BG64287B1 - Полим...р...н 'ъ''ав ' ви'ока прозра-но'' - Google Patents

Полим...р...н 'ъ''ав ' ви'ока прозра-но'' Download PDF

Info

Publication number
BG64287B1
BG64287B1 BG104014A BG10401499A BG64287B1 BG 64287 B1 BG64287 B1 BG 64287B1 BG 104014 A BG104014 A BG 104014A BG 10401499 A BG10401499 A BG 10401499A BG 64287 B1 BG64287 B1 BG 64287B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
composition
copolymers
polystyrene
copolymer
diene
Prior art date
Application number
BG104014A
Other languages
English (en)
Other versions
BG104014A (bg
Inventor
Sergio Custro
Claudio Cavallo
Cristina Gobbi
Original Assignee
Enichem S.P.A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Enichem S.P.A. filed Critical Enichem S.P.A.
Publication of BG104014A publication Critical patent/BG104014A/bg
Publication of BG64287B1 publication Critical patent/BG64287B1/bg

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L25/00Compositions of, homopolymers or copolymers of compounds having one or more unsaturated aliphatic radicals, each having only one carbon-to-carbon double bond, and at least one being terminated by an aromatic carbocyclic ring; Compositions of derivatives of such polymers
    • C08L25/02Homopolymers or copolymers of hydrocarbons
    • C08L25/04Homopolymers or copolymers of styrene
    • C08L25/06Polystyrene
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L2205/00Polymer mixtures characterised by other features
    • C08L2205/02Polymer mixtures characterised by other features containing two or more polymers of the same C08L -group
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L53/00Compositions of block copolymers containing at least one sequence of a polymer obtained by reactions only involving carbon-to-carbon unsaturated bonds; Compositions of derivatives of such polymers
    • C08L53/02Compositions of block copolymers containing at least one sequence of a polymer obtained by reactions only involving carbon-to-carbon unsaturated bonds; Compositions of derivatives of such polymers of vinyl-aromatic monomers and conjugated dienes

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Graft Or Block Polymers (AREA)
  • Processes Of Treating Macromolecular Substances (AREA)

Description

Настоящото изобретение се отнася до високо прозрачни полимерни състави, по-специално до състави, състоящи се от кристален полистирен и блокови съполимери на виниларен и спретнат диен, за предпочитане на стирен и бутадиен .
Предшестващо състояние на техниката
Известно е смесването на полистирен (кристален) с общо предназначение със стирен-бутадиенов блоков съполимер с цел да се увеличи якостта на удар и якостта на скъсване, при което себестойността на състава е малко по-висока от тази на самия полистирен.
Обаче не всички блокови съполимери могат да се използват за тази цел, тъй като добавянето даже на малък процент съполимер често води до драстично влошаване на прозрачността на полистиреновите изделия.
За да се поддържа добра прозрачност е необходимо да се добави към кристалния полистирен стирен-бутадиенов съполимер с много високо съдържание на полистирен (>60%), със специфична реологична характеристика (дължина на стиреновия блок и макроструктура на полимера) и с висока химична чистота (отсъствие на добавки, които пречат на преминаването на светлината) .
По-специално, при смесване на кристалния полистирен с бутадиен-стиреновия блоков съполимер трябва да се постигне оптимален компромис между равномерното диспергиране на каучуковите частици в полистиреновата матрица (адекватно за преминаването на светлината) и необходимостта от достатъчно големи размери на тези частици, за да се прояви ефектът им като агенти, придаващи удароустойчивост на кристалния полистирен.
На специалистите е известна възможността (вж. например US-A-4,267,284) за получаване на прозрачен високо удароустойчив полистирен чрез смесване на кристален полистирен с линейни стирен-диенови съполимери, в които еластомерната фаза се състои от статистически стирен-бутадиенов съполимер. Тази смес има предимства както по отношение на оптичните свойства (чрез намаляване на разликата между индексите на рефракция на полистиреновата и еластомерните фази), така и по отношение на удароустойчивостта (чрез увеличаване на обема на устойчивата на удари еластомерна фаза). Доказано е, че диспергирането на каучука в непрекъснатата пластомерна фаза под формата на добре разделени частици с еднакви размери е по-малко ефективно.
Друга известна възможност е използването на частично блокови линейни стирен-диенови съполимери, отличаващи се със структура от типа р (Sty) -SBR-p (Bde), такива като Europrene SOL S 142 (запазена търговска марка на ENICHEM S.p.A.), който се използва също за каучукови смеси за обувки. Но смесите на полистирена с линейните съполимери от типа на SOL S 142 нямат оптимален баланс на свойствата.
Техническа същност на изобретението
Сега е намерен състав от полистирен и съполимери на виниларени и спретнати диени, с който се преодоляват описаните погоре недостатъци, тъй като този състав има висока прозрачност и заедно с това запазва почти непроменени механичните си свойства.
В съответствие с това изобретението се отнася до състав с висока прозрачност, който се състои главно от: (1) от 30% до 95%, най-добре от 50% до 90% полистирен; (2) от 70% до 5%, най-добре от 50% до 10% състав от съполимери на виниларен и спретнат диен, за предпочитане стирен и С4 или С5 спретнат диен, или най-добре стирен-бутадиенови блокови съполимери; сумата от процентите на (1) и (2) е равна на 100;
състав (2) се състои главно от:, (2а) от 30 до 60% тегл., най-добре от 35 до 50% тегл.
съполимери с линейна структура;
(2Ь) от 70 до 40% тегл., най-добре от 65 до 50% тегл. съполимери с разклонена структура;
средната тегловна молекулна маса на горния състав (2) варира от 30,000 до 400,000, най-добре от 50,000 до 200,000. Тегловното съдържание на виниларен в полимерния състав съгласно настоящото изобретение варира от 50% до 70%, най-добре от 60% до 80%, и тегловният процент на блоковия съполимер варира от 40% до 90% спрямо теглото на всичкия виниларен, най-добре от 50% до 70%.
Терминът виниларени се отнася за моновинил-заместени ароматни съединения с 8 до 18 въглеродни атоми. Типични примери са стирен, 3-метилстирен, 4-п-пропилстирен, 4-циклохексилстирен, 4-децилстирен, 2-етил-4-бензилстирен, 4-р-толилстирен, 4(4-фенил-п-бутил) стирен, 1-винилнафтален, 2-винилнафтален и съответните смеси от тях. Предпочитаният виниларен е стиренът. Примери за спрегнати диени, които могат да се използват съгласно настоящото изобретение, са 1,3-бутадиен, изопрен, 2,3диметил-1,3-бутадиен, пиперилен, 3-бутил1,3-октадиен и съответните смеси. Предпочетени са спретнатите диени с 4 до 5 въглеродни атома, т. е. изопрен и 1,3-бутадиен, най-предпочетен е 1,3-бутадиенът.
Полистиренът, който се използва съгласно настоящото изобретение, се подбира от търговските смоли полистирен с “общо предназначение”, който обикновено представлява полимеризиран стирен. За предпочитане е хомополимер на стирена, обикновено познат като “кристален” полистирен. Терминът “линейни структури” се отнася до структури от типа
В-Т-А, като А, В и Т ще бъдат дефинирани по-нататък.
Терминът “разклонени структури” се отнася до структури, подбрани от структурите с обща формула (I)
в която: А е поливиниларенов блок; b е мономерното звено на спрегнатия диен; Т е статистически съполимер, състоящ се от виниларен и спрегнат диен; х е броят на мономерните звена, които образуват полидиеновия блок В; В е полидиеновият блок; η и m са броят на разклоненията на съполи мера, n + m е от 1 до 5; В-Т-А е частично блоковият съполимер, присаден чрез полидиеновата функционална група -(-Ь-)х- или чрез диеновите звена на статистическия съполимер Т. Съполимерите на виниларена и спрегнатия диен, използвани за изготвяне на състави с висока прозрачност съгласно изобретението се получават по метод, описан в патентна заявка на същия заявител IT-A-MI98A 001960. По-специално, състав (2) се получава чрез реакция на виниларен, за предпочитане стирен, и спрегнат диен, за предпочитане бутадиен, с органолитиево съединение в инертен разтворител, при което се получава жив полимер с A-T-B-Li структура. След реагиране на цялото количество мономери към разтвора се добавя алкил монобромно производно R-Br, за предпочитане монобромоетан, за да се получи полимерният състав (2). Монобромното съединение RВг действа като агент за разклоняване на веригите, както и като агент за завършване на веригата, поради което не е необходимо да се добавят други завършващи агенти като вода или алкохоли.
Съставите с висока прозрачност съгласно изобретението е за предпочитане да съдържат други добавки като например антиоксиданти.
Примери за изпълнение на изобретението
Следващите примери са дадени за подобро разбиране на същината на изобретението. В следващите примери терминът “частично разклонени съполимери” се отнася до състава от съполимери (2).
Пример 1. Сравнителен пример 1а Синтез на линеен съполимер за сравнение.
600 g циклохексан, съдържащ 80 ppm тетрахидрофуран (ТХФ) , 70 g стирен и 30 g бутадиен, се изливат в двулитров реактор от неръждаема стомана, снабден с термостатиращ кожух и всички необходими щуцери и връзки за въвеждане на реагентите.
Сместа се нагрява до 55 Си тогава се добавят 12.5 ml разтвор на n-бутил литий в циклохексан (0.1 N). След 30 min конверсията на мономерите завършва и крайната температура е 90°С. По този начин се получава разтвор на жив триблоков съполимер със структура р (Bde) -SBR-p (Sty), към който се добавят 0.5 ml метанол; след това се добавят антиоксиданти:
0.1 g три-нонил-фенил-фосфит (Naugard® TNPP) и 0.05 g 2, 4 -бис- (п-октил-тио)-б-(4-хидрокси-3, 5-ди-терц. бутиланилин) -1, 3, 5-триазин (Irganox® 565).
Продуктът се отделя от полимерния разтвор чрез добавяне на 4000 g метанол. Полученият по този начин полимер има линейна структура и се характеризира със свойствата, посочени в таблица 1.
Пример 1Ь.Синтез на частично разклонен съполимер (1В)
600 g циклохексан, съдържащ 80 ppm тетрахидрофуран (ТХФ), 70 g стирен и 30 g бутадиен, се изливат в двулитров реактор от неръждаема стомана, снабден с термостатиращ кожух и всички необходими щуцери и връзки за въвеждане на реагентите.
Сместа се нагрява до 55° С и тогава се добавят 14.5 ml разтвор на n-бутил литий в циклохексан (0.1 N). След 30 min конверсията на мономерите завършва и крайната температура е 90°С.
По този начин се получава разтвор на жив триблоков съполимер със структура р (Bde) -SBR-p (Sty) , към който се добавят 2.6 ml разтвор на монобромоетан (0.5 N); след 30 min при 90 С реакцията е завършена и тогава се добавят антиоксиданти: 0.1 g тринонил-фенил-фосфит (Naugard® ТНРР) и 0.05 g 2, 4-бис- (п-октил-тио)-6-(4-хидрокси-3,5-дитерц.бутил-анилин)-1,3,5-триазин (Irganox® 565).
Продуктът се отделя от полимерния разтвор чрез добавяне на 4000 g метанол. Полученият по този начин полимер има частично разклонена структура, т.е. 50% линейна структура и 50% разклонена структура. Свойствата са посочени в таблица 1.
Пример 1с. Смеси на кристален полистирен и съполимери.
Получени са две серии продукти чрез смесване на линейни (сравнителен пример 1а) и частично разклонени (пример lb) съполимери, съответно с търговския (кристален) полистирен с “общо предназначение” Edistir N 1840 (Enichem, MFI = 9) в съотношение на състава полистирен/съполимер 50/ 50 и 90/10 (тегло/тегло), опити 1,2 и 3,4 в таблица 2.
За получаване на смесите е използван екструдер с два съвместно въртящи се шнека APV МР 2030 при следните условия на смесване: захранване 10 kg/h, температурен профил Т = 170 до 220°С и скорост на шнека V = 100 грш. Сместа се екструдира под формата на жица, охлажда се във вода и се нарязва на гранули, след което следва сушене във въздушна сушилня при Т = 50°С за 4 h преди началото на преработката чрез формоване.
Леенето под налягане се извършва на шприц преса Sandretto Serie Otto при температурен режим Т = 190 до 210°С и температура на формоване Т = 25°С.
Оптичната прозрачност на смесите се определя съгласно стандартния метод ASTM 01003 при използване на образци с дебелина 2.0 mm. Якостните показатели са определени съгласно стандартния метод ASTM D 638. Удароустоичйвостта е определена съгласно стандартния метод ASTM D 256 на образци без прорез при стайна температура.
Индексът на течливост на самите продукти и на техните смеси се определя съгласно стандартния метод ASTM D1238 при условия G (200 С; 5 Кг). Резултатите са посочени в таблица 2.
Пример 2а. Синтез на линеен съполимер 2А за сравнение 600 g циклохексан, съдържащ 80 ppm тетрахидрофуран (ТХФ), 70 g стирен и 30 g грама бутадиен, се изливат в двулитров реактор от неръждаема стомана, снабден с термостатиращ кожух и всички необходими щуцери и връзки за въвеждане на реагентите.
Сместа се нагрява до 55°С и тогава се добавят 9 ml разтвор на n-бутил литий в циклохексан (0.1 Н). След 30 min конверсията на мономерите завършва и крайната температура е 90°С. По този начин се получава разтвор на жив триблоков съполимер със структура р(Bde)-SBR-p(Sty), към който се добавят 0.5 ml метанол; след това се добавят антиоксиданти:
0.1 g три-нонил-фенил-фосфит (Naugard® TNPP) и 0.05g, 2, 4-бис-(η-οκтил-тио) -б- (4-хидрокси-З, 5-ди-терц. бутил-анилин) -1, 3, 5-триазин (Irganox® 565).
Продуктът се отделя от полимерния разтвор чрез добавяне на 4000 g метанол.
Полученият по този начин полимер има линейна структура и се характеризира със свойствата, посочени в таблица 1 .
Полимер 2Ь. Синтез на частично разклонен съполимер 2В
600 g циклохексан, съдържащ 80 ppm тетрахидрофуран (ТХФ), 70 g стирен и 30 g бутадиен, се изливат в двулитров реактор от неръждаема стомана, снабден с термостатиращ кожух и всички необходими щуцери и връзки за въвеждане на реагентите.
Сместа се нагрява до 55°С и тогава се добавят 10 ml разтвор на n-бутиллитий в циклохексан (0.1 N). След 30 min конверсията на мономерите завършва и крайната температура е 90 С. По този начин се получава разтвор на жив триблоков съполимер със структура p(Bde)-SBR-p(Sty) , към който се добавят 1.8 ml разтвор на монобромоетан (0.5 Н); след 30 min при 90 С реакцията е завършена и тогава се добавят антиоксиданти: 0.1 g три-нонил-фенил-фосфит (Naugard® TNPP) и 0. 05 g 2,4-бис- (н-октил-тио) -6(4-хидрокси-3,5-ди-терц.бутил-анилин)1,3,5-триазин (Irganox® 565).
Продуктът се отделя от полимерния разтвор чрез добавяне на 4000 g метанол. Полученият по този начин полимер има частично разклонена структура (49% линейна и 51% разклонена). Свойствата са посочени в таблица 1.
Пример 2с. Смеси на кристален полистирен и съполимери. Получени са две серии продукти (5,6 и 7,8) чрез смесване на линейни (сравнителен пример 2а) и частично разклонени (пример 2Ь) съполимери, съответно с търговския (кристален) полистирен с “общо предназначение” Edistir N 1840 (Enichem, MFI = 9) в съотношение на състава полистирен/съполимер 50/50 и 90/10 (тегл./тегл.).
За получаване на смесите е използван екструдер с два съвместно въртящи се шнека APV МР 2030 при следните условия на смесване: захранване 10 kg/h, температурен профил Т “ 170 до 220°С и скорост на шнека V - 100 rpm. Сместа се екструдира под формата на жица, охлажда се във вода и се нарязва на гранули, след което следва сушене във въздушна сушилня при Т = 50°С за 4 h преди началото на преработката чрез формоване.
Леенето под налягане се извършва на шприц преса Sandretto Serie Otto при температурен режим Т - 190 до 210°С и температура на формоване Т = 25°С. Оптичната прозрачност на смесите се определя съгласностандартния метод ASTM D1003 при използване на образци с дебелина 2.0 mm. Якостните показатели са определени съгласно стандартния метод ASTM D 638. Удароустойчивостта е определена съгласно стандартния метод ASTM D 256 на образци без прорез при стайна температура.
Индексът на течливост на самите продукти и на техните смеси се определя съгласно стандартния метод ASTM D 1238 при условия G (200 С; 5 kg) . Резултатите са посочени в таблица 2.
Пример За. Синтез на линеен съполимер ЗА за сравнение
600 g циклохексан, съдържащ 80 ppm тетрахидрофуран (ТХФ), 70 g стирен и 30 g бутадиен, се изливат в двулитров реактор от неръждаема стомана, снабден с термостатиращ кожух и всички необходими щуцери и връзки за въвеждане на реагентите.
Сместа се нагрява до 55°С и тогава се добавят 12.5 ml разтвор на n-бутил литий в циклохексан (0.1 N). След 30 min конверсията на мономерите завършва и крайната температура е 90°С. По този начин се получава разтвор на жив триблоков съполимер със структура p(Bde)-SBR-p(Sty), към който се добавят 0.5 ml метанол; след това се добавят антиоксиданти: 0.1 g три-нонил-фенил-фосфит (Naugard®) и 0.05 g 2, 4 -бис- (п-октилтио) -6- ( 4-хидрокси-З, 5-ди-терц. бутиланилин) -1, 3, 5-триазин (Irganox® 565).
Продуктът се отделя от полимерния разтвор чрез добавяне на 4000 g метанол. Полученият по този начин полимер има линейна структура и се характеризира със свойствата, посочени в таблица 1.
Пример ЗЬ. Синтез на частично разклонен съполимер ЗВ
600 g циклохексан, съдържащ 80 ppm тетрахидрофуран (ТХФ) , 80 g стирен и 30 g бутадиен, се изливат в двулитров реактор от неръждаема стомана, снабден с термостатиращ кожух и всички необходими щуцери и връзки за въвеждане на реагентите.
Сместа се нагрява до 55°С и тогава се добавят 11 ml разтвор на n-бутил литий в циклохексан (0.1 N). След 30 min конверсията на мономерите завършва и крайната температура е 90°С. По този начин се получава жив разтвор на триблоков съполимер със структура p(Bde)-SBR-p(Sty), към който се 5 добавят 2.0 ml разтвор на монобромоетан в циклохексан (0.5 N); след 30 min при 90°С реакцията е завършена и тогава се добавят антиоксиданти: O.lg три-нонил-фенил-фосфит (Naugard(® TNPP) и 0.05 g 2,4-бис-(п- 10 октил-тио)-6-(4-хидрокси-3,5-ди-терц.бутиланилин)-1,3,5-триазин (Irganox® 565) .
Продуктът се отделя от полимерния разтвор чрез добавяне на 4000 g метанол. Полученият по този начин полимер има час- 15 тично разклонена структура (50% линейна и 50% разклонена) и се характеризира със свойствата, посочени в таблица 1.
Пример Зс. Смеси на кристален полистирен и съполимери. Две серии продукти 20 (опити 9,10 и 11,12 от таблица 2) са получени чрез смесване на линейни (сравнителен пример За) и частично разклонени (пример ЗЬ) съполимери, съответно с търговския (кристален) полистирен с “общо предназначение” 25 Edistir N 1840 (Enichem, MFI = 9) в съотношение на състава полистирен/съполимер 50/ 50 и 90/10 (тегл./тегл.). За получаване на смесите е използван екструдер с два съвместно въртящи се шнека APV МР 2030 при следните условия на смесване: захранване 10 Kg/h, температурен профил Т от 170 до 220°С и скорост на шнека V = 100 rpm. Сместа се екструдира под формата на жица, охлажда се във вода и се нарязва на гранули, след което следва сушене във въздушна сушилня при Т = 50°С за 4 h преди началото на преработката чрез формоване.
Леенето под налягане се извършва на шприц преса Sandretto Serie Otto при температурен режим Т = 190-210°С и температура на формоване Т = 25°С. Оптичната прозрачност на смесите се определя съгласно стандартния метод ASTM D1003 при използване на образци с дебелина 2.0 mm. Якостните показатели са определени съгласно стандартния метод ASTM D 638. Удароустойчивостта е определена съгласно стандартния метод ASTM D 256 на образци без прорез при стайна температура.
Индексът на течливост на самите продукти и на техните смеси се определя съгласно стандартния метод ASTM D1238 при условия G (200 С; 5 кг)
Резултатите са посочени в таблица 2.
ТАБЛИЦА 1. ОХАРАКТЕРИЗИРАНЕ НА ПОЛИМЕРИТЕ,
Съполимер % Стирен % Блоков съполимер Ми(х 10-3) MFI (д/10 min)
1А (пример 1а) 70 55 98 25
1В (пример lb) 70 55 137 25
2А (пример 2а) 70 50 124 7
2В (пример 2Ь) 70 50 195 7
ЗА (пример За) 80 58 115 10
3JB (пример ЗЬ) 80 58 175 10.5
ТАБЛИЦА 2. ОХАРАКТЕРИЗИРАМЕ НА СМЕСИТЕ
Опит Съпол. PS/Съп. Удар, по Izod B.L. U.Е. Прозр Мътност
Edi slit N1846 80 45 1 90.3 09
I ΙΑ 50/50 200 35 15 75 23
2 IB 50/50 170 25 8 80 18
3 ΙΑ 90/10 120 43 6 84 8
4 IB 90/10 110 38 3 89 3.5
5 2A 50/50 210 35 11 80 16
6 20 50/50 17$ 30 15 83 10.5
7 2A 90/10 130 40 5 86 2.7
8 2B 90/10 115 37.5 4 89 2
9 ЗА 50/50 160 40 10 82 8
10 ЗВ 50/50 150 J5 8 87 5
11 ЗА 90/10 100 42 6 87.5 3
12 ЗВ 90/10 90 37 5 89 2
В дадената по-горе таблица 2, колона 1 е номерът на опита, колона 2 е използваният полимер (всички линейни полимери, означени с А, са за сравнение), колона 3 е 25 отношението на тегловните % на полистирена и съполимерите, колона 4 е удароустойчивостта по Izod, изразена в J/m, петата колона (B.L.) е разрушаващото натоварване в Мра, шестата колона (U.E.) е максималното удължение при опън е %, седмата колона (прозр.) е прозрачността в % и осмата колона (мътност) е мътността в %.
Както може да се види от опити 1 и 3, сравнителният линеен съполимер (1А) няма 35 задоволителен баланс на свойствата. Докато удароустойчивостта и якостните свойства са задоволителни и са значително подобрени спрямо тези на кристалния полистирен, оп40 тичните свойства са незадоволителни за w крайното приложение.
В опити 5 и 7 е използван също сравнителен съполимер (2А) , който има по-висока молекулна маса и съответно много намалена течливост, смесите имат още по-добра 45 удароустойчивост, но оптичните свойства все още не са оптимални.
Напротив, може да се забележи, че използвайки продуктите, получени съгласно настоящото изобретение, 1В (опити 2 и 4) и 2В (опити би 8), удароустойчивостта е все още много висока и якостните показатели са достатъчно добри и в същото време оптичните свойства са силно подобрени спрямо тези на горните сравнителни полимери.
Същите отнасяния се наблюдават и в случаите на продукти с по-високо съдържание на стирен (сравнителен ЗА, опити 9 и 11; ЗВ, опити 10 и 12), при които въпреки, че характеристиките на смесите са напълно сравними, те имат значително преимущество в оптичните свойства за продукта с частично разклонена структура съгласно настоящото изобретение (ЗВ).

Claims (9)

1 1 в която:
А е поливиниларенов блок; b е мономерното звено на спретнатия диен; Т е статистически съполимер , състоящ се от виниларен и спрегнат диен; х е броят на мономерните звена, които образуват полидиеновия блок В; В е полидиеновият блок; пит са броят на разклоненията на съполимера, η + m е от 1 до 5; В-Т-А е частично блоковият съполимер, присаден чрез полидиеновата функционална група -(-Ь-)х- или чрез диеновите звена на статистическия съполимер Т
(1) от 30% до 95% полистирен;
1. Състав с висока прозрачност, състоящ се главно от:
2. Състав съгласно претенция 1, характеризиращ се със съдържание на полистирен (1) от 50% до 90% и полимерен състав (2) от 50% до 10%.
(2) от 70% до 5 % състав от блокови съполимери на виниларен и спрегнат диен;
сумата от процентите на (1) и (2) е равна на 100; състав (2) се състои главно от:
(2а) от 30 % тегл. до 60% тегл. съполимери с линейна структура;
(2Ь) от 70 % тегл. до 40% тегл. съполимери с разклонена структура;
средната тегловна молекулна маса на горния състав (2) варира от 30, 000 до 400,000, най-добре от 50,000 до 200,000.
3. Състав съгласно претенция 1, харак- 5 теризиращ се с това, че състав (2) се състои главно от:
(2а) от 35% до 50% съполимери с линейна структура; (2Ь) от 65% до 50% съполимери с разклонена структура. 10
4. Състав съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че виниларенът е стирен и спретнатият диен е С4 или С5.
5. Състав съгласно претенция 4, характеризиращ се с това, че спретнатият диен е 15 бутадиен.
6. Състав съгласно претенция 1, харак- теризиращ се с това, че тегловното съдържание на виниларен в състава от блокови съполимери (2) варира от 50% до 70%. 20
7. Състав съгласно претенция 6, характеризиращ се с това, че тегловното съдържание на виниларен в състава от блокови съполимери (2) варира от 60% до 80%.
8. Състав съгласно претенция 1, в коя- 25 то:
(i) съполимерите с линейна структура (2а) имат структура от типа В-Т-А;
(п) съполимерите с разклонена структура (2Ь) имат обща формула:
—(— ь—)«— T—А
9. Състав съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че полистиренът е “кристален” полистирен.
BG104014A 1998-12-22 1999-12-15 Полим...р...н 'ъ''ав ' ви'ока прозра-но'' BG64287B1 (bg)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT1998MI002769A IT1304497B1 (it) 1998-12-22 1998-12-22 Composizione polimerica ad elevata trasparenza.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG104014A BG104014A (bg) 2001-08-31
BG64287B1 true BG64287B1 (bg) 2004-08-31

Family

ID=11381300

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG104014A BG64287B1 (bg) 1998-12-22 1999-12-15 Полим...р...н 'ъ''ав ' ви'ока прозра-но''

Country Status (18)

Country Link
US (1) US6867258B2 (bg)
EP (1) EP1013712B1 (bg)
JP (1) JP4672100B2 (bg)
AT (1) ATE259859T1 (bg)
BG (1) BG64287B1 (bg)
CA (1) CA2292137C (bg)
CZ (1) CZ300839B6 (bg)
DE (1) DE69914869T2 (bg)
ES (1) ES2215361T3 (bg)
HR (1) HRP990390B1 (bg)
HU (1) HU224707B1 (bg)
IT (1) IT1304497B1 (bg)
NO (1) NO321515B1 (bg)
PL (1) PL196195B1 (bg)
RU (1) RU2237687C2 (bg)
SK (1) SK285482B6 (bg)
TR (1) TR199903203A3 (bg)
UA (1) UA69384C2 (bg)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA2739903C (en) 2008-10-07 2016-12-06 Ross Technology Corporation Highly durable superhydrophobic, oleophobic and anti-icing coatings and methods and compositions for their preparation
WO2011116005A1 (en) 2010-03-15 2011-09-22 Ross Technology Corporation Plunger and methods of producing hydrophobic surfaces
PE20140834A1 (es) 2011-02-21 2014-07-10 Ross Technology Corp Revestimiento superhidrofos y oleofobos con sistema aglutinantes con bajo contenido de cov
WO2013090939A1 (en) 2011-12-15 2013-06-20 Ross Technology Corporation Composition and coating for superhydrophobic performance
MX2015000119A (es) * 2012-06-25 2015-04-14 Ross Technology Corp Recubrimientos elastoméricos con propiedades hidrofóbicas y/u oleofóbicas.
JP6006430B2 (ja) * 2013-09-20 2016-10-12 Psジャパン株式会社 ビニル芳香族炭化水素重合体組成物及びビニル芳香族炭化水素重合体組成物の製造方法
WO2015041328A1 (ja) * 2013-09-20 2015-03-26 Psジャパン株式会社 押出発泡体及び容器
JP6258088B2 (ja) * 2014-03-17 2018-01-10 Psジャパン株式会社 二軸延伸シート
JP6262577B2 (ja) * 2014-03-17 2018-01-17 Psジャパン株式会社 二軸延伸シート

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5943059B2 (ja) * 1977-10-27 1984-10-19 新日鐵化学株式会社 透明性を改良したスチレン系樹脂組成物
DE3049186A1 (de) * 1980-12-24 1982-07-29 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verfahren zur herstellung einer biaxial gereckten folie aus styrol-butadien-blockcopolymerisaten
DE3816294A1 (de) 1988-05-13 1989-11-23 Basf Ag Transparente, thermoplastische formmasse, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung
GB2232677B (en) 1989-06-08 1993-06-30 Labofina Sa Polymeric material composition
JP2986178B2 (ja) * 1990-06-04 1999-12-06 電気化学工業株式会社 ブロツク共重合体樹脂組成物
JP3103384B2 (ja) * 1991-02-15 2000-10-30 旭化成工業株式会社 ブロック共重合体樹脂組成物
JPH0717809B2 (ja) * 1991-10-17 1995-03-01 旭化成工業株式会社 ブロック共重合体樹脂組成物
JP3332281B2 (ja) * 1994-01-31 2002-10-07 電気化学工業株式会社 透明高強度樹脂組成物
US5596041A (en) 1994-04-04 1997-01-21 Japan Synthetic Rubber Co., Ltd. Hydrogenated block copolymer and hydrogenated block copolymer compositon
IT1269803B (it) * 1994-05-20 1997-04-15 Enichem Elastomers Composizione adesiva hot melt per etichette
JPH0966554A (ja) * 1995-08-31 1997-03-11 Daicel Chem Ind Ltd スチレン系透明シートおよびフィルムの製造方法
JPH09324084A (ja) * 1996-06-05 1997-12-16 Denki Kagaku Kogyo Kk ブロック共重合体樹脂組成物、成形体及びその製造方法
DE19810141A1 (de) * 1998-03-10 1999-09-16 Basf Ag Polymermischungen aus Styrolpolymeren
IT1302040B1 (it) * 1998-09-04 2000-07-20 Enichem Spa Copolimeri a blocchi idrogenati aventi struttura parzialmenteramificata.

Also Published As

Publication number Publication date
DE69914869T2 (de) 2005-01-05
CZ300839B6 (cs) 2009-08-26
TR199903203A2 (xx) 2000-07-21
DE69914869D1 (de) 2004-03-25
NO996212D0 (no) 1999-12-15
HRP990390B1 (en) 2004-08-31
US20030065093A1 (en) 2003-04-03
IT1304497B1 (it) 2001-03-19
NO996212L (no) 2000-06-23
HU224707B1 (en) 2006-01-30
HUP9904690A3 (en) 2002-02-28
HUP9904690A2 (hu) 2000-11-28
CA2292137A1 (en) 2000-06-22
RU2237687C2 (ru) 2004-10-10
BG104014A (bg) 2001-08-31
HU9904690D0 (en) 2000-02-28
SK183199A3 (en) 2000-11-07
UA69384C2 (uk) 2004-09-15
EP1013712A1 (en) 2000-06-28
HRP990390A2 (en) 2000-10-31
CA2292137C (en) 2007-10-02
ES2215361T3 (es) 2004-10-01
ITMI982769A1 (it) 2000-06-22
NO321515B1 (no) 2006-05-15
CZ9904619A3 (cs) 2000-12-13
JP4672100B2 (ja) 2011-04-20
PL337356A1 (en) 2000-07-03
SK285482B6 (sk) 2007-02-01
ATE259859T1 (de) 2004-03-15
JP2000191869A (ja) 2000-07-11
US6867258B2 (en) 2005-03-15
PL196195B1 (pl) 2007-12-31
TR199903203A3 (tr) 2000-07-21
EP1013712B1 (en) 2004-02-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4304881A (en) Alkenyl aromatic resin composition having an excellent impact strength
JP3976505B2 (ja) スチレンブタジエンブロック共重合体を基礎とした透明耐衝撃性改良ポリスチレン、これを含む重合体混合物、これらの製造方法および使用方法
EP1437384B1 (en) Block copolymer compositions
EP1062275A1 (de) Polymermischungen aus styrolpolymeren
JP4368303B2 (ja) カップリングしたスチレン性ブロックコポリマーおよびそれを調製する方法
BG64287B1 (bg) Полим...р...н 'ъ''ав ' ви'ока прозра-но''
AU1250692A (en) Transparent high impact alloy
DE69701247T2 (de) Polymermischung
DE2632235B2 (de) Verfahren zur Herstellung von schlagzähen Polystyrolen
JPS6366862B2 (bg)
WO1997001601A1 (de) Schlagzähe formmasse aus styrolpolymeren
JP2010539267A (ja) スチレン−ブタジエンブロック共重合体混合物に基づく透明で強靭で剛性のある成形組成物
JPH01101349A (ja) 耐衝撃性を有する透明な熱可塑性成形材料
JPH0312097B2 (bg)
KR20010029509A (ko) 열가소성 성형 화합물
JPS638981B2 (bg)
JPH06329865A (ja) アクリル系熱可塑性樹脂組成物
JP3008585B2 (ja) 変性熱可塑性樹脂
JP3254060B2 (ja) ゴム変性ビニル芳香族樹脂組成物
JPS634586B2 (bg)
KR20010056844A (ko) 괴상중합 연속공정으로 제조된 낙하충격강도가 우수한고충격 폴리스티렌 수지
JPH0432106B2 (bg)
JPH06240095A (ja) 成形組成物
JPH0312099B2 (bg)
JPS5834839A (ja) 熱可塑性重合体組成物