CZ100296A3 - Process and apparatus for setting camber of rolls for metal band casting apparatus - Google Patents

Process and apparatus for setting camber of rolls for metal band casting apparatus Download PDF

Info

Publication number
CZ100296A3
CZ100296A3 CZ961002A CZ100296A CZ100296A3 CZ 100296 A3 CZ100296 A3 CZ 100296A3 CZ 961002 A CZ961002 A CZ 961002A CZ 100296 A CZ100296 A CZ 100296A CZ 100296 A3 CZ100296 A3 CZ 100296A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
gas
casting
cylinder
camber
casting space
Prior art date
Application number
CZ961002A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ289395B6 (cs
Inventor
Luc Vendeville
Pierre Delassus
Gerard Raisson
Jean Michel Damasse
Original Assignee
Usinor Sacilor
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Usinor Sacilor filed Critical Usinor Sacilor
Publication of CZ100296A3 publication Critical patent/CZ100296A3/cs
Publication of CZ289395B6 publication Critical patent/CZ289395B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D11/00Continuous casting of metals, i.e. casting in indefinite lengths
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D11/00Continuous casting of metals, i.e. casting in indefinite lengths
    • B22D11/06Continuous casting of metals, i.e. casting in indefinite lengths into moulds with travelling walls, e.g. with rolls, plates, belts, caterpillars
    • B22D11/0637Accessories therefor
    • B22D11/0697Accessories therefor for casting in a protected atmosphere
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D11/00Continuous casting of metals, i.e. casting in indefinite lengths
    • B22D11/06Continuous casting of metals, i.e. casting in indefinite lengths into moulds with travelling walls, e.g. with rolls, plates, belts, caterpillars
    • B22D11/0622Continuous casting of metals, i.e. casting in indefinite lengths into moulds with travelling walls, e.g. with rolls, plates, belts, caterpillars formed by two casting wheels
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D11/00Continuous casting of metals, i.e. casting in indefinite lengths
    • B22D11/16Controlling or regulating processes or operations

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Continuous Casting (AREA)
  • Metal Rolling (AREA)
  • Sorption Type Refrigeration Machines (AREA)
  • Compressor (AREA)
  • Output Control And Ontrol Of Special Type Engine (AREA)
  • Alcoholic Beverages (AREA)
  • Piezo-Electric Or Mechanical Vibrators, Or Delay Or Filter Circuits (AREA)
  • Forging (AREA)

Description

Vynález se týká oblévání metalurgických produktů o malé tloušťce,, získávaných přímo z tekutého kovu. Přesněji se vynález 'týká zařízení pro odlévání tenkých pásů, zejména z oceli, tuhnutím tekutého kovu mezi dvěma blízko u sebe umístěnými válci s horizontálními osami, otáčejícími se v opačných .směrech a vnitřně chlazenými.
Dosavadní stav techniky
V zařízeních pro odlévání tenkých ocelových pásů mezi dvěma válci otáčejícími se v opačných směrech, profil tloušťky pásu silně závisí na tvaru, jaký zaujmou vnější povrchy válců v prostoru odlévání. Ideálně by tento profil pásu měl být pravoúhlý nebo mírně konvexní, aby umožňoval správný průběh stupně válcováni za studená a zajišťoval uspokojivou rovnoměrnost tloušťky finálního produktu. Za tímto účelem by měly tvořící přímky jednotlivých válců zůstat přímé nebo být mírně konkávní, zejména ve styčné lince válců, tj. v té oblasti prostoru odlévání, kde jsou si válce navzájem nejblíže. V praxi tomu tak však není v důsledku intensivního tepelného namáhání, jemuž jsou válce vystaveny. Vnější povrch váice, který by měl za studená dokonale přímou tvořící přímku, by se tak vlivem expanze stával konvexním. Protože profil tloušťky ztuhlého pásu představuje věrnou reprodukci řezu prostorem' odlévání v úrovni styčné linky, získal by se pás, jehož tloušťka by se značně a progresivně zvětšovala od středu k okrajům. Tím by byl narušen správný postup válcování pásu za studená a poškozena kvalita získaných produktů.
Z tohoto důvodu se obvykle expanzi předchází tak, že' se vnějšímu povrchu válců při jejich výrobě dodává mírně konkávní profil, vykazující ve středu válce vyklenutí, tzn. rozdíl v poloměru oproti koncům. Optimální hodnota tohoto vyklenutí za studená se liší podle rozměrů válce a může činit například přibližně 0,5 mm. Tímto způsobem dochází při expanzi válce ke snížení vyklenutí a profil válce v prostoru odlévání má tendenci se blížit přímkovému profilu. Hodnota tohoto vyklenutí v průběhu odlévání závisí na materiálech, z nichž jsou válce vytvořeny, a na systému chlazení chlazeného pláště, který tvoří obvod válce, na geometrii tohoto pláště a také na způsobu, jímž je zajištěn na jádru válce, což může umožňovat větší nebo menší expanzi pláště. Závisí však také na provozních podmínkách, které se mohou měnit od jednoho odlévání k druhému nebo dokonce během téhož odlévání, jako je výška tekutého kovu přítomného v prostoru odlévání a intenzita tepelného toku, odebíraného kovu prostředky pro chlazení válce.
Bylo by účelné mít k dispozici prostředky, poskytující obsluze odpovědné za fungování odlévacího stroje možnost do určité míry modifikovat vyklenutí válců tak, aby bylo možno kontinuálně dosahovat optimálního vyklenutí bez ohledu na podmínky odlévání a jejich změny. Kromě toho by se odstranila nutnost používat různé dvojice válců s různým počátečním vyklenutím pro odlévání každého požadovaného typu za optimálních podmínek.
Jeden ze způsobů nastavení tohoto vyklenutí by mohl spočívat v modulaci tepelného toku, odebíraného kovu, modifikaci průtoku chladicí vody, která cirkuluje uvnitř pláště každého válce. Změny vyklenutí, kterých by bylo možno dosáhnout tímto způsobem samotným, by však byly minimální, řádově několik setin milimetru. Důvodem je, že tolerovatelná modifikace tohoto průtoku vody je omezena pouze na malé podíly vzhledem k maximálnímu povolenému průtoku a jinak hrozí příliš podscarné zhoršení podmínek, za nichž dochází k přestupu tepla mezi pláštěm a vodou. Pak by už nebylo možno uspokojivým způsobem kontrolovat podmínky, tuhnutí kovu.
Cílem vynálezu je dát obsluze k dispozici prostředek .umožňující nastavovat s dostatečnou volností vyklenutí_válců v průběhu odlévání.
Podstata vynálezu
Uvedeného cíle. se dosahuje způsobem odlévání kovového pásu, zejména z oceli, při němž se tuhnutí uvedeného pásu. uskutečňuje zaváděním tekutého kovu mezi dva válce s t
horizontálními osami, otáčející se v opačných směrech, chlazené vnitřní cirkulací chladicí kapaliny, které mezi sebou. definují prostor odlévání a jejichž vnější povrchy vykazují drsnost, a inertizace uvedeného prostoru odlévání se provádí vháněním daného množství plynu nebo směsi plynů skrze kryt, pokrývající uvedený'prostor odlévání, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že se nastavování vyklenutí uvedených válců provádí modulací vháněného množství a/nebo charakteru uvedeného plynu nebo složení uvedené směsi plynů alespoň v. sousedství povrchu každého válce před jeho oblastí styku s tekutým kovem.
Předmětem vynálezu je rovněž ' zařízení pro odlévání kovového pásu, zejména z oceli, typu zahrnujícího dva válce s horizontálními osami, otáčející se v opačných směrech, chlazené vnitřní cirkulací chladicí kapaliny, které mezi sebou definují prostor odlévání, určený k přijímání tekutého kovu, a jejichž vnější povrchy vykazují drsnost, zařízení pro vhánění plynu nebo směsí -plynů skrze kryt, pokrývající uvedený prostor odlévání, a zařízení pro modulaci vháněného množství a/nebo charakteru uvedeného plynu nebo složení uvedené směsi plynu alespoň v sousedství povrchu každého válce před jeho oblastí styku s tekutým kovem, jehož podstata spočívá v tom, že zahrnuje zařízení pro měření' nebo výpočet vyklenutí válců v uvedeném prostoru odlévání nebo veličiny reprezentující toto vyklenutí válců v uvedeném prostoru odlévání.
Vynález tedy spočívá v modulaci množství a/nebo složení plynu, přítomného v bezprostřední blízkosti povrchu každého z válců těsně předtím, než tento povrch přijde do styku s meniskem tekutého kovu, nebo obou těchto parametrů, za účelem úpravy vyklenutí válců. Jestliže totiž válce nejsou hladké a vykazují na povrchu drsnost, má množství a složení plynu, přítomného v dutinách povrchu válce, přímý vliv na koeficient přestupu tepla mezi kovem a válcem. Tímto způsobem se tedy mění tok tepla, odebíraného kovu, na němž závisí expanze válce, a tedy jeho vyklenutí. Tato změna vyklenutí válců může být prováděna v průběhu odlévání v závislosti na okamžitých konkrétních podmínkách.
»
Jak výše uvedeno, expanze válců je ovládána zejména?·» tokem tepla, které odebírají z kovu, přítomného v prostoru odlévání. Podle zkušenosti původců lze okamžitý tepelný tok <t>i, odebraný válcem z daného podílu kovu, s nimž je v kontaktu, vyjádřený v MW/m2, zapsat jako;
Φί = A. ti
-0, 35 přičemž ti je doba, uplynulá od okamžiku, kdy poslední podíl kovu vešel do styku s válcem v menisku, tj. v oblasti, kde se stýká válec a volny povrch tekutého kovu, .přítomného v prostoru odlévání. Skutečnost, že Φί klesá, jestliže tt stoupá, odráží zhoršování kvality přestupu tepla s poklesem teploty kovu. A je koeficient přestupu tepla, vyjádřený v MW/irr. s1 J', jehož hodnota závisí na podmínkách, převládajících na rozhraní kov-válec.
Z tohoto výrazu pro okamžitý tepelný tok je. možno vypočíst střední tepelný tok Ora/ odebraný z kteréhokoli podílu tuhnoucí a chladnoucí kůry, která je ve styku s válcem. Provádí se to integrací Φι na celek této kůry, jejíž jednotlivé podíly se liší dobou, po kterou jsou ve styku s válcem. Tato doba se pohybuje mezi 0 v případě podílu kůry, umístěného v, .menisku, a t.: . v případe .. podílu kůry,__ který opouští válec ve styčné lince. tc je možno vypočíst jako funkci délky styčného oblouku mezi kovem a válcem a rychlosti otáčení válců. <í>m lze proto zapsat:
“0 °'6S
Kromě toho lze Φτ. měřit prostřednictvím průtoku Q chladicí vody procházející válcem, změny ΔΤ teploty této vody mezi jejím vstupem do válce a výstupem z něho a plochy S kontaktu mezi kovem a válcem podle rovnice:
Φ/ = Ο.ΔΤ/S
Je-li známo t-, je možno- z něho odvodit A výpočtem podle rovnice:
A = 0,65 Ora/tc‘°'35 = 0,65 Q ΔΤ/S tc'°'35
Bylo uvedeno, že hodnota A závisí na podmínkách na rozhraní kov-válec. Jednou z nejdůležitějších charakteristik tohoto rozhraní je drsnost chlazeného povrchu pláště válce. Bylo zjištěno, že dokonale hladký povrch válce, který má rovnoměrnou tepelnou vodivost, může způsobit vznik vad na odlévaném pásu. Důvodem je, že účinek kontrakce kůry pásu během jeho chlazení působí proti silám adhezivity této kůry k plášti. V důsledku těchto konkurenčních působení vzniká uvnitř kúry napěni, které může vést ke vzniku povrchových mikrotrhlinek. K odstranění těchto problémů se všeobecně uznává, že -je výhodné používat válce, jejichž plást má určitou drsnost, to znamená střídání hladkých oblastí (nebo reliéfních oblastí) a oblasti, které jsou vůči nim duté, rozmístěných rovnoměrně nebo náhodně. Na hladkých oblastech a na reliéfních oblastech kovová kůra normálně přiléhá k plášti a může rychle chladnout. Šířka dutých oblastí je naproti tomu vypočtena tak, aby je kov, který tuhne, vyplnil pouze částečně a aby tak vlivem sil povrchového napětí nedosáhl na dno těchto dutin. Vertikálně v přímce alespoň s centrálními částmi těchto dutin tedy kov není v přímém styku s chlazeným povrchem. V kůře naproti těmto dutinám tedy vznikne řada oblastí vykazujících mírný reliéf, jejichž tuhnutí a chladnutí pokročilo méně než u zbytku kůry. Ty tvoří určitou zásobu kovu, který vykazuje určitou pružnost a může bez popraskání absorbovat povrchové napětí spojené s kontrakcí kůry. K dosažení uspokojivé kvality povrchu odlévaného pásu byly uvažovány různé typy rýhování plášťů válců, například křížené drážky ve tvaru V. Nedávno bylo navrženo vytvářet v plášti v podstatě kruhové nebo oválné důlky, navzájem se nedotýkající, o průměru 0,1 až 1,2 mm a'hloubce 5 až 100 μια (viz dokument EP 0309247) .
Předtím, než vstoupí do styku s tekutým kovem, jsou duté oblasti plné plynu, který tvoří hraniční vrstvu atmosféry přímo nad rotujícím válcem a který s sebou tento válec unáší. Když přijdou do styku s meniskem a jsou pak pokryty tuhnoucí kovovou kůrou, je v nich plyn, který je vyplňoval, zachycen. Prostřednictvím tohoto plynu se pak chlazené stěny dutin, které nejsou ve styku s kůrou, přesto účastní odebírání tepelného toku z kovu. Vypočtená hodnota koeficientu A bere v úvahu vliv drsnosti pláště na celkový přestup tepla mezi kovem λ válcem.
Všeobecně se zamezuje vystavení povrchu tekuté oceli okolnímu vzduchu; jinak by docházelo ke kontaminaci kovu vlivem tvorby oxidických inkíuzí. Tato tvorba by dále vedla ke spotřebování nej snadněji oxidovateiných prvků, přítomných v oceli. Aby byl povrch izolován od vzduchu, pokrývá se prostor odlévání ve většině případů zařízením tvořícím kryt. Pod tento kryt se směrem k povrchu tekuté oceli vhání plyn, který je zcela inertní vůči tekutému kovu (například argon), nebo plyn, u něhož lze tolerovat částečné rozpouštění v tekutém kovu (například dusík v případě, kdy se odlévá nerezová ocel, u níž se zvlášť nepožaduje nízký obsah dusíku), nebo směs rakových plynů. K odstranění problémů s opotřebením válců i krytu kryt obvykle nespočívá na válcích, ale je udržován ve velmi malé vzdálenosti od jejich povrchu (několik mm) . Nevýhodou takového uspořádání je, že válce s sebou unášejí, zejména v dutinách svého povrchu, hraniční vrstvu vzduchu, jehož oxidační schopnost nepříznivě působí na kvalitu kovu, s nímž přichází do styku v menisku a níže. Tento problém se v některých případech řeší tak, že se kromě vhánění směrem k povrchu tekuté oceli .dále vhání argon a/nebo dusík do bezprostřední blízkosti povrchu válců v místech, kde je zakryt krytem. Používá se přitom nastavitelný průtok, který musí být dostarečný ke zředění hraniční vrstvy vzduchu, aby ztratila podstatnou část své oxidační schopnosti. Toto řešení je aplikováno zejména ve francouzské přihlášce č. FR 94 14571.
V důsledku rozdílů, které existují mezi jejich fyzikálními i chemickými vlastnostmi, nemají všechny plyny a plynné směsi, které mohou být použity k ochraně tekutého kovu, stejný účinek na přestup tepla mezi kovem a válcem. Bylo například pozorováno, že tento přestup probíhá účinněji, jestliže se jako- inertizující plyn použije dusík spíše než argon. Pravděpodobné vysvětlení, tohoto jevu spočívá v tom, že vzhledem k tomu, že argon je v oceli prakticky nerozpustný, zůstává všechen' v durých oblastech. Tvoří tedy nepřetržitě plynný polštář mezi dnem dutých oblastí a kovovou kůrou, což přispívá k zamezení významnějšího proniknutí kovu do dutin. Naproti tomu dusík, který je zachycen v dutinách, je ve větší nebo menší míře (v závislosti na odlévaném typu) absorbován kovem, pokud tento kov ještě zcela neztuhl. Obecně je množství plynu, přítomného v dutinách, také funkcí průtoku vháněného vzduchu, zejména v bezprostředním sousedství válců. Při stejném průtoku vháněného plynu je tedy množství plynu, zůstávajícího v každé duté oblasti, menší v případě, že je použit dusík, oproti případu, kdy je použit argon. Dusík tedy nemůže natolik bránit· vstupu kovu do dutin jako argon a opět se 'dostaví podmínky tuhnutí, které jsou bližší podmínkám hladkého válce. Jinými slovy, tvoří-li hraniční vrstvu plynu, unášenou válci až k menisku, v podstatě argon, je koeficient A přestupu tepla mezi válcem a tuhnoucí kovovou kůrou nižší' než v případě, kdy je hraniční vrstva tvořena dusíkem. Rovněž v případě, kdy je použita směs těchto dvou plynů, je pozorován pokles A při zvyšování procentického podílu argonu ve směsi, vháněné do blízkosti povrchu válců před meniskem, z hodnoty Ao, kterou A zaujímá v případě čistého dusíku: ;·
A = A) - K (¾ Ar)
Zkušenosti ukazují, že pro různé austenitické nerezové oceli a danou 'drsnost válců se může Ao například pohybovat mezi 4,2 a 4,8 a K je řádově 0,025 v rozmezí obsahů argonu nižších nebo rovných 30 %. Nad touto hranicí je' pozorován zřetelný pokles vlivu obsahu argonu na hodnotu A. V případě ferritických nerezových ocelí je vliv obsahu argonu na A méně zřetelný a v případě uhlíkových ocelí je relativně slabý. Tato zjištění je třeba uvést do souvislosti s rozdíly rozpustnosti dusíku v těchto různých typech: čím více rozpustného dusíku je v oceli, tím více jeho- částečná nebo úplná náhrada nerozpustným plynem v inertizujícím plynu zněni podmínky na rozhraní plyn/kov. To znamená, že alternativní provedení způsobu podle vynálezu, podle něhož se vyklenutí válců nastavuje modifikací charakteru inertizujícího plynu nebo složení inertizující plynné směsi, má výhodné použití při odlévání nerezových ocelí, zejména austenitických. Alternativní provedení, podle něhož se úpravy vyklenutí dosáhne pouze modifikaci průtoku vháněného plynu, se konkrétněji týká uhlíkových ocelí. Je samozřejmé, že je rovněž možno modifikovat současně oba parametry, tj. průtok a složení.
Obsluha může experimentálně stanovit hodnotu tepelného toku, procházejícího válcem, a z ní odvodit hodnotu A výpočtem, je-li známa rychlost odlévání. Na základě předchozích experimentů nebo metod modelování z této hodnoty A odvodí pro každý typ drsnosti válců a pro každou kategorii výrobků vyklenutí válce, jaké by bylo možno očekávat, kdyby měl válec za studená dokonale přímou tvořící přímku. Z něho nakonec obsluha odvodí tvarovou korekcí, kterou je výhodné použít při výrobě válce, aby alespoň za většiny reálných experimentálních podmínek bylo možno získat válec, jehož tvořící přímky za horka zaujmou požadovaný přímý nebo mírně konkávní tvar, pouhou modifikací složení a/nebo průtoku inertizujícího plynu podle vynálezu.
Pro modifikaci charakteru inertizujícího plynu má obsluha možnost použit buď čistý dusík nebo čistý argon, aby mohla mít při daném průtoku plynu a daných podmínkách odlévání volbu mezi dvěma vyklenutími válce. Samozřejmě je však výhodné mít možnost použití směsi těchto dvou plynů (nebo jakýchkoli jiných vhodných plynů) v příslušných poměrech, které je možno libovolně měnit podle potřeb úpravy vyklenutí tak, aby tato úprava probíhala co nejpřesněji.
Přehled obrázku ná výkrese
Vynález je blíže vysvětlen v následujícím popisu v souvislosti s připojeným výkresem, který schematicky znázorňuje příčný řez zařízením pro odlévání kovových pásů mezi dvěma válci, umožňujícím provádět vynález.
Příklad provedení vynálezu
Neomezující příklad ' zařízení umožňujícího provádět vynález je schematicky znázorněn na připojeném výkrese. Zařízení pro odlévání obsahuje, jak je běžné, dva válce ly 1' , umístěné ve vzájemné blízkosti, energicky vnitřně chlazené a poháněné neznázorněnými prostředky tak, že se otáčejí kolem horizontálních os v navzájem opačných směrech,' a zařízení pro dodávání tekuté oceli 2 do prostoru odlévání, definovaného vnějšími povrchy 3, 3' válců 1, 11 a uzavřeného bočně dvěma žáruvzdornými deskami, z nichž je na obr. 1 znázorněna deska £. Toto zařízení pro dodávání zahrnuje malou trysku 5, připojenou k neznázorněného rozdělovači, jejíž dolní konec je ponořen pod povrch 6 tekuté oceli 2, obsažené v prostoru odléváni. Tekutá ocel začíná tuhnout na vnějších površích 3, 3' válců 1, 1' na nichž tvoří kůry ]_, 7', jejichž spojení ve styčné lince 8, tzn. v oblasti, kde je mezera mezi válci 1, 11 nejmenší, vytváří ztuhlý pás 9 o tloušťce |V.
několika mm, který je kontinuálně odtahován z odlévacího* zařízení. Inertizace prostoru odlévání je zajištěna krytem
10, jímž prochází tryska 5 a který spočívá na dvou blocích
11, 11*/ probíhajících po celé šířce válců _1, 1' . Spodní plochy 12, 12' těchto bloků 11, 11' jsou tvarovány souhlasně se zakřivením vnějších povrchů 3, 31 válců 1, 1' a tak, aby za provozu inertizačního zařízení spolu s nimi definovaly prostor 13, 131 o šířce e rovné několika mm. Vhánění inertizačního plynu je zajišťováno především vedením 14, procházejícím krytem Ijj a ústícím nad povrchem 6 tekuté oceli 2, přítomné v prostoru odlévání. Toto vedení 14. je připojeno k zásobní nádobě 15 plynu, obsahující například dusík nebo argon, jehož průtok a zlak při vhánění je regulován ventilem
16.
II
Při používání způsobu podle vynálezu se dále provádí vhánění plynů s kontrolovaným průtokem a složením skrze bloky 11, 11' . Zásobník 17 dusíku, opatřený ventilem 18, a zásobník 19 argonu, opatřený ventilem 20, jsou připojeny k mísící komoře 21. Z mísící komory 21 se odebírá plyn nebo obecně směs plynů a vytváří podle vynálezu hraniční vrstvu, unášenou vnějšími povrchy válců 1, 1' až k jejich zónám kontaktu s 'povrchem' 6 ' tekutého 'kovu přítomného ' v prostoru- odi-évání, které tvoří meniskus. Za tím účelem vychází z mísící komory 21 vedení 22, opatřené ventilem 23, a dodává podíl plynné směsi, která je zde přítomna, do bloku 11, kde jej štěrbina 24 (nebo větší množství blízko u sebe umístěných otvorů nebo porézní element) rozděluje co nej rovnoměrněji do prostoru 13, definovaného vnitřní plochou 12 bloku 11 a vnější plochou 2 válce 1.. Ventil 23 umožňuje upravovat průtok a tlak plynné směsi. Symetrické zařízení, obsahující vedení 22', opatřené ventilem 231, rovněž dodává plynnou směs do bloku 11' a pak štěrbinou 24 1 do prostoru 13', oddělujícího blok 11' a válec 1J_.
V alternativním provedení mohou být upravená zcela navzájem nezávislá zařízení pro přívod plynu pro každý z bloků 11, 11 ’, aby bylo možno samostatně, regulovat složení plynných směsí, přítomných v prostorech 13, 13', a tedy vyklenutí, každého z válců 1, 1 ’ . Tak je možno vzít v úvahu možný rozdíl podmínek chladnutí pro každý z válců JL, 1'. Dále je rovněž možno zvolit uvádění plynu vháněného pod kryt 10 do mísící komory 21, a tak ' mu dodávat stejné složení jako má plynná směs, která má vytvářet hraniční vrstvu na povrchu válců 1_, 11 .
Další alternativní provedení zařízení podle vynálezu spočívá, stejně jako ve výše citované přihlášce FR 94 14571, v tom, že se uvnitř každého bloku 11, 111 vytvoří druhá štěrbina (nebo jiný funkčně ekvivalentní element), podobná štěrbině 24, 241 a umístěná před .ní v prostoru 13,- 131 vzhledem k dopřednému pohybu povrchu 3, . 31 válce U 1' · Tato druhá štěrbina řídí plyn, který z ní vychází,, směrem k vnějšku prostoru 13, 13', zatímco Štěrbina 24, 241 řídí plyn, který z ní vychází, směrem k prostoru odlévání, a tedy, ve směru dopředného pohybu povrchu 3, 3' válce _1, 1' . Dosáhne se tak lepšího utěsnění prostoru 13, 13' vůči vnějšímu okolí, a tedy i jemnější kontroly složení hraniční vrstvy. Tím je usnadněno nastavování vyklenutí válců 1_, 1' .
Podobně plyn nebo plynná směs, dodávaná do prostorů 13, 13', oddělujících bloky 11, 11' a válce .1, 11, nemusí být pouze v plynném stavu, jak se dosud implicitně předpokládalo, ale může být i v kapalném stavu. Je rovněž možno ji ohřívat a tak upravovat její teplotu.
Je třeba vzít v úvahu, že právě popsané inertizační zařízení představuje pouze jeden příklad provedení vynálezu a že vhodné může být rovněž jakékoli jiné zařízení, umožňující regulovat složení plynu, přítomného nad prostorem odlévání, a zejména hraniční vrstvy plynu, unášené vnějším povrchem každého válce až k menisku.
Za účelem kontroly vyklenutí válců v průběhu odlévání způsobem podle vynálezu musí mít obsluha (nebo automatické přístroje) odpovědná za provoz odlévacího zařízení k dispozici velké množství dat, aby bylo zajištěno, že nastavené složení a průtok inertizujícího plynu skutečně povede k požadovanému vyklenutí, a tedy k vyhovující kvalitě produktu. Jednou z možností je kontinuální sběr dat (průtok chladicí vody, změna její teploty mezi vstupem na válec a výstupem z něho), umožňující vypočíst tepelný tok, procházející válcem, vypočítávat jej v krátkých intervalech a λ r τ i-» X n ·,♦, τ!Γ ) v,., t- ( A »s t. i J „ í ry, L Am λ ^1/ór.n o v ·_/ v ů. l. ú. utíj v vl i / lícíu j_ j_ ,\i au .l hiq. t- dma t- j. (ke i modelování a/nebo předchozí kalibrace. Další metoda postupu spočívá v kontinuálním měření vyklenutí válců v oblasti co nejbližší prostoru odlévání, načež se z něho odvozuje vyklenutí v oblastech kontaktu a v důsledku toho se upravuje složení inertizujícího plynu. Toto.měření vyklenutí je možno provádět například pomocí sestavy bezkontaktních snímačů tvaru, jako jsou kapacitní nebo laserové senzory, rozmístěné podél alespoň jedné tvořící přímky jednoho z válců, nebo lépe pomocí dvou sad takových senzorů, každé umístěné ha jednom válci. Na výkrese jsou schematicky znázorněny takovéto senzory 25, 25', které jsou připojeny 'k výpočetní .jednotce 26. Tato výpočetní jednotka přijímá rovněž výše uvedená data, která umožňují vypočítat tepelné toky procházející válci 1, 1' a z nich stanovit otevření ventilů 18, 20 za účelem regulace průtoku a složení plynné směsi na hodnoty, kteréposkytují na válcích 1,1' vyklenutí, považované za optimální. Měření tepelného profilu pásu podél jeho šířky, prováděné na výstupu z válců, může rovněž poskytnout alespoň kvalitativní údaje ohledně vyklenutí, které mu dodaly válce, protože teplotní rozdíl mezi středem pásu a oblastmi bližšími ke koncům ukazuje na změny tloušťky pásu. Konečně je možno za válce instalovat zařízení pro přímé měření tloušťky pásu a jejích změn podél jeho šířky, jako jsou rentgenová měřidla, s jejichž pomocí lze přímo pozorovat účinky vyklenutí válců na pás a v případě potřeby opravit vyklenutí způsobem podle vynálezu.
Způsob podle vynálezu je rovněž možno spojit s regulací vyklenutí pomocí průtoku vody, chladící válce. Jak výše uvedeno, s použitím pouze této metody je obtížné dosáhnout vysokých amplitud změn vyklenutí. Je ji však možno použít ke konečnému doplnění hrubší regulace vyklenutí, prováděné předem úpravou průtoku a/nebo složení inertizujícího plynu.
Vynález není . samozřejmě omezen na odlévání ocelových pásů a může být použit i na odlévání jiných kovových materiálů.

Claims (10)

1. Způsob odléváni kovového pásu, zejména z oceli, při němž se -tuhnutí uvedeného pásu uskutečňuje zaváděním tekutého kovu mezi dva válce s horizontálními osami, otáčející se v opačných směrech, ’ chlazené vnitřní cirkulací chladicí kapaliny, které mezi sebou definují prostor odlévání a jejichž vnější povrchy vykazují drsnost, a 'inertizace uvedeného prostoru odlévání se provádí vháněním daného množství plynu nebo směsi plynů skrze kryt, pokrývající uvedený prostor odlévání, vyznačující nastavování vyklenutí uvedených válců vháněného množství a/nebo charakteru uvedeného plynu nebo složení uvedené směsi plynů alespoň v sousedství povrchu každého válce před jeho oblasti styku s tekutým kovem.
se tím, že se provádí modulací
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že uvedená regulace vyklenutí je doplněna modifikací průtoku uvedené chladicí kapaliny.
3. Zařízení pro odlévání kovového pásu (9), zejména z oceli, typu zahrnujícího dva válce (1, 1') s horizontálními osami, otáčející se v opačných směrech, chlazené vnitřní cirkulací chladicí kapaliny, které mezi sebou definují prostor odlévání, určený k přijímání tekutého kovu (2), a jejichž vnější povrchy {3, 3') vykazují drsnost, zařízení (14, 15, 16) pro vhánění plynu nebo směsi plynů skrze kryt (IQ), pokrývající uvedený prostor odlévání, azařízení (17, 18, 19,. 20, 21, 22, 22', 23, 23’, 24, 24') pro modulaci vháněného množství a/nebo charakteru uvedeného plynu nebo složení uvedené směsi plynů alespoň v sousedství povrchu (3, 3') každého válce (1, 1') před jeho oblastí styku s tekutým kovem (2), vyznačující se tím, že zahrnuje zařízení (25/ 25', (Λ-ν.
26) pro měření nebo výpočet vyklenutí válců (1, 1') v uvedeném prostoru odlévání nebo veličiny reprezentující toto vyklenutí válců (1, 1’) v uvedeném prostoru odlévání.
4. Zařízení podle nároku 3, vyznačující se tím, že uvedený kryt (10) zahrnuje dva bloky -(11/ 11*) , jejichž spodní plocha (12, 12') definuje s vnějším povrchem (3, 3') jednoho' z uvedených válců (1, 1') prostor, přičemž uvedené bloky (11, 11') probíhají po celé šířce uvedených válců (1, 1’), a zařízení (24, 24') pro vhánění uvedeného plynu nebo uvedené směsi plynů s modulovaným množstvím a/nebo druhem nebo složením do ...uvedeného prostoru.
5. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 3 a 4, vyznačující se tím, že uvedenou směs plynů tvoří směs dusíku a argonu.
6. Zařízení podle jednoho1z nároků 3 až 5, vyznačující se tím, že zařízení pro měření vyklenutí válců (1, 1') zahrnují alespoň jednu sadu senzorů (25, 25 ') měřících tvar, uspořádaných podél tvořící přímky jednoho z válců (1, lf).
7. Zařízení podle jednoho z nároků 3 až 6, vyznačující y y +“ 4 w a niv.-, J Λ i f C £ \ -y wt y y y y +- TT’»1zl ΖΛΤ-lMř 1 TTÓ 1
OC U4.AU/ 4* C UVCUCiia •ódiiClii v_y aí^ííuuj.
ř X (1, 1') zahrnují zařízení pro měření tepelného toku procházejícího válci (1, 1').
8. Zařízení podle jednoho z nároků 3 až 7, vyznačující se tím, že uvedenou veličinou reprezentující vyklenutí válců (1, 1') je profil tloušťky pásu (9) podél jeho šířky.
9. Zařízení podle nároku 8, vyznačující se tím, že zahrnuje zařízení pro měření změn teploty uvedeného pásu (9) podél jeho šířky.
10. Zařízení podle nároku 9, vyznačující se tím, že zahrnuje zařízení pro přímé měření profilu tloušťky uvedeného pásu (9) podél jeho šířky.
CZ19961002A 1995-04-07 1996-04-04 Způsob a zařízení pro odlévání kovového pásu CZ289395B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9504139A FR2732627B1 (fr) 1995-04-07 1995-04-07 Procede et dispositif de reglage du bombe des cylindres d'une installation de coulee de bandes metalliques

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ100296A3 true CZ100296A3 (en) 1996-10-16
CZ289395B6 CZ289395B6 (cs) 2002-01-16

Family

ID=9477854

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19961002A CZ289395B6 (cs) 1995-04-07 1996-04-04 Způsob a zařízení pro odlévání kovového pásu

Country Status (23)

Country Link
US (1) US5787967A (cs)
EP (1) EP0736350B1 (cs)
JP (1) JP4016297B2 (cs)
KR (1) KR100425968B1 (cs)
CN (1) CN1066364C (cs)
AT (1) ATE205760T1 (cs)
AU (1) AU698709B2 (cs)
BR (1) BR9601286A (cs)
CA (1) CA2173391C (cs)
CZ (1) CZ289395B6 (cs)
DE (1) DE69615250T2 (cs)
DK (1) DK0736350T3 (cs)
ES (1) ES2160782T3 (cs)
FR (1) FR2732627B1 (cs)
MX (1) MX9601307A (cs)
PL (1) PL180531B1 (cs)
PT (1) PT736350E (cs)
RO (1) RO115944B1 (cs)
RU (1) RU2147969C1 (cs)
SK (1) SK282371B6 (cs)
TR (1) TR199600294A2 (cs)
UA (1) UA43352C2 (cs)
ZA (1) ZA962428B (cs)

Families Citing this family (40)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2746333B1 (fr) 1996-03-22 1998-04-24 Usinor Sacilor Procede de coulee continue d'une bande d'acier inoxydable austenitique sur une ou entre deux parois mobiles dont les surfaces sont pourvues de fossettes, et installation de coulee pour sa mise en oeuvre
AT408198B (de) * 1998-03-25 2001-09-25 Voest Alpine Ind Anlagen Verfahren zum stranggiessen eines dünnen bandes sowie vorrichtung zur durchführung des verfahrens
US6474402B1 (en) * 1999-07-02 2002-11-05 Armco Inc. Segmented roll for casting metal strip
CH692184A5 (de) * 2000-12-30 2002-03-15 Main Man Inspiration Ag Verfahren zum Betreiben einer Bandgiessmaschine sowie ein Mantelring für eine Giessrolle zur Durchführung des Verfahrens.
KR100605706B1 (ko) * 2001-08-28 2006-08-01 주식회사 포스코 쌍롤식 박판주조공정에서의 주편 에지부 핫밴드 방지방법
AT411026B (de) * 2001-11-30 2003-09-25 Voest Alpine Ind Anlagen Verfahren zum stranggiessen
US6588493B1 (en) * 2001-12-21 2003-07-08 Nucor Corporation Model-based system for determining casting roll operating temperature in a thin strip casting process
KR100584751B1 (ko) * 2001-12-22 2006-05-30 주식회사 포스코 쌍롤식 박판주조기의 주조롤표면 가스층두께 조절장치
AT412072B (de) * 2002-10-15 2004-09-27 Voest Alpine Ind Anlagen Verfahren zur kontinuierlichen herstellung eines dünnen stahlbandes
US7484551B2 (en) * 2003-10-10 2009-02-03 Nucor Corporation Casting steel strip
CN1647870B (zh) * 2004-01-20 2010-04-14 李华伦 金属薄板双辊异步铸轧机
US8312917B2 (en) * 2004-12-13 2012-11-20 Nucor Corporation Method and apparatus for controlling the formation of crocodile skin surface roughness on thin cast strip
US7891407B2 (en) * 2004-12-13 2011-02-22 Nucor Corporation Method and apparatus for localized control of heat flux in thin cast strip
US20060124271A1 (en) * 2004-12-13 2006-06-15 Mark Schlichting Method of controlling the formation of crocodile skin surface roughness on thin cast strip
JP4572685B2 (ja) * 2005-01-14 2010-11-04 株式会社Ihi 双ロール鋳造機
WO2007129373A1 (ja) * 2006-04-26 2007-11-15 Ihi Corporation 双ロール鋳造機
KR100835241B1 (ko) * 2006-12-29 2008-06-05 주식회사 포스코 박판 주조 장치
KR100800292B1 (ko) * 2006-12-29 2008-02-04 주식회사 포스코 박판 주조 장치
JP2008213014A (ja) * 2007-03-07 2008-09-18 Ihi Corp ストリップ形状厚さ制御方法
AU2008100847A4 (en) * 2007-10-12 2008-10-09 Bluescope Steel Limited Method of forming textured casting rolls with diamond engraving
RU2491149C2 (ru) * 2008-03-19 2013-08-27 Ньюкор Корпорейшн Устройство для литья полосы с позиционированием литейных валков
US20090236068A1 (en) 2008-03-19 2009-09-24 Nucor Corporation Strip casting apparatus for rapid set and change of casting rolls
US20090288798A1 (en) * 2008-05-23 2009-11-26 Nucor Corporation Method and apparatus for controlling temperature of thin cast strip
US8607847B2 (en) * 2008-08-05 2013-12-17 Nucor Corporation Method for casting metal strip with dynamic crown control
JP5621390B2 (ja) * 2010-08-03 2014-11-12 株式会社Ihi 双ロール式連続鋳造装置の鋳造ロール形状制御方法及び装置
JP2012218036A (ja) * 2011-04-11 2012-11-12 Ihi Corp 鋳片鋳造方法及び鋳片鋳造装置
EP2581150A1 (de) * 2011-10-12 2013-04-17 Siemens Aktiengesellschaft Gießwalzvorrichtung mit kryogener Kühlung der Gießwalzen
SK50222014A3 (sk) * 2011-11-17 2014-09-04 Nucor Corporation Spôsob kontinuálneho liatia tenkého oceľového pásu
EP2633929A1 (de) 2012-03-01 2013-09-04 Siemens Aktiengesellschaft Modellierung einer Gießwalzanlage
EP3204177B1 (en) * 2014-11-28 2018-08-01 Siemens VAI Metals Technologies GmbH Method for casting metal strip with crown control
US9975170B2 (en) * 2014-12-11 2018-05-22 Posco Method for manufacturing duplex stainless steel sheet having high nitrogen content and good surface quality
JP6524688B2 (ja) * 2015-02-13 2019-06-05 株式会社Ihi 連続鋳造装置
JP2016147297A (ja) * 2015-02-13 2016-08-18 株式会社Ihi 連続鋳造装置
JP6524689B2 (ja) * 2015-02-13 2019-06-05 株式会社Ihi 連続鋳造装置
US20170144218A1 (en) * 2015-11-20 2017-05-25 Nucor Corporation Method for casting metal strip with crown control
WO2018119548A1 (zh) * 2016-12-26 2018-07-05 普锐特冶金技术日本有限公司 密封方法、密封装置以及具备该密封装置的连续铸造装置
CN107116189B (zh) * 2017-06-26 2023-03-21 太原科技大学 一种镁合金铸轧供液系统及其合金液液位控制方法
CN107377912A (zh) * 2017-09-01 2017-11-24 佛山市科立天源冶金技术有限公司 一种油气润滑铸造系统
EP4023358A1 (de) 2021-01-05 2022-07-06 Speira GmbH Trennmittelfreier aluminiumbandguss
CN113681805B (zh) * 2021-08-25 2023-04-14 郴州市银河工具有限公司 一种薄膜生产用铸片成型冷却装置

Family Cites Families (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5823549A (ja) * 1981-07-31 1983-02-12 Nippon Steel Corp 溶融金属急冷法により製造される薄帯板の巾方向板厚制御法
JPS6035221B2 (ja) * 1982-10-12 1985-08-13 石川島播磨重工業株式会社 金属帯板連続鋳造方法及びその装置
JPS6033857A (ja) * 1983-08-02 1985-02-21 Ishikawajima Harima Heavy Ind Co Ltd 帯板製造装置用ロ−ル
JPS629755A (ja) * 1985-07-06 1987-01-17 Hitachi Zosen Corp 薄板連続鋳造設備におけるツインロ−ル型モ−ルドの運転制御方法
JPS645646A (en) * 1987-06-26 1989-01-10 Ishikawajima Harima Heavy Ind Detecting instrument for heat crown in twin rolls
JP2544459B2 (ja) * 1988-10-12 1996-10-16 新日本製鐵株式會社 双ロ―ル式連続鋳造機のロ―ル形状制御装置
JPH07102429B2 (ja) * 1989-05-20 1995-11-08 新日本製鐵株式会社 薄物連続鋳造におけるクラウン制御方法
US5626183A (en) * 1989-07-14 1997-05-06 Fata Hunter, Inc. System for a crown control roll casting machine
DE69024271T2 (de) * 1989-07-14 1996-05-15 Hunter Eng Co Durchbiegungsregelung in einer Vorrichtung zum Giessen zwischen Giesswalzen
US5103895A (en) * 1989-07-20 1992-04-14 Nippon Steel Corporation Method and apparatus of continuously casting a metal sheet
JPH072130Y2 (ja) * 1989-07-20 1995-01-25 三菱重工業株式会社 双ドラム式帯板連続鋳造装置
JPH0729184B2 (ja) * 1989-12-27 1995-04-05 新日本製鐵株式会社 薄肉鋳片の連続鋳造装置
JPH0751256B2 (ja) * 1990-11-22 1995-06-05 三菱重工業株式会社 連鋳機の板厚検出方法および装置
JPH05269552A (ja) * 1992-03-24 1993-10-19 Hitachi Zosen Corp 移動鋳型壁を持つ連続鋳造設備における湯面保護カバー
US5590701A (en) * 1992-07-21 1997-01-07 Ishikawajima-Harima Heavy Industries Co., Ltd. Strip caster
JPH0751807A (ja) * 1993-08-18 1995-02-28 Nippon Steel Corp 双ロール式連続鋳造方法
JPH0768349A (ja) * 1993-09-01 1995-03-14 Nippon Steel Corp クラッド薄肉鋳片の連続鋳造方法および装置
JPH0788599A (ja) * 1993-09-27 1995-04-04 Nippon Steel Corp 双ロール式連続鋳造機の鋳造ロールの形状制御方法
JPH07276004A (ja) * 1994-04-11 1995-10-24 Nippon Steel Corp 双ロール式連続鋳造法における鋳片クラウン及び板厚制御方法
FR2727338A1 (fr) * 1994-11-30 1996-05-31 Usinor Sacilor Dispositif de coulee continue entre cylindres a capotage d'inertage

Also Published As

Publication number Publication date
CZ289395B6 (cs) 2002-01-16
CA2173391A1 (fr) 1996-10-08
AU5034096A (en) 1996-10-17
FR2732627B1 (fr) 1997-04-30
SK43396A3 (en) 1998-01-14
KR100425968B1 (ko) 2004-06-14
DK0736350T3 (da) 2001-11-26
EP0736350A1 (fr) 1996-10-09
JPH08281388A (ja) 1996-10-29
PT736350E (pt) 2002-03-28
ATE205760T1 (de) 2001-10-15
MX9601307A (es) 1997-04-30
DE69615250D1 (de) 2001-10-25
CN1147432A (zh) 1997-04-16
ZA962428B (en) 1996-10-01
JP4016297B2 (ja) 2007-12-05
AU698709B2 (en) 1998-11-05
SK282371B6 (sk) 2002-01-07
TR199600294A2 (tr) 1996-10-21
CN1066364C (zh) 2001-05-30
RU2147969C1 (ru) 2000-04-27
CA2173391C (fr) 2008-12-30
ES2160782T3 (es) 2001-11-16
DE69615250T2 (de) 2002-06-27
BR9601286A (pt) 1998-01-13
KR960037173A (ko) 1996-11-19
UA43352C2 (uk) 2001-12-17
FR2732627A1 (fr) 1996-10-11
US5787967A (en) 1998-08-04
RO115944B1 (ro) 2000-08-30
EP0736350B1 (fr) 2001-09-19
PL180531B1 (pl) 2001-02-28
PL313657A1 (en) 1996-10-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ100296A3 (en) Process and apparatus for setting camber of rolls for metal band casting apparatus
US4349067A (en) Machine and method for continuously casting battery grids
JP2925568B2 (ja) 金属帯連続鋳造装置
US8893768B2 (en) Method of continuous casting thin steel strip
CA2069141C (en) Temperature-measuring slab mould
US4945974A (en) Apparatus for and process of direct casting of metal strip
US5063990A (en) Method and apparatus for improved melt flow during continuous strip casting
US4955429A (en) Apparatus for and process of direct casting of metal strip
JP3016594B2 (ja) 溶融鋼冷却方法及び装置
RU2464339C2 (ru) Тонкая литая полоса с контролируемым содержанием марганца и низким содержанием кислорода и способ ее получения
US6470959B1 (en) Control of heat flux in continuous metal casters
JPH04231147A (ja) 帯状体鋳造方法及び装置
EP0241540A1 (en) Method of and apparatus for continuous casting of metal strip
JPS62227562A (ja) 連続鋳造金属製品を冷却する装置および方法
KR850000692B1 (ko) 비결정질 금속 스트립의 주조방법
US6260605B1 (en) Facility and method for the continuous casting of metals
KR102312118B1 (ko) 폭방향 경압하 제어를 통한 강재의 연속주조장치 및 이를 이용한 연속주조방법
US3572420A (en) Method for mould cooling in continuous casting
US20130145595A1 (en) Twin roll continuous caster
JPH0712524B2 (ja) 金属薄帯連続鋳造装置における注湯方法
JPH0292440A (ja) 薄板連鋳装置
KR20000040959A (ko) 쌍롤형 박판주조기용 침지노즐
JPS58125347A (ja) 薄板連続鋳造機
JPS63123551A (ja) ベルト式連続鋳造機のベルト冷却方法
JPH03193253A (ja) 連続鋳造鋳片の表面温度制御方法

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20120404