CS276971B6 - Wagon - Google Patents

Wagon Download PDF

Info

Publication number
CS276971B6
CS276971B6 CS841458A CS145884A CS276971B6 CS 276971 B6 CS276971 B6 CS 276971B6 CS 841458 A CS841458 A CS 841458A CS 145884 A CS145884 A CS 145884A CS 276971 B6 CS276971 B6 CS 276971B6
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
cover
support
longitudinal
closed position
rail
Prior art date
Application number
CS841458A
Other languages
English (en)
Other versions
CS145884A3 (en
Inventor
Rolf Dipl Ing Kramer
Gunter Ahlborn
Felix Schneider
Ernst Neuser
Henry Dipl Ing Hubsch
Gerhard Kampmann
Paul-Werner Wagener
Original Assignee
Waggon Union Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Waggon Union Gmbh filed Critical Waggon Union Gmbh
Publication of CS145884A3 publication Critical patent/CS145884A3/cs
Publication of CS276971B6 publication Critical patent/CS276971B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D39/00Wagon or like covers; Tarpaulins; Movable or foldable roofs
    • B61D39/002Sliding or folding roofs
    • B61D39/003Sliding or folding roofs telescopic
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60JWINDOWS, WINDSCREENS, NON-FIXED ROOFS, DOORS, OR SIMILAR DEVICES FOR VEHICLES; REMOVABLE EXTERNAL PROTECTIVE COVERINGS SPECIALLY ADAPTED FOR VEHICLES
    • B60J7/00Non-fixed roofs; Roofs with movable panels, e.g. rotary sunroofs
    • B60J7/02Non-fixed roofs; Roofs with movable panels, e.g. rotary sunroofs of sliding type, e.g. comprising guide shoes
    • B60J7/04Non-fixed roofs; Roofs with movable panels, e.g. rotary sunroofs of sliding type, e.g. comprising guide shoes with rigid plate-like element or elements, e.g. open roofs with harmonica-type folding rigid panels
    • B60J7/041Non-fixed roofs; Roofs with movable panels, e.g. rotary sunroofs of sliding type, e.g. comprising guide shoes with rigid plate-like element or elements, e.g. open roofs with harmonica-type folding rigid panels for utility vehicles, e.g. with slidable and foldable rigid panels

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Handcart (AREA)
  • Fittings On The Vehicle Exterior For Carrying Loads, And Devices For Holding Or Mounting Articles (AREA)
  • Train Traffic Observation, Control, And Security (AREA)
  • Forklifts And Lifting Vehicles (AREA)
  • Loading Or Unloading Of Vehicles (AREA)
  • Beans For Foods Or Fodder (AREA)
  • Body Structure For Vehicles (AREA)
  • Carriages For Children, Sleds, And Other Hand-Operated Vehicles (AREA)
  • Control Of Vehicles With Linear Motors And Vehicles That Are Magnetically Levitated (AREA)
  • Drawers Of Furniture (AREA)
  • Platform Screen Doors And Railroad Systems (AREA)
  • Superstructure Of Vehicle (AREA)
  • Refuge Islands, Traffic Blockers, Or Guard Fence (AREA)

Description

Železniční nákladní vůz
Oblast techniky
Vynález se týká železničního nákladního vozu s čelnicemi a pevně uspořádanou střední nosnou konstrukcí, s ložnou podlahou, která je v podstatě vodorovná, a s kryty, které jsou v uzavřené poloze upraveny v jedné rovině, které jsou přes sebe přesouvátělně po nosných kladkách, pohyblivých v nosných kolejničkách, které jsou ve svém horním vrcholu rozděleny a opatřeny klouby, a pružným překrytím a které jsou pro posunutí ze své uzavřené polohy do polohy do přesunuté polohy nadzvihnutelné a vychýlítelné prostřednictvím ovládacího ústrojí.
Dosavadní stav techniky
Jsou již známé železniční nákladní vozy, u nichž je ložná plocha překryta portálově vytvořenými a teleskopicky do sebe zasouvatelnými kryty. Tyto nákladní vozy, jejichž ložnou plochu lze pro snadný přístup ze stran a shora po úsecích uvolňovat, slouží především pro přepravu těžkého loženého zboží, například velkých svitků plechu, které se upevňuje na ložné ploše. Pro dopravu kusového zboží jsou tyto vozy méně vhodné, protože při posunutí zboží se může podstatně znesnadnit otevření krytů. Další nevýhoda spočívá v tom, že celý ložný prostor je omezen na rozměry, které jsou dány přesunutím menšího z obou krytů.
Dále jsou známé železniční nákladní vozy s pevně uspořádanými čelnicemi, jejichž ložná plocha je překryta kryty pohyblivými na nosných kladkách, přičemž alespoň jeden z krytů má stěnový nebo střešní úsek, který je možné vyjmout a tak umožnit přesunutí krytu nad jiný kryt v podélném směru vozidla. Tak například z DE-PS 923 669 je známé uzavřené těleso popsaného druhu. U tohoto tělesa vozidla je vytvořena nástavba, překrývající ložnou plochu, alespoň ze dvou krytů, které v uzavřené poloze vedle sebe lícují, které jsou podepřeny na válečcích a které lze pro zjednodušení nakládání a vykládání do sebe zasunout do té míry, že podle směru zasouvání může levý nebo pravý kryt úplně uvolnit ložnou plochu. Kryty tohoto známého provedení jsou na svém horním povrchu podélně rozděleny, přičemž obě poloviny krytu jsou navzájem kloubově spojeny. U tohoto známého provedení jsou nosné kladky každého krytu upraveny samostatné, rovnoběžně uspořádané nosné kolejničky, po kterých lze kryty přesouvat.
Hlavní nevýhody tohoto známého provedení spočívají v nedostatečném sepnutí krytů se skříní vozu v uzavřené poloze krytů, takže při provozu nákladního vozu ty podélné síly, které vznikají působením loženého zboží, musejí být plně zachycovány jako ohybové síly působící na čolnice. Další nevýhoda tohoto provedení spočívá v tom, že je třeba uspořádat několik nosných kolejniček rovnoběžně vedle sebe a že je třeba nejméně jeden kryt při otevírání zasunout pod jiný kryt, takže při dosednutí loženého materiálu na kryt vznikají značné potíže při otevírání tohoto krytu.
Z DE-OS 29 10 799 je známé kolejové vozidlo s odstavíteInými a posuvnými kryty, u kterého jsou kryty v jejich horním vrcholu vytvořeny pásem z poddajného matariálu, kolem kterého lze obě poCS 276971 B6 loviny krytu, vytvořené uspořádáním pásu, navzájem v předem stanovené oblasti vykývnout. Pro přesunování těchto krytů jsou v bližší oblasti podélné strany ložného dna v rovině, která je upravena pod jeho ložnou plochou, uspořádány alespoň dvě nosné kolejničky pro dva nebo více krytů. Pro přesunování jsou kryty nadzviženy ovládacím ústrojím z jejich uzavřené polohy, vykývnuty a přesunuty nad krytem, který je v uzavřené poloze. Pro uvolnění druhé poloviny ložného prosoru je třeba oba kryty přesunout společně přes první, již dříve otevřenou polovinu ložného prostoru.
Hlavní nevýhody tohoto známého uspořádání spočívají v nedostatečném sepnutí krytů s tělesem vozu v uzavřené poloze a v komplikovaném provedení ovládacího ústrojí jednotlivých krytů, které vyžadují větší počet nosných kolejniček na každé podélné straně vozu a z části si vynucují přesouvání několika krytů přes sebe. Další nevýhody tohoto provedení spočívají v tom, že sepnutí krytů při jejich vychýlení nemusí při poruše kloubů zajistit přesunutí krytů bez vzájemného dotyku.
Z EP-PS 0 011 195 je známý železniční nákladní vůz, který má střechu a bočnice, obsahující vždy alespoň dvě pohyblivé boční části. Tyto boční části jsou v uzavřené poloze uspořádány ve společné rovině a prostřednictvím ovládacího ústrojí, například otočně uložených vedení, jsou vykývnutelné do přesouvací roviny, upravené před společnou uzavírací rovinou, a v této rovině jsou přesouvátelné v podélném směru vozu. Stěnové části jsou spojeny se střešními úseky, které jsou upraveny vždy v délce jedné stěnové části a které spolu vytvářejí střechu vozu. Střešní úseky zaujímají, pokud jsou stěnové části v poloze pro přesunutí, takovou polohu, která umožňuje podélné přesouvání bočních částí.
Hlavní nevýhoda tohoto známého provedení spočívá ve vícekloubovém systému každého krytu, který v sobě skrývá základní nedostatky z hlediska malé tuhosti jednotlivých krytů v uzavřené poloze a při jejich přesouvání. Z tohoto důvodu se u vozu podle vynálezu nevyužívá tohoto provedení.
Podstata vynálezu
Vynález si klade za úkol překrýt u železničního nákladního vozu v úvodu uvedeného typu ložný prostor kryty, které včetně jejich ovládacího ústrojí budou vytvořeny tak, aby kryty v uzavřené poloze zachycovaly alespoň část podélných sil působících na čelnice, a převáděly je na rám skříně železničního nákladního vozu, aby ovládací ústrojí krytů zajišťovalo volitelné přesouvání jednotlivých krytů na sebe, aby ovládací ústrojí bylo jednoduché a hospodárné, aby zajišťovalo spolehlivou funkci a aby i v ostatním se odstranily nedostatky nedostatky dosud známých provedení.
Uvedené nedostatky se odstraňují a vytčený úkol se řeší železničním nákladním vozem podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že s rámem spodku je pevně spojena střední nosná konstrukce, přičemž každý kryt, překrývající ložný prostor mezi čelnicí a střední nosnou konstrukcí, je v uzavřené poloze svým podélným koncem, přilehlým k čelnicí, sepnut s čelnicí, je na svých podélných stranách dole v oblasti podélného konce, přilehlého k čelnici, uložen dorazy ve směru k čelnicí s vůlí před opěrnými vačkami na rámu spodku železničního nákladního vozu a je v oblasti svého podélného konce, přilehlého ke střední nosné konstrukci, na svých spodních stranách dole uložen zákryty ve směru k čelnici s vůlí před a pod zajištovacími vačkami proti nadzdvižení, tvořícími součást rámu spodku, a kryt je uložen svými podpěrkami, uspořádanými dole na jeho podélných stranách, v opěrných kolejničkách rámu spodku.
Uspořádáním a vytvořením krytů pro překrytí ložného prostoru se podle vynálezu zajistí, že je lze volitelně nadzdvihovat a přesouvat přes nosnou konstrukci a přes kryt, který je v uzavřené poloze. Prostor uvnitř světlého profilu lze optimálně využívat jako ložný prostor. V uzavřené poloze krytů se vytváří samočinně sepnutí krytů s čelnicemi a s rámem spodku v podélném směru vozidla. Tím se přenáší tlak nákladu, který se vytváří na čelnice při nárazu, z největší části přes kryty na rám spodku železničního nákladnío vozu. To umožňuje vytvářet lehčí čelnice a jejich spojení s rámem spodku může být jednodušší. V uzavřené poloze je kryt svými podpěrkami umístěn v opěrných kolejničkách rámu spodku, což podstatně odlehčuje nosné kladky.
Podle vynálezu je dále kryt opatřen v oblasti sepnutí s celnicí průchozím podélníkem, na němž jsou pevně uspořádány obloukové vzpěry, upravené žebrovítě až k závěrným profilům podélných stran každé poloviny krytu.
Uspořádání podélníku v krytu v oblasti jeho sepnutí s čelnicí umožňuje přímý přenos sil z čelnice do nosné části krytu. Žebroví tě vytvořená oblouková vzpěra mezi závěrnými profily podélných stran každé poloviny krytu a podélníkem zajištuje přímý přenos sil z podélníku přes obloukovou vzpěru do dorazů a opěrných vaček rámu spodku.
Další výhodné vytvoření vynálezu spočívá v tom, že každá podpěrka a každá opěrná kolejnička je opatřena v podélném směru vozu upravenými šikmými plochani, přičemž šikmé plochy opěrné kolejničky jsou v uzavřené poloze krytů uloženy z vnějšku s vůlí před šikmými plochami podpěrek.
Šikmé plochy opěrných kolejniček a podpěrek zajišťují vystředěné zavedení krytu do uzavřené polohy a zajišťují podepření spodních podélných stran krytu při dosednutí loženého materiálu na kryt zevnitř, aniž by přitom omezovaly vykývnutí krytu z jeho uzavřené polohy do jeho přesouvací polohy.
Na každé čelnici jsou uspořádány pružné dorazy pro dosednutí krytu.
Tyto pružné dorazy jednak zajišťují polohu krytu v jeho přesouvací poloze před uzavřenou polohou a zajišťují vůli mezi dorazy a opěrnými vačkami a jedak zajišťují vůli mezi záchyty a zajištovacími vačkami proti nadzdvižení, dojde-li k rázu při posunu.
Jak každý kryt má na své vnější straně v oblasti podélníku, tak i střední nosná konstrukce má na své vnější straně vodicí kladky pro boční vedení přesouvaného krytu, které jsou otočné kolem svislé osy.
Při posouvání krytu by mohlo dojít vzhledem k jeho tříkloubovému vytvoření k dotyku přesouvaného krytu se střední nosnou konstrukcí nebo s krytem, který je v uzavřené poloze. Právě takový dotyk přesouvaného krytu se střední nosnou konstrukcí nebo krytem, který je v uzavřené poloze, zamezují uvedené vodicí kladky.
Na každé podélné straně rámu spodku je uspořádána jedna jediná přímá a nepřerušená, po celé délce vozu upravená nosná kolejnička a dvě nosné kladky jsou uspořádány na každé podélné straně každého krytu na pevných patkách nosných kladek, přičemž na každé patce nosné kladky je v podélném směru vozu pevně uspořádána krátká, patku nosné kladky bočně přesahující pomocná kolejnička.
Toto uspořádání jedné jediné kolejničky na každé podélné straně vozu, která slouží pro přesouvání obou krytů, je výhodné jak z hlediska konstrukčního, tak i z hlediska hospodárné výroby. Dále je rovněž výhodné to, že nosné kladky krytů jsou na krytech uspořádány pevně a nemají žádné pohyblivé kloubové části, které již samy o sobě představují konstrukční díly náchylné k poruchám.
Další výhodné vytvoření spočívá v tom, že ovládací ústrojí pro každý kryt má na každé podélné straně vozu po jednom ovládacím hřídeli, otočně uloženém v podélném směru vozu v rámu spodku, že každý ovládací hřídel pro každou patku nosné kladky je opatřen pevně uspořádaným podpěrným ramenem, na jehož volném konci je uspořádána v podélném směru vozu otočná podpěrná kladka, která jak v uzavřené poloze krytu, tak i v přesunuté poloze krytu před jeho uzavřenou polohou dosedá zdola na pomocnou kolejničku.
Všechny pohyblivé konstrukční součásti jsou tedy s výhodou chráněny a celé ovládací ústrojí je uspořádáno v rámu spodku železničního nákladního vozu.
Podle výhodného vytvoření vynálezu je na ovládacím hřídeli v oblasti každého podpěrného ramene uspořádaná pevně alespoň jedna zajištovací vidlice, objímající v uzavřené poloze krytu a při jeho vykývnutí pomocnou kolejničku.
Zajištovací vidlice zajištuje kryt v uzavřené poloze a při vykývnutí z uzavřené polohy do přesouvací polohy před nezamýšleným nadzdvižením pomocné kolejničky z podpěrné klady.
Vynález jako celek umožňuje zcela otevřít vždy polovinu ložného prostoru železničního nákladního vozu, přičemž konstrukce krytu je v uzavřené poloze integrovanou konstrukční částí skříně a tím příznivě ovlivňuje její konstrukční vytvoření, které může být výhodné i z hlediska hospodárnosti. Ovládací ústrojí krytu sestává z malého počtu jednoduchých a chráněně uspořádaných konstrukčních součástí, které zajištují spolehlivé vykývnutí a přesunutí krytu.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je v dalším podrobněji vysvětlen na příkladu provedení ve spojení s výkresovou částí.
Na obr. 1 je znázorněn axonometrický pohled na železniční nákladní vůz podle vynálezu. Obr. 2 představuje bokorys poloviny železničního nákladního vozu podle obr. 1 ve zjednodušeném uspořádání. Obr. 3 znázorňuje pohled podle obr. 2 ve schematickém uspořádání. Na obr. 4 je je znázorněn řez v rovině čáry IV - IV z obr. 3 ve schematickém vyobrazení. Na obr. 5 je znázorněn řez v rovnině podlé čáry V - V z obr. 2 ve schematickém vyobrazení, přičemž kryt je znázorněn v otevřené přesunuté poloze nad uzavřeným krytem. Obr. 6 zobrazuje dílčí řez v rovině podle čáry VI -VI z obr. 2. Na obr. 7 je znázorňen detail VII z obr. 5 ve zvětšeném měřítku. Obr. 8 představuje čelní pohled tohoto detailu podle obr. 7. Na obr. 9 je znázorněn dílčí příčný řez rámem spodku železničního nákladního vozu podle obr. 1 s odlehčovací pružinou. Na obr. 10 je znázorněn příčný řez rámem spodku železničního nákladního vozu podle obr. 1 s příčným spojením.
Příklad provedení vynálezu
Ložný prostor železničního nákladního vozu, znázorněného na výkrese, je v podstatě vymezen horní stranou rámu 1 spodku, vytvářejícího ložnou podlahu 2, v hlavových koncích upravenými čelnicemi 2 a oběma kryty 4. Uprostřed podélné délky vozu je na rámu 1 spodku uspořádána střední nosná konstrukce 5, která je překlenuta přes ložný prostor, přičemž je jen upevněna na rámu 1 spodku a nemá žádné vzpěry v podélném směru vozu k rámu 1 spodku nebo k čelnicím 3.
V uzavřené poloze dosedají kryty 4 svými čelními konci s podélnou vůlí prostřednictvím kovových labyrintových těsnění 6 do kovových labyrintových těsnění 7 čelnice 2/ případně do kovových labyrintových těsnění 8 střední nosné konstrukce 5.
Průřez krytu 4 zhruba odpovídá profilu železničního nákladního vozu. Ve svém horním vrcholu je každý kryt 4 podélně rozdělen, přičemž poloviny každého krytu 4 jsou navzájem kloubově spojeny kloubovým závěsem 9, uspořádaným v podélné ose vozu. Dělicí místo každého krytu 4 je zcela překryto pružným překrytím 10, které je těsně upevněno na každé polovině krytu 4.
V oblasti přechodu svislé části krytu 4 do jeho zahnuté oblasti je na každé straně krytu 4 uspořádán podélník 11, upravený od jednoho čelního konce ke druhému čelnímu konci, ze kterého vycházejí svisle vzhůru a dolů žebrované obloukové vzpěry 12. které jsou nahoře a dole u každé poloviny krytu 4 pevně připojeny k vodorovně uspořádaným závěrným profilům 13, 14. Na čelní straně je kryt 4 omezen kovovým labyrintovým těsněním 6, vytvořeným ve tvaru profilu. Překrytí krytu 4 je provedeno plechem nebo jinými vhodnými prostředky.
Na čelním konci každého krytu 4 je na každém podélníku 11 uspořádána háková spona 15, která v uzavřené poloze krytu 4 a v přesouvací poloze krytu 4 před jeho uzavřenou polohou dosedá na pružné dorazy 16 čelnice 2· V uzavřené poloze krytu 4 objímá háková spona 15 s vůlí hák 17, uspořádaný na čelnici 3 v úrovni pružného dorazu 16. Na závěrném profilu 14 krytu 4 je uspořádáno více dolů směřujících podpěrek 18, které v uzavřené poloze krytu 4 dosedají vždy na jednu opěrnou kolejničku 19, upevněnou na rámu 1 spodku. Podpěrka 18 a opěrná kolejnička 19 jsou uspořádány v podélném směru vozu a jsou opatřeny navzájem si odpovídajícími, v podélném směru vozu bočními šikmými plochami, přičemž šikmé plochy opěrné kolejničky 19 jsou v uzavřené poloze krytů 4 uloženy z vnějšku s vůlí před šikmými plochami podpěrek 18.
Na závěrném profilu 14 krytu 4 je dále v oblasti jeho podélného konce u čelnice 2 uspořádán vždy jeden doraz 20, který je v uzavřené poloze krytu 4 s vůlí před opěrnou vačkou 21, která je pevně uspořádána na rámu 1 spodku. Na podélném konci krytu 4, přilehlém k portálu střední nosné konstrukce 5, je na závěrném profilu 14 pevně uspořádán nejméně jeden záchyt 22, který vyčnívá směrem dolů a který je uložen v uzavřené poloze krytu 4 ve směru příslušné čelnice 3 s vůlí před a . pod vždy jednou zajišťovací vačkou 23 proti nadzvižení, která je pevně uspořádána na rámu 1 spodku.
Pokud se při·rázu, vzniklém při posunu železničního nákladního vozu nebo podobně, vytvoří tlak loženého materiálu na vnitřní stěnu čelnice 3, tato se pružně prohne směrem navenek. Každý hák 17 čelnice 3 přitom dosedne na hákovou sponu 15 krytu 4 a přitáhne kryt 4 ve směru k čelnici 2· Při tomto procesu dosednou dorazy 20 krytu 4 na opěrné vačky 21 rámu 1 spodku, Čímž se vytvoří silově pevné spojení krytu 4 s rámem 1 spodku v podélném směru. Tím se omezí pružné vyhnutí čelnice 2· Čelnice 2 se po rázu prohne opět pružně zpět a zatlačí kryt 4 prostřednictvím pružných dorazů 16 a hákových spon 15 zpět do výchozí polohy. Při takovém rázu se kryt 4 na svém čelním konci přilehlém k portálové střední nosné konstrukci 5 nadzvihne. Záchyty 22 krytu 4 přitom dosednou na a pod zajišťovací vačky 23 proti nadzdvižení, upravené na rámu 1 spodku, a zabrání tak zdvižení krytu 4.
Pro přesouvání krytu 4 jsou u podélných konců pevně uspořádány na každém závěrném profilu 14 patky 25 nosných kladek 26, na jejichž podélných koncích je otočně uložena vždy jedna nosná kladka 26. Nosné kladky 26 jsou v přesuvné poloze krytů 4 uloženy na nosné kolejničce 27, která je pevně uspořádána z vnějšku na rámu 1 spodku. Nosná kolejnička 27 je přitom vytvořena přímá a nepřerušená od jedné čelnice 2· Na každé patce 25 nosné kladky 26 je dále pevně v podélném směru vozu uspořádána krátká pomocná kolejnička 28. která přečnívá přes patky 25 nosné kladky 26,· Každý kryt 4 se pro vykývnutí ze své uzavřené polohy, ve které prostřednictvím podpěrek 18 dosedá do opěrných kolejniček 19 rámu spodku, nadzdvihne, rc.;epře a kolem kloubového závěsu 9 nůžkovitě vykývne navenek, přičemž se nosné kladky 26 uloží na nosné kolejničky 27. Toto nadzdvižení a vykývnutí krytu 4 se uskuteční prostřednictvím ovládacích hřídelů 29, uložených otočně a podélně v rámu 1 spodku. Pro pootočení ovládacího hřídele 29 každého krytu 4 je na odpovídající čelnici 2 uspořádáno nejméně jedno ruční kolečko 30. které přes převod 31 otáčí svislým závitovým vřetenem 32. Na závitovém vřetenu 22 je uložena matice 33 vřetena, na které jsou kloubově uspořádány ovládací tyče 34, které jsou svým opačným koncem kloubově upevněny na páce 35, pevně uspořádané na ovládacím hřídeli 29.
Pootáčení ovládacího hřídele 29 lze uskutečnit i jiným, rteznázorněným provedením, například hydraulickým agregátem. Je rovněž možné, aby byly oba ovládací hřídele 29 obou krytů 4 spojeny s hydraulickým agregátem, ovládaným z jedné čelnice 3, což by umožnilo vykyvovat a nadzdvihovat volitelně oba kryty 4 z jedné čelnice 3° Jak je to znázorněno na obr. 1 výkresu, je rovněž možné uspořádat na jedné celnici 2 u každé podélné strany vozu po jednom ručním kolečku 30 a tato ruční kolečka 30 navzájem neotočně spojit vhodným spojovacím prvkem.
Ovládací hřídele 29 jednoho krytu 4 každé podélné strany vozu jsou navzájem spojeny prostřednictvím pevně na ovládacích hřídelích 29 uspořádaných pák 36 a kloubově na nich uspořádaných ovládacích tyčí 37 tak, že při otáčení ručního kolečka 30 se zajistí protisměrné otáčení ovládacích hřídelů 29. Pro každou patku 25 nosné kladky 26 je na ovládacím hřídeli 29 uspořádáno pevně podpěrné rameno 38, které unáší na svém volném konci podpěrnou kladku 39, otočnou v podélném směru vozu. Podpěrná kladka 39 dosedá svou nosnou plochou, vytvořenou ve tvaru dutého hrdla, v uzavřené poloze krytu 4 a v přesuvně poloze krytu 4 před jeho uzavřenou polohou zdola na pomocnou kolejničku 28. Při pootočení ovládacího hřídele 29 ve směru otevírání krytu 4 nadzdvihne podpěrné rameno 38 prostřednictvím podpěrného ramene 39 a pomocné kolejničky 28 patku 25 nosné kladky 26 a tím i kryt 4 a vykývne jej do přesuvně polohy. Aby se zabránilo slouznutí pomocné kolejničky 28 z podpěrné kladky 39 při vykyvování ovládacího hřídele 29. jsou na ovládacím hřídeli 29 vedle podpěrných ramen 38 uspořádány zajištovací vidlice 40, které svým volným koncem objímají pomocnou kolejničku 28 a zabraňují sklouznutí pomocné kolejničky 28 z podpěrné kladky 39.
Vhodné a známé prostředky, jako například nákolky na nosných kladkách 26 nebo vodicí kladky, otáčející se kolem svislé osy, zabraňují sklouznutí nosných kladek 26 z nosné kolejničky 27 při přesouvání krytu 4. Mimoto jsou na patkách 25 nosných kladek 26 jako pojištění proti nadzdvižení uspořádány záchyty, které zabírají do vhodných vybrání v nosných kolejničkách 27 a které zajištuji kryt 4 proti nadzdvižení při přesouvání.
Aby se zabránilo dosednutí přesouvaného krytu 4 v průběhu otevírání na portálovou střední konstrukci 5 nebo na ten kryt 4, který je uzavřené poloze, jsou na každém 4 a na portálové střední nosné konstrukci 5 uspořádány zvnějšku vodicí kladky 41, otočné kolem svislých os.
Na nejméně jednom ovládacím hříd-»1 i 29 každého krytu 4 je pevně uspořádána další páka 42, na jejímž volném konci je uspořádána odlehčovací pružina 43, která je svým opačným koncem upevněna na rámu 1 spodku. Při vykývnuti krytu 4 z jeho přesuvně polohy do jeho uzavřené polohy se odlehčovací pružina 43 vlastní hmotností krytu 4 předepne a tím podporuje proces otevírání krytu 4.

Claims (8)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Železniční nákladní vůz s čelnicemi a pevně uspořádanou střední nosnou konstrukcí, s ložnou podlahou, která je v podstatě vodorovná, a s kryty, které jsou v uzavřené poloze upraveny v jedné rovině, které jsou přes sebe přesouvátelné po nosných kladkách, pohyblivých v nosných kolejničkách, které jsou ve svém horním vrcholu rozděleny rozděleny a opatřeny klouby, a pružným překrytím a které jsou pro posunutí ze své uzavřené polohy do přesunuté polohy nadzvihnutelné a vychýlitelné prostřednictvím ovládacího ústrojí, vyznačující se tím, že s rámem (1) spodku je pevně spojena střední nosná konstrukce (5), přičemž každý kryt (4), překrývající ložný prostor mezi čelnicí (3) a střední nosnou konstrukcí (5), je v uzavřené poloze svým podélným koncem, přilehlým k čelnici (3), je na svých podélných stranách dole v oblasti podélného konce,, přilehlého k čelnici (3), uložen dorazy (20) ve směru k čelnici (3) s vůlí před opěrnými vačkami (21) na rámu (1) spodku železničního nákladního vozu a je v oblasti svého podélného konce, přilehlého ke střední nosné konstrukci (5), na svých spodních stranách dole uložen záchyty (22) ve směru k čelnici (3) s vůlí před a pod zajišťovacími vačkami (23) proti nadzdvižení, tvořícími součást rámu (1) spodku, a kryt (4) je uložen svými podpěrkami (18), uspořádanými dole na jeho podélných stranách, v opěrných kolejničkách (19) rámu (1) spodku.
  2. 2. Železniční nákladní vůz podle nároku 1, vyznačující se tím, že kryt (4) je opatřen v oblasti sepnutí s čelnici (3) průchozím podélníkem (11), na němž jsou pevně uspořádány obloukové vzpěry (12), upravené žebrovintě až k závěrným profilům (13, 14) podélných stran každé poloviny krytu (4).
  3. 3. Železniční nákladní vůz podle nároků 1 a 2, vyznačující se tím že každá podpěrka (18) a každá opěrná kolejnička (19) je opatřena v podélném směru vozu upravenými šikmými plochami, přičemž šikmé plochy opěrné kolejničky (19) jsou v uzavřené poloze krytů (4) uloženy z vnějšku s vůlí před šikmými plochami podpěrek (18).
  4. 4. Železniční nákladní vůz podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že na každé čelnici (3) jsou uspořádány pružné dorazy (16) pro dosednutí krytu (4).
  5. 5. Železniční nákladní vůz podle nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že jak každý kryt (4) má na své vnější straně v oblasti podélníku (11), tak i střední nosná konstrukce (5) má na své vnější straně vodicí kladky (41) pro boční vedení přesouvaného krytu (4), kreré jsou otočné kolem svislé osy.
  6. 6. Železniční nákladní vůz podle nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že na každé podélné straně rámu (1) spodku je uspořádána jedna jediná přímá a nepřerušená, po celé délce vozu upravená nosná kolejnička (27) a dvě nosné kladky (26) jsou uspořádány na každé podélné straně každého krytu (4) na pevných patkách /' (25) nosných kladek (26), přičemž na každé patce (25) nosné kladky (26) je v podélném směru vozu pevně uspořádána krátká, patku (25) nosné kladky (26) bočně přesahující pomocná kolejnička (28).
  7. 7. Železniční nákladní vůz podle nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že ovládací ústrojí (29 až 40) pro každý (4) má na každé podélné straně vozu po jednom ovládacím hřídeli (29), otočně uloženém v podélném směru vozu v rámu (1) spodku, že každý ovládací hřídel (29) pro každou patku (25) nosné kladky (26) je opatřen pevně uspořádaným podpěrným ramenem (38), na jehož volném konci je uspořádána v podélném směru vozu otočná podpěrná kladka (39), která jak v uzavřené poloze krytu (4), tak i v přesunuté poloze krytu (4) před jeho uzavřenou polohou dosedá zdola na pomocnou kolejničku (28).
  8. 8. Železniční nákladní vůz podle nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že na ovládacím hřídeli (29) je v oblasti každého podpěrného ramene (38) uspořádána pevně alespoň jedna zajišůovací vidlice (40), objímající v uzavřené poloze krytu (4) a při jeho vykývnutí pomocnou-kolejničku (28).
CS841458A 1983-04-02 1984-03-01 Wagon CS276971B6 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19833312001 DE3312001A1 (de) 1983-04-02 1983-04-02 Eisenbahngueterwagen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS145884A3 CS145884A3 (en) 1992-04-15
CS276971B6 true CS276971B6 (en) 1992-11-18

Family

ID=6195341

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS841458A CS276971B6 (en) 1983-04-02 1984-03-01 Wagon

Country Status (15)

Country Link
US (1) US4569293A (cs)
EP (1) EP0121086B1 (cs)
AT (1) ATE46880T1 (cs)
BR (1) BR8400953A (cs)
CA (1) CA1217388A (cs)
CS (1) CS276971B6 (cs)
DD (1) DD222250A5 (cs)
DE (2) DE3312001A1 (cs)
DK (1) DK156706C (cs)
ES (1) ES8500154A1 (cs)
HU (1) HU191540B (cs)
NO (1) NO158863C (cs)
RO (1) RO89031A (cs)
SU (1) SU1324581A3 (cs)
YU (1) YU44230B (cs)

Families Citing this family (25)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3524721A1 (de) * 1985-07-11 1987-01-22 Talbot Waggonfab Gedeckter eisenbahngueterwagen
DE3527534A1 (de) * 1985-08-01 1987-02-12 Talbot Waggonfab Gedeckter eisenbahngueterwagen
US4942971A (en) * 1987-10-10 1990-07-24 Drehtainer Consulting Gmbh Container
DE3823208A1 (de) * 1988-07-08 1990-01-11 Waggon Union Gmbh Eisenbahngueterwagen
FI81310C (fi) * 1989-03-09 1990-10-10 Rautaruukki Oy Jaernvaegsgodsvagn.
AT394531B (de) * 1990-01-19 1992-04-27 Jenbacher Werke Ag Schienenfahrzeug, insbesondere zweiachsiger gueterwagen
US5170717A (en) * 1990-03-20 1992-12-15 Thrall Car Manufacturing Company Railroad cars for transporting cylindrical objects transversely with multi-piece movable cover for exposing entire cargo area
DE4102041A1 (de) * 1991-01-24 1992-07-30 Abb Henschel Waggon Union Eisenbahngueterwagen
DE4102476A1 (de) * 1991-01-29 1992-07-30 Vaw Ver Aluminium Werke Ag Selbsttragende haube fuer fahrzeuge
US5211518A (en) * 1991-05-24 1993-05-18 Qcx Partners, Inc. Motor vehicle trailer for hauling steel coils
FI88482C (fi) * 1991-07-03 1993-05-25 Transtech Ltd Oy Vagn med skjutbetaeckning
DE4220930A1 (de) * 1992-06-26 1994-01-05 Abb Henschel Waggon Union Eisenbahngüterwagen
DE4223525A1 (de) * 1992-07-17 1994-01-20 Abb Henschel Waggon Union Geschlossener Eisenbahngüterwagen
DE4234268C2 (de) * 1992-10-10 1999-05-06 Deutsche Waggonbau Ag Ausstelleinrichtung für Schiebewände und Haubenverdecke von Güterwagen
DE4239745C2 (de) * 1992-11-26 2002-10-24 Dwa Deutsche Waggonbau Gmbh Schienengebundener Haubenwagen
DE4319983C2 (de) * 1993-06-11 1999-03-04 Inst Schienenfahrzeuge Schwenkschiebewand für Güterwagen
DE19914874A1 (de) * 1999-04-01 2000-10-05 Alstom Lhb Gmbh Betätigungseinrichtung für eine Schiebewandanordnung eines Eisenbahngüterwagens
FI110594B (fi) * 2001-06-25 2003-02-28 Talgo Oy Katteiden alalukitusmekanismi rautatietavaravaunuissa
US6703530B2 (en) * 2002-02-28 2004-03-09 General Electric Company Chemical reactor system and process
KR100498128B1 (ko) * 2002-09-17 2005-07-01 최외수 철도용 유개 화차
US7445265B1 (en) * 2007-04-30 2008-11-04 Chameleon Transportation Systems Inc. Shield assembly for cargo space of a transport vehicle
DK178304B1 (en) * 2014-06-09 2015-11-23 Your Global Solution Aps A mobile service module, a method for servicing a large mechanical and/or electrical device and use of a mobile service module
DE202014006904U1 (de) 2014-08-29 2014-09-16 European Trailer Systems Gmbh Dichtungsanordnung sowie mit einer Dichtungsanordnung versehener Planenaufbau oder Bahnwaggon
DE102014012556A1 (de) * 2014-08-29 2016-03-03 European Trailer Systems Gmbh Dichtungsanordnung sowie mit einer Dichtungsanordnung versehener Planenaufbau oder Bahnwaggon
FR3077259B1 (fr) * 2018-02-01 2021-04-16 Alstom Transp Tech Caisse ferroviaire modulaire et vehicule ferroviaire de longueur variable

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1258314A (en) * 1917-06-12 1918-03-05 John H Bruce Coal-car cover.
US2201737A (en) * 1939-01-27 1940-05-21 Pennsylvania Railroad Co Car roof with movable sections
FR1451558A (fr) * 1965-07-23 1966-01-07 D Epluches Atel Const Véhicule de charge à carrosserie ouvrante
US3520257A (en) * 1967-03-15 1970-07-14 Shunk Mfg Co Inc Telescopic car covers
DE1605008B1 (de) * 1967-06-03 1970-07-23 Rheinstahl Siegener Eisenbahnb Vorrichtung zum OEffnen und Schliessen eines Hubschiebedaches,insbesondere an Eisenbahngueterwagen
DE2434267B2 (de) * 1974-07-17 1976-09-09 Waggon Union GmbH, 5902 Netphen Verriegelung fuer die hauben eines coiltransportwagens
DE2832353A1 (de) * 1978-07-22 1980-02-07 Waggon Union Gmbh Gedeckter eisenbahngueterwagen
US4341163A (en) * 1980-02-01 1982-07-27 Swiss Aluminium Ltd. Vehicle superstructure in particular for railway vehicles with hoods which can be expanded outwards and moved with respect to the load bearing platform
DE3132002A1 (de) * 1981-08-13 1983-03-03 Linke-Hofmann-Busch, Waggon-Fahrzeug-Maschinen Gmbh, 3320 Salzgitter Gedeckter gueterwagen, dessen seitenwaende aus jeweils mindestens zwei beweglichen wandteilen besteht

Also Published As

Publication number Publication date
EP0121086B1 (de) 1989-10-04
DE3479993D1 (en) 1989-11-09
DK156706C (da) 1990-02-19
HU191540B (en) 1987-03-30
DD222250A5 (de) 1985-05-15
EP0121086A3 (en) 1987-03-11
YU44230B (en) 1990-04-30
YU54984A (en) 1988-04-30
US4569293A (en) 1986-02-11
ES530162A0 (es) 1984-11-01
NO158863C (no) 1988-11-09
CS145884A3 (en) 1992-04-15
BR8400953A (pt) 1985-02-26
DE3312001A1 (de) 1984-10-04
HUT39117A (en) 1986-08-28
DK69984A (da) 1984-10-03
CA1217388A (en) 1987-02-03
ATE46880T1 (de) 1989-10-15
NO158863B (no) 1988-08-01
DK156706B (da) 1989-09-25
RO89031A (ro) 1986-03-15
ES8500154A1 (es) 1984-11-01
NO840844L (no) 1984-10-03
EP0121086A2 (de) 1984-10-10
SU1324581A3 (ru) 1987-07-15
DK69984D0 (da) 1984-02-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS276971B6 (en) Wagon
CZ278760B6 (en) Wagon
CZ286047B6 (cs) Uspořádání posuvné stěny
SK73993A3 (en) Close goods railway wagon
US3978997A (en) Door tripping device for railway hopper car
WO1997008047A1 (en) Arrangement for a sliding ship's door
SU128487A1 (ru) Устройство дл предотвращени схода с рельсов или опрокидывани при разгрузке саморазгружающихс вагонов
CZ418698A3 (cs) Vodicí zařízení pro posuvné bočnice vozů s posuvnými stěnami a střechou
PL181640B1 (pl) Ścianna przesuwna
HU180263B (en) Silding door,preferaaly for vehicles
RU2081016C1 (ru) Входная подножка пассажирского вагона
RU2048333C1 (ru) Вагонетка
DE19509391C2 (de) Abdichthaube für den Übergang zwischen zwei kurzgekuppelten Schienenfahrzeugen, insbesondere für Stadtschnellbahnen
DE4102041A1 (de) Eisenbahngueterwagen
CZ20031003A3 (cs) Horní polohovací zařízení posuvných dveří nákladního vozu
SK281256B6 (sk) Vyklápacie zariadenie na poklopové strechy a posuvné steny, najmä nákladných vozňov
SI8410549A8 (sl) Železniški tovorni vagon
NO136285B (cs)
SE513497C2 (sv) Anordning för styrning av ett förskjutbart takparti hos en järnvägsvagn
CS251591B1 (cs) Dveře
CZ4901U1 (cs) Přechodový měch pro spojení železničních vozů se zvedacími střechami
DE2423931A1 (de) Seitenwand

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20010301