SK282371B6 - Spôsob odlievania kovového pásu a zariadenie na jeho vykonávanie - Google Patents

Spôsob odlievania kovového pásu a zariadenie na jeho vykonávanie Download PDF

Info

Publication number
SK282371B6
SK282371B6 SK433-96A SK43396A SK282371B6 SK 282371 B6 SK282371 B6 SK 282371B6 SK 43396 A SK43396 A SK 43396A SK 282371 B6 SK282371 B6 SK 282371B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
gas
casting
rollers
camber
cylinder
Prior art date
Application number
SK433-96A
Other languages
English (en)
Other versions
SK43396A3 (en
Inventor
Luc Vendeville
Pierre Delassus
G�Rard Raisson
Jean-Michel Damasse
Original Assignee
Usinor
Thyssen Stahl Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Usinor, Thyssen Stahl Aktiengesellschaft filed Critical Usinor
Publication of SK43396A3 publication Critical patent/SK43396A3/sk
Publication of SK282371B6 publication Critical patent/SK282371B6/sk

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D11/00Continuous casting of metals, i.e. casting in indefinite lengths
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D11/00Continuous casting of metals, i.e. casting in indefinite lengths
    • B22D11/06Continuous casting of metals, i.e. casting in indefinite lengths into moulds with travelling walls, e.g. with rolls, plates, belts, caterpillars
    • B22D11/0637Accessories therefor
    • B22D11/0697Accessories therefor for casting in a protected atmosphere
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D11/00Continuous casting of metals, i.e. casting in indefinite lengths
    • B22D11/06Continuous casting of metals, i.e. casting in indefinite lengths into moulds with travelling walls, e.g. with rolls, plates, belts, caterpillars
    • B22D11/0622Continuous casting of metals, i.e. casting in indefinite lengths into moulds with travelling walls, e.g. with rolls, plates, belts, caterpillars formed by two casting wheels
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D11/00Continuous casting of metals, i.e. casting in indefinite lengths
    • B22D11/16Controlling or regulating processes or operations

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Continuous Casting (AREA)
  • Metal Rolling (AREA)
  • Compressor (AREA)
  • Sorption Type Refrigeration Machines (AREA)
  • Alcoholic Beverages (AREA)
  • Forging (AREA)
  • Piezo-Electric Or Mechanical Vibrators, Or Delay Or Filter Circuits (AREA)
  • Output Control And Ontrol Of Special Type Engine (AREA)

Abstract

Je opísaný spôsob odlievania kovového pásu, najmä z ocele, pri ktorom sa tuhnutie uvedeného pásu uskutočňuje zavádzaním tekutého kovu medzi dva valce s horizontálnymi osami. Valce sa otáčajú v opačných smeroch, chladia sa vnútornou cirkuláciou chladiacej kvapaliny, definujú medzi sebou odlievací priestor a ich vonkajšie povrchy vykazujú drsnosť. Odlievací priestor sa inertizuje vháňaním stanoveného množstva plynu alebo zmesi plynov cez kryt pokrývajúci odlievací priestor. Pri odlievaní sa nastavuje vyklenutie valcov, ktoré sa uskutočňuje upravovaním vháňaného množstva a/alebo charakteru plynu, alebo zloženia zmesi plynov aspoň v blízkosti povrchu každého valca pred jeho oblasťou styku s tekutým kovom.ŕ

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu odlievania kovového pásu, najmä z ocele, pri ktorom sa tuhnutie uvedeného pásu uskutočňuje zavádzaním tekutého kovu medzi dva valce s horizontálnym osami a valce sa otáčajú v opačných smeroch, chladia sa vnútornou cirkuláciou chladiacej kvapaliny, definujú medzi sebou odlievací priestor a ich vonkajšie povrchy vykazujú drsnosť, pričom odlievací priestor sa inertizuje vháňaním stanoveného množstva plynu alebo zmesi plynov cez kryt pokrývajúci odlievací priestor. Ďalej sa vynález týka zariadenia na odlievanie kovového pásu, najmä z ocele, typu zahrnujúceho dva valce s horizontálnymi osami, otáčajúce sa v opačných smeroch, chladené vnútornou cirkuláciou chladiacej kvapaliny, ktoré medzi sebou definujú odlievací priestor určený na prijímanie tekutého kovu, a ktorých vonkajšie povrchy vykazujú drsnosť, prostriedky na vháňanie plynu alebo zmesi plynov cez kryt pokrývajúci uvedený odlievací priestor a prostriedky na úpravu vháňaného množstva a/alebo charakteru uvedeného plynu, alebo zloženia uvedenej zmesi plynov aspoň v blízkosti povrchu každého valca pred jeho oblasťou styku s tekutým kovom.
Doterajší stav techniky
EP-A-0.409.645 opisuje zariadenie na kontinuálne odlievanie kovových pásov medzi valcami, ktoré má kryt nad odlievacou nádržou a prostriedky na riadenie zloženia alebo prietoku inertného plynu, prípadne obidvoch týchto parametrov. Uvedené riadenie (ktoré hlavne pôsobí na zloženie plynu, najmä na pomer medzi rozpustnými a nerozpustnými plynmi v kovoch) slúži na zlepšenie povrchových charakteristík odlievaného pásu.
Z dokumentu WO-94/02269 je známe zariadenie s krytom, ktorý zabezpečuje odizolovanie odlievacieho priestoru od okolitého prostredia a tým aj dobré riadenie zloženia plynu nad hladinou tekutého kovu fúkaním inertného plynu pod kryt.
Ani v dokumente EP-A-0.409.645, ani v dokumente WO-94/02269 nie je opísaný spôsob odlievania kovového pásu, pri ktorom by sa menilo vyklenutie valcov riadením inertného plynu, prúdiacim do odlievacieho priestoru alebo do blízkosti povrchu valcov.
V zariadeniach na odlievanie tenkých oceľových pásov medzi dvoma valcami otáčajúcimi sa v opačných smeroch, profil hrúbky pásu silno závisí od tvaru, aký zaujmú vonkajšie povrchy valcov v odlievacom priestore. Ideálne by tento profil pásu mal byť pravouhlý alebo mierne konvexný, aby umožňoval správny priebeh stupňa valcovania za studená a zaisťoval uspokojivú rovnomernosť hrúbky finálneho produktu. S týmto cieľom by mali tvoriace priamky jednotlivých valcov zostať priame alebo byť mierne konkávne, najmä v styčnej linke valcov, t. j. v tej oblasti odlievacieho priestoru, kde sú si valce navzájom najbližšie. V praxi to však tak nie je v dôsledku intenzívneho tepelného namáhania, ktorému sú valce vystavené. Vonkajší povrch valca, ktorý by mal za studená dokonale priamu tvoriacu priamku, by sa tak vplyvom expanzie stával konvexným. Pretože profil hrúbky stuhnutého pásu predstavuje vernú reprodukciu rezu odlievacím priestorom v úrovni styčnej linky, získal by sa pás, ktorého hrúbka by sa značne a progresívne zväčšovala od stredu k okrajom. Tým by bol narušený správny postup valcovania pásu za studená a poškodená kvalita získaných produktov.
Z tohto dôvodu sa obvykle expanzii predchádza tak, že sa vonkajšiemu povrchu valcov pri ich výrobe dodáva mierne konkávny profil, majúci v strede valca „vyklenutie“, tzn. rozdiel v polomere oproti koncom. Optimálna hodnota tohto vyklenutia za studená sa líši podľa rozmerov valca a môže predstavovať napríklad približne 0,5 mm. Týmto spôsobom dochádza pri expanzii valca k zníženiu vyklenutia a profil valca v odlievacom priestore má tendenciu sa blížiť priamkovému profilu. Hodnota tohto vyklenutia v priebehu odlievania závisí od materiálov, z ktorých sú valce vytvorené, a od systému chladenia chladeného plášťa, ktorý tvorí obvod valca, od geometrie tohto plášťa a tiež od spôsobu, ktorým je zaistený na jadre valca, čo môže umožňovať väčšiu alebo menšiu expanziu plášťa. Závisí však tiež od prevádzkových podmienok, ktoré sa môžu meniť od jedného odlievania k druhému alebo dokonca počas toho istého odlievania, ako je výška tekutého kovu prítomného v odlievacom priestore a intenzita tepelného toku, odoberaného kovu prostriedkami na chladenie valca.
Bolo by významné mať k dispozícii prostriedky poskytujúce obsluhe zodpovednej za fungovanie odlievacieho stroja možnosť do určitej miery upravovať vyklenutie valcov tak, aby bolo možné kontinuálne dosahovať optimálne vyklenutie bez ohľadu na podmienky odlievania a ich zmeny. Okrem toho by sa odstránila nutnosť používať rôzne dvojice valcov s rôznym počiatočným vyklenutím na odlievanie každého požadovaného typu pri optimálnych podmienkach.
Jeden zo spôsobov nastavenia tohto vyklenutia by mohol spočívať v modulácii tepelného toku, odoberaného kovu, úpravou prietoku chladiacej vody, ktorá cirkuluje vnútri plášťa každého valca. Zmeny vyklenutia, ktoré by bolo možné dosiahnuť týmto spôsobom samotným, by však boli minimálne, rádovo niekoľko stotín milimetra. Dôvodom je, že tolerovateľná úprava tohto prietoku vody je obmedzená len na malé podiely vzhľadom na maximálny povolený prietok a inak hrozí príliš podstatné zhoršenie podmienok, pri ktorých dochádza k prestupu tepla medzi plášťom a vodou. Potom by už nebolo možné uspokojivým spôsobom kontrolovať podmienky tuhnutia kovu.
Cieľom vynálezu je riadiť odlievanie s dostatočnou presnosťou.
Podstata vynálezu
Uvedený cieľ sa dosahuje spôsobom odlievania kovového pásu, najmä z ocele, pri ktorom sa tuhnutie uvedeného pásu uskutočňuje zavádzaním tekutého kovu medzi dva valce s horizontálnymi osami a valce sa otáčajú v opačných smeroch, chladia sa vnútornou cirkuláciou chladiacej kvapaliny, definujú medzi sebou priestor odlievania a ich vonkajšie povrchy vykazujú drsnosť, pričom odlievací priestor sa inertizuje vháňaním stanoveného množstva plynu alebo zmesi plynov cez kryt pokrývajúci odlievací priestor, podľa vynálezu, ktorého podstata spočíva v tom, že sa pri odlievaní nastavuje vyklenutia valcov, ktoré sa uskutočňuje upravovaním vháňaného množstva a/alebo charakteru plynu alebo zloženia zmesi plynov aspoň v blízkosti povrchu každého valca pred jeho oblasťou styku s tekutým kovom.
Predmetom vynálezu je taktiež zariadenie na odlievanie kovového pásu, najmä z ocele, typu zahŕňajúceho dva valce s horizontálnymi osami, otáčajúce sa v opačných smeroch, chladené vnútornou cirkuláciou chladiacej kvapaliny, ktoré medzi sebou definujú odlievací priestor, určený na prijímanie tekutého kovu, a ktorých vonkajšie povrchy vykazujú
SK 282371 Β6 drsnosť, prostriedky na vháňanie plynu alebo zmesi plynov cez kryt, pokrývajúci uvedený odlievací priestor, a prostriedky na úpravu vháňaného množstva a/alebo charakteru uvedeného plynu alebo zloženia uvedenej zmesi plynov aspoň v blízkosti povrchu každého valca pred jeho oblasťou styku s tekutým kovom, podľa vynálezu, ktorého podstata spočíva v tom, že ďalej zahŕňa prostriedky na meranie alebo výpočet vyklenutia valcov v uvedenom odlievacom priestore alebo veličiny reprezentujúcej toto vyklenutie valcov.
Vynález teda spočíva v modulácii množstva a/alebo zloženia plynu, prítomného v bezprostrednej blízkosti povrchu každého z valcov tesne predtým, než tento povrch príde do styku s meniskom tekutého kovu, alebo oboch týchto parametrov, na účely úpravy vyklenutia valcov. Ak totiž valce nie sú hladké a vykazujú na povrchu drsnosť, má množstvo a zloženie plynu prítomného v dutinách povrchu valca priamy vplyv na koeficient prestupu tepla medzi kovom a valcom. Týmto spôsobom sa teda mení tok tepla odoberaného kovu, od ktorého závisí expanzia valca, a teda jeho vyklenutie. Táto zmena vyklenutia valcov sa môže uskutočňovať v priebehu odlievania v závislosti od okamžitých konkrétnych podmienok.
Ako je uvedené, expanzia valcov je ovládaná najmä tokom tepla, ktoré odoberajú z kovu, prítomného v odlievacom priestore. Podľa skúseností pôvodcov možno okamžitý tepelný tok Φη odobraný valcom z daného podielu kovu, s ktorým je v kontakte, vyjadrený v MW/m2, zapísať ako:
Φ, = Α.ί^35, pričom t; je čas, uplynutý od okamihu, keď posledný podiel kovu vošiel do styku s valcom v menisku, t. j. v oblasti, kde sa stýka valec a voľný povrch tekutého kovu, prítomného v odlievacom priestore. Skutočnosť, že Φϊ klesá, ak t, stúpa, odráža zhoršovanie kvality prestupu tepla s poklesom teploty kovu. A je koeficient prestupu tepla, vyjadrený v MW/m2.s0,35, ktorého hodnota závisí od podmienok, prevládajúcich na rozhraní kov-valec.
Z tohto výrazu pre okamžitý tepelný tok je možné vypočítať stredný tepelný tok Φ™, odobraný z ktoréhokoľvek podielu tuhnúcej a chladnúcej kôry, ktorá je v styku s valcom. Uskutočňuje sa to integráciou Φ; na celok tejto kôry, ktorej jednotlivé podiely sa líšia časom, počas ktorého sú v styku s valcom. Tento čas sa pohybuje medzi 0 v prípade podielu kôry, umiesteného v menisku, a tc v prípade podielu kôry, ktorý opúšťa valec v styčnej linke. tc je možné vypočítať ako funkciu dĺžky styčného oblúka medzi kovom a valcom a rýchlosti otáčania valcov. je možné preto zapísať:
Okrem toho je možné Φ„ merať prostredníctvom prietoku Q chladiacej vody prechádzajúcej valcom, zmeny AT teploty tejto vody medzi jej vstupom do valca a výstupom z neho a plochy S kontaktu medzi kovom a valcom podľa rovnice:
®m = Q. AT/S
Ak je známe tc, je možné z neho odvodiť A výpočtom podľa rovnice:
A = 0,65Φ^'υ°·35 = 0,65 Q ΔΤ/S U0,35
Bolo uvedené, že hodnota A závisí od podmienok na rozhraní kov-valec. Jednou z najdôležitejších charakteristík tohto rozhrania je drsnosť chladeného povrchu plášťa valca. Bolo zistené, že dokonale hladký povrch valca, ktorý má rovnomernú tepelnú vodivosť, môže spôsobiť vznik chýb na odlievanom páse. Dôvodom je, že účinok kontrakcie kôry pása počas jeho chladenia pôsobí proti silám adhezivity tejto kóty k plášťu. V dôsledku týchto konkurenčných pôsobení vzniká vnútri kôry napätie, ktoré môže viesť k vzniku povrchových mikrotrhliniek. Na odstránenie týchto problémov sa všeobecne uznáva, že je výhodné používať valce, ktorých plášť má určitú drsnosť, to znamená striedanie hladkých oblastí (alebo reliéfnych oblastí) a oblasti, ktoré sú proti nim duté, rozmiestených rovnomerne alebo náhodne. Na hladkých oblastiach a na reliéfnych oblastiach kovová kôra normálne prilieha k plášťu a môže rýchle chladnúť. Šírka dutých oblastí je naproti tomu vypočítaná tak, aby ich kov, ktorý tuhne, vyplnil len čiastočne a aby tak vplyvom síl povrchového napätia nedosiahol na dno týchto dutín. Vertikálne v priamke aspoň s centrálnymi časťami týchto dutín teda kov nie je v priamom styku s chladeným povrchom. V kôre naproti týmto dutinám teda vznikne rad oblastí majúcich mierny reliéf, ktorých tuhnutie a chladnutie pokročilo menej než pri zvyškoch kôry. Tie tvoria určitú zásobu kovu, ktorý má určitú pružnosť a môže bez popraskania absorbovať povrchové napätie spojené s kontrakciou kôry. Na dosiahnutie uspokojivej kvality povrchu odlievaného pásu sa uvažovalo s rôznymi typmi ryhovania plášťov valcov, napríklad krížené drážky v tvare V. Nedávno bolo navrhnuté vytvárať v plášti v podstate kruhové alebo oválne jamky, navzájom sa nedotýkajúce, s priemerom 0,1 až 1,2 mm a hĺbkou 5 až 100 pm (pozri dokument EP 0309247).
Predtým, než vstúpia do styku s tekutým kovom, sú duté oblasti plné plynu, ktorý tvorí hraničnú vrstvu atmosféry priamo nad rotujúcim valcom a ktorý so sebou tento valec unáša. Keď prídu do styku s meniskom a sú potom pokryté tuhnúcou kovovou kôrou, je v nich plyn, ktorý ich vyplňoval, zachytený. Prostredníctvom tohto plynu sa potom chladené steny dutín, ktoré nie sú v styku s kôrou, napriek tomu zúčastňujú na odoberaní tepelného toku z kovu. Vypočítaná hodnota koeficientu A berie do úvahy vplyv drsnosti plášťa na celkový prestup tepla medzi kovom a valcom.
Všeobecne sa zamedzuje vystaveniu povrchu tekutej ocelc okolitému vzduchu; inak by dochádzalo ku kontaminácii kovu vplyvom tvorby oxidických inklúzií. Táto tvorba by ďalej viedla k spotrebovaniu najľahšie oxidovateľných prvkov prítomných v oceli. Aby bol povrch izolovaný od vzduchu, pokrýva sa odlievací priestor vo väčšine prípadov zariadením tvoriacim kryt. Pod tento kryt sa smerom k povrchu tekutej ocele vháňa plyn, ktorý j c úplne inertný proti tekutému kovu (napríklad argón), alebo plyn, pri ktorom možno tolerovať čiastočné rozpúšťanie v tekutom kove (napríklad dusík v prípade, keď sa odlieva nehrdzavejúca oceľ, pri ktorej sa zvlášť nepožaduje nízky obsah dusíka), alebo zmes takých plynov. Na odstránenie problémov s opotrebovaním valcov i krytu kryt obvykle nespočíva na valcoch, ale je udržovaný vo veľmi malej vzdialenosti od ich povrchu (niekoľko mm). Nevýhodou takého usporiadania je, že valce so sebou unášajú, najmä v dutinách svojho povrchu, hraničnú vrstvu vzduchu, ktorého oxidačná schopnosť nepriaznivo pôsobí na kvalitu kovu, s ktorým prichádza do styku v menisku a nižšie. Tento problém sa v niektorých prípadoch rieši tak, že sa okrem vháňania smerom k povrchu tekutej ocele ďalej vháňa argón a/alebo dusík do bezprostrednej blízkosti povrchu valcov v miestach, kde je zakrytý krytom. Používa sa pritom nastaviteľný prietok, ktorý musí byť dostatočný na zriedenie hraničnej vrstvy vzduchu, aby stratila podstatnú časť svojej oxidačnej schopnosti. Toto riešenie je aplikované najmä vo francúzskej prihláške č. FR94 14571.
V dôsledku rozdielov, ktoré existujú medzi ich fyzikálnymi i chemickými vlastnosťami, nemajú všetky plyny a plynné zmesi, ktoré môžu byť použité na ochranu tekutého kovu, rovnaký účinok na prestup tepla medzi kovom a valcom. Pozorovalo sa napríklad, že tento prestup prebieha účinnejšie, ak sa ako inertizujúci plyn použije dusík skorej než argón. Pravdepodobné vysvetlenie tohto javu spočíva v tom, že vzhľadom na to, že argón je v oceli prakticky nerozpustný, zostáva všetok v dutých oblastiach. Tvorí teda nepretržite plynný vankúš medzi dnom dutých oblastí a kovovou kôrou, čo prispieva k zamedzeniu významnejšieho preniknutia kovu do dutín. Naproti tomu dusík, ktorý je zachytený v dutinách, je vo väčšej alebo menšej miere (v závislosti od odlievaného typu) absorbovaný kovom, pokiaľ tento kov ešte úplne nestuhol. Všeobecne je množstvo plynu prítomného v dutinách, tiež funkciou prietoku vháňaného vzduchu, najmä v bezprostrednom susedstve valcov. Pri rovnakom prietoku vháňaného plynu je teda množstvo plynu zostávajúceho v každej dutej oblasti, menšie v prípade, že je použitý dusík, oproti prípadu, keď je použitý argón. Dusík teda nemôže natoľko brániť vstupu kovu do dutín ako argón a opäť sa dostavia podmienky tuhnutia, ktoré sú bližšie podmienkam hladkého valca. Inými slovami, ak tvorí hraničnú vrstvu plynu, unášanú valcami až k menisku, v podstate argón, je koeficient A prestupu tepla medzi valcom a tuhnúcou kovovou kôrou nižší než v prípade, keď je hraničná vrstva tvorená dusíkom. Rovnako v prípade, keď je použitá zmes týchto dvoch plynov, je pozorovaný pokles A pri zvyšovaní percentuálneho podielu argónu v zmesi, vháňanej do blízkosti povrchu valcov pred meniskom, z hodnoty -A,, ktorú A zaujíma v prípade čistého dusíka:
A = A0-K(% Ar)
Skúsenosti ukazujú, že pre rôzne austenitické nehrdzavejúce ocele a danú drsnosť valcov sa môže Ao napríklad pohybovať medzi 4,2 a 4,8 a K je rádovo 0,025 v rozmedzí obsahov argónu nižších alebo rovnajúcich sa 30 %. Nad touto hranicou je pozorovaný zreteľný pokles vplyvu obsahu argónu na hodnotu A. V prípade ferritických nehrdzavejúcich ocelí je vplyv obsahu argónu na A menej zreteľný a v prípade uhlíkových ocelí je relatívne slabý. Tieto zistenia je potrebné uviesť do súvislosti s rozdielmi rozpustnosti dusíka v týchto rôznych typoch: čím viac rozpustného dusíka je v oceli, tým viac jeho čiastočná alebo úplná náhrada nerozpustným plynom v inertizujúcom plyne zmení podmienky na rozhraní plyn/kov. To znamená, že alternatívne uskutočnenie spôsobu podľa vynálezu, podľa ktorého sa vyklenutie valcov nastavuje úpravou charakteru inertizujúceho plynu alebo zloženia inertizujúcej plynnej zmesi, má výhodné použitie pri odlievaní nehrdzavejúcich ocelí, najmä austenitických. Alternatívne uskutočnenie, podľa ktorého sa úprava vyklenutia dosiahne len úpravou prietoku vháňaného plynu, sa konkrétnejšie týka uhlíkových ocelí. Je samozrejmé, že je rovnako možné modifikovať súčasne oba parametre, t. j. prietok a zloženie.
Obsluha môže experimentálne stanoviť hodnotu tepelného toku, prechádzajúceho valcom, a z nej odvodiť hodnotu A výpočtom, ak je známa rýchlosť odlievania. Na základe predchádzajúcich experimentov alebo metód modelovania z tejto hodnoty A odvodí pre každý typ drsnosti valcov a pre každú kategóriu výrobkov vyklenutie valca, a ké by bolo možné očakávať, keby mal valec za studená dokonale priamu tvoriacu priamku. Z neho nakoniec obsluha odvodí tvarovú korekciu, ktorú je výhodné použiť pri výrobe valca, aby aspoň pri väčšine reálnych experimentálnych podmienkach bolo možné získať valec, ktorého tvoriace priamky za horúca zaujmú požadovaný priamy alebo mierne konkávny tvar, len úpravou zloženia a/alebo prietoku inertizujúceho plynu podľa vynálezu.
Na úpravu charakteru inertizujúceho plynu má obsluha možnosť použiť buď čistý dusík alebo čistý argón, aby mohla mať pri danom prietoku plynu a daných podmienkach odlievania voľbu medzi dvoma vyklenutiami valca. Samozrejme je však výhodné mať možnosť použitia zmesi týchto dvoch plynov (alebo akýchkoľvek iných vhodných plynov) v príslušných pomeroch, ktoré je možné ľubovoľne meniť podľa potrieb úpravy vyklenutia tak, aby táto úprava prebiehala čo najpresnejšie.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález je bližšie vysvetlený v nasledujúcom opise v súvislosti s pripojeným výkresom, ktorý schematicky znázorňuje priečny rez zariadením na odlievanie kovových pásov medzi dvoma valcami, umožňujúcim uskutočňovať vynález.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Neobmedzujúci príklad zariadenia umožňujúceho uskutočňovať vynález je schematicky znázornený na pripojenom výkrese. Zariadenie na odlievanie obsahuje, ako je bežné, dva valce 1, ľ umiestnené vo vzájomnej blízkosti, energicky vnútorne hladené a poháňané neznázomenými prostriedkami tak, že sa otáčajú okolo horizontálnych osí v navzájom opačných smeroch, a zariadenie na dodávanie tekutého kovu 2, napríklad ocele do odlievacieho priestoru, definovaného vonkajšími povrchmi 3, 3' valcov 1, ľ a uzavretého bočné dvoma žiaruvzdornými doskami, z ktorých je na obr. 1 znázornená doska 4. Toto zariadenie na dodávanie zahŕňa malú dýzu 5, pripojenú k neznázomenému rozdeľovaču, ktorej dolný koniec je ponorený pod povrch 6 tekutého kovu 2, obsiahnutého v odlievacom priestore. Tekutá oceľ začína tuhnúť na vonkajších povrchoch 3,3' valcov 1, ľ, na ktorých tvoria kôry 7, 7', ktorých spojenie v styčnej linke 8, tzn. v oblasti, kde je medzera medzi valcami 1, ľ najmenšia, vytvára stuhnutý pás 9 s hrúbkou niekoľko mm, ktorý je kontinuálne odťahovaný z odlievacieho zariadenia. Inertizácia odlievacieho priestoru je zaistená krytom 10, ktorým prechádza dýza 5 a ktorý spočíva na dvoch blokoch 11,11' prebiehajúcich po celej šírke valcov 1, ľ. Spodné plochy 12, 12' týchto blokov 11,11' sú tvarované súhlasne so zakrivením vonkajších povrchov 3, 3' valcov 1,1' a tak, aby za prevádzky inertizačného zariadenia spolu s nimi definovali priestor 13, 13' so šírkou „e“ rovnajúcou sa niekoľkým mm. Vháňanie inertizačného plynu je zaisťované predovšetkým vedením 14, prechádzajúcim krytom 10 a ústiacim nad povrchom 6 tekutého kovu 2, prítomného v odlievacom priestore. Toto vedenie 14 je pripojené k zásobnej nádobe 15 plynu, obsahujúcej napríklad dusík alebo argón, ktorého prietok a tlak pri vháňaní je regulovaný ventilom 16.
Pri používaní spôsobu podľa vynálezu sa ďalej uskutočňuje vháňanie plynov s kontrolovaným prietokom a zložením cez bloky 11, 11'. Zásobník 17 dusíka, vybavený ventilom 18, a zásobník 19 argónu, vybavený ventilom 20, sú pripojené k miešacej komore 21. Z miešacej komory 21 sa odoberá plyn alebo všeobecne zmes plynov a vytvára podľa vynálezu hraničnú vrstvu, unášanú vonkajšími povrchmi valcov 1, ľ až k ich zónam kontaktu s povrchom 6 tekutého kovu prítomného v odlievacom priestore, ktorý tvorí meniskus. S týmto cieľom vychádza z miešacej komory 21 vedenie 22, vybavené ventilom 23, a dodáva podiel plynnej zmesi, ktorá je tu prítomná, do bloku 11, kde ju štrbina 24 (alebo väčšie množstvo blízko pri sebe umiestnených otvorov alebo porézny element) rozdeľuje čo najrovnomemejšie do priestoru 13, definovaného vnútornou plochou 12 bloku 11 a vonkajšou plochou 3 valca 1. Ventil 23 umožňuje upravovať prietok a tlak plynnej zmesi. Symetrické zariadenie obsahujúce vedenie 22', vybavené ventilom 23', taktiež dodáva plynnú zmes do bloku 11' a potom štrbinou 24' do priestoru 13', oddeľujúceho blok 11' a valec ľ.
V alternatívnom uskutočnení môžu byť upravené úplne navzájom nezávislé zariadenia na prívod plynu pre každý z blokov 11,11', aby bolo možné samostatne regulovať zloženie plynných zmesí, prítomných v priestoroch 13,13', a teda vyklenutie každého z valcov 1, ľ. Tak je možné zobrať do úvahy možný rozdiel podmienok chladnutia pre každý z valcov 1, ľ. Ďalej je taktiež možné zvoliť zavádzanie plynu vháňaného pod kryt 10 do miešacej komory 21, a tak mu dodávať rovnaké zloženie, ako má plynná zmes, ktorá má vytvárať hraničnú vrstvu na povrchu valcov 1,1'.
Ďalšie alternatívne uskutočnenie zariadenia podľa vynálezu spočíva, rovnako ako v citovanej prihláške FR 94 14571 v tom, že sa vnútri každého bloku 11, 11' vytvorí druhá štrbina (alebo iný funkčne ekvivalentný element), podobná štrbine 24, 24' a umiestnená pred ňou v priestore 13,13' vzhľadom na pohyb dopredu povrchu 3, 3' valca 1, ľ. Táto druhá štrbina riadi plyn, ktorý z nej vychádza smerom k vonkajšiemu priestoru 13, 13', zatiaľ čo štrbina 24, 24' riadi plyn, ktorý z nej vychádza, smerom k odlievaciemu priestoru, a teda v smere pohybu dopredu povrchu 3,3' valca 1, ľ. Dosiahne sa tak lepšie utesnenie priestoru 13, 13' proti vonkajšiemu okoliu, a teda i jemnejšia kontrola zloženia hraničnej vrstvy. Tým je uľahčené nastavovanie vyklenutia valcov 1, ľ.
Podobne plyn alebo plynná zmes dodávaná do priestorov 13,13' oddeľujúcich bloky 11,11' a valca 1, ľ, nemusí byť len v plynnom stave, ako sa doteraz implicitne predpokladalo, ale môže byť i v kvapalnom stave. Je taktiež možné ju ohrievať a tak upravovať jej teplotu.
Je potrebné vziať do úvahy, že práve opísané inertizačné zariadenie predstavuje len jeden príklad uskutočnenia vynálezu a že vhodné môže byť taktiež akékoľvek iné zariadenie, umožňujúce regulovať zloženie plynu prítomného nad odlievacím priestorom, a najmä hraničné vrstvy plynu unášané vonkajším povrchom každého valca až k menisku.
Na účely kontroly vyklenutia valcov v priebehu odlievania spôsobom podľa vynálezu musí mať obsluha (alebo automatické prístroje) zodpovedná za prevádzku odlievacieho zariadenia k dispozícii veľké množstvo dát, aby bolo zaistené, že nastavené zloženie a prietok inertizujúceho plynu skutočne povedie k požadovanému vyklenutiu, a teda k vyhovujúcej kvalite produktu. Jednou z možností je kontinuálny zber dát (prietok chladiacej vody, zmena jej teploty medzi vstupom na valec a výstupom z neho), umožňujúci vypočítať tepelný tok, prechádzajúci valcom, vypočítavať ho v krátkych intervaloch a odvodzovať z neho vyklenutie, napríklad pomocou matematického modelovania a/alebo predchádzajúcej kalibrácie. Ďalšia metóda postupu spočíva v kontinuálnom meraní vyklenutia valcov v oblasti čo najbližšie odlievaciemu priestoru, a potom sa z neho odvodzuje vyklenutie v oblastiach kontaktu a v dôsledku toho sa upravuje zloženie inertizujúceho plynu. Toto meranie vyklenutia je možné uskutočňovať napríklad pomocou zostavy bezkontaktných snímačov tvaru, ako sú kapacitné alebo laserové senzory rozmiestnené pozdĺž aspoň jednej tvoriacej priamky jedného z valcov, alebo lepšie pomocou dvoch súprav takých senzorov, každej umiestnenej na jednom valci. Na výkrese sú schematicky znázornené takéto senzory 25, 25', ktoré sú pripojené k výpočtovej jednotke 26. Táto výpočtová jednotka prijíma taktiež uvedené dáta, ktoré umožňujú vypočítať tepelné toky prechádzajúce valcami 1,1' a z nich stanoviť otvorenie ventilov 18, 20 na účely regulácie prietoku a zloženia plynnej zmesi na hodnoty, ktoré poskytujú na valcoch 1, ľ vyklenutia, považované za optimálne. Meranie tepelného profilu pásu v priečnom smere, uskutočňované na výstupe z valcov, môže taktiež poskytnúť aspoň kvalitatívne údaje ohľadom vyklenutia, ktoré mu dodali valce, pretože teplotný rozdiel medzi stredom pásu a oblasťami bližšími ku koncom ukazuje na zmeny hrúbky pásu. Konečne je možné za valce inštalovať zariadenie na priame meranie hrúbky pásu a ich zmien v priečnom smere, ako sú rôntgenové meradlá, s ktorých pomocou možno priamo pozorovať účinky vyklenutia valcov na pás a v prípade potreby opraviť vyklenutie spôsobom podľa vynálezu.
Spôsob podľa vynálezu je taktiež možné spojiť s reguláciou vyklenutia pomocou prietoku vody chladiacej valce. Ako je uvedené, s použitím len tejto metódy je ťažké dosiahnuť vysoké amplitúdy zmien vyklenutia. Je však možné použiť ju ku konečnému doplneniu hrubšej regulácie vyklenutia, uskutočňovanej vopred úpravou prietoku a/alebo zloženia inertizujúceho plynu.
Vynález nie je samozrejme obmedzený na odlievanie oceľových pásov a môže byť použitý aj na odlievanie iných kovových materiálov.

Claims (11)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob odlievania kovového pásu, najmä z ocele, pri ktorom sa tuhnutie uvedeného pásu uskutočňuje zavádzaním tekutého kovu medzi dva valce s horizontálnymi osami a valce sa otáčajú v opačných smeroch, chladia sa vnútornou cirkuláciou chladiacej kvapaliny, definujú medzi sebou odlievací priestor a ich vonkajšie povrchy vykazujú drsnosť, pričom odlievací priestor sa inertizuje vháňaním stanoveného množstva plynu alebo zmesi plynov cez kryt, pokrývajúci odlievací priestor, vyznačujúci sa t ý m , že pri odlievaní sa nastavuje vyklenutie valcov, ktoré sa uskutočňuje upravovaním vháňaného množstva a/alebo charakteru uvedeného plynu alebo zloženia zmesi plynov aspoň v blízkosti povrchu každého valca pred jeho oblasťou styku s tekutým kovom.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že regulácia vyklenutia sa doplňuje upravovaním prietoku chladiacej kvapaliny.
  3. 3. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 a 2, v y značujúci sa tým, že uvedenú zmes plynov tvorí zmes dusíka a argónu.
  4. 4. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že vyklenutie valcov (1, ľ) sa vyhodnocuje na základe merania profilu hrúbky pásu (9) v priečnom smere.
  5. 5. Zariadenie na odlievanie kovového pásu (9), najmä z ocele, typu zahrnujúceho dva valce (1, ľ) s horizontálnymi osami, otáčajúce sa v opačných smeroch, chladené vnútor5 nou cirkuláciou chladiacej kvapaliny, ktoré medzi sebou definujú odlievací priestor, určený na prijímanie tekutého kovu (2), a ktorých vonkajšie povrchy (3, 3') vykazujú drsnosť, prostriedky (14, 15, 16) na vháňanie plynu alebo zmesi plynov cez kryt (10), pokrývajúci uvedený odlievací priestor, a prostriedky (17, 18, 19, 20, 21, 22, 22’, 23, 23', 24, 24') na úpravu vháňaného množstva a/alebo charakteru uvedeného plynu alebo zloženia uvedenej zmesi plynov aspoň v blízkosti povrchu (3, 3') každého valca (1, ľ) pred jeho oblasťou styku s tekutým kovom (2), vyznačujúce sa tým, že ďalej zahŕňa prostriedky (25, 25', 26) na meranie alebo výpočet vyklenutia valcov (1, ľ) v uvedenom odlievacom priestore alebo veličiny reprezentujúcej toto vyklenutie valcov (1, ľ).
  6. 6. Zariadenie podľa nároku 5, vyznačujúce sa t ý m , že ďalej zahrnuje prostriedky na automatické riadenie zloženia a prietoku zmesi plynov v závislosti od dát z výstupu prostriedkami (26) na výpočet vyklenutia valcov (1, ľ).
  7. 7. Zariadenie podľa nároku 5a 6, vyznačujúce sa t ý m , že uvedený kryt (10) zahrnuje dva bloky (11, 11'), ktorých spodná plocha (12, 12’) definuje s vonkajším povrchom (3, 3') príslušného valca (1, ľ) priestor, pričom uvedené bloky (11, 11') prebiehajú po celej šírke valcov (1, ľ), a prostriedky (24, 24') na vháňanie plynu alebo zmesi plynov s upravovaným množstvom a/alebo charakterom plynu, alebo zložením zmesi plynov do uvedeného priestoru.
  8. 8. Zariadenie podľa jedného z nárokov 5 až 7, v y značujúce sa tým, že prostriedky na meranie vyklenutia valcov (1, ľ) zahrnujú aspoň jednu súpravu senzorov (25, 25') merajúcich profil valca (1, ľ), usporiadaných pozdĺž tvoriacej priamky príslušného valca (1, ľ).
  9. 9. Zariadenie podľa jedného z nárokov 5 až 7, v y značujúce sa tým, že uvedené prostriedky (26) na výpočet vyklenutia valcov (1, ľ) zahrnujú prostriedky na meranie tepelného toku prechádzajúceho valcami (1, ľ).
  10. 10. Zariadenie podľa nároku 9, vyznačujúce sa t ý m , že ďalej zahrnuje prostriedky na meranie zmien teploty pásu (9) v priečnom smere.
  11. 11. Zariadenie podľa nároku 9, vyznačujúce sa t ý m , že ďalej zahrnuje prostriedky na priame meranie profilu hrúbky uvedeného pásu (9) v priečnom smere.
SK433-96A 1995-04-07 1996-04-02 Spôsob odlievania kovového pásu a zariadenie na jeho vykonávanie SK282371B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9504139A FR2732627B1 (fr) 1995-04-07 1995-04-07 Procede et dispositif de reglage du bombe des cylindres d'une installation de coulee de bandes metalliques

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK43396A3 SK43396A3 (en) 1998-01-14
SK282371B6 true SK282371B6 (sk) 2002-01-07

Family

ID=9477854

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK433-96A SK282371B6 (sk) 1995-04-07 1996-04-02 Spôsob odlievania kovového pásu a zariadenie na jeho vykonávanie

Country Status (23)

Country Link
US (1) US5787967A (sk)
EP (1) EP0736350B1 (sk)
JP (1) JP4016297B2 (sk)
KR (1) KR100425968B1 (sk)
CN (1) CN1066364C (sk)
AT (1) ATE205760T1 (sk)
AU (1) AU698709B2 (sk)
BR (1) BR9601286A (sk)
CA (1) CA2173391C (sk)
CZ (1) CZ289395B6 (sk)
DE (1) DE69615250T2 (sk)
DK (1) DK0736350T3 (sk)
ES (1) ES2160782T3 (sk)
FR (1) FR2732627B1 (sk)
MX (1) MX9601307A (sk)
PL (1) PL180531B1 (sk)
PT (1) PT736350E (sk)
RO (1) RO115944B1 (sk)
RU (1) RU2147969C1 (sk)
SK (1) SK282371B6 (sk)
TR (1) TR199600294A2 (sk)
UA (1) UA43352C2 (sk)
ZA (1) ZA962428B (sk)

Families Citing this family (40)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2746333B1 (fr) 1996-03-22 1998-04-24 Usinor Sacilor Procede de coulee continue d'une bande d'acier inoxydable austenitique sur une ou entre deux parois mobiles dont les surfaces sont pourvues de fossettes, et installation de coulee pour sa mise en oeuvre
AT408198B (de) * 1998-03-25 2001-09-25 Voest Alpine Ind Anlagen Verfahren zum stranggiessen eines dünnen bandes sowie vorrichtung zur durchführung des verfahrens
US6474402B1 (en) * 1999-07-02 2002-11-05 Armco Inc. Segmented roll for casting metal strip
CH692184A5 (de) * 2000-12-30 2002-03-15 Main Man Inspiration Ag Verfahren zum Betreiben einer Bandgiessmaschine sowie ein Mantelring für eine Giessrolle zur Durchführung des Verfahrens.
KR100605706B1 (ko) * 2001-08-28 2006-08-01 주식회사 포스코 쌍롤식 박판주조공정에서의 주편 에지부 핫밴드 방지방법
AT411026B (de) * 2001-11-30 2003-09-25 Voest Alpine Ind Anlagen Verfahren zum stranggiessen
US6588493B1 (en) 2001-12-21 2003-07-08 Nucor Corporation Model-based system for determining casting roll operating temperature in a thin strip casting process
KR100584751B1 (ko) * 2001-12-22 2006-05-30 주식회사 포스코 쌍롤식 박판주조기의 주조롤표면 가스층두께 조절장치
AT412072B (de) * 2002-10-15 2004-09-27 Voest Alpine Ind Anlagen Verfahren zur kontinuierlichen herstellung eines dünnen stahlbandes
US7484551B2 (en) * 2003-10-10 2009-02-03 Nucor Corporation Casting steel strip
CN1647870B (zh) * 2004-01-20 2010-04-14 李华伦 金属薄板双辊异步铸轧机
US7891407B2 (en) * 2004-12-13 2011-02-22 Nucor Corporation Method and apparatus for localized control of heat flux in thin cast strip
US8312917B2 (en) * 2004-12-13 2012-11-20 Nucor Corporation Method and apparatus for controlling the formation of crocodile skin surface roughness on thin cast strip
US20060124271A1 (en) * 2004-12-13 2006-06-15 Mark Schlichting Method of controlling the formation of crocodile skin surface roughness on thin cast strip
JP4572685B2 (ja) * 2005-01-14 2010-11-04 株式会社Ihi 双ロール鋳造機
EP2011590A4 (en) * 2006-04-26 2009-11-11 Ihi Corp TWO ROLL CASTING MACHINE
KR100800292B1 (ko) * 2006-12-29 2008-02-04 주식회사 포스코 박판 주조 장치
KR100835241B1 (ko) * 2006-12-29 2008-06-05 주식회사 포스코 박판 주조 장치
JP2008213014A (ja) * 2007-03-07 2008-09-18 Ihi Corp ストリップ形状厚さ制御方法
AU2008100847A4 (en) * 2007-10-12 2008-10-09 Bluescope Steel Limited Method of forming textured casting rolls with diamond engraving
BRPI0909191A2 (pt) * 2008-03-19 2016-11-01 Nucor Corp aparelho para fundição de tira com posicionamento do rolete de fundição
US20090236068A1 (en) * 2008-03-19 2009-09-24 Nucor Corporation Strip casting apparatus for rapid set and change of casting rolls
US20090288798A1 (en) * 2008-05-23 2009-11-26 Nucor Corporation Method and apparatus for controlling temperature of thin cast strip
US8607847B2 (en) * 2008-08-05 2013-12-17 Nucor Corporation Method for casting metal strip with dynamic crown control
JP5621390B2 (ja) * 2010-08-03 2014-11-12 株式会社Ihi 双ロール式連続鋳造装置の鋳造ロール形状制御方法及び装置
JP2012218036A (ja) * 2011-04-11 2012-11-12 Ihi Corp 鋳片鋳造方法及び鋳片鋳造装置
EP2581150A1 (de) 2011-10-12 2013-04-17 Siemens Aktiengesellschaft Gießwalzvorrichtung mit kryogener Kühlung der Gießwalzen
US8893768B2 (en) 2011-11-17 2014-11-25 Nucor Corporation Method of continuous casting thin steel strip
EP2633929A1 (de) 2012-03-01 2013-09-04 Siemens Aktiengesellschaft Modellierung einer Gießwalzanlage
CN107000043B (zh) * 2014-11-28 2020-10-16 首要金属科技奥地利有限责任公司 用于通过控制辊凸度而连续地铸造铸带的方法和装置
US9975170B2 (en) * 2014-12-11 2018-05-22 Posco Method for manufacturing duplex stainless steel sheet having high nitrogen content and good surface quality
JP2016147297A (ja) * 2015-02-13 2016-08-18 株式会社Ihi 連続鋳造装置
JP6524688B2 (ja) * 2015-02-13 2019-06-05 株式会社Ihi 連続鋳造装置
JP6524689B2 (ja) * 2015-02-13 2019-06-05 株式会社Ihi 連続鋳造装置
US20170144218A1 (en) * 2015-11-20 2017-05-25 Nucor Corporation Method for casting metal strip with crown control
CN110087798B (zh) * 2016-12-26 2022-02-11 普锐特冶金技术日本有限公司 密封方法、密封装置以及具备该密封装置的连续铸造装置
CN107116189B (zh) * 2017-06-26 2023-03-21 太原科技大学 一种镁合金铸轧供液系统及其合金液液位控制方法
CN107377912A (zh) * 2017-09-01 2017-11-24 佛山市科立天源冶金技术有限公司 一种油气润滑铸造系统
EP4023358A1 (de) 2021-01-05 2022-07-06 Speira GmbH Trennmittelfreier aluminiumbandguss
CN113681805B (zh) * 2021-08-25 2023-04-14 郴州市银河工具有限公司 一种薄膜生产用铸片成型冷却装置

Family Cites Families (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5823549A (ja) * 1981-07-31 1983-02-12 Nippon Steel Corp 溶融金属急冷法により製造される薄帯板の巾方向板厚制御法
JPS6035221B2 (ja) * 1982-10-12 1985-08-13 石川島播磨重工業株式会社 金属帯板連続鋳造方法及びその装置
JPS6033857A (ja) * 1983-08-02 1985-02-21 Ishikawajima Harima Heavy Ind Co Ltd 帯板製造装置用ロ−ル
JPS629755A (ja) * 1985-07-06 1987-01-17 Hitachi Zosen Corp 薄板連続鋳造設備におけるツインロ−ル型モ−ルドの運転制御方法
JPS645646A (en) * 1987-06-26 1989-01-10 Ishikawajima Harima Heavy Ind Detecting instrument for heat crown in twin rolls
JP2544459B2 (ja) * 1988-10-12 1996-10-16 新日本製鐵株式會社 双ロ―ル式連続鋳造機のロ―ル形状制御装置
JPH07102429B2 (ja) * 1989-05-20 1995-11-08 新日本製鐵株式会社 薄物連続鋳造におけるクラウン制御方法
ES2083982T3 (es) * 1989-07-14 1996-05-01 Hunter Eng Co Regulacion de la flexion en una maquina de colada entre rodillos.
US5626183A (en) * 1989-07-14 1997-05-06 Fata Hunter, Inc. System for a crown control roll casting machine
JPH072130Y2 (ja) * 1989-07-20 1995-01-25 三菱重工業株式会社 双ドラム式帯板連続鋳造装置
US5103895A (en) * 1989-07-20 1992-04-14 Nippon Steel Corporation Method and apparatus of continuously casting a metal sheet
JPH0729184B2 (ja) * 1989-12-27 1995-04-05 新日本製鐵株式会社 薄肉鋳片の連続鋳造装置
JPH0751256B2 (ja) * 1990-11-22 1995-06-05 三菱重工業株式会社 連鋳機の板厚検出方法および装置
JPH05269552A (ja) * 1992-03-24 1993-10-19 Hitachi Zosen Corp 移動鋳型壁を持つ連続鋳造設備における湯面保護カバー
AU4294493A (en) * 1992-07-21 1994-02-14 Bhp Steel (Jla) Pty Limited Strip caster
JPH0751807A (ja) * 1993-08-18 1995-02-28 Nippon Steel Corp 双ロール式連続鋳造方法
JPH0768349A (ja) * 1993-09-01 1995-03-14 Nippon Steel Corp クラッド薄肉鋳片の連続鋳造方法および装置
JPH0788599A (ja) * 1993-09-27 1995-04-04 Nippon Steel Corp 双ロール式連続鋳造機の鋳造ロールの形状制御方法
JPH07276004A (ja) * 1994-04-11 1995-10-24 Nippon Steel Corp 双ロール式連続鋳造法における鋳片クラウン及び板厚制御方法
FR2727338A1 (fr) * 1994-11-30 1996-05-31 Usinor Sacilor Dispositif de coulee continue entre cylindres a capotage d'inertage

Also Published As

Publication number Publication date
US5787967A (en) 1998-08-04
JPH08281388A (ja) 1996-10-29
EP0736350A1 (fr) 1996-10-09
CA2173391C (fr) 2008-12-30
RO115944B1 (ro) 2000-08-30
SK43396A3 (en) 1998-01-14
DE69615250D1 (de) 2001-10-25
ZA962428B (en) 1996-10-01
AU5034096A (en) 1996-10-17
CZ289395B6 (cs) 2002-01-16
AU698709B2 (en) 1998-11-05
KR100425968B1 (ko) 2004-06-14
BR9601286A (pt) 1998-01-13
EP0736350B1 (fr) 2001-09-19
RU2147969C1 (ru) 2000-04-27
JP4016297B2 (ja) 2007-12-05
PL180531B1 (pl) 2001-02-28
MX9601307A (es) 1997-04-30
PL313657A1 (en) 1996-10-14
CN1066364C (zh) 2001-05-30
PT736350E (pt) 2002-03-28
TR199600294A2 (tr) 1996-10-21
CN1147432A (zh) 1997-04-16
KR960037173A (ko) 1996-11-19
DE69615250T2 (de) 2002-06-27
UA43352C2 (uk) 2001-12-17
DK0736350T3 (da) 2001-11-26
ATE205760T1 (de) 2001-10-15
FR2732627B1 (fr) 1997-04-30
CA2173391A1 (fr) 1996-10-08
CZ100296A3 (en) 1996-10-16
ES2160782T3 (es) 2001-11-16
FR2732627A1 (fr) 1996-10-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK282371B6 (sk) Spôsob odlievania kovového pásu a zariadenie na jeho vykonávanie
EP0960670B1 (en) Method for water-cooling slabs
US8893768B2 (en) Method of continuous casting thin steel strip
KR20120020508A (ko) 스트랜드 냉각 제어장치 및 그 방법
US11673184B2 (en) Melt feeding for strip casting systems
KR100368278B1 (ko) 박판주조시스컴방지장치
RU2464339C2 (ru) Тонкая литая полоса с контролируемым содержанием марганца и низким содержанием кислорода и способ ее получения
JP2006205196A (ja) 連続鋳造機用クーリンググリッド設備及び連続鋳造鋳片の製造方法
KR20120032917A (ko) 스트랜드 냉각 제어장치 및 그 방법
JP2004508203A (ja) 金属連続鋳造の熱硫の制御
WO2000050189A1 (en) In-line continuous cast-rolling process for thin slabs
JPH04231147A (ja) 帯状体鋳造方法及び装置
JPS62227562A (ja) 連続鋳造金属製品を冷却する装置および方法
US6260605B1 (en) Facility and method for the continuous casting of metals
KR102312118B1 (ko) 폭방향 경압하 제어를 통한 강재의 연속주조장치 및 이를 이용한 연속주조방법
CZ287998A3 (cs) Boční stěna pro uzavření licího prostoru zařízení pro dvouválcové spojité odlévání kovového pásu a takto vybavené licí zařízení
KR100650600B1 (ko) 쌍롤식 박판주조공정의 용강온도 유지방법
KR100368285B1 (ko) 쌍롤형 박판주조기의 롤 냉각능 조절장치
US20130145595A1 (en) Twin roll continuous caster
JPH0292440A (ja) 薄板連鋳装置
JPH0712524B2 (ja) 金属薄帯連続鋳造装置における注湯方法
JP2527608B2 (ja) 薄板連鋳装置
JPH10328803A (ja) 冷却水量制御方法
JP2003236646A (ja) 表面性状に優れた薄肉鋳片の連続鋳造方法および仕切り堰
JPS63183752A (ja) 金属薄帯連続鋳造装置用注湯ノズル

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20120402