HU227365B1 - Synthetic resin composition having resistance to thermal deterioration and molded articles - Google Patents

Synthetic resin composition having resistance to thermal deterioration and molded articles Download PDF

Info

Publication number
HU227365B1
HU227365B1 HU0000898A HUP0000898A HU227365B1 HU 227365 B1 HU227365 B1 HU 227365B1 HU 0000898 A HU0000898 A HU 0000898A HU P0000898 A HUP0000898 A HU P0000898A HU 227365 B1 HU227365 B1 HU 227365B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
hydrothalkite
particles
resin
weight
use according
Prior art date
Application number
HU0000898A
Other languages
English (en)
Inventor
Tsutomu Nosu
Keiko Katsuki
Original Assignee
Kyowa Chem Ind Co Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=16073306&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU227365(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Kyowa Chem Ind Co Ltd filed Critical Kyowa Chem Ind Co Ltd
Publication of HUP0000898A2 publication Critical patent/HUP0000898A2/hu
Publication of HUP0000898A3 publication Critical patent/HUP0000898A3/hu
Publication of HU227365B1 publication Critical patent/HU227365B1/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L101/00Compositions of unspecified macromolecular compounds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08KUse of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
    • C08K3/00Use of inorganic substances as compounding ingredients
    • C08K3/18Oxygen-containing compounds, e.g. metal carbonyls
    • C08K3/20Oxides; Hydroxides
    • C08K3/22Oxides; Hydroxides of metals
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08KUse of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
    • C08K2201/00Specific properties of additives
    • C08K2201/002Physical properties
    • C08K2201/003Additives being defined by their diameter
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08KUse of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
    • C08K2201/00Specific properties of additives
    • C08K2201/002Physical properties
    • C08K2201/006Additives being defined by their surface area

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Compounds Of Alkaline-Earth Elements, Aluminum Or Rare-Earth Metals (AREA)
  • Thermistors And Varistors (AREA)

Description

A találmány tárgya specifikus tulajdonságokkal rendelkező hidrotalkitzemcsékből álló hőkárosodást gátló szer alkalmazása meggátolni egy műgyantakészítmény hőkárosodását. Részletesebben, a találmány hidrotalkitszemcsék alkalmazására vonatkozik, amely szemcsék a műgyanta sajtolása során az alkalmazott hő hatására alig károsodnak, míg a gyantának kitűnő hőállóságot és fizikai tulajdonságokat - például jó diszpergálhatóságot, tapadásmentességet, sajtolhatóságot és ütőszilárdságot - adnak.
A találmány vonatkozik még az említett hidrotalkitszemcsék alkalmazására abból a célból, hogy meggátoljuk a megolvasztott gyantakészítmény folyékonyságának növekedését.
vagy savközömbösítő szerként hidrotalkitszemcséket tartalmaznak, és fizikai szilárdságukat a sajtolás vagy felhasználás során bekövetkező hőbomlás csak rendkívül kis mértékben csökkenti.
A szemcsés hidrotalkitot stabilizálás céljából fejlesztették ki, hogy az alább felsorolt anyagokban jelen lévő halogén- és/vagy savtartalom a sajtolás során a sajtológépet vagy a fémből készült szerszámokat ne korrodeálja vagy rozsdásítsa, és különösen azért, hogy a kapott gyantában vagy abból sajtolt cikkben ne okozzon a hő vagy ultraibolya fény által előidézett károsodást (lásd például 4,347,353 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírást és a JP-B 58-46146 számú japán szabadalmi leírást). Ilyen anyagok azok a poliolefinek (a leírásban ezzel az általános kifejezéssel homopolimereket és különböző kopolimereket is jelölünk), amelyek polimerizációs katalizátorokból és/vagy utóhalogénezésből származó halogént tartalmaznak, például a - katalizáló hatású és/vagy hordozó komponensként valamilyen halogéntartalmú vegyületet tartalmazó - Zieglerkatalizátorral előállított olefin polimerek és kopolimerjeik, valamint a klórozott polietilén; az olyan halogénés/vagy savtartalmú, hőre lágyuló gyanták, például AS, ABS (akril-nitril-butadién-sztirol) gyanták, poliakrilátok és polimetakrilátok, amelyeket egy halogént és/vagy savat - például kénsavat, bór-trifluoridot, ón-tetrakloridot vagy sósavat - tartalmazó katalizátorral állítottak elő; halogéntartalmú, hőre lágyuló gyanták, például olyan polimerkeverékek, amelyek vinilklorid polimereket és kopolimereket, valamint egy vinil-klorid gyantát tartalmaznak; halogéntartalmú, hőre lágyuló gyanták, például klórozott vinil-klorid polimerek és kopolimerek; továbbá olyan halogén- és/vagy savtartalmú, hőre lágyuló gyanták, amelyeknek halogén- és/vagy savtartalma egy katalizátorból és/vagy monomerből és/vagy utóhalogénezésből származik, például az ilyen anyagokat tartalmazó gyantakeverékek.
Bár az említett szemcsés hidrotalkit olyan tulajdonságokat mutat, hogy egy gyantába bekeverve kitűnő hőállóságú sajtolt cikkek előállítására alkalmas, és a gyantában igen kis mennyiségű hidrotalkitnak kell jelen lennie, a szemcsék tulajdonságaival szemben támasztott követelmények növekedése folytán még mindig vannak megoldandó problémák.
Nagyon fontos tehát, hogy a szemcsés hidrotalkit a hővel és ultraibolya fénnyel szemben kiváló stabilitást adjon a gyantának.
E követelmények kielégítésére további kutatásokat folytattunk, és azt találtuk, hogy bizonyos, a hidrotalkitszemcsékben szennyezésként jelen levő fémvegyületek mennyisége és a szemcsék alakja befolyásolja a hőkárosodást és a fizikai tulajdonságokat, és ha ezeket a speciális értékeket bizonyos korlátok között tartjuk, akkor kiváló hőkárosodás-gátló szert kaphatunk.
Annak ellenére, hogy a szemcsés hidrotalkitot mint gyantaadalékot ipari méretekben gyártják, különböző, főleg az alapanyagokból származó idegen anyagok vannak benne jelen szilárd oldat vagy szennyeződés alakjában.
A szemcsés hidrotalkit ipari előállításához fő kiindulási anyagként magnézium-, alumínium- és alkálifémtartalmú anyagokat használnak, amelyek nagyrészt a természetben előforduló anyagok vagy azok feldolgozási termékei. Ezeket az anyagokat - amelyek sokféle fém- és nemfém-vegyületet tartalmaznak - a felhasználás előtt a költségek által megszabott mértékben tisztítják. Ennek ellenére lehetetlen elkerülni sokféle szennyeződés beépülését.
A szemcsés hidrotalkit előállítása során nem kerülhető el teljes mértékben a különböző berendezések, például reaktorok, tartályok, szállítóvezetékek, kristályosító és őrlőberendezések anyagából származó fémek kioldódása és beépülése.
Meghatároztuk, hogy a hidrotalkitban jelen lévő sokféle szennyeződés közül - amelyek a kiindulási anyagokból származnak, és az előállítás során épülnek be - melyek azok a komponensek, amelyek a gyanta sajtolása során a hőkárosodást és a tulajdonságok romlását vagy a sajtolt cikk hőkárosodását befolyásolják, és vizsgálatokat végeztünk ezen komponensekre és mennyiségeikre vonatkozóan. A kutatás arra az eredményre vezetett, hogy ha a különféle idegen anyagok között vas- és mangánvegyületek akár csak nyomokban is jelen vannak szennyeződés vagy szilárd oldat alakjában, ezek befolyásolják a gyanta hőkárosodását.
A találmány szerinti szemcsés hidrotalkitra vonatkozóan azt is megállapítottuk, ezek a speciális szennyezések akkor is jelentős hatást fejtenek ki a hőkárosodásra, ha összességüket tekintve egy bizonyos előre megadott értéknél kisebb mennyiségben vannak jelen, és hogy a hidrotalkitszemcsék átmérője és fajlagos felülete is befolyásolja a hőkárosodást. Tehát olyan gyantakészítmény előállításához, amely hő hatására nagyon kevéssé károsodik, az kell, hogy (i) a hidrotalkitszemcsékben jelen lévő speciális fémszennyezések mennyisége bizonyos előre megadott értékeknél kisebb vagy azokkal egyenlő legyen, (ii) a hidrotalkitszemcsék átlagos másodlagos átmérője egy előre megadott értéknél kisebb vagy azzal egyenlő legyen (ez azt jelenti, hogy a szemcsék csak kismértékben tapadnak össze), és (iii) a hidrotalkitszemcsék meghatározott fajlagos felületűek legyenek (vagy jó kristályformában legyenek jelen).
HU 227 365 Β1
A találmány tárgya tehát hidrotalkitszemcsék alkalmazása műgyanta hőkárosodásának gátlására a műgyanta termikus sajtolása során, ahol (i) a hidrotalkitszemcsék kémiai összetétele megfelel az (1) általános képletnek [(Mg)y(Zn)z]1_x(AI)x(OH)2(An-)x/n-mH2O, amelyben An_ jelentése legalább egy, n vegyértékű anion, és x, y, z és m értékei pedig eleget tesznek az alábbi kifejezéseknek:
0,1<x<0,5, y+z=1, 0,5<y<1 0<z<0,5, 0<m<1;
(ii) a hidrotalkitszemcsék átlagos másodlagos átmérője lézerdiffrakciós szórással mérve 2 pm vagy kisebb;
(iii) a hidrotalkitszemcsék fajlagos felülete BET-módszerrel mérve 1 és 30 m2/g közötti; és (iv) a hidrotalkitszemcsék a fémekben (vas+mangán) kifejezve összesen 0,02 tömeg% vagy kevesebb vasés mangánvegyületet tartalmaznak.
Az alábbiakban a találmányt részletesebben ismertetjük.
A találmány szerinti hidrotalkitszemcsék kémiai összetétele az (1) általános képlettel írható le:
[(Mg)y(Zn)J1_x(AI)x(OH)2(A°-)x/r1 mH20. (1)
A képletben An_ jelentése legalább egy n vegyértékű anion, például klorát-, szulfát- vagy karbonátion, ezek közül előnyös a karbonátion.
Az (1) általános képletben y és z együttes értéke 1, és x értéke 0,1 <x<0,5, előnyösen 0,2<x<0,4.
Továbbá y értéke 0,5<y<1, előnyösen 0,7<y<1; z értéke 0<z<0,5, előnyösen 0<z<0,3; és m értéke 0<m<1, előnyösen 0<m<0,7.
A találmány szerinti hidrotalkitszemcsék átlagos másodlagos átmérője lézerdiffrakciós szórással mérve 2 pm vagy kisebb. Ennek eléréséhez az szükséges, hogy a szemcsék többsége ne primer szemcsék összetapadásával létrejött agglomerátum, hanem primer szemcse legyen. A hidrotalkitszemcsék átlagos másodlagos átmérője előnyösen 0,4 és 1,0 pm közé esik.
Az egyes hidrotalkitszemcsék BET-módszerrel meghatározott fajlagos felülete 1 és 30 m2/g közé, előnyösen 5 és 20 m2/g közé esik. Ezenkívül előnyös, ha a hidrotalkitszemcsék BET-módszerrel meghatározott fajlagos felülete és Blaine-módszerrel meghatározott fajlagos felülete úgy aránylik egymáshoz, mint 1:6. Még előnyösebben ez az arány 1:3, mert az ilyen szemcsék kitűnően diszpergálhatók a gyantában.
Továbbá a találmány szerinti hidrotalkitszemcsék szennyezésként vas- és mangánvegyületeket tartalmaznak, a fémekben (vas+mangán) kifejezve összesen 0,02 tömeg% vagy kisebb, előnyösen 0,01 tömeg0/;) vagy kisebb mennyiségben.
Mint mondottuk, a találmány szerinti hidrotalkitszemcsékben szennyezésként jelen lévő vas- és mangánvegyületeknek a fémekben (vas+mangán) kifejezett összes mennyisége a fenti határok közé esik. Előnyösen a vasvegyület mellett jelen lévő összes nehézfémvegyület mennyisége - beleértve a kobalt-, króm-, réz-, vanádium- és nikkelvegyületeket - a fémekben kifejezve a fent megadott tartományba esik. Ez azt jelenti, hogy igen előnyös, ha a hidrotalkitszemcsék vas-, mangán-, kobalt-, króm-, réz-, vanádium- és nikkeltartalma a fémekben kifejezve összesen 0,02 tömeg% vagy kisebb, még előnyösebben 0,01 tömeg% vagy kisebb.
Amint a hidrotalkitszemcsékben jelen lévő vas- és mangánvegyületek együttes mennyisége növekszik, ezek a vegyületek csökkentik a gyantakészítmény hőstabilitását. Ahhoz azonban, hogy a készítmény kiváló hőstabilitású legyen, és fizikai tulajdonságai se romoljanak, nem elegendő, ha a vas- és mangánvegyületek együttes mennyisége a fenti tartományba esik; az is szükséges, hogy a hidrotalkitszemcsék átlagos másodlagos átmérője és fajlagos felülete is kielégítse a fent megadott követelményeket. Ha a hidrotalkitszemcsék átlagos másodlagos átmérője a fenti értéknél nagyobb, akkor olyan problémák lépnek fel, hogy a hidrotalkitszemcsék a nem megfelelő diszpergálhatóság következtében a gyantában kiválnak, továbbá romlik a halogénnel szemben mutatott semlegesítő hatás, a hőstabilitás, a mechanikai szilárdság és a külső megjelenés. Ha pedig az egyes hidrotalkitszemcsék BET-módszerrel meghatározott fajlagos felülete 30 m2/g-nál nagyobb, akkor csökken a hidrotalkitszemcsék diszpergálhatósága a gyantában, és a hőstabilitás is romlik.
Tehát ha a hidrotalkitszemcsék (i) összetétele az (1) általános képletnek megfelelő, (ii) átlagos másodlagos átmérőjük, (iii) fajlagos felületük és (iv) vas- és mangántartalmuk (vagy az a mennyiség, amit ezen fémekből más nehézfémekkel együtt tartalmaznak) a fent megadott tartományokba esik, akkor olyan jó minőségű gyantaadalékot kapunk, amely a gyantával való kompatibilitás, a diszpergálhatóság és tapadásmentesség követelményeinek, a gyanta sajtolhatóságával és feldolgozhatóságával, valamint a sajtolt cikk külső megjelenésével, mechanikai szilárdságával és hőstabilitásával kapcsolatos követelményeknek megfelel.
A találmány szerint alkalmazott szemcsés hidrotalkit előállítására bármilyen módszer használható, amennyiben a kapott termék a fenti (i)-(iv) követelményeknek eleget tesz. A szemcsés hidrotalkit előállításához szükséges nyersanyagok és gyártási körülmények ismertek, a hidrotalkitszemcsék lényegében ismert (például a JP-B 46-2280 számú japán és a megfelelő 3,650,704 számú amerikai egyesült államokbeli; a JP-B 47-32198 számú japán és a megfelelő 3,879,525 számú amerikai egyesült államokbeli; a JP-B 50-30039, JP-B 48-29477 és JP-B 51-29129 számú japán szabadalmi leírásban ismertetett) módon állíthatók elő.
A szemcsés hidrotalkit ipari előállításához használt nyersanyagok közé tartozik például az alumínium-szulfát és alumínium-hidroxid, mint alumínium-nyersanyag, a magnézium-klorid (sóoldat vagy sófőző anyalúg alakjában), mint magnézium-nyersanyag, és a mészkő (vagy annak valamilyen oltott terméke), mint alkálifémnyersanyag. Ezek többsége természetes anyag vagy egy természetben előforduló anyag feldolgozási terméke.
HU 227 365 Β1
Amint a későbbiekben leírjuk, a szemcsés hidrotalkit ipari nyersanyagainak többsége jelentős mennyiségű idegen fémvegyületet, például vas- és mangánvegyületet tartalmaz. Az ilyen nyersanyagokból előállított hidrotalkitszemcsék ezeket az idegen fémvegyületeket szilárd oldat vagy szennyezés alakjában tartalmazzák, és egyszerű eszközökkel nem távolíthatók el belőlük.
De még olyan nyersanyagok alkalmazása esetén is, amelyek csak kevés idegen fémvegyületet tartalmaznak (ezek általában drágák), a szemcsés hidrotalkit nagy mennyiségben, ipari méretekben történő előállítása során elkerülhetetlen a különböző berendezések -például reaktorok, tartályok, szállítóvezetékek, kristályosító, őrlő- és szárítóberendezések - anyagából származó komponensek beépülése. Minthogy a gyártási műveletek között szerepel egy lúgos körülmények között végrehajtott reakció és egy hosszú ideig tartó hevítéssel végzett öregítés, a szennyező fém-, például vasvegyületek beépülése csak akkor kerülhető el, ha különös figyelmet fordítunk a berendezések anyagainak megválasztására.
Tehát a találmány megvalósítása során ügyelni kell arra, hogy olyan hidrotalkitszemcséket alkalmazzunk, amelyek rendkívül kevés vas- és mangánvegyületet tartalmaznak. Ehhez a következők szükségesek: (i) a nyersanyagokból el kell távolítani a szennyező fém-, például vas- és mangánvegyületeket, vagy olyan nyersanyagokat kell választani és használni, amelyek ezekből a szennyező fémvegyületekből keveset tartalmaznak, és (ii) olyan anyagokból készült berendezéseket kell használni, amelyekből a szemcsés hidrotalkit gyártása során a szennyező fémvegyületek csak igen kis mértékben oldódnak ki.
A 3,650,704 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás olyan szemcsés hidrotalkitot ismertet, amely 30 ppm vagy kevesebb nehézfémszennyezést tartalmaz. Ez egy speciális, erősen tisztított szemcsés hidrotalkit, amelyet embereknek gyomorsav-közömbösítő szerként való beadás céljára szintetizálnak, és nagy a savközömbösítő hatása. A leírás szerint (2. oldal 31. sor-3. oldal 24. sor) a nyersanyagok gondos megválasztásával meg lehet akadályozni az emberi szervezetre káros szennyezések beépülését. A leírás azonban nem részletezi, hogy milyen nyersanyagokat kell választani, csak azt adja meg, hogy a gyógyszerként használható szemcsés hidrotalkit mennyi nehézfémszennyezést tartalmazhat. A szemcsés hidrotalkitot speciális nyersanyagokból speciális, kisméretű berendezésekkel állítják elő (például egy üvegedény és egy üveggel bélelt berendezés).
A jelen találmányhoz a szemcsés hidrotalkitot úgy állítjuk elő, hogy a nyersanyagokból a szennyező fém-, például vas- és mangánvegyületeket eltávolítjuk, vagy olyan nyersanyagokat választunk, amelyek ezekből a szennyező fémvegyületekből keveset tartalmaznak. A szemcsés hidrotalkit előállításához alkálifémekkel és savakkal szemben ellenálló anyagokból készült berendezéseket kell választani, amelyekből vasés mangánvegyületek, különösen vasvegyületek alig oldódnak ki.
A találmány szerinti szemcsés hidrotalkit egy gyantaadalék, amelyet ipari területen, nagy mennyiségekben használnak, tehát olcsónak kell lennie. Ezért az nem tanácsos, hogy minden alumínium-, magnéziumés alkálifém-nyersanyagot megtisztítsunk, mert ez jelentősen megnövelné a költségeket.
A találmány szerinti szemcsés hidrotalkit előállításával - amely vas- és mangánvegyületeket gyakorlatilag nem tartalmaz, továbbá szemcseátmérője és fajlagos felülete adott értékhatárok közé esik - egy olyan gyantaadalékot kapunk, amely a gyanta minőségét javítja, illetve annak jó hőállóságát és ütőszilárdságát megőrzi.
A találmány szerinti szemcsés hidrotalkit előállításához magnéziumforrásként használhatunk sós vizet vagy sófőző anyalúgot a vas- és mangánvegyületek tisztítással történő eltávolítása után, alumíniumforrásként pedig ipari alumínium-szulfátot vagy alumíniumkloridot.
Alkálifémforrásként használhatunk ipari nátriumhidroxidot; a mészkő nem előnyös, mert nehezen tisztítható. A karbonátionok forrásaként használhatunk nátrium-karbonátot vagy ipari szénsavgázt. Az egyes nyersanyagok összetételét - különös tekintettel a vasés mangántartalomra - a későbbi referenciapéldákban részletesen ismertetjük.
A találmány megvalósításában használt szemcsés hidrotalkitot vagy közvetlenül keverjük össze a műgyantával, vagy pedig a szemcséknek egy felületkezelő szerrel végzett kezelése után. Általában előnyösebb az utóbbi megoldás.
Felületkezelő szerként a nagy szénatomszámú zsírsavak, az anionos felületaktív anyagok, a foszfátok, a (szilán-, titánét- és alumíniumalapú) kapcsolóreagensek, valamint a polialkoholoknak zsírsavakkal képzett észterei közül választott egy vagy több anyagot alkalmazhatunk.
Az előnyösen alkalmazható felületkezelő szerek közé tartoznak a 10 vagy több szénatomos zsírsavak, például a sztearinsav, palmitinsav, laurinsav és behénsav; a nagy szénatomszámú zsírsavak alkálifémsói; a nagy szénatomszámú alkoholok - például sztearil-alkohol és oleil-alkohol - kénsav-észtereinek sói; anionos felületaktív anyagok, például polietilénglikol-éterek kénsav-észtereinek sói, amidkötéses kénsav-észterek sói, észterkötéses kénsav-észterek sói, észterkötéses, amidkötéses és éterkötéses szulfonátok, éterkötéses, észterkötéses és amidkötéses alkil-aril-szulfonátok; foszfátok, így az ortofoszforsavnak vagy például az ortofoszforsav oleil-alkohollal vagy sztearil-alkohollal vagy ezek keverékével képzett mono- vagy diésztereinek savanyú vagy bázisos fémsói és aminsói; a szilánalapú kapcsolóreagensek, például vinil-etoxi-szilán, vinil-trisz(2-metoxi-etoxi)-szilán, γ-metakril-oxi-propil-trimetoxi-szilán, γ-amino-propil-trimetoxi-szilán, β-(3,4epoxi-ciklohexil)-etil-trimetoxi-szilán, γ-glicidoxi-propiltrimetoxi-szilán és γ-merkaptopropil-trimetoxi-szilán; titanát-alapú kapcsolóreagensek, például izopropil-triizosztearoil-titanát, izopropil-trisz(dioktil-pirofoszfát)-titanát, izopropil-tri-[N-(amino-etil)-(amino-etiI)]-titanát és
HU 227 365 Β1 izopropil-tridecil-benzolszulfonil-titanát; az alumíniumalapú kapcsolóreagensek, például aceto-alkoxi-alumínium-diizopropilát; valamint a többértékű alkoholoknak zsírsavakkal képzett észterei, például a glicerin-monosztearát és glicerin-monooleát.
A hidrotalkitszemcsék bevonását a fenti felületkezelő szerek alkalmazásával, valamilyen egyszerű nedves vagy száraz eljárással végezzük. A nedves eljárás például abból áll, hogy a hidrotalkitszemcsék szuszpenziójához folyadék vagy emulzió alakjában hozzáadjuk a felületkezelő szert, és a kétféle anyagot legfeljebb 100 °C körüli hőmérsékleten mechanikus úton alaposan összekeverjük. A nedves eljárás pedig abból áll, hogy a hidrotalkitszemcsékhez erőteljes keverés közben - például Henschel keverőgépben - hozzáadunk egy folyadék, emulzió vagy szilárd anyag alakú felületkezelő szert, majd ezeket melegítéssel vagy anélkül alaposan összekeverjük. A felületkezelő szerből alkalmas mennyiséget használunk, ez a hidrotalkitszemcsék tömegére számítva előnyösen körülbelül 10 tömeg% vagy kevesebb.
A felületkezelés után a szemcsés hidrotalkiton elvégezhetjük azokat az alkalmasan megválasztott műveleteket - például vizes mosás, vízmentesítés, granulálás, szárítás, őrlés vagy osztályozás -, amelyek szükségesek ahhoz, hogy késztermék legyen belőle. A találmány szerinti szemcsés hidrotalkitot összekeverjük egy gyantával, 100 tömegrész gyantára számítva 0,001 és 10 tömegrész közötti, előnyösen 0,01 és 5 tömegrész közötti mennyiségben.
A műgyanta, amelybe a találmány szerinti szemcsés hidrotalkitot bekeverjük, rendszerint egy sajtolt tárgyak készítésére használatos, hőre lágyuló műgyanta. Ilyenek például a 2-8 szénatomos olefinek (α-olefinek) polimerjei és kopolimerjei - mint például polietilén, polipropilén, etilén/propilén kopolimer, polibutén és poli(4-metilpentén-1)-, az ilyen olefinek diénekkel képzett kopolimerjei, az etilén-akrilát kopolimer, polisztirol, ABS gyanta, AAS gyanta, AS gyanta, MBS gyanta, etilén-(vinilklorid) kopolimer gyanta, etilén-(vinil-acetát) kopolimer gyanta, etilén-(vinil-klorid)-(vinil-acetát) oltott polimer gyanta, poli(vinilidén-klorid), poli(vinil-klorid), klórozott polietilén, klórozott polipropilén, (vinil-klorid)/propilén kopolimer, vinil-acetát gyanta, fenoxi gyanta, poliacetálok, poliamidok, poliimidek, polikarbonátok, poliszulfonok, poli(fenilén-oxid), poli(fenilén-szulfid), poli(etilén-tereftalát), poli(butilén-tereftalát) és az akrilgyanták.
A fenti hőre lágyuló gyanták közül előnyösek azok, amelyeknek a szemcsés hidrotalkit kiváló hőállóságot ad, és biztosítja a mechanikai szilárdság megtartását. Ilyenek például a poliolefinek, ezek kopolimerjei és a halogéntartalmú poliolefingyanták, így a polipropilénalapú gyanták, például a polipropilén homopolimer és az etilén/propilén kopolimer; a polietilénalapú gyanták, például a nagy sűrűségű polietilén, kis sűrűségű polietilén, ultra-kissűrűségű polietilén, az ÉVA [etilén-(vinilacetát) gyanta], EEA [etilén-(etil-akrilát) gyanta], EMA [etilén-(metil-akrilát) kopolimer gyanta], EAA (etilén-akrilsav kopolimer gyanta), és az ultranagy molekulatömegű polietilén; valamint a 2-6 szénatomos olefinek (α-olefinek) polimerjei és kopolimerjei, például a polibutén és poli(4-metil-pentén-1). Ezek közül a találmány szerinti készítményben különösen jól használható a polietilén, polipropilén, polibutén, poli(4-metil-pentén-1) és kopolimerjeik. Bár ezek a poliolefinek tartalmaznak a polimerizációs katalizátorból származó halogént, a találmány szerinti készítményben alkalmazott hidrotalkit rendkívül hatásosan nyomja el a halogén hőkárosodást okozó hatását. A találmány szerinti készítmény a vinil-kloridnál és kopolimerjeinél is hatásosan gátolja a hőkárosodást.
Műgyantaként használhatók továbbá hőre keményedő gyanták, például epoxigyanták, fenolgyanták, melamingyanták, telítetlen poliésztergyanták, alkidgyanták és karbamidgyanták, valamint műkaucsukok, például EPDM, butilkaucsuk, izoprénkaucsuk, SBR, NBR vagy klórszulfonált polietilén.
A találmány szerinti készítmény előállításakor a hidrotalkitszemcsék és a gyanta összekeveréséhez használható eszközök köre nem különösebben korlátozott. így például a szemcsés hidrotalkitot a gyantakeverék más komponenseivel együtt vagy azoktól külön keverhetjük be a gyantába a lehető legegyenletesebben, ugyanazokkal az ismert eszközökkel, amelyeket általában egy stabilizátor vagy töltőanyag bekeveréséhez használunk. A komponensek összekeveréséhez használhatunk ismert keverőberendezéseket - mint például spirálszalagos keverő, nagy sebességű keverő, gyúrókeverő, pelletizáló vagy extruder -, vagy a keverést megoldhatjuk úgy, hogy a polimerizáció után kapott sűrű szuszpenzióhoz hozzáadjuk egy hatóanyagként hidrotalkitszemcséket tartalmazó hőkárosodás-gátló szer szuszpenzióját, majd ezeket összekeverjük, és az így kapott anyagot megszárítjuk.
A hőálló gyantakészítmény a fenti komponenseken kívül más általánosan használt adalék anyagokat is tartalmazhat. Ilyenek például az antioxidánsok, az ultraibolya fényt kiszűrő szerek, az antisztatikumok (feltöltődési gátló szerek), pigmentek, habosítószerek, lágyítók, töltő- és erősítőanyagok, halogénezett szerves gyulladásgátlók, térhálósító szerek, optikai stabilizátorok, az ultraibolya fényt elnyelő szerek, síkosítószerek, egyéb szervetlen vagy szerves hőstabilizátorok és hasonló anyagok.
Az alábbi példák a találmány részletes ismertetésére szolgálnak. A gyantakészítményben jelen lévő adalék anyagok mennyiségét 100 tömegrész gyantára vonatkoztatott tömegrészben adjuk meg.
A példákban megadott (1) átlagos másodlagos szemcseátmérőt, (2) a BET-módszerrel meghatározott fajlagos felületet (3) a Blaine-módszerrel meghatározott fajlagos felületet, (4) a hidrotalkitszemcsék fémtartalmát és (5) a sajtolt cikk Izod ütőszilárdságát az alábbi módszerekkel mértük.
(1) A másodlagos hidrotalkitszemcsék átlagos másodlagos szemcseátmérője
Ennek méréséhez és számításához a LEEDS &
NORTHRUP INSTRUMENTS CO., LTD. MICROTRAC szemcseméret-elemző készülékét használtuk.
HU 227 365 Β1
700 mg pormintát hozzáadunk 70 ml 0,2 tömeg%-os vizes nátrium-hexametafoszfát-oldathoz, és ultrahanggal (NISSEI INDUSTRIAL CO., LTD, Model US-300) 3 perc alatt szétdiszpergáljuk benne. Az így kapott szuszpenzióból 2-4 ml-t betöltünk a fenti szemcseméret-elemző 5 készülék mintakamrájába, amely 250 ml gázmentesített vizet tartalmaz. Ezután a készülékkel 3 percig cirkuláltatjuk a szuszpenziót, majd mérjük a szemcseméret-eloszlást. A mérést összesen kétszer végezzük el, a mérésekkel kapott másodlagos szemcseátmérők kumulatív 10 görbéin meghatározzuk az 50%-hoz tartozó értékeket, és ezeknek a számtani középértéke adja meg a minta átlagos másodlagos szemcseátmérőjét.
(2) A hidrotalkitszemcsék BET-módszerrel 15 meghatározott fajlagos felülete A mérést a JIS Z8830 előírásai szerint végeztük.
(3) A hidrotalkitszemcsék Blaine-módszerrel meghatározott fajlagos felülete
A mérést a fajlagos felület meghatározására a JIS R5201 számú szabványban leírt Blaine-módszerrel végeztük.
(4) A hidrotalkitszemcsék fémtartalma
Az elemzést ICP-MS-sel (indukciós plazma tömegspektrometriával) végeztük.
(5) Izod ütőszilárdság
A mérést a JIS K7110 előírásai szerint végeztük.
1-7. referenciapélda
Az alábbiakban bemutatjuk mindazon nyersanyagok összetételét, amelyeket 1-7. referenciapéldákban a szemcsés hidrotalkit előállításához használtunk.
1. nyersanyag: tisztítatlan sós víz 2. nyersanyag: tisztított sós víz 3. nyersanyag: sófőző anyalúg 4. nyersanyag: alumínium-szulfát 5. nyersanyag: cink-klorid
MgCI2 g/l 314,6 312,1 168,2
CaCI2 g/l 68,3
ZnCI2 g/l 572,7
AI2O3 9/1 106,8
Fe mg/l 89,2 <1 <1 10 <1
Mn mg/l 3,5 <1 <1 <0,5 13,9
6. nyers anyag: nátrium-hidroxid vizes oldata 7. nyersanyag: nátrium-karbonát 8. nyersanyag: oltott mész 9. nyersanyag: víz 10. nyersanyag: nátrium-sztearát
NaOH % 48,7
NaCO3 % 99,9
Ca(OH)2 % 96,1
C17H36COONa % 93,4
Fe mg/l 0,001 0,002 0,07 <0,0001 0,0003
Mn mg/l <0,0001 <0,0001 0,003 <0,0001 <0,0001
11. nyersanyag: alumínium-hidroxid
AI(OH)3 % 99,7
Fe % 0,0035
Mn % 0,0001
1. referenciapélda
Egy koncentrációbeállító tartályba tisztított sós vizet 50 (2. nyersanyag) és alumínium-szulfátot (4. nyersanyag) vittünk be egy olyan (A) vegyes vizes oldat előállítására, amelyben a magnézium koncentrációja 1,95 mol/l, az alumíniumé pedig 0,847 mol/l. Egy másik koncentrációbeállító tartályba nátrium-hidroxidot (6. nyers- 55 anyag) töltöttünk, és egy (B) vizes oldat előállítására amelyben a nátrium-hidroxid koncentrációja 3 mol/l, a nátrium-karbonáté pedig 0,23 mol/l - por alakú nátrium-karbonátot (7. nyersanyag) és vizet (9. nyersanyag) adtunk hozzá. 60
Egy vizet tartalmazó reaktorba keverés közben egyidejűleg beinjektáltunk 1,18 liter (A) vegyes vizes oldatot és 2,2 liter (B) vizes oldatot oly módon, hogy a tartózkodási idő 60 perc legyen, így megkaptuk a hidrotalkit reakciókeveréket. Ebből 800 litert gyűjtöttünk össze, és autoklávban 170 °C-on, keverés közben 6 órán át öregítettük. Az így kapott reakciókeveréket lehűlés után átvittük egy felületkezelő tartályba, keverés közben 80 °C-ra melegítettük, a tartályba kis részletekben beinjektáltuk 2 kg nátrium-sztearátnak (10. nyersanyag) 50 liter meleg vízzel készített, 80 °C-ra melegített oldatát, majd a kapott keveréket 30 percig kever6
HU 227 365 Β1 tűk, hogy a felületkezelés teljesen végbemenjen. A szilárd anyagot leszűrtük, mostuk, meleg levegős szárítóval szárítottuk, és kalapácsos malomban megőrölve mintát készítettünk belőle.
Az így kapott hidrotalkit elemzése az alábbi összetételt mutatja: Mg0 7AI0 3(OH)2(CO3)015Ό,5Η2Ο.
A hidrotalkit összes vas- és mangántartalma a fémekben kifejezve 0,002 tömeg%, BET-módszerrel meghatározott fajlagos felülete 10,4 m2/g.
Az alkalmazott berendezések az alábbi anyagokból készültek:
nyersanyagtartály (a sós vízhez): FRP-vel bélelt SUS 304 nyersanyagtartály (az alumínium-szulfáthoz): FRPvel bélelt SUS 304 koncentrációbeállító tartály (a sós víz+alumíniumszulfáthoz): FRP-vel bélelt SUS 304 nyersanyag-tartály (a nátrium-hidroxidhoz): SUS 304 koncentrációbeállító tartály (a nátrium-hidroxid+nátrium-karbonáthoz): SUS 304 szállítóvezeték (a só- és vegyes oldathoz): PVCcső szállítóvezeték (a nátrium-hidroxid- és vegyes oldathoz): SUS 304 szállítóvezeték (a hidrotermálisán kezelt anyaghoz): SUS316L reaktor és autokláv: Hastelloy C276-tal bélelt SUS 304 keverő: SUS316L szűrő, szárító és malom: SUS 304.
A természetes föld alatti sós víz tisztítása
A fenti tisztított sós vizet (2. nyersanyag) természetes sós víz (1. nyersanyag) tisztításával kaptuk a következő módon:
A föld alól kinyert természetes sós vízben a vas és a mangán például két vegyértékű ionok, három vegyértékű ionok vagy kolloidális vas alakjában van jelen. A vas és mangán eltávolítására a sós vizet levegőztetéssel, majd klórral oxidáltuk. A kapott oxidokat kicsapás után szűréssel eltávolítva megkaptuk a tisztított sós vizet (2. nyersanyag).
2. referenciapélda
Hidrotalkit reakciókeveréket állítottunk elő az 1. referenciapéldában megadott nyersanyagok, koncentrációk és berendezések alkalmazásával, csak annyi eltéréssel, hogy tisztított sós víz helyett tisztítatlan sós vizet (1. nyersanyag) használtunk.
A reakciókeverékből 800 litert gyűjtöttünk össze, ezt öregítettük, majd az 1. referenciapélda szerinti módon elvégeztük a nátrium-sztearátos felületkezelést, és az anyagból mintát készítettünk.
Az így kapott hidrotalkit elemzése az alábbi összetételt mutatja: Mg0 7AI0 3(OH)2(CO3)015Ό,5Η2Ο.
A hidrotalkit összes vas- és mangántartalma 0,028 tömeg%, BET-módszerrel meghatározott fajlagos felülete 11 m2/g.
3. referenciapélda
Az 1. referenciapélda szerinti módon jártunk el, azzal a különbséggel, hogy az alkalmazott berendezések közül itt a reaktor, az autokláv és a felületkezelő tartály közepes és normálnyomású tartályokhoz használatos szén acéllemezből (SGP anyag, JIS G3118-1977) és minden szállítóvezeték vízvezeték- és gázszerelési szén acélcsőből (SGP anyag, JIS G3452-1984) készült.
Az így kapott hidrotalkit elemzése az alábbi összetételt mutatja: Mg0 7AI0 3(OH)2(CO3)015-0,55H2O.
A hidrotalkit összes vas- és mangántartalma 0,038 tömeg%, BET-módszerrel meghatározott fajlagos felülete 11 m2/g.
4. referenciapélda
A reakciót ugyanúgy és ugyanolyan berendezésekkel hajtottuk végre, mint az 1. referenciapéldában, azzal a különbséggel, hogy a nyersanyagok közül a tisztított sós víz helyett sófőző anyalúgot és cink-kloridot használtunk. A sófőző anyalúgot (3. nyersanyag) bevittük egy koncentrációbeállító tartályba, és annyi cinkkloridot (5. nyersanyag) és alumínium-szulfátot (4. nyersanyag) adtunk hozzá, hogy egy olyan vegyes vizes oldatot kapjunk, amelyben a magnéziumkoncentráció 1,05 mol/l, a cinkkoncentráció 0,42 mol/l, és az alumíniumkoncentráció 0,63 mol/l. A keverőtartályban kicsapódott kalcium-szulfátot leszűrtük, így egy (A) szűrletet kaptunk. Ezután egy másik koncentrációbeállító tartályba nátrium-hidroxidot (6. nyersanyag) vittünk be, és egy (B) vizes oldat előállítására - amelyben a nátrium-hidroxid koncentrációja 3 mol/l, a nátrium-karbonáté pedig 0,225 mol/l - por alakú nátrium-karbonátot (7. nyersanyag) és vizet (9. nyersanyag) adtunk hozzá.
Egy vizet tartalmazó reaktorba keverés közben egyidejűleg beinjektáltunk 1 liter (A) oldatot és 1,4 liter (B) oldatot oly módon, hogy a tartózkodási idő 60 perc legyen, így megkaptuk a hidrotalkit reakciókeveréket.
Ebből 800 litert gyűjtöttünk össze, és autoklávban 140 °C-on, keverés közben 6 órán át öregítettük. Az így kapott reakciókeveréket lehűlés után átvittük egy felületkezelő tartályba, keverés közben 80 °C-ra melegítettük, a tartályba kis részletekben beinjektáltuk 1,3 kg nátrium-sztearátnak (10. nyersanyag) 50 liter meleg vízzel készített, 80 °C-ra melegített oldatát, majd a kapott keveréket 30 percig kevertük, hogy a felületkezelés teljesen végbemenjen. A szilárd anyagot leszűrtük, mostuk, újraszuszpendáltuk, majd permetezéssel szárítottuk, és mintát készítettünk belőle.
Az így kapott hidrotalkit elemzése az alábbi összetételt mutatja: Mg0 5AI0 2(OH)2(CO3)015O,55H2O.
A hidrotalkit összes vas- és mangántartalma a fémekben kifejezve 0,008 tömeg%, BET-módszerrel meghatározott fajlagos felülete 7,1 m2/g.
5. referenciapélda
200 g/l koncentrációjú kalcium-hidroxid-szuszpenzió előállítására mészkőből kapott oltott meszet (8. nyersanyag) töltöttünk be egy koncentrációbeállító tartályba. Közben egy másik koncentrációbeállító tartályba tisztí7
HU 227 365 Β1 tott sós vizet (2. nyersanyag) töltöttünk, és 2 mol/l magnéziumkoncentrációjú vizes oldat előállítására vizet (9. nyersanyag) adtunk hozzá. A magnéziumtartalmú vizes oldatot átvittük egy reaktorba, és 1 liter oldathoz keverés közben kis részletekben hozzáadtunk 0,726 liter vizes kalcium-hidroxid-oldatot. Az így kapott magnéziumhidroxid-szuszpenziót leszűrtük, vízzel mostuk, majd újraszuszpendáltuk annyi víz hozzáadásával, hogy 50 g/l koncentrációjú magnézium-hidroxid-szuszpenziót kapjunk. 229,4 liter ilyen szuszpenzióhoz keverés közben hozzáadtunk 35,1 liter cink-kloridot (5. nyersanyag) és 70,9 liter alumínium-szulfátot (4. nyersanyag), majd kis részletekben beinjektáltunk 327,9 liter 3 mol/l koncentrációjú nátrium-hidroxid-oldatot, amely 7,83 kg nátriumkarbonátot is tartalmazott. Az így kapott vegyes szuszpenzióhoz vizet adva 800 liter vizes oldatot készítettünk, majd ezt autoklávban 150 °C-on, keverés közben 6 órán át öregítettük. A kapott hidrotalkitszuszpenziót lehűlés után átvittük egy felületkezelő tartályba, keverés közben 80 °C-ra melegítettük, a tartályba kis részletekben beinjektáltuk 0,75 kg nátrium-sztearát (10. nyersanyag) 50 liter meleg vízzel készített, 80 °C-ra melegített oldatát, majd a kapott keveréket 30 percig kevertük, hogy a felületkezelés végbemenjen. A szilárd anyagot leszűrtük, mostuk, meleg levegővel szárítottuk, majd megőröltük, és mintát készítettünk belőle.
A reaktor, az autokláv és a felületkezelő tartály közepes és normálnyomású tartályokhoz használatos szén acéllemezből (SGP anyag, JIS G3118-1977) és minden szállítóvezeték vízvezeték- és gázszerelési szén acélcsőből (SGP anyag, JIS G3452-1984) készült.
A kapott hidrotalkit elemzése az alábbi összetételt mutatja:
^9o,4Zno,3Alo,2(OH)2(C03)0 i5O,55H2O.
A hidrotalkit összes vas- és mangántartalma 0,058 tömeg%, BET-módszerrel meghatározott fajlagos felülete 16 m2/g.
6. referenciapélda
Egy koncentrációbeállító tartályba 200 g/l koncentrációjú kalcium-hidroxid-szuszpenzió előállítására mészkőből kapott oltott meszet (8. nyersanyag) töltöttünk be. Közben egy másik koncentrációbeállító tartályba tisztított sós vizet (2. nyersanyag) töltöttünk, és 2 mol/l magnéziumkoncentrációjú vizes oldat előállítására vizet (9. nyersanyag) adtunk hozzá. A magnéziumtartalmú vizes oldatot átvittük egy reaktorba, és 1 liter oldathoz keverés közben kis részletekben hozzáadtunk 0,726 liter vizes kalcium-hidroxid-oldatot. Az így kapott magnézium-hidroxid-szuszpenziót leszűrtük, vízzel mostuk, majd újraszuszpendáltuk annyi víz hozzáadásával, hogy 100 g/l koncentrációjú magnézium-hidroxidszuszpenziót kapjunk. A szuszpenzió 295,7 literéhez keverés közben hozzáadtunk 17,01 kg alumínium-hid50 roxidot (11. nyersanyag), 11,54 kg nátrium-karbonátot (7. nyersanyag) vízben oldva és annyi vizet (9. nyersanyag), hogy 800 liter vegyes szuszpenziót kapjunk.
A vegyes szuszpenziót autoklávban 180 °C-on, keverés közben 20 órán át öregítettük. Az így kapott hidrotalkitszuszpenziót lehűlés után átvittük egy felületkezelő tartályba, és 1,7 kg nátrium-sztearát hozzáadásával elvégeztük az 1. referenciapéldában leírt keveréses kezelést. Ugyanazokat a berendezéseket használtuk, mintáz 1. referenciapéldában.
A kapott hidrotalkit elemzése az alábbi összetételt mutatja:
Mgo,7Alo,3(OH)2(C03)015O,55H2O.
A hidrotalkit összes vas- és mangántartalma 0,048 tömeg%, BET-módszerrel meghatározott fajlagos felülete 7 m2/g, viszont a hidrotalkitszemcsék agglomerálódtak (összetapadtak).
7. referenciapélda
Egy koncentrációbeállító tartályba tisztított sós vizet (2. nyersanyag) és alumínium-szulfátot (4. nyersanyag) vittünk be egy olyan (A) vegyes vizes oldat előállítására, amelyben a magnézium koncentrációja 1,95 mol/l, az alumíniumé pedig 0,847 mol/l. Egy másik koncentrációbeállító tartályba nátrium-hidroxidot (6. nyersanyag) vittünk be, és egy (B) vizes oldat előállítására amelyben a nátrium-hidroxid koncentrációja 3 mol/l, a nátrium-karbonáté pedig 0,23 mol/l - por alakú nátrium-karbonátot (7. nyersanyag) és vizet (9. nyersanyag) adtunk hozzá.
Egy vizet tartalmazó reaktorba keverés közben egyidejűleg beinjektáltunk 1,18 liter (A) vegyes vizes oldatot és 2,2 liter (B) vizes oldatot oly módon, hogy a tartózkodási idő 60 perc legyen, így megkaptuk a hidrotalkit reakciókeveréket. Ebből a reakciókeverékből 800 litert átvittünk egy felületkezelő tartályba, keverés közben 80 °C-ra melegítettük, a tartályba kis részletekben beinjektáltuk 2 kg nátrium-sztearát (10. nyersanyag) 50 liter meleg vízzel készített, 80 °C-ra melegített oldatát, majd a kapott keveréket 30 percig kevertük, hogy a felületkezelés teljesen végbemenjen. A szilárd anyagot leszűrtük, mostuk, meleg levegővel szárítottuk, és megőrölve mintát készítettünk belőle.
Az így kapott hidrotalkit elemzése az alábbi összetételt mutatja:
Mgo,7Alo3(OH)2(C03)o 15'0,55H20.
A hidrotalkit összes vas- és mangántartalma a fémekben kifejezve 0,004 tömeg%, BET-módszerrel meghatározott fajlagos felülete 60 m2/g.
Ugyanazokat a berendezéseket használtuk, mint az
1. referenciapéldában.
Az alábbi táblázat az 1-7. referenciapéldákban kapott szemcsés hidrotalkit fémtartalmát és tulajdonságait mutatja.
Referenciapélda 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.
Vas tömeg% 0,0019 0,0265 0,0376 0,0072 0,0551 0,0490 0,0025
Mangán tömeg% 0,0004 0,0010 0,0007 0,0004 0,0030 0,0021 0,0004
HU 227 365 Β1
Táblázat (folytatás)
Referenciapélda 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.
Réz tömeg % <0,0001 <0,0001 <0,0001 <0,0001 <0,0001 0,0002 <0,0001
Nikkel tömeg% <0,0003 <0,0003 <0,0003 <0,0003 <0,0003 <0,0003 <0,0003
Kobalt tömeg% <0,0004 <0,0004 <0,0004 <0,0004 <0,0004 <0,0004 <0,0004
Vanádium tömeg% <0,0002 <0,0002 <0,0002 <0,0002 <0,0002 <0,0002 <0,0002
Króm tömeg% <0,0003 <0,0003 <0,0003 <0,0003 <0,0003 <0,0003 <0,0003
BET-módszerrel mért fajlagos felület, m1 2/g 10,4 10,7 11,3 7,1 16,0 7,4 60,0
Átlagos másodlagos szemcseátmérő, pm 0,4 0,6 0,8 0,5 1,8 1,2 4,7
BET-módszer/Blaine módszer aránya 1,95 1,96 2,18 1,75 2,54 2,21 16,2
8-9. referenciapélda
Egy másik módszerrel előállított hidrotalkitszemcsék összetételét és tulajdonságait mutatja az alábbi 20 táblázat.
Képlet Összes vasés mangántartalom (tömeg %) Átlagos másodlagos szemcseátmérő (pm) BET-módszerrel mért fajlagos felület (m2/g) BET-módszer/Blaine módszer (a fajlagos felületek aránya)
8. referenciapélda M9o,66AIo,34(OH)2(C03)0 ι7Ό.49Η2Ο 0,075 3,0 3 7,52
9. referenciapélda MQojAIq,3(OH)2(CO3)0 1sO,5H2O 0,002 1,5 28 4,30
1. és 2. példa és 1-8. összehasonlító példa
A fenti referenciapéldákban kapott szemcsés hidrotalkitból keverőextruderben 260 °C-on az alábbi összetételű pelleteket állítottuk elő vizsgálati minták készíté- 35 séhez. Az egyes minták hőállóságát és (bemetszett Izod) ütőszilárdságát, valamint a szemcsék diszpergálhatóságát az alábbi módszerekkel mértük.
Hőállóság: A pelletek mindegyikét azonos módon kevertük, ötször extrudáltuk, és az 1. és 5. extrudálás 40 után a JIS K7210 szerint mértük az extrudált termék olvadékának áramlási sebességét. Minél nagyobb lett az MFR-érték, annál nagyobb hőkárosodás ment végbe.
Ütőszilárdság: Az ötször extrudált pelletből az ütőszilárdság méréséhez fröccsöntő gépen, 230 °C-on JIS 45 K7110 Izod próbatesteket készítettünk.
Diszpergalhatosag: A fenti pelletből egy T-szerszamos filmképző géppel 60 pm vastagságú filmet készítettünk, és három szempont alapján vizuálisan értékeltük a hidrotalkitszemcsék diszpergálhatóságát. Az eredmények az alábbi táblázaton láthatók.
Összetétel:
Etilén-propilén kopolimer Irganox 1076 (Ciba Special Chemical) Irgafos 168 (Ciba Special Chemical) Szemcsés hidrotalkit
100 tömeg rész
0,05 tömegrész
0,05 tömegrész 0,1 vagy 0 tömegrész
Példa A használt hidrotalkit (referenciapélda száma) Hőállóság Ütő- szilárdság (bemetszett Izod) kg-cm/cm Diszpergál- hatóság Általános értékelés
MFRaz 1. extrudálás után g/10 perc MFRaz 5. extrudálás után g/10 perc
1. példa 1. 4,5 6,0 7,0
2. példa 4. 4,5 5,8 7,3
1. összehasonlító példa 2. 4,5 7,2 6,3 közepes
2. összehasonlító példa 3. 4,6 7,4 6,1 közepes
HU 227 365 Β1
Táblázat (folytatás)
Példa A használt hidrotalkit (referenciapélda száma) Hőállóság Ütő- szilárdság (bemetszett Izod) kg-cm/cm Diszpergál- hatóság Általános értékelés
MFRaz 1. extrudálás után g/10 perc MFRaz 5. extrudálás után g/10 perc
3. összehasonlító példa 5. 4,5 7,8 5,6 közepes
4. összehasonlító példa 6. 4,6 7,6 5,8 rossz
5. összehasonlító példa 7. 4.5 7,2 6,0 rossz rossz
6. összehasonlító példa 8. 4,6 8,2 4,8 rossz rossz
7. összehasonlító példa 9. 4,7 6,2 6,3 rossz közepes
8. összehasonlító példa 4,9 9,2 4,8 - rossz
3. példa és 9. összehasonlító példa
Az 1. és 3. referenciapéldában kapott szemcsés hidrotalkitból keverőextruderben 260 °C-on az alábbi 20 összetételű pelleteket állítottuk elő vizsgálati minták készítéséhez. Az 1. példa szerinti módon előállított mintákon mértük a hőál lóságot, az ütöszilárdságot és a szemcsék diszpergálhatóságát.
Összetétel:
Etilén-propilén kopolimer Irganox 1076 Irgafos 168 Szemcsés hidrotalkit
100 tömegrész 0,05 tömegrész 0,05 tömegrész 8 tömegrész
Példa A használt hidrotalkit (referenciapélda száma) Hőállóság Ütő- szilárdság (bemetszett Izod) kg-cm/cm Diszpergál- hatóság Általános értékelés
MFRaz 1. extrudálás után g/10 perc MFRaz 5. extrudálás után g/10 perc
3. példa 1. 4,2 5,5 7,6
9. összehasonlító példa 3. 4,5 8,3 5,7 rossz
Referenciapélda és 10. és 11. összehasonlító példa
Az alábbi összetételű keverékeket hengerszéken 180 °C-on 5 percig kezeltük, majd 0,7 mm vastagságú 40 lemezt húztunk belőlük. A lemezből kivágtunk egy 5 cmx8 cm-es darabot, ezt 180 °C-os szárítószekrénybe helyeztük, és a hőstabilitás méréséhez 10 percenként kivettük. A gyanta hőkárosodását az elszíneződés alapján értékeltük, vagyis mértük azt az időt, amely 45 alatt a gyanta az előre meghatározott mértékben megfeketedett, továbbá vizsgáltuk a gyanta színét a hőstabilitási mérés kezdetén és a szemcsék diszpergálhatóságát.
Összetétel: poli(vinil-klorid) (polimerizációfok: 700) Kalcium-sztearát Cink-sztearát Dibenzoil-metán Szemcsés hidrotalkit Epoxilezett szójaolaj
100 tömegrész 0,5 tömeg rész 0,2 tömegrész 0,1 tömeg rész 1,5 vagy 0 tömegrész 0,5 tömeg rész
Példa A használt hidrotalkit (referenciapélda száma) Diszpergálhatóság Szín a hőstabilitási mérés kezdetén Feketedési idő (perc)
4. példa 4. színtelen, átlátszó 90
10. összehasonlító példa 5. közepes halványsárga, átlátszó 70
11. összehasonlító példa - - halványsárga, átlátszó 20

Claims (14)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Hidrotalkitszemcsék alkalmazása műgyanta hőkárosodásának gátlására a műgyanta termikus sajtolása során, ahol (i) a hidrotalkitszemcsék kémiai összetétele megfelel az (1) általános képletnek [(Mg)y(Zn)z]1_x(AI)x(OH)2(An_)x/n-mH2O, amelyben An_ jelentése legalább egy, n vegyértékű anion, és x, y, z és m értékei pedig az alábbi kifejezéseknek tesznek eleget:
    0,1 <x<0,5, y+z=1,0,5<y<1 0<z<0,5, 0 <m<1;
    (ii) a hidrotalkitszemcsék átlagos másodlagos átmérője lézerdiffrakciós szórással mérve 2 pm vagy kisebb;
    (iii) a hidrotalkitszemcsék fajlagos felülete BET-módszerrel mérve 1 és 20 m2/g közötti érték; és (iv) a hidrotalkitszemcsék vas- és mangánvegyületekből a fémekben (vas+mangán) kifejezve összesen 0,02 tömeg%-ot vagy kevesebbet tartalmaznak.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti alkalmazás, ahol az x, y, z értékei az alábbi kifejezéseknek tesznek eleget:
    0,2<x<0,4, y+z=1, 0,7<y<1 0<z<0,3.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti alkalmazás, ahol a hidrotalkitszemcsék lézerdiffrakciós szórással mért átlagos másodlagos átmérője 0,4 és 1,0 pm közötti.
  4. 4. Az előző igénypontok bármelyike szerinti alkalmazás, amelyben a hidrotalkitszemcsék BET-módszerrel mért fajlagos felülete legalább 5 m2/g.
  5. 5. Az előző igénypontok bármelyike szerinti alkalmazás, ahol a hidrotalkitszemcsék BET-módszerrel mért fajlagos felülete úgy aránylik a Blaine-módszerrel mért fajlagos felülethez, mint 1:6.
  6. 6. Az előző igénypontok bármelyike szerinti alkalmazás, ahol a hidrotalkitszemcsék összesen 0,01 tömeg% vagy kevesebb vas- és mangánvegyületet tartalmaznak a fémekben (vas+mangán) kifejezve.
  7. 7. Az előző igénypontok bármelyike szerinti alkalmazás, ahol a hidrotalkitszemcsék a fémekben kifejezve összesen 0,02 tömeg% vagy kevesebb vas-, mangán-, kobalt-, króm-, réz-, vanádium- és nikkelvegyületet tartalmaznak.
  8. 8. Az előző igénypontok bármelyike szerinti alkalmazás, ahol 150 és 300 °C közötti hőmérsékleten dehidratált hidrotalkitszemcséket használunk.
  9. 9. Az előző igénypontok bármelyike szerinti alkalmazás, ahol a hidrotalkitszemcsék legalább egy felületkezelő szerrel - a nagy szénatomszámú zsírsavak, anionos felületaktív szerek, foszfátok, kapcsolószerek és polialkoholoknak zsírsavakkal alkotott észterei közül választott szerrel - felületkezeltek.
  10. 10. Az előző igénypontok bármelyike szerinti alkalmazás, ahol a gyantakészítmény tartalmaz:
    (A) 100 tömegrész műgyantát, és (B) 0,001-10 tömegrész hidrotalkitszemcséket.
  11. 11. Az előző igénypontok bármelyike szerinti alkalmazás, ahol a készítmény 100 tömegrész műgyantára vonatkoztatva 0,01-5 tömegrész hidrotalkitszemcséket tartalmaz.
  12. 12. Az előző igénypontok bármelyike szerinti alkalmazás, ahol a műgyanta egy olefin kopolimer vagy egy halogéntartalmú olefingyanta.
  13. 13. Az előző igénypontok bármelyike szerinti alkalmazás, ahol a műgyanta polietilén, polipropilén, polibutén, poli(4-metil-pentén-1) vagy az etilén, propilén, butén vagy 4-metil-pentén-1 valamely kopolimerje.
  14. 14. Hidrotalkitrészecskék alkalmazása a megolvasztott gyantakészítmény folyékonyságnövekedésének - melyet a JIS K7210 előírásai szerint mérünk gátlására, ahol a készítmény tartalmaz (A) 100 tömegrész valamely szintetikus poliolefingyantát, és (B) 0,001-10 tömegrész hidrotalkitszemcséket, ahol a hidrotalkitszemcsék az 1-9. igénypontokban megadottnak felelnek meg, és a gyantakészítmény hőkárosodása gátolt.
HU0000898A 1997-07-04 1998-07-02 Synthetic resin composition having resistance to thermal deterioration and molded articles HU227365B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP17986797 1997-07-04
PCT/JP1998/002990 WO1999001509A1 (fr) 1997-07-04 1998-07-02 Composition de resine synthetique resistant a la deterioration thermique et pieces moulees

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP0000898A2 HUP0000898A2 (en) 2000-07-28
HUP0000898A3 HUP0000898A3 (en) 2000-09-28
HU227365B1 true HU227365B1 (en) 2011-04-28

Family

ID=16073306

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0000898A HU227365B1 (en) 1997-07-04 1998-07-02 Synthetic resin composition having resistance to thermal deterioration and molded articles

Country Status (19)

Country Link
US (1) US6313208B1 (hu)
EP (1) EP0933401B1 (hu)
JP (2) JP4789422B2 (hu)
KR (1) KR100563428B1 (hu)
CN (1) CN1177896C (hu)
AT (1) ATE277978T1 (hu)
AU (1) AU743581B2 (hu)
CA (1) CA2264893C (hu)
CZ (1) CZ297127B6 (hu)
DE (1) DE69826629T2 (hu)
ES (1) ES2230699T3 (hu)
HU (1) HU227365B1 (hu)
ID (1) ID21026A (hu)
IL (1) IL128807A (hu)
NO (1) NO315122B1 (hu)
PL (1) PL194534B1 (hu)
PT (1) PT933401E (hu)
RU (1) RU2177485C2 (hu)
WO (1) WO1999001509A1 (hu)

Families Citing this family (45)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE69828380T3 (de) 1997-07-22 2009-10-29 Kyowa Chemical Industry Co. Ltd., Takamatsu Flammhemmende mit beständigkeit gegen thermische zersetzung, harzzusammensetzung und formkörper
KR20010049854A (ko) * 1999-07-30 2001-06-15 스미까 플라스테크 가부시끼가이샤 올레핀계 수지 조성물 및 그것을 포함하는 성형품
DE60135769D1 (de) * 2000-07-24 2008-10-23 Kyowa Chem Ind Co Ltd Flüssiger rohstoff zur herstellung von geformte polyurethanen oder aromatische polyamiden und verwenn dafür
US7862587B2 (en) 2004-02-27 2011-01-04 Jackson Roger P Dynamic stabilization assemblies, tool set and method
US6979708B2 (en) * 2001-08-23 2005-12-27 Sunoco, Inc. (R&M) Hydrotalcites, syntheses, and uses
US6846870B2 (en) * 2001-08-23 2005-01-25 Sunoco, Inc. (R&M) Hydrotalcites, syntheses, and uses
US20030105209A1 (en) * 2001-11-21 2003-06-05 Chung James Y.J. Flame retardant polycarbonate composition
KR20030045357A (ko) * 2001-12-03 2003-06-11 주식회사 씨이텍 3종류 분말과 무기음이온을 이용한 층상복합수화물 제조방법
JP2005522549A (ja) 2002-04-12 2005-07-28 エムビーエー ポリマーズ, インコーポレイテッド リサイクル・プラスチックを含む材料組成物
US20040077763A1 (en) * 2002-10-21 2004-04-22 Chung James Y.J. Flame retardant polycarbonate composition
BR0318093A (pt) * 2003-02-07 2005-12-20 Ticona Llc Processo para fabricação de artigos através de moldagem de compactação fria e os artigos moldados preparados pelo mesmo
US7439304B2 (en) * 2004-06-03 2008-10-21 Advanced Elastomer Systems, L.P. Thermoplastic vulcanizates and process for making the same
US7179261B2 (en) 2003-12-16 2007-02-20 Depuy Spine, Inc. Percutaneous access devices and bone anchor assemblies
US11419642B2 (en) 2003-12-16 2022-08-23 Medos International Sarl Percutaneous access devices and bone anchor assemblies
US7160300B2 (en) 2004-02-27 2007-01-09 Jackson Roger P Orthopedic implant rod reduction tool set and method
US7481877B2 (en) * 2004-04-26 2009-01-27 Hammond Group, Inc. Synergistic corrosion inhibitor
US7671124B2 (en) 2004-10-20 2010-03-02 Sakai Chemical Industry Co., Ltd. Hydrotalcite and synthetic resin composition
WO2006118325A1 (ja) * 2005-04-28 2006-11-09 Kyowa Chemical Industry Co., Ltd. 樹脂組成物
DE102005023040A1 (de) * 2005-05-13 2006-11-16 Basell Polyolefine Gmbh Polyolefinische Formmasse mit verbesserter Beständigkeit gegen thermo-oxidativen Abbau und ihre Verwendung für das Herstellen von Rohren
JP5011825B2 (ja) * 2006-05-31 2012-08-29 Dic株式会社 耐熱性樹脂組成物、及び表面実装用電子部品
JP2008056506A (ja) 2006-08-29 2008-03-13 Toda Kogyo Corp 珪酸被覆ハイドロタルサイト類化合物粒子粉末、該粒子粉末を用いた含塩素樹脂安定剤及び含塩素樹脂組成物
ATE529118T1 (de) * 2006-12-20 2011-11-15 Kyowa Chem Ind Co Ltd Antacid
CN101668702A (zh) * 2007-04-26 2010-03-10 东亚合成株式会社 水滑石化合物及其制造方法、无机离子捕捉剂、组合物、电子部件密封用树脂组合物
JP5276671B2 (ja) * 2007-11-27 2013-08-28 バーゼル・ポリオレフィン・イタリア・ソチエタ・ア・レスポンサビリタ・リミタータ ポリオレフィンナノ複合材料
TWI444190B (zh) * 2007-12-10 2014-07-11 Kyowa Chem Ind Co Ltd 潰瘍治療劑
WO2009093334A1 (ja) * 2008-01-25 2009-07-30 Kyowa Chemical Industry Co., Ltd. 制酸剤
JP5746454B2 (ja) * 2008-03-03 2015-07-08 協和化学工業株式会社 嗜好品
JP2009235052A (ja) * 2008-03-03 2009-10-15 Kyowa Chem Ind Co Ltd 軟膏
US8354462B2 (en) * 2009-11-30 2013-01-15 Chemson Polymer Additives AG Heat stabilizers containing hydrotalcite particles with specific zeta potentials that demonstrate improved processing and performance in molded vinyl compounds
MY156703A (en) * 2010-05-18 2016-03-15 Basf Se Laser-transparent polyesters
KR101228880B1 (ko) * 2010-06-10 2013-02-19 주식회사 단석산업 나트륨의 함량이 극미량으로 제어된 하이드로탈사이트, 그의 제조방법 및 이를 함유하는 합성수지 조성물
JP5885383B2 (ja) * 2010-09-30 2016-03-15 丸尾カルシウム株式会社 ハイドロタルサイト組成物、その製造方法、並びに該組成物を含有した安定剤、樹脂組成物およびその成形体
KR101040942B1 (ko) * 2010-12-17 2011-06-16 (주)세창 합성수지 안정제용 하이드로탈사이트 및 이를 포함하는 합성수지 조성물
US10172764B2 (en) 2013-06-07 2019-01-08 Hosokawa Yoko Co., Ltd. Infusion bag film and infusion bag using infusion bag film
KR101450677B1 (ko) * 2013-08-06 2014-10-15 주식회사 두본 중화제를 포함하는 첨가제 조성물
WO2016174987A1 (ja) * 2015-04-30 2016-11-03 協和化学工業株式会社 ハイドロタルサイト粒子を用いた透明合成樹脂成形品の製造法
JP6610379B2 (ja) * 2016-03-29 2019-11-27 堺化学工業株式会社 ハイドロタルサイト型粒子及びその製造方法
EP3486289A4 (en) 2016-07-14 2020-03-25 Sakai Chemical Industry Co., Ltd. RESIN COMPOSITION WITH CHLORINE CONTENT
EP3497060B1 (en) 2016-08-08 2020-07-29 Heubach Colour Pvt. Ltd. Synthetic hydrotalcite
DE102016215333A1 (de) 2016-08-17 2018-02-22 Contitech Luftfedersysteme Gmbh Artikel, insbesondere ein Luftfederbalg, ein Metall-Gummi-Element oder ein Schwingungsdämpfer
DE102016215342A1 (de) 2016-08-17 2018-02-22 Contitech Elastomer-Beschichtungen Gmbh Kautschukmischung und elastomerer Artikel mit flammhemmenden Eigenschaften
CA3044047C (en) * 2016-11-18 2021-03-09 Equistar Chemicals, Lp Polyolefin materials for rotational molding applications having improved impact properties and color stability
CN106750991B (zh) * 2016-12-14 2019-03-26 湖北大洋塑胶有限公司 耐热抗冲击的ppr管材及其制备方法
JP7283198B2 (ja) * 2019-04-16 2023-05-30 コニカミノルタ株式会社 樹脂の劣化度評価試験方法、それを用いた樹脂のリサイクルシステム及び樹脂劣化度評価装置
WO2021200842A1 (ja) * 2020-03-30 2021-10-07 株式会社Adeka 添加剤組成物、これを含む樹脂組成物、その製造方法および成形品

Family Cites Families (26)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3539306A (en) * 1966-07-25 1970-11-10 Kyowa Chem Ind Co Ltd Process for the preparation of hydrotalcite
US3796792A (en) 1969-12-12 1974-03-12 Kyowa Chem Ind Co Ltd Composite metal hydroxides
JPS5115759B2 (hu) 1971-08-18 1976-05-19
JPS5422766B2 (hu) 1973-06-08 1979-08-09
JPS5129129A (en) 1974-09-04 1976-03-12 Fuji Photo Film Co Ltd Harogenkaginshashinnyuzai
JPS5580447A (en) * 1978-12-14 1980-06-17 Kyowa Chem Ind Co Ltd Prevention of rust, deterioration or coloring of polyolefin and composition
JPS5846146B2 (ja) 1978-12-14 1983-10-14 協和化学工業株式会社 熱可塑性樹脂組成物及び劣化防止方法
GB2075989B (en) 1980-05-13 1984-04-26 Kyowa Chem Ind Co Ltd Stabilized thermoplastic resin compositions
JPS6014858B2 (ja) 1981-09-14 1985-04-16 宗一 鳥居 二重袋製造円形織機
JPS601241A (ja) 1983-06-17 1985-01-07 Kyowa Chem Ind Co Ltd 難燃性樹脂組成物
JPH0668051B2 (ja) 1986-11-07 1994-08-31 協和化学工業株式会社 農業用フイルム
JP2642934B2 (ja) 1987-07-31 1997-08-20 協和化学工業 株式会社 合成樹脂フイルム用ブロツキング防止剤及び組成物
AU2557988A (en) 1987-10-20 1989-05-23 Ferro Corporation Synthetic resin composition
JP2709953B2 (ja) * 1989-02-07 1998-02-04 共同薬品株式会社 塩化ビニル樹脂組成物
JP2965773B2 (ja) * 1990-12-05 1999-10-18 協和化学工業株式会社 帯電防止能を有する熱安定化された含ハロゲン樹脂組成物
JP3110526B2 (ja) * 1991-11-08 2000-11-20 水澤化学工業株式会社 ハイドロタルサイト被覆粒子、その製法及び樹脂用配合剤
JPH05156039A (ja) * 1991-12-10 1993-06-22 Toray Ind Inc 艶消しタイプのポリプロピレンフィルム
US5179063A (en) 1992-02-13 1993-01-12 Phillips Petroleum Company Hydrotalcite composition
AU5155893A (en) * 1992-04-30 1993-11-29 J.M. Huber Corporation Method for production of synthetic hydrotalcite
JP3427227B2 (ja) * 1993-12-28 2003-07-14 東ソー株式会社 ポリ塩化ビニル系樹脂組成物
JPH07228766A (ja) * 1994-02-21 1995-08-29 Tosoh Corp ポリ塩化ビニル系樹脂組成物の製造方法
JPH08208256A (ja) * 1995-01-31 1996-08-13 Bando Kiko Kk ガラス板の加工装置
DE19503522A1 (de) * 1995-02-03 1996-08-08 Rwe Dea Ag Herstellung gemischter schichtförmig aufgebauter Metallhydroxide sowie deren Metalloxide
JPH08333490A (ja) * 1995-06-06 1996-12-17 Tonen Chem Corp 繊維用ポリオレフィン樹脂組成物
JP3638738B2 (ja) 1995-12-19 2005-04-13 協和化学工業株式会社 ポリオレフィンまたはその共重合体よりなる耐熱劣化性樹脂組成物および成形品
DE69828380T3 (de) * 1997-07-22 2009-10-29 Kyowa Chemical Industry Co. Ltd., Takamatsu Flammhemmende mit beständigkeit gegen thermische zersetzung, harzzusammensetzung und formkörper

Also Published As

Publication number Publication date
JP4815337B2 (ja) 2011-11-16
PT933401E (pt) 2005-01-31
HUP0000898A2 (en) 2000-07-28
US6313208B1 (en) 2001-11-06
EP0933401A1 (en) 1999-08-04
KR20010029471A (ko) 2001-04-06
NO991044L (no) 1999-05-03
JP4789422B2 (ja) 2011-10-12
ID21026A (id) 1999-04-08
AU7936798A (en) 1999-01-25
RU2177485C2 (ru) 2001-12-27
CN1237192A (zh) 1999-12-01
CA2264893A1 (en) 1999-01-14
PL332000A1 (en) 1999-08-16
JP2007131858A (ja) 2007-05-31
KR100563428B1 (ko) 2006-03-22
EP0933401A4 (en) 2000-12-20
ES2230699T3 (es) 2005-05-01
CN1177896C (zh) 2004-12-01
HUP0000898A3 (en) 2000-09-28
IL128807A (en) 2003-04-10
ATE277978T1 (de) 2004-10-15
CZ72099A3 (cs) 2000-04-12
NO315122B1 (no) 2003-07-14
IL128807A0 (en) 2000-01-31
DE69826629T2 (de) 2005-10-06
NO991044D0 (no) 1999-03-03
EP0933401B1 (en) 2004-09-29
CA2264893C (en) 2008-08-19
JP2004225052A (ja) 2004-08-12
WO1999001509A1 (fr) 1999-01-14
AU743581B2 (en) 2002-01-31
DE69826629D1 (de) 2004-11-04
PL194534B1 (pl) 2007-06-29
CZ297127B6 (cs) 2006-09-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU227365B1 (en) Synthetic resin composition having resistance to thermal deterioration and molded articles
CA2320133C (en) Magnesium hydroxide particles, method of the production thereof, and resin composition containing the same
EP0952189B1 (en) Flame retardant with resistance to thermal deterioration, resin composition, and molded article
KR100439636B1 (ko) 알칼리 알루미늄 복합 수산화물 탄산염, 그 제조방법 및 용도
RU2567910C2 (ru) Наполнитель для синтетической смолы, композиция синтетической смолы, способ ее получения и изготовленное из нее формованное изделие
EP1690832B1 (en) Resin composition containing calcium hydroxide and article formed therefrom
US6803401B2 (en) Halogen scavenger for olefin formulations
AU707027B2 (en) Halogen scavenger for polymers and copolymers
JP2001525312A (ja) カチオン性層状化合物およびその製造方法と用途