PL201201B1 - Płyty gumowe do budowy nawierzchni przejazdów jednopoziomowych - Google Patents

Płyty gumowe do budowy nawierzchni przejazdów jednopoziomowych

Info

Publication number
PL201201B1
PL201201B1 PL335666A PL33566699A PL201201B1 PL 201201 B1 PL201201 B1 PL 201201B1 PL 335666 A PL335666 A PL 335666A PL 33566699 A PL33566699 A PL 33566699A PL 201201 B1 PL201201 B1 PL 201201B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
plates
sleepers
track
rails
pavement
Prior art date
Application number
PL335666A
Other languages
English (en)
Other versions
PL335666A1 (en
Inventor
Stanisław Zimnoch
Original Assignee
Stanisław Zimnoch
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Stanisław Zimnoch filed Critical Stanisław Zimnoch
Priority to PL335666A priority Critical patent/PL201201B1/pl
Publication of PL335666A1 publication Critical patent/PL335666A1/xx
Publication of PL201201B1 publication Critical patent/PL201201B1/pl

Links

Landscapes

  • Road Paving Structures (AREA)

Abstract

Płyty gumowe do budowy nawierzchni przejazdów jednopoziomowych przez linie kolejowe jednotorowe lub wielotorowe, zarówno na liniach kolejowych jak i tramwajowych do aktualnie występujących typów szyn, w torach o promieniu Rmin>180 m, w podkładach drewnianych i betonowych. Nawierzchnia składa się z płyt gumowych, wewnętrznych (1) i zewnę trznych (2), które są ukł adane szczelnie obok siebie pomiędzy szynami (3), wewnątrz i na zewnątrz tego samego toru, na podkładach (4), podsypce (5), belkach stabilizacyjnych (6), do których są mocowane przy pomocy typowych wkrętów kolejowych i na kształtach betonowych (7), rozgarniających dwa różne rodzaje jezdni, drogi samochodowej i nawierzchni przejazdu.

Description

(12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 201201 (13) B1 (21) Numer zgłoszenia: 335666 (51) Int.Cl.
E01C 9/04 (2006.01) E01C 5/18 (2006.01) (22) Data zgłoszenia: 28.09.1999 (54) Płyty gumowe do budowy nawierzchni przejazdów jednopoziomowych
(43) Zgłoszenie ogłoszono: 09.04.2001 BUP 08/01 (76) Uprawniony i twórca wynalazku: Zimnoch Stanisław,Warszawa,PL
(45) O udzieleniu patentu ogłoszono: 31.03.2009 WUP 03/09
(57) Płyty gumowe do budowy nawierzchni przejazdów jednopoziomowych przez linie kolejowe jednotorowe lub wielotorowe, zarówno na liniach kolejowych jak i tramwajowych do aktualnie występujących typów szyn, w torach o promieniu Rmin>180 m, w podkładach drewnianych i betonowych. Nawierzchnia składa się z płyt gumowych, wewnętrznych (1) i zewnętrznych (2), które są układane szczelnie obok siebie pomiędzy szynami (3), wewnątrz i na zewnątrz tego samego toru, na podkładach (4), podsypce (5), belkach stabilizacyjnych (6), do których są mocowane przy pomocy typowych wkrętów kolejowych i na kształtach betonowych (7), rozgarniających dwa różne rodzaje jezdni, drogi samochodowej i nawierzchni przejazdu.
PL 201 201 B1
Opis wynalazku
Dziedziną techniki obejmującą niniejszy wynalazek jest budownictwo komunikacyjne w zakresie nawierzchni drogowych przez tory kolejowe i tramwajowe.
Przedmiotem wynalazku są płyty gumowe do budowy nawierzchni przejazdów jednopoziomowych przez tory, zwłaszcza kolejowe lub tramwajowej poprzez wypełnienie płytami przestrzeni pomiędzy podkładami i podsypką, a górą powierzchnią szyn.
Znane dotychczas z literatury technicznej i opisów patentowych zagranicznych rozwiązania: DE 93 12 383 U1; US 5,470,173; DE 31 18 540 C2 i polskich zgłoszeń, wynalazków czeskiego zgłoszenia nr 327519 i niemieckiego zgłoszenia 176113 B1 oraz polskich zgłoszeń: P 318707 i U1 104293 dotyczących konstrukcji płyt termoplastycznych na nawierzchnie przejazdów kolejowych wykonanych z tworzyw na bazie gumy, których kształty i rozmiary różnią się w zależności od zastosowanej technologii montażu nawierzchni oraz miejsca usytuowania płyt w torze.
Płyty elastyczne (gumowe), w zależności od rodzaju ruchu samochodowego są produkowane i układane w torach jako: lekkie - o małej grubości, posadowione na podbudowie z drewna, betonu lub stali, stanowiące wraz z podbudową wypełnienie przestrzeni od podkładów do górnej powierzchni szyn, stosowane dla ruchu lekkiego i jako: ciężkie - wypełniające swoim korpusem całą przestrzeń od podkładów do górnej powierzchni szyn - dla ruchu ciężkiego. Płyty gumowe lekkie i ciężkie - są dwóch rodzajów: wewnętrzne, układane między szynami toru, i płyty zewnętrzne, układane na zewnątrz szyn tego samego toru, od strony jezdni na liniach jednotorowych, a od strony jezdni drogi lub międzytorza - na liniach dwu- i wielotorowych. Płyty wewnętrzne są wtłaczane za pomocą specjalnych narzędzi (dźwigni), pomiędzy szyny, a płyty zewnętrzne - pomiędzy szynę i jezdnię lub międzytorze, na ogół bez przytwierdzania ich do elementów toru.
Konstrukcja nawierzchni przejazdu z płyt termoplastycznych w obrębie torów uzależniona jest od kształtów i rozmiarów płyt. Polega bądź na łączeniu szczelnym „na pióro i wpust” i docisku śrubowym na końcach przejazdu lub ściągami przez otwory przelotowe w płytach - przy stosowaniu płyt bez wycięć i wpustów, co jest niedogodnością montażową zwiększającą koszty, bądź „na styk” przez wtłoczenie płyt na bolce posadowione wcześniej na podkładach, co pogarsza szczelność nawierzchni i wymaga ciężkiego sprzętu przy montażu.
Znana z niemieckich opisów patentowych konstrukcja nawierzchni przejazdów posiada niedogodności.
Płyty ciężkie nie są bezpośrednio przytwierdzone do toru w którym są ułożone, co powoduje, że uginają się pod wpływem obciążeń pojazdami ciężarowymi, szczególnie między podkładami i wgniatają podsypkę wytwarzając kawerny, propagują drgania płyt, w następstwie czego ma miejsce ścieranie górnej powierzchni podkładów drewnianych, przyśpieszone ich zużycie i niezbędność napraw.
Płyty wewnętrzne, od strony szyn, mają uformowany żłobek na swobodne przejście obrzeży kół, powstały z obniżenia ich grubości od góry. Od spodu, w tej części płyty mają wybrania na ominięcie przytwierdzeń mocujących stopkę szyny do podkładów. Obniżenie grubości płyt od góry i wybrania od dołu wymagają zastosowania wkładek podpierających osłabiony bok przyszynowy.
Płyty zewnętrzne od strony szyn mają w profilu kształt dopasowany do wgłębienia pomiędzy główką i stopką szyny i wybrania na przytwierdzenia jak w płytach wewnętrznych, co również wymaga wzmocnienia wkładkami.
Płyty wsuwane są pod główkę szyny dłuższym bokiem, spoczywają na wkładkach, podkładach i na podsypce, a przeciwległym bokiem opierają się o jezdnię drogi. Miejsce kontaktu jezdni drogi z elastyczną nawierzchnią płyt przejazdu deformowane jest naciskami kół pojazdów z powodu różnej sztywności elementów jezdni.
Płyty wewnętrzne i zewnętrzne wymagają na końcach przejazdu wzdłuż toru zabezpieczenia dociskowymi urządzeniami śrubowymi przed rozsuwaniem.
Z polskiego opisu patentowego czeskiego zgłaszającego nr 327519 znane są płyty wewnętrzne i zewnętrzne, których końce odpowiednio uformowanymi powierzchniami przylegania przysunięte są do stopek szyn i posiadają od spodu komory na przytwierdzenia mocujące szyny do podkładów, pozwalają na wyeliminowanie wkładek wzmacniających osłabiony profil spowodowany wybraniem od góry na tzw. żłobek, oraz wzdłużne otwory przelotowe na wsunięcie elementów złącznych np. z gwintowanych rur, ale także z lin, kabli itp., celem zabezpieczenia płyt przed rozsuwaniem, co komplikuje technologię montażu i podraża koszty szczególnie w przypadku zakładania elementów rur i ich skręcania.
PL 201 201 B1
Znane dotychczas rozwiązania charakteryzują następujące niedogodności:
- brak zabezpieczenia przed rozgniataniem jezdni asfaltu na styku z elastyczną jezdnią przejazdu,
- twarde uderzenia najeżdżających kół pojazdów samochodowych na szyny z powodu posadowienia płyt na tym samym poziomie co główki szyn,
- ścieranie powierzchni podkładów drewnianych od drgań swobodnie leżących płyt oraz wgniatanie podsypki w odstępach między podkładami.
Niedogodności te eliminuje rozwiązanie według wynalazku, poprzez zmianę kształtu płyt i sposobu ich mocowania w torach, co rzutuje również na obniżenie kosztów montażu i wydłużenie czasu eksploatacji nawierzchni.
W rozwiązaniu płyty wewnętrzne i płyty zewnętrzne są prostopadłościanami szczelnie dociśniętymi jedna obok drugiej na pojedyncze pióro i wpust, tworząc nawierzchnię pojazdu charakteryzującą się tym, ze mają uformowany od spodu kanał montażowy, a grubość płyt wewnętrznych wypełnia z kilkumilimetrowym nadmiarem całą przestrzeń od górnej powierzchni podkładów do nieco ponad powierzchnię toczną główek szyn, przez co koła pojazdów nie najeżdżają bezpośrednio na szyny, a uderzenia ich są amortyzowane o lekko wystające krawędzie płyt. Płyty są ułożone na belkach stabilizacyjnych na docisk, wchodzą w kanały tworząc równą powierzchnię przez łączenie ze sobą w poziomie szyn za pomocą pojedynczych wpustów i wypustów, tak dobranych, aby można było je łatwo demontować w przypadku uszkodzenia. Belki stabilizacyjne są łączone z podkładami wkrętami kolejowymi i spełniają dwie funkcje: zapobiegają ugięciom pionowym w okienkach między podkładami od obciążeń pojazdami, oraz umożliwiają przytwierdzanie do nich płyt wkrętami kolejowymi, co zapobiega ich rozsuwaniu wzdłuż toru.
Płyty wewnętrzne spoczywają całą swoją dolną powierzchnią na podkładach i na belkach stabilizacyjnych połączonych z podkładami, co daje powiększoną o powierzchnię przylegania, a płyty zewnętrzne są oparte dodatkowo na kształtkach rozgraniczających nawierzchnię przejazdu od jezdni drogi. W tym celu podkłady są rozmieszczone w odstępach odpowiadających szerokości płyt wewnętrznych, a kształtki betonowe rozgraniczające nawierzchnię przejazdu od jezdni drogi, w odległości od szyn skrajnych, równej szerokości płyt zewnętrznych.
Płyty wewnętrzne mają nieco większe wymiary w stosunku do szerokości toru, w celu szczelnego przylegania, gdy zostaną wtłoczone pod główki szyn.
Płyty zewnętrzne na boku przylegającym do szyny mają obniżoną powierzchnię jezdną o szerokość obręczy kół pojazdów szynowych a profil ukształtowany w ten sposób, że zachodzi on szczelnie pod główkę szyny.
Korzystne jest ukształtowanie krawędzi bocznych płyt w sposób pozwalający na szczelne przyleganie do szyn i do kształtowników betonowych, oraz nadanie im wpustów i wypustów na ściankach bocznych wzajemnie stykających się ze sobą, co zabezpiecza podkłady i podtorze przed wodami opadowymi i zanieczyszczeniami powierzchniowymi.
Korzystnymi skutkami rozwiązania według wynalazku jest zwiększenie trwałości konstrukcji przejazdu oraz poprawa komfortu przejeżdżania pojazdów przez tory.
Obciążenia dynamiczne od kół pojazdów, na styku jezdni drogi i z nawierzchnią z płyt gumowych, są przejmowane przez kształtki betonowe rozgraniczające oba rodzaje nawierzchni, które je zabezpieczają, a jednocześnie służą do posadowienia na nich skrajnego boku płyty zewnętrznej, co ma ten skutek, że nie występuje wgniatanie podsypki i nie tworzą się kawerny propagujące drgania płyt, co zapobiega ścieraniu podkładów w części wystającej na zewnątrz toru.
Powierzchnia płyt wewnętrznych wystając nieznacznie ponad poziom główek szyn umożliwia „miękkie” najeżdżanie kół pojazdów na szyny poprawiając komfort pokonywania przejazdu. Belki stabilizacyjne wewnątrz i na zewnątrz szyn toru są przytwierdzone typowymi wkrętami kolejowymi i umożliwiają mocowanie do nich płyt wewnętrznych i zewnętrznych również wkrętami kolejowymi, co zapobiega rozsuwaniu płyt przez pojazdy, wgniataniu podsypki między podkładami wewnątrz toru i ścieraniu podkładów.
Przedmiot wynalazku pokazano w przykładzie wykonania na załączonym rysunku, na którym fig. 1 przedstawia nawierzchnię przejazdu kolejowego w przekroju wzdłuż linii A-A na fig. 2, fig. 2 przedstawia tę samą nawierzchnię w rzucie z góry, fig. 3 pokazuje płytę wewnętrzną, a fig. 4 pokazuje płytę zewnętrzną, zaś fig. 5 przedstawia belkę stabilizacyjną.
Przykład wykonania
Nawierzchnia przejazdu jednopoziomowego przez linie jednotorowe lub wielotorowe kolejowe lub tramwajowe, wykonana z płyt elastycznych, składa się według wynalazku z płyt gumowych
PL 201 201 B1 wewnętrznych 1, płyt gumowych zewnętrznych 2, ułożonych szczelnie obok siebie pomiędzy szynami 3 wewnątrz i na zewnątrz tego samego toru, na podkładach 4, podsypce 5, belkach stabilizacyjnych 6 i kształtkach betonowych 7 rozgraniczających dwa różne rodzaje jezdni: drogi samochodowej i przejazdu.
Płyty wewnętrzne 1 mają ujednoliconą szerokość równą w przybliżeniu osiowemu odstępowi podkładów 4, długość nieco większą od prześwitu toru, a grubość przewyższającą kilka milimetrów wysokość danego typu szyn 3 i są ułożone jedna obok drugiej w ten sposób, że każda jest przymocowana typowym wkrętem kolejowym do belki stabilizacyjnej 6; zaś płyty zewnętrzne 2 długość mają równą podwójnej szerokości płyt wewnętrznych 1, grubość równą wysokości danego typu szyn 3, są ułożone jedna obok drugiej na zewnątrz szyn 3, częściowo na podkładach 4, gdzie każda jest przymocowana do belki stabilizacyjnej 6 wkrętami kolejowymi i wystaje nieco poza podkłady od strony drogi dojazdowej lub międzytorza częścią, którą spoczywa na kształtkach betonowych 7.
Belka stabilizacyjna 6 posiada od spodu wycięcia 6a stabilizujące odstępy podkładów i wyrównujące wysokościowe posadowienie na nich płyt wewnętrznych 1 za pomocą występów 6b w zależności czy są to podkłady drewniane czy betonowe.
Płyty wewnętrzne 1 posiadają na całej szerokości wypusty 12 usytuowane na wysokości dolnej powierzchni główek szyn 3, które pod nie wchodzą i umożliwiają utworzenie żłobków 9 dla swobodnego przejścia obrzeży kół pojazdów szynowych w obrębie przejazdu.
Płyty wewnętrzne 1 po środku szerokości, a płyty zewnętrzne 2 w środku długości mają uformowane kanały technologiczne 11a i 11b na belkę stabilizacyjną 6 do której poprzez przelotowe otwory 10 są mocowane wkrętami kolejowymi. Każdy z przelotowych otworów jest utworzony przez dwie różne średnice tak, aby łby wkrętów mogły być wpuszczone do wewnątrz i nie wstawały ponad powierzchnię jezdną płyt i aby mogły być zabezpieczone maskującymi nasadkami gumowymi. Boki płyt gumowych 1 i 2 przylegające do szyn 3 wchodzą pomiędzy dolną powierzchnię główki a górną powierzchnię stopki i mają uformowane od góry wypusty 12 i 13 zachodzące pod główkę szyn, a od dołu posiadają wybrania 14 i 14a na elementy przytwierdzenia 8 i 9a oraz zukosowane płaszczyzny przylegania 15 i 15a, dopasowane do kąta pochylenia górnej powierzchni stopek szyn. Bok płyty zewnętrznej 2 od strony drogi posadowiony jest na półce kształtki betonowej 7 osadzonej na wzmocnionym podłożu.
Montaż nawierzchni według wynalazku odbywa się w ten sposób, że w ramach robót wyprzedzających doprowadza się tor w obrębie przejazdu do bardzo dobrego stanu technicznego tzn. zagęszcza się podłoże, wykonuje odwodnienie, wymienia się szyny, podkłady i podsypkę na nowe i należycie stabilizuje, a następnie po uzyskaniu odstępów osiowych między podkładami 4, co około 0,61 m, układa się wewnątrz i na zewnątrz toru belki stabilizujące 6 regulując przez wycięcia 6a i 6b ich wysokościowe posadowienie na poziomie obniżonym od powierzchni tocznej szyn 3 o grubość górnej warstwy kanałów 11a i 11b w płytach 1 i 2 i mocuje się je znanymi wkrętami kolejowymi na podkładach 4. Jednocześnie lub wyprzedzająco w stosunku do czynności montażu belek stabilizujących 6, na zewnątrz toru, na chudym betonie osadza się kształtki betonowe 7 w odległości równej szerokości płyt zewnętrznych 2. Na tak przygotowanym torze, rozpoczyna się montaż od środka przejazdu, układa się płyty wewnętrzne 1 i zewnętrzne 2, na podkładach 4, które mocuje się do belek stabilizacyjnych 6 wkrętami kolejowymi przez otwory przelotowe 10.
Wynalazek nie ogranicza się do przedstawionego przykładu wykonania. Możliwe jest również wykonanie nawierzchni według wynalazku z zastosowaniem płyt wewnętrznych i zewnętrznych z elastyczną warstwą jezdną na podkładach betonowych wszystkich odmian stosowanych zarówno na liniach kolejowych jak i tramwajowych oraz w prostych i na łukach o promieniu min 250 m na kolei 180 m w tramwajach.
W innym wykonaniu nawierzchnie z płyt gumowych mogą posłużyć do budowy ścieżek rowerowych, przejść dla pieszych i wózków motorowych na stacjach kolejowych i przystankach tramwajowych.
Ponadto nawierzchnie z płyt gumowych według wynalazku stwarzają nieznany dotychczas komfort pokonywania skrzyżowań dróg i ulic przez pojazdy samochodowe w pobliżu szkół, szpitali i gęstej zabudowy miejskiej bez nadmiernego hałasu i spalin, ponieważ prędkość jazdy nie jest ograniczona znanym z praktyki stanem technicznym przejazdów i nie tworzą się przed nimi kolejki.
PL 201 201 B1

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Nawierzchnie przejazdów jednopoziomowych z płyt gumowych, zznmieenn tym, że płyty wewnętrzne (1) i otyty cdwoętrcor (2) mzją zó sozóu, póozwidóoiz kzozły (11z i 11b) óz zszócroiz i mzhzwzniz nz belce stzbiliczhcjnej (6), którz ozsizóz wycięciz (6z) i wystęoc (6b) zóozwizózjąhe zóstęozm zsizwym i ksctzłtzm ozkłzóów (4).
  2. 2. N^z^iesez^^h^n^^^ przejazdńw jadnozoziomowych wecóuu zastrz. 1, znamiennn tym, że powierccnniz jzką twzrcą otyty wewnętrcne (1) wcstzje niecnzhcnie nzó ozcizm główek scyn (3), z ozwierccnniz ołct cewnętrcnchn (2) jest nz tym szmcm ozcizmie cz sccnc (3).
  3. 3. Nawierzchnie przejasCńw jadnozoziomowych wwełuu zczsz. 2, zznmieenn tym, że płyty gumzwe (1 i 2) mzją zóozwieóniz, zó strznc wnęk (14 i 14z), zóozwieóniz skzśne krzwęócie (15 i 15z) óz zozrciz z stzokę sccnc (3).
  4. 4. NawierzchnieprzejasCńw jednozoziomowychwydłuuzestrz.1,zzamieenn tym, że ptyty gumzwe cewnętrcne (2) są ozszózwizne i zurznicczne ksctzłtką betznzwą (7).
PL335666A 1999-09-28 1999-09-28 Płyty gumowe do budowy nawierzchni przejazdów jednopoziomowych PL201201B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL335666A PL201201B1 (pl) 1999-09-28 1999-09-28 Płyty gumowe do budowy nawierzchni przejazdów jednopoziomowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL335666A PL201201B1 (pl) 1999-09-28 1999-09-28 Płyty gumowe do budowy nawierzchni przejazdów jednopoziomowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL335666A1 PL335666A1 (en) 2001-04-09
PL201201B1 true PL201201B1 (pl) 2009-03-31

Family

ID=20075168

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL335666A PL201201B1 (pl) 1999-09-28 1999-09-28 Płyty gumowe do budowy nawierzchni przejazdów jednopoziomowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL201201B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL335666A1 (en) 2001-04-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Michas Slab track systems for high-speed railways.
US8602318B2 (en) Method of covering a rail for a railway vehicle
US6293473B1 (en) Railroad substructure
CA1336424C (en) Railroad roadway for high speed rail-mounted vehicles
CA3022814C (en) Device for setting up a level crossing
CN211395350U (zh) 一种便于施工及维护的梁伸缩缝结构
US5163614A (en) Railway roadbeds with rail slabs, and method for preparing
PL201201B1 (pl) Płyty gumowe do budowy nawierzchni przejazdów jednopoziomowych
DE4007710A1 (de) Verfahren zum herstellen eines eisenbahnoberbaus im tunnel
KR102249391B1 (ko) 고무차륜 agt의 프리캐스트 콘크리트 주행로 블록 시공 방법
CN111549583A (zh) 轨道交通的平交道口结构
US1034504A (en) Reinforcing and protecting device for street-pavements.
JP4606665B2 (ja) 路下施工法
JP3519885B2 (ja) 踏切路床板
AU2019336941A1 (en) Points arrangement having elastically mounted points base plates
KR100508773B1 (ko) 시트파일을 이용한 가교 상판 및 그것의 시공방법
CN212533539U (zh) 轨道交通的平交道口结构
EP1121489B1 (en) Improvements in or relating to tracks for railway type vehicles
RU209887U1 (ru) Шпала для трамвайного пути
US1689300A (en) Track pavement
JP7414657B2 (ja) 既設軌条の改修方法
KR200370301Y1 (ko) 철도 건널목의 도로 연결용 조립체
DK2800833T3 (en) fixed carriageway
EP1496156A2 (en) Railway construction
KR200302138Y1 (ko) 시트파일을 이용한 가교 상판