PL185394B1 - Okucie dla okna lub temu podobnych - Google Patents

Okucie dla okna lub temu podobnych

Info

Publication number
PL185394B1
PL185394B1 PL97323122A PL32312297A PL185394B1 PL 185394 B1 PL185394 B1 PL 185394B1 PL 97323122 A PL97323122 A PL 97323122A PL 32312297 A PL32312297 A PL 32312297A PL 185394 B1 PL185394 B1 PL 185394B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
retainer
groove
fitting
projection
rebate
Prior art date
Application number
PL97323122A
Other languages
English (en)
Other versions
PL323122A1 (en
Inventor
Jürgen Kohler
Siegfried Müllerbader
Günter Vohl
Original Assignee
Roto Frank Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=7811600&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL185394(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Roto Frank Ag filed Critical Roto Frank Ag
Publication of PL323122A1 publication Critical patent/PL323122A1/xx
Publication of PL185394B1 publication Critical patent/PL185394B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05CBOLTS OR FASTENING DEVICES FOR WINGS, SPECIALLY FOR DOORS OR WINDOWS
    • E05C9/00Arrangements of simultaneously actuated bolts or other securing devices at well-separated positions on the same wing
    • E05C9/004Faceplates ; Fixing the faceplates to the wing
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05CBOLTS OR FASTENING DEVICES FOR WINGS, SPECIALLY FOR DOORS OR WINDOWS
    • E05C9/00Arrangements of simultaneously actuated bolts or other securing devices at well-separated positions on the same wing
    • E05C9/24Means for transmitting movements between vertical and horizontal sliding bars, rods or cables for the fastening of wings, e.g. corner guides

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Connection Of Plates (AREA)
  • Securing Of Glass Panes Or The Like (AREA)
  • Support Devices For Sliding Doors (AREA)
  • Wing Frames And Configurations (AREA)
  • Clamps And Clips (AREA)
  • Tea And Coffee (AREA)
  • Mutual Connection Of Rods And Tubes (AREA)
  • Specific Sealing Or Ventilating Devices For Doors And Windows (AREA)

Abstract

1. Okucie dla okna lub temu podo- bnych, z umieszczonym w rowku wregowym elementem okucia, znamienne tym, ze na elemencie (40, 42; 60) okucia znajduje sie element ustalajacy ( 1 ; 50) do wstepnego za- mocowania na dwóch przeciwleglych scian- kach (22; 32) rowka wregowego (21; 31). Fig. 4 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest okucie dla okna lub temu podobnych.
Znane jest rozwiązanie, w którym ruchy obrotowe względnie pozycje przekładni okna, realizowane na przykład za pomocądrążków przesuwnych, prowadzonych w otwartym na zewnątrz rowku wręgowym okna, są przekazywane na łożyska obrotowe okna. Za pomocą zamykającej
185 394 rowek wręgowy od zewnątrz szyny nakładkowej drążek przesuwny jest prowadzony i zamocowany w rowku wręgowym.
W oknie zaopatrzonym w rowki wręgowe każdy z elementów okucia, osadzany w rowku wręgowym, na przykład drążek przesuwny i szynę nakładkową, wkłada się oddzielnie ręcznie do rowka wręgowego, odpowiednio ustawia i natychmiast przykręca, aby unieruchomić element okucia w tym odpowiednio ustawionym położeniu. Te powtarzające się kolejno dla każdego elementu okucia czynności montażowe, mianowicie wkładanie, ustawianie i przykręcanie, są bardzo praco- i czasochłonne, a także utrudniają automatyzację montażu elementów okuć.
Zadaniem wynalazku jest takie udoskonalenie opisanego na wstępie okucia, aby można było zredukować ilość i czas czynności montażowych, potrzebnych do zamontowania okucia w oknie lub temu podobnych.
Okucie dla okna lub temu podobnych, z umieszczonym w rowku wręgowym elementem okucia, według wynalazku charakteryzuje się tym, że na elemencie okucia znajduje się element ustalający do wstępnego zamocowania na dwóch przeciwległych ściankach rowka wręgowego.
Korzystnie element ustalający ma na każdym ze swych obu boków, zwróconych w stronę ścianek rowka wręgowego, co najmniej jeden wystający występ.
Korzystnie co najmniej jeden występ elementu ustalającego jest sprężysty w kierunku odwrotnym do zwróconej ku niemu ściany rowka.
Korzystnie wzdłuż elementu ustalającego rozmieszczonych jest kilka występów, różniących się między sobą wysokością w kierunku głębokości rowka wręgowego.
Korzystnie co najmniej jeden występ jest występem zaciskowym.
Korzystnie co najmniej jeden występ zaciskowy wystaje w kierunku ścianki rowka mniej niż każdy z pozostałych, umieszczonych po jego stronie na elemencie ustalającym, sprężystych występów.
Korzystnie kilka występów zaciskowych jest połączonych w powierzchnię zaciskową.
Korzystnie element ustalający jest umieszczony w otwartej z boku narożnej przestrzeni narożnego elementu okucia.
Korzystnie element ustalający jest osadzony w tworze narożnej przestrzeni, jest wciśnięty sprężyście w ten otwór.
Korzystnie element ustalający ma boczny otwór przelotowy.
Korzystnie co najmniej jeden występ stanowi płytka, wystająca w kierunku zwróconej ku mej ściany rowka i w stronę odwrotną do podstawy rowka.
Korzystnie element ustalający ma co najmniej jednąpowierzchnię przylegania dla elementu okucia, umieszczonego przesuwnie względem elementu ustalającego.
Korzystnie element ustalający ma odłamywalny uchwyt dla elementu okucia, umieszczonego przesuwnie względem elementu ustalającego.
Korzystnie element ustalający stanowi kształtka wtryskowa z tworzywa sztucznego.
Zaleta wynalazku polega na tym, że każde, umieszczane w rowku wręgowym, okucie można wstępnie osadzić w odpowiednim rowku wręgowym, ustawić i utrzymywać w tej ustawionej pozycji do momentu właściwego zamocowania okucia w rowku wręgowym. Dzięki temu wszystkie wstępnie zamocowane i wstępnie ustawione okucia można zamocować na oknie w jednej operacji przykręcania. Element ustalający może być osadzony w rowku wręgowym przesuwnie w kierunku wzdłużnym, w związku z czym okucie osadzone za pomocą elementu ustalającego w rowku wręgowym wymaga wyłącznie wstępnego ustawienia. Przed przykręceniem okuć należy wówczas jedynie, o ile w ogóle, dokonać dokładnego ustawienia okucia poprzez przesunięcie odpowiedniego elementu ustalającego w rowku wręgowym. Element ustalający może być osadzony w rowku wręgowym nierozłącznie lub rozłącznie. Kilka okuć. wstępnie zamocowanych i wstępnie ustawionych w swoich rowkach wręgowych za pomocą jednego elementu ustalającego, można wówczas przykręcić do okna na stanowisku przykręcania w ramach jednej operacji, co pozwala na lepszą automatyzację całego przebiegu montażu.
W szczególnie korzystnym przykładzie wykonania element ustalający ma na każdym ze swych obu boków, zwróconych w stronę ścianek rowka, co najmniej jeden wystający występ.
185 394
Gdy element ustalający jest osadzony w rowku wręgowym, wówczas występ ten może zaczepiać na przykład o występ, wystający z boku rowka wręgowego, wskutek czego element ustalający jest utrzymywany w rowku wręgowym, ale może się przesuwać w kierunku wzdłużnym. Element ustalający może być wprowadzany na przykład w kierunku wzdłużnym przez czołowy otwór w rowku wręgowym lub, cojest korzystne, przez otwartąbocznąpowierzchnię rowka wręgowego, to jest poprzecznie do jego kierunku wzdłużnego.
Przykład wykonania wynalazku, w którym co najmniej jeden występ jest sprężysty w kierunku odwrotnym do zwróconej ku niemu ściany rowka, ma tę zaletę, że sprężysty występ, jeżeli nie może zaczepiać o występ, może być elastycznie wygięty i tym samym usunięty z obszaru działania rowka wręgowego, nie zakłócając w ten sposób funkcjonowania innych występów.
Jeżeli wzdłuż elementu ustalającego rozmieszczonych jest kilka występów, kończących się na różnej wysokości w kierunku głębokości rowka wręgowego, wówczas element ustalający może być osadzany w różnych rowkach wręgowych o przykładowo różnie ukształtowanych występach, przy czym ten występ elementu ustalającego, którego wysokość odpowiada odstępowi występu rowka wręgowego od jego podstawy, może zaczepiać o ten występ. Pozostałe występy, które mająwiększą wysokość, mogą być podczas wkładania odginane przez występ rowka w kierunku odwrotnym od ścianki rowka, aby nie zakłócały przytrzymującego działania występu zaczepowego w rowku wręgowym, lub mogą być w całości usunięte przez montera.
Kolejny przykład wykonania charakteryzuje się tym, że co najmniej jeden występ jest występem zaciskowym. Gdy element ustalający jest osadzony w rowku wręgowym, wówczas siła zaciskowa lub siła tarcia, działająca pomiędzy występem zaciskowym i ścianką rowka, przeciwdziała samoczynnemu wysunięciu się elementu ustalającego z rowka wręgowego. W przypadku ramy okiennej z drewna występy zaciskowe mogą nawet wchodzić w ściankę rowka, co zwiększa działanie zaciskowe.
Aby kilka, umieszczonych na elemencie ustalającym, sprężystych występów i występów zaciskowych nie przeszkadzało sobie wzajemnie w swym działaniu, korzystne jest, jeżeli co najmniej jeden występ zaciskowy wystaje mniej w kierunku ścianki rowka niż każdy z pozostałych, umieszczonych po jego stronie na elemencie ustalającym, sprężystych występów. Gdy występ zaciskowy współpracuje ze ścianką rowka, wówczas pozostałe sprężyste występy sąprzez ściankę rowka tak odginane, że nie wystają dalej niż występ zaciskowy, w związku z czym nie zakłócają zaciskowego działania występu zaciskowego. Z drugiej strony występ zaciskowy nie wystaje tak daleko, by przeszkadzał w działaniu zaczepowemu występowi sprężystemu.
Dodatkową poprawę działania zaciskowego zapewnia połączenie kilku występów zaciskowych w powierzchnię zaciskową. Powierzchnię taką może stanowić, zwiększające tarcie, rowkowanie na bocznej ściance elementu ustalającego.
Jeżeli element ustalającyjest umieszczony w otwartej z boku narożnej przestrzeni narożnego elementu okucia, wówczas do wstępnego zamocowania okucia narożnego potrzebny jest tylko jeden element ustalający. Wskutek końcowej obróbki w narożnym obszarze rowka wręgowego ramy okiennej, złożonej ze zgrzanych ze sobąprofili z tworzywa sztucznego, właśnie w tym obszarze narożnym rowek wręgowy nie jest podcięty, lecz ma gładkie ścianki, z którymi mogą współpracować występy zaciskowe elementu ustalającego.
W korzystnej odmianie tego przykładu wykonania element ustalający jest ściskany elastycznie do przekroju otworu narożnej przestrzeni. Siła powrotna, działająca na zewnątrz wskutek ściskania,jest wystarczająca, by zamocować zaciskowo element ustalający w przestrzeni narożnej.
Aby element ustalający można było łatwo ścisnąć, ma on boczny otwór przelotowy, co umożliwia sprężyste ściśnięcie względnie wygięcie zewnętrznej ścianki lub ścianek elementu ustalającego do środka otworu przelotowego.
W szczególnie korzystnym przykładzie wykonania co najmniej jeden występ stanowi płytka, wystająca w kierunku zwróconej ku niej ściany rowka i w stronę odwrotną do podstawy rowka. Za pomocą grubości tej płytki można dowolnie regulować jej sprężystość, począwszy od miękkiego sprężynowania w celu uzyskania występu sprężystego aż po twarde sprężynowanie u celu uzyskania występu zaciskowego.
185 394
Jeżeli element ustalający ma co najmniej jedną powierzchnię przylegania dla elementu okucia, przesuwnego względem elementu ustalającego, wówczas pomiędzy szyną nakładkową i zamocowanym na niej elementem ustalającym można prowadzić na przykład drążek przesuwny. Element ustalający można w ten sposób wykorzystać dodatkowo jako element oporowy lub prowadzący dla innych elementów okucia, umieszczonych w rowku wręgowym.
W innym korzystnym przykładzie wykonania element ustalający ma odłamywalny uchwyt, zwłaszcza w postaci czopu centrującego dla elementu okucia, przesuwnego względem elementu ustalającego. Za pomocą takiego uchwytu z zadanym miejscem pękania drążek przesuwny można unieruchomić względem elementu ustalającego lub szyny nakładkowej dopóty, dopóki okno nie zostanie zamontowane w ramie okiennej. Po zamontowaniu okna można odłamać uchwyt w zadanym miejscu pękania od elementu ustalającego, uruchamiając po raz pierwszy uchwyt okienny.
Jeżeli element ustalający stanowi kształtka wtryskowa z tworzywa sztucznego, wówczas wytwarzanie elementu ustalającego jest bardzo korzystne.
Opisane powyżej, a także podane w dalszej części opisu, cechy wynalazku mogąbyć stosowane oddzielnie lub w dowolnych wzajemnych kombinacjach. Ukazane i opisane przykłady wykonania nie wyczerpują przy tym możliwości zastosowania wynalazku, lecz służą jedynie przykładowemu jego objaśnieniu.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia element ustalający dla okucia w widoku perspektywicznym od góry, fig. 2 - element ustalający z fig. 1, umieszczony w rowku wręgowym pierwszego profilu wręgowego, w przekroju, fig. 3 - element ustalający z fig. 1, umieszczony w rowku wręgowym drugiego profilu wręgowego, w przekroju, przy czym element ustalającyjest również ukazany w przekroju w obszarze swoich występów zaciskowych, fig. 4 - element ustalający z fig. 1, umieszczony w rowku wręgowym pierwszego profilu wręgowego, w przekroju, w widoku perspektywicznym od góry, przy czym na elemencie ustalającym umieszczona jest szyna nakładkowa i drążek przesuwny, fig. 5 element ustalający dla okucia narożnego w drugim przykładzie wykonania, zaś fig. 6 - osadzony w okuciu narożnym element ustalający z fig. 5, w widoku bocznym.
Figura 1 ukazuje element ustalający 1, który służy do wstępnego zamocowania umieszczonego na nim elementu okucia w rowku wręgowym okna lub temu podobnych.
Element ustalający 1 ma korpus 2, z którego obu zewnętrznych powierzchni 3 wystają na zewnątrz występy 4a, 4b, 5a, 6a, 6b, 7a, 7b, 8a, 8b. W przypadku występów 4, 5, 6, 7 chodzi o sprężyste płytki, które sprężynują w kierunku danej powierzchni zewnętrznej 3 korpusu 2 i których wolne końce są skierowane w stronę odwrotną do dolnej powierzchni 11 korpusu 2. Umieszczone z jednej strony korpusu 2, sprężyste występy 4, 5, 6, 7 kończą się w różnej odległości od dolnej powierzchni 11 korpusu 2.
Środkowy występ 8a względnie 8b ma postać sztywnego występu zaciskowego, wystającego z zewnętrznej powierzchni 3 korpusu 2 mniej niż pozostałe sprężyste występy 4,5,6,7 umieszczone zjednej strony elementu ustalającego 1. Sprężyste występy 4,5,6,7 można jednak na tyle przygiąć w kierunku korpusu 2, że będą one wystawać z zewnętrznej powierzchni 3 co najwyżej tak daleko, jak występ zaciskowy 8.
W korpusie 2 znajduję się otwór ustalający 15, przez który można przeprowadzić na przykład śrubę. Otwór ustalający 15 ma powierzchnię prowadzenia względnie przylegania 9, która jest przedłużona w obie strony wzdłuż elementu ustalającego 1 przez powierzchnię przylegania 10. Za pomocątej powierzchni przylegania 10 sprężyste występy 5 względnie 7 są zamocowane na korpusie 2.
Na korpusie 2 znajdują się ponadto elementy mocujące, za pomocą których element ustalający 1 można zamocować na elemencie okucia, wstępnie zamocowanym w rowku wręgowym. W przykładzie wykonania element ustalający składa się z występu zatrzaskowego 14, umieszczonego na sprężystym języczku zatrzaskowym 13, oraz sztywnego występu zatrzaskowego 12. Poza tym naprzeciw sprężystego występu 5a zamiast sprężystego występu znajduje się uchwyt 16 w postaci czopu centrującego, którego funkcja jest opisana poniżej.
185 394
Figura 2 ukazuje element ustalający 1, współpracujący z pierwszym profilem wręgowym 20 okna. Profil wręgowy 20 ma rowek wręgowy 21, zwężony przez występ 24. Element ustalający 1 przylega swoją dolną powierzchnią 11 do podstawy 23 rowka i jest w tym położeniu utrzymywany przez oba sprężyste występy 7a, 7b, które zachodzą za występ 24 rowka. Odstęp wolnego końca sprężystych występów 7a, 7b odpowiada w przybliżeniu odstępowi występu 24 rowka od jego podstawy 23. Pozostałe sprężyste występy 4,5,6, których odstęp od dolnej powierzchni 11 korpusu 2 jest większy, są odgięte przez występ 24 rowka od jego ścianki 22 w kierunku korpusu 2 i przylegajądo bocznej ścianki 25 występu 24 rowka, dzięki czemu nie zakłócająfunkcjonowania zaczepowych sprężystych występów 7a, 7b.
Element ustalający 1 można włożyć w rowek wręgowy 21 poprzecznie do wzdłużnego kierunku rowka wręgowego 21, to znaczy na fig. 2 od góry, tak by dolna powierzchnia 11 elementu ustalającego 1 przylegała do podstawy 23 rowka. Można go również wsunąć wzdłuż rowka wręgowego 21 przez odpowiedni czołowy otwór rowka wręgowego 21. Występy zaciskowe 8a, 8b odstają nieco mniej od korpusu 2 niż zaczepowe sprężyste występy 7a, 7b, dzięki czemu nie zakłócają ich współdziałania z występem 24 rowka.
Na figurze 3 element ustalający 1 jest osadzony w rowku wręgowym 31 drugiego profilu wręgowego 30, w którym ścianki 32 rowka nie mają występów, lecz są gładkie. Szerokość rowka wręgowego 31 jest nieco mniejsza niż odstęp obu wolnych końców występów zaciskowych 8a, 8b, tak że element ustalający 1, usytuowany w rowku wręgowym 31 tak, że jego dolna powierzchnia 11 przylega do podstawy 33 rowka, jest utrzymywany w tym położeniu przez zaciskowe względnie tarciowe współdziałanie pomiędzy występami zaciskowymi 8a, 8b i ściankami 32 rowka. Ponieważ oba występy zaciskowe 8a, 8b wystają w kierunku odwrotnym do podstawy 33 rowka, wyjęcie elementu ustalającego 1 poprzecznie do rowka wręgowego 31 jest trudniejsze niż jego włożenie w rowek wręgowy 31. Zwłaszcza jeżeli element ustalający 1 jest wykonany z tworzywa sztucznego, występy zaciskowe 8a, 8b są przy wkładaniu w rowek wręgowy dociśnięte sprężyście w kierunku korpusu 2, co powoduje odpowiednie zwiększenie siły tarcia.
Figura 4 ukazuje umieszczony na pierwszym profilu wręgowym 20 element ustalający 1, zamocowany na szynie nakładkowej 40, również umieszczonej w rowku wręgowym 21. W tym celu oba występy zatrzaskowe 12, 14 zaczepiają o odpowiedni otwór w szynie nakładkowej 40. Pomiędzy elementem ustalającym 1 i szyną nakładkową 40 umieszczony jest ponadto drążek przesuwny 42, który przylega do powierzchni przylegania 9, 10 elementu ustalającego 1. Odpowiednie wzdłużne wybranie 43 w drążku przesuwnym 42 umożliwa przesuw drążka przesuwnego 42 względem elementu ustalającego 1. W ostatecznym położeniu montażowym szyna nakładkowa 40 jest unieruchomiona względem profilu wręgowego 20 za pomocą śruby, przechodzącej przez otwór 41 w szynie nakładkowej 40 i otwór ustalający 15.
Aby drążek przesuwny 42 unieruchomić względem elementu ustalającego 1 do chwili ostatecznego montażu okna, uchwyt 16 w postaci czopu centrującego (fig. 1) wchodzi w odpowiednie wybranie (nie przedstawione na rysunku) w drążku przesuwnym 42 i utrzymuje go początkowo nieprzesuwnie względem elementu ustalającego 1. Po zamontowaniu okna można, na przykład poprzez pierwsze uruchomienie uchwytu okiennego, odłamać uchwyt od elementu ustalającego w określonym miejscu zadanego pękania.
Zależnie od zastosowania element ustalający 1 można najpierw umieścić w rowku wręgowym, a następnie zatrzasnąć względnie zamocować na odpowiedniej części okucia za pomocą występów zatrzaskowych 12, 14. Można również, co jest bardziej korzystne, zamocować najpierw element ustalający na elemencie okucia, a następnie cały ten układ umieścić w rowku wręgowym i tam zamocować wstępnie za pomocą elementu ustalającego.
Figura 5 ukazuje kolejny przykład wykonania elementu ustalającego 50, mającego postać trójkątnego elementu pustego z otworem przelotowym 51, mającym w przykładzie wykonania również kształt trójkątny. Dwa występy zaciskowe 52 w dnie elementu ustalającego 50 wystają po obu stronach na zewnątrz i współpracują ze ściankami rowka wręgowego.
Na figurze 6 element ustalający 50jest umieszczony na narożnym elemencie 60 okucia, zawierającym narożną szynę nakładkową 61 i narożną prowadnicę 62 dla (nie przedstawionego)
185 394 drążka przesuwnego. Element ustalający 50 jest zaciśnięty w utworzonej pomiędzy narożną szyną nakładkową 61 i narożną prowadnicą 62, otwartej z boku, trójkątnej przestrzeni narożnej 63, przy czym występy zaciskowe 52 wystają na boki poza narożną prowadnicę 63, ale nie poza narożną szynę nakładkową 61. Aby element ustalający 50 był zamocowany zaciskowo w narożnej przestrzeni 63, zewnętrzny przekrój elementu ustalającego 50 jest nieco większy niż odpowiedni przekrój otworu narożnej przestrzeni 63. W celu osadzenia element ustalający 50 jest ściskany sprężyście do przekroju narożnej przestrzeni 63 dzięki otworowi przelotowemu 51, co powoduje jego zaciśnięcie. To wstępne zaciśnięcie względnie siła powrotna wystarcza do zaciskowego zamocowania elementu ustalającego 50 w narożnej przestrzeni 63. Korzystnie element ustalający 50 stanowi kształtkę wtryskowąz tworzywa sztucznego, można go jednak również wykonać w postaci odpowiednio zaciskanego elementu na przykład ze stali sprężynowej. Taki element ze stali sprężynowej może na przykład za pomocą sprężystych ramion współpracować z, tworzącymi narożną przestrzeń 63, odcinkami narożnej szyny nakładkowej 61 i narożnej prowadnicy 62.
185 394
Fig. 2
8b 31 33 1S Fi9- 3
185 394
Fig. 5
185 394
Fig. 1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł

Claims (14)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Okucie dla okna lub temu podobnych, z umieszczonym w rowku wręgowym elementem okucia, znamienne tym, że na elemencie (40, 42; 60) okucia znajduje się element ustalający (1; 50) do wstępnego zamocowania na dwóch przeciwległych ściankach (22; 32) rowka wręgowego (21; 31).
  2. 2. Okucie według zastrz. 1, znamienne tym, że element ustalający (1; 50) ma na każdym ze swych obu boków, zwróconych w stronę ścianek (22; 32) rowka wręgowego, co najmniej jeden wystający występ (4a, 4b; 5a; 6a, 6b; 7a, 7b; 8a, 8b; 52).
  3. 3. Okucie według zastrz. 2, znamienne tym, że co najmniej jeden występ (4a, 4b; 5a; 6a, 6b; 7a, 7b) elementu ustalającego (1; 50) jest sprężysty w kierunku odwrotnym do zwróconej ku niemu ściany (22; 32) rowka.
  4. 4. Okucie według zastrz. 2 albo 3, znamienne tym, że wzdłuż elementu ustalającego (1) rozmieszczonych jest kilka występów (4a, 4b; 5a; 6a, 6b; 7a, 7b), różniących się między sobą wysokością w kierunku głębokości rowka wręgowego (21; 31).
  5. 5. Okucie według zastrz. 2, znamienne tym, że co najmniej jeden występ (8a, 8b; 52) jest występem zaciskowym.
  6. 6. Okucie według zastrz. 5, znamienne tym, że co najmniej jeden występ zaciskowy (8a, 8b; 52) wystaje w kierunku ścianki (22; 32) rowka mniej niż każdy z pozostałych, umieszczonych pojego stronie na elemencie ustalającym (1; 50), sprężystych występów (4a, 4b; 5a; 6a, 6b; 7a, 7b).
  7. 7. Okucie według zastrz. 5 albo 6, znamienne tym, że kilka występów zaciskowych (8a, 8b; 52) jest połączonych w powierzchnię zaciskową.
  8. 8. Okucie według zastrz. 1, znamienne tym, że element ustalający (50) jest umieszczony w otwartej z boku narożnej przestrzeni (63) narożnego elementu (60) okucia.
  9. 9. Okucie według zastrz. 8, znamienne tym, że element ustalający (50) jest osadzony w otworze narożnej przestrzeni (63), jest wciśnięty sprężyście w ten otwór.
  10. 10. Okucie według zastrz. 9, znamienne tym, że element ustalający (50) ma boczny otwór przelotowy (51).
  11. 11. Okucie według zastrz. 2, znamienne tym, że co najmniej jeden występ (4a, 4b; 5a; 6a, 6b; 7a, 7b; 8a, 8b; 52) stanowi płytka, wystająca w kierunku zwróconej ku niej ściany (22; 32) rowka i w stronę odwrotną do podstawy (23; 33) rowka.
  12. 12. Okucie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że element ustalający (1; 50) ma co najmniej jedną powierzchnię przylegania (9, 10) dla elementu (42) okucia, umieszczonego przesuwnie względem elementu ustalającego (1; 50).
  13. 13. Okucie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że element ustalający (1; 50) ma odłamywalny uchwyt (16) dla elementu (42) okucia, umieszczonego przesuwnie względem elementu ustalającego (1; 50).
  14. 14. Okucie według zastrz. 1 albo 2. znamienne tym, że element ustalający (1; 50) stanowi kształtka wtryskowa z tworzywa sztucznego.
PL97323122A 1996-11-14 1997-11-14 Okucie dla okna lub temu podobnych PL185394B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE1996146988 DE19646988C5 (de) 1996-11-14 1996-11-14 Beschlag für ein Fenster

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL323122A1 PL323122A1 (en) 1998-05-25
PL185394B1 true PL185394B1 (pl) 2003-05-30

Family

ID=7811600

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97323122A PL185394B1 (pl) 1996-11-14 1997-11-14 Okucie dla okna lub temu podobnych

Country Status (6)

Country Link
EP (2) EP1441094A1 (pl)
AT (1) ATE271177T1 (pl)
CZ (1) CZ293071B6 (pl)
DE (2) DE19646988C5 (pl)
HU (1) HU218328B (pl)
PL (1) PL185394B1 (pl)

Families Citing this family (31)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19730600A1 (de) 1997-07-17 1999-01-21 Siegenia Frank Kg Stulpschienenbeschlag
DE29712614U1 (de) * 1997-07-17 1998-03-19 Gretsch-Unitas GmbH Baubeschläge, 71254 Ditzingen Stulpschienenbeschlag
DE19740603C2 (de) * 1997-09-16 2001-03-08 Siegenia Frank Kg Stulpschienenbefestigung
DE29803088U1 (de) * 1998-02-24 1999-07-01 Gretsch-Unitas GmbH Baubeschläge, 71254 Ditzingen An einer Beschlagnut befestigbare Stulpschiene, insbesondere zum Überdecken einer mindestens einteiligen Treibstange eines Fensters, einer Tür o.dgl.
DE19834038C2 (de) 1998-07-29 2002-09-19 Siegenia Frank Kg Treibstangenbeschlag mit Eckumlenkung
DE19834042C2 (de) 1998-07-29 2002-01-24 Siegenia Frank Kg Treibstangenbeschlag mit einer Eckumlenkung
DE19853507C2 (de) 1998-11-20 2001-11-22 Siegenia Frank Kg Treibstangenbeschlag für Fenster, Türen od. dgl.
DE19923434B4 (de) * 1999-05-21 2005-11-03 Bayerwald Fenster-Türen Altenbuchinger GmbH & Co. KG Vorrichtung zur Befestigung einer Beschlagleiste an einem Profil
DE19954723A1 (de) * 1999-11-12 2001-06-07 Roto Frank Ag Beschlageinheit zur Montage an einem Fenster, einer Tür oder dergleichen sowie Verfahren zur Herstellung einer derartigen Beschlageinheit
DE20108660U1 (de) * 2001-05-22 2001-08-09 Siegenia Frank Kg Kupplungsvorrichtung für Treibstangen von Treibstangenbeschlägen
DE10158360B4 (de) * 2001-11-28 2014-11-27 Aug. Winkhaus Gmbh & Co. Kg Beschlagteil
FR2852051A1 (fr) * 2003-03-06 2004-09-10 Ferco Int Usine Ferrures Verrou d'immobilisation pour vantail de porte ou fenetre
EP1431483B1 (fr) * 2002-12-19 2011-07-27 Ferco International Ferrures et Serrures de Bâtiment Société par actions simplifiée Ferrure d'angle, de type guide de sortie de tringle ou verrou d'immobilisation
FR2849091B1 (fr) * 2002-12-19 2005-09-23 Ferco Int Usine Ferrures Guide de sortie de tringle pour cremone, cremone-serrure ou similaire
ITBO20030312A1 (it) * 2003-05-20 2004-11-21 Gsg Int Spa Gruppo di manovra per infissi.
EP1559856B1 (de) 2004-01-27 2013-08-28 Roto Frank Ag Fenster, Tür oder dergleichen mit einem Stulpschienenbeschlag
DE202005015780U1 (de) * 2005-10-07 2007-02-15 Dr. Hahn Gmbh & Co. Kg Befestigungsvorrichtung für ein Beschlagteil
DE102007053340A1 (de) 2007-11-08 2009-05-14 Aug. Winkhaus Gmbh & Co. Kg Eckumlenkung für ein Treibstangenbeschlagsystem für einen Fenster- oder Türflügel
DE102008041083A1 (de) 2008-08-07 2010-02-11 Aug. Winkhaus Gmbh & Co. Kg Beschlagteil eines Treibstangenbeschlages
DE202008014353U1 (de) 2008-10-29 2009-01-15 Aug. Winkhaus Gmbh & Co. Kg Eckumlenkung für einen Treibstangenbeschlag eines Fensters
DE102008062303A1 (de) 2008-12-15 2010-06-17 Aug. Winkhaus Gmbh & Co. Kg Beschlagbaugruppe für ein Treibstangenbeschlagsystem
FR2950377B1 (fr) 2009-09-21 2012-12-07 Ferco Int Usine Ferrures Clip de fixation d'une tringle d'une ferrure de verrouillage
DE202009014693U1 (de) * 2009-10-30 2011-03-17 MACO Vermögensverwaltung GmbH Beschlaganordnung
DE102010042629A1 (de) 2010-10-19 2012-04-19 Aug. Winkhaus Gmbh & Co. Kg Halteelement eines Beschlagteils eines Treibstangenbeschlages
DE102010042628A1 (de) 2010-10-19 2012-04-19 Aug. Winkhaus Gmbh & Co. Kg Halteelement eines Beschlagteils eines Treibstangenbeschlages
ITBO20130012A1 (it) * 2013-01-14 2014-07-15 Gsg Int Spa Gruppo di comando e manovra per porte o finestre scorrevoli.
ITBO20130413A1 (it) * 2013-07-30 2015-01-31 Gsg Int Spa Gruppo di comando e manovra per porte o finestre scorrevoli.
ES2705332T3 (es) * 2013-01-14 2019-03-22 Giesse Spa Unidad de control y operación para puertas o ventanas corredizas
DE102014104991A1 (de) * 2014-04-08 2015-10-08 Maco Technologie Gmbh Befestigungselement
DE102015204509A1 (de) 2015-03-12 2016-09-15 Aug. Winkhaus Gmbh & Co. Kg Haltelement eines Beschlagteils eines Treibstangenbeschlages
DE202018000164U1 (de) 2018-01-12 2018-03-05 Siegenia-Aubi Kg Beschlag oder Beschlagteil mit einem Klemmteil

Family Cites Families (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE7108480U (de) * 1971-06-03 Hahn F Gmbh Vorrichtung zum Befestigen und Fuhren einer Schubstange eines Beschlages fur Fenster oder Türen
DE1217142B (de) * 1954-08-11 1966-05-18 Illinois Tool Works Befestigungselement
DE1908122U (de) * 1964-08-14 1965-01-07 Stuermann & Co Zentralverschluss, insbesondere fuer schwing- und wendefluegelfenster.
DE1222820B (de) * 1964-09-02 1966-08-11 Jaeger Frank K G Befestigung fuer die Deckschiene eines Treibstangenbeschlages
DE1222821B (de) * 1964-09-04 1966-08-11 Jaeger Frank K G Befestigung fuer die eine Treibstange eines Treibstangenbeschlages abdeckende Deckschiene
DE1559789A1 (de) * 1966-03-02 1970-03-19 Weidtmann Fa Wilhelm Treibstangenverschluss fuer Fenster od.dgl.
DE1280705B (de) * 1966-11-02 1968-10-17 Wilhelm Frank G M B H In den Rahmen des Fluegels, insbesondere Kipp-Schwenkfluegels, eines Fensters, einer Tuer od. dgl. eingelassener Treibstangenbeschlag
FR2036099A5 (pl) * 1969-03-04 1970-12-24 Ferco
AT322180B (de) * 1971-04-15 1975-05-12 Muehle Manfred Halterung für eine riegelstange in einem rahmenprofil für fenster, türen od.dgl.
AT360850B (de) * 1972-07-27 1981-02-10 Frank Gmbh Wilh Abdeckleiste aus kunststoff fuer eine abgesetzte laengsnut
DE2242618A1 (de) * 1972-08-30 1974-03-07 Siegenia Frank Kg Eckverriegelung fuer mit treibstangenbeschlaegen ausgestattete fluegel von fenstern und tueren od. dgl
DE2407196C3 (de) * 1974-02-15 1985-11-14 August Bilstein GmbH & Co KG, 5828 Ennepetal Treibstangenbeschlag für insbesondere aus Kunststoff oder Holz bestehende Fenster, Türen od.dgl.
DE2601390A1 (de) * 1976-01-15 1977-07-21 Hautau Baubeschlag Eckumlenkung fuer treibstangenbeschlaege von fenstern, tueren o.dgl.
DE2712243A1 (de) * 1977-03-21 1978-09-28 Abendroth Gmbh & Co Kg Schubstangenfuehrung fuer fenster- und tuerverschluesse oder dergleichen
DE7838570U1 (de) * 1978-12-27 1979-04-12 Siegenia-Frank Kg, 5900 Siegen Fenster, tuer o.dgl. aus kunststoff- profilen
DE2946684A1 (de) * 1979-11-20 1981-05-27 Fa. Heinr. Strenger, 5628 Heiligenhaus Treibstangenbeschlag fuer fenster, tueren o.dgl.
DE3101393A1 (de) * 1981-01-17 1982-09-02 SCHÜCO Heinz Schürmann GmbH & Co, 4800 Bielefeld "mit einem stulpschienenbeschlag ausgeruesteter tuer- oder fensterfluegel"
DE8117338U1 (de) * 1981-06-11 1981-08-20 Wilh. Frank Gmbh, 7022 Leinfelden-Echterdingen Vorrichtung zum befestigen einer stulpschiene und zur fuehrung einer treibstange eines ablaengbaren treibstangenbeschlags
DE3216177C2 (de) * 1982-04-30 1985-01-10 Top - element Bauelemente für Innenausbau + Raumgestaltung GmbH & Co KG, 4700 Hamm Treibstangenbeschlag mit einer Eckumlenkung für in einer am Flügelrahmen umlaufenden Nut geführte Treibstangen
DE3240452C3 (de) * 1982-11-02 1996-03-21 Winkhaus Fa August Treibstangenbeschlag für Fenster, Türen o. dgl.
DE3714377A1 (de) * 1987-04-30 1988-11-10 Albert Baum Verriegelungsvorrichtung
DE4005953A1 (de) * 1990-02-26 1991-09-05 Bilstein August Gmbh Co Kg Beschlag fuer fenster und tueren
DE29514640U1 (de) * 1995-09-12 1995-11-23 Aug. Winkhaus GmbH & Co. KG, 48291 Telgte Treibstangenbeschlag für Türen, Fenster o.dgl.
DE29619198U1 (de) * 1996-11-05 1996-12-19 Gretsch-Unitas GmbH Baubeschläge, 71254 Ditzingen Stulpschienenbeschlag

Also Published As

Publication number Publication date
HU9702007D0 (en) 1998-01-28
EP0843062A3 (de) 2000-11-29
DE19646988C2 (de) 2001-03-01
CZ359597A3 (cs) 1998-06-17
CZ293071B6 (cs) 2004-02-18
DE59711774D1 (de) 2004-08-19
ATE271177T1 (de) 2004-07-15
EP1441094A1 (de) 2004-07-28
DE19646988C5 (de) 2014-07-03
HUP9702007A1 (hu) 1998-07-28
EP0843062B1 (de) 2004-07-14
HU218328B (hu) 2000-07-28
DE19646988A1 (de) 1998-05-20
EP0843062A2 (de) 1998-05-20
PL323122A1 (en) 1998-05-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL185394B1 (pl) Okucie dla okna lub temu podobnych
US4865505A (en) Structure for mounting automobile interior upholstering material
US4986044A (en) Adjustable door frame
US4144642A (en) Retainer members for orthodontic brackets
RU2749603C2 (ru) Узел подвески
KR970000456Y1 (ko) 은폐형 슬라이드 파스너용 자동 잠금 슬라이더
EP0718932A2 (en) Hold down device for board mount connectors
CA1233311A (en) Retainer clip
CA1118286A (en) Clamping device for clamping a structure into a frame
US6061872A (en) Cabinet hinge
KR0152569B1 (ko) 커넥터 설치구성체
PL185423B1 (pl) Okucie dla okna lub temu podobnych
US6159023A (en) Electrical connector having latching members for engaging with a mating connector and a circuit board
CZ290147B6 (cs) Zařízení k upevnění elektrického přístroje
DE29803088U1 (de) An einer Beschlagnut befestigbare Stulpschiene, insbesondere zum Überdecken einer mindestens einteiligen Treibstange eines Fensters, einer Tür o.dgl.
GB2105428A (en) Improvements in or relating to a corner guide for drive rod fittings on windows, doors or the like
PL182206B1 (pl) Urzadzenie zaciskowe do teleskopowych rur profilowych PL
US4575897A (en) Handle attachment for a hollow accessory handle which is formed of sheet metal
SE8801224D0 (sv) Kopplingsanordning samt sett for dess framstellning
PL193889B1 (pl) Okucie baskwilowe z narożnym elementem zwrotnym
RU2273083C2 (ru) Крепление для устройства, в частности для электрооборудования, для желоба
JPH0310407Y2 (pl)
KR940003867Y1 (ko) 판상물등의 결착구
JPS5928950B2 (ja) 導電体、殊に導線を緊締する装置
HU222938B1 (hu) Rendelkező vagy jeladó eszköz, például nyomógomb