PL200073B1 - Urządzenie do rozwałkowywania ciasta spożywczego - Google Patents

Urządzenie do rozwałkowywania ciasta spożywczego

Info

Publication number
PL200073B1
PL200073B1 PL356905A PL35690502A PL200073B1 PL 200073 B1 PL200073 B1 PL 200073B1 PL 356905 A PL356905 A PL 356905A PL 35690502 A PL35690502 A PL 35690502A PL 200073 B1 PL200073 B1 PL 200073B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
conveyor
unfolding
group
rollers
box
Prior art date
Application number
PL356905A
Other languages
English (en)
Other versions
PL356905A1 (pl
Inventor
Michio Morikawa
Original Assignee
Rheon Automatic Machinery Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rheon Automatic Machinery Co filed Critical Rheon Automatic Machinery Co
Publication of PL356905A1 publication Critical patent/PL356905A1/pl
Publication of PL200073B1 publication Critical patent/PL200073B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A21BAKING; EDIBLE DOUGHS
    • A21CMACHINES OR EQUIPMENT FOR MAKING OR PROCESSING DOUGHS; HANDLING BAKED ARTICLES MADE FROM DOUGH
    • A21C3/00Machines or apparatus for shaping batches of dough before subdivision
    • A21C3/02Dough-sheeters; Rolling-machines; Rolling-pins
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A21BAKING; EDIBLE DOUGHS
    • A21CMACHINES OR EQUIPMENT FOR MAKING OR PROCESSING DOUGHS; HANDLING BAKED ARTICLES MADE FROM DOUGH
    • A21C3/00Machines or apparatus for shaping batches of dough before subdivision
    • A21C3/02Dough-sheeters; Rolling-machines; Rolling-pins
    • A21C3/025Dough-sheeters; Rolling-machines; Rolling-pins with one or more rollers moving perpendicularly to its rotation axis, e.g. reciprocally
    • A21C3/027Dough-sheeters; Rolling-machines; Rolling-pins with one or more rollers moving perpendicularly to its rotation axis, e.g. reciprocally with multiple rollers moving in a closed loop, e.g. in an orbital path; Planetary roller systems

Abstract

1. Urz adzenie do rozwa lkowywania ciasta spo zywczego zawieraj ace doln a ram e, maj ac a cz lon transportuj acy materia l spo zywczy do tran- sportowania ciasta spo zywczego w jednym za- sadniczo poziomym kierunku, pokryw e w kszta l- cie skrzynki zamontowan a do i umieszczon a ponad doln a ram a, która to pokrywa ma otwór od spodu, grup e wielu rolek rozwa lkowuj acych, zamontowan a do i umieszczon a wewn atrz po- krywy w kszta lcie skrzynki, znamienne tym, ze zawiera ponadto uk lad do poruszania pokrywy w kszta lcie skrzynki (5) wraz z rolkami rozwa l- kowuj acymi (33) w niej umieszczonymi, w gór e i w dó l, do i od ramy dolnej (3), oraz umieszczo- nego w niej cz lonu transportuj acego materia l spo zywczy. PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do rozwałkowywania ciasta spożywczego.
Urządzenie to ma zastosowanie do rozwałkowywania ciasta cukierniczego, ciasta chlebowego, bądź innego ciasta, które ma mieć kształt arkusza. Urządzenia ma zwartą budowę i jest łatwe do czyszczenia i konserwacji.
W publikacjach patentowych JP 11-308961 i JP 60-52769 ujawniono kilka znanych urządzeń z tej dziedziny.
Opis patentowy JP 11-308961 dotyczy urządzenia posiadającego grupę wielu rolek rozwałkowujących. Grupa tych rolek jest umieszczona ponad urządzeniem do transportowania ciasta spożywczego w jednym kierunku. Rolki są rozmieszczone po okręgu i obracają się wzdłuż niego. W tym urządzeniu odległość między grupą rolek rozwałkowujących a urządzeniem transportującym ciasto spożywcze jest ustalona na zadaną długość. Tak więc, jest to trudne do utrzymania albo do sprawdzenia grupy rolek rozwałkowujących i urządzenia transportującego ciasto spożywcze. Problemem jest także krótka odległość, wzdłuż której ciasto spożywcze jest rozwałkowywane przez grupę rolek rozwałkowujących.
W opisie patentowym JP 60-52769 ujawniono inne urządzenie posiadające grupę rolek rozwałkowujących. Grupa ta umieszczona jest powyżej urządzenia transportującego ciasto spożywcze w jednym kierunku. Rolki są rozmieszczone po elipsie i obracają się wzdłuż niej. W tym urządzeniu grupa rolek może przemieszczać się w górę i w dół, aby zmieniać grubość ciasta spożywczego. Zatem, odległość między grupą rolek rozwałkowujących a urządzeniem do transportowania ciasta spożywczego może się zmieniać w zakresie odpowiadającym zmianom grubości ciasta spożywczego. W związku z tym urządzenie ma te same problemy jak opisywane przy urządzeniu znanym z opisu patentowego JP 11-308961.
Przedmiot niniejszego wynalazku umożliwia przezwyciężenie powyższych wad.
Urządzenie do rozwałkowywania ciasta spożywczego, zawierające dolną ramę, mającą człon transportujący materiał spożywczy do transportowania ciasta spożywczego w jednym zasadniczo poziomym kierunku, pokrywę w kształcie skrzynki zamontowaną do i umieszczoną ponad dolną ramą, która to pokrywa ma otwór od spodu, grupę wielu rolek rozwałkowujących, zamontowaną do i umieszczoną wewnątrz pokrywy w kształcie skrzynki, według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawiera ponadto układ do poruszania pokrywy, w kształcie skrzynki, wraz z umieszczonymi w niej rolkami rozwałkowującymi, w górę i w dół, do i od ramy dolnej, oraz umieszczonego w niej członu transportującego materiał spożywczy.
Korzystnie, człon transportujący materiał spożywczy zawiera transporter podający, którego część jest prowadzona przez nachylony pasowy człon prowadzący tak, że dolny koniec transportera podającego znajduje się niżej niż jego górny koniec, a wymieniona część transportera podającego znajduje się naprzeciwko grupy rolek rozwałkowujących.
Korzystnie, człon transportujący materiał spożywczy zawiera transporter wyładowujący, którego część jest prowadzona przez nachylony pasowy człon prowadzący tak, że dolny koniec transportera wyładowującego znajduje się wyżej niż jego górny koniec, a wymieniona część transportera wyładowującego znajduje się naprzeciwko grupy rolek rozwałkowujących.
Korzystnie, człon transportujący materiał spożywczy zawiera transporter podający oraz transporter wyładowujący, a pasowe człony prowadzące, umieszczone na części prowadzącej transportera podającego i transportera wyładowującego, są nachylone, zaś wymienione części znajdują się naprzeciwko grupy rolek rozwałkowujących, natomiast pierwsza i druga rolka przenośnikowa są usytuowane między pasowymi członami prowadzącymi tak, że pierwsza i druga rolka przenośnikowa znajdują się naprzeciwko grupy rolek rozwałkowujących, przy czym odległość między pierwszą rolką przenośnikową a grupą rolek rozwałkowujących jest mniejsza niż odległość między nachyloną częścią transportera podającego a grupą rolek rozwałkowujących, odległość między drugą rolką przenośnikową a grupą rolek rozwałkowujących jest mniejsza, niż odległość między pierwszą rolką przenośnikową a grupą rolek rozwałkowujących, zaś odległość między nachyloną częścią transportera wyładowującego a grupą rolek rozwałkowujących jest mniejsza, niż odległość między drugą rolką przenośnikową a grupą rolek rozwałkowujących.
Korzystnie, pokrywa w kształcie skrzynki jest przegubowo przymocowana do ramy dolnej.
Korzystnie, pokrywa w kształcie skrzynki jest przegubowo przymocowana do ramy dolnej, przy dolnej części członu transportującego materiał spożywczy.
Przedmiot wynalazku, w przykładzie wykonania, został zilustrowany na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie do rozwałkowywania ciasta spożywczego, z zamkniętą pokrywą w kształcie
PL 200 073 B1 skrzynki, w widoku z boku; fig. 2 - główną część urządzenia z fig. 1, w powiększeniu, zaś fig. 3 - urządzenie do rozwałkowywania ciasta spożywczego, z otwartą pokrywą w kształcie skrzynki, w widoku z boku.
Urządzenie 1 do rozwałkowywania ciasta spożywczego, przedstawione na fig. 1, zawiera dolną ramę 3 i pokrywę w kształcie skrzynki 5. W dolnej ramie 3 znajduje się urządzenie do transportowania ciasta spożywczego, takiego jak ciasto cukiernicze, ciasto chlebowe lub inne ciasto (niepokazane), w określonym kierunku (na fig. 1 - od prawej do lewej. Przykład urządzenia według wynalazku jest skonstruowany w sposób następujący:
Obracające się rolki przenośnikowe 7A, 7B, są umieszczone blisko górnej, środkowej części dolnej ramy 3. Na fig. 1 rolki przenośnikowe 7A, 7B obracają się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara i są napędzane przez silnik sterujący (niepokazany). Rolka przenośnikowa 7A jest usytuowana pod prąd drogi transportu ciasta spożywczego. Ponadto umieszczona jest w położeniu nieco powyżej rolki przenośnikowej 7B, która jest usytuowana z prądem drogi transportu.
Powyżej rolki przenośnikowej 7A znajduje się pasowy człon prowadzący 9. Jest on nachylony tak, aby jego część z prądem znajdowała się poniżej jego części pod prąd. Kąt nachylenia może się zmieniać. Taśma przenośnika 11 jest umieszczona na członie prowadzącym pas 9, aby przenosić ciasto spożywcze. Kąt nachylenia członu prowadzącego pas 9 może być regulowany za pomocą pokrętła 13, która znajduje się na dolnej ramie 3.
Transporter wyładowujący 15 jest umieszczony wewnątrz dolnej ramy 3 aby odbierać ciasto spożywcze z rolek przenośnikowych 7A, 7B. Transporter 15 przepuszcza rolkę prowadzącą 17 i rolkę przenośnikową 7B, a następnie jest prowadzony przez człon prowadzący pas 19. Człon prowadzący pas 19 jest ustawiony w położeniu z prądem w stosunku do rolki prowadzącej 17 i rolki przenośnikowej 7B. Ponadto człon prowadzący pas 19 jest nachylony tak, aby jego koniec z prądem był wyżej niż koniec pod prąd. Dlatego tez transporter wyładowujący 15 styka się z dolnymi powierzchniami rolek przenośnikowych 7A, 7B i układa się na wielu rolkach prowadzących 21 i rolce napędowej. Ponadto transporter wyładowujący 15 dostarcza mąkę z urządzenia zaopatrującego w mąkę (niepokazanego), do rolek przenośnikowych 7A, 7B. Rolki przenośnikowe 7A, 7B i pasowy człon prowadzący 9, który jest ustawiony w położeniu pod prąd drogi transportu, i pasowy człon prowadzący 19, który jest ustawiony w położeniu z prądem drogi transportu, są ułożone w łuk. Rolki przenośnikowe 7A, 7B są umieszczone niżej.
Wewnątrz pokrywy w kształcie skrzynki 5 jest umieszczona grupa wielu rolek rozwałkowujących, które tworzą układ bez końca. Rozwałkowują one ciasto spożywcze, obracając się wraz z urządzeniem transportującym ciasto spożywcze. Pokrywa w kształcie skrzynki 5 jest skrzynką z otworem od spodu. Pionowe człony prowadzące 25 rozmieszczone są na wewnętrznych powierzchniach lewej i prawej ramy bocznej, (które są usytuowane po bokach pokrywy w kształcie skrzynki w kierunku prostopadłym do płaszczyzny fig. 1) pokrywy w kształcie skrzynki. Na członach prowadzących 25 są wsparte wodziki 29. Wodziki 29, obrotowo podtrzymują końce wału obrotowego 27. Wodziki 29 są prowadzone przez człony prowadzące 25 tak, aby położenie wodzików mogło być ustawiane.
Wał obrotowy 27 może być obracany za pomocą silnika sterującego (nie pokazanego) zamocowanego do pokrywy w kształcie skrzynki 5. Na krawędziach końców wału obrotowego 27 osadzone są przeciwbieżne człony 31 do podtrzymywania rolek. Człony 31 są tarczowe. Końce rolek rozwałkowujących 33 są podtrzymywane przez i między członami podtrzymującymi rolki 31. Rolki rozwałkowujące 33 mogą obracać się wokół własnych osi. Są one wykorzystywane do rozwałkowywania ciasta spożywczego. Rolki rozwałkowujące 33 są rozmieszczone na obwodzie koła w jednakowych odstępach tak, żeby stanowiły układ bez końca. Rolki rozwałkowujące 33, rolki przenośnikowe 7A, 7B i człony prowadzące pasy 9, 19 są rozmieszczone wzdłuż łuku odpowiadającym łukowi okręgu utworzonego z rolek 33.
Kiedy wał obrotowy 27 obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara na fig. 1, rolki rozwałkowujące 33 obracają się wokół własnych osi. Pasy 35 są umieszczone blisko ram bocznych pokrywy w kształcie skrzynki 5. Pasy 35 są naciągane przez człony napinające 41, takie jak sprężyna i sworznie 37, 39. Pasy 35 stykają się z rolkami rozwałkowującymi 33 blisko ich końców, kiedy przebiegają one w miejscu zagłębienia utworzonego przez rolki przenośnikowe 7A, 7B i człony prowadzące pasy 9, 19. Zatem, każda rolka rozwałkowująca 33 może obracać się w miejscu zagłębienia, kiedy obraca się wokół własnej osi.
Dlatego też, kiedy wał obrotowy 27 obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara (fig. 1) powodując obrót wokół własnej osi rolek rozwałkowujących 33, każda rolka rozwałkowująca 33 obraca się, gdy styka się z pasem 35 w położeniu odpowiadającym miejscu zagłębienia. Prędkości przenoszenia transportera podającego 11, rolek przenośnikowych 7A, 7B i transportera wyładowującego 15 mogą być odpowiednio ustawione. Kiedy prędkość transportera wyładowującego 15 jest wyższa niż prędkości tran4
PL 200 073 B1 sportera podającego 11 i rolek przenośnikowych 7A, 7B i kiedy prędkości rolek przenośnikowych 7A, 7B są wyższe niż prędkość transportera podającego 11, efekt rozwałkowywania ciasta spożywczego może wzrosnąć. Poza tym, prędkości transportera podającego 11, rolek przenośnikowych 7A, 7B i transportera wyładowującego 15 mogą się stopniowo obniżać, w tej kolejności. Ponadto, prędkość rolki przenośnikowej 7B może być taka sama jak prędkość transportera wyładowującego 15, podczas gdy prędkość rolki przenośnikowej 7A może być taka sama jak transportera podającego 11. Ich prędkości mogą być dobierane na podstawie zmian odległości między urządzeniem transportującym ciasto spożywcze a grupą rolek rozwałkowujących 33.
Bardziej szczegółowo jest to pokazane na fig. 2. Część transportera podającego 11, ponad którą przechodzi grupa rolek rozwałkowujących 33 jest prowadzona przez człon prowadzący pas 9. Ta część jest tak nachylona, że jej strona zwrócona w kierunku biegu znajduje się niżej. Ponadto, odległość między grupą rolek rozwałkowujących 33 a nachyloną częścią transportera podającego 11 stopniowo zawęża się w kierunku biegu drogi podawania. Ponadto, druga część transportera podającego 11, przez którą przechodzi grupa rolek rozwałkowujących 33, jest prowadzona przez człon prowadzący pas 19. Ta część jest tak nachylona, że jej część zwrócona w kierunku biegu znajduje się wyżej.
Jeżeli prędkości transportera podającego 11, pierwszej i drugiej rolki przenośnikowej 7A, 7B i prędkość transportera wydającego 15 są określone jako V1, V2, V3 i V4, odpowiednio, to zależność między nimi może być określona jako V1<V2<V3<V4. Jednakże, jeżeli prędkość V1 jest niższa niż prędkość V4, prędkości V1 i V2, transportera podającego 11 i pierwszej rolki przenośnikowej 7A mogą być takie same. Także, prędkości V3 i V4, transportera wyładowującego 15 i drugiej rolki przenośnikowej 7B mogą być takie same. Stąd ich zależności mogą być ustalone tak, aby V1<V4, V1=V2 i V3=V4. Ta zależność może też być ustalona tak, aby V1<V2<V4 i V2=V3. Ponadto, zależność może też być ustalona tak, aby V1<V4 i V1=V2=V3 albo V2=V3=V4.
Kiedy człon podtrzymujący rolki 31 obraca się, zewnętrzne powierzchnie rolek rozwałkowujących 33 poruszają się po orbicie kołowej. Odległości między orbitą kołową a powierzchniami transportera podającego 11, pierwszej i drugiej rolki przenośnikowej 7A, 7B oraz transportera wyładowującego 15, są oznaczone jako T1, T2, T3 i T4. Zależność między nimi jest następująca: T1 >T2>T3>T4.
Części transportera podającego 11 i transportera wyładowującego 15, które przebiegają blisko rolek rozwałkowujących 33 są nachylone przez człony prowadzące pasy 9 i 19. Pierwsza i druga rolka przenośnikowa 7A, 7B są usytuowane między członami prowadzącymi pasy 9 i 19. Zatem, droga rozwałkowywania ciasta spożywczego tworzy się między grupą rolek rozwałkowujących 33, transporterem podającym 11 i transporterem wyładowującym 15 oraz członami prowadzącymi pasy 9, 19. Droga ta jest ukształtowana z zagłębieniem wzdłuż i pod łukiem grupy rolek rozwałkowujących 33 tak, aby droga ta była stosunkowo długa.
Droga, na której ciasto spożywcze jest rozwałkowywane, jest ukształtowana w postaci łuku, wzdłuż orbity kołowej grupy rolek rozwałkowujących 33 tak, aby urządzenie mogło być zwarte oraz żeby droga mogła być dłuższa. Zatem, dobre rozwałkowanie ciasta spożywczego może być osiągnięte.
Wodziki 29 przemieszczają się w górę i w dół, aby regulować odległości pomiędzy powierzchniami rolek przenośnikowych 7A, 7B i rolek rozwałkowujących 33 im odpowiadającym. Następnie ciasto spożywcze jest dostarczane z transportera podającego 11 i skierowane w lewo (fig. 1). Równocześnie uruchamiane są rolki przenośnikowe 7A, 7B i transporter wydający 15. Także obraca się wał obrotowy 27. Zatem, droga podawania formuje się między wieloma rolkami rozwałkowującymi 33 a częściami transportera podającego 11 i transportera wyładowującego 15, które są prowadzone przez człony prowadzące pasy 9 i 19 oraz rolki przenośnikowe 7A, 7B. Na tej drodze rozwałkowuje się ciasto spożywcze. Rozwałkowane ciasto spożywcze jest podawane przez transporter wyładowujący 15 do następnego urządzenia.
Ciasto spożywcze jest transportowane wzdłuż drogi na transporterze podającym 11, rolkach przenośnikowych 7A, 7B i transporterze wyładowującym 15, podczas gdy rolki rozwałkowujące 33 obracają się wokół swoich osi z dużą prędkością. To obracanie się rolek rozwałkowujących 33 powoduje wibracje ciasta spożywczego i umożliwia rozwałkowanie go w arkusz.
Kiedy operacja rozwałkowywania ciasta spożywczego jest zakończona, pokrywę w kształcie skrzynki 5 unosi się do góry tak, aby była otwarta w stosunku do ramy dolnej 3. Wtedy można oczyścić rolki przenośnikowe 7A, 7B, rolki rozwałkowujące 33, itd. Następnie pokrywę w kształcie skrzynki 5 opuszcza się w dół i zamyka.
Podparcie łożyska 43 umieszczone jest z tyłu (lewa strona fig. 1 i 3) dolnej ramy 3 w jej górnej części. Wspornik 45 jest umieszczony z tyłu pokrywy w kształcie skrzynki 5 w jej dolnej części. WsporPL 200 073 B1 nik 45 jest podtrzymywany przez podparcie łożyska 43 za pośrednictwem wałka podtrzymującego 47, z którym jest połączone integralnie koło ślimakowe 49. Wspornik 45 może być obracany do góry i na dół.
Do obracania koła ślimakowego 49 służy wspornik manipulacyjny 51, umieszczony z tyłu dolnej ramy 3. Wał obrotowy 55 jest obrotowo podparty przez wspornik manipulacyjny 51 i podparcie łożyska 43. Korba 53 jest przymocowana na końcu wału obrotowego 55. Na wale obrotowym 55 jest zamocowana przekładnia ślimakowa 57. Przekładnia ślimakowa 57 zazębia się z kołem ślimakowym 49. Wał obrotowy 55 może być wałem wielowypustowym lub innym. Podtrzymuje on przekładnię ślimakową 57 tak, aby mogła przesuwać się wzdłuż osi wału obrotowego 55. Ponadto wał obrotowy 55 i przekładnia ślimakowa 57 mogą obracać się w całości. Człon sprężynujący, taki jak sprężyna śrubowa, jest umieszczony między przekładnią ślimakową 57 a wspornikiem manipulacyjnym 51, aby docisnąć przekładnię ślimakową 57 do podparcia łożyska 43.
Zatem, kiedy przekładnia ślimakowa 57 jest obracana za pomocą korby 53, a koło ślimakowe 49, które zazębia się z przekładnią ślimakową 57, obraca się, pokrywa w kształcie skrzynki 5 obraca się tak, że jej przód (prawa strona fig. 1 i 3) przemieszcza się do góry od położenia pokazanego na fig. 1 do położenia pokazanego na fig. 3.
Między dolną ramą 3 a pokrywą w kształcie skrzynki 5 jest usytuowany człon wzbudzający 61, aby można było łatwo poruszać korbą 53 przy podnoszeniu do góry pokrywy w kształcie skrzynki 5. Ponadto, na górnej ramie 3 jest umieszczony człon blokujący 63 do zabezpieczania pokrywy w kształcie skrzynki 5 przed nagłym podniesieniem się do góry. Człon wzbudzający 61 może obejmować taki człon jak sprężyna gazowa, itp., która może się wydłużać i poruszać pokrywę w kształcie skrzynki 5 w górę, pokonując jej ciężar. Człon tego typu jest znany. Dlatego też nie podaje się żadnych szczegółów na jego temat. Także, człon blokujący 63 może być znanym członem stosowanym do zabezpieczania pokryw przed otwarciem. Dlatego też, nie podaje się żadnych szczegółów tego członu.
Aby unieść przednią część pokrywy w kształcie skrzynki 5 najpierw należy zwolnić zamek członu blokującego 63. Następnie należy obrócić korbę 53. W tym przypadku korba daje się obracać łatwo, ponieważ człon wzbudzający 61 pomaga jej w unoszeniu pokrywy w kształcie skrzynki 5.
Jak wspomniano wyżej, pokrywa w kształcie skrzynki 5 porusza się do góry, umożliwiając wystarczające otwarcie przestrzeni ponad rolkami przenośnikowymi 7A, 7B. Dlatego też, rolki przenośnikowe 7A, 7B i inne części można łatwo oczyścić i sprawdzić. Także rolki rozwałkowujące 33 mogą być łatwo czyszczone konserwowane, ponieważ pokrywa w kształcie skrzynki 5 jest odchylona tak, aby jej przednia część jest podniesiona do góry tworząc szeroką przestrzeń między nią a ramą dolną 3, zarówno z przodu jak i z boków.
Po tym jak rolki przenośnikowe 7A,7B i rolki rozwałkowujące 33 itp. zostaną oczyszczone, pokrywa w kształcie skrzynki 5 jest opuszczana w dół tak, aby wróciła do pierwotnego położenia. W tym celu korbę 53 obraca się w przeciwną stronę. Pokrywa w kształcie skrzynki 5 może być także zamknięta przez silne naciśnięcie na jej przednią część. W tym wypadku, kiedy pokrywa w kształcie skrzynki 5 przemieszcza się w dół koło ślimakowe 49 obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara (na fig. 3). W stosunku do tych obrotów koła ślimakowego 49, przekładnia ślimakowa 57 porusza się w lewą stronę (na fig. 3), przezwyciężając nacisk członu wzbudzającego 59. Następnie, kiedy ponownie obraca się korbą 53 aby unieść pokrywę w kształcie skrzynki 5, najpierw przekładnia ślimakowa 57 obraca się względem koła ślimakowego 49 i przesuwa się do zetknięcia z podparciem łożyska 43. Kiedy przekładnia ślimakowa 57 zetknie się z podparciem łożyska 43, koło ślimakowe 49 zaczyna się obracać.
Zgodnie z powyższym, pokrywa w kształcie skrzynki 5 obraca się, aby unieść jej przednią część do góry, w stosunku do dolnej ramy 3. Jednakże, pozioma pokrywa w kształcie skrzynki 5 może również podnosić się do góry. Ponadto, wewnątrz dolnej ramy 3, człon podający materiał spożywczy może składać się z wielu przenośników taśmowych, które są usytuowane poziomo i szeregowo. W tym przypadku, grupa wielu rolek rozwałkowujących jest ukształtowana w postaci elipsy. Rolki są rozmieszczone ponad wieloma rolkami rozwałkowującymi. Pożądane jest, aby w tym wypadku, pokrywa w kształcie skrzynki była utrzymywana w płaszczyźnie poziomej tak, aby mogła być, w sposób bardziej pełny, unoszona do góry i opuszczana na dół, niż to ma miejsce w przypadku unoszenia przedniej części pokrywy w kształcie skrzynki. Siłowniki, które zawierają cylindry z płynem albo śruby z nakrętkami kulowymi, itp., mogą być umieszczone w czterech rogach ramy dolnej, w celu unoszenia i opuszczania pokrywy w kształcie skrzynki. Kiedy siłowniki działają synchronicznie pokrywa w kształcie skrzynki może być utrzymywana w płaszczyźnie poziomej, w trakcie ruchu w górę lub na dół.
Ponadto, koło ślimakowe 49 i przekładnia ślimakowa 57 itp., mogą być umieszczone zarówno po lewej, jak i po prawej stronie ramy dolnej 3 i pokrywy w kształcie skrzynki 5 tak, aby jeden z boków pokrywy
PL 200 073 B1 w kształcie skrzynki 5 mógł poruszać się w górę i w dół wokół zawiasu drugiego boku, celem otwarcia pokrywy w kształcie skrzynki 5.
Według wynalazku, pokrywa w kształcie skrzynki jest zaopatrzona w grupę wielu rolek rozwałkowujących oraz w dolną ramę z członem podającym materiał spożywczy. Ponadto, pokrywa w kształcie skrzynki jest umieszczona na dolnej ramie tak, aby mogła być otwierana wystarczająco w stosunku do dolnej ramy tak, aby można było łatwo czyścić i konserwować człon podający materiał spożywczy i grupę wielu rolek rozwałkowujących. Wnętrze urządzenia do rozwałkowywania materiału spożywczego może być łatwo oczyszczone. Ponadto, jego części składowe, umieszczone wewnątrz mogą być łatwo utrzymywane w czystości. Urządzenie do rozwałkowywania materiału spożywczego może być zwarte. Ponadto, droga podawania i rozwałkowywania ciasta spożywczego może być wydłużona, dzięki uformowaniu jej w postaci łuku. Zatem, przedmiot wynalazku przezwycięża wady, jakie posiadają urządzenia stosowane dotychczas w tej dziedzinie.

Claims (6)

1. Urządzenie do rozwałkowywania ciasta spożywczego zawierające dolną ramę, mającą człon transportujący materiał spożywczy do transportowania ciasta spożywczego w jednym zasadniczo poziomym kierunku, pokrywę w kształcie skrzynki zamontowaną do i umieszczoną ponad dolną ramą, która to pokrywa ma otwór od spodu, grupę wielu rolek rozwałkowujących, zamontowaną do i umieszczoną wewnątrz pokrywy w kształcie skrzynki, znamienne tym, że zawiera ponadto układ do poruszania pokrywy w kształcie skrzynki (5) wraz z rolkami rozwałkowującymi (33) w niej umieszczonymi, w górę i w dół, do i od ramy dolnej (3), oraz umieszczonego w niej członu transportującego materiał spożywczy.
2. wedługzastrrz. 1, tym. że człontransportujący materiał zawiera transporter podający (11), którego część jest prowadzona przez nachylony człon prowadzący pas (9) tak, że dolny koniec transportera podającego (11) znajduje się niżej niż jego górny koniec, a wymieniona część transportera podającego (11) znajduje się naprzeciwko grupy rolek rozwałkowujących (33).
3. Urządzenie według 1 albo 2, znamienne tym, że czton transportuiący spożywczy zawiera transporter wyładowujący (15), którego część jest prowadzona przez nachylony człon prowadzący pas (19) tak, że dolny koniec transportera wyładowującego (15) znajduje się wyżej niż jego górny koniec, a wymieniona część transportera wyładowującego (15) znajduje się naprzeciwko grupy rolek rozwałkowujących (33).
4. według 1, znamienne tym. że czton tr^t^r^^t^<^rtrj£^c^^/ materiał zawiera transporter podający (11) oraz transporter wyładowujący (15), a człony prowadzące pasy (9, 19) umieszczone na części prowadzącej transportera podającego (11) i transportera wyładowującego (15) są nachylone, zaś wymienione części znajdują się naprzeciwko grupy rolek rozwałkowujących (33), natomiast pierwsza i druga rolka przenośnikowa (7A, 7B) są usytuowane między pasowymi członami prowadzącymi (9, 19) tak, że pierwsza i druga rolka przenośnikowa (7A, 7B) znajdują się naprzeciwko grupy rolek rozwałkowujących (33), przy czym odległość między pierwszą rolką przenośnikową (7A) a grupą rolek rozwałkowujących (33) jest mniejsza niż odległość między nachyloną częścią transportera podającego (11) a grupą rolek rozwałkowujących (33), odległość między drugą rolką przenośnikową (7B) a grupą rolek rozwałkowujących (33) jest mniejsza, niż odległość między pierwszą rolką przenośnikową (7A) a grupą rolek rozwałkowujących (33), zaś odległość między nachyloną częścią transportera wyładowującego (15) a grupą rolek rozwałkowujących (33) jest mniejsza, niż odległość między drugą rolką przenośnikową (7B) a grupą rolek rozwałkowujących (33).
5. Urządzenie według z^^si^^. 1, tym. że pokrywa w kszzałcie sl^r^^r^iki (5) tess przegubowo przymocowana do ramy dolnej (3).
6. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że pokrywa w kształcie skrzynki (5) jest przegubowo przymocowana do ramy dolnej (3), przy dolnej części członu transportującego materiał spożywczy.
PL356905A 2001-02-15 2002-02-14 Urządzenie do rozwałkowywania ciasta spożywczego PL200073B1 (pl)

Applications Claiming Priority (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP2001039041 2001-02-15
JP2002000860 2002-01-07
JP2002028681A JP3798987B2 (ja) 2001-02-15 2002-02-05 食品生地延展装置
PCT/JP2002/001233 WO2002063964A1 (fr) 2001-02-15 2002-02-14 Appareil destine a etendre au rouleau une pate alimentaire

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL356905A1 PL356905A1 (pl) 2004-07-12
PL200073B1 true PL200073B1 (pl) 2008-12-31

Family

ID=27346005

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL356905A PL200073B1 (pl) 2001-02-15 2002-02-14 Urządzenie do rozwałkowywania ciasta spożywczego

Country Status (24)

Country Link
US (1) US6955533B2 (pl)
EP (1) EP1360902B8 (pl)
JP (1) JP3798987B2 (pl)
KR (1) KR100475204B1 (pl)
CN (1) CN1245084C (pl)
AT (2) ATE514338T1 (pl)
AU (1) AU2002232181B2 (pl)
BR (2) BR0204145B1 (pl)
CA (1) CA2429842C (pl)
CH (1) CH694654A5 (pl)
CZ (1) CZ300912B6 (pl)
DE (1) DE10290837B4 (pl)
ES (1) ES2245208B1 (pl)
GB (1) GB2377154B (pl)
HK (1) HK1059354A1 (pl)
IL (1) IL152240A (pl)
MX (1) MXPA02010450A (pl)
MY (1) MY137159A (pl)
NZ (1) NZ521705A (pl)
PL (1) PL200073B1 (pl)
SA (1) SA02230039B1 (pl)
SE (1) SE525651C2 (pl)
TW (1) TWI262766B (pl)
WO (1) WO2002063964A1 (pl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102008000763B4 (de) * 2008-03-19 2020-03-12 Fritsch Bakery Technologies GmbH & Co. KG Teig-Querstrecksystem
JP2010200725A (ja) * 2009-03-06 2010-09-16 Rheon Automatic Machinerty Co Ltd 食品生地延展装置
ITMI20111390A1 (it) * 2011-07-26 2011-10-25 Trivi S R L Gruppo regolabile per la formazione di impasti alimentari
USD788519S1 (en) * 2016-01-14 2017-06-06 King-Yuan Lin Dough divider-rounder
USD824209S1 (en) * 2017-01-05 2018-07-31 King-Yuan Lin Dough divider-rounder
EP3987935B1 (de) * 2020-10-21 2023-08-16 Fritsch Bakery Technologies GmbH & Co. KG Vorrichtung zum bearbeiten von teig

Family Cites Families (26)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB642670A (en) * 1947-07-10 1950-09-06 William James Vane Improvements in or relating to paste rolling machines
GB1209362A (en) * 1968-03-01 1970-10-21 Ver Backereimaschinenwerke Veb Device for rolling dough
JPS5022109B1 (pl) * 1971-01-13 1975-07-28
JPS5290681A (en) * 1976-01-27 1977-07-30 Rheon Automatic Machinery Co Developing apparatus for confection or bread dough and like
US4260578A (en) * 1979-10-18 1981-04-07 Amf Incorporated Method and apparatus for making elastomer sheet material
SE436804B (sv) 1983-05-13 1985-01-21 Inventab Electronic Ab Sett for indikering av slirning hos ett drivande rotationsorgan
JPS6052769B2 (ja) 1983-06-01 1985-11-21 レオン自動機株式会社 菓子生地等の延展方法及び装置
JPS6119444A (ja) * 1984-07-07 1986-01-28 レオン自動機株式会社 可塑性素材の延展装置
JPS61100144A (ja) * 1984-10-20 1986-05-19 レオン自動機株式会社 可塑性生地の圧延装置
JPS6337823Y2 (pl) * 1986-05-08 1988-10-05
US5151024A (en) * 1989-07-08 1992-09-29 Rheon Automatic Machinery Co., Ltd. Apparatus for stretching dough
JPH082230B2 (ja) * 1989-12-28 1996-01-17 三洋電機株式会社 製麺装置
CA2045227A1 (en) * 1990-09-09 1992-03-10 Morris Anschel High memory density package
US5427515A (en) * 1993-06-18 1995-06-27 Rykaart, Inc. Stress free dough sheeting processor for batch systems
IT1262814B (it) * 1993-12-22 1996-07-04 Giampietro Zaltron Impianto di calandratura per laminazione di pasta alimentare
US6082988A (en) * 1995-01-13 2000-07-04 Muller; Bernardus Wilhelmus Sanitary multiroller for working dough sheets
JP2917002B2 (ja) * 1995-05-02 1999-07-12 レオン自動機株式会社 パン生地等の延展方法および装置
JPH0984508A (ja) * 1995-09-20 1997-03-31 Oshikiri:Kk パン生地分割装置
GB9601516D0 (en) * 1996-01-25 1996-03-27 Williamson Mark Handling materials
JP2000516961A (ja) * 1996-08-30 2000-12-19 イーライ・リリー・アンド・カンパニー 非古典的ピロロ[2,3―d]ピリミジン抗葉酸物質
JP2860938B2 (ja) * 1996-09-02 1999-02-24 レオン自動機株式会社 延展装置における手粉供給機構
IT1294110B1 (it) * 1997-01-02 1999-03-22 Antonio Cimenti Porzionatrice per paste alimentari
JP3041993U (ja) * 1997-03-31 1997-10-03 黄 連福 帯状麺生地圧延装置
DE19814580A1 (de) * 1998-04-01 1999-10-07 Geerd Weis Vorrichtung zum Walzen eines Teigstrangs
JPH11308961A (ja) 1998-04-28 1999-11-09 Rheon Autom Mach Co Ltd パン生地等の延展装置
FI110230B (fi) * 2001-01-19 2002-12-31 Jostec Oy Järjestely taikinan kaulimisessa

Also Published As

Publication number Publication date
GB2377154A (en) 2003-01-08
WO2002063964A1 (fr) 2002-08-22
ATE514338T1 (de) 2011-07-15
EP1360902B8 (en) 2011-10-05
CZ300912B6 (cs) 2009-09-09
SE0202990L (sv) 2002-12-06
CN1245084C (zh) 2006-03-15
CA2429842A1 (en) 2002-08-22
JP3798987B2 (ja) 2006-07-19
CA2429842C (en) 2005-06-28
AT503307A1 (de) 2007-09-15
KR100475204B1 (ko) 2005-03-10
NZ521705A (en) 2005-03-24
DE10290837B4 (de) 2011-03-03
EP1360902A1 (en) 2003-11-12
EP1360902A4 (en) 2005-12-28
IL152240A0 (en) 2003-05-29
CZ20023327A3 (cs) 2003-05-14
SE525651C2 (sv) 2005-03-29
TWI262766B (en) 2006-10-01
GB0223753D0 (en) 2002-11-20
KR20020090230A (ko) 2002-11-30
GB2377154B (en) 2005-05-04
MY137159A (en) 2009-01-30
SA02230039B1 (ar) 2008-07-19
SE0202990D0 (sv) 2002-10-10
CN1457232A (zh) 2003-11-19
CH694654A5 (de) 2005-05-31
ES2245208A1 (es) 2005-12-16
MXPA02010450A (es) 2005-09-08
US20020110611A1 (en) 2002-08-15
JP2003259791A (ja) 2003-09-16
BR0216082B1 (pt) 2011-09-06
AU2002232181B2 (en) 2004-03-04
IL152240A (en) 2007-06-17
BR0204145B1 (pt) 2011-05-17
HK1059354A1 (en) 2004-07-02
DE10290837T1 (de) 2003-10-23
AT503307B1 (de) 2010-04-15
EP1360902B1 (en) 2011-06-29
PL356905A1 (pl) 2004-07-12
US6955533B2 (en) 2005-10-18
ES2245208B1 (es) 2007-02-16
BR0204145A (pt) 2003-02-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4517785A (en) Automatic confectionary-and-likes manufacturing equipment
EP2225943B1 (en) Method and apparatus for lapping food dough
PL200073B1 (pl) Urządzenie do rozwałkowywania ciasta spożywczego
CZ282636B6 (cs) Zařízení pro výrobu listového těsta
EP2225942B1 (en) Food dough extending apparatus
JP3756633B2 (ja) 米飯圧縮成形移送装置
JP7169148B2 (ja) 搬送装置
JPH0366212B2 (pl)
JP5031484B2 (ja) パン焼成用天板に対するパン生地供給装置
JPS6190911A (ja) 果実等の整列供給装置
JPH0774041B2 (ja) Ptpシートの搬送装置
JP5914730B2 (ja) 生地シートの折り畳み積層装置および方法
JPS6015538B2 (ja) 箱体反転装置
JP2862479B2 (ja) 食品用粉状物の押し付け装置及びその押し付け方法
KR100723134B1 (ko) 벨트 컨베이어의 사행 조정장치
JPH0624575A (ja) 移送装置
JPH06286731A (ja) 簡易型三方シーリング機
JPH06335358A (ja) 寿司成形機
JP3006905U (ja) 食品用粉状物の振り掛け装置
JPH09309505A (ja) 作業機械における部材摺動機構
JPH1118704A (ja) 海苔巻成形機の米飯供給装置
JPH11123698A (ja) とろろ昆布等の製造装置と、その排出用コンベヤ装置
JPH089378B2 (ja) 菓子包装機の供給装置
JP2001238621A (ja) 飯又は寿司飯の定量供給装置
JPH11171115A (ja) ストレッチ包装機