PL162190B1 - S posób elektrolitycznego barwienia solami metali anodowo utlenionych powierzchni aluminium i stopów aluminium PL PL PL - Google Patents

S posób elektrolitycznego barwienia solami metali anodowo utlenionych powierzchni aluminium i stopów aluminium PL PL PL

Info

Publication number
PL162190B1
PL162190B1 PL89280638A PL28063889A PL162190B1 PL 162190 B1 PL162190 B1 PL 162190B1 PL 89280638 A PL89280638 A PL 89280638A PL 28063889 A PL28063889 A PL 28063889A PL 162190 B1 PL162190 B1 PL 162190B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
acid
tin
salts
alkyl
electrolyte
Prior art date
Application number
PL89280638A
Other languages
English (en)
Original Assignee
Henkel Kgaa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Henkel Kgaa filed Critical Henkel Kgaa
Publication of PL162190B1 publication Critical patent/PL162190B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25DPROCESSES FOR THE ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PRODUCTION OF COATINGS; ELECTROFORMING; APPARATUS THEREFOR
    • C25D11/00Electrolytic coating by surface reaction, i.e. forming conversion layers
    • C25D11/02Anodisation
    • C25D11/04Anodisation of aluminium or alloys based thereon
    • C25D11/18After-treatment, e.g. pore-sealing
    • C25D11/20Electrolytic after-treatment
    • C25D11/22Electrolytic after-treatment for colouring layers

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Electroplating And Plating Baths Therefor (AREA)
  • Electroplating Methods And Accessories (AREA)
  • Electrochemical Coating By Surface Reaction (AREA)
  • Conductive Materials (AREA)

Abstract

1. Sposób elektrolitycznego barwienia solami m etali anodowo utlenionych powierzchni alum inium i stopów alum inium , przy czym najpierw za pomoca pra- du stalego w kwasnym roztworze wytwarza sie okreslo- na warstwe tlenkowa i te nastepnie barwi sie za pomoca pradu przemiennego albo pradu zmiennego z nalozona skladowa stala przy zastosowaniu kwasnego elektrolitu zawierajacego sole cyny (II) ewentualnie dodatkowo zwiazków zelaza oraz dalszych barwiacych soli metali ciezkich wybranych z soli niklu, kobaltu, miedzi i/albo cynku, znamienny tym, ze elektrolit zawiera 3-20 g /l cyny i barwi elektrolitycznie przy wartosci pH 0 , 1 do 2 i tem peraturze wynoszacej 14 do 30°C przy napieciu przemiennym z czestotliwoscia 50 Hz. przy napieciu na zaciskach 10 do 25 V i wynikajacej z tego gestosci pradu, przy czym elektrolit zawiera 0 , 6 1 g /l az do granicy rozpuszczalnosci jeden albo kilka zwiazków stabilizuja- cych sole cyny (II), które to zwiazki rozpuszczaja sie w wodzie i odpowiadaja wzorom ogólnym 1 do 4, w których R1 oznacza atom wodoru, grupe alkilowa, arylowa, alki- loarylowa, kwas alkiloarylosu fonowy, kwas alkanosul- fonowy oraz ich sole z m etalam i alkalicznym i, kazdorazowo o 1 do 22 atom ach wegla, R2 oznacza atom wodoru, grupe alkilowa, arylowa alkiloarylowa, kwas alkiloarylosulfonowy, kwas alkanosulfonowy oraz ich sole z metalami alkalicznymi, kazdorazowo o 1 do 22 atom ach wegla, R3 oznacza jeden albo kilka atomów wodoru i/albo grup alkilowych , arylowych, alkiloarylo- wych o 1 do 22 atom ach wegla, a R4 oraz R5 oznaczaja jeden albo kilka atomów wodoru, grup alkilowych, ary- W Z Ó R 1 WZÓ R 2 WZÓ R 3 WZÓR 4 PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób elektrolitycznego barwienia solami metali utlenionych anodowo powierzchni aluminium i stopów aluminium, przy czym najpierw za pomocą prądu stałego w kwaśnym roztworze wytwarza się określoną warstwę tlenkową i tę następnie barwi się za pomocą prądu przemiennego albo prądu zmiennego z nałożoną składową stałą przy zastosowaniu kwaśnego elektrolitu zawierającego sole cyny (Π), ewentualnie dodatkowo związ162190 ki żelaza oraz innych barwiących soli metali ciężkich wybranych z soli niklu, kobaltu, miedzi i/albo cynku.
Aluminium, ze względu na swój nieszlachetny charakter powleka się naturalną warstwą tlenkową, której grubość jest na ogół mniejsza niż 0, gm (Wemick, Pinner, Zurbriigg, Weiner; Die Oberflachenbehandlung von Aliminium, 2. wydanie, Eugen Leuze Verlag. Saulgau/Wiirtt., 1977). Drogą chemiczną (np. kwasem chromowym) możliwe jest uzyskiwanie grubszych, dających się modyfikować warstw tlenkowych. Warstwy te posiadają grubość 0,2 do 2,0 gm i tworzą znakomitą ochronę przeciwkorozyjną.
Warstwy tlenkowe są poza tym doskonałymi podkładami dla lakierów, pokostów itd., ale z trudem można je barwić. Znacznie grubsze warstwy tlenkowe można otrzymać, gdy aluminium utlenia się elektrolitycznie. Jako elektrolit służy przy tym przeważnie kwas siarkowy, kwas chromowy albo kwas fosforowy. W niektórych sposobach stosuje się także kwasy organiczne, jak np. kwas szczawiowy, maleinowy, ftalowy, salicylowy, sulfosalicylowy, sulfoftalowy, winowy albo cytrynowy. Jednakże najczęściej stosuje się kwas siarkowy. Zależnie od warunków utleniania anodowego sposobem tym można uzyskać grubości warstw aż do 150 gm. Dla stosowania na zewnątrz jak np. licowanie elewacji albo ramy okienne, wystarczają jednak grubości warstw 20 do 25 gm.
Warstwę tlenkową stanowi względnie zwarta, zależnie od warunków utleniania anodowego o grubości do 0,15 gm warstwa izolacyjna wprost na metalicznym aluminium, na którym znajduje się porowata, rentgenograficznie bezpostaciowa warstwa kryjąca. Utlenianie anodowe następuje z reguły w 10 do 20% kwasie siarkowym, przy napięciu 10 do 20 V i wynikającej z tego gęstości prądu oraz w temperaturze 18 do 22°C w ciągu 15 do 60 minut, zależnie od pożądanej grubości warstwy i celu zastosowania.
Tak wytworzone warstwy tlenkowe posiadają wysoką możność wchłaniania dużej liczby różnego rodzaju barwników organicznych i nieorganicznych. Po zabarwieniu uszczelnia się zabarwione powierzchnie tlenku glinu przez dłuższe ogrzewanie we wrzącej wodzie albo przez traktowanie gorącą parą. Przy tym warstwa tlenkowa przekształca się na powierzchni w fazę hydratacyjną (A1OOH), przez co na skutek zwiększenia objętości zostają zamknięte pory. Tak uszczelniona warstwa tlenku glinu na skutek swej wysokiej mechanicznej wytrzymałości stanowi dobre działanie ochronne dla zamkniętych barwników i metalu.
Istnieje również sposób, w którym przez traktowanie np. roztworami zawierającymi NiF2 można uzyskać tak zwane zimne uszczelnienie. W przypadku barwnego utleniania anodowego (proces integralny) barwienie następuje wprost przy utlenianiu anodowym. Do tego potrzebne są jednak specjalne stopy, przy czym określone składniki stopów pozostają w utworzonej warstwie tlenkowej jako pigmenty i wywołują barwny efekt. Utlenianie anodowe przeprowadza się najczęściej w organicznym kwasie przy wysokich napięciach, większych niż 70 V. Odcienie barw są jednak ograniczone do brunatnego, brązowego, szarego i czarnego. Sposób pozwala na uzyskanie wybarwienia nadzwyczaj odpornego na światło i wpływy atmosferyczne, jednakże obecnie stosowany jest coraz rzadziej, ponieważ na podstawie wysokiego zapotrzebowania prądu i wysokiego ogrzewania kąpieli nie można pracować bez kosztownych urządzeń chłodniczych. Adsorpcyjne barwienie polega na osadzaniu organicznych barwników w porach warstwy utlenionej anodowo. Odnośnie odcieni barw możliwe są w zasadzie wszystkie odcienie kolorowe oraz czarny, przy czym zostaje w wysokim stopniu zachowany charakter metalu podłoża. Niedogodnością tego sposobu jest jednak mała odporność na światło wielu barwników organicznych, tak że tylko mała liczba z nich jest dopuszczona przez nadzór budowlany do stosowania zewnętrznego. Znane są również sposoby nieorganicznego barwienia adsorpcyjnego. Można je podzielić na sposoby przeprowadzane w jednej kąpieli i w wielu kąpielach. W przypadku sposobów jednokąpielowych przeznaczoną do barwienia część aluminium zanurza się do roztworu metali ciężkich, przy czym w porach przez hydrolizę wydziela się odpowiednio zabarwiony tlenek albo wodorotlenek-wodzian.
W przypadku sposobów wielokąpielowych przeznaczoną do barwienia część elementu konstrukcji zanurza się w roztworach składników reakcji, które potem pojedynczo wnikają w pory warstwy tlenkowej i tu tworzą barwny pigment. Tego rodzaju sposoby nie znalazły jednak większego rozpowszechnienia.
Niedogodnością sposobów adsorpcyjnych jest poza tym, to, że pigmenty wnikają tylko w najbardziej zewnętrzny zakres warstwy, tak że przy mechanicznym naprężeniu szybko może występować wyblaknięcie barwy przez ścieranie.
Już od połowy lat trzydziestych znane są elektrolityczne sposoby barwienia, w których utlenione anodowo aluminium może zostać zabarwione w roztworach soli metali ciężkich przez traktowanie prądem przemiennym. Przy tym stosuje się przede wszystkim pierwiastki pierwszego szeregu przejściowego jak Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu oraz szczególnie Sn. Sole metali ciężkich stosuje się najczęściej jako siarczany, przy czym kwasem siarkowym ustala się wartość pH 0,1 do 2,0. Pracuje się przy napięciu od około 10 do 25 V i wynikającej z tego gęstości prądu. Przećiwelektroda może być albo z grafitu względnie stali szlachetnej, albo z takiego samego materiału, który rozpuszczony jest w elektrolicie.
W sposobie tym w półokresie prądu przemiennego, w którym aluminium jest katodą, metal ciężki jako pigment wydziela się w porach anodowo utlenionej warstwy tlenkowej, natomiast w drugim półokresie warstwa tlenku glinu zostaje dalej pogrubiona przez anodowe utlenianie. Metal ciężki osadza się w porach tak powoduje zabarwienie warstwy tlenkowej.
Różnymi metalami można wytworzyć bardzo różne zabarwienie, jak np. srebrem: brunatno-czame, kobaltem: czarne, niklem: brunatne, miedzią: czerwone, tellurem: ciemnozłote, selenem: czerwone, manganem: żółtozłociste, cynkiem: brunatne, kadmem: ciemnobrunatne, cyną: barwę brązową do czarnego. Jednak głównie stosuje się sole niklu, a w ostatnim czasie szczególnie sole cyny, przy czym zależnie od sposobu pracy otrzymuje się odcienie barw, które mogą wahać się od złocistożółtego przez jasnobrunatny i brązowy do ciemnobrunatnego i czarnego. Przy barwieniu w elektrolitach cyny problemem jest jednak łatwa utlenialność cyny, która przy stosowaniu i ewentualnie nawet już przy składowaniu roztworów Sn prowadzi do wytrąceń zasadowych wodzianów tlenku cyny (IV) (kwas cynowy). Wodne roztwory siarczanu cyny (II), już przez działanie tlenu powietrza utleniają się do związków cyny (IV). Co w przypadku barwienia w elektrolitach cyny anodowo utlenionego aluminium jest bardzo niepożądane, ponieważ z jednej strony zakłóca to przebieg procesu (częste odnawianie względnie uzupełnianie roztworów nieużytecznych spowodowanych przez tworzenie osadu), a z drugiej strony prowadzi do znacznych kosztów dodatkowych przez nie dające się wykorzystać do barwienia związki cyny (IV). Dlatego powstało szereg sposobów, które różnią się szczególnie rodzajem stabilizacji przeważnie roztworów siarczanu cyny (Π) w kwasie siarkowym dla elektrolitycznego barwienia aluminium.
Niemiecki opis patentowy nr 28 50 136 proponuje na przykład dodawanie do elektrolitu zawierającego sole cyny (Π) soli żelaza (Π) z grupy kwasu siarkowego, kwasów sulfonowych i kwasów amidosulfonowych jako stabilizatorów dla związków cyny (Π).
Jednakże najczęściej stosuje się związki typu fenolu, jak kwas fenolsulfonowy, kwas krezolsulfonowy albo kwas sulfosalicylowy (S.A. Pozzoli, F. Tegiacchi; Korros. Korrosionsschutz Alum., Veranst. Eur. Foed. Korros., Vortr. 88th 1976,139-45; Japońskie Opisy Ogłoszeniowe nr 78 13583, 78 18483, 77 135841, 76 147436, 74 31614, 73 101331, 71 20568, 75 26066, 76 122637, 54 097545, 56 081598; Brytyjski Opis Patentowy nr 14 82 390). Również często stosuje się kwas sulfaminowy, kwas amidosulfonowy względnie jego sole same albo w połączeniu z innymi stabilizatorami (Japońskie Opisy Ogłoszeniowe nr 75 26066, 76 122637, 77 151643, 59 190389, 54 162637, 79 039254; Brytyjski Opis Patentowy nr 14 82 390).
W związku z tym opisane są już także wielofunkcyjne fenole, jak np. difenole, hydrochinon, pirokatechina i rezorcyna (Japońskie Opisy Ogłoszeniowe nr 58 113391, 57 200221; Francuski Opis Patentowy nr 23 84 037) oraz trifenole, floroglucyna (Japoński Opis Ogłoszeniowy nr 58 113391), pirogalol (S.A. Pozzoli F. Tegiacchi; Korros., Korrosionsschutz Alum., Veranst. Eur. Foed. Korros., Vortr. 88th 1976, 139-45; Japońskie Opisy Ogłoszeniowe nr 58 113391, 57 200221) względnie kwas galusowy (Japoński Opis Ogłoszeniowy nr 53 13583).
W Niemieckim Opisie Patentowym nr 36 11055 opisany jest kwaśny elektrolit zawierający Sn (II) z dodatkiem co najmniej jednej rozpuszczalnej difenyloaminy albo podstawionej pochodnej difenyloaminy, który to dodatek stabilizuje Sn (U) i daje bezbłędne wybarwienie.
Związki te są niebezpieczne pod względem toksykologicznym i ścieki zakładów utleniających anodowo zostają dodatkowo obciążone. Szczególnie obciążają środowisko stosowane jako stabilizatory fenole.
Czasem stosuje się środki redukujące, jak tioetery lub tioalkohole (Niemiecki Opis Ogłoszeniowy nr 29 21 241), glukozę (Węgierski Opis Patentowy nr 34779), tiomocznik (Japoński Opis Ogłoszeniowy nr 57 207197), kwas mrówkowy (Japoński Opis Ogłoszeniowy nr 78 19150), formaldehyd (Japońskie Opisy Ogłoszeniowe nr 75 26066, 60 56095; Francuski Opis Patentowy nr 23 84 037), tiosiarczany (Japońskie Opisy Ogłoszeniowe nr 76 26066, 60 56095), hydrazynę (Węgierski Opis Ogłoszeniowy nr 54 162637) oraz kwas borowy (Japońskie Opisy Ogłoszeniowe nr 59 190 390, 58 213898) same albo w połączeniu z uprzednio wymienionymi stabilizatorami.
W niektórych sposobach pracuje się także z czynnikami kompleksotwórczymi, jak kwasem askorbinowym, cytrynowym, szczawiowym, mlekowym, malonowym, maleinowym oraz winowym (Japońskie Opisy Ogłoszeniowe nr 75 26066, 77 151643, 59 190389, 60 52597, 57 207197, 54 162 637, 54 097545, 53 022834, 79 039254, 74 028576, 59 190390, 58 313898, 56 023299; Węgierski Opis Patentowy nr 34779; Francuski Opis Patentowy nr 23 84 037).
Czynniki kompleksotwórcze, jak np. kwas winowy, wykazują wprawdzie doskonały efekt stabilizujący, co dotyczy wstrzymania wytrąceń z kąpieli barwiącej, jednak nie mogą one na ogół chronić kąpieli barwiących zawierających cynę (Π) przed utlenieniem do związków cyny (IV), którą są dalej w roztworze związane kompleksowo i dlatego nie mogą dalej uczestniczyć w barwieniu.
Poza tym w kąpielach barwiących zawierających silne kompleksotwórcze czynniki, kompleksy cyny (IV) mogą tak silnie wzbogacić się, że przy następnym uszczelnianiu kompleksy te ulegają hydrolizie w porach warstwy tlenkowej, przy czym tworzą się potem nierozpuszczalne związki cyny (IV), które mogą prowadzić do niepożądanych białych warstw na zabarwionych powierzchniach.
Dalszym ważnym problemem przy elektrolitycznym barwieniu jest właściwa wgłębność, produktów anodowo utlenionych, które znajdują się w różnym odstępie od przeciwelektrody i barwią się na jednolity odcień barwy. Dobra wgłębność jest szczególnie ważna wówczas, gdy stosowane części aluminium mają skomplikowany kształt, postać, gdy części aluminiowe są bardzo duże i gdy ze względów ekonomicznych należy wiele części aluminiowych barwić jednocześnie i uzyskać średni odcień barw. W zastosowaniu jest bardzo pożądana wysoka wgłębność, ponieważ unika się nieudanych produkcji i optyczna jakość zabarwionych części aluminiowych jest na ogół lepsza. Sposób dzięki dobrej wgłębności, jest bardziej ekonomiczny, ponieważ można barwić więcej części w jednej operacji.
Pojęcie wgłębności nie jest identyczne z pojęciem równomierności i musi być od niego oddzielone.
Równomierność dotyczy zabarwienia z jak najmniejszymi zmianami miejscowymi w odcieniu zabarwienia (zabarwienie plamiste). Zła równomierność jest wynikiem występowania zanieczyszczeń, albo błędem procesu w utlenianiu anodowym. Dobry elektrolit barwiący nie może utrudniać równomierności barwienia.
Sposób barwienia może osiągnąć dobrą równomierność, a pomimo tego może mieć złą wgłębność; możliwe jest także odwrócenie. Na równomierność wpływa na ogół tylko chemiczny skład elektrolitu, natomiast wgłębność zależy także od parametrów elektrycznych i geometrycznych, jak na przykład od postaci obrabianego przedmiotu albo jego ułożenia i wielkości.
Niemiecki Opis Patentowy nr 26 09 146 opisuje sposób barwienia w elektrolitach cyny, w którym wgłębność ustala się szczególnymi układami połączeń i napięć.
Niemiecki Opis Patentowy nr 20 25 284 podaje, że samo zastosowanie jonów cyny (II) podnosi wgłębność, szczególnie wówczas, gdy doda się kwasu winowego albo winianu amonowego w celu poprawienia przewodnictwa. Jednakże praktyka wykazała, że samo zastosowanie jonów cyny (II) nie jest w stanie rozwiązać problemów zabarwienia odnośnie wgłębności.
Zastosowanie kwasu winowego w celu poprawienia wgłębności wykazuje małą skuteczność, ponieważ kwas winowy jedynie nieco podnosi przewodnictwo. Nieznaczne zwiększenie przewodnictwa nie przynosi jednak żadnych korzyści, ponieważ przy barwieniu cyną (Π) panuje potrójny rozdział prądu (rozdział prądu jest zasadniczo określany przez opór czynny powierzchni, a nie przez przewodnictwo elektrolitu).
Niemiecki Opis Patentowy nr 24 28 635 podaje zastosowanie kombinacji soli cyny (Π) i soli cynku przy dodaniu kwasu siarkowego i dodatkowo kwasu borowego oraz aromatycznych kwasów karboksylowych i sulfofonowych (kwasu sulfoftalowego albo kwasu sulfosalicylowego). Szczególnie dobrą wgłębność uzyskuje się wtedy, gdy wartość pH wynosi 1-1,5. Ustalenie wartości pH na 1 do 1,5 jest przy tym podstawowym warunkiem dla dobrego elektrolitycznego zabarwienia; dla szczególnej poprawy wgłębności wartość pH może nie być decydująca.
Niemiecki Opis Patentowy nr 42 46 704 opisuje sposób elektrolitycznego barwienia, w którym dobra wgłębność jest zapewniona przez użycie specjalnego rozmieszczenia elementów w kąpieli barwiącej. Poza tym kwas krezolo- i fenolosulfonowy, organiczne substancje, jak dekstryna i/albo tiomocznik, i/albo żelatyna powinny zapewnić równomierne zabarwienie.
Dodanie inhibitorów wytrącania, jak dekstryny, tiomocznika i żelatyny ma tylko nieznaczny wpływ na wgłębność, gdyż proces wydzielania przy elektrolitycznym barwieniu różni się zasadniczo od galwanicznego cynowania. Nie ma tu także podanej możliwości mierzenia poprawy wgłębności.
Zadaniem wynalazku jest opracowanie sposobu elektrolitycznego barwienia solami metali utlenionych anodowo powierzchni aluminium i stopów aluminium, w którym najpierw za pomocą prądu stałego w kwaśnym roztworze wytwarza się określoną warstwę tlenkową, którą następnie za pomocą prądu przemiennego albo prądu zmiennego ze składową stałą barwi się przy zastosowaniu kwaśnego elektrolitu zawierającego sole cyny (II).
Zadanie omawianego wynalazku polega na tym, żeby zawarte w elektrolicie sole cyny (Π) chronić przed utlenieniem do związków cyny (IV) przez dodanie odpowiednich związków nie wykazujących wymienionych wyżej niedogodności, tak aby kombinacja z nowymi związkami stabilizującymi sole cyny (U) dodatkowo poprawiała wgłębność przy elektrolitycznym barwieniu solami metali.
Dodane związki powinny dodatkowo służyć do poprawienia stabilności podczas składowama potrz.ebnych do uzupelmającego dozowama zużytych roztworów kąpieU (do 200g !5n2+/1) stężonych roztworów siarczanu cyny (II). '
Sposób według wynalazku, służący opracowaniu elektrolitycznego barwienia solami metali anodowo utlenionej powierzchni aluminium i stopów aluminium, przy czym najpierw za pomocą prądu stałego w kwaśnym roztworze wytwarza się określoną warstwę tlenkową i tę następnie barwi się za pomocą prądu przemiennego albo prądu zmiennego nałożoną składową stałą przy zastosowaniu kwaśnego elektrolitu zawierającego sole cyny (Π) ewentualnie dodatkowo związki żelaza oraz dalsze barwiące sole metali ciężkich wybranych z soli niklu, kobaltu, miedzi i/albo cynku, rozwiązano w ten sposób, że elektrolit zawiera 3-20 g/1 cyny i barwi elektrolitycznie przy wartości pH 0,1 do 2 i temperaturze wynoszącej 14 do 30°C przy napięciu przemiennym z częstotliwością 50 Hz, przy napięciu na zaciskach, 10 do 25 V i wynikającej z tego gęstości prądu i przy czym elektrolit zawiera 0,01 g/1 aż do granicy rozpuszczalności jeden albo kilka stabilizujących sole cyny (II) rozpuszczalnych w wodzie związków o wzorach ogólnych (1) do (4), przy czym Ri oznacza atom wodoru, grupę alkilową, arylową, alkiloarylową, kwas alkiloarylosulfonowy, kwas alkanosulfonowy oraz ich sole z metalami alkalicznymi, każdorazowo o 1 do 22 atomów węgla, R2 oznacza atom wodoru, grupę alkilową, arylową, alkiloarylową, kwas alkiloarylosulfonowy, kwas alkanosulfonowy oraz ich sole z metalami alkalicznymi, każdorazowo o 1 do 22 atomach węgla, R3 oznacza jeden albo kilka atomów wodoru i/albo grup alkilowych, arylowych, alkiloarylowych o 1 do 22 atomach węgla, a R4 i R5 oznaczają jeden albo kilka atomów wodoru, grup alkilowych, arylowych i/albo alkiloarylowych, kwas sulfonowy, kwas alkanosulfonowy, kwas alkiloarylosulfonowy oraz ich sole z metalami alkalicznymi o 1 do 22 atomach węgla, przy czym co najmniej jedna z grup Ri, R2 i R3 jest różna od atomu wodoru.
162 190
Różnorodność w długościach łańcuchów interpretowana jest jako stosowanie związków posiadających wystarczającą rozpuszczalność w wodzie.
Stosowane według wynalazku związki stabilizujące sole cyny (Π) nie wykazują żadnych problemów z obróbką ścieków w porównaniu do znanych stabilizatorów dla związków cyny (Π), jak pirogalolu, dających silnie toksyczne ścieki.
Według korzystnej postaci wykonania stosuje się elektrolity, które zawierają przeważnie 0,1 do 2 g/1 stabilizujących sole cyny (Π) związków o wzorach 1 do 4. Dalsza korzystna postać wykonania omawianego wynalazku polega na tym, że jako stabilizującą substancję w wymienionych wyżej stężeniach stosuje się 2-tert- butylo-l,4-dihydroksybenzen (tert-butylohydrochinon), metylohydrochinon, trimetylohydrochinon, kwas 4-hydroksy-2,7-naftalenosulfonowy i/albo p-hydroksyanizol.
W celu poprawienia wgłębności można dodać do elektrolitu 1 do 50 g/1, korzystnie 5 do 25 g/l, kwasu p-toluenosulfonowego i/albo kwasu 2-naftalenosulfonowego.
Chociaż zastosowanie soli żelaza (Π) z grupy kwasów sulfonowych w kwaśnych elektrolitach zawierających sole cyny (Π) jest zasadniczo znane (Niemiecki Opis Patentowy nr 28 50 136) zaskakujące było to, że na przykład kwas p-toluenosulfonowy sam z ledwością działa jako związek stabilizujący sole cyny (Π) ale, że z drugiej strony przez zastosowanie kwasu p-toluenosulfonowego zostaje poprawiona wgłębność przy elektrolitycznym barwieniu utlenionych anodowo powierzchni aluminium.
Korzystnie barwienie następuje za pomocą roztworu siarczanu cyny (U), który zawiera korzystnie 7 do 16 g/1 cyny w postaci siarczanu cyny (Π). Barwienie prowadzi się korzystnie przy wartości pH 0,35 do 0,5, odpowiednio 16 do 22g kwasu siarkowego na litr, przy temperaturze około 14 do 30°C. Napięcie przemienne albo napięcie zmienne ze składową stałą (50 Hz) ustawia się korzystnie na 15 do 18 V z optimum około 17 V ± 3 V i wynikającej z tego gęstości prądu.
W sensie omawianego wynalazku pojęcie prąd zmienny z nałożoną składową stałą stawia się na równi z prądem stałym z nałożoną składową zmienną. Każdorazowo podana jest wartość napięcia na zaciskach. Barwienie rozpoczyna się przy wynikającej z tego gęstości prądu najczęściej około 1 A/dm2, która jednak potem spada na stałą wartość 0,2 do 0,5 A/dm2. Zależnie od napięcia, stężenie metalu w kąpieli barwiącej i czasu zanurzenia otrzymuje się różne odcienie, które mogą wahać się między barwą szampana przez różne odcienie brązu do czarnego. '
Korzystnie elektrolit zawiera dodatkowo 0,1 do 1 Og związków żelaza, korzystnie w postaci siarczanu żelaza (Π).
Sposób według wynalazku charaktryzuje się tym, że elektrolit obok cyny korzystnie zawiera dalsze sole metali ciężkich, takie jak: niklu, kobaltu, miedzi i/albo cynku. Zważywszy na dodawane ilości jonów metali ciężkich ważne jest: suma jonów metali ciężkich - włączając cynę - leży przeważnie w zakresie 3 do 20 g/1, korzystnie w zakresie 7 do 16 g/1. Taki elektrolit zawiera na przykład 4 g/1 jonów cyny (II) w postaci rozpuszczalnej w wodzie i 6 g/1 jonów Ni (Ii) w postaci rozpuszczalnej w wodzie, obydwu w postaci siarczanów.
Taki elektrolit wykazuje takie same właściwości barwienia jak elektrolit zawierający tylko 10 g/1 albo tylko 20 g/1 niklu. Korzyść polega na mniejszym obciążeniu ścieków przez sole metali ciężkich. Figura 1 przedstawia schemat kąpieli barwiącej dla oceny wgłębności, przy czym blacha aluminiowa służy jako elektroda robocza. Sposób według wynalazku objaśniają bliżej następujące przykłady:
Przykład I. Szybka próba oceny stabilności podczas składowania kąpieli barwiących.
Przykłady w tabeli I przedstawiają wyniki stabilności podczas składowania kąpieli barwiących.
Każdorazowo wytworzono wodny elektrolit, który zawierał każdorazowo 10 g/1 H2SO4 i SnSO4 oraz odpowiednie ilości stabilizatora. Roztwory 1-1 wymieszano silnie mieszadłem magnetycznym w temperaturze pokojowej i nagazowano czystym tlenem przez spiekane szkło z szybkością 12 Vgodz. Zawartość jonów Sn (II) określano przy tym stale jodometrycznie.
Tabela I
Wyniki prób składowania stabilizowanych i niestabilizowanych roztworów kąpieli barwiących (Temperatura pokojowa 22°C)
Przykład Substancja stabilizująca Stężenie g/1 Wyjściowe stężenie SnSOą g/i Końcowe stężenie SnSO4g/l po 4 godziny Ubytek SnSGt /%/
la t-butylohydrochinon 0,2 12,7 12,7 0,0
Ib 1.0 13,8 13,8 0,0
Ic metylohydZochinon 0,2 17,7 17,7 0,0
Id tl 2,0 17,9 17,9 0,0
Ie trimetylohydrochinon 1,0 17,1 17,1 0,0
If 4-hydroksy-2,7aaftlen^iodi^i^ll^t^i^owy kwas 1,0 15,2 14,1 7,2
Ig 0,2 17,7 17,7 0,0
Ifi wzór 5 R= CH3 2,0 17,4 17,4 0,0
Ii 0,2 18,1 17,7 2,0
Ij wzór 6 R = /CH2/4SO3Na 2,0 18,6 18,4 1.0
Ik wzór 7 2,0 18,3 17,9 2,2
II Przykłady porównawcze Fe2+ 0,6 17,4 17,0 2,3
Im + kwas sulfosalicylowy bez 1,8 14,7 4,1 72,1
In wzór 8 1,6 17,2 16,4 4,7
Przykładu. Próba oceny działania stabilizującego dodatków do kąpieli barwiących przy elektrycznym obciążeniu
Przykłady w tabeli II odtwarzają wyniki zmiany stężenia SN (II) w kąpielach barwiących przy elektrycznym obciążeniu. Każdorazowo wytworzono wodny elektrolit, który zawierał 10 g/1 jonów Sn (II), 20 g/1 H2SO4 i odpowiednie ilości stabilizatora.
Długotrwała elektroliza następowała z elektrodami ze stali szlachetnej. Przepływającą ilość prądu rejestrowano licznikiem Ah. Charakterystyczne zachowanie się przeznaczonej do barwienia warstwy tlenkowej symulowano przez odpowiednie zniekształcenie prądu przemiennego o wysokim obciążeniu pojemnościowym. Dość jonów Sn (Π) utlenionych przez reakcje elektrodowe ustalono przez bieżące jodometryczne miareczkowanie elektrolitu oraz przez grawimetryczne oznaczanie wydzielonej redukcjnie cyny i jako różnicę z sumy tych obydwu wartości do Uości wyjściowej rozpuszczonej Sn (Π).
Jako miarę działania stabilizującego wybrano wartość Ah, przy której nie można przeszkodzić obniżeniu stężenia Sn (II) przez utleniającą reakcję na elektrodach poniżej 5 g/1.
P r z y k ł a d ΙΠ. Barwienie elektrolityczne
Próbne blachy o wymiarze 50 mm x 500 mm x 1 mm, jak przedstawiono na figurze 1, z materiału DIN Al 99,5 obrobiono wstępnie w sposób konwencjonalny (odtłuszczenie, trawienie, dekapowanie, płukanie) i sposobem GS (200 g/1 H2SO4, 10 g/1 Al, natężenie przepływu powietrza 8 m /m2h, 1,5 A/dm2, 18°C) utleniono anodowo przez 50 minut. Przy tym otrzymano warstwę o grubości około 20 gm. Tak obrobione wstępnie blachy barwiono elektrolitycznie, jak opisano bliżej w następnych przykładach.
Przykład ΠΙ. 1 do ΙΠ. 4 i przykłady porównawcze Π i ΙΠ.
Blachy do badań, jak przedstawiono na figurze 1, barwiono w specjalnej komorze doświadczalnej przez 135 sekund. Napięcie barwienia wahało się przy tym między 15 i 21 V. Kąpiel barwiąca obok 10 g/1 Sn2+ i 20 g/12 H2SO4 zawierałajako dodatek do kąpieli jeszcze różne ilości kwasu p-toluenosulfonowego (ΠΙ. 1- ΙΠ.3) albo kwasu 2-naftalenosulfonowego (ΙΠ.4) (10 g/1). W przykładzie porównawczym Π dodano odpowiednio 10 g/1 kwasu fenolosulfonowego, a w przykładzie porównawczym ΠΙ 10 g/1 kwasu sulfoftalowego. Celem prób było wyjaśnienie poprawy wgłębności tak barwionej blachy aluminiowej przy dodaniu kwasu p-toluenosulfonowego i kwasu 2-nafialenosiJ.fonowego do kąpieli barwiącej. Wyniki pomiarów wgłębności przy dodaniu 0,10 i 20 g/1 kwasu p-toluenosulfonowego i kwasu 2-naftalenosulfonowego przy napięciach barwienia 15,18 i 21 V przedstawione są w tabeli ΙΠ.
Tabela Π
Wyniki prób działania stabilizującego w kąpielach barwiących przy obciążeniu prądem
Stabilizator Stężenie Ah do stężenia Sn/II/ = 5 g/1
Przykłady la 2,0 1200
Ic 2,0 1 160
le 0,5 930
If 0,5 1070
Ig 2,0 650
Ii 2,0 900
wzór 9 2,0 1000
wzór 10 2,0 800
wzór 11 2,0 1 180
Przykłady porówr awcze
1 2,4/0,6+1,8/ 760
Im - 560
In 2,0 875
hydrochinon 2,0 620
Określenie wgłębności
Najpierw mierzy się rozkład cyny na blasze badanej w 10 różnych miejscach w kierunku wzdłużnym. Rozpoczęto 1 cm od brzegu krocząc co 5 cm. Pomiar następuje za pomocą reflektometru do pomiaru rozproszonego światła wobec białego wzorca T1O2 (99%). Zawartość cyny oblicza się z tego jak następuje:
[Sn] =
R
100
1,75 mg/dm2
R = współczynnik odbicia w %
Średnia zawartość Sn jest wówczas : [Sn] !>]
Wgłębność wynika z tego jak następuje:
Wgłębność = 100% · 1 £|[Sn] - [Śn] . ZtSn] 10
Tabela ΙΠ
Wynik pomiarów wgłębności (%) przy zmianie napięcia barwienia i dodanych ilości substancji wpływających na wgłębność
Przykład m.i m.2 m.3 m.4 Ponów. Π Porów. ΠΙ
Zawartość substancji poprawiającej wgłębność /g/1
Napięcie barwienia /V/ 0 10 20 10 10 10
15 44% 52% 76% 51% 49% 46%
18 56% 74% 90% 71% 60% 59%
21 76% 88% 93% 86% 80% 79%
Przykład IV. Przykład ten objaśnia poprawę wgłębności przy jednoczesnym dodaniu kwasu p-toluenosulfonowego i tert- butylohydrochinonu. Blachy obrobiono wstępnie, jak opisano w przykładzie ΙΠ, i następnie barwiono elektrolitycznie. Wyniki szeregu tych prób przedstawione są w tabeli IV.
Tabela IV
Wynik pomiarów wgłębności (%) przy dodaniu do kąpieli barwiącej tert-butylohydrochinonu + kwasu p-toluenosulfonowego
Napięcie barwienia /V/ Dodatki do kąpieli
tert-butylohydrochinon tert-butylohydrochinon /2 gH + kwas p-toluenosulfonowy /20 g/1
15 43% 82%
18 59% 96%
Przykład V. Analogicznie do przykładu ΠΙ kąpiel barwiaca zawierała odpowiednio do przykładów ΠΙ.2 i HI.3 zamiast 10 g/1 Sn + 4 g/1 Sn2+ i 6 g/1 Ni. Przy pomiarze wgłębności otrzymano takie same wyniki.
Tylko z 10 g/1 kwasu siarkowego uzyskano nieco ciemniejsze zabarwienia niż z 20 g/1 kwasu siarkowego.
aOR
R = (CH2USO3Na 0Η
WZCfR 6
OH
WZCfR 7
WZCfR 8
OH
Φ
O-CH2- 0- SOgNa WZCJR 9
WZÓR 10
WZÓR 11
0R2
WZÓR 1
R20 wzór 2
WZÓR 5
OH
WZÓR 4
FiG . 1 elektroda <=) ^elektroda widok z gdry
12cm
L= 0
50cm
L= 50cm
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 10 000 zł

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób elektrolitycznego barwienia solami metali anodowo utlenionych powierzchni aluminium i stopów aluminium, przy czym najpierw za pomocą prądu stałego w kwaśnym roztworze wytwarza się określoną warstwę tlenkową i tę następnie barwi się za pomocą prądu przemiennego albo prądu zmiennego z nałożoną składową stałą, przy zastosowaniu kwaśnego elektrolitu zawierającego sole cyny (Π) ewentualnie dodatkowo związków żelaza oraz dalszych barwiących soli metali ciężkich wybranych z soli niklu, kobaltu, miedzi i/albo cynku, znamienny tym, że elektrolit zawiera 3-20 g/1 cyny i barwi elektrolitycznie przy wartości pH 0,1 do 2 i temperaturze wynoszącej 14 do 30°C przy napięciu przemiennym z częstotliwością 50 Hz, przy napięciu na zaciskach 10 do 25 V i wynikającej z tego gęstości prądu, przy czym elektrolit zawiera 0,01 g/1 aż do granicy rozpuszczalności jeden albo kilka związków stabilizujących sole cyny (II), które to związki rozpuszczają się w wodzie i odpowiadają wzorom ogólnym 1 do 4, w których Ri oznacza atom wodoru, grupę alkilową, arylową, alkiloarylową, kwas alkiloarylosulfonowy, kwas alkanosulfonowy oraz ich sole z metalami alkalicznymi, każdorazowo o 1 do 22 atomach węgla, R2 oznacza atom wodoru, grupę alkilową, arylową. alkiloarylową, kwas alkiloarylosulfonowy, kwas alkanosulfonowy oraz ich sole z metalami alkalicznymi, każdorazowo o 1 do 22 atomach węgla, R3 oznacza jeden albo kilka atomów wodoru i/albo grup alkilowych, arylowych, alkiloarylowych o 1 do 22 atomach węgla, a R4 oraz R5 oznaczają jeden albo kilka atomów wodoru, grup alkilowych, arylowych i/albo alkiloarylowych, kwas sulfonowy, kwas alkanosulfonowy, kwas alkiloarylosulfonowy oraz ich sole z metalami alkalicznymi, o 1 do 22 atomach węgla, przy czym co najmniej jedna z grup Ri, R2 i R3 jest różna od atomu wodoru.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że elektrolit zawiera 0,1 do 2 g/1 związków stabilizujących sole cyny (Π).
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że stabilizujące związki wybiera się korzystnie z 2-tert-butylo-l,4- dihydroksybenzenu, metylohydrochinonu, trimetylohydrochinonu, kwasu 4-hydroksy-2,7-naftalenodisulfonowego i/lub p-hydroksyanizolu.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że elektrolit zawiera 1 do 50 g/1, korzystnie 5 do 25 g/1 kwasu p-toluenosulfonowego i/albo kwasu naftalenosulfonowego.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że elektrolit zawiera 7-16 g/1 cyny w postaci siarczanu cyny (H) i barwi elektrolitycznie korzystnie przy wartości pH 0,35 do 0,5 i przy napięciu na zaciskach 15 do 18 V i wynikającej z tego gęstości prądu.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że elektrolit zawiera 0,1 do 10 g/1 związków żelaza, korzystnie jako siarczanu żelaza (II).
  7. 7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że całkowita ilość cyny i dalszych barwiących soli metali ciężkich w elektrolicie wynosi 3 do 20 g/1, a korzystnie 7 do 16 g/1.
  8. 8. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że elektrolit zawiera 4 g/1 cyny w postaci rozpuszczalnej w wodzie soli cyny (II) i 6 g/1 niklu w postaci rozpuszczalnej w wodzie soli niklu.
PL89280638A 1988-07-19 1989-07-18 S posób elektrolitycznego barwienia solami metali anodowo utlenionych powierzchni aluminium i stopów aluminium PL PL PL PL162190B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3824403A DE3824403A1 (de) 1988-07-19 1988-07-19 Verfahren zur elektrolytischen metallsalzeinfaerbung von anodisierten aluminiumoberflaechen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL162190B1 true PL162190B1 (pl) 1993-09-30

Family

ID=6358984

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL89280638A PL162190B1 (pl) 1988-07-19 1989-07-18 S posób elektrolitycznego barwienia solami metali anodowo utlenionych powierzchni aluminium i stopów aluminium PL PL PL

Country Status (25)

Country Link
US (1) US5064512A (pl)
EP (1) EP0354365B1 (pl)
JP (1) JP2916168B2 (pl)
KR (1) KR960011248B1 (pl)
CN (1) CN1041446C (pl)
AR (1) AR241811A1 (pl)
AT (1) ATE88510T1 (pl)
AU (1) AU608992B2 (pl)
BR (1) BR8903541A (pl)
CA (1) CA1339115C (pl)
DD (1) DD284061A5 (pl)
DE (2) DE3824403A1 (pl)
DK (1) DK355689A (pl)
ES (1) ES2041899T3 (pl)
FI (1) FI89812C (pl)
HU (1) HU205973B (pl)
MX (1) MX173050B (pl)
NO (1) NO177233C (pl)
NZ (1) NZ229976A (pl)
PL (1) PL162190B1 (pl)
PT (1) PT91208B (pl)
SU (1) SU1722235A3 (pl)
TR (1) TR23878A (pl)
YU (1) YU46733B (pl)
ZA (1) ZA895472B (pl)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5312541A (en) * 1986-03-25 1994-05-17 Sandoz Ltd. Improvements in processes for coloring anodized aluminum and/or aluminum alloys
DE4034304A1 (de) * 1990-10-29 1992-04-30 Henkel Kgaa Elektrolytzusatzmittel fuer ein faerbebad zur aluminiumeinfaerbung und verfahren zur einfaerbung von aluminium
DE4120415A1 (de) * 1991-06-20 1992-12-24 Henkel Kgaa Konfektioniertes zinn(ii)sulfat-granulat zur elektrolytischen metallsalzeinfaerbung
US5899709A (en) * 1992-04-07 1999-05-04 Semiconductor Energy Laboratory Co., Ltd. Method for forming a semiconductor device using anodic oxidation
DE4244021A1 (de) * 1992-12-24 1994-06-30 Henkel Kgaa Verfahren zur elektrolytischen Wechselstromeinfärbung von Aluminiumoberflächen
US6562221B2 (en) * 2001-09-28 2003-05-13 David Crotty Process and composition for high speed plating of tin and tin alloys
US6773573B2 (en) * 2001-10-02 2004-08-10 Shipley Company, L.L.C. Plating bath and method for depositing a metal layer on a substrate
US7347592B2 (en) * 2005-07-14 2008-03-25 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Light source for a projection system having a light absorption layer
CN104651905B (zh) * 2015-01-28 2017-11-07 永保纳米科技(深圳)有限公司 一种阳极铝匀染缓染助剂及其操作液,和阳极铝匀染缓染处理工艺
US10669642B2 (en) * 2017-09-25 2020-06-02 Apple Inc. Using dispersion agents to chemically stabilize dyeing of metal parts
EP3553208A1 (de) * 2018-04-09 2019-10-16 DURA Operating, LLC Verfahren zum herstellen eines aluminiumbauteils mit einer farbigen oberfläche
CN108707942A (zh) * 2018-05-30 2018-10-26 江苏和兴汽车科技有限公司 一种铝合金黑色阳极氧化电泳的工艺
CN109468673A (zh) * 2018-12-16 2019-03-15 桂林理工大学 一种铝合金表面着色方法
TW202212640A (zh) 2020-04-24 2022-04-01 紐西蘭商西洛斯材料科學有限公司 在合金上施加著色塗層的方法
CN111876812B (zh) * 2020-08-01 2021-11-05 东莞市慧泽凌化工科技有限公司 一种无镍电解着色增黑添加剂及其使用方法
CN112301398B (zh) * 2020-09-29 2022-02-18 九牧厨卫股份有限公司 一种金色薄膜的制备方法
CN114351232A (zh) * 2022-01-14 2022-04-15 张家港扬子江冷轧板有限公司 一种电镀锡预电镀漂洗水循环系统及循环方法

Family Cites Families (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NO120248B (pl) * 1969-06-25 1970-09-21 O Gedde
US3769180A (en) * 1971-12-29 1973-10-30 O Gedde Process for electrolytically coloring previously anodized aluminum using alternating current
JPS5245650B2 (pl) * 1972-04-03 1977-11-17
JPS4931614A (pl) * 1972-07-25 1974-03-22
DE2309453B2 (de) * 1973-02-26 1975-04-30 Vereinigte Aluminium-Werke Ag, 5300 Bonn Bad und Verfahren zum elektrolytischen Färben von anodisch oxidiertem Aluminium
AT324795B (de) * 1973-07-02 1975-09-25 Piesslinger Ind Baubedarf Verfahren und färbeelektrolyt zum graufärben von anodisch oxydierten gegenständen aus aluminium oder dessen legierungen
JPS5026066A (pl) * 1973-07-05 1975-03-18
JPS5423664B2 (pl) * 1975-03-06 1979-08-15
JPS51122637A (en) * 1975-04-19 1976-10-26 Riyouji Suzuki Process for rapid coloring anodic coating of aluminum
JPS51147436A (en) * 1975-06-13 1976-12-17 Aiden Kk Process for coloring aluminum anodized coating
GB1482390A (en) * 1975-11-24 1977-08-10 Norsk Hydro As Process for colouring of anodised aluminium and aluminium alloys
JPS6012437B2 (ja) * 1976-05-10 1985-04-01 株式会社パイロット アルミニウム又はその合金の電解着色法
JPS52151643A (en) * 1976-06-14 1977-12-16 Hokusei Aluminium Co Ltd Process for coloring anodized coating of aluminum or aluminum alloy
JPS6025966B2 (ja) * 1976-07-21 1985-06-21 オリンパス光学工業株式会社 内視鏡用高周波処置具の絶縁破壊検知装置
FR2384037A1 (fr) * 1977-03-17 1978-10-13 Nice Anodisation Sa Perfectionnement au procede de coloration electrolytique de l'aluminium et de ses alliages
JPS5497545A (en) * 1978-01-19 1979-08-01 Sumitomo Light Metal Ind Forming of colored skin of aluminium
JPS54162637A (en) * 1978-06-14 1979-12-24 Tahei Asada Inorganic coloring of aluminum
DE2850136B2 (de) * 1978-11-18 1981-01-22 Goldschmidt Ag Th Verfahren zur elektrolytischen Färbung von auf Aluminium erzeugten anodischen Oxidschichten
JPS55131195A (en) * 1979-03-30 1980-10-11 Sumitomo Light Metal Ind Ltd Electrolytic coloring method for aluminum
DE2921241A1 (de) * 1979-04-19 1980-10-23 Alusuisse Saurer zinn-ii-haltiger elektrolyt
JPS5620568A (en) * 1979-07-30 1981-02-26 Mitsui Petrochem Ind Ltd Production of di 2-tert-butylperoxy-2-propyl benzene
IT1142650B (it) * 1981-12-31 1986-10-08 Grace Italiana Spa Impianto e procedimento perfezionato di elettrocolorazione dell'alluminio
JPS59190389A (ja) * 1983-04-13 1984-10-29 Tateyama Alum Kogyo Kk アルミニウムまたはアルミニウム合金の着色方法
DE3611055C1 (en) * 1986-04-02 1987-06-19 Alusuisse Acid tin(II)-containing electrolyte

Also Published As

Publication number Publication date
KR900001887A (ko) 1990-02-27
DE3824403A1 (de) 1990-01-25
NO892946D0 (no) 1989-07-18
BR8903541A (pt) 1990-03-13
DK355689D0 (da) 1989-07-18
CA1339115C (en) 1997-07-29
MX173050B (es) 1994-01-31
NO892946L (no) 1990-01-22
ATE88510T1 (de) 1993-05-15
HU205973B (en) 1992-07-28
HUT50888A (en) 1990-03-28
PT91208B (pt) 1995-03-01
AR241811A1 (es) 1992-12-30
FI893466A (fi) 1990-01-20
JP2916168B2 (ja) 1999-07-05
AU3824289A (en) 1990-01-25
ES2041899T3 (es) 1993-12-01
KR960011248B1 (ko) 1996-08-21
ZA895472B (en) 1990-03-28
EP0354365A1 (de) 1990-02-14
YU46733B (sh) 1994-04-05
FI893466A0 (fi) 1989-07-18
CN1041446C (zh) 1998-12-30
NO177233B (no) 1995-05-02
SU1722235A3 (ru) 1992-03-23
US5064512A (en) 1991-11-12
PT91208A (pt) 1990-02-08
FI89812B (fi) 1993-08-13
NO177233C (no) 1995-08-09
TR23878A (tr) 1990-10-16
JPH0273994A (ja) 1990-03-13
DD284061A5 (de) 1990-10-31
DK355689A (da) 1990-01-20
DE58904127D1 (de) 1993-05-27
AU608992B2 (en) 1991-04-18
CN1039452A (zh) 1990-02-07
NZ229976A (en) 1991-04-26
EP0354365B1 (de) 1993-04-21
FI89812C (fi) 1993-11-25
YU142989A (en) 1991-04-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL162190B1 (pl) S posób elektrolitycznego barwienia solami metali anodowo utlenionych powierzchni aluminium i stopów aluminium PL PL PL
US4021315A (en) Process for electrolytic coloring of the anodic oxide film on aluminum or aluminum base alloys
Sheasby et al. The electrolytic colouring of anodized aluminium
US5587063A (en) Method for electrolytic coloring of aluminum surfaces using alternating current
US4128460A (en) Coloring by electrolysis of aluminum or aluminum alloys
JPH0577755B2 (pl)
US3616311A (en) Integral hard coat anodizing system
CA1134775A (en) Acid zinc electroplating process and composition
CA2095247C (en) Electrolyte additive for a colorant bath for coloring aluminum and process for coloring aluminum
US7329334B2 (en) Controlling the hardness of electrodeposited copper coatings by variation of current profile
JPS63312998A (ja) 陽極酸化アルミニウムの電解着色
US5849169A (en) Method for electrically coloring aluminum material and gray-colored aluminum material obtained thereby
JPH0747836B2 (ja) アルミニウム又はアルミニウム合金材の着色法
CA1049949A (en) Process for the production of combination dyeing on workpieces of aluminum or aluminum alloys
US4100041A (en) Method of forming a colored and oxide film on aluminum and aluminum alloys
US5312541A (en) Improvements in processes for coloring anodized aluminum and/or aluminum alloys
KR100239506B1 (ko) 스테인리스강 제품의 산화발색방법
CA1193572A (en) Method of forming coloured anodized coating on die-cast auminum alloy articles
JPS6052597A (ja) アルミニウムおよびアルミニウム合金の電解着色法
JPS5928636B2 (ja) アルミニウム材表面に着色保護皮膜を形成する方法
JPH0770791A (ja) アルミニウムまたはアルミニウム合金の電解着色方法
PL134622B1 (en) Method of colouring of aluminium
JPS6357511B2 (pl)
HU204308B (en) Process for electrolytic blue-colouring anodic oxide-layer on aluminium and it&#39;s alloys
PL145465B1 (en) Aluminium colouring method