CZ20004550A3 - Způsob výroby termoplastické polyvinylchloridové formovací hmoty - Google Patents

Způsob výroby termoplastické polyvinylchloridové formovací hmoty Download PDF

Info

Publication number
CZ20004550A3
CZ20004550A3 CZ20004550A CZ20004550A CZ20004550A3 CZ 20004550 A3 CZ20004550 A3 CZ 20004550A3 CZ 20004550 A CZ20004550 A CZ 20004550A CZ 20004550 A CZ20004550 A CZ 20004550A CZ 20004550 A3 CZ20004550 A3 CZ 20004550A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
core
modifier
shell
pvc
proportion
Prior art date
Application number
CZ20004550A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ302034B6 (cs
Inventor
Axel Dr. Stieneker
Radu Dr. Bordeianu
Thomas Dr. Neu
Harald Dr. Sturm
Wilhelm Friedrich Dr. Schmitt
Original Assignee
Vestolit Gmbh & Co. Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vestolit Gmbh & Co. Kg filed Critical Vestolit Gmbh & Co. Kg
Publication of CZ20004550A3 publication Critical patent/CZ20004550A3/cs
Publication of CZ302034B6 publication Critical patent/CZ302034B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F259/00Macromolecular compounds obtained by polymerising monomers on to polymers of halogen containing monomers as defined in group C08F14/00
    • C08F259/02Macromolecular compounds obtained by polymerising monomers on to polymers of halogen containing monomers as defined in group C08F14/00 on to polymers containing chlorine
    • C08F259/04Macromolecular compounds obtained by polymerising monomers on to polymers of halogen containing monomers as defined in group C08F14/00 on to polymers containing chlorine on to polymers of vinyl chloride
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F285/00Macromolecular compounds obtained by polymerising monomers on to preformed graft polymers

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Graft Or Block Polymers (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Manufacture Of Macromolecular Shaped Articles (AREA)
  • Polymerisation Methods In General (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
  • Processing And Handling Of Plastics And Other Materials For Molding In General (AREA)
  • Processes Of Treating Macromolecular Substances (AREA)

Description

Způsob výroby termoplastické polyvinylchloridové formovací hmoty
Oblast techniky
Vynález se týká výroby a zpracování termoplastických hmot na bázi vinylchloridových polymerů s vynikající vrubovou houževnatostí. K modifikaci vrubové houževnatosti se používá obalový roubovaný kopolymer, zejména s nízkým obsahem kaučuku, který se přidává ve formě polymerového latexu před nebo během polymerace vinylchlořidu. Při tom se vznikající polyvinylchlorid (PVC) naroubuje na částice modifikátorovéholatexu. Komponenta pro zlepšení‘rázové houževnatosti se skládá z tvrdého jádra á měkkého kaučukovitého obalu.
Dosavadní stav techniky
Polyvinylchlorid (PVC) je pro své dobré poměry ceny a užitku a své mnohostranné možnosti použití jedním z nejvíce používaných polymerů. PVC samotný je však pro mnoho použití, například pro okenní profily, příliš křehký. Aby se zlepšila rázová houževnatost PVC, přidávaly se v minulosti k vinylchloridovým polymerům nejrózličnější modifikátory. Jako příklady se mohou uvést polymerní modifikátory rázové houževnatosti butadienového typu, například akrylonitrilbutadien-styren (ABS) a methylmethakrylát-butadien-styren (MBS); kopolymery ethylenu a vinylacetátu (EVA); chlorované polyolefiny, jako například chlorovaný polyethylen (CPE); ethylen-propylenové kaučuky a polymery akrylátového typu, jako například homopolymery a kopolymery alkylesterů kyseliny akrylové. Například v přihlášce DE 1 082 734 se popisuje • · ·· ·· · ·· způsob výroby houževnatého polyvinylchloridu. Nárokovaný polymer se vyrábí polymerací vinylchloridu ve vodné suspenzi pomocí suspenzních stabilizátorů a organických, popřípadě anorganických aktivátorů, vyznačující se tím, že polymerace vinylchloridu se provádí v přítomnosti vodných emulzí houževnatých elastických polymerů při teplotě místnosti, přičemž polymery jsou přítomné v množství 2 až 25 % hmotn. vzhledem k pevné látce. Přitom polymery mohou být homopolymery esterů kyseliny akrylové nebo vinylové, popřípadě kopolymery s jinými sloučeninami.
Nevýhodou při tomto způsobu je to, že pro výrobu profilů je potřebné velmi velké množství drahého akrylesteru, aby se dosáhlo dostatečně vysoké vrubové houževnatosti například profilu z PVC.
V principu jsou známy také roubované modifikátory rázové houževnatosti nebo modifikátory rázové houževnatosti s jádrem a obalem s vrstevnatou strukturou. DE 4 302 552 popisuje roubované kopolymery a kopolymery s jádrem a obalem se zlepšeným fázovým spojováním mezi roubovaným základem a naroubovanou polymerovou fází. Roubované kopolymery a kopolymery s jádrem a obalem se vyrábějí z polymerní fáze a) obsahující peroxyskupiny, která obsahuje 0,01 až 20 % hmotn. nenasycené peroxosloučeniny se dvěma dvojnými vazbami vzorce
H2C=CH-O-CO-R1-CO-O-O-CO-R1-CO-O-CH=CH2 a 80 až 99,99 % hmotn. jednoho nebo více komonomerů zvolených ze souboru zahrnujícího estery kyseliny (meth)akrylové s alkoholy s 1 až 10 atomy uhlíku, vinylestery nasycených alifatických karboxylových kyselin s 2 až 10 atomy uhlíku, olefiny, vinylaromáty, vinylhalogenidy a/nebo vinylethery, a na ní naroubované polymerní fázy b), která se získá naroubováním jednoho nebo více komonomerů zvolených ze souboru zahrnujícího estery kyseliny (meth)akrylové s alkoholy s 1 až 10 atomy uhlíku, vinylestery nasycených alifatických karboxylových kyselin s 2 až 10 atomy uhlíku, olefiny, vinylaromáty, vinylhalogenidy a styren, jakož i deriváty styrenu, na polymerní fázi a) obsahující peroxoskupiny. Nevýhodou tohoto způsobu výroby polymerů s jádrem a obalem je to, že se přídavně musí použít citlivý komonomer obsahující peroxidové skupiny, aby se zajistilo fázové spojení mezi polymerní fází a) a b) , při kterém se musí pečlivě dbát, aby se peroxidové skupiny nerozkládaly. Popisuje se tam také použití modifikátorů rázové houževnatosti v plastech, avšak v pevné formě. To však je rovněž nevýhodné, protože tato okolnost vyžaduje přídavné zpracování, a to sušení. Dále se používá obal v nesíťované formě, což vede k částečnému usmyknutí obalového polymeru v průběhu zpracování a to je velkou nevýhodou.
Také EP 0 600 478 popisuje výrobu latexu roubovaného kopolymeru z disperzních částic s jádrem a obalem se zlepšeným fázovým spojováním mezi jádrem a obalem v dvoustupňové emulzní polymeraci. V prvním stupni se však získá jenom síťovaný kaučukovitý elastický polymer. Kromě toho obalový polymer musí mít teplotu skelného přechodu (Tg) vyšší než 20 °C, což by se však spíše negativně projevovalo při jeho použití jako modifikátoru rázové houževnatosti v termoplastických polymerech.
Známy jsou také modifikátory s jádrem a obalem pro zlepšení vrubové houževnatosti PVC, které mají tvrdé jádro a měkký obal z kaučukovitého materiálu. US 3 763 279 a DE 3 539 414 popisují výrobu polymerních systémů, které mají tvrdé síťované jádro z polystyrenu a měkký síťovaný polyakrylátový obal. Nevýhodou je především špatná slučitelnost polystyrénového jádra s matricí z PVC, což se negativně projevuje především při svařování na míru nařezaných profilů z PVC. Za druhé tyto způsoby byly optimalizovány pro průsvitnost, takže proto se musel jako materiál jádra použít polystyren. To je však ekonomicky nevýhodné, když není potřebná průsvitnost vyrobeného polotovaru.
Vznikla tedy úloha vyvinout způsob, který překonává uvedené nevýhody. Tato úloha se řešila podle předložených patentových nároků.
Překvapivě se nyní zjistilo, že pomocí sníženého podílu elastomeru v modifikátoru rázové houževnatosti, který se vyrobí pomocí struktury s jádrem a obalem částečným nahrazením kaučukové fáze jádrem z levného PVC, se může dosáhnout zlepšených vlastností PVC se získanou rázovou houževnatostí.
Podstata vynálezu
Podle vynálezu se vyvinul způsob výroby termoplastické polyvinylchloridové formovací hmoty, modifikované modifikátorem s jádrem a obalem, obsahujícím elastomer, se zlepšenou rázovou ; . a rohovou pevností a zlepšenými optickými vlastnostmi, jako je povrchový lesk, při současném sníženém podílu elastomerních složek v porovnání s běžnými, jednofázovými modifikátory rázové houževnatosti.
Jádro modifikátorů rázové houževnatosti se skládá z polyvinylchloridu nebo vinylchloridových kopolymerů a obal modifikátoru rázové houževnatosti se skládá ze síťovaných alkylakrylátových nebo alkylmethakrylátových homopolymerů nebo kopolymerů. Polymerace roubováním vinylchloridového monomeru se provádí suspenzní polymerací, známou v chemii a technice, v přítomnosti výše uvedeného modifikátoru s jádrem • · a obalem. Suspenzní polymerace se provádí pomocí radikálových iniciátorů rozpustných v monomeru, například peroxidového typu nebo azosloučenin. Jako příklady peroxidových iniciátorů se mohou uvést diacylperoxidy, dialkylperoxidy, peroxodikarbonáty, alkylperestery, například bis-(2-methylbenzoyl)peroxid, diterc.butylperoxid, diiauroylperoxid, acetylbenzoylperoxid, dikumylperoxid, dicetylperoxodikarbonát a terc.butylperpivalát a jako příklad azoiniciátoru se může uvést azobis(izobutyronitril). Volba druhu a množství iniciátoru se provádí obvyklým způsobem podle současného stavu techniky, přičemž se mohou použit také směsi iniciátorů. Jako suspendační činidla se mohou přidat primární ochranné koloidy v množstvích od 0,05 % hmotn. do 1 % hmotn. vzhledem k celkovému množství organické fáze. Například je možno uvést ve vodě dobře rozpustné deriváty celulózy s viskozitou (v 2% vodných roztocích) od 25 do 3000 mPa.s, jako například alkyl-, hydroxyalkyl, alkylhydroxyalkyl a karboxyalkylcelulózu, polyvinylakohol, částečně zmýdelněné polyvinylacetáty, kopolymery vinylpyrolidonu a ethylenově nenasycených esterů a polyoxazoliny. Přídavně se mohou jako suspendační činidla přidávat známe neiontové tenzidy, například ethoxyláty mastných kyselin, estery mastných kyselin a polyolů a alkoholethoxyláty, nebo aniontové tenzidy, jako například alkylsulfáty, alkylsulfonáty nebo alkylarylsulfonáty, sorbitanmonolaurát, estery a poloestery kyseliny sulfojantarové, v množstvích 0,01 až 1,2 hmotn. dílů vzhledem k celkovému množství organické fáze. Přídavně jsou pro uskutečnění suspenzní polymerace možné všechny dosud známé pomocné látky (například Encyclopedie of Polymer Science and Technology).
Modifikátor s jádrem a obalem se vyrábí emulzní nebo mikrosuspenzní polymerací, technikami známými z literatury • · t · • · · · · »
(například Kunststoffhandbuch Polyvinylchlorid, sv. 1 a 2, 2. vydání, Carl-Hanser-Verlag, 1986) ve dvou stupních ve vodě v přítomnosti dispergátoru a iniciátorů obvyklých podle stavu techniky, přičemž v 1. stupni se syntetizuje, jádro z homopolymeru nebo kopolymeru PVC a ve 2. stupni elastomerní obal v přítomnosti jádra. Emulzní polymerace se může přednostně iniciovat vhodnými ve vodě rozpustnými činidly vytvářejícími radikály. Podle dosavadního stavu techniky jsou obvykle použitá množství 0,01 až 4 % hmotn. vzhledem k celkové hmotnosti monomerů. Jako iniciátory se termicky nebo pomocí vhodných redukčních činidel (jak se popisuje například v Houben-Weyl, sv. 14/1, str. 263 až 297) rozkládají například peroxid vodíku nebo peroxidové deriváty, jako je peroxosíran amonný, sodný nebo draselný nebo peroxodisíran amonný, sodný nebo draselný. Jako redukční činidla je možno uvést například následující sloučeniny: siřičitan sodný, hydrogensiřičitan sodný, dithioničitan sodný a kyselinu askorbovou. Jako dispergátory se mohou pro emulzní polymeraci použít všechny emulgátory a ochranné koloidy známé ze stavu techniky.
Jejich množství jsou obvykle od 0,5 do 5 % hmotn. vzhledem k celkové hmotnosti monomerů. Vhodné jsou například aniontové tenzidy, jako například alkylsulfáty s délkou řetězce 8 až 20 atomů uhlíku, alkyl- nebo alkylarylsulfáty se srovnatelnými délkami řetězce, estery nebo poloestery kyseliny sulfojantarové. Jako neiontové tenzidy se mohou použít například alkylpolyglykolethery nebo alkylarylpolyglykolethery s 1 až 30 ethylenoxidovými jednotkami. Popřípadě se mohou použít také ochranné koloidy, jako například kopolymery vinylalkoholu a vinylacetátu s obsahem vinylalkoholových jednotek 70 až 100 % mol., polyvinylpyrolidony s molární hmotností 10000 až 350000 g/mol a hydroxyalkylcelulózy se stupněm substituce 1 až 4. Jako přísady mohou kyseliny, zásady nebo obvyklé pufrové soli, jako například fosforečnany nebo * ·
uhličitany alkalických kovů, regulovat pH. Rovněž jsou použitelné také známé regulátory molekulové hmotnosti, jako například thioly, aldehydy nebo chlorované uhlovodíky.
Při mikrosuspenzní polymeraci se vinylchlorid před polymeraci ve vodné fáze jemně mechanicky rozmělní v přítomnosti emulgátorového systému. Jako homogenizátory jsou vhodné vysokotlaké trysky, koloidní mlýny, vysokorychlostní míchačky nebo ultrazvukové dispergátory. Jako primární emulgátory se přednostně používají amonné soli mastných kyselin nebo soli mastných kyselin s alkalickými kovy, alkylsulfáty, alkylarylsulfonáty a amonné soli kyseliny sulfojantarové nebo solí kyseliny sulfojantárové s alkalickými kovy. Sekundární emulgátory, jako například uhlovodíky, mastné alkoholy se 14 až 24 atomy uhlíku nebo mastné kyseliny, ethoxylované alkoholy s dlouhým řetězcem, karboxylové kyseliny, halogenované uhlovodíky, substituované fenoly, adiční produkty ethylenoxidu a propylenoxidu nebo částeční estery mastných kyselin s vícesytnými alkoholy, stabilizují rozhraní monomer-voda a potlačují Ostwaldovo dozrávání disperze. Jako iniciátory se používají také v oleji rozpustná činidla vytvářející radikály, obvyklé při suspenzní polymeraci (viz výše).
V modifikátoru rázové houževnatosti je podíl jádra z PVC od 5 do 80 % hmotn., přednostně od 20 do 60 % hmotn. a podíl elastomerů v obalu od 20 do 95 % hmotn., přednostně od 40 do 80 % hmotn.
Celkový průměr částic modifikátoru rázové houževnatosti s jádrem a obalem je od 50 do 800 nm, přednostně od 60 do 400 nm.
• · · f · · 8 ·.; ϊ . / * * ♦ > · * • · · • · » : t ·:
9 · · · • · · · • · · • · · · · • · · • * · ·
Jádro modifikátoru se skládá z čistého PVC nebo z vinylchloridového kopolymeru s alespoň 50 díly vinylchloridu (vzhledem k celkovému množství monomeru).
Obal modifikátoru rázové houževnatosti se skládá z alkylakrylátového nebo alkylmethakrylátového homopolymeru nebo kopolymeru s teplotou skelného přechodu nižší než 10 °C, přednostně nižší než -10 °C, síťovaných s vícefunkčním komonomerem s nekonjugovanými dvojnými vazbami. Jako monomery pro obal modifikátoru rázové houževnatosti přicházejí v úvahu estery kyseliny akrylové a methakrylové s délkou řetězce esterové skupiny od 2 do 14 atomů uhlíku, přednostně od 4 do 8 atomů uhlíku, jako je například n-butylová, izobutylová, n-hexylová, n-oktylová nebo 2-ethylhexylová skupina. Jako síťovací činidla se při syntéze elastomerní složky mohou použít také sloučeniny, které se mohou s daným použitým obalovým monomerem kopolymerizovat a které vykazují alespoň dvě nekonjugované dvojné vazby, jako například divinylbenzen, vínylester kyseliny (meth)akrylové, alylester kyseliny (meth)akrylové, dialylester kyseliny ftalové, kyseliny maleinové atd., trialylkyanurát, di(meth)akryláty vícesytných alkoholů, jako například trimethylolpropan (1,1,1-tris(hydroxymethyl)propan), butandiol, glycerol atd.
Na obal modifikátoru rázové houževnatosti s jádrem a obalem se napolymerizuje přídavná vrstva způsobující slučitelnost, skládající se z póly(meth)akrylátů s teplotou skelného přechodu vyšší než 25 °C, přednostně vyšší než 70 °C, v podílu maximálně 50 % hmotn. vzhledem k celkovému obalu.
Podíl modifikátoru s jádrem a obalem v celkovém monomeru je od 2 do 80 % hmotn., přednostně od 3 do 50 % hmotn.
• · · » 4 · 4
4 · · «4 4 4
Polymery vyrobené podle vynálezu jsou vhodné zejména pro zpracování termoplastickým tvarováním, tj. tvarováním použitím tepla a tlaku, například kalandrováním, vytlačováním, hlubokým tažením, vstřikováním nebo lisováním, se změkčovadly nebo bez nich, například pro výrobu profilů okenních rámů, fólií atd.
Příklady provedení vynálezu
Následující příklady provedení dále objasňují formu provedení předloženého vynálezu.
Příklad 1
V tomto příkladu se popisuje výroba PVC se získanou rázovou houževnatostí na bázi modifikátoru s jádrem a obalem s 30 % hmotn. PVC a 70 % hmotn. polybutylakrylátu.
1. Syntéza modifikátoru rázové houževnatosti
1.1 Syntéza jádra z PVC emulzní polymeraci
Do 235 1 reaktora se vloží 79,57 kg deionizované vody, 978,8 g 7,5% roztoku myristátu draselného, 1,036 g dusičnanu měďnatého, 3,329 g siřičitanu sodného, 10,82 g difosforečnanu tetrasodného a 1,779 kg 1% roztoku KOH.
Reaktor se za míchání zahřívá přes plášť. Po dosažení polymerační teploty 53 °C se přidá 21,55 g peroxodisíranu draselného. Potom se reaktor propláchne dusíkem a evakuuje. Potom se přidá 86,36 kg vinylchloridu.
Reakční směs se homogenizuje a začne se dávkovat 0,25% roztok H2O2. Potom se kontinuálně a souběžně s dávkováním iniciátoru během celého polymeračního procesu dávkuje 18,56 kg 7,5% roztoku myristátu draselného a 2,712 kg deionizované vody.
Polymerace se po poklesu tlaku a po dodatečném míchání během 1 hodiny ukončí. Latex PVC se odplyní a ochladí. Obsah pevné látky je 44,8 %. Elektronovou mikroskopií se z objemu změří střední velikost částic latexu 110 nm.
1.2 Syntéza módifikátoru s jádrem a obalem emulzní polymerací
Do 235 1 reaktoru se za probíhajícího míchání přidá 56,5 kg deionizované vody a 33,48 kg latexu PVC syntetizovaného v 1.1. Potom se reaktor propláchne dusíkem a zahřeje na polymerační teplotu 80 °C. Potom se současně začne dávkovat 34,12 kg n-butylakrylátu, 892,9 g alylmethakrylátu, 15,0 kg 1% roztoku myristátu draselného a 10 kg 0,5% roztoku peroxodisíranu amonného. Polymerace se ukončí po 300 minutách.
Výsledný latex modifikátoru s jádrem a obalem má hmotnostní poměr jádra a obalu 30:70 a střední velikost částic vzhledem k objemu přibližně 175 nm.
2. Syntéza PVC s modifikovanou rázovou houževnatostí suspenzní polymerací
150 1 reaktor se naplní 53,46 kg vody, 12,59 kg latexu modifikátoru s jádrem a obalem, vyrobeného v 1.2, 119,6 g methylhydroxypropylcelulózy, 16,91 g lauroylperoxidu a 14,1 g dicetylperoxodikarbonátu. Reaktor se propláchne dusíkem a • β · ·
. .1 «· ·* evak.uu.je, potom se zapne míchání a směs se zahřeje na 60 °C. Ve fáze zahřívání se přidá najednou 43,76 kg vinylchloridu.
Polymerace se ukončí po snížení tlaku a po 1 hodině dodatečného míchání, reaktor se odplyní a výsledná disperze PVC se odfiltruje a vysuší ve vířivé sušárně.
Prášek se potom homogenizuje, odmíchá se suspenzí PVC na obsah modifikátoru s jádrem a obalem 6,5 % a dále zpracuje postupem pro výrobu okenních profilů v extrudéru KraussMaffei KMD 90 při frekvenci otáčení šnekového dopravníku 15 ot./min. Vlastnosti zjištěné při profilu jsou shrnuty v tabulce 1.
Příklad 2
V tomto příkladu se popisuje výroba PVC se získanou rázovou houževnatostí na bázi modifikátoru s jádrem a obalem se 40 % hmotn. PVC a 60 % hmotn. polybutylakrylátu.
1. Syntéza modifikátoru rázové houževnatosti
1.1 Syntéza jádra z PVC emulzní polymerací
Do 235 1 reaktoru se vloží 82,45 kg deionizované vody,
806.1 g 7,5% roztoku myristátu draselného, 1,036 g dusičnanu měďnatého, 3,329 g siřičitanu sodného, 10,82 g difosforečnanu tetrasodného a 1,779 kg 1% roztoku KOH.
Reaktor se za míchání zahřívá přes plášť. Po dosažení polymerační teploty 53 °C se přidá 21,55 g peroxodisíranu draselného. Potom se reaktor propláchne dusíkem a evakuuje. Potom se přidá 86,36 kg vinylchloridu.
• ·
Reakční směs se homogenizuje a začne se dávkovat 0,25% roztok H2O2. Potom se kontinuálně a souběžně s dávkováním iniciátoru během celého polymeračního procesu dávkuje 18,56 kg 7,5% roztoku myristátu draselného.
Polymerace se po snížení tlaku a po dodatečném míchání během 1 hodiny ukončí. Latex PVC se odplyní a ochladí. Obsah pevné látky je 44,7 %. Elektronovou mikroskopií se změří vzhledem k objemu střední velikost částic latexu 136 nm.
1.2 Syntéza modifikátoru s jádrem a obalem emulzní polymerací
Do 235 1 reaktoru se za probíhajícího míchání přidá 50,24 kg deionizované vody a 44,74 kg latexu PVC syntetizovaného v 1.1. Potom se reaktor propláchne dusíkem a zahřeje na polymerační teplotu 80 °C. Potom se současně začne dávkovat 29,25 kg n-butylakrylátu, 765,3 g alylmethakrylátu, 15,0 kg 1% roztoku myristátu draselného a 10 kg 0,5% roztoku peroxodisíranu amonného. Polymerace se ukončí po 300 minutách .
Výsledný latex modifikátoru s jádrem a obalem má hmotnostní poměr jádra a obalu 40:60 a střední velikost částic vzhledem k objemu přibližně 170 nm.
2. Syntéza PVC s modifikovanou rázovou houževnatostí suspenzní polymeraci
650 1 reaktor se naplní 240,5 kg vody, 53,74 kg latexu modifikátoru s jádrem a obalem vyrobeného v 1.2, 532,6 g methylhydroxypropylcelulózy, 53,8 g lauroylperoxidu a 44,85 g dicetylperoxodikarbonátu. Reaktor se propláchne dusíkem a • · · evakuuje, potom se zapne míchání a směs se zahřeje na 60 °C. Vo fáze zahřívání se přidá najednou 194,9 kg vinylchloridu.
Polymerace se ukončí po snížení tlaku a po 1 hodině dodatečného míchání, reaktor se odplyní a výsledná disperze PVC se odfiltruje a vysuší ve vířivé sušárně.
Prášek se potom homogenizuje, odmíchá se suspenzí PVC na obsah modifikátoru s jádrem a obalem 6,5 % a dále zpracuje postupem pro výrobu okenních profilů v extrudéru KraussMaffei KMD 90 při frekvenci otáčení šnekového dopravníku 15 ot./min. Vlastnosti zjištěné při profilu jsou shrnuty v tabulce 1.
Příklad 3
V tomto příkladu se popisuje výroba PVC se získanou rázovou houževnatostí na bázi modifikátoru s jádrem a obalem s 50 % hmotn. PVC a 50 % hmotn. polybutylakrylátu.
1. Syntéza modifikátoru rázové houževnatosti
1.1 Syntéza jádra z PVC emulzní polymeraci
Jádro z PVC se syntetizuje jako v příkladu 1, obsah pevné látky v disperzi PVC se nastaví na 42,5 % hmotn.
1.2 Syntéza modifikátoru s jádrem a obalem emulzní polymerací
Do 235 1 reaktoru se za probíhajícího míchání přidá 41,16 kg deionizované vody a 58,82 kg latexu PVC syntetizovaného v 1.1. Potom se reaktor propláchne dusíkem a • · • í * zahřeje na polymerační teplotu 80 °C. Potom se současně začne dávkovat 24,37 kg n-butylakrylátu, 637,7 g alylmethakrylátu a 10 kg 0,5% roztoku peroxodisíranu amonného. Polymerace se ukončí po 300 minutách.
Výsledný latex modifikátoru s jádrem a obalem má hmotnostní poměr jádra a obalu 50:50 a střední velikost částic vzhledem k objemu přibližně 125 nm.
2. Syntéza PVC s modifikovanou rázovou houževnatostí suspenzní polymerací
650 1 reaktor se naplní 239,1 kg vody, 55,21 kg latexu modifikátoru s jádrem a obalem vyrobeného v příkladu 1.2,
852 g kopolymerů vinylalkoholu a vinylacetátu, 53,8 g lauroylperoxidu a 44,85 g dicetylperoxodikarbonátu. Reaktor se propláchne dusíkem a evakuuje. Potom se zapne míchání a reaktor se zahřeje na 60 °C. Ve fáze zahřívání se přidá najednou 239,1 kg vinylchloridu.
Polymerace se ukončí po snížení tlaku a po 1 hodině dodatečného míchání, reaktor se odplyní a výsledná disperze PVC se odfiltruje a vysuší ve vířivé sušárně.
Prášek se potom homogenizuje, odmíchá se suspenzí PVC na obsah modifikátoru s jádrem a obalem 6,5 % a dále zpracuje postupem pro výrobu okenních profilů v extrudéru KraussMaffei KMD 90 při frekvenci otáčení šnekového dopravníku 15 ot./min. Vlastnosti zjištěné při profilu jsou shrnuty v tabulce 1.
Příklad 4 • · · · · · :
V tomto příkladu se popisuje výroba PVC se získanou rázovou houževnatostí na bázi modifikátoru s jádrem a obalem s 30 % hmotn. PVC a 70 % hmotn. polybutylakrylátu a přídavné vrstvy z polymethylmethakrylátu způsobující slučitelnost.
1.1 Syntéza jádra z PVC emulzní polymeraci
Jádro z PVC se syntetizuje jako v příkladu 1, obsah p'evné látky v disperzi PVC se nastaví na 41,5 % hmotn.
1.2 Syntéza modifikátoru s jádrem a obalem emulzní polymerací
Do 40 1 reaktoru se za probíhajícího míchání přidá 10,2 kg deionizované vody a 6,265 kg latexu PVC syntetizovaného v 1.1. Potom se reaktor propláchne dusíkem a zahřeje na polymerační teplotu 80 °C. Potom se současně začne dávkovat 5,054 kg n-butylakrylátu, 123,8 g alylmethakrylátu a 1,733 kg 1% roztoku myristátu draselného a 1,733 kg 0,5% roztoku peroxodisíranu amonného. Po 180 minutách dávkování se reaktor míchá dalších 60 minut, potom se přidá 891,8 g methylmethakrylátu během 30 minut. Přidávání iniciátoru se provádí během celé polymerace. Po 330 minutách se polymerace ukončí.
2. Syntéza PVC s modifikovanou rázovou houževnatostí suspenzní polymeraci
150 1 reaktor se naplní 53,6 kg vody, 12,43 kg latexu modifikátoru s jádrem a obalem vyrobeného v 1.2 (obsah pevné látky 32,7 %), 124,3 g kopolymeru vinylalkoholu a vinylacetátu, 16,91 g lauroylperoxidu a 14,1 g dicetylperoxodikarbonátu. Reaktor se propláchne dusíkem a evakuuje. Potom se ·· ·· * · · • · 4 ·
zapne míchání a reaktor se zahřeje na 60 °C. Ve fázi zahřívání se přidá najednou 43,76 kg vinylchloridu.
Polymerace se ukončí po snížení tlaku a po 1 hodině dodatečného míchání, reaktor se odplyní a výsledná disperze PVC se odfiltruje a vysuší ve vířivé sušárně.
Srovnávací příklad
V tomto příkladu se popisuje výroba PVC se získanou rázovou houževnatostí na bázi polybutylakrylátového modifikátoru.
1. Syntéza polybutylakrylátového modifikátoru emulzní polymerací
Do 235 1 reaktora se vloží 64,77 kg deionizované vody, 2,09 kg butylakrylátu, 20,9 g dialylftalátu, 1,393 kg 7,5% roztoku myristátu draselného a 19,39 g peroxodisíranu amonného. Reaktor propláchne dusíkem a směs v reaktoru se zahřeje za míchání na 80 °C. Po 1 hodině polymerace se při 80 °C přidá 60,61 g butylakrylátu, 612,4 g dialylftalátu a 52,88 kg 1% roztoku myristátu draselného během 420 minut.
Vznikne polybutylakrylátový latex s obsahem pevné látky 33,4 % a střední velikostí částic 175 nm vzhledem k objemu.
2. Syntéza PVC s modifikovanou rázovou houževnatostí suspenzní polymerací
650 1 reaktor se naplní 240 kg vody, 54,22 kg latexu modifikátoru vyrobeného v 1., 852 g kopolymeru vinylalkoholu a vinylacetátu, 53,8 g lauroylperoxidu a 44,85 g dicetyl17 peroxodikarbonátu. Reaktor se propláchne dusíkem a potom se zapne míchání a směs se zahřeje na 60 °C. zahřívání se přidá najednou 194,9 kg vinylchloridu
Vlastnosti polymerů zpracovaných v příkladech jsou shrnuty v tabulce 1.
evakuuj e, Ve fázi až 4 • ·
φφ ··· γΗ to
X!
•ο (0
Η
Ό '(0
W
Ο >
CU »0
4->
χ:
ο '>1 ο
(0 >
ο
Α
Η
Μ4 •Η
Ό
Ο e
-Η 4J ω ο £ -Ρ ω (0 I—ι >
(0
A
Α
Χ3 (0
Η
Lesk (DIN 67530) Vně! i Os > ι Ο > 49-58 54-68 51-64 57-69
>54, +j i : Ή . Gv > D , i Γχ 4 ττ Ό ι Ο r- I r·^ \ο 00 \Ο I 00 νη cs Ό ι 00 wn
Mechanické vlastnosti z—\ Jz -* on . 4_j* (2; ? ŠhH s-eis o σ': i q ctí q). ; o ό CS tx ο rn Ό r- νη <Ν σ\ r- ο ο οο Γ ο ο Ό Γ~·
o I '4-1 ' - C ι O ΙΖΊ To'ť : ' Γ>2 o g §!>£ ε £ . -A ο ο Γ- 00 m ΚΟ ΟΟ Ό
£ A >U Ή t—i 3 1 z ω hŠ Ρ 5ΒΛ Ό X ο X ο γ4 Ο oi ο X
Át 6, 4ji v®, >C0'O r-C uoei •raN 3L go- S' >54 4-> -γΗ G > D Ό 0Q -G Ο ΜΊ Μ ο X ο υη Ο ττ
Γ* Cl» * ,G oP >H Ό μ j_, <U,’ · M □ 4->| - XU C <Sl i e j4 2Ícfi ν'π) .Ol ri o 4> QÍ S1 54 W 2 ω δ Q ‘>0Γ G; > •η Ώ *G Ο ΤΓ ο CM ο m Ο m
Obsah modifikátoru ve směsi, % Kaučuková fáze 1 _ <5 V) wn α\ rn uh <Ν rh σ\ C· X
.g1· !φ: A :. i—I j ω ! o > <3 υη <> υη \ο υη kD Vj kó
A O Λ · ' O '54 >>, ·> ' Ή • g X) o ><n ' 3 · A KI Srovnávací příklad'. ι—I 'Ό! 03! Ή ί CL ι »Γ\ί *0 '(0 Η Λί £3 * η, 'tsi 'Λ! r—i‘ •^i *54 Η . Ό d <—I' »Jht
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (14)

1. Způsob výroby termoplastické polyvinylchloridové formovací hmoty, modifikované modifikátorem s jádrem a obalem, obsahujícím elastomer, se zlepšenou, rázovou / a, rohovou pevností a zlepšeným povrchovým leskem, vyznačující se tím, že jádro modifikátoru rázové houževnatosti se skládá z polyvinylchloridu nebo vinylchloridových kopolymerů a obal modifikátoru rázové houževnatosti se skládá ze síťovaných alkylakrylátových nebo alkylmethakrylátových homopolymerů nebo kopolymerů a polymerace roubováním vinylchloridového monomeru se provádí suspenzním způsobem v přítomnosti tohoto modifikátoru s jádrem a obalem.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že modifikátor s jádrem a obalem se vyrábí emulzní nebo mikrosuspenzní polymerací ve dvou stupních, přičemž v 1. stupni se syntetizuje jádro z homopolymerů nebo kopolymeru PVC a ve 2. stupni elastomerní obal v přítomnosti jádra.
3. Způsob podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že podíl jádra v modifikátoru rázové houževnatosti je 5 až 80 % hmotn. a podíl obalu je 20 až 95 % hmotn.
4. Způsob podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že podíl jádra v modifikátoru rázové houževnatosti je 20 až 60 % hmotn. a podíl obalu je 40 až 80 % hmotn.
5. Způsob podle jednoho z předcházejících nároků, ·· • · · • · ♦ • · · ···* ·♦ • · i • « ’ ·· ·· vyznačující se tím, že celkový průměr částic modifikátoru je od 50 do 800 nm.
6. Způsob podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že celkový průměr částic modifikátoru je od 60 do 400 nm.
7. Způsob podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že jádro modifikátoru se skládá z čistého PVC nebo z vinylchloridového kopolymeru s alespoň 50 % hmotn. vinylchloridu.
8. Způsob podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že obal modifikátoru rázové houževnatosti se skládá z alkylakrylátového nebo alkylmethakrylátového homopolymeru nebo kopolymeru s teplotou skelného přechodu nižší než 10 °C, síťovaného s vícefunkčním komonomerem s nekonjugovanými dvojnými vazbami.
9. Způsob podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že obal modifikátoru rázové houževnatosti se skládá z alkylakrylátového nebo alkylmethakrylátového homopolymeru nebo kopolymeru s teplotou skelného přechodu nižší než -10 °C, síťovaného s vícefunkčním komonomerem s nekonjugovanými dvojnými vazbami.
10. Způsob podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že na obal modifikátoru rázové houževnatosti s jádrem a obalem se napolymeruje přídavná vrstva způsobující slučitelnost, skládající se z póly(meth)akrylátů s teplotou skelného přechodu vyšší než 25 °C, v podílu maximálně 50 % hmotn. vzhledem k celkovému obalu.
• · • · « ·· ·· • ·· ·· • · · · · · · • · · ♦ · • · k · · · • · · · · • Μ ·· »* ·
11. Způsob podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že na obal modifikátoru rázové houževnatosti s jádrem a obalem se napolymeruje přídavná vrstva způsobující slučitelnost, skládající se z póly(meth)akrylátů s teplotou skelného přechodu vyšší než 70 °C, v podílu maximálně 50 % hmotn. vzhledem k celkovému obalu.
12. Termoplastické formovací hmoty z PVC podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že podíl modifikátoru s jádrem a obalem vzhledem k celkovému monomeru je od 2 do 80 % hmotn.
13. Termoplastické formovací hmoty z PVC podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že podíl modifikátoru s jádrem a obalem vzhledem k celkovému monomeru je od 3 do 50 % hmotn.
14. Použití formovacích hmot obsahujících PVC v plastových profilech pro výrobu okenních rámů, trubek atd.
CZ20004550A 1999-12-07 2000-12-06 Termoplastická polyvinylchloridová formovací hmota, zpusob její výroby a použití CZ302034B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19958820A DE19958820B4 (de) 1999-12-07 1999-12-07 Verfahren zur Herstellung thermoplastischer Formmassen, nach diesem Verfahren hergestellte Formmassen und deren Verwendung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20004550A3 true CZ20004550A3 (cs) 2002-03-13
CZ302034B6 CZ302034B6 (cs) 2010-09-15

Family

ID=7931636

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20004550A CZ302034B6 (cs) 1999-12-07 2000-12-06 Termoplastická polyvinylchloridová formovací hmota, zpusob její výroby a použití

Country Status (22)

Country Link
US (1) US6316550B2 (cs)
EP (1) EP1106632B1 (cs)
JP (1) JP4938170B2 (cs)
KR (1) KR100700905B1 (cs)
CN (1) CN1170880C (cs)
BG (1) BG65313B1 (cs)
BR (1) BR0005766B1 (cs)
CA (1) CA2327557C (cs)
CZ (1) CZ302034B6 (cs)
DE (1) DE19958820B4 (cs)
ES (1) ES2488829T3 (cs)
HK (1) HK1037655A1 (cs)
HU (1) HU230243B1 (cs)
NO (1) NO336993B1 (cs)
PL (1) PL197180B1 (cs)
PT (1) PT1106632E (cs)
RU (1) RU2274647C2 (cs)
SA (1) SA00210392B1 (cs)
SK (1) SK288095B6 (cs)
TR (1) TR200003479A3 (cs)
TW (1) TW555839B (cs)
UA (1) UA69411C2 (cs)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1385014B1 (en) 2002-07-25 2006-02-08 Agilent Technologies Inc. a Delaware Corporation Signal sampling with sampling and reference paths
US20050070665A1 (en) * 2003-09-26 2005-03-31 Ludlow James M. Transparent thermoplastic blend of a cycloolefin copolymer and a thermoplastic polyurethane
KR100573479B1 (ko) * 2003-12-23 2006-04-24 주식회사 엘지화학 균일질 무정형 마블바닥재 및 이의 제조방법
US8877250B2 (en) 2005-12-20 2014-11-04 Bridgestone Corporation Hollow nano-particles and method thereof
CN101270213B (zh) * 2008-05-20 2010-06-02 莱芜白斗新型建材有限公司 一种窗户型材及其制造方法
ES2527600T3 (es) * 2008-12-31 2015-01-27 Bridgestone Corporation Procedimiento de formación de nanopartículas formando primero el núcleo, nanopartícula y composición
KR101677568B1 (ko) * 2009-03-12 2016-11-18 (주)엘지하우시스 Pvc 컴파운드 조성물 및 그 제조방법
CN101955559B (zh) * 2010-09-21 2012-04-25 沈阳化工股份有限公司 一种具有高热稳定性的糊树脂及其制备方法
JP5729143B2 (ja) * 2011-06-02 2015-06-03 株式会社オートネットワーク技術研究所 電線被覆材料、絶縁電線及びワイヤーハーネス
US9428604B1 (en) 2011-12-30 2016-08-30 Bridgestone Corporation Nanoparticle fillers and methods of mixing into elastomers
JP6107073B2 (ja) * 2012-11-16 2017-04-05 東ソー株式会社 塩化ビニル系重合体ラテックス組成物およびその製造方法
UA120161C2 (uk) * 2012-12-21 2019-10-25 Кварцверке Ґмбх Термотропні полімери
CA2907479C (en) 2013-02-11 2019-08-27 Vestolit Gmbh & Co. Kg Transparent articles from graft copolymers of pvc
CA2907442C (en) 2013-02-11 2019-12-31 Vestolit Gmbh & Co. Kg Plasticizer-free articles from graft copolymers of pvc
BR112015019105B1 (pt) 2013-02-11 2021-05-11 Vestolit Gmbh método para produção de um copolímero de enxerto de cloreto de vinila, copolímero de enxerto de cloreto de vinila, mistura contendo vários copolímeros de enxerto de cloreto de vinila, artigo, e, uso de um copolímero de enxerto de cloreto de vinila e de uma mistura
KR101784548B1 (ko) 2014-09-23 2017-10-11 주식회사 엘지화학 염화비닐계 중합체 및 이의 제조방법
KR101784549B1 (ko) 2014-09-23 2017-10-11 주식회사 엘지화학 염화비닐계 중합체 및 이의 제조방법
EP3640297B1 (en) 2017-09-29 2023-01-11 LG Chem, Ltd. Thermoplastic resin composition and method for preparing the thermoplastic resin composition

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1082734B (de) 1957-06-07 1960-06-02 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von schlagfestem Polyvinylchlorid
GB1064848A (en) * 1962-11-17 1967-04-12 Kureha Chemical Ind Co Ltd Method for the production of vinyl resins
DE2107350A1 (en) * 1970-02-16 1971-09-16 Stauffer Chemical Co Multi-layered suspension/emulsion copoly-mer particles
US3763279A (en) * 1971-05-12 1973-10-02 Goodrich Co B F High impact vinyl chloride resin formulations of improved clarity andmethod of making same
US3994991A (en) * 1973-08-11 1976-11-30 Kanegafuchi Chemical Industries Co., Ltd. Thermoplastic resin composition comprising a vinyl chloride polymer and a graft copolymer
FR2309569A1 (fr) * 1975-04-30 1976-11-26 Rhone Poulenc Ind Procede de polymerisation du chlorure de vinyle en microsuspension ensemencee
DE3539414A1 (de) 1985-11-07 1987-05-14 Huels Chemische Werke Ag Verfahren zur herstellung von thermoplastischen massen
DE4027640A1 (de) * 1990-08-31 1992-03-05 Huels Chemische Werke Ag Herstellung eines schlagzaehen polyacrylsaeureester-vinylchlorid- pfropfpolymerisats
DE4240744A1 (de) * 1992-12-03 1994-06-09 Wacker Chemie Gmbh Verfahren zur Herstellung eines Pfropfcopolymerlatex von Kern-Schale-Dispersionsteilchen mit verbesserter Phasenanbindung zwischen Kern und Schale
DE4302552A1 (de) 1993-01-29 1994-08-04 Wacker Chemie Gmbh Pfropf- und Core-Shell-Copolymerisate mit verbesserter Phasenanbindung zwischen Pfropfgrundlage und aufgepfropfter Polymerphase
EP0810241A1 (fr) * 1996-05-31 1997-12-03 Elf Atochem S.A. Latex bipopulé de copolymères du chlorure de vinyle, son procédé de fabrication et ses applications
EP0810240A1 (fr) * 1996-05-31 1997-12-03 Elf Atochem S.A. Latex à base de copolymères du chlorure de vinyle de structure particulière, son procédé de fabrication et ses applications
FR2752844B1 (fr) * 1996-08-27 1998-10-30 Atochem Elf Sa Latex bipopule de polymeres a base de chlorure de vinyle, ses procedes d'obtention et son application dans des plastisols a rheologie amelioree
DE19729652A1 (de) * 1997-07-11 1999-01-14 Basf Ag Acrylesterkautschukpartikel

Also Published As

Publication number Publication date
TW555839B (en) 2003-10-01
HUP0004839A3 (en) 2002-08-28
HU230243B1 (hu) 2015-11-30
JP2001172341A (ja) 2001-06-26
KR100700905B1 (ko) 2007-03-29
CZ302034B6 (cs) 2010-09-15
TR200003479A2 (tr) 2001-07-23
US6316550B2 (en) 2001-11-13
UA69411C2 (uk) 2004-09-15
PT1106632E (pt) 2014-07-04
NO336993B1 (no) 2015-12-14
HK1037655A1 (en) 2002-02-15
EP1106632B1 (de) 2014-05-21
DE19958820B4 (de) 2010-04-01
HUP0004839A2 (hu) 2001-12-28
EP1106632A1 (de) 2001-06-13
RU2274647C2 (ru) 2006-04-20
CA2327557A1 (en) 2001-06-07
BG65313B1 (bg) 2008-01-31
BG105017A (en) 2001-11-30
CA2327557C (en) 2011-02-08
SA00210392B1 (ar) 2006-10-02
US20010004658A1 (en) 2001-06-21
NO20006233L (no) 2001-06-08
JP4938170B2 (ja) 2012-05-23
CN1298899A (zh) 2001-06-13
SK288095B6 (sk) 2013-07-02
NO20006233D0 (no) 2000-12-07
ES2488829T3 (es) 2014-08-29
CN1170880C (zh) 2004-10-13
BR0005766B1 (pt) 2010-09-21
KR20010062169A (ko) 2001-07-07
HU0004839D0 (cs) 2001-02-28
BR0005766A (pt) 2001-07-17
SK18172000A3 (sk) 2002-03-05
PL197180B1 (pl) 2008-03-31
TR200003479A3 (tr) 2001-07-23
PL344359A1 (en) 2001-06-18
DE19958820A1 (de) 2001-06-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ20004550A3 (cs) Způsob výroby termoplastické polyvinylchloridové formovací hmoty
JP2992236B2 (ja) 熱可塑性ポリマー用のコア/シェル型耐衝撃添加剤
US3655825A (en) Acrylic impact resistant modifiers for polyvinyl chloride
US5338803A (en) Modified CPE for PVC impact modification
JPH0686501B2 (ja) グラフト共重合体
US4798869A (en) Process for the production of thermoplastic compositions and compositions produced thereby
JP3212471B2 (ja) 塩化ビニル系樹脂
US3576914A (en) Thermal dehydrochlorination of poly-vinyl chloride and graft copolymers therefrom
US20220220232A1 (en) Composition for polymerizing vinyl chloride-based polymer and method for preparing vinyl chloride-based polymer using same
JP6783170B2 (ja) 塩化ビニル系重合体の製造方法
JP3402016B2 (ja) 塩化ビニル系重合体の製造方法
KR102235035B1 (ko) 염화비닐계 중합체의 제조방법
JP2003327607A (ja) 塩化ビニル系重合体の製造方法
JP2000063606A (ja) 塩素化塩化ビニル系樹脂組成物及び成形体
JPH1060059A (ja) 塩化ビニル系グラフト共重合体の製造方法
JP2004161870A (ja) 塩化ビニル系樹脂組成物及び電力ケーブル防護管
JPH10265533A (ja) 塩化ビニル系樹脂の製造方法
JPH10101833A (ja) 塩化ビニル系樹脂組成物及び塩化ビニル系樹脂発泡体
JP2001098131A (ja) 塩化ビニル系樹脂組成物および成形体
JPH0583578B2 (cs)
JPH0834825A (ja) 塩化ビニル系樹脂の製造方法
JPS60221447A (ja) 加工性の良好な塩化ビニル系樹脂組成物
JPH08337622A (ja) 合成樹脂成形品

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20181206