- 6915957-2 halogeniden till en suspension i ett inert lösningsmedel av den aktiverade vattenfria Mg-halogeniden och därefter förångê lösnings- medlet vid slutet av behandlingen.
Mängden titantetrahalogenid, som används i denna typ av fram- ställning, är företrädesvis mellan 0,1 och 5 vikt% beräknat på Mg- halogeniden. f Det är emellertid möjligt, och detta utgör det föredragna sät- tet, att genomföra framställningen av den uppburna katalytiska kom- ponenten även genom att utsätta den vattenfria Mg-halogeniden för malning under betingelser, som nedan beskrives, i närvaro av titan- tetrahaloqeniden,företrädesvis använd i en mängd, som är mindre än 10 vikt% med avseende på bäraren.
Man har vidare funnit att det är möjligt att erhålla den upp- burna katalytiska komponenten även genom att upphetta den vattenfria Mg-halogeniden, i en icke-aktiv form enligt denna uppfinning, med titantetrahalogeniden, särskilt TiCl4, använd i överskott med av- seende pâ den vattenfria kloriden, vid relativt höga temperaturer, i allmänhet högre än 70-80°C och därefter kyla blandningen och där- ifrån avskilja Mg-halogeniden. I fallet med TiCl4 opererar man före- trädesvis vid halogenidens kokpunkt.
Framställningen av den tidigare aktiverade Mg-halogeniden kan genomföras enligt många sätt: ett av dessa består av att man utsät- ter den vattenfria Mg-halogeniden för mekaniska behandlingar, såsom malning under en tid och under betingelser, som överför Mg-halogeni- den i en aktiv form enligt uppfinningen.
Malningen åstadkommas företrädesvis i en kulkvarn i frånvaro av inerta lösningsmedel. Varaktigheten av behandlingen beror i all- mänhet på effektiviteten hos malningsanordningen. Som exempel upp- går varaktigheten till ca l h när bäraren males i en centrifugal- kvarn laddad med porslinskulor. Kortare tider kan användas, när man använder kvarnar, som har en särskilt hög malningseffekt, t ex vibrerande kulkvarnar. De ovan angivna malningsbetingelserna, lämp- liga för aktivering av Mg-halogeniden i frånvaro av titantetrahalo- geniden, är även användbara när Mg-halogeniderna aktiveras i närva- ro av titantetrahalogeniden.
Enligt ett annat sätt kan mycket aktiva former av Mg-halogeniden erhållas genom nedbrytning enligt kända metoder av en metallorga- nisk förening med formeln RMgX, vari R är kolväteradikal, såsom t ex en alkyl- eller en arylradikal och X är halogen, eller genom att reagera de ovan nämnda metallorganiska föreningarna med en stökio- 6915957-2 metrisk eller större än stökiometrisk mängd av en halogenerad för- . ening såsom t ex vattenfritt gasformigt klorväte.
Ett ytterligare sätt att framställa mycket aktiva former av Mg-halogeniderna består av att lösa halogeniderna i ett organiskt lösningsmedel såsom t ex alkohol, eter eller en amin, därefter snabbt förånga lösningsmedlet och därefter fullständigt avlägsna lösnings- medlet genom att upphetta halogeniderna under reducerat tryck vid temperaturer över l0O°C och i allmänhet vid 100-400°C.
Enligt detta sätt har vattenfri MgCl2 i en aktiv form erhållits från lösningar av MgCl2 i CH3OH.
De katalytiska komponenterna enligt denna uppfinning innehåller" mängder av titanföreningen (vilken kan vara närvarande som en aktiv förening bunden till själva bäraren och i så fall i form av en av- skiljbar fysikalisk fas), vilka varierar från mycket små fvärden, så- som t ex 0,01 vikt% med avseende på bäraren, till högre värden, vil- ka kan uppgå till 20 vikt% eller mer. Denna mängd är företrädesvis 0,l-5 vikt% med avseende på Mg-halogeniden.
Katalysatorerna enligt denna uppfinning är därför bildade av reaktionsprodukten mellan: a) den produkt, som erhålles genom att sätta en titantetrahalogenid, företrädesvis TiCl4, i kontakt med vattenfri Mg-halogenid under sådana betingelser att halogeniden överföras i en aktiv form så- som ovan angives eller genom att åstadkomma kontakten med en ti- digare aktiverad Mg-halogenid och b) en metallorganisk förening av aluminium, vilken företrädesvis ut- väljes bland följande föreningar:, Al(C2H5)3, Al(C2H5)2Cl, Al(iC4H9)3, Al(iC4H9)2Cl, Al(C2H5)3Cl3, Al(C2H5)2H, Al(iC4H9)2H, Al(C2H5)2Br.
Molförhållandet mellan den metallorganiska föreningen och titan- tetrahalogeniden är inte kritiskt. Vid polymerisation av t ex eten användes ett molförhållande Al/Ti av företrädesvis 50-1000.
Katalysatorerna enligt denna uppfinning användes företrädesvis vid polymerisation av eten och dess blandningar med alfaolefiner och/eller diolefiner. Lika goda resultat kan, särskilt vad beträffar polymerutbytet, erhållas även genom polymerisation av alfaolefiner så- som t ex propen, buten-1, etc. Polymerisationen genomföres enligt kän-_ da metoder, dvs i vätskefas i närvaro eller frånvaro av inerta lös- ningsmedel eller i gasfas. 691s9s7-2 5 Polymerisationstemperaturen kan vara (-80°C)-(+200°C), före- trädesvis 50-l00°C, med operering vid atmosfärstryck eller under tryck. Molvikten för polymeren kan regleras enligt kända sätt såsom genom att genomföra polymerisationen i närvaro av en alkylhalogafid el- ler av metallorganiska Cd- och Zn-föreningar eller av väte.
Som känt är tenderar användningen av sådana molviktsregulato- rer att avsevärt sänka den katalytiska aktiviteten för normala Ziegler-katalysatorer erhållna från en förening av övergångsmetaller och från en metallorganisk förening av metallerna i grupperna I-III.
Man har nu funnit att vid katalysatorer enligt denna uppfin- ning den katalytiska aktiviteten föga påverkas av närvaron av det ämne, som användes för regleringen av molvikten.
Vid polymerisation av eten är det t ex möjligt att reglera molvikten för polymeren inom ett område av praktiskt intresse mot- svarande värden på inre viskositet i tetralin vid 135°C av 1,5-3 dl/g utan att polymerutbytet faller till värden under vilka det blir nödvändigt att vid slutet av polymerisationen genomföra rening av polymeren från rester av katalysatorn.
Den så erhållna polyetenen är en i huvudsak lineär och hög- kristallín polymer med densitetsvärden lika med eller större än 0,96 g/cmj och med bearbetningsegenskaper, i synnerhet avseende form- sprutning, som är utmärkta och i allmänhet bättre än de för polyeten, som erhållits med hjälp av normala Zíegler-katalysatorer. Halten Ti är i allmänhet mindre än 20 ppm (viktdelar).
Uppfinningen kommer nu att illustreras med följande exempel, vilka är av rent illustrerande och icke begränsande karaktär. Där inte annat anges är procenttalen uttryckta som viktí.
Exempel l I en centrifugkvarn med en kapacitet av 330 cm3, försedd med Ä porslinskulor av vilka två har en diameter av 31,9 mm och de övriga två har en diameter av ü0,9 mm, infördes 48 g vattenfri MgCl2 med en ytarea av 1 m2/g tillsammans med 8 g TiClu, och maldes i 2 h.
Analysen av den malda produkten gav följande resultat: Ti = 2,7%, Cl = 72%.- Dess ytarea uppgick till 20 mg/g. 0,06 g av denna malda produkt an- vändes därefter i ett polymerisationsprov för eten genomfört under följande betingelser: “Y 69i595?-2 I en autoklav av rostfritt stål med en kapacitet av 1,8 l och renad med kväve, infördes 1000 cmš teknisk heptan och därefter 2 g Al(iCuH9)3. Därefter höjde: temperaturen till 75°C och den malda pro- dukten suspenderad i 50 cm n-heptan infördes i autoklaven. Omedel- bart därefter infördes 3 atm väte och 10 atm eten; därvid steg tem- peraturen upp till 85°C. Trycket hölls därefter konstant vid detta värde genom att kontinuerligt tillföra eten..Efter 2 h_urtappades suspensionen från autoklaven. Polymeren frånskiljdes genom filtrering och torkades därefter under vakuum vid l00°C.
Därvid erhölls 195 g polyeten med en gränsviskositet(n) i tetreiín vid 135°c av 2,5 ai/g.
Utbytet av polymer uppgick till 121 000 g/g Ti.
Exempel 2 5 _ 7,3 g vattenfri MgCl¿ enligt föregående exempel maldes i l h i kulkvarnen i exempel 1 i närvaro av 0,5l78 g TiClu.
Halten Ti i den malda produkten var l,ü%. Ytarean för produk- ten var l5 m2/g.
Därefter användes 0,0H90 g av den malda produkten vid poly- merisation av eten under samma betingelser som i föregående exempel.
Därvid erhölls efter;ë;h 395 g av en polymer med en gränsviskositet (n) i tetralin vid l35°C av 2,5 dl/g. Polymerutbytet uppgick till 5.19. 0.90 ë/E Ti- ' Exempel 3 I 25 g vattenfri MgCl2 av den typ, som användes i föregående exempel,, maldes i 3 h i en kulkvarn av den typ, som användes i nämnda exempel. Ytarean för den malda produkten var 22 m2/g. 10 g av denna malda produkt, 50 cm? n-heptan och 0,590 g TiClu infördes i en 250 cmö kolv försedd med en omrörare. Denna sus- pension omrördes i l h vid rumstemperatur *arefter lösningsmedlet förångades.
I den så erhållna fasta produkten fanns 1% Ti. 0,133 g av denna produkt användes sedan vid polymerisationen av eten, vilken genomfördes under samma betingelser som de i exempel l. Efter H h erhölls H00 g polymer med en §ränSv1Sk0Sitet(n) i tet- ralin vid l35°C av 2,1 dl/g. Polymerutbytet uppgick till 300 000 g/g Ti.
Exempel H ' 9,25 gav den malda Mgciz från föregående exempel, 0,14 g TiClu och 50 cm3 n-heptan behandlades under samma betingelser som i föregående exempel. Den erhållna fasta produkten visade vid analys en Ti-halt av 0,36%. 6915957-2 0,0758 g av denna produkt användes vid polymerisationen av eten under samma betingelser som i föregående exempel. Efter U h er- hölls l5l g polymer med en qränsviskositet i tetralin vid 13500 av 2,9 dl/g. Polymerutbytet uppgick till 590 000 g/g Ti.
Exempel 5 l0 g MgCl2 mald under samma betingelser som i exempel 3, 0,59 g TiClq och 75 cm; n-heptan behandlades under samma betingelser som i exempel 3.
Den så erhållna fasta produkten innehöll 0,88% Ti. _ 0,07ü6 g av denna produkt användes därefter vid polymerisa- tionen av eten under samma betingelser som i föregående exempel. Efter H h erhölls 182 g polymer med en 'gränsviskos1tet(n) i tetralin vid 13500 av 2,U dl/g. Polymerutbytet uppgick till 277 000 g/g Ti. gägmpel 6 Produkten, som erhållits under samma betingelser som i före- gående exempel och från vilken lösningsmedlet hade avlagsnats genom förångning, tvättades med n-heptan tills klorjonreaktionen i tvätt- vätskan försvann. Halten Ti i den tvättade produkten uppgick till 0,16%. 0,ü029 g av denna produkt användes därefter vid polymerisa- tion av eten under samma betingelser som i föregående exempel. Efter H h polymerisation erhölls 279 g polymer. Utbytet uppgick till 435 000 gig Ti.
Exempel 7 25,2 g vattenfri MgCl2, vars medelpârtikelstorlek var 125-17? um och vars ytarea uppgick till 1 m /g, O,6N g TiClu, 75 cm; n-heptan behandlades under samma betingelser som i exempel 3. Analy- sen av produkten, efter förångning av lösningsmedlet, gav en Ti-halt av 0,25%. 0,l053 g av denna produkt användes vid polymerísation av eten under samma betingelser som i föregående exempel. Efter B h polymerisation erhölls 17,6 g polymer med ett utbyte av 67 000 g/g Ti.
Exempel 8 Den produkt, som erhållits under samma betingelser som i föregående exempel, och från vilken lösningsmedlet hade avlägsnats genom förångning, tvättades upprepade gånger med n-heptan tills klorjonreaktionen försvann i tvättvätskan. halten Ti i den så tvättade produkten visade sig vara 0,09%. 6915957-2 8 0,751 g av denna produkt användes därefter vid polymerisa- tionen av eten under samma betingelser som i föregående exempel. Ef- ter M h polymerisation, erhölls 3U g polymer med ett utbyte av S0 000 g/g Ti. ' Exempel 9 29 g vattenfri MgCl2, vars ytarea var 0,5 m2/g, infördes i en autoklav försedd med en omrörare och utrustad med en filtreríngs- platta i botten, innehållande 300 cm3 TiCln upphettad till l35°C.
Efter l h upphettning avlägsnades överskottet av TiClu genom filtre- ring. Den fasta produkten, som kvarstannade i autoklaven, tvättades _ upprepade gånger med cyklohexan till allt TiClu hade försvunnit.
Analysen av den fasta produkten, som sålunda erhållits, visade en halt av 0,18% Ti och 73,l% Cl. 0,57 g av denna fasta produkt användes vid polymerisation av eten under samma betingelser som i föregående exempel. Efter U h av denna polymerisation erhölls N01 g polymer med en qränsviskositet (n) i tetralin vid 13500 av 2,8 dl/g. Utbytet av polymer.uppgick till H00 000 g/g Ti. - Exempel 10 Vid detta försök opererade man som i exempel 9 med den enda skillnaden att som MgCl2 användes MgCl2, som tidigare malts i 2,5 h i en kulkvarn av den typ, som användes i föregående exempel. Efter behandling med TiCl4 visade analysen av den tvättade produkten när- varon av 0,66% Ti och 72,8% Cl. 0,170 g av denna produkt användes därefter vid polymerisa- tionen av eten under samma betingelser som i föregående exempel.
Efter 4 h polymerisation erhölls HU8 g polymer med ett polymerutbyte av H00 000 g/g Ti.
Exempel ll \ I detta fall handlade man som i exempel 9 med den skillnaden att man använde 22 g MgCl2, icke aktiverad genom malning och med en medelpartikelstorlek av 125-177 um. Ytarean för denna produkt upp- gick till 1 m2/g. Efter att ha behandlat: med TiClu visade den tvät- tade och torkade produkten närvaron av O,3% Ti och 72,8% Cl. 0,31 g av denna tvättade produkt användes därefter vid polymerisationen av eten under samma betingelser som i föregående exempel. Efter H h po- lymerisation erhölls 271 g polymer med ett utbyte av 291 000 g[g Ti.
Exempel 12 35 g av den magnesiumklorid, som användes i föregående exem- pel suspenderades i 130 cm3 TiCln. Denna suspension hölls sedan under omröring vid rumstemperatur i 2U h, varefter överskottet av TíC1u av- lägsnades genom filtrering. Den fasta produkten, som erhölls, tvätta- ¿ __5 9 691595?-2 des därefter upprepade gånger med cyklchexan tills all TíClu hade försvunnit i tvättvätskan. Analysen av den tvättade och torkade pro- dukten visade en halt av Ti av 0,066%. 0,31 g av denna produkt användes vid polymerisation av eten under samma betingelser som i föregående exempel. Efter 2 h polyme- risation bildades ingen polymer. ëšempel 13 7,1 g MgBr2 maldes i 3 h i kulkvarnen i exempel l i närvaro av 0,5l20 g TiClu. Halten av Ti i den malda produkten var l,3$. Yt- arean för denna produkt uppgick till 27 m2/g. 0,051 g av denna pro- dukt användes vid polymerísationen av eten enligt betingelserna i föregående exempel. Efter U h erhölls 330 g polymer med en gränsvis- kositet av 2,3 dl/g. Polymerutbytet uppgick till 500 000 g/g Ti.
Exempel lä Den MgCl2, som användes i detta exempel, erhölls genom reak- tionen av C2H5MgCl i lösning i eter med vattenfri gasformig HCl, vil- ken bubblades genom lösningen till utfällning av MgCl2, vilken där- efter fíltrerades och torkades vid 200°C under vakuum. Ytarean av produkten var 132 m2/g och dess röntgenstrålepulverspektrum visade en markant breddning av diffraktionslinjen vid d = 2,56 Å. 9,25 g av denna produkt, 0,14 g Tißru och 50 cmz n-heptan infördes i en 250 cm3 kolv försedd med omrörare. Suspensionen omrördes i l h vid rumstem- * peratur, varefter lösníngsmedlet förångades. 0,073 g av denna produkt användes därefter vid polymerisationen av eten under samma betingel- ser som i föregående exempel, varvid man efter N h erhöll 150 g poly- eten med en inre viskositet av 2,3'dl/g.
Exempel 15 Den MgCl2, som användes i detta försök erhölls genom snabb índunstning av en lösning i 200 cm3 CH30H av 15 g MgCl2 med en yt- area av l m2/g och därefter fullständigt avlägsnande av alkoholen genom upphettning av produkten vid 30000 under vakuum. Den så erhåll- na MgCl2 hade en ytarea av 32 m2/g, dess röntgenstrålespektrum visade en markant breddning av diffraktionslinjen, som visar sig vid d = 2,56 Å i spektrat för MgCl2 av den normala typen. 9,25 g av denna produkt, 0,114 g 'riclu och 50 en? n-neptan infördes i en 250 cmš kolv försedd med en omrörare. Suspensionen om- rördes i 1 h vid rumstemperatur, varefter lösningsmedlet förångades. 0,05 g av denna produkt användes vid polymerisation av eten under samma betingelser som i föregående exempel, varvid man erhöll 150 g polyeten med en inre viskositet av 2,1 dl/g.

Claims (4)

6915957-2 10 »PATENTKRAV
1. Sätt att framställa en katalysator för polymerisation av olefiner med 2-6 kolatomer, vid vilket sätt en första komponent 'framställes genom att bringa en titanförening i kontakt med en bärare, vilken består av en vattenfri magnesiumhalogenid i aktiv "form, som tidigare framställts eller erhålles under bildningen av katalysatorkomponenten och som utmärkes av att diffraktions- linjen med den högsta densiteten i dess röntgenstrålespektrum, _vilken diffraktionslinje uppkommer i spektret för magnesiumhalo- geniderna av den normala typen, blir mindre intensiv och i dess ställe uppkommer en mer eller mindre breddad ljusgârd, och av att dess ytarea är större än 3 m2/g, och att den första komponenten bringas att reagera med en andra komponent 1 form av en metall- organisk förening av aluminium, k ä n n e t e c k n a t därav, att en titantetrahalogenid, företrädesvis titantetraklorid, bringas i kontakt med bäraren för framställning av den första komponenten.
2. Sätt enligt krav l, k ä n n e t e c k n.a t därav, att kontakten sker genom att mala magnesiumhalogeniden i närvaro av titantetrahalogeniden.
3. Sätt enligt krav l, k ä n n e t e c k n a t därav, att titantetrahalogeniden bringas i kontakt med en vattenfri magnesium- halogenid, erhållen från en metallorganisk förening med formeln RMgX, vari R är en kolväteradikal, företrädesvis en alkyl- eller en arylradikal, genom nedbrytning enligt kända metoder eller genom reaktion med halogenerade föreningar, använda i stökiometriska eller i större än stökiometriska mängder med avseende på den metall- organiska föreningen.
4. Sätt enligt något av kraven l-3, k ä n n e t e c k n a t därav, att den totala mängden titanförening, uttryckt som tetra- halogenid, som sätts i kontakt med bäraren, är 0,01-20 vikt%, och företrädesvis 0,1-5 vikt%. ANFÖRDA PUBLIKATIONER: Sverige patentansökningar 10 884/61, 14 258/70, 363 977 (B01J 11/84), 380 274 (C08F 10/00) ' Storbritannien 90§ 510
SE6915957A 1968-11-25 1969-11-20 Saett att framstaella en katalysator foer polymerisation av olefiner SE412397B (sv)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT2414168 1968-11-25

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SE412397B true SE412397B (sv) 1980-03-03

Family

ID=11212184

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SE6915957A SE412397B (sv) 1968-11-25 1969-11-20 Saett att framstaella en katalysator foer polymerisation av olefiner

Country Status (19)

Country Link
US (2) US4298718A (sv)
JP (2) JPS5616167B1 (sv)
AT (1) AT292300B (sv)
BE (1) BE742112A (sv)
BR (1) BR6914434D0 (sv)
CA (1) CA923483A (sv)
CS (1) CS152338B2 (sv)
DE (1) DE1958488C3 (sv)
DK (1) DK146206C (sv)
ES (1) ES374212A1 (sv)
FR (1) FR2024149A1 (sv)
GB (1) GB1286867A (sv)
IL (1) IL33398A (sv)
NL (1) NL162662B (sv)
PL (1) PL72704B1 (sv)
RO (1) RO76708A3 (sv)
SE (1) SE412397B (sv)
SU (1) SU398044A3 (sv)
YU (1) YU35844B (sv)

Families Citing this family (317)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL162661B (nl) * 1968-11-21 1980-01-15 Montedison Spa Werkwijze om een katalysator te bereiden voor de poly- merisatie van alkenen-1.
YU35844B (en) * 1968-11-25 1981-08-31 Montedison Spa Process for obtaining catalysts for the polymerization of olefines
DK157556C (da) * 1969-03-24 1990-06-11 Montedison Spa Katalysatorer til polymerisation af ethylen og dettes blandinger med alkener
NL162664B (nl) * 1969-06-20 1980-01-15 Montedison Spa Werkwijze om een katalysator te bereiden voor de poly- merisatie van alkenen-1.
NL160282C (nl) * 1969-06-24 Montedison Spa Werkwijze om een katalysator te bereiden voor de polymeri- satie van alkenen.
ZA707173B (en) * 1969-10-24 1971-09-29 Mitsui Petrochemical Ind Process for the polymerization of olefins and catalyst therefor
NL163522B (nl) * 1970-07-20 1980-04-15 Montedison Spa Werkwijze om een katalysator te bereiden voor de polymerisatie van alkenen-1.
NL163523C (nl) * 1970-07-31 1983-11-16 Montedison Spa Werkwijze om een polymerisatiekatalysator te bereiden.
LU61816A1 (sv) * 1970-10-06 1972-06-28
NL7113778A (sv) * 1970-10-13 1972-04-17
NL7114641A (sv) * 1970-10-29 1972-05-03
NL160286C (sv) * 1971-06-25
IT967867B (it) * 1972-09-26 1974-03-11 Montedison Spa Procedimento per la polimerizzazio ne stereospecifica delle alfa ole fine
GB1489599A (en) * 1973-10-09 1977-10-19 Nippon Oil Co Ltd Process for preparing polyolefins and catalyst and catalyst component therefor
US4614727A (en) * 1975-01-23 1986-09-30 Montecatini Edison S.P.A. Polymerization catalyst
NL7613855A (nl) * 1975-12-18 1977-06-21 Sumitomo Chemical Co Werkwijze voor het polymeriseren van olefinen.
IT1054584B (it) * 1976-01-30 1981-11-30 Montedison Spa Modificazione cristallina del cloruro di magnesio anidro
IT1062072B (it) * 1976-06-03 1983-06-25 Montedison Spa Catalizzatori per la polimerizzazione di etilene
US4507450A (en) * 1976-08-18 1985-03-26 Mitsubishi Chemical Industries Limited Process for preparing polyolefin
US4107412A (en) 1976-11-24 1978-08-15 Phillips Petroleum Company Olefin polymerization process and catalyst therefor
US4242479A (en) * 1976-12-23 1980-12-30 Showa Yuka Kabushiki Kaisha Process for producing an improved ethylenic polymer
JPS5952643B2 (ja) * 1977-01-27 1984-12-20 三井化学株式会社 エチレン共重合体
US4383938A (en) 1977-02-11 1983-05-17 Exxon Research And Engineering Co. Catalyst system for olefinic polymerization
US4391738A (en) * 1977-04-25 1983-07-05 Exxon Research And Engineering Co. Catalyst for olefinic polymerization
JPS5447783A (en) * 1977-09-22 1979-04-14 Nissan Chem Ind Ltd Preparation of ethylene polymer
US4397763A (en) 1977-12-13 1983-08-09 Phillips Petroleum Company Catalyst and process of polymerization of alpha-monoolefins
US4312784A (en) 1977-12-13 1982-01-26 Phillips Petroleum Co. Catalyst and process of polymerization of alpha monoolefins
US4330648A (en) 1977-12-13 1982-05-18 Phillips Petroleum Company Catalyst and process of polymerization of alpha-monoolefins
US4198496A (en) * 1978-01-13 1980-04-15 The Firestone Tire & Rubber Company Process for polymerizing butadiene
IT1100285B (it) * 1978-11-21 1985-09-28 Euteco Spa Catalizzatori con supporti misti per la cmo- e co-polimezzazione di alfa-olefine
CA1141368A (en) 1979-01-10 1983-02-15 Imperial Chemical Industries Limited Olefine polymerisation catalyst and the production and use thereof
US4252670A (en) 1979-01-10 1981-02-24 Imperial Chemical Industries Limited Olefine polymerization catalyst
US4263168A (en) 1979-01-10 1981-04-21 Imperial Chemical Industries Limited Olefine polymerization catalyst
US4312968A (en) * 1979-01-15 1982-01-26 Phillips Petroleum Co. Polymerization of olefins
JPS5610506A (en) 1979-07-09 1981-02-03 Mitsui Petrochem Ind Ltd Production of ethylene polymer composition
DE3027885A1 (de) * 1979-07-24 1981-02-12 Mitsubishi Petrochemical Co Polymerisation von ethylen
JPS5630407A (en) * 1979-08-22 1981-03-27 Sumitomo Chem Co Ltd Preparation of highly stereoregular alpha-olefin polymer
FR2464922A1 (fr) * 1979-09-13 1981-03-20 Charbonnages Ste Chimique Procede de reduction d'halogenures metalliques en phase vapeur par des composes organomagnesiens solides et produits reduits obtenus
US4308369A (en) * 1979-09-28 1981-12-29 The Dow Chemical Company High efficiency catalyst for polymerizing olefins
JPS6042806B2 (ja) * 1979-12-26 1985-09-25 日石三菱株式会社 共重合体の製造方法
CA1159198A (en) * 1980-09-29 1983-12-20 Akinobu Shiga PROCESS FOR PRODUCING HIGHLY STEREOREGULA .alpha.-OLEFIN POLYMERS
DE3219117A1 (de) * 1982-05-21 1983-11-24 Hoechst Ag, 6230 Frankfurt Verfahren zur herstellung einer katalysatorkomponente und ihre verwendung fuer die polymerisation von olefinen
US4552937A (en) * 1982-08-27 1985-11-12 Phillips Petroleum Company Polymerization catalyst system
US4675303A (en) * 1983-06-27 1987-06-23 Chevron Research Company Mixed metal alkyl catalyst for olefin polymerization
IT1173452B (it) * 1984-03-20 1987-06-24 Montedison Spa Componenti e catalizzatori per la polimerizzazione delle olefine
IT1178466B (it) 1984-03-20 1987-09-09 Montedison Spa Catalizzatori per la omo e copolimerizzazione dell'etilene e polimeri ottenuti
US4866022A (en) * 1984-03-23 1989-09-12 Amoco Corporation Olefin polymerization catalyst
US4988656A (en) * 1984-03-23 1991-01-29 Amoco Corporation Olefin polymerization catalyst
FR2571728B1 (fr) * 1984-10-16 1987-01-23 Atochem Catalyseur a stabilite en activite amelioree dans le temps pour la polymerisation du propylene - procede de polymerisation
US4960593A (en) * 1985-01-30 1990-10-02 Hilmont Incorporated Process for preparing thermally stable olefinic polymers
DE3504808A1 (de) * 1985-02-13 1986-08-14 Studiengesellschaft Kohle mbH, 4330 Mülheim Verfahren zur herstellung von polyolefinen, polydienen und deren copolymerisaten
FR2596398B1 (fr) * 1986-03-27 1988-07-29 Atochem Procede de polymerisation de l'ethylene permettant d'obtenir un polymere de distribution large de masses moleculaires
DE3611812A1 (de) * 1986-04-08 1987-10-15 Mueller Franz Vorrichtung zur abgabe von aktivem mittel
US4829038A (en) * 1986-06-17 1989-05-09 Amoco Corporation Alpha-olefin polymerization catalyst system including an advantageous modifier component
US5143883A (en) * 1987-09-21 1992-09-01 Quantum Chemical Corporation Modified silica based catalyst
US5145821A (en) * 1990-05-09 1992-09-08 Quantum Chemical Corporation Silica supported polymerization catalyst system
US5098969A (en) * 1987-09-21 1992-03-24 Quantum Chemical Corporation Propylene polymerization using modified silica based catalyst
US5034365A (en) * 1990-05-09 1991-07-23 Quantum Chemical Corporation Silica supported polymerization catalyst
IT1221654B (it) * 1987-11-27 1990-07-12 Ausimont Spa Catalizzatori per la polimerizzazione delle olefine
IT1227259B (it) * 1988-09-30 1991-03-28 Himont Inc Catalizzatori per la polimerizzazione di olefine.
IT1227258B (it) * 1988-09-30 1991-03-28 Himont Inc Componenti e catalizzatori per la polimerizzazione di olefine
JPH02137027A (ja) * 1988-11-18 1990-05-25 Yokogawa Electric Corp ソフトウエア期日管理装置及びその方法
IT1230134B (it) * 1989-04-28 1991-10-14 Himont Inc Componenti e catalizzatori per la polimerizzazione di olefine.
US5037789A (en) * 1990-03-23 1991-08-06 Quantum Chemical Corporation Non-supported catalyst
US5232998A (en) * 1990-05-09 1993-08-03 Quantum Chemical Corporation Olefin polymerization using silica supported catalyst
IT1246614B (it) 1991-06-03 1994-11-24 Himont Inc Procedimento per la polimerizzazione in fase gas delle olefine
IT1262933B (it) * 1992-01-31 1996-07-22 Montecatini Tecnologie Srl Processo per la polimerizzazione in fase gas di alfa-olefine
IT1262935B (it) * 1992-01-31 1996-07-22 Montecatini Tecnologie Srl Componenti e catalizzatori per la polimerizzazione di olefine
US5378672A (en) * 1992-03-04 1995-01-03 Fina Technology, Inc. Methods and systems for multi-component catalyst formulation
IT1255523B (it) * 1992-09-24 1995-11-09 Himont Inc Componenti e catalizzatori per la polimerizzazione di olefine
IT1256648B (it) 1992-12-11 1995-12-12 Montecatini Tecnologie Srl Componenti e catalizzatori per la polimerizzazione delle olefine
US5424263A (en) * 1993-04-23 1995-06-13 Quantum Chemical Corporation Supported polymerization catalyst
IT1264679B1 (it) 1993-07-07 1996-10-04 Spherilene Srl Catalizzatori per la (co)polimerizzazione di etilene
IT1269931B (it) * 1994-03-29 1997-04-16 Spherilene Srl Componenti e catalizzatori per la polimerizzazione di olefine
IT1273660B (it) * 1994-07-20 1997-07-09 Spherilene Srl Procedimento per la preparazione di polimeri amorfi del propilene
IT1270125B (it) * 1994-10-05 1997-04-28 Spherilene Srl Processo per la ( co) polimerizzazione di olefine
IT1274469B (it) * 1995-05-11 1997-07-17 Spherilene Spa Composizioni poliolefiniche vulcanizzabili dinamicamente
US5807800A (en) * 1997-02-11 1998-09-15 Fina Technology, Inc. Process for producing stereospecific polymers
IT1292108B1 (it) 1997-06-09 1999-01-25 Montell North America Inc Componenti e catalizzatori per la polimerizzazione di olefine
IT1292107B1 (it) * 1997-06-09 1999-01-25 Montell North America Inc Componenti e catalizzatori per la polimerizzazione di olefine
IT1292109B1 (it) 1997-06-09 1999-01-25 Montell North America Inc Componenti e catalizzatori per la polimerizzazione di olefine
WO1999011677A1 (en) 1997-09-03 1999-03-11 Montell Technology Company B.V. Components and catalysts for the polymerization of olefins
JP3406488B2 (ja) * 1997-09-05 2003-05-12 東京エレクトロン株式会社 真空処理装置
US5908594A (en) * 1997-09-24 1999-06-01 Fina Technology, Inc. Process of making polypropylene fiber
US6090325A (en) * 1997-09-24 2000-07-18 Fina Technology, Inc. Biaxially-oriented metallocene-based polypropylene films
US5997679A (en) * 1997-10-17 1999-12-07 Fina Technology, Inc. Heat-seal strength in polyolefin films
US5958566A (en) * 1997-10-17 1999-09-28 Fina Technology, Inc. Metal bond strength in polyolefin films
EP0980396B2 (en) 1998-03-05 2009-08-19 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Polybutene-1 (co)polymers and process for their preparation
DE69907785T2 (de) 1998-03-09 2004-02-12 Basell Poliolefine Italia S.P.A. Mehrstufiges Verfahren zur Olefinpolymerisation
SG73622A1 (en) * 1998-03-11 2000-06-20 Sumitomo Chemical Co Solid catalyst component and catalyst for olefin polymerization and process for producing olefin polymer
HUP0002503A3 (en) 1998-03-23 2001-04-28 Montell Technology Company Bv Prepolymerized catalyst components for the polymerization of olefins, process for producing thereof and process for polymerizing thereby
US6207093B1 (en) 1998-04-24 2001-03-27 Fina Technology, Inc. Compositions for improved orientation processing
ES2212560T3 (es) 1998-05-06 2004-07-16 Basell Poliolefine Italia S.P.A. Componentes catalizadores para la polimerizacion de olefinas.
CN1146585C (zh) 1998-11-04 2004-04-21 蒙特尔技术有限公司 用于烯烃聚合的催化剂组分和催化剂
WO2000053646A1 (en) 1999-03-09 2000-09-14 Basell Technology Company B.V. Multi-stage process for the (co)polymerization of olefins
JP4537587B2 (ja) * 1999-03-15 2010-09-01 バセル テクノロジー カンパニー ビー.ブイ. オレフィンの重合用成分および触媒
KR100700957B1 (ko) * 1999-04-15 2007-03-28 바셀 테크놀로지 컴퍼니 비.브이. 올레핀 중합반응을 위한 성분 및 촉매
US6416699B1 (en) 1999-06-09 2002-07-09 Fina Technology, Inc. Reduced shrinkage in metallocene isotactic polypropylene fibers
BR0013951A (pt) 1999-09-10 2002-07-16 Basell Technology Co Bv Catalisadores para a polimerização de olefinas ch2 = chr
US6905637B2 (en) 2001-01-18 2005-06-14 General Electric Company Electrically conductive thermoset composition, method for the preparation thereof, and articles derived therefrom
US6878782B2 (en) * 1999-12-01 2005-04-12 General Electric Thermoset composition, method, and article
US7235192B2 (en) 1999-12-01 2007-06-26 General Electric Company Capped poly(arylene ether) composition and method
JP4574934B2 (ja) 2000-02-02 2010-11-04 バセル テクノロジー カンパニー ビー.ブイ. オレフィン重合用成分及び触媒
TR200103338T1 (tr) 2000-03-22 2002-07-22 Basell Technology Company Bv İsotaktik propilen polimerlerin termoplastik bileşimleri.
EP1268583B1 (en) 2000-05-12 2009-08-26 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Pre-polymerised catalyst components for the polymerisation of olefins
CN1119354C (zh) 2000-05-19 2003-08-27 中国石油化工集团公司 一种氯化镁-醇载体及其制备的烯烃聚合催化剂组分
RU2279442C2 (ru) 2000-10-13 2006-07-10 Базелль Полиолефин Италия С.П.А. Компоненты катализатора для полимеризации олефинов, катализатор, способ получения пропиленовых полимеров и пропиленовый полимер
JP2002173504A (ja) 2000-11-29 2002-06-21 Basell Technology Co Bv オレフィン重合用触媒およびオレフィン重合方法
EP1355958A2 (en) * 2000-12-22 2003-10-29 Basell Poliolefine Italia S.p.A. Process for the preparation of porous polymers and polymers obtainable thereof
JP2004522849A (ja) * 2001-03-15 2004-07-29 バセル ポリオレフィン イタリア エス.ピー.エー. エチレンの(共)重合方法
BR0205612B1 (pt) * 2001-06-13 2011-09-06 componente catalìtico sólido, catalisador e processo para a (co)polimerização de olefinas.
EP1273595B8 (en) * 2001-06-20 2006-10-11 Borealis Technology Oy Preparation of olefin polymerisation catalyst component
EP1458767B1 (en) * 2001-06-26 2009-06-24 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Process for the preparation of catalyst components for the polymeriztion of olefins
WO2003008496A1 (en) * 2001-07-17 2003-01-30 Basell Polyolefine Gmbh Multistep process for the (co)polymerization of olefins
WO2003022894A1 (en) * 2001-09-13 2003-03-20 Basell Poliolefine Italia S.P.A. Components and catalysts for the polymerization of olefins
US6916892B2 (en) * 2001-12-03 2005-07-12 Fina Technology, Inc. Method for transitioning between Ziegler-Natta and metallocene catalysts in a bulk loop reactor for the production of polypropylene
TWI268939B (en) * 2001-12-12 2006-12-21 Basell Poliolefine Spa Process for the polymerization of olefins
US6733719B2 (en) * 2002-01-14 2004-05-11 Sunoco Inc. (R&M) Polypropylene biaxially oriented film
US6998431B2 (en) 2002-03-28 2006-02-14 Fina Technology, Inc. Polymerization process
US7025919B2 (en) * 2002-03-28 2006-04-11 Fina Technology, Inc. Syndiotactic polypropylene fibers
US6758994B2 (en) * 2002-03-28 2004-07-06 Fina Technology, Inc. Method of producing polypropylene tapes
US6824721B2 (en) * 2002-03-29 2004-11-30 Fina Technology, Inc. Polypropylene fibers
US20030215588A1 (en) * 2002-04-09 2003-11-20 Yeager Gary William Thermoset composition, method, and article
US6878327B2 (en) * 2002-04-19 2005-04-12 Fina Technology, Inc. Process of making polypropylene fibers
US6998458B2 (en) * 2002-05-29 2006-02-14 Basell Poliolefine Italis S.P.A. Butene-1 (co)polymers and process for their preparation
US7572859B2 (en) * 2002-06-26 2009-08-11 Basell Polyolefine Italia S.R.L. Impact-resistant polyolefin compositions
CN100354356C (zh) * 2002-06-26 2007-12-12 巴塞尔聚烯烃意大利有限公司 抗冲击聚烯烃组合物
US7005487B2 (en) * 2002-07-02 2006-02-28 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Catalyst system for the polymerization of olefins
AU2003250201B2 (en) * 2002-08-01 2008-12-11 Basell Poliolefine Italia S.P.A. Highly stereoregular polypropylene with improved properties
US6657024B1 (en) * 2002-09-03 2003-12-02 Fina Technology, Inc. Polymerization catalyst system using n-butylmethyldimethoxysilane for preparation of polypropylene film grade resins
KR101077463B1 (ko) * 2002-11-28 2011-10-27 바셀 폴리올레핀 이탈리아 에스.알.엘 부텐-1 공중합체 및 그들의 제조 방법
RU2342998C2 (ru) * 2002-12-18 2009-01-10 Базелль Полиолефин Италия С.П.А. Магнийдихлоридсодержащие аддукты и каталитические компоненты, полученные с ними
RU2322457C2 (ru) * 2002-12-18 2008-04-20 Базелль Полиолефин Италия С.П.А. Каталитические компоненты для полимеризации олефинов
EP1599514A2 (en) * 2003-03-06 2005-11-30 Basell Polyolefine GmbH Catalyst system for the polymerization of olefins
TW200427763A (en) * 2003-04-03 2004-12-16 Basell Poliolefine Spa Impact resistant polyolefin compositions
WO2004106388A2 (en) * 2003-05-29 2004-12-09 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Process for the preparation of a catalyst component and components therefrom obtained
US7078468B2 (en) * 2003-06-27 2006-07-18 Fina Technology, Inc. Polymerization catalyst system using di-sec-butyldimethoxysilane for preparation of polypropylene
EP1518866A1 (en) * 2003-09-29 2005-03-30 Basell Poliolefine Italia S.P.A. Process for the preparation of porous ethylene polymers
JP4653755B2 (ja) * 2003-10-28 2011-03-16 バーゼル・ポリオレフィン・イタリア・ソチエタ・ア・レスポンサビリタ・リミタータ オレフィンの重合用成分および触媒
BRPI0416282A (pt) * 2003-11-06 2007-01-23 Basell Poliolefine Srl composição de polipropileno
KR101359287B1 (ko) * 2003-12-19 2014-02-10 바젤 폴리올레핀 게엠베하 에틸렌의 (공)중합 방법
AU2005229357A1 (en) * 2004-03-29 2005-10-13 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Magnesium chloride-based adducts and catalyst components obtained therefrom
CN1942488B (zh) 2004-04-02 2010-12-08 巴塞尔聚烯烃意大利有限责任公司 用于烯烃聚合的组份和催化剂
RU2371458C2 (ru) * 2004-05-21 2009-10-27 Базелль Полиолефин Италия С.Р.Л. Ударопрочные полиолефиновые композиции
CN100431813C (zh) * 2004-05-31 2008-11-12 丽水市吉丽斯纺织材料有限公司 一种纳米浆料的组合物及其制备方法
AU2005252325A1 (en) * 2004-06-08 2005-12-22 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Polyolefin composition having a high balance of stiffness, impact strength and elongation at break and low thermal shrinkage
US7674741B2 (en) * 2004-06-16 2010-03-09 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Components and catalysts for the polymerization of olefins
US20060009603A1 (en) * 2004-07-09 2006-01-12 David Young Fibrillation-resistant polypropylene tape
CN101076565A (zh) * 2004-08-18 2007-11-21 巴赛尔聚烯烃意大利有限公司 制造具有改善的红外加热速率的透明的聚丙烯基的吹拉模制容器的方法
WO2006018812A1 (en) * 2004-08-18 2006-02-23 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Stretch blow-molded containers from metallocene propylene polymer compositions
CA2583225A1 (en) * 2004-10-04 2006-04-13 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Elastomeric polyolefin compositions
KR101229293B1 (ko) * 2004-10-18 2013-02-05 바셀 폴리올레핀 이탈리아 에스.알.엘 이소탁틱도가 낮은 부텐-1 (공)중합체
CN101044172B (zh) * 2004-10-21 2010-09-29 巴塞尔聚烯烃股份有限公司 1-丁烯聚合物及其制备方法
KR101237260B1 (ko) * 2004-12-20 2013-02-27 바셀 폴리올레핀 이탈리아 에스.알.엘 프로필렌의 중합을 위한 방법 및 장치
BRPI0517492A (pt) * 2004-12-21 2008-10-14 Basell Poliolefine Srl composições poliolefìnicas e filmes permeáveis obtidos a partir delas
US7795352B2 (en) * 2004-12-23 2010-09-14 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Polyolefinic compositions having good whitening resistance
US7053163B1 (en) 2005-02-22 2006-05-30 Fina Technology, Inc. Controlled comonomer distribution along a reactor for copolymer production
US7413812B2 (en) * 2005-04-26 2008-08-19 Fina Technology, Inc. Polypropylene article and method of preparing polypropylene article
RU2408623C2 (ru) 2005-05-27 2011-01-10 Базелль Полиолефин Италия С.Р.Л. Полиолефиновые композиции, обладающие хорошей устойчивостью к белению
US20060279026A1 (en) * 2005-06-09 2006-12-14 Fina Technology, Inc. Polypropylene composition for injection stretch blow molding
US8051611B2 (en) * 2005-06-24 2011-11-08 Dryvit Systems, Inc. Exterior insulation and finish system and method and tool for installing same
US20070045894A1 (en) * 2005-08-31 2007-03-01 Mcleod Michael A Process for producing polyolefin films
CN101309939B (zh) * 2005-11-15 2011-01-12 巴塞尔聚烯烃意大利有限责任公司 丙烯-乙烯共聚物及其制备方法
US20070110997A1 (en) * 2005-11-17 2007-05-17 Fina Technology, Inc. Polymeric film structures and compositions for high surface treatment retention
EP1957545A2 (en) * 2005-12-06 2008-08-20 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Catalyst components for the polymerization of olefins
US7446167B2 (en) * 2006-04-13 2008-11-04 Fina Technology, Inc. Catalyst deactivation agents and methods for use of same
EP1847555A1 (en) * 2006-04-18 2007-10-24 Borealis Technology Oy Multi-branched Polypropylene
EP2029634A1 (en) * 2006-06-22 2009-03-04 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Catalyst component for the polymerization of olefins based on 1,3-diethers
ATE482027T1 (de) * 2006-06-22 2010-10-15 Basell Poliolefine Srl Katalysatorkomponente für die olefinpolymerisation
KR20090034350A (ko) * 2006-06-23 2009-04-07 바셀 폴리올레핀 이탈리아 에스.알.엘 마그네슘 클로로알콜레이트계 촉매 전구체
US20090326156A1 (en) * 2006-08-08 2009-12-31 Giampaolo Pellegatti Butene-1 copolymers
US20080061468A1 (en) * 2006-09-07 2008-03-13 Frank Li Fiber processing of high ethylene level propylene-ethylene random copolymers by use of nucleators
WO2008037630A1 (en) * 2006-09-25 2008-04-03 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Magnesium methoxide based catalyst precursors and catalyst components obtained therefrom
DE602007008133D1 (de) * 2006-11-23 2010-09-09 Basell Poliolefine Srl Polyolefinzusammensetzungen
KR20090093981A (ko) 2006-12-15 2009-09-02 피나 테크놀러지, 인코포레이티드 폴리프로필렌 블로운 필름
CN101573388A (zh) * 2006-12-29 2009-11-04 弗纳技术股份有限公司 用于制备聚丙烯薄膜级树脂的使用正丁基甲基二甲氧基硅烷的含琥珀酸酯的聚合催化剂体系
US7473751B2 (en) * 2007-01-22 2009-01-06 Fina Technology, Inc. Biaxially-oriented metallocene-based polypropylene films having reduced thickness
WO2008132035A1 (en) * 2007-04-27 2008-11-06 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Butene-1 terpolymers and process for their preparation
CN101323650B (zh) * 2007-06-13 2010-11-03 中国石油天然气股份有限公司 一种烯烃聚合催化剂及其制备方法和应用
JP5419871B2 (ja) 2007-06-29 2014-02-19 バーゼル・ポリオレフィン・イタリア・ソチエタ・ア・レスポンサビリタ・リミタータ 非フェノール系安定剤を含む照射ポリオレフィン組成物
BRPI0821410A2 (pt) * 2007-12-20 2015-06-16 Basell Poliolefine Srl Componentes catalisadores para a polimerização de olefinas
JP5404646B2 (ja) * 2007-12-24 2014-02-05 バーゼル・ポリオレフィン・イタリア・ソチエタ・ア・レスポンサビリタ・リミタータ ポリオレフィン繊維
ATE522552T1 (de) * 2007-12-28 2011-09-15 Basell Poliolefine Srl Katalysatorkomponenten zur olefinpolymerisation
US8859084B2 (en) * 2008-01-29 2014-10-14 Fina Technology, Inc. Modifiers for oriented polypropylene
US20090202770A1 (en) * 2008-02-08 2009-08-13 Fengkui Li Polypropylene/polyisobutylene blends and films prepared from same
BRPI0908411B1 (pt) * 2008-02-29 2018-10-30 Basell Poliolefine Italia Srl composições de poliolefinas
US8545971B2 (en) * 2008-06-30 2013-10-01 Fina Technology, Inc. Polymeric compositions comprising polylactic acid and methods of making and using same
US8759446B2 (en) * 2008-06-30 2014-06-24 Fina Technology, Inc. Compatibilized polypropylene and polylactic acid blends and methods of making and using same
US8268913B2 (en) * 2008-06-30 2012-09-18 Fina Technology, Inc. Polymeric blends and methods of using same
CN102124038B (zh) * 2008-08-20 2015-02-04 巴塞尔聚烯烃意大利有限责任公司 烯烃聚合用催化剂组分及由此获得的催化剂
WO2010026091A1 (en) * 2008-09-04 2010-03-11 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Process for the gas-phase polymerization of olefins
WO2010026184A1 (en) * 2008-09-08 2010-03-11 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Catalysts for polymerizing olefins and method thereof
WO2010034664A1 (en) 2008-09-26 2010-04-01 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Catalyst components for the polymerization of olefins
US20100087602A1 (en) * 2008-10-08 2010-04-08 Fina Technology, Inc. Long chain branched polypropylene for cast film applications
US20100125124A1 (en) * 2008-11-17 2010-05-20 Fina Technology, Inc. Methods of catalyst activation
EP2194070B1 (en) 2008-12-03 2012-08-22 Süd-Chemie IP GmbH & Co. KG Electron donor composition for a solid catalyst, solid catalyst composition used in the polymerisation of alpha-olefins, and process for the production of a polymer consisting of alpha-olefin units using the solid catalyst composition
US7935740B2 (en) 2008-12-30 2011-05-03 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Process for producing high melt strength polypropylene
US8227563B2 (en) 2009-04-16 2012-07-24 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Process for the preparation of polymer of 1-butene
KR101769275B1 (ko) 2009-06-19 2017-08-18 바셀 폴리올레핀 이탈리아 에스.알.엘 내충격성 프로필렌 중합체 조성물의 제조 방법
US8569418B2 (en) 2009-06-26 2013-10-29 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Polyolefin compositions
KR101740750B1 (ko) 2009-07-14 2017-05-26 바셀 폴리올레핀 이탈리아 에스.알.엘 1-부텐의 중합체의 제조 방법
KR101765960B1 (ko) 2009-07-31 2017-08-07 바셀 폴리올레핀 이탈리아 에스.알.엘 폴리올레핀계 조성물
BR112012002281B1 (pt) 2009-07-31 2019-05-28 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Composição polimérica e processo de polimerização para sua preparação
US9174384B2 (en) * 2009-09-01 2015-11-03 Fina Technology, Inc. Multilayer polypropylene films and methods of making and using same
EP2480597A1 (en) 2009-09-24 2012-08-01 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Heat-sealable polyolefin films
WO2011039314A1 (en) 2009-09-29 2011-04-07 Basell Poliolefine Italia Srl Heat-sealable polyolefin films
US7871952B1 (en) 2009-10-02 2011-01-18 Equistar Chemicals, Lp 2-hydroxypyridine N-oxide-modified ziegler-natta catalyst system
US20110082270A1 (en) 2009-10-02 2011-04-07 Sandor Nagy Pyridazine-modified ziegler-natta catalyst system
US20110082268A1 (en) * 2009-10-02 2011-04-07 Sandor Nagy Indazole-modified ziegler-natta catalyst system
US8017708B2 (en) 2009-10-02 2011-09-13 Equistar Chemicals, Lp Nitroso-modified Ziegler-Natta catalyst system
WO2011061134A1 (en) 2009-11-19 2011-05-26 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Process for the preparation of impact resistant propylene polymer compositions
BR112012017325B1 (pt) 2009-12-23 2020-05-05 Basell Poliolefine Italia Srl composição de polipropileno, processo de polimerização, uso da composição e unidades de infiltração usadas em sistemas de controle de águas subterrâneas
US8829126B2 (en) 2010-03-04 2014-09-09 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Catalyst components for the polymerization of olefins
US8835578B2 (en) 2010-03-04 2014-09-16 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Catalyst components for the polymerization of olefins
BR112012029843A2 (pt) * 2010-05-25 2016-08-09 Centre Nat Rech Scient sistemas catalisadores ziegler-natta modificados
BR112012033011B1 (pt) 2010-06-24 2020-05-26 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Sistema catalisador e processo para polimerizar olefinas utilizando tal sistema
BR112013002868A2 (pt) 2010-08-05 2016-06-14 Basell Poliolefine Srl componentes de catalisador para polimerização de olefinas
EP2601224B1 (en) 2010-08-05 2018-09-19 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Catalyst components for the polymerization of olefins
EP2609124B1 (en) 2010-08-24 2017-09-20 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Catalyst components for the polymerization of olefins
US10138310B2 (en) 2010-08-24 2018-11-27 Equistar Chemicals, Lp Preparation of LLDPE resins and films having low gels
US20120053305A1 (en) 2010-08-24 2012-03-01 Equistar Chemicals, Lp Preparation of LLDPE having controlled xylene solubles or hexane extractables
WO2012041813A1 (en) 2010-09-28 2012-04-05 Basell Polyolefine Gmbh Polyethylene extruded articles
EP2627703B1 (en) 2010-10-14 2015-02-25 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Automotive interior element
BR112013009372A2 (pt) 2010-10-19 2016-07-26 Basell Poliolefine Srl processo para a preparação de polímeros de propileno de alta pureza
BR112013008507A2 (pt) 2010-10-19 2017-10-31 Basell Poliolefine Italia Srl processo para a polimerização de olefinas
EP2630170B1 (en) 2010-10-19 2015-04-22 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Catalyst system for the polymerization of olefins
WO2012052429A1 (en) 2010-10-21 2012-04-26 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Pressure sensitive adhesive with butene-1 copolymers
EP2463413B1 (en) 2010-12-07 2014-01-29 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Polyolefin fibres
WO2012076447A1 (en) 2010-12-07 2012-06-14 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Polyolefin based corrugated boards
US20130316213A1 (en) 2011-01-18 2013-11-28 Baseell Poliolefine Italia S.r.l. Polyolefin composition
JP6005726B2 (ja) 2011-04-12 2016-10-12 バーゼル・ポリオレフィン・イタリア・ソチエタ・ア・レスポンサビリタ・リミタータ オレフィン重合用の触媒成分
CN102746426A (zh) 2011-04-22 2012-10-24 中国石油天然气股份有限公司 一种烯烃聚合催化剂及其制备和应用
EP2718335B1 (en) 2011-06-09 2020-01-22 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Pre-polymerized catalyst components for the polymerization of olefins
EP2723780B1 (en) 2011-06-24 2017-04-26 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Catalyst components for the polymerization of olefins
WO2013004507A1 (en) 2011-07-01 2013-01-10 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Polypropylene films and sheets
US9000097B2 (en) 2011-07-07 2015-04-07 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Polypropylene composition
EP2758440B1 (en) 2011-09-23 2018-06-20 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Process for the preparation of high purity propylene polymers
EP2583985A1 (en) 2011-10-19 2013-04-24 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Catalyst components for the polymerization of olefins
EP2583983A1 (en) 2011-10-19 2013-04-24 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Catalyst component for the polymerization of olefins
EP2583999A1 (en) 2011-10-20 2013-04-24 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Polyolefin compositions
EP2594593A1 (en) 2011-11-17 2013-05-22 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Process for the preparation of heterophasic propylene polymer compositions
EP2607384A1 (en) 2011-12-21 2013-06-26 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Catalyst system for the polymerization of olefins
EP2607387A1 (en) 2011-12-23 2013-06-26 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Pre-polymerized catalyst components for the polymerization of olefins
EP2607386A1 (en) 2011-12-23 2013-06-26 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Pre-polymerized catalyst components for the polymerization of olefins
EP2636687A1 (en) 2012-03-07 2013-09-11 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Catalyst components for the polymerization of olefins
EP2666792A1 (en) 2012-05-23 2013-11-27 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Catalyst component for the polymerization of olefins
EP2671894A1 (en) 2012-06-08 2013-12-11 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Catalyst components for the polymerization of butene-1
EP2682505A1 (en) 2012-07-06 2014-01-08 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Polypropylene fiber
EP2712875A1 (en) 2012-09-28 2014-04-02 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Catalyst components for the polymerization of olefins
EP2722348A1 (en) 2012-10-16 2014-04-23 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Process for the preparation of propylene random copolymers
CA2887332C (en) 2012-10-22 2017-05-02 Basell Polyolefine Gmbh Polyethylene composition having high swell ratio
EP2738211A1 (en) 2012-11-28 2014-06-04 Basell Polyolefine GmbH Polyethylene composition having high swell ratio
WO2014064062A1 (en) 2012-10-22 2014-05-01 Basell Polyolefine Gmbh Polyethylene composition having high swell ratio
EP2738213A1 (en) 2012-11-28 2014-06-04 Basell Polyolefine GmbH Polyethylene composition having high swell ratio
EP2738212A1 (en) 2012-11-28 2014-06-04 Basell Polyolefine GmbH Polyethylene composition having high mechanical properties
CN105264006B (zh) 2012-10-22 2017-03-29 巴塞尔聚烯烃股份有限公司 具有高机械性能的聚乙烯组合物
EP2743073A1 (en) 2012-12-12 2014-06-18 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Propylene-based terpolymers
EP2754678A1 (en) 2013-01-14 2014-07-16 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Process for the preparation of ethylene polymers
EP2757114A1 (en) 2013-01-18 2014-07-23 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Catalyst components for the polymerization of olefins
ES2729835T3 (es) 2013-02-27 2019-11-06 Basell Polyolefine Gmbh Procesos de polietileno y composiciones de los mismos
US9650458B2 (en) 2013-03-15 2017-05-16 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Process for the preparation of propylene terpolymers and terpolymers obtained thereby
EP2792692A1 (en) 2013-04-17 2014-10-22 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Nucleated propylene-based polyolefin compositions
EP2803678A1 (en) 2013-05-14 2014-11-19 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Catalyst components for the polymerization of olefins
EP2803679A1 (en) 2013-05-17 2014-11-19 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Catalyst components for the polymerization of olefins
EP2816062A1 (en) 2013-06-18 2014-12-24 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Pre-polymerized catalyst components for the polymerization of olefins
EP2818509A1 (en) 2013-06-25 2014-12-31 Basell Polyolefine GmbH Polyethylene composition for blow molding having high stress cracking resistance
EP2818508A1 (en) 2013-06-25 2014-12-31 Basell Polyolefine GmbH Polyethylene composition having high impact and stress cracking resistance
EP2829557A1 (en) 2013-07-22 2015-01-28 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Sterilisable article made of propylene copolymer
EP2829397A1 (en) 2013-07-22 2015-01-28 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Heat sealable polyolefin films and sheets
US9683062B2 (en) 2013-10-24 2017-06-20 Basell Poliolefin Italia S.R.L. Process for the preparation of porous propylene polymers
EP3161066B1 (en) 2014-06-24 2020-11-18 Basell Polyolefine GmbH Polyethylene composition for injection moulding
EP3268397B1 (en) 2015-03-10 2019-04-17 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Catalyst components for the polymerization of olefins
CN107428869B (zh) 2015-03-12 2020-10-16 巴塞尔聚烯烃意大利有限公司 用于烯烃聚合的催化剂组分
US10011668B2 (en) 2015-04-01 2018-07-03 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Catalyst components for the polymerization of olefins
JP6404497B2 (ja) 2015-05-19 2018-10-10 バーゼル・ポリオレフィン・イタリア・ソチエタ・ア・レスポンサビリタ・リミタータ オレフィン重合用触媒成分
BR112017028037B1 (pt) 2015-06-26 2022-04-26 Basell Polyolefine Gmbh Composição de polietileno, seu processo de preparação e artigos fabricados compreendendo a mesma mesma
CN107690443B (zh) 2015-06-26 2020-08-25 巴塞尔聚烯烃股份有限公司 具有高力学性能和加工性能的聚乙烯组合物
ES2724406T3 (es) 2015-06-26 2019-09-10 Basell Polyolefine Gmbh Composiciones de polietileno para películas
EP3331926B1 (en) 2015-08-04 2023-05-31 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Prepolymerized catalyst components for the polymerization of olefins
CA3024108A1 (en) 2016-05-20 2017-11-23 Equistar Chemicals, Lp In-line polyolefin based adhesive compositions having graft polyolefin/elastomer copolymers
BR112019005532B1 (pt) 2016-09-29 2023-04-11 Dow Global Technologies Llc Sistema e (pró)catalisador de ziegler-natta modificado
JP6967073B2 (ja) 2016-10-28 2021-11-17 フイナ・テクノロジー・インコーポレーテツドFina Technology, Incorporated Boppに応用するためのポリプロピレン中の結晶度を下げる作用剤の使用
MX2019005754A (es) 2016-11-17 2019-11-08 Basell Polyolefine Gmbh Composicion de polietileno que tiene indice alto de dilatacion.
ES2834436T3 (es) 2016-11-18 2021-06-17 Basell Poliolefine Italia Srl Componentes catalizadores para la polimerización de olefinas
WO2018094085A1 (en) 2016-11-18 2018-05-24 Equistar Chemicals, Lp Polyolefin materials for rotational molding applications having improved impact properties and color stability
EP3545007B1 (en) 2016-11-24 2022-10-19 Basell Polyolefine GmbH Polyethylene composition for blow molding having high stress cracking resistance
RU2720236C1 (ru) 2016-11-24 2020-04-28 Базелл Полиолефин Гмбх Полиэтиленовая композиция для выдувного формования с высокой степенью набухания и высокой ударной прочностью
CA3044697C (en) 2016-11-24 2020-12-15 Basell Polyolefine Gmbh Polyethylene composition for blow molding having high stress cracking resistance
RU2754663C2 (ru) 2017-01-27 2021-09-06 Эквистар Кемикалз, Лп Модифицированный пероксидом полиэтилен, составы и применение
EP3619246A1 (en) 2017-05-03 2020-03-11 Equistar Chemicals, LP Ethylene alpha-olefin copolymers and methods
WO2019050954A1 (en) 2017-09-08 2019-03-14 Equistar Chemicals, Lp POLYOLEFIN ADHESIVE COMPOSITIONS HAVING GRAFT POLYOLEFIN COPOLYMERS AND METHODS OF FORMING
US11993699B2 (en) 2018-09-14 2024-05-28 Fina Technology, Inc. Polyethylene and controlled rheology polypropylene polymer blends and methods of use
RU2767655C1 (ru) 2018-09-20 2022-03-18 Базелл Полиолефин Гмбх Полиэтиленовая композиция для производства пленок, получаемых экструзией с раздувкой
FI3868796T3 (fi) 2018-10-19 2024-08-27 China Petroleum & Chem Corp Katalyyttikomponentti ja katalyytti olefiinien polymerointiin ja niiden sovellukset
EP3894448B1 (en) 2018-12-14 2023-01-18 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Catalyst components for the polymerization of olefins
WO2020172306A1 (en) 2019-02-20 2020-08-27 Fina Technology, Inc. Polymer compositions with low warpage
US11873365B2 (en) 2019-07-03 2024-01-16 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Catatlyst components for the polymerization of olefins
WO2021099123A1 (en) 2019-11-20 2021-05-27 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Process for the preparation of a catalyst component and components therefrom obtained
US12012476B2 (en) 2019-12-04 2024-06-18 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Catalyst for the polymerization of olefins
CN115803382A (zh) 2020-06-30 2023-03-14 弗纳技术股份有限公司 用于热成型的透明聚丙烯组合物
EP4172264B1 (en) 2020-06-30 2024-06-12 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Polypropylene composition
EP4189001A1 (en) 2020-07-31 2023-06-07 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Butene-1 polymer compositions having a short crystallization time
EP4229131B1 (en) 2020-10-19 2024-08-28 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Polypropylene composition
EP4263636A1 (en) 2020-12-16 2023-10-25 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Flexible butene-1 copolymer for pipes
CN117015558A (zh) 2021-04-06 2023-11-07 巴塞尔聚烯烃意大利有限公司 用于烯烃聚合的预聚合的催化剂组分
EP4323415A1 (en) 2021-04-16 2024-02-21 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Prepolymerized catalyst components for the polymerization of olefins
WO2023280605A1 (en) 2021-07-09 2023-01-12 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Use of random propylene ethylene copolymers for biaxially oriented films
US20240343847A1 (en) 2021-07-23 2024-10-17 Basell Polyolefine Gmbh Polyethylene composition for blow molding having high swell ratio, impact resistance and tensile modulus
EP4408898B1 (en) 2021-09-27 2025-07-30 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Propylene polymer composition
US20240417554A1 (en) 2021-10-06 2024-12-19 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Polypropylene composition
WO2023117520A1 (en) 2021-12-21 2023-06-29 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Process for preparing polybutene compositions having increased crystallization temperature
JP2025527886A (ja) 2022-09-27 2025-08-22 バーゼル・ポリオレフィン・イタリア・ソチエタ・ア・レスポンサビリタ・リミタータ オレフィン重合用触媒成分
KR20250125945A (ko) 2022-11-29 2025-08-22 피나 테크놀러지, 인코포레이티드 적층 제조용 폴리프로필렌
CN120712294A (zh) 2023-03-17 2025-09-26 巴塞尔聚烯烃意大利有限公司 用于烯烃聚合的催化剂组分
WO2024235894A1 (en) 2023-05-15 2024-11-21 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Catalyst components for the polymerization of olefins
US20250043049A1 (en) 2023-08-01 2025-02-06 Basell Polyolefine Gmbh Polyethylene processes and compositions thereof
WO2025056419A1 (en) 2023-09-12 2025-03-20 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Polypropylene composition

Family Cites Families (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA601919A (en) 1960-07-19 R. Pfeifer Charles Polymerization of ethylene
DE1070824B (de) * 1922-08-26 1959-12-10 Badische Anilin- '&. Soda-Fabrik Aktiengesellschaft, Ludwigshafen / Rhein Verfahren zur Herstellung von Polymerisationsprodukten aus olefinisch ungesättigten Kohlenwasserstoffen
BE552550A (sv) * 1955-11-15
GB841822A (en) * 1955-11-15 1960-07-20 Petrochemicals Ltd Improvements in or relating to polymerisation catalysts and polymerisation reactions
US2981725A (en) * 1955-11-16 1961-04-25 Shell Oil Co Process for polymerizing olefins
US3008943A (en) * 1955-12-01 1961-11-14 Exxon Research Engineering Co Polymerization catalyst
US3153634A (en) * 1956-09-26 1964-10-20 Sun Oil Co Gamma alumina supported titanium and zirconium subhalides polymerization catalysts and preparation thereof
US3047551A (en) * 1960-01-20 1962-07-31 Sun Oil Co Continuous polymerization of olefins using a fixed bed, supported transition metal-organometallic catalyst
FR1291788A (fr) * 1960-03-21 1962-04-27 Shell Int Research Procédé de préparation de nouveaux catalyseurs de polymérisation
US3238146A (en) * 1960-03-21 1966-03-01 Shell Oil Co Catalysts and their preparation
US3130003A (en) * 1960-04-01 1964-04-21 Exxon Research Engineering Co Cocrystallized catalyst preparation process
US3400110A (en) * 1963-08-01 1968-09-03 Solvay Polymerization of olefins in the presence of a catalyst comprising an organometallic compound and the reaction product of a transition metal compound and a hydroxychloride of a bivalent metal
NL130788C (sv) * 1963-12-23
NL135604C (sv) * 1965-06-25
FR1516800A (fr) * 1966-10-21 1968-03-15 Solvay Procédé de polymérisation et copolymérisation d'oléfines.
NL137056C (sv) 1966-10-21
NL137364C (sv) * 1968-03-22
CA920299A (en) * 1968-08-01 1973-01-30 Mitsui Petrochemical Industries Process for the polymerization and/or copolymerization of olefins with use of ziegler-type catalytsts supported on carrier
US3644318A (en) * 1968-08-21 1972-02-22 Hoechst Ag Process for the polymerization of olefins
YU35844B (en) * 1968-11-25 1981-08-31 Montedison Spa Process for obtaining catalysts for the polymerization of olefines
NL160286C (sv) * 1971-06-25
IT1054410B (it) * 1975-11-21 1981-11-10 Mitsui Petrochemical Ind Catalizzatori per la polimerizzazione delle alfa olefine
IT1209255B (it) * 1980-08-13 1989-07-16 Montedison Spa Catalizzatori per la polimerizzazione di olefine.

Also Published As

Publication number Publication date
CA923483A (en) 1973-03-27
US4476289A (en) 1984-10-09
CS152338B2 (sv) 1973-12-19
YU295369A (en) 1981-02-28
ES374212A1 (es) 1971-12-16
IL33398A (en) 1973-06-29
DE1958488A1 (de) 1970-05-27
NL162662B (nl) 1980-01-15
JPS56810A (en) 1981-01-07
RO76708A3 (ro) 1981-11-24
BE742112A (sv) 1970-05-25
PL72704B1 (sv) 1974-08-30
DE1958488C3 (de) 1988-10-20
NL6917486A (sv) 1970-05-27
DE1958488B2 (de) 1979-10-31
GB1286867A (en) 1972-08-23
SU398044A3 (sv) 1973-09-17
YU35844B (en) 1981-08-31
DK146206B (da) 1983-07-25
DK146206C (da) 1983-12-27
FR2024149A1 (sv) 1970-08-28
AT292300B (de) 1971-08-25
BR6914434D0 (pt) 1973-04-17
JPS5616167B1 (sv) 1981-04-15
US4298718A (en) 1981-11-03
IL33398A0 (en) 1970-01-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SE412397B (sv) Saett att framstaella en katalysator foer polymerisation av olefiner
US2870099A (en) Production of polymers of epoxide compounds
US4111835A (en) Catalysts for polymerizing olefins to spheroidal-form polymers
US2927105A (en) Polymerization of ethylene
PL80715B1 (sv)
US3454547A (en) Process for the preparation of polymerization catalysts
IL33378A (en) Catalysts for the polymerization of olefins,their preparation and use
US2845412A (en) Recovery process for polyethylene
US3126365A (en) hooker
US3014016A (en) Process for preparing crystalline high polymers of unsaturated hydrocarbons
DE1520656C3 (de) Verfahren zur kontinuierlichen Polymerisation von Propylen in inertem Kohlenwasserstoff
US3098845A (en) Removal of metal contaminants from polymers with chelating agents
US2905646A (en) Catalysts for the polymerization of olefines and process for preparing said catalysts
US4314053A (en) Process for reducing polyolefin die smoke
US3207740A (en) Propylene polymerization by titanium trichloride, aluminum dialkyl halide and water
US3415799A (en) Polypropylene purification
SE415767B (sv) Forfarande for framstellning av en katalysatorkomponent
US3352817A (en) Stability of polyolefines
US3296238A (en) Polymerization process
US3159614A (en) Process and three-component catalyst for propylene polymerization containing an organo aluminum compound and titanium tetrachloride-hydrogen sulfide or hydrogen selenide reaction product
SU417952A3 (ru) Способ получения полиолефинов
EP0100550B1 (en) Method for the purification of propylene polymers
EP0039442A2 (en) Process for producing polyolefins
US3050512A (en) Purification of polymers by treatment with naphthenic acids
US3173904A (en) Preparation of solid olefin polymers