SK288095B6 - Process for the production of thermoplastic polyvinylchloride molding material and use thereof - Google Patents

Process for the production of thermoplastic polyvinylchloride molding material and use thereof Download PDF

Info

Publication number
SK288095B6
SK288095B6 SK1817-2000A SK18172000A SK288095B6 SK 288095 B6 SK288095 B6 SK 288095B6 SK 18172000 A SK18172000 A SK 18172000A SK 288095 B6 SK288095 B6 SK 288095B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
core
shell
modifier
proportion
impact modifier
Prior art date
Application number
SK1817-2000A
Other languages
English (en)
Other versions
SK18172000A3 (sk
Inventor
Axel Stieneker
Radu Bordeianu
Thomas Neu
Harald Sturm
Wilhelm Friedrich Schmitt
Original Assignee
Vestolit Gmbh & Co. Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vestolit Gmbh & Co. Kg filed Critical Vestolit Gmbh & Co. Kg
Publication of SK18172000A3 publication Critical patent/SK18172000A3/sk
Publication of SK288095B6 publication Critical patent/SK288095B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F259/00Macromolecular compounds obtained by polymerising monomers on to polymers of halogen containing monomers as defined in group C08F14/00
    • C08F259/02Macromolecular compounds obtained by polymerising monomers on to polymers of halogen containing monomers as defined in group C08F14/00 on to polymers containing chlorine
    • C08F259/04Macromolecular compounds obtained by polymerising monomers on to polymers of halogen containing monomers as defined in group C08F14/00 on to polymers containing chlorine on to polymers of vinyl chloride
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F285/00Macromolecular compounds obtained by polymerising monomers on to preformed graft polymers

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Graft Or Block Polymers (AREA)
  • Manufacture Of Macromolecular Shaped Articles (AREA)
  • Polymerisation Methods In General (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Processing And Handling Of Plastics And Other Materials For Molding In General (AREA)
  • Processes Of Treating Macromolecular Substances (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)

Abstract

The process for the production of thermoplastic polyvinyl chloride molding compositions comprises modification with a core-shell modifier comprising a polyvinyl chloride or vinyl chloride copolymer core and a cross-linked alkyl acrylate- or alkylmethacrylate homo- or copolymer shell and the graft polymerization of the vinyl chloride monomer is carried out in the presence of the toughening agent. A process for the production of thermoplastic polyvinyl chloride molding compositions in first step modified with an elastomer containing a core-shell modifier in second step, having improved impact and corner strength and improved surface gloss is characterized such that the core of the toughening agent comprises polyvinyl chloride or vinyl chloride copolymer and the shell comprises cross-linked alkyl acrylate- or alkylmethacrylate homo- or copolymers and the graft polymerization of the vinyl chloride monomer is carried out using a suspension process in the presence of the toughening agent. It is described further the use of the molding material in plastic sections intended particularly for the production of window frames and pipes.

Description

Vynález sa týka výroby a spracovania termoplastických hmôt na báze vinylchloridových polymérov s vynikajúcou vrubovou húževnatosťou. Na modifikáciu vrubovej húževnatosti sa používa obalový očkovaný kopolymér, najmä s nízkym obsahom kaučuku, ktorý sa pridáva vo forme polymérového latexu pred alebo počas polymerizácie vinylchloridu. Pritom sa vznikajúci polyvinylchlorid (PVC) naočkuje na častice modifikátorového latexu. Komponent na zlepšenie rázovej húževnatosti sa skladá z tvrdého jadra a mäkkého kaučukovitého obalu.
Doterajší stav techniky
Polyvinylchlorid (PVC) je pre svoje dobré pomery ceny a úžitku a svoje mnohostranné možnosti použitia jedným z najviac používaných polymérov. PVC samotný je však na mnoho použití, napríklad na okenné profily, príliš krehký. Aby sa zlepšila rázová húževnatosť PVC, pridávali sa k vinylchloridovým polymérom v minulosti najrozličnejšie modifikátory. Ako príklady sa môžu uviesť polyméme modifikátory rázovej húževnatosti butadiénového typu, napríklad akrylonitril-butadién-styrén (ABS) a metylmetakrylát-butadién-styrén (MBS); kopolyméry etylénu a vinylacetátu (EVA); chlórované polyolefíny, ako napríklad chlórovaný polyetylén (CPE); etylén-propylénové kaučuky a polyméry akrylátového typu, ako napríklad homopolyméry a kopolyméry alkylesterov kyseliny akrylovej. Napríklad v prihláške DE 1 082 734 sa opisuje spôsob výroby húževnatého polyvinylchloridu. Nárokovaný polymér sa vyrába polymerizáciou vinylchloridu vo vodnej suspenzii pomocou suspenzných stabilizátorov a organických, prípadne anorganických aktivátorov, vyznačujúcou sa tým, že polymerizácia vinylchloridu sa uskutočňuje v prítomnosti vodných emulzií húževnatých elastických polymérov pri teplote miestnosti, pričom polyméry sú prítomné v množstve 2 až 25 % hmotn. vzhľadom na tuhú látku. Pritom polymérmi môžu byť homopolyméry esterov kyseliny akrylovej alebo vinylovej, prípadne kopolyméry s inými zlúčeninami.
Nevýhodou pri tomto spôsobe je to, že na výrobu profilov je potrebné veľmi veľa drahého akrylesteru, aby sa dosiahla dostatočne vysoká vrubová húževnatosť, napríklad profilu z PVC.
V princípe sú známe aj očkované modifikátory rázovej húževnatosti alebo modifikátory rázovej húževnatosti s jadrom a obalom s vrstevnatou štruktúrou. DE 4 302 552 opisuje očkované kopolyméry a kopolyméry s jadrom a obalom so zlepšeným fázovým spájaním medzi očkovaným základom a naočkovaňou polymérovou fázou. Očkované kopolyméry a kopolyméry s jadrom a obalom sa vyrábajú z polymérnej fázy a) obsahujúcej peroxyskupiny, ktorá obsahuje 0,01 až 20 % hmotn. nenasýtenej peroxozlúčeniny s dvoma dvojitými väzbami vzorca H2C=CH-O-CO-R1-CO-O-O-CO-R1-CO-O-CH=CH2 a 80 až 99,99 % hmotn. jedného alebo viacerých komonomérov zvolených zo súboru zahŕňajúceho estery kyseliny (met)akrylovej s alkoholmi s 1 až 10 atómami uhlíka, vinylestery nasýtených alifatických karboxylových kyselín s 2 až 10 atómami uhlíka, olefíny, vinylaromáty, vinylhalogenidy a/alebo vinylétery, a na nej naočkovanej polymérnej fázy b), ktorá sa získa naočkovaním jedného alebo viacerých komonomérov zvolených zo súboru zahŕňajúceho estery kyseliny (met)akrylovej s alkoholmi s 1 až 10 atómami uhlíka, vinylestery nasýtených alifatických karboxylových kyselín s 2 až 10 atómami uhlíka, olefíny, vinylaromáty, vinylhalogenidy a styrén, ako aj deriváty styrénu, na polymému fázu a) obsahujúcu peroxoskupiny. Nevýhodou tohto spôsobu výroby polymérov s jadrom a obalom je to, že sa prídavné musí použiť citlivý komonomér obsahujúci peroxidové skupiny, aby sa zaistilo fázové spájanie medzi polymémou fázou a) a b), pri ktorom sa musí starostlivo dbať na to, aby sa peroxidové skupiny nerozkladali. Opisuje sa tam aj použitie modifikátorov rázovej húževnatosti v plastoch, ale v tuhej forme. To však je taktiež nevýhodné, pretože táto okolnosť vyžaduje prídavné spracovanie, a to sušenie. Ďalej sa používa obal v nezosieťovanej forme, čo vedie k čiastočnému zošmyknutiu obalového polyméru v priebehu spracovania a je veľkou nevýhodou.
Aj EP 0 600 478 opisuje výrobu latexu očkovaného kopolyméru z disperzných častíc s jadrom a obalom so zlepšeným fázovým spájaním medzi jadrom a obalom v dvojstupňovej emulznej polymerizácii. V prvom stupni sa však získa len zosieťovaný kaučukovitý elastický polymér. Okrem toho obalový polymér musí mať teplotu skleného prechodu (TE) vyššiu ako 20 °C, čo by sa však skôr negatívne prejavovalo pri použití ako modifikátorov rázovej húževnatosti v termoplastických polyméroch.
Známe sú aj modifikátory s jadrom a obalom na zlepšenie vrubovej húževnatosti PVC, ktoré majú tvrdé jadro a mäkký obal z kaučukovitého materiálu. US 3 763 279 a DE 3 539 414 opisujú výrobu polymémych systémov, ktoré majú tvrdé zosieťované jadro z polystyrénu a mäkký zosieťovaný polyakrylátový obal. Nevýhodou je po prvé zlá zlučiteľnosť polystyrénového jadra s matricou z PVC, čo sa negatívne prejavuje predovšetkým pri zváraní na mieru narezaných profilov z PVC. Po druhé tieto spôsoby boli optimalizované na priesvitnosť, takže preto sa musel ako materiál jadra použiť polystyrén. To je však ekonomicky nevýhodné, keď nie je potrebná priesvitnosť z neho vyrobeného polotovaru.
Vznikla teda úloha vyvinúť spôsob, ktorý prekonáva uvedené nevýhody. Táto úloha sa riešila podľa pred2 ložených patentových nárokov.
Prekvapivo sa teraz zistilo, že pomocou zníženého podielu elastoméru v modifikátore rázovej húževnatosti, ktorý sa vyrobí pomocou štruktúry s jadrom a obalom čiastočným nahradením kaučukovej fázy jadrom z lacného PVC, sa môžu dosiahnuť zlepšené vlastnosti PVC so získanou rázovou húževnatosťou.
Podstata vynálezu
Predmetom vynálezu je spôsob výroby termoplastickej polyvinylchloridovej formovacej hmoty, ktorá má zlepšenú húževnatosť a rohovú pevnosť, a zlepšený povrchový lesk, a ktorá obsahuje elastomér-obsahujúci modifikátor rázovej húževnatosti typu jadro-obal, ktorého podstata spočíva v tom, že sa vyrobí modifikátor rázovej húževnatosti typu jadro-obal, ktorého jadro je tvorené polyvinylchloridom alebo vinylchloridovým kopolymérom, a ktorého obal je tvorený zosieťovaným alkylakrylátovým alebo alkylmetakrylátovým homoalebo kopolymérom, dvojstupňovou emulznou polymerizáciou, v ktorej prvom stupni sa syntetizuje jadro a v druhom stupni sa v prítomnosti jadra syntetizuje elastomémy obal, a potom sa v prítomnosti získaného modifikátora rázovej húževnatosti typu jadro-obal vykonáva suspenzným spôsobom vrúbľovacia polymerizácia vinylchloridového monoméru.
Výhodne je podiel jadra v modifikátore rázovej húževnatosti 5 až 80 % hmotn. a podiel obalu je 20 až 95 % hmotn.
Výhodne je podiel jadra v modifikátore rázovej húževnatosti 20 až 60 % hmotn. a podiel obalu je 40 až 80 % hmotn.
Výhodne je celkový priemer častíc modifikátora od 50 do 800 nm.
Výhodne je celkový priemer častíc modifikátora od 60 do 400 nm.
Výhodne sa jadro modifikátora skladá z čistého PVC alebo z vinylchloridového kopolyméru s aspoň 50 % hmotn. vinylchloridu.
Výhodne sa obal modifikátora rázovej húževnatosti skladá z alkylakrylátového alebo alkylmetakrylátového homopolyméru alebo kopolyméru s teplotou skleného prechodu nižšou ako 10 °C, zosieťovaného s viacfunkčným komonomérom s nekonjugovanými dvojitými väzbami.
Výhodne sa obal modifikátora rázovej húževnatosti skladá z alkylakrylátového alebo alkylmetakrylátového homopolyméru alebo kopolyméru s teplotou skleného prechodu nižšou ako -10 °C, zosieťovaného s viacfunkčným komonomérom s nekonjugovanými dvojitými väzbami.
Výhodne sa na obal modifikátora rázovej húževnatosti s jadrom a obalom napolymerizuje prídavná vrstva spôsobujúca zlučiteľnosť, skladajúca sa z polymetakrylátov s teplotou skleného prechodu vyššou ako 25 °C, v podiele maximálne 50 % hmotn. vzhľadom na celkový obal.
Výhodne sa na obal modifikátora rázovej húževnatosti s jadrom a obalom napolymerizuje prídavná vrstva spôsobujúca zlučiteľnosť, skladajúca sa z polymetakrylátov s teplotou skleného prechodu vyššou ako 70 °C, v podiele maximálne 50 % hmotn. vzhľadom na celkový obal.
Výhodne je pri výrobe termoplastickej polyvinylchloridovej formovacej hmoty podiel modifikátora s jadrom a obalom vzhľadom na celkový monomér od 2 do 80 % hmotn.
Výhodne je pri výrobe termoplastickej polyvinylchloridovej formovacej hmoty podiel modifikátora s jadrom a obalom vzhľadom na celkový monomér od 3 do 50 % hmotn.
Rovnako je predmetom vynálezu použitie formovacích hmôt obsahujúcich PVC získaných už definovaným spôsobom v plastových profiloch na výrobu okenných rámov, rúr a obdobných výrobkov.
Podľa vynálezu sa vyvinul spôsob výroby termoplastickej polyvinylchloridovej formovacej hmoty, modifikovanej modifikátorom s jadrom a obalom, obsahujúcim elastomér, so zlepšenou húževnatosťou a rohovou pevnosťou a zlepšenými optickými vlastnosťami, ako je povrchový lesk, pri súčasnom zníženom podiele elastomémych zložiek v porovnaní s bežnými, jednofázovými modifikátormi rázovej húževnatosti.
Jadro modifikátorov rázovej húževnatosti sa skladá z polyvinylchloridu alebo vinylchloridových kopolymérov a obal modifikátora rázovej húževnatosti sa skladá zo zosieťovaných alkylakrylátových alebo alkylmetakrylátových homopolymérov alebo kopolymérov. Polymerizácia očkovaním vinylchloridového monoméru sa uskutočňuje podľa suspenznej polymerizácie, známej v chémii a technike, v prítomnosti uvedeného modifikátora s jadrom a obalom. Suspenzná polymerizácia sa uskutočňuje pomocou radikálových iniciátorov rozpustných v monoméri, napríklad peroxidového typu alebo azozlúčenín. Ako príklady peroxidových iniciátorov sa môžu uviesť diacylperoxidy, dialkylperoxidy, peroxodikarbonáty, alkylperestery, napríklad bis-(2-metylbenzoyljperoxid, diterc-butylperoxid, dilauroylperoxid, acetylbenzoylperoxid, dikumylperoxid, dicetylperoxodikarbonát a terc-butylperpivalát, a ako príklad azoiniciátora sa môže uviesť azobis(izobutyronitril). Voľba druhu a množstva iniciátora sa uskutočňuje zvyčajným spôsobom podľa súčasného stavu techniky, pričom sa môžu použiť aj zmesi iniciátorov. Ako suspendačné činidlá sa môžu pridať primáme ochranné koloidy v množstvách od 0,05 % hmotn. do 1 % hmotn. vzhľadom na celkové množstvo organickej fázy. Napríklad možno uviesť vo vode dobre rozpustné deriváty celulózy s viskozitou (v 2 % vodných roztokoch) od
SK 288095 Β6 do 3 000 mPa.s, ako napríklad alkyl-, hydroxyalkyl-, alkylhydroxyalkyl- a karboxyalkylcelulózu, poly vinylakohol, čiastočne zmydelnené polyvinylacetáty, kopolyméry vinylpyrolidónu a etylénovo nenasýtených esterov a polyoxazolíny. Prídavné sa môžu ako suspendačné činidlá pridávať známe neiónové tenzidy, napríklad etoxyláty mastných kyselín, estery mastných kyselín a polyolov a alkoholetoxyláty, alebo aniónové tenzidy, ako napríklad alkylsulfáty, alkylsulfonáty alebo alkylarylsulfonáty, sorbitanmonolaurát, estery a poloestery kyseliny sulfojantárovej, v množstvách 0,01 až 1,2 hmotn. dielov vzhľadom na celkové množstvo organickej fázy. Prídavné sú na uskutočnenie suspenznej polymerizácie možné všetky doteraz známe pomocné látky (napríklad Encyclopedia of Polymér Science and Technology).
Modifikátor s jadrom a obalom sa vyrába emulznou alebo mikrosuspenznou polymerizáciou, technikami známymi z literatúry (napríklad Kunststoffhandbuch Polyvinylchlorid, zv. 1 a 2, 2.vydanie, Carl-Hanserverlag, 1986) v dvoch stupňoch vo vode v prítomnosti dispergátorov a iniciátorov obvyklých podľa stavu techniky, pričom v 1. stupni sa syntetizuje jadro z homopolyméru alebo kopolyméru PVC a v 2. stupni elastomémy obal v prítomnosti jadra. Emulzná polymerizácia sa môže prednostne iniciovať vhodnými vo vode rozpustnými činidlami vytvárajúcimi radikály. Podľa doterajšieho stavu techniky sú ich zvyčajne použité množstvá 0,01 až 4 % hmotn. vzhľadom na celkovú hmotnosť monomérov. Ako iniciátory sa termicky alebo pomocou vhodných redukčných činidiel (ako sa opisuje napríklad v Houben-Weyl, zv. 14/1, str. 263 až 297) rozkladajú napríklad peroxid vodíka alebo peroxidové deriváty, ako je peroxosíran amónny, sodný alebo draselný, alebo peroxodisíran amónny, sodný alebo draselný. Ako redukčné činidlá možno uviesť napríklad nasledovné zlúčeniny: siričitan sodný, hydrogénsiričitan sodný, ditioničitan sodný a kyselinu askorbovú. Ako dispergátory sa môžu na emulznú polymerizáciu použiť všetky emulgátory a ochranné koloidy známe zo stavu techniky. Ich množstvá sú obvykle od 0,5 do 5 % hmotn. vzhľadom na celkovú hmotnosť monomérov. Vhodné sú napríklad aniónové tenzidy, ako napríklad alkylsulfáty s dĺžkou reťazca 8 až 20 atómov uhlíka, alkyl- alebo alkylarylsulfáty s porovnateľnými dĺžkami reťazca, estery alebo poloestery kyseliny sulfojantárovej. Ako neiónové tenzidy sa môžu použiť napríklad alkylpolyglykolétery alebo alkylarylpolyglykolétery s 1 až 30 etylénoxidovými jednotkami. Prípadne sa môžu použiť aj ochranné koloidy, ako napríklad kopolyméry vinylalkoholu a vinylacetátu s obsahom vinylalkoholových jednotiek 70 až 100 % mol., polyvinylpyrolidóny s molovou hmotnosťou 10 000 až 350 000 g/mol a hydroxyalkylcelulózy so stupňom substitúcie 1 až 4. Ako prísady môžu kyseliny, zásady alebo zvyčajné pufrové soli, ako napríklad fosforečnany alebo uhličitany alkalických kovov, regulovať pH. Rovnako sú použiteľné aj známe regulátory molekulovej hmotnosti, ako napríklad tioly, aldehydy alebo chlórované uhľovodíky.
Pri mikrosuspenznej polymerizácii sa vinylchlorid pred polymerizáciou vo vodnej fáze jemne mechanicky rozomelie v prítomnosti emulgátorového systému. Ako homogenizátory sú vhodné vysokotlakové dýzy, koloidné mlyny, vysokorýchlostné miešačky alebo ultrazvukové dispergátory. Ako primáme emulgátory sa prednostne používajú amónne soli mastných kyselín alebo soli mastných kyselín s alkalickými kovmi, alkylsulfáty, alkylarylsulfonáty a amónne soli kyseliny sulfojantárovej alebo soli kyseliny sulfojantárovej s alkalickými kovmi. Sekundárne emulgátory, ako napríklad uhľovodíky, mastné alkoholy so 14 až 24 atómami uhlíka alebo mastné kyseliny, etoxylované alkoholy s dlhým reťazcom, karboxylové kyseliny, halogenované uhľovodíky, substituované fenoly, adičné produkty etylénoxidu a propylénoxidu alebo čiastočné estery mastných kyselín s viacsýtnymi alkoholmi, stabilizujú rozhranie monomér-voda a potláčajú Ostwaldovo zrenie disperzie. Ako iniciátory sa používajú aj v oleji rozpustné činidlá vytvárajúce radikály, obvyklé pri suspenznej polymerizácii (pozri skôr).
V modifikátore rázovej húževnatosti je podiel jadra z PVC od 5 do 80 % hmotn., prednostne od 20 do 60 % hmotn. a podiel elastoméru v obale od 20 do 95 % hmotn., prednostne od 40 do 80 % hmotn.
Celkový priemer častíc modifikátora rázovej húževnatosti s jadrom a obalom je od 50 do 800 nm, prednostne od 60 do 400 nm.
Jadro modifikátora sa skladá z čistého PVC alebo z vinylchloridového kopolyméru aspoň s 50 dielmi vinylchloridu (vzhľadom na celkové množstvo monoméru).
Obal modifikátora rázovej húževnatosti sa skladá z alkylakrylátového alebo alkylmetakrylátového homopolyméru alebo kopolyméru s teplotou skleného prechodu nižšou ako 10 °C, prednostne nižšou ako -10 °C, zosieťovaných s viacfúnkčným komonomérom s nekonjugovanými dvojitými väzbami. Ako monoméry na obal modifikátora rázovej húževnatosti prichádzajú do úvahy estery kyseliny akrylovej a metakrylovej s dĺžkou reťazca esterovej skupiny od 2 do 14 atómov uhlíka, prednostne od 4 do 8 atómov uhlíka, ako je napríklad n-butylová, izobutylová, n-hexylová, n-oktylová alebo 2-etylhexylová skupina. Ako sieťovacie činidlá sa pri syntéze elastomémej zložky môžu použiť také zlúčeniny, ktoré sa môžu s daným použitým obalovým monomérom kopolymerizovať, a ktoré majú aspoň dve nekonjugované dvojité väzby, ako napríklad divinylbenzén, vinylester kyseliny (met)akrylovej, alylester kyseliny (met)akrylovej, dialylester kyseliny fialovej, kyseliny maleínovej atd’., trialylkyanurát, di(met)akryláty viacsýtnych alkoholov, ako napríklad trimetylolpropán (l,l,l-tris(hydroxymetyl)propán), butándiol, glycerol atď.
Na obal modifikátora rázovej húževnatosti s jadrom a obalom sa napolymerizuje prídavná vrstva spôsobujúca zlučiteľnosť, skladajúca sa z poly(met)akrylátov s teplotou skleného prechodu vyššou ako 25 °C,
SK 288095 Β6 prednostne vyššou ako 70 °C, v podiele maximálne 50 % hmotn. vzhľadom na celkový obal.
Podiel modifikátora s jadrom a obalom v celkovom monoméri je od 2 do 80 % hmotn., prednostne od 3 do 50 % hmotn.
Polyméry vyrobené podľa vynálezu sú vhodné najmä na spracovanie termoplastickým tvarovaním, t. j. tvarovaním použitím tepla a tlaku, napríklad kalandra vaním, vytláčaním, hlbokým ťahaním, vstrekovaním alebo lisovaním, so zmäkčovadlami alebo bez nich, napríklad na výrobu profilov okenných rámov, fólií atď.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Nasledovné príklady uskutočnenia ďalej objasňujú formu uskutočnenia predloženého vynálezu.
Príklad 1
V tomto príklade sa opisuje výroba PVC so získanou rázovou húževnatosťou na báze modifikátora s jadrom a obalom s 30 % hmotn. PVC a 70 % hmotn. polybutylakrylátu.
1. Syntéza modifikátora rázovej húževnatosti
1. 1 SyntézajadrazPVC emulznou polymerizáciou
Do 235 L reaktora sa vloží 79,57 kg deionizovanej vody, 978,8 g 7,5 % roztoku myristátu draselného, 1,036 g dusičnanu mednatého, 3,329 g siričitanu sodného, 10,82 g difosforečnanu tetrasodného a 1,779 kg 1 % roztoku KOH.
Reaktor sa za miešania zohrieva cez plášť. Po dosiahnutí polymerizačnej teploty 53 °C sa pridá 21,55 g peroxodisíranu draselného. Potom sa reaktor vypláchne dusíkom a evakuuje. Nato sa pridá 86,36 kg vinylchloridu.
Reakčná zmes sa homogenizuje a začne sa dávkovať 0,25 % roztok H2O2. Potom sa kontinuálne a súbežne s dávkovaním iniciátora v priebehu celého polymerizačného procesu dávkuje 18,56 kg 7,5 % roztoku myristátu draselného a 2,712 kg deionizovanej vody.
Polymerizácia sa po poklese tlaku a po dodatočnom miešaní počas 1 hodiny ukončí. Latex PVC sa odplyní a ochladí. Obsah tuhej látky je 44,8 %. Elektrónovou mikroskopiou sa z objemu odmeria stredná veľkosť častíc latexu 110 nm.
1.2 Syntéza modifikátora s jadrom a obalom emulznou polymerizáciou
Do 235 L reaktora sa za prebiehajúceho miešania pridá 56,5 kg deionizovanej vody a 33,48 kg latexu PVC syntetizovaného v 1.1. Potom sa reaktor vypláchne dusíkom a zohreje na polymerizačnú teplotu 80 °C. Nato sa súčasne začne dávkovať 34,12 kg n-butylakrylátu, 892,9 g alylmetakrylátu, 15,0 kg 1 % roztoku myristátu draselného a 10 kg 0,5 % roztoku peroxodisíranu amónneho. Polymerizácia sa ukončí po 300 minútach.
Výsledný latex modifikátora s jadrom a obalom má hmotnostný pomer jadra a obalu 30 : 70 a strednú veľkosť častíc vzhľadom na objem približne 175 nm.
2. Syntéza PVC s modifikovanou rázovou húževnatosťou suspenznou polymerizáciou
150 L reaktor sa naplní 53,46 kg vody, 12,59 kg latexu modifikátora s jadrom a obalom vyrobeného v
1.2, 119,6 g metylhydroxypropylcelulózy, 16,91 g lauroylperoxidu a 14,1 g dicetylperoxodikarbonátu. Reaktor sa vypláchne dusíkom a evakuuje, potom sa zapne miešanie a zmes sa zohreje na 60 °C. Vo fáze zohrievania sa pridá naraz 43,76 kg vinylchloridu.
Polymerizácia sa ukončí po znížení tlaku a po 1 hodine dodatočného miešania, reaktor sa odplyní a výsledná disperzia PVC sa odfiltruje a vysuší vo vírivej sušiarni.
Prášok sa potom homogenizuje, odmieša so suspenziou PVC na obsah modifikátora s jadrom a obalom
6,5 % a ďalej spracuje postupom na výrobu okenných profilov v extrudéri Krauss-Maffei KMD 90 pri frekvencii otáčania závitovky 15 ot./min. Vlastnosti zistené pri profile sú zhrnuté v tabuľke 1.
Príklad 2
V tomto príklade sa opisuje výroba PVC so získanou rázovou húževnatosťou na báze modifikátora s jadrom a obalom so 40 % hmotn. PVC a 60 % hmotn. polybutylakrylátu.
1. Syntéza modifikátora rázovej húževnatosti
1.1 Syntéza jadra z PVC emulznou polymerizáciou
Do 235 L reaktora sa vloží 82,45 kg deionizovanej vody, 806,1 g 7,5 % roztoku myristátu draselného, 1,036 g dusičnanu meďnatého, 3,329 g siričitanu sodného, 10,82 g difosforečnanu tetrasodného a 1,779 kg 1 % roztoku KOH.
SK 288095 Β6
Reaktor sa za miešania zohrieva cez plášť. Po dosiahnutí polymerizačnej teploty 53 °C sa pridá 21,55 g peroxodisíranu draselného. Potom sa reaktor vypláchne dusíkom a evakuuje. Nato sa pridá 86,36 kg vinylchloridu.
Reakčná zmes sa homogenizuje a začne sa dávkovať 0,25 % roztok H2O2. Potom sa kontinuálne a súbežne s dávkovaním iniciátora v priebehu celého polymerizačného procesu dávkuje 18,56 kg 7,5 % roztoku myristátu draselného.
Polymerizácia sa po znížení tlaku a po dodatočnom miešaní počas 1 hodiny ukončí. Latex PVC sa odplyní a ochladí. Obsah tuhej látky je 44,7 %. Elektrónovou mikroskopiou sa odmeria vzhľadom na objem stredná veľkosť častíc latexu 136 nm.
1.2. Syntéza modifikátora s jadrom a obalom emulznou polymerizáciou
Do 235 L reaktora sa za prebiehajúceho miešania pridá 50,24 kg deionizovanej vody a 44,74 kg latexu PVC syntetizovaného v 1.1. Potom sa reaktor vypláchne dusíkom a zohreje na polymerizačnú teplotu 80 °C. Nato sa súčasne začne dávkovať 29,25 kg n-butylakrylátu, 765,3 g alylmetakrylátu, 15,0 kg 1 % roztoku myristátu draselného a 10 kg 0,5 % roztoku peroxodisíranu amónneho. Polymerizácia sa ukončí po 300 minútach.
Výsledný latex modifikátora s jadrom a obalom má hmotnostný pomer jadra a obalu 40 : 60 a strednú veľkosť častíc vzhľadom na objem približne 170 nm.
2. Syntéza PVC s modifikovanou rázovou húževnatosťou suspenznou polymerizáciou
650 L reaktor sa naplní 240,5 kg vody, 53,74 kg latexu modifikátora s jadrom a obalom vyrobeného v
1.2, 532,6 g metylhydroxypropylcelulózy, 53,8 g lauroylperoxidu a 44,85 g dicetylperoxodikarbonátu. Reaktor sa vypláchne dusíkom a evakuuje, potom sa zapne miešanie a zmes sa zohreje na 60 °C. Vo fáze zohrievania sa pridá naraz 194,9 kg viny lchloridu.
Polymerizácia sa ukončí po znížení tlaku a po 1 hodine dodatočného miešania, reaktor sa odplyní a výsledná disperzia PVC sa odfiltruje a vysuší vo vírivej sušiarni.
Prášok sa potom homogenizuje, odmieša so suspenziou PVC na obsah modifikátora s jadrom a obalom
6,5 % a ďalej spracuje postupom na výrobu okenných profilov v extrudéri Krauss-Maffei KMD 90 pri frekvencii otáčania závitovky 15 ot./min. Vlastnosti zistené pri profile sú zhrnuté v tabuľke 1.
Príklad 3
V tomto príklade sa opisuje výroba PVC so získanou rázovou húževnatosťou na báze modifikátora s jadrom a obalom s 50 % hmotn. PVC a 50 % hmotn. polybutylakrylátu.
1. Syntéza modifikátora rázovej húževnatosti
1.1 Syntéza jadra z PVC emulznou polymerizáciou
Jadro z PVC sa syntetizuje ako v príklade 1, obsah tuhej látky v disperzii PVC sa nastaví na 42,5 % hmotn.
1.2 Syntéza modifikátora s jadrom a obalom emulznou polymerizáciou
Do 235 L reaktora sa za prebiehajúceho miešania pridá 41/16 kg deionizovanej vody a 58,82 kg latexu PVC syntetizovaného v 1.1. Potom sa reaktor vypláchne dusíkom a zohreje na polymerizačnú teplotu 80 °C. Nato sa súčasne začne dávkovať 24,37 kg n-butylakrylátu, 637,7 g alylmetakrylátu a 10 kg 0,5 % roztoku peroxodisíranu amónneho. Polymerizácia sa ukončí po 300 minútach.
Výsledný latex modifikátora s jadrom a obalom má hmotnostný pomer jadra a obalu 50 : 50 a strednú veľkosť častíc vzhľadom na objem približne 125 nm.
2. Syntéza PVC s modifikovanou rázovou húževnatosťou suspenznou polymerizáciou
650 L reaktor sa naplní 239,1 kg vody, 55,21 kg latexu modifikátora s jadrom a obalom vyrobeného v príklade 1.2, 852 g kopolyméru vinylalkoholu a vinylacetátu, 53,8 g lauroylperoxidu a 44,85 g dicetylperoxodikarbonátu. Reaktor sa vypláchne dusíkom a evakuuje. Potom sa zapne miešanie a reaktor sa zohreje na 60 °C. Vo fáze zohrievania sa pridá naraz 239,1 kg vinylchloridu.
Polymerizácia sa ukončí po znížení tlaku a po 1 hodine dodatočného miešania, reaktor sa odplyní a výsledná disperzia PVC sa odfiltruje a vysuší vo vírivej sušiarni.
Prášok sa potom homogenizuje, odmieša so suspenziou PVC na obsah modifikátora s jadrom a obalom
6,5 % a ďalej spracuje postupom na výrobu okenných profilov v extrudéri Krauss-Maffei KMD 90 pri frekvencii otáčania závitovky 15 ot./min. Vlastnosti zistené pri profile sú zhrnuté v tabuľke 1.
SK 288095 Β6
Príklad 4
V tomto príklade sa opisuje výroba PVC so získanou rázovou húževnatosťou na báze modifikátora s jadrom a obalom s 30 % hmotn. PVC a 70 % hmotn. polybutylakrylátu a prídavnej vrstvy z polymetylmetakrylátu spôsobujúcej zlučieľnosť.
1.1 Syntéza jadra z PVC emulznou polymerizáciou
Jadro z PVC sa syntetizuje ako v príklade 1, obsah tuhej látky v disperzii PVC sa nastaví na 41,5 % hmotn.
1.2 Syntéza modifikátora s jadrom a obalom emulznou polymerizáciou
Do 40 L reaktora sa za prebiehajúceho miešania pridá 10,2 kg deionizovanej vody a 6,265 kg latexu PVC syntetizovaného v 1.1. Potom sa reaktor vypláchne dusíkom a zohreje na polymerizačnú teplotu 80 °C. Nato sa súčasne začne dávkovať 5,054 kg n-butylakrylátu, 123,8 g alylmetakrylátu a 1,733 kg 1 % roztoku myristátu draselného a 1,733 kg 0,5 % roztoku peroxodisíranu amónneho. Po 180 minútach dávkovania sa reaktor mieša ďalších 60 minút, potom sa pridá 891,8 g metylmetakrylátu v priebehu 30 minút. Pridávanie iniciátora sa uskutočňuje počas celej polymerizácie. Po 330 minútach sa polymerizácia ukončí.
2. Syntéza PVC s modifikovanou rázovou húževnatosťou suspenznou polymerizáciou
150 L reaktor sa naplní 53,6 kg vody, 12,43 kg latexu modifikátora s jadrom a obalom vyrobeného v 1.2 (obsah tuhej latky 32,7 %), 124,3 g kopolyméru vinylalkoholu a vinylacetátu, 16,91 g lauroylperoxidu a
14,1 g dicetylperoxodikarbonátu. Reaktor sa vypláchne dusíkom a evakuuje. Potom sa zapne miešanie a reaktor sa zohreje na 60 °C. Vo fáze zohrievania sa pridá naraz 43,76 kg vinylchloridu.
Polymerizácia sa ukončí po znížení tlaku a po 1 hodine dodatočného miešania, reaktor sa odplyní a výsledná disperzia PVC sa odfiltruje a vysuší vo vírivej sušiarni.
Porovnávací príklad
V tomto príklade sa opisuje výroba PVC so získanou rázovou húževnatosťou na báze polybutylakrylátového modifikátora.
1. Syntéza polybutylakrylátového modifikátora emulznou polymerizáciou
Do 235 L reaktora sa vloží 64,77 kg deionizovanej vody, 2,09 kg butylakrylátu, 20,9 g dialylftalátu, 1,393 kg 7,5 % roztoku myristátu draselného a 19,39 g peroxodisíranu amónneho. Reaktor sa vypláchne dusíkom a zmes, v reaktore sa zohreje za miešania na 80 °C. Po 1 hodine polymerizácie sa pri 80 °C pridá 60,61 g butylakrylátu, 612,4 g dialylftalátu a 52,88 kg 1 % roztoku myristátu draselného v priebehu 420 minút.
Vznikne polybutylakrylátový latex s obsahom tuhej látky 33,4 % a strednou veľkosťou častíc 175 nm vzhľadom na objem.
2. Syntéza PVC s modifikovanou rázovou húževnatosťou suspenznou polymerizáciou
650 L reaktor sa naplní 240 kg vody, 54,22 kg latexu modifikátora vyrobeného v 1., 852 g kopolyméru vinylalkoholu a vinylacetátu, 53,8 g lauroylperoxidu a 44,85 g dicetylperoxodikarbonátu. Reaktor sa vypláchne dusíkom a evakuuje, potom sa zapne miešanie a zmes sa zohreje na 60 °C. Vo fáze zohrievania sa pridá naraz 194,9 kg vinylchloridu.
Vlastnosti polymérov spracovaných v príkladoch 1 až 4 sú zhrnuté v tabuľke 1.
Tabuľka 1: Vlastnosti modifikovaných typov PVC s jadrom a obalom
Pokusný výrobok Obsah modifikátora v zmesi, % Mechanické vlastnosti Lesk (DIN 67530)
Celkom Kaučuková fáza Dodatočné zmraštenie, % (zmena rozmeru po umelom starnutí, DIN EN 479) Pád guľôčky, m. (DIN EN 477) Vrubová húževnatosť kJ/m2 (DIN 53753) Pevnosť rohov, kN (DIN 514) Vnútri Zvonku
Zvonku Vnútri
Porovnávací príklad 6.5 6.5 1.55 1.85 2.0 64 7300 34-37 40-49
Príklad 1 6.5 4.55 1.40 1.50 2.0 70 7630 50-64 49-58
Príklad 2 6.5 3.9 1.20 1.40 2.0 68 7925 61-71 54-68
Príklad 3 6.5 3.25 1.30 1.50 2.0 63 7800 58-68 51-64
Príklad 4 6.5 3.79 1.30 1.40 2.0 68 7600 58-62 57-69

Claims (13)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob výroby termoplastickej polyvinylchloridovej formovacej hmoty, ktorá má zlepšenú húževnatosť, rohovú pevnosť a zlepšený povrchový lesk, a ktorá obsahuje elastomér-obsahujúci modifikátor rázovej húževnatosti typu jadro-obal, vyznačujúci sa tým, že sa vyrobí modifikátor rázovej húževnatosti typu jadro-obal, ktorého jadro je tvorené polyvinylchloridom alebo vinylchloridovým kopolymérom a ktorého obal je tvorený zosieťovaným alkylakrylátovým alebo alkylmetakrylátovým homo- alebo kopolymérom, dvojstupňovou emulznou polymerizáciou, v ktorej prvom stupni sa syntetizuje jadro a v druhom stupni sa v prítomnosti jadra syntetizuje elastomérny obal, a potom sa v prítomnosti získaného modifikátora rázovej húževnatosti typu jadro-obal vykonáva suspenzným spôsobom vrúbľovacia polymerizácia vinylchloridového monoméru.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že podiel jadra v modifikátore rázovej húževnatosti je 5 až 80 % hmotn. a podiel obalu je 20 až 95 % hmotn.
  3. 3. Spôsob podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že podiel jadra v modifikátore rázovej húževnatosti je 20 až 60 % hmotn. a podiel obalu je 40 až 80 % hmotn.
  4. 4. Spôsob podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že celkový priemer častíc modifikátora je od 50 do 800 nm.
  5. 5. Spôsob podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že celkový priemer častíc modifikátora je od 60 do 400 nm.
  6. 6. Spôsob podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že jadro modifikátora sa skladá z čistého PVC alebo z vinylchloridového kopolyméru aspoň s 50 % hmotn. vinylchloridu.
  7. 7. Spôsob podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že obal modifikátora rázovej húževnatosti sa skladá z alkylakrylátového alebo alkylmetakrylátového homopolyméru alebo kopolyméru s teplotou skleného prechodu nižšou ako 10 °C, zosieťovaného s viacfúnkčným komonomérom s nekonjugovanými dvojitými väzbami.
  8. 8. Spôsob podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že obal modifikátora rázovej húževnatosti sa skladá z alkylakrylátového alebo alkylmetakrylátového homopolyméru alebo kopolyméru s teplotou skleného prechodu nižšou ako -10 °C, zosieťovaného s viacfúnkčným komonomérom s nekonjugovanými dvojitými väzbami.
  9. 9. Spôsob podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že na obal modifikátora rázovej húževnatosti s jadrom a obalom sa napolymerizuje prídavná vrstva spôsobujúca zlučiteľnosť, skladajúca sa z polymetakrylátov s teplotou skleného prechodu vyššou ako 25 °C, v podiele maximálne 50 % hmotn. vzhľadom na celkový obal.
  10. 10. Spôsob podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že na obal modifikátora rázovej húževnatosti s jadrom a obalom sa napolymerizuje prídavná vrstva spôsobujúca zlučiteľnosť, skladajúca sa z polymetakrylátov s teplotou skleného prechodu vyššou ako 70 °C, v podiele maximálne 50 % hmotn. vzhľadom na celkový obal.
  11. 11. Spôsob podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že pri výrobe termoplastickej polyvinylchloridovej formovacej hmoty je podiel modifikátora s jadrom a obalom vzhľadom na celkový monomér od 2 do 80 % hmotn.
  12. 12. Spôsob podľa nároku 11, vyznačujúci sa tým, že pri výrobe termoplastickej polyvinylchloridovej formovacej hmoty je podiel modifikátora s jadrom a obalom vzhľadom na celkový monomér od 3 do 50 % hmotn.
  13. 13. Použitie formovacích hmôt obsahujúcich PVC získaných spôsobom podľa jedného z nárokov 1 až 12 v plastových profiloch na výrobu okenných rámov, rúr a obdobných výrobkov.
SK1817-2000A 1999-12-07 2000-11-30 Process for the production of thermoplastic polyvinylchloride molding material and use thereof SK288095B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19958820A DE19958820B4 (de) 1999-12-07 1999-12-07 Verfahren zur Herstellung thermoplastischer Formmassen, nach diesem Verfahren hergestellte Formmassen und deren Verwendung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK18172000A3 SK18172000A3 (sk) 2002-03-05
SK288095B6 true SK288095B6 (sk) 2013-07-02

Family

ID=7931636

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1817-2000A SK288095B6 (sk) 1999-12-07 2000-11-30 Process for the production of thermoplastic polyvinylchloride molding material and use thereof

Country Status (22)

Country Link
US (1) US6316550B2 (sk)
EP (1) EP1106632B1 (sk)
JP (1) JP4938170B2 (sk)
KR (1) KR100700905B1 (sk)
CN (1) CN1170880C (sk)
BG (1) BG65313B1 (sk)
BR (1) BR0005766B1 (sk)
CA (1) CA2327557C (sk)
CZ (1) CZ302034B6 (sk)
DE (1) DE19958820B4 (sk)
ES (1) ES2488829T3 (sk)
HK (1) HK1037655A1 (sk)
HU (1) HU230243B1 (sk)
NO (1) NO336993B1 (sk)
PL (1) PL197180B1 (sk)
PT (1) PT1106632E (sk)
RU (1) RU2274647C2 (sk)
SA (1) SA00210392B1 (sk)
SK (1) SK288095B6 (sk)
TR (1) TR200003479A2 (sk)
TW (1) TW555839B (sk)
UA (1) UA69411C2 (sk)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1385014B1 (en) 2002-07-25 2006-02-08 Agilent Technologies Inc. a Delaware Corporation Signal sampling with sampling and reference paths
TWI356073B (en) * 2003-09-26 2012-01-11 Lubrizol Advanced Mat Inc A transparent thermoplastic blend of a cycloolefin
KR100573479B1 (ko) * 2003-12-23 2006-04-24 주식회사 엘지화학 균일질 무정형 마블바닥재 및 이의 제조방법
US8877250B2 (en) 2005-12-20 2014-11-04 Bridgestone Corporation Hollow nano-particles and method thereof
CN101270213B (zh) * 2008-05-20 2010-06-02 莱芜白斗新型建材有限公司 一种窗户型材及其制造方法
WO2010078320A2 (en) * 2008-12-31 2010-07-08 Bridgestone Corporation Core-first nanoparticle formation process, nanoparticle, and composition
KR101677568B1 (ko) * 2009-03-12 2016-11-18 (주)엘지하우시스 Pvc 컴파운드 조성물 및 그 제조방법
CN101955559B (zh) * 2010-09-21 2012-04-25 沈阳化工股份有限公司 一种具有高热稳定性的糊树脂及其制备方法
JP5729143B2 (ja) * 2011-06-02 2015-06-03 株式会社オートネットワーク技術研究所 電線被覆材料、絶縁電線及びワイヤーハーネス
US9428604B1 (en) 2011-12-30 2016-08-30 Bridgestone Corporation Nanoparticle fillers and methods of mixing into elastomers
JP6107073B2 (ja) * 2012-11-16 2017-04-05 東ソー株式会社 塩化ビニル系重合体ラテックス組成物およびその製造方法
BR112015014679B1 (pt) * 2012-12-21 2022-04-26 Quarzwerke Gmbh Partículas de polímeros, processo para preparar partículas de polímeros, material plástico e processo para preparar um material plástico
RU2617648C2 (ru) * 2013-02-11 2017-04-25 Фестолит Гмбх Прозрачное изделие из привитых сополимеров пвх
JP6333295B2 (ja) 2013-02-11 2018-05-30 ヴェストリート ゲゼルシャフト ミット ベシュレンクテル ハフツング ウント コンパニー コマンディートゲゼルシャフト Pvcのグラフト共重合体由来の可塑剤フリー物品
JP6259837B2 (ja) * 2013-02-11 2018-01-10 ヴェストリート ゲゼルシャフト ミット ベシュレンクテル ハフツング ウント コンパニー コマンディートゲゼルシャフト Pvcのグラフト共重合体由来の透明物品
KR101784548B1 (ko) * 2014-09-23 2017-10-11 주식회사 엘지화학 염화비닐계 중합체 및 이의 제조방법
KR101784549B1 (ko) * 2014-09-23 2017-10-11 주식회사 엘지화학 염화비닐계 중합체 및 이의 제조방법
KR102161030B1 (ko) 2017-09-29 2020-10-05 주식회사 엘지화학 열가소성 수지 조성물 및 이로부터 제조된 열가소성 수지 성형품

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1082734B (de) 1957-06-07 1960-06-02 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von schlagfestem Polyvinylchlorid
GB1064848A (en) * 1962-11-17 1967-04-12 Kureha Chemical Ind Co Ltd Method for the production of vinyl resins
DE2107350A1 (en) * 1970-02-16 1971-09-16 Stauffer Chemical Co Multi-layered suspension/emulsion copoly-mer particles
US3763279A (en) * 1971-05-12 1973-10-02 Goodrich Co B F High impact vinyl chloride resin formulations of improved clarity andmethod of making same
US3994991A (en) * 1973-08-11 1976-11-30 Kanegafuchi Chemical Industries Co., Ltd. Thermoplastic resin composition comprising a vinyl chloride polymer and a graft copolymer
FR2309569A1 (fr) * 1975-04-30 1976-11-26 Rhone Poulenc Ind Procede de polymerisation du chlorure de vinyle en microsuspension ensemencee
DE3539414A1 (de) * 1985-11-07 1987-05-14 Huels Chemische Werke Ag Verfahren zur herstellung von thermoplastischen massen
DE4027640A1 (de) * 1990-08-31 1992-03-05 Huels Chemische Werke Ag Herstellung eines schlagzaehen polyacrylsaeureester-vinylchlorid- pfropfpolymerisats
DE4240744A1 (de) 1992-12-03 1994-06-09 Wacker Chemie Gmbh Verfahren zur Herstellung eines Pfropfcopolymerlatex von Kern-Schale-Dispersionsteilchen mit verbesserter Phasenanbindung zwischen Kern und Schale
DE4302552A1 (de) 1993-01-29 1994-08-04 Wacker Chemie Gmbh Pfropf- und Core-Shell-Copolymerisate mit verbesserter Phasenanbindung zwischen Pfropfgrundlage und aufgepfropfter Polymerphase
EP0810240A1 (fr) * 1996-05-31 1997-12-03 Elf Atochem S.A. Latex à base de copolymères du chlorure de vinyle de structure particulière, son procédé de fabrication et ses applications
EP0810241A1 (fr) * 1996-05-31 1997-12-03 Elf Atochem S.A. Latex bipopulé de copolymères du chlorure de vinyle, son procédé de fabrication et ses applications
FR2752844B1 (fr) * 1996-08-27 1998-10-30 Atochem Elf Sa Latex bipopule de polymeres a base de chlorure de vinyle, ses procedes d'obtention et son application dans des plastisols a rheologie amelioree
DE19729652A1 (de) * 1997-07-11 1999-01-14 Basf Ag Acrylesterkautschukpartikel

Also Published As

Publication number Publication date
BR0005766A (pt) 2001-07-17
CZ20004550A3 (cs) 2002-03-13
SA00210392B1 (ar) 2006-10-02
CA2327557A1 (en) 2001-06-07
NO336993B1 (no) 2015-12-14
EP1106632B1 (de) 2014-05-21
RU2274647C2 (ru) 2006-04-20
DE19958820A1 (de) 2001-06-13
KR20010062169A (ko) 2001-07-07
CZ302034B6 (cs) 2010-09-15
ES2488829T3 (es) 2014-08-29
PT1106632E (pt) 2014-07-04
US6316550B2 (en) 2001-11-13
NO20006233D0 (no) 2000-12-07
CA2327557C (en) 2011-02-08
DE19958820B4 (de) 2010-04-01
HUP0004839A2 (hu) 2001-12-28
CN1298899A (zh) 2001-06-13
TR200003479A3 (tr) 2001-07-23
NO20006233L (no) 2001-06-08
UA69411C2 (uk) 2004-09-15
KR100700905B1 (ko) 2007-03-29
EP1106632A1 (de) 2001-06-13
TR200003479A2 (tr) 2001-07-23
PL197180B1 (pl) 2008-03-31
JP2001172341A (ja) 2001-06-26
BG105017A (en) 2001-11-30
HU0004839D0 (sk) 2001-02-28
CN1170880C (zh) 2004-10-13
TW555839B (en) 2003-10-01
US20010004658A1 (en) 2001-06-21
HK1037655A1 (en) 2002-02-15
HUP0004839A3 (en) 2002-08-28
BG65313B1 (bg) 2008-01-31
PL344359A1 (en) 2001-06-18
JP4938170B2 (ja) 2012-05-23
BR0005766B1 (pt) 2010-09-21
SK18172000A3 (sk) 2002-03-05
HU230243B1 (hu) 2015-11-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK288095B6 (sk) Process for the production of thermoplastic polyvinylchloride molding material and use thereof
US3655825A (en) Acrylic impact resistant modifiers for polyvinyl chloride
US5338803A (en) Modified CPE for PVC impact modification
JPH0686501B2 (ja) グラフト共重合体
US3268623A (en) Rigid polyvinyl chloride compositions having improved physical properties
US4798869A (en) Process for the production of thermoplastic compositions and compositions produced thereby
US5185406A (en) Process for the preparation of an elastomer-containing vinyl chloride graft copolymer
US5232991A (en) Preparation of an impact-resistant polyacrylate/vinyl chloride graft copolymer
US4746705A (en) Vinyl chloride polymer composition containing (meth)acrylate-alpha methyl styrene copolymer
US3957916A (en) Process for preparing a thermoplastic resin with pvc dispersed therein
US3978162A (en) Process for producing vinyl chloride graft copolymers
US20220220232A1 (en) Composition for polymerizing vinyl chloride-based polymer and method for preparing vinyl chloride-based polymer using same
JPS58127717A (ja) 塩化ビニル系グラフト共重合体の製造方法
JP6783170B2 (ja) 塩化ビニル系重合体の製造方法
JP3210056B2 (ja) 塩素含有樹脂組成物
US3812215A (en) Method for manufacturing vinyl chloride graft polymers
JPH08337622A (ja) 合成樹脂成形品
JP2000063606A (ja) 塩素化塩化ビニル系樹脂組成物及び成形体
JPH0292949A (ja) 熱可塑性樹脂の組成物
JPS60221447A (ja) 加工性の良好な塩化ビニル系樹脂組成物
JPS63284245A (ja) 熱可塑性樹脂組成物
JPH0291142A (ja) 熱可塑性樹脂組成物
JP2001098132A (ja) 塩化ビニル系樹脂組成物

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20181130