SI8410549A8 - Železniški tovorni vagon - Google Patents

Železniški tovorni vagon Download PDF

Info

Publication number
SI8410549A8
SI8410549A8 SI8410549A SI8410549A SI8410549A8 SI 8410549 A8 SI8410549 A8 SI 8410549A8 SI 8410549 A SI8410549 A SI 8410549A SI 8410549 A SI8410549 A SI 8410549A SI 8410549 A8 SI8410549 A8 SI 8410549A8
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
cover
longitudinal
wagon
rail
support
Prior art date
Application number
SI8410549A
Other languages
English (en)
Inventor
Rolf Kramer
Guenter Ahlborn
Felix Schneider
Ernst Neuser
Henry Huebsch
Gerhard Kampmann
Paul-Werner Wagener
Original Assignee
Abb Henschel Waggon Union
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Abb Henschel Waggon Union filed Critical Abb Henschel Waggon Union
Priority claimed from YU549/84A external-priority patent/YU44230B/xx
Publication of SI8410549A8 publication Critical patent/SI8410549A8/sl

Links

Landscapes

  • Fittings On The Vehicle Exterior For Carrying Loads, And Devices For Holding Or Mounting Articles (AREA)

Description

Železniški tovorni vagon
Področje tehnike
Izum se nanaša na železniški tovorni vagon s čelnima stenama in fiksno razporejenim osrednjim portalom, z v glavnem revnim nakladalnim dnom in nakladalni prostor prekrivajočima, v zaprtem položaju v eni ravnini ležečima,preko na tekalnih tirnicah tekočih tekalnih kolesc drug nad drugim pomičnima pokrovoma,ki stav svojem zgornjem temenu deljena, opremljena z zglobi in elastičnim prekritjem in 4a za premik iz svojege zapornega položaja v premični položaj dvigljiva in zasukljiv8 s pomočjo upravljalne naprave.
- 2 Tovrstne železniške tovorne vagone se uvršča v razred B 61D 17/04 mednarodne razvrstitve patentov.
Stanje tehnike
Znsni so železniški tovorni vagoni, pri katerih je nakladalna površina prekrita s pomočjo kot portal izvedenih in teleskopsko drug v drugega potisljivih pokrovov. Ti tovorni vagoni, katerih nakladalno površino se da sprostiti za udoben dostop s strani in od zgoraj po odsekih, služijo pretežno transportu težkega blaga (npr. velikih kolutov pločevine), ki je fiksno držano na nakladalni površini. Za prevoz kosovnega materiala so ti vagoni manj primerni, ker utegne postati pri premiku naloženega materiala oteženo odpiranje pokrovov. Nadalje obstaja pomanjkljivost, da je v zvezi s premikanjem najmanjšega pokrova celotni nakladalni prostor omejen ustrezno dimenzijam tega pokrove.
Nadalje so znani železniški tovorni vagoni s fiksno razporejenima čelnima stenama, katerih nakladalna površina je prekrita z na tekalnih kolesih pomičnimi pokrovi, od katerih im8 vsaj eden stenske in strešne odseke, ki so iztakljivi, da lehko tak pokrov premaknejo čez drugega v vzdolžni smeri telesa vozila. Po DT-PS 929 669 je npr. znano zaprto telo vozile zgoraj opisane vrste. Pri tovrstnem telesu vozila obstaja nakladalno površino prekrivajoča konstrukcija iz najmanj dveh v zapornem položaju poravnano drug poleg drugega ležečih pokro vov, ki sta podprta s pomočjo valjev in se ju da zaradi po- 5 enostavitve nakladanja in razkladanja telesa vozila tako potisniti dragega v drugega, da se da glede na smer premikanja teh pokrovov levi ali desni pokrov nakladalne površine povsem sprostiti. Pokrove te znane izvedbe sta pri tem v svojem zgornjem temenu vzdolžno deljena, pri čemer sta polovici vsakega pokrova medsebojno povezani s pomočjo zglobov. Pri tej znani izvedbi so za tekalne valje vsakega pokrova predvidene ločene, vzporedno razporejene tekalne tirnice, na katerih se da pokrova pomikati.
Pomanjkljivo pri tej zneni izvedbi je na eni strani slabo spenjanje pokrovov s škatlo vagona v zapornem položaju pokrovov, teko da morata pri prevozu železniškega tovornega vagona iz naloženega materiala pojavljajoče se vzdolžne sile v celoti prenašati kot upogibne sile čelni steni. Po drugi i
strani je pri izvedbi pomične naprave pokrovov pomanjkljivo, da je več tekalnih tirnic razporejenih vzporedno druge k drugi in da je treba najmanj en pokrov potisniti za potrebe odpiranja pod drugega, tako da pri nalegan ju naloženega materiale na pokrov lahko pride do težav pri odpiranju tega pokrova.
Iz DE-OS 2 910 799 je nadalje znano tirnično vozilo z iztakljivimi in pomičnimi pokrovi, pri katerem so pokrovi v svojem zgornjem temenu lahko zasnovani s pasonf iz podajnega materiale, okrog katerega se lahko z namestitvijo pasu nastali polovici pokrove druga proti drugi zavihtita v vnaprej določenem območju. Za premik teh pokrovov je vsakokrat v bližnjem območju vzdolžne strani nakladalnega dna razporejenih v pod nakladalno površino nakladalnega dna ležeči ravnini najmanj
- 4 dvoje nosilnih tirnic za dva ali več pokrovov. Za premik pokrovov se le-te s pomočjo upravljalne naprave dvigne iz njihovega zapornega položaja in se jih zavihti ter premakne preko v zapornem položaju nahajajočega se pokrova. Za sprostitev druge polovice nakladalnega prostora je treba tedaj oba pokrova skupaj premakniti preko prve, pred tem že odprte polovice nakladalnega prostora.
Pomenjajivo pri tej znani izvedbi je prav tako spet slabo spenjanje pokrovov s telesom vozila v zaprtem položaju kakor tudi zamotana izvedba upravljalne naprave posameznih pokrovov, ki terja več tekalnih tirnic na vsaki vzdolžni strani vagone in potrebuje delno premik več pokrovov drugega čez drugega.
Nadaljnja pomanjkljivost te izvedbe je v tem, da zaradi zvijanja pokrova pri njegovi zavihtitvi zaradi manjkajočih zglobov ni zagotovljeno nikakršno nedotikalno premikanje pokrovov.
Iz EP 0011195 je nadalje znan železniški tovorni vagon, ki ima streho in stranske dele, ki vsebujejo vsakokrat najmanj dva premična stenske dela. Ti stenski deli so v zapornem položaju razporejeni v skupni ravnini in so s pomočjo upravljalne naprave, npr. vrtljivo uležajenih vodil, zavihtijivi v pred skupno zaporno ravnino ležečo premično ravnino in so v tej ravnini pomično držani v vzdolžni smeri vozila. Stenski deli so povezani s strešnimi odseki, ki potekajo vsakokrat v dolžini stenskega dela in kot celota tvorijo streho vozila.
- 5 Strešni odseki imajo pri v premikalni ravnini nahajajočih se stenskih delih položaj, ki dopušča vzdolžni premik.
Pomanjkljivost te izvedbe je mnogozglobni sistem takega pokrova, kar potegne za seboj principialne pomanjkljivosti v zvezi z mehkostjo posameznih pokrovov v zapornem položaju in pri njihovem premikanju. Iz tega razloge se pri pričujočem izumu v nadaljnjem ne spuščamo v to izvedbo.
Tehnični problem
Izum rešuje problem, kako pri železniških tovornih vagonih uvodoma definirane vrste prekriti nakladalni prostor s pomočjo pokrovov in kako zasnovati pokrove same ter njihovo upravljalno napravo, da bodo pokrovi v zapornem položaju vsej delno prevajali na čelni steni delujoče vzdolžne sile na spodnje ogrodje železniškega tovornega vagona, da bo upravljalna naprava pokrovov zagotavljala izvirno premikanje posameznih pokrovov vsakokrat drugega čez drugega, da bo upravljalna naprave enostavna in gospodarno zasnovana, da bo zagotovljeno zanesljivo funkcioniranje in da bodo v preostalem odpravljene pomanjkljivosti uvodoma omenjenih, doslej znanih izvedb.
Rešitev problema
Po izumu je problem rešljiv s tem, da je s spodnjim og rodjem povezani osrednji portal razporejen brez opor, da je vsak nakladalni prostor med čelno steno in osrednjim portalom prekrivajoči pokrov v zapornem položaju ne svojem, k čelni
- 6 steni obrnjenem vzdolžnem koncu v vzdolžni smeri oblikosklepno in silosklepno spet s čelno steno, na svojih vzdolžnih straneh spodaj stoji blizu k čelni steni obrnjenega vzdolžnega konca z nasionskimi kosi v smeri čelne stene z zračnostjo pred naslonskim palcem na okviru spodnjega ogrodja železniškega tovornega vagona, v bližini svojega k osrednjemu portalu obrnjenega vzdolžnega konca stoji na svojih vzdolžnih straneh
I spodaj s skobami v smeri čelne stene z zračnostjo pred dvigalno-varovalnimi palci spodnjega ogrodja in pod njimi, da stoji pokrov preko spodaj na svojih vzdolžnih straneh fiksno razporejenih opornih nog v opornih tirnicah spodnjega ogrodja in da je pokrov s pomočjo upravljalne naprave dvigljiv, zasukljiv in namestljiv iz zapornega položaja s svojmi tekalnimi kolesci na tekalne tirnice v premikalni položaj.
S predlagano ureditvijo in zasnovo pokrovov, ki pokrivajo nakladalni prostor, se da te pokrove po izbiri dvigniti in potisniti čez portal kakor tudi čez pokrov, ki se nahaja v zapornem položaju. Prostor znotraj svetlega profila se da optimalno izkoristiti kot nakladalni prostor. V zapornem položaju pokrovov pride do samodejnega spenjanja pokrovov s čelnima stranema in spodnjim ogrodjem v vzdolžni smeri vagona. S tem se pri sunku na odbijača na čelni steni delujoči tlak naloženega materiala v pretežni meri prevede preko pokrovov v spodnje ogrodje železniškega tovornega vagona. Potemtakem je čelna stena lahko lažje izvedbe in povezava le-te
- 7 s spodnjim ogrodjem enostavnejša. V zapornem položaju stoji pokrov s pomočjo svojih opornih nog v opornih tirnicah spodnjega ogrodja, s čimer so tekalna kolese razbremenjena. Po izumu ima pokrov nadalje v območju spenjanja s čelno steno skoznji vzdolžni nosilec, na katerem so v obliki reber razporejeni do zaključnih profilov vzdolžnih strani vsake polovice pokrove potekajoči fiksni locni. Z razporeditvijo vzdolžnega nosilca v pokrovu v območju njegovega spenjanja s čelno steno se omogoči direkten vnos sile s čelne stene v nosilni sestavni del pokrova. Rebrasti locni med zaključnimi profili vzdolžnih strmi vsake polovice pokrova in vzdolžnim nosilcem zagotavljajo direkten prevod sil iz vzdolžnega nosilca preko locnov v naslonske kose in naslonske palce spodnjega ogrodje.
Vsaka oporna noga in vsaka oporna tirnica so opremljene z ustreznimi, v vzdolžni smeri vagona potekajočimi poševnimi ploskvami, pri čemer so poševne ploskve oporne tirnice pozicionirene v zapornem položaju pokrovov od zunaj s špranjo pred poševnimi ploskvami opornih nog. Poševne ploskve oporne tirnice in opornih nog zagotavljajo centricni uvod pokrova v zapornem položaju in povzročijo podprtje spodnjih vzdolžnih strani pokrova pri od znotraj proti pokrovu nalegajocem naloženem materialu, ne da bi bila ovirana zevihtitev pokrova iz svojega zapornega položaja v premikalni položaj.
Vsak pokrov nalega v premikalnem položaju pred svojim zapornim položajem in v zapornem položaju ob elastične naslone čelne stene. Ti elastični nasloni pozicionirajo na eni strani
- 8 pokrov v njegovem premikalnem položaju pred njegovim zapornim položajem in zagotavljajo zračnost med naslonskimi kosi in nasionskimi palci kakor tudi med skobami in dvigalno-varovalnimi palci po naletnem sunku.
Vsak pokrov na svoji zunanji strani v območju vzdolžnega nosilca in portal na svoji zunanji strani imata okrog pokončne osi vrtljive vodilne kolute za bočno vodenje premaknjenega pokrova. Pri potisnjenju pokrova lahko pride na osnovi njegove trizglobne zasnove do dotika premikajočega pokrova s portalom ali z v zapornem položaju nahajajočim se pokrovom. Dotikanje za premikanje pripravljenega pokrova s srednjim portalom 8li z v zapornem položaju nahajajočim se pokrovom se odpravi z omenjenimi vodilnimi valji.
Na vsaki vzdolžni strani spodnjega ogrodja je razporejena ena sama, ravna in neprekinjena, po celotni dolžini vagona potekajoča tekalna tirnica, pri čemer sta na vsaki vzdolžni strani vsakega pokrova, kot je zneno, razporejeni spodaj vsaj dve tekalni kolesi fiksno na nogah tekalnih koles, pri čemer je na vsaki nogi tekalnega kolesa fiksno razporejena kratka, čez nogo tekalnega kolesa bočno štrleča pomožna tirnica v vzdolžni smeri vagona. Gradbeno-tehnično prednostna in gospodarna je ureditev ene same, za premikanje obeh pokrovov služeče tekalne tirnice na vsaki vzdolžni strani vagona. Prednostno so nadalje tekalna kolesa pokrovov fiksno razporeje na na pokrovih in nimajo nikakršnih gibljivih zglobnih delov in s tem tudi ne k motnjam podvrženih sestavnih delov.
- 9 Po izumu vsebuje upravljalna naprava za vsak pokrov na vsaki vzdolžni strani po eno upravljalno gred, ki je vrtljivo uležejena v vzdolžni smeri vagone v spodnjem ogrodju, pri čemer nosi upravljalna gred za vsako nogo tekalnega kolesa fiksno razporejeno oporno roko, na katere prostem koncu je razporejen v vzdolžni smeri vagona vrtljivi oporni valj, ki tako v zapornem položaju pokrova kot tudi v premikalnem položaju pokrova nalega pred njegovim zapornim položajem od spodaj na pomožno tirnico, pri čemer je pokrov s pomočjo uprevijalne gredi zavihtijiv preko oporne roke, opornega valje in pomožne tirnice iz zapornega položaja v premikalni položaj Vsi gibljivi sestavni deli upravljalne naprave so prednostno zaščiteno razporejeni v spodnjem ogrodju železniškega vagona.
Pri eni od izvedb izuma so na upravljalni gredi blizu vsake oporne roke fiksno razporejene najmanj ene varovalne vilice, ki v zapornem-položaju pokrova in med njegovo zavihtitvijo oklepajo pomožno tirnico. Varovalne vilice verujejo pokrov v zapornem položaju in pri zavihtitvi iz njegovega zapornega položaja v premikalni položaj pred nehotenim dvignjen jem pomožne tirnice z opornih valjev.
Prednostno so upravljalne gredi vsakega pokrova povezane s pomočjo drogovja, ki izvaja protismerno obračanje premikalnih gredi. Nedelje je po izumu v upravljalno napravo vsa kega pokrova vključena razbremenilna vzmet, ki se v zapornem položaju pokrova napne z lastno silo pokrove pri zavihtitvi.
S pomočjo razbremenilne vzmeti se olajša dvignjene in zavihti tev pokrova. Izognemo se zamotanemu, glede na pot zahtevnemu prestavnemu gonilu znotraj upravljalne naprave.
V celoti je po izumu omogočeno, vsakokrat napol povsem odpreti nakladalni pčostor železniškega tovornega vagona, pri čemer konstrukcija pokrove kot v svojem zapornem položaju integrirani sestavni del škatle vagona ugodno vpliva na konstrukcijsko izvedbo vagona, kar se odraža tudi na gospodarnosti Upravljalna naprava pokrova je sestavljena iz maloštevilnih, zaščiteno razporejenih in enostavnih sestavnih delov, ki zagotavljajo zanesljivo zevihtitev in premaknitev pokrova.
Primer izvedbe
Izvedbeni primer izume je v nadaljnjem pojasnjen na osnovi priloženih načrtov, v katerih kaže sl. 1 železniški tovorni vagon po izumu v perspektivni projekciji, sl. 2 pogled od strani na polovico železniškega tovornega vagone po sl. 1 v poenostavljeni predstavitvi, sl. 5 pogled kot na sl. 2 v shematski predstavitvi, sl. 4 prerez po črti IV-IV s sl. 3 v shematski predstavitvi, sl. 5 prerez po črti V-V s sl. 2 z v zapornem položaju nahajajočim se ter z nad njim pomaknjenim odprtim pokrovom v shematični predstavitvi, sl. 6 delni prerez po črti VI-VI s sl. 2, sl. 7 detajl VII s sl. 5 v povečani predstavitvi,
- 11 sl. 8 pogled od spredej ηβ detajl s sl. 7, sl. 9 delni prerez čez spodnje ogrodje železniškega tovornega vagona po sl. 1 z razbremenilno vzmetjo, ter sl. 10 presek čez spodnje ogrodje železniškega tovornega vagona po sl. 1 s prečno vezjo.
Nakladalni prostor v načrtu predstavljenega železniškega tovornega vagona se v glavnem omeji s pomočjo nakladalnega dna 2, ki tvori zgornjo stran spodifcga ogrodja 1, končnih čelnih sten 3 in obeh pokrovov 4. V vzdolžni sredini vagona je na spodnjem ogrodju 1 razporejen osrednji portal 5» ki se pne čez nakladalni prostor in je samo spodaj pritrjen na spodnjem ogrodju 1 ter nima nikakršnih ojačitev v vzdolžni smeri vagona niti proti spodnjemu ogrodju 1 niti k čelnima stenama 3.
V zapornem položaju pokrovov 4 nalegata le-ta s svojima čelnima koncema preko kovinskih labirintnih tesnil 6 z vzdolžno špranjo v kovinski labirintni tesnili 7 čelne stene 3 oz. kovinski labirintni tesnili 8 srednjega portala 5.
Pokrov 4 je v svojem preseku izveden ustrezno svetlemu profilu za železniške tovorne vagone. V svojem zgornjem temenu je vsak pokrov 4 vzdolžno deljen, pri čemer sta polovici vsakega pokrova 4 medsebojno zgibno povezani 's pomočjo v vzdolžni osi vagona razporejenih šarnirskih ali sorniških zglobov 9. Ločilno mesto vsakega pokrova 4 je popolnoma prekrito z elastičnim prekritjem 10, ki je na vsaki polovici pokrova 4 tesno pritrjeno.
V višini prehoda pokončnega območja pokrova 4 v njegovo kotno zapognjeno območje je na vsaki strani v pokrovu 4 razporejen od čelnega konca k čelnemu koncu potekajoč vzdolžni nosilec 11, iz katerega izhajajo pravokotno navzgor in navzdol kot rebra oblikovani locni 12, ki so zgoraj in spodaj pri vsaki polovici pokrova 4 tesno priklenjeni k vov doravno razporejenim zaključnim profilom 13 oz. 14. Čelno se vsak pokrov omeji s pomočjo kot profil izvedenih kovinskih labirintnih tesnil 6. Pokrov 4 je v zasnovi iz pločevine ali siceršnjih običajnih materialov.
Na čelnemu koncu vsakega pokrova 4 je na vsakem vzdolžnem nosilcu 11 razporejene kavljasta spona 15, ki v zapornem položaju pokrova 4 in v premikalnem položaju pokrova 4 nalega pred njegovim zapornim položajem proti elastičnim naslonom 16 čelne stene. V zapornem položaju pokrova 4 obsega spona 15 z zračnostjo na čelni steni 3 v višini prislona 16 razporejeni kevelj 17. Na zaključnem profilu 14 pokrova 4 je razporejenih več navzdol štrlečih opornih nog 18, ki v zapornem položaju pokrova 4 nasedajo na po eni kratki oporni tirnici 19, ki je pritrjena na spodnjem ogrodju 1. Oporna noga 18 in oporna tirnica 19 sta razporejeni v vzdolžni smeri vagona in opremljeni z ustreznimi, v vzdolžni smeri vagona potekajočimi bočnimi poševnimi ploskvami, pri čemer so poševne ploskve oporne tirnice 19 v zapornem položaju pokrova 4 pozicionirane od zunaj, z zračnostjo pred poševnimi ploskvami oporne noge 18.
Na zaključnem profilu 14 pokrova 4 je nadalje v bližini
- 15 njegovega čelnostenskega vzdolžnega konca razporejen po en naslonski kos 20, ki stoji v zapornem položaju pokrova 4 s špranjo pred naslonskim palcem 21, ki je čvrsto razporejen na spodnjem ogrodju 1. V bližini ob portalu nahajajočega se vzdolžnega konca pokrova 4 je na zaključnem profilu 14 trdno razporejena navzdol štrleče vsaj po ena skoba 22, ki je v zapornem položaju pokrova 4 v smeri pripadajoče čelne stene razporejene s špranjo pred in pod posameznim dvigalno-varovalnim palcem 23, ki je razporejen čvrsto na spodnjem Ogrodju 1.
Pri zaradi naletnega sunka železniškega tovornega vagona povzročenem tlaku naloženega materiala proti notranji strani čelne stene 3 se le-ta elastično vzboči navzven. Vsak kavelj 17 čelne stene naleze pri tem na skobo 15 pokrova 4 in vleče pokrov 4 v smeri čelne stene 3· Pri tej operaciji nalezejo naslonski kosi 20 pokrova 4 na naležne palce 21 spodnjega ogrbdja, s čimer se pojavi silosklepna vez med pokrovom 4 in spodnjim ogrodjem v vzdolžni smeri. S tem se izognemo elastičnemu izkrivljenju čelne stene, čelna stena 3 se po naletnem shnku spet elastično upogne nazaj in pritisne pokrov 4 preko naslonov 16 in kavlja 15 spet v svoj izhodiščni položaj. Pri naletnem sunku se pokrov 4 na svojem, k portalu obrnjenem čelnem ktoncu pridvigne. Skobe 22 pokrova 4 naležejo pri tem proti in pod dvigalno-varovelne pelce 23 spodnjega ogrodja 1 in preprečujejo s tem dvig pokrova 4.
Za premikanje pokrova so ne vsakem zaključnem profilu
- 14 14 v bližini njegovih vzdolžnih koncev fiksno razporejene noge 25 tekalnih koles, ne katerih vzdolžnih konceh je vrtljivo razporejeno po eno tekalno kolo 26. Tekalna kolesa 26 stojijo v premikslnem položaju pokrovov 4 na tekalni tirnici 27» ki je razporejena zunaj fiksno na spodnjem ogrodju 1. Tekalna tirnica 27 je pri tem ravna in neprekinjena in poteka od čelne stene 3 k čelni steni 3· Na vsaki nogi tekalnega kolesa je nadalje fiksno razporejena v vzdolžni smeri vagona kratka, čez nogo tekalnega kolesa štrleča pomožna tir niča 28. Sleherni pokrov 4 se za zavihtitev iz svojega zapornega položaja, v katerem naseda preko opornih nog 18 v opornih tirnicah 19 spodnjega ogrodja 1, pridvigne, razpre in okrog sorniškega zgloba 9 škarjasto navzven zavihti, pri čemer tekalna kolesa 26 nasedejo na tekelne tirnice 2?. To dvignjenje in zavihtitev pokrova 4 se izvrši preko vzdolžno v spodnjem ogrodju vrtljivo uležajenih upravljalnih gredi 29 Za zasuk upravljalne gredi 29 posameznega pokrova je na pripadajoči čelni steni 3 razporejeno vsaj eno ročno kolo 3θ» ki preko gonila 31 zasuka pokončno nevojno vreteno 32. Na navojnem vretenu 32 je uležiščena vretenska matica 33» na kateri so zgibno razporejeni krmilni drogovi 34-, ki so s svo jim drugim koncem zgibno pritrjeni na vzvodu 35» ki je razporejen fiksno na upravljalni gredi 29.
Zasuk upravljalne gredi 29 se lahko opravi tudi po drugačnem, nepredstavljenem izvedbenem primeru izuma s pomočjo hidravličnega agregata. Seveda je tudi možno, da upravljalni gredi obeh pokrovov povežemo preko s čelne stene
- 15 upravljanega hidravličnega agregata in potemtakem oba pokrova lahko po izbiri pridvignemo in zavihtimo navzven z ene čelne strani. Kot je predstavljeno na sl. 1 načrtov, je tudi možno, da na čelni steni 3 v bližini vsake vzdolžne strani vagona razporedimo po eno ročno kolo 3θ in ročni kolesi 3θ medsebojno vrtilno fiksno povežemo s pomočjo primernega veznega elementa.
Upravljalni gredi 29 pokrova 4 vsake vzdolžne strani vegona sta preko fiksno na upravljalnih gredeh razporejenih vzvodov 36 in zgibno na njih razporejenih krmilnih drogov 37 tako medsebojno povezani, da se doseže protismerno vrtenje uprevljalnih gredi 29 pri vrtenju ročnega kolesa 3θ· Z vsako nogo 25 tekalnega kolesa je na upravljalni gredi 29 fiksno razporejena oporna roka 3θ, ki nosi na svojem prostem koncu v vzdolžni smeri vagona vrtljivo oporno kolo 39. Oporno kolo 39 nalega s svojo žlebičasto izvedeno tekalno ploskvijo v zapornem položaju pokrova 4 in v premikalnem položaju pokrova 4 pred svojim zapornim položajem od spodaj na pomožno tirnico 28. Pri zasuku upravljalne gredi 29 v odpiralni smeri pokrova 4 dvigne oporna roka 38 preko opornega kolesa 39 in pomožne tirnice 28 nogo 25 tekalnega kolesa in s tem pokrov 4 ter ga zavihti v premikalni položaj. Da preprečimo zdrs pomožne tirnice 28 z opornega kolesa 39 pri zavihtitvi upravljalne gredi 29, so na upravljalni gredi 29 poleg oporne roke 3θ razporejene varovalne vilice 40, ki s svojim prostim vili- 16 čestim koncem objamejo pomožno tirnico 28 in preprečijo zdrs pomožne tirnice 28 z opornege kolesa 39Primerna in znana sredstve, kot npr. kotalni venci na tekalnih kolesih 26 ali okrog pokončne osi vrtljiva vodilna kolesa preprečujejo zdrs tekalnih koles 26 s tekalne tirnice 27 pri premiku pokrova 4. Nedelje so kot dvižno-varovalno razporejene na nogah 25 tekalnih koles skobe, ki uprijemajo v primerne izreze tekalne tirnice 27 in varujejo pokrov 4 pri premikanju proti dvigu.
Da preprečimo naleganje za premik predvidenega pokrova med odpiralno operacijo zgoraj na osrednjem portalu 5 ali v zapornem položaju nahajajočega se pokrova 4, so zunaj na vsakem pokrovu 4 in na osrednjem portalu 5 razporejena okrog . pokončne osi vrtljiva vodilna kolesa 41.
Na vsaj eni upravljalni gredi vsakega pokrove je fiksno razporejen nadaljnji vzvod 42, na katerega prostem koncu je razporejena razbremenilna vzmet 43, ki je s svojim drugim koncem pritrjena na spodnjem ogrodju 1. Pri zavihtitvi pokrova 4 iz svojega premikalnega položaja v svoj zaporni položaj se razbremenilna vzmet napne s pomočjo lastne teže pokrova 4 in s tem podpre odpiralno operacijo za pokrov 4.
Navedba o najboljšem prijavitelju znanem načinu za gospodarsko
Izkoriščanje prijavljeneg a izuma
Izum zadeva področje, ki je v mnogo aspektih opredelje no z mednarodnimi dogovori in konvencijami, kar pomeni, da je mnogo smernic obligatornih. Tako lahko ugotovimo, da razen kon strukcijskih značilnosti, ki so predstavljene in opisane v prijavnih podlogah, nadalje tehničnih znanj, ki so v domeni šolskega izobraževanja in praktičnih izkušenj, ter slednjič zgoraj omenjenih mednarodno zavezujočih smernic le težko najdemo še kak izvedbeni napotek, ki bi izrazito prispeval h gospodarnemu izkoriščanju izuma.
Tudi za SFRJ so obvezne med drugimi smernice glede tehnične izvedbe predmetnih železniških vagonov, kot jih je od leta 1922 sem izdala UIC (Union Internationale des Chemins de Fer) oz. njena podorganizacija ORE (Office de Recherches et d’Essais; alternativno: Organisation des Recherches et des Etudes).
Morebitni uporabnik izuma si mora pred realizacijo le-tega priskrbeti omenjene smernice, katerih obseg mnogokratno presega obseg opisa predmetnega izuma.

Claims (9)

  1. PATENTNI ZAHTEVKI
    1. Železniški tovorni vagon s čelnima stenama in fiksno razporejenim osrednjim portalom» z v glavnem ravnim nakladalnim dnom ter z nakladalni prostor prekrivajočima, v zapornem položaju v eni ravnini ležečima in preko na tekalnih tirnicah tekočih tekalnih koles drug nad drugim premičnima pokrovoma, ki sta v svojem zgornjem temenu deljena in opremljena z zglobi ter elastičnim prekritjem ter za premikanje iz njunega zapornega položaja v premikalni položaj dvigljiva in zavihtljiva navzven s pomočjo upravljalne naprave, označen s tem, da je fiksno s spbdnjim ogrodjem (1) povezani osrednji portal (5) neojačano razporejen, da je slehernifnakladalni prostor med čelno steno (3)in osrednjim portalom (5) prekrivajoči pokrov (4) v zapornem položaju na svojem čelnostenskem vzdolžnem koncu oblikosklepno in silosklepno spet s čelno steno (3), na svojih vzdolžnih straneh spodaj blizu čelnostenskega vzdolžnega konca stoji z naslonskimi kosi (20) v smeri čelne stene (3) z zračnostjo pred nasionskimi palci (21) na okviru spodnjega ogrodja (1) železniškega tovornega vagona, v bližini svojega, k pcfrtalu obrnjenega vzdolžnega konca stoji s svojima vzdolžnima stranema spodaj s skobami (22) v smeri čelne stene (3) z zračnostjo pred in pod dvigalno varovalnimi palci (23) spodnjega ogrodja (1), da je pokrov (4) nad spodaj na svojih vzdolžnih straneh fiksno razporejenimi
    - 11 opornimi nogami (18) postavljen v opornih tirnkda(19) spodnjega dgrodja (1) in da je pokrov (4) s pomočjo upravljalne neprave (29 - 40) dvigljiv, zavihtljiv navzven in odstavljiv iz zapornega položaja s svojimi tekalnimi kolesi (26) na tekalni tirnici (27).
  2. 2. Železniški tovorni vagon po zahtevku 1, označen s tem, da ima pokrov (4) v območju spone s čelno steno (3) skoznji vzdolžni nosilec (11), na katerem so rebtasto vse do zaključnih profilov (13 in 14) vzdolžnih strani vsake polovice pokrova (4) fiksno razporejeni locni (12).
  3. 3. Železniški tovorni vagon po zahtevkih 1 in 2, označen s tem, da je vsaka oporna noga (18) in vsake oporna tirnica (19) opremljena z ustreznimi, v vzdolžni smeri vagona potekajočimi poševnimi ploskvami, pri čemer so poševne ploskve opornih tirnic (19) v zapornem položaju pokrovov (4) pozicionirane od zunaj z zračnostjo pred poševnimi ploskvami, opbrnih nog (18).
  4. 4. Železniški tovorni vagon po zahtevkih 1 do 3, označen s tem, da vsak pokrov (4) nalega v premikalnem položaju pred svojim zapornim položajem in v zapornem položaju prOti elastičnim naslonom (16) čelne stene (3)·
  5. 5. Žlezeniški tovorni vagon po zahtevkih 1 do 4, označen s tem, da ima vsak pokrov (4) na svoji zunanji strani v območju vzdolžnega nosilca (11) in osrednji portal (5) na svoji zunanji strani okrog pokončne osi vrtljiva vodilna kolesa (41) za bočno vodenje premaknjenega pokrova (4).
    - 20
  6. 6. Železniški tovorni vsgon po zahtevkih 1 do 5, označen s tem, da je na vsaki vzdolžni strani spodnjega ogrodja (1) razporejena ena sama ravna in neprekinjena, po celotni dolžini vagona potekejoča tekalna tirnica (27) in da sta na vsaki vzdolžni strani vsakega pokrova (4), kot je znano, razporejeni spodej vsej dve tekalni kolesi (26) na fiksnih nogah (25) tekelnih koles, pri čemer je na vsaki nogi (25) tekalnega kolesa fiksno razporejena kratka, čez nbgo (25) tekalnega kolesa bočno štrleča pomožna tirnica (28) v vzdolžni smeri vagona.
  7. 7. Železniški tovorni vagon po zahtevkih 1 do 6, označen s tem, da upravljalna naprava (29 - 40) za vsak pokrov (4) obsega na vsaki vzdolžni strani vagona po eno upravljalno gred (29), ki je vrtljivo uležajens v vzdolžni smeri vagona v spodnjem ogrodju (1), da nosi upravljalne gred(29) za vsako nogo (25) tekalnega kolesa fiksno razporejeno oporno roko (38), ne hetere prostem koncu je razporejeno v vzdolžni smeri vagona vrtljivo oporno kolo (39), ki tako v zapornem položaju pokrova (4) kot tudi v ptemikalnem položaju pokrova (4) nalega pred njegovim zapornim položajem od spodaj proti pomožni tirnici (28), pri čemer je pokrov (4) s pomočjo upravljalne gredi (29) preko oporne roke (38),opornega valja (39) in pomožne tirnice (28) zavihtijiv iz zapornega položaja v premikalni položaj.
  8. 8. Železniški tovorni vagon po zahtevkih 1 do 7, označen s tem, da so na upravljalni gredi (29) blizu vsake oporne roke (38) fiksno razporejene vsaj ene varnostne vilice (40), ki v zapornem položaju pokrova (4) in med njegovo zavihti tvi jo oklepajo pomožno tirnico (28).
  9. 9. Železniški tovorni vagon po zahtevkih 4 do 8, oznecen s tem, da sta upravljalni gredi (29) vsakega pokrova (4) povezani s pomočjo protismerno obračanje upravljalnih gredi (29) povzročujočega drogovja (vzvode 36 in krmilnega droga 37)·
    40. Železniški tovorni vagon po zahtevkih 4 do 9» označen s tem, da je v upravljalno napravo (29 - 40) vsakega pokrova (4) vključena razbremenilna vzmet (43), ki je napenljiva s pomočjcr lastne teže pokrova (4) pri zavihtitvi v njegov zaporni položaj.
    44. Železniški tovorni vagon po zahtevkih 4 do 40, označen s tem, da ima upravljalna naprava (29 - 40) za vsak pokrov (4) vsaj eno na pripadajoči čelni steni (3) razporejeno ročno kolo (30), z njim povezano gdnilo (34), vijačno vreteno (32) z vretensko matico (33) in med upravljalno gredjo (29) in vretensko matico (33) razporejene vzvode 05) in krmilne drogove (34-).
SI8410549A 1984-03-28 1984-03-28 Železniški tovorni vagon SI8410549A8 (sl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
YU549/84A YU44230B (en) 1983-04-02 1984-03-28 Railway goods wagon

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI8410549A8 true SI8410549A8 (sl) 1996-02-29

Family

ID=25550415

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI8410549A SI8410549A8 (sl) 1984-03-28 1984-03-28 Železniški tovorni vagon

Country Status (1)

Country Link
SI (1) SI8410549A8 (sl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4569293A (en) Freight car construction
US4806062A (en) Stowable lift for freight vehicles
DE60011950T2 (de) Vorrichtung zum Laden eines Rollstuhls für Kraftfahrzeuge
JPS59163208A (ja) コンベヤ
AT8610U1 (de) Behälter und entleervorrichtung
DE1242668B (de) Schwenkdach fuer Schienen- und Strassenfahrzeuge
SI8410549A8 (sl) Železniški tovorni vagon
DE4432785C2 (de) Transportsicherungsvorrichtung
GB2123466A (en) Curtain sided railway goods vehicle
SE509054C2 (sv) Lutande skjutvägg i godsvagn
DE2102034A1 (de) Vorrichtung zum Auf- und Abladen eines Behälters auf ein Transportfahrzeug
DE2814864C3 (de) Einrichtung zum Umschlag von Abfallstoffen wie Müll
EP0579150B1 (de) Geschlossener Eisenbahngüterwagen
DE938913C (de) Schraeg- oder Sattelbodenwagen fuer den Grubenbetrieb
DE4238187A1 (de) Hub- und Fahruntersatz
JPH07315479A (ja) 荷箱の天蓋装置
DE4220343A1 (de) Innenlader mit für L-Gestelle geeigneter Fixiereinrichtung
AT502063A2 (de) Rollbehälter für kleinstückige transportgüter
FI81750B (fi) Anordning foer oeppnande av transportfordons lastutrymme.
JPH0233502Y2 (sl)
DE1803485C (de) Aus zwei in geschlossenem Zustand in einer Ebene liegenden Schiebewandteilen bestehende Seitenwand für Eisenbahngüterwagen und Containern
IT202100003134A1 (it) Carrello ribaltabile
DE2038068C3 (de) Vorrichtung zum Öffnen und Schließen von schwenkbaren Güterwagenwandteilen
CA1285587C (en) Combination access box and bed liner for vehicles
DE102021201076A1 (de) Ladevorrichtung und Fahrzeug mit einer Ladevorrichtung