CZ13412U1 - Zádlažbová deska - Google Patents

Zádlažbová deska Download PDF

Info

Publication number
CZ13412U1
CZ13412U1 CZ200314191U CZ200314191U CZ13412U1 CZ 13412 U1 CZ13412 U1 CZ 13412U1 CZ 200314191 U CZ200314191 U CZ 200314191U CZ 200314191 U CZ200314191 U CZ 200314191U CZ 13412 U1 CZ13412 U1 CZ 13412U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
head
lock
paving
carrier
rails
Prior art date
Application number
CZ200314191U
Other languages
English (en)
Inventor
Jan Eisenreich
Original Assignee
Jan Eisenreich
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jan Eisenreich filed Critical Jan Eisenreich
Priority to CZ200314191U priority Critical patent/CZ13412U1/cs
Publication of CZ13412U1 publication Critical patent/CZ13412U1/cs

Links

Landscapes

  • Road Paving Structures (AREA)

Description

Užitný vzor se týká zádlažbové desky pro vytvoření úrovňového zakrytí koleje železničních nebo tramvajových tratí, která je volně uložena na paty kolejnic prostřednictvím nosičů.
Dosavadní stav techniky
Nejběžnějším způsobem řešení železničních přejezdů a přechodů je vytvoření zádlažby kolejového roštu pomocí živičných nebo betonových směsí s vytvořením žlábku pro okolek železničního vozidla z podélných dřevěných trámců nebo pomocných kolejnic nebo ocelových profilů. Dalším užívaným způsobem vytváření železničních přejezdů je vložení železobetonových prefabrikovaných desek uvnitř a vně kolejového roštu na urovnané a zhutněné štěrkové lože. Uvedená řešení však vykazují krátkou životnost a neumožňují údržbu jízdní dráhy železnice a geometrické uspořádání koleje bez destrukce vozovky v navazujících částech pozemní komunikace.
Jedno dosud známé řešení železničních přejezdů se sestává ze soustavy vnějších a vnitřních železobetonových zádlažbových desek uložených prostřednictvím ocelových kloubových nosníků na patách kolejnic nebo na betonové závěrné zídce (viz patent č. 233422 ze dne přihlášení 12.04.1983), přičemž elektronevodivost jednotlivých dílců je řešena pomocí elektroizolačnich vložek v pouzdře kloubových nosníků a pružné uložení dílců je řešeno pružnými podložkami umístěnými mezi kloubový nosník a patu kolejnice nebo závěrnou zídku nebo mezi kloubový nosník a železobetonovou desku. Životnost a technicko-užitné vlastnosti tohoto řešení jsou závislé na kvalitě a míře zpracování betonových směsí při výrobě zádlažbových desek, způsobu údržby povrchu zádlažbových desek a vlivu chemického posypu přilehlých částí pozemní komunikace a tím na povrchové korozi betonu, jakož i na kvalitě pružných pryžových podložek.
Jiné dosud známé řešení (užitný vzor 13167 ze dne přihlášení 14.01.2003) se týká volného uložení zádlažbových desek pomocí tuhých nosičů na paty kolejnic. Toto řešení je vhodné při vytváření zádlažby se sníženou celkovou hmotností dílců, např. při vytváření lehkých konstrukcí pro železniční přechody (pro pěší a lehké staniční vozíky). Zásadním jeho nedostatkem je nedostatečná prostorová stabilita, zejména pak možnost svislého rozkmitu a pohybu.
Zádlažbové desky úrovňových zakrytí kolejí musí zajistit bezpečný provoz. Současný stav techniky v oblasti uspořádání kolejových drah, tj. železniční spodek a svršek, vyžaduje zachování shodné tuhosti v jejím uspořádání v místě železničního přejezdu s ostatními přiléhajícími místy železniční tratě a nebo dosáhnout co nejblíže možné parametry takovéto tuhosti. Je přitom velmi žádoucí, aby konstrukční uspořádání zádlažbových desek nebylo zdrojem vzniku dalších vibrací a hluku, jakož i svým uspořádáním nezvyšovalo nebezpečí vzniku prostorové neprůchodnosti železniční tratě, zejména pak zásahu do průjezdného profilu drážních vozidel. Těchto požadavků lze dosáhnout právě užitím zádlažbových desek podle tohoto užitného vzoru.
Podstata technického řešení
Zádlažbová deska, která je volně uložitelná do loží závěrných zídek a uložitelná na paty kolejnic, s výhodou pomocí nosičů, opatřených tvarovými hlavami nosičů, k dosedání na paty kolejnic prostřednictvím pružných vložek. Tělesa nosičů jsou alespoň částí své horní plochy pevně připojena svěmým spojem ke spodní ploše zádlažbové desky. Zde jsou s výhodou mezi tělesem nosiče a spodní plochou zádlažbové desky umístěny distanční vložky. Svěrný spoj je tvořen soustavou dvou šroubových spojů nebo alespoň jedním šroubovým spojem a jedním fixačním elementem, přičemž šroubový spoj je tvořen šroubem a elektroizolační hmoždinkou Nosiče jsou alespoň v některé svojí části elektricky nevodivé nebojsou šroubové spoje a fixační elementy obklopeny elektroizolační vložkou. Tělo nosiče je tvořeno U-profilem a elektroizolační vložka je přestavitelná, avšak neotočně uspořádaná ve stojině tělesa nosiče. Elektroizolační vložka obsahuje excentricky uspořádaný otvor pro průchod dříku šroubu svěmého spoje.
-1 CZ 13412 Ul
Podstata technického řešení spočívá v tom, že nejméně jedna hlava nosičů je opatřena prostorovým zámkem, který zajišťuje zádlažbovou desku proti svislým vibracím a posunu.
Prostorový zámek je ve variantním řešení na jedné straně zádlažbové desky pevnou součástí hlavy alespoň na jednom nosiči.
Prostorový zámek nosičů obsahuje profilový dřík s přítlačným elementem na straně protilehlé nosičům s pevným prostorovým zámkem.
Nejméně jedna hlava nosiče obsahuje prostorový zámek z profilového dříku a přítlačného elementu.
Elastomerní prostorová vložka se zámkem vyplňuje prostor spojkové komory kolejnice nad hlavou nosiče a pod hlavou kolejnice.
Prostorově tvarovaný čep se svým háčkem opírá o spodní plochu paty kolejnice a svým druhým koncem je zasunut do prostoru hlavy nosiče a zajištěn fixačním prostorovým průhybem.
Cílem užitného vzoru je řešení bezpečného uložení zádlažbových desek, zejména lehkých, prostřednictvím nosičů na paty kolejnic kolejí železničních a tramvajových tratí, tak, aby byla zajištěna jejich bezpečná prostorová stabilita.
Hlavní výhoda technického řešení spočívá v tom, že vnitřní a vnější zádlažbové desky jsou ukládány na paty kolejnic pomocí nosičů opatřených zámky, které jsou umístěny tak, aby po dosažení pracovní polohy nosičů nedocházelo vlivem provozu silničních nebo železničních vozidel k vertikálnímu nebo diagonálnímu posunu desky.
Jinou výhodou navrhovaného řešení je možnost snížení hmotnosti vlastní zádlažbové desky použitím i jiných, např. kompozitních materiálů, než-li nejčastěji používaný železový beton.
Přehled obrázků na výkresech
Některá možná provedení užitného vzoru a z toho vyplývající další výhody technického řešení jsou patrné z připojených výkresů, kde obr. 1 značí bokorys zádlažbové desky v kolejovém roštu, obr. 2 a 3 další příklady provedení zámku nosičů.
Příklad provedení technického řešení
Příklad 1
V celkové sestavě železniční nebo tramvajové tratě byla použita kolej 7 tvořená dvěmi kolejnicemi 1, příčnými pražci 2 s pružným upevněním 8 kolejnic 1, štěrkovým ložem, vnitřními a vnějšími zádlažbovými deskami 3, které byly uloženy pomocí ocelových nosičů 4 na paty 5 kolejnic 1. Na jedné straně zádlažbové desky 3, souběžné s kolejnicí 1, byly hlavy 11 nosiče 4 vybaveny pevným zámkem 6, který je součástí ocelového nosiče 4 a který po zaklopení zádlažbové desky 3 do koleje 7 obepíná hranu paty 5 kolejnice I a v části pod patou 5 kolejnice 1 se o ni opírá.
Na protilehlé straně zádlažbové desky 3 byl prostorový zámek 12 ocelového nosiče 4 pružně proveden z profilového dříku 13 a z přítlačného elementu 14, přičemž profilový dřík 13 byl vyroben z plastické hmoty. Po zaklopení zádlažbové desky 3 do koleje 7 se část pružně upevněného profilového dříku 13 zasune pod patu 5 kolejnice L
Příklad 2
Jiné možné řešení provedení prostorového zámku 12 hlavy 11 nosiče 4 bylo provedeno pomocí prostorové vložky se zámkem 9, která vyplnila prostor mezi nosičem 4 a spodní plochou hlavy 11 kolejnice I, tj. tzv. spojkovou komoru 17. S výhodou je možné prostorovou vložku 15 se zámkem 21 zhotovit z elastomeru a opatřit podélnými prostupy 10 pro snížení její hmotnosti a tuhosti.
-2CZ 13412 Ul
Příklad 3
Jiné možné řešení prostorového zámku 12 nosiče 4 bylo provedeno tvarově upraveným, s výhodou ohýbaným čepem 18, zavlečeným do prostoru hlavy H nosiče 4. Pro zajištění polohy čepu 18 v hlavě 11 nosiče 4 byl čep 18 opatřen prostorovým průhybem 20. Druhá strana čepu 18 byla opatřena háčkem 19, který dosedl pod patu 5 kolejnice L
Průmyslová využitelnost
Zádlažbovou desku lze s výhodou použít k vytváření železničních přejezdů a přechodů železničních a tramvajových tratí.

Claims (6)

1. Zádlažbová deska, zvláště pro zádlažbu kolejových roštů železničních přejezdů, přechodů, městských kolejišť, volně uložitelná do loží závěrných zídek a uložitelná na paty (5) kolejnic (Γ), s výhodou pomocí nosičů (4), opatřených tvarovými hlavami (11) nosičů (4) k dosedání na paty (5) kolejnic (1) prostřednictvím pružných vložek, kde tělesa nosičů (4) jsou alespoň částí své horní plochy pevně připojeny svěmým spojem ke spodní ploše zádlažbové desky (3), kde jsou s výhodou mezi tělesem nosiče (4) a spodní plochou zádlažbové desky (3) umístěny distanční vložky a kde svěmý spoj je tvořen soustavou dvou šroubových spojů nebo alespoň jedním šroubovým spojem a jedním fixačním elementem, přičemž šroubový spoj je tvořen šroubem· a elektroizolační hmoždinkou a kde nosiče (4) jsou alespoň v některé svojí části elektricky nevodivé nebo jsou šroubové spoje a fixační elementy obklopeny elektroizolační vložkou, přičemž tělo nosiče (4) je tvořeno U-profilem a elektroizolační vložka je přestavitelná, avšak neotočně uspořádaná ve stojině tělesa nosiče (4) a elektroizolační vložka obsahuje excentricky uspořádaný otvor pro průchod dříku šroubu svěmého spoje, vyznačující se tím, že nejméně jedna hlava (11) nosičů (4) je opatřena prostorovým zámkem (12) zajišťující zádlažbovou desku (3) prosti svislým vibracím a posunu.
2. Zádlažbová deska podle nároku 1, vyznačující se tím, že prostorový zámek (12) je na jedné straně zádlažbové desky (3) pevnou součástí hlavy (11) alespoň na jednom nosiči (4).
3. Zádlažbová deska podle nároků la2, vyznačující se tím, že prostorový zámek (12) nosičů (4) obsahuje profilový dřík (13) s přítlačným elementem (14) na straně protilehlé nosičům (4) s pevným prostorovým zámkem (12).
4. Zádlažbová deska podle nároku 1, vyznačující se tím, že nejméně jedna hlava (11) nosiče (4) obsahuje prostorový zámek (12) z profilového dříku (13) a přítlačného elementu (14).
5. Zádlažbová deska podle nároku 1, vyznačující se tím, že elastomemí prostorová vložka (15) se zámkem (21) vyplňuje prostor spojkové komory (17) kolejnice (1) nad hlavou (11) nosiče (4) a pod hlavou (16) kolejnice (1).
6. Zádlažbová deska podle nároku 1, vyznačující se tím, že prostorově tvarovaný čep (18) se svým háčkem (19) opírá o spodní plochu paty (5) kolejnice (1) a svým druhým koncem je zasunut do prostoru hlavy (11) nosiče (4) a zajištěn fixačním prostorovým průhybem (20).
CZ200314191U 2003-04-25 2003-04-25 Zádlažbová deska CZ13412U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200314191U CZ13412U1 (cs) 2003-04-25 2003-04-25 Zádlažbová deska

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200314191U CZ13412U1 (cs) 2003-04-25 2003-04-25 Zádlažbová deska

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ13412U1 true CZ13412U1 (cs) 2003-06-24

Family

ID=27674358

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200314191U CZ13412U1 (cs) 2003-04-25 2003-04-25 Zádlažbová deska

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ13412U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6293473B1 (en) Railroad substructure
Michas Slab track systems for high-speed railways.
US8146834B2 (en) Concrete carriageway for rail vehicles
US4905896A (en) Railroad roadway for high speed rail-mounted vehicles
CZ286554B6 (cs) Kolejová trať
US5163614A (en) Railway roadbeds with rail slabs, and method for preparing
JP5230012B2 (ja) 軌道における噴泥防止構造
RU70900U1 (ru) Сборное железобетонное покрытие путей, фиксаторы (варианты) и железобетонные плиты для него
JP3280674B2 (ja) 平面交差鉄道踏切
CZ13412U1 (cs) Zádlažbová deska
RU2415987C2 (ru) Железнодорожный путь для мостов и тоннелей
JP3884855B2 (ja) ラダーマクラギ軌道における継目構造
PL173957B1 (pl) Nawierzchnia kolejowa o stabilnym podłożu oraz sposób wytwarzania takiej nawierzchni
RU2807945C1 (ru) Железнодорожный переезд
CZ20002167A3 (cs) Úrovňové zakrytí kolejí
RU2382135C2 (ru) Сборное железобетонное покрытие путей и фиксаторы для него (варианты)
CZ303309B6 (cs) Železnicní nebo tramvajová kolej se stavebnicovými prvky snižujícími hluk a vibrace a prostredek pro uložení stavebnicového prvku v železnicní nebo tramvajové koleji
CS233422B1 (cs) kde R značí alkylový reťatec a počtoa atoaov uhlíka 2 až 12a apOsobu ich přípravy, ktorý spočívá v reakc^i (2-diaetylaainoetyl)alkanoátu a 1-broadodekánoa v polárnoa prostředí pri rOsnych teplotách a počaa rčznej reakčnej doby. Takto připravená organická aaóniová soli vykazuji antiaikrobálne ako aj povrchovo aktivně vlastnosti.
KR200254104Y1 (ko) 철도 교량하부 방음시설
CZ33501U1 (cs) Tramvajový panel
CZ13167U1 (cs) Zádlažbová deska
JPH0694641B2 (ja) 踏切構造
CZ295607B6 (cs) Stavebnicový prvek snižující hluk a vibrace
CZ28730U1 (cs) Protihlukový panel pro železniční nebo tramvajové koleje
CZ291956B6 (cs) Zádlažbová deska

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20030624

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20070417

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20100319

MK1K Utility model expired

Effective date: 20130425