CZ311495A3 - Způsob výroby lyocelových vláken - Google Patents

Způsob výroby lyocelových vláken Download PDF

Info

Publication number
CZ311495A3
CZ311495A3 CZ953114A CZ311495A CZ311495A3 CZ 311495 A3 CZ311495 A3 CZ 311495A3 CZ 953114 A CZ953114 A CZ 953114A CZ 311495 A CZ311495 A CZ 311495A CZ 311495 A3 CZ311495 A3 CZ 311495A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
spinning
filaments
bath
spin bath
gap
Prior art date
Application number
CZ953114A
Other languages
English (en)
Inventor
Patrick Arthut White
Malcolm John Hayhurst
Alan Owens
David Ian Roughsedge
Richard James Davies
Alan Sellars
Jacqueline Faye Macdonald
Michael Colin Quigley
Raplh Draper
Ronald Derek Payne
Original Assignee
Courtaulds Fibres (Holdings) Limited
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=22070052&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ311495(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Courtaulds Fibres (Holdings) Limited filed Critical Courtaulds Fibres (Holdings) Limited
Publication of CZ311495A3 publication Critical patent/CZ311495A3/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01FCHEMICAL FEATURES IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS; APPARATUS SPECIALLY ADAPTED FOR THE MANUFACTURE OF CARBON FILAMENTS
    • D01F2/00Monocomponent artificial filaments or the like of cellulose or cellulose derivatives; Manufacture thereof
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01DMECHANICAL METHODS OR APPARATUS IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS
    • D01D4/00Spinnerette packs; Cleaning thereof
    • D01D4/02Spinnerettes
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01DMECHANICAL METHODS OR APPARATUS IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS
    • D01D5/00Formation of filaments, threads, or the like
    • D01D5/06Wet spinning methods

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Spinning Methods And Devices For Manufacturing Artificial Fibers (AREA)
  • Artificial Filaments (AREA)
  • Inorganic Fibers (AREA)

Description

Tento vynález se týká zvlákňovacích buněk a zvláště se týká zvlákňovacích buněk používaných pro koagulaci lyocelových filamentů.
Dosavadní stav techniky
Pokud se zde používá výrazu lyocel, je vymezen v souladu s definicí odsouhlasenou Bureau International pour la Standardisation de la Rayonne et de Fibres Synthetique (BISFA) a to:
u celulózového vlákna získaného zvlákňovacím procesem v organickém rozpouštědle se rozumí, že
1) 'organické rozpouštědlo' znamená v podstatě směs organických chemikálií a vody a
2) 'zvlákňování v rozpouštědle' znamená rozpuštění a zvlákňování bez tvorby derivátu.
Tak lyocelové vlákno se vyrábí přímým rozpuštěním celulózy ve vodě obsahující organické rozpouštědlo, obvykle N-methylmorfolin-N-oxid, bez tvorby meziproduktu. Poté co se roztok vytlačuje (zvlákňuje), celulóza se sráží jako vlákno. Tento výrobní způsob je odlišný od jiných způsobů, kdy se vyrábí jiná celulózová vlákna, jako vlákno viskózové, při kterých se celulóza nejprve konvertuje na meziprodukt, který se potom rozpouští v anorganickém rozpouštědle. Roztok při vizkózovém způsobu se vytlačuje a sloučenina získaná jako meziprodukt se konvertuje zpět na celulózu.
Obecný způsob výroby lyocelových vláken je popsán a ilustrován v US patentu č. 4 416 698, původce McCorsley, jehož obsah se zde zahrnuje do známého stavu techniky.
Tento vynález se zvláště zaměřuje na zvlákňovací buňku, do které se vedou vytlačovaná vlákna, poté co opustila zvlákňovací trysku_nebo—trysku—přičemž~ne~i prve se vedou vzduchovou mezerou a potom do koagulační lázně.
Podstata vynálezu
Proto jeden znak tohoto vynálezu se týká zvlákňovací buňky pro koagulaci filamentů z roztoku celulózy, obsaženého v organickém rozpouštědle pro celulózu, přičemž buňka zahrnuje zvlákňovací lázeň pro vyluhování rozpouštědla z filamentů a mezeru nad zvlákňovací lázní, kde mezera je vymezena při nižší straně povrchem zvlákňovací lázně a při horní straně zvlákňovací tryskou, ze které vystupují filamenty a má prostředek k poskytnuti toku plynu napříč mezerou. Prostředek výhodně zahrnuje sácí trysku, která má vstup na jedné straně mezery.
Z jiného hlediska se tento vynález týká způsobu výroby celulózových filametů z roztoku celulózy v organickém rozpouštědle, který zahrnuje stupně vytlačování roztoku tryskou opatřenou větším počtem otvorů za vzniku většího počtu pramenů, přičemž prameny procházejí napříč plynovou mezerou do zvlákňovací lázně obsahující vodu, za vzniku filamentů a poskytují tok plynu s nuceným pohybem skrz mezeru paralelně k hornímu povrchu vody ve zvlákňovací lázni tím, že poskytují tok plynu napříč mezerou. Plyn se může nasávat přes mezeru.
Jak je uvedeno výše, vynález je zvláště vhodný pro výrobu lyocelových filamentů.
I*.
Mezerou může být vzduchová mezera a dmychaci tryska, která má výstup na jedné straně vzduchové mezery, může být opatřena na opačné straně vzduchové mezery sací tryskou.
Sací tryska má výhodně větší plochu průřezu na svém vs.tupu-než_má-dmychacítryska na svém výstupu.
Zarážky mohou být umístěny ve zvlákňovací lázni k zamezení toku z proudění kapaliny do zvlákňovací lázně a k utišení povrchu kapaliny. Podle jiného znaku vynález poskytuje zvlákňovací buňku pro koagulaci celulózových filametů vytvořených 2 roztoku celulózy v organickém rozpouštědle, přičemž tato buňka je vyznačena tím, že má zvlákňovací lázeň pro vyluhování rozpouštědla z kabele filamentů jak se vede zvlákňovací lázní, přičemž zvlákňovací lázeň má zarážky ke snížení turbulence.
Tento vynález se také týká způsobu výroby celulózových filamentů z roztoku celulózy v organickém rozpouštědle, přičemž tento roztok je vyznačen tím, že se vytlačuje tryskou, která má větší počet otvorů umožňujících vznik většího počtu filamentů, přičemž filamenty se vedou jako kabel zvlákňovací lázní obsahující vodu k vyluhování rozpouštědla z filamentů a zarážky jsou umístěny ve zvlákňovací lázni ke snížení turbulence.
Ještě z dalšího hlediska vynález poskytuje zvlákňovací buňku pro koagulaci celulózových filamentů vzniklých z roztoku celulózy v organickém rozpouštědle, přičemž buňka spočívá v tom, že má zvlákňovací lázeň pro vyluhování rozpouštědla z kabele filamentů, nižší konec zvlákňovací lázně je opatřen otvorem, kterým se může vést kabel, a otvor
je opatřen pružným okrajem k pružnému styku s kabelem.
Tento vynález se také týká způsobu výroby celulózových filamentů z roztoku celulózy v organickém rozpouštědle, který je vyznačen tím, že roztok se vytlačuje tryskou opatřenou větším počtem otvorů, za vzniku většího počtu filamentů, přičemž filamenty se vedou zvlákňovací lázní obsahující vodu k vyluhování rozpouštědla z filamentů a kabel z filamentů se vede-otvorem-při-niž ší srkonci-zvlákňovací lázně, přičemž otvor je opatřen pružným okrajem k pružnému styku s kabelem.
Pružný okraj se může opatřit válcovým ochranným povlakem z flexibilně pružného materiálu, který má hrdlo, jež je za ničím neomezených podmínek slabě menší v ploše průřezu než kabel, přičemž ochranný povlak je zabezpečen uzavřením na svém horním konci okolo otvoru v nižším konci zvlákňovací lázně, kabel při použití prochází hrdlem a tím se roztáhne plocha průřezu hrdla do ochranného povlaku.
Zařízení podle tohoto vynálezu může podle potřeby zahrnovat prostředek pro dodávání kapaliny zvlákňovací lázně do zvlákňovací lázně, prostředek pro odstraňování kapaliny zvlákňovací lázně ze zvlákňovací lázně a prostředek pro dodávání vzduchu o vymezené teplotě a vlhkosti do dmýchací trysky, pokud k tomu jsou předpoklady.
Rozpouštědlem používaným k rozpuštěni celulózy je výhodné vodný N-methylmorfolin-N-oxid.
Teplota vzduchu ve vzduchové mezeře se výhodně udržuje
pod 50 Ca nad teplotou, která by byla příčinou zmrznuti vody v pramenech ze směsi. Relativní vlhkost vzduchu se výhodně udržuje pod teplotou rosného bodu 10 ’C.
Délka pramenu v plynové, to znamená vzduchové, mezeře se výhodně udržuje v rozmezí od 0,25 do 50 cm.
Tryska, kterou se roztok vytlačuje, může mít více než 5_0_0_o.tvorů_a_je-jich-počet-může-být-od-5O0-do_l'00_000yvýhodně má od 5000 do 25 000 otvorů a ještě výhodněji má od 10 000 do 25 000 otvorů. Otvory mohou mít průměr v rozmezí od 25 do 200 pm.
Roztok celulózy se může udržovat za teploty v rozmezí od 90 do 125 “C.
Jak je uvedeno výše, plynem může být vzduch a vzduch může být nasáván nebo dmychán příčně ke vzduchové mezeře, přičemž vzduchová mezera může mít výšku mezi 0,5 a 25 cm. Roztok se může vytlačovat v podstatě vertikálně ve směru do zvlákňovací lázně. Vzduch může mít teplotu rosného bodu 10 *C nebo méně a může mít teplotu v rozmezí od 0 do 50 *C.
Filamenty se mohou vytlačovat z otvoru ve dně zvlákňovací lázně a otvor může být opatřen flexibilním ochranným povlakem ke styku s filamenty procházejícími tímto otvorem tak, že se snižuje množství kapaliny zvlákňovací lázně procházející otvorem.
K vymezeni horní hladiny kapaliny ve zvlákňovací lázni může sloužit přepad. Tento přepad může být opatřen odtokovým vedením dolů ze strany zvlákňovací lázně přiléhající k přepadu. V odtokovém vedení může být instalován odlučovač vody. Zvlákňovací buňka může být obdélníkového tvaru s dmychací tryskou na jedné z delších stran a sací tryskou na opačné delší straně. Na jedné nebo obou kratších stranách buňky mohou být vstupní dveře. Horní okraj buňky na sací straně může působit jako přepad k definováni hladiny kapaliny v buňce. Odtokové vedení může být na vnější straně stěny, která je opatřena přepadem. Odtokové vedení může zahrnovat jímku pro kapalinu, k zabránění vzduchu, aby byl nasáván do vedení.
_Zaráržk-y-mohou-být~umistěny ve větším počtu úrovní buňky. Zarážky mohou tvořit desky opatřené otvory.
Tepelně izolační vrstva může být umístěna pod boční stěnou zvlákňovací trysky na přinejmenším dmýchací straně. Izolační vrstva může být umístěna na dmýchací straně a na obou kratších stranách.
Popis obrázků na výkresech
Formou příkladů bude nyní popsáno ztělesnění tohoto vynálezu, v souvislosti s připojenými výkresy, kde:
Obr. 1 je pohled na průřez v podélném směru k vedlejší ose montážního celku trysky.
Obr. 2 je průřez částí z obr. 1 kolmý k průřezu z obr.
1.
Obr. 3 je axonometrický pohled na zvlákňovací trysku.
Obr. 4 je pohled ze spodní roviny na zvlákňovací trysku a izolaci.
Obr. 5 je axonometrický pohled na jedno provedení zvlákňovací buňky.
Obr. 6 je axonometrický pohled na druhé provedeni zvlákňovací buňky.
Obr. 7 je axonometrický pohled na horní část zvlákňovací buňky z obr. 6, který ukazuje vzduchovou mezeru.
Obr. 8 pohled na průřez na výstupu ze zvlákňovací buňky.
Obr. 9 je axonometrický pohled na horní část zvlákňovací lázně.
Obr. 10 je axonometrický pohled na odlučovač vody.
Vynálezu se může skoro jasně porozumět při porovnání výkresů zde připojených s vynálezem popsaným a ilustrovaným v US patentu č. 4 416 698.
Na obr. 2 z US patentu č. 4 416 698 se může uvidět, že roztok celulózy v aminoxidu a nerozpouštědle, obvykle vodě, se vytlačuje tryskou nebo zvlákňovací tryskou 10 za vzniku řady filamentů, které se vedou vzduchovou mezerou do vodní lázně. Filamenty potom procházejí okolo válců 12, aby vystoupily z horního povrchu vodní lázně. Pokud filamenty vycházejí ze zvlákňovací trysky 10 a narážejí na vzduchovou mezeru, jsou prodlužovány ve vzduchové mezeře. Když filamenty vstoupí do kapaliny ve zvlákňovací lázni, rozpouštědlo se vyluhuje z filamentů a znovu se vytvoří filamenty, tak jako se produkují samotné čelulózové filamenty.
Počet filamentů produkovaných ve zvlákňovací trysce je podle dosavadního stavu techniky daného US patentem č.
416 698 nízký, obvykle se vyrábí 32 filamentů, viz příklad (sloupec 6, řádka 40).
- 8 I když takový nízký počet filamentů může být vhodný pro výrobu lyocelové příze z filamentů, pokud je vyřadováno vyrábět staplové vlákno, potom je nezbytné zvlákňovat velmi vysoký počet filamentů současně. Obvykle by se mělo vyrábět více než 5000 filamentů na zvlákňovaci buňku a měl by se uspořádat větší počet zvlákňovacích buněk umístěných jedna vedle druhé k produkci velmi vysokého počtu filamentů, počítaných na stovky tisíců, které by se propíraly a řezaly _do_formy— staplového-vlákna-;-Vynález poskytuje zvlákňovaci buňku, ve které je zajištěn příčný tah vzduchu ve vzduchové mezeře k ochlazení filamentů, jak vycházejí ze zvlákňovaci trysky. Obvykle teplota, při které se roztok celulózy vytlačuje zvlákňovaci tryskou, je v rozmezí od 95 do 125 °C. Pokud teplota zvlákňovaciho roztoku poklesne na příliš nízkou hodnotu, viskozita roztoku celulózy se stane tak vysokou, že je neeuskutečnitelné roztok celulózy vytlačovat zvlákňovaci tryskou. Pro potenciální exotermni povahu celulózového roztoku v N-methylmorfolin-N-oxidu (NMMO) je výhodné, aby se teplota roztoku, někdy zde také označovaného jako zvlákňovaci roztok, udržovala pod 125 ’C, výhodně pod 115 ’C. Tak teplota zvlákňovaciho roztoku ve zvlákňovaci trysce je blízká teplotě varu vody nebo je nad touto teplotou, přičemž tato teplota se obvykle používá ve zvlákňovaci lázni. Obsahem zvlákňovaci lázně může být samotná voda nebo směs vody a N-methylmorfolin-N-oxidu. Protože N-methylmorfolin-N-oxid se kontinuálně vyluhuje z filamentů do zvlákňovaci lázně, zvlákňovaci lázeň by během obvyklého provozu měla vždy obsahovat určité množství N-methylmorfolín-N-oxidu.
Při zajištění příčného tahu vzduchu ve vzduchové mezeře se zjistí, že dochází ke stabilizaci filamentů, jak se vynořují ze zvlákňovaci trysky, co umožňuje, aby byl zvlákňován větší počet filamentů v dané době, a co umožňuje součanou výrobu většího počtu filamentů, vyžadovaných pro výrobu staplového vlákna na průmyslovém základě.
Použití příčného tahu umožňuje mezera mezi povrchem zvlákňovací trysky a kapalinou ve zvlákňovací lázni, která se má udržovat na minimální úrovni, protože se snižuje celková výška zvlákňovací buňky.
Pro_óptimálrTí provedeni by se vlhkost vzduchu měla řídit tak, aby se dosáhlo teploty rosného bodu 10 °C nebo méně. Teplota rosného bodu může být v rozmezí od 4 do 10 ‘C. Teplota vzduchu může být v rozmezí od 5 do 30 ’C, ale vzduch se může udržovat při teplotě 10 °c a relativní vlhkosti 100 %.
V souvislosti s obr. 5 je uvedena zvlákňovací buňka 101. která má obecně obdélníkový tvar s okrajovou části 120 směrem k nižšímu konci. Na dně buňky je výstupní otvor 103, který je podrobně popsán dále. Horní okraj 104 zvlákňovací buňky definuje horní hladinu kapaliny ve zvlákňovací buňce. Obvykle kapalina obsažená v buňce by měla být směsí vody a 25 % N-methylmorfolin-N-oxidu, ale může se použít koncentrací N-methylmorfolin-N-oxidu v rozmezí od 10 do 40 % hmotnostních nebo od 20 do 30 % hmotnostních. Čárkované čáry 105. 106 definují cestu filamentů procházejících zvlákňovací lázní během vyluhovacího procesu. Na horním okraji buňky jsou filamenty v obecně obdélníkovém seskupení 107. Tvar seskupení 107 bude vymezen tvarem zvlákňovací trysky nebo trysky, kterou se filamenty vytlačují při zvlákňovacím procesu. Aby se zabránilo nadbytečné turbulenci kapaliny zvlákňovací lázně v buňce, jsou v ní umístěny perforované desky 108. 109, 110, které mají otvory o průměru 3 mm a 40 % dutin je umístěno v horní oblasti buňky k omezení výtoku kapaliny, která je v buňce, z buňky.
- 10 Jak se filamenty vedou ve směru pohybu v kabelu buňkou, unášejí kapalinu zvlákňovací lázně udržovanou za teploty 25 ’C nebo v rozmezí od 20 do 30 'Ca dopravovaná kapalina je unášena ve směrem dolů. Protože celková plocha průřezu kabele z filamentů se snižuje, a ten se přibližuje k výstupu, přebytek kapaliny ze zvlákňovací lázně se vytlačuje šikmo z kabele filamentů. To uvádí v chod čerpací působení kapaliny v lázni, které má sklon vytvářet proud kapa-l-iny-v-buňce~pou~ži~ti~ poréžníčh zarážek 108. 109 a 110~ významně snižuje turbulenci povrchu zvlákňovací lázně a v horní části lázně. Toto snížení turbulence bráni nebo významně snižuje rozstřik kapaliny zvlákňovací lázně na povrch zvlákňovací trysky a zabraňuje rušivému pohybu filamentů.
Jak je znázorněno na obr. 6, zarážky lil a 112 jsou výhodně tvarovány tak, že jsou takřka zcela uzavřeny k pohybujícímu se povrchu kabele nebo kabelů z filamentů, který prochází směrem dolů buňkou. V případě použití zvlákňovací trysky, která vytváří filamenty ve dvou obdélníkových kabelech 113, 114. které se vedou směrem dolů zvlákňovací buňkou jako hranolovými oblastmi 115. 116. kabele se spojí k výstupu otvorem 103 ve dně zvlákňovací buňky.
V souvislosti s obr.7 je ukázána podrobněji vzduchová mezera a uspořádání příčného tahu. Zvlákňovací lázeň 115 má horní povrch 116 definovaný okraji 117. 118. 119 a 120 zvlákňovací buňky. Okraje účinně působí jako uzávěry nebo přepady a malý přebytek kapaliny zvlákňovací lázně se zavádí do buňky, aby tekl přes přepad tak, že tvoří povrch 116 o konstantním umístění a proto pevné výšce.
Příčný tah ve formě vzduchu, který má teplotu v rozmezí od 10 do 40 C a relativní vlhkost v rozmezí teploty rosného bodu od 4 do 10 'C, se dmychá příčně ke vzduchové mezeře z dmýchací trysky 121 do sací trysky 122. Vzduch se nasává sací tryskou 122 tak, že se dosahuje paralelního toku vzduchu v příčném směru ke zvlákňovací lázni. Tloušťka dmýchací. trysky 121 odpovídá přibližně čtvrtině až pětině tloušťky sací trysky 122. Nižší okraj 123 sací trysky 122 je v podstatě ve stejné úrovni jako je okraj 119 zvlákňovací lázně. Okraj 123 může být poněkud pod úrovní okraje 119 zvlákňovací lázně. Vzduch se obvykle dmychá při teplotě-20’C-rychIostíΓ0-m/s v příčném směru ke vzduchové mezeře.
Běžně by sací tryska 122 měla mít tloušťku přibližně 25 mm a vzduchová mezera by potom byla vysoká přibližně od 18 do 20 mm.
Montážní celek trysky 124, která produkuje filamenty 125, výhodně zahrnuje zvlákňovací trysku, uspořádanou na tenkém listu z nerezavějící oceli a přivařenou do struktury, která má rovinu pod povrchem namontovaným do montážního celku, co skýtá teplo pro zvlákňovací trysku a co tepelně izoluje dno zvlákňovací trysky. Takové zvlákňovací trysky jsou ideálně vhodné pro zvlákňovací buňku podle tohoto vynálezu v tom, že příčný tah vzduchu se zjišťuje jako stabilizující pro filamenty, které vystupují ze zvlákňovací trysky.
V souvislosti s obr. 1 se uvádí, že montážní celek trysky je umístěn v izolovaném krytu 1 a rámu 2. Rám 2 je tepelně izolován od svého ocelového strukturního základu, a má otor 2, který se rozprostírá okolo rámu, kterým se’ může vést vhodné topné prostředí, jako je horká voda, vodní pára nebo olej, k zahříváni nižšího konce rámu. Protože roztok celulózy zvlákňovaný montážním celkem trysky se dodává do montážního celku trysky při zvýšené teplotě, obvykle 105 °C, je výhodné provádět topeni, k udržení roztoku na správné teplotě, a poskytnout izolaci, ke minimalizaci nadměrných ztrát tepla a k zabránění nebezpečí poranění provozního personálu.
v,
Horní kryt 6. je přišroubován k rámu 2 pomocí šroubů nebo podpěr 4, 5. Horní kryt tvoří horní rozdělovači komoru 7, do které směřuje přívodní dávkovači potrubí jS. Přívodní dávkovači potrubí je opatřeno O-kruhovým těsněním 9 a obrubou -lO^Bíokovaci-krulT^rr-ie přišroubován k hornímu povrchu 12 horního krytu 6 k zachycení obruby 10 a k udržení přívodního dávkovacího potrubí na horním krytu. Vhodné šrouby nebo podpěry 13, 14 jsou opatřeny k přišroubování blokovacího kruhu 11 k hornímu krytu 6.
Spodní kryt 20 je přišroubován ke spodní straně horního krytu 6. Řada šroubů 21, 22 se použije k vzájemnému přišroubování horního a spodního krytu a kruhová rozpěrka 23 tvoří kladné ukončení, pro umístění horního a spodního krytu dohromady v předem vymezené vzdálenosti.
Spodní kryt 20 má vnitřně směřující obrubu 24., která má kruhový vně směřující povrch 25. Horní kryt 6 má kruhový dolů směřující horizontální upínání 26.
Mezi povrchy 25 a 26 je upnuta zvlákňovací tryska, nárazníková deska a montážní celek trysky. Zvlákňovací tryska, znázorněná v axiometrickém pohledu na obr. 3, v podstatě zahrnuje obdélníkový člen v půdorysném pohledu, který má horní část v řezu a zahrnuje směrem vzhůru zaměřenou vnější stěnu, obecně uvedenou vztahovou značkou 28., vpravenou do celé vně směřující obrubové části 29. Zvlákňovací tryska zahrnuje větší počet desek 30, 31 a 32, které jsou opatřeny otvory, přičemž otvory se zvlákňuje nebo vytlačuje roztok 33. celulózy v aminoxidu za vzniku filamentů 34.
Na horním povrchu obruby 29 je těsnicí vložka 35. Na horním konci těsnicí vložky 35 je umístěna nárazníková deska 36, která v podstatě zahrnuje desku opatřenou otvory, použitou k podpoře filtračního prvku 37. Filtrační prvek 37 je vytvořen ze slinutého kovu a pokud má slinutý kov póry jemné velikosti, tlaková ztráta na filtru může při použití filtru způsobit jeho roztrženi. Nárazníková deska 36 proto podpírá filtr při jeho používání. Pár těsnicích vložek 38. 39~na~jedné-straňe^fiTtřu-doplňuje sestavu umístěnou mezi vně směřující povrch 25 spodního krytu a směrem dolů směřující povrch 26 horního krytu. Při vzájemném upnutí sestavy šrouby 21, 22, zvlákňovací tryska, nárazníková deska a filtr se udržují v předepsané poloze.
Ze spodu spodního krytu 20 je umístěn prstencový tepelně izolační kruh 40. který je obecně obdélníkový ve svém půdorysném tvaru. Prstencový izolační kruh se rozpíná okolo celé vnější stěny 28, přičemž stěna 28 je protažena pod spodní povrch 41 spodního krytu 20. Na jedné prodloužené straně zvlákňovací trysky je uspopřádána celá prodloužená část 42 izolačního kruhu 40, která se rozprostírá pod dlouhou části 43 stěny vnější stěny 28. Na jiné dlouhé části 41 stěny vnější stěny 28 izolační-kruh nemá celou prodlouženou část 42, ale nižší povrch 44 této části kruhu 40 je ve stejné rovině jako povrch 46 části 41 vnější stěny 28 zvlákňovací trysky.
Jak je snáze vidět na obr. 2, izolační kruh 40, který je zajištěn na spodní straně spodního krytu 20 šrouby (neznázorněno), má celé prodloužené části 50, 51 vystupující nad nižší povrchy částí 52, 53 kratší délky vnější stěny 28 zvlákňovací trysky.
V souvislosti s obr. 3 se uvádí, že tento obrázek ukazuje perspektivu zvlákňovací trysky vestavěné do montážního celku trysky. Zvlákňovací tryska, obecně uvedená vztahovou značkou 60, má vnější přírubu 29 spojenou se stěnou 28. Obdélníkový charakter zvlákňovací trysky může být jasně vidět z axionometrického pohledu na obr. 3. Vedlejší osa zvlákňovací trysky je znázorněna v řezu na obr. 1 a hlavní osa je znázorněna v řezu na obr. 2. Na dně zvlákňovací trysky je přivařeno šest desek 61 opatřených otvory, z nichž tři desky 30/ li/ 32 mohou být vidět v řezu na obr. 1. Tyto desky -jsou-opatřeny^škutěčňými otvory, kterými se vytlačuje roztok celulózy. Otvory mohou mít průměr v rozmezí od 25 do 200 μιη a jsou vzdáleny od 0,5 do 3 mra, při měření středu na střed. Zvlákňovací tryska má spodní stranu v jedné rovině a je schopna odolávat vysokým vytlačovacím tlakům, které se pozorují při zvlákňování horkého roztoku celulózy v aminoxidu. Každá deska může obsahovat mezi 500 a 10 000 otvory, to znamená, že může být až 40 000 otvorů na trysky se čtyřmi deskami. Přitom se může použít až 100 000 otvorů.
Obr. 4 je spodní pohled na zvlákňovací trysku, ukazující umístění izolovaného prstencového člena 40. Může být zřejmé, že izolační vrstva, obvykle vytvořená z textilního materiálu impregnovaného pryskyřicí, jako je Tufnol (ochranná známka) se rozprostírá pod nižší částí vnější stěny 28 na třech stranách zvlákňovací trysky. Tak jak je zřejmé dále, na stranách 62, 63 a 64 je nižší část stěny 28 zakryta vnějšími částmi izolační vrstvy, která je označena vztahovými značkami 42, 50 a 51 na obr. 1 a 2. Avšak na čtvrté straně, tedy straně 65, nižší část 66 stěny 28 zvlákňovací trysky 60 není izolována, a proto je exponována. Izolační prstenec proto účinně zcela obklopuje zvlákňovací trysku a je protažen na třech stranách ze spodu vnější stěny u stěny zvlákňovací trysky.
Je třeba poznamenat, že nárazníková deska 36 má kuželovité otvory 67, které zvyšují průtok viskózního roztoku
celulózy montážním celkem trysky, zatímco poskytují dobrou podporu pro filtr 37. Naopak nárazníková deska 36 je podepřena horními okraji vnitřních vyztužujících členů nebo vzpěr 68, 69, 70. Spodní okraje vnitřních vyztužujících členů nebo vzpěr mohou být umístěny od středové čáry členů nebo vzpěr tak, že vstupní plocha nad každou deskou, který je opatřena otvory, je rovná.
___Povrchy—25—26-krytu-a7nebo~náražníkove~desky 36 mohou být provedeny s malým přerušením, jako vybráním 80 (viz obr. 2), které dovoluje, aby těsnicí vložka byla vytlačena do vybrání ke zvýšení těsnosti, když se šrouby držící horní a spodní kryt stáhnou dohromady. 0-kruh 84 může být umístěn mezi horní a spodní kryt, aby působil jako druhé těsnění v případě poškození hlavního těsnění mezi horním a spodním krytem a nárazníkovou deskou a montážním celkem trysky.
Zvlákňovací tryska, jak se používá podle tohoto vynálezu, je proto schopna vydržet manipulaci s vysoce viskózním roztokem celulózy o vysokém tlaku, přičemž obvykle tlak roztoku proti směru do filtru může být v rozmezí od 5,0 do 20,0 MPa a tlak na vnitřní straně upínací čelisti trysky může být v rozmezí do 2,0 do 10,0 MPa. Filtr samotný dodává významné množství tlaku zvlákňovacího roztoku systému, který je v provozu.
Montážní celek podle tohoto vynálezu také poskytuje vhodnou cestu teplu, přičemž teplota zvláknovacího roztoku ve zvlákňovací buňce se může udržovat blízko ideální teploty pro zvlákňování pro vytlačovací účely. Spodní kryt 20 je v úzkém styku se zvlákňovací tryskou přes její prstencový směrem nahoru zaměřený povrch 25. Šrouby nebo soustava šroubů 21.
zajištuje úzký positivní styk. Podobně, šrouby 4, 5 zajišťují, že spodní kryt 20 je pevně přidržován k rámovému členu 22 přes jeho dolu směřující povrch 81 vytvořený na vně směřující přírubové části 82. Povrch 81 je v positivním styku se směrem vzhůru směřujícím povrchem 83 spodního krytu 20.
Při zařazení topného prvku ve formě topné trubky 3. přímo pod povrch 83 vzniká přímá průtoková trasa pro teplo z topného prostředí v otvoru 3 do zvlákňovací trysky. Může být zřejmé, že teplo může procházet povrchy 83, 81, které jak je uvedeno výše, jsou udržovány v positivním kontaktu pomocí soustavou-š-roubů-4—5“Teplo-může potom procházet spodním krytem 20 přes povrch 25 a přírubu 29 do stěny 28 zvlákňovací trysky.
Opravdu je třeba vzít v úvahu, že montážní celky typu ilustrovaného na připojených výkresech jsou obvykle smontovány v dílně za teploty místnosti. Tak běžně horní a spodní kryt, zvlákňovací tryska,, nárazníková deska a filtrační deska budou sešroubovány v montážní celek za teploty místnosti a utaženy šrouby 21, 22. Aby se umožnilo vložit zvlákňovací trysku do spodního krytu 20, je potřebná dostatečná mezery mezi vnější stěnou 28 a vnitřním otvorem spodního krytu 20, která dovolí, aby se zvlákňovací tryska vložila a výjmula. Je také třeba vzít v úvahu, že při použití se montážní celek zahřívá, obvykle na teplotu 100 ’C. Kombinace tepla a vnitřního tlaku má za následek, že dochází k neregulovatelné expanzi v montážním celku. Vše toto znamená, že není možné uskutečnit po přímém zahřátí dopravu v bočním směru ze spodní části spodního krytu přímo horizontálně do strany vnější stěny 28.
Podobné závěry se aplikují na přímý horizontální přenos tepla do vnější stěny spodního krytu 20 přímo z vyhřívané nižší části rámu 2. Avšak dosažením positivního upnutí povrchu čely k sobě, jako povrchu 81, 83. je opatřena positivní cesta pro přenos tepla z prostředí v otvoru 2 <3° zvlákňovací trysky. Otvorem 2 se může vést jakékoli vhodné topné prostředí, jako je horká voda, vodní pára nebo teplý olej.
Obstarání nižšího tepelně izolačního kruhu 40, který není zapotřebí z pohledu osobni bezpečnosti, zajistuje, že teplo z horkého roztoku celulózy samo přechází do montážního celku trysky z otvoru 3. a neuniká přes nižší povrch spodního krytu.
Opravdu je třeba vzít v úvahu, že složky zvlákňovací buňky by měly být vyrobeny z materiálu schopného odolat jakémukoli roztoku rozpouštědla, který prochází touto- buňkou. Tak například zvlákňovací tryska může být zhotovena z nerezavějící oceli á kryty mohou být zhotoveny z nerezavějící oceli nebo odlit ze šedé litiny, jak je vhodné. Těsnicí vložky mohou být vytvořeny z PTFE,
Bez závaznosti pro hodnostnost tohoto vynálezu se očekává, že příčný tah vyvolává sklon k odpaření určitého množství vody obsažené v roztoku celulózy v N-methylmorfolin-N-oxidu a vodě tak, jak to formuluje odborník na filamenty, přitom, když se vynořuje ze zvlákňovací trysky. Kombinace chladicího účinku příčného tahu a odpaření vlhkosti z filamentů působí chlazení filamentů, takže se vytváří povlak, který stabilizuje filamenty před jejich vstupem do zvlákňovací lázně. To znamená, že se může produkovat velmi velký počet filamentů současně.
Na spodním konci zvlákňovacích buněk jsou otvory 103 vždy opatřeny ochrannými povlaky, jak je podrobněji ilustrováno na obr. 8. Pramen 130 filamentů prochází otvorem 103 do pružného ochranného povlaku 131, který je umístěn na svém horním konci v blízkém a pro kapalinu nepropustném kontaktu se stěnou, ve které je umístěn otvor 103. Ochranný povlak 103 má otvor na svém nižším konci, který je slabě menší v průměru než pramen 130. Ochranný povlak je vytvořen z neoprenového kaučuku a pramen 130 slabě roztahuje kaučuk tak, že vytváří formu styku s pramenem, jak prochází ochranným povlakem. Ochranný povlak tak omezuje přebytečný výtok kapaliny ze dna zvlákňovací buňky.
Pramen se následně vede pod galetou a potom směrem vzhůru k praní a dalšímu zpracování. Pod galetou může být upravena—odk-apávacř-m±ska~k zachycováni kapaliny zvlákňovací lázně, která je dopravována v prameni a prošla otvorem 103 opatřeným ochranným povlakem.
Tok kapaliny zvlákňovací lázně v honí části Zvlákňovací buňky bude nyní popsán jasněji s ohledem na obr.
a obr. 10. Obr. 9 ukazuje axonometrický půdorysný pohled na prázdnou horní část zvlákňovací buňky. Zvlákňovací buňka fakticky zahrnuje nádobu nepropustnou pro kapalinu, vymezenou bočními stěnami 135 a 136 a koncovými stěnami 137 a 138.
Boční stěny 135 a 136 jsou nepřerušované ocelové boční stěny, zatímco koncové stěny 137 a 138 jsou opatřeny vstupy 139 a 140. jak bude popsáno podrobněji dále.
Vnějšek zvlákňovací buňky nepropustné pro kapalinu je definován stěnami 135 až 138, přičemž zde je vnější rámová konstrukce vymezená bočními stěnami 141 a 142 a koncovými stěnami 143 a 144. Může být zřejmé, že koncové stěny 143 a 144 jsou opatřeny výřezy tvaru U, které jsou obecně označeny vztahovými značkami 145 a 146. Horní okraje bočních stěn 135 a 136 jsou slabě pod horním okrajem koncových stěn, zejména v té části koncových stěn, které jsou vymezeny vstupy 139 a 140. Vstupy mohou být vytvořeny z kovu nebo mohou být vytvořeny ze skla nebo z čistě plastického materiálu. Vstupy jsou namontovány do bočních stěn tak, že mohou být běžným způsobem otevřeny. Vstupy mohou být například na svých nižších okrajích sklopné a mohou být udržovány v uzavřené poloze pomocí bočních šroubů nebo vstupy mohou být přišroubovány. ze tří stran k bočním stěnám buňky.
Při použití se čerpá slabý přebytek kapaliny do zvlákňovací buňky a přebytečná kapalina přetéká horní stranu přes okraje 135 a 136, za vzniku horního povrchu kapaliny v buňce. Pokud je to žádoucí, horní okraje mohou být zoubkované.
Na sací straně buňky je výhodně umístěna jímka pro kapalinu. To je znázorněno jasněji na obr. 10, ale v podstatě zahrnuje kanál vytvořený mezi šikmou stěnou 147 a horní částí boční stěny 135. Sací tryska 148 má zavěšený pás 149, který se rozprostírá pod horním povrchem kanálu 147. Přebytek kapaliny potom stéká přes horní okraj 150 do kanálu 151 k naplnění kanálu a přetéká jako přepad 152 do sběrného kanálu 153. Přebytek kapaliny odtéká potrubím 154 ze sběrného kanálu 153 k recirkulaci, prováděné podle potřeby. Účinek kombinace kapaliny v kanálu 151 dohromady se zavěšeným pásem 149 má vytvořit plynotěsný uzávěr k Zabránění, aby sací tryska 148 nasávala vzduch v podélném směru k boku buňky mezi stěnami 141 a 135.
instalace otvoru 103 ve dně buňky se zvlákňovací lázní, jak je popsáno výše, značně usnadňuje nadcházející přípravu produkce lyocelových vláken, protože z počátku chybí kabel. Způsob pro nadcházející výrobu proto zjednodušuje zvlákňování malého množství vláken v buňce a potom zaháčkování vláken otvorem ve dně, k tažení kabele směrem dolů okolo nižší galety nebo válce (neznázorněno) a potom k provléknutí kabele směrem vzhůru, s následujícím propíráním vlákna a sušením vlákna v sekcích (neznázorněno).
Protože je úzká mezera mezi horním koncem zvlákňovací buňky a nižšími oblastmi montážního celku trysky, vázání kabele je značně usnadněno instalací vstupů 139 a 140. Pro vázání se u buňky na začátku zvlákňovací operace otevřou vstupy 139 a 140 a kapalina zvlákňovací lázně z buňky potom padá do zachycovacích žlabů, které ji obklopují. Potom začne zvlákňování a zvlákněné vlákno se může podrobit manipulaci a tlačit otvorem ve dnu buňky. Jakmile buňka je vázána, vstup 139. 140 se může uzavřít, buňka se může znovu naplnit a operace může potom pokračovat automaticky.
Pokud je to zapotřebí, může se do zvlákňovací lázně pro účely zahájení operace použít obyčejná voda, Tato voda má menši sklon k pěnění než směsi vody a aminoxidu a to usnadňuje uvedení buňky do chodu. Uspořádání vstupů 139. 140 také umožňuje snadný přistup dovnitř do zvlákňovací lázně a k okraji sácí trysky. To umožňuje růst krystalů v malém množství, co se ukazuje v buňce, která během operace musela být odstavena. Předpokládá se, že tento růst krystalů je důsledkem slabého odpařování aminoxidu.
Je třeba vzít v úvahu, že se může seřadit velký počet buněk do vzájemného uspořádání bok po boku a dno každé buňky může snadno být připojeno na operátor. Pokud naproti tomu vlákna vystupují horním koncem zvlákňovací lázně, vázání systému je mnohem komplikovanější a zahrnuje operátor, pokoušející se pracovat pod povrchem zvlákňovací lázně, k zachycení vláken v kabelu ze spodu povrchu zvlákňovací lázně. Kromě toho když se umístí velký počet buněk ve vzájemném uspořádání bok po boku, nastávají obtíže s přístupem do horní části buněk, zvláště pokud vzduchová mezera je velmi malá a buňky jsou úzké. Může být zřejmé, že při použiti nižšího výstupu, buňky mohou být úzké a trochu širší než je klín z kabele procházejícího zvlákňovací lázní.

Claims (46)

1. Způsobu výroby celulózových filametů z roztoku celulózy v organickém rozpouštědle, vyznačující se t í m, že zahrnuje stupně vytlačováni roztoku tryskou (60), opatřenou větším počtem otvorů, za vzniku většího počtu pramenů, přičemž prameny (125) procházejí napříč plynovou mezerou do zvlákňO-Vaci-lázně—f-l-Ql·;—1-15)—obsahují'ci~^vodu. za vzniku filamentů a poskytují tok plynu s nuceným pohybem skrz mezeru paralelně k hornímu povrchu (116) vody ve zvlákňovací lázni (101, 115).
2. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, plyn se nasává příčně k mezeře.
3. Způsob podle nároku 1 nebo 2,vyznačující se Lín, že tryska (60) má od 500 do 100 000 otvorů, výhodně od 1000 do 15 000 otvorů a ještě výhodněji od 2000 do 10 000 otvorů.
4. Způsob podlůe nároku 1, 2 nebo 3, vyznačující se tím, že roztok celulózy se udržuje za teploty v rozmezí od 100 do 125 ’C.
5. Způsob podle některého z nároků 1 až 4, v y značující se tím, že plyn se nasává nebo dmychá příčné ke vzduchové mezeře.
6. Způsob podle nároku i, 2, 3, 4 nebo 5, v y z n a čující se tím, že plynem je vzduch.
7. Způsob podle nároku 6,vyznačující se tím, že vzduch má teplotu rosného bodu 10 ’C nebo méně.
r 22
8. Způsob podle nároku 6 nebo 7,vyznačující se t i a, že vzduch má teplotu od 0 do 50 °C.
9. Způsob podle některého z nároků 1 až 8, vyzná č u j í c í se tím, že vzduchová mezera má výšku mezi 0,5 a 25 cm.
10. Zvlákňovací buňka pro koagulaci filamentů, vznik-l-ých—z—roztoku-celurózy v organickém rozpouštědle, vyznačující se tím, že buňka zahrnuje zvlákňovací lázeň (101, 115) pro vyluhování rozpouštědla z filamentů (34) a mezeru nad zvlákňovací lázní (101, 115), přičemž mezera je vymezena při nižší straně povrchem zvlákňovací lázně (101, 115) a při horní straně zvlákňovací tryskou (60), ze které vystupují filamenty (34) a má prostředek k poskytnutí toku plynu napříč mezerou.
11. Zvlákňovací buňka podle nároků 10, vyznačující se tím, že prostředek výhodně zahrnuje sácí trysku (122, 148), která má vstup na jedné straně mezery.
12. Zvlákňovací buňka podle nároku 11, vyznačující se tím, že dmýchací tryska (121) je umístěna tak, že má výstup na opačné straně mezery vzhledem ke vstupu do sací trysky (122, 148).
13. Zvlákňovací buňka podle nároku 12, vyznačující se tím, že sací tryska (122, 148) má větší plochu průřezu na svém vstupu než má dmýchací tryska (121) na svém výstupu.
14. Zvlákňovací buňka podle některého z nároků 10 až 13,vyznačující se tím, že zarážky (108,
109, 110, 111, 112) jsou umístěny ve zvlákňovací lázni k zamezení toku z proudění kapaliny do zvlákňovací lázně a k utišení povrchu kapaliny.
15. Zvlákňovací buňka podle některého z nároků 10 až 14,vyznačující se tím, že má otvor (108) na nižším konci zvlákňovací lázně, kterým vycházejí koaguloavané filamenty ve formě kabele (130) a ochranný povlak (131) z flexibilního pružného materiálu, který má hrdlo, jež je za nekontrolovaných podmínek slabě menší v ploše průřezu než kabel—(-130-)-,—přičemž-ochranný-pOViáK-^je zabezpečen uzavřením na svém horním konci okolo otvoru (103) v nižším konci zvlákňovací lázně (101, 115), a kabel při použití prochází hrdlem a tím se roztáhne plocha průřezu hrdla.
16. Zvlákňovací buňka podle některého z nároků 10 až 15, vyznačující se tím, že buňka (101, 115) je obdélníkového tvaru, s dmýchací tryskou (122, 148) na jedné z delších stran.
17. Zvlákňovací buňka podle nároku 16, vyznačující se t i m, že vstupní dveře (139, 140) jsou nejméně v jedné kratší straně buňky.
18. Zvlákňovací buňka podle některého z nároků 10 až 17,vyznačující se tím, že horní okraj (150) buňky na sací straně (148) působí jako přepad k definování hladiny kapaliny v buňce.
19. Zvlákňovací buňka podle nároku 18, vyznačující se t i », že odtokové vedení (153) je na vnější straně stěny, která je opatřena přepadem.
20. Zvlákňovací buňka podle nároku 19, vyznačující se tím, že odtokové vedení (153) zahrnuje jímku (149, 151) pro kapalinu, k Zabránění vzduchu být nasáván do odtokového vedení.
,Λ i?
21. Zvlákňovací buňka podle některého z nároků 10 až 20,vyznačující se tím, že tepelně izolační vrstva (40) je umístěna pod boční stěnou zvlákňovací trysky (60) na přinejmenším dmýchací straně.
'
22. Způsobu výroby celulózových filamentů z roztoku celulózy v organickém rozpouštědle, vyznačuj ící _s_e-t_í-m-,—že-roztok-se-vytlďčujě^ťřýškou (60), která má větší počet otvorů umožňujících vznik většího počtu filamentů (34), přičemž filamenty se vedou zvlákňovací lázní (101,
115) obsahující vodu, k vyluhování rozpouštědla z filamentů, a kabel z filamentů (130) se vede otvorem na nižším konci zvlákňovací lázně (101, 115), přičemž otvor (103) je opatřen pružným okrajem k pružnému styku s kabelem.
23. Způsob podle nároku 22,vyznačuj ící. se t i a, Že otvor (103) je opatřen pružným ochranným povlakem (131) k poskytnutí pružného okraje ke styku s kabelem.
24. Způsob podle nároku 23,vyznačující se t i a, že ochranný povlak (131) má hrdlo, jež je na svém nižším konci slabě menšího průměru než kabel (130).
25. Způsob podle nároku 22, 23 nebo 24, v y znáčů j í c í se t í m, že filamenty (34) se vedou mezerou mezi tryskou (60) a zvlákňovací lázní (101, 115) a poskytují tok plynu s nuceným pohybem mezerou paralelně k hornímu povrchu kapaliny ve zvlákňovací lázni (101, 115).
26. Zvlákňovací buňka pro koagulaci celulózových filamentů, vzniklých z roztoku celulózy v organickém rozpouštědle, vyznačující se tím, že buňka obsahuje zvlákňovací lázeň (101, 115) pro vyluhování
rozpouštědla z kabele (130) filamentů, přičemž nižší konec zvlákňovaci lázně (101, 115) je opatřen otvorem (103), kterým může procházet kabel (130), a otvor (103) je opatřen pružným okrajem, k pružnému styku s kabelem (130).
27. Zvlákňovaci buňka podle nároku 26, vyznačující se tím, že pružný okraj je opatřen pružným ochranným povlakem (131).
28. Zvlákňovaci buňka podle nároku 27, vyznačující se tím, že pružný ochranný povlak (131) je zabezpečen uzavřením na svém horním konci okolo otvoru (103) a má otvor na svém nižším konci slabě menší průměr než má kabel filamentů (130).
29. Zvlákňovaci buňka podle nároku 26, 27 nebo 28, vyznačující se tím, že'mezera je umístěna nad zvlákňovaci lázní (101, 115) a je vymezena mezi horním povrchem zvlákňovaci lázně a nižším povrchem trysky (60), kterou se tvoří filamenty.
30. Zvlákňovaci buňka podle nároku 29, vyznačující s ,e t i m, že prostředky (121, 122) jsou instalovány k poskytnutí toku plynu s nuceným pohybem mezerou paralelně k hornímu povrchu zvlákňovaci lázně (101, 115).
31. Způsob výroby celulózových filamentů z roztoku celulózy v organickém rozpouštědle, vyznačující se t i m, že roztok se vytlačuje tryskou (60), která má větší počet otvorů umožňujících vznik většího počtu filamentů (34), přičemž filamenty se vedou jako kabel (130) zvlákňovaci lázní (101, 115) obsahující vodu k vyluhování rozpouštědla z filamentů a zarážky (108, 109, 110, lil, 112) jsou umístěny ve zvlákňovaci lázni ke snížení turbulence.
32. Způsob podle nároku 31, vyznačuj ící se t í m, že plocha průřezu kabele (130) se snižuje, jak se dopravuje k výstupu ze zvlákňovací lázně (101, 115).
33. Způsob podle nároku 31 nebo 32, vyznačují c í se t í m, že zarážky (108, 109, 110, lil, 112) jsou porézní.
-
34-.—Způsob—pod'lenároku3T7a^^ňěbo 33, vyznačující se tím, že zarážky (108, 109, 110, 111, 112) jsou umístěny ve větším počtu úrovní ve zvlákňovací lázni (101, 115).
35. Způsob podle některého z nároků 31 až 34, vyznačující se tím, že filamety (34) se vedou mezerou mezi tryskou (60) a zvlákňovací lázni (101, 115) a tok plynu s nuceným pohybem je zajištěn mezerou paralelně k hornímu povrchu kapaliny ve zvlákňovací lázni.
36. Zvlákňovací buňka pro koagulaci celulózových filamentů, vzniklých z roztoku celulózy v organickém rozpouštědle, vyznačující se tím, že buňka zahrnuje zvlákňovací lázeň (101, 115) pro vyluhování rozpouštědla z kabelu (130) filamentů, jak se vedou zvlákňovací lázni (101, 115), přičemž zvlákňovací lázeň je opatřena zarážkami (108, 109, 110, lil, 112) ke snížení turbulence.
37. Zvlákňovací buňka podle nároku 36, vy z na čující se tím, že zarážky (108, 109, 110, lil, 112) jsou porézní.
38. Zvlákňovací buňka podle nároku 36 nebo 37, vyznačující se tím, že zarážkami (108, 109, 110, 111, 112) jsou perforované desky.
39. Zvlákňovaci buňka podle nároku 36, 37 nebo 38, vyznačující se tím, že zarážky (108, 109,
110, 111, 112) jsou umístěny ve větším počtu úrovní ve zvlákňovaci lázni (101, 115).
40. Zvlákňovaci buňka podle některého z nároků 36 až
39, vyznačující se tím, že zarážky (108, L09-,—110,—l-l-l-j—l-l-2j—jsou-umfstěny v horní oblasti zvlákňovaci lázně (101, 115).
41. Zvlákňovaci buňka podle některého z nároků 36 až
40, vyznačující se tím, že zarážky (108,
109, 110, 111, 112) jsou tvarovány tak, že jsou uzavřeny k pohybujícím se povrchům kabele nebo kabelů (130) z filamentů, procházejícímu nebo procházejícím zvlákňovaci lázní (101, 115).
42. Zvlákňovaci buňka podle některého z nároků 36 až
41, vyznačující se tím, že mezera je umístěna nad zvlákňovaci lázní (101, 115) a je vymezena mezí horním povrchem zvlákňovaci lázně a nižším povrchem trysky (60), kterou se tvoři filamenty (34).
43. Zvlákňovaci buňka podle nároku 42, vyznačující se tím, že prostředky (121, 122) jsou instalovány k poskytnutí toku plynu s nuceným pohybem mezerou paralelně k hornímu povrchu zvlákňovaci lázně (101, 115).
44. Způsob výroby celulózových filamentů z roztoku celulózy v organickém rozpouštědle, vyznačující se t í m, že se provádí v podstatě jak je zde výše popsáno a jak je znázorněno na připojených výkresech.
45. Zvlákňovaci buňka pro koagulaci filamentů vzniklých z roztoku celulózy v organickém rozpouštědle, vyznačující se tím, že je provedena v podstatě jak je zde výše popsáno a jak je znázorněno na připojených výkresech.
46. Celulózové filamenty, které jsou vyrobeny způsobem nebo na zařízení chráněném v některém z nároků 1 až 45.
CZ953114A 1993-05-24 1994-05-20 Způsob výroby lyocelových vláken CZ311495A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US6652293A 1993-05-24 1993-05-24

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ311495A3 true CZ311495A3 (cs) 1998-04-15

Family

ID=22070052

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ953114A CZ311495A3 (cs) 1993-05-24 1994-05-20 Způsob výroby lyocelových vláken

Country Status (25)

Country Link
US (3) US5639484A (cs)
EP (1) EP0700463B1 (cs)
JP (1) JP3399955B2 (cs)
KR (1) KR100301787B1 (cs)
CN (1) CN1039043C (cs)
AT (2) AT903U1 (cs)
AU (1) AU688324B2 (cs)
BR (1) BR9406541A (cs)
CA (1) CA2163260C (cs)
CZ (1) CZ311495A3 (cs)
DE (2) DE69422711T2 (cs)
ES (1) ES2141233T3 (cs)
FI (1) FI955652A (cs)
HU (1) HU216953B (cs)
MY (1) MY115308A (cs)
NO (1) NO309615B1 (cs)
PL (1) PL311719A1 (cs)
PT (1) PT700463E (cs)
RU (1) RU2129622C1 (cs)
SG (1) SG49294A1 (cs)
SK (1) SK149295A3 (cs)
TR (1) TR28441A (cs)
TW (1) TW257799B (cs)
WO (1) WO1994028218A1 (cs)
ZA (1) ZA943387B (cs)

Families Citing this family (54)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT399729B (de) * 1993-07-01 1995-07-25 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung cellulosischer fasern sowie vorrichtung zur durchführung des verfahrens und deren verwendung
EP0795052B2 (de) * 1994-12-02 2006-04-26 Akzo Nobel N.V. Verfahren zur herstellung cellulosischer formkörper und ein garn aus cellulosischen filamenten
US5984655A (en) * 1994-12-22 1999-11-16 Lenzing Aktiengesellschaft Spinning process and apparatus
ATA239194A (de) * 1994-12-22 1996-02-15 Chemiefaser Lenzing Ag Vorrichtung zur durchführung eines trocken-/nassspinnverfahrens
GB9500387D0 (en) * 1995-01-10 1995-03-01 Courtaulds Fibres Ltd Manufacture of extruded articles
GB9607456D0 (en) * 1996-04-10 1996-06-12 Courtaulds Fibres Holdings Ltd Spinning of filaments
US6235392B1 (en) 1996-08-23 2001-05-22 Weyerhaeuser Company Lyocell fibers and process for their preparation
US6221487B1 (en) 1996-08-23 2001-04-24 The Weyerhauser Company Lyocell fibers having enhanced CV properties
US6331354B1 (en) 1996-08-23 2001-12-18 Weyerhaeuser Company Alkaline pulp having low average degree of polymerization values and method of producing the same
US6306334B1 (en) 1996-08-23 2001-10-23 The Weyerhaeuser Company Process for melt blowing continuous lyocell fibers
US6210801B1 (en) 1996-08-23 2001-04-03 Weyerhaeuser Company Lyocell fibers, and compositions for making same
US6471727B2 (en) 1996-08-23 2002-10-29 Weyerhaeuser Company Lyocell fibers, and compositions for making the same
GB9622444D0 (en) * 1996-10-29 1997-01-08 Courtaulds Fibres Holdings Ltd Spinnerette
GB9625634D0 (en) * 1996-12-10 1997-01-29 Courtaulds Fibres Holdings Ltd Method of manufacture of nonwoven fabric
AT405531B (de) 1997-06-17 1999-09-27 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung cellulosischer fasern
US6773648B2 (en) 1998-11-03 2004-08-10 Weyerhaeuser Company Meltblown process with mechanical attenuation
DE19915762A1 (de) * 1999-04-08 2000-10-12 Lurgi Zimmer Ag Kühlsystem für Filamentbündel
DE19954152C2 (de) * 1999-11-10 2001-08-09 Thueringisches Inst Textil Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Cellulosefasern und Cellulosefilamentgarnen
DE10007794A1 (de) * 2000-02-21 2001-06-28 Zimmer Ag Polymerzusammensetzung und daraus hergestellter Formkörper
US6500215B1 (en) 2000-07-11 2002-12-31 Sybron Chemicals, Inc. Utility of selected amine oxides in textile technology
DE10037922A1 (de) * 2000-08-03 2002-02-28 Zimmer Ag Verfahren und Vorrichtung zum Extrudieren eines Endlosformkörpers
DE10043297B4 (de) * 2000-09-02 2005-12-08 Thüringisches Institut für Textil- und Kunststoff-Forschung e.V. Verfahren zur Herstellung von Cellulosefasern und Cellulosefilamentgarnen
DE10200406A1 (de) * 2002-01-08 2003-07-24 Zimmer Ag Spinnvorrichtung und -verfahren mit turbulenter Kühlbeblasung
DE10200405A1 (de) * 2002-01-08 2002-08-01 Zimmer Ag Spinnvorrichtung und -verfahren mit Kühlbeblasung
DE10204381A1 (de) * 2002-01-28 2003-08-07 Zimmer Ag Ergonomische Spinnanlage
DE10206089A1 (de) 2002-02-13 2002-08-14 Zimmer Ag Bersteinsatz
DE10213007A1 (de) * 2002-03-22 2003-10-09 Zimmer Ag Verfahren und Vorrichtung zur Regelung des Raumklimas bei einem Spinnprozess
DE10223268B4 (de) * 2002-05-24 2006-06-01 Zimmer Ag Benetzungseinrichtung und Spinnanlage mit Benetzungseinrichtung
DE10314878A1 (de) * 2003-04-01 2004-10-28 Zimmer Ag Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung nachverstreckter Cellulose-Spinnfäden
AT413545B (de) * 2003-07-14 2006-03-15 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung cellulosischer formkörper
DE102004024030A1 (de) * 2004-05-13 2005-12-08 Zimmer Ag Lyocell-Verfahren mit polymerisationsgradabhängiger Einstellung der Verarbeitungsdauer
DE102004024029A1 (de) * 2004-05-13 2005-12-08 Zimmer Ag Lyocell-Verfahren und -Vorrichtung mit Steuerung des Metallionen-Gehalts
DE102004024065A1 (de) * 2004-05-13 2005-12-08 Zimmer Ag Verfahren zum Herstellen von Endlosformkörpern und Spinnkopf
DE102004024028B4 (de) * 2004-05-13 2010-04-08 Lenzing Ag Lyocell-Verfahren und -Vorrichtung mit Presswasserrückführung
JP2008513620A (ja) * 2004-09-17 2008-05-01 ビルラ・リサーチ・インステイチユート・フオー・アプライド・サイエンシ−ズ 不織セルロース系構造物の調製方法およびこれらから調製される不織セルロース系構造物
KR100966111B1 (ko) * 2005-03-15 2010-06-28 주식회사 효성 셀룰로오스 멀티 필라멘트의 제조방법
DE102005040000B4 (de) * 2005-08-23 2010-04-01 Lenzing Ag Mehrfachspinndüsenanordnung und Verfahren mit Absaugung und Beblasung
KR101175336B1 (ko) 2007-09-07 2012-08-20 코오롱인더스트리 주식회사 라이오셀 필라멘트 섬유의 제조방법, 라이오셀 필라멘트섬유, 및 타이어 코오드
JP5452243B2 (ja) * 2010-01-19 2014-03-26 Tmtマシナリー株式会社 溶融紡糸装置の紡糸パック
CN102477591B (zh) * 2010-11-19 2013-12-11 中国纺织科学研究院 一种纤维素纤维、其制造方法及设备
EP2565303A1 (de) 2011-09-02 2013-03-06 Aurotec GmbH Extrusionsverfahren
EP2565304A1 (de) 2011-09-02 2013-03-06 Aurotec GmbH Extrusionsverfahren und -vorrichtung
EP2565504A1 (de) * 2011-09-02 2013-03-06 Aurotec GmbH Verbindungsstück einer Transportleitung
EP2719801A1 (de) 2012-10-10 2014-04-16 Aurotec GmbH Spinnbad und Verfahren zur Verfestigung eines Formkörpers
EP2743551A1 (de) 2012-12-14 2014-06-18 Aurotec GmbH Absperrorgan mit Spülung
TWI667378B (zh) 2014-01-03 2019-08-01 奧地利商蘭精股份有限公司 纖維素纖維
CN110234802B (zh) * 2017-03-27 2021-11-26 东丽株式会社 纤维的制造方法和碳纤维的制造方法
EP3470557A1 (de) 2017-10-12 2019-04-17 Lenzing Aktiengesellschaft Spinnvorrichtung und verfahren zum anspinnen einer spinnvorrichtung
JP7234634B2 (ja) * 2018-02-27 2023-03-08 東レ株式会社 繊維の製造方法および炭素繊維の製造方法
KR102344856B1 (ko) 2018-03-29 2021-12-28 코오롱인더스트리 주식회사 고강도 원사를 제조하기 위한 방사팩, 이를 포함하는 원사의 제조장치 및 그 제조방법
EP3505659A1 (de) 2018-08-30 2019-07-03 Aurotec GmbH Verfahren und vorrichtung zum filamentspinnen mit umlenkung
GB201820411D0 (en) * 2018-12-14 2019-01-30 Univ Birmingham Electrospinning
EP3674452A1 (en) * 2018-12-28 2020-07-01 Lenzing Aktiengesellschaft Spinneret, method of heating a spinneret and lyocell process
EP3901333A1 (de) 2020-04-22 2021-10-27 Aurotec GmbH Herstellung von filamenten mit kontrollierter gasströmung

Family Cites Families (54)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA756012A (en) * 1967-04-04 Mazzolini Corrado Method and apparatus for the wet-spinning of synthetic polymers
US2179181A (en) * 1936-04-21 1939-11-07 Soc Of Chemical Ind Cellulose solutions and process of making same
DE715504C (de) * 1939-01-07 1941-12-23 Carl Hamel Ag Vorrichtung zum Spinnen von Viscosekunstfaeden
US2284028A (en) * 1939-09-26 1942-05-26 Ubbelohde Leo Dry spinning process
NL61622C (cs) * 1942-10-06
GB807248A (en) * 1957-01-15 1959-01-14 Dow Chemical Co Method for spinning polyolefines
US3002804A (en) * 1958-11-28 1961-10-03 Du Pont Process of melt spinning and stretching filaments by passing them through liquid drag bath
US3118012A (en) * 1959-05-01 1964-01-14 Du Pont Melt spinning process
US3080210A (en) * 1961-12-01 1963-03-05 Monsanto Chemicals Spinning of acrylonitrile polymers
GB957534A (en) * 1962-01-18 1964-05-06 British Nylon Spinners Ltd Improvements in or relating to melt-spinning synthetic polymer filaments
IL21472A (en) * 1963-06-06 1968-02-26 Monsanto Co Wet-spinning of synthetic vinyl polymers
US3221088A (en) * 1964-11-02 1965-11-30 Eastman Kodak Co Process and apparatus for orienting yarn
US3299469A (en) * 1964-11-18 1967-01-24 Du Pont Melt-spinning apparatus
GB1111649A (en) * 1965-07-08 1968-05-01 Fuji Boseki Kabushiki Kaisha Method and apparatus for melt spinning of synthetic filaments
GB1298413A (en) * 1970-08-04 1972-12-06 Ici Ltd Process for melt spinning
DE2113327A1 (de) * 1971-03-19 1972-10-12 Reifenhaeuser Kg Vorrichtung zur Herstellung von schmelzgesponnenen Fasern
US3858386A (en) * 1971-07-06 1975-01-07 Fiber Industries Inc Polyester yarn production
US3969462A (en) * 1971-07-06 1976-07-13 Fiber Industries, Inc. Polyester yarn production
US4038357A (en) * 1972-06-28 1977-07-26 Imperial Chemical Industries Inc. Manufacture of synthetic filaments
US3905381A (en) * 1973-09-07 1975-09-16 Phillips Petroleum Co Filament liquid quenching apparatus
US3996321A (en) * 1974-11-26 1976-12-07 E. I. Du Pont De Nemours And Company Level control of dry-jet wet spinning process
US3932576A (en) * 1974-12-23 1976-01-13 Concorde Fibers, Inc. Apparatus for and method of melt spinning
GB1566581A (en) * 1975-12-29 1980-05-08 Nippon Zeon Co Hollow fibres and methods of manufacturing such fibres
FR2372251A1 (fr) * 1976-11-26 1978-06-23 Rhone Poulenc Textile Nouveau procede de filage ou mise en forme de solutions de cellulose et articles ainsi obtenus
US4078034A (en) * 1976-12-21 1978-03-07 E. I. Du Pont De Nemours And Company Air gage spinning process
US4070431A (en) * 1976-12-21 1978-01-24 E. I. Du Pont De Nemours And Company Improved yarn extraction process
US4144080A (en) * 1977-07-26 1979-03-13 Akzona Incorporated Process for making amine oxide solution of cellulose
US4416698A (en) * 1977-07-26 1983-11-22 Akzona Incorporated Shaped cellulose article prepared from a solution containing cellulose dissolved in a tertiary amine N-oxide solvent and a process for making the article
ZA785535B (en) * 1977-10-31 1979-09-26 Akzona Inc Process for surface treating cellulose products
US4193962A (en) * 1978-08-11 1980-03-18 Kling-Tecs, Inc. Melt spinning process
US4477951A (en) * 1978-12-15 1984-10-23 Fiber Associates, Inc. Viscose rayon spinning machine
US4261943A (en) * 1979-07-02 1981-04-14 Akzona Incorporated Process for surface treating cellulose products
US4285646A (en) * 1980-05-13 1981-08-25 Fiber Industries, Inc. Apparatus for quenching melt-spun filaments
EP0040482B1 (en) * 1980-05-13 1984-08-08 Celanese Corporation Process and apparatus for melt spinning filaments in which quench gas and finishing liquid are introduced to the filaments through the fibre pack and spinneret
EP0050483B1 (en) * 1980-10-21 1984-01-25 Fiber Industries, Inc. Process of, apparatus for, and filament guide for, producing melt-spun filaments
US4340559A (en) * 1980-10-31 1982-07-20 E. I. Du Pont De Nemours And Company Spinning process
JPS57161113A (en) * 1981-03-31 1982-10-04 Nippon Ester Co Ltd Melt spinning method
US4713290A (en) * 1982-09-30 1987-12-15 Allied Corporation High strength and modulus polyvinyl alcohol fibers and method of their preparation
US4440711A (en) * 1982-09-30 1984-04-03 Allied Corporation Method of preparing high strength and modulus polyvinyl alcohol fibers
DE3406346C2 (de) * 1983-02-25 1986-08-28 Barmag Barmer Maschinenfabrik Ag, 5630 Remscheid Schmelzspinnvorrichtung zur Erzeugung einer Schar von Filamentfäden
EP0118088B1 (en) * 1983-02-28 1986-11-26 Asahi Kasei Kogyo Kabushiki Kaisha Process and apparatus for preparation of polyparaphenylene terephthalamide fibers
DD218121A1 (de) * 1983-10-17 1985-01-30 Chemiefaser Komb Schwarza Wilh Verfahren zur herstellung von formkoerpern aus celluloseloesungen
JPS61119704A (ja) * 1984-11-13 1986-06-06 Mitsui Petrochem Ind Ltd フイラメント集合体の冷却方法
CH673659A5 (cs) * 1987-03-05 1990-03-30 Inventa Ag
US4836507A (en) * 1987-08-10 1989-06-06 E. I. Du Pont De Nemours And Company Aramid staple and pulp prepared by spinning
AT392972B (de) * 1988-08-16 1991-07-25 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung von loesungen von cellulose sowie einrichtung zur durchfuehrung des verfahrens
AT397392B (de) * 1989-11-29 1994-03-25 Chemiefaser Lenzing Ag Spinndüse
DE4004798A1 (de) * 1990-02-16 1991-08-22 Akzo Gmbh Verfahren und vorrichtung zur herstellung von formkoerpern
AT395863B (de) * 1991-01-09 1993-03-25 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung eines cellulosischen formkoerpers
JPH0544104A (ja) * 1991-08-01 1993-02-23 Unitika Ltd 乾・湿式紡糸方法
JPH05117908A (ja) * 1991-10-24 1993-05-14 Sumika Hercules Kk 新規な紡糸装置及び該装置を用いる乾湿式紡糸法
ATA53792A (de) * 1992-03-17 1995-02-15 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung cellulosischer formkörper, vorrichtung zur durchführung des verfahrens sowie verwendung einer spinnvorrichtung
AT399729B (de) * 1993-07-01 1995-07-25 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung cellulosischer fasern sowie vorrichtung zur durchführung des verfahrens und deren verwendung
AT402738B (de) * 1993-07-28 1997-08-25 Chemiefaser Lenzing Ag Spinndüse

Also Published As

Publication number Publication date
DE69422711D1 (de) 2000-02-24
DE69422711T2 (de) 2000-06-08
NO309615B1 (no) 2001-02-26
HU216953B (hu) 1999-10-28
CA2163260C (en) 2004-02-17
PT700463E (pt) 2000-04-28
JP3399955B2 (ja) 2003-04-28
ES2141233T3 (es) 2000-03-16
MY115308A (en) 2003-05-31
EP0700463A1 (en) 1996-03-13
PL311719A1 (en) 1996-03-04
NO954747L (no) 1996-01-11
WO1994028218A1 (en) 1994-12-08
AU6728794A (en) 1994-12-20
NO954747D0 (no) 1995-11-23
TW257799B (cs) 1995-09-21
AU688324B2 (en) 1998-03-12
US5951932A (en) 1999-09-14
FI955652A0 (fi) 1995-11-23
EP0700463B1 (en) 2000-01-19
SK149295A3 (en) 1996-06-05
CN1039043C (zh) 1998-07-08
DE9490144U1 (de) 1996-02-15
US5939000A (en) 1999-08-17
RU2129622C1 (ru) 1999-04-27
FI955652A (fi) 1995-11-23
TR28441A (tr) 1996-07-04
SG49294A1 (en) 1998-05-18
US5639484A (en) 1997-06-17
ATE189011T1 (de) 2000-02-15
CA2163260A1 (en) 1994-12-08
ZA943387B (en) 1995-02-17
JPH08510516A (ja) 1996-11-05
HU9503348D0 (en) 1996-01-29
BR9406541A (pt) 1996-01-02
AT903U1 (de) 1996-07-25
KR100301787B1 (ko) 2001-10-22
CN1124509A (zh) 1996-06-12
HUT72900A (en) 1996-06-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ311495A3 (cs) Způsob výroby lyocelových vláken
RU2111294C1 (ru) Способ получения целлюлозных тел путем формования и устройство для осуществления способа
EP0251799B1 (en) Method and apparatus for producing thermoplastic synthetic yarn
DE10065859B4 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von im Wesentlichen endlosen feinen Fäden
RO112829B1 (ro) Procedeu si dispozitiv pentru producerea foliilor din celuloza
CN100410430C (zh) 用于制造后拉伸的纤维素长丝的方法和设备
DE102013223664B4 (de) Garnaufnahmevorrichtung
CZ311795A3 (en) Nozzle assembly
CN101988219A (zh) Lyocell纤维纺丝凝固成型设备
EP0384886B1 (de) Streckkammer
JP3483070B2 (ja) 湿式紡糸装置
KR20030028559A (ko) 연속 성형체를 압출하기 위한 방법 및 장치
TW202009266A (zh) 以偏斜方式編織纖維絲的編織方法及裝置
KR100760642B1 (ko) 셀룰로오스 섬유 및 셀룰로오스 필라멘트사의 제조를 위한방법 및 장치
US10472737B2 (en) Extrusion head for generating filaments, extrusion installation and method using said extrusion head
KR20040026702A (ko) 응고욕
US5581909A (en) Heat treatment apparatus for yarn
KR0166477B1 (ko) 나이론 66계 섬유의 용융방사방법
CN106480521A (zh) 干‑湿法纺丝机
JP3820001B2 (ja) ポリマー分配板
CN1197490A (zh) 粘胶丝液的调温方法和装置
FI80913C (fi) Foerfarande foer framstaellning av cellulosafiber respektive aendloesa cellulosafiber samt anordning foer utfoerande av foerfarandet.
CN110735189A (zh) 一种基于溶液纺丝技术的纺丝组件及纺丝设备