PL173950B1 - Podkład poprzeczny do kolejowych urządzeń torowych - Google Patents

Podkład poprzeczny do kolejowych urządzeń torowych

Info

Publication number
PL173950B1
PL173950B1 PL94303335A PL30333594A PL173950B1 PL 173950 B1 PL173950 B1 PL 173950B1 PL 94303335 A PL94303335 A PL 94303335A PL 30333594 A PL30333594 A PL 30333594A PL 173950 B1 PL173950 B1 PL 173950B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sleeper
section
box
area
profile
Prior art date
Application number
PL94303335A
Other languages
English (en)
Inventor
Armin Heim
K. Ohm
K. Spiegel
Rudolf Köpl
Jurgen Krüger
Volker Klein
Hans-Joachim Scholte
Original Assignee
Schwihag Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=6487465&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL173950(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Schwihag Gmbh filed Critical Schwihag Gmbh
Publication of PL173950B1 publication Critical patent/PL173950B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B7/00Switches; Crossings
    • E01B7/22Special sleepers for switches or crossings; Fastening means therefor
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61LGUIDING RAILWAY TRAFFIC; ENSURING THE SAFETY OF RAILWAY TRAFFIC
    • B61L5/00Local operating mechanisms for points or track-mounted scotch-blocks; Visible or audible signals; Local operating mechanisms for visible or audible signals
    • B61L5/10Locking mechanisms for points; Means for indicating the setting of points
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B7/00Switches; Crossings
    • E01B7/24Heating of switches
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B2202/00Characteristics of moving parts of rail systems, e.g. switches, special frogs, tongues
    • E01B2202/08Locking devices or mechanisms for inhibiting movement

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Railway Tracks (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Laying Of Electric Cables Or Lines Outside (AREA)
  • Finish Polishing, Edge Sharpening, And Grinding By Specific Grinding Devices (AREA)
  • Train Traffic Observation, Control, And Security (AREA)
  • Control Of Vehicles With Linear Motors And Vehicles That Are Magnetically Levitated (AREA)
  • Warehouses Or Storage Devices (AREA)

Abstract

1 1. Podklad poprzeczny do kolejowych urza- dzen torowych, do wbudowania w ruszt torowy w obszarze zwrotnic, zwlaszcza w obszarze napedów i przynaleznych im zamkniec ostrzy dla iglic zwrotni- cowych, nastawnych za pomoca drazków suwako- wych, znamienny tym, ze ma stalowy ksztaltownik podkladu (5) korytkowy, dostosowany w swej szero- kosci przekroju (15) i w swej w ysokosci prze- kroju (16) do normalnego podkladu betonowego lub drewnianego, otwarty od góry, który ma wystajace na boki kolnierze nosne (1 3 , 14) co najmniej dla siodelek slizgowych iglic zwrotnic (30) oraz zwlaszcza przy- nalezne elementy funkcjonalne zamkniec ostrzy, przy czym ksztaltownikowi podkladu (5) korytkowemu, jako zamkniecia ostrzy, sa podporzadkowane za- mkniecia zapadkowe (33), które swymi stalymi pro- wadnikami (32), jak równiez swymi ruchomymi czesciami funkcjonalnymi, jak zapadki, drazki krzy- wkowe i prowadnice drazków krzywkowych, siegaja do górnego obszaru czesciowego, wzglednie do ob- szaru otwarcia (31) ksztaltownika podkladu (5) koryt- k ow ego, p od czas gdy w obszarze dolnym umieszczony jest drazek przesuwny iglic zwrot- nic (44), drazki kontrolne iglic (45), oraz naped zwrot- nicy (46) i korzystnie prety grzejne (43), oraz elementy amortyzujace (3 7 , 38). Fig 1b Fig 3 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest podkład poprzeczny do kolejowych urządzeń torowych, nadający się do wbudowania w ruszt torowy w obszarze zwrotnic, a zwłaszcza w obszarze napędów i przynależnych zamknięć ostrzy dla iglic zwrotnicowych, nastawnych za pomocą drążków suwakowych.
Jest dziś powszechnie przyjęte, że przy budowie rusztów torowych kolejowych urządzeń torowych układa się jako podkłady poprzeczne bądź głęboko zaimpregnowane podkłady drewniane z umocnionymi końcami podkładów, bądź też sprężone wstępnie podkłady betonowe. Układanie tych podkładów poprzecznych następuje przy tym w przypadku tras kolejowych o normalnym ruchu w odstępach 630 lub 600 mm, natomiast w przypadku tras szybkiego ruchu zalecane są odstępy, równe 580 mm.
W obszarze rozjazdów, a zwłaszcza w obszarze napędów i przynależnych zamknięć ostrzy iglic do iglic zwrotnicowych, przestawnych za pośrednictwem drągów suwakowych, należało dotychczas tworzyć tak zwane przegrody międzypodkładowe, w których sąsiadujące ze sobą podkłady mają odstęp wzajemny, większy od zwykłego, a mianowicie odstęp, wynoszący najczęściej od 680 do 700 mm. W tę powiększoną przegrodę międzypodkładową wstawiona jest jeszcze dodatkowa płyta grzejna, która w praktyce opiera się lub spoczywa na tłuczniu, a zatem wewnątrz przegrody międzypodkładowej zakrywa podłoże tłuczniowe, które od dołu sięga jedynie tylko do powierzchni oparcia podkładów.
Wewnątrz tak ukształtowanej przegrody międzypodkładowej umieszcza się następnie wszystkie elementy robocze, które służą do napędu zwrotnicy i klamrowania iglic, a także zapobiegają ich samoczynnemu przestawieniu.
Istnienie takich przegród międzypodkładowych przyczynia się - w szczególności w przypadku tak zwanych tras szybkiego ruchu - do powstania znacznych niedogodności. Nie jest naprzykład możliwe automatyczne podbijanie podkładów w obszarze przegród międzypodkładowych za pomocą w pełni zmechanizowanych podbijarek podkładów. Przeciwnie, możliwe jest jedynie jednostronne, przeprowadzane od zewnątrz podbijanie ręczne obu podkładów, należących dojednej przegrody międzypodkładowej. Ręcznemu procesowi podbij ania wewnątrz przegrody międzypodkładowej przeszkadza nie tylko to, że znajduje się tam układ drążkowy do napędu i kontroli iglic zwrotnicowych, lecz również to, że podłoże tłuczniowe jest tam zakryte w praktyce całkowicie przez płytę grzejną.
Ponieważ ręczne podbijanie obu podkładów przegrody międzypodkładowej nie daje optymalnych wyników roboczych, przeto zdarza się, że odpowiednie podkłady już po krótkim czasie znowu wychylają się i z tego względu bardzo często wymagają dodatkowego ręcznego podbicia.
Ponadto niekorzystne okazało się to, że zakłóceniu ulega sprężystość rusztu torowego w kierunku pionowym i poziomym ze strony przegrody międzypodkładowej oraz, że prócz tego w obszarze takiej przegrody powstają duże nagromadzenia zanieczyszczeń, ponieważ nie istnieje żadne osłonięcie. Z tego powodu niezawodność działania zwrotnicy wymaga częstego oczyszczania przegród międzypodkładowych.
Celem wynalazku jest opracowanie takiego podkładu poprzecznego, który czyniłby zbędnym tworzenie tak zwanych przegród międzypodkładowych w obszarze zwrotnic, a pomimo to zapewniałby prawidłowe z roboczego punktu widzenia umieszczenie napędu i przynależnych zamknięć ostrzy iglic, gdy te ostatnie są przestawiane za pośrednictwem drągów suwakowych.
173 950
W rozwiązaniu według wynalazku podkład poprzeczny ma korytkowy lub skrzynkowy kształtownik podkładu ze stali, dostosowany pod względem szerokości i wysokości przekroju poprzecznego do normalnego podkładu betonowego lub drewnianego, otwarty ku górze i w danym przypadku zamykany na swych końcach za pomocą płytek poprzecznych, który to kształtownik zawiera wystające z boku kołnierze nośne nie tylko do niesienia zamocowań szyn oraz podstaw ślizgowych iglic zwrotnicowych, lecz także dla elementów roboczych zamknięć ostrzy iglic, przy czym temu korytkowemu lub skrzynkowemu kształtownikowi podkładowemu jako zamknięcia ostrzy iglic przyporządkowane są tak zwane zamknięcia zapadkowe, na przykład typu SBB/ISAG CKA, które zagłębiają się swymi nieruchomymi prowadnikami, a także swymi ruchomymi zapadkami i drążkami kułakowymi w górną część obszaru kształtownika dociskowego, natomiast w dolnej części jego obszaru są osadzone: drążek przesuwny iglicy zwrotnicy i układ drążkowy do kontroli iglicy oraz w danym przypadku dodatkowo pręty grzejne i elementy amortyzujące.
Ponieważ korytkowy lub skrzynkowy kształtownik podkładowy podkładu poprzecznego według wynalazku jest dopasowany do wymiarów przekroju poprzecznego tradycyjnych podkładów betonowych i/lub drewnianych, przeto sprężystość pionowa i pozioma rusztu torowego nie jest zakłócana nawet w obszarze napędu zwrotnicy i dlatego nie ulega pogorszeniu również komfort jazdy na trasach szybkiego ruchu.
Wynalazek sprawdził się także wówczas, gdy otwory podkładu korytkowego lub skrzynkowego są zamykane od góry za pomocą pokryw, luźno nasadzonych i na przykład ustalanych na kołnierzach nośnych korytkowego lub skrzynkowego kształtownika podkładowego, tak, iż można w dużym stopniu wyeliminować zakłócenia robocze napędu zwrotnicy ze strony zanieczyszczeń.
Korzystne okazuje się również, jeżeli na jednostronnym przedłużeniu korytkowego lub skrzynkowego kształtownika podkładowego można osadzić napęd elektryczny drąga suwakowego iglicy zwrotnicy. Również napęd ten daje się wówczas zabezpieczyć za pomocą pokrywy przed zanieczyszczeniem.
Inną ważną cechę dalszego rozwinięcia wynalazku upatruje się także w tym, że z każdą przesuwną podporą zapadki zamknięcia zapadkowego współpracuje elastomerowy element amortyzujący, który jest osadzony w korytkowym lub skrzynkowym kształtowniku podkładowym i jest oparty o jego dno wychylnie pomiędzy dwoma położeniami krańcowymi. Sens i cel tych elementów amortyzujących jest taki, aby dociskały iglicę zwrotnicy w stanie zarówno przylegania, jak i odstawania pionowo z siłą od około 200 do 300 kp do powierzchni ślizgowych ich podpór ślizgowych i dzięki temu znacznie tłumiły powstające drgania. Droga tłumienia wynosi przy tym w kierunku pionowym około 3 do 4 mm. Każdy element amortyzujący jest obciążony siłą ściskającą i wykazuje bardzo silne działanie tłumiące, a przede wszystkim dużą trwałość.
Gdy podkład poprzeczny według wynalazku znajduje zastosowanie w ruszcie torowym, zawierającym zwykłe podkłady betonowe, wówczas ważne jest, aby również korytkowy lub skrzynkowy kształtownik podkładowy był zaopatrzony w swym odcinku, położonym poniżej kołnierzy nośnych, w powłokę zewnętrzną korzystnie z betonu włóknistego, zwłaszcza z włóknami szklanymi, by osiągał on w podłożu tłuczniowym te same współczynniki tarcia, jak zwykłe podkłady betonowe. Taka powłoka zewnętrzna powinna znaleźć się przy tym również w obszarze przedłużenia korytkowego lub skrzynkowego kształtownika podkładowego, a mianowicie przynajmniej poniżej dna kształtownika korytkowego. Gdy w obszarze kołnierzy przedłużenia korytkowego lub skrzynkowego kształtownika podkładowego nie ma betonowej powłoki zewnętrznej, wówczas można tam przyjąć odpowiednio większy wymiar szerokości w świetle tego przedłużenia, tak, iż jest tam do dyspozycji odpowiednio więcej miejsca do umieszczenia napędu elektrycznego.
Zespolony korpus podkładu poprzecznego, złożony ze stalowego kształtownika korytkowego z dwoma odgiętymi kołnierzami i z zewnętrznej powłoki betonowej, jest stabilizowany szczególnie w ten sposób, że w myśl wynalazku powłoka zewnętrznajest zaopatrzona w stalowe kątowniki do zabezpieczenia krawędzi, zwrócone ku korytkowemu lub skrzynkowemu
173 950 kształtownikowi podkładowemu, oraz jest dodatkowo zakotwiona w tym kształtowniku w wielu miejscach za pomocą sworzni rozprężnych.
Przy korytkowym lub skrzynkowym kształtowniku podkładowym można ponadto zamocować poniżej kołnierzy nośnych biegnące wzdłużnie rury kablowe, tak, iż możliwe są tam przepusty kablowe, całkowicie zabezpieczone przed oddziaływaniami mechanicznymi i nie jest konieczne później dodatkowe przeprowadzanie rur kablowych przez podłoże tłuczniowe, co w szczególny sposób wpływa ujemnie na jego jednolitość.
Ważne jest jednak również to, że w myśl wynalazku kołnierze nośne są usztywnione względem ścianek bocznych korytkowego lub skrzynkowego kształtownika podkładowego za pomocą pasów w postaci blach usztywniających, tak, iż wszystkie siły, działające na te kołnierze, można ukierunkować w sposób niezawodny do tego kształtownika.
Korzystnym okazało się także, jeśli w obu płytkach zamykających, czyli na obu końcach korytkowego lub skrzynkowego kształtownika podkładowego, przewidziane są otwory odpływowe do odprowadzania wody oraz jeśli pokrywy tego kształtownika mają wybrania jedynie w obszarze ruchomych elementów zamknięcia zapadkowego, które to wybrania można przykryć jeszcze mieszkami z tworzywa sztucznego dla ochrony przed deszczem i śniegiem. Korytkowy lub skrzynkowy podkładowy kształtownik stalowy, zamykany lub zamknięty na swych końcach płytkami poprzecznymi, tworzy w danym przypadku wraz ze swą zewnętrzną powłoką lub osłoną betonową element budowlany, określany mianem podkładu skrzynkowego.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym: fig. 1 przedstawia, na wiążących się ze sobą fig. 1 a i 1b, podkład skrzynkowy wraz z osadzonymi na nim: opornicą i iglicą zwrotnicy szynowej i iglicami sprężystymi jak również przynależnymi elementami funkcyjnymi napędu zwrotnicy i zamknięcia ostrza iglicy - w przekroju, fig. 2 - pokazany na fig. 2a i 2b podkład skrzynkowy według fig. 1, na którym widać jednak tylko osadzone na nim opornice wraz z ich przymocowaniem jak również przynależne iglice zwrotnicy z ich podporami ślizgowymi, lecz nie widać elementów funkcyjnych zamknięcia ostrza iglicy - w widoku z góry, fig. 3 - przekrój wzdłuż linii III-III na fig. la z fig. 1, fig. 4 - przekrój wzdłuż linii IV-IV na fig. 1a, fig. 5 - część obszaru z fig. 1b oznaczoną przez V - w powiększeniu, fig. 6 - część obszaru z fig. 2b oznaczoną przez VI - w powiększeniu, fig. 7 - przekrój odpowiadający fig. 3 - w powiększeniu, fig. 8 - przekrój odpowiadający fig. 4 - w powiększeniu.
W budownictwie urządzeń torowych kolejowych do układania torów, składających się z podkładów poprzecznych i szyn, stosuje się obecnie ogólnie jako podkłady poprzeczne głównie impregnowane podkłady drewniane z utwardzonymi końcami lub wstępnie sprężone podkłady betonowe, które zasadniczo mają jednakowe kształty i wymiary przekrojów. Te podkłady poprzeczne układa się na warstwie tłuczniowej znajdującej się na koronie nawierzchni w odstępach, które na trasach ruchu normalnego wynoszą 630 lub 600 mm, a na trasach ruchu szybkiego około 600 mm.
Tylko w obszarze zwrotnic, a zwłaszcza tam, gdzie musi być wbudowany napęd zwrotnicy w postaci silnika elektrycznego dla iglic zwrotnicowych jak również dla zamknięć iglic zwrotnicowych działających między opornicami i iglicami zwrotnicowymi, dotychczas nie mogą być dotrzymywane podane odstępy między sąsiadującymi z sobą podkładami poprzecznymi, gdyż tam potrzebne są tak zwane półki zwrotnicowe, które wymagają zastosowania między podkładami poprzecznymi odstępu między 680 a 700 mm.
Znaczne niedostatki i wady powodowane przez takie półki zwrotnicowe przerywające równomierność odstępów między podkładami poprzecznymi zostały już podane powyżej. Zostają one usunięte przez zastosowanie tak zwanego podkładu skrzynkowego 1, przedstawionego na fig. 1 do 8 i dokładnie poniżej objaśnionego.
Razem z takim podkładem skrzynkowym 1 są przy tym stosowane, korzystnie jako zamknięcia ostrza iglicy dla przyporządkowanych opornicom 3 iglic zwrotnicy 4, nowoczesne zamknięcia zapadkowe 2 znane pod nazwą CKA 9 według SBB/ISAG.
W połączeniu z podkładem skrzynkowym 1 mogłyby być jednak stosowane także urządzenia regulujące dla iglic zwrotnicowych typu proponowanego w dokumentach patentowych DE 40 14 248 A1 oraz DE 40 14 249 A1. Specyficzną zaletą zamknięcia zapadkowego
173 950
CKA 9 jest zwłaszcza to, że dla umieszczenia zapadek zamykających, nastawialnego drążka zamykającego, jak również trzonka środkowego z trzpieniem łączącym dla drążka napędu i drążka łączącego oraz dla łożyska zamykającego jest potrzebny tylko stosunkowo wąski i niski dźwigar zamykający, przy czym jego szerokość konstrukcyjna jest mniejsza od maksymalnej szerokości przekroju podkładów drewnianych i betonowych.
Podkład skrzynkowy 1, przedstawiony na rysunku jako przykład wykonania, posiada kształtownik korytkowy lub skrzynkowy 5, wykonany ze stali, a zwłaszcza z blachy stalowej, jak pokazano zwłaszcza na figurach 3 i 7 jak również 4 i 8. Ten kształtownik korytkowy lub skrzynkowy 5 ma przy tym dno lub mostek 6, z którego wychodzą dwa skierowane ku górze ramiona 7 i 8, z których każde jest z nim połączone jednolicie poprzez łukowy łącznik 9 i 10 o stosunkowo dużym promieniu gięcia (około 40 mm). Wyżej łączy się z każdym ramieniem 7 oraz 8, także poprzez łukowy łącznik 11 oraz 12 o mniejszym promieniu gięcia (około 18 mm), poziomy kołnierz nośny 13 oraz 14. Należy przy tym zwrócić uwagę na to, że dno lub mostek 6 i kołnierze nośne 13 oraz 14 kształtownika korytkowego lub skrzynkowego 5 są równoległe do siebie i, że jego obydwa ramiona 7 i 8 zasadniczo przebiegają pod kątem prostym do mostka 6.
Z figury 3 i 7 jak również fig. 4 i 8 rysunku wynika, że podkład skrzynkowy 1 ma szerokość przekroju 15 i wysokość przekroju 16 dostosowane do szerokości i wysokości przekroju normalnego podkładu betonowego lub drewnianego, więc odpowiada im pod tym względem co najmniej w maksymalnym stopniu.
Otwarty od góry kształtownik korytkowy lub skrzynkowy 5, jest na każdym z jego końców zamknięty płytą głowicy 17 oraz 18, aby mógł tworzyć podkład skrzynkowy 1. Przy tym płyta głowicy 17 może być połączona rozłącznie śrubami poprzez uszczelkę 19 z kształtownikiem korytkowym lub skrzynkowym 5, zaś płyta głowicy 18 jest połączona trwale, np. przez zespawanie, z drugim końcem kształtownika 5. Płyta poprzeczna głowicy 17 jest widoczna na każdej z fig. 1a i 2a zaś poprzeczna płyta głowicy 18 jest widoczna na fig. 1b i 2b.
Gdy podkład skrzynkowy 1 zostanie użyty do wspólnego układania z podkładami drewnianymi, wtedy składa się on tylko z kształtownika korytkowego lub skrzynkowego 5 z obydwiema płytami 17 i 18, przy czym wówczas kształtownik korytkowy lub skrzynkowy 5 otrzymuje co najmniej jedną żłobkowaną powierzchnię zewnętrzną, tak aby w wyniku współdziałania podkładu skrzynkowego 1 z warstwą tłuczniową nawierzchni występowały co najmniej w przybliżeniu takie same współczynniki tarcia jak między podkładami drewnianymi a warstwą tłuczniową.
Gdy podkład skrzynkowy 1 układa się wspólnie z podkładami betonowymi, wtedy ważne rozwiązanie uzupełniające polega na tym, że kształtownik korytkowy lub skrzynkowy 5 jest zaopatrzony na jego odcinku leżącym poniżej kołnierzy nośnych 13, a więc wzdłuż dna lub mostka 6 i obydwóch ramion 7 i 8, w powłokę zewnętrzną 20, która składa się z betonu, aby w ten sposób osiągnąć takie same współczynniki tarcia, jak dla zwykłych podkładów betonowych. Ponieważ powłoka zewnętrzna wypada stosunkowo cienka, a mianowicie przewiduje się ją jako warstwę o grubości między około 20 mm a 25 mm, więc godne zalecenia jest stosowanie specjalnego betonu jako materiału powłoki, np. betonu wzmocnionego włóknem, zwłaszcza włóknem szklanym, i zakotwienie go za pomocą dodatkowych środków na kształtowniku korytkowym lub skrzynkowym 5. Zakotwienie powłoki zewnętrznej 20 musi wytrzymywać wszystkie obciążenia mechaniczne, działające podczas jazdy pojazdów po torze na leżący na warstwie tłuczniowej podkład skrzynkowy. Dlatego też zostało przewidziane, że powłoka zewnętrzna 20 spoczywa na całej długości podkładu skrzynkowego 1 w chroniących krawędzie kątownikach 21 ze stali, które łączą się co najmniej poprzez wsporniki 22 z kształtownikiem korytkowym lub skrzynkowym 5, zwłaszcza są przyspawane. Co najmniej na pewnych odcinkach długości podkładu skrzynkowego chroniące krawędziowe kątowniki 21 mogą być jednym ze swoich ramion dodatkowo przyspawane bezpośrednio do kształtownika 5 tak, jak to pokazano na fig. 4 i 8.
Na powierzchniach dna 6 jak również ramion 7 i 8 kształtownika 5 można dodatkowo zakotwić powłokę zewnętrzną za pomocą przyspawanych sworzni rozprężnych lub kołków szczelinowych 23, jak to zaznaczono czysto schematycznie na fig. 7 i 8.
173 950
Na figurach 3 i 7 jest także pokazane, że kołnierze nośne 13 i 14 kształtownika 5 są usztywnione przez pasy blaszane 24 i 25 w stosunku do ramion 7 i 8, tworzących ściany boczne kształtownika korytkowego lub skrzynkowego 5. Ważne jest przy tym to, aby każdy z pasów blaszanych 24, 25 był przewidziany co najmniej w tej części długości kształtownika 5, gdzie muszą być przechwytywane przez opornice 3 każdej zwrotnicy ciężary i siły pochodzące od pojazdów kolejowych, przejeżdżających po torze. Godne zalecenia jest więc wyposażenie kształtownika 5 w pasy blaszane 24 i 25 co najwyiaj tam, gdzie na kołnierzach nośnych kształtownika korytkowego lub skrzynkowego spoczywają złącza mocujące 28 i 29 opornic, a ponadto leżą podpory ślizgowe dla obciążanych przez jadące pojazdy iglic zwrotnicy 4.
W bezpośrednim sąsiedztwie do złączy mocujących 28 i 29 opornic i do siodełek ślizgowych 30 zanurza się częściowo w kształtowniku 5, a mianowicie w jego znajdującym się u góry obszarze otwarcia 31, prowadnik stały 32 używany jako zamknięcie ostrza iglicy dla iglic zwrotnicy 4 zamknięcia zapadkowego 33, który może być np. odpowiednikiem typu CKA 9.
Konfigurację, ukształtowanie i sposób działania zamknięć zapadkowych 33 można zobaczyć na figurach częściowych 1a i 1b fig. 1, zaś ich położenie montażowe w stosunku do przekroju podkładu skrzynkowego 1 wynika zwłaszcza z fig. 3 i 7.
Figura 1 a pokazuje położenie robocze włączonego zamknięcia zapadkowego 33, gdy iglica zwrotnicy 4 przylega do opornicy 3, natomiast figura częściowa 1b przedstawia pozycję wyłączonego zamknięcia zapadkowego 33, gdy iglica zwrotnicy 4 jest odsunięta od opornicy 3.
Ważnymi częściami składowymi każdego zamknięcia zapadkowego 33 są: zapadka zamknięcia 34 i przynależny drążek krzywkowy 35. Zapadka zamknięcia 34 jest zawieszona odchylnie wokół poziomej osi 36 ruchomej prowadnicy drążka krzywkowego 37, która ma połączenie z iglicą zwrotnicy 4, zaś drążek krzywkowy 35 prowadzi się z jednej strony w prowadnicy 37 drążka krzywkowego a z drugiej strony w stałym zamykającym prowadniku 32. Sposób działania zamknięcia zapadkowego wynika wyraźnie z porównania fig. 1a z fig. 1b. Nie jest on jednak przedmiotem niniejszego wynalazku. Ważne jest tylko to, że w przypadku zamknięcia zapadkowego 33 chodzi o taką jego postać konstrukcyjną, którą bezproblemowo można umieścić w obszarze otwarcia 31, prowadzącego z wnętrza przestrzeni kształtownika korytkowego lub skrzynkowego 5, jak to można stwierdzić na fig. 3 i 7.
Szczególną cechę podkładu skrzynkowego 1 stanowi jednak to, że wewnątrz niego jest przewidziany w obszarze każdego zamknięcia zapadkowego pracujący na bazie elastomeru człon amortyzujący 38, który z jednej strony jest przytrzymywany obrotowo odchylnie w stałym łożysku 39 na dnie 6 kształtownika 5 a z drugiej strony jest przymocowany również obrotowoodchylnie w łożysku 40, które znajduje się na ruchomej prowadnicy 37 drążka krzywkowego.
Zadaniem członów amortyzujących 38 jest przyciąganie każdej iglicy zwrotnicy 4, zarówno w stanie przylegania (fig. 1a) jak i w stanie odsunięcia (fig. 1b) pionowo z siłą od około 200 do 300 Kp do powierzchni ślizgowych, a zwłaszcza do bezswarowych wkładek ślizgowych 41 w podporach ślizgowych, i w ten sposób znaczne tłumienie powstających drgań. Elementy tłumiące są przy tym obciążone ciśnieniowo i mają pionową drogę tłumienia 3 do 4 mm, która gwarantuje silne działanie tłumiące przy długim okresie trwałości.
Na fig. 3 i 4 jak również na fig. 7 i 8 pokazano, że po każdej stronie zewnętrznej kształtownika 5 jest przymocowana pod jego kołnierzem nośnym 13 i 14 przebiegająca wzdłuż niego rura kablowa 42, która umożliwia zabezpieczone przeciw uszkodzeniom przeprowadzanie kabli jak również innych energetycznych przewodów przesyłowych poprzecznie do kierunku przebiegu toru.
Z figury 1 do 8 rysunku wynika, że wewnątrz kształtownika korytkowego lub skrzynkowego 5 podkładu skrzynkowego 1 mogą być układane przebiegające głównie podłużnie pręty grzejne 43, których skrzynka przyłączowa jest umieszczona na zdejmowalnej płycie poprzecznej 17 lub w jej pobliżu. Pręty grzejne można przy tym umieścić korzystnie w obszarze powierzchni dna na małych podporach, aby dzięki temu nie były narażone na działanie wilgoci.
Wewnątrz kształtownika 5 podkładu skrzynkowego 1 umieszcza się także: drążek napędowy 44 i drążek kontrolny 45 dla iglic zwrotnicy 4, jak pokazano na fig. 7.
173 950
Z figury 8 wynika, że w przestrzeni wewnętrznej kształtownika korytkowego lub skrzynkowego 5 podkładu skrzynkowego 1 można zmieścić całkowicie umieszczony w wannie 46 napęd zwrotnicy.
Z porównania zwłaszcza fig. 7 i 8 wynika wyraźnie, że kształtownik 5 ma w jego dłuższej części, odpowiadającej przekrojowi ΠΙ-ΙΠ na fig. 1a, nie tylko większą grubość ścianki, tworzącej go blachy stalowej, niż w jego krótszej części, odpowiadającej przekrojowi IV-IV na figurze częściowej la, lecz także, że jego wysokość 47 kształtownika jest większa od wysokości 48 kształtownika według figury 8.
Kształt przekroju według fig. 4 i 8 odpowiadający przekrojowi IV-IV otrzymuje się przez jednostronne wykonanie przedłużonej części 49 kształtownika korytkowego lub skrzynkowego, która jest trwale połączona z pozostałym odcinkiem spawu 50 kształtownika 5.
Obydwa kątowniki 26 i 27 pokazane na fig. 3 oznaczają najbardziej zewnętrzne położenie kątowe dla stempli podbijających całkowicie zautomatyzowanej maszyny do pobijania torów, które wynosi 18°.
Ważną cechę ukształtowania podkładu skrzynkowego 1 stanowi to, że obszar jego otworu 31 może być w znacznym stopniu zakrywany rozłącznie nasadzanymi pokrywami. Dlatego też kołnierze nośne 13 i 14 kształtownika wytłaczanego mają otwory 51 rozmieszczone na całej ich długości, w których można każdorazowo unieruchomić pokrywy.
Tylko tam, gdzie znajdują się ruchome części zamknięć zapadkowych 33 i gdzie muszą one przemierzać obszar otworu 31 podkładu skrzynkowego 1 z góry do dołu i odwrotnie, mają pokrywy odpowiednie otwory, które jednak są zakrywane na każdym obszarze ruchu przez elastyczne mieszki z tworzywa sztucznego lub podobnego materiału, w celu zaekranowania wnętrza podkładu skrzynkowego zamkniętego przez pokrywy dla ochrony przed wpływami pogody (deszczem i śniegiem) jak również przed nadmiernym zanieczyszczeniem.
Szczeliny umożliwiające odpływanie wody można przewidzieć co najmniej w ścianie głowicy 18, jak również w ścianie czołowej podkładu skrzynkowego 1.
W celu uproszczenia pokrywy zamykające od góry podkład skrzynkowy 1 nie są pokazane na rysunku. Jednak mogą one być wykonane z odpowiednio trwałych i głównie z płaskich płytek blaszanych, które w kierunku wzdłuż podkładu skrzynkowego 1 są kilkakrotnie podzielone i mają tam odcinki, przez które muszą przechodzić ruchome części zamknięć zapadkowych 33. Te odcinki można następnie w znacznym stopniu zakryć w celu ochrony przed działaniem zjawisk pogodowych oraz dostawaniem się zanieczyszczeń. Pokrywy z reguły należy usuwać tylko wtedy, gdy niezbędne jest wykonywanie robót konserwacyjnych lub remontowych napędu zwrotnicy, lub przynależnych zamknięć zapadkowych jak również ich członów amortyzujących, lub gdy muszą być wymieniane pręty grzejne.
Dla podkładu skrzynkowego 1 ważne jest jednak to, aby poniżej jego kołnierzy podporowych miał on szerokość konstrukcyjną, odpowiadającą w maksymalnym stopniu szerokości zwykłych podkładów drewnianych i zwykłych podkładów betonowych. Taki podkład skrzynkowy 1 może być bezproblemowo podbijany z obydwóch stron mechanicznie lub maszynowo bez przeszkód ze strony wystających na boki kołnierzy nośnych 13 i 14 wówczas, gdy zapewni się, że pasy blaszane 24 i 25, przewidziane w pewnych miejscach w celu usztywnienia kołnierzy nośnych 13 i 14 w stosunku do ramion 7 i 8 kształtownika korytkowego lub skrzynkowego 5, zwężają się w kierunku od góry do dołu, a ich skierowane na zewnątrz krawędzie ograniczające nie wystają poza linię prostą, która z jednej strony styka się z krawędzią podłużną kołnierzy podporowych a z drugiej strony z dolną krawędzią podłużną podkładu skrzynkowego, a przy tymjest odchylona od pionu co najwyżej o 18°. W takim przypadku stemple podbijające maszyny do podbijania torów mogą bez przeszkód optymalnie podbijać warstwę tłuczniową po obydwóch stronach podkładu skrzynkowego 1.
173 950
173 950
173 950
Fig.3
1- i- --1
j------ -
173 950
173 950
Fig· 6
51
7—ΠΊΤΠΤΠΤΠΓ'
© I I ιιιιιιιιιιΓ
173 950
173 950
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 4,00 zł

Claims (24)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Podkład poprzeczny do kolejowych urządzeń torowych, do wbudowania w ruszt torowy w obszarze zwrotnic, zwłaszcza w obszarze napędów i przynależnych im zamknięć ostrzy dla iglic zwrotnicowych, nastawnych za pomocą drążków suwakowych, znamienny tym, że ma stalowy kształtownik podkładu (5) korytkowy, dostosowany w swej szerokości przekroju (15) i w swej wysokości przekroju (16) do normalnego podkładu betonowego lub drewnianego, otwarty od góry, który ma wystające na boki kołnierze nośne (13, 14) co najmniej dla siodełek ślizgowych iglic zwrotnic (30) oraz zwłaszcza przynależne elementy funkcjonalne zamknięć ostrzy, przy czym kształtownikowi podkładu (5) korytkowemu, jako zamknięcia ostrzy, są podporządkowane zamknięcia zapadkowe (33), które swymi stałymi prowadnikami (32), jak również swymi ruchomymi częściami funkcjonalnymi, jak zapadki, drążki krzywkowe i prowadnice drążków krzywkowych, sięgają do górnego obszaru częściowego, względnie do obszaru otwarcia (31) kształtownika podkładu (5) korytkowego, podczas gdy w obszarze dolnym umieszczony jest drążek przesuwny iglic zwrotnic (44), drążki kontrolne iglic (45), oraz napęd zwrotnicy (46) i korzystnie pręty grzejne (43), oraz elementy amortyzujące (37,38).
  2. 2. Podkład według zastrz. 1, znamienny tym, że obszar otwarcia (3) kształtownika podkładu (5) korytkowego jest zamykany od góry za pomocą nasadzonej rozłącznie pokrywy, która zamocowana jest zwłaszcza na kołnierzach nośnych (13, 14), przy czym kształtownik podkładu (5) korytkowy, tworzy wraz z płytami poprzecznymi zamknięty podkład skrzynkowy (1).
  3. 3. Podkład według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że w jednym, jednostronnym przedłużeniu (49) kształtownika podkładu (5) korytkowego, jest umieszczony napęd elektryczny (46) dla drążka przesuwnego iglic zwrotnicy (44).
  4. 4. Podkład według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że na każdym przesuwnym ułożyskowaniu zapadek (36, 37) zamknięcia zapadkowego (33) zaczepiony jest elastomerowy człon amortyzujący (38), osadzony w kształtowniku podkładu (5) korytkowym, i wsparty na jego dnie (6), wychylnie pomiędzy skrajnymi położeniami (39).
  5. 5. Podkład według zastrz. 1, znamienny tym, że kształtownik podkładu (5) korytkowy w swym odcinku (6, 7, 8) kształtownika, położonym pod kołnierzem nośnym (13, 14), jest pokryty zewnętrzną powłoką (20), korzystnie z betonu, zwłaszcza z betonu włóknistego lub z włóknem szklanym, która tworzy z podkładem skrzynkowym (1) jeden zespół budowlany.
  6. 6. Podkład według zastrz. 5, znamienny tym, że powłoka zewnętrzna (20), w obszarze przedłużenia (49) kształtownika podkładu korytkowego, znajduje się co najmniej pod dnem naciskowym profilu (6), podczas gdy w pozostałym obszarze długości obejmuje dno naciskowe profilu (6) oraz ramiona (7, 8) kształtownika podkładu (5) korytkowego.
  7. 7. Podkład według zastrz. 5, znamienny tym, że powłoka zewnętrzna (20) jest zaopatrzona w stalowe kątowniki (21) chroniące krawędzie, wsparte wspornikiem (22) na kształtowniku podkładu (5) korytkowym i dodatkowo jest zakotwiona na kształtowniku podkładu (5) korytkowym za pomocą sworzni rozprężnych, lub kołków szczelinowych (23).
  8. 8. Podkład według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że na kształtowniku podkładu (5) korytkowym, pod kołnierzami nośnymi (13,14) są zamocowane, przebiegające wzdłużnie rury kablowe (42).
  9. 9. Podkład według zastrz. 1, znamienny tym, że kołnierze nośne (13, 14) są usztywnione względem ścian bocznych lub ramion (7,8) kształtownika podkładu (5) korytkowego za pomocą pasów (24, 26 lub 25, 27), przy czym pasy te (24, 26 lub 25, 27) znajdują się co najmniej w obszarze wsparcia zamocowania opornic (28,29) i/lub siodełek ślizgowych iglic zwrotnic (30), zwłaszcza tylko w obszarze obciążenia iglic.
  10. 10. Podkład weddig eałtrz. 1, rrnamiznny że co najnrniej w obszarzejednej płyty poprzecznej (18) ma w podkładzie skrzynkowym (1) otwory odpływowe wody (52).
    173 950
  11. 11. Podkład według zastrz. 2, znamienny tym, że pokrywy dla kształtownika podkładu (5) korytkowego podkładu skrzynkowego (1), w obszarze ruchomych elementów (34 do 37) zamknięć zapadkowych (33), mają wybrania, pokryte mieszkami z tworzywa sztucznego.
  12. 12. Podkład według zastrz. 1, znamienny tym, że pręty grzejne (43) są umieszczone w kształtowniku podkładu (5) korytkowym podkładu skrzynkowego (1) z możliwością wymiany poprzez płytę poprzeczną (17) za pomocą ich skrzynek przyłączowych (44).
  13. 13. Podkład poprzeczny do kolejowych urządzeń torowych, do wbudowania w ruszt torowy w obszarze zwrotnic, zwłaszcza w obszarze napędów i przynależnych im zamknięć ostrzy dla iglic zwrotnicowych, nastawnych za pomocą drążków suwakowych, znamienny tym, że ma kształtownik podkładu (5) skrzynkowy ze stali, dostosowany w swej szerokości przekroju (15) i w swej wysokości przekroju (16) do normalnego podkładu betonowego lub drewnianego, otwarty od góry, który ma wystające na boki kołnierze nośne (13, 14) co najmniej dla siodełek ślizgowych iglic zwrotnic (30) oraz zwłaszcza przynależne elementy funkcjonalne zamknięć ostrzy, przy czym kształtownikowi podkładu (5) skrzynkowemu jako zamknięcia ostrzy są podporządkowane zamknięcia zapadkowe (33), które swymi stałymi prowadnikami (32), jak również swymi ruchomymi częściami funkcjonalnymi, jak zapadki, drążki krzywkowe i prowadnice drążków krzywkowych, sięgają do górnego obszaru częściowego, względnie do obszaru otwarcia (31) kształtownika podkładu (5) skrzynkowego, podczas gdy w obszarze dolnym umieszczony jest drążek przesuwny iglic zwrotnic (44), drążki kontrolne iglic (45), oraz napęd zwrotnicy (46) i korzystnie pręty grzejne (43), oraz elementy amortyzujące (37, 38).
  14. 14. Podkład według zastrz. 13, znamienny tym, że obszar otwarcia (31) kształtownika podkładu (5) skrzynkowego jest zamykany od góry za pomocą nasadzonej rozłącznie pokrywy, która zamocowana jest zwłaszcza na kołnierzach nośnych (13, 14), przy czym kształtownik podkładu (5) skrzynkowy, tworzy wraz z płytami poprzecznymi zamknięty podkład skrzynkowy (1).
  15. 15. Podkład według zastrz. 13 albo 14, znamienny tym, że w jednym, jednostronnym przedłużeniu (49) kształtownika podkładu (5) skrzynkowego, jest umieszczony napęd elektryczny (46) dla drążka przesuwnego iglic zwrotnicy (44).
  16. 16. Podkład według zastrz. 13 albo 14, znamienny tym, że na każdym przesuwnym ułożyskowaniu zapadek (36, 37) zamknięcia zapadkowego (33) zaczepiony jest elastomerowy człon amortyzujący (38), osadzony w kształtowniku podkładu (5) skrzynkowym i wsparty na jego dnie (6), wychylnie pomiędzy skrajnymi położeniami (39).
  17. 17. Podkład według zastrz. 13, znamienny tym, że kształtownik podkładu (5) skrzynkowy w swym odcinku (6, 7, 8) kształtownika, położonym pod kołnierzem nośnym (13, 14), jest pokryty zewnętrzną powłoką (20), korzystnie z betonu, zwłaszcza z betonu włóknistego lub z włóknem szklanym, która tworzy z podkładem skrzynkowym (1) jeden zespół budowlany.
  18. 18. Podkład według zastrz. 17, znamienny tym, że powłoka zewnętrzna (20), w obszarze przedłużenia (49) kształtownika podkładu (5) skrzynkowego znajduje się co najmniej pod dnem naciskowym profilu (6), podczas gdy w pozostałym obszarze długości obejmuje dno naciskowe profilu (6) oraz ramiona (7, 8) kształtownika podkładu (5) skrzynkowego.
  19. 19. Podkład według zastrz. 17, znamienny tym, że powłoka zewnętrzna (20) jest zaopatrzona w stalowe kątowniki (21) chroniące krawędzie, wsparte wspornikiem (22) na kształtowniku podkładu (5) skrzynkowym i dodatkowo jest zakotwiona na kształtowniku podkładu (5) skrzynkowym, za pomocą sworzni rozprężnych lub kołków szczelinowych (23).
  20. 20. Podkład według zastrz. 13 albo 14, znamienny tym, że na kształtowniku podkładu (5) skrzynkowym pod kołnierzami nośnymi (13,14) są zamocowane, przebiegające wzdłużnie rury kablowe (42).
  21. 21. Podkład według zastrz. 13, znamienny tym, że kołnierze nośne (13, 14) są usztywnione względem ścian bocznych lub ramion (7,8) kształtownika podkładu (5) skrzynkowego za pomocą pasów (24,26 lub 25,27), przy czym pasy te (2*4,26 lub 25,27) znajdują się co najmniej w obszarze wsparcia zamocowania opornic (28, 29) i/lub siodełek ślizgowych iglic zwrotnic (30), zwłaszcza tylko w obszarze obciążenia iglic.
  22. 22. Podkład według zastrz. 13, znamienny tym, że co najmniej w obszarze jednej płyty poprzecznej (18) ma w podkładzie skrzynkowym (1) otwory odpływowe wody (52).
    173 950
  23. 23. Podkład według zastrz. 14, znamienny tym, że pokrywy dla kształtownika podkładu (5) skrzynkowego, podkładu skrzynkowego (1), w obszarze ruchomych elementów (34 do 37) zamknięć zapadkowych (33), mają wybrania, przykryte mieszkami z tworzywa sztucznego.
  24. 24. Podkład według zastrz. 13, znamienny tym, że pręty grzejne (43) są umieszczone w kształtowniku podkładu (5) skrzynkowym, podkładu skrzynkowego (1), z możliwością wymiany poprzez płytę poprzeczną (17) za pomocą ich skrzynek przyłączowych (44).
PL94303335A 1993-05-07 1994-05-06 Podkład poprzeczny do kolejowych urządzeń torowych PL173950B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4315200A DE4315200C2 (de) 1993-05-07 1993-05-07 Querschwelle mit Verstellvorrichtung für Weichenzungen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL173950B1 true PL173950B1 (pl) 1998-05-29

Family

ID=6487465

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94303335A PL173950B1 (pl) 1993-05-07 1994-05-06 Podkład poprzeczny do kolejowych urządzeń torowych

Country Status (24)

Country Link
US (1) US5562267C1 (pl)
JP (1) JP3732534B2 (pl)
AT (1) AT404038B (pl)
BE (1) BE1009023A3 (pl)
CA (1) CA2123038C (pl)
CH (1) CH694532A5 (pl)
CZ (1) CZ287135B6 (pl)
DE (1) DE4315200C2 (pl)
DK (1) DK174426B1 (pl)
ES (1) ES2117906B1 (pl)
FI (1) FI115656B (pl)
FR (1) FR2704875A1 (pl)
GB (1) GB2278383B (pl)
HU (1) HU211369B (pl)
IE (1) IE80423B1 (pl)
IT (1) IT1277294B1 (pl)
LU (1) LU88479A1 (pl)
NL (1) NL193753C (pl)
NO (1) NO941695L (pl)
PL (1) PL173950B1 (pl)
PT (1) PT101514B (pl)
RO (1) RO112199B1 (pl)
RU (1) RU94015831A (pl)
SE (1) SE508989C2 (pl)

Families Citing this family (38)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19502105C5 (de) * 1995-01-24 2004-12-30 Carl Dan. Peddinghaus Gmbh & Co Kg Verschlußvorrichtung für Weichenzungen
DE19515427A1 (de) * 1995-04-26 1996-10-31 Butzbacher Weichenbau Gmbh Vorrichtung zur Lagefixierung eines zu einem ersten Schienenabschnitt verstellbaren zweiten Schienenabschnitts
DE19545342A1 (de) 1995-12-05 1997-06-12 Butzbacher Weichenbau Gmbh Anordnung von Schwellen für Schienen
DE19623286A1 (de) * 1996-06-11 1997-12-18 Schwihag Gmbh Weichenstellsystem
DE59701184D1 (de) * 1996-06-11 2000-04-06 Schwihag Gmbh Kastenschwellenheizung
WO1997047813A1 (de) * 1996-06-11 1997-12-18 SCHWIHAG GESELLSCHAFT FüR EISENBAHNOBERBAU MBH Vorrichtung zum umstellen von weichenzungen
DE59709777D1 (de) * 1997-01-31 2003-05-15 Siemens Schweiz Ag Modulare Hohlschwelle
IT1298019B1 (it) 1997-10-22 1999-12-20 Sasib Railway Spa Cassa di manovra per scambi ferroviari, ferrotranviari, o simili.
DE19841903A1 (de) * 1998-09-11 2000-03-16 Butzbacher Weichenbau Gmbh Vorrichtung zum Befestigen einer Schiene
CA2298248A1 (en) * 1999-05-05 2000-11-05 Siegfried Niedermair Composite railroad cross tie and method of manufacturing same
US6158698A (en) * 1999-12-09 2000-12-12 Vae Nortrak North America, Inc. Hollow tie switch assembly
AT4762U1 (de) 2000-03-31 2001-11-26 Vae Eisenbahnsysteme Gmbh Querschwelle für eisenbahngleise
DE10215280B4 (de) * 2002-02-07 2006-01-12 Schreck-Mieves Gmbh Herzstückhebevorrichtung
DE10212980A1 (de) * 2002-03-19 2003-10-09 Siemens Ag Weichenstellsystem
GB2391244A (en) * 2002-07-24 2004-02-04 Calum Ian Bruce Gorton Railway sleeper for receiving cabling.
DE10321604A1 (de) 2003-05-13 2004-12-02 SCHWIHAG GESELLSCHAFT FüR EISENBAHNOBERBAU MBH Kastenschwelle
EP1488979A1 (de) * 2003-06-17 2004-12-22 Siemens Schweiz AG Verschlussvorrichtung für Weichenzungen mit Profilanpassung
JP4738765B2 (ja) * 2003-07-01 2011-08-03 新日本製鐵株式会社 鉄道分岐器用トングレール素材
US7168662B1 (en) * 2003-07-07 2007-01-30 Union Switch & Signal, Inc. Hollow tie railroad switching assembly
AT7618U1 (de) 2004-01-15 2005-06-27 Vae Eisenbahnsysteme Gmbh Kastenprofil oder gehäuse einer trogschwelle
US20070193200A1 (en) * 2004-07-20 2007-08-23 Karl-Heinz Schwiede Sleeper with adjuster for track switch
DE102004045320B4 (de) * 2004-09-16 2008-08-28 Rwe Power Ag Schwellenverbundblock sowie Weiche für Eisenbahn-Gleisanlagen
KR100681909B1 (ko) * 2004-11-30 2007-02-12 유기대 철도의 분기기 갱환방법
DE102005008828A1 (de) * 2005-02-24 2006-08-31 Bwg Gmbh & Co. Kg Geräteträgerschwelle
CA2622413C (en) * 2005-09-13 2016-07-12 Railway Equipment Company, Inc. Railway track switch
AT502480B1 (de) * 2006-02-13 2007-04-15 Richard Pfanzelter Trogschwellenheizung für stahltrogschwelle
DE102006021683A1 (de) * 2006-05-10 2007-11-22 SCHWIHAG GESELLSCHAFT FüR EISENBAHNOBERBAU MBH Hohlkastenschwelle
US20080093507A1 (en) * 2006-10-24 2008-04-24 Union Switch & Signal, Inc. Concrete tie
US20080093508A1 (en) * 2006-10-24 2008-04-24 Union Switch & Signal, Inc. Unitary body hollow tie for a switch machine
ITMI20062060A1 (it) * 2006-10-26 2008-04-27 Sirti Spa Traversina ferroviaria
NL2000596C2 (nl) * 2007-04-17 2008-10-20 Movares Nederland Bv Dwarsligger.
US9096243B2 (en) * 2011-09-20 2015-08-04 James Arnold Point detector overtie structure
US8430364B1 (en) * 2011-11-29 2013-04-30 Eco-Production Vresova Spol. S R O Roller assembly for a railway switch
EP2703559A1 (de) 2012-08-29 2014-03-05 Siemens Schweiz AG Hohlschwelle mit einer konfigurierbaren Befestigung der Rippenplatten für eine Eisenbahnweiche
EP2923914B1 (de) 2014-03-25 2016-12-14 Siemens Schweiz AG Hohlschwellenweichenstellsystem mit Nockenstangenhubbegrenzung
EP3473519A1 (en) * 2017-10-23 2019-04-24 D.R. Ferroviaria Italia S.r.l. An innovative elastic bearing for switch points, preferably of the self-lubricating type
RU177753U1 (ru) * 2017-11-15 2018-03-12 Владимир Викторович Зыков Шпала композитобетонная
JP7149521B2 (ja) * 2018-12-10 2022-10-07 公益財団法人鉄道総合技術研究所 分岐まくらぎ及び転換装置

Family Cites Families (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US517915A (en) * 1894-04-10 Metallic cross-tie
US773666A (en) * 1904-02-17 1904-11-01 Patrick F Mccall Metallic railway-tie.
FR423286A (fr) * 1910-12-03 1911-04-12 Charles Alwin Miller Traverses métalliques pour voies ferrées et mode de fixation des rails sur ces traverses
US1069484A (en) * 1913-02-15 1913-08-05 Charley M Smith Metallic tie.
US1345580A (en) * 1919-07-24 1920-07-06 John L Burton Switch-lock
US1358536A (en) * 1919-12-20 1920-11-09 Gustaf L Fisk Railroad-tie
US1571119A (en) * 1925-07-08 1926-01-26 Arthur S Hoffmeier Tie
US1585039A (en) * 1926-01-14 1926-05-18 John P Lundgren Rail-mounting means
FR682731A (fr) * 1929-10-03 1930-06-02 Dispositif de fixation de rails de voies ferrées
US1802875A (en) * 1930-08-29 1931-04-28 John E Conley Railway-switch mechanism
GB366788A (en) * 1931-03-28 1932-02-11 Ernest Albert Garratt Improvements in and relating to railway sleepers
US2704517A (en) * 1951-08-08 1955-03-22 Gracia Manuel De Railroad track with rail de-icing means
DE1115752B (de) * 1958-10-10 1961-10-26 Walter Schumacher Eisenbahnschwelle aus Gusseisen
AT328488B (de) * 1974-10-15 1976-03-25 Voest Ag Vignolschienenweiche
DE2728413C3 (de) * 1977-06-24 1980-07-31 Elektro-Thermit Gmbh, 1000 Berlin Verfahren zum Verstellen einer Weiche und Vorrichtung zur Durchführung des Verfahrens
CH621168A5 (en) * 1977-06-24 1981-01-15 Ericsson Telefon Ab L M Points
EP0314854B1 (de) * 1987-11-05 1991-08-21 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft m.b.H. Fahrbare Gleisstopf-, Hebe- und Richtmaschine zum Heben und bzw. oder Seitwärtsverschieben eines Gleises im Weichen- und Kreuzungsbereich
EP0317692A1 (de) * 1987-11-26 1989-05-31 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft m.b.H. Stopfpickel für Gleisstopfmaschinen
US4903609A (en) * 1988-09-23 1990-02-27 Kennametal Inc. Tamping blade with improved inserts
DE4014248A1 (de) * 1990-05-04 1991-11-07 Butzbacher Weichenbau Gmbh Vorrichtung zum verriegeln einer weichenzunge mit einer backenschiene
DE4014249A1 (de) * 1990-05-04 1991-11-07 Butzbacher Weichenbau Gmbh Vorrichtung zum verriegeln einer weichenzunge
CA2090396A1 (en) * 1992-04-03 1993-10-04 Josef Theurer Tamping machine with a two-sleeper tamping unit
EP0584055B1 (de) * 1992-08-12 1996-06-12 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft m.b.H. Gleisstopfmaschine zum Unterstopfen von Weichen und Kreuzungen eines Gleises

Also Published As

Publication number Publication date
HU9401428D0 (en) 1994-08-29
DE4315200A1 (de) 1994-11-10
JPH07127002A (ja) 1995-05-16
NL193753C (nl) 2002-02-27
US5562267C1 (en) 2002-06-25
CA2123038A1 (en) 1994-11-08
NL9400728A (nl) 1994-12-01
FI942129A0 (fi) 1994-05-06
IE940376A1 (en) 1994-11-16
IT1277294B1 (it) 1997-11-05
RO112199B1 (ro) 1997-06-30
RU94015831A (ru) 1996-09-20
CZ112794A3 (en) 1994-11-16
SE508989C2 (sv) 1998-11-23
ITRM940289A0 (it) 1994-05-09
SE9401582L (sv) 1994-11-08
LU88479A1 (de) 1994-12-01
NO941695D0 (no) 1994-05-06
AT404038B (de) 1998-07-27
SE9401582D0 (sv) 1994-05-06
NO941695L (no) 1994-11-08
ITRM940289A1 (it) 1995-11-09
ES2117906A1 (es) 1998-08-16
FI942129A (fi) 1994-11-08
GB9409072D0 (en) 1994-06-22
GB2278383A (en) 1994-11-30
CH694532A5 (de) 2005-03-15
HUT66987A (en) 1995-01-30
DE4315200C2 (de) 2003-04-30
PT101514A (pt) 1995-01-31
JP3732534B2 (ja) 2006-01-05
BE1009023A3 (fr) 1996-10-01
CA2123038C (en) 2001-02-13
ATA93294A (de) 1997-12-15
US5562267A (en) 1996-10-08
GB2278383B (en) 1996-10-23
FR2704875A1 (fr) 1994-11-10
DK174426B1 (da) 2003-02-24
ES2117906B1 (es) 1999-05-16
FI115656B (fi) 2005-06-15
HU211369B (en) 1995-11-28
NL193753B (nl) 2000-05-01
CZ287135B6 (en) 2000-09-13
PT101514B (pt) 1999-12-31
IE80423B1 (en) 1998-07-01
DK52494A (da) 1994-11-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL173950B1 (pl) Podkład poprzeczny do kolejowych urządzeń torowych
US3797952A (en) Roadway transition for expansion joints on road bridges etc.
US7530535B2 (en) Railway track switch
US6158698A (en) Hollow tie switch assembly
US20050166786A1 (en) Method for precisely placing a guideway support, and guideway
PT1288371E (pt) Travessa fixa com pelo menos uma travessa monobloco
CA2701167A1 (en) Track covering
CZ291290B6 (cs) ®elezniční kolej
SK279614B6 (sk) Koľajové teleso
GB2369144A (en) Location of point control means in a railway track installation
KR100451549B1 (ko) 전철기용작동장치
US20070267511A1 (en) Sleeper
JP3679235B2 (ja) バラスト流出防止ブロックの継足しブロック
RU2043458C1 (ru) Мостовое сооружение, ограждение насыпи ездового полотна мостового сооружения, сопряжение мостового сооружения с насыпью подхода и арматурный каркас балки мостового сооружения
WO2022258798A1 (en) Bridging structure for supporting at least one rail of a railroad track in the area of a construction joint and railroad structure with such a bridging structure
GB2426539A (en) Sleeper
IE970699A1 (en) Cattle guard
CA1056784A (en) Sleeper of steel or similar material
CZ13412U1 (cs) Zádlažbová deska
MXPA00012090A (en) Hollow tie switch assembly
CS231479B1 (cs) Mostní závěr pro velké dilatace
CZ282627B6 (cs) Dilatační uzávěr mostu s kolejovým ložem
PL201201B1 (pl) Płyty gumowe do budowy nawierzchni przejazdów jednopoziomowych