HU221001B1 - Egyláncú anti-EGFR Fv-k és anti-EGFR ellenanyagok - Google Patents

Egyláncú anti-EGFR Fv-k és anti-EGFR ellenanyagok Download PDF

Info

Publication number
HU221001B1
HU221001B1 HU9503285A HU9503285A HU221001B1 HU 221001 B1 HU221001 B1 HU 221001B1 HU 9503285 A HU9503285 A HU 9503285A HU 9503285 A HU9503285 A HU 9503285A HU 221001 B1 HU221001 B1 HU 221001B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
antibody
ser
cells
egfr
gly
Prior art date
Application number
HU9503285A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9503285D0 (en
HUT73461A (en
Inventor
Jaime Adan
Keith H. Ansell
Mary M. Bendig
Francesc Blasco
Detlef Güssow
A. Cathrine Kettleborough
Francesc Mitjans
Jaime Piulats
Elisabet Rosell
Original Assignee
Merck Patent Gmbh.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Merck Patent Gmbh. filed Critical Merck Patent Gmbh.
Publication of HU9503285D0 publication Critical patent/HU9503285D0/hu
Publication of HUT73461A publication Critical patent/HUT73461A/hu
Publication of HU221001B1 publication Critical patent/HU221001B1/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07KPEPTIDES
    • C07K16/00Immunoglobulins [IGs], e.g. monoclonal or polyclonal antibodies
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P35/00Antineoplastic agents
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07KPEPTIDES
    • C07K16/00Immunoglobulins [IGs], e.g. monoclonal or polyclonal antibodies
    • C07K16/18Immunoglobulins [IGs], e.g. monoclonal or polyclonal antibodies against material from animals or humans
    • C07K16/28Immunoglobulins [IGs], e.g. monoclonal or polyclonal antibodies against material from animals or humans against receptors, cell surface antigens or cell surface determinants
    • C07K16/2863Immunoglobulins [IGs], e.g. monoclonal or polyclonal antibodies against material from animals or humans against receptors, cell surface antigens or cell surface determinants against receptors for growth factors, growth regulators
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K38/00Medicinal preparations containing peptides
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07KPEPTIDES
    • C07K2319/00Fusion polypeptide

Description

A találmány tárgyát anti-EGFR ellenanyagok és ellenanyagfragmensek, előnyösen egyláncú „Fv”-k (scFv-k) képezik, melyek immunizált emlős, előnyösen egér sejtjeiből előállított fágalapú ellenanyag-génkönyvtárakból nyerhetők. A fágalapú ellenanyag-génkönyvtárakból izolált ellenanyagfragmenseket a találmány szerinti géntechnológiai eljárásokkal úgy módosíthatjuk, hogy részlegesen humanizált teljes ellenanyag-molekulákat kapjunk. A találmány szerinti a kiméra anti-EGFR ellenanyagok humánimmunglobulin konstans régiókat tartalmaznak, és - csakúgy mint találmány szerinti fragmenseik - alkalmasak humántumorok diagnosztizálására és kezelésére.
A találmány szerinti megoldás világossá teszi továbbá, hogy immunizált emlősökből ellenanyagok izolálására fág ellenanyag-génkönyvtárak alkalmazása a szokásos hibridómatechnológiához képest egy alternatív, sokoldalúbb eljárást képvisel.
A találmány tárgyát képezik továbbá, a fenti ellenanyagokat vagy fragmenseket tartalmazó, tumorok - például melanoma, glioma vagy karcinóma - kezelésére alkalmas gyógyászati készítmények. Az említett ellenanyagokat vagy fragmenseiket diagnosztikai célra is alkalmazhatjuk in vitro vagy in vivő az említett tumorok lokalizálására és azonosítására.
A leírásban előforduló szakkifejezések közül az alábbiakat a megadott definíciók értelmében használjuk:
„FR”-knek (keretrégióknak) nevezzük a könnyű- és nehézlánc variábilis régiójának négy alrégióját, melyek a három CDR-t közrefogják.
„CDR”-eknek (komplementeritást meghatározó régióknak) nevezzük a könnyű- és nehézlánc variábilis régiójának három alrégióját, melyek hipervariábilis szekvenciákkal rendelkeznek, és hurokszerkezetet vesznek fel, melyek elsősorban felelősek az antigénnel történő közvetlen kontaktus létrehozásáért.
„Kiméra ellenanyagok” vagy részlegesen humanizált ellenanyagok alatt olyan ellenanyagokat értünk, melyek humáneredetű konstans régókat és nemhumán eredetű, például egérből származó variábilis régiókat (ezen belül CDR-régiókat) tartalmaznak.
„Humanizált” vagy teljesen humanizált ellenanyagoknak olyan ellenanyagokat nevezünk, melyek humáneredetű konstans régiókat és FR-régiókat, valamint nemhumán eredetű CDR-régiókat tartalmaznak.
„EGF” valamint „EGFR” alatt az epidermális növekedési faktort, valamint annak receptorát értjük.
A „PCR” rövidítés polimeráz-láncreakciós eljárásra vonatkozik.
Az „scFv” rövidítés egyláncú Fv-re vonatkozik, amely egy ellenanyagfragmens.
„VL”-nek a könnyűlánc variábilis régióját nevezzük.
„VK”-nak a kappa-lánc variábilis régióját nevezzük.
„VH”-nak a nehézlánc variábilis régióját nevezzük.
A „PBS” rövidítés foszfátpufferes fiziológiás sóoldatot jelent.
Az „FCS” fötális boíjúszérumot jelent.
A „HBSS”-nek Hanks-pufferolt sóoldatot nevezünk.
A „FITC” rövidítés fluoreszcein-izotiocianátra vonatkozik.
Az „MTC” rövidítés kevert timocita sejttenyészetet jelöl.
Az epidermális növekedési faktor (EGF) epidermális és epithetiális sejtekre nézve mitogén, polipeptidhormon. A fogékony sejtekkel történő kölcsönhatása során az EGF membránreceptorokhoz (EGFR-receptorokhoz) kötődik. Az EGFR körülbelül 170 kD molekulatömegű transzmembrán-glikoprotein, és a c-erb-B proto-onkogén génterméke.
A Mab-425 a jól ismert, humán A431 karcinómasejtvonallal szemben (ATCC CRL 1555) előállított egér monoklonális ellenanyag, amely a humán-EGFR külső doménján található polipeptidepitóphoz kötődik, és gátolja az EGF kötődését. A Mab-425 ellenanyagról (ATCC HB 9629) kimutatták, hogy képes in vitro tumorcitotoxicitás közvetítésére, valamint epidermoid vagy kolorektális (vastagbél és végbél) karcinómaeredetű sejtvonalakban in vitro gátolja a tumorsejtek szaporodását [Rodeck és munkatársai: Cancer Rés. 47, 3692 (1987)]. A Mab-425 ellenanyag humanizált, valamint kiméra változatával foglalkozik a WO 92/15683 nemzetközi közzétételi irat.
Az elmúlt néhány év során olyan eljárásokat írtak le, melyek alkalmazásával prokarióta gazdasejtekben, például E. co/z-sejtekben funkcionális ellenanyagfragmensek állíthatók elő. Ilyenek például az Fv-fragmens és az Fab-fragmens, melyek közül az Fv-fragmensnek van különös jelentősége. Leírtak egyláncú Fv-fragmenseket is, (melyekben a VL- és VH-lánc össze van kapcsolva) [Bírd és munkatársai: Science 242, 423 (1988); Huston és munkatársai: Proc. Natl. Acad. Sci. USA 85, 5879 (1988)].
A fág ellenanyag-génkönyvtárak ellenanyagoknak immunizált állatokból történő izolálása szempontjából alternatív technológiát képviselnek a hibridómatechnológiához képest. A hibridómatechnológia úgy működik, hogy az ellenanyag-termelő sejteket folyamatos szaporodásává („halhatatlanná”) tesszük. A fág ellenanyagtechnológia szerint, az ellenanyagot kódoló géneket tesszük „halhatatlanná” [Winter G. és Milstein C.: Natúré 349, 293 (1991)]. A fág ellenanyag-technológiában az ellenanyag nehézlánc variábilis régióját (VH), valamint a könnyűlánc variábilis régióját (VL) képező géneket PCR-eljárással amplifikáljuk, a variábilis régiókat véletlenszerű módon kombináljuk és fágrészecskék felszínén, ellenanyagfragmensekként expresszáljuk, majd a fág ellenanyag-génkönyvtárat a kérdéses antigénhez kötődő ellenanyagokra nézve átvizsgáljuk.
A hibridómatechnológiát, amennyiben az állatok lépében erős immunválaszt lehetett kiváltani, igen sikeresen alkalmazták egér monoklonális ellenanyagok izolálására. Például humán epidermális növekedésifaktorreceptorral szembeni egér monoklonális ellenanyagokat izoláltak intraperitoneálisan humán A431-tumorsejtekkel immunizált egerek lépéből [Murthy és munkatársai: Arch. Biochem. Biophys. 252, 549 (1987)]. A fág ellenanyag-technológia előnye a hibridómatechnológiával szemben az, hogy kiindulási anyagként gya2
HU 221 001 Bl korlatilag bármilyen forrásból származó, ellenanyagexpresszáló sejt alkalmazható, és rövid idő alatt nagyszámú különböző ellenanyag vizsgálható át. A fág ellenanyag-technológia további előnye, hogy azzal a kérdéses ellenanyagok variábilis régióját kódoló géneket már klónoztuk, és azonnal rendelkezésére állnak további géntechnológiai módosítás céljára.
Egy közlemény szerint, fág ellenanyag-génkönyvtárból izolált antitetanusz-toxoid Fab-fragmenst alakítottak teljes ellenanyag-molekulává [Bender és munkatársai : Hűm. Antibod. Hybridomas 4, 74 (1993)].
Az elmúlt tíz év folyamán, az aktív immunizációs technika alternatívájaként az in vitro immunizációt alkalmazták mind humán-, mind egérrendszerből származó antigének széles skálájával szembeni monoklonális ellenanyagok (,qnAb”-k) előállítására [például: Vaux D. J. T., Helenius A. és Mellman I.: Natúré 336, 36 (1988); Gathuru J. K. és munkatársai: J. Immunoi. Methods 137, 95 (1991); Borrebaeck C. A. K.: Immunoi. Today 9, 355 (1988)]. A fenti megközelítési mód előnye, hogy csak kis mennyiségű antigénre van szükség, és az eljárás alkalmazható humánhihridómák előállítására. De a gyenge affinitással rendelkező IgM-ellenanyagok előállítása, valamint azok a nehézségek, melyek az in vitro immunizációt követően a humánlimfociták folyamatos szaporodásúvá történő alakításával kapcsolatosan jelentkeztek, állandó problémát jelentettek a fenti technológia alkalmazásánál.
Az ellenanyagok előállításának új módját jelenti a nehézlánc (Vjj) és könnyűlánc (VL) variábilis régiókat kódoló génekből álló készlet PCR-amplifikációja, melyeket ezután véletlenszerűen rekombinálunk és „ellenanyag-prezentáló” fág génkönyvtárakként expresszálunk (7-9). Ellenanyag variábilis régiókat kódoló géneket klónoztak és füzionáltak egyláncú Fvfragmensekként (scFv) a kisméretű burokproteinhez (a 3. génhez) (10). A fágrészecske felszínén bemutatja (prezentálja) az ellenanyagfragmenst, és az az ellenanyagok kötő tulajdonságait kihasználva, „panning”-eljárással (többszöri, egymást követő felviteli és mosási lépéseket tartalmazó eljárás) szelektálható. Az eljárás előnye, hogy a V-gének véletlenszerű rekombinációja olyan új specifitással és affinitással rendelkező új párosításokat eredményezhet, melyeket természetes úton nem szelektálhattunk volna. Az eljárás lehetővé teszi továbbá, egérből vagy emberből származó, antigénnel nem találkozott vagy in vitro immunizált limfociták alkalmazását.
A korábbi próbálkozások egér-B-sejtek in vitro immunizálásával EGFR-receptorral szembeni mAb-k előállítására alacsony affinitású, keresztreakciókat mutató ellenanyagokat eredményeztek. Abból a célból, hogy a fenti hátrányokat kiküszöböljük, in vitro immunizációt végeztünk, majd a PCR-klónozási technológiát követtük.
A találmány tárgyát képezi tehát az EGF-receptorhoz nagy affinitással kötődni képes ellenanyagok és ellenanyagfragmensek kifejlesztése, melyeket a fentiekben és az alábbiakban ismertetett előnyös eljárás szerint állítunk elő.
Az alábbiakban összefoglaljuk a találmány szerinti megoldást.
A találmányban három különböző fág ellenanyaggénkönyvtárból izolált, egér-anti-EGFR ellenanyagokat hasonlítunk össze szokásos hibridómatechnológiával nyert, egér-Mab(425) ellenanyaggal [Murthy és munkatársai: Arch. Biochem. Biophys. 252, 549 (1987); Kettlehorough és munkatársai: Protein Eng. 4, ΤΓ3 (1991)]. Nemcsak az immunizált egér lépéből készítettünk génkönyvtárat, hanem az immunizált egér elvezető nyirokcsomójából és in vitro immunizált egérsejtekből is. A génkönyvtárakból izolált két, egyláncú „Fv”-t (scFv-t) géntechnológiai úton úgy módosítottunk, hogy kiméra, teljes ellenanyag-molekulákat kapjunk, melyekben az egér variábilis régiók humán konstans régiókhoz kapcsolódnak.
Közelebbről, a találmány tárgyát immunizált emlős, előnyösen egér sejtjeiből, előnyösen lépéből vagy elvezető nyirokcsomójából származó sejtekből vagy in vitro immunizált sejtekből előállított fág ellenanyaggénkönyvtárból nyerhető anti-EGFR, egyláncú Fv képezi. Általánosságban, a találmány tárgya nem korlátozódik scFv-fragmensekre, hanem annak tárgyát képezik egyéb anti-EGFR ellenanyagfragmensek, mint például Fab-fragmensek vagy F(ab’)2-fragmensek is.
Több, a találmány szerinti scFv jól definiált DNS- és aminosavszekvenciával rendelkezik. A találmány tárgyát képezik tehát olyan egyláncú Fv-ffagmensek, melyekben a nehézlánc és könnyűlánc variábilis régiók a felsorolt, 1-32. azonosító számú, előnyösen az 5-8. ábrán bemutatott nehézlánc- és könnyűlánc-szekvenciák közül valamelyik DNS-szekvenciával és/vagy aminosavszekvenciával rendelkeznek.
Mivel diagnosztikai vagy terápiás célra sok esetben csak teljesen működőképes, teljes ellenanyag alkalmazható, a találmány célja, hogy az egyláncú Fv-fragmensekből származó variábilis régiókat humánimmunglobulin konstans régiókkal kapcsoljuk össze, hogy teljes, részlegesen vagy teljesen humanizált anti-EGFR ellenanyagokat kapjunk.
A találmány célja tehát, hogy a fentiekben, az alábbiakban, valamint az igénypontokban definiált ellenanyagfragmensekből származó DNS-szekvenciákból, valamint humánimmunglobulin konstans régiókból teljes anti-EGFR ellenanyagot állítsunk elő, melyben, a találmány egy előnyös megvalósítási módja szerint, a nehézlánc a gamma-l-lánc aminosavszekvenciájával, a könnyűlánc a kappa-lánc aminosavszekvenciájával rendelkezik.
A találmány szerint, az anti-EGFR scFv-ffagmenst fág ellenanyag-génkönyvtár technológiával izoláljuk. A találmány tárgyát képezi tehát anti-EGFR egyláncú Fv-fragmensek előállítására szolgáló eljárás, mely az alábbi lépéseket tartalmazza:
(i) immunizált emlőssejtekből, előnyösen egérsejtekből RNS-t izolálunk;
(ii) első cDNS-szálat szintetizáljuk;
(iii) az immunizált sejtekből származó cDNS-ben található VH- és VK-géneket amplifíkáljuk;
(iv) az említett géneket megfelelő restrikciós hasítási helyekkel fágmid-vektorba klónozzuk;
(v) a ligálási reakció termékével prokarióta sejteket transzformálunk;
HU 221 001 Bl (vi) a fág génkönyvtárakat tisztított EGFR alkalmazásával EGFR-receptorral szemben irányuló fág ellenanyagokra nézve átvizsgáljuk; és (vii) a kívánt egyláncú Fv-fragmenst prokarióta gazdasejtben, előnyösen E. coliban termeljük.
A találmány tárgyát képezi továbbá, teljes antiEGFR ellenanyagok előállítására szolgáló eljárás, melyben a fent ismertetettek szerint, vagy az igénypontokban definiáltak szerint előállított anti-EGFR ellenanyagfragmensek variábilis régióit kódoló DNS-t legalább egy, humánimmunglobulin konstans régiókat kódoló genomi DNS-t tartalmazó eukarióta expressziós vektorba klónozzuk, a fenti vektorral eukarióta sejteket transzformálunk, és az ellenanyagot expresszáljuk, majd izoláljuk.
Az anti-EGFR scFv-fragmensek, főképp a teljes anti-EGFR ellenanyagok humántumorok diagnózisára és terápiájára alkalmazhatók. A találmány tárgyát képezik tehát a fentiekben definiált vagy az igénypontokban definiált anti-EGFR egyláncú Fv-fragmenst vagy teljes anti-EGFR ellenanyagot tartalmazó gyógyászati készítmények.
A találmány eredményeit és előnyeit az alábbiakban foglalhatjuk össze.
Új, egér-anti-EGFR ellenanyagokat izoláltunk fág ellenanyag-génkönyvtárakból. Az új ellenanyagok legalább négy különböző VH-alosztályt és négy különböző VK-alosztályt képviselnek [Kábát és munkatársai: „Sequences of proteins of immunological interest” 5. kiadás, „U. S. Dept. of Health and Humán Services”, Bethesda (1991)]. Ezeket a hibridómatechnológiával izolált, egér-Mab-425 ellenanyagtól eltérő párosítások és szekvenciák jellemezték. Az egér-Mab-425 ellenanyag VH2b és VK4 párosítással rendelkezik, mely a fág ellenanyagokban nem volt megfigyelhető. A 425VH-régióval az scFv-L3-llD mutatta a legnagyobb fokú azonosságot (84,9%). Az eltérések legnagyobb része a CDR-régiókban mutatkozott. A 425VKrégióval az scFv-S4-2D mutatta a legnagyobb fokú azonosságot (83,2%). Az eltérések legnagyobb része itt is a CDR-régiókban, különösen a CDR3 régióban volt megfigyelhető. A találmány szerinti eljárás alkalmazásával fág ellenanyag-génkönyvtárakból számos különböző, új, anti-EGFR ellenanyagot izoláltunk, ezek az ellenanyagok mind különböznek a MAb-425 ellenanyagtól, amennyiben legalább két scFv az EGFRreceptoron a MAb-425 ellenanyagtól eltérő epitópot ismert fel. Ez ellentmond egy korábbi közleménynek, mely szerint kombinációs génkönyvtárakból izolált ellenanyagok nagymértékű hasonlóságot mutattak a hibridómatechnológiával izoláltakhoz [Caton és Koprowski: Proc. Natl. Acad. Sci. USA 87, 6450 (1990)].
A három fág ellenanyag-génkönyvtár közül nagy affinitású ellenanyagok előállításához szükséges szelekciós lépések számát és a nagy affinitású ellenanyagok változatosságát tekintve a legjobb génkönyvtámak az elvezető nyirokcsomóból előállított génkönyvtár bizonyult. Két okból határoztunk úgy, hogy a fág ellenanyag-génkönyvtár előállításához nyirokcsomóból nyerünk RNS-t. Először, korábbi vizsgálatok azt mutatták, hogy a talpon keresztül történő immunizálást követően a térdhajlati nyirokcsomókból nagyobb arányban kaptunk nagy affinitású IgG-ellenanyagokat termelő Bsejteket, mint intraperitoneális (hasüregen át történő) immunizálást követően a lépből [Venn és Dresser: J. Immunoi. Methods 702, 95 (1987)]. Másodszor, az elvezető nyirokcsomókból közismerten könnyen lizálhatók humánantitumor ellenanyagok. Talpon át immunizált egér térdhajlati nyirokcsomójából izolált egér-anti-EGFR ellenanyagok előállítása szolgált modellként tehát humán-anti-EGFR ellenanyagok izolálásához egy emlőkarcinómában szenvedő beteg hónalji nyirokcsomóiból. Kimutattuk, hogy kis mennyiségű nyirokcsomómintából megfelelő méretű génkönyvtárak állíthatók elő, majd a génkönyvtárakból nagy affinitású ellenanyagok izolálhatok.
Bár mindhárom fág ellenanyag-génkönyvtárból sikerült egér-anti-EGFR ellenanyagokat izolálni, nem világos, hogy az újonnan izolált ellenanyagok bármelyike nagyobb affinitással rendelkezik-e, mint a hibridómatechnológiával izolált MAb-425 ellenanyag. Az első analízisek során, a fág ellenanyaggénkönyvtáreredetű scFv-fragmensek látszólag jobban kötődtek az EGFR-receptorhoz, mint a MAb-425 ellenanyagból származó scFv-fragmens (2. ábra). Kiméra, teljes ellenanyag-molekulákkal végzett további kísérletekben a kiméra ellenanyagok egyike (S4-2D) a kiméra-425 ellenanyaggal megegyező affinitást mutatott az EGFR-receptorhoz. A második kiméra ellenanyag (L3-11D) a kiméra-425 ellenanyaghoz képest négyszer alacsonyabb affinitással rendelkezett (4. ábra). Az scFv-fragmensek alkalmazásával kapott kötődési eredmények valószínűleg azért félrevezetőek, mivel az scFv-készítmények monomerek és dimerek elegyét tartalmazhatják [Griffiths és munkatársai: EMBO J. 72, 725 (1993)]. Ezzel szemben, a kiméra IgG-ellenanyagok várhatóan nem képeznek dimereket, és a kiméra L3-1 ID és S4-2D ellenanyagok mérete megfelelt a bivalens, monomer kiméra IgG-ellenanyagok méretének. A 425, L3-1 ID és S4-2D scFv-ffagmenseket tartalmazó, affinitásos eljárással tisztított készítmények analízise azonban azt mutatta, hogy a fenti scFvkészítmények monomer, dimer és más multimer formákat tartalmaztak. Ezenkívül, a monomer és multimer formák viszonylagos aránya az egyes scFv-k esetében más-más volt. A 425-scFv tartalmazott legkisebb arányban dimer formákat. Amint az megjósolható, a dimer, és különösen a nagyobb multimer formák erősebben kötődtek a tisztított EGFR-receptorhoz, mint a monomer forma. Úgy tűnik, a 425-scFv kevésbé hajlamos dimerképzésre, mint egyes újonnan izolált scFvfragmensek.
Bár az ellenanyagfragmensek expresszálása fágrészecskék felszínén a kívánt specifitással rendelkező ellenanyagok gyors szelektálására szolgáló hatékony eljárás alapját képezi, valószínűleg sem a fág ellenanyagok, sem maguk az ellenanyagfragmensek (scFv-fragmensek vagy Fab-fragmensek) nem képviselik a kívánt végterméket. Bemutatjuk továbbá, hogy a
HU 221 001 Bl fág ellenanyag-génkönyvtárakból izolált egér-scFvfragmensek hogy alakíthatók könnyen teljes ellenanyag-molekulákká. Ebben az esetben, az egér variábilis régiókat humán konstans régiókhoz kapcsoltuk, hogy részlegesen humanizált, kiméra ellenanyagokat kapjunk.
A fenti eredmények azt mutatják, hogy fág ellenanyag-technológia alkalmazásával, immunizált egerekből változatos anti-EGFR ellenanyagfragmensek izolálhatok. Az ellenanyagfragmensekből ezután a kívánt konstans régiókat tartalmazó, teljes ellenanyagmolekulák állíthatók elő. Monoklonális ellenanyagok izolálására egerekből, esetenként még a hibridómatechnológia lehet a választandó eljárás. Amennyiben nagy immunogenitású antigén áll rendelkezésre, és egy, vagy néhány különböző anti-antigén ellenanyagot termelő, kisszámú hibridóma-sejtvonalat kívánunk nyerni, valószínűleg kevés okunk van a fág ellenanyagtechnológia alkalmazásának mérlegelésére. Ha azonban nagy affinitású ellenanyagok előállítása céljából speciális immunizálási eljárás, mint például talpon át történő injektálás alkalmazása tűnik előnyösnek, vagy ha az antigénen található sok különböző epitóp ellen irányuló, nagyszámú ellenanyagot kívánunk előállítani, vagy nagyon kevéssé domináns, feltehetően kevésbé immunogén epitóp ellen irányuló ellenanyagot kívánunk előállítani, akkor a fág ellenanyag-technológia a választandó eljárás. Abban az esetben is, ha várhatóan az ellenanyagok további géntechnológiai módosítására van szükség, a fág ellenanyag-technológia alkalmazása előnyös, mivel ezáltal az ellenanyaggének már klónozva vannak.
A találmány szerinti megközelítési mód, melyben az adott antigénnel történő in vitro immunizálást PCRklónozási technológiával kombináltuk, olyan scFvfragmenseket eredményezett, melyek reagáltak az EGFR-receptorral, és más antigénekkel nem mutattak keresztreaktivitást. A találmány szerinti immunizálási eljárás alapját olyan antigénprezentálás képezi, mely nem oldható, hanem membránvezikulum-készítmény, valamint maga a tenyésztő tápfolyadék, amely FCSmentes. Mindkét eljárásról leírták, hogy alkalmazásukkal az in vitro immunizálás hatékonysága fokozható, mivel az antigéneket az antigénprezentáló sejtek számára hozzáférhetővé teszi [például: Brams P. és munkatársa: J. Immunoi. Methods 98, 11 (1987)].
Az MTC alkalmazásával kapott eredmények összhangban vannak korábbi közleményekkel [például, Borrebaeck C. A. K. és Möller S. A. : J. Immunoi. 136, 3710 (1986); Möller S. A. és Borrebaeck C. A. K.: „In Vitro Immunization in Hybridoma Technology”, „Elsevier Science Publishers Β. V.”, szerk.: Borrebaeck C. A. K., Amszterdam, 3. oldal, (1983)], melyekben limfokinforrásként MTC-felülúszó használatát javasolták az in vitro immunizációs eljárás hatékonyságának javítására. A membránvezikulumkészítmény poliantigénnek tekinthető, mivel az ilyen vezikulumban sok különböző antigéndetermináns van jelen. Ezért úgy tűnik, mintha bizonyos mértékű poliklonális aktivációt hoznának létre. Mi ezt a feltevést kizártuk, mivel az anti-EGFR-specifikus válasz nyilvánvalóan különbözött standard poliklonális aktivátorral kiváltott választól.
Ahelyett, hogy az in vitro immunizációt követően a B-sejteket tettük volna folyamatos szaporodásüvá („halhatatlanná”), a molekuláris stratégiát alkalmaztuk, melyben a VH és VL ellenanyaggéneket tettük „halhatatlanná”. Ezeket a monoklonális ellenanyagffagmenseket baktériumokban expresszáltuk és termeltük. A fágprezentációs rendszer hatékony módszer specifikus antigének ellen irányuló ellenanyagfragmensek izolálására. Az ellenanyagfragmens és a gp3-burokprotein közti stopkodon jelenléte, szupresszor és nem szupresszor törzsek alkalmazásán keresztül megteremti a lehetőségét annak, hogy váltsunk a felszínen történő prezentálás és oldható scFv-fragmens szekréciója között [Hoogenboom és munkatársai: Nucl. Acids Rés. 19, 4133 (1991)].
Az in vitro antigénstimulált B-sejtekben a specifikus válasz fokozódásának és az mRNS-szint növekedésének köszönhetően, az in vitro immunizálás az antigénnel szemben nagymértékű specifítást mutató ellenanyagfragmensek izolálásához vezet. Két szelekciós kört követően a kiónok 100%-a pozitívnak bizonyult EGFR-kötődésre nézve. Ezzel szemben, in vivő immunizációs eljárásokból származó kiónok csak négy szelekciós kört követően váltak 100%-ban pozitívakká [Kettleborough és munkatársai : EP 94 104 160 számú európai szabadalmi leírás; és Eur. J. Immunoi. 24, 952 (1994)].
„Naív” (ellenanyaggal nem stimulált) ellenanyaggénekből előállított, ellenanyagfragmens-prezentáló fág génkönyvtárak alkalmazása lehetővé teszi specifikus humán ellenanyagfragmensek előállítását immunizálás nélkül, vagy in vitro immunizációt követően. Az ellenanyagfragmensek egyszerű, gyors és gazdaságos módon, közvetlenül baktériumokban állíthatók elő.
A találmány szerinti eljárások során az alábbi biológiai eredetű anyagokat és általános módszereket alkalmaztuk.
A leírás vonatkozásában említett mikroorganizmusok, sejtvonalak, plazmidok, fágmidek, promoterek, rezisztenciamarkerek, replikációs origók vagy egyéb vektorfragmensek a kereskedelemben vagy másképp, általánosan hozzáférhetőek. Amennyiben azokra vonatkozólag a leírásban más információt nem adtunk meg, azok csak a példaként szolgálnak, nem esszenciálisak a találmány szempontjából, és egyéb megfelelő eszközökkel vagy biológiai anyagokkal helyettesíthetők.
Az scFv-fragmensek klónozására és az scFv-proteinek előállítására előnyösen baktérium-gazdasejteket alkalmazunk. Ilyen gazdasejtek például az E. coli vagy Bacillus.
A találmány szerinti teljes anti-EGFR ellenanyagok előállítására előnyösen eukarióta gazdasejteket, például COS-, CHO- vagy élesztősejteket alkalmazunk.
A találmány szempontjából esszenciális technikákat a leírásban részletesen ismertetjük. A leírásban részletesen nem ismertetett technikák szakember számára jól ismert standard eljárásoknak felelnek meg, vagy azo5
HU 221 001 BI kát az idézett szakirodalmi hivatkozásokban, szabadalmi bejelentésekben, valamint a szokásos szakirodalomban részletesen ismertetik.
Az alábbiakban röviden ismertetjük a leírásokhoz csatolt ábrákat.
Az 1. ábra a fág ellenanyag-génkönyvtárakból izolált scFv-fragmensek aminosavszekvenciáit mutatja. (A) a nyirokcsomó-génkönyvtárból származó scFvfragmenseket ismerteti. (B) a lépgénkönyvtárból származó scFv-fragmenseknek felel meg. Feltüntettük a komplementeritást meghatározó régiókat (CDR-régiókat) és a keretrégiókat (FR-régiókat).
A 2. ábra az scFv-fragmensek EGFR-receptorhoz történő kötődését szemlélteti. A bakteriális felülúszóban meghatároztuk az scFv-fragmensek koncentrációját, és az scFv-fragmenseket ELISA-eljárással tisztított EGFRreceptorhoz történő kötődésre nézve teszteltük. (A) a nyirokcsomó-génkönyvtárból származó scFvfragmensek kötődését mutatja. (B) a lépgénkönyvtárból származó scFv-fragmensek kötődését mutatja. Pl (pozitív kontroll) a MAb-425 ellenanyagból származó scFvfragmens. L1 és SÍ (negatív kontrollok) az előszelektált nyirokcsomó- és lépgénkönyvtárból származó, nem kötődő scFv-fragmensek.
A 3. ábra a variábilis régiók emlőssejtekben történő expresszálás céljából történő összeépítésénél alkalmazott köztivektorokat ábrázol. (A)VH-vektor. (B)VK-vektor.
A 4. ábra kiméra, teljes ellenanyagok EGFRreceptorhoz történő kötődését szemlélteti. A COSsejtek felülúszójában az ellenanyagok koncentrációját ELISA-eljárással határoztuk meg, és az ellenanyagokat ELISA-eljárással tisztított EGFR-receptorhoz történő kötődésre nézve teszteltük.
Az 5. ábra az L2-11C azonosító jelű scFv-fragmens DNS- és aminosavszekvenciáját mutatja. (A) könnyűlánc; (B) nehézlánc.
Aminosavpozíciók:
(A)FR-l 1-23, CDR-1: 24-34,
FR-2 35-49, CDR-2: 50-56,
FR-3 57-88, CDR-3: 89-97,
FR-4 98-109.
(B)FR-l 1-30, CDR-1: 31-35,
FR-2 36-49, CDR-2: 50-66,
FR-3 67-98, CDR-3: 99-108,
FR-4 109-119.
A 6. ábra az L2-12B azonosító jelű scFv-fragmens DNS- és aminosavszekvenciáját mutatja. (A) könnyűlánc; (B) nehézlánc.
Aminosavpozíciók:
(A)FR-l 1-23, CDR-1: 24-38
FR-2 39-49, CDR-2: 50-56,
FR-3 57-88, CDR-3: 89-97,
FR-4 98-109.
(B)FR-l 1-30, CDR-1: 31-35,
FR-2 36-49, CDR-2: 50-66,
FR-3 67-98, CDR-3: 99-108,
FR-4 109-119.
A 7. ábra az L3-11D azonosító jelű scFv-fragmens DNS- és aminosavszekvenciáját mutatja. (A) könnyűlánc; (B) nehézlánc.
Az FR-régiók és CDR-régiók aminosavpozíciói megfelelnek a 6. ábrán bemutatottaknak.
A 8. ábra az S4-2D azonosító jelű scFv-fragmens DNS- és aminosavszekvenciáját mutatja. (A) könnyűlánc; (B) nehézlánc.
Aminosavpozíciók:
(A)FR-l 1-23, CDR-1: 24-35,
FR-2 36-50, CDR-2: 51-57,
FR-3 58-89, CDR-3: 90-98,
FR-4 99-110.
(B)FR-l 1-30, CDR-1: 31-35,
FR-2 36-49, CDR-2: 50-66,
FR-3 67-98, CDR-3: 99-107,
FR-4 108-118.
Az 5-8. ábra szerinti szekvenciák ugyancsak megtalálhatók a leíráshoz csatolt szekvencialistában, amely a találmány szerinti kitanítás részét képezi.
Az alábbiakban részletesen ismertetjük a találmány szerinti megoldást.
(1) Fág ellenanyag-génkönyvtárak előállítása és átvizsgálása.
Három fág ellenanyag-génkönyvtárat állítottunk elő, egyet A431 jelzésű, humán karcinóma-sejtvonallal immunizált egér lépéből (8,8 χ 105 kiónt tartalmazó génkönyvtár), egyet talpon keresztül, tisztított EGFR-receptorral immunizált egér térdhajlati nyirokcsomójából (6,5 x1ο6 kiónt tartalmazó génkönyvtár), egyet pedig in vitro A431 vezikulumokkal immunizált egérlimfocitákból (1,1 χ 105 kiónt tartalmazó génkönyvtár), (az A431 vezikulumok előállítására és az in vitro immunizációra vonatkozó részleteket az 1. és 2. példákban ismertetjük).
A szelekciót megelőzően mindegyik génkönyvtárból származó legalább 46 klón esetében BstNI-emésztéssel analizáltuk a kiónokra jellemző emésztési mintát („ujjlenyomatot”) [Clackson és munkatársai: Natúré 352, 624 (1991)], hogy a klónkészlet változatosságának mértékét meghatározzuk. Az emésztéssel kapott minták sokfélesége volt megfigyelhető. Ugyancsak a szelekciót megelőzően valamennyi génkönyvtárból 96 kiónt ELISAeljárással EGFR-receptorhoz történő kötődésre teszteltünk. A lép- és a nyirokcsomó-eredetű génkönyvtárakból származó scFv-fragmensek egyike sem kötődött EGFRreceptorhoz. Az in vitro immunizációval előállított génkönyvtárból származó scFv-fragmensek egyike kötődött az EGFR-receptorhoz. EGFR-receptorral fedett immuncsövek alkalmazásával végzett egyetlen szelekciós kört követően a nyirokcsomó-eredetű génkönyvtár és az in vitro immunizációval előállított génkönyvtár esetében az EGFR-receptorhoz kötődő scFv-fragmensek nyilvánvaló feldúsulása volt megfigyelhető. A léperedetű génkönyvtár esetében egy második szelekciós körre volt szükség, mielőtt EGFR-receptorhoz kötődő scFvfragmenst tudtunk kimutatni. A harmadik szelekciós kört követően a nyirokcsomó-eredetű génkönyvtárból és az in vitro immunizációval előállított génkönyvtárból származó scFv-fragmensek többsége pozitívnak bizonyult EGFR-kötődésre nézve. A léperedetű génkönyvtár esetében végzett, egy negyedik szelekciós kört követően, az abból származó scFv-fragmensek többsége pozitívnak bizonyult EGFR-kötődésre nézve (1. táblázat).
HU 221 001 Bl
1. táblázat
Az EGFR-receptorhoz kötődő kiónok százalékos aránya az egyes szelekciós köröket követően
Nyirokcsomó-eredetű génkönyvtár Léperedetű génkönyvtár In vitro immunizált sejtekből előállított génkönyvtár
Szelekciót megelőzően 0 0 1
Első szelekciós kör 77 0 84
Második szelekciós kör 86 26 100
Harmadik szelekciós kör 90 77 100
Negyedik szelekciós kör nem teszteltük 97 nem teszteltük
(2) Az EGFR-receptorhoz kötődő klánok szekvenciaanalizise
Valamennyi szelekciós kört követően az EGFRreceptorhoz kötődő kiónokban található scFvfragmensek emésztési mintáját BstNI-emésztéssel analizáltuk [Clackson és munkatársai: Natúré 352, 624 (1991)]. Nyilvánvaló volt, hogy bizonyos emésztési minták feldúsultak. A nyirokcsomó-eredetű génkönyvtár esetében a második és harmadik szelekciós körből, a léperedetű génkönyvtár esetében a harmadik és negyedik szelekciós körből származó, eltérő BstNI-lenyomatokkal rendelkező kiónokat választottunk a VH- és Vk-régiók DNS-szekvenciájának meghatározására. A későbbi szelekciós körökből származó kiónokat analizáltunk, mivel ezekben várhatóan nagyobb affinitású kiónok találhatók [Clackson és munkatársai: Natúré 352, 624 (1991)].
A nyirokcsomó-eredetű génkönyvtárból tizenhat kiónt szekvenáltunk és hat különböző scFv-fragmenst figyeltünk meg (1. ábra). Ezek közül öt, egyedi VH- és Vk-régió párosításokat tartalmazott. A hatodik, egy előzőleg már előfordult VH-régió-variánst tartalmazott, melyben hat aminosavváltozás volt megfigyelhető, ezek közül öt az 1. keretrégióban (1. FR-régióban). A fenti változások közül kettő a degenerált VH1BACKSFI láncindító oligonukleotid alkalmazásának lehet tulajdonítható [Hoogenboom és munkatársai: Nucl. Acids Rés. 19, 4133 (1991)]. A többi, a PCReljárás közben keletkezett hiba következménye lehet. A VH-régiók két alosztályba voltak sorolhatók, a VH2b és VH3d alosztályokba, míg a Vk-régiók négy alcsoportba tartoztak, a Vk3, Vk4, Vk5 és Vk6 alcsoportokba [Kábát és munkatársai: „Sequences of proteins of immunological interest” 5. kiadás, „U. S. Dept. of Health and Humán Services”, Bethesda (1991)]. A léperedetű génkönyvtárból tíz független kiónt szekvenáltunk, és négy különböző scFv-fragmenst találtunk. Ezek közül három, egyedi VH- és Vk-régiókból álló párosításokat tartalmazott, míg a negyedik, egy előzőleg már előfordult párosításhoz volt hasonló, ebben a VH-régión belül csupán két aminosaveltérés volt kimutatható, ezek közül az egyik a 2. komplementeritást meghatározó régióban (2. CDR-régióban) jött létre, két aminosaveltérés pedig a Vk-régióban volt megfigyelhető. Az alcsoport-felosztás VH2a, VH2c és VH3d VH-alcsoportok, valamint Vk3, valamint Vk4 Vk-alcsoportok jelenlétére mutatott. A nyirokcsomó-eredetű génkönyvtárból és a léperedetű génkönyvtárból származó scFv-fragmensek összehasonlítása alkalmával csak egy olyan scFv-fragmenst találtunk, amely mindkét génkönyvtárban közös volt, ezek az L3-10A és az S4-10H scFv-fragmensek voltak (1. ábra). Erről a kiónról ELISA-eljárással kimutattuk, hogy erősen kötődik EGFR-receptorhoz. Nagy gondossággal jártunk el, hogy a génkönyvtárak közti kontamináció lehetőségét kizárjuk, mégis, egy erős EGFR-kötődést mutató kiónnal történő minimális kontamináció lehetőségét nehéz kizárni. Figyelembe véve azonban a Balb/c-egerek beltenyésztett természetét, lehetséges, hogy két különböző génkönyvtárban egymástól függetlenül ugyanazt az scFv-fragmenst mutatjuk ki.
(3) Az EGFR-receptorhoz történő kötődés affinitásának és specifitásának analízise.
Az antigénhez történő jó kötődési sajátság és a DNS-szekvenciában megfigyelhető változatosság alapján a nyirokcsomó-eredetű génkönyvtárból és a léperedetű génkönyvtárból néhány kiónt további analízis céljára kiválasztottunk. Ezeket az scFv-fragmenseket ELISA-eljárással analizáltuk tisztított EGFRreceptorhoz, irreleváns antigénekhez és EGFRreceptort expresszáló vagy nem expresszáló tumorsejtvonalakhoz történő kötődésre nézve. Pozitív kontrollként scFv-fragmenseket állítottunk elő egérMAb-425 ellenanyagból (Pl). Negatív kontrollokként a szelekciót megelőzően scFv-fragmenseket állítottunk elő (Ll és Sl) a nyirokcsomó-eredetű génkönyvtárból és a léperedetű génkönyvtárból. Az scFv-fragmensek koncentrációját a tesztelendő scFv-fragmensek hígításainak és ismert koncentrációjú, tisztított scFvfragmens hígításainak, Westem-blot alapján történő összehasonlításával határoztuk meg.
Az scFv-fragmenseket ELISA-eljárással tisztított EGFR-receptorhoz történő kötődésre nézve teszteltük, és az eredményeket grafikusan ábrázoltuk (2. ábra). Az így felállított rangsor az egyes kísérletek során reprodukálhatónak bizonyult. Az EGFR-receptorhoz legerősebben kötődő scFv-fragmensek a nyirokcsomó-eredetű génkönyvtárból származó L2-1C, és L3-10A fragmensek, valamint a léperedetű génkönyvtárból származó S4-10H-fragmensek voltak. Amint azt az előzőekben említettük, az L3-10A és S4-10H scFvfragmensek azonos DNS-szekvenciával rendelkeztek. Egy, az S4-10H scFv-fragmenshez igen hasonló scFv7
HU 221 001 Bl fragmens (S4-5A), amely két aminosaveltérést tartalmazott a VH-régióban és kettőt a Vk-régióban, következetesen alacsonyabb kötődést mutatott, mint az S4-10H. Ezzel szemben, az L2-12B és L3-11D fragmensek között megfigyelhető eltéréseknek nem volt kifejezett hatásuk a kötődésre. Az izolált scFvfragmensek közül csupán kettő mutatott a 425 jelzésű scFv-fragmensnél kisebb mértékű kötődést.
Az scFv-fragmenseket ELISA-eljárással teszteltük műanyaghoz és egy sor semleges proteinhez (ovalbumin, tyúktojáslizozim, citokróm-C, glicerinaldehid-3foszfát-dehidrogenáz, CBA-albumin és BSA) történő kötődésre nézve. Egyik scFv-fragmens sem adott a háttérnél magasabb értéket.
Az scFv-fragmenseket ELISA-eljárással teszteltük három tumorsejt vonalhoz történő kötődésre. Az A431 és MDA-MB468 sejtvonalak vulvából, valamint emlőből izolált, EGFR-receptort hordozó tumorsejtek. Az SK-MEL-23 sejtvonal egy gangliozidot hordozó, melanóma-sejtvonal, melyet negatív kontrollként alkalmaztunk. A tíz tesztelt scFv-fragmens közül csak négy kötődött mind tisztított EGFR-receptorhoz, mind EGFR-receptort hordozó tumorsejtekhez (L2-12B, L3-11D, L2-11C és S4-2D; lásd, 5-8. ábrák). Az SK-MEL23 sejtekhez nem volt kötődés kimutatható. Ennek a meglepő eredménynek több magyarázata lehet. Az egyik szerint, az immunizáció, szelekció és az ELISA-eljárás során alkalmazott EGFR egy szekretált EGFR-proteinszármazék volt [Weber és munkatársai: Science 224,294 (1984)]. Ez a protein a C-terminális végen 17 további aminosavat tartalmaz [Günther és munkatársai: J. Bioi. Chem. 265, 22082 (1990)]. Az scFvfragmenseket ELISA-eljárással teszteltük arra nézve, hogy kötődnek-e ehhez a 17 aminosavból álló peptidhez, ennek során nem volt kötődés megfigyelhető. Lehetséges, hogy a szekretált EGFR-protein-származék és a tumorsejtek felszínén található EGFR konformáció vagy glikozilezés tekintetében tér el egymástól.
A tumorsejtekhez történő kötődés további vizsgálata céljából három scFv-fragmenst (L2-11A, L3-11D és S4-2D) tisztítottunk és „flow cytometriás” eljárással A431 tumorsejtekhez történő kötődésre nézve analizáltunk. A 425 jelzésű scFv-fragmenseket alkalmaztuk pozitív kontrollként. A három vizsgált scFv-fragmens közül csak az L3-11D és az S4-2D kötődött az A 431 sejtekhez. Ez a két scFv-fragmens hasonló kötődési jellemzőkkel rendelkezik, mint a 425 jelzésű scFv-fragmens.
Mind tisztított EGFR-receptorhoz, mind EGFRreceptort hordozó tumorsejtekhez kötődő izolátumokból előállított, tisztított scFv-fragmenseket kompetíciós kötődési vizsgálatban teszteltünk egér-Mab-425 ellenanyaggal szemben. Míg a tisztított 425-scFv-fragmens az adott koncentrációtartomány alkalmazása mellett képes volt az egér-MAb-425 ellenanyag EGFRreceptorhoz történő kötődését gátolni, az L3-11D és S4-2D ezen koncentrációk mellett nem gátolta az egérMAb-425 ellenanyag EGFR-receptorhoz történő kötődését. A fenti két scFv-fragmens úgy tűnik, az egérMAb-425 ellenanyagtól eltérő epitópokat ismer fel az EGFR-receptoron.
(4) scFv-fragmensekből előállított kiméra, teljes ellenanyagok.
Két scFv-fragmenst (L3-11D és S4-2D) választottunk ki, hogy azokból teljes ellenanyagmolekulákat állítsunk elő. Az egér-VH- és -Vkfragmenseket immunoglobulin szignálszekvenciákat és összekapcsolási („splice”) donorszignálokat tartalmazó köztivektorokba klónoztuk (3. ábra). A VH köztivektorban a klónozási helyek elhelyezkedése azzal a következménnyel járt, hogy a VH-fragmensben az első aminosav aszparaginsavról glutaminsavra cserélődött. A köztivektorokból, a most már szignálszekvenciákkal és összekapcsolási („splice”) donorszekvenciákkal ellátott VH- és Vk-régiókat tartalmazó DNSfragmenseket humán gamma-1 konstans régiót vagy humán kappa konstans régiót kódoló DNS-eket tartalmazó emlőssejt expressziós vektorokba klónoztuk [Maeda és munkatársai: Hűm. Antibod. Hybridomas 2, 124 (1991)]. Valamennyi kiméra ellenanyag esetében, a nehézlánc és könnyűlánc expressziós vektorokat együttesen COS-sejtekbe transzfektáltuk. Pozitív kontrollként a sejteket kiméra-425 ellenanyagot kódoló nehézlánc és könnyűlánc expressziós vektorokkal expresszáltuk együtt [Kettleborough és munkatársai: Protein Eng. 4, 773 (1991)]. A sejtekről tápfolyadékot gyűjtöttünk, és ELISA-eljárással meghatároztuk az abban található ellenanyagok koncentrációját, valamint az ellenanyagok kötődési képességét az EGFR-receptorhoz (4. ábra). Amikor az antigénhez történő maximális kötődés felének eléréséhez szükséges ellenanyag-koncentrációkat összehasonlítottuk, azt találtuk, hogy a kiméra S4-2D ellenanyag a kiméra-425 ellenanyaggal azonos mértékben kötődött az EGFR-receptorhoz. A kiméra L3-11D ellenanyag kötődésének mértéke az EGFR-receptorhoz azonban, körülbelül négyszer alacsonyabb volt, mint a kiméra-425 ellenanyagé. A kiméra-425 ellenanyag affinitása [Kettleborough és munkatársai: Protein Eng. 4, 773 (1991)] kompetíciós kötődési vizsgálattal történő meghatározás alapján 1,9 χ 108 (mol/1)1 volt. A fenti eredmények azért voltak meglepőek, mivel az scFvfragmensek analízisével kapott adatok arra utaltak, hogy mind az S4-2D, mind az L3-11D scFvfragmens jobban kötődik az EGFR-receptorhoz, mint a 425-scFv-fragmens (2. ábra). Protein-A alkalmazásával tisztított, kiméra L3-11D és S4-2D ellenanyagmintákat SDS-PAGE-eljárással analizáltunk redukáló és nem redukáló feltételek mellett „Flow-citometriás” eljárással teszteltük a kiméra L3-11D és S4-2D ellenanyagok kötődését A431 és SK-MEL-23 sejtekhez is. Mindkét kiméra ellenanyag jól kötődött az EGFR-expresszáló A431 sejtekhez és nem kötődött az EGFR-negatív SK-MEL-23 sejtekhez.
(5) Terápiás és diagnosztikai célú alkalmazás
A találmány szerinti ellenanyagfragmensek és teljes ellenanyagok terápiás célból beadhatók humán betegeknek. A találmány tárgyát képezi tehát aktív összetevőként a fentiekben és az igénypontokban definiált, legalább egy ellenanyagot vagy ellenanyagfragmenst, valamint egy vagy több gyógyászatilag elfogadható hordo8
HU 221 001 Bl zó segédanyagot, kötőanyagot vagy hígítóanyagot tartalmazó gyógyászati készítmény.
Tipikusan, a találmány szerinti ellenanyagot intravénásán vagy parenterálisan adjuk be. Általánosságban, az ellenanyagffagmensek beadható dózistartománya elég nagy a kívánt tumorszupresszáló vagy tumorizáló hatás kiváltásához. A dózis függ az életkortól, az általános állapottól, nemtől, a betegben a betegség előrehaladottságának fokától, és a dózis 0,1 mg/kg-200 mg/kg között, előnyösebben 0,1 mg/kg-100 mg/kg között változhat, naponta egy vagy több dózisban, egy vagy több napig adagolva.
Parenterális beadásra alkalmas készítmények steril vizes vagy nemvizes oldatok, szuszpenziók vagy emulziók lehetnek. Nemvizes oldószerek lehetnek például polipropilénglikol, növényi olajok, mint például olívaolaj, injektálható szerves észterek, mint például etiloleát, valamint egyéb, a célnak megfelelő, a technika állása szerint ismert oldószerek. A találmány szerinti ellenanyagok alkalmazhatók egy fiziológiásán elfogadható hordozó segédanyagot tartalmazó készítményben. Ilyen megfelelő hordozó segédanyagok például a fiziológiás sóoldat, PBS, Ringer-oldat vagy laktátos Ringer-oldat. A gyógyászati készítmény tartalmazhat ezenkívül tartósítószereket, vagy más adalékanyagokat, mint például antibiotikumokat, antioxidánsokat, és kelátorokat.
Az ellenanyagokat (fragmenseket) citotoxicitásuk fokozása céljából ismert eljárásokkal citokinekkel, például IL-2-vel konjugálhatjuk.
A találmány szerinti gyógyászati készítmények alkalmasak valamennyi típusú tumor, például melanomák, gliomák, és karcinómák, valamint keringésirendszereredetű tumorok és körülhatárolt tumorok kezelésére.
Diagnosztikai célokra az ellenanyagok konjugálhatók például röntgensugárzás számára átlátszatlan festékkel vagy radioaktívan jelölhetők. Előnyös jelölési eljárás a „Iodogen”-módszer. Diagnosztikus célra az ellenanyagot előnyösen F(ab’)2-fragmensekként vagy scFvfragmensekként adjuk be. Ez olyan kiváló eredményt ad, hogy nincs szükség a háttér kivonására.
A találmány szerinti megoldást a pontosabb értelmezhetőség céljából a továbbiakban konkrét megvalósítási példákon keresztül kívánjuk szemléltetni.
1. példa
A431 vezikulumok
Levált membránvezikulumokat a korábbiakban ismertetett, kismértékben módosított eljárás szerint állítottunk elő [Cohen és munkatársai: J. Bioi. Chem. 257, 1523 (1982); Yeaton és munkatársai: J. Bioi. Chem. 258, 9254 (1983)]. Összefüggő A431 sejttenyészetet tartalmazó palackokat kalciumot és magnéziumot tartalmazó PBS-sel mostunk. A palackokhoz hipotóniás PBS-t adtunk és 15 percig ráztuk. A sejteket ezután vezikulumképző pufferrel mostuk (100 mmol/1 NaCl, 50 mmol/1 Na2HPO4, 5 mmol/1 KC1, 0,5 mmol/1 MgSO2, pH 8,5). A palackokhoz vezikulumképző puffért adtunk és a palackokat rázás mellett, szobahőmérsékleten és 37 °C-on tartottuk. Ezután a puffért fémszűrőn át, jégre állított 50 ml-es csövekbe beöntöttük, és 150 g mellett, 5 percig, 4 °C-on centrifugáltuk. Az üledéket kidobtuk és a felülúszót 39 000 rpm mellett, 90 percig ultracentrifúgáltuk. Az így kapott üledéket 10 mmol/1 Hepes-pufferben (pH 7,4) szuszpendáltuk. A vezikulumokból származó EGFR analízise céljából a mintákat 9 térfogat etanollal precipitáltuk, 0,08 mol/1 Tris-pufferben szuszpendáltuk (pH 6,8), és standardként MAb-425 ellenanyag alkalmazása mellett SDSPAGE-analízist végeztünk.
A készítmények proteintartalmát módosított „Coomassie Plus” eljárással határoztuk meg, standardként BSA-t alkalmaztunk, és a leolvasást 595 nm-en végeztük. A vezikulumokból származó EGFR analízise céljából a mintákat 9 térfogat etanollal (egy éjszakán át, 4 °C-on) precipitáltuk. Az üledéket Trispufferben szuszpendáltuk (0,08 mol/1, pH 6,8), majd SDS-PAGE-analízist végeztünk [5%-os felső gél („stacking” gél), 1 óra, 35 mA; 10%-os futtató (alsó) gél, 2,5 óra, 40 mA], A mintákat és standardokat duplikátumban alkalmaztuk. Az egyiket „Coomassie Blue” festékkel festettük, a másikat nitrocellulóz lapokra biotoltuk (12 V, 16 óra, 4 °C), és egér-MAb-425 ellenanyaggal (anti-EGFR ellenanyaggal), majd alkalikus foszfatázzal konjugált, anti-egér IgGellenanyaggal kezeltük.
Az in vitro immunizációk során három tápfolyadékot alkalmaztunk. Ezek az alábbiak voltak: 1. tápfolyadék (Ml), 2. tápfolyadék (M2) és kevert timocita tápfolyadék („Mixed Thymocyte Culture Médium”) (MTC). Az Ml 50 mmol/1 2-merkaptoetanollal és 2 mmol/1 L-Glutaminnal (Gibco) kiegészített HL1 tápfolyadék volt (Ventrex Laboratories, USA). Az M2 tápfolyadék 50 mmol/1 2-merkaptoetanollal, 40 egység/ml IL-2-vel (Genzyme), 20 mg/ml adjuváns peptiddel („Adjuvant Peptid”, Sigma), 2 mmol/1 L-glutaminnal, 100 egység/ml penicillinnel (Gibco) és 100 mg/ml streptomycinnel kiegészített HL1 tápfolyadék volt (Ventrex Laboratories, USA). Az M2 tápfolyadékhoz 4% vagy 20% FCS-t (Biological Industries) adtunk. Az MTC tápfolyadékot Vaux eljárása szerint állítottuk elő (1). Röviden, háromhetes korú Balb/c- és C57/BL-1 egerek timuszából különálló sejteket tartalmazó sejtszuszpenziót állítottunk elő oly módon, hogy a csecsemőmirigyet (timuszt) steril 50 „mesh” méretű szitán átnyomtuk. A sejtszuszpenziót összegyűjtöttük, HBSSpufferrel kétszer mostuk, és az élő sejtek számát tripánkék festékkizárásos módszerrel meghatároztuk. Ezt követően, a timocitákat 4% FCS-t, 2 mmol/1 Lglutamint, 100 egység/ml penicillint és 100 mg/ml streptomycint tartalmazó HL1 tápfolyadékban az egyes törzsekre vonatkoztatva, milliliterenként 2,5xlO6 sejtdenzitás eléréséig tenyésztettük. Negyvennyolc óra elteltével a felülúszókat eltávolítottuk, 0,22 mm-es szűrőn átszűrtük, és -70 °C-on tároltuk.
Nem immunizált, nyolchetes korú Balb/c-egerekból származó lépsejtszuszpenziót a timociták esetében leirt módszerrel állítottunk elő. Az élő sejtek számát tripánkék festékkizárásos módszerrel határoztuk meg.
HU 221 001 Bl
2. példa
In vitro immunizáció és szűrővizsgálat
Az in vitro immunizáció során három tápfolyadékot alkalmaztunk. Ezek az alábbiak voltak: 1. tápfolyadék (Ml), 2. tápfolyadék (M2) és kevert timocita tápfolyadék („Mixed Thymocyte Culture Médium”) (MTC). Az Ml 50 mmol/1 2-merkaptoetanollal és 2 mmol/1 LGlutaminnal (Gibco) kiegészített HL1 tápfolyadék volt (Ventrex Laboratories, USA). Az M2 tápfolyadék 50 mmol/12-merkaptoetanollal, 40 egység/ml IL-2-vel (Genzyme), 20 mg/ml adjuváns peptiddel („Adjuvant Peptid”, Sigma), 2 mmol/1 L-glutaminnal, 100 egység/ml penicillinnel (Gibco) és 100 mg/ml streptomycinnel kiegészített HL1 tápfolyadék volt (Ventrex Laboratories, USA). Az M2 tápfolyadékhoz 4% vagy 20% FCS-t (Biological Industries) adtunk. Az MTC tápfolyadékot Vaux eljárása szerint állítottuk elő (1). Röviden, háromhetes korú Balb/c- és C57/BL-1 egerek timuszából különálló sejteket tartalmazó sejtszuszpenziót állítottunk elő oly módon, hogy a csecsemőmirigyet (timuszt) steril 50 „mesh” méretű szitán átnyomtuk. A sejtszuszpenziót összegyűjtöttük, HBSS-pufferrel kétszer mostuk, és az élő sejtek számát tripánkék festékkizárásos módszerrel meghatároztuk. Ezt követően, a timocitákat 4% FCS-t, 2 mmol/1 Lglutamint, 100 egység/ml penicillint és 100 mg/ml streptomycint tartalmazó HL1 tápfolyadékban az egyes törzsekre vonatkoztatva, milliliterenként 2,5 xlO6 sejtdenzitás eléréséig tenyésztettük. Negyvennyolc óra elteltével a felülúszókat eltávolítottuk, 0,22 mm-es szűrőn átszűrtük, és -70 °C-on tároltuk.
Nem immunizált, nyolchetes korú Balb/c-egerekból származó lépsejtszuszpenziót a timociták esetében leírt módszerrel állítottunk elő. Az élő sejtek számát tripánkék festékkizárásos módszerrel határoztuk meg.
Háromhetes korú Balb/c- és C57/BL-1 egerek timuszából különálló sejteket tartalmazó sejtszuszpenziót állítottunk elő oly módon, hogy a csecsemőmirigyet (timuszt) steril 50 „mesh” méretű szitán átnyomtuk. A sejtszuszpenziót összegyűjtöttük, HBSSpufferrel mostuk, és az élő sejtek számát tripánkék festékkizárásos módszerrel meghatároztuk. Ezt követően, a timocitákat 4% FCS-t, 2 mmol/1 L-glutamint, 100 egység/ml penicillint és 100 pg/ml streptomycint tartalmazó HL1 tápfolyadékban az egyes törzsekre vonatkoztatva, mililiterenként 2,5xlO6 sejtdenzitás eléréséig tenyésztettük. Negyvennyolc óra elteltével a felülúszókat eltávolítottuk, átszűrtük, és tároltuk. Nem immunizált, nyolchetes korú Balb/c-egerekből származó lépsejtszuszpenziót a timociták esetében leírt módszerrel állítottunk elő. Az élő sejtek számát tripánkék festékkizárásos módszerrel határoztuk meg.
Az in vitro immunizációt 6 mélyületű lemezeken (Costar) végeztük. A rekeszekben 3,5 ml térfogatú Ml tápfolyadékban [50 pmol/1 2-merkaptoetanollal és 2 mmol/1 L-Glutaminnal (Gibco) kiegészített HL1 tápfolyadékban (Ventrex Laboratories, USA)] 107 lépsejtet inkubáltunk, a kívánt koncentrációban EGFR-t tartalmazó vezikulumok jelenlétében (37 °C-on, 5% CO2 mellett). A kontrollrekeszekhez EGFR-receptort nem expresszáló sejtekből származó vezikulumokat vagy PBS-t adtunk. Néhány óra múlva valamennyi mélyülethez 3,5 ml, 4% vagy 10% FCS-t (Biological Industries) tartalmazó M2 tápfolyadékot adtunk, [amely 50 pmol/1
2-merkaptoetanollal, 40 egység/ml IL-2-vel (Genzyme), 20 pg/ml adjuvánspeptiddel (,Adjuvant Peptid”, Sigma), 2 mmol/1 L-glutaminnal, 100 egység/ml penicillinnel (Gibco) és 100 pg/ml streptomycinnel kiegészített HL1 tápfolyadék volt (Ventrex Laboratories, USA)]. Egyes kísérletekben az M2 tápfolyadékot adjuváns peptiddel (20 pg/ml) és IL-2-vel (40 egység/ml) kiegészített MTC tápfolyadékkal (kevert timocita tápfolyadékkal) helyettesítettük [Vaux és munkatársai: Natúré. 336, 36 (1988).]. (Megjegyezzük, hogy az FCS, IL-2 és adjuváns peptid végkoncentrációja a tenyészetben ennél 50%-kal kisebb.) A sejteket 72, 96, 120 vagy 144 óráig a fentiekkel megegyező feltételek mellett inkubáltuk, végül, a sejteket specifikus immunglobulin jelenlétére teszteltük vagy azokból RNS-t izoláltunk.
A szűrővizsgálatot tisztított antigénekkel vagy fixált A431 sejtekkel végeztük. Az eljárás némi módosítással, lényegében megegyezett a korábban leírt eljárással [Caroll és munkatársai: Hybridoma 9, 81 (1990)]. Röviden, steril, 96 mélyületű lemezeket egy éjszakán át, PBS-ben oldott, tisztított EGFR-receptorral (2,5 pg/ml), GD3-ganglioziddal (2 pg/ml), vagy ribonukleázzal (10 pg/ml) fedtünk. Amennyiben antigénként A431 sejteket alkalmaztunk, a sejteket 96 mélyületű lemezeken egyrétegű tenyészet kialakulásáig tenyésztettük és 0,1%-os glutáraldehiddel fixáltuk. Az in vitro immunizált limfocitákat mostuk, 5xlO5 sejt/ml sűrűség eléréséig 2% fotális boíjúszérummal és 2 mmol/1 L-glutaminnal kiegészített HL1 tápfolyadékban szuszpendáltuk, valamennyi mélyülethez lxlO5 sejtet adtunk, és a sejteket 48 óráig (37 °C-on, 5% CO2 mellett) inkubáltuk. Valamennyi csoport esetében tizenhat duplikátumot készítettünk. Ezt követően, a limfocitákat 0,1% Tween-20-at tartalmazó PBS-sel történő ötszöri mosással eltávolítottuk. A specifikus immunglobulinokat peroxidázzal jelölt, nyálban termelt anti-egér-immunglobuliimal (Dako) mutattuk ki (1 óra, 37 °C). Szubsztrátként citrát-foszfát-pufferben (0,55 mg/ml) oldott 2,2’-azino-bisz(3-etilbenz-tiazolin6-szulfonsav)-diammóniumsót (ABTS) (Sigma) használtunk.
3. példa
A génkönyvtárak előállítása
Három fág ellenanyag-génkönyvtárat állítottunk elő, egyet intraperitoneálisan A431 sejtekkel immunizált egér lépéből [Murthy és munkatársai: Arch. Biochem. Biophys. 252, 549 (1987)], egyet talpon keresztül, tisztított EGFR-receptorral immunizált egér térdhajlati nyirokcsomójából, egyet pedig in vitro A431 vezikulumokkal immunizált egérsejtekből nyert RNS alapján. Első cDNS-szálat szintetizáltunk. A VHés Vk-géneket PCR-eljárással amplifikáltuk és összeállítottuk [Clackson és munkatársai: Natúré 352, 624 (1991)]. PCR-technikával a ffagmenseket NotI és
HU 221 001 Β1
Sfil restrikciós hasítási helyekkel toldottuk meg, és az scFv-ftagmenseket pHENl fágmid-vektorba klónoztuk [Hoogenboom és munkatársai: Nucl. Acids Rés. 19, 4133 (1991)]. A ligálási reakció termékét elektroporációval E. co/z'-sejtekbe juttattuk, a kapott telepeket lekapartuk és tápfolyadékba tettük, hogy génkönyvtártörzstenyészeteket kapjunk [Marks és munkatársai: J. Mól. Bioi. 222, 581 (1991)].
4. példa
A génkönyvtárak átvizsgálása A génkönyvtárakból M13K07 „helper-fág” alkalmazásával (Promega, Madison, WI) fág ellenanyagokat szabadítottunk fel [Marks és munkatársai: J. Mól. Bioi. 222, 581 (1991)]. Immunvizsgálat céljára készült csöveket („Immunotube”, Nunc, Life Sciences, Paisley, UK) egy éjszakán át, 4 ml, 2,5 pg/ml koncentrációjú, PBSben oldott EGFR-receptorral fedtünk. PBS-sel végzett három mosást követően a csöveket legalább egy óráig, 37 °C-on, 2% tejport tartalmazó PBS-pufferrel (PBSMpufferrel) inkubáltuk. A fágokat (1012—1013) 4 ml PBSM-pufferben szuszpendáltuk, és az EGFRreceptorral fedett csövekben 1 óráig, szobahőmérsékleten inkubáltuk. A csöveket hússzor 0,1% Tween-t tartalmazó PBS-sel, majd hússzor PBS-sel mostuk. A kötődött fágokat 10 percig, 1 ml térfogatú, 0,1 mol/1 trietilaminnal, rotációs keverővei végzett inkubálást követően eluáltuk. Az eluált fágokat 0,5 ml, 1 mol/1 TrisHCl (pH 7,5) hozzáadásával neutralizáltuk, majd azokkal log-fázisú, E. coli TG1 törzshöz tartozó sejteket fertőztünk. A fertőzött sejteket kioltottuk és különálló telepeket választottunk scFv-fragmensek kis mennyiségű indukciója céljára. A megmaradt telepeket tápfolyadékba kapartuk, és abból vettünk mintát, hogy a következő vizsgálati körhöz fágokat állítsunk elő.
5. példa scFv-fragmensek előállítása és analízise A korábbiakban leírtak szerint [Kettleborough és munkatársai: lásd fent] oldható scFv-ffagmenseket állítottunk elő E. coli HB2151 törzsben. A baktérium felülúszóban az scFv-fragmensek koncentrációját ismert koncentrációjú, tisztított scFv-fragmens készítmény standardként történő alkalmazásával határoztuk meg. A felülúszókat szűrtük, és 0,1% koncentráció eléréséig nátrium-azidot adtunk hozzájuk. A felülúszókból és a standardból készített sorozathígításokat 96 mérőhelyes „dot-blot”-készülékkel foltok formájában Immobilon-PVDF filterekre vittünk fel. A filtereket Westem-blot-analízisnél alkalmazott eljárás szerint kezeltük [Towbin és munkatársai: Proc. Nat. Acad. Sci. USA 76, 4350 (1979)]. Az scFv-ffagmenseket a C-terminális-toldalék ellen termelt ellenanyag [Munro és Pelham: Cell 46, 291 (1986)], majd peroxidázzal konjugált, kecskében termelt anti-egér IgG- és IgM-ellenanyagok (Jackson ImmunoResearch Láb Inc., West Grove, PA) alkalmazásával mutattuk ki. A reakciót az ECL-rendszer (Amersham, Aylesbury, UK) alkalmazásával hívtuk elő. Denzitométerrel, előzőleg villanásszerűen megvilágított („pre-flashed”) autoradiogramokat tapogattunk le.
Standard görbét készítettünk, és annak alapján a felülúszókban meghatároztuk az scFv-fragmensek koncentrációját.
Antigén-kötődési ELISA-vizsgálatokat EGFRreceptorral (2,5 pg/ml) lemezek alkalmazásával végeztünk. Az scFv-fragmenseket tartalmazó felülúszókat PBSM-pufferben hígítottuk és a lemezekhez adtuk. A kötődött scFv-ffagmenseket a fent leírtak szerint, 9E10-ellenanyagok alkalmazásával mutattuk ki. A felülúszókat egy sor semleges proteinhez és műanyaghoz történő kötődésre is teszteltük. ELISA-lemezeket egy éjszakán át, 100 pg/ml koncentráció mellett, ovalbuminnal, tyúktojás-lizozimmal, citokróm-c-vel, glicerinaldehid-3-foszfát-dehidrogenázzal, egéralbuminnal (CBA-törzs), valamint BSA-val fedtünk. A fedett lemezekhez duplikátumokban, 2% tejport tartalmazó, hígítatlan felülúszót adtunk, és a kötődött scFv-fragmenseket a fent leírtak szerint kimutattuk.
A sejtkötődési ELISA-vizsgálatokat tumorsejtvonalak, nevezetesen A431 (ATCC CRL 1555), MDA-MB-468 (ATCC HTB 132) és SK-MEL-23 (negatív kontroll) sejtvonalak alkalmazásával végeztük. A sejteket poli-D-lizinnel kezelt, 96-mélyületű szövettenyésztő lemezeken (Nunc) összefüggő sejttenyészet kialakulásáig tenyésztettük. A sejteket DMEM-pufferrel mostuk, és 37 °C-on, 2 óráig, 2,5% BSA-t tartalmazó PBS-sel blokkoltuk. A leszívást követően valamennyi mélyülethez felülúszót, valamint azzal megegyező térfogatú, 4% tejport tartalmazó 2xYT-tápfolyadékot adtunk, és a sejteket 1 órán át, 4 °C-on inkubáltuk. A kötődött scFvfragmenseket a fent leírtak szerint mutattuk ki.
Kompetíción alapuló ELISA-vizsgálatot végeztünk oly módon, hogy EGFR-receptorral fedett lemezeket 50 pl tisztított scFv-fragmenssel (100 pg/ml) 10 percig előinkubáltunk. A lemezekhez MAb-425 ellenanyagot (50 pl) adtunk 3,13-200 ng/ml koncentrációkban. Az inkubációt és mosást követően a kötődött MAb-425 ellenanyagokat kecskében termelt, antiegér IgG- és IgM-ellenanyagok alkalmazásával mutattuk ki.
6. példa
DNS-analízis
A BstNI-ujjlenyomat készítéséhez az egyes kiónokból származó scFv-fragmens-inszerteket PCReljárással amplifikáltuk, és a terméket BstNI-enzimmel emésztettük [Clackson és munkatársai: Natúré 352, 624 (1991)]. A DNS-t Sequenase-reagenskészlet alkalmazásával szekvenáltuk (United States Biochemicals, Clevland, OH).
7. példa
Az scFv-fragmensek tisztítása
A bakteriális felülúszókat centrifügálással feltisztítottuk, 0,2 pm áteresztőképességű filtereken átszűrtük, majd 1 ml térfogatú, cianogén-bromiddal aktivált „Sepharose-4B”-hez (Pharmacia, Uppsala, Svédország) kötött, tisztított EGFR-receptort (5 mg) tartalma11
HU 221 001 Bl zó oszlopra vittük fel. Az oszlopot 30 ml PBS-sel, majd 5 ml 0,2 mol/1 glicinnel (pH 5,0) mostuk. Az scFvfragmenseket 0,2 mol/1 glicin/HCl oldattal (pH 2,8) eluáltuk. Az eluátumot 10 χ PBS-pufferrel neutralizáltuk. A proteintartalmú frakciókat összegyűjtöttük, és puffért ultrafiltrációval (Amicon, Stonehouse, UK) 1% BSA-t és 0,05% nátrium-azidot tartalmazó PBS-re cseréltük.
8. példa
A tisztított scFv-fragmensekFACS-analízise
A431 sejteket tripszinnel kezeltünk és 10% FCS-t tartalmazó DMEM-ben inkubáltunk. A sejteket hideg DMEM-pufferrel kétszer mostuk, és 45 pm áteresztőképességű filteren átszűrtük. A sejteket (106) 30 percig, jégen, 50 μΐ térfogatú, 1% BSA-t tartalmazó PBSben oldott, tisztított scFv-fragmensekkel inkubáltuk. Hideg PBS-pufferrel végzett két mosást követően a kötődött scFv-fragmenseket 50 μΐ FITC-konjugált 9E10 ellenanyag (100 pg/ml) alkalmazásával mutattuk ki. Miután a sejteket 30 percig jégen tartottuk, azokat PBS-sel egyszer mostuk, 1% formaldehidet tartalmazó PBS-sel fixáltuk, és FACSCAN-készülékkel (Becton-Dickinson, Cowley, UK) analizáltuk.
9. példa
Teljes, kiméra-ellenanyagok előállítása, analízise és expresszálása
PstI és BstEII hasítási helyek felhasználásával a kiválasztott scFv-fragmensek VH-régióit kódoló DNSeket humán-HG3-CL ellenanyagból [Rechavi és munkatársai: Proc. Nat. Acad. Sci. USA 80, 855 (1983)] származó eukarióta szignálszekvenciát és összekapcsolási donorhelyet tartalmazó, VH köztivektorba szubklónoztuk (3. ábra). A Vk-régiókat kódoló DNSeket Vk köztivektorba történő inszertálás céljából PCR láncinditó oligonukleotidok alkalmazásával úgy módosítottuk, hogy azok az 5’- és 3’-végeken Xhol és SstI hasítási helyeket tartalmazzanak:
[Vk „Fór” (előre irányuló):
5’-CCG TTT CAG CTC GAC CTT GGT CCC-3’, Vk Back” (visszafelé irányuló):
5’-GAC ATT GAG CTC ACC CAG TCT CCA3’]. Az Sstl-Xhol ffagmenseket átalakított humán CAMPATH-1 könnyűláncból származó eukarióta szignálszekvenciát [Riechmann és munkatársai: Natúré 332, 21 (1988)] és összekapcsolási donorhelyet tartalmazó Vk köztivektorba klónoztuk (3. ábra). A variábilis régiókat valamint eukariótahatároló („flanking”) régiókat kódoló DNS-eket HindlII-BamHIfragmensekként humán-gamma-1 konstans régiót vagy humán kappa konstans régiót kódoló genomi DNS-t tartalmazó emlőssejt expressziós vektorba klónoztuk [Maeda és munkatársai: Hűm. Antibod. Hybridomas 2, 124 (1991)]. A nehézlánc és könnyűlánc expressziós vektorokat elektroporációval COS-sejtekbe juttattuk. 72 óra elteltével a tápfolyadékot összegyűjtöttük, és a kiméra anti-EGFR ellenanyagokat ELISA-eljárással analizáltuk [Kettleborough és munkatársai: Protein Eng. 4, 773 (1991)].
10. példa
In vitro immunizált sejtekből származó scFvfragmensek előállítása
Az alábbiakban leírt eljárások a fent ismertetett eljárások kismértékben módosított változatai. Az immunizálást, a génkönyvtárak előállítását és átvizsgálását az 1-4. példákban leírtak szerint végeztük. Az azt követő lépéseket az alábbiakban részletesen ismertetjük.
Az elsődleges génkönyvtár, valamint a három lépésben végrehajtott „panning”-eljárás után nyert kiónok vizsgálatát követően néhány különálló, ampicillinrezisztens kolóniát választottunk ki. Alkalikus lizálással fágmid DNS-t állítottunk elő, és hő-sokk alkalmazásával egy nem szupresszor törzset, közelebbről, E. coli HB2151 törzset transzfektáltunk. Telepeket 2 xTY-Amp-Glu-tápfolyadékba oltottunk, és egy éjszakán át, 30 °C-on tenyésztettünk. Egy 5 ml térfogatú mintával 50 ml térfogatú, 100 mg/ml ampicillint és 0,1% glükózt tartalmazó 2xTY-tápfolyadékot oltottunk be, és 1 órán át (a „log”-fázis eléréséig), rázás mellett, 30 °C-on folytattuk a tenyésztést. A sejteket összegyűjtöttük, és az oldható scFv-fragmensek expresszálódását 1 mmol/1 végkoncentrációig izopropil-P-D-tiogalaktopiranozid (IPTG) hozzáadásával indukáltuk [De Bellis D. és Schwartz I.: Nucleic Acids Rés. 18, 1311 (1990)]. A tenyészeteket egy éjszakán át, 30 °C-on, rázás mellett tenyésztettük. Az scFvfragmenseket tartalmazó felülúszókat centrifugálással feltisztítottuk, és 0,22 mm-es szűrőn átszűrtük és teszteltük. A bakteriális felülúszókat a fent leírtak szerint, ELISA-eljárással EGFR-receptorhoz történő kötődésre teszteltük [Kettleborough és munkatársai: EP 94 104 160; és Eur. Immunoi. 24, 952 (1994)]. Kiválasztott scFv-fragmensek specifitását ELISA-eljárással vizsgáltuk különböző, EGFR-receptorral rokonságot mutató vagy EGFR-receptorral rokonságot nem mutató proteinekkel vagy egyéb antigénekkel fedett lemezek, valamint műanyagok alkalmazásával. Az alábbi antigéneket alkalmaztuk: RN-áz, BSA, ÓVA, GD3gangliozid, vitronektin-receptor (VNR), IlblIIa vérlemezke-glikoprotein (GPIIblIIa), és diszialil-laktoN-tetraóz (DSLNT). A fedést egy éjszakán át, az egyes antigének esetében optimális koncentráció mellett végeztük. A fedett ELISA-lemezeket 1 órán át, 37 °C-on, PBS-ben (vegyes %) oldott 1,5% fölözött tejporral fedtük. Mosást követően a mikrotitráló lemezek mélyületeihez 100 μΐ scFv-ffagmenst tartalmazó felülúszót adtunk, és a lemezeket 2 órán át, 37 °C-on inkubáltuk. A kötődött scFv-fragmenseket a 9E10 antic-myc ellenanyag (Mycl-9E10,2 hibridoma kondicionált tápfolyadéka), valamint alkalikus foszfatázzal konjugált, nyúlban termelt anti-egér ellenanyag (Dako) alkalmazásával mutattuk ki.
Három EGFR-receptort hordozó tumorsejtvonalat, az A431, az MDA-MB-231 humánemlő-adenokarcinóma (ATCC, HTB 26) és a HT29 humánvastagbéladenokarcinóma (ATCC, HTB 38) sejtvonalakat, valamint egy EGFR-receptort nem expresszáló, WM-164 jelzésű sejtvonalat használtunk az scFvfragmensek sejteken található EGFR-receptorhoz való
HU 221 001 Bl kötődési képességének tesztelésére, FACS-analízis és immunfluoreszcencia alkalmazásával, fixálatlan sejteken. Az indirekt fluoreszcencia-analízishez a sejteket Terasaki-lemezekre oltottuk (2 x1ο4 sejt/mélyűlet) és 24 óráig tenyésztettük. Ezután a sejteket 90 percig, szobahőmérsékleten, 20 ml térfogatú, az scFvfragmenseket tartalmazó nyers, bakteriális felülúszóval inkubáltuk. Az első ellenanyaggal (anti-c-myc) és második ellenanyaggal történő inkubálást 60-60 percig, szobahőmérsékleten végeztük. A második ellenanyagot, amely FITC-konjugált, nyúlban termelt anti-egér ellenanyag volt (Dako) 1:20 arányban hígítottuk.
A FACS-analízishez 5 χ 105 sejtet 1% BSA-t és 0,1% nátrium-azidot tartalmazó PBS-sel (PBS-BSA) mostunk, és 20 percig, 4 °C-on, 50 ml térfogatú, nyers bakteriális felülúszóval inkubáltunk. Hideg PBS-BSApufferrel végzett két mosást követően a kötődött scFvffagmenseket anti-c-myc ellenanyaggal és 1:25 arányban hígított, FITC-konjugált, kecskében termelt antiegér ellenanyaggal (Becton-Dickinson) mutattuk ki. A sejtekhez 5 mg/ml végkoncentrációban propidiumjodidot (Pl) adtunk. Egy léghűtéses argonlézerrel felszerelt „EPICS Profile Il”-készülékkel „flow-citometriás” analízist végeztünk. A 488 nm hullámhosszot (15 mV) alkalmaztuk gerjesztésre. A FITC-emissziót egy 530 nm-es sávszűrővel, a PI-emissziót egy 625 nm-es sávszűrővel gyűjtöttük. Élő sejteket szelektáltunk az előreeső fényszórás (a sejt granuláltságának a mértékére jellemző) és az oldalirányú szórás (a sejt méretére jellemző) adatainak pontdiagramon történő ábrázolása és a PI-festődött sejtek kizárása alapján.
Az elsődleges és a szelektált génkönyvtárak változatosságát klónozott fragmensek PCR-amplifikációjával [Güssow D. és Clackson T.: Nucleic Acids Rés. 17, 4000 (1989)] és a BstNI emésztéssel kapott minták analízisével (8) határoztuk meg. Néhány kiónt Sequenasereagenskészlet alkalmazásával (USB), didezoxiláncterminációs eljárással szekvenáltunk [Sanger F. és munkatársai: Proc. Nat. Acad. Sci. USA 74, 5463 (1977)].
Nyers bakteriális felülúszókat (10 μΐ) SDS-PAGEeljárással, 12,5%-os gélen vizsgáltunk. Westem-blotanalízist végeztünk, lényegében Towbin leírása szerint [Towbin és munkatársai: J. Proc. Nat. Acad. Sci. USA 76, 4350 (1979)]. A proteineket elektrobloteljárással Immobilon-P (Millipore) vagy nitrocellulóz (Bio-Rad) membránokra vittük át. A blotot 2% (vegyes %) fölözött tejet tartalmazó PBS-sel blokkoltuk. Az scFv-fragmenseket anti-wyc-ellenanyag (9E10 ellenanyag), peroxidázzal konjugált, anti-egér ellenanyag (Jackson) és erősített kemilumineszcens rendszer (ECL, Amersham) alkalmazásával mutattuk ki.
A levált membránvezikulumok kvantitatív analízise szerint az összproteinkoncentráció 2,5 mg/ml volt, melynek csak 10-14%-a, azaz 250-350 ng/ml képviselt EGFR-receptort [Sato és munkatársai: J. Natl. Cancer Inst. 21, 1601 (1989); Yeaton és munkatársai : J. Bioi. Chem. 258, 9254 (1983)]. SDS-PAGEeljárással végzett elektroforetikus analízis, majd „Coomassie-blue” festékkel történő festés azt mutatta, hogy a vezikulumok igen összetett proteinkeveréket tartalmaztak. ProteindegradáciÓTa utaló jelet nem láttunk. Westem-blot-analízis alapján megállapítottuk, hogy az általunk alkalmazott kísérleti feltételek mellett a membránvezikulum készítményben teljes EGFreceptor-molekulák voltak jelen.
Az FCS- és limfokinszükségletet meghatározása céljából 20% vagy 4% FCS-t tartalmazó MTC és M2 tápfolyadékokat hasonlítottunk össze. Antigénként és kontrollként EGFR-tartalmú vezikulumokat, valamint PBSt alkalmaztunk. A lépsejteket 3 órán át, hat mélyületű lemezeken Ml tápfolyadékban (szérummentes tápfolyadékban) inkubáltuk antigén jelenlétében vagy anélkül. Ezt követően a sejtekhez MTC vagy M2 tápfolyadékot adtunk, és 72, 96,120 vagy 144 óra elteltével vizsgálatot végeztünk fixált A431 sejtek alkalmazásával. A visszanyert élő sejtek száma valamennyi kísérletben 20-40% közé esett, ami megegyezik korábbi közleményekben leírt eredményekkel [Gavilondo-Cowley J. és munkatársai: „In vitro Immunization in Hybridoma Technology”, „Elsevier Science Publishers Β. V.” Amszterdam, 131. oldal (1988)]. A specifikus válasz maximumát MTC alkalmazása mellett, a negyedik napon mértük; míg a 4% vagy 20% FCS-t tartalmazó (2% vagy 10% FCS-végkoncentrációjú) M2 tápfolyadék a hatodik napig késleltette a maximális válasz kialakulását (2. táblázat). Az MTC azonban 10% FCS mellett, valószínűleg poliklonális aktiválás révén, nem specifikus választ váltott ki, amint azt láttuk akkor, amikor az eredményeket a specifikus és nem specifikus válasz hányadosaként fejeztük ki. A további kísérletekben 4% FCS-t tartalmazó M2 tápfolyadék alkalmazása és 6 napos tenyésztés mellett döntöttünk.
Az EGFR jelenléte a vezikulumok felszínén erősen megnövelte az antigénre adott válasz mértékét. A fent leírthoz hasonló eljárás szerint, EGFR-t expresszáló és nem expresszáló sejtvonalakból származó vezikulumokat hasonlítottunk össze. Limfocitákat 3 órán át, Ml tápfolyadékban, vezikulumok jelenlétében inkubáltunk. Ezt követően, a sejtekhez 4% FCS-t tartalmazó M2 tápfolyadékot adtunk. Hat nap elteltével, az egyes csoportokból származó limfocitákat 48 óráig, EGFR-receptorral, fixált A431 sejtekkel, RNáz-zal vagy GD3-mal fedett, 96 mélyületű lemezeken inkubáltuk. A vártnak megfelelően, ezeknek a vizsgálatoknak az eredményei multispecifikus válaszmintát mutattak (3. táblázat). Az optikai denzitás alapján az EGFR-receptorral szemben kimutatható reaktivitás nyilvánvalóan nagyobb volt, amennyiben antigénként EGFR-expresszáló vezikulumokat alkalmaztunk.
Összefoglalva, ezek az eredmények arra utalnak, hogy az in vitro immunizációt követően, habár éretlen, de kimutatható mértékű, antigéndependens válasz jött létre, mely révén több, EGFR-receptorral szemben irányuló, variábilis régiók PCR-klónozására alkalmas, immunizált limfocitacsoport keletkezett.
Az in vitro immunizációt követően kapott scFvfragmensek pHENl fágmidba történő klónozását követően 1,1 χ 105 klónból álló génkönyvtárat nyertünk. Ezt a génkönyvtárat két másik, in vivő immunizációval ka13
HU 221 001 Bl pott génkönyvtárral párhuzamosan állítottuk elő. Ezeknek a fág génkönyvtáraknak az előállítását a korábbiakban leírták [Kettleborough és munkatársai: EP 94 104 160; és Eur. J. Immunoi. 24, 952 (1994)].
Az EGFR-receptorhoz kötődő scFv-fragmensek szelektálása céljából a fágokat EGFR-receptorral fedett immuncsövek felhasználásával „panning”eljárásnak vetettük alá. Az eluált fágokkal SupE E. coli-törzset fertőztünk, összesen három szelekciós kört végeztünk. Mindegyik körben, a háttér kiszámítása céljából egy antigénmentes csövet teszteltünk párhuzamosan. Az első mosás során az immuncsőbe
1,5 χ 1010 fágrészecskét mértünk, és a fedett immuncsőből 6,6xlO4 fágrészecskét eluáltunk; míg a háttérpopulációból csupán 200 kolóniát kaptunk. A harmadik mosás során a csőbe 1 χ 1011 fágrészecskét mértünk, és 5,6 χ 1010 fágrészecskét eluáltunk.
Az scFv-fragmensek további jellemzése céljából, a fágpopulációkból a szelekciót megelőzően és az egyes szelekciós köröket követően 22-22 kiónt választottunk ki.
A génkönyvtár változatosságát a klónozott fragmensek BstNI-enzimmel kapott emésztési mintája alapján analizáltuk. A szelekciót megelőzően a génkönyvtár rendkívül változatosnak tűnt. Az első szelekciós kört követően a kötődött kiónok emésztési mintája több azonos restrikciós mintával rendelkező csoport jelenlétére utalt.
A különböző szelekciós körökből a kiónok kiválasztása az emésztési minták alapján történt. A DNSszekvenálás a legtöbb szelektált kiónban eltérő szekvenciák jelenlétét mutatta. A 10D2, 5D3, 10E2, 1B3, 4B3 és 5E2 kiónokban található komplementeritást meghatározó régiók (CDR-régiók) hosszúsága és összetétele eltérő volt. A legtöbb variáció a VH- és VL-szekvenciák CDR3 régiójában volt megfigyelhető. A 5D3 és 1E3 kiónok a harmadik szelekciós körből származtak. Ezek ELISA-analízis és „flow cytometriás” vizsgálat alapján erősen kötődtek EGFR-receptorhoz, és azonos szekvenciával rendelkeztek.
Oldható scFv-fragmenseket a HB-2151 jelzésű, nem szupresszor E. coli-törzs IPTG jelenlétében történő tenyésztésével nyertünk.
Az scFv-termelődés igazolására, az egyes kiónokból származó bakteriális tápfolyadékot gélelektroforézissel analizáltuk. Western-blotanalízissel, egy körülbelül 35 000 kD nagyságú, jól kivehető csíkot mutattunk ki.
Az EGFR-receptorral szemben kötődési aktivitást mutató kiónokat ELISA-eljárással azonosítottuk. A szelektált kiónok keresztreaktivitásának vizsgálatára különböző antigének alkalmazásával ELISA-vizsgálatokat végeztünk. Az antigénekkel (EGFR, RN-áz, BSA, KLH, ÓVA, GD3-gangliozid, vitronektin-receptor, IlblIIa vérlemezke-glikoprotein és diszialil-lakto-N-tetraóz) az optimális koncentráció alkalmazása mellett ELISA-lemezeket fedtünk (4. táblázat). A nem EGFR-antigénekhez nem volt kötődés kimutatható. Az scFv-fragmensek három EGFR-receptort hordozó tumorsejtvonalhoz (A431 humán epidermoid karcinóma, MDA-MB-231 humánemlő-adenokarcinóma és HT-29 humánvastagbél-adenokarcinóma sejtvonalakhoz) történő kötődését is teszteltük. Negatív kontrollként egy EGFR-receptort nem expresszáló, WM-164 jelzésű, humánmelanomasejtvonalat alkalmaztunk. A tumorsejtvonalakhoz kötődő kiónokat fixálatlan sejtek alkalmazásával, indirekt immunfluoreszcenciás eljárással is teszteltük, az eredményeket FACS-analízissel mennyiségileg meghatároztuk. A fixálatlan sejtek alkalmazása biztosítja a membránreceptorok természetes konformációjának megtartását. A pozitív kiónok A431 sejtek felhasználása mellett jól kivehető fluoreszcenciát mutattak. A többi EGFR-receptort hordozó tumorsejtvonal alkalmazása esetén gyenge fluoreszcenciát figyeltünk meg. A negatív sejtvonalhoz nem volt kötődés kimutatható. Az eredményeket „flow cytometriás” eljárással megerősítettük. Tizenhét pozitív kiónt és három negatív kiónt vizsgáltunk „flow cytometriás” eljárással A431, MDA-MB-231 és HT-29 sejtvonalakhoz történő kötődésre nézve. Negatív sejtvonalként WM-164 sejtvonalat alkalmaztunk. Pozitív kontrollként a 425-scFv-fragmenst (Pl kiónt), negatív kontrollként a klónozóvektort (HEN) alkalmaztuk. Az eredményeket az 5. táblázatban összegeztük. Két klón, a 4B2 és 5E2 klón, ELISA-vizsgálat alapján az EGFRreceptorhoz történő kötődésre pozitívnak bizonyult, de az EGFR-receptort expresszáló tumorsejtvonalakhoz történő kötődésre nézve negatív volt.
2. táblázat
Különböző tápfolyadékok hatása az in vitro immunizációra2)
A431-sejtekkel szemben történő vizsgálat napja
3. nap 4. nap 5. nap 6. nap
Vizsgálat Antigén O.D.C) arány4) O.D. arány O.D. arány O.D. arány
1. vezikulumok 0,39 2,11 0,80 3,76 0,78 3,90 0,95 10,3
PBS 3 1 4 1
0,18 0,21 0,20 0,09
6 3 1 2
HU 221 001 Bl
2. táblázat (folytatás)
A431-sejtekkel szemben történő vizsgálat napja
Vizsgálat Antigén 3. nap O.D. 4. nap arány 5. nap 6. nap
O.D.c) arány4) O.D. arány O.D. arány
2. vezikulumok 0,52 2,50 0,85 1,76 0,86 2,75 1,16 3,94
PBS 7 2 3 8
0,21 0,48 0,31 0,29
0 2 3 6
3. vezikulumok 0,76 1,48 1,16 2,01 1,08 2,07 LU 1,91
PBS 3 9 9 5
0,51 0,58 0,52 0,58
3 1 5 1
1. vizsgálat: Ml, valamint 4% FCS-t tartalmazó M2 (FCS végkoncentráció: 2%);
2. vizsgálat: Ml, valamint 20% FCS-t tartalmazó M2 (FCS végkoncentráció: 10%);
3. vizsgálat: A tápfolyadék, valamint 4% FCS-t tar- gc talmazó MTC (FCS végkoncentráció: 2%);
a) BALB/c egerekből nyert lépsejteket (107) hat mélyületű lemezeken, 3 órán át, 3,5 ml, A431 sejtekből származó vezikulumokat tartalmazó Ml tápfolyadékban vagy PBS-ben inkubáltunk. Ezt követően a sejtekhez 3,5 ml, θθ 4% vagy 20% FCS-t tartalmazó MTC tápfolyadékot vagy M2 tápfolyadékot adtunk, és a lemezeket inkubáltuk.
A 3., 4., 5. és 6. napokon in vitro immunizált limfocitákat a tápfolyadékból eltávolítottuk, a vezikulumok eltávolítása céljából HBSS-pufferrel mostuk, és fixált A431 sejtek- gg kel fedett, 96 mélyületű lemezekre oltottuk, majd 48 órán át inkubáltuk (lásd a módszerek leírását).
b) Az FCS végkoncentrációja a tápfolyadékban.
c) O.D.: a 405 nm-en mért optikai denzitást jelenti.
Az eredmények tizenhat rekesz átlagát képviselik.
d) A specifikus válasz (antigénként vezikulumok alkalmazása mellett) és a nem specifikus válasz (antigénként PBS alkalmazása mellett) aránya.
3. táblázat ^5
Az in vitro immunizációt követően létrejött válasz multispecifitása»)
A vizsgálatot az alábbi antigénekkel szemben végeza) Limfocitákat in vitro immunizáltunk EGFRreceptort expresszáló (EGFR+) vagy EGFR-receptort nem expresszáló (EGFR-) vezikulumokkal. Hat napig tartó inkubációt követően a sejteket eltávolítottuk a tenyészetből, és a fent felsorolt antigénekkel szemben vizsgáltuk.
b) A választ optikai denzitásban (405 nm) adtuk meg.
4. táblázat
Kiválasztott scFv-fragmensek keresztreaktivitása néhány antigénnel szemben»)
Antigénb> Fedés [mg/ml] Eredmény
EGFR 2,5 +
RN-áz 10 -
BSA 10 -
KLH 10 -
ÓVA 10 -
GD3-gangliozid 2 -
VNR 1 -
GPIIblIIa 1 -
DSLNT 5 -
antigén A431- csoport sejtek EGFR GD3 RN-áz
1. vizs- EGFR+ 0,5120») 0,326 0,140 0,249
gálát EGFR- 0,427 0,070 0,123 0, 304
2. vizs- EGFR+ 1,430 0,730 0,233 0,670
gálát EGFR- 0,789 0,195 0,118 0,561
a) Az ELISA-vizsgálatokat a leírtak szerint végeztük.
b) Vitronektin-receptor (VNR); IlblIIa vérlemezkeglikoprotein (GPIIblIIa); diszialil-lakto-N-tetraóz (DSLNT).
HU 221 001 Bl
5. táblázat scFv-klónok EGFR-receptorral szemben mért reaktivitása. Tisztított, oldható antigénnel végzett ELISA-eljárás és sejtvonalak alkalmazásával végzett citometriás analízis összehasonlító eredményei
Kiónok pozitív Tumorsejtvonalak citometriás analízise3) (önkényes fluoreszcenciaegységek átlagértéke)4 ELISA (O.D.) EGFR
WM164 A431 MDAAMÖB231 HT29
7H1 1,5 112,9 16,4 2,6 1,2
4B2 1,2 5,3 4,2 0,6 2
10D2 1,5 145,3 36,3 4,8 2
12D2 1,8 129,5 29,3 5,7 2
5E2 1,4 2,5 7,1 0,5 1,8
8E2 1,5 134,5 47,7 5,1 1,9
5F2 1,3 146,3 40,6 5,7 1,9
11H2 1,9 152,2 25,3 2 1,9
1B3 0,6 105,1 36,4 5,2 >2
4B3 0,5 78 15,8 2,3 2
3D3 1,2 94,3 25,1 4,8 1,9
5D3 0,5 112 22,2 5,5 >2
4F3 0,4 110,3 32,3 6,2 >2
4G3 0,4 76,5 20,4 2 >2
1E3 0,4 118,3 33,8 5,1 2
3H3 0,6 76,5 33,7 4,2 >2
negatív
5F1 2,4 2,3 3,6 1,8 0,2
7G1 1,4 10,2 4 2,8 0,2
1H1 0,5 5 4 0,75 0,2
kontrollok
HEN 0,4 4,1 3,7 1 0,2
Pl 0,6 85,5 21,3 2,5 1,9
a) Három EGFR-receptort hordozó sejtvonalat b) Negatív és pozitív kontrolokként inszertált (A431, MDAAMB231 és HT29) és egy EGFR- 50 fragmenst nem tartalmazó vektort (HEN) és receptort nem expresszáló sejtvonalat (WM164) alkal- Mab-425 ellenanyagból származó scFv-fragmenst máztunk az scFv-fragmensek tumorsejtekhez történő (Pl) használtunk.
kötődésének fent ismertetettek szerint végzett citometriás analízisére.
HU 221 001 Bl
SZEKVENCIALISTA
AZ 1. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA ADATAI: A SZEKVENCIA JELLEMZŐI:
HOSSZA: 327 bázispár
TÍPUSA: nukleinsav
HÁNY SZÁLÚ : egy
TOPOLÓGIÁJA: lineáris MOLEKULATÍPUS: cDNS HIPOTETIKUS: nem ANTISZENSZ: nem FRAGMENSTÍPUS: N-terminális.
EREDETI FORRÁS:
ORGANIZMUS: egér
TÖRZS: Balb/c
EGYEDFEJLŐDÉSI FÁZIS: felnőtt
SZÖVETTÍPUS: nyirokcsomó KÖZVETLEN FORRÁS:
KLÓN: L2 1 IC (könnyűlánc)
SAJÁTSÁG:
NÉV/MEGJELÖLÉS: CDS
ELHELYEZKEDÉS: 1-327
AZ 1. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA LEÍRÁSA:
GAC Asp 1 ATT GAG CTC Leu ACC Thr 5 CAG Gin TCT CCA GCC TCC CTG GCT GCA Al a TCT Ser GTG Val 15 GGA Gly 48
Ile Glu Ser Pro Al a Ser 10 Leu Al a
GAA ACT GTC ACC ATC ACA TGT CGA GCA AGT GAG AAC ATT TAC TAT AGT 96
Glu The Val Thr Ile Thr Cys Arg Al a Ser Glu Asn Ile Tyr Tyr Ser
20 25 30
TTA GCA TGG TAT CAG CAG AAG CAA GGG AAA TCT CCT CAG CTC CTG ATC 144
Leu Al a Trp Tyr Gin Gin Lys Gin Gly Lys Ser Pro Gin Leu Leu I le
35 40 45
TAT AGT GCA AGC GCC TTG GAA GAT GGT GTC CCA TCG AGG TTC AGT GGC 192
Tyr Ser Al a Ser Al a Leu Glu Asp Gly Val Pro Ser Arg Phe Ser Gly
50 55 60
AGT GGA TCT GGG ACA CAG TAT TCT TTA AAG ATC AAC AAC ATG CAG CCT 240
Ser Gly Ser Gly Thr Gin Tyr Ser Leu Ly s Ile Asn Asn Me t Gin Pro
65 70 75 80
GAA GAT ACC GCT ACT TAC TTC TGT AAA CAG ACT TAT GAC GTT CCG TGG 288
Glu Asp Thr Al a Thr Tyr Phe Cy s Lys Gin Thr Tyr Asp Val Pro Trp
85 90 95
ACG TTC GGT GGA GGG ACC AAG CTG GAA ATA AAA CGG GCG 327
Thr Phe Gly Gly Gly Thr Ly s Leu Glu Ile Ly s Arg Al a
100 105
A 2. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA ADATAI:
A SZEKVENCIA JELLEMZŐI:
HOSSZA: 109 aminosav
TÍPUSA: aminosav
TOPOLÓGIÁJA: lineáris MOLEKULATÍPUS: fehérje
A 2. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA LEÍRÁSA:
HU 221 001 Bl
Asp 1 Ile Glu Leu Thr 5 Gin Ser Pro Al a Ser 10 Leu Al a Al a Ser Val 15 Gly
Glu Thr Val Thr Ile Thr Cys Arg Al a Ser Glu Asn Ile Tyr Tyr Ser
20 25 30
Leu Al a Trp Tyr Gin Gin Lys Gin Gly Lys Ser Pro Gin Leu Leu Ile
35 40 45
Tyr Se r Al a Ser Al a Leu Glu As p Gly Val Pro Ser Arg Phe Ser Gly
50 55 60
Ser Gly Ser Gly Thr Gin Tyr Ser Leu Lys Ile Asn Asn Me t Gin Pro
65 70 75 80
Glu As p Thr Al a Thr Tyr Phe Cys Lys Gin Thr Tyr Asp Val Pro Trp
85 90 95
Thr Phe Gly Gly Gly Thr Ly s Leu Glu Ile Lys Arg Al a
100 105
A 3. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA ADATAI:
A SZEKVENCIA JELLEMZŐI:
HOSSZA: 357 bázispár
TÍPUSA: nukleinsav
HÁNY SZÁLÚ: egy
TOPOLÓGIÁJA: lineáris MOLEKULATÍPUS: cDNS HIPOTETIKUS: nem ANTISZENSZ: nem FRAGMENSTÍPUS: N-terminális.
EREDETI FORRÁS:
ORGANIZMUS: egér
TÖRZS: Balb/c
EGYEDFEJLŐDÉSI FÁZIS: felnőtt
SZÖVETTÍPUS: nyirokcsomó KÖZVETLEN FORRÁS:
KLÓN: L2 1 IC (nehézlánc)
SAJÁTSÁG:
NÉV/MEGJELÖLÉS: CDS
ELHELYEZKEDÉS: 1-357
A 3. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA LEÍRÁSA:
CAG GTG CAA Gin CTG CAG GAG TCA GGG CCT GAG CTG GTG AGC CCT GGG GCT
Gin 110 Val Leu Gin Glu 115 Ser G1 y Pro Glu Leu 120 Val Arg Pro Gly Al a 125
TCA GTG AAG ATG TCC TGC AAG GCT TCA GGC TAT ACC TTC ACT ACC TAC
Ser Val Lys Me t Ser Cys Ly s Al a Ser Gly Tyr Thr Phe Thr Thr Tyr
130 135 140
TGG ATA CAC TGG ATG AAA CAG AGG CCT GGA CAA GGC CTT CAG TGG ATT
Trp Ile Hi s Trp Me t Ly s Gin Arg Pro Gly Gin Gly Leu Gin Trp Ile
145 150 155
GGC ATG ATT GAT CCT TCC AAT AGT GAA ACT AGG TTA AAT CAG AAT TTC
Gly Me t Ile Asp Pro Ser Asn Ser Glu Thr Arg Leu Asn Gin Asn Phe
160 165 170
144
192
HU 221 001 BI
AGG GAC Arg Asp 175 AAG Lys GCC Al a ACA Thr TTG AGT GTA GAC AAA TCC TCC AAT AAA GCC TAC 240
Leu Ser 180 Va 1 As p Lys Ser Ser 185 Asn Ly s Al a Tyr
ATG CAG CTC AGC AGC CTG ACA TCT GAG GAC TCT GCA ATC TAT TAC TGT 288
Me t Gin Leu Ser Ser Leu Thr Ser Glu Asp Ser Al a Ile Tyr Tyr Cy s
190 195 200 205
GCA AGA TGG GAC TAC GGT AGT GGC CAC TTT GAC TAC TGG GGC CAA GGG 336
Al a Arg Trp Asp Tyr Gly Ser Gly Hi s Phe Asp Tyr Trp Gly Gin Gly
210 215 220
ACC ACG GTC ACC GTC TCC TCA 357
Thr Thr Val Thr Val Ser Ser
225
A 4. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA ADATAI:
A SZEKVENCIA JELLEMZŐI:
HOSSZA: 119 aminosav
TÍPUSA: aminosav
TOPOLÓGIÁJA: lineáris MOLEKULATÍPUS: protein
A 4. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA LEÍRÁSA:
Gin 1 Val Gin Leu Gin 5 Glu Ser Gly Pro Glu 10 Leu Val Arg Pr o Gly 15 Al a
Ser Val Lys Me t 20 Se r Cys Lys Al a Ser 25 Gly Tyr Thr Phe Thr 30 Thr Tyr
Trp Ile Hi s 35 Trp Me t Lys Gin Arg 40 Pro Gly Gin Gly Leu 45 Gin Trp Ile
Gly Me t 50 Ile Asp Pro Ser Asn 55 Ser Glu Thr Arg Leu 60 Asn Gin Asn Phe
Arg 65 Asp Lys Al a Thr Leu 70 Ser Val Asp Lys Ser 75 Ser Asn Ly s Al a Tyr 80
Me t Gin Leu Ser Ser 85 Leu Thr Ser Glu As p 90 Se r Al a Ile Tyr Tyr 95 Cys
Al a Arg Trp Asp 100 Tyr Gly Ser Gly Hi s 105 Phe Asp Tyr Trp Gly 110 Gin Gly
Thr Thr Val 115 Thr Val Ser Ser
AZ 5. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA ADATAI: A SZEKVENCIA JELLEMZŐI:
HOSSZA: 339 bázispár
TÍPUSA: nukleinsav
HÁNY SZÁLÚ: egy
TOPOLÓGIÁJA: lineáris MOLEKULATÍPUS: cDNS HIPOTETIKUS: nem ANTISZENSZ : nem FRAGMENSTÍPUS: N-terminális.
EREDETI FORRÁS:
ORGANIZMUS: egér
HU 221 001 Bl
TÖRZS: Balb/c
EGYEDFEJLŐDÉSI FÁZIS: felnőtt
SZÖVETTÍPUS: nyirokcsomó KÖZVETLEN FORRÁS:
KLÓN: L2 12B (könnyűlánc)
SAJÁTSÁG:
NÉV/MEGJELÖLÉS: CDS
ELHELYEZKEDÉS: 1-339
AZ 5. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA LEÍRÁSA:
GAC ATT GAG CTC ACC Thr CAG Gin 125 TCT CCA GCT TCT TTG GCT Leu Alá 130 CTG Val TCT Se r CTA Leu GGG Gly 135
Asp 120 Ile Glu Leu Ser Pro Alá Ser
CAG AGG GCC ACC ATC TCC TGC AGA GCC AGC GAA AGT GTT GAT AAT TTT
Gin Arg Al a Thr Ile Ser Cys Arg Al a Ser Glu Ser Va 1 Asp Asn Phe
140 145 150
GGC ATT AGT TTT ATG AAC TGG TTC CAA CAG AAA CCA GGA CAG CCA CCC
Gly Ile Ser Phe Me t Asn Trp Phe Gin Gin Ly s Pro Gly Gin Pro Pro
155 160 165
AAA CTC CTC ATC TAT GGT GCA TCC AAC CAA GGA TCC GGG GTC CCT GCC
Lys Leu Leu Ile Tyr Gly Al a Ser Asn Gin Gl y Ser Gly Val Pro Al a
170 175 180
AGG TTT AGT GGC AGT GGG TCT GGG ACA GAC TTC AGC CTC AAC ATC CAT
Arg Phe Ser Gly Ser Gly Ser Gly Thr Asp Phe Ser Leu Asn Ile Hi s
185 190 195
CCT CTG GAG GAG GAT GAT ACT GCA ATG TAT TTC TGT CAG CAA AGT AAG
Pro Leu Glu Glu Asp Asp Thr Al a Me t Tyr Phe Cys Gin Gin Ser Ly s
200 205 210 215
GAG GTT CCG CTC ACG TTC GGT GCT GGG ACC AAG CTG GAA ATA AAA CGG
Glu Val Pro Leu Thr Phe Gly Alá Gly Thr Ly s Leu Glu Ile Lys Arg
220 225 230
144
192
240
288
336
GCG
Al a
A 6. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA ADATAI:
A SZEKVENCIA JELLEMZŐI:
HOSSZA: 113 aminosav
TÍPUSA: aminosav
TOPOLÓGIÁJA: lineáris
MOLEKULATÍPUS: protein A 6. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA LEÍRÁSA:
339
Asp 1 Ile Glu Leu Thr 5 Gin Ser Pro Al a Ser 10 Leu Al a Val Ser Leu 15 Gly
Gin Arg Al a Thr 20 Ile Ser Cys Arg Al a 25 Ser Glu Ser Val As p 30 Asn Phe
Gly Ile Ser 35 Phe Me t Asn Trp Phe 40 Gin Gin Ly s Pro Gly 45 Gin Pro Pro
Lys Leu 50 Leu Ile Tyr Gly Al a 55 Ser Asn Gin Gly Ser 60 Gly Va 1 Pro Al a
HU 221 001 Bl
Arg 65 Phe Ser Gly Ser Gly 70 Ser Gly Thr Asp Phe 75 Ser Leu As n Ile Hi s 80
Pro Leu Glu Glu As p As p Thr Al a Me t Tyr Phe Cys Gin Gin Ser Lys
85 90 95
Glu Val Pro Leu Thr Phe Gly Al a Gly Thr Lys Leu Glu Ile Ly s Arg
100 105 110
Al a
A 7. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA ADATAI:
A SZEKVENCIA JELLEMZŐI:
HOSSZA: 357 bázispár
TÍPUSA: nukleinsav
HÁNY SZÁLÚ: egy
TOPOLÓGIÁJA: lineáris MOLEKULATÍPUS: cDNS HIPOTETIKUS: nem ANTISZENSZ : nem FRAGMENSTÍPUS: N-terminális.
EREDETI FORRÁS:
ORGANIZMUS: egér
TÖRZS: Balb/c
EGYEDFEJLŐDÉSI FÁZIS: felnőtt
SZÖVETTÍPUS: nyirokcsomó KÖZVETLEN FORRÁS:
KLÓN: L2 12B (nehézlánc)
SAJÁTSÁG:
NÉV/MEGJELÖLÉS: CDS
ELHELYEZKEDÉS: 1-357
A 7. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA LEÍRÁSA:
CAG GTG CAG CTG CAG Gin GAG Glu TCT GGA CCT GAG CTG GTG AAG CCT GGG GCT 48
Gin Val 115 Gin Leu Ser 120 Gly Pro Glu Leu Val 125 Lys Pro Gly Alá
TTA GTG AAG ATA TCC TGC AAG GCT TCT GGT TAC ACC TTC ACC AGC TAC 96
Leu Va 1 Ly s Ile Ser Cy s Lys Al a Ser Gly Tyr Thr Phe Thr Ser Tyr
130 135 140 145
TGG ATG CAC TGG GTG AAG CAG AGG CCT GGA CAA GGC CTT GAG TGG ATC 144
Trp Me t Hi s Trp Val Lys Gin Arg Pro Gly Gin Gly Leu Glu Trp Ile
150 155 160
GGA GAG ATT GAT CCT TCT GAT AGT TAT ACT AAC TAC AAT CAA AAG TTC 192
Gly Glu Ile Asp Pro Ser Asp Ser Tyr Thr Asn Tyr Asn Gin Lys Phe
165 170 175
AAG GGC AAG GCC ACA TTG ACT GTA GAC AAA TCC TCC AAC ACA GCC TAC 240
Ly s GI y Lys Al a Thr Leu Thr Val Asp Lys Ser Ser Asn Thr Al a Tyr
180 185 190
ATG CAG CTC AGC AGC CTG ACA TCT GAG GAC TCT GCG GTC TAT TAC TGT 288
Me t Gin Leu Ser Ser Leu Thr Ser Glu As p Ser Al a Val Tyr Tyr Cys
195 200 205
GCA AGA TCG GAC TAC GGT AGT AGC CAC TTT GAC TAC TGG GGC CAA GGG 336
Al a Arg Ser Asp Tyr Gly Ser Ser Hi s Phe As p Tyr Trp Gly Gin Gly
210 215 220 225
HU 221 001 Bl
ACC ACG GTC ACC GTC TCC TCA
Thr Thr Val Thr Val Ser Ser 230
A 8. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA ADATAI:
A SZEKVENCIA JELLEMZŐI:
HOSSZA: 119 bázispár
TÍPUSA: aminosav
TOPOLÓGIÁJA: lineáris MOLEKULATÍPUS: fehérje A 8. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA LEÍRÁSA:
357
Gin 1 Val Gin Leu Gin 5 Glu Ser Gly Pro Glu 10 Leu Val Lys Pro Gly 15 Al a
Leu Val Lys lle 20 Ser Cys Lys Al a Ser 25 Gly Tyr Thr Phe Thr 30 Ser Tyr
Trp Me t Hi s 35 Trp Val Lys Gin Arg 40 Pro Gly Gin Gly Leu 45 Glu Trp lle
Gly Glu 50 lle Asp Pro Ser Asp 55 Ser Tyr Thr Asn Tyr 60 Asn Gin Ly s Phe
Lys 65 Gly Lys Al a Thr Leu 70 Thr Va 1 Asp Lys Ser 75 Ser Asn Thr Al a Tyr 80
Me t Gin Leu Ser Ser 85 Leu Thr Ser Glu Asp 90 Ser Al a Val Tyr Tyr 95 Cy s
Al a Arg Ser Asp 100 Tyr Gly Ser Ser Hi s 105 Phe Asp Tyr Trp Gl y 110 Gin Gly
Thr Thr Val Thr Val Ser Ser
115
A 9. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA ADATAI:
A SZEKVENCIA JELLEMZŐI:
HOSSZA: 339 bázispár
TÍPUSA: nukleinsav
HÁNY SZÁLÚ: egy
TOPOLÓGIÁJA: lineáris MOLEKULATÍPUS: cDNS HIPOTETIKUS: nem ANTISZENSZ: nem FRAGMENSTÍPUS: N-terminális.
EREDETI FORRÁS :
ORGANIZMUS: egér
TÖRZS: Balb/c
EGYEDFEJLŐDÉSI FÁZIS: felnőtt
SZÖVETTÍPUS: nyirokcsomó KÖZVETLEN FORRÁS:
KLÓN: L3 1 ID (könnyűlánc)
SAJÁTSÁG:
NÉV/MEGJELÖLÉS: CDS
ELHELYEZKEDÉS: 1-339
A 9. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA LEÍRÁSA:
HU 221 001 Bl
GAC ATT GAG Glu CTC ACC CAG TCT Ser CCA GCT TCT TTG GCT GTG TCT Ser CTA Leu GGG Gly 135 48
Asp 120 lle Leu Thr Gin 125 Pro Al a Ser Leu 130 Al a Val
CAG AGG GCC ACC ATC TCC TGC CGA GCC AGC GAA AGT GTT GAT AAT TTT 96
Gin Arg Al a Thr lle 140 Ser Cys Arg Al a Ser 145 Glu Ser Val As p Asn 150 Phe
GGC ATT AGT TTT ATG AAC TGG TTC CAA CAG AAA CCA GGA CAG CCA CCC 144
Gly lle Ser Phe 155 Me t Asn Trp Phe Gin 160 Gin Ly s Pro Gly Gin 165 Pro Pro
AAA CTC CTC ATC TAT GGT GCA TCC AAC CAA GGA TCC GGG GTC CCT GCC 192
Lys Leu Leu 170 lle Tyr Gly Al a Ser 175 Asn Gin G1 y Ser Gly 180 Val Pro Al a
AGG TTT AGT GGC AGT GGG TCT GGG ACA GAC TTC AGC CTC AAC ATC CAT 240
Arg Phe 185 Ser Gly Ser Gly Ser 190 Gly Thr Asp Phe Ser 195 Leu Asn lle Hi s
CCT TTG GAG GAG GAT GAT ACT GCA ATG TAT TTC TGT CAG CAA AGT AAG 288
Pro 200 Leu Glu Glu Asp Asp 205 Thr Al a Me t Tyr Phe 210 Cys Gin Gin Ser Lys 215
GAG GTT CCG CTC ACG TTC GGT GCT GGG ACC AAG CTG GAG CTG AAA CGG 336
Glu Val Pro Leu Thr 220 Phe Gly Al a Gly Thr 225 Ly s Leu Glu Leu Lys 230 Arg
GCG 339
Alá
A 10. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA ADATAI:
A SZEKVENCIA JELLEMZŐI:
HOSSZA: 113 aminosav
TÍPUSA: aminosav
TOPOLÓGIÁJA: lineáris MOLEKULATÍPUS: fehérje
A 10. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA LEÍRÁSA:
Asp 1 lle Glu Leu Thr 5 Gin Ser Pro Al a Ser 10 Leu Al a Val Ser Leu 15 Gly
Gin Arg Al a Thr 20 lle Ser Cys Arg Al a 25 Ser Glu Ser Val Asp 30 Asn Phe
Gly lle Ser 35 Phe Me t Asn Trp Phe 40 Gin Gin Ly s Pro Gly 45 Gin Pro Pro
Lys Leu 50 Leu lle Tyr Gly Al a 55 Ser Asn Gin G1 y Ser 60 Gly Va 1 Pro Al a
Arg 65 Phe Ser Gly Ser Gly 70 Ser Gly Thr Asp Phe 75 Ser Leu Asn lle Hi s 80
Pro Leu Glu Glu Asp 85 Asp Thr Al a Me t Tyr 90 Phe Cys Gin Gin Ser 95 Ly s
Glu Al a Val Pro Leu 100 Thr Phe Gly Al a Gly 105 Thr Ly s Leu Glu Leu 110 Lys Arg
HU 221 001 Bl
All. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA ADATAI:
A SZEKVENCIA JELLEMZŐI:
HOSSZA: 357bázispár
TÍPUSA: nukleinsav
HÁNY SZÁLÚ: egy
TOPOLÓGIÁJA: lineáris MOLEKULATÍPUS: cDNS HIPOTETIKUS: nem ANTISZENSZ : nem FRAGMENSTÍPUS: N-terminális.
EREDETI FORRÁS:
ORGANIZMUS: egér
TÖRZS: Balb/c
EGYEDFEJLŐDÉSI FÁZIS: felnőtt
SZÖVETTÍPUS: nyirokcsomó KÖZVETLEN FORRÁS:
KLÓN: L3 11D (nehézlánc)
SAJÁTSÁG:
NÉV/MEGJELÖLÉS: CDS
ELHELYEZKEDÉS: 1-357
All. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA LEÍRÁSA:
GAG GTG Glu Val 115 CAG Gin CTG Leu CAG CAG TCA GGG Gly GCT Al a GAG Glu CTT GTG AAG CCT GGG Gly GCT Al a 48
Gin Gin Ser 120 Leu Val 125 Lys Pro
TCA GTG AAG CTG TCC TGC AAG GCT TCT GGC TAC ACC TTC ACC AGC TAC 96
Ser Val Lys Leu Ser Cys Lys Al a Ser Gly Tyr Thr Phe Thr Ser Tyr
130 135 140 145
TGG ATG CAC TGG GTG AAG CAG AGG CCT GGA CAA GGC CTT GAG TGG ATC 144
Trp Me t Hi s Trp Val Ly s Gin Arg Pro Gly Gin Gly Leu Glu Trp Ile
150 155 160
GGA GAG ATT GAT CCT TCT GAT AGT TAT ACT AAC TAC AAT CAA AAG TTC 192
Gly Glu Ile As p Pro Ser Asp Ser Tyr Thr Asn Tyr Asn Gin Lys Phe
165 170 175
AAG GGC AAG GCC ACA TTG ACT GTA GAC AAA TCC TCC AGC ACA GCC TAC 240
Lys Gly Ly s Al a Thr Leu Thr Val Asp Lys Ser Ser Ser Thr Al a Tyr
180 185 190
ATG CAG CTC AGC AGC CTG ACA TCT GAG GAC TCT GCG GTC TAT TAC TGT 188
Me t Gin Leu Ser Ser Leu Thr Ser Glu As p Ser Al a Val Tyr Tyr Cy s
195 200 205
GCA AGA TCG GAC TAC GGT AGT AGC CAC TTT GAC TAC TGG GGC CAA GGG 336
Al a Arg Ser As p Tyr Gly Ser Ser Hi s Phe As p Tyr Trp Gly Gin Gly
210 215 220 225
ACC ACG GTC ACC GTC TCC TCA 357
Thr Thr Val Thr Val Ser Ser
230
A 12. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA ADATAI: A SZEKVENCIA JELLEMZŐI:
HOSSZA: 119 aminosav
TÍPUSA: aminosav
TOPOLÓGIÁJA: lineáris MOLEKULATÍPUS: fehérje
HU 221 001 Bl
A 12. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA LEÍRÁSA:
Glu Val Gin Leu Gin Gin Ser Gly Al a Glu Leu Va 1 Lys Pro Gly Al a
1 5 10 15
Ser Val Lys Leu Ser Cys Lys Al a Ser Gly Tyr Thr Phe Thr Ser Tyr
20 25 30
Trp Me t Hi s Trp Val Lys Gin Arg Pro Gly Gin Gly Leu Glu Trp Ile
35 40 45
Gly Glu Ile Asp Pr o Ser Asp Ser Tyr Thr Asn Tyr Asn Gin Lys Phe
50 55 60
Lys Gly Lys Al a Thr Leu Thr Val Asp Lys Ser Ser Ser Thr Al a Tyr
65 70 75 80
Me t Gin Leu Ser Ser Leu Thr Ser Glu Asp Ser Al a Val Tyr Tyr Cys
85 90 95
Al a Arg Ser Asp Tyr Gly Ser Se r Hi s Phe Asp Tyr Trp Gly Gin Gly
100 105 110
Thr Thr Val Thr Val Ser Ser
115
A 13. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA ADATAI:
A SZEKVENCIA JELLEMZŐI:
HOSSZA: 327 bázispár
TÍPUSA: nukleinsav
HÁNY SZÁLÚ: egy
TOPOLÓGIÁJA: lineáris MOLEKULATÍPUS: cDNS HIPOTETIKUS: nem ANTISZENSZ: nem FRAGMENSTÍPUS: N-terminális.
EREDETI FORRÁS:
ORGANIZMUS: egér
TÖRZS: Balb/c
EGYEDFEJLŐDÉSI FÁZIS: felnőtt
SZÖVETTÍPUS: nyirokcsomó KÖZVETLEN FORRÁS:
KLÓN: S4 2D (könnyűlánc)
SAJÁTSÁG:
NÉV/MEGJELÖLÉS: CDS
ELHELYEZKEDÉS: 1-327
A 13. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA LEÍRÁSA:
GAC ATT GAG CTC ACC CAG TCT CCA ACC ACC ATG GCT GCA TCT CCC GGG
Asp 120 Ile Glu Leu Thr Gin 125 Se r Pro Thr Thr Me t 130 Al a Al a Ser Pro Gly 135
GAG AAG ATC ACT ATC ACC TGC AGT GCC AGC TCA AGT ATA AGT TCC AAT
Glu Lys Ile Thr Ile 140 Thr Cys Ser Al a Ser 145 Ser Ser Ile Ser Ser 150 Asn
TAC TTG CAT TGG TAT CAG CAG AAG CCA GGA TTC TCC CCT AAA CTC TTG
Tyr Leu Hi s Trp 155 Tyr Gin Gin Lys Pro 160 Gly Phe Ser Pro Lys 165 Leu Leu
144
HU 221 001 Bl
192
ATT TAT AGG ACA Thr TCC Ser AAT Asn CTG GCT TCT GGA GTC CCA GCT CGC TTC Phe AGT Ser
Ile Tyr Arg 170 Leu Ala 175 Ser Gly Va 1 Pro Al a 1 80 Arg
GGC AGT GGG TCT GGG ACC TCT TAC TCT CTC ACA ATT GGC ACC ATG GAG
Gly Ser Gly Ser Gly Thr Ser Tyr Ser Leu Thr Ile Gly Thr Me t Glu
185 190 195
GCT GAA GAT GTT GCC ACT TAC TAC TGC CAG CAG GGT AGT AGT ATA CCA
Al a Glu Asp Val Al a Thr Tyr Tyr Cys Gin Gin G1 y Ser Ser Ile Pro
200 205 210 215
CGC ACG TTC GGA GGG GGC ACC AAG CTG GAA ATC AAA CGG
Arg Thr Phe Gly Gly G1 y Thr Lys Leu Glu Ile Ly s Arg
220 225
A 14. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA ADATAI:
A SZEKVENCIA JELLEMZŐI:
HOSSZA: 109 aminosav
TÍPUSA: aminosav
TOPOLÓGIÁJA: lineáris
MOLEKULATÍPUS: fehérje
A 14. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA LEÍRÁSA:
Asp Ile Glu Leu Thr Gin Ser Pro Thr Thr Me t Al a Al a Ser Pro Gly
1 5 10 15
Glu Lys Ile Thr Ile Thr Cys Ser Al a Ser Ser Ser Ile Ser Ser Asn
20 25 30
Tyr Leu Hi s Trp Tyr Gin Gin Ly s Pro Gly Phe Ser Pro Ly s Leu Leu
35 40 45
Ile Tyr Arg Thr Ser Asn Leu Al a Ser Gly Val Pro Al a Arg Phe Ser
50 55 60
Gly Ser Gly Ser Gly Thr Ser Tyr Ser Leu Thr Ile Gly Thr Me t Glu
65 70 75 80
Al a Glu Asp Val Al a Thr Tyr Tyr Cys Gin Gin Gly Ser Se r Ile Pro
85 90 95
Arg Thr Phe Gly Gly Gly Thr Lys Leu Glu Ile Lys Arg
100 105
A 15. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA ADATAI:
240
288
327
A SZEKVENCIA JELLEMZŐI: HOSSZA: 354bázispár TÍPUSA: nukleinsav HÁNY SZÁLÚ: egy TOPOLÓGIÁJA: lineáris
MOLEKULATÍPUS: cDNS
HIPOTETIKUS: nem
ANTISZENSZ : nem
FRAGMENSTÍPUS: N-terminális.
EREDETI FORRÁS: ORGANIZMUS: egér TÖRZS: Balb/c
EGYEDFEJLŐDÉSI FÁZIS: felnőtt SZÖVETTÍPUS: nyirokcsomó
HU 221 001 Bl
KÖZVETLEN FORRÁS:
KLÓN: S42D (nehézlánc)
SAJÁTSÁG:
NÉV/MEGJELÖLÉS: CDS
ELHELYEZKEDÉS: 1-354
A 15. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA LEÍRÁSA:
GAG GTC AAG CTG CAG CAG TCA GGA CCT GAG CTG GTA AAG CCT GGG GCT
Glu Val 110 Lys Leu Gin Gin 115 Ser Gly Pro Glu Leu 120 Val Lys Pro Gly Al a 125
TCA GTG AAG ATG TCC TGC AAG GCT TCT GGA TAC GCA TTC ATA AGT TTT
Ser Val Lys Me t Ser Cys Ly s Al a Ser Gly Tyr Al a Phe Ile Ser Phe
130 135 140
GTT ATG CAC TGG GTG AAG CAG AAG CCT GGG CAG GGC CTT GAG TGG ATT
Val Me t Hi s Trp Val Ly s Gin Ly s Pro Gly Gin Gly Leu Glu Trp Ile
145 150 155
GGA TTT ATT AAT CCT TAC AAT GAT GGT ACT AAG TAC AAT GAG AAG TTC
Gly Phe Ile Asn Pro Tyr Asn As p Gly Thr Ly s Tyr Asn Glu Ly s Phe
160 165 170
AAA GAC AAG GCC ACA CTG ACT TCA GAC AAA TCC TCC AGC ACA GCC TAC
Lys As p Ly s Al a Thr Leu Thr Ser Asp Lys Ser Ser Ser Thr Al a Tyr
175 180 185
ATG GAG CTC AGC AGC CTG ACC TCT GAG GAC TCT GCG GTC TAT TAC TGT
Me t Glu Leu Ser Ser Leu Thr Ser Glu Asp Ser Al a Val Tyr Tyr Cys
190 195 200 205
GCA AGT GGG GAT TAC GAC AGG GCT ATG GAC TAC TGG GGC CAA GGG ACC
Al a Ser Gly Asp Tyr Asp Arg Al a Me t Asp Tyr Trp Gly Gin Gly Thr
210 215 220
ACG GTC ACC GTC TCC TCA
Thr Val Thr Val Ser Ser
225
144
192
240
288
336
354
A 16. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA ADATAI:
A SZEKVENCIA JELLEMZŐI:
HOSSZA: 118 aminosav
TÍPUSA: aminosav
TOPOLÓGIÁJA: lineáris MOLEKULATÍPUS: fehérje
A 16. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA LEÍRÁSA:
Glu 1 Val Lys Leu Gin 5 Gin Ser G1 y Pro Glu 10 Leu Val Ly s Pro Gly 15 Al a
Ser Va 1 Lys Me t 20 Ser Cys Ly s Al a Ser 25 G1 y Tyr Al a Phe Ile 30 Ser Phe
Val Me t Hi s 35 Trp Va 1 Ly s Gin Ly s 40 Pro Gly Gin Gly Leu 45 Glu Trp Ile
Gly Phe 50 Ile Asn Pro Tyr Asn 55 As p Gly Thr Ly s Tyr 60 Asn G1 u Lys Phe
HU 221 001 Bl
Lys 65 As p Ly s Al a Thr Leu 70 Thr Ser Asp Ly s Ser 75 Ser Ser Thr Al a Tyr 80
Me t Glu Leu Ser Se r Leu Thr Se r Glu Asp Ser Al a Val Tyr Tyr Cys
85 90 95
Al a Ser Gly Asp Tyr Asp Arg Al a Me t Asp Tyr Trp Gly Gin Gly Thr
100 105 110
Thr Val Thr Val Ser Ser 115
A 17. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA ADATAI:
A SZEKVENCIA JELLEMZŐI:
HOSSZA: 717 bázispár
TÍPUSA: nukleinsav
HÁNY SZÁLÚ: egy
TOPOLÓGIÁJA: lineáris MOLEKULATÍPUS: cDNS HIPOTETIKUS: nem ANTISZENSZ: nem FRAGMENSTÍPUS: N-terminális.
EREDETI FORRÁS:
ORGANIZMUS: egér
TÖRZS: Balb/c
EGYEDFEJLŐDÉSI FÁZIS: felnőtt
SZÖVETTÍPUS: splenociták KÖZVETLEN FORRÁS:
KLÓN: 4B2 SAJÁTSÁG:
NÉV/MEGJELÖLÉS: CDS
ELHELYEZKEDÉS: 1-717
A 17. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA LEÍRÁSA:
GAG Glu GTG Va 1 120 AAG Lys CTG CAG GAG TCT GGG GGA GAC TTA GTG AAG CCT GGA GGG 48
Leu Gin Glu Ser 125 Gly Gly Asp Leu Val 130 Lys Pro Gly Gly
TCC CTG AAA CTC TCC TGT GCA GCC TCT GGA TTC ACT TTC AGT AGC TAT 96
Ser 135 Leu Ly s Leu Ser Cys 140 Al a Al a Ser Gly Phe 145 Thr Phe Ser Ser Tyr 150
GGC ATG TCT TGG GTT CGG CAG ACT CCA GAC AAG AGG CTG GAG TCT GTC 144
Gly Me t Ser Trp Val 155 Arg Gin Thr Pro Asp 160 Ly s Arg Leu Glu Ser 165 Val
GCA ACC ATT AGT AGT GGT GGT GCT TAC ATC TAC TAT CCA GAC AGT GTG 192
Al a Thr Ile Ser 170 Ser Gly Gly Al a Tyr 175 Ile Tyr Tyr Pro As p 180 Ser Val
AAG GGG CGA TTC ACC ATC TCC AGA GAC AAT GCC AAG AAC ACC CTG TAC 240
Lys Gly Arg 185 Phe Thr Ile Ser Arg 190 Asp Asn Al a Lys Asn 195 Thr Leu Tyr
CTG CAA ATG AGC AGT CTG AAG TCT GAG GAC ACA GCC ATG TAT TAC TGT 288
Leu Gin 200 Me t Ser Ser Leu Lys 205 Ser Glu Asp Thr Al a 210 Me t Tyr Tyr Cys
GCA AGA CTT GAA ACC GGG GAC TAT GCT TTG GAC TAC TGG GGC CAA GGG 336
Al a 215 Arg Leu Glu Thr Gly 220 Asp Tyr Al a Leu As p 225 Tyr Trp Gly Gin Gly 230
HU 221 001 Bl
ACC ACG GTC ACC GTC Va 1 235 TCC TCA GGT GGC GGT GGC TCG GGC GGT GGT Gly 245 GGG Gly 384
Thr Thr Val Thr Ser Ser Gly Gly Gly 240 Gly Ser Gly Gly
TCG GGT GGC GGC GGA TCT GAC ATT GAG CTC ACC CAG TCT CCA GCT TCT 432
Ser Gly Gly Gly Gly Ser Asp Ile Glu Leu Thr Gin Ser Pro Al a Ser
250 255 260
TTG GCT GTC TCT CTA GGG CAG AGG GCC ACC ATA TTC TGC AAG GAC AGC 480
Leu Al a Val Ser Leu Gly Gin Arg Al a Thr Ile Phe Cy s Ly s Asp Ser
265 270 275
CAA AGT GTT GAT TAT GAT GGT GAT AGT TAT ATG AAC TGG TAC CAA CAG 528
Gin Ser Val Asp Tyr Asp Gly As p Ser Tyr Me t Asn Trp Tyr Gin Gin
280 285 290
AAA CCA GGA CAG CCA CCC AAA CTC CTC ATC TAT GCT CGA TCC AAT CTA 576
Lys Pro Gly Gin Pro Pro Lys Leu Leu He Tyr Al a Arg Ser Asn Leu
295 300 305 310
GAA TCT GGG GTC CCT GCC AGG TTT AGT GGC AGT GGG TCT GGG ACA GAC 624
Glu Ser Gly Val Pro Al a Arg Phe Ser Gly Ser Gly Ser Gly Thr Asp
315 320 325
TTC AGC CTC AAC ATC CAT CCT CTG GAG GAG GAT GAT ATT GCA ATG TAT 672
Phe Ser Leu Asn Ile Hi s Pro Val Glu Glu Asp Asp Ile Al a Me t Tyr
330 335 340
TTC TGT CAG CAA AGT AGG AAG GTT CCG TGG TCG TTC GGT GGA GGG 717
Phe Cys Gin Gin Ser Arg Lys Val Pro Trp Ser Phe Gly Gly Gly
345 350 355
A 18. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA ADATAI:
A SZEKVENCIA JELLEMZŐI:
HOSSZA: 239 aminosav
TÍPUSA: aminosav
TOPOLÓGIÁJA: lineáris MOLEKULATÍPUS: fehérje
A 18. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA LEÍRÁSA:
Glu Val 1 Lys Leu Gin Glu 5 Ser Gly Gly Asp 10 Le u Val Lys Pro Gly 15 Gly
Ser Leu Lys Leu Ser Cy s Al a Al a Ser Gly Phe Thr Phe Ser Ser Tyr
20 25 30
Gly Me t Ser Trp Val Arg Gin Thr Pro Asp Lys Arg Leu Glu Ser Val
35 40 45
Al a Thr Ile Ser Ser Gly Gly Al a Tyr Ile Tyr Tyr Pro Asp Ser Val
50 55 60
Lys Gly Arg Phe Thr Ile Ser Arg Asp Asn Al a Ly s Asn Thr Leu Tyr
65 70 75 80
Leu Gin Me t Ser Ser Leu Ly s Ser Glu Asp Thr Al a Me t Tyr Tyr Cys
85 90 95
Al a Arg Leu Glu Thr Gly Asp Tyr Al a Leu As p Tyr Trp Gly Gin Gly
100 105 110
HU 221 001 BI
Thr Thr Val 115 Thr Va 1 Ser Ser Gly 120 Gly Gly Gly Ser Gly 125 Gly Gly Gly
Ser Gly 130 Gly Gly Gly Ser As p 135 Ile Glu Leu Thr Gin 140 Ser Pro Al a Ser
Leu 145 Al a Val Ser Leu Gly 150 Gin Arg Al a Thr Ile 155 Phe Cys Lys Asp Ser 160
Gin Ser Val As p Tyr 165 Asp Gly As p Ser Tyr 170 Me t Asn Trp Tyr Gin 175 Gin
Lys Pro Gly Gin 180 Pro Pro Lys Leu Leu 185 Ile Tyr Al a Arg Se r 190 Asn Leu
Glu Ser Gly 195 Val Pro Al a Arg Phe 200 Ser Gly Ser Gly Ser 205 Gly Thr Asp
Phe Ser 210 Leu Asn Ile Hi s Pro 215 Va 1 Glu Glu Asp Asp 220 Ile Al a Me t Tyr
Phe Cys Gin Gin Ser Arg Ly s Val Pro Trp Ser Phe Gly Gly Gly
225 230 235
A 19. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA ADATAI:
A SZEKVENCIA JELLEMZŐI:
HOSSZA: 732 bázispár
TÍPUSA: nukleinsav
HÁNY SZÁLÚ: egy
TOPOLÓGIÁJA: lineáris MOLEKULATÍPUS: cDNS HIPOTETIKUS: nem ANTISZENSZ: nem EREDETI FORRÁS:
ORGANIZMUS: egér
TÖRZS: Balb/c
SZÖVETTÍPUS: splenociták KÖZVETLEN FORRÁS:
KLÓN: 10 C 2 (egyláncú Fv, könnyű- és nehézlánc plusz kapcsoló oligonukleotid) SAJÁTSÁG:
NÉV/MEGJELÖLÉS: CDS
ELHELYEZKEDÉS: 1-732
A 19. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA LEÍRÁSA:
GAG GTG Glu Val 240 CAG CTG CAG CAG TCT GGG Gly GCT GAA CTG GTG AAG CCT GGG GCT
Gin Leu Gin Gin 245 Ser Al a Glu Leu 250 Val Lys Pro Gly Al a 255
TCA GTG AAG TTG TCC TGC AAG GCT TCC GGC TAC ACC TTC ACC AGC CAC
Ser Va 1 Lys Le u Ser Cys Lys Al a Ser Gly Tyr Thr Phe Thr Ser Hi s
260 265 270
TGG ATG CAC TGG GTG AAG CAG AGG GCT GGA CAA GGC CTT GAG TGG ATC
Trp Me t Hi s Trp Va 1 Lys Gin Arg Al a Gly Gin Gly Leu Glu Trp Ile
275 280 285
GGA GAG TTT AAT CCC AGC AAC GGC CGT ACT AAC TAC AAT GAG AAA TTC
Gly Glu Phe Asn Pro Ser Asn Gly Arg Thr Asn Tyr Asn Glu Ly s Phe
290 295 300
144
192
HU 221 001 Bl
AAG Lys AGC AAG GCC Al a ACA CTG ACT GTA GAC AAA TCC TCC AGC ACA GCC TAC Tyr 240
Ser 305 Lys Thr Leu Thr 310 Val Asp Ly s Ser Ser 315 Ser Thr Al a
ATG CAA CTC AGC AGC CTG ACA TCT GAG GAC TCT GCG GTC TAT TAC TGT 288
Me t Gin Leu Ser Ser Leu Thr Ser Glu Asp Ser Al a Val Tyr Tyr Cys
320 325 330 335
GCC AGT CGG GAC TAT GAT TAC GAC GGA CGG TAC TTT GAC TAC TGG GGC 336
Al a Ser Arg Asp Tyr Asp Tyr As p Gly Arg Tyr Phe Asp Tyr Trp Gly
340 345 350
CAA GGG ACC ACG GTC ACC GTC TCC TCA GGT GGC GGT GGC TCG GGC GGT 384
Gin Gly Thr Thr Val Thr Val Ser Ser Gly Gly Gly Gly Ser Gly Gly
355 360 365
GGT GGG TCG GGT GGC GGC GGA TCT GAC ATT GAG CTC ACC CAG TCT CCA 432
Gly Gly Ser Gly Gly Gly Gly Ser Asp Ile Glu Leu Thr Gin Ser Pro
370 375 380
GCA ATC ATG TCT GCA TCT CCA GGG GAG AAG GTC ACC ATG ACC TGC AGT 480
Alá Ile Me t Ser Al a Ser Pro Gly Glu Ly s Val Thr Me t Thr Cys Ser
385 390 395
GCC AGC TCA AGT GTA AGT TAC ATG TAC TGG TAC CAG CAG AAA CCA GGA 528
Al a Ser Ser Ser Val Ser Tyr Me t Tyr Trp Tyr Gin Gin Ly s Pro Gly
400 405 410 415
TCC TCC CCC AGA CTC CTG ATT TAT GAC ACA TCC AAC CTG GCT TCT GGA 576
Ser Ser Pro Arg Leu Leu Ile Tyr Asp Thr Ser Asn Leu Al a Ser Gly
420 425 430
GTC CCT GTT CGC TTC AGT GGC AGT GGG TCT GGG ACC TCT TAC TCT CTC 624
Val Pr o Val Arg Phe Ser Gly Ser Gly Ser Gly Thr Ser Tyr Ser Leu
435 440 445
ACA ATC AGC CGA ATG GAG GCT GAA GAT GCT GCC ACT TAT TAC TGC CAG 672
Thr Ile Ser Arg Me t Glu Al a Glu Asp Al a Al a Thr Tyr Tyr Cys Gin
450 455 460
CAG TGG AGT AGT TAC CCA CCC ATG TAC ACG TTC GGA GGG GGG ACC AAG 720
Gin Trp Ser Ser Tyr Pro Pro Me t Tyr Thr Phe Gly Gly Gly Thr Lys
465 470 475
CTG GAA ATA AAA 732
Leu Glu Ile Lys
480
A 20. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA ADATAI:
A SZEKVENCIA JELLEMZŐI:
HOSSZA: 244 aminosav
TÍPUSA: aminosav
TOPOLÓGIÁJA: lineáris MOLEKULATÍPUS: fehéije
A 20. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA LEÍRÁSA:
Glu Val Gin Leu Gin Gin Ser Gly Alá Glu Leu Val Lys Pro Gly Alá 15 10 15
HU 221 001 BI
Ser Val Lys Leu 20 Ser Cy s Lys Al a Ser 25 Gly Tyr Thr Phe Thr 30 Ser Hi s
Trp Me t Hi s 35 Trp Val Lys Gin Arg 40 Al a Gly G1 n Gly Leu 45 Glu Trp Ile
Gly Glu 50 Phe Asn Pro Ser Asn 55 Gly Arg Thr Asn Tyr 60 Asn Glu Lys Phe
Lys 65 Ser Lys Al a Thr Leu 70 Thr Val Asp Lys Ser 75 Ser Ser Thr Al a Tyr 80
Me t Gin Leu Ser Ser 85 Leu Thr Ser Glu Asp 90 Ser Al a Val Tyr Tyr 95 Cys
Al a Ser Arg Asp 100 Tyr Asp Tyr Asp Gly 105 Arg Tyr Phe Asp Tyr 110 Trp Gly
Gin Gly Thr 115 Thr Va 1 Thr Val Ser 120 Ser Gly Gly Gly Gly 125 Ser Gly Gly
Gly Gly 130 Ser Gly Gly G1 y Gly 135 Ser Asp Ile Glu Leu 140 Thr Gin Ser Pro
Al a 145 Ile Me t Ser Al a Ser 150 Pro Gly Glu Ly s Va 1 155 Thr Me t Thr Cys Ser 160
Al a Ser Ser Ser Val 165 Ser Tyr Me t Tyr Trp 170 Tyr Gin Gin Lys Pro 175 Gly
Ser Ser Pro Arg 180 Leu Leu Ile Tyr Asp 185 Thr Ser Asn Leu Al a 190 Ser Gly
Val Pro Val 195 Arg Phe Ser Gly Ser 200 Gly Ser Gly Thr Ser 205 Tyr Ser Leu
Thr Ile 210 Ser Arg Me t Glu Al a 215 Glu Asp Al a Al a Thr 220 Tyr Tyr Cy s Gin
Gin 225 Trp Ser Ser Tyr Pro 230 Pro Me t Tyr Thr Phe 235 Gly Gly Gly Thr Lys 240
Leu Glu Ile Lys
A 21. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA ADATAI:
A SZEKVENCIA JELLEMZŐI:
HOSSZA: 732 bázispár
TÍPUSA: nukleinsav
HÁNY SZÁLÚ: egy
TOPOLÓGIÁJA: lineáris MOLEKULATÍPUS: cDNS HIPOTETIKUS: nem ANTISZENSZ: nem FRAGMENSTÍPUS: N-terminális.
EREDETI FORRÁS:
ORGANIZMUS: egér
TÖRZS: Balb/c
SZÖVETTÍPUS: splenociták KÖZVETLEN FORRÁS:
KLÓN: 3 D 3 (egyláncú Fv, könnyű- és nehézlánc plusz kapcsoló oligonukleotid)
HU 221 001 Bl
SAJÁTSÁG:
NÉV/MEGJELÖLÉS: CDS
ELHELYEZKEDÉS: 1-732
A 21. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA LEÍRÁSA:
GAG GTC Glu Val 245 CAA Gin CTG CAG CAG TCA GGG GCT GAA CTG GTG AAG CCT GGG GCT 48
Leu Gin Gin 250 Ser Gly Ala Glu Leu 255 Val Lys Pro Gly Al a 260
TCA GTG AAG TTG TCC TGC AAG GCT TCC GGC TAC ACC TTC ACC AGC CAC 96
Ser Val Lys Leu Ser Cys Lys Al a Ser Gly Tyr Thr Phe Thr Ser Hi s
265 270 275
TGG ATG CAC TGG GTG AAG CAG AGG GCT GGA CAA GGC CTT GAG TGG ATC 144
Trp Me t Hi s Trp Val Lys Gin Arg Al a Gly Gin Gly Leu Glu Trp Ile
280 285 290
GGA GAG TTT AAT CCC AGC AAC GGC CGT ACT AAC TAC AAT GAG AAA ATC 192
Gly Glu Phe Asn Pro Ser Asn Gly Arg Thr Asn Tyr Asn Glu Lys Ile
295 300 305
AAG AGC AAG GCC ACA CTG ACT GTA GAC AAA TCC TCC AGC ACA GCC TAC 240
Lys Ser Lys Al a Thr Leu Thr Val Asp Ly s Ser Ser Ser Thr Al a Tyr
310 315 320
ATG CAA CTC AGC AGC CTG ACA TCT GAG GAC TCT GCG GTC TAT TAC TGT 288
Me t Gin Leu Ser Ser Leu Thr Ser Glu As p Ser Al a Val Tyr Tyr Cys
325 330 335 340
GCC AGT CGG GAC TAT GAT TAC GAC GGA CGG TAC TTT GAC TAC TGG GGC 336
Al a Ser Arg Asp Tyr Asp Tyr As p Gly Arg Tyr Phe Asp Tyr Trp Gly
345 350 355
CAA GGG ACC ACG GTC ACC GTC TCC TCA GGT GGC GGT GGC TCG GGC GGT 384
Gin Gly Thr Thr Val Thr Val Ser Ser Gly Gly Gly Gly Se r Gly Gly
360 365 370
GGT GGG TCG GGT GGC GGC GGA TCT GAC ATT GAG CTC ACC CAG TCT CCA 432
Gly Gly Ser Gly Gly Gly Gly Ser Asp Ile Glu Leu Thr Gin Ser Pro
375 380 385
ACA ATC ATG TCT GCA TCT CCA GGG GAG AAG GTC ACC ATG ACC TGC AGT 480
Thr Ile Me t Ser Al a Ser Pro Gly Glu Lys Val Thr Me t Thr Cys Ser
390 395 400
GAC AGC TCA AGT GTA AGT TAC ATG TAC TGG TAC CAG CAG AAG ACA GGA 528
Asp Ser Ser Ser Val Ser Tyr Me t Tyr Trp Tyr Gin Gin Lys Thr Gly
405 410 415 420
TCC TCC CCC AGA CTC CTG ATT TAT GAC ACA TCC AAC CTG GCT TCT GGA 576
Ser Ser Pro Arg Leu Leu Ile Tyr Asp Thr Ser Asn Leu Ala Ser Gly
425 430 435
GTC CCT GTT CGC TTC AGT GGC AGT GGG TCT GGG ACC TCT TAC TCT CTC 624
Val Pro Val Arg Phe Ser Gly Ser Gly Ser Gly Thr Ser Tyr Ser Leu
440 445 450
ACA ATC AGC CGA ATG GAG GCT GAA GAT GCT GCC ACT TAT TAC TGC CAG 672
Thr Ile Ser Arg Me t Glu Al a Glu Asp Al a Al a Thr Tyr Tyr Cy s Gin
455 460 465
HU 221 001 Bl
720
CAG Gin TGG AGT AGT TAC CCA CCC ATG TAC Tyr ACG Thr TTC Phe GGA GGG GGG Gly ACC Thr AAG Lys
Trp 470 Ser Ser Tyr Pro Pro 475 Me t Gly 480 Gly
CTG GAA ATA AAA
Leu G1 u Ile Ly s
732
485
A 22. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA ADATAI:
A SZEKVENCIA JELLEMZŐI:
HOSSZA: 244 aminosav
TÍPUSA: aminosav
TOPOLÓGIÁJA: lineáris MOLEKULATÍPUS: fehérje
A 22. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA LEÍRÁSA:
Glu 1 Val Gin Leu Gin 5 Gin Ser Gly Al a Glu 10 Leu Val Lys Pro Gly 15 Al a
Ser Val Lys Leu 20 Ser Cys Ly s Al a Ser 25 Gly Tyr Thr Phe Thr 30 Ser Hi s
Trp Me t His 35 Trp Val Lys Gin Arg 40 Al a Gly Gin Gly Leu 45 Glu Trp Ile
Gly Glu 50 Phe Asn Pro Ser Asn 55 Gly Arg Thr Asn Tyr 60 Asn Glu Lys Ile
Lys 65 Ser Lys Al a Thr Leu 70 Thr Va 1 Asp Lys Ser 75 Ser Ser Thr Al a Tyr 80
Me t Gin Leu Ser Ser 85 Leu Thr Ser Glu As p 90 Ser Al a Val Tyr Tyr 95 Cys
Al a Ser Arg Asp 100 Tyr As p Tyr Asp Gly 105 Arg Tyr Phe Asp Tyr 110 Trp Gly
Gin Gly Thr 115 Thr Val Thr Val Ser 120 Ser Gly G1 y Gly Gly 125 Ser Gly Gly
Gly Gly 130 Ser Gly Gly Gly Gly 135 Se r Asp Ile Glu Leu 140 Thr Gin Ser Pro
Thr 145 Ile Me t Ser Al a Ser 150 Pro Gly Glu Ly s Val 155 Thr Me t Thr Cys Ser 160
Asp Ser Ser Ser Val 165 Ser Tyr Me t Tyr Trp 170 Tyr Gin Gin Lys Thr 175 Gly
Ser Ser Pro Arg 180 Leu Leu Ile Tyr Asp 185 Thr Ser Asn Leu Al a 190 Ser Gly
Val Pro Val 195 Arg Phe Ser Gly Se r 200 Gly Ser Gly Thr Ser 205 Tyr Ser Leu
Thr Ile Ser Arg Me t Glu Al a Glu Asp Al a Al a Thr Tyr Tyr Cys Gin
210 215 220
HU 221 001 Bl
Gin Trp Ser Ser Tyr Pro Pro Met Tyr Thr Phe Gly Gly Gly Thr Lys 225 230 235 240
Leu Glu Ile Lys
A 23. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA ADATAI:
A SZEKVENCIA JELLEMZŐI:
HOSSZA: 738 bázispár
TÍPUSA: nukleinsav
HÁNY SZÁLÚ: egy
TOPOLÓGIÁJA: lineáris MOLEKULATÍPUS: cDNS HIPOTETIKUS: nem ANTISZENSZ: nem FRAGMENSTÍPUS: N-terminális.
EREDETI FORRÁS:
ORGANIZMUS: egér
TÖRZS: Balb/c
SZÖVETTÍPUS: splenociták KÖZVETLEN FORRÁS:
KLÓN: 1 E 3 (egyláncú Fv, könnyű- és nehézlánc plusz kapcsoló oligonukleotid)
SAJÁTSÁG:
NÉV/MEGJELÖLÉS: CDS
ELHELYEZKEDÉS: 1-738
A 23. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA LEÍRÁSA:
GAG GTG CAG CTG CAG CAG TCT GGG GCT GAA CTG GTG AAG CCT GGG GCT 48
Glu Val 245 Gin Leu Gin Gin 250 Ser Gly Al a Glu Leu 255 Val Lys Pro Gly Al a 260
TCA GTG AAG TTG TCC TGC AAG GCT TCC GGC TAC ACC TTC ACC AGC CAC 96
Ser Val Lys Leu Ser Cy s Ly s Al a Ser Gly Tyr Thr Phe Thr Ser Hi s
265 270 275
TGG ATG CAC TGG GTG AAG CAG AGG GCT GGA CAA GGC CTT GAG TGG ATC 144
Trp Me t Hi s Trp Val Ly s Gin Arg Alá Gly Gin Gly Leu Glu Trp Ile
280 285 290
GGA GAG TTT AAT CCC AGC AAC GGC CGT ACT AAC TAC AAT GAG AAA TTC 192
Gly Glu Phe Asn Pro Ser Asn Gly Arg Thr Asn Tyr Asn Glu Lys Phe
295 300 305
AAG AGC AAG GCC ACA CTG ACT GTA GAC AAA TCC TCC AGC ACA GCT TAC 240
Lys Ser Lys Al a Thr Leu Thr Val Asp Lys Se r Ser Ser Thr Al a Tyr
310 315 320
ATG CAA CTC AGC AGC CTG ACA TCT GAG GAC TCT GCG GTC TAT TAC TGT 288
Me t Gin Leu Ser Ser Leu Thr Ser Glu Asp Ser Al a Val Tyr Tyr Cys
325 330 335 340
GCC AGT CGG GAC TAT GAT TAC GAC GGA CGG TAC TTT GAC TAC TGG GGC 336
Al a Ser Arg As p Tyr Asp Tyr Asp Gly Arg Tyr Phe Asp Tyr Trp Gly
345 350 355
CAA GGG ACC ACG GTC ACC GTC TCC TCA GGT GGC GGT GGC TCG GGC GGT 384
Gin Gly Thr Thr Val Thr Val Ser Ser Gly Gly Gly Gly Ser Gly Gly
360 365 370
HU 221 001 Bl
432
GGT GGG Gly Gly TCG GGT GGC GGC GGA TCT GGA TCT Se r GAC Asp ATT GAG CTC ACC CAG Gin
Ser 375 Gly Gly Gly Gly Ser 380 Gly lle Glu 385 Leu Thr
TCT CCA ACA ATC ATG TCT GCA TCT CCA GGG GAG AAG GTC ACC ATG ACC
Ser Pro Thr lle Me t Ser Alá Se r Pro Gly Glu Lys Val Thr Me t Thr
390 395 400
TGC AGT GAC AGC TCA AGT GTA AGT TAC ATG TAC TGG TAC CAG CAG AAG
Cys Ser Asp Ser Ser Ser Val Ser Tyr Me t Tyr Trp Tyr Gin Gin Lys
405 410 415 420
CCA GGA TCC TCC CCC AGA CTC CTG ATT TAT GAC ACA TCC AAC CTG GCT
Pro Gly Ser Ser Pro Arg Leu Leu lle Tyr Asp Thr Ser Asn Leu Al a
425 430 435
TCT GGA GTC CCT GTT CGC TTC AGT GGC AGT GGG TCT GGG ACC TCT TAC
Ser Gly Val Pro Val Arg Phe Ser Gly Ser Gly Ser Gly Thr Ser Tyr
440 445 450
TCT CTC ACA ATC AGC CGA ATG GAG GCT GAA GAT GCT GCC ACT TAT TAC
Ser Leu Thr lle Ser Arg Met Glu Al a Glu As p Al a Al a Thr Tyr Tyr
455 460 465
TGC CAG CAG TGG AGT AGT TAC CCA CCC ATG TAC ACG TTC GGA GGG GGG
Cys Gin Gin Trp Ser Ser Tyr Pro Pro Me t Tyr Thr Phe Gly Gly Gly
470 475 480
ACC AAG CTG GAA ATA AAA
Thr Lys Leu Glu lle Lys
485 490
A 24. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA ADATAI:
A SZEKVENCIA JELLEMZŐI:
HOSSZA: 246 aminosav
TÍPUSA: aminosav
TOPOLÓGIÁJA: lineáris
MOLEKULATÍPUS: fehérje
A 24. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA LEIRASA:
Glu Val Gin Leu Gin Gin Ser Gly Al a Glu Le u Val Lys Pro Gly Al a
1 5 10 15
Ser Val Lys Leu Ser Cys Lys Al a Ser Gly Tyr Thr Phe Thr Ser Hi s
20 25 30
Trp Met Hi s Trp Val Lys Gin Arg Al a Gly Gin Gly Leu Glu Trp lle
35 40 45
Gly Glu Phe Asn Pro Ser Asn Gly Arg Thr Asn Tyr Asn Glu Ly s Phe
50 55 60
Lys Ser Lys Al a Thr Leu Thr Val Asp Ly s Ser Ser Ser Thr Al a Tyr
65 70 75 80
Me t Gin Leu Ser Ser Leu Thr Ser Glu Asp Ser Al a Val Tyr Tyr Cy s
85 90 95
Alá Ser Arg As p Tyr Asp Tyr Asp Gly Arg Tyr Phe Asp Tyr Trp Gly
100 105 110
480
528
576
672
720
738
624
HU 221 001 Β1
Gin Gly Thr 115 Thr Val Thr Val Ser 120 Ser Gly Gly Gly Gly 125 Ser Gly Gly
Gly Gly 130 Ser Gly Gly Gly Gly 135 Ser Gly Ser As p Ile 140 Glu Leu Thr Gin
Ser 145 Pr o Thr Ile Me t Ser 150 Al a Ser Pro Gly Glu 155 Lys Val Thr Me t Thr 160
Cys Ser Asp Ser Ser 165 Ser Val Ser Tyr Me t 170 Tyr Trp Tyr Gin Gin 175 Lys
Pro Gly Ser Se r 180 Pro Arg Leu Leu Ile 185 Tyr Asp Thr Ser Asn 190 Leu Al a
Ser Gly Val 195 Pro Val Arg Phe Ser 200 Gly Ser Gly Ser Gly 205 Thr Ser Tyr
Ser Leu 210 Thr Ile Ser Arg Me t 215 Glu Al a Glu As p Al a 220 Al a Thr Tyr Tyr
Cys 225 Gin Gin Trp Ser Ser 230 Tyr Pro Pro Me t Tyr 235 Thr Phe Gly Gly Gly 240
Thr Lys Leu Glu Ile Lys 245
A 25. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA ADATAI:
A SZEKVENCIA JELLEMZŐI:
HOSSZA: 726 bázispár
TÍPUSA: nukleinsav
HÁNY SZÁLÚ: egy
TOPOLÓGIÁJA: lineáris MOLEKULATÍPUS: cDNS HIPOTETIKUS: nem ANTISZENSZ: nem FRAGMENSTÍPUS: N-terminális.
EREDETI FORRÁS:
ORGANIZMUS: egér
TÖRZS: Balb/c
SZÖVETTÍPUS: splenociták KÖZVETLEN FORRÁS:
KLÓN: 5 F 1 (egyláncú Fv, könnyű- és nehézlánc plusz kapcsoló oligonukleotid) SAJÁTSÁG:
NÉV/MEGJELÖLÉS: CDS
ELHELYEZKEDÉS: 1-726
A 25. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA LEÍRÁSA:
CAG GTG AAA CTG CAG GAG TCT GGG GCT GAA CTG GTG AAG CCT GGG GCT
Gin Val Lys Leu 250 Gin Glu Ser Gly Al a 255 Glu Leu Val Lys Pro 260 Gly Al a
TCA GTG AAG TTG TCC TGC AAG GCT TCC GGC TAC ACC TTC ACC AGC CAC
Ser Val Lys 265 Leu Se r Cys Lys Al a 270 Ser Gly Tyr Thr Phe 275 Thr Ser Hi s
TGG ATG CAC TGG GTG AAG CAG AGG GCT GGA CAA GGC CTT GAG TGG ATC
Trp Me t 280 Hi s Trp Va 1 Lys Gin 285 Arg Al a Gly Gin Gly 290 Leu Glu Trp Ile
144
HU 221 001 Bl
192
GGA GAG ATT AAT CCC AGA ACG GCG CCT ACT AAC TAC AAT GAG AAA TTC
Gly 295 GI u Ile Asn Pro Arg 300 Thr Alá Pro Thr Asn 305 Tyr Asn Glu Lys Phe 310
AAG AGC AAG GCC ACA CTG ACT GTA GAC AAA TCC TCC AGC ACA GCC TAC
Lys Ser Lys Al a Thr 315 Leu Thr Val Asp Lys 320 Ser Ser Ser Thr Al a 325 Tyr
ATG CAA CTC AGC AGC CTG ACA TCT GAG GAC TCT GCG GTC TAT TAC TGT
Me t Gin Leu Se r 330 Ser Leu Thr Ser Glu 335 Asp Ser Al a Val Tyr 340 Tyr Cys
GCC AGT CGG GAC TAT GAT TAC GAC GGA CGG TAC TTT GAC TAC TGG GGC
Al a Ser Arg 345 As p Tyr Asp Tyr Asp 350 Gly Arg Tyr Phe As p 355 Tyr Trp Gly
CAA GGG ACA ACG GTC ACC GTC TCC TCA GGT GGC GGT GGC TCG GGC GGT
Gin Gly 360 Thr Thr Val Thr Val 365 Ser Ser Gly Gly Gly 370 Gly Ser Gly Gly
GGT GGG TCG GGT GGC GGC GGA TCT GAC ATT GAG CTC ACC CAG TCT CCA
Gly 375 GI y Ser Gly Gly Gly 380 Gly Ser Asp Ile Glu 385 Leu Thr Gin Ser Pro 390
ACA ATC ATG TCT GCA TCT CCA GGG GAG AAG GTC ACC ATG ACC TGC AGT
Thr He Me t Se r Al a 395 Ser Pro Gly Glu Lys 400 Val Thr Me t Thr Cys 405 Ser
GAC AGC TCA AGT GTA AGT TAC ACG TAC TGG TAC CAG CAG AAG ACA GGA
Asp Ser Ser Ser 410 Val Ser Tyr Thr Tyr 415 Trp Tyr Gin Gin Ly s 420 Thr Gly
TCC TCC CCC AGA CTC CTG ATT TAT GAC ACA TCC AAC CTG GCT TCT GGA
Ser Ser Pro 425 Arg Leu Leu Ile Tyr 430 As p Thr Ser Asn Leu 435 Al a Ser Gly
GTC CCT GTT CGC TTC AGT GGC AGT GGG TCT GGG ACC TCT TAC TCT CTC
Val Pro 440 Val Arg Phe Ser Gly 445 Ser Gly Ser Gly Thr 450 Ser Tyr Ser Leu
ACA ATC AGC CGA ATG GAG GCT GAA GAT GCT GCC ACT TAT TAC TGC CAG
Thr 455 Ile Ser Arg Me t Glu 460 Al a Glu As p Al a Al a 465 Thr Tyr Tyr Cys Gin 470
CAG TGG AGT AGT TAC CCG CTC ACG TTC GGT GCT GGG ACC AAG CTG CAA
Gin Trp Ser Ser Tyr 475 Pro Leu Thr Phe Gly 480 Al a Gly Thr Lys Leu 485 Glu
240
288
336
384
432
480
528
576
624
672
720
ATA AAA
Ile Lys
A 26. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA ADATAI:
A SZEKVENCIA JELLEMZŐI:
HOSSZA: 242 bázispár
TÍPUSA: aminosav
TOPOLÓGIÁJA: lineáris MOLEKULATÍPUS: fehérje
A 26. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA LEÍRÁSA:
726
HU 221 001 Bl
Gin 1 Va 1 Lys Leu Gin Glu 5 Ser Gly Alá Glu 10 Leu Val Ly s Pro Gly 15 Alá
Ser Va 1 Lys Leu Ser Cys Lys Al a Ser Gly Tyr Thr Phe Thr Ser Hi s
20 25 30
Trp Me t Hi s Trp Val Lys Gin Arg Al a Gly Gin Gly Leu G1 u Trp Ile
35 40 45
Gly Glu Ile Asn Pro Arg Thr Al a Pro Thr Asn Tyr Asn Glu Lys Phe
50 55 60
Lys Ser Lys Al a Thr Leu Thr Val Asp Lys Ser Ser Ser Thr Alá Tyr
65 70 75 80
Me t Gin Leu Ser Ser Leu Thr Ser Glu As p Ser Al a Val Tyr Tyr Cys
85 90 95
Al a Ser Arg Asp Tyr Asp Tyr Asp Gly Arg Tyr Phe Asp Tyr Trp G1 y
100 105 110
Gin Gly Thr Thr Val Thr Val Ser Ser Gly Gly Gly Gly Ser Gly Gly
115 120 125
Gly Gly Ser Gly Gly Gly Gly Ser Asp Ile Glu Leu Thr Gin Ser Pro
130 135 140
Thr Ile Me t Ser Alá Ser Pro Gly Glu Ly s Va 1 Thr Me t Thr Cys Ser
145 150 155 160
Asp Ser Ser Ser Val Ser Tyr Thr Tyr Trp Tyr Gin Gin Lys Thr Gly
165 170 175
Ser Ser Pro Arg Leu Leu Ile Tyr Asp Thr Ser Asn Leu Al a Ser Gly
180 185 190
Val Pro Val Arg Phe Ser Gly Ser Gly Ser Gly Thr Ser Tyr Ser Leu
195 200 205
Thr Ile Ser Arg Me t Glu Al a Glu Asp Al a Al a Thr Tyr Tyr Cy s Gin
210 215 220
Gin Trp Ser Ser Tyr Pro Leu Thr Phe Gly Alá Gly Thr Lys Leu Glu
225 230 235 240
Ile Lys
A 27. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA ADATAI:
A SZEKVENCIA JELLEMZŐI: HOSSZA: 726 bázispár TÍPUSA: nukleinsav HÁNY SZÁLÚ: egy TOPOLÓGIÁJA: lineáris
MOLEKULATÍPUS: cDNS
HIPOTETIKUS: nem
ANTISZENSZ: nem
FRAGMENSTÍPUS: N-terminális.
EREDETI FORRÁS: ORGANIZMUS: egér TÖRZS: Balb/c
HU 221 001 Bl
SZÖVETTÍPUS: splenociták KÖZVETLEN FORRÁS:
KÖNYVTÁR: 7 G 1 (egyláncú Fv, könnyű- és nehézlánc plusz kapcsoló oligonukleotid) SAJÁTSÁG:
NÉV/MEGJELÖLÉS: CDS
A 27. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA LEÍRÁSA:
GAG GTC Glu Val AAG Lys 245 CTG Leu CAG Gin CAG TCA GGG GCT GAA CTG GTG AAG CCT GGG GCT 48
Gin Ser Gly 250 Ala Glu Leu Val Lys 255 Pro Gly Al a
TCA GTG AAG TTG TCC TGC AAG GCT TCC GGC TAC ACC TTC ACC AGC CAC 96
Ser Val Lys Leu Ser Cys Lys Al a Ser Gly Tyr Thr Phe Thr Ser His
260 265 270
TTG GAT CAC TGG GTG AAG CAG AGG GGC TGG CAA GGC CTT GAG TGG ATC 144
Leu As p Hi s Trp Val Lys Gin Arg Gly Trp Gin Gly Leu Glu Trp Ile
275 280 285 290
GGA CAG TTT AAT CCC AGC AAC GGC CGT ACT AAC TAC AAT GAG AAA TTC 192
Gly Gin Phe Asn Pro Ser Asn Gly Arg Thr Asn Tyr Asn Glu Lys Phe
295 300 305
AAG AGC AAG GCC ACA CTG ACT GTA GAC AAA TCC TCC AGC ACA GCC TAC 240
Ly s Ser Ly s Al a Thr Leu Thr Va 1 As p Lys Ser Ser Ser Thr Al a Tyr
310 315 320
ATC GAA CTC AGC AGC CTG ACA TCT GAG GAC TGC TCG GTC TAT TAC TGT 288
Ile Glu Leu Ser Se r Leu Thr Ser Glu Asp Cy s Ser Val Tyr Tyr Cy s
325 330 335
GCC AGT CGG GAC TAT GAT TAC GAC GGA CGG TAC TTT GAC TAC TGG GGC 336
Al a Ser Arg Asp Tyr Asp Tyr As p Gly Arg Tyr Phe Asp Tyr Trp Gly
340 345 350
CAA GGG ACC ACG GTC ACC GTC TCC TCA GGT GGC GGT GGC TCG GGC GGT 384
Gin Gly Thr Thr Val Thr Val Ser Ser Gly Gly Gly Gly Ser Gly Gly
355 360 365 370
GGT GGG TCG GGT GGC GGC GGA TCT GAC ATT GAG CTC ACC CAG TCT CCA 432
Gly Gly Ser Gly Gly Gly Gly Ser As p Ile Glu Leu Thr Gin Ser Pro
375 380 385
ACA ATC ATG TCT GCA TCT CCA GGG GAG AAG GTC ACC ATG ACC TGC AGT 480
Thr Ile Me t Ser Al a Ser Pro G1 y Glu Lys Val Thr Me t Thr Cy s Ser
390 395 400
GAC AGC TCA AGT GTA AGT TAC ATG TAC TGG TAC CAG CAG AAG ACA GGA 528
Asp Ser Ser Ser Val Ser Tyr Me t Tyr Trp Tyr Gin Gin Lys Thr Gly
405 410 415
TCC TCC CCC AGA CTT CTG ATT TAT GAC ACA TCC AAC CTG GCT TCT GGA 576
Ser Ser Pro Arg Leu Leu Ile Tyr As p Thr Ser Asn Leu Al a Ser Gly
420 425 430
GTC CCT GTT CGC TTC AGT GGC AGT GGG TCT GGG ACC TCT TAC TCT CTC 624
Val Pro Val Arg Phe Ser Gly Ser G1 y Ser Gly Thr Ser Tyr Ser Leu
435 440 445 450
HU 221 001 Bl
672
ACA ATC AGC CGA ATG GAG GCT GAA GAT GCT GCC ACT TAT TAC TGC CAG
Thr Ile Ser Arg Me t 455 Glu Al a Glu As p Al a 460 Al a Thr Tyr Tyr Cy s 465 Gin
CAG TGG AGT AGT TAC CCG CTC ACG TTC GGT GCT GGG ACC AAG CTG GAA
Gin Trp Ser Ser Tyr Pro Leu Thr Phe Gly Al a Gly Thr Ly s Leu Glu
470 475 480
720
ATA AAA
Ile Lys
A 28. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA ADATAI:
A SZEKVENCIA JELLEMZŐI:
HOSSZA: 242 aminosav
TÍPUSA: aminosav
TOPOLÓGIÁJA: lineáris MOLEKULATÍPUS: fehérje
A 28. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA LEÍRÁSA:
726
Glu 1 Val Lys Leu Gin 5 Gin Ser Gly Al a Glu 10 Leu Val Lys Pro Gly 15 Al a
Ser Val Lys Leu 20 Ser Cys Ly s Al a Ser 25 Gly Tyr Thr Phe Thr 30 Ser Hi s
Leu Asp Hi s 35 Trp Val Lys Gin Arg 40 Gly Trp Gin Gly Leu 45 Glu Trp Ile
Gly Gin 50 Phe Asn Pro Ser Asn 55 Gly Arg Thr Asn Tyr 60 Asn Glu Lys Phe
Lys 65 Ser Lys Al a Thr Leu 70 Thr Val Asp Lys Se r 75 Ser Ser Thr Al a Tyr 80
Ile Glu Leu Ser Se r 85 Leu Thr Ser Glu Asp 90 Cys Ser Val Tyr Tyr 95 Cys
Al a Ser Arg Asp 100 Tyr Asp Tyr Asp Gly 105 Arg Tyr Phe Asp Tyr 110 Trp Gly
Gin Gly Thr 115 Thr Val Thr Val Ser 120 Ser Gly Gly Gly Gly 125 Ser Gly Gly
Gly Gly 130 Ser Gly Gly Gly Gly 135 Ser Asp Ile Glu Leu 140 Thr Gin Ser Pro
Thr 145 Ile Me t Se r Al a Ser 150 Pro Gly Glu Lys Val 155 Thr Me t Thr Cy s Ser 160
Asp Ser Ser Ser Va 1 165 Ser Tyr Me t Tyr Trp 170 Tyr Gin Gin Ly s Thr 175 Gly
Ser Se r Pro Arg 180 Leu Leu Ile Tyr Asp 185 Thr Se r Asn Leu Al a 190 Ser Gly
Val Pro Val 195 Arg Phe Ser Gly Ser 200 Gly Ser Gly Thr Ser 205 Tyr Ser Leu
Thr Ile 210 Ser Arg Me t Glu Al a 215 Glu As p Al a Al a Thr Tyr 220 Tyr Cy s Gin
HU 221 001 Bl
Gin Trp Ser Ser Tyr Pro Leu Thr Phe Gly Alá Gly Thr Lys Leu Glu 225 230 235 240
Ile Lys
A 29. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA ADATAI:
A SZEKVENCIA JELLEMZŐI:
HOSSZA: 726 bázispár
TÍPUSA: nukleinsav
HÁNY SZÁLÚ: egy
TOPOLÓGIÁJA: lineáris MOLEKULATÍPUS: cDNS HIPOTETIKUS: nem ANTISZENSZ: nem FRAGMENSTÍPUS: N-terminális.
EREDETI FORRÁS:
ORGANIZMUS: egér
TÖRZS: Balb/c
SZÖVETTÍPUS: splenociták KÖZVETLEN FORRÁS:
KLÓN: 11 Η 1 (egyláncú Fv, könnyű- és nehézlánc plusz kapcsoló oligonukleotid)
SAJÁTSÁG:
NÉV/MEGJELÖLÉS: CDS
ELHELYEZKEDÉS: 1-726
A 29. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA LEÍRÁSA:
GAG GTC AAG CTG Leu CAG CAG TCA GGG GCT GAA CTG GTG AAG CCT GGG GCT 48
Glu Val Lys 245 Gin Gin Ser Gly 250 Al a Glu Leu Val Lys 255 Pro Gly Al a
TCA GTG AAG TTG TCC TGC AAG GCT TCC GGC TAC ACC TTC ACC AGC CAC 96
Ser Val Lys Leu Ser Cys Lys Al a Ser Gly Tyr Thr Phe Thr Ser Hi s
260 265 270
TGG ATG CAC TGG GTG AAG CAG AGG GCT GGA CAA GGC TTG GAG TGG ATC 144
Trp Me t Hi s Trp Val Lys Gin Arg Al a Gly Gin Gly Leu Gl u Trp Ile
275 280 285 290
GGA GAG TTT AAT CCC AGC AAC GGC CGT ACT AAC TAC AAT GAG AAA TTC 192
Gly Glu Phe Asn Pro Ser Asn Gly Arg Thr Asn Tyr Asn Glu Lys Phe
295 300 305
AAG AGC AAG GCC ACA CTG ACT GTA GAC AAA TCC TCC AGC ACA GCC TAC 240
Lys Ser Ly s Al a Thr Leu Thr Val Asp Ly s Se r Ser Ser Thr Al a Tyr
310 315 320
ATG CAA CTC AGC AGC CTG ACA TCT GAG GAC TCT GCG GTC TAT TAC TGT 288
Me t Gin Leu Ser Ser Leu Thr Ser Glu Asp Se r Al a Val Tyr Tyr Cys
325 330 335
GCC AGT CGG GAC TAT GAT TAC GAC GGA CGG TAC TTT GAC TAC TGG GGC 336
Al a Ser Arg Asp Tyr Asp Tyr As p Gly Arg Tyr Phe Asp Tyr Trp Gly
340 345 350
CAA GGG ACC ACG GTC ACC GTC TCC TCA GGT GGC GGT GGC TCG GGC GGT 384
Gin Gly Thr Thr Val Thr Val Ser Ser Gly Gly Gly Gl y Ser Gly Gly
355 360 365 370
HU 221 001 Bl
GGT Gly GGG Gly TCG GGT GGC GGC Gly GGA Gly TCT GAC ATT GAG CTC ACC CAG TCT CCA 432
Ser Gly Gly 375 Ser Asp lle 380 Glu Leu Thr Gin Ser 385 Pro
TCA ATC ATG TCT GCA TCT CCA GGG GAG AAG GTC ACC ATG ACC TGC AGT 480
Ser lle Me t Ser Al a Ser Pro Gly Glu Lys Val Thr Me t Thr Cys Ser
390 395 400
GAC AGC TCA AGT GTA AGT TAC ATG TAC TGG TAC CAG CAG AAG ACA GGA 528
Asp Ser Ser Ser Va 1 Ser Tyr Me t Tyr Trp Tyr Gin Gin Lys Thr Gly
405 410 415
TCC TCC CCC AGA CTC CTG ATT TAT GAC ACA TCC AAC CTG GCT TCT GGA 576
Ser Ser Pro Arg Leu Leu lle Tyr Asp Thr Ser Asn Leu Al a Ser Gly
420 425 430
GTC CCT GTT CGC TTC AGT GGC AGT GGG TCT GGG ACC TCT TAC TCT CTC 624
Val Pro Val Arg Phe Ser Gly Ser Gly Ser Gly Thr Ser Tyr Ser Leu
435 440 445 450
ACA ATC AGC CGA ATG GAG GCT GAA GAT GCT GCC ACT TAT TAC TGC CAG 672
Thr lle Ser Arg Me t Glu Al a Glu Asp Al a Al a Thr Tyr Tyr Cys Gin
455 460 465
CAG TGG AGT AGT TAC CCA CAC ACG TTC GGT GCT GGG ACC AAG CTG GAA 720
Gin Trp Ser Ser Tyr Pro His Thr Phe Gly Alá Gly Thr 470 475 Lys Leu Glu 480
ATA AAA
lle Lys
A 30. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA ADATAI:
A SZEKVENCIA JELLEMZŐI:
HOSSZA: 242 aminosav
TÍPUSA: aminosav
TOPOLÓGIÁJA: lineáris MOLEKULATÍPUS: fehérje
A 30. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA LEÍRÁSA:
Glu Val 1 Lys Leu Gin Gin 5 Ser Gly Al a Glu 10 Leu Val Lys Pro Gly 15 Al a
Ser Val Lys Leu Ser Cys Ly s Al a Ser Gly Tyr Thr Phe Thr Ser Hi s
20 25 30
Trp Me t Hi s Trp Val Lys Gin Arg Al a Gly Gin Gly Leu Glu Trp lle
35 40 45
Gly Glu Phe Asn Pro Ser Asn Gly Arg Thr Asn Tyr Asn Glu Lys Phe
50 55 60
Lys Ser Lys Al a Thr Leu Thr Va 1 Asp Lys Se r Ser Ser Thr Al a Tyr
65 70 75 80
Me t Gin Leu Ser Ser Leu Thr Ser Glu Asp Ser Al a Val Tyr Tyr Cys
85 90 95
Al a Ser Arg Asp Tyr As p Tyr As p Gly Arg Tyr Phe As p Tyr Trp Gly
100 105 110
HU 221 001 Bl
Gin G1 y Thr 115 Thr Va 1 Thr Val Ser 120 Ser Gly Gly Gly Gly 125 Ser Gly Gly
Gly Gly 130 Ser Gly Gly Gly Gly 135 Ser Asp Ile G1 u Leu 140 Thr Gin Ser Pro
Ser 145 Ile Me t Ser Al a Ser 150 Pro Gly Glu Lys Val 155 Thr Me t Thr Cys Ser 160
As p Ser Ser Ser Val 165 Ser Tyr Me t Tyr Trp 170 Tyr Gin Gin Ly s Thr 175 G1 y
Ser Ser Pro Arg 180 Leu Leu Ile Tyr Asp 185 Thr Ser Asn Leu Al a 190 Ser Gly
Val Pro Val 195 Arg Phe Ser Gly Ser 200 Gly Ser Gly Thr Ser 205 Tyr Ser Leu
Thr Ile 210 Ser Arg Me t Glu Al a 215 Glu Asp Al a Al a Thr 220 Tyr Tyr Cy s Gin
Gin 225 Trp Ser Ser Tyr Pro 230 Hi s Thr Phe Gly Al a 235 Gly Thr Ly s Leu Glu 240
Ile Lys
A 31. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA ADATAI:
A SZEKVENCIA JELLEMZŐI:
HOSSZA: 732 bázispár
TÍPUSA: nukleinsav
HÁNY SZÁLÚ: egy
TOPOLÓGIÁJA: lineáris MOLEKULATÍPUS: cDNS HIPOTETIKUS: nem ANTISZENSZ: nem FRAGMENSTÍPUS: N-terminális.
EREDETI FORRÁS:
ORGANIZMUS: egér
TÖRZS: Balb/c
SZÖVETTÍPUS: splenociták KÖZVETLEN FORRÁS:
KLÓN: 1 A 1 (egyláncú Fv, könnyű- és nehézlánc plusz kapcsoló oligonukleotid) SAJÁTSÁG:
NÉV/MEGJELÖLÉS: CDS
ELHELYEZKEDÉS: 1-732
A 31. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA LEÍRÁSA:
GAG GTG CAG CTG CAG CAG TCT GGG GCT GAA CTG GTG AAG CCT Pro GGG Gly GCT Al a
Glu Val Gin 245 Leu Gin Gin Ser Gly 250 Al a Glu Leu Val Lys 255
TCA GTG AAG TTG TCC TGC AAG GCT TCC GGC TAC ACC TTC ACC AGC CAC
Ser Va 1 Lys Leu Ser Cys Lys Al a Ser Gly Tyr Thr Phe Thr Ser Hi s
260 265 270
TGG ATG CAC TGG GTG AAG CAG AGG GCT GGA CAA GGC CTT GAG TGG ATC
Trp Me t Hi s Trp Val Lys Gin Arg Al a Gly Gin Gly Leu Glu Trp Ile
275 280 285 290
144
HU 221 001 Bl
192
GGA GAG TTT AAT CCC AGC AAC GGC CGT Arg ACT Thr 300 AAC Asn TAC Tyr AAT Asn GAG Glu AAA Lys 305 TTC Phe
Gly Glu Phe Asn Pro 295 Ser Asn Gly
AAG AGC AAG GCC ACA CTG ACT GTA GAC AAA TCC TCC AGC ACA GCT TAC
Lys Ser Lys Al a Thr Leu Thr Va 1 Asp Ly s Ser Ser Ser Thr Al a Tyr
310 315 320
ATG CAA CTC AGC AGC CTG ACA TCT GAG GAC TCT GCG GTC TAT TAC TGT
Me t Gin Leu Ser Ser Leu Thr Ser Glu Asp Se r Al a Val Tyr Tyr Cys
325 330 335
GCC AGT CGG GAC TAT GAT TAC GAC GGA CGG TAC TTT GAC TAC TGG GGC
Al a Ser Arg Asp Tyr Asp Tyr Asp Gly Arg Tyr Phe Asp Tyr Trp Gly
340 345 350
CAA GGG ACC ACG GTC ACC GTC TCC TCA GGT GGC GGT GGC TCG GGC GGT
Gin Gly Thr Thr Val Thr Val Ser Ser Gly Gly Gly Gly Ser Gly Gly
355 360 365 370
GGT GGG TCG GGT GGC GGC GGA TCT GAC ATT GAG CTC ACC CAG TCT CCA
Gly Gly Ser Gly Gly Gly Gly Ser Asp Ile Glu Leu Thr Gin Ser Pro
375 380 385
ACA ATC ATG TCT GCA TCT CCA GGG GAG AAG GTC ACC ATG ACC TGC AGT
Thr Ile Me t Ser Al a Ser Pr o Gly Glu Ly s Val Thr Me t Thr Cys Ser
390 395 400
GAC AGC TCA AGT GTA AGT TAC ATG TAC TGG TAC CAG CAG AAG ACA GGA
Asp Ser Ser Ser Val Ser Tyr Me t Tyr Trp Tyr Gin Gin Lys Thr Gly
405 410 415
TCC TCC CCC AGA CTC CTG ATT TAT GAC ACA TCC AAC CTG GCT TCT GGA
Ser Se r Pro Arg Leu Leu Ile Tyr As p Thr Ser Asn Leu Al a Ser Gly
420 425 430
GTC CCT GTT CGC TTC AGT GGC AGT GGG TCT GGG ACC TCT TAC TCT CTC
Val Pro Val Arg Phe Ser Gly Ser Gly Ser Gly Thr Ser Tyr Ser Leu
435 440 445 450
ACA ATC AGC CGA ATG GAG GCT GAA GAT GCT GCC ACT TAT TAC TGC CAG
Thr Ile Ser Arg Me t Glu Al a Glu As p Al a Al a Thr Tyr Tyr Cys Gin
455 460 465
CAG TGG AGT AGT TAC CCA CCC ATG TAC ACG TTC GGA GGG GGG ACA AAG
Gin Trp Ser Ser Tyr Pro Pro Me t Tyr Thr Phe Gly Gly Gly Thr Ly s
470 475 480
TTG GAA ATA AAA
Leu Glu Ile Lys
485
240
288
336
384
432
480
528
576
624
672
720
732
A 32. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA ADATAI:
A SZEKVENCIA JELLEMZŐI:
HOSSZA: 244 aminosav
TÍPUSA: aminosav
TOPOLÓGIÁJA: lineáris MOLEKULATÍPUS: fehérje
A 32. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA LEÍRÁSA:
HU 221 001 Bl
Glu Val 1
Ser Val
Trp Met
Gly Glu 50
Lys Ser 65
Met Gin
Alá Ser
Gin Gly
Gly Gly 130
Thr Ile 145
Asp Ser
Ser Ser
Val Pro
Thr Ile 210
Gin Trp 225
Leu Glu
Gin Leu
Lys Leu 20
His Trp 35
Phe Asn
Lys Alá
Leu Ser
Arg Asp 100
Thr Thr 115
Ser Gly
Met Ser
Ser Ser
Pro Arg 180
Val Arg 195
Ser Arg
Ser Ser
Ile Lys
Gin Gin 5
Ser Cys
Val Lys
Pro Ser
Thr Leu 70
Ser Leu 85
Tyr Asp
Val Thr
Gly Gly
Alá Ser 150
Val Ser 165
Leu Leu
Phe Ser
Me t Glu
Tyr Pro 230
Ser Gly
Lys Alá
Gin Arg 40
Asn Gly 55
Thr Val
Thr Ser
Tyr Asp
Val Ser 120
Gly Ser 135
Pro Gly
Tyr Me t
Ile Tyr
Gly Ser 200
Alá Glu 215
Pro Me t
Al a Glu 10
Ser 25 Gly
Alá Gly
Arg Thr
Asp Lys
Glu Asp 90
Gly 105 Arg
Ser Gly
Asp Ile
Glu Lys
Tyr Trp 170
Asp 185 Thr
Gly Ser
As p Alá
Tyr Thr
Leu Val
Tyr Thr
Gin Gly
Asn Tyr 60
Ser Ser 75
Ser Alá
Tyr Phe
Gly Gly
Glu Leu 140
Val Thr 155
Tyr Gin
Gly Thr
Alá Thr 220
Phe Gly 235
Ser Asn
Lys Pro
Phe Thr 30
Leu Glu 45
Asn Glu
Ser Thr
Val Tyr
Asp Tyr 110
Gly Ser 125
Thr Gin
Me t Thr
Gin Lys
Gly Alá 15
Ser His
Trp Ile
Lys Phe
Alá Tyr 80
Tyr Cys 95
Trp Gly
Gly Gly
Ser Pro
Cys Ser 160
Thr Gly 175
Leu Alá 190
Ser Gly
Ser Tyr 205
Tyr Tyr
Gly Gly
Ser Leu
Cys Gin
Thr Lys

Claims (10)

1. Immunizált emlős sejtjeiből előállított fágalapú ellenanyag-génkönyvtárból előállítható egyláncú antiEGFR Fv-fragmens, melynek variábilis régiója a következők bármelyike szerinti nehézlánc aminosavszekvenciát: 4., 8., 12., 16., 18., 20., 22., 24., 26. vagy 28. azonosító számú szekvencia; és a következők bármelyike szerinti könnyűlánc aminosavszekvenciát tartalmaz: 2., 6., 10., 14., 18., 20., 22., 24., 26. vagy 28. azonosító számú szekvencia.
2. Az 1. igénypont szerinti ellenanyagfragmens, amely immunizált egér sejtjeiből előállított ellenanyaggénkönyvtárból állítható elő.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti ellenanyagfragmens, amely az alábbi eredetű sejtekből előállított ellenanyag-génkönyvtárból állítható elő:
(i) nyirokcsomó, (ii) lép, vagy (iii) in vitro immunizált sejtek.
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti ellenanyagfragmens nehéz- vagy könnyűláncának
HU 221 001 Bl aminosavszekvenciáját kódoló DNS-molekula, melynek szekvenciája a következő DNS-szekvenciák bármelyike szerinti: 1., 3., 5., 7., 9., 11., 13. vagy 15. azonosító számú szekvencia; vagy az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti ellenanyagfragmens nehézláncának vagy könnyűláncának aminosavszekvenciáját kódoló DNSmolekula, melynek szekvenciája a következő DNS-szekvenciák bármelyike szerinti: 17., 19., 21., 23., 25., 27., 29. vagy 31. azonosító számú szekvencia.
5. Ellenanyag, amelyet 4. igénypont szerinti DNSszekvenciát és humánimmunglobulinok konstans régióiból származtatott DNS-szekvenciát tartalmazó DNSmolekula kódol.
6. Az 5. igénypont szerinti ellenanyag, amelyben a nehéz konstanslánc-régió a humán gamma-l-lánc aminosavszekvenciáját, a könnyű konstanslánc-régió pedig egy humán kappa-lánc aminosavszekvenciáját tartalmazza.
7. Eljárás az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti egyláncú anti-EGFR Fv-fragmens előállítására, azzal jellemezve, hogy:
(i) immunizált emlőssejtekből, előnyösen egérsejtekből RNS-t izolálunk, (ii) első cDNS-szálat szintetizáljuk, (iii) az immunizált sejtekből származó cDNS-ben található VH- és Vk-géneket amplifikáljuk, (iv) a fenti géneket megfelelő restrikciós helyekkel fágmid-vektorba klónozzuk, (v) a ligálási reakció termékével prokarióta sejteket transzformálunk, (vi) a fág ellenanyag-génkönyvtárakat tisztított EGFR alkalmazásával EGFR-receptorhoz kötődő fág ellenanyagokra átvizsgáljuk, és (vii) a kívánt egyláncú scFv-fragmenst prokarióta gazdasejtben, előnyösen E. coliban termeltetjük.
8. Eljárás teljes anti-EGFR ellenanyag előállítására, azzal jellemezve, hogy a 7. igénypont szerint előállítható anti-EGFR ellenanyagfragmensek variábilis régióit kódoló 4. igénypont szerinti DNS-t legalább egy, humánimmunglobulinok konstans régióit kódoló genomi DNS-t tartalmazó eukarióta expressziós vektorba klónozzuk, a vektorral (vektorokkal) eukarióta sejteket transzformálunk, majd az ellenanyagot expresszáltatjuk, és izoláljuk.
9. Gyógyászati készítmény, amely 1-3. igénypontok bármelyike szerinti anti-EGFR ellenanyagfragmenst vagy 5. vagy 6. igénypont szerinti, teljes anti-EGFR ellenanyagot tartalmaz.
10. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti antiEGFR ellenanyagfragmens vagy az 5. vagy 6. igénypontok szerinti, teljes anti-EGFR ellenanyag alkalmazása tumorellenes hatóanyag előállítására, vagy tumomövekedés diagnosztikus lokalizálására és nyomon követésére alkalmas készítmény előállítására.
HU9503285A 1994-03-17 1995-03-16 Egyláncú anti-EGFR Fv-k és anti-EGFR ellenanyagok HU221001B1 (hu)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP94104160 1994-03-17
EP94118970 1994-12-02
PCT/EP1995/000978 WO1995025167A1 (en) 1994-03-17 1995-03-16 Anti-egfr single-chain fvs and anti-egfr antibodies

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9503285D0 HU9503285D0 (en) 1996-02-28
HUT73461A HUT73461A (en) 1996-08-28
HU221001B1 true HU221001B1 (hu) 2002-07-29

Family

ID=26135522

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9503285A HU221001B1 (hu) 1994-03-17 1995-03-16 Egyláncú anti-EGFR Fv-k és anti-EGFR ellenanyagok

Country Status (20)

Country Link
US (1) US5844093A (hu)
EP (1) EP0699237B1 (hu)
JP (2) JPH08510922A (hu)
KR (1) KR100376038B1 (hu)
AT (1) ATE232902T1 (hu)
AU (1) AU2071695A (hu)
CA (1) CA2163012C (hu)
CZ (1) CZ292061B6 (hu)
DE (1) DE69529649T2 (hu)
DK (1) DK0699237T3 (hu)
ES (1) ES2191702T3 (hu)
HU (1) HU221001B1 (hu)
MX (1) MX9504802A (hu)
NO (1) NO322252B1 (hu)
PL (1) PL181342B1 (hu)
PT (1) PT699237E (hu)
RU (1) RU2170257C2 (hu)
SK (1) SK283889B6 (hu)
UA (1) UA41929C2 (hu)
WO (1) WO1995025167A1 (hu)

Families Citing this family (125)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PT659439E (pt) 1993-12-24 2002-04-29 Merck Patent Gmbh Imunoconjugados
US7060808B1 (en) * 1995-06-07 2006-06-13 Imclone Systems Incorporated Humanized anti-EGF receptor monoclonal antibody
AU4373197A (en) * 1996-09-19 1998-04-14 Diagnocure Inc. Recombinant single chain antibodies directed against the gp54 cancer marker, composition comprising same and use thereof
ATE549918T1 (de) * 1996-12-03 2012-04-15 Amgen Fremont Inc Menschliche antikörper, die ausdrücklich menschliches tnf alpha binden
WO1999011792A1 (fr) * 1997-09-02 1999-03-11 Sumitomo Pharmaceuticals Company, Limited Anticorps a simple brin dirige contre une proteine noyau du virus de l'hepatite b, gene correspondant et agent therapeutique de l'hepatite b les contenant
DE19744531A1 (de) * 1997-10-09 1999-05-27 Klaus Dr Rer Nat Bosslet Bindemoleküle gegen Rezeptor-Ligand-Komplexe
ES2334184T3 (es) 1997-11-17 2010-03-05 Micromet Ag Metodo de identificacion de dominios de sitios de union que conservan la capacidad de unirse a un epitopo.
US20030224001A1 (en) * 1998-03-19 2003-12-04 Goldstein Neil I. Antibody and antibody fragments for inhibiting the growth of tumors
ZA200007412B (en) * 1998-05-15 2002-03-12 Imclone Systems Inc Treatment of human tumors with radiation and inhibitors of growth factor receptor tyrosine kinases.
DK1107996T3 (da) 1998-08-28 2002-09-16 Genentech Inc Humane anti-faktor IX/IXa-antistoffer
HUP0201480A3 (en) * 1999-05-14 2009-03-30 Imclone Systems Inc Treatment of refractory human tumors with epidermal growth factor receptor antagonists
US7144991B2 (en) 1999-06-07 2006-12-05 Aletheon Pharmaceuticals, Inc. Streptavidin expressed gene fusions and methods of use thereof
US7361338B2 (en) * 1999-10-05 2008-04-22 Agensys, Inc. Methods to inhibit growth of prostate cancer cells
US6790631B1 (en) * 1999-10-05 2004-09-14 Agensys, Inc. G protein-coupled receptor up-regulated in prostate cancer and uses thereof
AU2001258567A1 (en) * 2000-05-19 2001-11-26 Scancell Limited Humanised antibodies to the epidermal growth factor receptor
WO2001096401A1 (fr) * 2000-06-14 2001-12-20 Medical & Biological Laboratories Co., Ltd. Procede de construction d'un anticorps scfv fusionne a une proteine fluorescente
US8697394B2 (en) 2000-06-28 2014-04-15 Glycofi, Inc. Production of modified glycoproteins having multiple antennary structures
DK1297172T3 (da) * 2000-06-28 2006-02-13 Glycofi Inc Fremgangsmåder til frembringelse af modificerede glucoproteiner
US7449308B2 (en) 2000-06-28 2008-11-11 Glycofi, Inc. Combinatorial DNA library for producing modified N-glycans in lower eukaryotes
US7598055B2 (en) * 2000-06-28 2009-10-06 Glycofi, Inc. N-acetylglucosaminyltransferase III expression in lower eukaryotes
JP2004527456A (ja) * 2000-08-09 2004-09-09 イムクローン システムズ インコーポレイティド Egf受容体拮抗剤による過増殖性の疾患の治療
EP1458411A4 (en) * 2000-08-21 2004-09-22 Smithkline Beecham Corp ANTI-RANK LIGAND MONOCLONAL ANTIBODIES SUITABLE FOR THE TREATMENT OF RANK LIGAND RELATED DISORDERS
US7754208B2 (en) * 2001-01-17 2010-07-13 Trubion Pharmaceuticals, Inc. Binding domain-immunoglobulin fusion proteins
US20030133939A1 (en) * 2001-01-17 2003-07-17 Genecraft, Inc. Binding domain-immunoglobulin fusion proteins
US7829084B2 (en) * 2001-01-17 2010-11-09 Trubion Pharmaceuticals, Inc. Binding constructs and methods for use thereof
EP2706116A1 (en) * 2001-01-17 2014-03-12 Emergent Product Development Seattle, LLC Binding domain-immunoglobulin fusion proteins
GB0103389D0 (en) * 2001-02-12 2001-03-28 Novartis Ag Organic compounds
WO2002072790A2 (en) 2001-03-14 2002-09-19 Myriad Genetics, Inc Tsg101-gag interaction and use thereof
US20080008704A1 (en) * 2001-03-16 2008-01-10 Mark Rubin Methods of treating colorectal cancer with anti-epidermal growth factor antibodies
PT2163256E (pt) 2001-05-11 2015-11-20 Ludwig Inst For Cancer Res Ltd Proteínas de ligação específica e suas utilizações
US20100056762A1 (en) 2001-05-11 2010-03-04 Old Lloyd J Specific binding proteins and uses thereof
US20020193569A1 (en) * 2001-06-04 2002-12-19 Idec Pharmaceuticals Corporation Bispecific fusion protein and method of use for enhancing effector cell killing of target cells
US7595378B2 (en) 2001-06-13 2009-09-29 Genmab A/S Human monoclonal antibodies to epidermal growth factor receptor (EGFR)
JP4298498B2 (ja) * 2001-06-13 2009-07-22 ゲンマブ エー/エス 上皮成長因子受容体(egfr)に対するヒトモノクローナル抗体
JP2006506317A (ja) 2002-01-11 2006-02-23 バイオマリン ファーマシューティカル インコーポレイテッド 治療用リソソーム酵素の送達のための酵素送達系としてのp97の使用
WO2005117986A2 (en) 2004-06-01 2005-12-15 Genentech, Inc. Antibody drug conjugates and methods
US8034904B2 (en) * 2002-06-14 2011-10-11 Immunogen Inc. Anti-IGF-I receptor antibody
CA2490758C (en) 2002-07-15 2014-09-23 Genentech, Inc. Dosage form of recombinant humanized monoclonal antibody 2c4
US20060228355A1 (en) 2003-11-07 2006-10-12 Toon Laeremans Camelidae single domain antibodies vhh directed against epidermal growth factor receptor and uses therefor
PT1565478T (pt) 2002-11-12 2017-11-14 The Brigham And Women`S Hospital Inc Vacina de polissacáridos para infeções estafilocócicas
US20040147428A1 (en) * 2002-11-15 2004-07-29 Pluenneke John D. Methods of treatment using an inhibitor of epidermal growth factor receptor
US7332299B2 (en) 2003-02-20 2008-02-19 Glycofi, Inc. Endomannosidases in the modification of glycoproteins in eukaryotes
EP1622941A2 (en) * 2003-03-20 2006-02-08 ImClone Systems Incorporated Method of producing an antibody to epidermal growth factor receptor
US7754209B2 (en) 2003-07-26 2010-07-13 Trubion Pharmaceuticals Binding constructs and methods for use thereof
DK1735348T3 (da) * 2004-03-19 2012-07-16 Imclone Llc Humant anti-epidermalt vækstfaktorreceptorantistof
PT1745075E (pt) * 2004-04-21 2013-06-17 Brigham & Womens Hospital Péptidos de ligação a poli-n-acetilglucosamina (pnag/dpnag) e métodos da sua utilização
GB0410627D0 (en) * 2004-05-12 2004-06-16 Scancell Ltd Specific binding members
US20100111856A1 (en) 2004-09-23 2010-05-06 Herman Gill Zirconium-radiolabeled, cysteine engineered antibody conjugates
DK1791565T3 (en) 2004-09-23 2016-08-01 Genentech Inc Cysteingensplejsede antibodies and conjugates
ES2460517T3 (es) 2005-07-25 2014-05-13 Emergent Product Development Seattle, Llc Reducción de células b mediante el uso de moléculas de unión específica a cd37 y de unión específica a cd20
EA013878B1 (ru) * 2005-12-06 2010-08-30 Домантис Лимитед Лиганды, имеющие специфичность связывания в отношении рецептора эпидермального фактора роста (egfr) и/или сосудистого эндотелиального фактора роста (vegf), и способы их применения
US7503217B2 (en) * 2006-01-27 2009-03-17 Weatherford/Lamb, Inc. Sonar sand detection
AU2007222165A1 (en) * 2006-03-06 2007-09-13 Agency For Science, Technology And Research Human embryonic stem cell methods and PODXL expression
AU2007257692B2 (en) 2006-06-12 2013-11-14 Aptevo Research And Development Llc Single-chain multivalent binding proteins with effector function
EP2078732B1 (en) 2006-07-10 2015-09-16 Fujita Health University Method of identifying a candidate diagnostic or therapeutic antibody using flow cytometry
CN101687032A (zh) * 2006-12-07 2010-03-31 诺瓦提斯公司 抗ephb3的拮抗剂抗体
JP2010513321A (ja) * 2006-12-22 2010-04-30 ノヴェリクス・セラピューティクス・ゲゼルシャフト・ミット・ベシュレンクテル・ハフツング 少なくとも一種の上皮細胞増殖因子受容体特異抗体またはその誘導体を用いる糖尿病の治療
CN101711284A (zh) 2007-01-25 2010-05-19 达娜-法勃肿瘤研究所 抗egfr抗体在治疗egfr突变体介导的疾病中的用途
CN101688229B (zh) 2007-03-15 2013-06-12 路德维格癌症研究所 包含egfr抗体和src抑制剂的组合物及其在制备用于治疗哺乳动物癌症的药物中的用途
US20100322939A1 (en) * 2007-06-21 2010-12-23 Genmab A/S Novel methods for treating egfr-associated tumors
CN108424454B (zh) 2007-08-14 2022-05-31 路德维格癌症研究所有限公司 靶向egf受体的单克隆抗体175及其衍生物和用途
KR101661770B1 (ko) 2007-09-21 2016-10-04 더 리전트 오브 더 유니버시티 오브 캘리포니아 표적화된 인터페론이 강력한 아폽토시스 및 항-종양 활성을 발휘함
DK2132228T3 (da) * 2008-04-11 2011-10-10 Emergent Product Dev Seattle CD37-immunterapeutisk middel og kombination med bifunktionelt kemoterapeutisk middel deraf
KR20110014607A (ko) 2008-04-29 2011-02-11 아보트 러보러터리즈 이원 가변 도메인 면역글로불린 및 이의 용도
WO2009149189A2 (en) 2008-06-03 2009-12-10 Abbott Laboratories Dual variable domain immunoglobulins and uses thereof
CN102112494A (zh) 2008-06-03 2011-06-29 雅培制药有限公司 双重可变结构域免疫球蛋白及其用途
BRPI0915448A2 (pt) 2008-07-08 2015-11-10 Abbott Lab imunoglobulinas de domínio variável duplo para prostaglandina e2 e usos das mesmas
CN102159540B (zh) 2008-07-21 2015-08-12 布赖汉姆妇女医院 与合成的β-1,6葡糖胺寡糖相关的方法和组合物
KR101108642B1 (ko) * 2009-09-29 2012-02-09 주식회사 녹십자 표피 성장 인자 수용체에 특이적으로 결합하는 항체
RU2012119756A (ru) 2009-10-15 2013-11-20 Эбботт Лэборетриз Иммуноглобулины с двумя вариабельными доменами и их применение
UY32979A (es) 2009-10-28 2011-02-28 Abbott Lab Inmunoglobulinas con dominio variable dual y usos de las mismas
US20120282274A1 (en) * 2009-11-20 2012-11-08 Northshore University Health System Research Institute Targeting of the c-terminal segment of c.difficile toxin b for improved clinical diagnosis, prevention, and treatment
JP6184695B2 (ja) 2009-12-04 2017-08-23 ジェネンテック, インコーポレイテッド 多重特異性抗体、抗体アナログ、組成物、及び方法
CN102167743B (zh) * 2010-02-25 2014-05-14 上海百迈博制药有限公司 一种全人源抗egfr单克隆抗体、其制备方法及用途
CA2796633C (en) 2010-04-23 2020-10-27 Genentech, Inc. Production of heteromultimeric proteins
US9029513B2 (en) 2010-06-04 2015-05-12 Toagosei Co. Ltd. Anti-EGFR antibody and use thereof
EP3252072A3 (en) 2010-08-03 2018-03-14 AbbVie Inc. Dual variable domain immunoglobulins and uses thereof
WO2012027570A2 (en) 2010-08-26 2012-03-01 Abbott Laboratories Dual variable domain immunoglobulins and uses thereof
KR101273918B1 (ko) * 2010-09-17 2013-06-13 강원대학교산학협력단 인간 항-상피세포성 성장인자수용체 Fab 항체 및 이를 포함하는 종양 치료용 약학 조성물
JP5828901B2 (ja) 2010-10-29 2015-12-09 イミュノジェン, インコーポレイテッド 新規egfr結合分子およびその免疫抱合体
EA201390575A1 (ru) 2010-10-29 2014-01-30 Иммьюноджен, Инк. Неантагонистические egfr-связывающие молекулы и их иммуноконъюгаты
US10689447B2 (en) 2011-02-04 2020-06-23 Genentech, Inc. Fc variants and methods for their production
EP2670776B1 (en) 2011-02-04 2018-11-21 F. Hoffmann-La Roche AG Fc VARIANTS AND METHODS FOR THEIR PRODUCTION
JP6130307B2 (ja) 2011-03-17 2017-05-17 ザ ユニバーシティ オブ バーミンガム 再指向性免疫療法
CN103747807B (zh) 2011-07-05 2016-12-07 比奥阿赛斯技术有限公司 P97‑抗体缀合物和使用方法
DK2739649T3 (en) 2011-08-05 2018-01-08 Bioasis Technologies Inc P97 FRAGMENTS WITH TRANSFER ACTIVITY
EA028879B1 (ru) 2011-09-30 2018-01-31 Ридженерон Фармасьютикалз, Инк. АНТИТЕЛА К ErbB3 И ИХ ПРИМЕНЕНИЕ
US9273143B2 (en) 2011-09-30 2016-03-01 Regeneron Pharmaceuticals, Inc. Methods and compositions comprising a combination of an anti-ErbB3 antibody and an anti-EGFR antibody
BR112014009925B1 (pt) 2011-10-28 2022-09-20 Teva Pharmaceuticals Australia Pty Ltd Construtores de polipeptídeos e seus usos
JP2014533954A (ja) 2011-11-21 2014-12-18 イミュノジェン, インコーポレイテッド Egfr抗体細胞傷害性薬物複合体による、egfr療法に耐性である腫瘍の治療方法
JP2015508994A (ja) 2011-12-30 2015-03-26 アッヴィ・インコーポレイテッド Il−13および/またはil−17に対する二重可変ドメイン免疫グロブリン
KR20150003719A (ko) * 2012-03-21 2015-01-09 프라운호퍼-게젤샤프트 추르 푀르데룽 데어 안제반텐 포르슝 에 파우 광역동 요법에 사용하기 위한 신규 광면역접합체
JP6441792B2 (ja) * 2012-05-17 2018-12-19 ソレント・セラピューティクス・インコーポレイテッドSorrento Therapeutics, Inc. Egfrに結合する抗原結合蛋白質
TW201843172A (zh) 2012-06-25 2018-12-16 美商再生元醫藥公司 抗-egfr抗體及其用途
AU2013296557B2 (en) 2012-07-31 2019-04-18 Bioasis Technologies Inc. Dephosphorylated lysosomal storage disease proteins and methods of use thereof
EP2914625A2 (en) 2012-11-01 2015-09-09 AbbVie Inc. Anti-vegf/dll4 dual variable domain immunoglobulins and uses thereof
EP2970433B1 (en) 2013-03-13 2019-09-18 Bioasis Technologies Inc. Fragments of p97 and uses thereof
US9062108B2 (en) 2013-03-15 2015-06-23 Abbvie Inc. Dual specific binding proteins directed against IL-1 and/or IL-17
EA033115B1 (ru) 2013-04-29 2019-08-30 Тева Фармасьютикалз Острэйлиа Пти Лтд. АНТИТЕЛА ПРОТИВ CD38 И СЛИТЫЕ БЕЛКИ С ОСЛАБЛЕННЫМ ИНТЕРФЕРОНОМ АЛЬФА-2b
US11117975B2 (en) 2013-04-29 2021-09-14 Teva Pharmaceuticals Australia Pty Ltd Anti-CD38 antibodies and fusions to attenuated interferon alpha-2B
WO2015031673A2 (en) 2013-08-28 2015-03-05 Bioasis Technologies Inc. Cns-targeted conjugates having modified fc regions and methods of use thereof
JP6603227B2 (ja) 2014-02-03 2019-11-06 バイオアシス テクノロジーズ インコーポレイテッド P97融合タンパク質
JP6605482B2 (ja) 2014-02-19 2019-11-13 バイオアシス テクノロジーズ インコーポレイテッド P97−ids融合タンパク質
US10058619B2 (en) 2014-05-01 2018-08-28 Bioasis Technologies, Inc. P97-polynucleotide conjugates
UA119352C2 (uk) 2014-05-01 2019-06-10 Тева Фармасьютикалз Острейліа Пті Лтд Комбінація леналідоміду або помалідоміду і конструкції анти-cd38 антитіло-атенуйований інтерферон альфа-2b та спосіб лікування суб'єкта, який має cd38-експресуючу пухлину
DK3154587T3 (da) 2014-06-13 2020-03-09 Tenboron Oy Konjugater omfattende et anti-egfr1-antistof
KR102639037B1 (ko) 2014-10-29 2024-02-20 테바 파마슈티컬즈 오스트레일리아 피티와이 엘티디 인터페론 α2b 변이체
US10093733B2 (en) 2014-12-11 2018-10-09 Abbvie Inc. LRP-8 binding dual variable domain immunoglobulin proteins
TW201710286A (zh) 2015-06-15 2017-03-16 艾伯維有限公司 抗vegf、pdgf及/或其受體之結合蛋白
UA126278C2 (uk) 2015-09-21 2022-09-14 Аптево Рісьорч Енд Девелопмент Ллс Поліпептиди, які зв'язують cd3
SG11201810327XA (en) 2016-05-20 2018-12-28 Harpoon Therapeutics Inc Single domain serum albumin binding protein
US11623958B2 (en) 2016-05-20 2023-04-11 Harpoon Therapeutics, Inc. Single chain variable fragment CD3 binding proteins
WO2018014067A1 (en) 2016-07-19 2018-01-25 Teva Pharmaceuticals Australia Pty Ltd Anti-cd47 combination therapy
CN110300603B (zh) * 2017-02-14 2023-04-14 亘喜生物科技(上海)有限公司 Cd47-car-t细胞
EP3589662A4 (en) 2017-02-28 2020-12-30 Harpoon Therapeutics, Inc. INDUCTIBLE MONOVALENT ANTIGBINDING PROTEIN
JP7090347B2 (ja) 2017-05-12 2022-06-24 ハープーン セラピューティクス,インク. メソテリン結合タンパク質
CN109879964B (zh) * 2017-12-06 2022-08-05 北京科立思维生物科技有限公司 抗egfr单链抗体、抗pd1单链抗体及融合蛋白
WO2019195959A1 (en) 2018-04-08 2019-10-17 Cothera Biosciences, Inc. Combination therapy for cancers with braf mutation
JP7425049B2 (ja) 2018-09-25 2024-01-30 ハープーン セラピューティクス,インク. Dll3結合タンパク質および使用方法
JP2022514262A (ja) 2018-12-17 2022-02-10 レビトープ リミテッド 双子型免疫細胞エンゲージャー
CA3181566A1 (en) * 2020-04-30 2021-11-04 Board Of Regents, The University Of Texas System Anti-cd79b antibodies and chimeric antigen receptors and methods of use thereof
CA3128035A1 (en) 2020-08-13 2022-02-13 Bioasis Technologies, Inc. Combination therapies for delivery across the blood brain barrier
EP4225792A1 (en) 2020-10-08 2023-08-16 Affimed GmbH Trispecific binders
CA3216098A1 (en) 2021-07-30 2023-02-02 Uwe Reusch Duplexbodies
WO2023078968A1 (en) 2021-11-03 2023-05-11 Affimed Gmbh Bispecific cd16a binders

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA2016842A1 (en) * 1989-05-16 1990-11-16 Richard A. Lerner Method for tapping the immunological repertoire
US5395750A (en) * 1992-02-28 1995-03-07 Hoffmann-La Roche Inc. Methods for producing proteins which bind to predetermined antigens
GB9401182D0 (en) * 1994-01-21 1994-03-16 Inst Of Cancer The Research Antibodies to EGF receptor and their antitumour effect

Also Published As

Publication number Publication date
PL181342B1 (pl) 2001-07-31
AU2071695A (en) 1995-10-03
DK0699237T3 (da) 2003-05-26
JPH08510922A (ja) 1996-11-19
JP2006025794A (ja) 2006-02-02
EP0699237A1 (en) 1996-03-06
ES2191702T3 (es) 2003-09-16
US5844093A (en) 1998-12-01
EP0699237B1 (en) 2003-02-19
DE69529649D1 (de) 2003-03-27
DE69529649T2 (de) 2003-12-18
CZ292061B6 (cs) 2003-07-16
HU9503285D0 (en) 1996-02-28
CA2163012A1 (en) 1995-09-21
NO954626L (no) 1995-11-16
CA2163012C (en) 2009-12-08
CZ301495A3 (en) 1996-02-14
KR100376038B1 (ko) 2003-06-09
SK283889B6 (sk) 2004-04-06
HUT73461A (en) 1996-08-28
ATE232902T1 (de) 2003-03-15
SK143095A3 (en) 1996-11-06
WO1995025167A1 (en) 1995-09-21
UA41929C2 (uk) 2001-10-15
RU2170257C2 (ru) 2001-07-10
MX9504802A (es) 1997-05-31
PL311661A1 (en) 1996-03-04
NO954626D0 (no) 1995-11-16
PT699237E (pt) 2003-07-31
NO322252B1 (no) 2006-09-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU221001B1 (hu) Egyláncú anti-EGFR Fv-k és anti-EGFR ellenanyagok
US10556954B2 (en) Anti-PD-L1 nanobody, coding sequence and use thereof
JP4231862B2 (ja) リンパ球抗原cd2および腫瘍抗原を認識する二特異性トリガー分子
US6410690B1 (en) Therapeutic compounds comprised of anti-Fc receptor antibodies
US7968685B2 (en) Antibodies against Tenascin-C
JP2004511430A (ja) 二重特異性免疫グロブリン様抗原結合蛋白および製造方法
US8071730B2 (en) Anti-JAM-A antibodies
US20040005643A1 (en) Anti-human tenascin monoclonal antibody
JP2005518336A (ja) Vegf受容体に結合する二重特異性抗体
RU2518239C2 (ru) Антитела, специфично связывающиеся с рецепторами эпидермального фактора роста
JP7457822B2 (ja) 抗cd3および抗cd123二重特異性抗体およびその使用
EP4112647A1 (en) Anti-cd47/anti-pd-l1 antibody and applications thereof
US7901677B1 (en) Use of an antibody against the laminin receptor or laminin receptor precursor for the treatment or diagnosis of several cancer types
AU767443B2 (en) Immunological reagent specifically interacting with the extracellular domain of the human zeta chain
JPH10155489A (ja) 組換え抗体及びそれをコードする核酸
WO2022184155A1 (zh) 抗ctla-4抗体及其应用
WO2022063100A1 (zh) 抗tigit抗体及双抗体和它们的应用
AU724562B2 (en) Anti-EGFR single-chain Fvs and anti-EGFR antibodies
Helfrich et al. Recent Developments in the Construction of Bispecific Antibodies
MXPA01000325A (en) Immunological reagent specifically interacting with the extracellular domain of the human zeta chain

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees