PL207533B1 - Okap wyciągowy i sposób odsysania i/lub oczyszczania zanieczyszczonej substancji nośnej - Google Patents

Okap wyciągowy i sposób odsysania i/lub oczyszczania zanieczyszczonej substancji nośnej

Info

Publication number
PL207533B1
PL207533B1 PL371374A PL37137403A PL207533B1 PL 207533 B1 PL207533 B1 PL 207533B1 PL 371374 A PL371374 A PL 371374A PL 37137403 A PL37137403 A PL 37137403A PL 207533 B1 PL207533 B1 PL 207533B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
filter
filter unit
exhaust hood
suction
carrier substance
Prior art date
Application number
PL371374A
Other languages
English (en)
Other versions
PL371374A1 (pl
Inventor
Jochen Klemm
Gert Meinhardt
Original Assignee
Bsh Bosch Siemens Hausgeraete
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bsh Bosch Siemens Hausgeraete filed Critical Bsh Bosch Siemens Hausgeraete
Publication of PL371374A1 publication Critical patent/PL371374A1/pl
Publication of PL207533B1 publication Critical patent/PL207533B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24CDOMESTIC STOVES OR RANGES ; DETAILS OF DOMESTIC STOVES OR RANGES, OF GENERAL APPLICATION
    • F24C15/00Details
    • F24C15/20Removing cooking fumes
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24CDOMESTIC STOVES OR RANGES ; DETAILS OF DOMESTIC STOVES OR RANGES, OF GENERAL APPLICATION
    • F24C15/00Details
    • F24C15/20Removing cooking fumes
    • F24C15/2035Arrangement or mounting of filters
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D45/00Separating dispersed particles from gases or vapours by gravity, inertia, or centrifugal forces
    • B01D45/12Separating dispersed particles from gases or vapours by gravity, inertia, or centrifugal forces by centrifugal forces
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B08CLEANING
    • B08BCLEANING IN GENERAL; PREVENTION OF FOULING IN GENERAL
    • B08B15/00Preventing escape of dirt or fumes from the area where they are produced; Collecting or removing dirt or fumes from that area
    • B08B15/02Preventing escape of dirt or fumes from the area where they are produced; Collecting or removing dirt or fumes from that area using chambers or hoods covering the area
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24FAIR-CONDITIONING; AIR-HUMIDIFICATION; VENTILATION; USE OF AIR CURRENTS FOR SCREENING
    • F24F7/00Ventilation
    • F24F7/04Ventilation with ducting systems, e.g. by double walls; with natural circulation
    • F24F7/06Ventilation with ducting systems, e.g. by double walls; with natural circulation with forced air circulation, e.g. by fan positioning of a ventilator in or against a conduit

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Ventilation (AREA)
  • Filtering Of Dispersed Particles In Gases (AREA)
  • Extraction Or Liquid Replacement (AREA)
  • External Artificial Organs (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest okap wyciągowy do odsysania i/lub oczyszczania substancji nośnej, zwłaszcza powietrza, zanieczyszczonej składnikami stałymi, jak na przykład pył, dym lub temu podobne, lub składnikami ciekłymi, jak na przykład woda, tłuszcz, olej, para wodna powstała przez obniżanie ciśnienia wody o temperaturze ponad 100°C do ciśnienia otoczenia.
Ponadto przedmiotem wynalazku jest sposób odsysania i/lub oczyszczania odpowiednio zanieczyszczonej substancji nośnej, przy czym zanieczyszczoną substancję nośną nazywa się poniżej oparami, nie ograniczając zakresu stosowania wynalazku.
Okapy wyciągowe należą od dawna do stanu techniki i właściwie nie można się bez nich obyć w nowoczesnej kuchni. Sł u żą one do odsysania i/lub oczyszczania powietrza kuchennego, zanieczyszczonego parą i/lub tłuszczem.
Okapy wyciągowe w wersji podstawowej zawierają dmuchawę, zwężającą się w kierunku wyciągania obudowę i osłaniający wejście dmuchawy filtr sitowy. Z reguły prędkość przepływu powietrza w ś rodku okapu wycią gowego jest w tych okapach wyciągowych najwię ksza. Te parametry przepł ywu oddziałują jednak niekorzystnie, zwłaszcza w wyniku ulatniania się oparów na boki, na wydajność okapu wyciągowego. Za pomocą umieszczonej po stronie ssania powierzchni odbojowej próbowano zatem w typowych okapach wyciągowych utworzyć strefy o większej prędkości powietrza w obszarze krawędzi okapu. Wydajność okapu wyciągowego jest jednak również bezpośrednio zależna od wydajności dmuchawy. W przypadku zbyt słabej dmuchawy nie jest zapewniony transport znajdującego się w okapie powietrza kuchennego na zewnątrz, w związku z czym gromadzące się tam powietrze kuchenne przepływa obok krawędzi okapu i niefiltrowane rozchodzi się po kuchni. Dodatkowo nie można wykluczyć powstawania pary wodnej wskutek kondensacji powietrza kuchennego. Mocniejsza dmuchawa mogłaby co najmniej częściowo wyeliminować tę niedogodność, jednak jej zastosowanie wiązałoby się z większą emisją hałasu i silniejszymi drganiami, a także z większymi kosztami wytwarzania.
Z opisu DE 100 04 558 znany jest okap skł adający się z obudowy i kanał u wywiewnego. Na kierunku filtracji zwróconym w stronę normalnej pozycji pracy kuchenki przewidziany jest otwór o dużym przekroju, za którym znajduje się obudowa filtra dla co najmniej trzech różnych usytuowanych za sobą filtrów względnie warstw filtracyjnych. Filtr wstępny może składać się z metalowych ram z osadzonymi matami filtracyjnymi z drutów metalowych lub tym podobnych. Następnie przyłącza się w kierunku przepływu strumienia filtr włókninowy absorbujący wilgoć oraz płytę z węglem aktywnym. Przed warstwą filtracyjną może zostać przewidziany filtr spiętrzający, który składa się z blachy uformowanej w kształcie litery U i zaczepionej o nią blachę w kształcie litery L. Dzięki filtrowi spiętrzającemu część wilgoci i tłuszczu na osadza się na nim.
W publikacji nr DE 1 454 643 zaproponowano okap do wycią gania oparów, w którym na wolnych krawędziach okapu do wyciągania oparów utworzone są strefy większych prędkości powietrza, na przykład za pomocą niecentralnego układu wentylatorów lub poprzez specjalne ukształtowanie prowadzenia powietrza. Dodatkowo powierzchnia odbojowa jest zaopatrzona w otwory zasysające, wskutek czego część powietrza kuchennego może przechodzić przez tę powierzchnię odbojową. Wprawdzie dzięki wytworzonej wskutek obecności szczeliny zasysającej w obszarze krawędzi okapu, większej prędkości przepływu wyeliminowane jest ulatnianie się powietrza kuchennego do stref leżących poza stanowiskiem gotowania, jednak zanieczyszczenie sadzą kanału wyciągowego nieprzyjemne zapachy można zredukować tylko przy użyciu filtru.
Okap wyciągowy, opisany w publikacji nr DE 27 49 824, ma albo nieprzepuszczalną, albo przepuszczalną dla powietrza, pokrytą szczelnym materiałem filtracyjnym powierzchnię odbojową w połączeniu z odsysaniem krawędziowym. Wysoki udział niefiltrowanego powietrza, które przedostaje się przez szczelinę zasysającą, i spowodowane tym zanieczyszczenie sadzą kanału zużytego powietrza odlotowego oraz nieprzyjemne zapachy stanowią jednak nadal niekorzystne cechy tego urządzenia.
W okapie do wycią gania oparów, przedstawionym w opisie patentowym nr DE 1 679 553 i również wyposażonym w odsysanie krawędziowe, zanieczyszczenie sadzą kanału zużytego powietrza i nieprzyjemne zapachy są zredukowane w ten sposób, że cały strumień powietrza, transportowany za pomocą dmuchawy, przepływa przez filtr. Obwodowe odsysanie krawędziowe jest wywołane za pomocą szczeliny zasysającej, utworzonej przez umieszczoną za filtrem płytę ekranującą i wewnętrzną część ścianki obudowy okapu. Dmuchawa, która umożliwia obustronne odsysanie powietrza, jest przy tym tak umieszczona w płycie ekranującej, że jedna powierzchnia dmuchawy, na której odbywa się
PL 207 533 B1 zasysanie powietrza, jest zwrócona w stronę filtru, natomiast druga powierzchnia zasysania powietrza jest połączona z utworzoną przez płytę ekranującą i sięgającą do szczeliny zasysającej komorą, która pełni funkcję komory podciśnieniowej. Wysoka prędkość przepływu, którą wytwarza się za pomocą opisanego układu w szczelinie zasysającej, i bardzo mała powierzchnia filtracyjna, która pozostaje do dyspozycji dla ilości powietrza, przedostającej się przez szczelinę zasysającą, prowadzi jednak do szybkiego zatkania powierzchni filtracyjnej, co z kolei pociąga za sobą skrócenie okresów pomiędzy pracami konserwacyjnymi.
W wyniku zastosowania co najmniej dwóch elementów filtracyjnych w obiegowym okapie kuchennym, przedstawionym w opisie wzoru użytkowego nr DE 7412390, osiągnięto zwiększenie powierzchni filtracyjnej, jaką dysponuje szczelinowy kanał doprowadzania powietrza, znajdujący się w obszarze obwodu obudowy okapu. Elementy filtracyjne są umieszczone w odstę pie jeden nad drugim, przy czym przestrzeń znajdująca się pomiędzy elementami filtracyjnymi jest połączona z powierzchnią ssawną wspólnej dmuchawy. To technicznie skomplikowane rozwiązanie pociąga jednak za sobą nie tylko niekorzystną wysokość urządzenia, lecz także utrudnia obsługę okapu podczas jego konserwacji.
Celem wynalazku jest udoskonalenie okapu wyciągowego i ulepszenie sposobu odsysania i/lub oczyszczania oparów, za pomocą których eliminuje się zanieczyszczenie sadzą kanału zużytego powietrza i nieprzyjemne zapachy, a równocześnie wydłuża się okresy między pracami konserwacyjnymi, jaki podlega jednostka filtracyjna.
Zadanie to rozwiązano według wynalazku za pomocą okapu wyciągowego do odsysania i/lub oczyszczania zanieczyszczonej substancjami stałymi i/lub ciekłymi substancji nośnej, zwłaszcza oparów powstających przy gotowaniu, z obudową mającą co najmniej jeden otwór wlotowy i jeden otwór wylotowy, z tłoczącym substancję nośną przez obudowę urządzeniem tłoczącym o regulowanej mocy tłoczenia, z jednostką filtracyjną, przez którą przepływa tłoczona substancja nośna, oraz z umieszczoną przed jednostką filtracyjną po stronie ssania, częściowo przepuszczalną dla substancji nośnej osłoną, przy czym osłona ma postać wstępnej jednostki filtracyjnej.
Okap charakteryzuje się tym, że posiada wstępną jednostkę filtracyjną zawierającą co najmniej jeden filtr wirowy, zwłaszcza w postaci filtru cyklonowego, labiryntowego lub żaluzjowego dla wykorzystania techniki wirowej zaś osłona ma co najmniej częściowo obwodową szczelinę zasysającą.
Zasada działania filtru cyklonowego, zwłaszcza filtru cyklonowego typu X, polega na tym, że za pomocą ścianek kierujących wytwarza się wiry, które powodują odwirowanie zanieczyszczeń, na przykład kropelek tłuszczu, na ścianki kierujące, przy czym substancja nośna zostaje z nich oczyszczona. Podobnie zachowują się filtry labiryntowe, które powodują znaczną zmianę kierunku przepływającego powietrza, wywołując równocześnie jego zagęszczenia i rozprężenia, a zatem zmiany prędkości przepływu, pociągające za sobą oddzielanie zanieczyszczeń.
Korzystnie przepuszczalność osłony dla substancji nośnej jest regulowana, na przykład za pomocą mechanicznej zmiany przekroju otworów.
Korzystnie za pomocą co najmniej jednego dodatkowego urządzenia tłoczącego, zwłaszcza w postaci dmuchawy, regulowana jest ilość substancji nośnej, przepływająca przez wstępną jednostkę filtracyjną. Sprzężony automatycznie z główną dmuchawą lub nastawiany ręcznie regulator przepływu powoduje optymalizację wydajności wstępnej jednostki filtracyjnej.
Korzystnie poprzez zmianę szerokości szczeliny zasysającej regulowana jest ilość substancji nośnej, która przepływa przez szczelinę zasysającą.
Korzystnie w szczelinie zasysającej jest również umieszczony filtr, dzięki czemu także substancja nośna, przepływająca przez szczelinę zasysającą, jest wstępnie oczyszczana przed wejściem do jednostki filtracyjnej.
Korzystnie przepuszczalność osłony dla substancji nośnej jest zmienna zależnie od obszaru. W szczególności, jeżeli przepuszczalność dla substancji noś nej w obszarze krawędzi i w obszarze środka są zróżnicowane. Osiągnięte w ten sposób parametry przepływu umożliwiają optymalizację wydajności wstępnej jednostki filtracyjnej.
Korzystnie na obudowie umieszczony jest ekran, służący do powiększenia obszaru zasysania.
Korzystnie ekran jest co najmniej częściowo z przezroczystego materiału (szkła). Zmniejsza to ograniczenie widoczności, na przykład stanowiska gotowania, znajdującego się pod okapem wyciągowym. Dodatkowo, poprzez zastosowanie atrakcyjnego wizualnie designu i widocznych urządzeń filtracyjnych zwiększa się estetykę okapu wyciągowego według wynalazku.
PL 207 533 B1
Korzystnie co najmniej jedna jednostka oświetleniowa, zwłaszcza w postaci promiennika halogenowego, jest wbudowana w ekran, w obudowę, w jednostkę filtracyjną i/lub we wstępną jednostkę filtracyjną.
Korzystnie jednostka oświetleniowa jest ściemniana, co pozwala dopasować emitowaną ilość światła do aktualnych wymagań.
Korzystnie ekran, jednostka filtracyjna i/lub wstępna jednostka filtracyjna są ustawione pod kątem do tylnej strony obudowy względnie ścianki. Dzięki ukośnemu ustawieniu jednostki filtracyjnej i/lub wstępnej jednostki filtracyjnej osiąga się zwiększenie ich powierzchni filtracyjnej. To z kolei pociąga za sobą - przy tej samej w przybliżeniu głębokości urządzenia - zwiększenie jego efektywności, a także wydłużenie czasu pomiędzy operacjami czyszczenia filtrów.
Korzystnie ekran, jednostka filtracyjna i/lub wstępna jednostka filtracyjna są wychylne z pozycji poziomej. Umożliwia to dopasowanie okapu wyciągowego do konkretnych okoliczności, na przykład wyjątkowo dużego zanieczyszczenia substancji nośnej, które czyni koniecznym znaczne osłonięcie stanowiska gotowania.
Korzystnie ekran, jednostka filtracyjna i/lub wstępna jednostka filtracyjna są łatwo wyjmowalne celem oczyszczenia lub wymiany. Elementy te są wykonane w szczególności z materiałów, nadających się do mycia w zmywarce, na przykład szkła lub stali stopowej.
Korzystnie urządzenie tłoczące, zwłaszcza w postaci dmuchawy jest wbudowane w obudowę i/lub umieszczone na zewnątrz. Poprzez opcjonalne, a nawet dodatkowe umieszczenie urządzenia na zewnątrz można zrealizować pracę kilku okapów wyciągowych z urządzeniem tłoczącym o odpowiednio dobranej mocy.
Korzystnie poprzez dobór otworu wylotowego umożliwia się pracę w trybie powietrza odlotowego lub obiegowego.
Korzystnie za pomocą czujnika, miernika lub temu podobnych jest określany i wskazywany optycznie i/lub akustycznie stopień zanieczyszczenia względnie nasycenia jednostki filtracyjnej, wstępnej jednostki filtracyjnej i/lub filtru szczeliny zasysającej.
Korzystnie sygnał sygnalizuje optycznie i/lub akustycznie pracę bez zakłóceń, okres między pracami konserwacyjnymi i/lub zakłócenie działania. Właśnie awarie lub okresy między pracami konserwacyjnymi są wskazywane użytkownikowi na drodze optycznej i/lub akustycznej.
Zadanie wynalazku w zakresie sposobu zostało rozwiązane w ten sposób, że przed wejściem do jednostki filtracyjnej, co najmniej częściowy strumień (Ph) odsysanej i/lub oczyszczanej substancji nośnej przepuszcza się przez wstępną jednostkę filtracyjną, która przy wykorzystaniu techniki wirowej zawiera co najmniej jeden filtr wirowy zwłaszcza w postaci filtru cyklonowego, labiryntowego lub żaluzjowego zaś odsysanie przeprowadza się przez co najmniej częściowo obwodową szczelinę zasysającą we wstępnej jednostce filtracyjnej.
Ponieważ ten strumień częściowy jest już w pewnym stopniu oczyszczony, następuje odciążenie jednostki filtracyjnej, stanowiącej filtr główny, przez który zasysany jest cały strumień substancji nośnej. Wydłuża to okresy pomiędzy pracami konserwacyjnymi oraz eliminuje możliwość zanieczyszczenia sadzą kanału zużytego powietrza i zapobiega nieprzyjemnym zapachom.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia środkową część okapu wyciągowego w schematycznym przekroju, zaś fig. 2 - okap wyciągowy w schematycznym widoku z przodu.
Na fig. 1 ukazany jest okap wyciągowy 1 według wynalazku w przekroju, który dla uwidocznienia istotnych cech przedstawiono jedynie schematycznie. Okap wyciągowy 1 z uwagi na swoją wysoką wydajność, połączoną z niewielką głębokością zabudowy, przeznaczony jest zwłaszcza do zastosowania w kuchni, nad obrabiarkami, w miejscach dla palaczy lub temu podobnych.
W obudowie 2 okapu wyciągowego 1 umieszczona jest dmuchawa 3. Za pomocą dmuchawy 3 całe odsysane i/lub oczyszczane powietrze jest zasysane przez jednostkę filtracyjną 4, korzystnie w postaci filtru płaskiego. Jednostka filtracyjna 4 ma tutaj postać jednolitej siatki ze stali stopowej, którą w razie potrzeby można uzupełnić filtrem włókninowym. Po przejściu przez jednostkę filtracyjną 4 powietrze kieruje się przez co najmniej jeden otwór wylotowy 5. Pozycja otworu wylotowego 5 jest przy tym zależna od tego, czy chodzi tutaj o okap wyciągowy do powietrza zużytego, do powietrza obiegowego, czy też o kombinację obu rodzajów działania. Aby zwiększyć powierzchnię filtracyjną, jednostka filtracyjna 4, która ma służyć za główny filtr, na przykład do filtrowania tłuszczu, jest umieszczona ukośnie na obudowie 2. Jednostka filtracyjna 4 jest otoczona ekranem 6. Jest on również ustawiony ukośnie, dzięki czemu osoba, obsługująca stanowisko gotowania lub obrabiarkę, może swoPL 207 533 B1 bodnie poruszać głową. Ekran 6 jest korzystnie wykonany z przejrzystego materiału, przy czym w niniejszym przykładzie wykonania zastosowane jest szkło. Na ekranie 6 znajdują się elementy kontrolne 7, składające się na przykład ze wskaźników i elementów obsługowych. Można przy tym zastosować zarówno lampki kontrolne, lampki ostrzegawcze lub temu podobne, jak też przełączniki, regulatory lub temu podobne, za pomocą których zarówno steruje się mocą ssania dmuchawy 3, jak też ściemnia się jednostkę oświetleniową 8.
Przed jednostką filtracyjną 4 umieszczona jest osłona 9, co najmniej częściowo przepuszczalna dla powietrza. Ma ona tak dobrane wymiary, że pozostawia szczelinę zasysającą 10, przez którą odsysane i/lub oczyszczane powietrze, które nie przechodzi przez osłonę 9, może przedostawać się w postaci odsysania krawędziowego P bezpośrednio do jednostki filtracyjnej 4. Problem zwiększonego powstawania kondensatu, jaki występuje przy użyciu szyby szklanej jako ekranu 6 względnie przezroczystej osłony, obchodzi się w dużym stopniu dzięki temu odsysaniu krawędziowemu i towarzyszącej mu, zwiększonej prędkości przepływu zasysanego i/lub oczyszczanego powietrza. Dodatkowo dzięki wysokiej prędkości przepływu zasysanego i/lub oczyszczanego powietrza w obszarze krawędzi zasysana jest tam w sposób skanalizowany znajdująca się tam para wodna, powstała wskutek obniżania ciśnienia wody o temperaturze ponad 100°C do ciśnienia otoczenia.
W osłonie 9 umieszczona jest dodatkowo wstępna jednostka filtracyjna 11 Korzystnie jako wstępną jednostkę filtracyjną 11 stosuje się co najmniej jeden filtr wirowy w postaci filtru cyklonowego lub filtru labiryntowego. Zasada działania filtru cyklonowego, zwłaszcza filtru cyklonowego typu X, polega na tym, że za pomocą ścianek kierujących wytwarza się wiry, które powodują odwirowanie kropelek tłuszczu na ścianki kierujące, przy czym powietrze zostaje oczyszczone z kropelek tłuszczu. Podobnie zachowują się filtry żaluzjowe względnie labiryntowe, które powodują znaczną zmianę kierunku przepływającego powietrza, wywołując równocześnie jego zagęszczenia i rozprężenia, a zatem zmiany prędkości przepływu, pociągające za sobą oddzielanie kropelek tłuszczu. W przypadku filtru z jednolitej metalowej siatki, a także filtru włókninowego włókna i druty filtru są umieszczone jedne za drugimi z lekkim przesunięciem, wskutek czego powietrze musi omijać ustawione za sobą druty/włókna, przy czym zawarte w powietrzu kropelki tłuszczu nie podążają tą samą drogą wskutek zwiększonej bezwładności, a zatem pozostają na drutach względnie włóknach i w ten sposób są oddzielane. To wstępne oczyszczanie, powodowane przez wstępną jednostkę filtracyjną 11 poprzez zasysanie częściowego strumienia powietrza Ph, wydłuża okresy pomiędzy pracami konserwacyjnymi, jaki podlega jednostka filtracyjna 4. W idealnym przypadku jednostka filtracyjna 4, wstępna jednostka filtracyjna 11 i ekran 6 są łatwe do wyjęcia, co ułatwia ich wymianę, a także czyszczenie. Wymienione filtry 4, 11 są wykonane ze stali stopowej i po upływie okresu zastosowania można je oczyścić w zwykłej zmywarce w celu usunięcia przywartych do nich zanieczyszczeń. W ten sposób ani nie powstają odpady, ani też w trakcie konserwacji nie jest potrzebny transport lub serwisowanie klienta.
Na fig. 2 ukazany jest okap wyciągowy 1 według wynalazku w schematycznym widoku z przodu, analogicznie do fig. 1. Te same elementy i bloki funkcyjne mają poniżej celem uproszczenia opisu te same odnośniki. Na fig. 2 widać, że w wyniku ukośnego ustawienia osłony 9 widoczna jest wstępna jednostka filtracyjna 11, dzięki czemu, poza techniczną funkcjonalnością okapu wyciągowego 1 według wynalazku, poprzez dobór specjalnych materiałów względnie kształtów można stworzyć - poprzez wizualnie atrakcyjny design - także estetyczny element aranżacji wnętrza. Poprzez dobór specjalnych materiałów względnie kształtów na ekran 6 i/lub elementy kontrolne 7 z przełącznikiem i/lub regulatorem 12, lampką kontrolną i ostrzegawczą, a także poprzez specjalne usytuowanie jednostki oświetleniowej 8 czyni się dodatkowo bardziej przyjazną obsługę okapu wyciągowego 1 i podkreśla jego funkcjonalność. W ten sposób powstaje okap wyciągowy 1 według wynalazku, który w przedstawionej tutaj konfiguracji ma osłonę 9, umożliwiającą odsysanie krawędziowe, przy czym powierzchnia osłony 9 przy użyciu wstępnej jednostki filtracyjnej 11 jest sama wykorzystywana jako powierzchnia filtracyjna. Co najmniej częściowo widoczny układ filtracyjny w postaci podwójnego systemu filtracyjnego według wynalazku, złożonego ze wstępnej jednostki filtracyjnej 11 o charakterze wirowym z odsysaniem krawędziowym i umieszczonego za nią filtru głównego względnie jednostki filtracyjnej 4 z jednolitej siatki metalowej wykorzystuje się jako element o działaniu dekoracyjnym, w związku z czym według wynalazku powstaje okap wyciągowy 1, który łączy wizualnie atrakcyjny design z ulepszoną techniką filtracyjną. Zrealizowana w nie przedstawionej bliżej postaci wykonania wynalazku możliwość przechylania ekranu 6, wspólnie co najmniej ze wstępną jednostką filtracyjną 11, zwiększa - istniejącą już dzięki ukośnemu ustawieniu wspomnianych elementów składowych z fig. 2 - swobodę poruszania głową przykładowo podczas gotowania także bezpośrednio nad stanowiskiem gotowania.
PL 207 533 B1
Okap wyciągowy według wynalazku, stosowany zwłaszcza w technice kuchennej, w technice czystych pomieszczeń, na przemysłowych stanowiskach pracy, w obszarze obrabiarek, do uzdatniania powietrza w miejscach dla palaczy lub temu podobnych, o cechach wymienionych powyżej oraz sposób opisany w wynalazku mają w stosunku do stanu techniki tę zaletę, że przy użyciu umieszczonej przed jednostką filtracyjną osłony, która służy zarówno jako powierzchnia odbojowa, która kieruje część padającej na nią ilości substancji nośnej na swoją krawędź, na której zachodzi odsysanie krawędziowe, jak też jako wstępna jednostka filtracyjna, przez którą następuje poziomy i/lub pionowy przepływ i przez którą odsysany jest pozostały częściowy strumień odsysanej i/lub oczyszczanej substancji nośnej, w związku z czym jeszcze przed wejściem do jednostki filtracyjnej, stanowiącej filtr główny, zostaje on w pewnym stopniu oczyszczony. Wspomaga to pracę jednostki filtracyjnej, która zasysa cały strumień substancji nośnej, przeznaczonej do odessania i/lub oczyszczenia. Poza wyeliminowaniem zanieczyszczenia sadzą kanału zużytego powietrza i nieprzyjemnych zapachów pociąga to za sobą redukcję prac konserwacyjnych, jakim podlega jednostka filtracyjna, poprzez wydłużenie okresów między tymi pracami.
Jako filtr główny stosowana jest w szczególności jednostka filtracyjna w postaci co najmniej jednego filtru płaskiego, jak na przykład jednolita siatka metalowa lub filtr włókninowy, ponieważ druty siatki względnie włókna są umieszczone jedne za drugimi z lekkim przesunięciem, wskutek czego strumień substancji nośnej musi omijać ustawione za sobą druty/włókna, przy czym składniki zawarte w strumieniu substancji nośnej, na przykład kropelki tłuszczu, nie mogą podążać tą samą drogą wskutek swej zwiększonej bezwładności, a zatem pozostają na drutach względnie włóknach i w ten sposób są oddzielane.

Claims (18)

1. Okap wyciągowy (1) do odsysania i/lub oczyszczania zanieczyszczonej substancjami stałymi i/lub ciekłymi substancji nośnej, zwłaszcza oparów powstających przy gotowaniu, z mającą co najmniej jeden otwór wlotowy i jeden otwór wylotowy (5) obudową (2), z tłoczącym substancję nośną przez obudowę (2) urządzeniem tłoczącym (3) o regulowanej mocy tłoczenia, z jednostką filtracyjną (4), przez którą przepływa tłoczona substancja nośna, oraz z umieszczoną przed jednostką filtracyjną (4) po stronie ssania, częściowo przepuszczalną dla substancji nośnej osłoną (9), przy czym osłona (9) ma postać wstępnej jednostki filtracyjnej (11), znamienny tym, że wstępna jednostka filtracyjna (11) zawiera co najmniej jeden filtr wirowy, zwłaszcza w postaci filtru cyklonowego, labiryntowego lub żaluzjowego dla wykorzystania techniki wirowej zaś osłona (9) ma co najmniej częściowo obwodową szczelinę zasysającą (10).
2. Okap wyciągowy (1) według zastrz. 1, znamienny tym, że przepuszczalność osłony (9) dla substancji nośnej jest regulowana.
3. Okap wyciągowy (1) według zastrz. 1, znamienny tym, że za pomocą co najmniej jednego dodatkowego urządzenia tłoczącego regulowana jest ilość substancji nośnej, przepływająca przez wstępną jednostkę filtracyjną (11), zwłaszcza za pomocą dmuchawy.
4. Okap wyciągowy (1) według jednego z poprzednich zastrz., znamienny tym, że poprzez zmianę szerokości szczeliny zasysającej regulowana jest ilość substancji nośnej, która przepływa przez szczelinę zasysającą (10).
5. Okap wyciągowy (1) według zastrz. 1, znamienny tym, że w szczelinie zasysającej (10) jest również umieszczony filtr.
6. Okap wyciągowy (1) według zastrz. 1, znamienny tym, że przepuszczalność osłony (9) dla substancji nośnej jest zmienna zależnie od obszaru.
7. Okap wyciągowy (1) według zastrz. 1, znamienny tym, że na obudowie (2) umieszczony jest ekran (6), służący do powiększenia obszaru zasysania.
8. Okap wyciągowy (1) według zastrz. 1, znamienny tym, że ekran (6) jest co najmniej częściowo z przezroczystego materiału (szkła).
9. Okap wyciągowy (1) według zastrz. 1, znamienny tym, że co najmniej jedna jednostka oświetleniowa (8), zwłaszcza w postaci promiennika halogenowego, jest wbudowana w ekran (6), w obudowę (2), w jednostkę filtracyjną (4) i/lub we wstępną jednostkę filtracyjną (11).
10. Okap wyciągowy (1) według zastrz. 9, znamienny tym, że jednostka oświetleniowa (8) jest ściemniana.
PL 207 533 B1
11. Okap wyciągowy (1) według zastrz. 1, znamienny tym, że ekran (6), jednostka filtracyjna (4) i/lub wstępna jednostka filtracyjna (11) są ustawione pod kątem do tylnej strony obudowy (2) względnie ścianki.
12. Okap wyciągowy (1) według zastrz. 11, znamienny tym, że ekran (6), jednostka filtracyjna (4) i/lub wstępna jednostka filtracyjna (11) są zamocowane wychylnie z pozycji poziomej.
13. Okap wyciągowy (1) według zastrz. 1, znamienny tym, że ekran (6), jednostka filtracyjna (4) i/lub wstępna jednostka filtracyjna (11) są zamocowane rozłącznie dla łatwego oczyszczenia lub wymiany.
14. Okap wyciągowy (1 według zastrz. 1, znamienny tym, że urządzenie tłoczące, zwłaszcza w postaci dmuchawy (3) jest wbudowane w obudowę (2) lub umieszczone na zewnątrz.
15. Okap wyciągowy (1) według zastrz. 1, znamienny tym, że poprzez dobór otworu wylotowego (5) umożliwia się pracę w trybie powietrza odlotowego lub obiegowego.
16. Okap wyciągowy (1) według zastrz. 1, znamienny tym, że za pomocą czujnika, miernika lub temu podobnych jest określany i wykazywany optycznie i/lub akustycznie stopień zanieczyszczenia względnie nasycenia jednostki filtracyjnej (4), wstępnej jednostki filtracyjnej (11) i/lub filtru szczeliny zasysaj ącej.
17. Okap wyciągowy (1 według zastrz. 1, znamienny tym, że sygnał sygnalizuje optycznie i/lub akustycznie pracę bez zakłóceń, okres między pracami konserwacyjnymi i/lub zakłócenie działania.
18. Sposób odsysania i/lub oczyszczania zanieczyszczonej substancjami stałymi i/lub ciekłymi substancji nośnej, zwłaszcza par lub oparów powstających przy gotowaniu, za pomocą okapu wyciągowego, zwłaszcza okapu wyciągowego określonego zastrz. od 1 do 17, znamienny tym, że przed wejściem do jednostki filtracyjnej (4), co najmniej częściowy strumień (Ph) odsysanej i/lub oczyszczanej substancji nośnej przepuszcza się przez wstępną jednostkę filtracyjną (11), która przy wykorzystaniu techniki wirowej zawiera co najmniej jeden filtr wirowy zwłaszcza w postaci filtru cyklonowego, labiryntowego lub żaluzjowego zaś odsysanie przeprowadza się przez co najmniej częściowo obwodową szczelinę zasysającą (10) we wstępnej jednostce filtracyjnej (11).
PL371374A 2002-02-27 2003-02-17 Okap wyciągowy i sposób odsysania i/lub oczyszczania zanieczyszczonej substancji nośnej PL207533B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10208488A DE10208488A1 (de) 2002-02-27 2002-02-27 Abzugshaube und Verfahren zur Absaugung und/oder Aufreinigung kontaminierter Trägerstoffe

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL371374A1 PL371374A1 (pl) 2005-06-13
PL207533B1 true PL207533B1 (pl) 2010-12-31

Family

ID=27675062

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL371374A PL207533B1 (pl) 2002-02-27 2003-02-17 Okap wyciągowy i sposób odsysania i/lub oczyszczania zanieczyszczonej substancji nośnej

Country Status (17)

Country Link
US (1) US8267756B2 (pl)
EP (1) EP1481201B1 (pl)
JP (1) JP2005518517A (pl)
KR (1) KR20040089669A (pl)
CN (1) CN100400968C (pl)
AR (1) AR038697A1 (pl)
AT (1) ATE387614T1 (pl)
AU (1) AU2003208868A1 (pl)
BR (1) BR0307993A (pl)
CA (1) CA2475259A1 (pl)
DE (2) DE10208488A1 (pl)
ES (1) ES2300562T3 (pl)
MX (1) MXPA04007385A (pl)
PL (1) PL207533B1 (pl)
RU (1) RU2315242C2 (pl)
TW (1) TWI237104B (pl)
WO (1) WO2003073007A1 (pl)

Families Citing this family (32)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102005020321B4 (de) * 2005-05-02 2015-05-28 BSH Hausgeräte GmbH Sättigungsanzeige für Filter einer Dunstabzugshaube und Verfahren zur Anzeige des Sättigungsgrades für Filter einer Dunstabzugshaube
CN100363685C (zh) * 2005-05-19 2008-01-23 朱钦浩 一种吸油烟机
JP2006325771A (ja) * 2005-05-24 2006-12-07 Toto Ltd ウォールキャビネットユニット
DE102006005806A1 (de) * 2006-02-08 2007-08-16 BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH Dunstabzugsvorrichtung
DE102006053076A1 (de) * 2006-11-10 2008-05-15 BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH Dunstabzugshaube
DE102007056715A1 (de) 2007-11-26 2009-05-28 BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH Dunstabzugshaube
DE102008014283B4 (de) * 2008-03-06 2021-06-10 Blanco Professional Gmbh + Co Kg Wrasenabzugsvorrichtung und eine solche umfassende Aufnahmevorrichtung für mindestens eine Speisenzubereitungseinheit
CA2745432C (en) * 2008-12-03 2017-07-18 Oy Halton Group Ltd. Exhaust flow control system and method
EP2196738B1 (en) * 2008-12-10 2013-10-23 Electrolux Home Products Corporation N.V. Suction hood
EP2196737B1 (en) * 2008-12-10 2013-07-03 Electrolux Home Products Corporation N.V. Suction Hood
EP2487423B1 (en) * 2008-12-10 2014-02-12 Electrolux Home Products Corporation N.V. Suction hood
DE102009027901A1 (de) 2009-07-21 2011-01-27 BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH Dunstabzugshaube mit Beleuchtungseinrichtung
DE202011005698U1 (de) * 2011-04-28 2011-09-26 Wilhelm Bruckbauer Kochfeld mit zentraler Absaugung von Kochdünsten nach unten
DE102012207851B4 (de) 2012-05-11 2021-08-12 BSH Hausgeräte GmbH Dunstabzugshaube mit Beleuchtungseinheit
DE102012210000A1 (de) * 2012-06-14 2013-12-19 BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH Filteranordnung für eine Dunstabzugshaube
DE102013015122A1 (de) * 2013-02-08 2014-08-14 Diehl Ako Stiftung & Co. Kg Verfahren zum Überwachen eines Luftstroms in einem Luftströmungskanal
CN103388849B (zh) * 2013-08-06 2016-01-20 绍兴市弗兰特电器有限公司 侧吸式油烟机挡板
DE102014108252A1 (de) * 2014-06-12 2015-12-17 Miele & Cie. Kg Filtereinrichtung
CN105115004A (zh) * 2015-08-26 2015-12-02 成都科创城科技有限公司 一种智能家居自适应排油、排烟设备
DE102016107431A1 (de) * 2016-04-21 2017-10-26 Waldner Laboreinrichtungen Gmbh & Co. Kg Abzugsvorrichtung
CN107013962A (zh) * 2017-06-19 2017-08-04 四川万佳园科技有限公司 厨房油烟尘粒的高效分离装置
WO2019072059A1 (zh) * 2017-10-10 2019-04-18 杭州老板电器股份有限公司 集烟组件、油烟机、侧吸式油烟机、两侧拢烟中部进风的油烟机、带有风帆的吸油烟机及中央油烟净化设备
CN108167898B (zh) * 2018-03-07 2023-01-03 佛山市云米电器科技有限公司 一种带可旋转油烟分离器的油烟机
CN108413459A (zh) * 2018-05-07 2018-08-17 广州市绿森环保设备有限公司 一种自动清洁型油烟处理装置
DE102019203581A1 (de) * 2019-03-15 2020-09-17 Krones Ag Heißleimwerk für eine Etikettiermaschine mit Absaugung
EA037076B1 (ru) * 2019-08-12 2021-02-02 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования "Петербургский государственный университет путей сообщения Императора Александра I" Устройство для вентиляции воздуха над плитой для приготовления пищи
CN111023315B (zh) * 2019-12-10 2021-06-04 青岛海信日立空调系统有限公司 一种空调器室内机
CN212841742U (zh) * 2020-03-10 2021-03-30 博西华电器(江苏)有限公司 抽油烟机
US11428419B2 (en) 2020-07-28 2022-08-30 Whirlpool Corporation Vent hood assembly
USD952828S1 (en) 2020-07-28 2022-05-24 Whirlpool Corporation Vent hood
CN111998439B (zh) * 2020-08-26 2024-03-26 珠海格力电器股份有限公司 一种具有滤网自清洁功能的空调器及其控制方法
WO2023148077A1 (de) * 2022-02-02 2023-08-10 BSH Hausgeräte GmbH Dunstabzugshaube

Family Cites Families (48)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE7412390U (de) * 1974-07-18 Collo Gmbh Küchendunstumlufthaube
DE7201244U (de) * 1972-04-06 G Roehl Lichttechnische Spezialfab Küchendunstabzugshaube
US2886124A (en) * 1956-07-13 1959-05-12 Duct Less Hood Co Inc Kitchen conditioner
CH390463A (de) * 1961-04-17 1965-04-15 Gaggenau Eisenwerk Dunstabsorber
DE1932824U (de) * 1961-11-04 1966-02-17 Junker & Ruh Ag Absaugehaube.
DE1454643A1 (de) * 1964-06-11 1969-03-20 Siemens Elektrogeraete Gmbh Dunstabzugshaube
US3383841A (en) * 1966-02-21 1968-05-21 Donaldson Co Inc Fluid filter
US3811250A (en) * 1971-12-15 1974-05-21 Becton Dickinson Co Contamination control apparatus
US4040042A (en) * 1976-07-13 1977-08-02 Horst Mayer Exhaust apparatus and monitoring circuit therefor
GB1591451A (en) 1976-11-11 1981-06-24 Kemtron Properties Pty Ltd Extractor vents
JPS5740036U (pl) * 1980-08-18 1982-03-04
JPS58156137A (ja) * 1982-03-12 1983-09-17 Toshiba Corp レンジ用フ−ドフアン
US4685385A (en) * 1984-12-20 1987-08-11 Rich Colin W Refinishing unit
JPS63129150A (ja) 1986-05-08 1988-06-01 Nippon Denso Co Ltd 内燃機関制御装置における学習デ−タ保護方法
JPS63129150U (pl) * 1987-02-13 1988-08-24
RU1813998C (ru) 1989-05-04 1993-05-07 Специальное Проектно-Конструкторское Технологическое Бюро Средневолжского Объединения По Производству Трансформаторов Бытовой воздухоочиститель
US4941400A (en) * 1989-09-28 1990-07-17 Henny Penny Corporation Ventless hood for a deep fat fryer
JP2639743B2 (ja) 1990-05-22 1997-08-13 ハウス食品株式会社 スナック食品用半製品及びその製造方法
JPH0427344U (pl) * 1990-06-22 1992-03-04
JPH0495242A (ja) 1990-08-10 1992-03-27 Takeshi Masumoto 光記録媒体
US5170673A (en) * 1990-09-28 1992-12-15 Landis & Gyr Powers, Inc. Method and apparatus for determining the uncovered size of an opening adapted to be covered by multiple moveable doors
JPH0625786Y2 (ja) * 1990-12-27 1994-07-06 富士工業株式会社 レンジフード
JP2682254B2 (ja) * 1991-04-19 1997-11-26 三菱電機株式会社 情報処理装置付きシステムキッチン
JPH05231683A (ja) * 1992-02-25 1993-09-07 Fuji Kogyo Kk レンジフード及び換気装置
FR2692823B1 (fr) * 1992-06-26 1995-05-19 Dietrich Europ Electromenager Hotte à tube d'aspiration extensible à bouche filtrante d'extrémité.
JPH0618836A (ja) 1992-07-02 1994-01-28 Olympus Optical Co Ltd 映像表示装置
JPH0640744A (ja) 1992-07-23 1994-02-15 Miyoshi Mondo Kk 保護ガラスおよびその製造方法
JPH0618836U (ja) * 1992-08-05 1994-03-11 松下電工株式会社 レンジフード
JP2541218Y2 (ja) * 1992-10-26 1997-07-16 松下電工株式会社 レンジフ−ド
EP0612962B1 (de) * 1993-02-23 1995-01-18 MAIMER GmbH Dunstabzugshaube, insbesondere zum Einsatz in gewerblichen Küchen
US5704955A (en) * 1995-02-07 1998-01-06 Giles Enterprises, Inc. Air filtration system for vented exhaust system
DE19504381A1 (de) * 1995-02-10 1996-08-14 Gutmann Gmbh Dunst-Abzugshaube
JP3308424B2 (ja) * 1995-02-16 2002-07-29 東京瓦斯株式会社 調理場用換気扇
JPH0979640A (ja) * 1995-09-08 1997-03-28 Fuji Kogyo Kk 給排気式レンジフード
JPH09222249A (ja) * 1996-02-14 1997-08-26 Fuji Kogyo Kk レンジフードファン
DE19704147A1 (de) * 1997-02-04 1998-08-06 Emitec Emissionstechnologie Hitzebeständiger und regenerierbarer Filterkörper mit Strömungswegen
WO1998045021A1 (en) * 1997-04-04 1998-10-15 Ronald More A filter and filter assembly
JPH10309419A (ja) * 1997-04-23 1998-11-24 Innu Science Canada Inc 台所の換気扇からの油脂物質の除去とその生物分解とを組み合わせる方法及びその装置
JP3814387B2 (ja) * 1997-10-08 2006-08-30 パロマ工業株式会社 給湯器
JP2871665B1 (ja) * 1998-02-10 1999-03-17 ヤマハリビングテック株式会社 グリスフィルタ
JP3059414B2 (ja) * 1998-03-13 2000-07-04 トーヨー工業株式会社 レンジフードファン
US6142142A (en) * 1999-04-15 2000-11-07 Vent-A-Hood Method, apparatus and system for safely and efficiently controlling a ventilation hood
US6044838A (en) * 1999-06-05 2000-04-04 Deng; David Fume exhaust apparatus for cooking stoves
DE10004558A1 (de) * 2000-02-02 2001-08-09 Bernd Beck Filtereinrichtung
GB0002679D0 (en) * 2000-02-04 2000-03-29 Vent Master Europ Limited Air treatment apparatus
JP4095663B2 (ja) * 2000-04-20 2008-06-04 マックス メイヤー 作業場用空気排出装置
DE10110251A1 (de) * 2001-03-05 2002-09-12 Imp Werke Ohg Dunstabzugshaube
US6634939B2 (en) * 2001-08-31 2003-10-21 Thomas W. Johnson Ventilation system and method

Also Published As

Publication number Publication date
TWI237104B (en) 2005-08-01
DE10208488A1 (de) 2003-09-04
US20050051158A1 (en) 2005-03-10
TW200417710A (en) 2004-09-16
US8267756B2 (en) 2012-09-18
EP1481201B1 (de) 2008-02-27
RU2315242C2 (ru) 2008-01-20
BR0307993A (pt) 2004-12-21
CN1639513A (zh) 2005-07-13
JP2005518517A (ja) 2005-06-23
AR038697A1 (es) 2005-01-26
RU2004124527A (ru) 2006-01-27
WO2003073007A1 (de) 2003-09-04
AU2003208868A1 (en) 2003-09-09
PL371374A1 (pl) 2005-06-13
KR20040089669A (ko) 2004-10-21
CN100400968C (zh) 2008-07-09
MXPA04007385A (es) 2004-10-11
EP1481201A1 (de) 2004-12-01
ES2300562T3 (es) 2008-06-16
DE50309254D1 (de) 2008-04-10
CA2475259A1 (en) 2003-09-04
ATE387614T1 (de) 2008-03-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL207533B1 (pl) Okap wyciągowy i sposób odsysania i/lub oczyszczania zanieczyszczonej substancji nośnej
CA1168121A (en) Countertop range with proximity ventilation and electronic air cleaner
JP4095663B2 (ja) 作業場用空気排出装置
JPH01151919A (ja) 排気流濾過装置
JPS63264116A (ja) 連続的に作動および浄化されるフイルタ装置
US5320088A (en) Ventilator assembly and method of removing kitchen exhaust fumes
US3286445A (en) Recirculating air cleaner
KR102641694B1 (ko) 주방용 공기청정기 및 이를 구비하는 공기청정시스템
KR100655364B1 (ko) 공기 청정기
JP6951942B2 (ja) 調理排気排出装置
KR102518027B1 (ko) 공기청정 후드
KR101877911B1 (ko) 멀티 공기청정시스템
KR20190128285A (ko) 공기청정기
KR20050115085A (ko) 공기청정기능이 구비된 재순환레인지후드
JP3274720B2 (ja) 空気清浄器
EP1918056A1 (en) Suction hood for exhausting and cleaning fumes and mist from machining processes
JP6824139B2 (ja) 調理排気排出装置
KR102624361B1 (ko) 재순환 급배기 환기 시스템
KR100557704B1 (ko) 주방용 배기후드
EP2839220B1 (en) Range hood comprising an odour filter
JP6950959B2 (ja) 喫煙室
KR200344188Y1 (ko) 양흡입형 가스렌지 후드
KR20050031864A (ko) 양흡입형 가스렌지 후드
JPH11179127A (ja) 空気浄化装置
CN115183294A (zh) 吸油烟机