CZ279146B6 - Useň, jakož i způsob a zařízení k její výrobě - Google Patents

Useň, jakož i způsob a zařízení k její výrobě Download PDF

Info

Publication number
CZ279146B6
CZ279146B6 CS884451A CS445188A CZ279146B6 CZ 279146 B6 CZ279146 B6 CZ 279146B6 CS 884451 A CS884451 A CS 884451A CS 445188 A CS445188 A CS 445188A CZ 279146 B6 CZ279146 B6 CZ 279146B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
leather
layer
base
leveling
protective layer
Prior art date
Application number
CS884451A
Other languages
English (en)
Inventor
Helmuth Schmoock
Original Assignee
Helmuth Schmoock
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Helmuth Schmoock filed Critical Helmuth Schmoock
Publication of CS8804451A2 publication Critical patent/CS8804451A2/cs
Publication of CZ279146B6 publication Critical patent/CZ279146B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B05SPRAYING OR ATOMISING IN GENERAL; APPLYING FLUENT MATERIALS TO SURFACES, IN GENERAL
    • B05DPROCESSES FOR APPLYING FLUENT MATERIALS TO SURFACES, IN GENERAL
    • B05D1/00Processes for applying liquids or other fluent materials
    • B05D1/28Processes for applying liquids or other fluent materials performed by transfer from the surfaces of elements carrying the liquid or other fluent material, e.g. brushes, pads, rollers
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C14SKINS; HIDES; PELTS; LEATHER
    • C14CCHEMICAL TREATMENT OF HIDES, SKINS OR LEATHER, e.g. TANNING, IMPREGNATING, FINISHING; APPARATUS THEREFOR; COMPOSITIONS FOR TANNING
    • C14C11/00Surface finishing of leather

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Treatment And Processing Of Natural Fur Or Leather (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Application Of Or Painting With Fluid Materials (AREA)

Abstract

Useň, která má alespoň na jedné své povrchové ploše nanesenu vrstvu, zakrývající základovou useň, přičemž tato vrstva je vytvořena jako krycí vrstva (1), která vyplňuje nerovnosti (5) základové usně (2) a na své povrchové ploše je upravena podle předem stanovené charakteristicky. Krycí vrstva (1) se může skládat z vyrovnávací vrstvy (3) a ochranné vrstvy (6), přičemž vyrovnávací vrstva (3) je na straně přivrácené k základové usni (2) a ochranná vrstva (6) na straně odvrácené. Způsob výroby je vyznačen tím, že se alespň některé vrstvy nanášejí na nosič a spolu s tímto nosičem pak na základovou useň, načež po spojení všech vrstev se základovou usní se nosič odejme. Zařízení pro výrobu usně je opatřeno nanášecím ústrojím (18), které obsahuje lis (22) a opěru (21), mezi nimiž je uspořádána spára pro průchod nosiče (15) a pro umístění usně. Přítlačná plocha (23) lisu (22), jakož i úložná plocha opěry (21) mohou být opatřeny tvarovým vzorováním (44). ŕ

Description

Oblast techniky
Vynález se týká usně, která má v rozmezí nejméně jedné své povrchové plochy nanesenou vrchní vrstvu, kryjící základovou useň.
Vynález se dále týká způsobu výroby usně, která je v rozmezí alespoň jedné své povrchové plochy opatřena nanesenou vrchní vrstvou, zakrývající základovou useň, přičemž u tohoto způsobu se na základovou useň nanáší krycí vrstva a na povrchovou plochu, odvrácenou od základové usně, se nanáší ochranná vrstva.
Vynález se dále týká zařízení pro výrobu usně, která má v místech nejméně jedné své povrchové plochy nanesenou vrstvu, zakrývající základovou useň.
Dosavadní stav techniky
Z DE-OS 17 85 235 je známé povrstvování usně, které je vytvářeno filmem z plastické hmoty, který se nalepuje na useň prostřednictvím lepidla. Tento film slouží k tomu, aby bylo možné upravit porézní druhy usní a opatřit je různými úpravami. Tyto úpravy se nanášejí jako filmové vrstvy o minimální tloušťce na oddělovací papír. Tento velmi tenký film, například z polyurethanu, se po svém nanesení na oddělovací papír vysušuje v peci, až dojde k jeho vytvrzení. Tímto způsobem se na oddělovacím papíru vytváří kontinuální film, který má konstantní tloušťku o hodnotě 23,5 až 101,6 μ. Tento velmi tenký film se na straně, odvrácené od oddělovacího papíru, opatřuje lepidlem. Na ještě vlhké lepidlo se nalepuje upravovaná useň. Proces lepení se může uskutečnit buď při působení tlaku na spojované části nebo bez jeho působení. Rozhodující je ta skutečnost, že potah lepidla se po přilepení vytvrzuje, a to buď v peci, nebo podle druhu použitého lepidla při teplotě okolí.
Jakmile je lepidlo vytvrzeno, oddělovací papír se z filmu z plastické hmoty sejme. Film z plastické hmoty ulpívá prostřednictvím lepidla jako úprava požadovaného typu, například s určitým vzorkem, s určitým leskem nebo s určitou barvou, na usni. Tímto způsobem se vytváří možnost upravovat i pórovité druhy usni.
Tento způsob však není schopný upravit poškozené usně tak, aby je bylo možné zpracovat jako obvyklé usně. Pokud jsou v povrchu těchto poškozených usni nerovnosti, nelze je popsaným způsobem vyrovnat, takže ani po nanesení filmu z plastické hmoty nelze použít poškozenou useň pro výrobu předmětů.
Z CS-PS 143 440 a 149 041 jsou známé usně a způsoby, u kterých se na používaný povrch usně nanáší tenká úprava za tím účelem, aby se upravil povrch v určitém smyslu. Uvažuje se zde o výrobě lakových usní nebo divokých usní. Ani prostřednictvím těchto způsobů tedy nelze upravit nepoužitelné usně tak, aby je bylo potom možné zhodnotit pro výrobu kožených předmětů. Obdobně jako u uvedeného způsobu podle DE-OS 17 85 235 chybí i u tohoto
-1CZ 279146 B6 známého způsobu nanesení vyrovnávací vrstvy, která by umožnila vyrovnat poškození u pásu usně. Právě nanesení takové vyrovnávací vrstvy však vede k tomu, že je možné obchodně využít původně nepoužitelné druhy usně.
Podstata vynálezu
Vynález si klade za úkol zdokonalit usně s nerovnou povrchovou plochou tak, aby se vytvořila zpracovatelná useň s takovými vlastnostmi, které do značné míry odpovídají přírodním vlastnostem dokonalé usně.
Vytčený úkol se řeší způsobem podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že nerovnosti na povrchové ploše základové usně se vyrovnají nanesením vyrovnávací vrstvy na povrchovou plochu základové usně a na povrchovou plochu vyrovnávací vrstvy, odvrácenou od základové usně, se nanese ochranná vrstva.
Tímto způsobem se vytvoří ze základní usně, která je do značné míry nevhodná pro ekonomické využití, useň, která má vysoké kvality, je vhodná pro většinu zpracování, je k dispozici pro stejné použití jako obvyklá useň a navíc má povrch, který je možno do značné míry vytvářet podle požadavků různý. Tím se umožní zpracovávat na kvalitní usně velké množství až dosud nepoužitelných kůží, čímž se dosáhne vysokého hospodářského zhodnocení. Nerovnosti a díry těchto druhů se vyrovnávají a takto získaná useň zlepší svoje pevnostní vlastnosti tak, že není horší, než druhy usní první kvality. Ani vnější vzhled takto získaných usní nezaostává za vzhledem prvotřídních druhů usní. Přídavná vyrovnávací vrstva umožňuje takové vytvořeni druhů usní, které splňují všechny požadavky, které na ně může mít odborník z hlediska vzhledu, odolnosti a drsnosti.
Nanášení vyrovnávací vrstvy se u způsobu podle vynálezu, uvedeného výše, uskutečňuje tím, že se nerovnosti na povrchové ploše základové usně vyrovnají nanesením vyrovnávací vrstvy na povrchovou plochu základové usně, přičemž na povrchovou plochu vyrovnávací vrstvy, odvrácenou od základové usně, se nanese ochranná vrstva.
Tímto způsobem lze vyrobit vysoce hodnotnou useň, ze které lze zhotovovat vysoce kvalitní kožené výrobky. Způsob lze uskutečňovat velmi jednoduše a je vysoce ekonomický jak z hlediska spotřeby vyrovnávacího materiálu, tak i z hlediska spotřeby energie. Další výhoda spočívá v tom, že jej lze provádět relativně levnými lisy, čímž je tento způsob použitelný i v zemích výroby poškozených druhů usní. Mimoto získá useň po svém opracování typické vlastnosti usní, zejména pružnost a drsnost. Vzhled zpracovaných pásů usní se neliší od obvyklých vysoce kvalitních druhů usní, které nejsou podrobeny uvedenému zpracování.
Účelně se uskutečňuje provádění tohoto způsobu prostřednictvím zařízení v úvodu uvedeného typu, u kterého je nanášecí ústrojí, které spojuje krycí vrstvu se základovou usní, opatřeno nejméně jedním lisem, jehož přítlačná plocha je uspořádána pohyblivě ve směru k vyhřívané opěře, mezi níž a mezi základovou usní, položenou na přítlačnou plochu, je uspořádán substrát krycí vrstvy, určený k přenesení na základovou useň.
-2CZ 279146 B6
Toto nanášecí ústrojí je možné relativně snadno vyrobit a lze jej provozovat s nepatrnými náklady. Takové nanášecí ústrojí lze provozovat zejména i tam, kde se získávají poškozené druhy usní. Ty lze potom prostřednictvím nanášeciho ústrojí způsobem podle vynálezu jednoduše zpracovat, čímž se získávají vysoce kvalitní druhy usní, které jsou relativně levné.
Přehled obrázků na výkresech
Další podrobnosti vynálezu vyplývají z následujícího podrobného popisu a připojených výkresů, na kterých jsou znázorněny výhodné příklady provedení vynálezu.
Na obr. 1 je znázorněn řez základovou usní, opatřenou krycí vrstvou, která se skládá z vyrovnávací vrstvy, první ochranné vrstvy a druhé ochranné vrstvy. Na obr. 2 je znázorněn příčný řez krycí vrstvou, která je uspořádána na nosiči a která je tvořena vyrovnávací vrstvou, první ochrannou vrstvou a druhou ochrannou vrstvou. Na obr. 3 je znázorněn řez usní, jejíž základová useň je opatřena krycí vrstvou, spojenou s nosičem. Na obr. 4 je znázorněn princip zařízení pro vytváření krycí vrstvy na základové usni. Obr. 5 zobrazuje princip zařízení pro vytváření krycí vrstvy na základové usni, přičemž toto zařízení je opatřeno přívodním ústrojím, které je vytvořeno zahřívaným kalandrem.
Příklady provedení vynálezu
Krycí vrstva 1, určená pro nanesení na základovou useň 2, sestává v podstatě z vyrovnávací vrstvy £, která na povrchové ploše 4 základové usně 2 vyplňuje nerovnosti 5, jakož i z ochranné vrstvy 6, která je s vyrovnávací vrstvou £ spojená v místech povrchové plochy 7 vyrovnávací vrstvy £, odvrácené od povrchové plochy 4. základové usně 2.
Vyrovnávací vrstva £ je bezprostředně spojena se základovou usní 2. Tato vyrovnávací vrstva £ se na povrchovou plochu 4_ základové usně 2 nanáší ve formě vyrovnávacího substrátu 9, který může být vytvořen jako vyrovnávací prášek.
Je také možné nanášet vyrovnávací substrát 9 stříkáním, nebo jako roztok. Vyrovnávací substrát £ je vytvořen jako termoplast, například jako natavenina za tepla, který má tepelně aktivovatelné lepivé vlastnosti. Vyrovnávací substrát 9 může být také nanášen jako disperze, jejíž vodný podíl se po nanesení, ale před nalisováním, odpaří.
Ochranná vrstva £ je vytvořena jako jednotná vrstva, přičemž je však také možné vytvořit tuto ochrannou vrstvu £ z dílčích ochranných vrstev 11, 13, uspořádaných nad sebou. Jako dílčí ochranná vrstva 13 se použije vrstva barviv, například polyurethanového laku. Je také možno dílčí ochrannou vrstvu 13 vytvořit z akrylátu, polyamidu nebo acetobutyrátu.
Základová useň je vytvořena jako štipenková useň, je však také možno použít usní vepřových, hovězích, kozích, ovčích, nebo z jiných zvířat a opatřit je krycí vrstvou £. Je také možno použít usní se silně poškozenými lícními plochami.
-3CZ 279146 B6
Ochranná vrstva 6 a vyrovnávací vrstva 3. se nanesou bezprostředně na povrchovou plochu základové usně 2. Je však také možné alespoň ochrannou vrstvu 6 uspořádat v místech nosiče .15 a z tohoto nosiče 15 pak ji přenést na povrchovou plochu 4 základové usně 2, opatřenou vyrovnávací vrstvou 3.. Ochranná vrstva 6. se nosičem 15 /obr. 2/ nanese na vyrovnávací vrstvu 3, spojenou se základovou usní 2. Je však také možné jak ochrannou vrstvu 6, tak i vyrovnávací vrstvu 2 vyrovnávat na nosiči 15 a společně tyto vrstvy nanést na povrchovou plochu 4 základové usně 2. Ochranná vrstva 6 je uspořádána bezprostředně na povrchové ploše 16 nosiče 15, přivrácené k základové usni 2. Je však také možné uspořádat mezi povrchovou plochou 16 nosiče 15 a ochrannou vrstvou 6 dělicí vrstvu 17 /obr. 3/, která umožňuje uvolnění ochranné vrstvy 6 od nosiče 15. Dělicí vrstva 17 může být vytvořena dělicím lakem.
Nosič 15 je vytvořen jako plastická fólie, například z polyesteru, polyvinyletheru nebo polyethylenu. Je však také možno vytvořit nosič 15 z papíru nebo kovu, například z hliníku. Nosič 15 může být rovněž vytvořen kombinací plastického materiálu a kovu.
Ochranná vrstva 6 je vytvořena barevná, je však rovněž možné ochrannou vrstvu 6 vytvořit bezbarvou, transparentní nebo pigmentovanou. Mimoto je také možno upravit ochrannou vrstvu 6. tak, aby se zlepšil omak kůže.
Nosič 15 je v místech své povrchové plochy 16 vytvořen v podstatě rovinný. Je však také možné opatřit nosič 15 dezénem, který napodobuje strukturu povrchové plochy požadované kůže. K tomu se například může použít strukturovaného papíru, opatřeného dělicí vrstvou, například silikonovou vrstvou.
Zařízení pro nanášení krycí vrstvy 1 na základovou useň 2. sestává v podstatě z nanášecího ústrojí 18 /obr. 4/, které má směrem k opěře 21 pohyblivou přítlačnou plochu 23.· Opěra 21 má v místech, přivrácených k základové usni 2, úložnou plochu 43, kterou se na základovou useň 2 ukládá substrát 20 krycí vrstvy
1. Nanášecí ústrojí 18 je vytvořeno jako lis 22, který má přítlačnou plochu 23., přestavitelnou v podstatě kolmo ke směru základové usně 2. U opěr 21 je uspořádáno vyhřívací ústrojí 24, které vyhřívá operu 21.
Na nosič 15 se nejdříve nanese ochranná vrstva 6. a potom vyrovnávací vrstva 2· Je však také možné opatřit nosič 15 nejdříve dělicí vrstvou 17, nebo naopak jen ochrannou vrstvou 6.
Potom se nosič 15 vede do oblasti základové usně 2, kde se lisem 22 přitlačí základová useň 2. na nosič 15, uložený na opěře 21, a přitom se vyrovnávací vrstva 2 a ochranná vrstva 6 spojí se základovou usní 2. Opěra 21 lisu 22 je vyhřívána a přispívá ke spojování vyrovnávací vrstvy 3. s povrchovou plochou 4 základové usně 2. Opěra 21 se v závislosti na době přitlačení vyhřívá na teplotu 120 až 140 “C. Je však také možné použít i jiné teploty, přizpůsobené materiálu vyrovnávací vrstvy 3. Přítlak má hodnotu v rozmezí 20 až 50 kp/cm2. Je však také možné v závislosti na druhu základové usně 2 a materiálu vyrovnávací vrstvy 3. použít jiných přítlaků. Stlačení probíhá po dobu 3 až 8 sekund. V závi
-4CZ 279146 B6 slosti na použitém materiálu je však také možné použít i jiných dob stlačení.
Při vytváření vyrovnávací vrstvy £ musí být brán zřetel jak na dané vlastnosti usně, tak i na požadované vlastnosti konečného výrobku. Při nanášení vyrovnávací vrstvy £ na hladkou useň s malými poškozeními se obvykle použije s výhodou množství 20 až 25 g/cm2. U silně zjizvené usně, která má obvyklá poškození, se s výhodou nanáší množství 25 až 40 g/cm2. Pro zjemnění vepřových usní se rovněž používá množství 25 až 40 g/cm2. Na rozdíl od toho normální štípenková useň se silným poškozením vyžaduje množství 40 až 50 g/cm2, aby se dosáhlo rovinné povrchové plochy.
Aby se tato vyrovnávací vrstva £ pevně spojila se základovou usní 2, působí se tlakem a teplotou na vyrovnávací substrát 9. Přitom se s výhodou volí teplota 130 °C, při které se po dobu 3 s působí na vyrovnávací vrstvu £, přitlačovanou k základové usni 2. Je také možno zvolit teplotu 125 °C, při které se působí po dobu 4 až 5 s na základovou useň 2. Je také možno při teplotě 120 °C působit na vyrovnávací vrstvu £ po dobu 8 s. Přitom se účelně použije tlaku minimálně 20 kp/m2.
Při přenášení vyrovnávací vrstvy £ a ochranné vrstvy 6. z nosiče 15 na upravovanou základovou useň 2 se s výhodou nosič 15 na své povrchové ploše, přivrácené při lisování k základové usni 2, opatří dělicí vrstvou, například silikonovou. S výhodou lze použít dělicího laku, který zlepšuje odolnost a omak. Na tuto silikonovou vrstvu se potom nanese ochranná vrstva 6,. Mimoto může být mezi dělicí vrstvou 17 a ochrannou vrstvou 6 upravena ještě další jedno- nebo vícebarevná vrstva. Pro nanášení ochranné vrstvy 6 se podle konzistence ochranného materiálu použijí různé způsoby nanášení. Ochranná vrstva 6 se může například naválcovat nebo natřít. Mimoto je možné použít i jiné způsoby nanášení.
Potom se na ochrannou vrstvu 6 nanese vyrovnávací vrstva £. Také přitom je možné použít různých způsobů nanášení, například natření, naválcování nebo vytlačování. Pokud se například vyrovnávací vrstva £ nanese jako disperze na ochrannou vrstvu 6, například prostřednictvím odpaření vodního podílu, pak se disperze s výhodou natírá. Aby bylo možno pevnou vyrovnávací hmotu v horké fázi nanést na ochrannou vrstvu 6 pro vytvořeni vyrovnávací vrstvy £, může se substrát, tvořící tuto vyrovnávací vrstvu £, nanést na ochrannou vrstvu 6 prostřednictvím ohřívané trysky se širokou štěrbinou. Je také možné pro nanesení vyrovnávací vrstvy £ její substrát 9 na ochrannou vrstvu 6 naválcovat nebo natřít.
Podle požadované struktury povrchové plochy výsledného výrobku je možné pro nalisování prostřednictvím nosiče 15, opatřeného příslušnými vrstvami, použít přítlačné plochy, přenášející přítlak na nosič 15, přičemž tato přítlačná plocha je vytvořena podle požadované struktury povrchové plochy konečného výrobku. Tak například přítlačná plocha 23 lisu 22 může mít hlad-; kou povrchovou plochu, pokud má mít konečný výrobek rovněž hladkou povrchovou plochu. Taková hladká povrchová plocha může být například použita pro výrobu lakované kůže. Pokud však má mít výsledný výrobek rýhovanou povrchovou plochu, použije se u lisu 22 rýhovaná lícní deska 40, prostřednictvím které se rýhy přená
-5CZ 279146 B6 šejí na vyrovnávací vrstvu £. Podle rýhování nebo zdrsnění se potom při přitlačení nosiče 15 přenese toto vzorování na vyrovnávací vrstvu 3, jakmile se vyrovnávací vrstva 2 spojí se základovou usní 2. Při hlubokém zdrsnění, u kterého dochází k velkým výškovým rozdílům, jako například u pštrosí nebo u krokodýli usně, se účelně použije dvou lisovacích pochodů, z nichž první slouží k nalisování vyrovnávací vrstvy 2 na základovou useň 2, zatímco při druhém lisování se po odstranění nosiče 15 vytvoří rýhování. Mimoto může být toto rýhování vytvořeno příslušně tvarovaným nosičem £5, například prostřednictvím nosného papíru, opatřeného příslušným vzorkem, jehož povrchová plocha, přivrácená k ochranné vrstvě 6, je opatřena silikonovou vrstvou. K tomu účelu může mít nosič 15 hladkou nebo matovou povrchovou plochu, a to podle toho, zda se má vyrobit hladká nebo matová kůže.
U nosiče 15, na kterém je uspořádána jen ochranná vrstva 6, se teplotou opery 21 aktivuje lepicí schopnost vyrovnávací vrstvy 3, umístěné na základové usni 2, a přitom se tato vyrovnávací vrstva £ se základovou usni 2 spojí. Touto aktivací se vyrovnávací vrstva 2 nejprve přivede do těstovitého stavu a potom se rozptýlí při tlaku 40 až 80 kp/m2. Těstovitá vyrovnávací vrstva 2 vniká do povrchové plochy základové usně 2 a vyrovnává zjizvení a nerovnosti základové usně 2. Mimoto vyrovnává těstovitá vyrovnávací vrstva 3. v povrchové ploše 4 základové usně 2 různá chybná místa. V těstovitém stavu vyrovnávací vrstvy 3 se mimoto vytváří povrchová plocha 7 této vyrovnávací vrstvy 3_, případně povrchová plocha 33 /obr. 5/ krycí vrstvy 1 prostřednictvím rýhované lícní desky 40., která přenáší tlak na krycí vrstvu 1. Povrchová plocha 16 nosiče 15 může být také vytvarována podle požadované povrchové plochy 33 krycí vrstvy. Nerovnosti 5 na povrchové ploše 4 základové usně 2 se vyplňují hmotou vyrovnávací vrstvy 3_, která vyplní nerovnosti 5 a navíc umožňuje vytvarování povrchové plochy 7 vyrovnávací vrstvy 2· Přitom se plocha vyrovnávací vrstvy 3_ volí tak, aby nezávisle na velikosti nerovností 5 se v každém případě dosáhlo požadované povrchové plochy 33 krycí vrstvy 1. Po dostatečném spojení základové usně 2. s vyrovnávací vrstvou 2 a s ochrannou vrstvou 6. se nosič 15 odtáhne od ochranné vrstvy 6 a povrchová plocha ochranné vrstvy 6, odvrácená od vyrovnávací vrstvy 3, je pak dobře viditelná. Je také možné spojit vyrovnávací vrstvu 3. s ochrannou vrstvou 6 bez použití nosiče 15 a nanést ji na základovou useň 2 jako kombinovanou vrstvu.
Je také možné nanášet vrstvy na základovou useň 2, namísto lisem 22, kalandrem 34,.· K tomuto účelu je naproti přítlačnému válci 36 uspořádán kalandr 34., opatřený vyhřívacím ústrojím 24. Mezi přítlačným válcem 36 a kalandrem 34 je vytvořena spára 31, jejíž výška odpovídá tloušťce základové usně 2. Spárou 31 prochází nosič 15, který je opatřen krycí vrstvou 1, přičemž na povrchové ploše 33 krycí vrstvy 1 je uložena základová useň 2, určená k vrstvení. Prostřednictvím nosiče 15, dopravovaného ve směru 32, se také základová useň 2, dopravovaná na nosiči 15, posouvá spárou 31 mezi kalandrem 34 a přítlačným válcem 36. Počet kalandrů 34 a přítlačných válců 36 je stanoven tak, aby základová useň 2 procházela spárou 31 tak dlouho, až je vyrovnávací vrstva 3. při zahřívání vyhřívacím ústrojím 24 změklá do té míry, že se může spojit s povrchovou plochou £ základové usně 2. Aby se zaručil bezporuchový průchod a odvíjení základové usně 2 v místech přítlačného válce 36, je přítlačný válec 36 na svém obvodu opat
-6CZ 279146 B6 řen povrchovou plochou 35, která zabraňuje ulpění základové usně 2, pokud základová useň 2 prochází spárou 31.
Po průchodu základové usně 2 spárou 31 je základová useň 2 na své dolní straně, přivrácené ke kalandru 34 , opatřena krycí vrstvou 1. Potom lze hotově upravenou základovou useň 2 odebrat z nosiče 15 a uložit ji do stohu 30.
Příklad 1
Vepřová useň se na jedné straně obrousí brusným papírem se zrnitosti 170. Potom se na pomocnou papírovou plochu nanese černě pigmentovaný plastický lak, který má být jako krycí vrstva nebo ochranná vrstva přenesen na vepřovou useň. Potom se na ochrannou vrstvu nanese za horka aktivované pojidlo v množství 30 g/cm2 za účelem vyrovnání povrchové plochy. Toto pojidlo může být tvořeno polyamidem, například s obchodní značkou Eurolan firmy Schering. Takto navrstvený papír se přiloží lepicí vrstvou na obroušenou plochu vepřové usně a při tlaku 40 kp/m2 a teplotě 130 °C se přitlačuje po dobu 3 s. Pak se papír jako nosný materiál odebere z ochranné vrstvy.
Příklad 2
Na plastickou fólii, například polyesterovou fólii, tvořící nosný materiál, se nanese dělicí lak, například s obchodní značkou C.A.B. firmy Eastman. Na tento dělicí lak se jako ochranná vrstva nanese alifatický polyurethan, který může být pigmentován, nebo transparentní a zbarvený. Tento polyurethan se nanese za sucha v množství 15 g/cm2. Na tuto vyrovnávací vrstvu se potom jako pojidlo nanese polyamid v množství 45 g/cm2. Fólie, opatřená uvedenými vrstvami, se potom svou lepivou stranou položí na obroušenou plochu štípenkové usně a za tlaku 40 kp/m2 a za teploty 130 °C se přitlačuje po dobu 3 s. Razník lisu je přitom opatřen rýhovanou deskou se strukturou rýhování, kterou se vzoruje ochranná vrstva. Po slisování se plastická fólie s dělicím lakem stáhne z ochranné vrstvy.
Příklad 3
Na papír s naneseným silikonem, opatřený rýhovanou strukturou, se natře polyurethan, načež se na tuto vrstvu nanese tepelně aktivovaná vyrovnávací vrstva prostřednictvím široké vrstvící trysky. Jako vyrovnávací vrstva se použije polyesterová pryskyřice firmy Dynamit AG v množství 25 g/cm2. Tato vyrovnávací vrstva může být zabarvena rozpustným barvivém. Jako rozpustné barvivo se použije například barvivo pod obchodní značkou Sudan firmy BASF. Silikonový papír se potom ručně položí na rýhovanou desku. Potom se na tento silikonovaný papír na jeho povrchovou plochu uloží zpracovávaná základová useň, načež se lis uvede do chodu ve směru k opěře. Přitom se vyrovnávací vrstva natlačuje do nerovností základové usně a vytváří se povrchová plocha krycí vrstvy, která je přizpůsobena rýhování rýhované desky. Stlačení trvá tak dlouho, až se dosáhne dobrého spojení vyrovnávací vrstvy s povrchovou plochou základové usně. Doba zahřívání se stanoví přesně tak, aby
-7CZ 279146 B6 teplo, potřebné pro zahřátí vyrovnávací vrstvy, nemohlo vniknout do základové usně. Po skončení lisovacího procesu se lis vysune směrem od opery, což umožní sejmutí základové usně z rýhované desky. Pak se papír z povrchové plochy krycí vrstvy stáhne.

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Useň, která má v oblasti nejméně jedné své povrchové plochy vrstvu, překrývající základovou useň, vyznačuj ící se tím, že tato vrstva je vytvořena jako krycí vrstva /1/, vyrovnávající nerovnosti /5/ v oblasti k ní přivrácené povrchové plochy /4/ základové usně /2/, přičemž tato krycí vrstva /1/ je vytvořena vyrovnávací vrstvou /3/, přivrácenou k základové usni /2/, a ochrannou vrstvou /6/, uspořádanou na straně odvrácené od základové usně /2/, a je uchycena na povrchové ploše /7/ vyrovnávací vrstvy /3/, odvrácené od základové usně /2/.
  2. 2. Useň podle nároku 1, vyznačující se tím, že vyrovnávací vrstva /3/ má nejméně v místech svého roztažení termoplastické vlastnosti.
  3. 3. Useň podle nároku 2, vyznačující se tím, že vyrovnávací vrstva /3/ je nejméně v místech svého roztažení vytvořena jako za tepla aktivovatelné pojidlo.
  4. 4. Useň podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že vyrovnávací vrstva /3/ je nejméně v místech svého roztažení vytvořena bezbarvá.
  5. 5. Useň podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že vyrovnávací vrstva /3/ je nejméně v místech svého roztažení vytvořena jako barevně transparentní.
  6. 6. Useň podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že vyrovnávací vrstva /3/ je nejméně v místech svého roztažení pigmentována.
  7. 7. Useň podle nároků la6, vyznačující se tím, že ochranná vrstva /6/ je vytvořena jako barevná vrstva.
  8. 8. Useň podle nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že ochranná vrstva /6/ je nejméně zčásti tvořena lakem, vytvrditelným za působení ultrafialového záření.
  9. 9. Useň podle nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že ochranná vrstva /6/ je nejméně zčásti vytvořena z polyurethanu.
  10. 10. Useň podle nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že ochranná vrstva /6/ je nejméně zčásti vytvořena z akrylátu.
    -8CZ 279146 B6 .Useň podle nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že ochranná vrstva /6/ je nejméně zčásti vytvořena z polyamidu .
    .Useň podle nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že ochranná vrstva /6/ je nejméně zčásti vytvořena z celulózoacetobutyrátu.
    .Useň podle nároků 8 až 12, vyznačující se tím, že ochranná vrstva /6/ je nejméně v místech svého roztažení vytvořena transparentně.
    .Useň podle nároků 8 až 13, vyznačující se tím, že ochranná vrstva /6/ je nejméně v místech svého roztažení vytvořena barevně transparentní.
    .Useň podle nároků 8 až 13, vyznačující se tím, že ochranná vrstva /6/ je nejméně v místech svého roztažení vytvořena pigmentované.
    .Useň podle nároků 1 až 15, vyznačující se tím, že ochranná vrstva /6/ je vytvořena nejméně ze dvou nad sebou uspořádaných dílčích ochranných vrstev /11, 13/.
    .Useň podle nároku 16, vyznačující se tím, že alespoň jedna dílčí ochranná vrstva /13/, odvrácená od základové usně /2/, je vytvořena jako dělicí vrstva, zlepšující omak.
    .Useň podle nároků 16 a 17, vyznačující se tím, že nejméně horní dílčí ochranná vrstva /13/ je odolná proti rozpouštědlům.
    .Useň podle nároků 1 až 18, vyznačující se tím, že u základové usně /2/, vytvořené jako štípenková useň se silnými poškozeními povrchové plochy, je vyrovnávací vrstva /3/ v množství 40 až 50 g/cm2.
    .Useň podle nároků 1 až 18, vyznačující se tím, že u základové usně /2/, vytvořené jako silně zjizvená nebo rýhovaná přírodní useň s normálními poškozeními, je vyrovnávací vrstva /3/ vytvořena v množství 25 až 40 g/cm2.
    .Useň podle nároků 1 až 18, vyznačující se tím, že u hladké základní usně /2/ s malými poškozeními je vyrovnávací vrstva /3/ v množství 20 až 25 g/cm2.
    .Useň podle nároků 1 až 21, vyznačující se tím, že krycí vrstva /1/ je nejméně po určitou dobu a v určitém rozmezí spojena s nosičem /15/, který ji nese.
    .Useň podle nároku 22, vyznačující se tím, že nosič /15/ je vytvořen z plastického materiálu.
    .Useň podle nároku 23, vyznačující se tím, že nosič /15/ je vytvořen z polyesteru.
    -9CZ 279146 B6
    25. Useň podle nároku 22, vyznačující se tím, že nosič /15/ je tvořen papírem, opatřeným dělicím prostředkem.
    26. Useň podle nároků 22 až 25, vyznačující se tím, že nosič /15/ je v místech své povrchové plochy, přivrácené k základové usni /2/, vytvořen jako v podstatě rovinný.
    27. Useň podle nároků 22 až 25, vyznačující se tím, že nosič /15/ je v místech své povrchové plochy, přivrácené k základové usni /2/, nejméně v určitých místech opatřen tvarovým vzorováním.
    28. Useň podle nároků 1 až 27, vyznačující se tím, že vyrovnávací vrstva /3/ má na své od základové usně /2/ odvrácené povrchové ploše /7/ vyrovnávací vrstvy /3/ plochou rýhu.
    29. Useň podle nároků 1 až 27, vyznačující se tím, že vyrovnávací vrstva /3/ má na své od základní usně /2/ odvrácené povrchové ploše /7/ vyrovnávací vrstvy /3/ hlubokou rýhu s členěným tvarem.
    30. Useň podle nároků 22 až 29, vyznačující se tím, že mezi nosičem /15/ a krycí vrstvou /1/ je uspořádána dělicí vrstva /17/.
    31. Způsob výroby usně nanášením krycí vrstvy na nejméně jednu povrchovou plochu základové usně a tvarováním vzhledem k základové usni odvrácené povrchové plochy krycí vrstvy, nanesené na základovou useň, vyznačující se tím, že nerovnosti na povrchové ploše základové usně se vyrovnají nanesením vyrovnávací vrstvy na povrchovou plochu základové usně a na povrchovou plochu vyrovnávací vrstvy, odvrácenou od základové usně, se nanese ochranná vrstva.
    32. Způsob podle nároku 31, vyznačující se tím, že vyrovnávací vrstva se nejméně zčásti nastřikuje za tepla.
    33. Způsob podle nároku 31, vyznačující se tím, že vyrovnávací vrstva se nejméně zčásti naválcuje za tepla.
    34. Způsob podle nároku 31, vyznačující se tím, že vyrovnávací vrstva se nejméně zčásti nanáší za tepla tryskami pro plošné vrstvení.
    35.Způsob podle nároku 31, v y z n a č u j í c í s e tím, že vyrovnávací vrstva se nejméně zčásti nanáší ve formě disperze, jejíž vodní podíl se odpaří. 36.Způsob podle nároku 31, v y z n a č U j í c í s e tím,
    že vyrovnávací vrstva se nanáší nejméně v některých místech ve formě vyrovnávacího prášku.
    37.Způsob podle nároků 31 až 36, vyznačující se tím, že jako vyrovnávací vrstva se nanáší horká tavenina polyurethanu.
    -10CZ 279146 B6
    Způsob podle nároků 31 až 36, vyznačující se tím, že jako vyrovnávací vrstva se nanáší polyamid.
    Způsob podle nároků 31 až 36, vyznačujícíse tím, že jako vyrovnávací vrstva se nanáší polyester.
    Způsob podle nároků 31 až 39, vyznačujícíse tím, že vyrovnávací vrstva se nanáší na hladkou useň smalými poškozeními v množství 20 až 25 g/cm2.
    Způsob podle nároků 31 až 39, vyznačující se tím, že vyrovnávací vrstva se na silně zjizvenou useň s obvyklými poškozeními nanáší v množství 25 až 40 g/cm2.
    .Způsob tím, podle nároků 31 že vyrovnávací až 39, vyznačuj ící se useň nanáší vrstva se na vepřovou v množství 25 až 40 g/cm .Způsob tím, podle nároků 31 až že vyrovnávací vrstva 39 se , vyznačují na štípenkovou useň c í se se silný-
    mi poškozeními nanáší v množství 40 až 50 g/cm2.
    .Způsob podle nároků 31 až 43, vyznačující se tím, že vyrovnávací vrstva se spojí se základovou usní tepelným účinkem.
    .Způsob podle nároku 44, že vyrovnávací vrstva základovou usní po dobu vyznačuj ící -s e slisc ti m, ívává se se nejit při léně 8 teplotě s. 120 °C .Způsob podle nároku 44, v y z n a č u j ící s e t í m, že vyrovnávací vrstva se při teplotě 125 ’C slisovává se základovou usní po dobu 4 až ; 5 s. .Způsob podle nároku 44, v y z n a č u j ící s e t í m, že vyrovnávací vrstva se při teplotě 130 °C slisovává se
    základovou usní po dobu zhruba 3 s.
    .Způsob tím, působení podle nároků že vyrovnávací tlaku a tepla. 31 až 47, vrstva se vyznačující se se základovou usní spojuje za .Způsob podle nároků 31 až 48, vyzná č u jící se tím, že vyrovnávací vrstva se nanáší za tlaku nejméně 20 kp/m2 .Způsob podle nároků 31 až 49, vyzná č u jící se tím, že při nalisovávání vyrovnávací vrstvy se rýhovanou
    lícní deskou vytváří plochá rýha v jednom pracovním kroku při tlaku nejméně 20 kp/m2.
    .Způsob podle nároků 31 až 49, vyznačující se tím, že plochá rýha se vytváří ve druhém lisovacím kroku, zatímco vyrovnávací vrstva se nalisovává na základovou useň v prvním lisovacím kroku.
    52.Způsob podle nároků 31 až 51, vyznačující se tím, že na nosič se nejdříve nanáší krycí vrstva, která se pak přenáší na základovou useň.
    53. Způsob podle nároku 52, vyznačující se tím, že krycí vrstva, tvořená nejméně jednou ochrannou vrstvou a jednou vyrovnávací vrstvou, se nanáší na nosič a pak se společně s nosičem přenese na základovou useň.
    54. Způsob podle nároků 51 a 52, vyznačující se tím, že z několika ochranných vrstev se nejméně jedna horní dílčí ochranná vrstva, přivrácená k nosiči, nanáší jako dělicí vrstva na nosič.
    55.Způsob podle nároku 54, v y z : načující se t í m, že horní dílčí ochranná vrstva se nanáší jako dělicí lak, zlepšující omak. 56.Způsob podle nároků 54 a 55 , vyznačujíc í s e tím, že horní dílčí ochranná vrstva se nanáší jako celuló-
    zoacetobutyrát.
    57.Způsob tím, návací podle že na vrstva nároků 53 až 56, vyznačujíc í se ! vyrov- ochrannou vrstvu, spojenou s nosičem, nejméně zčásti nastříkává za horka. se 58.Způsob podle nároků 53 až 56, vyznačují c í se tím, že na ochrannou vrstvu se vyrovnávací vrstva nejméně
    částečně naválcuje za horka.
    59.Způsob podle nároků 53 až 56, vyznač u j í c í se tím, že na ochrannou vrstvu se vyrovnávací vrstva nejméně zčásti nanáší za horka prostřednictvím trysky pro plošné vrst- vení. 60.Způsob podle nároků 53 až 56, vyznač u j í c í se tím, že na ochrannou vrstvu se vyrovnávací vrstva nejméně
    částečně nanáší v podobě disperze.
    61.Způsob podle nároků 53 až 56, vyznačuj íc í se tím, že na ochrannou vrstvu se vyrovnávací vrstva nejméně zčásti nanáší v podobě vyrovnávacího prášku. 62.Způsob podle nároků 53 až 61, vyznačuj íc í se tím, že po spojení ochranné vrstvy s vyrovnávací vrstvou
    a se základovou usní se nosič odtáhne od ochranné vrstvy a uvolní povrchovou plochu krycí vrstvy, odvrácenou od základové usně.
    63.Zářízení k výrobě usně, která v místech nejméně jedné své povrchové plochy má nanesenou vrstvu, zakrývající základovou useň, vyznačující se tím, že nanášecí ústrojí /18/, které spojuje krycí vrstvu /1/ se základovou usní /2/, je opatřeno nejméně jedním lisem /22/, jehož přítlačná plocha /23/ je uspořádána pohyblivě ve směru k vyhřívané opěře /21/, mezi níž a mezi místem pro základovou useň /2/, položenou na přítlačnou plochu /23/, je uspořádán
    -12CZ 279146 B6 substrát /20/ krycí vrstvy /1/, určený k přenesení na základovou useň /2/.
    64. Zařízení podle nároku 63, vyznačující se tím, že substrát /20/ krycí vrstvy /1/ je nanesen na nosič /15/, vedený z odvíjecího bubnu /41/ přes nanášeci ústrojí /18/ k navíjecímu bubnu /42/.
    65. Zářízení podle nároků 63 a 64, vyznačující se tím, že nanášeci ústrojí /18/ je nejméně zčásti vytvořeno jako vyhřívaný lis /22/.
    66. Zařízení podle nároků 63 až 65, vyznačující se tím, že opěra /21/ má rovinnou úložnou plochu /43/.
    67. Zářízení podle nároků 63 až 65, vyznačující se tím, že opěra /21/ má úložnou plochu /43/, opatřenou tvarovým vzorováním /44/.
    68. Zařízení podle nároků 63 a 64, vyznačující se tím, že nanášeci ústrojí je nejméně zčásti vytvořeno jako otočně uložený kalandr /34/.
    69. Zařízení podle nároku 68, vyznačující se tím, že kalandr /34/ má hladce uspořádanou povrchovou plochu.
    70. Zařízeni podle nároku 68, vyznačující se tím, že kalandr /34/ má nejméně v některých místech své povrchové plochy tvarovou strukturu.
CS884451A 1987-06-24 1988-06-24 Useň, jakož i způsob a zařízení k její výrobě CZ279146B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19873720776 DE3720776A1 (de) 1987-06-24 1987-06-24 Ledermaterial sowie verfahren und vorrichtung zu seiner herstellung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS8804451A2 CS8804451A2 (en) 1990-03-14
CZ279146B6 true CZ279146B6 (cs) 1995-01-18

Family

ID=6330145

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS884451A CZ279146B6 (cs) 1987-06-24 1988-06-24 Useň, jakož i způsob a zařízení k její výrobě

Country Status (15)

Country Link
EP (1) EP0296542A3 (cs)
JP (1) JPS6433200A (cs)
KR (1) KR890000242A (cs)
CN (1) CN1036408A (cs)
BR (1) BR8803082A (cs)
CZ (1) CZ279146B6 (cs)
DD (1) DD281817A5 (cs)
DE (1) DE3720776A1 (cs)
HU (1) HUT57835A (cs)
IN (1) IN170951B (cs)
MX (1) MX169684B (cs)
PT (1) PT87813B (cs)
RU (1) RU2067622C1 (cs)
YU (1) YU46629B (cs)
ZA (1) ZA884221B (cs)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE9006024U1 (cs) * 1990-05-28 1990-11-29 Schaefer, Philipp
US5457361A (en) * 1992-02-17 1995-10-10 Mitsubishi Denki Kabushiki Kaisha Ion removing device, ion removing method and electron accumulating ring having ion removing device
DE19510240A1 (de) * 1994-03-29 1995-10-05 Philipp Schaefer Leder oder Kunstleder
DE9406225U1 (de) * 1994-04-14 1994-08-11 Schaefer Philipp Vollnarbiges Naturleder
DE29806416U1 (de) * 1998-04-08 1998-07-30 Schaefer Philipp Ziegenleder mit einer genarbten Beschichtung
CN1321197C (zh) * 2005-06-29 2007-06-13 广州市晶鼎恒艺科技有限公司 真皮转移涂饰制作方法
EP1882610A3 (de) 2006-07-28 2011-08-31 Se Basf Fahrzeugsitz und dafür geeignete Substrate
DE202008004906U1 (de) 2008-02-13 2008-06-19 Schaefer, Philipp Beschichtetes Spaltleder
EP2284285A4 (en) * 2008-05-16 2013-03-20 Midori Hokuyo Co Ltd DECKLACK
CN104017919B (zh) * 2014-06-25 2015-10-14 四川非意欧国际皮革制品有限公司 流水线式气动皮革热压粘合机及其生产工艺
GB201418007D0 (en) 2014-10-10 2014-11-26 Xeros Ltd Animal skin substrate Treatment apparatus and method
CN108161587A (zh) * 2018-02-07 2018-06-15 海宁星皓进出口有限公司 一种防腐蚀型仿皮革复合面料的制作工艺
IT201900011601A1 (it) * 2019-07-12 2021-01-12 Cos T A S R L Impianto per la nobilitazione di pelli e procedimento per la nobilitazione di pelli
EP4004241B1 (en) * 2019-07-12 2023-10-18 Cos.T.A. S.R.L. Plant for ennobling skins and process for ennobling skins

Family Cites Families (40)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR833519A (fr) * 1950-01-01 1938-10-24 Freudenberg Carl Procédé pour l'obtention de structures à grande surface non tissées analogues aucuir artificiel
DE871415C (de) * 1950-12-02 1953-03-23 Reinold Hagen Verfahren zur Gewinnung von genarbtem Leder durch Aufpressen einer Schicht aus einerthermoplastischen Masse
DE871414C (de) * 1950-12-02 1953-03-23 Reinold Hagen Verfahren zur Oberflaechenbehandlung von Leder mit einer thermoplastischen Masse
DE1152494B (de) * 1961-01-28 1963-08-08 Bayer Ag Grundieren von Leder
BE632113A (cs) * 1962-05-09 1900-01-01
FR1533431A (fr) * 1967-05-29 1968-07-19 Ct Tech Du Cuir Procédé et produit pour la finition et la coloration des tranches d'articles en cuir ou autre support similaire
FR1553135A (cs) * 1967-12-01 1969-01-10
US3542585A (en) * 1968-02-23 1970-11-24 Dow Corning Method for adhering acrylate finishes to silicone impregnated leather and resulting article
FR2003716A1 (en) * 1968-03-12 1969-11-14 Lankro Chem Ltd Leather is dressed by making laminate of leather, film of coating material and parting layer, then removing parting layer. Method overcomes various famili
AT286489B (de) * 1968-03-14 1970-12-10 Kalle Ag Verbund aus mit wärmeaktivierbarem Klebstoff beschichtetem Naturleder sowie Verfahren zur Herstellung dieses Verbundes
DE1660088A1 (de) * 1968-03-14 1971-09-02 Kalle Ag Naturlederverbund
DE1769890A1 (de) * 1968-08-01 1971-11-11 Bayer Ag Verfahren zur Veredlung von Spaltleder
DE1785235A1 (de) * 1968-08-30 1972-01-13 Norwood Ind Inc Schichtstoff aus Leder und einem Polyurethanfilm
FR1581307A (cs) * 1968-09-06 1969-09-12
NL6903632A (cs) * 1969-03-10 1970-09-14
AT291422B (de) * 1969-05-05 1971-07-12 Sava Ind Gumijevih Usnjenih In PVC-Naturlederverbund
ES383928A1 (es) * 1969-09-17 1973-10-01 Lenning Chemicals Limited Procedimiento para constituir un acabado decorativo sobre un sustrato.
GB1324006A (en) * 1969-09-17 1973-07-18 Lennig Chemicals Ltd Decorative finish
FR2079922A5 (en) * 1970-02-17 1971-11-12 Aquitaine Total Organico Thermoplastic coated leathers - produced by coating hot plastic material onto a cool leather surface
US3827930A (en) * 1970-03-09 1974-08-06 Norwood Ind Inc Production of polyurethane film/split leather laminate
DE2046318A1 (en) * 1970-09-19 1972-04-13 Basf Ag Coating leather with polyethylene or polyamide film - using polyethyl film as adhesion promoter
DE2205388B2 (de) * 1971-03-12 1980-02-28 Rohm & Haas Verfahren zur Herstellung von mit einem eingedrückten Schaumüberzug versehenen Ledern oder lederähnlichen Materialien
FR2129911B1 (cs) * 1971-03-15 1975-02-21 Scaal
US3809597A (en) * 1971-07-19 1974-05-07 Ucote Corp Article for the finishing of leather
US3930921A (en) * 1971-07-19 1976-01-06 Barrett & Company Method of finishing leather
DE2144371A1 (de) * 1971-09-04 1973-03-29 Benecke Gmbh J Verfahren zur praegekaschierung von leder in einem hf-feld
JPS4867402A (cs) * 1971-12-16 1973-09-14
DE2207405A1 (de) * 1972-02-17 1973-08-23 Basf Ag Verfahren zur beschichtung von leder
FR2191561A6 (en) * 1972-07-04 1974-02-01 Centre Techn Cuir Bonding leather to fibrous support - using a thermoplastic binder
DE2306750A1 (de) * 1973-02-12 1974-08-22 Trockentechnik Gmbh Verfahren und vorrichtung zum herstellen von kunstleder
DE7313068U (de) * 1973-04-06 1973-09-20 Bima Maschinenfabrik Gmbh Vorrichtung zum buegeln und/oder kaschieren von werkstuecken aus leder oder kunstleder und dergl.
IT1024314B (it) * 1974-12-19 1978-06-20 Carpanese S P A Prooedimento per trattare superfi cialmente le pelli nell industria conciaria con strati di polivinil cloruro quale fimitura per uso in calzature e marocchinerie
DE2542767A1 (de) * 1975-09-25 1977-04-07 Kepec Chem Fab Gmbh Mittel fuer die zurichtung von leder und lederaustauschstoffen
IT1125712B (it) * 1976-12-01 1986-05-14 Isotex Spa Procedimento e macchinario atti a nobilitare croste di cuoio in continuo mediante l'applicazione di uno strato superficiale con successiva pressatura
DE2754593A1 (de) * 1977-12-08 1979-06-13 Bayer Ag Verfahren zur loesungsmittelfreien beschichtung von substraten
DE2826232A1 (de) * 1978-06-15 1979-12-20 Bayer Ag Verfahren zur herstellung von ueberzuegen aus polyurethanharnstoff-elastomeren
DE3229150C2 (de) * 1982-08-04 1986-04-10 Helmut 6780 Pirmasens Schaefer Verfahren und Vorrichtung zum Zurichten von Spaltleder
FR2532953A1 (fr) * 1982-09-10 1984-03-16 Bugey Maroquinerie Tanneur Procede et machine pour le traitement de pieces de cuir
DE3309992A1 (de) * 1983-03-19 1984-09-20 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Verfahren zum beschichten von (spalt)leder
DE3436751A1 (de) * 1984-10-06 1986-04-17 Philipp 3000 Hannover Schaefer Verfahren zum umdrehen eines spaltleders bei seiner zurichtung, sowie eine vorrichtung zum umdrehen eines spaltleders und ein nach dem verfahren zugerichtetes spaltleder

Also Published As

Publication number Publication date
CS8804451A2 (en) 1990-03-14
BR8803082A (pt) 1989-01-10
RU2067622C1 (ru) 1996-10-10
YU121288A (en) 1989-10-31
YU46629B (sh) 1994-01-20
PT87813B (pt) 1994-03-31
JPS6433200A (en) 1989-02-03
CN1036408A (zh) 1989-10-18
ZA884221B (cs) 1988-12-22
EP0296542A3 (de) 1990-07-25
HUT57835A (en) 1991-12-30
EP0296542A2 (de) 1988-12-28
KR890000242A (ko) 1989-03-13
MX169684B (es) 1993-07-19
PT87813A (pt) 1989-05-31
DD281817A5 (de) 1990-08-22
IN170951B (cs) 1992-06-20
DE3720776A1 (de) 1989-01-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ279146B6 (cs) Useň, jakož i způsob a zařízení k její výrobě
US3130113A (en) Self-adhesive decorative surface covering material
US3930921A (en) Method of finishing leather
EP0062967B1 (en) Method for producing a bright metallized foil or board
US5344692A (en) Leather-containing laminate
KR20100108564A (ko) 장식된 라미네이트의 제조방법
US4329386A (en) Decorative laminate
IT201700022387A1 (it) Metodo per la realizzazione di un prodotto del tipo comprendente un elemento di supporto laminare ed uno strato nobilitante ed un relativo impianto.
US3827930A (en) Production of polyurethane film/split leather laminate
US3809597A (en) Article for the finishing of leather
US3607522A (en) Process for finishing substitute leather materials
JPS602989B2 (ja) 剥離シ−ト及びその製造方法
JPS632780B2 (cs)
JPH07101029A (ja) 化粧単板シートの製造方法
JP2707692B2 (ja) 木質化粧材の表面処理法
JPH08183005A (ja) 化粧板の製造方法
JP2558382Y2 (ja) 化粧単板シート
US1994697A (en) Process of preparing polished top surfaces on wood
JPS5940776B2 (ja) 装飾ガラスの製造方法
JPH09277376A (ja) 中密度木質繊維板表面化粧用型の製造方法
JPH0262396B2 (cs)
JPS60155456A (ja) 塗装法
JPH0712601B2 (ja) 裏打化粧単板シートの製造方法
JPS6128000Y2 (cs)
JPS6224263B2 (cs)