SK149295A3 - Spinning cell - Google Patents

Spinning cell Download PDF

Info

Publication number
SK149295A3
SK149295A3 SK1492-95A SK149295A SK149295A3 SK 149295 A3 SK149295 A3 SK 149295A3 SK 149295 A SK149295 A SK 149295A SK 149295 A3 SK149295 A3 SK 149295A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
filaments
spinning
spin bath
bath
gap
Prior art date
Application number
SK1492-95A
Other languages
English (en)
Inventor
Patrick A White
Malcolm J Hayhurst
Alan Owens
Ian D Roughsedge
Richard J Davies
Alan Sellars
Faye M Jacqueline
Michael C Quigley
Ralph Draper
Ronald D Payne
Original Assignee
Courtaulds Fibres Holdings Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=22070052&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=SK149295(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Courtaulds Fibres Holdings Ltd filed Critical Courtaulds Fibres Holdings Ltd
Publication of SK149295A3 publication Critical patent/SK149295A3/sk

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01FCHEMICAL FEATURES IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS; APPARATUS SPECIALLY ADAPTED FOR THE MANUFACTURE OF CARBON FILAMENTS
    • D01F2/00Monocomponent artificial filaments or the like of cellulose or cellulose derivatives; Manufacture thereof
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01DMECHANICAL METHODS OR APPARATUS IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS
    • D01D4/00Spinnerette packs; Cleaning thereof
    • D01D4/02Spinnerettes
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01DMECHANICAL METHODS OR APPARATUS IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS
    • D01D5/00Formation of filaments, threads, or the like
    • D01D5/06Wet spinning methods

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Spinning Methods And Devices For Manufacturing Artificial Fibers (AREA)
  • Artificial Filaments (AREA)
  • Inorganic Fibers (AREA)

Description

Zvlákňovacia bunka
Oblasť techniky
Tento vynález sa týka zvlákňovacích buniek a zvlášť sa týka zvlákňovacích buniek používaných na koaguláciu lyocelových filamentov.
Doterajší stav techniky
Pokial sa tu používa výraz lyocel, je vymedzený v súlade s definíciou odsúhlasenou Bureau International pour la Standardisation de la Rayonne et de Fibres Syntetique (BISFA) a to:
Pri celulózovom vlákne získanom zvlákňovacím procesom v organickom rozpúšťadle sa rozumie, že
1) 'organické rozpúšťadlo' znamená v podstate zmes organických chemikálii a vody a
2) 'zvlákňovanie v rozpúšťadle' znamená rozpustenie a zvlákňovanie bez tvorby derivátu.
Lyocelové vlákno sa vyrába priamym rozpustením celulózy vo vode obsahujúcej organické rozpúšťadlo, obvykle N-metylmorfolín-N-oxid, bez tvorby medziproduktov. Po tom, čo sa roztok vytláča (zvlákňuje), celulóza sa zráža ako vlákno. Tento výrobný spôsob je odlišný od iných spôsobov, kedy sa vyrábajú iné celulózové vlákna ako vlákno viskózové, pri ktorých sa celulóza najprv konvertuje na medziprodukt, ktorý sa potom rozpustí v anorganickom rozpúšťadle. Roztok pri viskózovom spôsobe sa vytláča a zlúčenina získaná ako medziprodukt sa konvertuje späť na celulózu.
Všeobecný spôsob výroby lyocelových vlákien je popísaný a ilustrovaný v US patente č. 4 416 698 autora McCorsley, ktorého obsah sa tu zahŕňa do známeho stavu techniky.
Tento vynález sa zvlášt zameriava na zvlákňovaciu bunku, do ktorej sa vedú vytláčané vlákna po tom, čo opustili zvlákňovaciu trysku, alebo trysku, pričom sa najskôr vedú vzduchovou medzerou a potom do koagulačného kúpela.
Podstata vynálezu
Preto jeden znak tohoto vynálezu sa týka zvlákňovacej bunky pre koaguláciu filamentov z roztoku celulózy, obsiahnutého v organickom rozpúštadle pre celulózu, pričom bunka zahŕňa zvlákňovací kúpeľ na vyluhovanie rozpúštadla z filamentov a medzeru nad zvlákňovacím kúpelom, kde medzera je vymedzená pri nižšej strane povrchom zvlákňovacieho kúpeľa a pri hornej strane zvlákňovacou tryskou, z ktorej vystupujú filamenty a má prostriedok na poskytnutie toku plynu naprieč medzerou. Prostriedok výhodne zahŕňa saciu trysku, ktorá má vstup na jednej strane medzery.
Z iného hladiska sa tento vynález týka spôsobu výroby celulózových filamentov z roztoku celulózy v organickom rozpúštadle, ktorý zahŕňa stupne vytláčania roztoku tryskou opatrenou väčším počtom otvorov za vzniku väčšieho počtu prameňov, pričom pramene prechádzajú naprieč plynovou medzerou do zvlákňovacieho kúpela obsahujúceho vodu za vzniku filamentov a poskytujú tok plynu s núteným pohybom cez medzeru paralelne ku hornému povrchu vody vo zvlákňovacom kúpeli tým, že poskytujú tok plynu naprieč medzerou. Plyn sa môže nasávat cez medzeru.
Ako je uvedené vyššie, vynález je zvlášt vhodný pre výrobu lyocelových filamentov.
Medzerou môže byt vzduchová medzera a dúchacia tryská, ktorá má výstup na jednej strane vzduchovej medzery, môže byt opatrená na opačnej strane vzduchovej medzery sacou tryskou.
Sacia tryská má výhodne väčšiu plochu prierezu na svojom vstupe ako má dúchacia tryská na svojom výstupe.
Zarážky môžu byt umiestnené vo zvlákňovacom kúpeli na zamedzenie toku z prúdenia kvapaliny do zvlákňovacieho kúpela a na utíšenie povrchu kvapaliny. Podlá iného znaku vynález poskytuje zvlákňovaciu bunku pre koaguláciu celulózových filamentov vytvorených z roztoku celulózy v organickom rozpúšťadle, pričom táto bunka sa vyznačuje tým, že má zvlákňovací kúpe! na vylúhovanie rozpúšťadla z kábla filamentov, ako sa vedie zvlákňovacím kúpeľom, pričom zvlákňovací kúpeľ má zarážky na zníženie turbulencie.
Tento vynález sa tiež týka spôsobu výroby celulózových filamentov z roztoku celulózy v organickom rozpúšťadle, pričom tento roztok sa vyznačuje tým, že sa vytláča tryskou, ktorá má väčší počet otvorov umožňujúcich vznik väčšieho počtu filamentov, pričom filamenty sa vedú ako kábel zvlákňovacím kúpeľom obsahujúcim vodu na vylúhovanie rozpúšťadla z filamentov a zarážky sú umiestnené v zvlákňovacom kúpeli na zníženie turbulencie .
Ešte z ďalšieho hľadiska vynález poskytuje zvlákňovaciu bunku pre koaguláciu celulózových filamentov vzniknutých z roztoku celulózy v organickom rozpúšťadle, pričom bunka spočíva v tom, že má zvlákňovací kúpe! pre vylúhovanie rozpúšťadla z kábla filamentov, nižší koniec zvlákňovacieho kúpeľa je opatrený otvorom, ktorým sa môže viest kábel a otvor je opatrený pružným okrajom na pružný styk s káblom.
Tento vynález sa tiež týka spôsobu výroby celulózových filamentov z roztoku celulózy v organickom rozpúšťadle, ktorý sa vyznačuje tým, že roztok sa vytláča tryskou, ktorá je opatrená väčším počtom otvorov, za vzniku väčšieho počtu filamentov, pričom filamenty sa vedú zvlákňovacím kúpeľom obsahujúcim vodu na vylúhovanie rozpúšťadla z filamentov a kábel z filamentov sa vedie otvorom pri nižšom konci zvlákňovacieho kúpela, pričom otvor je opatrený pružným okrajom na pružný styk s káblom.
Pružný okraj sa môže opatriť valcovým ochranným povlakom z flexibilného pružného materiálu, ktorý má hrdlo, ktoré je za ničím neobmedzených podmienok o niečo menšie v ploche prierezu ako kábel, pričom ochranný povlak je zabezpečený uzatváraním na svojom hornom konci okolo otvoru v nižšom konci zvlákňovacieho kúpeľa, kábel pri použití prechádza hrdlom a tým sa roztiahne plocha prierezu hrdla do ochranného povlaku.
Zariadenie podľa tohoto vynálezu môže podľa potreby zahŕňať:
prostriedok pre dodávanie kvapaliny zvlákňovacieho kúpeľa do zvlákňovacieho kúpeľa, prostriedok na odstraňovanie kvapaliny zvlákňovacieho kúpeľa zo zvlákňovacieho kúpeľa a prostriedok pre dodávanie vzduchu s vymedzenou teplotou a vlhkosťou do dúchacej trysky, pokiaľ sú na to predpoklady.
Vhodným rozpúšťadlom používaným na rozpustenie celulózy je výhodne N-metylmorfolín-N-oxid.
Teplota vzduchu vo vzduchovej medzere sa výhodne udržuje pod 50 °C a nad teplotou, ktorá by bola príčinou zmrznutia vody v prameňoch zo zmesi. Relatívna vlhkosť vzduchu sa s výhodou udržuje pod teplotou rosného bodu 10 °C.
Dĺžka prameňov v plynovej, t.j. vzduchovej medzere sa výhodne udržuje v rozsahu od 0.25 do 50 cm.
Tryská, ktorou sa roztok vytláča, môže mať viac ako 500 otvorov a ich počet môže byt od 500 do 100 000, výhodne má od 5 000 do 25 000 otvorov a ešte výhodnejšie má od 10 000 do 25 000 otvorov. Otvory môžu mat priemer v rozsahu od 25 do 200 μιη.
Roztok celulózy sa môže udržiavať pri teplote v rozsahu od 90 do 125 °C.
Ako je uvedené vyššie, plynom môže byť vzduch a vzduch môže byť nasávaný alebo dúchaný priečne ku vzduchovej medzere, pričom vzduchová medzera môže mať výšku medzi 0.5 a 25 cm. Roztok sa môže vytláčať v podstate vertikálne v smere do zvlákňovacieho kúpeľa. Vzduch môže mať teplotu rosného bodu 10 °C alebo menej a môže mať teplotu v rozsahu od 0 do 50 °C.
Filamenty sa môžu vytláčať z otvorov na dne zvlákňovacieho kúpeľa a otvor môže byt opatrený flexibilným ochranným povlakom pre styk s filamentami prechádzajúcimi týmto otvorom tak, že sa znižuje množstvo kvapaliny zvlákňovacieho kúpeľa prechádzajúcej otvorom.
Na vymedzenie hornej hladiny kvapaliny vo zvlákňovacom kúpeli môže slúžiť prepad. Tento prepad môže byť opatrený odtokovým vedením dole zo strany zvlákňovacieho kúpeľa, priliehajúcim ku prepadu. V odtokovom vedení môže byt inštalovaný odlučovač vody. Zvlákňovacia bunka môže byť obdĺžnikového tvaru s dúchacou tryskou na jednej z dlhších strán a sacou trykou na opačnej, dlhšej strane. Na jednej alebo oboch kratších stranách bunky môžu byť vstupné dvere. Horný okraj bunky na sacej strane môže pôsobiť ako prepad na definovanie hladiny kvapaliny v bunke. Odtokové vedenie môže byt na vonkajšej strane steny, ktorá je opatrená prepadom. Odtokové vedenie môže zahŕňať nádržku na kvapalinu na zabránenie toho, aby bol vzduch nasávaný do vedenia .
Zarážky môžu byť umiestnené vo väčšom počte úrovní bunky. Zarážky môžu tvoriť dosky, ktoré sú opatrené otvormi.
Tepelne izolačná vrstva môže byť umiestnená pod bočnou stenou zvlákňovacej trysky prinajmenšom na dúchadlovej strane. Izolačná vrstva môže byť umiestnená na dúchadlovej strane na oboch kratších stranách.
Popis obrázkov na výkresoch
Formou príkladov bude teraz popísaný vynález v súvislosti s pripojenými výkresmi, kde:
Obr.l je pohľad na prierez v pozdĺžnom smere ku vedľajšej osi montážneho celku trysky.
Obr.2 je prierez častí z obr.l, kolmý ku prierezu z obr.l.
Obr.3 je axonometrický pohľad na zvlákňovaciu trysku.
Obr.4 je pohľad na spodnú rovinu zvlákňovacej trysky a izoláciu.
Obr.5 je axonometrický pohľad na jedno uskutočnenie zvlákňovacej bunky.
Obr.6 je axonometrický pohľad na druhé uskutočnenie zvlákňovacej bunky.
Obr.7 je axonometrický pohľad na hornú časí zvlákňovacej bunky z obr.6, ktorý ukazuje vzduchovú medzeru.
Obr.8 je pohľad na prierez na výstupe zo zvlákňovacej bunky.
Obr.9 je axonometrický pohľad na hornú časí zvlákňovacieho kúpeľa.
Obr.10 je axonometrický pohľad na odlučovač vody.
Vynález je možné dobre porozumiet pri porovnaní výkresov tu pripojených s vynálezom, popísaným a ilustrovaným v US patente č. 4 416 698.
Na obr.2 z US patentu č. 4 416 698 je možné vidiel, že roztok celulózy v aminoxide a nerozpúštadle, zvyčajne vode, sa vytláča tryskou alebo zvlákňovacou tryskou 10 za vzniku radu filamentov, ktoré sa vedú vzduchovou medzerou do vodného kúpeľa. Filamenty potom prechádzajú okolo valca 12., aby vystúpili z horného povrchu vodného kúpeľa. Pokiaľ filamenty vychádzajú zo zvlákňovacej trysky 10 a narážajú na vzduchovú medzeru, sú predlžované vo vzduchovej medzere. Keď filamenty vstúpia do kvapaliny vo zvlákňovacom kúpeli, rozpúšťadlo sa vylúhuje z filamentov a znova sa vytvoria filamenty tak, ako sa produkujú samostatné celulózové filamenty.
Počet filamentov produkovaných vo zvlákňovacej tryske je podlá doterajšieho stavu techniky daného US patentom č. 4 416 698 nízky, obvykle sa vyrába 32 filamentov, pozri príklad 1 (stĺpec 6, riadok 40).
Aj keď taký nízky počet filamentov môže byť vhodný na výrobu lyocelovej priadze z filamentov, pokial je žiadané vyrábať staplové vlákno, potom je nevyhnutné zvlákňovať velmi vysoký počet filamentov súčasne. Obvykle by sa malo vyrábať viac ako 5000 filamentov na zvlákňovaciu bunku a mal by sa usporiadať väčší počet zvlákňovacích buniek umiestnených jedna vedia druhej, na produkciu velmi vysokého počtu filamentov, počítaných na stovky tisícov, ktoré by sa prepierali a rezali do formy staplového vlákna.
Vynález poskytuje zvlákňovaciu bunku, v ktorej je zaistený priečny ťah vzduchu vo vzduchovej medzere na ochladenie filamentov ako vychádzajú zo zvlákňovacej trysky. Obvykle teplota, pri ktorej sa roztok celulózy vytláča zo zvlákňovacej trysky je v rozsahu od 95 do 125 C. Pokial teplota zvlákňovacieho roztoku poklesne na príliš nízku hodnotu, viskozita roztoku celulózy bude tak vysoká, že je neuskutočniteľné vytláčať roztok celulózy zvlákňovacou tryskou. Pre potenciálny exotermný charakter celulózového roztoku v N-metylmorfolín-N-oxide (NMMO) je výhodné, aby sa teplota roztoku, niekedy tu tiež označovaného ako zvlákňovací roztok, udržiavala pod 125 “C, s výhodou pod 115 °C. Tak teplota zvlákňovacieho roztoku vo zvlákňovacej tryske je blízka teplote varu vody alebo je nad touto teplotou, pričom táto teplota sa obvykle používa vo zvlákňovacom kúpeli. Obsahom zvlákňovacieho kúpela môže byt samotná voda alebo zmes vody a N-metylmorfolín-N-oxidu. Pretože N-metylmorfolín-N-oxid sa kontinuálne vylúhuje z filamentov do zvlákňovacieho kúpela, zvlákňovací kúpe! by v priebehu obvyklej prevádzky mal vždy ob8 sahovat určité množstvo N-metylmorfolín-N-oxidu.
Pri zaistení priečneho ťahu vzduchu vo vzduchovej medzere sa zistí, že dochádza ku stabilizácii filamentov ako sa vynárajú zo zvlákňovacej trysky, čo umožňuje, aby bol zvlákňovaný väčší počet filamentov v danej dobe, a čo umožňuje súčasnú výrobu väčšieho počtu filamentov, vyžadovaných na výrobu staplového vlákna na priemyselnom základe.
Použitie priečneho ťahu umožňuje medzera medzi povrchom zvlákňovacej trysky a kvapalinou vo zvlákňovacom kúpeli, ktorá sa má udržiavať na minimálnej úrovni, pretože sa znižuje celková výška zvlákňovacej bunky.
Pre optimálne,uskutočnenie by sa vlhkosť vzduchu mala riadiť tak, aby sa dosiahla teplota rosného bodu 10 °C alebo menej. Teplota rosného bodu môže byť v rozsahu od 4 do 10 °C. Teplota vzduchu môže byť v rozsahu od 5 do 30 °C, ale vzduch sa môže udržiavať pri teplote 10 °C a relatívnej vlhkosti 100 % .
V súvislosti s obr.5 je uvedená zvlákňovacia bunka 101, ktorá má všeobecne obdĺžnikový tvar s okrajovou časťou 120 smerom ku nižšiemu koncu. Na dne bunky je výstupný otvor 103. ktorý je podrobne popísaný ďalej. Horný okraj 104 zvlákňovacej bunky definuje hornú hladinu kvapaliny vo zvlákňovacej bunke. Obvyklá kvapalina obsiahnutá v bunke by mala byt zmes vody a 25% N-metylmorfolín-N-oxidu, ale môže sa použiť koncentrácia N-metylmorfolín-N-oxidu v rozsahu od 10 do 40% hmotnostných, alebo od 20 do 30% hmotnostných. Čiarkované čiary 105, 106 definujú cestu filamentov prechádzajúcich zvlákňovacím kúpeíom v priebehu vyluhovacieho procesu. Na hornom okraji bunky sú filamenty vo všeobecne obdĺžnikovom zoskupení 107. Tvar zoskupenia 107 bude vymedzený tvarom zvlákňovacej trysky alebo trysky, ktorou sa filamenty vylučujú pri zvlákňovacom procese. Aby sa zabránilo nadbytočnej turbulencii kvapaliny zvlákňovacieho kúpeía v bunke, sú v nej umiestnené perforované dosky 108, 109, 110, ktoré majú otvory s priemerom 3 mm a 40% dutín je umiestnených v hornej oblasti bunky na obmedzenie výtoku kvapaliny, ktorá j e v bunke, z bunky,
Ako sa filamenty vedú bunkou v kábli v smere pohybu, unášajú kvapalinu zvlákňovacieho kúpeľa udržiavanej na teplote 25 ’C alebo v rozsahu od 20 do 30 ’C a dopravovaná kvapalina je unášaná smerom dole. Pretože celková plocha prierezu kábla z filamentov sa znižuje a ten sa približuje ku výstupu, prebytok kvapaliny zo zvlákňovaceho kúpeľa sa vytláča šikmo z kábla filamentov. To uvádza do chodu čerpacie pôsobenie kvapaliny v kúpeli, ktorá má sklon vytvárať prúd kvapaliny v bunke. Použitie poréznych zarážok 108, 109, 110 významne znižuje turbulenciu povrchu zvlákňovacieho kúpeľa v hornej časti kúpeľa. Toto zníženie turbulencie bráni, alebo významne znižuje rozstrek kvapaliny zvlákňovacieho kúpeľa na povrch zvlákňovacej trysky a zabraňuje rušivému pohybu filamentov.
Ako je znázornené na obr.6, zarážky 111 a 112 sú výhodne tvarované tak, že sú skoro celkom uzavreté ku pohybujúcemu sa povrchu kábla alebo káblov z filamentov, ktorý prechádza smerom dolu bunkou. V prípade použitia zvlákňovacej trysky, ktorá vytvára filamenty vo dvoch obdĺžnikových kábloch 113, 114, ktoré sa vedú smerom dolu zvlákňovacou bunkou ako hranolovými oblasťami 115, 116, káble sa spoja k výstupu otvorom 103 na dne zvlákňovacej bunky.
V súvislosti s obr.7 je ukázaná podrobnejšie vzduchová medzera a usporiadanie priečneho ťahu. Zvlákňovací kúpeľ 115 má horný povrch 116 definovaný okrajmi 117. 118, 119 a 120 zvlákňovacej bunky. Okraje účinne pôsobia ako uzávery alebo prepady a malý prebytok kvapaliny zvlákňovacieho kúpeľa sa zavádza do bunky, aby tiekol cez prepad tak, že tvorí povrch 116 s konštantným umiestnením a preto pevnej výšky.
Priečny ťah vo forme vzduchu, ktorý má teplotu v rozsahu od 10 do 40 °C a relatívnu vlhkosť v rozsahu teploty rosného bodu od 4 do 10 ’C sa dúcha priečne ku vzduchovej medzere z dúchacej trysky 121 do sacej trysky 122. Vzduch sa nasáva sacou tryskou 122 tak, že sa dosahuje paralelný tok vzduchu v priečnom smere ku zvlákňovaciemu kúpelu. Hrúbka dúchacej trysky 121 zodpovedá približne štvrtine až pätine hrúbky sacej trysky 122. Nižší okraj 123 sacej trysky 122 je v podstate na rovnakej úrovni ako je okraj 119 zvlákňovacieho kúpeľa. Okraj 123 môže byt trocha pod úrovňou okraja 119 zvlákňovacieho kúpeľa. Vzduch sa obvykle dúcha pri teplote 20 °C rýchlosťou 10 m/s v priečnom smere ku vzduchovej medzere.
Bežne by sacia tryská 122 mala mať hrúbku približne 25 mm a vzduchová medzera by potom bola vysoká približne od 18 do 20 mm.
Montážny celok trysky 124, ktorá produkuje filamenty 125, s výhodou zahŕňa zvlákňovaciu trysku usporiadanú na tenkom liste z nehrdzavejúcej ocele a privarenú do štruktúry, ktorá má rovinu pod povrchom namontovaným do montážneho celku, čo poskytuje teplo pre zvlákňovaciu trysku a čo tepelne izoluje dno zvlákňovacej trysky. Takéto zvlákňovacie trysky sú ideálne vhodné pre zvlákňovaciu bunku podľa tohoto vynálezu v tom, že priečny ťah vzduchu sa zisťuje ako stabilizujúci pre filamenty, ktoré vystupujú zo zvlákňovacej trysky.
V súvislosti z obr.l sa uvádza, že montážny celok trysky je umiestnený v izolovanom kryte i a ráme 2. Rám 2. je tepelne izolovaný od svojho ocelového štruktúrneho základu a má otvor 3, ktorý sa rozprestiera okolo rámu, ktorým sa môže viest vhodné vyhrievacie prostredie, ako je horúca voda, vodná para alebo olej, na vyhrievanie nižšieho konca rámu. Pretože roztok celulózy, zvlákňovaný montážnym celkom trysky sa dodáva do montážneho celku trysky pri zvýšenej teplote, obvykle 105 ’C, je výhodné vyhrievať na udržanie roztoku na správnej teplote a poskytnúť izoláciu na minimalizáciu nadmerných strát tepla a ku zabráneniu nebezpečia poranenia prevádzkového personálu.
Horný kryt 6 je priskrutkovaný ku rámu 2 pomocou skrutiek alebo podpier 4, 5. Horný kryt tvorí hornú rozdelovaciu komoru 7, do ktorej smerujú prívodné dávkovacie potrubia 8. Prívodné dávkovacie potrubie je opatrené 0-kruhovým tesnením 9 a obrubou
10. Blokovací kruh 11 je priskrutkovaný ku hornému povrchu 12 horného krytu 6 na zachytenie obruby 10 a na udržanie prívodného dávkovacieho potrubia na hornom kryte. Vhodné skrutky alebo podpery .13, 14 sú uspôsobené na priskrutkovanie blokovacieho kruhu 11 ku hornému krytu 6.
Spodný kryt 20 je priskrutkovaný ku spodnej strane horného krytu 6. Rada skrutiek 21, 22 sa použije na vzájomné priskrutkovanie horného a spodného krytu a kruhová rozperka 23 tvorí kladné ukončenie, pre umiestnenie horného a spodného krytu spolu v dopredu vymedzenej vzdialenosti.
Spodný kryt 20 má dovnútra smerujúcu obrubu 24., ktorá má kruhový, von smerujúci povrch 25.. Horný kryt 6 má kruhové, dolu smerujúce horizontálne upínanie 26.
Medzi povrchmi 25 a 26 je upnutá zvlákňovacia tryská, nárazníková doska a montážny celok trysky. Zvlákňovacia tryská, znázornená v axiometrickom pohlade na obr.3, v podstate zahŕňa obdĺžnikový člen v pôdorysnom pohlade, ktorý má hornú časť v reze a zahŕňa smerom hore zameranú vonkajšiu stenu, všeobecne uvedenú vzťahovou značkou 28., zabudovanú do celej , von smerujúcej obrubovej časti 29. Zvlákňovacia tryská zahŕňa väčší počet dosiek 30, 31, 32, ktoré sú opatrené otvormi, pričom otvormi sa zvlákňuje alebo vytláča roztok 33 celulózy v aminoxide, za vzniku filamentov 34.
Na hornom povrchu obruby 29 je tesniaca vložka :35. Na hornom konci tesniacej vložky 35 je umiestnená nárazníková doska 36, ktorá v postate zahŕňa dosku opatrenú otvormi, použitú na podporu filtračného prvku 37. Filtračný prvok 37 je vytvorený zo spekaného kovu a pokial má spekaný kov póry jemnej velkosti, tlaková strata na filtri môže pri použití filtra spôsobit jeho roztrhnutie. Nárazníková doska 36 preto podopiera filter pri jeho používaní. Pár tesniacich vložiek 38, 39 na jednej strane filtra dopĺňa zostavu umiestnenú medzi von smerujúci povrch 25 spodného krytu a smerom dolu smerujúci povrch 26 horného krytu. Pri vzájomnom upnutí zostavy skrutkami 21, 22 , zvlákňovacia tryská, nárazníková doska a filter sa udržujú v predpísanej polohe .
Zo spodu spodného krytu 20 je umiestnený prstencový, tepelne izolačný kruh 40, ktorý je všeobecne obdĺžnikový vo svojom pôdorysnom tvare. Prstencový izolačný kruh sa rozpína okolo celej vonkajšej steny 28, pričom stena 28 je pretiahnutá pod spodný povrch 41 spodného krytu 20.. Na jednej predĺženej strane zvlákňovacej trysky je usporiadaná celá predĺžená časť 42 izolačného kruhu 40 , ktorá sa rozprestiera pod dlhou časťou 43 inej dlhej časti 41 steny vonkajnemá celú predĺženú časť 42, ale nižší povrch 44 tejto časti kruhu 40 je v rovnakej rovine ako povrch 46 časti 41 vonkajšej steny 28 zvlákňovacej trysky.
steny vonkajšej steny 28. Na šej steny 28 izolačný kruh
Ako je íahko viditeľné na obr. 2, izolačný kruh 40., ktorý je zaistený na spodnej strane spodného krytu 20 skrutkami (neznázornené) , má celé predĺžené časti 50, 51, vystupujúce nad nižšie povrchy častí 52, 53 kratšej dĺžky vonkajšej steny 28 zvlákňovacej trysky.
V súvislosti s obr.3 sa uvádza, že tento obrázok ukazuje perspektívu zvlákňovacej trysky, vstavanej do montážneho celku trysky. Zvlákňovacia tryská všeobecne uvedená vzťahovou značkou 60 má vonkajšiu prírubu 29 spojenú so stenou 28. Obdĺžnikový charakter zvlákňovacej trysky môže byť jasne vidieť z axionometrického pohľadu na obr.3. Vedľajšia os zvlákňovacej trysky je znázornená v reze na obr.l a hlavná os je znázornená v reze na obr.2. Na dne zvlákňovacej trysky je privarených šesť dosiek 61, ktoré sú opatrené otvormi, z nich tri dosky 30, 31, 32 môžu byt videné v reze na obr.l. Tieto dosky sú opatrené skutočnými otvormi, ktorými sa vytláča roztok celulózy. Otvory môžu mat priemer v rozsahu od 25 do 200 μιη a sú vzdialené od 0.5 do 3 mm pri meraní stredu na stred. Zvlákňovacia tryská má spodnú stranu v jednej rovine a je schopná odolávať vysokým vytlačovacím tlakom, ktoré sa pozorujú pri zvlákňovaní horúceho roztoku celulózy v aminoxide. Každá doska môže obsahovať medzi 500 a 10 000 otvormi, t.z., že môže byť až 40 000 otvorov na tryske
-. 13 so štyrmi doskami. Pritom sa môže použiť až 100 000 otvorov.
Obr.4 je spodný pohľad na zvlákňovaciu trysku, ukazujúcu umiestnenie izolovaného prstencového člena 40. Môže byt zrejmé, že izolačná vrstva obvykle vytvorená z textilného materiálu, inpregnovaná živicou, ako je Tufnol (ochranná známka), sa rozprestiera pod nižšou častou vonkajšej steny 28 na troch stranách zvlákňovacej trysky. Tak, ako je zrejmé ďalej na str.62, 63, 64 je nižšia časť steny 28 zakrytá vonkajšími časťami izolačnej vrstvy, ktorá je označená vzťahovými značkami 42, 50, 51 na obr.l a 2. Ale na štvrtej strane, teda strane 65 nižšia časť 66 steny 28 zvlákňovacej trysky 60 nie je izolovaná a preto je exponovaná. Izolačný prstenec preto účinne celkom obklopuje zvlákňovaciu trysku a je pretiahnutý na troch stranách zo spodu vonkajšej steny pri stene zvlákňovacej trysky.
Je treba poznamenať, že nárazníková doska 36 má kužeľovité otvory 67., ktoré zvyšujú prietok viskózneho roztoku celulózy montážnym celkom trysky, zatiaľ čo poskytujú dobrú podporu pre filter 37. Naopak nárazníková doska 36 je podoprená hornými okrajmi vnútorných vystužujúcich členov alebo vzpier 68, 69, 70. Spodné okraje vnútorných vystužujúcich členov alebo vzpier môžu byť umiestnené od stredovej čiary členov alebo vzpier tak, že vstupná plocha nad každou doskou, ktorá je opatrená otvormi, je rovná.
Povrchy 25. 26 krytu a/alebo nárazníkové dosky 36 môžu byť prevedené s malým prerušením ako vybraním 80 (viď obr.2), ktoré dovoluje, aby tesniaca vložka bola vytlačená do vybrania na zvýšenie tesnosti, ked sa skrutky držiace horný a spodný kryt stiahnú dohromady. 0-kruh 84 môže byt umiestnený medzi horný a spodný kryt, aby pôsobil ako druhé tesnenie v prípade poškodenia hlavného tesnenia medzi horným a spodným krytom a nárazníkovovou doskou a montážnym celkom trysky.
Zvlákňovacia tryská, ako sa používa podľa tohoto vynálezu, je preto schopná vydržať manipuláciu s vysoko viskóznym roztokom celulózy s vysokým tlakom, pričom obvykle tlak roztoku pro14 ti smeru do filtra môže byt v rozsahu od 5.0 do 20.0 MPa a tlak na vnútornej strane upínacej čeľuste trysky môže byt v rozsahu od 2.0 do 10.0 MPa. Filter samotný dodáva významné množstvo tlaku zvlákňovacieho roztoku systému, ktorý je v prevádzke.
Montážny celok podľa tohoto vynálezu tiež poskytuje vhodnú cestu tepla, pričom teplota zvlákňovacieho roztoku vo zvlákňovacej bunke sa môže udržiavať blízko ideálnej teploty pre zvlákňovanie pre vytlačácie účely. Spodný kryt 20 je v úzkom styku so zvlákňovacou tryskou cez jej prstencový, smerom hore zameraný povrch 25. Skrutky alebo sústava skrutiek 21, 22 zaisťujú úzky pozitívny styk. Podobne, skrutky 4, 5 zaisťujú, že spodný kryt 20 je pevne pridržiavaný ku rámovému členu 22 cez jeho dolu smerujúci povrch 81, vytvorený na von smerujúcej prírubovej časti 82. Povrch 81 je v pozitívnom styku so smerom hore smerujúcim povrchom 83 spodného krytu 20.
Pri zaradení vyhrievacieho prvku vo forme vyhrievacej rúrky 2 priamo pod povrch 83 vzniká priamo prietoková trasa pre teplo z vyhrievacieho prostredia v otvore 3 do zvlákňovacej trysky. Môže byť zrejmé, že teplo môže prechádzať povrchmi 83, 81, ktoré ako je uvedené vyššie, sú udržiavané v pozitívnom kontakte pomocou sústavy skrutiek 4, 5. Teplo potom môže prechádzať spodným krytom 20 cez povrch 25 a prírubu 29 do steny 28 zvlákňovacej trysky.
Skutočne je potrebné vziať do úvahy, že montážne celky typu ilustrovaného na pripojených výkresoch, sú obvykle zmontované v dielni pri teplote miestnosti. Tak bežne horný a spodný kryt, zvlákňovacia tryská, nárazníková doska a filtračná doska budú zoskrutkované do montážneho celku pri teplote miestnosti a utiahnuté skrutkami 21, 22. Aby sa umožnilo vložiť zvlákňovaciu trysku do spodného krytu 20. je potrebná dostatočná medzera medzi vonkajšou stenou 28 a vnútorným otvorom spodného krytu 20, ktorá dovolí, aby sa zvlákňovacia tryská vložila a vybrala. Je tiež potrebné vziať do úvahy, že pri použití sa montážny celok zohrieva obvykle na teplotu 100 ’C. Kombinácia tepla a vnútorného tlaku má za následok, že dochádza k neregulovateľnej expanzii v montážnom celku. Toto všetko znamená, že nie je možné uskutočnil po priamom zahriatí dopravu v bočnom smere zo spodnej časti spodného krytu priamo horizontálne do strany vonkajšej steny 28.
Podobné závery sa aplikujú na priamy horizontálny prenos tepla do vonkajšej steny spodného krytu 20 priamo z vyhrievanej nižšej časti rámu 2. Ale dosiahnutím pozitívneho upnutia povrchu čelami ku sebe, ako povrchu 81, 83 je zabezpečená pozitívna cesta pre prenos tepla z prostredia v otvore 3. do zvlákňovacej trysky. Otvorom 3. sa môže viesl akékoľvek vhodné vyhrievacie prostredie, ako je horúca voda, vodná para alebo teplý olej .
Obstaranie nižšieho tepelne izolačného krytu 40., ktorý nie je potrebný z hľadiska osobnej bezpečnosti zaisluje, že teplo z horúceho roztoku celulózy samé prechádza do montážneho celku trysky z otvoru 3. a neuniká cez nižší povrch spodného krytu.
Skutočne je treba vzial do úvahy, že zložky zvlákňovacej bunky by mali byt vyrobené z materiálu schopného odolal akémukoľvek roztoku rozpúštadla, ktorý prechádza touto bunkou. Tak napríklad zvlákňovacia tryská môže byt zhotovená z nehrdzavejúcej ocele a kryty môžu byt zhotovené z nehrdzavejúcej ocele alebo odliate zo šedej liatiny, ako je vhodné. Tesniace vložky môžu byt vytvorené z PTFE.
Očakáva sa, že priečny tah vyvoláva sklon ku odpareniu určitého množstva vody obsiahnutej v roztoku celulózy v N-metylmorfolín-N-oxide a vode. Kombinácia chladiaceho účinku, priečneho tahu a odparenia vlhkosti z filamentov spôsobuje chladnutie filamentov, takže sa vytvára povlak, ktorý stabilizuje filamenty pred ich vstupom do zvlákňovacieho kúpeľa. To znamená, že sa môže produkoval veľmi veľký počet filamentov súčasne.
Na spodnom konci zvlákňovacích buniek sú otvory 103 vždy opatrené ochrannými povlakmi, ako je podrobnejšie ilustrované na obr.8. Prameň 130 filamentov prechádza otvorom 103 do pružného ochranného povlaku 131, ktorý je umiestnený na svojom hornom konci v blízkom a pre kvapalinu nepriepustnom kontakte so stenou, v ktorej je umiestnený otvor 103. Ochranný povlak 103 má otvor na svojom nižšom konci, ktorý je o niečo menší v priemere ako prameň 130. Ochranný povlak je vytvorený z neoprénového kaučuku a prameň 130 slabo rozťahuje kaučuk tak, že vytvára formu styku s prameňom ako prechádza ochranným povlakom. Ochranný povlak tak odmedzuje prebytočný výtok kvapaliny zo dna zvlákňovacej bunky.
Prameň sa následne vedie pod galetou a potom smerom hore ku praniu a ďalšiemu spracovaniu. Pod galetou môže byť upravená odkvapkávacia miska na zachytávanie kvapaliny zvlákňovacieho kúpela, ktorý je dopravovaný v prameni a prešiel otvorom 103 opatreným ochranným povlakom.
Tok kvapaliny zvlákňovacieho kúpela v hornej časti zvlákňovace j bunky bude teraz popísaný jasnejšie s ohľadom na obr.9 a obr.10. Obr.9 ukazuje axonometrický pôdorysný pohlad na prázdnu hornú časť zvlákňovacej bunky. Zvlákňovacia bunka fakticky zahŕňa nádobu nepriepustnú pre kvapalinu, vymedzenú bočnými stenami 135 a 136 a koncovými stenami 137 a 138. Bočné steny 135 a 136 sú neprerušované ocelové bočné steny, zatial čo koncové steny 137 a 138 sú opatrené vstupmi 139 a 140, ako bude popísané podrobnejšie ďalej.
Vonkajšok zvlákňovacej bunky, nepriepustnej pre kvapalinu, je definovaná stenami 135 a 138, pričom je tu vonkajšia rámová konštrukcia vymedzená bočnými stenami 141 a 142 a koncovými stenami 143 a 144. Môže byť zrejmé, že koncové steny 143 a 144 sú opatrené výrezmi v tvare U, ktoré sú všeobecne označené vzťahovými značkami 145 a 146. Horné okraje bočných stien 135 a 136 sú kúsok pod horným okrajom koncových stien, hlavne v tej časti koncových stien, ktoré sú vymedzené vstupmi 139 a 140. Vstupy môžu byť vytvorené z kovu alebo môžu byť vytvorené zo skla alebo len z plastického materiálu. Vstupy sú namontované do bočných stien tak, že môžu byt bežným spôsobom otvorené. Vstupy môžu byt napríklad na svojich nižších okrajoch sklopné a môžu byt udržiavané v uzatvorenej polohe pomocou bočných skrutiek alebo vstupy môžu byt priskrutkované z troch strán ku bočným stenám bunky.
Pri použití sa čerpá malý prebytok kvapaliny do zvlákňovacej bunky a prebytočná kvapalina preteká vrchnú stranu cez okraje 135 a 136, za vzniku horného povrchu kvapaliny v bunke. Pokial je to žiadúce, horné okraje môžu byt zúbkované.
Na sacej strane bunky je výhodne umiestnená nádržka pre kvapalinu. To je znázornené jasnejšie na obr.10, ale v podstate zahŕňa kanál vytvorený medzi šikmou stenou 147 a hornou častou bočnej steny 135. Sacia tryská 148 má zavesený pás 149 , ktorý sa rozprestiera pod horným povrchom kanála 147. Prebytok kvapaliny potom steká cez horný okraj 150 do kanála 151 na naplnenie kanála a preteká ako prepad 152 do zberného kanála 153. Prebytok kvapaliny odteká potrubím 154 zo zberného kanála 153 na recirkuláciu, uskutočňovanú podlá potreby. Účinok kombinácie kvapaliny v kanáli 151 spolu so zaveseným pásom 149 má vytvoriť plynotesný uzáver na zabránenie, aby sacia tryská 148 nasávala vzduch v pozdĺžnom smere k boku bunky medzi stenami 141 a 135.
Inštalácia otvoru 103 v dne bunky so zvlákňovacím kúpelom, ako je popísané vyššie, značne uľahčuje nadchádzajúcu prípravu produkcie lyocelových vlákien, pretože zo začiatku chýba kábel. Spôsob pre nadchádzajúcu výrobu preto zjednodušuje zvlákňovanie malého množstva vlákien v bunke a potom zaháčkovanie vlákien otvorom v dne, na ťahanie kábla smerom dole okolo nižšej galety alebo valca (neznázornené) a potom na prevlečenie kábla smerom hore, s nasledujúcim preprieraním vlákna a sušením vlákna v sekciách (neznázornené).
Pretože je úzka medzera medzi horným koncom zvlákňovacej bunky a nižšími oblasťami montážneho celku trysky, viazanie kábla je značne ulahčené inštaláciou vstupov 139 a 140. Na viazanie sa pri bunke, na začiatku zvlákňovacej operácie, otvoria vstupy 139 a 140 a kvapalina zvlákňovacieho kúpela z bunky potom padá do záchytných žľabov, ktoré ju obklopujú. Potom začne zvlákňovanie a zvláknené vlákno sa môže podrobiť manipulácii a tlačiť otvorom na dne bunky. Akonáhle je bunka viazaná, vstup 139, 140 sa môže uzavrieť, bunka sa môže znovu naplniť a operácia môže potom pokračovať automaticky.
Pokiaľ je to potrebné, môže sa do zvlákňovacieho kúpeľa pri zahájení operácie použiť obyčajná voda. Táto voda má menší sklon ku peneniu ako zmesi vody a aminoxidu a to uľahčuje uvedenie bunky do chodu. Usporiadanie vstupov 139, 140 tiež umožňuje ľahký prístup dovnútra do zvlákňovacieho kúpela ku okraju sacej trysky. To umožňuje rast kryštálov v malom množstve, čo sa ukazuje v bunke, ktorá v priebehu operácie musela byť odstavená. Predpokladá sa, že tento rast kryštálov je v dôsledku slabého odparovania aminoxidu.
Je potrebné vziať do úvahy, že sa môže zoradiť veľký počet buniek do vzájomného usporiadania bok po boku ει dno každej bunky môže byť ľahko pripojené na operátor. Pokiaľ naproti tomu vlákna vystupujú horným koncom zvlákňovacieho kúpeľa, viazanie systému je oveľa komplikovanejšie a zahŕňa operátor, pokúšajúci sa pracovať pod povrchom zvlákňovacieho kúpela, na zachytenie vlákien v kábli zo spodnej časti povrchu zvlákňovacieho kúpela. Okrem toho, keď sa umiestni veľký počet buniek vo vzájomnom usporiadaní bok po boku, nastávajú problémy s prístupom do hornej časti buniek, zvlášť pokiaľ vzduchová medzera je veľmi malá a bunky sú úzke. Môže byt zrejmé, že pri použití nižšieho výstupu, bunky môžu byť úzke a trochu širšie ako je klin z kábla prechádzajúceho zvlákňovacím kúpeľom.

Claims (46)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob výroby celulózových filamentov z roztoku celulózy v organickom rozpúšťadle vyznačujúci sa tým, že zahŕňa stupne vytláčania roztoku tryskou (60), opatrenou väčším počtom otvorov, za vzniku väčšieho počtu prameňov, pričom pramene (125) prechádzajú naprieč plynovou medzerou do zvlákňovacieho kúpeľa (101, 115) obsahujúceho vodu, za vzniku filamentov a poskytujú tok plynu s núteným pohybom cez medzeru paralelne ku hornému povrchu (116) vody vo zvlákňovacom kúpeli (101, 115).
  2. 2.Spôsob podľa nároku 1 vyznačujúci sa tým, že plyn sa nasáva priečne ku medzere.
  3. 3. Spôsob podľa nároku 1 alebo 2 vyznačujúci sa t ý m, že tryská (60) má od 500 do 100 000 otvorov, s výhodou od 1 000 do 15 000 otvorov a ešte výhodnejšie od 2 000 do 10 000 otvorov.
  4. 4. Spôsob podľa nároku 1, 2 alebo 3 vyznačujúci sa t ý m, že roztok celulózy sa udržuje pri teplote v rozsahu od 100 do 125 °C.
  5. 5.Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až 4 vyznačujúci sa tým, že plyn sa nasáva alebo dúcha priečne ku vzduchovej medzere.
  6. 6. Spôsob podľa nároku 1, 2, 3, 4 alebo 5 vyznačujúci sa tým, že plynom je vzduch.
  7. 7. Spôsob podlá nároku 6 vyznačujúci sa tým, že vzduch má teplotu rosného bodu 10 °C alebo menej.
  8. 8. Spôsob podľa nároku 6 alebo 7 vyznačujúci sa t ý m, že vzduch má teplotu od 0 do 50 °C.
  9. 9.Spôsob podľa niektorého z nárokov l až 8 vyznačujúci sa tým, že vzduchová medzera má výšku medzi 0.5 a
    25 cm.
  10. 10. Zvlákňovacia bunka pre koaguláciu filamentov, vzniknutých z roztoku celulózy v organickom rozpúšťadle vyznačujúca sa tým, že bunka zahŕňa zvlákňovací kúpeľ (101,115) pre vylúhovanie rozpúšťadla z filamentov (34) a medzeru nad zvlákňovacím kúpeľom (101,115), pričom medzera je vymedzená pri nižšej strane povrchom zvlákňovacieho kúpeľa (101,115) a pri hornej strane zvlákňovacou tryskou (60), z ktorej vystupujú filamenty (34) a má prostriedok na poskytnutie toku plynu naprieč medzerou.
  11. 11. Zvlákňovacia bunka podľa nároku 10 vyznačuj ú ca sa tým, že prostriedok výhodne zahŕňa saciu trysku (122, 148), ktorá má vstup na jednej strane medzery.
  12. 12. Zvlákňovacia bunka podľa nároku 11 vyznačuj ú ca sa tým, že dúchacia tryská (121) je umiestnená tak, že má výstup na opačnej strane medzery vzhľadom ku vstupu do sacej trysky (122, 148).
  13. 13. Zvlákňovacia bunka podľa nároku 12 vyznačujúca sa t ý m, že sacia tryská (122, 148) má väčšiu plochu prierezu na svojom vstupe ako má dúchacia tryská (121) na svojom výstupe.
  14. 14. Zvlákňovacia bunka podľa niektorého z nárokov 10 až
    13 vyznačujúca sa tým, že zarážky (108, 109, 110, 111, 112) sú umiestnené vo zvlákňovacom kúpeli na zamedzenie toku z prúdenia kvapaliny do zvlákňovacieho kúpeľa a na utíšenie povrchu kvapaliny.
  15. 15. Zvlákňovacia bunka podľa niektorého z nárokov 10 až
    14 vyznačujúca sa tým, že má otvor (108) na nižšom konci zvlákňovacieho kúpeľa, ktorým vychádzajú koagulované filamenty vo forme kábla (130) a ochranný povlak (131) z flexi21 bilného pružného materiálu, ktorý má hrdlo, ktoré je za nekontrolovaných podmienok trochu menši v ploche prierezu ako kábel (130), pričom ochranný povlak je zabezpečený uzavretím na svojom hornom konci okolo otvoru (103)v nižšom konci zvlákňovacieho kúpela (101,115) a kábel pri použití prechádza hrdlom a tým sa roztiahne plocha prierezu hrdla.
  16. 16. Zvlákňovacia bunka podlá niektorého z nárokov 10 až 15 vyznačujúca sa tým, že bunka (101,115) je obdĺžnikového tvaru, s dúchacou tryskou (122, 148) na jednej z dlhších strán.
  17. 17. Zvlákňovacia bunka podlá nároku 16 vyznačuj ú c a sa t ý m, že vstupné dvere (139,140) sú najmenej v jednej kratšej strane bunky.
  18. 18. Zvlákňovacia bunka podlá niektorého z nárokov 10 až 17 vyznačujúca sa tým, že horný okraj (150) bunky na sacej strane (148) pôsobí ako prepad na definovanie hladiny kvapaliny v bunke.
  19. 19. Zvlákňovacia bunka podlá nároku 18 vyznačuj úca sa t ý m, že odtokové vedenie (153) je na vonkajšej strane steny, ktorá je opatrená prepadom.
  20. 20. Zvlákňovacia bunka podlá nároku 19 vyznačujúca sa tým, že odtokové vedenie (153) zahŕňa nádržku (149, 151) pre kvapalinu na zabránenie, aby bol vzduch nasávaný do odtokového vedenia.
  21. 21. Zvlákňovacia bunka podlá niektorého z nárokov 10 až 20 vyznačujúca sa tým, že tepelno izolačná vrstva (40) je umiestnená pod bočnou stenou zvlákňovacej trysky (60) prinajmenšom na dúchacej strane.
  22. 22. Spôsob výroby celulózových filamentov z roztoku celulózy v organickom rozpúšťadle vyznačujúci sa tým, že roztok sa vytláča tryskou (60), ktorá má väčší počet otvorov umožňujúcich vznik väčšieho počtu filamentov (34), pričom filamenty sa vedú zvlákňovacím kúpeľom (101, 115) obsahujúcim vodu na vylúhovanie rozpúšťadla z filamentov a kábel filamentov (130) sa vedie otvorom na nižšom konci zvlákňovacieho kúpeľa (101, 115), pričom otvor (103) je opatrený pružným okrajom na pružný styk s káblom.
  23. 23.Spôsob,podľa nároku 22 vyznačujúci sa tým, že otvor (103) je opatrený pružným ochranným povlakom (131) na poskytnutie pružného okraja ku styku s káblom.
  24. 24.Spôsob podľa nároku 23vyznačujúci sa tým, že ochranný povlak (131) má hrdlo, ktoré je na svojom nižšom konci o niečo menšieho priemeru ako kábel (130).
  25. 25.Spôsob podľa nároku 22, 23 alebo 24 vyznačuj úci sa t ý m, že filamenty (34) sa vedú medzerou medzi tryskou (60) a zvlákňovacím kúpeľom (101, 115) a poskytujú tok plynu s núteným pohybom medzerou paralelne ku hornému povrchu kvapaliny vo zvlákňovacom kúpeli (101, 115).
  26. 26. Zvlákňovacia bunka pre koaguláciu celulózových filamentov vzniknutých z roztoku celulózy v organickom rozpúšťadle vyznačujúca sa tým, že bunka obsahuje zvlákňovací kúpeľ (101, 115) pre vylúhovanie rozpúšťadla z kábla (130) filamentov, pričom nižší koniec zvlákňovacieho kúpeľa (101, 115) je opatrený otvorom (103), ktorým môže prechádzať kábel (130) a otvor (103) je opatrený pružným okrajom na pružný styk s káblom (130).
  27. 27. Zvlákňovacia bunka podľa nároku 26 vyznačuj úca sa t ý m, že pružný okraj je opatrený pružným ochranným povlakom (131).
  28. 28. Zvlákňovacia bunka podľa nároku 27 vyznačujúca sa t ý m, že pružný ochranný povlak (131) je zabezpečený uzatvorením na svojom hornom konci okolo otvoru (103) a má otvor na svojom nižšom konci s priemerom o niečo menším ako má kábel filamentov (130).
  29. 29. Zvlákňovacia bunka podlá nároku 26, 27 alebo 28 vyznačujúca sa tým, že medzera je umiestnená nad zvlákňovacím kúpelom (101, 115) a je vymedzená horným povrchom zvlákňovacieho kúpela a nižším povrchom trysky (60), ktorou sa tvoria filamenty.
  30. 30. Zvlákňovacia bunka podlá nároku 29 vyznačuj ú c a sa tým, že prostriedky (121, 122) sú inštalované na poskytnutie toku plynu s núteným pohybom medzerou paralelne ku hornému povrchu zvlákňovacieho kúpela (101, 115).
  31. 31. Spôsob výroby celulózových filamentov z roztoku celulózy v organickom rozpúšťadle vyznačujúci sa tým, že roztok sa vytláča tryskou (60), ktorá má väčší počet otvorov umožňujúcich vznik väčšieho počtu filamentov (34), pričom filamenty sa vedú ako kábel (130) zvlákňovacím kúpelom (101, 115) obsahujúcim vodu na vylúhovanie rozpúšťadla z filamentov a zarážky (108, 109, 110, 111, 112) sú umiestnené vo zvlákňovacom kúpeli na zníženie turbulencie.
  32. 32. Spôsob podlá nároku 31 vyznačujúci sa tým, že plocha prierezu kábla (130) sa znižuje, ako sa dopravuje ku výstupu zo zvlákňovacieho kúpela (101, 115).
  33. 33.Spôsob podlá nároku 31 alebo 32 vyznačujúci sa t ý m, že zarážky (108, 109, 110, 111, 112) sú porézne.
  34. 34.Spôsob podlá nároku 31, 32 alebo 33 vyznačujúci sa t ý m, že zarážky (108, 109, 110, 111, 112) sú umiestnené vo väčšom počte úrovní vo zvlákňovacom kúpeli (101, 115).
  35. 35. Spôsob podlá niektorého z nárokov 31až34vyznačujúci sa tým, že filamenty (34) sa vedú medzerou medzi tryskou (60) a zvlákňovacím kúpelom (101, 115) a tok plynu s núteným pohybom je zaistený medzerou paralelne ku hornému povrchu kvapaliny vo zvlákňovacom kúpeli.
  36. 36. Zvlákňovacia bunka pre koaguláciu celulózových filamentov vzniknutých z roztoku celulózy v organickom rozpúšťadle vyznačujúca sa tým, že bunka zahŕňa zvlákňovací kúpel (101, 115) na vylúhovanie rozpúšťadla z kábla (130) filamentov ako sa vedú zvlákňovacím kúpelom (101, 115), pričom zvlákňovací kúpel je opatrený zarážkami (108, 109, 110, 111,
    112) na zníženie turbulencie.
  37. 37. Zvlákňovacia bunka podlá nároku 36 vyznačuj úc a sa t ý m, že zarážky (108, 109, 110, 111, 112) sú porézne.
  38. 38. Zvlákňovacia bunka podlá nároku 36 alebo 37 v y z n a čujúca sa tým, že zarážkami (108, 109, 110, 111,
    112) sú perforované dosky.
  39. 39. Zvlákňovacia bunka podlá nároku 36, 37 alebo 38 vyznačujúca sa tým, že zarážky (108, 109, 110, ť
    111, 112) sú umiestnené vo väčšom počte úrovní vo zvlákňovacom kúpeli (101, 115).
  40. 40. Zvlákňovacia bunka podlá niektorého z nárokov 36 až 39 vyznačujúca sa tým, že zarážky (108, 109, 110, 111, 112) sú umiestnené v hornej oblasti zvlákňovacieho kúpela (101, 115).
  41. 41. Zvlákňovacia bunka podlá niektorého z nárokov 36 až 40 vyznačujúca sa tým, že zarážky (108, 109, 110, 111, 112) sú tvarované tak, že sú uzatvorené ku pohybujúcemu sa povrchu kábla alebo káblov (130) z filamentov, prechádzajúcemu alebo prechádzajúcimi zvlákňovacím kúpelom (101, 115).
  42. 42. Zvlákňovacia bunka podlá niektorého z nárokov 36 až 41 vyznačujúca sa tým, že medzera je umiestnená nad zvlákňovacím kúpelom (101, 115) a je vymedzená medzi horným povrchom zvlákňovacieho kúpela a nižším povrchom trysky (60), ktorou sa tvoria filamenty (34).
  43. 43.Zvlákňovacia bunka podlá nároku 42 vyznačuj ú c a sa tým, že prostriedky (121, 122) sú inštalované na poskytnutie toku plynu s núteným pohybom medzerou paralelne ku hornému povrchu zvlákňovacieho kúpela (101, 115).
  44. 44.Spôsob výroby celulózových filamentov z roztoku celulózy v organickom rozpúšťadle vyznačujúci sa tým, že sa uskutočňuje v podstate ako je tu vyššie popísané a ako je znázornené na pripojených výkresoch.
  45. 45. Zvlákňovacia bunka pre koaguláciu filamentov vzniknutých z roztoku celulózy v organickom rozpúšťadle vyznačujúca sa tým, že je uskutočnená v podstate tak, ako je tu vyššie popísané a ako je znázornené na pripojených výkresoch.
  46. 46. Celulózové filamenty, ktoré sú vyrobené spôsobom alebo na zariadení, chránenom v niektorom z nárokov 1 až 45.
SK1492-95A 1993-05-24 1994-05-20 Spinning cell SK149295A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US6652293A 1993-05-24 1993-05-24
PCT/GB1994/001107 WO1994028218A1 (en) 1993-05-24 1994-05-20 Spinning cell

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK149295A3 true SK149295A3 (en) 1996-06-05

Family

ID=22070052

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1492-95A SK149295A3 (en) 1993-05-24 1994-05-20 Spinning cell

Country Status (25)

Country Link
US (3) US5639484A (sk)
EP (1) EP0700463B1 (sk)
JP (1) JP3399955B2 (sk)
KR (1) KR100301787B1 (sk)
CN (1) CN1039043C (sk)
AT (2) AT903U1 (sk)
AU (1) AU688324B2 (sk)
BR (1) BR9406541A (sk)
CA (1) CA2163260C (sk)
CZ (1) CZ311495A3 (sk)
DE (2) DE69422711T2 (sk)
ES (1) ES2141233T3 (sk)
FI (1) FI955652A (sk)
HU (1) HU216953B (sk)
MY (1) MY115308A (sk)
NO (1) NO309615B1 (sk)
PL (1) PL311719A1 (sk)
PT (1) PT700463E (sk)
RU (1) RU2129622C1 (sk)
SG (1) SG49294A1 (sk)
SK (1) SK149295A3 (sk)
TR (1) TR28441A (sk)
TW (1) TW257799B (sk)
WO (1) WO1994028218A1 (sk)
ZA (1) ZA943387B (sk)

Families Citing this family (54)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT399729B (de) * 1993-07-01 1995-07-25 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung cellulosischer fasern sowie vorrichtung zur durchführung des verfahrens und deren verwendung
EP0795052B2 (de) * 1994-12-02 2006-04-26 Akzo Nobel N.V. Verfahren zur herstellung cellulosischer formkörper und ein garn aus cellulosischen filamenten
US5984655A (en) * 1994-12-22 1999-11-16 Lenzing Aktiengesellschaft Spinning process and apparatus
ATA239194A (de) * 1994-12-22 1996-02-15 Chemiefaser Lenzing Ag Vorrichtung zur durchführung eines trocken-/nassspinnverfahrens
GB9500387D0 (en) * 1995-01-10 1995-03-01 Courtaulds Fibres Ltd Manufacture of extruded articles
GB9607456D0 (en) * 1996-04-10 1996-06-12 Courtaulds Fibres Holdings Ltd Spinning of filaments
US6235392B1 (en) 1996-08-23 2001-05-22 Weyerhaeuser Company Lyocell fibers and process for their preparation
US6221487B1 (en) 1996-08-23 2001-04-24 The Weyerhauser Company Lyocell fibers having enhanced CV properties
US6331354B1 (en) 1996-08-23 2001-12-18 Weyerhaeuser Company Alkaline pulp having low average degree of polymerization values and method of producing the same
US6306334B1 (en) 1996-08-23 2001-10-23 The Weyerhaeuser Company Process for melt blowing continuous lyocell fibers
US6210801B1 (en) 1996-08-23 2001-04-03 Weyerhaeuser Company Lyocell fibers, and compositions for making same
US6471727B2 (en) 1996-08-23 2002-10-29 Weyerhaeuser Company Lyocell fibers, and compositions for making the same
GB9622444D0 (en) * 1996-10-29 1997-01-08 Courtaulds Fibres Holdings Ltd Spinnerette
GB9625634D0 (en) * 1996-12-10 1997-01-29 Courtaulds Fibres Holdings Ltd Method of manufacture of nonwoven fabric
AT405531B (de) 1997-06-17 1999-09-27 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung cellulosischer fasern
US6773648B2 (en) 1998-11-03 2004-08-10 Weyerhaeuser Company Meltblown process with mechanical attenuation
DE19915762A1 (de) * 1999-04-08 2000-10-12 Lurgi Zimmer Ag Kühlsystem für Filamentbündel
DE19954152C2 (de) * 1999-11-10 2001-08-09 Thueringisches Inst Textil Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Cellulosefasern und Cellulosefilamentgarnen
DE10007794A1 (de) * 2000-02-21 2001-06-28 Zimmer Ag Polymerzusammensetzung und daraus hergestellter Formkörper
US6500215B1 (en) 2000-07-11 2002-12-31 Sybron Chemicals, Inc. Utility of selected amine oxides in textile technology
DE10037922A1 (de) * 2000-08-03 2002-02-28 Zimmer Ag Verfahren und Vorrichtung zum Extrudieren eines Endlosformkörpers
DE10043297B4 (de) * 2000-09-02 2005-12-08 Thüringisches Institut für Textil- und Kunststoff-Forschung e.V. Verfahren zur Herstellung von Cellulosefasern und Cellulosefilamentgarnen
DE10200406A1 (de) * 2002-01-08 2003-07-24 Zimmer Ag Spinnvorrichtung und -verfahren mit turbulenter Kühlbeblasung
DE10200405A1 (de) * 2002-01-08 2002-08-01 Zimmer Ag Spinnvorrichtung und -verfahren mit Kühlbeblasung
DE10204381A1 (de) * 2002-01-28 2003-08-07 Zimmer Ag Ergonomische Spinnanlage
DE10206089A1 (de) 2002-02-13 2002-08-14 Zimmer Ag Bersteinsatz
DE10213007A1 (de) * 2002-03-22 2003-10-09 Zimmer Ag Verfahren und Vorrichtung zur Regelung des Raumklimas bei einem Spinnprozess
DE10223268B4 (de) * 2002-05-24 2006-06-01 Zimmer Ag Benetzungseinrichtung und Spinnanlage mit Benetzungseinrichtung
DE10314878A1 (de) * 2003-04-01 2004-10-28 Zimmer Ag Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung nachverstreckter Cellulose-Spinnfäden
AT413545B (de) * 2003-07-14 2006-03-15 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung cellulosischer formkörper
DE102004024030A1 (de) * 2004-05-13 2005-12-08 Zimmer Ag Lyocell-Verfahren mit polymerisationsgradabhängiger Einstellung der Verarbeitungsdauer
DE102004024029A1 (de) * 2004-05-13 2005-12-08 Zimmer Ag Lyocell-Verfahren und -Vorrichtung mit Steuerung des Metallionen-Gehalts
DE102004024065A1 (de) * 2004-05-13 2005-12-08 Zimmer Ag Verfahren zum Herstellen von Endlosformkörpern und Spinnkopf
DE102004024028B4 (de) * 2004-05-13 2010-04-08 Lenzing Ag Lyocell-Verfahren und -Vorrichtung mit Presswasserrückführung
JP2008513620A (ja) * 2004-09-17 2008-05-01 ビルラ・リサーチ・インステイチユート・フオー・アプライド・サイエンシ−ズ 不織セルロース系構造物の調製方法およびこれらから調製される不織セルロース系構造物
KR100966111B1 (ko) * 2005-03-15 2010-06-28 주식회사 효성 셀룰로오스 멀티 필라멘트의 제조방법
DE102005040000B4 (de) * 2005-08-23 2010-04-01 Lenzing Ag Mehrfachspinndüsenanordnung und Verfahren mit Absaugung und Beblasung
KR101175336B1 (ko) 2007-09-07 2012-08-20 코오롱인더스트리 주식회사 라이오셀 필라멘트 섬유의 제조방법, 라이오셀 필라멘트섬유, 및 타이어 코오드
JP5452243B2 (ja) * 2010-01-19 2014-03-26 Tmtマシナリー株式会社 溶融紡糸装置の紡糸パック
CN102477591B (zh) * 2010-11-19 2013-12-11 中国纺织科学研究院 一种纤维素纤维、其制造方法及设备
EP2565303A1 (de) 2011-09-02 2013-03-06 Aurotec GmbH Extrusionsverfahren
EP2565304A1 (de) 2011-09-02 2013-03-06 Aurotec GmbH Extrusionsverfahren und -vorrichtung
EP2565504A1 (de) * 2011-09-02 2013-03-06 Aurotec GmbH Verbindungsstück einer Transportleitung
EP2719801A1 (de) 2012-10-10 2014-04-16 Aurotec GmbH Spinnbad und Verfahren zur Verfestigung eines Formkörpers
EP2743551A1 (de) 2012-12-14 2014-06-18 Aurotec GmbH Absperrorgan mit Spülung
TWI667378B (zh) 2014-01-03 2019-08-01 奧地利商蘭精股份有限公司 纖維素纖維
CN110234802B (zh) * 2017-03-27 2021-11-26 东丽株式会社 纤维的制造方法和碳纤维的制造方法
EP3470557A1 (de) 2017-10-12 2019-04-17 Lenzing Aktiengesellschaft Spinnvorrichtung und verfahren zum anspinnen einer spinnvorrichtung
JP7234634B2 (ja) * 2018-02-27 2023-03-08 東レ株式会社 繊維の製造方法および炭素繊維の製造方法
KR102344856B1 (ko) 2018-03-29 2021-12-28 코오롱인더스트리 주식회사 고강도 원사를 제조하기 위한 방사팩, 이를 포함하는 원사의 제조장치 및 그 제조방법
EP3505659A1 (de) 2018-08-30 2019-07-03 Aurotec GmbH Verfahren und vorrichtung zum filamentspinnen mit umlenkung
GB201820411D0 (en) * 2018-12-14 2019-01-30 Univ Birmingham Electrospinning
EP3674452A1 (en) * 2018-12-28 2020-07-01 Lenzing Aktiengesellschaft Spinneret, method of heating a spinneret and lyocell process
EP3901333A1 (de) 2020-04-22 2021-10-27 Aurotec GmbH Herstellung von filamenten mit kontrollierter gasströmung

Family Cites Families (54)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA756012A (en) * 1967-04-04 Mazzolini Corrado Method and apparatus for the wet-spinning of synthetic polymers
US2179181A (en) * 1936-04-21 1939-11-07 Soc Of Chemical Ind Cellulose solutions and process of making same
DE715504C (de) * 1939-01-07 1941-12-23 Carl Hamel Ag Vorrichtung zum Spinnen von Viscosekunstfaeden
US2284028A (en) * 1939-09-26 1942-05-26 Ubbelohde Leo Dry spinning process
NL61622C (sk) * 1942-10-06
GB807248A (en) * 1957-01-15 1959-01-14 Dow Chemical Co Method for spinning polyolefines
US3002804A (en) * 1958-11-28 1961-10-03 Du Pont Process of melt spinning and stretching filaments by passing them through liquid drag bath
US3118012A (en) * 1959-05-01 1964-01-14 Du Pont Melt spinning process
US3080210A (en) * 1961-12-01 1963-03-05 Monsanto Chemicals Spinning of acrylonitrile polymers
GB957534A (en) * 1962-01-18 1964-05-06 British Nylon Spinners Ltd Improvements in or relating to melt-spinning synthetic polymer filaments
IL21472A (en) * 1963-06-06 1968-02-26 Monsanto Co Wet-spinning of synthetic vinyl polymers
US3221088A (en) * 1964-11-02 1965-11-30 Eastman Kodak Co Process and apparatus for orienting yarn
US3299469A (en) * 1964-11-18 1967-01-24 Du Pont Melt-spinning apparatus
GB1111649A (en) * 1965-07-08 1968-05-01 Fuji Boseki Kabushiki Kaisha Method and apparatus for melt spinning of synthetic filaments
GB1298413A (en) * 1970-08-04 1972-12-06 Ici Ltd Process for melt spinning
DE2113327A1 (de) * 1971-03-19 1972-10-12 Reifenhaeuser Kg Vorrichtung zur Herstellung von schmelzgesponnenen Fasern
US3858386A (en) * 1971-07-06 1975-01-07 Fiber Industries Inc Polyester yarn production
US3969462A (en) * 1971-07-06 1976-07-13 Fiber Industries, Inc. Polyester yarn production
US4038357A (en) * 1972-06-28 1977-07-26 Imperial Chemical Industries Inc. Manufacture of synthetic filaments
US3905381A (en) * 1973-09-07 1975-09-16 Phillips Petroleum Co Filament liquid quenching apparatus
US3996321A (en) * 1974-11-26 1976-12-07 E. I. Du Pont De Nemours And Company Level control of dry-jet wet spinning process
US3932576A (en) * 1974-12-23 1976-01-13 Concorde Fibers, Inc. Apparatus for and method of melt spinning
GB1566581A (en) * 1975-12-29 1980-05-08 Nippon Zeon Co Hollow fibres and methods of manufacturing such fibres
FR2372251A1 (fr) * 1976-11-26 1978-06-23 Rhone Poulenc Textile Nouveau procede de filage ou mise en forme de solutions de cellulose et articles ainsi obtenus
US4078034A (en) * 1976-12-21 1978-03-07 E. I. Du Pont De Nemours And Company Air gage spinning process
US4070431A (en) * 1976-12-21 1978-01-24 E. I. Du Pont De Nemours And Company Improved yarn extraction process
US4144080A (en) * 1977-07-26 1979-03-13 Akzona Incorporated Process for making amine oxide solution of cellulose
US4416698A (en) * 1977-07-26 1983-11-22 Akzona Incorporated Shaped cellulose article prepared from a solution containing cellulose dissolved in a tertiary amine N-oxide solvent and a process for making the article
ZA785535B (en) * 1977-10-31 1979-09-26 Akzona Inc Process for surface treating cellulose products
US4193962A (en) * 1978-08-11 1980-03-18 Kling-Tecs, Inc. Melt spinning process
US4477951A (en) * 1978-12-15 1984-10-23 Fiber Associates, Inc. Viscose rayon spinning machine
US4261943A (en) * 1979-07-02 1981-04-14 Akzona Incorporated Process for surface treating cellulose products
US4285646A (en) * 1980-05-13 1981-08-25 Fiber Industries, Inc. Apparatus for quenching melt-spun filaments
EP0040482B1 (en) * 1980-05-13 1984-08-08 Celanese Corporation Process and apparatus for melt spinning filaments in which quench gas and finishing liquid are introduced to the filaments through the fibre pack and spinneret
EP0050483B1 (en) * 1980-10-21 1984-01-25 Fiber Industries, Inc. Process of, apparatus for, and filament guide for, producing melt-spun filaments
US4340559A (en) * 1980-10-31 1982-07-20 E. I. Du Pont De Nemours And Company Spinning process
JPS57161113A (en) * 1981-03-31 1982-10-04 Nippon Ester Co Ltd Melt spinning method
US4713290A (en) * 1982-09-30 1987-12-15 Allied Corporation High strength and modulus polyvinyl alcohol fibers and method of their preparation
US4440711A (en) * 1982-09-30 1984-04-03 Allied Corporation Method of preparing high strength and modulus polyvinyl alcohol fibers
DE3406346C2 (de) * 1983-02-25 1986-08-28 Barmag Barmer Maschinenfabrik Ag, 5630 Remscheid Schmelzspinnvorrichtung zur Erzeugung einer Schar von Filamentfäden
EP0118088B1 (en) * 1983-02-28 1986-11-26 Asahi Kasei Kogyo Kabushiki Kaisha Process and apparatus for preparation of polyparaphenylene terephthalamide fibers
DD218121A1 (de) * 1983-10-17 1985-01-30 Chemiefaser Komb Schwarza Wilh Verfahren zur herstellung von formkoerpern aus celluloseloesungen
JPS61119704A (ja) * 1984-11-13 1986-06-06 Mitsui Petrochem Ind Ltd フイラメント集合体の冷却方法
CH673659A5 (sk) * 1987-03-05 1990-03-30 Inventa Ag
US4836507A (en) * 1987-08-10 1989-06-06 E. I. Du Pont De Nemours And Company Aramid staple and pulp prepared by spinning
AT392972B (de) * 1988-08-16 1991-07-25 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung von loesungen von cellulose sowie einrichtung zur durchfuehrung des verfahrens
AT397392B (de) * 1989-11-29 1994-03-25 Chemiefaser Lenzing Ag Spinndüse
DE4004798A1 (de) * 1990-02-16 1991-08-22 Akzo Gmbh Verfahren und vorrichtung zur herstellung von formkoerpern
AT395863B (de) * 1991-01-09 1993-03-25 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung eines cellulosischen formkoerpers
JPH0544104A (ja) * 1991-08-01 1993-02-23 Unitika Ltd 乾・湿式紡糸方法
JPH05117908A (ja) * 1991-10-24 1993-05-14 Sumika Hercules Kk 新規な紡糸装置及び該装置を用いる乾湿式紡糸法
ATA53792A (de) * 1992-03-17 1995-02-15 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung cellulosischer formkörper, vorrichtung zur durchführung des verfahrens sowie verwendung einer spinnvorrichtung
AT399729B (de) * 1993-07-01 1995-07-25 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung cellulosischer fasern sowie vorrichtung zur durchführung des verfahrens und deren verwendung
AT402738B (de) * 1993-07-28 1997-08-25 Chemiefaser Lenzing Ag Spinndüse

Also Published As

Publication number Publication date
DE69422711D1 (de) 2000-02-24
DE69422711T2 (de) 2000-06-08
NO309615B1 (no) 2001-02-26
HU216953B (hu) 1999-10-28
CA2163260C (en) 2004-02-17
PT700463E (pt) 2000-04-28
JP3399955B2 (ja) 2003-04-28
ES2141233T3 (es) 2000-03-16
MY115308A (en) 2003-05-31
EP0700463A1 (en) 1996-03-13
PL311719A1 (en) 1996-03-04
NO954747L (no) 1996-01-11
WO1994028218A1 (en) 1994-12-08
CZ311495A3 (cs) 1998-04-15
AU6728794A (en) 1994-12-20
NO954747D0 (no) 1995-11-23
TW257799B (sk) 1995-09-21
AU688324B2 (en) 1998-03-12
US5951932A (en) 1999-09-14
FI955652A0 (fi) 1995-11-23
EP0700463B1 (en) 2000-01-19
CN1039043C (zh) 1998-07-08
DE9490144U1 (de) 1996-02-15
US5939000A (en) 1999-08-17
RU2129622C1 (ru) 1999-04-27
FI955652A (fi) 1995-11-23
TR28441A (tr) 1996-07-04
SG49294A1 (en) 1998-05-18
US5639484A (en) 1997-06-17
ATE189011T1 (de) 2000-02-15
CA2163260A1 (en) 1994-12-08
ZA943387B (en) 1995-02-17
JPH08510516A (ja) 1996-11-05
HU9503348D0 (en) 1996-01-29
BR9406541A (pt) 1996-01-02
AT903U1 (de) 1996-07-25
KR100301787B1 (ko) 2001-10-22
CN1124509A (zh) 1996-06-12
HUT72900A (en) 1996-06-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK149295A3 (en) Spinning cell
DE10065859B4 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von im Wesentlichen endlosen feinen Fäden
RU2111294C1 (ru) Способ получения целлюлозных тел путем формования и устройство для осуществления способа
EP0251799B1 (en) Method and apparatus for producing thermoplastic synthetic yarn
CZ311795A3 (en) Nozzle assembly
CN101988219A (zh) Lyocell纤维纺丝凝固成型设备
KR100494267B1 (ko) 연속 성형체를 압출하기 위한 방법 및 장치
JP3483070B2 (ja) 湿式紡糸装置
KR100903075B1 (ko) 응고욕
CN107354518A (zh) 用于湿法纺丝非织造布的新型喷丝板
TW202009266A (zh) 以偏斜方式編織纖維絲的編織方法及裝置
KR100760642B1 (ko) 셀룰로오스 섬유 및 셀룰로오스 필라멘트사의 제조를 위한방법 및 장치
US20040051202A1 (en) Method and device for producing continuous moulded bodies
US6270532B1 (en) Element for washing or treating a yarn or similar structure with a fluid
DE1660308A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Schmelzspinnen von synthetischen Faeden
GB750067A (en) Production and treatment of filamentary materials
CA3041370A1 (en) Apparatus and method for making spunbond from continuous filaments
KR0166477B1 (ko) 나이론 66계 섬유의 용융방사방법
WO1998045513A1 (en) Element end process for washing or treating a yarn or similar structure with a fluid
GB922655A (en) A method and an apparatus for spinning film or ribbon-shaped products such as regenerated cellulose films and products manufactured by this method