SK285482B6 - Vysoko transparentná polymérna kompozícia - Google Patents

Vysoko transparentná polymérna kompozícia Download PDF

Info

Publication number
SK285482B6
SK285482B6 SK1831-99A SK183199A SK285482B6 SK 285482 B6 SK285482 B6 SK 285482B6 SK 183199 A SK183199 A SK 183199A SK 285482 B6 SK285482 B6 SK 285482B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
composition
copolymer
vinylarene
copolymers
block
Prior art date
Application number
SK1831-99A
Other languages
English (en)
Other versions
SK183199A3 (en
Inventor
Sergio Custro
Claudio Cavallo
Cristina Gobbi
Original Assignee
ENICHEM S. p. A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by ENICHEM S. p. A. filed Critical ENICHEM S. p. A.
Publication of SK183199A3 publication Critical patent/SK183199A3/sk
Publication of SK285482B6 publication Critical patent/SK285482B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L25/00Compositions of, homopolymers or copolymers of compounds having one or more unsaturated aliphatic radicals, each having only one carbon-to-carbon double bond, and at least one being terminated by an aromatic carbocyclic ring; Compositions of derivatives of such polymers
    • C08L25/02Homopolymers or copolymers of hydrocarbons
    • C08L25/04Homopolymers or copolymers of styrene
    • C08L25/06Polystyrene
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L2205/00Polymer mixtures characterised by other features
    • C08L2205/02Polymer mixtures characterised by other features containing two or more polymers of the same C08L -group
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L53/00Compositions of block copolymers containing at least one sequence of a polymer obtained by reactions only involving carbon-to-carbon unsaturated bonds; Compositions of derivatives of such polymers
    • C08L53/02Compositions of block copolymers containing at least one sequence of a polymer obtained by reactions only involving carbon-to-carbon unsaturated bonds; Compositions of derivatives of such polymers of vinyl-aromatic monomers and conjugated dienes

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Graft Or Block Polymers (AREA)
  • Processes Of Treating Macromolecular Substances (AREA)

Abstract

Opisuje sa vysoko transparentná kompozícia, ktorápozostáva z: (1) 30 % až 95 % hmotn. homopolymérupolystyrénu; (2) 70 % až 5 % hmotn. kompozície blokového kopolyméru vinylarénu a konjugovaného diénu; pričom súčet percent zložky (1) a (2) sa rovná 100; a kompozícia (2) je tvorená: (2a) 30 až 60 % hmotn. kopolymérov s lineárnou štruktúrou majúcichštruktúru typu B-T-A; (2b) 70 % až 40 % hmotn. kopolymérmi s vetvenou štruktúrou a hmotnostná priemerná molekulová hmotnosť kompozície (2) sa pohybuje v rozmedzí od 30 000 do 400 000, výhodne od 50000 do 200 000.

Description

Vynález sa týka vysoko transparentných polymémych kompozícií a konkrétnejšie kompozícií, ktoré sa skladajú z kryštalického polystyrénu a blokového kopolyméru vinylarénu a konjugovaného diénu, výhodne styrénbutadiénového kopolyméru.
kopolyméru vinylarénu a konjugovaného diénu; pričom súčet percent zložky (1) a zložky (2) sa rovná 100; a kompozícia (2) je tvorená:
(2a) 30 až 60 % hmotn. kopolymérov s lineárnou štruktúrou majúcich štruktúru typu B-T-A;
(2b) 70 % hmotn. až 40 % hmotn. (ii) kopolymérov s vetvenou štruktúrou majúcimi všeobecný vzorec (I):
Doterajší stav techniky
Zmicšavanie bežného polystyrénu (kryštalického) s blokovými kompolymérmi styrénu a butadiénu, ktoré zvýši nárazuvzdomosť a pevnosť pri pretrhnutí a ktoré len minimálne zvyšuje výrobné náklady v porovnaní s výrobou polystyrénu samého osebe, je známe.
Ale nie všetky blokové kopolyméry je možné použiť na tieto účely, pretože pridanie aj nízkeho percenta kompolymérov často spôsobí veľké zhoršenie transparentnosti polystyrénových výrobkov.
Na zachovanie dobrých transparentných vlastností je potrebné do kryštalického polystyrénu pridať styrénbutadiénové kopolyméry s vysokým obsahom polystyrénu (vyšším ako 60 %), príslušnými Teologickými vlastnosťami (dĺžkou styrénových blokov a makroštruktúrou polyméru) a vysokou chemickou čistotou (neprítomnosť aditiv, ktoré interferujú s prenosom svetla).
Pri zmiešavaní kryštalického polystyrénu so styrénbutadiénovým blokovým kopolymérom je dôležité, aby sa dosiahol optimálny kompromis medzi rovnomernou disperziou kaučukových častíc vnútri styrénovej matrice (dôležitou na prenos svetla) a veľkosťou častíc, ktorá musí byť dostatočná na to, aby častice pôsobili ako nárazuvzdomé činidlá v kryštalickom polystyréne.
Ďalej je známy spôsob získania transparentného vysoko nárazuvzdomého polystyrénu, podľa ktorého sa kryštalický polystyrén zmiesi s lineárnymi kopolymérmi styrénu a diénu, v ktorých je elastomemá fáza tvorená náhodným styrénbutadiénovým kopolymérom (pozri napríklad US-A-4 267 284). Výhody použitia celkom blokových kopolymérov styrénu a butadiénu sa odrážajú tak v optických vlastnostiach (zníženie rozdielu indexu lomu polystyrénovej a clastomémej fázy), ako v húževnatosti (zvýšenie objemu nárazuvzdomej kaučukovej fázy). Disperzia gumy v kontinuálnej plastomémej fáze pri dobre separovaných časticiach, ktoré majú rovnaké rozmery, je menej účinná.
Ďalšou známou možnosťou použitia čiastočne blokových styréndiénových lineárnych kopolymérov charakteristických štruktúrou typu p(Sty)-SBR-p(Bde), napríklad Europrene SOL S 14 2 (ochranná známka ENICHEM S.p.A.), sa rovnako používajú v zlúčeninách určených na výrobu obuvi. Ale zmesi kryštalického polystyrénu s lineárnymi kopolymérmi typu SOL S 14 2 nemajú optimálne vyvážené vlastnosti.
Teraz sa zistilo, že kompozícia polystyrénu a kopolyméru vinylarénu a konjugovaného diénu prekonáva všetky opísané výhody, pretože je vysoko transparentná a jej transparentnosť nejde na úkor mechanických vlastností.
Podstata vynálezu
Ako už bolo uvedené, vynález sa týka vysoko transparentnej kompozície, ktorá sa skladá z:
(1) 30 % hmotn. až 95 % hmotn. homopolyméru polystyrénu;
(2) 70 % hmotn. až 5 % hmotn. kompozície blokového
v ktorom:
1) A znamená polyvinylarénový blok;
2) b znamená monomému jednotku konjugovaného diénu;
3) T znamená štatistický kopolymér tvorený vinylarénom a konjugovaným diénom;
4) x znamená počet monomémych jednotiek, ktoré tvoria polydiénový blok B;
5) B znamená polydiénový blok;
6) n a m znamenajú počet vetví kopolyméru, pričom n + + m = 1 až 5;
7) B-T-A znamená čiastočne blokový kopolymér naštepený na polydiénovú funkciu -(-b-)x alebo na diénové jednotky štatistického kopolyméru T;
pričom hmotnostná priemerná molekulová hmotnosť kompozície (2) sa pohybuje v rozmedzí od 30 000 do 400 000, výhodne od 50 000 do 200 000.
Hmotnostný obsah vinylarénu v kompozícii blokového kopolyméru (2) podľa vynálezu sa pohybuje od 50 % hmotn. do 70 % hmotn., výhodne od 60 % hmotn. do 80 % hmotn., pričom hmotnostné percento blokového vinylarénu predstavuje 40 % hmotn. až 90 % hmotn. celkového vinylarénu, výhodne 50 % hmotn. až 70 % hmotn..
Výraz „vinylarény označuje aromatické zlúčeniny s 8 až 18 atómmi uhlíka, ktoré sú substituované monovinylovou skupinou. Typickými príkladmi týchto zlúčenín sú styrén, 3-metylstyrén, 4-n-propylstyrén, 4-cyklohexylstyrén, 4-decylstyrén, 2-etyl-4-benzylstyrén, 4-p-tolylstyrén, 4-(4-fenyl-n-butyl)styrén, 1-vinylnaftalén, 2-vinylnaftalén a príbuzné zmesi. Výhodným vinylarénom je styrén.
Príklady konjugovaných diénov, ktoré je možné použiť v rámci vynálezu, sú 1,3-butadién, izoprén, 2,3-dimetyl-1,3-butadicn, piperylén, 3-butyl-1,3-oktadién a príbuzné zmesi. Výhodnými konjugovanými diénmi sú diény so 4 až ? atómmi uhlíka, napríklad izoprén a 1,3-butadién a ešte výhodnejší je 1,3-butadién.
Homopolymér polystyrénu je všeobecne označovaný ako „kryštalický“ polystyrén.
Kompozícia vinylarénových konjugovaných kopolymérov (2) použitá pri príprave vysoko transparentných kompozícií podľa vynálezu sa získa spôsobom opísaným v patentovej prihláške rovnakého prihlasovateľa IT-A-MI98A 001960. Kompozícia (2) sa konkrétne pripraví rekciou vinylarénu, výhodne styrénu, a konjugovaného diénu, výhodne butadiénu, s organickým derivátom lítia v inertnom rozpúšťadle počas vzniku živého polyméru majúceho štruktúru A-T-B-Li. Potom, čo všetky monoméry zreagujú, sa do roztoku pridá alkyl-monobrómoderivát R-Br, výhodne monobrómoetan, čím sa získa polyméma kompozícia (2) . Monobrómoderivát R-Br rovnako pôsobí ako vetviace či nidlo a rovnako sa chová ako terminátor polymerácie, takže nie je potrebné použiť ďalší terminačný krok, pri ktorom by sa do roztoku pridali reakčné činidlá, akými sú voda alebo alkoholy.
Vysoko transparentné kompozície podľa vynálezu môžu výhodne obsahovať ďalšie aditíva, napríklad antioxidanty·
Nasledujúce príklady majú len ilustratívny charakter a nijako neobmedzujú rozsah vynálezu, ktorý je jednoznačne stanovený priloženými patentovými nárokmi. V nasledujúcich príkladoch označuje výraz „čiastočne vetvené kopolyméry“ kompozíciu kopolymérov (2).
Príklady uskutočnenia vynálezu
Kontrolný príklad 1 a - Syntéza kontrolného lineárneho kopolyméru 1A
Do dvojlitrového reaktora z nehrdzavejúcej ocele vybaveného termostatickým plášťom a všetkými spojeniami nutnými na zavádzanie reakčných zložiek sa umiestnilo 600 g cyklohexánu obsahujúceho 80 ppm tetrahydrofuránu, 70 g styrénu a 30 g butadiénu.
Zmes sa ohriala na teplotu 55 °C a pridalo sa 12,5 ml roztoku litium-n-butylu v cyklohexáne (0,lN). Po 30 minútach bola konverzia monoméru skončená a konečná teplota dosiahla 90 °C. Týmto spôsobom sa získal trojblokový živý kopolymér, ktorý má štruktúru p(Bde)-SBR-p(Sty), ku ktorému sa pridalo 0,5 ml metanolu a nasledovne 0,1 g trinonylfenylfosfitu (Naugard TNPP) a 0,05 g 2,4-bis-(n-oktyltio)-6-(4-hydroxy-3,5-di-terc-butylanilín)-1,3,5-triazínu (Irganox 565), ktoré mali funkciu antioxidačných činidiel.
Produkt sa izoloval z polymémeho roztoku pridaním 4000 g metanolu. Týmto spôsobom sa získal produkt, ktorý mal lineárnu štruktúru a vlastnosti uvedené v tabuľke 1.
Príklad lb - Syntéza čiastočne vetveného kopolyméru (IB)
Do dvojlitrového reaktora z nehrdzavejúcej ocele vybaveného termostatickým plášťom a všetkými spojeniami nutnými na zavádzanie reakčných zložiek sa umiestnilo 600 g cyklohexánu obsahujúceho 80 ppm tetrahydrofuránu, 70 g styrénu a 30 g butadiénu.
Zmes sa ohriala na teplotu 55 °C a pridalo sa 14,5 ml roztoku lítium-n-butylu v cyklohexáne (0,lN). Po 30 minútach bola konverzia monoméru skončená a konečná teplota dosiahla 90 °C.
Týmto spôsobom sa získal trojblokový živý kopolymér, ktorý má štruktúru p(Bde)-SBR-p(Sty), ku ktorému sa pridalo 2,6 ml roztoku monobrómoetanu (0,5N) v cyklohexáne, po 30 minútach pri 90 °C sa reakcia skončila a nasledovne sa pridal 0,1 g trinonylfenylfosfitu (Naugard TNPP) a 0,05 g 2,4-bis-(n-oktyltio)-6-(4-hydroxy-3,5-diterc.-butylanilin)-l,3,5-triazínu (Irganox 565), ktoré mali funkciu antioxidačných činidiel.
Produkt sa izoloval z polymémeho roztoku pridaním 4000 g metanolu. Týmto spôsobom sa získal produkt, ktorý mal čiastočne vetvenú štruktúru, to je 50 % lineárnej štruktúry a 50 % vetvenej štruktúry. Vlastnosti tohto polyméru sú uvedené v tabuľke 1.
Príklad lc - Zmesi kryštalického polystyrénu a kopolymérov
Zmiesenim lineárneho (kontrolný príklad la) resp. čiastočne vetveného (príklad lb) kopolyméru s komerčným (kryštalickým) polystyrénom „na všeobecné účely“ Edistir
N 1840 (Enichem, MFI = 9) v pomeroch polystyrén/kopolymér 50/50 a 90/10 (hmotn./hmotn.) sa pripravili dve série produktov, testy 1,2 a 3, 4 v tabuľke 2.
Na prípravu zmesi sa použil dvojzávitovkový extrudér APV MP 2030 so závitovkami s rovnakým zmyslom otáčania a nasledujúce zmiešavacie podmienky: zavádzanie 10 (kg/h), teplotný profil T = 170 °C až 220 °C a frekvencia otáčania závitovky V = 100 min.-1. Produkty extrudované do formy vlákien sa ochladili vo vode, nasekali na pelety a nasledovné 4 hodiny sušili vo vzduchovej peci pri teplote T = 50 °C, hneď potom sa roztavili.
Vstrekovanie sa uskutočňovalo s použitím lisu Sandretto, Šerie Otto, za teplotných podmienok T = 190 °C až 210 °C a teplote tavenia T = 25 °C.
Optimálne vlastnosti zmesi sa určili podľa metódy ASTM D1003 na vzorkách s hrúbkou 2,0 mm. Ťahové vlastnosti sa určili podľa ASTM D 638. Nárazuvzdomost sa určila na vzorkách bez vrypu pri teplote izby s použitím metódy ASTM D 256.
Index tečenia produktov samých osebe a ich zmesí sa určil podľa metódy ASTM D1238 za podmienok G (200 °C, 5 kg).
Výsledky sú zhrnuté v tabuľke 2.
Príklad 2
Príklad 2a - Syntéza kontrolného lineárneho polyméru 2A
Do dvojlitrového reaktora z nehrdzavejúcej ocele vybaveného termostatickým plášťom a všetkými spojeniami nutnými na zavádzanie reakčných zložiek sa umiestnilo 600 g cyklohexánu obsahujúceho 100 ppm tetrahydrofuránu, 70 g styrénu a 30 g butadiénu.
Zmes sa ohriala na teplotu 55 °C a pridalo sa 9 ml roztoku lítium-n-butylu v cyklohexáne (0,1 N). Po 30 minútach bola konverzia monoméru skončená a konečná teplota dosiahla 90 °C. Týmto spôsobom sa získal trojblokový živý kopolymér, ktorý má štruktúru p(Bde)-SBR-p(Sty), ku ktorému sa pridalo 0,5 ml metanolu a nasledovne 0,1 g trinonylfenylfosfitu (Naugard TNPP) a 0,05 g 2,4-bis-(n-oktyltio)-6-(4-hydroxy-3,5-di-terc-butylanilín)-1,3,5 -triazínu (Irganox 565), ktoré mali funkciu antioxidačných činidiel.
Produkt sa izoloval z polymémeho roztoku pridaním 4000 g metanolu. Týmto spôsobom sa získal produkt, ktorý mal lineárnu štruktúru a vlastnosti uvedené v tabuľke 1.
Príklad 2b - Syntéza čiastočne vetveného kopolyméru 2B
Do dvojlitrového reaktora z nehrdzavejúcej ocele vybaveného termostatickým plášťom a všetkými spojeniami nutnými na zavádzanie reakčných zložiek sa umiestnilo 600 g cyklohexánu obsahujúceho 100 ppm tetrahydrofuránu, 70 g styrénu a 30 g butadiénu.
Zmes sa ohriala na teplotu 55 °C a pridalo sa 10 ml roztoku litium-n-butylu v cyklohexáne (0,IN). Po 30 minútach bola konverzia monoméru skončená a konečná teplota dosiahla 90 °C.
Týmto spôsobom sa získal trojblokový živý kopolymér, ktorý má štruktúru p(Bde)-SBR-p(Sty), ku ktorému sa pridalo 1,8 ml roztoku monobrómoetanu (0,5N) v cyklohexáne, po 30 minútach pri 90 °C sa reakcia skončila a nasledovne sa pridal 0,1 g trinonylfenylfosfitu (Naugard TNPP) a 0,05 g 2,4-bis-(n-oktyltio)-6-(4-hydroxy-3,5-di-terc.butylanilín)-l,3,5-triazínu (Irganox 565), ktoré mali funkciu antioxidačných činidiel.
Produkt sa izoloval z polymémeho roztoku pridaním 4000 g metanolu. Týmto spôsobom sa získal produkt, ktorý mal čiastočne vetvenú štruktúru (44,9 % lineárnej štruktúry a 51 % vetvenej štruktúry). Vlastnosti tohto polyméru sú uvedené v tabuľke 1.
Príklad 2c - Zmesi kryštalického polystyrénu a kopolymérov
Zmiesením lineárneho (kontrolný príklad 2a) resp. vetveného (príklad 2b) kopolyméru s komerčným (kryštalickým) polystyrénom „na všeobecné účely“ Edistir N 1840 (Enichem, MFI = 9) v pomeroch polystyrén/kopolymér 50/50 a 90/10 (hmotn./hmotn.) sa pripravili dve série produktov (testy 5, 6 a 7, 8).
Na prípravu zmesí sa použil dvojzávitovkový extrudér APV MP 2030 so závitovkami s rovnakým zmyslom otáčania a nasledujúce zmiešavacie podmienky: zavádzanie 10 (kg/h), teplotný profil T = 170 °C až 220 °C a frekvencia otáčania závitovky V = 100 min. Produkty extrudované do formy vlákien sa ochladili vo vode, nasekali na pelety a nasledovné 4 hodiny sušili vo vzduchovej peci pri teplote T = 50 °C, hneď potom sa roztavili.
Vstrekovanie sa uskutočňovalo s použitím lisu Sandretto, Šerie Otto, za teplotných podmienok T = 190 °C až 210 °C a teplote tavenia T = 25 °C.
Optimálne vlastnosti zmesí sa určili podľa metódy ASTM Dl003 na vzorkách s hrúbkou 2,0 mm. Ťahové vlastnosti sa určili podľa ASTM D 638. Nárazuvzdomosť sa určila na vzorkách bez vrypu pri teplote izby s použitím metódy ASTM D 256.
Index tečenia produktov samých osebe a ich zmesí sa určil podľa metódy ASTM D1238 za podmienok G (200 °C, 5 kg).
Výsledky sú zhrnuté v tabuľke 2.
Príklad 3
Kontrolný príklad 3a - Syntéza kontrolného lineárneho kopolyméru 3A
Do dvojlitrového reaktora z nehrdzavejúcej ocele vybaveného termostatickým plášťom a všetkými spojeniami nutnými na zavádzanie reakčných zložiek sa umiestnilo 600 g cyklohexánu obsahujúceho 80 ppm tetrahydrofuránu, 80 g styrénu a 30 g butadiénu.
Zmes sa ohriala na teplotu 55 °C a pridalo sa 12,5 ml roztoku litium-n-butylu v cyklohexáne (0,IN). Po 30 minútach bola konverzia monoméru skončená a konečná teplota dosiahla 90 “C. Týmto spôsobom sa získal trojblokový živý kopolymér, ktorý má štruktúru p(Bde)-SBR-p(Sty), ku ktorému sa pridalo 0,5 ml metanolu a nasledovne 0,1 g trinonylfenylfosfítu (Naugard TNPP) a 0,05 g 2,4-bis-(n-oktyltio)-6-(4-hydroxy-3,5-di-terc-butylanilín)-l,3,5-triazínu (Irganox 565), ktoré mali funkciu antioxidačných činidiel.
Produkt sa izoloval z polymémeho roztoku pridaním 4000 g metanolu. Týmto spôsobom sa získal produkt, ktorý mal lineárnu štruktúru a vlastnosti uvedené v tabuľke 1.
Príklad 3b - Syntéza čiastočne vetveného kopolyméru (3B)
Do dvojlitrového reaktora z nehrdzavejúcej ocele vybaveného termostatickým plášťom a všetkými spojeniami nutnými na zavádzanie reakčných zložiek sa umiestnilo 600 g cyklohexánu obsahujúceho 80 ppm tetrahydrofuránu, 80 g styrénu a 30 g butadiénu.
Zmes sa ohriala na teplotu 55 °C a pridalo sa 11 ml roztoku lítium-n-butylu v cyklohexáne (0,1 N). Po 30 minútach bola konverzia monoméru skončená a konečná teplota dosiahla 90 °C.
Týmto spôsobom sa získal trojblokový živý kopolymér, ktorý má štruktúru p(Bde)-SBR-p(Sty), ku ktorému sa pridalo 2 ml roztoku monobrómoetanu (0,5N) v cyklohexáne, po 30 minútach pri 90 °C sa reakcia skončila a nasledovne sa pridal 0,1 g trinonylfenylfosfitu (Naugard TNPP) a 0,05 g 2,4-bis-(n-oktyltio)-6-(4-hydroxy-3,5-di-terc.-butylanilín)-l,3,5-triazínu (Irganox 565), ktoré mali funkciu antioxidačných činidiel.
Produkt sa izoloval z polymémeho roztoku pridaním 4000 g metanolu. Týmto spôsobom sa získal produkt, ktorý mal čiastočne vetvenú štruktúru (50 % lineárnej štruktúry a 50 % vetvenej štruktúry). Vlastnosti tohto polyméru sú uvedené v tabuľke 1.
Príklad 3c - Zmesi kryštalického polystyrénu a kopolymérov
Zmiesením lineárneho (kontrolný príklad 3a) resp. čiastočne vetveného (príklad 3b) kopolyméru s komerčným (kryštalickým) polystyrénom „na všeobecné účely“ Edistir N 1840 (Enichem, MFI = 9) v pomeroch polystyrén/kopolymér 50/50 a 90/10 (hmotn./hmotn.) sa pripravili dve série produktov (testy 9, 10 a 11, 12 v tabuľke 2).
Na prípravu zmesí sa použil dvojzávitovkový extrudér APV MP 2030 so závitovkami s rovnakým zmyslom otáčania a nasledujúce zmiešavacie podmienky: zavádzanie 10 (kg/h), teplotný profil T = 170 °C až 220 °C a frekvencia otáčania závitovky V = 100 min.’1. Produkty extrudované do formy vlákien sa ochladili vo vode, nasekali na pelety a nasledovne 4 hodiny sušili vo vzduchovej peci pri teplote T = 50 °C, hneď potom sa roztavili.
Vstrekovanie sa uskutočňovalo s použitím lisu Sandrctto, Šerie Otto, za teplotných podmienok T = 190 °C až 210 °C a teplote tavenia T = 25 °C.
Optimálne vlastnosti zmesí sa určili podľa metódy ASTM Dl003 na vzorkách s hrúbkou 2,0 mm. Ťahové vlastnosti sa určili podľa ASTM D 638. Nárazuvzdomost sa určila na vzorkách bez vrypu pri teplote izby s použitím metódy ASTM D 256.
Index tečenia produktov samých osebe a ich zmesi sa určil podľa metódy ASTM D123 8 za podmienok G (200 °C, 5 kg).
Výsledky sú zhrnuté v tabuľke 2.
Tabuľka 1 - Vlastnosti polymérov
Kopolymér % Styrénu % Blokového styrénu My (X1O~3) MFI (g/10 min
1A (pr.la) 70 55 98 25
1B (pr.lb) 70 55 137 25
2A (pr.2a) 70 50 124 7
2B (pr.2b) 70 50 195 7
3A (pr.3a) 80 58 115 10
3B (pr.3b) 80 58 175 10,5
Tabuľka 2 - Vlastnosti zmesí
Test Kop. PS/Kop Izod B.L. U.E. Trans. Zákal
Edistir N1840 80 45 1 90,3 0,9
1 1A 50/50 200 35 15 75 23
2 1B 50/50 170 25 8 80 18
3 1A 90/10 120 43 6 84 8
4 1B 90/10 110 38 3 89 3,5
5 2A 50/50 210 35 18 80 16
6 2B 50/50 175 30 15 83 10,5
7 2A 90/10 130 40 5 86 2,7
8 2B 90/10 115 37,5 4 89 2
9 3A 50/50 160 40 10 82 8
10 3B 50/50 150 35 8 87 5
11 3A 90/10 100 42 6 87,5 3
12 3B 90/10 90 37 5 89 2
V uvedenej tabuľke 2 reprezentuje prvý stĺpec typ použitého kopolyméru (lineárne kopolyméry, ktoré sú označené pomocou skratky „A“, sú kontrolné), druhý stĺpec reprezentuje % hmotn. polystyrénu a blokových kopolymérov, tretí stĺpec označuje nárazuvzdomosť meranú podľa Izóda vyjadrenú v J/m, štvrtý stĺpec (B. L.) označuje hodnoty zaťaženia pri pretrhnutí v MPa, piaty stĺpec (U. E.) reprezentuje maximálne pretiahnutie vyjadrené v %, šiesty stĺpec (Trans.) reprezentuje hodnotu transmitácie vyjadrenú v % a siedmy stĺpec (Zákal) reprezentuje hodnotu zákalu v %.
Ako je zrejmé z testu 1 a 3, kontrolný lineárny kopolymér (1A) neumožňuje dosiahnuť dostatočnú vyváženosť vlastnosti. Zatiaľ čo nárazové vlastnosti a ťahové vlastnosti sú uspokojivé a významne zvýšené v porovnaní s vlastnosťami kryštalického polystyrénu, optické vlastnosti zostávajú na konečnú aplikáciu neuspokojivé.
Rovnako v testoch 5 a 7, v ktorých sa použil kontrolný kopolymér (2A), ktorý má väčšiu molekulovú hmotnosť a v dôsledku toho podstatne obmedzenú tekutosť, zmesi majú zvýšené nárazuvzdomé vlastnosti, ale ich optické vlastnosti nie sú stále optimálne.
V produktoch podľa vynálezu 1B (test 2 a 4) a 2B (test 6 a 8) je možné naopak pozorovať, že zatiaľ čo nárazuvzdomé vlastnosti sú stále veľmi dobré a ťahové vlastnosti dostatočne dobré, majú tieto produkty podstatne lepšie optické vlastnosti ako opísané produkty.
Rovnaké chovanie je možné konečne pozorovať aj v prípade produktov s vyšším obsahom styrénu (kontrolný príklad 3A, testy 9 a 11; 3B, testy 10 a 12), pre ktoré platí, že okrem toho, že sú vlastnosti týchto zmesí celkom zrovnateľné, v produkte s čiastočne vetvenou štruktúrou podľa vynálezu (3B) je možné navyše pozorovať zlepšené optické vlastnosti.

Claims (8)

1) A znamená polyvinylarcnový blok;
(1) 30 % hmotn. až 95 % hmotn. homopolyméru polystyrénu;
1. Vysoko transparentná kompozícia, vyznačujúca sa tým, že sa skladá z:
2. Kompozícia podľa nároku 1,vyznačujúca sa t ý m , že je tvorená 50 % hmotn. až 90 % hmotn. homopolyméru polystyrénu (1) a 50 % hmotn. až 10 % hmotn. kompozíciou blokových kopolymérov (2).
2) b znamená monomému jednotku konjugovaného diénu;
(2) 70 % hmotn. až 5 % hmotn. kompozície blokového kopolyméru vinylarénu a konjugovaného diénu;
pričom súčet percent zložky (1) a zložky (2) sa rovná 100; a kompozícia (2) je tvorená:
(2a) 30 až 60 % hmotn. kopolymérov s lineárnou štruktúrou majúcich štruktúru typu B-T-A;
(2b) 70 % hmotn. až 40 % hmotn. (ii) kopolymérmi s vetvenou štruktúrou majúcimi všeobecný vzorec (I) v ktorom:
3. Kompozícia podľa nároku 1, vyznačujúca sa t ý m , že kompozícia blokových kopolymérov (2) je tvorená: (2a) 35 % hmotn. až 50 % hmotn. kopolymérov s lineárnou štruktúrou; a (2b) 65 % hmotn. až 50 % hmotn. kopolymérov s vetvenou štruktúrou.
3) T znamená štatistický kopolymér tvorený vinylarénom a konjugovaným diénom;
4. Kompozícia podľa nároku 1,vyznačujúca sa t ý m , že vinylarénom je styrén a konjugovaným diénom je konjugovaný dién so 4 alebo 5 atómmi uhlíka.
4) x znamená počet monomémych jednotiek, ktoré tvoria polydiénový blok B;
5. Kompozícia podľa nároku 4, vyznačujúca sa t ý m , že konjugovaným diénom je butadién.
5) B znamená polydiénový blok;
6. Kompozícia podľa nároku 1,vyznačuj úca sa t ý m , že hmotnostný obsah vinylarénu v kompozícii blokových kopolymérov (2) sa pohybuje od 50 % do 70 %.
6) n a m znamenajú počet vetví kopolyméru, pričom n + + m = 1 až 5;
7. Kompozícia podľa nároku 6, vyznačujúca sa t ý m , že hmotnostný obsah vinylarénu v kompozícii blokových kopolymérov (2) sa pohybuje od 60 % do 80 %.
7) B-T-A znamená čiastočne blokový kopolymér naštepený na polydiénovú funkciu -(-b-)x alebo na diénové jednotky štatistického kopolyméru T;
pričom hmotnostná priemerná molekulová hmotnosť: kompozície (2) sa pohybuje v rozmedzí od 30 000 do 400 000.
8. Kompozícia podľa nároku 1,vyznačujúca sa t ý m , že sa hmotnostná priemerná molekulová hmotnosť kompozície (2) pohybuje v rozmedzí od 50 000 do 200 000.
SK1831-99A 1998-12-22 1999-12-21 Vysoko transparentná polymérna kompozícia SK285482B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT1998MI002769A IT1304497B1 (it) 1998-12-22 1998-12-22 Composizione polimerica ad elevata trasparenza.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK183199A3 SK183199A3 (en) 2000-11-07
SK285482B6 true SK285482B6 (sk) 2007-02-01

Family

ID=11381300

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1831-99A SK285482B6 (sk) 1998-12-22 1999-12-21 Vysoko transparentná polymérna kompozícia

Country Status (18)

Country Link
US (1) US6867258B2 (sk)
EP (1) EP1013712B1 (sk)
JP (1) JP4672100B2 (sk)
AT (1) ATE259859T1 (sk)
BG (1) BG64287B1 (sk)
CA (1) CA2292137C (sk)
CZ (1) CZ300839B6 (sk)
DE (1) DE69914869T2 (sk)
ES (1) ES2215361T3 (sk)
HR (1) HRP990390B1 (sk)
HU (1) HU224707B1 (sk)
IT (1) IT1304497B1 (sk)
NO (1) NO321515B1 (sk)
PL (1) PL196195B1 (sk)
RU (1) RU2237687C2 (sk)
SK (1) SK285482B6 (sk)
TR (1) TR199903203A2 (sk)
UA (1) UA69384C2 (sk)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES2654377T3 (es) 2008-10-07 2018-02-13 Ross Technology Corporation Superficies resistentes a los derrames con fronteras hidrofóbicas y oleofóbicas
EP2547832A4 (en) 2010-03-15 2016-03-16 Ross Technology Corp PISTON AND METHODS FOR PRODUCING HYDROPHOBIC SURFACES
WO2012115986A1 (en) 2011-02-21 2012-08-30 Ross Technology Corporation Superhydrophobic and oleophobic coatings with low voc binder systems
WO2013090939A1 (en) 2011-12-15 2013-06-20 Ross Technology Corporation Composition and coating for superhydrophobic performance
MX2015000119A (es) * 2012-06-25 2015-04-14 Ross Technology Corp Recubrimientos elastoméricos con propiedades hidrofóbicas y/u oleofóbicas.
WO2015041328A1 (ja) * 2013-09-20 2015-03-26 Psジャパン株式会社 押出発泡体及び容器
JP6006430B2 (ja) * 2013-09-20 2016-10-12 Psジャパン株式会社 ビニル芳香族炭化水素重合体組成物及びビニル芳香族炭化水素重合体組成物の製造方法
JP6258088B2 (ja) * 2014-03-17 2018-01-10 Psジャパン株式会社 二軸延伸シート
JP6262577B2 (ja) * 2014-03-17 2018-01-17 Psジャパン株式会社 二軸延伸シート

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5943059B2 (ja) * 1977-10-27 1984-10-19 新日鐵化学株式会社 透明性を改良したスチレン系樹脂組成物
DE3049186A1 (de) * 1980-12-24 1982-07-29 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verfahren zur herstellung einer biaxial gereckten folie aus styrol-butadien-blockcopolymerisaten
DE3816294A1 (de) * 1988-05-13 1989-11-23 Basf Ag Transparente, thermoplastische formmasse, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung
GB2232677B (en) 1989-06-08 1993-06-30 Labofina Sa Polymeric material composition
JP2986178B2 (ja) * 1990-06-04 1999-12-06 電気化学工業株式会社 ブロツク共重合体樹脂組成物
JP3103384B2 (ja) * 1991-02-15 2000-10-30 旭化成工業株式会社 ブロック共重合体樹脂組成物
JPH0717809B2 (ja) * 1991-10-17 1995-03-01 旭化成工業株式会社 ブロック共重合体樹脂組成物
JP3332281B2 (ja) * 1994-01-31 2002-10-07 電気化学工業株式会社 透明高強度樹脂組成物
US5596041A (en) * 1994-04-04 1997-01-21 Japan Synthetic Rubber Co., Ltd. Hydrogenated block copolymer and hydrogenated block copolymer compositon
IT1269803B (it) * 1994-05-20 1997-04-15 Enichem Elastomers Composizione adesiva hot melt per etichette
JPH0966554A (ja) * 1995-08-31 1997-03-11 Daicel Chem Ind Ltd スチレン系透明シートおよびフィルムの製造方法
JPH09324084A (ja) * 1996-06-05 1997-12-16 Denki Kagaku Kogyo Kk ブロック共重合体樹脂組成物、成形体及びその製造方法
DE19810141A1 (de) * 1998-03-10 1999-09-16 Basf Ag Polymermischungen aus Styrolpolymeren
IT1302040B1 (it) * 1998-09-04 2000-07-20 Enichem Spa Copolimeri a blocchi idrogenati aventi struttura parzialmenteramificata.

Also Published As

Publication number Publication date
NO996212L (no) 2000-06-23
HRP990390A2 (en) 2000-10-31
DE69914869T2 (de) 2005-01-05
JP2000191869A (ja) 2000-07-11
US20030065093A1 (en) 2003-04-03
EP1013712A1 (en) 2000-06-28
ITMI982769A1 (it) 2000-06-22
JP4672100B2 (ja) 2011-04-20
NO321515B1 (no) 2006-05-15
BG104014A (en) 2001-08-31
NO996212D0 (no) 1999-12-15
RU2237687C2 (ru) 2004-10-10
CA2292137A1 (en) 2000-06-22
ES2215361T3 (es) 2004-10-01
HU224707B1 (en) 2006-01-30
UA69384C2 (uk) 2004-09-15
IT1304497B1 (it) 2001-03-19
EP1013712B1 (en) 2004-02-18
PL337356A1 (en) 2000-07-03
DE69914869D1 (de) 2004-03-25
US6867258B2 (en) 2005-03-15
HUP9904690A3 (en) 2002-02-28
HRP990390B1 (en) 2004-08-31
HUP9904690A2 (hu) 2000-11-28
CZ300839B6 (cs) 2009-08-26
CZ9904619A3 (cs) 2000-12-13
TR199903203A3 (tr) 2000-07-21
SK183199A3 (en) 2000-11-07
ATE259859T1 (de) 2004-03-15
HU9904690D0 (en) 2000-02-28
PL196195B1 (pl) 2007-12-31
TR199903203A2 (xx) 2000-07-21
CA2292137C (en) 2007-10-02
BG64287B1 (bg) 2004-08-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4304881A (en) Alkenyl aromatic resin composition having an excellent impact strength
EP1437384B1 (en) Block copolymer compositions
CZ20013391A3 (cs) Blokové kopolymery, způsob jejich výroby a jejich pouľití
US4308353A (en) Thermoplastic styrene polymer and grafted block copolymer compositions
SK285482B6 (sk) Vysoko transparentná polymérna kompozícia
EP3109279B1 (en) Thermoplastic resin composition, and molded product and method for producing same
EP2254947A1 (de) Zähsteife mischungen aus alpha-methylstyrol-acrylnitril-copolymeren und blockcopolymeren
US4436871A (en) Imide-san polymer-blends
WO2022263445A1 (en) High clarity and ductile molding composition comprising a smma copolymer and a sbc-block copolymer
CN110655710B (zh) 一种耐刮擦抗冲聚丙烯材料及其制备方法
CA2483229C (en) Thermoplastic molding composition having high clarity
JP3185193B2 (ja) 樹脂組成物
US5382627A (en) Polyphenylene ether resin composition
DE10306891B4 (de) Transparente Blockcopolymere aus Vinylaromaten und Dienen
KR20120016341A (ko) 내충격성과 색상이 우수한 내열 abs 수지 조성물
US5777030A (en) Blends of a styrenic polymer and monovinylaren/conjugated diene block copolymers
JP2010501648A (ja) ポリ(アリーレンエーテル)組成物、方法および物品
CN109810457B (zh) 一种聚甲基丙烯酸甲酯树脂/丁二烯接枝聚合物组合物及其制备方法
JPS6324622B2 (sk)
EP0432641A2 (en) Reinforced polyphenylene ether resin compositions having improved melt flow
JP3008585B2 (ja) 変性熱可塑性樹脂
KR100455102B1 (ko) 괴상중합 연속공정으로 제조된 내열성과 낙하충격강도가우수한 고충격 폴리스티렌 수지
JP4641590B2 (ja) 樹脂組成物
EP0007931B1 (en) Rubber-modified terpolymers with improved heat distortion resistance
JPH02279753A (ja) 樹脂組成物

Legal Events

Date Code Title Description
MK4A Patent expired

Expiry date: 20191221