CZ72099A3 - Syntetické pryskyřičné kompozice s rezistancí proti poškození teplem a formované předměty z nich - Google Patents

Syntetické pryskyřičné kompozice s rezistancí proti poškození teplem a formované předměty z nich Download PDF

Info

Publication number
CZ72099A3
CZ72099A3 CZ1999720A CZ72099A CZ72099A3 CZ 72099 A3 CZ72099 A3 CZ 72099A3 CZ 1999720 A CZ1999720 A CZ 1999720A CZ 72099 A CZ72099 A CZ 72099A CZ 72099 A3 CZ72099 A3 CZ 72099A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
hydrotalcite particles
synthetic resin
compound
hydrotalcite
heat
Prior art date
Application number
CZ1999720A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ297127B6 (cs
Inventor
Tsutomu Nosu
Keiko Katsuki
Original Assignee
Kyowa Chemical Industry Co., Ltd.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=16073306&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ72099(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Kyowa Chemical Industry Co., Ltd. filed Critical Kyowa Chemical Industry Co., Ltd.
Publication of CZ72099A3 publication Critical patent/CZ72099A3/cs
Publication of CZ297127B6 publication Critical patent/CZ297127B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L101/00Compositions of unspecified macromolecular compounds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08KUse of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
    • C08K3/00Use of inorganic substances as compounding ingredients
    • C08K3/18Oxygen-containing compounds, e.g. metal carbonyls
    • C08K3/20Oxides; Hydroxides
    • C08K3/22Oxides; Hydroxides of metals
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08KUse of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
    • C08K2201/00Specific properties of additives
    • C08K2201/002Physical properties
    • C08K2201/003Additives being defined by their diameter
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08KUse of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
    • C08K2201/00Specific properties of additives
    • C08K2201/002Physical properties
    • C08K2201/006Additives being defined by their surface area

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Compounds Of Alkaline-Earth Elements, Aluminum Or Rare-Earth Metals (AREA)
  • Thermistors And Varistors (AREA)

Description

Syntetické pryskyřičné kompozice s rezistencí proti poškození teplem a formované předměty z nich.
Oblast techniky
Tento vynález se týká syntetických pryskyřičných kompozic s rezistencí proti poškození teplem, obsahujících činidlo rezistantní proti poškození teplem z hydrotalcitových částeček se specifickými vlastnostmi ve specifických podílech. Přesněji řečeno, týká se činidla rezistentního proti poškození teplem z hydtotalcitových částeček, které se zřídkaky poškozují teplem v době formování syntetické pryskyřice za tepla, a mohou upravit pryskyřice z hlediska mimořádné rezistance proti poškození teplem, a vybavit je vynikajícími fyzikálními vlastnostmi, jako je vysoká dispergovatelnost, nesoudržnost formovatelnost a rázová houževnatost; také se týká pryskyřičných kompozic, obsahujících uvedené látky ve specifických podílech.
Přesněji řečeno vynález se týká pryskyřičné kompozice a formovaných předmětů, obsahujících hydrotalcitové částečky jako činidlo, rezistantní proti poškození teplem, zvláště pak jako Činidlo charakteru tepelného stabilizátoru nebo akceptoru kyslin a jež se projeví mimořádně malou redukcí fyzikální pevnosti působením tepelného rozkladu pryskyřice ve chválí tvarování nebo použití.
Dosavadní stav techniky
Hydrotalcitové částečky došly použití jako stabilizátor, předcházející tomu, aby halogeny a/nebo kyselé látky, obsažené v dále uvedených látkách způsobovaly korozi nebo tvorbu rzi na kovových částech lisovacího stroje nebo kovové formy ve-chvil lisování, nebo aby způsobovaly - a to zvláště - takové svízele, kdy se pryskyřice nebo z ní formovaný předmět kazí teplem nebo působením ultrafialového záření, viz například U.S.pat.
347 353 a JP-B 58-46 146. Dále uvedenými látkami jsou míněny polyolefiny s obsahem halogenů (používané v obecném slova smyslu • · · · • *
-2v rámci tohoto vynálezu jako homopolymery nebo různé kopolymery, založené na polymerizačním katalyzátoru a/nebo nusledném halogenování takových olefinických polymerů a jejich kopolymerl, jak vznikají použitímr.Ziegler-ova polymerizačního katalyzátoru, což je založeno na sloučenině, obsahující halogen, jako katalyzátorové složce a/nebo nosiči a chlorovaném polyethylenu; dále to mohou být termoplystické pryskyřice, obsahující halogen a/nebo kyselé složky, jako jsou AS, ABS, polyakryláty a polymethakryláty, připravené za použití katalyzátoru, obsahujícího halogen a/nebo kyselávou složku, jako je kyselina sírová, fluorid boritý, chlorid cíničitý nebo kyselina chlorovodíková; termoplastické pryskyřice, obsahující halogen, jako jsou polymemí směsi obsahující polymery a kopolymery vinylidenchloridu a vinylchloridové pryskyřice; termopůystické pryskyřice obsahující halogen, jako jsou chlorované polymery vinylchloridu a obdobné kopolymery; a termoplastické pryskyřice, obsahující halogen a/nebo kyselou látku na podkladu katalyzátoru a/nebo monomeru a/nebo s následným halogenováním, jako jsou pryskyřičné směsi, obsahující tyto látky.
Ačkoliv výše uvedené hydrotalcitové částčeky mají vlastnosti vhodné k tomu, aby s jejich přítomností tvarovaný předmět měl vynikající rezistanci proti poškození teplem, bylo zjištěno, že s hydrotalcitovými částečkami jsou stále spojeny problémy a ty je nutno řešit s přihlédnutím k současným zvyšujícím se požadavkům na vlastnosti částeček navzdory tomu, že množství hydrotalcitových částeček, obsažené v pryskyřici, je velmi malé.
To znamená přísný požadavek, aby hydrotalcitové částečky ipěly pro pryskyřice vynikající vlastnosti jak z hlediska stability proti teplu, tak i ultrafialovému záření.
Ve snaze vyhovět těmto požadavkům provedly autoři tohoto vynálezu další studie a zjistili, že množství specifických kovových sloučenin, obsažené jako nečistota v hydrotalcitových ·
• · • ·
-3částečkách a tvar těchto Částeček mají vliv na poškození teplem i na fyzikální vlastnosti, a že lze připravit vynikající rezistantní činidlo proti poškození teplem, jestliže se výše uvedené faktory limitují na specifikované hodnoty·
Ačkoliv se hydrotalcitové částečky jako přísady do pryskyřic produkují ve velkých množstvích v průmyslovém měřítku, jejich hlavní nečistoty, obsažené tedy v hydrotalcitových částečkách, jsou původem ze zdroje, a to ve formě pevného roztoku nebo nečistoty v hydrotalcitových částečkách.
Paktem je, že hydrotalcitovémčástečky se průmyslově vyrábějí ze zdrojů s obsahem hořčíku, hliníku a alkalických kovů, což jsou zdroje hlavní a většina z nich jsou zdroje přírodní, a tedy produkty, získané z nich. A proto se tyto materiálové zdroje s obsahem četných druhů kovových sloučenin i nekovových látek rafinují k použití, jak to dovoluje jejich cena. Je však nemožno vyhnout se inkluzi četných druhů nečistot.
Při produkčních postupech výroby hydrotalcitových částeček se nelze zcela vyhnout eluování a inkluzi kovů z materiálů různých přístrojových zařízení, jako jsou reaktory, zásobníky, přepravní potrubí, krystalizátory a drtiče.
Autoři vynálezu identifikovali složky, jež mají vliv na poškozování teplem a zhoršení vlastností v době formování pryskyřice i na poškozování formovaného předmětu teplem, a to z velkého počtu nečistot, obsažených v hydrotalcitu a pocházejících ze zdroje materiálu a zanesených tedy do produkčního postupu a studovali tyto složky i jejich množství. Zjistili přitom, pokud z četných nečistot jsou sloučeniny železa a manganu obsaženy jako nečistoty ve stopových množstvích, nebo ve formě pevného roztoku, mají vliv na zhoršení tepelné odolnosti pryskyřice.
Zjistili také se zřetelem na hydrotalcitové částečky dle tohoto vynálezu, že celkový obsah těchto specifických nečistot je limitován hodnotami nižšími, než jak byly předem stanoveny s přihlédnutím ke specifickým nečistotám, hra-4• · · · · · · • · · · · · · ·· ···· · · ·· jícím významnou funkci při poškozování teplem a že průměr částeček a jejich specifický povrch mají rovněž vliv na poškozování teplem. Takže bylo zjištěno, že má-li se připravit kompozice, jež se vzácně poškozuje teplem, je-li obsažena v pryskyřici, pak (i) množství specifických kovových sloučenin, obsažených v hydrotalcitových částečkách, by mělo být menší nebo rovné dříve stanoveným hodnotám, (ii) průměrný diametr sekundárních částeček v hydrotalcitu by měl být menší nebo roven dříve stanovené hodnotě (to jest, částečky vzácně aglomerují, (iii) hydrotalcitové částečky by měly mít předem stanovený specifický povrch (nebo dobrou krystalovou formu).
Podstata vynálezu
Podle tohoto vynálezu se popisuje syntetická pryskyřičná kompozice s rezistancí proti poškození teplem, obsahující (A) 100 hmotn.dílů syntetické pryskyřice a (B) 0,001 až 10 hmotn.dílů hydrotalcitových částeček, vyhovujících definici v dalších odstavcích (i) až (iv):
(i) hydrotalcitové částečky odpovídají dále uvedenému vzorci chemické struktury (1) ^Ig)J,(Zn)zj1_x(Al)x(0H)2(A“-)x/a.mH20 (1) kde An~ znamená nejméně jeden anion s mocenstvím n, a x, Y, z a m mají hodnoty, jež vyhovují dále uvedeným vztahům:
0,1 é x = °»5 + z = i 0,5 S y í 1 í z £ 0,5 0 < m 1 (ii) hydrotalcitové částečky mají průmyěrný diametr sekundárních částeček dle zjištění laser-ovou difrakční rozptylovou metodou 2 pm nebo méně;
(iii) hydrotalcitové částečky mají specifický povrch při mě2 ření metodou BET 1 až 30 m /g, a • · · ·· · ·· ······ ··· ··♦· · · ·· · · · · ·· ·· · · · ·
-5(iv) hydrotalcitové částečky obsahují nějakou sloučeninu železa a sloučeninu manganů v celkovém množství 0,02 hmotn.% nebo méně, míněno jako směs obou kovů (tedy železa a manganu).
Vynález bude nyní blíže popisován podrobněji.
Hydrotalcitové částečky dle tohoto vynálezu odpovídají dále uvedenému vzorci chemické struktury (l) [(Ms)y(Zn)z]1_x(Al)x(0H)ž(An-)x/n.mH2O (1)
Ve výše uvedeném obecném vzorci (1) znamená nejméně jeden anion s mocenstvím n, jako jsou například 010^ , SO^ a C0|“ a z těch CO^” je označen jako výhodný.
Ve výše uvedeném obecném vzorci (1) součet (y + z) se rovná 1 a x má hodnotu, jež vyhovuje vztahu 0,1 < x S-0,5 s výhodou pak 0,2 x í* 0,4.
Dále Y má hodnotu, jež vyhovuje vztahu 0,5 _ y _ 1, s výhodou 0,7 £ y ^1, Dále z má hodnotu, jež vyhovuje vztahu 0 z ý 0,5, s výhodou 0 ζ z 0,3. Má má hodnotu, jež vyhovuje vztahu 0 m ^1, s výhodou 0 < m < 0,7.
Hydrotalcitové částečky, použité při tomto vynálezu, mají průměrný diametr sekundárních částeček při měření laser-ovou difrakční rozptylovou metodou 2 pm nebo méně. Znamená to, že většinu částeček tvoří částečky primární a neaglomerováním primárních částeček se dosahuje cíle. Hydrotalcitové částečky mají s výhodou průměr diametru sekundárních částeček od 0,4 až do 1,0 pm.
Dále pak každá z hydrotalcitových částeček má specifický 2 povrch při měření metodou BET 1 až 30 m /g, s výhodou 5 až 20 m /g. Navíc pgk hydrotalcitové částečky mají poměr specifického povrchu při měření metodou BET ke specifickému povrchu při měření metodou Blaine 1 až 6. Částečky s poměrem 1 až 3 jsou výhodnější, protože dispergovatelnost těchto částeček v pryskyřici je vynikající.
• ·
-7Ještě dále; hydrotalcitové částečky dle tohoto vynálezu obsahují jako nečistotu nějaké sloučeniny železa a manganu v celkovém množství 0,02 hmotn.% nebo méně, s výhodou 0,01 hmotn.% nebo méně, míněno jako suma železa a manganu.
Celkový obsah součenin železa a manganu, obsažených jako nečistoty v hydrotalcitových částečkách dle tohoto vynálezu spadá do výše uvedeného rozsahu sumy železa a manganu. S výhodou spadá do právě uvedeného rozsahu všech těžkých kovů i obsah sloučenin kobaltu, chrómu, mědi, vanadu a niklu kromě železa a manganu. Znamená to, že je výhodnější, obsahují-li hydrotalcitové částečky celkově méně než 0,02 hmotn.%, ještě výhodněji méně než 0,1 hmotn.% železa, manganu, kobaltu, chrómu, mědi, niklu a vanadu.
Jak se celkový obsah sloučenin železa a manganu, obsažených v hydrotalcitových částečkách zvyšuje, pak tyto sloučeniny dále redukují tepelnou stabilitu směsi pryskyřic. Avšak se zřetelem na to, aby pryskyřice se vyznačovala vynikající tepelnou stabilitou, a také aniž by byly její fyzikální vlastnosti redukovány, není dostačující, aby celkový obsah sloučenin železa a manganu vyhovoval výše uvedenému rozsahu. Střední průměr sekundárních částeček a hodnota specifického povrchu hydrotalcitových částeček musí rovněž vyhovovat výše uvedenému rozsahu. Jak se střední průměr sekundárních částeček zvýší nad výše uvedenou hodnotu, vyvstanou takové problmy, jako je uvolnění hydrotalcitových částeček v pryskyřici v důsledku nedostačující dispergovatelnosti, dojde k zhoršení neutralizovatelnosti halogenem, k nižší tepelné stabilitě, k redukci mechanické pevnosti a k chabému vnějšímu vzezření. Dále pak má-li každá z hydrotalcitových částeček specifický povrch za měření metodou BET vyšší než je 30 m /g, sníží se dispergovatelnost hydrotalcitových částeček v pryskyřici a také se přitom zhorší tepelná stabilita.
Jak je to uvedeno výše, pokud hydrotalcitové částečky, vyjádřené vztahem v (i) výše uvedené chemické struktury (I) mají (ii) střední průměr sekundárních částeček, specifický
-8···· · · · ···· • · · · · · ·· ···*·· ··· · · · · · · •· ···· ·· ·· ·· ·· povrch (iii) a celkový obsah (iv) sloučenin železa a manganu (nebo celkový obsah těchto a dalších kovových sloučenin) ve výše uvedeném rozsahu, získá se tak vysoce použitelná pryskyřičná kompozice, jež vyhovuje požadavkům na kompatibilitu s pryskyřicí, dispergovatelnost, nesoudržnost, tvarovatelnost a zpracovatelnost,vnějšímu vzezření tvarovaných předmětů, mechanické pevnosti, rezistanci proti poškození teplem apod.
Způsob a podmínky produkce hydrotalcitových částeček dle tohoto vynálezu nejsou nijak omezovány, pokud se takto získají hydrotalcitové částečky, vyhovující nárokům (i) až (iv). Suroviny a produkční podmínky pro získání hydrotalcitových částeček jsou jako takové známé a vskutku hydrotalcitové částečky lze připravit ve shodě se známými postupy, například viz JP-B 46.2280 a odpovídající U.S.pat.spis 3 650 704, dále JP-B 47-32 198 a odpovídající U.S.pat.spis 3 879 525, dále JP-B 50-30 039, JP-B 48-29 477 a JP-B 51-29 129.
Typické příklady surovin použitelných pro výrobu hydrotalcitových částeček na veliko v průmyslovém měřítku zahrnují jako zdroje hliníku síran hlinitý a hydroxid hlinitý, jako zdroje hořčíku chlorid hořečnatý nebo jeho roztoky, jako zdroj alkalií vápenec nebo hašené vápno. Většinou to jsou přírodní zdroje, nebo produkty získané z nich.
Většina z těchto průmyslových,surovin pro hydrotalcitové částečky obsahuje jako nečistoty kovové sloučeniny, jako jsou sloučeniny železa a hořčíku v nemalých množstvích, jak to zde bude ještě dále popsáno. Hydrotalcitové částečky, získané z právě uvedených .surovin, obsahují tyto nečistoty povahy kovových sloučenin jako pevné roztoky nebo nečistoty a tyto sloučeniny kovů jako nečistoty nelze odstranit jednoduchými postupy a prostředky.
I když se použijí suroviny, obsahující nečistoty povahy sloučenin kovů v malých množstvích (a tyto suroviny jsou obvykle drahé), pak pokud se hydrotalcitové částečky produkují ve velkých množstvích v průmyslovém měřítku, je nemožné vyhnout se inkluzi různých složrk z materiálů vlastního zařízení, jako jsou reaktor, skladovací tank, transportní potrubí,
-9krystalizační zařízení, drtič a sušárna. Protože produkční v
způsob hydrotalcitových částeček zahrnuje stupen reagování za alkalických podmínek a stupeň stáření zahříváním po dlouhau dobu, nelze se vyhnout inkluzi kovových sloučenin jako nečistot, tedy jako jsou sloučeniny železa, aniž by se věnovala speciální pozornost materiálům vlastního zařízení.
K tomuto účelu se musí vynaložit speciální pozornost dle tohoto vynálezu, aby se získaly hydrotalcitové částečky s mimořádně malým obsahem sloučenin železa a manganu. Znamená to, že je třeba (i) odstranit kovové sloučeniny jako nečistoty, tedy sloučeniny železa a manganu ze surovin, nebo zvolit použití surovin s malými obsahy těchto nečistot povahy sloučenin kovů, a (ii) použít aparatury vyrobené z materiálů, ze kterých se při produkčním postupu výroby hydrotalcitových částeček nečistoty povahy sloučenin kovů jen vzácně eluují.
U.S.pat.spis 3 650 704 popisuje hydrotalcitové částečky s obsahem těžkých kovů jako nečistoty 30 ppm či méně. Speciální hydrotalcitové částečky se syntetizují k použití jako antacida zažívacího traktu, které musí být vysoce čisté pro podávání lidem a musí mít vysoký antacidní účinek. Z tohoto pat.spisu lze vyčíst, že lze předejít inkluzi nečistot, škodících lidem, pečlivou volbou surovin (ř. 31 na str.2 až ř. 24 na str. 3), ale podrobný rozbor skupiny surovin zde chybí. Tento pat.spis pouze specifikuje obsah těžkých kovů jako nečistot v hydrotalcitových částečkách pro léky. Hydrotalcitové částečky se získávají ze speciálních surovin za použití speciálních zařízení s malými otvůrky (jako jsou skleněné nádoby nebo zařízení pro skleněné vložky).
Hydrotalcitové částečky dle tohoto vynálezu se připravují odstraněním nečistot povahy sloučenin kovů, jako jsou sloučeniny železa a mědi ze surovin, nebo volbou surovin s nízkým obsahem takových nečistot povahy těžkých kovů. Zařízení pro výrobu hydrotalcitových částeček mají být rezistentní proti alkaliím i kyselinám, protože z materiálů se sloučeniny železa a manganu, zvláště pak sloučeniny železa vzácně eluují.
• · · · « · · * • · · · · ·
-10Hydrotalcitové částečky dle tohoto vynálezu jsou přísadami do pryskyřic, používanými v průmyslu ve velkých množstvích a musí být nenákladná. Proto není žádoucí čistit všechny zdroje materiálů s obsahem hliníku, hořčíku a alkalií nadměrně, protože to je právě nákladné.
Takže přípravu hydrotalcitových částeček podle tohoto vynálezu, které v podstatě neobsahují sloučeniny železa a manganu a mají předem stanovený střední průměr částeček a předem stanovený specifický povrch lze řídit tak, že se vyhoví požadavkům na zlepšení kvality pryskyřice, to jest dosáhne se vysoké rezistence proti poškození teplem a a vysoké rázové houževnatosti.
Přesněji řečeno pro výrobu hydrotalcitových částeček dle tohoto vynálezu lze použít mořskou vodu, přírodní vody s obsahem hořčíku jako zdroj hořčíku s tím, že se sloučeniny železa a manganu odstraní odtud čistěním, a jako zdroj hliníku se může použít síran nebo chlorid hlinitý.
Dále pak k průmyslovému použití se hodí jako zdroj alkalií hydroxid sodný s tím, že vápenec vhodný není, protože se těžce čistí. Jako zdroj iontů kyseliny uhličité se při průmyslovém postupu může použít uhličitan sodný nebo plynný oxid uhličitý. Složení každého materiálu jako zdroje, zvláště pak se zřetelem na obsah sloučenin železa a manganu bude podrobně rozepsáno v dále připojených referenčních příkladech. Materiál, ze kterého je vlastní zařízení, bude v těchto příkladech podrobně popsán také.
Hydrotalcitové částečky, používané dle tohoto vynáletzu, lze míchat se syntetickou pryskyřicí přímo nebo potom, oc každá částečka byla upravena činidlem pro povrchovou úpravu. Posléze uvedený postup je výhodný.
Činidlem pro povrchovou úpravu je nejméně jedna látka ze skupiny, kterou tvoří vyšší mastné kyseliny, aniontově povrchově aktivní látky, fosforečnany, kopulační činidla (založená na silanech, titanátech a hliníku), dále estery vícesytných alkoholů a mastných kyselin.
* · • · « · · · o · * ·
-11Mezi výhodné příklady látek pro povrchovou úpravu patří vyšší mastné kyseliny s deseti či více uhlíkových atomů, jako jsou kyseliny stearová, eruková, palmitová, laurová a behenová; aoli alkalických kovů a vyšších mastných kyselin; soli poloesterů kyseliny sírové s vyššími alkoholy, jako je stearylalkohol a oleylalkohol; aniontove povrchově aktivní látky, jako.-je některá ze solí poloesterů kyseliny sírové s pólyethylenglykoletherem, amidově vázané soli kyseliny sírové a její.' esterů, esterově vázané soli esterů kyseliny sírové, esterově vázané sulfonáty, amidově vázané sulfonáty, etherově vázané sulfonáty, etherově vázané alkyl-aryl-sulfonáty, esterově vázané alkyl-aryl-sulfonáty a amidově vázané alkyl-aryl-sulfonáty; fosforečnany jako jsou hydrogen-soli i soli alkalických kovů a soli kyseliny orthofosforečné s aminy, a mono- nebo di-estery třeba oleylalkoholu a stearylalkoholu či jejich směsi; kopulační silanová činidla, jako- je vinylethoxysilan, vinyltris-(2-methoxy-ethoxy)-silan, ^-methakryloxypropyl-trimethoxysilan, JŽ^-aminopropyl-trimethoxysilan, -(3,4-epoxycyklohexyl)-ethyl-tr ime thoxy sila n, y^-glycidoxy propyl- tr ime thoxysilan a J^-merkaptopropyl-trimethoxysilan; kopulační činidla na titanátovém základu, jako jsou isopropyltriisostearoyl-titanát, isopropyltris-(dioktylpyrofosfáto)-titanát, isopropyltri-(N-aminoethyl-aminoethyl)-titanát, a isopropyltridecylbenzensulfonyltitanát; kopulační činidla na základě hliníku, jako je acetoalkoxyaluminiumdiisopropylát, a estery vícesytných alkoholů a mastných kyselin, jako je monostearoyl- nebo monooleoyl-glycerol.
Povrch každé z hydrotalcitových částeček může být pokryt za použití v^še uvedených činidel pro povrchovo_u úpravu ve shodě s postupem za mokra nebo za sucha, které jsou co takové známé. Tak například postup za mokra záleží v přidání kapalného nebo emulzifikovaného činidla pro povrchovou úpravu k suspenzi hydrotalcitových částeček s následujícím mechaniským promícháním za teploty až asi do 100 °C. Postup za sucha » · • · · ·
-12záleží v přidání kapalného, emulgovaného nebo pevného činidla pro povrchovou úprgvu hydrotalcitových částeček za pečlivého promíchávání částeček míchačkou, třeba typu Henschel za pečlivého stálého míchání at již za spolupoužití tepla nebo bez něho. Množství přidávaného činidla pro povrchovou úpravu se má vhodně volit, ale s výhodou jde asi o 10 hmotn.% či méně, přepočteno na hmotnost hydrotalcitových částeček.
Povrchově upravené hydrotalcitové Částečky lze dále upravit volbou vhodných prostředků, jako je promytí vodou, dehydratace, granulování, sušení, drcení a klasifikování či třídění, jak je to éřeba pro konečný produkt. Hydrotalcitové částečky dle tohoto vynálezu se míchají s pryskyřicí v množství od 0,001 do 10 dílů, s výhodou od 0,01 do 5 dílů na 100 dílů pryskyřice, míněno vždy hmotnostně.
Syntetickou pryskyřicí, která se má míchat s hydrotalcitovými částečkami dle tohoto vynálezu, je obecně termoplastická syntetická pryskyřice, která se obvykle používá pro tvarované předměty. Jako příklady lze uvést polymery a kopolyméry olefinů se dvěma až osmi atomy uhlíků ( ct-olefiny), jako jsou polyethylen, polypropylen, ethylen/propylenové kopolyméry, polybuten a poly-4-methylpent-l-en, kopolyméry těchto olefinů s dieny, ethylen-gkrylátové kopolyméry, polystyren, pryskyřice ABS, AAS, AA, MBS, ethylenvinylchloridové kopolymerové pryskyři ce, ethylen-vibylacetátové kopolymerové pryskyřice, ethylenvinylchlorid-vinylacetátové roubované polymerní pryskyřice, vinylidenclilorid, polyvinylchlorid, chlorovaný polyethylen, chlorovaný polypropylen, vinyIchlorid-propylenové kopolyméry, vinylacetátové pryskyřice, fenoxy-pryskyřice, polyacetaly, polyamidy, polyimidy, polykarbonáty, polysulfony, polyfenylenoxidy, polyfenylensulfidy, polyethylentereftalát, polybutylentereftalát a methakrylátové pryskyřice.
Z těchto termoplastických pryskyřic jsou výhodnými ty, které jsou spojeny s účinkem vynikající prevence před poškozením teplem s podržením charakteristik mechanické pevnosti vlivem hydrotalcitových částeček, jako jsou polyolefiny, jejich • * • · • ♦ • 9
-13kopolymery a z nich připravené pryskyřice s obsahem halogenů, jako jsou pryskyřice založené na polypropylenu, jako je polypropylenový homopolymer a ethylen-propylenový kopolymer; pryskyřice založené na polyethylenu, jako je polyethylen s vysokou hustotou, polyethylen s nízkou hustotou, polyethylen s nízkou hustotou a přímým řetězcem, polyethylen s ultra-nízkou hustotou, EVA £ ethylen-vinylacetátová pryskyřice), EEA (ethylen-ethylakrylátová pryskyřice), EMA (ethylen-methylakrylátový kopolymer), EAA (ethylen-kyselina akrylová kopolymerní pryskyřice) a polyethylen s ultra-vysokou molekulární hmotností; polymery a kopolymery olefinů se dvěma až šesti atomy uhlíku ( cí-ethyleny), jako je polybuten a poly-(4-»methylpent-l-en). 8 těchto se zvláště hodí k použití v kompozicích dle tohoto vynálezu polyethylen, polypropylen, polybuten, poly-(4-methylpent-l-en) a jejich kopolymery. Ačkoliv tyto polyolefiny obsahují halogen z polymerizačního katalyzátoru, jsou kompozice dle tohoto vynáletu mimořádně účinné tím, že potlačují poškození^ a to teplem, jež by způsobily halogeny. Kompozice dle tohoto vynálezu jsou rovněž výhodné, že potlačují poškození teplem v případě vinylchloridu a odpovídajících jeho kopolymerů.
Ze syntetických pryskyřic se dají také dále použít pryskyřice, tvrdnoucí za tepla, jako jsou epoxy-pryskyřice, fenolové pryskyřice, melaminové pryskyřice, pryskyřice z nenasycených polyesterů, alkydové a močovinové pryskyřice a syntetický kaučuk, jako je BPDM, butylkaučuk, isoprenový kaučuk, SBR,
NBR a chlorosulfonovaný polyethylen.
Příprava kompozic dle tohoto vynálezu, prostředky a způsoby míchání hydrotalcitových částeček s pryskyřicí, to není nějak zvláště omezováno. Tak například hydrotalcitové částečky lze míchat se syntetickou pryskyřicí spolu s, nebo odděleně od dalších složek pryskyřičné směsi, ale tak dokonale, jak je to možno za použití těchže zařízení, jak jsou obvykle známa při míchání stanilizátorů nebo plniv s takovými pryskyřicemi.
-14Tak například se mohou použít pro míchání tak dobře známé prostředky, jako je žebrové míchadlo, vysokorychlostní mixér, hnětač, peletizátor nebo vytlačovací zařízení pro smíchání takových složek, nebo prostředky, pomocí kterých se přidává suspenze činidla s rezistancí proti poškození teplem, obsahujícího hydrotalcitové částečky jako účinnou složku do suspenze, určené k polymerování s mícháním a sušením směsi»
Pryskyřičná kompozice dle tohoto vynálezu s rezistancí proti poškození teplem může obsahovat další běžné přísady, obvykle používané spolu s výše uvedenými složkami. Takové přísady zahrnují antioxidantia, činidla, chránící před ultrafialovým zářením, antistatická činidla, pigmenty, pěnivá činidla, plastifikátory, plniva, zesilující činidla, organická halogenováv ná činidla, zdržující vzplanutí, zesítovací činidla, optické stabilizátoty, absorbéry ultrafialového záření, maziva, další anorganické i organické stabilizátory apod.
Vynález bude vysvětlen s odkazem na následující příklady. Podíl každé přísady, obsažené v pryskyřičné kompozici, je vyjádřen v dílech hmotn., přepočteno na 100 hmotn.dílů pryskyřice.
Příklady provedení vynálezu
V následujících příkladech byly měřeny ve shodě s dále uvedenými měřeními:
(1) střední průměr sekundárních částeček, (2) specifický povrch, měřením metodou BET, (3) specifický povrch, měřený metodou Blaine, a (4) analýza kovů v hydrotalcitových částečkách, a (5) Izod rázová houževnatost formovaných předmětů z pryskyřičných komposic.
(l) Střední průměr sekundárních částeček hydrotalcitu
Toto měření bylo provedeno použitím MICROTRAC particle size analyzer, Leeds and Nothrup Instruments, Co., Ltd. Vzorek prášku byl přidán v množství 700 mg do 70 ml hmotn. 0,2% vodného roztoku hexametafosfátu sodného a dispergován ultrazvukovými vlnami (Model US-300, NISSEI PLASTIC INDU• · • ·
-15STRIAL Co., LTD., elektrický proud: 300 pA) po 3 minuty. Vzniklá disperze se odebírá v množství 2 až 4 ml a vnese se do vzorkové komůrky výše uvedeného analyzátoru velikosti částic, obsahující 250 ml vzduchu zbavené vody. Analyzátor se potom aktivuje, aby suspenze cirkulovala 3 minuty a změří se distribuce velikosti částeček. Distribuce velikosti částeček se proměří celkově dvakrát a propočte se aritmetický průměr 50 % průměrů sekundárních částic a ten je pokládán za střední průměr sekundárních částic0 (2) Specifický povrch, měřením metodou BET u hydrotalcitových částeček.
Měření se provádí ve shodě s postupem JIS Z8 830.
(3) Specifický povrch, měřením metodou Blaine u hydrotalcitových částeček.
Provádí se ve shodě s Blaine-ovým měřením specifického povrchu, viz JIS R5 201.
(4) Analýza kovů v hydrotalcitových částečkách.
Provádí se použitím ICP-IvíS (Industrial Coupled Plasma-Mass Spectrometry).
(5) Izod rázová houževnatost.
Měření ve shodě s JIS K7 110.
Referenční příklady 1 až 7 (příprava hydrotalcitových částeček).
Druh a vlastnosti každé suroviny, použité pro přípravu hydrotalcitových částeček v referenčních příkladech 1 až 7, viz dále:
• · · · • · • · · · ·
• · ♦ · * · · ·· «··· · · · * ·· ··
'>>
ra 43
c Ό ro
•r4 •rl c
Ff >o
O O ra
Fh IO r~l ra
ra X •rt
co >o O N
[·—
Cd
LO
cn ra β
•H >
O
O
Γt >O r—1 «ra m
c
Ό
O ra '©
O řH ra ra +>
CO
CO
CO
O
O o
·.
o r-) o
o o
* o
Vil ra c
•H >
CO «fr «
>o
β '>> 43 •H
ro β
•H
Ή r-t
CO X
co «
VO o
r-1
LO
ro
β •rl í> O n co ro X
ra o
co >o >
ra β
•r-i >
O co
CO >o
ra ro 34 β ra r-1
O
ra 03
CJ CO
«k •k
co co
VO VO
i—·
Γ-! Γ1
VlíVll
o β 'Ctí ra
ra > o
β β
•H 'ra ©
> β Pu
o ra 'Ctí
oo >03 >
ra ro
co >o X N
r-) i—1
O o o o o o •k «.
o o
MM
í~i co c- o
o o
•k. A ·,
kO O o
σ\
ro x o
ra í>
β 'Ctí
•H 'ctí β
> 34 >ra
O 03 +>
b oj >S-t 03
3 · O -H
co >o S >O
r~1
OJ r-J
CO
Η H v&vtl
β
ro ra
β 43
•H Ή
> >O '>>
O Ή c
i4 b- r~1 X
ra XI O
co >o ra 03
CJ r~i O
CO o o
* o o
CO •k *k
co o o Ml
ro ro x o í> 'Ctí β
β •r) 'Ctí ><D 43
> 34 03
O ·· 03 •H
H rH >!4 >O
ra 9 O ra
ra >o /3 β
VO •k •«fr r—I
CO
OJ w
CO
CO
IO
CO ra β
•H >
O co vo >o o
N
O !4 '>>
β
Ό
O >
ra
Ό •H O K XÍ O'O H & Ό T3 řv o X 03 =fr
H (—1 O O o o o •k «k o o vil ro
H rfrírí1 O O O 60 ra cí g O N co H
O \ ra £2
Cd 60 P4 §
H S <;
oj X cO''' O O W Ko o o OJ'ra ro ra óf ixras o m t— i—i o
o o ra
SQfA c· c·· • · • · • ·
Surovina Č.ll Hydroxid hlinitý
%
A1(OH)3 99,7
Pe 0,0035
Mn 0,001
Referenční příklad 1
Mořská voda čištěná (surovina č.2) byla přepravena do koncentračně-kontrolního tanku, a k vyčištěné mořské vodě byl přidán síran hlinitý (surovina č.4) za vzniku smíšeného vodného roztoku (A) s obsahem 1,95 mol/1 hořčíku a 0,847 mol/1 hliníku. Potom bylř přepraven hydroxid sodný (surovina č. 6) do jiného koncentračně-kontrolního tanku a přidáním práškovaného uhličitanu sodného (surovina č.7) a vody (surovina č.9) byl připraven vodný roztok (B) s koncentrací hydroxidu sodného 3 mol/l a uhličitanu sodného 0,23 mol/1.
Potom bylo současně injikováno 1,18 litrů smíšeného vodného roztoku (A) a 2,2 litry vodného roztoku (B) do reaktoru s obsahem vody za míchání a se zajištěním, že doba prodlení odpovídala 60 minutám; byla tím získána reakční suspenze hydrotalcitu (H.T.). Množství 800 1 této reakční suspenze bylo stářeno zahříváním v autoklávu za míchání 6 hodin při 170 °C, po ochlazení byla suspenze přeplavena do tanku pro povrchovou úúravu, a po vyhřátí na 80 °G za míchání bylo injikováno po malých částech množství 2 kg sodné soli kyseliny stearové (surovina č.10) po rozpuštění v 50 litrech horké vody (vyhřáté na 80 °C. Vzniklá směs byla míchána 30 minut, aby byla povrchová úprava dokonalá. Pevný materiál byl oddělen filtrací, promyt, vysušen v sušárně použitím horkého vzduchu, a rozdrcením kladivovým mlýnem byl připraven vzorek.
Výsledkem analyzy takto získaného hydrotalcitu bylo nalezeno složení, odpovídající vzorci:
Mgo,7Alo>3(°H)2 (003)0^5 . θ>5
-18Celkový obsah železa a manganu v hydrotalcitu odpovídal hmotn. 0,002 %, míněno jako obsah obou kovů, a specifický povrch, měřený metodou BET hydrotalcitu činil 10,4 τα /g.
Použitá zařízení byla z těchto materiálů:
1. Tank pro surovinu (mořskou vodu): SUS 304 s vyložením PRP.
2. Tank pro surovinu (síran hlinitý): 3US 304 s vyložením PRP
3. Koncentračně-kontrolní tank (pro mořskou vodu a síran hlinitý): SUS 304 s vyložením PRP.
4. Tank pro surovinu (hydroxid sodný): SUS 304.
5. Koncentračně-kontrolní tank (pro hydroxid sodný a uhličitan sodný): SUS 304.
6. Přepravní potrubí (pro mořskou vodu a smíšený roztok): potrubí z PVC.
7. Přepravní potrubí (pro hydroxid sodný a smíšený roztok)^ SUS 304.
8. Přepravní potrubí (pro hydrotepelně zpracovaný materiál}: SUS 316L
9. Reaktor a autokláv: SUS 304 s vyložením Hast^lloy 0276.
10. Míchadlo: SUS 316L.
11. Piltr, sušárna a mlýn: SUS 304.
Způsob čistění pro přírodní podzemní možskou vodu;
Výše uvedená čištěná mořská voda (surovina č.2) byla získána čistěním přírodní mořské vody (surovina č.l) dle dále uvedeného postupu.
Železo a mangan, obsažené v mořské vody z podzemí, jsou tamže ve formě dvoumocných iontů, trojmocných iontů, koloidního železa apod. K odstranění železa a manganu byla mořská voda oxidována provzdušněním a chlorem. Vzniklý oxid se vysrážel a byl odfiltrován za vzniku čištěné mořsné vody (surovina č.2).
Referenční příklad 2
Reakční suspenze byla připravena za použití těchže vin ve stejné koncentraci a za použití těchže zařízení, v referenčním příkladu 1 s tou změnou, že místo čištěné vody byla použita nečištěná mořská voda (surovina č.l).
surojako mořské
• · · «
-19Tato suspenze hydrotalcitu o objemu 800 litrů byla stařena zahříváním, povrchově upravena sodnou solí kyseliny stearová a vzorek byl připraven právě tak, jako v referenčním příkladu 1.
Výsledkem analyzy takto připraveného hydrotalcitu je složení:
^0,7^0,3^^^2^^3^0,15 . 0,5 HgO
Celkový obsah železa a manganu v hydrotalcitu odpovídal
0,028 % hmotn., a specifický povrch měřený metodou BET 2 hydrotalcitu byl 11 m /g.
Referenční příklad 3
Produkt byl připraven stejným způsobem, jako v referenčním příkladu 1 s tou změnou, že reaktor, autoklád a tank pro povrchovou úpravu byly z uhlíkové oceli pro prostředí a zařízení, pracující za normálního tlaku (materiál SGP,
JIS G3118-1977) a všechna přepravní potrubí byla z uhlíkové oceli pro potrubí (materiál SGP, JIS G3452-1894).
Výsledkem analyzy takto připraveného hydrotalcitu je složení:
MS0,7A10,3^)2^3^0,15 . 0,55 HgO
Celkový obsah železa a manganu v hydrotalcitu byl 0,038 % hmotn, specifický povrch za použití měření metodou BET pro tento hydrotalcit: 11 m /g.
Referenční příklad 4
Reakce byla provedena stejným způsobem jako v referenčním příkladu 1 za použití těchže zařízení, jako v příkladu 1 s tou výjimkou místo čištěné mořské vody jako suroviny byla použita rapa (solankový roztok) a chlorid zinecnatý. Tak tedy rapa (surovina č.3) byla přepravena do koncentračněkontrolního tanku a přidáním chloridu zinečnatého (surovina č.5) a síranu hlinitého (surovina č.4) byl připraven smíšený vodný roztok s koncentrací hořčíku 1,05 mol/1, koncentrací zinku 0,42 mol/l a koncentrací hliníku 0,63 ,ol/l. V tu chvíli • · • · • ·
-20byl odfiltrován síran vápenatý, který se vysrážel ve směšovacím tanku a získán tak filtrát (A). Hydroxid sodný (surovina č.6) byl přepraven do jiného koncentračně-kontrolního tanku a přidáním práškovaného uhličitanu sodného (surovina č.7) a vody (surovina č.9) byl připraven vodný roztok (B) s koncentrací hydroxidu sodného 3 mol/1 a uhličitanu sodného 0,225 mol/1.
Do reaktoru, obsahujícího vodu,byl injikován současně litr roztoku (A) a 1,4 litru roztoku (B) za míchání s tím, že doba prodlení tamže bude 60 minut; tím vznikla reakční suspenze hydrotalcitu (H.T).
Tato reakční suspenze byla odebrána v množství 800 litrů a stářena v autoklávu za míchání 6 hodin za teploty 140 °C.
Po ochlazení byla vzniklá suspenze přepravena do tanku pro povrchovou úpravu, vyhřátá za míchání na 80 °C g po malých částech byl přidáván do tohoto tanku roztok 1,3 kg sodné soli kyseliny stearové v 50 litrech vody, vyhřátý na 80 °C. Konečná povrchová úprava je skončena za 30 minut. Pevný materiál se odfiltruje, promyje, znovu emulguje a sušením rozstřikováním se připraví vzorek.
Výsledkem takto získaného hydrotalcitu je kompozice složení
Referenční příklad 5
Hašené vápno (surovina č.8), připravené z vápence, bylo přepraveno do koncentračně-kontrolního tanku za vzniku suspenze s obsahem 200 g/1 hydroxidu vápenatého. Mezitím do jiného koncentračně-kontrolního tanku byla přepravena čištěná mořská voda (surovina č.2) a přidáním vody (surovina č.9) byl takto připraven vodný roztok s koncentrací hořčíku 2 mol/1. Vodný roztok byl přepraven do reaktoru a k litru vodného roztoku s obsahem hořčíku bylo přidáváno pomalu za míchání 0,726 vodného roztoku hydroxidu vápenatého.
-21Suspenze hydroxidu horečnatého byla zbavena vody na filtru, byla promyta vodou a přidáním vody byla znovu reemulgována za vzniku suspenze s koncentrací hydroxidu horečnatého 50 g/1, Za míchání bylo do 229,4 1 této suspenze přidáno 35,1 1 roztoku chloridu zinečnatého (surovina č.5) a 70,9 1 roztoku síranu hlinitého (surovina č.4), to vše bylo promícháno s následujícím indikováním po malých podílech 327,9 1 roztoku hydroxidu sodného s obsahem 7,83 kg uhličitanu sodného, tedy s koncentrací 3 mol/1. K takto připravené suspenzi byla přidána voda za vzniku 800 1 vodného roztoku, který byl stářen zahříváním v autoklávu 6 hodin na 150 °C za míchání , takže byla získána suspenze hydrotalcitu. Po ochlazení byla tato suspenze přepravena do tanku pro povrchovou úpravu, vyhřátá na 80 °G za míchání a do tanku bylo indikováno po malých částech 50 1 horké vody, vyhřáté na 80 °G, ve které bylo rozpuštěno 0,75 kg sodné soli kyseliny stearové (surovina č.10). Získaná směs byla míchána 30 minut k dokončení povrchové úpravy. Pevný materiál byl odfiltro ván, promyt, vysušen proudem horkého vzduchu a rozdrcením byl připraven vzorek.
Reaktor, autokláv a tank pro povrchovou úpravu byly z uhlíkaté oceli pro kontejnery, pracující za středního a normálního tlaku (materiál SGP, JIS G3118-1977), všechny přepravní spoje tvořilo potrubí z uhlíkaté oceli pro převod kapalin (materiál SGP, JIS G3452-1984).
Výsledek analyzy získaného hydrotalcitu je kompozicí složení Mg0,4Zn0,3A10,3(0H)2fiG02)0,l5. 0,55 P^O.
Celkový obsah železa a manganu v hydrotalcitu odpovídal 0,058 % hmotn. a specifický povrch při měření metodou BET hydrotalcitu byl 16 m2/g.
Referenční příjslad 6
Hašené vápno (surovina č.8), připravené z vápence, bylo přepraveno do koncentračně-kontroj.ního tanku za vzniku suspenze
• · • · • · · · · ·
-22obsahující hydroxid vápenatý v koncentraci 200 g/1. Mezitím byla čištěná mořská voda (surovina č.2) přepravena do jiného koncentraóně-kontrolního tanku a přidáním vody (surovina Č.
9) byl připraven vodný roztok o koncentraci hořčíku 2 mol/1. Vodný roztok byl přepraven do reaktoru a za míchání v malých dávkách bylo přidáno 0,726 1 vodného roztoku hydroxidu vápena-r tého do litru vodného roztoku s obsahem hořčíku. Potom byla suspenze hydroxidu hořečnatého zbavena na filtru vody, promyta vodou, a voda byla přidána k novému reemulgování suspenze, tím se získala suspenze s koncentrací hydroxidu hořečnatého 100 g/lo Do 295,7 1 výše uvedené suspenze hydroxidu hořečnatého bylo přidáno za míchání 17,01kg hydroxidu hlinitého (surovina č.ll), 11,54 kg uhličitanu sodného (surovina č.7), rozpuštěného ve vodě a voda (jako surovina č.3. Vzniklo tím 800 1 promíchané suspenze.
Tato promíchaná suspenze byla stářena v autoklávu 20 hodin při teplotě 180 °C a za míchání, byla tím připravena hydrotalcitová suspenze. Po ochlazení byla vzniklá suspenze přepravena do tanku pro povrchovou úpravu za použití a míchání s 1,7 kg sodné soli kyseliny stearové právě tak, jak je to popisováno v referenčním příkladu 1. Bylo použito totéž zařízení, jako v referenčním příkladu 1.
Výsledkem analyzování získaného hydrotalcitu je kompozice složení Mg0,7A10,3^0H^2^C03^0,15 . 0,55 1^0
Celkový obsah železa a manganu v hydroialcitu odpovídal
0,048 % hmotn.>a specifický povrch za měření metodou BET pro hydro^alcit činil 7 m /g. Avšak hydrokalcitové částečky aglomerují.
Referenční příklad 7
Vyčištěná mořská voda (surovina č.2) se přepraví do koncentračně-kontrolního tanku a přidáním síranu hlinitého (surovina č.4) se připraví vodný roztok (A) s obsahem hořčíku
-231,95 mol/1 á obsahem hliníku 0,847 mol/Ι» Do jiného koncentrač ně-kontrolního tanku se vnese hydroxid sodný (surovina č.6) a práškovaný uhličitan sodný (surovina č.7) a zředěním vodou se připraví vodný roztok (B) s koncentrací hydroxidu sodného 3 mol/1 a koncentrací uhličitanu sodného 0,23 mol/1.
Do reaktoru, kde je voda, se současně injikuje 1,18 1 vodného roztoku (A) a 2,2 1 vodného roztoku (B) za neustálého míchání a kontrolování doby (60 minut). Získá se tím suspenze hydrotalcitu, a ta se v množství 800 1 přepraví do tanku pro povrchovou úpravu, a po vyhřátí na 80 °C se za míchání pomalu injikuje roztok 2 kg sodné soli kyseliny stearové (surovina č.10) v 50 1 horké vody, vyhřáté na 80 °C. Suspenze se pro dokončení povrchové úpravy míchá 30 minut, pevný podíl se odfiltruje, promyje a suší horkým vzduchem.
Tak se připraví vzorek látky.
Výsledek analyzy takto upraveného hydrotalcitu:
Ms0,7A10^3(0H)2(C03)0,15 . 0,55 HgO.
Celkový tebsah železa a manganu v hydrotalcitu odpovídal 0,004 hmotn.%, specifický povrch (metodou BET): 60 m2/g.
Byla použita stejná zařízení, jako v referenčním příkladu 1.
Vlastnosti hydrotalcitových částeček a obsahy kovů v nish jsou s odvoláním na referenční příklady 1 až 7 uvedeny v následující tabulce.
• · · ·
Referenční příklad Obsah v %, hmotn.
ir\ O OJ CO
OJ o o o o o o
O o o o o o o
O o o o o o o O c- OJ
A A A A A A A A A A
o O O O O O o O *4 ko
vfi v” Vii \/« V(| vg KO r-l
o H oj CO Ol co
cn Ol O O o o o H
-4“ o o O o o o OJ OJ
o o o O o o o A A A
A A A A A A A c- r4 OJ
O O O O O O o
v vu V I) \/g Vg
H o H CO OJ CO «ςΤ
tf\ CO o o o o o o CO in
in o o o o o o A A A
o o o o o o o KO r4 Ol
A A A A A A A (—4
O O O o o O O
vg M vg v,l
OJ *4 H co OJ co
o- o o o o o o in
o o o o o o o H IA c—
o o o o o o o A A A
A A A A A A A c- o r-l
O o O O o o O
v“ Mi M M
kO ř- γ4 fO xf- OJ co co
t- O o O O o o co co rH
CO O o O O o o A A A
o O o O O o o r-l O OJ
A A A A A A A r-l
O O O O O O O
\z« vl V ii 11 Y/l 11 vg V“ VI1
ΙΛ o r4 co Ol CO
r4 o o o o o kO
Ol o o o o o o t- co
O o o o o o o A A A
A A A A A A A o O r-l
O O o O O O O rH
vg vs Μ V“ Yn \/i II
CO CO **4“ Ol co
H o o O o o o in
O o o O o o o ^4* co
O o o o o o o A A A
A A A A A A A O o r4
o O O O o O O r4
vg vg V VI1 v '11 xu
• Al
Λ bO Φ
O ra g
ROJ 3^
B R
O >QJ
<D fl 3 •H o R g Al Φ
pq o Í25 o ř> O A ©3 Φ •d d
'>ϊ W R >O o •H
PA Φ +> as
O φ H
•H ώ M ra S W
<R Π3 xtí
•H O Ό >o R e
o <D ><D w
Φ Φ >R a PA
s +3 o
M ra PM
• 9 ·· • · · · · · • · « «
-25Referenční příklady 8 a 9
Složení a vlastnosti hydrotalcitových částeček, připravených jiným postupem, jsou uvedeny v následující tabulce.
• v * · fe · • ·
Poměr spec. povrchu f) BET/Blaine OJ in *. t- o CA M 'J-
Specifický povrch (metoda ΒΕΊ m2 /g CA 00 OJ
+» m ra d R Oj Ό >© >O <u s · a «3 Λ4 3- -P L © CO Pí to CO * CA in w (“í
'>» dá > 3 +» o Λ o λι ta + s Hra λ φ x> φ o o Pm IfA r- o o 0,002
o φ R O N > M tí 9 +» 3 H -P w o -3- o • c— H O CA O O ^z OJ W o M- CA M O H VO Ό o bO 3 o tíA » O • tn H «t O z^ CA O O OJ g %-z CA * O r-1 t- •k O bO 3
M d >o tí >d φ ca H Φ Λ4 'h m Φ >?-( tó Λ CO cn
-26» « · ·· ··· · *· ·· • *• · • · ♦ · · 1
-27• · · * • ♦ * • * * • ♦ · • · fl · · ·
Příklady 1 a 2 a srovnávací příklady 1 až 8
Z hydrotalcitových částeček, připravených dle výše uvedených referenčních příkladů byly dále připraveny testované vzorky ve formě drobných peletek s dále uvedeným složením za použití vytlačovacího hnětače a teploty 260 °C.
Ve shodě s dále uvedenými postupy byla změřena u každého testovaného vzorku rezistence proti poškození teplem a rázová houževnatost (Izod-ova vrubová zkouška), jakož i dispergovatelnost částeček.
Rezistence proti poškození teplem;
Poté, co každá z výše uvedených peletek byla hnětena stejným způsobem a vytlačována pětkrát, byla změřena průtoková rychlost taveniny ve shodě s JIS K7 210 a porovnána s údaji z prvého měření (čím vyšší je uvedená průtoková rychlost, tím dochází k většímu poškození).
Rázová houževnatost
Z peletky, vytlačované pětkrát z injekčního formovacího stroje za teploty 230 °C byl připraven JIS K7 110 Izod-ův testová cí kousek pro změření rázové houževnatosti.
Dispergovatelnost;
Z výše uvedené peletky byl vyroben film tlouštky 60 pm za použití stroje, tvarujícího T-formovaný film a vizuálním pozorováním byla vyhodnocena dispergovatelnost hydrotalcitových částeček na podkladu 3 kriterií. Výsledky jsou v dále uvedené tabulce.
Složení;
kopolymer ethylenu a propylenu 100 dílů
Irganox 10767 0,05
Irgafos 168 0,05 hydrotalcitové částečky 0,1 nebo 0 • · • · · ·
• · · · · ·
I
O
c >
ΌΜ o
o a 44
44 Φ H
>»O Φ
f> O
Ο
Ό
Ή
>ra Ή 'Φ
Η ε χ a χ X >03 c
o -P A -p
44 co o ro
44 Pi
>m >ro
T
co
>
o +3
60 ca
A o
Φ c
i—4
ro Φ
•H P
fi
>
1 «3
> 1
Φ Ό
>N O
P N 6
2 H o
Xj K-Z \
B
'cd -p o
> m t
o o •P 6Q
N -p ro 44
'Cd co φ
P4 P -P
Ή a
G •h a
Φ P *rl
N φ g
O > ή
44 ro p 8 o
>ro -P Φ XD H
o >O -P \
-p ca 'ctí to
ω H Pí
•H O -p
r-4 p>>
O 44 >
H o --
P. o
A Pí
o P
o 'ctí ·Η
a > B
co a o s
-P φ 44 'Φ o
ra <-t O > i-4
H Pí -P A \
Ν φ •P Pí 60
Φ -P A
P4 PM
>1
44
Χϋ >O >o
> φ
O -P Ό
-p m CO
•H 'ctí r4
o >o 44
r-4 Ή
CO Ό) >P
-P -P
O ·Η
A >N
Ό p ω
>> O H
W Pí v-z
O
H ra
M >O 'co £ χ ο Ό
Ο ρ~\ * «
C— t~~ ο co
Μ « <0 m in in *4· *4H *4xo □
•P
CO
Pí >ra cn H vo co o co tn co vovominvori-vokdmm-cokonwcmw ot-c-c-o-cokocn in vo in <o in vo c— cn **akak«k*k«<k
Μ in vo r- co ω i
H <5í M p Η Oj π < in vo t- co ro > Ό
ro 'ctí CO
r4 ph
44 >44
Ή O'rl
>J4 F-PPí
ro p.
• · • · • · • ·
-29Příklad 3 a srovnávací příklad 9
Peletky s dále uvedeným složením byly připraveny na vytlačovacím hnětači za teploty 260 °C z hydrotalcitových částeček, získaných v referenčních příkladech 1 a 3. Takto byly získány testovací vzorky za použití téhož postupu, jako v příkladu 1 a byla proměřena jejich rezistence proti poškození teplem, rázová houževnatost a dispergovatelnost.
Složení:
kopolymer ethylenu a propylenu 100 áílů
Irganox 1076 0,05
Irgafos 168 0,05 hydrotalcitové částečky 8 • · · · w ·
o XD
c ř> P
Ό o 54 +3
O M Λ5 x> CO
Xi C r“l o P.
Ps Φ Φ Ό >ra
> O o
1 P
O 03
bO O
54 C 'Ctí 'Ctí
φ r“4 F-l
Φ X3
«1 -P O o
•H co Ό T3
P ř>
1
1
Φ Ttí
>N O
p N
o H X~\ kO t-
X! s—Z -P e M
03 o (L- IT\
'ctí P Φ
> 03 •P 8
O O o
N -P > 1
'Ctí co •P bO
P4 £2 44
P>
Ή P
P •H •H
Φ P e
N Φ
O ř> o LT\
44 Ctí rH •k •V.
>03 -P M LTV co
O P -P bO
-p Φ 'Ctí
03 >O
•H O CO
-P H H
o S xi -P
54 φ O r>>
rH Ρ»
!4
Φ Φ O P
O -P 'Ctí P. •rl
f> s
Ctí O 6 CM in
-P 44 o •k
CQ O r4
•rl -P
N •P bfl
Φ 54
F4
P> x—s
44
Ό >O >o
Φ
O P Ό
-P 03 Ctí
•rl 'Ctí r“l
o >o 44
r-4 Ή r4 m
Ctí >54
-P -P Pt
o •rl
m >N <H
Ό P Φ
Ρ» O
td v-z
CQ >O
c^ cn
Ό Ό
CO CO
r4 a r4
44 í> 44
Ή o Ή
>54 h >?H
ra
0 0 « ·· · · ♦ · ·
0 · ··· · » · · • 0 0 00 0 00 00·00·
000 0000 · ·
0000 00 00 · * ·0
-31Příklad 4 a srovnávací příklady 10 a 11
Dále uvedená látka byla hnětena na válci za teploty 180 °C po 5 minut za přípravy vyválcováněho listu tlouštky 0,7 mm. Tento list byl rozřezán na kousky velikosti 8 cm na 8 cm s umístěním v zubové pícce vyhřáté na 180 °C a každých 10 minut byl vyjmut vzorek k vyhodnocení tepelné stability. Poškození pryskyřice bylo vyhodnoceno dle jejího zbarvení, byla změřena doba, jež uplynula dříve než pryskyřice zčernala a byly vyhodnoceny jak barva v počátečním stadiu tepelné stability, tak i dispergovatelnost.
Složení:
polyvinylchlorid (polym.stupeň 700) 100 dílů vápenatá sůl kyseliny stearové 0,5 zinečnatá sůl kyseliny stearové 0,2 dibenzoylmethan 0,1 hydrotalcitové částečky 1,5 nebo 0 epoxylovaný olej ze sojových bobů 0,5
číslo Použité hydrotalcitové částečky (ref o příklad č) Dispergova- telnost Barva v počátečním stadiu tepelné stability Doba zčernání (min)
příklad
4 4 dobrá bez barvy, transparentní 90
srovn.
příkl.l0 5 horší slabě žlutá 70
transparentní
srovn. i
př.ll 0* tt 20
-32rr /rn- &zo

Claims (20)

  1. PATENTOVÉ N / R O KY
    1. Syntetická pryskyřičná kompozice s rezistanci proti poškození teplem, vyznačující se tím, že obsahuje hmotnostně (A) 100 dílů syntetické pryskyřice a (B) 0,001 až 10 dílů hydrotalcitových částeček, definovaných v odstavcích (i) až (iv):
    (i) hydrotalcitové částečky vyhovují dále uvedenému chemickému strukturnímu vzorci (l) [(Mg)y(Zn) J1-s(Al)x(OH)2(An“)x/n . m HgO (1) kde An“ znamená Řejméně jeden anion mocenství n. a x, y, z a m mají hodnoty, vyhovující dále uvedeným vztahům:
    0,1 X- x °»5 y + z = 1 0,5 X J £ 1
    0 X z 0,5 0 Xm /l (ii) hydrotalcitové částečky mají střední průměr sekundárních čáptecek za maření laserovou difrakční rozptylovou metodou
  2. 2 pm nebo méně, (iii) hydrotalcitové částečky mají specifický povrch při měřsní metodou BET 1 až 30 m /g, a (iv) hydrotalcitové částečky obsahují sloučeninu železa a sloučeninu manganu celkově hmotnostně ..L 0,02 % či méně, míněno jako soubor kovů (železa a manganu).
    2. Syntetická pryskyřičná kompozice podle nároku 1, vyznačující se tím, že hydrotalcitové částečky, vyjádřené výše uvedeným chemickým strukturním vzorcem (1), mají hodnoty x, y a z vyhovující dále uvedeným vztahům:
    0,2 X x át: θ,4 y + z = 1 0,7 X y i
    0 z < 0,3 ***“
  3. 3· Syntetická pryskyřičná kompozice podle nároku 1, vyznačující se tím, že hydrotalcitové částečky mají střední • · • · · · • ·
    -33průměr sekundárních částeček za měření laserovou difrakční rozptylovou metodou od 0,4 až do 1,0 pnu
  4. 4· Syntetická pryskyřičná kompozice podle nároku 1, fický povrch při měření metodou BET 5 až 20 m /g.
  5. 5. Syntetická pryskyřičná kompozice podle nároku 1, vyznačující se tím, že hydrotalcitové částečky mají poměr specifického povrchu dle metody BET ke specifickému povrchu dle metody Blaine 1 až 6,
  6. 6. Syntetická pryskyřičná kompozice podle nároku 1, vyznačující se tím, že hydrotalcitové částečky obsahují sloučeninu železa a sloučeninu manganu v celkovém množství hmotnostně 0,01 % nebo méně, míněno jako soubor kovů (železa a manganu).
  7. 7· Syntetická pryskyřičná kompozice podle nároku 1, vyznačující se tím, že hydrotalcitové částečky mají celkový obsah sloučeniny železa, sloučeniny manganu, sloučeniny kobaltu, slohčeniny ohromu, sloučeniny mědi, sloučeniny vanadu a sloučeniny niklu hmotnostně 0,02 % či méně, míněno jako soubor kovů.
  8. 8. Syntetická kompozice pryskyřičná podle nároku 1, vyznačující se tím, že hydrotalcitové částečky jsou dehydratovány za teploty 150 až 300 °C.
  9. 9. Syntetická pryskyřičná kompozice podle náfcoku 1, vyznačující se tím, že obsahuje hydrotalcitové částečky v množst ví hmotnostně od 0,01 do 5 dílů, přepočteno na 100 dílů syntetické pryskyřice.
  10. 10. Syntetická pryskyřičná kompozice podle ná±oku 1, vyznačující se tím, že syntetickou pryskyřicí je polyolefin, jeho kopolymer nebo odpovídající pryskyřice s obsahem halogenu.
    llo Syntetická pryskyřičná kompozice podle nároku 1, vyznačující se tím, že syntetickou pryskyřicí je polyethylen,
    -34• · · · · · • » · · * •· ···· · · polypropylen, pol^buten, poly-(4-methylpent-l-en) nebo jejich kopolymer.
    lí. Syntetické pryskyřičná kompozice podle nároku 1, vyznačující se tím, že hydrotalcitové částečky jsou povrchově upraveny použitím nejméně jednoho činidla pro povrchovou úpravu ze skupiny, kterou tvoří vyšší mastné kyseliny, aniontové povrchově úpravné látky, fosforečnany, kopulující činidla a estery polyhydrických alkoholů, a mastných kyselin.
  11. 13. Tvarovaný předmět, formovaný ze syntetické pryskyřice podle nároku 1.
  12. 14. Činidlo rezistentní proti poškození teplem, složené z hydrotalcitových částeček, vyhovujících vztahům (i) až (iv):
    (i) hydrotalcitové částečky odpovídají dále uvedenému chemickému strukturnímu vzorce (1) {(Mg)y(zn)zJ1_x(A1)x(0H)2(An-)x/a . n. £.0 (1) kde znamená nejméně jeden anion mocenství n, a x, y, z a m mají hodnoty, vyhovující dále uvedeným vztahům
    0,1 x 0,5 y + z = 1 0,5 X y 1 0 4= z =£ °>5 0 í (ii) hydrotalcitové Částečky mají střední průměr sekundárních částeček za měření laserovou difrakční rozptylovou metodou 2 jim nebo méně, (iii) hydrotalcitové částečky mají specifický povrch za měření metodou BET 1 až 30 m /g, a (iv) hydrotalcitové částečky obsahují sloučeninu železa a sloučeninu manganu v celkovém množství hmotnostně 0,02 % nebo méně, míněno jako soubor kovů. železa a manganu.
  13. 15. Činidlo rezistantní proti poškození teplem podle nároku 14, kde hydrotálcitové částečky odpovídají výše uvedenému strukturnímu chemickému vzorce (4), kde x, y a z mají hodnoty, vyhovující dále uvedeným vztahům:
    • · · · • · · ·· · · · ······ ··· · · · · · · • · ···· ·· · · · · ··
    -350,2 ~ ζ ‘\°»4 y + z = 1 0,7^ y X 1
    0 X z X 0,3
  14. 16. Činidlo rezistantní proti poškození teplem podle nároku 14, kde hydrotalcitové částečky mají střední průměr sekundárních částeček při měření laserovou difrakční rozptylovou metodou od 0,4 do 1,0 um.
  15. 17 o Činidlo rezistantní proti poškození teplem podle nároku 14, kde hydrotalcitové částečky mají speciv 2 fický povrch při měření metodou BET 5 až 20 m /g.
  16. 18. Činidlo rezistantní proti poškození teplem podle nároku 14, kde hydrotalcitové částečky mají poměr specifického povrchu při měření metodou BET k specifickému povrchu při měření metodou Blaine 1 až 6.
  17. 19. Činidlo rezistantní proti poškození teplem podle nároku 14, kde hydrotalcitové částečky obsahují sloučeninu železa a sloučeninu manganu v celkovém množství hmotnostně 0,01 % nebo méně, míněno jako sčubor kovů.
  18. 20. Činidlo rezistantní proti poškození teplem podle nároku 14, kde hydrotalcitové částečky mají celkový obsah sloučeniny železa, sloučeniny manganu, sloučeniny kobaltu, sloučeniny chrómu, sloučeniny mědi, sloučeniny vanadu a sloučeniny niklu hmotnostně 0,02 % mého méně, míněno jako soubor kovů.
  19. 21. Činidlo rezistantní proti poškození teplem, podle nároku 14, kde hydrotalcitové částečky jsou dehydratovány za teploty 150 až 300 °C.
  20. 22. Použití činidla rezistentního proti poškození teplem podle nároku 14 k potlačení tepelného poškození syntetické pryskyřice ve chvíli jejího tepelného tvarování.
CZ0072099A 1997-07-04 1998-07-02 Syntetická pryskyricná kompozice odolná proti poskození teplem a její pouzití CZ297127B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP17986797 1997-07-04

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ72099A3 true CZ72099A3 (cs) 2000-04-12
CZ297127B6 CZ297127B6 (cs) 2006-09-13

Family

ID=16073306

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ0072099A CZ297127B6 (cs) 1997-07-04 1998-07-02 Syntetická pryskyricná kompozice odolná proti poskození teplem a její pouzití

Country Status (19)

Country Link
US (1) US6313208B1 (cs)
EP (1) EP0933401B1 (cs)
JP (2) JP4789422B2 (cs)
KR (1) KR100563428B1 (cs)
CN (1) CN1177896C (cs)
AT (1) ATE277978T1 (cs)
AU (1) AU743581B2 (cs)
CA (1) CA2264893C (cs)
CZ (1) CZ297127B6 (cs)
DE (1) DE69826629T2 (cs)
ES (1) ES2230699T3 (cs)
HU (1) HU227365B1 (cs)
ID (1) ID21026A (cs)
IL (1) IL128807A (cs)
NO (1) NO315122B1 (cs)
PL (1) PL194534B1 (cs)
PT (1) PT933401E (cs)
RU (1) RU2177485C2 (cs)
WO (1) WO1999001509A1 (cs)

Families Citing this family (45)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE69828380T3 (de) 1997-07-22 2009-10-29 Kyowa Chemical Industry Co. Ltd., Takamatsu Flammhemmende mit beständigkeit gegen thermische zersetzung, harzzusammensetzung und formkörper
KR20010049854A (ko) * 1999-07-30 2001-06-15 스미까 플라스테크 가부시끼가이샤 올레핀계 수지 조성물 및 그것을 포함하는 성형품
DE60135769D1 (de) * 2000-07-24 2008-10-23 Kyowa Chem Ind Co Ltd Flüssiger rohstoff zur herstellung von geformte polyurethanen oder aromatische polyamiden und verwenn dafür
US7862587B2 (en) 2004-02-27 2011-01-04 Jackson Roger P Dynamic stabilization assemblies, tool set and method
US6979708B2 (en) * 2001-08-23 2005-12-27 Sunoco, Inc. (R&M) Hydrotalcites, syntheses, and uses
US6846870B2 (en) * 2001-08-23 2005-01-25 Sunoco, Inc. (R&M) Hydrotalcites, syntheses, and uses
US20030105209A1 (en) * 2001-11-21 2003-06-05 Chung James Y.J. Flame retardant polycarbonate composition
KR20030045357A (ko) * 2001-12-03 2003-06-11 주식회사 씨이텍 3종류 분말과 무기음이온을 이용한 층상복합수화물 제조방법
JP2005522549A (ja) 2002-04-12 2005-07-28 エムビーエー ポリマーズ, インコーポレイテッド リサイクル・プラスチックを含む材料組成物
US20040077763A1 (en) * 2002-10-21 2004-04-22 Chung James Y.J. Flame retardant polycarbonate composition
BR0318093A (pt) * 2003-02-07 2005-12-20 Ticona Llc Processo para fabricação de artigos através de moldagem de compactação fria e os artigos moldados preparados pelo mesmo
US7439304B2 (en) * 2004-06-03 2008-10-21 Advanced Elastomer Systems, L.P. Thermoplastic vulcanizates and process for making the same
US7179261B2 (en) 2003-12-16 2007-02-20 Depuy Spine, Inc. Percutaneous access devices and bone anchor assemblies
US11419642B2 (en) 2003-12-16 2022-08-23 Medos International Sarl Percutaneous access devices and bone anchor assemblies
US7160300B2 (en) 2004-02-27 2007-01-09 Jackson Roger P Orthopedic implant rod reduction tool set and method
US7481877B2 (en) * 2004-04-26 2009-01-27 Hammond Group, Inc. Synergistic corrosion inhibitor
US7671124B2 (en) 2004-10-20 2010-03-02 Sakai Chemical Industry Co., Ltd. Hydrotalcite and synthetic resin composition
WO2006118325A1 (ja) * 2005-04-28 2006-11-09 Kyowa Chemical Industry Co., Ltd. 樹脂組成物
DE102005023040A1 (de) * 2005-05-13 2006-11-16 Basell Polyolefine Gmbh Polyolefinische Formmasse mit verbesserter Beständigkeit gegen thermo-oxidativen Abbau und ihre Verwendung für das Herstellen von Rohren
JP5011825B2 (ja) * 2006-05-31 2012-08-29 Dic株式会社 耐熱性樹脂組成物、及び表面実装用電子部品
JP2008056506A (ja) 2006-08-29 2008-03-13 Toda Kogyo Corp 珪酸被覆ハイドロタルサイト類化合物粒子粉末、該粒子粉末を用いた含塩素樹脂安定剤及び含塩素樹脂組成物
ATE529118T1 (de) * 2006-12-20 2011-11-15 Kyowa Chem Ind Co Ltd Antacid
CN101668702A (zh) * 2007-04-26 2010-03-10 东亚合成株式会社 水滑石化合物及其制造方法、无机离子捕捉剂、组合物、电子部件密封用树脂组合物
JP5276671B2 (ja) * 2007-11-27 2013-08-28 バーゼル・ポリオレフィン・イタリア・ソチエタ・ア・レスポンサビリタ・リミタータ ポリオレフィンナノ複合材料
TWI444190B (zh) * 2007-12-10 2014-07-11 Kyowa Chem Ind Co Ltd 潰瘍治療劑
WO2009093334A1 (ja) * 2008-01-25 2009-07-30 Kyowa Chemical Industry Co., Ltd. 制酸剤
JP5746454B2 (ja) * 2008-03-03 2015-07-08 協和化学工業株式会社 嗜好品
JP2009235052A (ja) * 2008-03-03 2009-10-15 Kyowa Chem Ind Co Ltd 軟膏
US8354462B2 (en) * 2009-11-30 2013-01-15 Chemson Polymer Additives AG Heat stabilizers containing hydrotalcite particles with specific zeta potentials that demonstrate improved processing and performance in molded vinyl compounds
MY156703A (en) * 2010-05-18 2016-03-15 Basf Se Laser-transparent polyesters
KR101228880B1 (ko) * 2010-06-10 2013-02-19 주식회사 단석산업 나트륨의 함량이 극미량으로 제어된 하이드로탈사이트, 그의 제조방법 및 이를 함유하는 합성수지 조성물
JP5885383B2 (ja) * 2010-09-30 2016-03-15 丸尾カルシウム株式会社 ハイドロタルサイト組成物、その製造方法、並びに該組成物を含有した安定剤、樹脂組成物およびその成形体
KR101040942B1 (ko) * 2010-12-17 2011-06-16 (주)세창 합성수지 안정제용 하이드로탈사이트 및 이를 포함하는 합성수지 조성물
US10172764B2 (en) 2013-06-07 2019-01-08 Hosokawa Yoko Co., Ltd. Infusion bag film and infusion bag using infusion bag film
KR101450677B1 (ko) * 2013-08-06 2014-10-15 주식회사 두본 중화제를 포함하는 첨가제 조성물
WO2016174987A1 (ja) * 2015-04-30 2016-11-03 協和化学工業株式会社 ハイドロタルサイト粒子を用いた透明合成樹脂成形品の製造法
JP6610379B2 (ja) * 2016-03-29 2019-11-27 堺化学工業株式会社 ハイドロタルサイト型粒子及びその製造方法
EP3486289A4 (en) 2016-07-14 2020-03-25 Sakai Chemical Industry Co., Ltd. RESIN COMPOSITION WITH CHLORINE CONTENT
EP3497060B1 (en) 2016-08-08 2020-07-29 Heubach Colour Pvt. Ltd. Synthetic hydrotalcite
DE102016215333A1 (de) 2016-08-17 2018-02-22 Contitech Luftfedersysteme Gmbh Artikel, insbesondere ein Luftfederbalg, ein Metall-Gummi-Element oder ein Schwingungsdämpfer
DE102016215342A1 (de) 2016-08-17 2018-02-22 Contitech Elastomer-Beschichtungen Gmbh Kautschukmischung und elastomerer Artikel mit flammhemmenden Eigenschaften
CA3044047C (en) * 2016-11-18 2021-03-09 Equistar Chemicals, Lp Polyolefin materials for rotational molding applications having improved impact properties and color stability
CN106750991B (zh) * 2016-12-14 2019-03-26 湖北大洋塑胶有限公司 耐热抗冲击的ppr管材及其制备方法
JP7283198B2 (ja) * 2019-04-16 2023-05-30 コニカミノルタ株式会社 樹脂の劣化度評価試験方法、それを用いた樹脂のリサイクルシステム及び樹脂劣化度評価装置
WO2021200842A1 (ja) * 2020-03-30 2021-10-07 株式会社Adeka 添加剤組成物、これを含む樹脂組成物、その製造方法および成形品

Family Cites Families (26)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3539306A (en) * 1966-07-25 1970-11-10 Kyowa Chem Ind Co Ltd Process for the preparation of hydrotalcite
US3796792A (en) 1969-12-12 1974-03-12 Kyowa Chem Ind Co Ltd Composite metal hydroxides
JPS5115759B2 (cs) 1971-08-18 1976-05-19
JPS5422766B2 (cs) 1973-06-08 1979-08-09
JPS5129129A (en) 1974-09-04 1976-03-12 Fuji Photo Film Co Ltd Harogenkaginshashinnyuzai
JPS5580447A (en) * 1978-12-14 1980-06-17 Kyowa Chem Ind Co Ltd Prevention of rust, deterioration or coloring of polyolefin and composition
JPS5846146B2 (ja) 1978-12-14 1983-10-14 協和化学工業株式会社 熱可塑性樹脂組成物及び劣化防止方法
GB2075989B (en) 1980-05-13 1984-04-26 Kyowa Chem Ind Co Ltd Stabilized thermoplastic resin compositions
JPS6014858B2 (ja) 1981-09-14 1985-04-16 宗一 鳥居 二重袋製造円形織機
JPS601241A (ja) 1983-06-17 1985-01-07 Kyowa Chem Ind Co Ltd 難燃性樹脂組成物
JPH0668051B2 (ja) 1986-11-07 1994-08-31 協和化学工業株式会社 農業用フイルム
JP2642934B2 (ja) 1987-07-31 1997-08-20 協和化学工業 株式会社 合成樹脂フイルム用ブロツキング防止剤及び組成物
AU2557988A (en) 1987-10-20 1989-05-23 Ferro Corporation Synthetic resin composition
JP2709953B2 (ja) * 1989-02-07 1998-02-04 共同薬品株式会社 塩化ビニル樹脂組成物
JP2965773B2 (ja) * 1990-12-05 1999-10-18 協和化学工業株式会社 帯電防止能を有する熱安定化された含ハロゲン樹脂組成物
JP3110526B2 (ja) * 1991-11-08 2000-11-20 水澤化学工業株式会社 ハイドロタルサイト被覆粒子、その製法及び樹脂用配合剤
JPH05156039A (ja) * 1991-12-10 1993-06-22 Toray Ind Inc 艶消しタイプのポリプロピレンフィルム
US5179063A (en) 1992-02-13 1993-01-12 Phillips Petroleum Company Hydrotalcite composition
AU5155893A (en) * 1992-04-30 1993-11-29 J.M. Huber Corporation Method for production of synthetic hydrotalcite
JP3427227B2 (ja) * 1993-12-28 2003-07-14 東ソー株式会社 ポリ塩化ビニル系樹脂組成物
JPH07228766A (ja) * 1994-02-21 1995-08-29 Tosoh Corp ポリ塩化ビニル系樹脂組成物の製造方法
JPH08208256A (ja) * 1995-01-31 1996-08-13 Bando Kiko Kk ガラス板の加工装置
DE19503522A1 (de) * 1995-02-03 1996-08-08 Rwe Dea Ag Herstellung gemischter schichtförmig aufgebauter Metallhydroxide sowie deren Metalloxide
JPH08333490A (ja) * 1995-06-06 1996-12-17 Tonen Chem Corp 繊維用ポリオレフィン樹脂組成物
JP3638738B2 (ja) 1995-12-19 2005-04-13 協和化学工業株式会社 ポリオレフィンまたはその共重合体よりなる耐熱劣化性樹脂組成物および成形品
DE69828380T3 (de) * 1997-07-22 2009-10-29 Kyowa Chemical Industry Co. Ltd., Takamatsu Flammhemmende mit beständigkeit gegen thermische zersetzung, harzzusammensetzung und formkörper

Also Published As

Publication number Publication date
JP4815337B2 (ja) 2011-11-16
PT933401E (pt) 2005-01-31
HUP0000898A2 (en) 2000-07-28
US6313208B1 (en) 2001-11-06
EP0933401A1 (en) 1999-08-04
KR20010029471A (ko) 2001-04-06
NO991044L (no) 1999-05-03
JP4789422B2 (ja) 2011-10-12
ID21026A (id) 1999-04-08
AU7936798A (en) 1999-01-25
RU2177485C2 (ru) 2001-12-27
CN1237192A (zh) 1999-12-01
CA2264893A1 (en) 1999-01-14
PL332000A1 (en) 1999-08-16
JP2007131858A (ja) 2007-05-31
KR100563428B1 (ko) 2006-03-22
EP0933401A4 (en) 2000-12-20
ES2230699T3 (es) 2005-05-01
CN1177896C (zh) 2004-12-01
HUP0000898A3 (en) 2000-09-28
IL128807A (en) 2003-04-10
ATE277978T1 (de) 2004-10-15
NO315122B1 (no) 2003-07-14
IL128807A0 (en) 2000-01-31
DE69826629T2 (de) 2005-10-06
NO991044D0 (no) 1999-03-03
EP0933401B1 (en) 2004-09-29
CA2264893C (en) 2008-08-19
JP2004225052A (ja) 2004-08-12
WO1999001509A1 (fr) 1999-01-14
AU743581B2 (en) 2002-01-31
HU227365B1 (en) 2011-04-28
DE69826629D1 (de) 2004-11-04
PL194534B1 (pl) 2007-06-29
CZ297127B6 (cs) 2006-09-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ72099A3 (cs) Syntetické pryskyřičné kompozice s rezistancí proti poškození teplem a formované předměty z nich
CA2320133C (en) Magnesium hydroxide particles, method of the production thereof, and resin composition containing the same
RU2567910C2 (ru) Наполнитель для синтетической смолы, композиция синтетической смолы, способ ее получения и изготовленное из нее формованное изделие
EP0952189B1 (en) Flame retardant with resistance to thermal deterioration, resin composition, and molded article
EP0906933B1 (en) Flame retardant resin composition
NO310153B1 (no) Flammehemmende middel, og flammehemmende harpiksblanding, samt anvendelse av denne til fremstilling av stöpte gjenstander
US6025424A (en) Heat deterioration resistant flame retardant, resin composition and molded articles
JPH0688075A (ja) 難燃剤および難燃性樹脂組成物
JP2826973B2 (ja) 複合金属水酸化物
AU707027B2 (en) Halogen scavenger for polymers and copolymers

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MK4A Patent expired

Effective date: 20180702