HU205973B - Process for electrolytic metal-colouring anodized aluminium surfaces - Google Patents

Process for electrolytic metal-colouring anodized aluminium surfaces Download PDF

Info

Publication number
HU205973B
HU205973B HU893610A HU361089A HU205973B HU 205973 B HU205973 B HU 205973B HU 893610 A HU893610 A HU 893610A HU 361089 A HU361089 A HU 361089A HU 205973 B HU205973 B HU 205973B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
acid
electrolyte
tin
process according
coloring
Prior art date
Application number
HU893610A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT50888A (en
Inventor
Dieter Brodalla
Juergen Lindener
Robert Riese-Meyer
Willi Wuest
Christine Schroeder
Willi Buchmeier
Juergen Fuell
Original Assignee
Henkel Kgaa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Henkel Kgaa filed Critical Henkel Kgaa
Publication of HUT50888A publication Critical patent/HUT50888A/hu
Publication of HU205973B publication Critical patent/HU205973B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25DPROCESSES FOR THE ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PRODUCTION OF COATINGS; ELECTROFORMING; APPARATUS THEREFOR
    • C25D11/00Electrolytic coating by surface reaction, i.e. forming conversion layers
    • C25D11/02Anodisation
    • C25D11/04Anodisation of aluminium or alloys based thereon
    • C25D11/18After-treatment, e.g. pore-sealing
    • C25D11/20Electrolytic after-treatment
    • C25D11/22Electrolytic after-treatment for colouring layers

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Electroplating And Plating Baths Therefor (AREA)
  • Electroplating Methods And Accessories (AREA)
  • Electrochemical Coating By Surface Reaction (AREA)
  • Conductive Materials (AREA)

Description

A találmány anodizált alumíniumfelületek elektro1 ítikus fémszínezésére alkalmas eljárásra vonatkozik.
A találmány tárgya közelebbről megjelölve, eljárás alumínium vagy alumíniumötvözetek anodizált felületeinek elektrolitikus fémszínezésére, amelynek során a felületen egyenáram segítségével savanyú oldatban meghatározott oxidréteget állítunk elő, és ezt a réteget ezt követően ón(II)-sókat tartalmazó savanyú elektrolit alkalmazása mellett váltakozó áram segítségével színezzük.
Ismeretes, hogy az alumínium, mivel nem nemesfém, természetes oxidréteggel vonódik be, amelynek a rétegvastagsága általában 0,1 pm-nél kisebb (Wemick, Pinner, Weiner; „Die Oberfláchenbehandlung von Alumínium”, 2, Auflage, Eugen Leuze Verlag, Saulgau (Württ., 1977).
Vegyi úton (például krómsavval) elő lehet állítani vastagabb, modifikálható oxidrétegeket. Ezek a rétegek 0,2-2,0 pm vastagok és kiváló korrózióvédelmet biztosítanak. Ezek az oxidrétegek továbbá előnyös alapot szolgáltatnak lakkok, kencék és hasonlók számára, de csak nehezen színezhetők.
Jóval vastagabb oxidrétegeket lehet elérni, ha az alumíniumot elektrolitikusan oxidáljuk. Ez a folyamat anodizálás, régebbi nyelvhasználatban eloxáiás néven ismert. Ennél a folyamatnál elektrolitként előnyösen kénsav, krómsav vagy foszforsav szolgál. Szerves savak, így például oxálsav, maleinsav, ftálsav, szalicilsav, szulfoszalicilsav, szulfoftálsav, borkősav vagy citromsav ugyancsak alkalmazható egyes eljárások esetén.
A leggyakrabban azonban kénsav kerül felhasználásra. Az anodizálási körülményektől függően e szerint a módszer szerint legfeljebb 150 prn rétegvastagságokat lehet elérni. Külső alkalmazásra, például homlokzatbevonatokra vagy ablakkeretekre elegendőek a 2025 pm rétegvastagságok.
Az oxidréteg egy viszonylag tömör, az anodizálási körülményektől függően, legfeljebb 0,15 pm vastag zárórétegből áll, amely közvetlenül a fémes alumínium felületén helyezkedik el, és e réteg felett egy pórusos, röntgenamorf fedőréteg található.
Az anodizálás rendszerint 10-20 t%-os kénsavban 1020 V feszültségnél és az abból eredő áramsűrűség mellett 18-22 °C-on 15-60 perc alatt megy végbe a kívánt rétegvastagságtól és az alkalmazás céljától függően.
Az ily módon előállított oxidrétegeknek nagy a felvevőképessége számos különféle szerves és szervetlen színezék számára.
A színezés után a színezett Al-oxidfelületeket vízben való hosszabb ideig tartó főzés vagy foraó gőzzel való kezelés segítségével tömörítik. Ily módon a felületen lévő oxidréteg hidrát-fázissá (A1OOH) alakul át, és ily módon a térfogatnövekedés következtében a pórusok elzáródnak. Az így „tömörített” Al-oxidréteg nagy mechanikai szilárdsága miatt jó védőhatást szolgáltat a bezárt színezékek és az alattuk lévő fém számára.
Ezenkívül vannak olyan eljárások, amelyeknél például NiF2-tartalmú oldatokkal úgynevezett hidegtömítést lehet elérni.
A színező anodizálásnál (integráleljárásnál) a színezés közvetlenül az anodizáláskor történik. Ehhez azonban különleges ötvözetek szükségesek, amelynél bizonyos ötvözet alkotórészek pigmentekként visszamaradnak a képződött oxidrétegben és létrehozzák a színhatást. Ennél az eljárásnál az anodizálás többnyire valamely szerves savban nagy feszültség mellett, több mint 70 V-nál megy végbe. A színárnyalatok csak barnára, bronzra, szürkére és feketére korlátozódnak. Jóllehet ezzel az eljárással különösen jó fény- és viharálló, illetve időjárási viszonyoknak ellenálló színezéseket lehet elérni, ez a módszer az utóbbi időben mind kevésbé kerül alkalmazásra, mivel nagy áramszükséglete és nagymértékű fürdőmelegítő energiafelhasználás alapján nem üzemeltethető kedvezően és gazdaságosan, költséges hűtőberendezés nélkül.
Az adszorptív színezés szerves színezékeknek az anodizált réteg pórusaiba való beágyazásán nyugszik.
Ami a színárnyalatokat illeti, alapjában véve valamennyi tarka színárnyalat és a fekete szín kialakítására lehetőséget ad az eljárás és emellett az alapnak a fémjellege messzemenően megmarad. Hátránya az eljárásnak azonban a gyenge fényállóság sok szerves színezék használata esetén, és így, ezek közül, csak keveset engedélyez az építészeti hatóság külső alkalmazásra.
Ugyancsak ismeretesek eljárások szervetlen adszorptív színezéshez. Ezek az eljárások úgynevezett egyfürdős vagy többfürdős módszerek lehetnek. Az egyfiirdős eljárásnál a színezendő Al-részt nehézfémsó-oklatba merítik és eközben a pórusokban hidrolízis eredményeként a megfelelő színezett oxid vagy hidroxid-hidrát leválik.
A többfürdős eljárásnál a színezendő építőelemeket a reakciópartnerek oldatába beinerítik, amelyek azután az oxidréteg pórusaiba behatolnak, és itt pigmentet alkotnak. Az ilyen eljárások azonban nem terjedtek el nagyobb mértékben.
Hátrányuk az adszorptív eljárásoknak továbbá az, hogy a pigmentek csak a legkülsőbb rétegek tartományába hatolnak be, így a mechanikai igénybevételnél a színek elhalványulása ledörgölődés következtében végbemegy.
Már a harmincas évek közepén ismeretesekké váltak elektrolitikus színező eljárások, amelyeknél anodizált alumíniumot nehézfémsó-oldatokban váltóárammal való kezelés útján színezni tudtak. Ezeknél az eljárásoknál mindenekelőtt az első átmeneti sorelemei, így a Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, valamint különösen az Sn kerülnek alkalmazásra. A nehézfémsókat többnyire szulfátokként használják és a pH-értéket kénsavval 0,1-2,() közötti értékre állítják be. Az eljárásnál körülbelül 10-25 V feszültség mellett és az abból eredő áramsűrűséggel dolgoznak. Az ellenelektróda grafitból, illetve nemesfémből készülhet, de lehet abból az anyagból is, amely az elektrolitban van feloldva.
Ennél az eljárásnál a nehézfémpigment a váltóáram félperiódusában, amelyben alumínium a katód, az anódos oxidréteg pórusaiba behatol és leválik, míg a második félperiódusban az alumíniumoxid-réteget anódos oxidációval tovább vastagítják. A nehézfém lerakódik a pórusok alján és így létrehozza az oxidréteg színezését.
HU 205 973 Β
Különböző fémekkel nagyon különböző színezéseket végezhetünk, így például ezüsttel bamásfeketét, kobalttal feketét, nikkellel barnát, rézzel pirosat, tellurral sötétaranyat, szelénnel pirosat, mangánnal aranysárgát, cinkkel barnát, kadmiummal sötétbarnát, ónnal pezsgőszínűt, bronztól a feketéig.
Főként azonban nikkel és az utóbbi időben különösen ónsók kerülnek felhasználásra, amely mellett a munkamódtól függően olyan színárnyalatokhoz lehet jutni, amelyek az aranysárgától a világosbarnán keresztül és a bronzon át a sötétbarnáig és a feketéig variálhatók.
Onelektrolitokban való színezésnél azonban az a nehézség merül fel, hogy az ón könnyű oxidálhatósága miatt az ónelektrolit alkalmazásánál gyorsan, sőt már az ónoldatok tárolásánál bizonyos körülmények között bázikus ón(IV)-oxid-hidrátok (ónsav) csapódnak ki. Vizes ón(II)-szulfát-oldatok, mint ismeretes, már a levegő oxigénjének hatására ón(IV)-vegyületekké oxidálódnak. Ez a folyamat az anodizált alumínium ónelektrolitokban való színezésénél nem kívánatos, mivel egyszer zavarja a folyamatot, például a csapadékképződés miatt használhatatlanná vált oldatokat gyakran meg kell újítani, illetve utána kell adagolni, másodszor pedig jelentős többletköltségeket okoz, mert a színezéshez nem használható ón(TV)-vegyületek képződéséhez vezet. Éppen ezért egész sor eljárást dolgoztak ki, amelyek többnyire a kénsavra érzékeny ón(II)-szulfátoldatok stabilizálásának a módjában különböznek egymástól.
A DE-OS 2850136 számú NSZK-beli nyilvánosságrahozatali iratban azt javasolják, hogy az ón(II)-sókat tartalmazó elektrolithoz a kénsav, a szulfonsavak és az amidoszulfonsavak csoportjából kikerülő vas(II)-sókat adjanak.
Később azután a leggyakrabban fenolvegyületeket és fenolszerű vegyületeket, így fenol-szulfonsavat, krezol-szulfonsavat vagy szulfoszalicilsavat alkalmaznak (S. A. Pozzoli, F. Tegiacchini; Korros. Korrosionsschutz alum., Veranst. Eur, Foed. Korros., Virtr. 88th 1976, 139-145; JP-OSen 7813583, 7818483,
77135841, 76147436, 7431614, 73101331,
7120568,7526066,76122637,54097545,56081598 számú japán szabadalmi leírások és a GB-PS 1482 390. számú brit szabadalmi leírás).
Ugyancsak gyakran kerülnek alkalmazásra szulfaminsavak (amidoszulfonsav), illetve ezek sói önmagukban vagy más stabilizátorokkal kombinációban (JPOSen 7526066, 76122637, 77151643, 59190389, 54162637, 79039254 számú japán szabadalmi leírások és a 1482390 számú brit szabadalmi leírás).
Többfunkciós fenolokat, így például a difenolokat, hidrokinont, pirokatechint és a rezorcint is leírták már ezzel összefüggésben (JP-OSen 58113391,57200221, FR-PS 2384037), valamint a trifenolokat, floroglucint (JP-OS 58113391 számú japán szabadalmi leírás), pirogallolt (S. A. Pozzoli, F. Tegiacchi, Korros. Korrosionsschutz Alum. Veranst. Eur. Foed. Korros., Vortr. 88th 1976, 139-145; JP-OSen 58 113391, 57200221 számú japán szabadalmi leírások), illetve a galluszsavat (JP-OS 5313583 számú japán szabadalmi leírás).
A DE-PS 3611055 számú NSZK-beli szabadalmi leírásban egy savanyú Sn(II)-tartalmú elektrolitot írnak. le, amely legalább egy oldható difenilamint vagy helyettesített difenilamin-származékot tartalmaz, amely az Sn(II)-t stabilizálja és hibamentes színezéseket biztosít.
Ezeknek a vegyületeknek azonban az a hátrányuk, hogy legnagyobbrészt mérgezőek és' az anodizáló üzemek elhasznált vize szennyezi a környezetet. Különösen a stabilizátorokként alkalmazásra kerülő fenolok környezetszennyezők.
Ezenkívül időnként redukálószerek, így tioéterek, illetve -alkoholok (DE-OS 2921241 számú NSZK-beli nyilvánosságrahozatali irat), glukózok (HU-PS 34779 számú magyar szabadalmi leírás), tiokarbamid (JP-OS 57207197 számú japán szabadalmi leírás), hangyasav (JP-OS 7819150 számú japán szabadalmi leírás), formaldehid (JP-OSen 7526066, 6056095 számú japán és FR-PS 2384037 számú francia szabadalmi leírások), tioszulfátok (JP-OSen 7526066,6056095 számú japán szabadalmi leírások), hidrazin (HU-PS 34779 számú magyar szabadalmi leírás és JP-OS 54 162637 számú japán szabadalmi leírás) és a bórsav (JP-OSen 59190390, 58213898 számú japán szabadalmi leírások) önmagukban vagy az előzőekben említett stabilizátorokkal kombinációban kerülnek alkalmazásra.
Néhány eljárás szerint komplexképzőkkel, így aszkorbinsavval, citromsavval, oxálsavval, tejsavval, malonsavval, maleinsavval, valamint borkősavval is dolgoznak, ahogy a következő szabadalmi leírásokban le van írva: JP-OSen 7526066, 77151643, 59190389, 6052597, 57206197, 54162637, 54097545, 53022834, 79039254, 74028576, 59190390, 58213898, valamint 56023299 számú japán, HU-PS 34779 számú magyar és az FR-PS 2384037 számú francia szabadalmi leírások.
Jóllehet, a komplexképzők, így a borkősav kiváló stabilizáló hatást mutatnak, ami a színezőfürdőkből való kicsapódásoknak a megakadályozását illeti, azonban ezek nem tudják általában megakadályozni azt, hogy az ón(II)-tartalmú fürdők ne oxidálódjanak ón(IV)-vegyületeket tartalmazó fürdőkké. Ezek ezután már komplex módon kötve vannak oldatban, és így már nem tudnak hozzájárulni a színezéshez. Ezen túlmenően az erősen komplexképző-tartalmú színezőfürdőkben az ón(IV)komplexek oly mértékben felhalmozódnak, hogy az ezt követő betöményítésnél ezek a komplexek az oxidréteg pórusaiban hidrolizálnak, miközben oldhatatlan ón(IV)vegyü letek képződnek, amelyek nem kívánt fehér bevonatokat alkothatnak a színezett felületeken.
Egy további fontos probléma az elektrolitikus színezésnél az úgynevezett szóróképesség (mélyszórás), amelyen a terméktulajdonságot értjük, azaz azok az anodizált alumíniumrészek, amelyek különböző távolságokban helyezkednek el az ellenelektródához viszonyítva, egységes színárnyalatúra nehezen színezhetők. A jó szóróképesség különösen akkor fontos, ha a különböző, alkalmazott alumíniumrészek bonyolult formájúak (színmélység kialakítása), ha az alumíniumrészek nagyon nagyok, és ha gazdaságossági meggondo3
HU 205 973 Β lásból sok alumíniumrészt egy színezőfolyamatban egyidejűleg kell színezni, és közepes színárnyalatokat kell elérni. Az alkalmazásnál ezért nagy szóróképességre van szükség, a hibás termékek előállítását el kell kerülni és a színezett alumíniumrészek optikai minőségének az elérése kívánatos. Az eljárás a jó szóróképesség eredményeként gazdaságosabb lesz, mivel több rész színezhető egy munkamenetben.
A szóróképesség fogalma nem azonos az egyenletesség fogalmával és ettől szigorúan meg kell különböztetni.
Az egyenletességmegjelölés olyan fogalmat jelent, amelynél a lehető legcsekélyebb helyi zavarok lehetségesek színezéskor a színárnyalatban (foltos színezés). A rossz egyenletességet többnyire szennyeződések, így nitrát, vagy az anodizálásnál mutatkozó eljárási hibák okozzák. A jó színezőelektrolitnak semmi esetre sem szabad a színezés egyenletességét hátrányosan befolyásolni.
Valamely színezőeljárással jó egyenletességet érhetünk el és ugyanakkor a szóróképesség rossz lehet. Ez megfordítva is lehetséges. Az egyenletességet általában csak az elektrolitok kémiai összetétele befolyásolja, míg a szóróképességet elektromos és geometriai paraméterek, így például a munkadarab formája vagy elhelyezése és nagysága is befolyásolja.
ADE-OS 2609 146 számú NSZK-beli nyilvánosságrahozatali iratban eljárást ismertetnek ónelektrolitokban történő fémszínezésre, amelynél a szóróképességet különleges kapcsolási és feszültségbeli elrendezéssel állítják be.
A DE-OS 2025284 számú NSZK-beli nyilvánosságrahozatali iratban azt írják, hogy ón(Il)-ionok önmagukban is javítják a szóróképességet különösen akkor, ha borkősavat vagy alumínium-tartarátot adunk az elektrolithoz a vezetőképesség növelése érdekében.
A gyakorlat azonban azt mutatta, hogy az ón(II)-ionok önmagukban való alkalmazása nem oldja meg megnyugtatóan a színezés problémáját a szóróképesség tekintetében. Borkősav használata a szóróképesség javítása érdekében csak kevéssé hatásos, mivel a borkősav csupán kismértékben növeli a vezetőképességet.
A vezetőképesség kimértékű növelése azonban nem jár számottevő gazdasági haszonnal, mivel az ón(II)színezésnél tercier árameloszlásnak van döntő szerepe. (Az árameloszlást főképpen a felületi ellenállások és nem az elektrolit vezetőképessége határozza meg).
A DE-PS 2428635 számú NSZK-beli szabadalmi leírásban olyan ón(II)- és cinksók kombinációjának az alkalmazását ismertetik, amelyhez kénsavat és még bórsavat, valamint aromás karbon- és szulfonsavakat (szulfo-ftálsavat vagy szulfo-szalicilsavat) adnak. Állításuk szerint akkor érhető el jó szóróképesség, ha a pH-érték 1 és 1,5 között van. A pH-értéknek 1 és 1,5 közé történő beállítása alapfeltétele egy jó elektrolitikus színezésnek; a szóróképesség különösen kedvező javítása szempontjából a pH-érték nem lehet döntő jelentőségű. Az, hogy az adagolt szerves savak befolyásolják-e a szóróképességet, nincs leírva. Ugyancsak nem mutatható ki kvantitatívan az elért szóróképesség sem. .
A DE-PS 3246704 számú NSZK-beli szabadalmi leírásban eljárást írnak le olyan elektrolitikus fémszínezéshez, amelynél jó szóróképességet érnek el különleges méreteknek a színezőfürdőben való alkalmazásával. Ezenkívül nézetük szerint krezol- és fenol-szulfonsavak, szerves anyagok, így dextrin és/vagy tiokarbamid és/vagy zselatin egyenletes színezést biztosítanak.
Hátránya ennek az eljárásnak az, hogy nagyok a beruházási költségek, amelyek a mechanikai berendezések létesítéséhez szükségesek.
Leválásgátlók, így dextrin, tiokarbamid vagy zselatin adagolása csak csekély befolyást gyakorol a szóróképességre, mivel a leválási folyamat az elektrolitikus színezésnél lényegesen különbözik a galvanikus ónozástól. Ebben az esetben sincs megadva olyan módszer, amelynek a segítségével mérni lehet a szóróképesség növekedését.
A találmánynak az alkotja az alapját, hogy javított eljárás vált szükségessé alumínium és alumíniumötvözetek anodizált felületeinek elektrolitikus fémszínezésére, miközben először egyenárammal savas oldatban meghatározott oxidréteget alakítunk ki, és ezt követően váltóáram vagy egyenáram-átfedésű váltóáram segítségével, valamely ón(II)-sót tartalmazó savanyú elektrolit alkalmazása mellett színezzük. Különösen az volt a feladat, hogy az elektrolitban lévő ón(II)-sót megfelelő, a fent megnevezett hátrányokkal nem rendelkező vegyületek hozzáadásával védjük ón(IV)-vegyületekké történő oxidálódástól.
További feladat a találmány kidolgozásánál abban volt, hogy kombinációban új - az ón(II)-sókat stabilizáló - vegyületekkel a szóróképességet tovább javítsuk az elektrolitikus fémszínezéseknél.
Ezenkívül a fürdőhöz adott vegyületek még arra is szolgálnak, hogy az elhasznált fürdőoldatok utánadagolásához szükséges tömény Sn(II)-szulfát-oldatok (egészen 200 g Sn2+/liter) tárolási állandóságát javítsák.
Azt a feladatot, hogy javított eljárást dolgozzunk ki alumínium és alumíniumötözetek anodizált felületeinek elektrolitikus fémszínezésére, amely mellett először egyenáram segítségével savanyú oldatban meghatározott oxidréteget alakítunk ki, és ezt követően váltóáram vagy egyenáram-átfedésű váltóáram segítségével valamely ón(ll)-sót tartalmazó savanyú elektrolit alkalmazása mellett színezzük, úgy oldjuk meg, hogy az elektrolithoz 0,01 g/litertől egészen az oldódási határig terjedő mennyiségben egy vagy több, az ón(II)-sókat stabilizáló, vízoldható (I), (II), (III) és (IV) általános képletű vegyületet adunk, e képletekben
Rí hidrogénatom, 1-8 szénatomos alkilcsoport, 1-4 szénatomos alkil-fenil-szulfonsav, 1-8 szénatomos alkil-szuifonsav, valamint ezek alkálifémsói,
R2 hidrogénatom, 1-8 szénatomos alkilcsoport, 1-4 szénatomos alkil-fenil-szulfonsav, 1-8 szénatomos alkil-szulfonsav, valamint ezek alkálifémsói,
R3 hidrogénatom és/vagy egy vagy több 1-8 szénatomos alkilcsoport, míg
R4 és R5egymástól függetlenül hidrogénatom, egy vagy több 1-8 szénatomos alkilcsoport, továbbá
HU 205 973 Β szulfonsav, 1-8 szénatomos alkil-szulfonsav, 1-4 szénatomos alkil-fenil-szulfonsav, valamint ezek alkálifémsói jelentésűek, amely mellett R,, R2 és R3 szubsztituensek legalább egyike különbözik hidrogénatomtól.
A lánchosszúságok változásának olyannak kell lennie, hogy a találmány szerinti alkalmazásra kerülő vegyületek kielégítően oldódjanak vízben.
Az ón(II)-vegyületek stabilizálásához eddig használt vegyületekkel, így például a pirogallollal, szemben az ón(II)-sók stabilizálására a találmány szerint alkalmazott vegyületeknél nem jelentkeznek kömyezetszenynyező problémák, mivel az elhasznált víz nem toxikus.
A találmány szerinti eljárás egy előnyös kiviteli módja szerint olyan elektolitokat alkalmazunk, amelyek előnyösen 0,1-2 g/liter - az ón(II)-sók stabilizálására szolgáló - (I)—(IV) általános képletnek megfelelő vegyületeket tartalmaznak.
A találmány szerinti eljárás egy további kiviteli módja szerint a fent megadott koncentrációban stabilizáló vegyületekként 2-terc-butil-l,4-hidroxi-benzolt (terc-butil-hidrokinont), metil-hidrokinont, trimetilhidrokinont, 4-hidroxi-2,7-naftalin-diszulfonsavat és/vagy p-hidroxi-anizolt alkalmazunk.
A találmány szerinti eljárás egy előnyös kiviteli módjánál az elektrolithoz a szóróképesség javítása érdekében 1-50 g/liter, előnyösen 5-25 g/liter, p-toluolszulfonsavat és/vagy 2-naftalin-szulfonsavat adunk.
Jóllehet a szulfonsavak csopotjából származó vas(II)-sók alkalmazása ón(II)-sókat tartalmazó savanyú elektrolitokban elvileg ismert a DE-OS 2850136 számú NSZK-beli nyilvánosságrahozatali iratból, mégis meglepő, hogy például a p-toluol-szulfonsav alig gyakorol egymagában stabilizáló hatást az ón(II)-sókra, másrészt p-toluol-szulfonsav alkalmazása esetén javul az anodizált alumíniumfelületek elektrolitikus fémszínezésénél a szóróképesség.
Meglepő módon végbemegy a színezés már akkor, ha olyan ón(II)-szulfát-oldatot használunk, amely 320 g, előnyösen 7-16 g, ónt tartalmaz literenként. így a színezés 0,35-0,5 pH-értéknél, amely 16-22 g kénsav alkalmazása esetén érhető el, 14-30 °C-on végbemegy. A váltófeszültség vagy az egyenáram-átfedésű (szuperponált) váltófeszültség (50 Hz) előnyösen 10-25 V, főként pedig 15-18 V, legjobb esetben 17 V + 3 V nagyságú. A találmány értelmében az „egyenáram-átfedésű (szuperponált) váltóáram” megjelölés váltóáramátfedésű egyenárammal egyenlő értelemben alkalmazható. A kapocsfeszültség értéke mindenkor meg van adva. A színezés egy ebből eredő, többnyire 1 A/dm2 áramsűrűségnél kezdődik, amely azután egy 0,2-0,5 A/dm2 állandó értékre esik le. A feszültségtől és a fürdőben lévő fémkoncentrációtól, valamint a bemerítési időtől függően különböző színárnyalatokat kapunk, amelyek pezsgőszíntől a különböző bronz árnyalatokon keresztül egészen a feketéig változhatnak.
A találmány szerinti eljárás egy további kiviteli módjánál az elektrolit még 0,1-10 g/liter vasat is tartalmaz, előnyösen vas(II)-szulfát formájában.
Az eljárás egy más kiviteli módja abban áll, hogy az elektrolit további nehézfémsókat tartalmaz az ón mellett, amelyek például a nikkel, kobalt, réz és/vagy a cink közül kerülnek ki (Wemick et al.).
A felhasználásra kerülő nehézfém-ionok mennyisége a következő nagyságrenben vannak: a nehézfém-ionok összege - ideszámítva az ónt is - előnyösen 320 g/liter, különösen pedig 7-16 g/liter, tartományban van. Egy ilyen elektrolit például 4 g/liter Sn(H)-iont és 6 g/liter Ni(II)-iont tartalmaz, mindkettőt szulfátsó formában.
Egy ilyen elektrolit hasonló színezőtulajdonságokat mutat, mint egy olyan elektrolit, amely 10 g/liter
Sn(II)-t vagy 20 g/liter nikkelt tartalmaz. Előnye az elektrolitnak, hogy kisebb mennyiségű nehézfém kerül az üzemből távozó vízbe.
Az 1. ábra egy színezőfürdő felépítésének elvi lehetőségét mutatja be a szóróképesség megítélése szem30 pontjából, amelynél az alumíniumlemez működő elektródként szolgál. A többi geometriai tényezők az ábráról leolvashatók.
A találmány szerinti eljárást a következőkben példák segítségével is bemutatjuk.
1. példa
Gyors vizsgálat a színezőfürdők tárolásállóságának a megítélésére.
Az 1. táblázatban lévő példák a színezőfürdők táro40 lásállóságának az eredményeit mutatják.
Minden esetben olyan elektrolitot készítettünk vizes oldatként, amely minden esetben 10 g/liter H2SO4-et és SnSO4-et, valamint megfelelő mennyiségű stabilizátort tartalmazott. Az egyes oldatokat szobahőmérsékleten mágneses keverővei kevertük és üvegíritt felett 12 liter/óra mennyiségű oxigénnel kezeltük. Az Sn(II)-ionok tartalmát állandóan követtük jodometriás vizsgálattal.
1. táblázat
Stabilizált és stabilizálatlan színezőfürdő-oldatok tárolásál lósági vizsgálatának eredményei (szobahőmérséklet 22 °C)
Példaszám Stabilizáló anyag Konc. (g/1) Kiindulási konc. SnSO4 (g/1) Végső konc. SnSO4 (g/1) 4 óra után Csökkenés SnSO4 (%)
la terc-butil-hidrokinon 0,2 12,7 12,7 0,0
lb terc-butil-hidrokinon 1,0 13,8 13,8 0,0
le metil-hidrokinon 0,2 17,7 17,7 0,0
ld metil-hidrokinon 2,0 17,9 17,9 0,0
HU 205 973 Β
Példaszám Stabilizáló anyag Konc. (g/1) Kiindulási konc. SnSO., (g/1) Végső konc. SnSO., (g/1) 4 óra után Csökkenés SnSO., (%)
1c trimetil-hidrokinon 1.0 17,1 17,1 0,0
lf 4-hidroxi-2,7-naftalin-diszulfonsav i 1.0 15.2 14,1 7,2
lg (ía) képletű vegyület R-CH3 0.2 17,7 17,7 0,0
lh (la) képletű vegyület R=CH3 2.0 17,4 17,4 0,0
li (Illa) képletű vegyület R=(CH2)4SO3Na ' 0.2 18.1 17,7 2,0
Íj (Illa) képletű vegyület R-(CH2)4SO3Na i 2,0 18,6 18,4 1,0
lk (Illb) képletű vegyület (R=CH3) 1 2,0 18,3 17,9 2,2
Összehasonlító példák
11 Fe2+ i 0.6 17,4 17,0 2,3
+ szulfoszalicilsav 1.8
lm stabilizálóanyag nélkül 14.7 4,1 72,1
In (lile) képletű vegyület i 1.6 17,2 16,4 4.7
2. példa
A színezőfürdőkben lévő adalékok stabilizáló hatá- 20 sának a megítélésére vonatkozó vizsgálat elektromos terhelés alatt.
A 2. táblázatban lévő példák az Sn(ll)-koncentrációváltozás eredményeit mutatják a színezőfürdőkben elektromos terhelés alatt. 25
Minden esetben olyan elektrolitot készítettünk, amely 10 g/liter Sn(II)-iont, 20 g/liter H2SO4-et és megfelelő mennyiségű stabilizátort tartalmazott. A tartós elektrolízist nemesacél elektródákkal végeztük. Az áramló árammennyiséget Ah-számlálóval mértük. A 30 színezendő oxidréteg jellemző viselkedését a váltóáram megfelelő színusztorzításával szimuláltuk nagy kapacitív terhelés mellett. Az elektródreakciók által oxidált Sn(II)-ionok mennyiségét folyamatosan vizsgáltuk az elektrolit titrálásával, valamint a reduktíven 35 levált Sn gravimetriás meghatározásával és e két érték összegéből eredő különbségnek az oldott Sn(II) kiindulási mennyiségéhez viszonyított számításával. A stabilizáló hatás mértékeként az Ah-értéket választottuk, amelynél az Sn(II)-koncentrációnak 5 g/l-rel való 40 csökkenése, amelyet az elektródákon végbemenő oxidációs reakció okoz, már nem akadályozható meg.
2. táblázat
A színezőfürdőkben elektromos terhelés alatt a 45 stabilizáló hatás meghatározására végzett kísérletek eredményei
Stabilizálor Koncentráció (g/1) Ah-érték az 5 g/1 Sn(!l)-koncentráció eléréséig
Példák
la 2,0 1200
1c 2,0 1160
le 0,5 930
lf 0,5 1070
lg 2,0 650
li 2,0 900
Stabilizálor . Koncentráció (g/1) Ah-érték az 5 g'1 Sn(II)-koncentráció eléréséig
(lb) képletű vegyület' 2,0 1000
; (le) képletű vegyület 2,0 800
(Ha) képletű vegyület 2,0 1180
; Összehasonlító példák J
^11 2,4(0,6+1,8) 760
lm 560
ín 2,0 875
hidrokinon 2,0 620
= fenilcsoport
3. példa
Elektrolitikus színezés.
mmx500 mmxl mm méretű Al 99,5 próbalemezeket (anyagszám 3.0255) DIN-anyagból hagyományos módon előkezeltünk (zsírtalanítottunk, pácoltunk, marattunk, öblítettünk) és a GS-eijárás szerint 50 percig anodizáltunk a következő paraméterek mellett: 200 g/1 H2SO4. 10 g/1 Al, 8 m3/m2 levegő, 1,5 A/dm2, 18 °C. Ily módon körülbelül 20 gm rétegvastagságú anodizált réteget kaptunk. Az ily módon előkezelt lemezeket, ahogy a következő példákban közelebbről leírjuk, elektrolitikusan színeztük.
3.1-3.4 példák és a 2. és 3. összehasonlító példák
A próbalcmezekct, ahogy az 1. ábra szemlélteti, egy speciális 135 s kísérleti kamrában színeztük. A színezőfeszültség 15 V és 21 V között változott. A színezőfürdő 10 g/1 Sn2* és 20 g/1 H2SO4 mellett fürdőadalékként tartalmazott még különböző mennyiségű p-toluol-szulfonsavat (3.1-3.3) vagy 2-naftalin-szulfonsavat (3.4) 10 g/1 mennyiségben. A 2. összehasonlító példa esetén 10 g/1 fenol-szulfonsavat és a 3. összehasonlító példánál 10 g/1 szulfoftálsavat hasonlóan alkalmaztunk. Ezzel a kísérlettel az volt a célunk, hogy bemutassuk az így színezett alumíniumlemezek mélységi szórásának a javulását arra az esetre, ha p-toluol-szulfonsavat és
HU 205 973 Β
2-naftalin-szulfonsavat adtunk a színezőfürdőhöz. A mélységi szórás eredményeit a 3. táblázatban foglaljuk össze, amely mellett a színezőfürdőhöz 0,10 és 20 g/1 p-toluol-szulfonsavat és 2-naftalin-szulfonsavat adtunk 15,18 és 21 V színezőfeszültségnél.
A szóróképesség meghatározása
Először megmértük az óneloszlást a próbalemez 10 különböző helyén hosszanti irányban.
A mérést a lemez szélétől 1 cm-re kezdtük és 5 cm-es lépésekben haladtunk.
A mérést szórt fény reflektorméterrel végeztük TiO2 fehér szabványhoz viszonyítva (99%).
Az óntartalmat ezekből a mérésekből a következő képlet felhasználásával számítottuk:
[Sn] =--—xl,75 mg/dm2 _ R
R = visszaverő képesség %-ban Az átlagos Sn-tartalom:
A szóróképesség ezután a következő képletből adódik:
Szóróképesség=100% x 1 -———Σ [Sn]
3. táblázat
A mélységi szórás eredménye (%) a színezőfeszültség és a szóróképességet befolyásoló anyag hozzáadott mennyiségének a változása esetén
Példa 3.1 3.2 3.3 3.4 Összehasonlító példa
2 3
Színezőfeszültség (V) Szóródásjavító mennyisége (g/1)
0 10 20 10 10 10
15 44% 52% 76% 51% 49% 46%
18 56% 74% 90% 71% 60% 59%
21 76% 88% 93% 86% 80% 79%
4. példa
Ez a példa a mélységi szórás javulását mutatja be p-toluol-szulfonsav és terc-butil-hidrokinon egyidejű hozzáadása esetén.
A lemezeket a 3. példában leírt módon előkezeltük és ezt követően elektrolitikusan színeztük azokat. E vizsgálatsorozat eredményeit a 4. táblázatban foglaljuk össze.
4. táblázat
A mélységi szórásmérés eredményei (%) terc-butil-hidrokinon és p-toluol-szulfonsav egyidejűleg történő adagolása esetén Fürdőadalékok
Színezőfeszültség (V) terc-butil-hidrokinon (2 g/1) terc-butil-hidrokinon (2 g/1) és p-toluolszulfonsav (20 g/1)
15 43% 82%
18 59% 96%
5. példa
A 3. példához hasonlóan a színezőfürdő a 3.2 és 3.3 példáknak megfelelően 10 g/1 Sn2+ helyett 4 g Sn2+-t tartalmazott literenként és 6 g/1 Ni2+ volt a nikkeltartalom. A mélységi szórás mérésénél kapott eredmények hasonlóak voltak.
g/1 kénsavval valamivel sötétebb színezést kaptunk, mint 20 g/1 kénsavval.

Claims (9)

1. Eljárás alumínium és alumíniumötvözetek anodizált felületeinek elektrolitikus fémszínezésére, amely mellett először egyenáram segítségével savanyú oldatban meghatározott oxidréteget alakítunk ki, és ezt ezután váltóáram vagy egyenáram-átfedésű váltóáram segítségével valamely ón(II)-sót tartalmazó savanyú elektrolit alkalmazása mellett színezzük, azzal jellemezve, hogy az elektrolithoz 0,01 g/litertől egészen az oldódási határig terjedő mennyiségben egy vagy több, az ón(II)-sókat stabilizáló, vízoldható (I), (II), (III) és (IV) általános képletű vegyűletet adunk, e képletekben
R, hidrogénatom, 1-8 szénatomos alkilcsoport, 1-4 szénatomos alkil-fenil-szulfonsav, 1-8 szénatomos alkil-szulfonsav, valamint ezek alkálifémsói,
R2 hidrogénatom, 1-8 szénatomos alkilcsoport, 1-4 szénatomos alkil-fenil-szulfonsav, 1-8 szénatomos alkil-szulfonsav, valamint ezek alkálifémsói,
R3 hidrogénatom és/vagy egy vagy több 1-8 szénatomos alkilcsoport, míg
R4 és R5egymástól függetlenül hidrogénatom, egy vagy több 1-8 szénatomos alkilcsoport, továbbá szulfonsav, 1-8 szénatomos alkil-szulfonsav, 1-4 szénatomos alkil-fenil-szulfonsav, valamint ezek alkálifémsói jelentésűek, amely mellett Rb R2 és R3 szubsztituensek legalább egyike különbözik hidrogénatomtól, és ezzel az elektrolittal végezzük ismert módon a fémszínezést.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan elektrolitot használunk, amely 0,1-2 g/liter ón(II)-sót stabilizáló vegyületeket tartalmaz.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy stabilizáló vegyietekként 2-terc-butil1,4-hidroxi-benzolt, metil-hidrokinont, trimetil-hidrokinont, 4-hidroxi-2,7-naftalin-diszulfonsavat és/vagy phidroxi-anizolt adunk az elektrolithoz.
HU 205 973 Β
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 1-50 g/liter, előnyösen 5-25 g/liter, p-íoluol-szulfonsavat és/vagy 2-naftalin-szulfonsavat adunk az elektrolithoz.
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, 5 azzal jellemezve, hogy olyan elektrolitot használunk, amely 3-20 g/liter, előnyösen 7-16 g/liter, ónt tartalmaz ón(II)-szulfát alakjában és a színezést 0,1-2 pH-η, előnyösen 0,35-0,5 pH-η és 14-30 °C-on 50 Hz frekvenciájú váltófeszültségnél, 10-25 V, előnyösen 15-18 V 10 kapocsfeszültségnél és az abból eredő áramsűrűség mellett végezzük.
6. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan elektrolitot használunk a színezéshez, amely 0,1-10 g/liter vasat tartalmaz vas(II)-szulfát alakjában.
7. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a színezést olyan elektrolittal végezzük, amely további színező nehézfémsókként nikkel-, kobalt-, rézés/vagy cinksókat tartalmaz.
8. A 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan elektrolitot használunk a színezéshez, amelyben az ón és a további színező nehézfémsó összmennyisége 3-20 g/liter, előnyösen 7-16 g/Iíter.
9. A 8. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan elektrolittal színezünk, amely 4 g/liter ónt tartalmaz vízoldható ón(II)-só formájában és 6 g/liter nikkelt foglal magában vízoldható nikkelsóként.
HU893610A 1988-07-19 1989-07-18 Process for electrolytic metal-colouring anodized aluminium surfaces HU205973B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3824403A DE3824403A1 (de) 1988-07-19 1988-07-19 Verfahren zur elektrolytischen metallsalzeinfaerbung von anodisierten aluminiumoberflaechen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT50888A HUT50888A (en) 1990-03-28
HU205973B true HU205973B (en) 1992-07-28

Family

ID=6358984

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU893610A HU205973B (en) 1988-07-19 1989-07-18 Process for electrolytic metal-colouring anodized aluminium surfaces

Country Status (25)

Country Link
US (1) US5064512A (hu)
EP (1) EP0354365B1 (hu)
JP (1) JP2916168B2 (hu)
KR (1) KR960011248B1 (hu)
CN (1) CN1041446C (hu)
AR (1) AR241811A1 (hu)
AT (1) ATE88510T1 (hu)
AU (1) AU608992B2 (hu)
BR (1) BR8903541A (hu)
CA (1) CA1339115C (hu)
DD (1) DD284061A5 (hu)
DE (2) DE3824403A1 (hu)
DK (1) DK355689A (hu)
ES (1) ES2041899T3 (hu)
FI (1) FI89812C (hu)
HU (1) HU205973B (hu)
MX (1) MX173050B (hu)
NO (1) NO177233C (hu)
NZ (1) NZ229976A (hu)
PL (1) PL162190B1 (hu)
PT (1) PT91208B (hu)
SU (1) SU1722235A3 (hu)
TR (1) TR23878A (hu)
YU (1) YU46733B (hu)
ZA (1) ZA895472B (hu)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5312541A (en) * 1986-03-25 1994-05-17 Sandoz Ltd. Improvements in processes for coloring anodized aluminum and/or aluminum alloys
DE4034304A1 (de) * 1990-10-29 1992-04-30 Henkel Kgaa Elektrolytzusatzmittel fuer ein faerbebad zur aluminiumeinfaerbung und verfahren zur einfaerbung von aluminium
DE4120415A1 (de) * 1991-06-20 1992-12-24 Henkel Kgaa Konfektioniertes zinn(ii)sulfat-granulat zur elektrolytischen metallsalzeinfaerbung
US5899709A (en) * 1992-04-07 1999-05-04 Semiconductor Energy Laboratory Co., Ltd. Method for forming a semiconductor device using anodic oxidation
DE4244021A1 (de) * 1992-12-24 1994-06-30 Henkel Kgaa Verfahren zur elektrolytischen Wechselstromeinfärbung von Aluminiumoberflächen
US6562221B2 (en) * 2001-09-28 2003-05-13 David Crotty Process and composition for high speed plating of tin and tin alloys
US6773573B2 (en) 2001-10-02 2004-08-10 Shipley Company, L.L.C. Plating bath and method for depositing a metal layer on a substrate
US7347592B2 (en) * 2005-07-14 2008-03-25 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Light source for a projection system having a light absorption layer
CN104651905B (zh) * 2015-01-28 2017-11-07 永保纳米科技(深圳)有限公司 一种阳极铝匀染缓染助剂及其操作液,和阳极铝匀染缓染处理工艺
US10669642B2 (en) * 2017-09-25 2020-06-02 Apple Inc. Using dispersion agents to chemically stabilize dyeing of metal parts
EP3553208A1 (de) * 2018-04-09 2019-10-16 DURA Operating, LLC Verfahren zum herstellen eines aluminiumbauteils mit einer farbigen oberfläche
CN108707942A (zh) * 2018-05-30 2018-10-26 江苏和兴汽车科技有限公司 一种铝合金黑色阳极氧化电泳的工艺
CN109468673A (zh) * 2018-12-16 2019-03-15 桂林理工大学 一种铝合金表面着色方法
CN111876812B (zh) * 2020-08-01 2021-11-05 东莞市慧泽凌化工科技有限公司 一种无镍电解着色增黑添加剂及其使用方法
CN112301398B (zh) * 2020-09-29 2022-02-18 九牧厨卫股份有限公司 一种金色薄膜的制备方法
CN114351232A (zh) * 2022-01-14 2022-04-15 张家港扬子江冷轧板有限公司 一种电镀锡预电镀漂洗水循环系统及循环方法

Family Cites Families (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NO120248B (hu) * 1969-06-25 1970-09-21 O Gedde
US3769180A (en) * 1971-12-29 1973-10-30 O Gedde Process for electrolytically coloring previously anodized aluminum using alternating current
JPS5245650B2 (hu) * 1972-04-03 1977-11-17
JPS4931614A (hu) * 1972-07-25 1974-03-22
DE2309453B2 (de) * 1973-02-26 1975-04-30 Vereinigte Aluminium-Werke Ag, 5300 Bonn Bad und Verfahren zum elektrolytischen Färben von anodisch oxidiertem Aluminium
AT324795B (de) * 1973-07-02 1975-09-25 Piesslinger Ind Baubedarf Verfahren und färbeelektrolyt zum graufärben von anodisch oxydierten gegenständen aus aluminium oder dessen legierungen
JPS5026066A (hu) * 1973-07-05 1975-03-18
JPS5423664B2 (hu) * 1975-03-06 1979-08-15
JPS51122637A (en) * 1975-04-19 1976-10-26 Riyouji Suzuki Process for rapid coloring anodic coating of aluminum
JPS51147436A (en) * 1975-06-13 1976-12-17 Aiden Kk Process for coloring aluminum anodized coating
GB1482390A (en) * 1975-11-24 1977-08-10 Norsk Hydro As Process for colouring of anodised aluminium and aluminium alloys
JPS6012437B2 (ja) * 1976-05-10 1985-04-01 株式会社パイロット アルミニウム又はその合金の電解着色法
JPS52151643A (en) * 1976-06-14 1977-12-16 Hokusei Aluminium Co Ltd Process for coloring anodized coating of aluminum or aluminum alloy
JPS6025966B2 (ja) * 1976-07-21 1985-06-21 オリンパス光学工業株式会社 内視鏡用高周波処置具の絶縁破壊検知装置
FR2384037A1 (fr) * 1977-03-17 1978-10-13 Nice Anodisation Sa Perfectionnement au procede de coloration electrolytique de l'aluminium et de ses alliages
JPS5497545A (en) * 1978-01-19 1979-08-01 Sumitomo Light Metal Ind Forming of colored skin of aluminium
JPS54162637A (en) * 1978-06-14 1979-12-24 Tahei Asada Inorganic coloring of aluminum
DE2850136B2 (de) * 1978-11-18 1981-01-22 Goldschmidt Ag Th Verfahren zur elektrolytischen Färbung von auf Aluminium erzeugten anodischen Oxidschichten
JPS55131195A (en) * 1979-03-30 1980-10-11 Sumitomo Light Metal Ind Ltd Electrolytic coloring method for aluminum
DE2921241A1 (de) * 1979-04-19 1980-10-23 Alusuisse Saurer zinn-ii-haltiger elektrolyt
JPS5620568A (en) * 1979-07-30 1981-02-26 Mitsui Petrochem Ind Ltd Production of di 2-tert-butylperoxy-2-propyl benzene
IT1142650B (it) * 1981-12-31 1986-10-08 Grace Italiana Spa Impianto e procedimento perfezionato di elettrocolorazione dell'alluminio
JPS59190389A (ja) * 1983-04-13 1984-10-29 Tateyama Alum Kogyo Kk アルミニウムまたはアルミニウム合金の着色方法
DE3611055C1 (en) * 1986-04-02 1987-06-19 Alusuisse Acid tin(II)-containing electrolyte

Also Published As

Publication number Publication date
AU608992B2 (en) 1991-04-18
PL162190B1 (pl) 1993-09-30
CN1041446C (zh) 1998-12-30
ATE88510T1 (de) 1993-05-15
FI893466A (fi) 1990-01-20
KR900001887A (ko) 1990-02-27
AU3824289A (en) 1990-01-25
DK355689A (da) 1990-01-20
NO892946L (no) 1990-01-22
MX173050B (es) 1994-01-31
CA1339115C (en) 1997-07-29
PT91208B (pt) 1995-03-01
EP0354365A1 (de) 1990-02-14
YU142989A (en) 1991-04-30
NO177233B (no) 1995-05-02
PT91208A (pt) 1990-02-08
KR960011248B1 (ko) 1996-08-21
JP2916168B2 (ja) 1999-07-05
EP0354365B1 (de) 1993-04-21
FI89812C (fi) 1993-11-25
AR241811A1 (es) 1992-12-30
CN1039452A (zh) 1990-02-07
HUT50888A (en) 1990-03-28
BR8903541A (pt) 1990-03-13
US5064512A (en) 1991-11-12
NO892946D0 (no) 1989-07-18
NO177233C (no) 1995-08-09
YU46733B (sh) 1994-04-05
ZA895472B (en) 1990-03-28
DD284061A5 (de) 1990-10-31
FI893466A0 (fi) 1989-07-18
NZ229976A (en) 1991-04-26
ES2041899T3 (es) 1993-12-01
TR23878A (tr) 1990-10-16
DK355689D0 (da) 1989-07-18
DE58904127D1 (de) 1993-05-27
JPH0273994A (ja) 1990-03-13
FI89812B (fi) 1993-08-13
DE3824403A1 (de) 1990-01-25
SU1722235A3 (ru) 1992-03-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU205973B (en) Process for electrolytic metal-colouring anodized aluminium surfaces
US4021315A (en) Process for electrolytic coloring of the anodic oxide film on aluminum or aluminum base alloys
US5674371A (en) Process for electrolytically treating aluminum and compositions therefor
US5587063A (en) Method for electrolytic coloring of aluminum surfaces using alternating current
Sheasby et al. The electrolytic colouring of anodized aluminium
US4152222A (en) Electrolytic coloring of anodized aluminium by means of optical interference effects
US4043880A (en) Method for producing green-colored anodic oxide film on aluminum or aluminum base alloy articles
CA2095247C (en) Electrolyte additive for a colorant bath for coloring aluminum and process for coloring aluminum
US3935084A (en) Anodizing process
US5849169A (en) Method for electrically coloring aluminum material and gray-colored aluminum material obtained thereby
CA2029438C (en) Process for electrolytically treating aluminium and aluminium alloys
CA1049949A (en) Process for the production of combination dyeing on workpieces of aluminum or aluminum alloys
JPS5948879B2 (ja) アルミニウムの電解着色法
JPH06240494A (ja) アルミニウム陽極酸化皮膜の着色方法
KR800000670B1 (ko) 알미늄 혹은 알미늄합금재의 산화피막 생성법
JPS6056095A (ja) アルミニウムまたはアルミニウム合金のゴ−ルド色系電解着色方法
JPS6033911B2 (ja) アルミニウムまたはアルミニウム合金の電解着色方法
JPS6052597A (ja) アルミニウムおよびアルミニウム合金の電解着色法
JP2000144493A (ja) アルミニウム電解着色材の褪色防止方法
PL134622B1 (en) Method of colouring of aluminium
JPS6357511B2 (hu)
JPH0480396A (ja) アルミニウム陽極酸化皮膜の着色方法

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee