NO153121B - Fremgansmaate for fremstilling av en liposomforloeper - Google Patents

Fremgansmaate for fremstilling av en liposomforloeper Download PDF

Info

Publication number
NO153121B
NO153121B NO834219A NO834219A NO153121B NO 153121 B NO153121 B NO 153121B NO 834219 A NO834219 A NO 834219A NO 834219 A NO834219 A NO 834219A NO 153121 B NO153121 B NO 153121B
Authority
NO
Norway
Prior art keywords
liposome
liposomes
lipid
mixture
freeze
Prior art date
Application number
NO834219A
Other languages
English (en)
Other versions
NO834219L (no
NO153121C (no
Inventor
John Raymond Evans
Francis James Thomas Fildes
Jean Elizabeth Oliver
Original Assignee
Imp Chemical Ind Ltd Plc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Publication of NO834219L publication Critical patent/NO834219L/no
Application filed by Imp Chemical Ind Ltd Plc filed Critical Imp Chemical Ind Ltd Plc
Publication of NO153121B publication Critical patent/NO153121B/no
Publication of NO153121C publication Critical patent/NO153121C/no

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K9/00Medicinal preparations characterised by special physical form
    • A61K9/10Dispersions; Emulsions
    • A61K9/127Synthetic bilayered vehicles, e.g. liposomes or liposomes with cholesterol as the only non-phosphatidyl surfactant
    • A61K9/1277Preparation processes; Proliposomes

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Dispersion Chemistry (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Manufacturing Of Micro-Capsules (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

Liposomer er ganske bredt beskrevet i litteraturen, og
deres struktur er velkjent. De har vanligvis en løk-lignende multilamellær struktur som omfatter en flerhet av fosfolipide bi-sj ikt som er skilt fra hverandre med vandig materiale. En annen liposom-type som er kjent, består av et enkelt fosfolipid bisjikt som inneslutter vandig materiale, og disse unilamellære former blir noen ganger referert til som "blærer". I de senere år har det vært økende interesse for anvendelse av liposomer som bærere for forbindelser som er av interesse på grunn av en eller annen biologisk egenskap, for eksempel medisiner, proteiner, enzymer, hormoner, vitaminer og merke-forbindelser, etc. Det skal forstås at denne brede gruppe av biologisk interessante forbindelser, som innbefatter medisiner (for mennesker og dyr), men ikke er begrenset til disse , vil bli referert til i denne beskrivelse som "biologisk aktive forbindelser".
Innkapslingen av en biologisk aktiv forbindelse i lipo-
somer kan oppnås ved en rekke forskjellige fremgangsmåter. Den mest vanlig anvendte fremgangsmåte medfører støping av en film av fosfolipid (med eller uten et ladet lipid) ved inndampning fra en løsning i et organisk løsningsmiddel, f.eks. kloroform, og så dispergering av filmen i et egnet vandig medium. Når det dreier seg om lipid-løselige biologisk aktive forbindelser, det vil si slike som forenes med lipid-sjiktet fremfor med den vandige fase av liposomene, blir forbindelsen vanligvis støpt som en film sammen med et fosfolipid, ved anvendelse av et vanlig organisk løsningsmiddel. Når det dreier seg om vann-løselige biologisk aktive forbindelser, blir forbindelsen vanligvis innkapslet i liposomer ved å dispergere en støpt fosfolipid-film med en vandig løsning av forbindelsen. Den innkapslede forbindelse blir så separert fra den frie forbindelse ved sentrifugering, kromato-grafering eller ved en annen egnet fremgangsmåte. Når det dreier seg om biologisk aktive forbindelser som forenes med den lipide fase av liposomer, forutsatt at de er til stede i en mengde under deres maksimale lipid-løselighet eller under den maksimale mengde som kan bindes med lipidet, inneholder liposomer fremstilt ved den ovenfor angitte fremgangsmåte vanligvis mesteparten av forbindelsen bundet i de lipide bisjikt, og separeringen av den frie forbindelse er ikke så kritisk som når det dreier seg om vann-løselige biologisk aktive forbindelser som ikke bindes til lipidet.
Den ovenfor nevnte fremgangsmåte egner seg ikke til å
benyttes i stor målestokk. I tillegg har vandige liposome dispersjoner bare begrenset stabilitet, og deres lagringstid er derfor begrenset. Dessuten kan liposomene aggregere og utfelles som et sediment. Selv om slike sedimenter vanligvis kan re-dispergeres, så kan strukturen og størrelsesfordelingen til den opprinnelige dispersjon bli forandret. Aggregering og sediment-ering kan reduseres ved inkorporering av ladede lipider i liposomene, men det er ikke dermed garantert noen tilfreds-stillende lagringstid. Tapet av den biologisk aktive forbindelse fra liposomene og inn i det ytre vandige medium er en annen faktor som begrenser potensialet av disse preparater som prak-
tiske doseformer. Dette er spesielt tungtveiende for lav-molekylære, vann-løselige forbindelser, men lipid-løselige forbindelser kan også fordeles inn i det ytre vandige medium inntil likevekt er nådd. Dersom innholdet av forbindelse er lite,
og/eller volumet av det ytre vandige medium er stort, kan dette tap representere en betydelig andel av det totale innhold av den biologisk aktive forbindelse i liposomene.
Alle disse faktorer begrenser anvendelsen av liposomer
som praktiske bærere for biologisk aktive forbindelser, spesielt ved medisinsk terapi. En løsning kan være å fremstille og lagre filmen av den lipid/biologisk aktive forbindelse, og så disper-
gere filmen for å danne liposomer efter behov like før anvendelse. Disse enhetsdose-filmpreparater og lagringen medfører imidler-
tid alvorlige praktiske vanskeligheter, og denne idé tilveiebringer derfor ikke noen praktisk løsning på de problemer som er omtalt ovenfor. Foreliggende oppfinnelse vedrører en fremgangsmåte som tilveiebringer en praktisk løsning. Kort sagt omfatter fremgangsmåten å fremstille en vandig liposom-blanding på kjent måte og så frysetørke blandingen, hvorefter den resulterende fryse-tørkede blanding blir lagret og, når ønskes, dispergert i et egnet vandig medium for å danne et vandig liposom-preparat.
Hvilken som helst konvensjonell fryse-tørkings-prosess
kan anvendes ved utførelse av fremgangsmåten i henhold til oppfinnelsen. Når en liposom-forløper fremstilt i henhold til denne
oppfinnelse blir redispergert i et egnet vandig medium, blir det uventet dannet liposomer som er lik dem som fremstilles ved den kjente film-dispergeringsmetode. Når det dreier seg om en lipid-løselig eller lipid-bundet biologisk aktiv forbindelse, blir forbindelsen reinkorporert i liposomene i stor utstrekning. De frysetørkede blandinger dispergeres lett når de ristes med et egnet vandig medium, og det viser seg at de fører til liposom-preparater som har en snevrere størrelsesfordeling enn et tilsvarende preparat erholdt ved dispergering av en støpt film. Dette kan være fordelaktig med henblikk på evnen til å reprodu-sere effekten av liposom-preparater.
I henhold til oppfinnelsen er det tilveiebragt en fremgangsmåte for fremstilling av en liposom-forløper som kan dispergeres i et egnet vandig medium for å fremstille et vandig liposom-preparat, som omfatter at det på kjent måte fremstilles en vandig liposom-blanding omfattende
minst ett liposom-dannende amfipatisk lipid, minst én lipidløselig eller lipidbundet biologisk aktiv forbindelse og eventutelt minst ett adjuvans. Fremgangsmåten karakteriseres ved at den vandige liposom-blanding frysetørkes for å danne nevnte liposom-forløper.
Nevnte vandige liposom-blanding kan for eksempel fremstilles ved den ovennevnte filmdispersjonsmetode. Eksempler på egnede amfipatiske lipider er de naturlige lecitiner, f.eks. egg-lecitin eller soyabønne-lecitin, eller syntetiske lecitiner, f.eks. mettede syntetiske lecitiner, f.eks. dimyristoylfosfatidylcholin, dipalmitoyl-fosfatidylcholin eller distearoylfosfatidylcholin, eller umette syntetiske lecitiner, f.eks. dioleylfosfatidyl-cholin eller dilinoleyl-fosfatidylcholin. Det kan anvendes enten et enkelt fosfolipid eller en blanding av fosfolipider.
Som angitt ovenfor kan den biologisk aktive forbindelse
være hvilken som helst lipid-løselig eller lipid-bundet forbindelse som har en egenskap av biologisk interesse. Forbindelsen kan således være et legemiddel, protein, enzym, hormon, vitamin eller en merke-forbindelse. Det skal forstås at fremgangsmåten
i henhold til oppfinnelsen er spesielt nyttig når det dreier seg
om lipid-løselige eller lipid-bundne biologisk aktive forbindelser (som inkluderer noen vannløselige forbindelser, for eksempel proteiner).
Det eventuelle adjuvans består av (1) substanser som er kjent for å tilveiebringe en negativ ladning, f.eks. egg-fosfatidsyre, dipalmitoyl-fosfatidsyre, dicetylfosfat eller oksehjernegangliosid, (2) substanser som er kjent for å tilveiebringe en positiv ladning, f.eks. stearylamin eller stearylamin-acetat og (3) substanser som er kjent for å påvirke de fysikalske egenskaper til lipid-bisjiktene i liposomene på en eller annen ønskelig måte, for eksempel ved å gjøre dem mer fluide eller stivere, efter behov, f.eks. cholesterol.
Oppfinnelsen blir belyst av de følgende eksempler.:
Eksempel 1
Egg-lecitin (16,1 mg), egg-fosfatidsyre (2 mg) og
-j H-cortisol-21-palmitat (herefter kalt ". 3H-CP"; 1,66 mg) ble opp-løst i kloroform (5 ml) og løsningen ble hellet inn i en 250 ml kolbe med rund bunn. Løsningsmidlet ble fjernet ved romtemperatur ved å rotere kolben og blåse en strøm av tørr nitrogen inn i den. Den derved oppnådde lipidfilm ble så dispergert ved romtemperatur i vann (5. ml), og dette ga en liposom-blanding. Duplikat-prøver (50 ul) ble tatt ut for å. foreta gnist-telling. Det gjenværende av liposoia-blandingen ble fortynnet til 25 ml med destillert vann i et ultrasentrifuge-rør, og ble ultrasentrifugert ved 120.000 g i 30 minutter.- Den overflytende væske ble.fjernet fra liposom-proppen, og proppen ble dispergert i destillert vann (5 ml). Det ble tatt duplikat-prøver (50 ul) av denne dispersjon., og steroid-inkorporeringen ble målt ved
gnist-telling. Resten av liposom-dispersjonen ble frosset ved anvendelse av en blanding av metanol og fast karbondioksyd,
og løsningsmidlet ble fjernet ved anvendelse av en kommersiell frysetørker. Det ble således oppnådd en frysetørket, liposom-forløper blanding.
Den frysetørkede blanding ble lagret i fem dager, og så ble den tilsatt 0,9% vekt/volum med saltløsning (5 ml). Liposomer ble dannet ved forsiktig risting av blandingen i kolben ved romtemperatur. Mikroskopisk undersøkelse bekreftet nærværet av liposomer. To dager senere ble liposomene vasket to ganger med 0,9% vekt/volum saltløsning ved den ovenfor beskrevne fremgangsmåte, bortsett fra at det ble brukt saltløsning i stedet for vann. Steroid-innholdet i liposomene ble bestemt ved gnist-telling. Sammenligning av radioaktiviteten til dispersjonene før og efter frysetørking viste at 72% av det steroid som var til stede i det vaskede preparat før frysetørking, var tilbake i de vaskede liposomer dannet efter frysetørking.
Eksempel 2
Dipalmitoyl-fosfatidylcholin (herefter kalt "DPPC", 29,8 mg)
3
og H-CP (3,32 mg) ble oppløst i kloroform (5 ml) og støpt som en tynn film på veggen i en 250 ml kolbe med rund bunn ved inndampning av løsningsmidlet ved romtemperatur ved anvendelse av en strøm av tørt nitrogen. Destillert vann (10 ml) ble så satt til kolben, og blandingen ble oppvarmet til 70°C på et vannbad. Det ble dannet liposomer ved agitering av den varme blanding på
en benk-vibromikser. Det ble tatt duplikatprøver (50 pl) av den resulterende dispersjon for å foreta gnisttelling. Resten av dispersjonen ble vasket to ganger ved fortynning til 25 ml med destillert vann og ultrasentrifugering ved 120.000 g i 30 minutter. Den vaskede liposom-propp ble redispergert i destillert vann
(10 ml), og det ble tatt duplikatprøver (50 pl) for å foreta gnisttelling. Dispersjonen (5 ml) ble frosset i en fryse-blanding bestående av metanol og fast karbondioksyd, og løsnings-midlet ble fjernet under vakuum ved anvendelse av en kommersiell frysetørker. Det ble således oppnådd en liposom-forløper som-
ble lagret inntil det var behov for den.
Destillert vann (5 ml) ble satt til den frysetørkede blanding, og den resulterende blanding ble oppvarmet til 70°C på et vannbad og ristet svakt. Mikroskopisk undersøkelse av den resulterende melkeaktige suspensjon viste at den besto av en suspensjon av liposomer, med en snever størrelses-fordeling.
Denne suspensjon ble ultrasentrifugert ved 120.000 g i 30 minutter, og liposom-proppen ble så redispergert i destillert vann (5 ml).
Det ble tatt duplikat-prøver (50 pl) av den resulterende suspensjon for å vurdere det endelige steroid-innhold i liposomene. Gnisttelling viste at 78% av steroid-inkorporeringen i den opprinnelige vaskede dispersjon var til stede i det endelige vaskede liposom-preparat dannet fra den frysetørkede blanding.
Duplikat-prøver (6 mg) av de tørkede liposom-propper fremstilt fra (a) den opprinnelige film og (b) den frysetørkede blanding ble så veid inn i -beholdere for å foreta differensial-avsøknings-kalorimetri (herefter "DSC"). DSC-spektrene av blandingene mellom 0 og 50°C ble nedskrevet på et Perkin Eimer differensial-avsøknings-kalorimeter. Det ble også dannet sammen-ligningsprøver for DSC ved å blande de samme vektmengder av DPPC
og <3>H-CP som i den opprinnelige blanding, og så blande dem med 50 vekt% vann. Disse tjente som "ikke-liposome" sammenligningsblandinger. DSC-spektrene for disse sammenligningsblandinger ble målt som beskrevet ovenfor.
DSC-spekteret for DPPC alene består av en hoved-overgangs-endoterm ved 41°C og en pre-overgangs-endoterm ved 35°C. "Halv-spiss"-linjebredden av hoved-endotermen er tilnærmet 3°C. For-søkene beskrevet ovenfor viste at for de "ikke-liposome" sammenligningsblandinger ble begge spisser ^observert i DSC-spektrene i blandingene, og linjebredden forble ved ca. 3°C. Dette er antatt å vise at i enkle blandinger (dvs. « ikke-liposomer i) i for-andrer ikke steroidet lipidets DSC-spektrum. Spektrene av duplikat-liposom-preparatene viste bare én overgang (hoved-endotermen), og den gjennomsnittlige linjebredde for disse preparater var 5,8°, en betraktelig øket bredde sammenlignet, med sammenlignings-blandingene. Denne økede bredde kommer av molekylær innvirkning mellom lipidet og steroidet i liposomene fremstilt ved den ovenfor angitte fremgangsmåte. Det kan derfor ikke være noen tvil om at liposomer fremstilt ved fremgangsmåten ovenfor, inneholdt steroidet i liposomene.
Eksempel 3
Egg-lecitin (15 mg), cholesterol (2,09 mg) og dicetylfosfat (1,55 mg) ble oppløst i kloroform (5 ml) og støpt som en tynn film på veggen i et test-rør. <125>1-Angiotensin II (0,1 mg) i 3,3 mM fosfat-buffer (pH 7,4, 1 ml) ble satt til røret. Lipidet ble dispergert i det vandige medium med hjelp av en benk-vibromikser for å danne liposomer. Liposom-dispersjonen ble vasket to ganger ved fortynning til 26 ml med 3,3 mM fosfat-buffer (pH 7,4), fulgt av ultrasentrifugering ved 120.000 g i 1 time. Den vaskede liposom-propp ble redispergert i 3,3 mM fosfat-buffer (pH 7,4, 5 ml) og det ble tatt duplikat-prøver (0,25 ml) for gnist-telling. 4 ml av den gjenværende suspensjon ble anbragt i et testrør, ble frosset (metanol og fast karbondioksyd) og frysetørket. Den resulterende liposom-
forløper ble resuspendert i 3,3 mM fosfat-
buffer (pH 7,4, 2 ml) og vasket to ganger som før. Den vaskede liposom-propp ble resuspendert i 3,3 mM fosfatbuffer (pH 7,4, 4 ml). Det ble tatt duplikat-prøver (0,25 [ il) for gnist-telling. 26% av den opprinnelige mengde av angiotensin II var opprettholdt i liposomene efter den første liposom-dannelse og vasking.
28% av disse 26%, det vil si 7% av den opprinnelige mengde av angiotensin II, var opprettholdt i liposomene efter frysetørking og rekonstitusjon.
Fosfat-bufferen på 3,3 mM (pH 7,4), anvendt i dette eksempel og eksempel 4, ble fremstilt ved å oppløse kaliumdihydrogen-fosfat (0,895 g) og dinatriumhydrogenfosfatdihydrat (4,765 g)
i destillert vann, og oppspe løsningen til 1 liter med destillert vann.
Eksempel 4
Egg-lecitin (15 mg), cholesterol (2,09 mg) og dicetylfosfat (1,55 mg) ble oppløst i kloroform (5 ml) og støpt som en tynn film på veggen av et testrør. "^H-inulin (5 mg) i 3,3 mM fosfat-buffer (pH 7,4, 1 ml) ble satt til røret. Lipidet ble dispergert i inulin-løsningen ved hjelp av benk-vibromikser for
å danne liposomer. Liposom-dispersjonen ble vasket to ganger ved fortynning til 26 ml med 3,3 mM fosfat-buffer (pH 7,4), fulgt av ultrasentrifugering ved 120.000 gil time. Den vaskede liposom-propp ble redispergert i 3,3 mM fosfat-buffer (pH 7,4, 2,1 ml)
og det ble tatt duplikat-prøver (1 pl) for gnist-telling. Den gjenværende suspensjon ble frosset (blanding av metanol og fast karbondioksyd) og frysetørket i et testrør. Den resulterende liposom-forløper ble resuspendert i
3,3 mM fosfat-buffer (pH 7,4, 1 ml) for dannelse av liposomer og ble vasket to ganger som før. Den vaskede liposom-propp ble resuspendert i 3,3 mM fosfat-buffer (pH 7,4, 2 ml), og det ble tatt duplikat-prøver (1 pl) for gnist-telling. 21% av den opprinnelige mengde med inulin var opprettholdt i liposomene efter den første liposom-dannelse og vasking. 17% av disse 21%, det vil si 4% av den opprinnelige mengde inulin, var opprettholdt i liposomene efter frysetørking og rekonstitusjon.

Claims (1)

  1. Fremgangsmåte for fremstilling av en liposom-forløper som kan dispergeres i et egnet vandig medium for å fremstille et vandig liposom-preparat, som omfatter at det på kjent måte fremstilles en vandig liposom-blanding omfattende'minst ett liposom-dannende amfipatisk lipid, minst én lipidløselig eller lipid-bundet biologisk aktiv forbindelse og eventuelt minst ett adjuvans, karakterisert ved at den vandige liposom-blanding frysetørres for å danne nevnte liposom-forløper.
NO834219A 1977-05-10 1983-11-17 Fremgansmaate for fremstilling av en liposomforloeper NO153121C (no)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB19510/77A GB1575343A (en) 1977-05-10 1977-05-10 Method for preparing liposome compositions containing biologically active compounds

Publications (3)

Publication Number Publication Date
NO834219L NO834219L (no) 1978-11-13
NO153121B true NO153121B (no) 1985-10-14
NO153121C NO153121C (no) 1986-01-22

Family

ID=10130587

Family Applications (3)

Application Number Title Priority Date Filing Date
NO780838A NO150184C (no) 1977-05-10 1978-03-09 Fremgangsmaate for fremstilling av en lipsomforloeper som kan dispergeres i et egnet vandig medium for fremstilling av et vandig liposom preparat
NO834219A NO153121C (no) 1977-05-10 1983-11-17 Fremgansmaate for fremstilling av en liposomforloeper
NO840064A NO840064L (no) 1977-05-10 1984-01-09 Fremgangsmaate for fremstilling av et vandig liposom-preparat

Family Applications Before (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
NO780838A NO150184C (no) 1977-05-10 1978-03-09 Fremgangsmaate for fremstilling av en lipsomforloeper som kan dispergeres i et egnet vandig medium for fremstilling av et vandig liposom preparat

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
NO840064A NO840064L (no) 1977-05-10 1984-01-09 Fremgangsmaate for fremstilling av et vandig liposom-preparat

Country Status (19)

Country Link
US (2) US4311712A (no)
JP (1) JPS53142514A (no)
AU (1) AU514644B2 (no)
BE (1) BE866697A (no)
CA (1) CA1114758A (no)
CH (2) CH650944A5 (no)
DE (1) DE2818655C2 (no)
DK (2) DK156765C (no)
FI (1) FI63856C (no)
FR (1) FR2390159A1 (no)
GB (1) GB1575343A (no)
IE (1) IE46571B1 (no)
IL (2) IL54270A (no)
IT (1) IT1094811B (no)
NL (1) NL7805005A (no)
NO (3) NO150184C (no)
NZ (1) NZ186696A (no)
SE (3) SE440725B (no)
ZA (1) ZA781416B (no)

Families Citing this family (126)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH621479A5 (no) * 1977-08-05 1981-02-13 Battelle Memorial Institute
IT1110989B (it) * 1979-01-19 1986-01-13 Erba Farmitalia Forme farmaceutiche costitutite da liposomi e procedimenti relativi
FR2416008A1 (fr) * 1978-02-02 1979-08-31 Oreal Lyophilisats de liposomes
IT1111367B (it) * 1978-11-17 1986-01-13 Serono Ist Farm Processo per la preparazione estemporanea di liposomi e liposomi cosi' ottenuti
JPS55118415A (en) * 1979-02-28 1980-09-11 Pii Papahadojiyopo Dometoriosu Method of encapsulating biologically active substance in lipoid cell
DE2914789A1 (de) * 1979-04-11 1980-10-16 Nattermann A & Cie Injizierbare arzneimittel mit entzuendungshemmender wirkung
DE2914788A1 (de) * 1979-04-11 1980-10-16 Nattermann A & Cie Parenteral applizierbare, stabile arzneimittelloesungen mit entzuendungshemmender wirkung
JPS55153713A (en) * 1979-05-02 1980-11-29 Kureha Chem Ind Co Ltd Pharmaceutical preparation of ribosome containing active substance
CA1173360A (en) * 1979-06-22 1984-08-28 Jurg Schrank Pharmaceutical preparations
US4310505A (en) * 1979-11-08 1982-01-12 California Institute Of Technology Lipid vesicles bearing carbohydrate surfaces as lymphatic directed vehicles for therapeutic and diagnostic substances
HU184141B (en) * 1979-12-27 1984-07-30 Human Oltoanyagtermelo Adjuvant particles compositions containing said particles and biologically active substances adsorbed thereon and a process for the preparation thereof
JPS5775916A (en) * 1980-10-29 1982-05-12 Nippon Chemiphar Co Ltd Coenzyme q pharmaceutical and its preparation
JPS57146710A (en) * 1981-03-07 1982-09-10 Kunio Yagi Blood brain-barrier permeating ribosome-like microcapsule
US4397846A (en) * 1981-05-15 1983-08-09 Murray Weiner Storage-stable lipid vesicles and method of preparation
JPS58128318A (ja) * 1982-01-22 1983-07-30 フアイソンズ・ピ−エルシ− 薬学的組成物
JPS58222014A (ja) * 1982-06-18 1983-12-23 Taisho Pharmaceut Co Ltd プロスタグランジンe↓1脂肪乳剤
US4588578A (en) * 1983-08-08 1986-05-13 The Liposome Company, Inc. Lipid vesicles prepared in a monophase
GB8322178D0 (en) * 1983-08-17 1983-09-21 Sterwin Ag Preparing aerosol compositions
US4744989A (en) * 1984-02-08 1988-05-17 E. R. Squibb & Sons, Inc. Method of preparing liposomes and products produced thereby
US5141674A (en) * 1984-03-08 1992-08-25 Phares Pharmaceutical Research N.V. Methods of preparing pro-liposome dispersions and aerosols
JPS60208910A (ja) * 1984-03-31 1985-10-21 Green Cross Corp:The 水難溶性薬物・リン脂質複合体の製造方法
SE8403905D0 (sv) * 1984-07-30 1984-07-30 Draco Ab Liposomes and steroid esters
US5736155A (en) * 1984-08-08 1998-04-07 The Liposome Company, Inc. Encapsulation of antineoplastic agents in liposomes
US4880635B1 (en) * 1984-08-08 1996-07-02 Liposome Company Dehydrated liposomes
US5077056A (en) * 1984-08-08 1991-12-31 The Liposome Company, Inc. Encapsulation of antineoplastic agents in liposomes
EP0172007B1 (en) * 1984-08-10 1991-05-22 Syntex (U.S.A.) Inc. Stable liposomes with aqueous-soluble medicaments and methods for their preparation
JPS6150912A (ja) * 1984-08-16 1986-03-13 Shionogi & Co Ltd リポソ−ム製剤の製造法
JPS61100518A (ja) * 1984-10-22 1986-05-19 Ono Pharmaceut Co Ltd ジミリストイルホスフアチジルコリンを主成分とする凍結乾燥されたリポゾ−ム製剤
US4857319A (en) * 1985-01-11 1989-08-15 The Regents Of The University Of California Method for preserving liposomes
US4830858A (en) * 1985-02-11 1989-05-16 E. R. Squibb & Sons, Inc. Spray-drying method for preparing liposomes and products produced thereby
US5409704A (en) * 1985-06-26 1995-04-25 The Liposome Company, Inc. Liposomes comprising aminoglycoside phosphates and methods of production and use
FR2591105B1 (fr) * 1985-12-11 1989-03-24 Moet Hennessy Rech Composition pharmaceutique, notamment dermatologique, ou cosmetique, a base de phases lamellaires lipidiques hydratees ou de liposomes contenant un retinoide ou un analogue structural dudit retinoide tel qu'un carotenoide.
US5068198A (en) * 1986-03-26 1991-11-26 Syntex (U.S.A.) Inc. Liquid single reagent for assays involving confining gels
SE8601457D0 (sv) * 1986-04-01 1986-04-01 Draco Ab Compositions of liposomes and b?712-receptor active substances for inhalation
FR2597345B1 (fr) * 1986-04-22 1990-08-03 Oreal Composition cosmetique ou pharmaceutique a base d'une dispersion aqueuse de spherules lipidiques.
SE8603812D0 (sv) * 1986-09-12 1986-09-12 Draco Ab Administration of liposomes to mammals
US4891324A (en) * 1987-01-07 1990-01-02 Syntex (U.S.A.) Inc. Particle with luminescer for assays
US5089181A (en) * 1987-02-24 1992-02-18 Vestar, Inc. Method of dehydrating vesicle preparations for long term storage
US5811119A (en) * 1987-05-19 1998-09-22 Board Of Regents, The University Of Texas Formulation and use of carotenoids in treatment of cancer
US5925375A (en) * 1987-05-22 1999-07-20 The Liposome Company, Inc. Therapeutic use of multilamellar liposomal prostaglandin formulations
KR970005171B1 (ko) * 1987-05-22 1997-04-14 더 리포조옴 캄파니, 인코포레이티드 아라키돈산 대사물질 관련 리포좀 제조방법 및 그 제제
US5262168A (en) * 1987-05-22 1993-11-16 The Liposome Company, Inc. Prostaglandin-lipid formulations
US4963362A (en) * 1987-08-07 1990-10-16 Regents Of The University Of Minnesota Freeze-dried liposome mixture containing cyclosporin
US4950432A (en) * 1987-10-16 1990-08-21 Board Of Regents, The University Of Texas System Polyene microlide pre-liposomal powders
US5830498A (en) * 1987-10-16 1998-11-03 Board Of Regents, The University Of Texas System Liposomal-polyene preliposomal powder and method for its preparation
US5178875A (en) * 1991-01-14 1993-01-12 The Board Of Regents, The University Of Texas System Liposomal-polyene preliposomal powder and method for its preparation
US4981690A (en) * 1987-10-27 1991-01-01 Board Of Regents, The University Of Texas System Liposome-incorporated mepartricin
JPH0610131B2 (ja) * 1987-10-30 1994-02-09 テルモ株式会社 リポソームの製法
EP0397774A1 (en) * 1988-02-04 1990-11-22 Board Of Regents, The University Of Texas System Formulation and use of retinoids in treatment of cancer and other diseases
US5096629A (en) * 1988-08-29 1992-03-17 501 Nippon Fine Chemical Co., Ltd. Method for preparing lipid powder for use in preparing liposomes and method for preparing liposomes
JP2955314B2 (ja) * 1988-10-27 1999-10-04 リージェンツ・オブ・ザ・ユニバーシティー・オブ・ミネソタ Il―2含有リポソーム免疫アジュバント
US5174988A (en) * 1989-07-27 1992-12-29 Scientific Development & Research, Inc. Phospholipid delivery system
US6989141B2 (en) * 1990-05-18 2006-01-24 Bracco International B.V. Ultrasound contrast agents and methods of making and using them
USRE39146E1 (en) 1990-04-02 2006-06-27 Bracco International B.V. Long-lasting aqueous dispersions or suspensions of pressure-resistant gas-filled microvesicles and methods for the preparation thereof
IN172208B (no) * 1990-04-02 1993-05-01 Sint Sa
US5578292A (en) 1991-11-20 1996-11-26 Bracco International B.V. Long-lasting aqueous dispersions or suspensions of pressure-resistant gas-filled microvesicles and methods for the preparation thereof
US5445813A (en) * 1992-11-02 1995-08-29 Bracco International B.V. Stable microbubble suspensions as enhancement agents for ultrasound echography
US20010024638A1 (en) * 1992-11-02 2001-09-27 Michel Schneider Stable microbubble suspensions as enhancement agents for ultrasound echography and dry formulations thereof
US7083778B2 (en) * 1991-05-03 2006-08-01 Bracco International B.V. Ultrasound contrast agents and methods of making and using them
US20040208826A1 (en) * 1990-04-02 2004-10-21 Bracco International B.V. Ultrasound contrast agents and methods of making and using them
US6613306B1 (en) 1990-04-02 2003-09-02 Bracco International B.V. Ultrasound contrast agents and methods of making and using them
AU636481B2 (en) * 1990-05-18 1993-04-29 Bracco International B.V. Polymeric gas or air filled microballoons usable as suspensions in liquid carriers for ultrasonic echography
US20030194376A1 (en) * 1990-05-18 2003-10-16 Bracco International B.V. Ultrasound contrast agents and methods of making and using them
AU660288B2 (en) * 1990-07-31 1995-06-22 Transave, Inc. Accumulation of amino acids and peptides into liposomes
US5340716A (en) * 1991-06-20 1994-08-23 Snytex (U.S.A.) Inc. Assay method utilizing photoactivated chemiluminescent label
US6251581B1 (en) 1991-05-22 2001-06-26 Dade Behring Marburg Gmbh Assay method utilizing induced luminescence
US5885260A (en) 1991-05-30 1999-03-23 Mehl, Sr.; Thomas L. Freeze-dried liposome delivery system for application of skin treatment agents
EP0660714B1 (en) * 1991-06-18 2003-07-02 ImaRx Pharmaceutical Corp. Novel liposomal drug delivery systems
FR2681781A1 (fr) * 1991-09-30 1993-04-02 Oreal Composition cosmetique anhydre de maquillage comprenant une phase grasse et procede de traitement cosmetique utilisant cette composition.
AU3423493A (en) * 1991-12-31 1993-07-28 Zymogenetics Inc. Methods and compositions for reducing blood loss
IL104084A (en) * 1992-01-24 1996-09-12 Bracco Int Bv Long-lasting aqueous suspensions of pressure-resistant gas-filled microvesicles their preparation and contrast agents consisting of them
US5736141A (en) * 1992-06-05 1998-04-07 Dalhousie University Method to prevent fertilization in mammals by administering a single dose of zona pellucida derived antigens, liposome and Freund's adjuvant
USRE37224E1 (en) * 1992-06-05 2001-06-12 Dalhousie University Method to prevent fertilization in mammals by administering a single dose of zona pellucida derived antigens, liposome and adjuvant
ES2113547T3 (es) * 1992-07-31 1998-05-01 Behringwerke Ag Matrices quimioluminiscentes fotoactivables.
DE4309579C3 (de) * 1993-03-24 2000-01-27 Sanol Arznei Schwarz Gmbh Pharmazeutische Zusammensetzung in Form einer Packung
ES2115343T3 (es) 1993-11-05 1998-06-16 Amgen Inc Metodo de preparacion de liposomas y encapsulacion de material.
CZ208995A3 (en) * 1993-12-15 1996-01-17 Bracco Research Sa Injectable ultrasound medium, process of its preparation and use
IT1269569B (it) * 1994-04-22 1997-04-08 Ugo Citernesi Procedimento per la preparazione di complessi fra fosfolipidi e principi attivi utili per la produzione di liposomi e principi attivi e liposomi ottenuti con il procedimento
US6156337A (en) * 1994-07-08 2000-12-05 Opperbas Holding B.V. Method for high loading of vesicles with biopolymeric substances
IL115099A (en) * 1994-10-14 1999-04-11 Upjohn Co Lyophilizate of phospholipid complex of water insoluble camptothecins
US5834428A (en) * 1995-04-14 1998-11-10 1149336 Ontario Inc. Glucagon-like peptide-2 and its therapeutic use
US6184201B1 (en) * 1995-04-14 2001-02-06 Nps Allelix Corp. Intestinotrophic glucagon-like peptide-2 analogs
US5990077A (en) 1995-04-14 1999-11-23 1149336 Ontario Inc. Glucagon-like peptide-2 and its therapeutic use
US5902604A (en) * 1995-06-06 1999-05-11 Board Of Regents, The University Of Texas System Submicron liposome suspensions obtained from preliposome lyophilizates
EP1231219B1 (en) 1996-04-12 2010-08-25 1149336 Ontario Inc. GLucagon-like peptide-2 analogs
US6111081A (en) * 1996-05-31 2000-08-29 Baylor College Of Medicine Lactoferrin variants and uses thereof
WO1998017112A1 (en) * 1996-10-25 1998-04-30 Monsanto Company Composition and method for treating plants with exogenous chemicals
US6093680A (en) 1996-10-25 2000-07-25 Monsanto Company Composition and method for treating plants with exogenous chemicals
US6037125A (en) * 1996-11-05 2000-03-14 Lexicon Genetics Incorporated Disruption of the mammalian RAD51 protein and disruption of proteins that associate with mammalian RAD51 for hindering cell proliferation and/or viability of proliferating cells
CA2236519C (en) 1997-05-02 2011-09-13 1149336 Ontario Inc. Methods of enhancing functioning of the large intestine
RU2130771C1 (ru) * 1998-06-01 1999-05-27 Автушенко Сергей Сергеевич Способ получения липосомальных препаратов
CN1531424A (zh) * 2000-11-09 2004-09-22 ����˹��ҩ�﹫˾ Sn-38类脂络合物和应用的方法
ES2260321T3 (es) * 2000-12-07 2006-11-01 Universiteit Utrecht Holding B.V. Composicion para el tratamiento de transtornos inflamatorios.
WO2003030864A1 (en) * 2001-05-29 2003-04-17 Neopharm, Inc. Liposomal formulation of irinotecan
US6939564B2 (en) * 2001-06-08 2005-09-06 Labopharm, Inc. Water-soluble stabilized self-assembled polyelectrolytes
US6780324B2 (en) * 2002-03-18 2004-08-24 Labopharm, Inc. Preparation of sterile stabilized nanodispersions
US20040082521A1 (en) * 2002-03-29 2004-04-29 Azaya Therapeutics Inc. Novel formulations of digitalis glycosides for treating cell-proliferative and other diseases
US20030212046A1 (en) * 2002-05-07 2003-11-13 Kapac, Llc Methods and formulations for enhancing the absorption and gastro-intestinal bioavailability of hydrophobic drugs
US20060093661A1 (en) 2002-05-07 2006-05-04 Kapac, Llc Methods and formulations for enhancing the absorption and gastro-intestinal bioavailability of hydrophobic drugs
US20050152962A1 (en) * 2002-06-12 2005-07-14 Metselaar Josbert M. Composition for treatment of inflammatory disorders
AU2003296897A1 (en) * 2002-08-20 2004-05-04 Neopharm, Inc. Pharmaceutical formulations of camptothecine derivatives
US20060030578A1 (en) * 2002-08-20 2006-02-09 Neopharm, Inc. Pharmaceutically active lipid based formulation of irinotecan
EP1393720A1 (en) * 2002-08-27 2004-03-03 Universiteit Utrecht Vesicle-encapsulated corticosteroids for treatment of cancer
KR100651728B1 (ko) * 2004-11-10 2006-12-06 한국전자통신연구원 정착기를 갖는 전자 소자용 화합물 및 이를 포함하는 전자소자와 이들의 제조 방법
US20060198891A1 (en) * 2004-11-29 2006-09-07 Francois Ravenelle Solid formulations of liquid biologically active agents
US20080045575A1 (en) * 2004-12-29 2008-02-21 Van Dyke Thomas E Delivery of H2 Antagonists
CA2604770C (en) 2005-04-13 2013-09-24 Abbott Gmbh & Co. Kg Method for carefully producing ultrafine particle suspensions and ultrafine particles and use thereof
DE102005017777A1 (de) * 2005-04-13 2006-10-19 Pharmasol Gmbh Verfahren zur schonenden Herstellung von hochfeinen Partikelsuspensionen
CA2699184A1 (en) * 2006-09-22 2008-03-27 Labopharm Inc. Compositions and methods for ph targeted drug delivery
US7960336B2 (en) 2007-08-03 2011-06-14 Pharmain Corporation Composition for long-acting peptide analogs
WO2011123943A1 (en) 2010-04-09 2011-10-13 Mount Sinai Hospital Methods for treating disorders of the gastrointestinal tract using a glp-1 agonist
WO2012094033A1 (en) 2011-01-05 2012-07-12 Livon Laboratories Methods of making liposomes, liposome compositions made by the methods, and methods of using the same
EP4219534A3 (en) 2013-07-08 2023-09-27 The University of Utah Research Foundation Methods for treatment of and prophylaxis against inflammatory disorders
US10772926B2 (en) 2016-12-16 2020-09-15 Nutragen Health Innovations, Inc. Natural drugs for the treatment of inflammation and melanoma
WO2018204918A1 (en) 2017-05-05 2018-11-08 Ardelyx, Inc. Treatment of hepatic disorders
US12280039B2 (en) 2018-03-21 2025-04-22 Colorado State University Research Foundation Cancer vaccine compositions and methods of use thereof
RU2740553C2 (ru) * 2019-01-30 2021-01-15 Анастасия Андреевна Карбаинова Способ получения липосомальной формы бетулина, обладающей гепатопротекторной активностью
LT6699B (lt) 2019-07-15 2020-02-10 UAB "Valentis" Proliposomų gamybos būdas, naudojant ne daugiau kaip 5 % etanolio, ir jų panaudojimas lipofilinių medžiagų kapsuliavimui
WO2021178877A1 (en) 2020-03-06 2021-09-10 The Colorado State University Research Foundation Production of vaccines comprising inactivated sars-cov-2 viral particles
WO2022023447A2 (en) 2020-07-28 2022-02-03 Jazz Pharmaceuticals Ireland Limited Fused bicyclic raf inhibitors and methods for use thereof
AU2021318923A1 (en) 2020-07-28 2023-03-09 Jazz Pharmaceuticals Ireland Limited Chiral synthesis of fused bicyclic Raf inhibitors
WO2022212863A1 (en) 2021-04-01 2022-10-06 Vestaron Corporation Liposome formulations for pesticide delivery and methods for producing and using the same
CN118488834A (zh) 2021-11-23 2024-08-13 赛欧生物医药股份有限公司 细菌源性脂质组合物和其用途
WO2024159172A1 (en) 2023-01-27 2024-08-02 Senda Biosciences, Inc. A modified lipid composition and uses thereof
US20260041087A1 (en) 2024-08-08 2026-02-12 Invaio Sciences, Inc. Lipid nanoparticle formulations for agricultural applications
US20260043035A1 (en) 2024-08-08 2026-02-12 Invaio Sciences, Inc. Nature-derived lipid particles for use in agriculture

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3549382A (en) * 1968-05-15 1970-12-22 Francis Frederick Hansen Method of preparing powdered monoglyceride material
FR2081586A2 (en) * 1970-01-24 1971-12-10 Orsymonde Dehydrated pharmaceutical comps by - lyophilisation
US3597455A (en) * 1969-05-29 1971-08-03 Squibb & Sons Inc Process for manufacture of sterile lecithin
CH558659A (fr) * 1969-11-26 1975-02-14 Orsymonde Procede pour la preparation d'une composition lyophilisee a usage hygienique.
FR2101044A2 (en) * 1969-11-26 1972-03-31 Orsymonde Freeze-dried oil - in - water emulsions - for treatment of mouth , teeth, hair and scalp
DE2249552A1 (de) * 1971-10-12 1973-05-30 Inchema S A Verfahren zur inkapsulation von insbesondere wasserloeslichen verbindungen
BE795516A (fr) * 1972-02-17 1973-08-16 Ciba Geigy Preparations de peptides huileuses et injectables et procede pour leur preparation
CH588887A5 (no) * 1974-07-19 1977-06-15 Battelle Memorial Institute
US3957971A (en) * 1974-07-29 1976-05-18 Lever Brothers Company Moisturizing units and moisturizing compositions containing the same
JPS5126213A (ja) * 1974-08-21 1976-03-04 Tanabe Seiyaku Co Johoseibiryushiseizaino seiho
JPS5186117A (en) * 1975-01-27 1976-07-28 Tanabe Seiyaku Co Johoseibiryushiseizainoseiho
FR2315991A1 (fr) * 1975-06-30 1977-01-28 Oreal Procede de fabrication de dispersions aqueuses de spherules lipidiques et nouvelles compositions correspondantes
DK141082B (da) * 1976-01-13 1980-01-14 Battelle Memorial Institute Fremgangsmåde til fremstilling af liposomer indeholdende biologisk aktivt stof dispergeret i et vandigt medium.

Also Published As

Publication number Publication date
IL54270A0 (en) 1978-06-15
SE440725B (sv) 1985-08-19
JPS53142514A (en) 1978-12-12
CA1114758A (en) 1981-12-22
FR2390159B1 (no) 1983-01-14
DK156765C (da) 1990-02-19
DK156765B (da) 1989-10-02
IL54270A (en) 1981-06-29
DE2818655A1 (de) 1978-11-23
SE453962B (sv) 1988-03-21
DK122388A (da) 1988-03-07
IT1094811B (it) 1985-08-10
JPS6252724B2 (no) 1987-11-06
SE8201350L (sv) 1982-03-04
AU514644B2 (en) 1981-02-19
NO840064L (no) 1978-11-13
FI63856B (fi) 1983-05-31
NO150184B (no) 1984-05-28
NO780838L (no) 1978-11-13
ZA781416B (en) 1979-03-28
US4311712A (en) 1982-01-19
FI63856C (fi) 1983-09-12
IL61475A0 (en) 1980-12-31
DK122388D0 (da) 1988-03-07
US4370349A (en) 1983-01-25
NO834219L (no) 1978-11-13
BE866697A (fr) 1978-11-03
DK206578A (da) 1978-11-11
DE2818655C2 (de) 1987-05-14
NZ186696A (en) 1980-10-08
IE780464L (en) 1978-11-10
SE454049B (sv) 1988-03-28
IE46571B1 (en) 1983-07-27
CH650944A5 (de) 1985-08-30
NO150184C (no) 1984-09-05
SE8201351L (sv) 1982-03-04
FR2390159A1 (fr) 1978-12-08
CH652615A5 (de) 1985-11-29
NL7805005A (nl) 1978-11-14
FI781012A7 (fi) 1978-11-11
GB1575343A (en) 1980-09-17
AU3423578A (en) 1979-09-20
NO153121C (no) 1986-01-22
SE7805276L (sv) 1978-11-11
IT7823207A0 (it) 1978-05-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
NO153121B (no) Fremgansmaate for fremstilling av en liposomforloeper
FI79245C (fi) Foerfarande foer framstaellning av unilammellara liposomer.
US5082664A (en) Prostaglandin-lipid formulations
US5262168A (en) Prostaglandin-lipid formulations
KR890004689B1 (ko) 인지질 및 미셀 입자 중에서 피포시킨 안트라사이클린 항악성종양제
Rigaud et al. Reconstitution of membrane proteins into liposomes: application to energy-transducing membrane proteins
Grant et al. Fusion of phospholipid vesicles with viable Acholeplasma laidlawii
JPH04500803A (ja) 乾燥時に改善された安定性を示すリポソームの調製方法
JPH06510024A (ja) 医薬調合品及び方法
JPH06501246A (ja) アミノ酸及びペプチドのリポソーム内への蓄積
JPH0551338B2 (no)
Massey et al. Physical properties of lipid-protein complexes formed by the interaction of dimyristoylphosphatidylcholine and human high-density apolipoprotein A-II
GB1575344A (en) Method for the manufacture of liposome composition
IE46572B1 (en) Method for the manufacture of liposome compositions
FI63857C (fi) Foerfarande foer framstaellning av frystorkade liposom-preparat
JP2780755B2 (ja) プロスタグランジン‐脂質製剤
JPH09501168A (ja) 生物構造体、生体ポリマー及び/又はオリゴマーを充填した小胞の調製方法
US20210322315A1 (en) Process for the production of lipidic vehicles
Franzusoff et al. Solubilization and reconstitution of the glucose transport system from Saccharomyces cerevisiae
JPH0379059B2 (no)
Nam et al. Translocation of Ca2+ across lipid bilayer membrane due to defects induced by teleocidin
JPH04297413A (ja) プロスタグランジン類含有脂肪小体組成物