PL180471B1 - Sposób wytwarzania estru1-metylowego N-[N-(3,3-dimetylobutylo)-L- a-aspartylo]-L-fenyloalaniny PL PL PL PL PL PL PL PL - Google Patents

Sposób wytwarzania estru1-metylowego N-[N-(3,3-dimetylobutylo)-L- a-aspartylo]-L-fenyloalaniny PL PL PL PL PL PL PL PL

Info

Publication number
PL180471B1
PL180471B1 PL95317053A PL31705395A PL180471B1 PL 180471 B1 PL180471 B1 PL 180471B1 PL 95317053 A PL95317053 A PL 95317053A PL 31705395 A PL31705395 A PL 31705395A PL 180471 B1 PL180471 B1 PL 180471B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
palladium
platinum
replies
activated carbon
hydrogenation
Prior art date
Application number
PL95317053A
Other languages
English (en)
Other versions
PL317053A1 (en
Inventor
Claude Nofre
Jeanmarie Tinti
Original Assignee
Claude Nofre
Tinti Jean Marie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Claude Nofre, Tinti Jean Marie filed Critical Claude Nofre
Publication of PL317053A1 publication Critical patent/PL317053A1/xx
Publication of PL180471B1 publication Critical patent/PL180471B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07KPEPTIDES
    • C07K5/00Peptides containing up to four amino acids in a fully defined sequence; Derivatives thereof
    • C07K5/04Peptides containing up to four amino acids in a fully defined sequence; Derivatives thereof containing only normal peptide links
    • C07K5/06Dipeptides
    • C07K5/06104Dipeptides with the first amino acid being acidic
    • C07K5/06113Asp- or Asn-amino acid

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Biophysics (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Proteomics, Peptides & Aminoacids (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Seasonings (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)

Abstract

1. Sposób wytwarzania estru 1-metylowego N-[N-(3,3-dimetylobutylo)-L- a-asparty- lo]-L-fenyloalaniny o wzorze: znam ienny tym, ze na roztwór aspartamu i 3,3-dimetylobutyraldehydu dziala sie w tempera- turze pokojowej wodorem pod cisnieniem wzglednym równym lub nizszym od 0,1 MPa, w obecnosci katalizatora na bazie platyny lub palladu. PL PL PL PL PL PL PL PL

Description

Pezedmiotem wynalazku jest sposób wytwafzania estm 1 -metylowego N-[N-(3,3-dimetas lobutylo)-P-a-aspaetylo]-P-fenyloalaniny o wzoeze:
CH<
ęoocH3 ł
CO — NH^C^H ch3— c- ch2- ch2- NH*> C H
CH.
CH.
CH9 I z COOH
180 471
Związek ten będący N-podstawioną pochodną aspartamu jest bardzo silnym środkiem słodzącym, ponieważ charakteryzuje się, w odniesieniu do masy, mocą słodzącą co najmniej 50 (pięćdziesiąt) razy wyższą od aspartamu i około 10000 (dziesięć tysięcy) razy wyższą od sacharozy (cukier stołowy).
Ponieważ środki słodzące sąprzeznaczone głównie do konsumpcji przez ludzki, konieczne jest dysponowanie dla ich wytworzenia procesami pozwalającymi na otrzymanie produktów o wysokiej czystości, praktycznie wolnych od zanieczyszczeń lub produktów rozkładu.
Ponadto, dla stosowania na skalę przemysłową procesy te muszą być doskonale opanowane, tak aby dały się odtworzyć i by ich koszt był stosunkowo niski.
Z uwagi na to, że związek, którego sposób wytwarzania stanowi przedmiot niniejszego wynalazku, jest pochodną aspartamu, wydawało się korzystne poszukiwanie drogi syntezy z wykorzystaniem aspartamu jako związku wyjściowego lub jako związku pośredniego.
Aspartam, będący obecnie najpowszechniej stosowanym syntetycznym środkiem słodzącym, odpowiada normom wymaganym dla produktów spożywczych; co więcej, jego wytwarzanie przemysłowe jest doskonale opanowane, przy stosunkowo niskim koszcie pomimo dipeptydowej struktury tego związku.
Jednakże wiadomo, że stosunkowo trudno jest stosować aspartam jako produkt wyjściowy lub jako produkt pośredni w syntezie przemysłowej.
W istocie, aspartam ma stosunkowo niską rozpuszczalność w większości rozpuszczalników organicznych, zazwyczaj niższą od kilku gramów na litr.
Ponadto, wprawdzie rozpuszczalność aspartamu jest wyższa w środowiskach wodnych, to jego trwałość w tych środowiskach jest stosunkowo mała.
Co więcej, wszelkie próby podwyższenia temperatury w celu poprawy rozpuszczalności aspartamu wzmagają procesy rozkładu.
W tej sytuacji, celem niniejszego wynalazku stało się rozwiązanie problemu technicznego polegające na dostarczeniu ulepszonego sposobu wytwarzania wymienionej wyżej pochodnej aspartamu, który będzie mógł być wdrożony w sposób łatwy i odtwarzalny w skali przemysłowej przy stosunkowo niskim koszcie własnym i przy wykorzystaniu aspartamu jako produktu wyjściowego lub produktu pośredniego.
Obecnie odkryto, i stanowi to podstawę niniejszego wynalazku, że możliwe jest otrzymanie omówionej wyżej N-alkilowej pochodnej aspartamu z aspartamu, w jednym etapie, z bardzo wysoką wydajnością i bardzo wysoką czystością, dającą się pogodzić ze stosowaniem tego związku w przemyśle spożywczym.
Według niniejszego wynalazku, sposób wytwarzania estru 1 -metylowego N-[N-(3,3-dimetylobutylo)-L-a-aspartylo]-L-fenyloalaniny o wzorze:
CH,
CO ch3— c-ch2- ch2- ΝΗ» C *3 H
CH,
I
CH,
I 2 COOH pOOCH3
NH»C-=>H
I
CH, charakteryzuje się tym, że na roztwór aspartamu i 3,3-dimetylobutyraldehydu działa się w temperaturze pokojowej wodorem pod ciśnieniem niższym lub równym 0,1 MPa (1 bar), w obecności katalizatora na bazie platyny lub palladu.
W korzystnej formie realizacji wynalazku katalizator ten wybiera się z grupy obejmującej platynę na węglu aktywnym, pallad na węglu aktywnym czerń platynową i czerń palladową.
180 471
W szczególności korzystnej formie uwodornienie prowadzi się w obecności platyny o stężeniu 5% na węglu aktywnym pod ciśnieniem względnym 0,1 MPabądź w obecności palladu o stężeniu 10% na węglu aktywnym pod ciśnieniem atmosferycznym lub pod ciśnieniem względnym 0,1 MPa.
W aktualnie preferowanym rozwiązaniu, roztwór aspartamu i 3,3-dimetylobutyraldehydu jest roztworem wodnoalkoholowym o pH 4,5-5, otrzymanym przez zmieszanie 0,1 M roztworu kwasu octowego i metanolu, przy czym stężenie aspartamu w tym roztworze wynosi od 50 do 60 g/l a stężenie 3,3-dimetylobutyraldehydu od 20 do 30 g/l.
W korzystnym aspekcie wynalazku, utworzony produkt oczyszcza się przez wytrącenie i filtrację po usunięciu pod próżnią alkoholowej części rozpuszczalnika.
Tak więc, proces według wynalazku pozwala na otrzymanie, z wysoką wydajnością, bardzo czystego związku słodzącego przez redukcyjne N-alkilowanie aspartamu.
W literaturze opisano liczne przykłady redukcyjnego N-alkilowania z użyciem wodoru połączonego z katalizatorami (patrz np. przegląd P.N. Rylander, „Catalytic Hydrogenation in Organic Syntheses”, Academic Press, San Diego, 1993, str. 165-174). Zastosowanie tej ogólnej techniki do procesu opisanego w niniejszym wynalazku nie mogło by być zrealizowane bez doboru katalizatorów i dopasowania bardzo specyficznych warunków eksperymentalnych, które jako jedyne doprowadziły do wysokiej czystości analitycznej niezbędnej dla zastosowania spożywczego związku będącego przedmiotem niniejszego wynalazku.
Istotnie, stwierdzono, że jakość pożądanego produktu zależała zasadniczo od warunków eksperymentalnych zastosowanych przy realizacji procesu. Rodzaj katalizatora oraz w mniejszym stopniu czas i ciśnienie uwodornienia, rodzaj środowiska reakcji i jego pH okazały się parametrami zasadniczymi.
Należy odnotować, że w przypadku reakcji uwodornienia w skali przemysłowej, warunki umożliwiające znaczne skrócenie czasu reakcji do około kilku godzin, przy zachowaniu zadowalającej wydajności i utrzymaniu ciśnień niższych lub równych 0,1 MPa, są szeroko zbadane. Wprawdzie wysokie ciśnienia zazwyczaj przyspieszająreakcję, to przeważnie są niepożądane z uwagi na bezpieczeństwo i koszt tworzywa.
Katalizatory uwodornienia zastosowane w ramach niniejszego wynalazku działają, w sposób nieoczekiwany, z jednej strony przy ciśnieniu względnym niższym lub równym 0,1 MPa, a z drugiej strony w czasie krótszym lub różnym 24 godzinom.
Śledzenie postępu reakcji przez pobieranie i ocenę utworzonego produktu za pomocą wysokosprawnej chromatografii cieczowej (HPLC) pozwala specjaliście łatwo określić czas uwodornienia najwłaściwszy dla zastosowanych warunków.
Spośród możliwych katalizatorów, szczególnie korzystne okazały się katalizatory na bazie platyny lub palladu naniesionych na węgiel aktywny lub w formie czerni platynowej bądź palladowej.
Stwierdzono, że inne katalizatory, takie jak nikiel na krzemionce (Aldrich nr 20,878-7), nikiel na krzemionce i tlenku glinu (Aldrich nr 20,877-9), nikiel Raneya (Aldrich nr 22,167-8), czerń rutenowa (Aldrich nr 32,671 -2), ruten na węglu (Aldrich nr 28,147-6), wodorotlenek palladu na węglu (Aldrich nr 21,291-1), tlenek palladu (Aldrich nr 20,397-1), czerń rodowa (Aldrich nr 26,734-1), rod na węglu (Aldrich nr 33,017-5) lub rod na tlenku glinu (Fluka nr 83720) również pozwalają na wytworzenie związku z wynalazku. Katalizatory te okazały się jednakże bądź mniej aktywne, zwłaszcza wymagając wyższych ciśnień wodoru, bądź mniej selektywne, prowadząc przede wszystkim do redukcji pierścienia aromatycznego niesionego przez aspartam lub przez jego omawianą wyżej pochodną N-alkilową.
Stwierdzono również, że wyższe ciśnienia uwodornienia lub dłuższe czasy uwodornienia niż te, które zastosowano w procesie z wynalazku, także mogą wpływać niekorzystnie na
180 471 wydajność i jakość produktu końcowego. To samo dotyczy użytych ilości katalizatora, które również mają znaczny wpływ na czas uwodornienia.
Katalizatory wybrane w ramach niniejszego wynalazku okazały się szczególnie skuteczne w stężeniach od 5 do 20% w stosunku do aspartamu.
Roztwór wodnoalkoholowy o pH 4,5-5 stosowany w procesie z wynalazku okazał się szczególnie korzystny, umożliwiając szybkie rozpuszczenie reagentów i faworyzując wydzielenie pożądanego produktu w stanie wysokiej czystości. Zastosowanie wyłącznie wodnego środowiska reakcji powoduje wytrącanie się produktu i jego agregację z katalizatorem. Dłuższe są wówczas czasy reakcji, a oddzielenie katalizatora trudne.
Ponadto stwierdzono, że pH środowiska reakcji rzędu 4,5-5 przyspiesza reakcję, całkowicie eliminując procesy rozkładu aspartamu.
Podsumowując, wybór bardzo specyficznych katalizatorów pracujących przy niskich ciśnieniach wodoru, często w bardzo krótkim czasie, w temperaturze pokojowej i w środowisku wodnoalkoholowym o pH 4,5-5, pozwala respektować ograniczenia trwałości i rozpuszczalności związane z aspartamem. Uzyskiwane w tych warunkach wysokie wydajności brutto ułatwiają otrzymanie produktu o bardzo wysokiej jakości, który ponadto łatwo się odzyskuje przez zwykłe wytrącenie po usunięciu alkoholowej części rozpuszczalnika użytego do reakcji.
Niniejszy wynalazek zostanie bardziej szczegółowo opisany za pomocą poniższych przykładów, które nie powinny być uważane za ograniczające go.
Przykład I. Do reaktora wyposażonego w mieszadło umożliwiające zapewnienie bardzo dobrego rozprowadzenia gazowego wodoru w fazie ciekłej wprowadza się przy mieszaniu, kolejno: 60 cm3 0,1 M wodnego roztworu kwasu octowego, 1 g platyny o stężeniu 5% na węglu aktywnym (produkt Aldrich nr 33,015-9: Platinum on activated carbon, wet, Degussa type F 101 RA/W, Pt 5%), 2,55 g 3,3-dimetylobutyraldehydu, 30 cm3 metanolu i 5 g aspartamu.
Po przedmuchaniu reaktora strumieniem azotu mieszaninę poddaje się uwodornieniu pod ciśnieniem względnym 0,1 MPa i w temperaturze pokojowej. Postęp reakacji kontroluje się przez pobranie surowej próbki i oznaczenie utworzonego produktu metodą wysokosprawnej chromatografii cieczowej (HPLC). Pożądane stężenie produktu określa się przez porównanie ze sporządzoną wcześniej krzywą wzorcową. Po 2 godzinach uwodorniania obserwuje się wytworzenie 100% oczekiwanego produktu.
Wówczas przerywa się reakcję, przedmuchując reaktor strumieniem azotu i oddzielając katalizator przez filtracje na drobnym filtrze (0,5 pm). W razie potrzeby, przesącz doprowadza się do pH 5 przez dodanie kilku kropli 1 N wodnego roztworu wodorotlenku sodu. Następnie usuwa się metanol przez odparowanie pod próżnią, utrzymując temperaturę poniżej 40°C. Szybko wytrąca się biały osad. Dla pełnego wytrącenia, mieszaninę miesza się jeszcze w ciągu kilku godzin w temperaturze pokojowej. Produkt oddziela się przez filtracje, suszy i przemywa około 50 cm3 heksanu. Ostatecznie otrzymuje się 4,4 g estru 1-metylowego N-[N-(3,3-dimetylobutylo)-L-a-aspartylo]-L-fenyloalaniny (wydajność 69%) w postaci białego proszku o wysokiej czystości (powyżej 98% metodą HPLC).
Przykład II. Stosuje się taką samą aparaturę, taki sam rozpuszczalnik i takie same reagenty w takich samych stężeniach jak opisane w przykładzie I, lecz używając jako katalizator 1 g palladu o stężeniu 10% na węglu aktywnym (produkt Fluka nr 75990: Palladium on activated charcoal, 10% Pd). Uwodornienie prowadzi się pod ciśnieniem względnym 0,1 MPa, przez cały czas w temperaturze pokojowej. Reakcję zatrzymuje się po 2 godzinach (96% utworzonego produktu). Po oczyszczeniu przez wytrącenie według postępowania opisanego w przykładzie I, otrzymuje się 4,3 g oczekiwanego produktu (wydajność 68%) w postaci białego proszku o bardzo wysokiej czystości (powyżej 98% metodą HPLC).
Przykład III. Stosuje się taką samą aparaturę, taki sam rozpuszczalnik i takie same reagenty w takich samych stężeniach jak opisane w przykładzie I, lecz używając jako katalizator 1 g pal6
180 471 ladu o stężeniu 10% na węglu aktywnym (produkt Fluka nr 75990: Palladium on activated charcoal, 10% Pd). Uwodornienie prowadzi się pod ciśnieniem atmosferycznym, przez cały czas w temperaturze pokojowej. Reakcję zatrzymuje się po 24 godzinach (97% utworzonego produktu). Po oczyszczeniu przez wytrącenie według postępowania opisanego w przykładzie I, otrzymuje się 4,3 g oczekiwanego produktu (wydajność 68%) w postaci białego proszku o bardzo wysokiej czystości (powyżej 98% metodą HPLC).
Przykład IV. Stosuje się taką samą aparaturę, taki sam rozpuszczalnik i takie same reagenty w takich samych stężeniach jak opisane w przykładzie I, lecz używając jako katalizator 1 g czerni platynowej (produkt Aldrich nr 20,591-5: Palladium black). Uwodornienie prowadzi się pod ciśnieniem atmosferycznym, przez cały czas w temperaturze pokojowej. Reakcję zatrzymuje się po 1 godzinie (96% utworzonego produktu). Po oczyszczeniu przez wytrącenie według postępowania opisanego w przykładzie I, otrzymuje się 4,4 g oczekiwanego produktu (wydajność 69%) w postaci białego proszku o bardzo wysokiej czystości (powyżej 98% metodą HPLC).
Przykład V. Stosuje się taką samą aparaturę, taki sam rozpuszczalnik i takie same reagenty w takich samych stężeniach jak opisane w przykładzie I, lecz używając jako katalizator 1 g czerni palladowej (produkt Aldrich nr 20,583-4: Palladium black). Uwodornienie prowadzi się pod ciśnieniem atmosferycznym, przez cały czas w temperaturze pokojowej. Reakcję zatrzymuje się po 16 godzinach (98% utworzonego produktu). Po oczyszczeniu przez wytrącenie według postępowania opisanego w przykładzie I, otrzymuje się 4,4 g oczekiwanego produktu (wydajność 69%) w postaci białego proszku o bardzo wysokiej czystości (powyżej 98% metodą HPLC).
Czystość związku wytworzonego sposobem według wynalazku kontrolowano klasycznymi metodami, takimi jak chromatografia cienkowarstwowa, spektrometria w podczerwieni, spektrometria w nadfiolecie, wysokosprawna chromatografia cieczowa (HPLC), analiza termiczna, zdolność skręcania, magnetyczny rezonans jądrowy i analiza elementarna.
Kryteria fizyczne uzyskane dla związku wytworzonego według wynalazku podano poniżej.
Proszek biały, bezpostaciowy, bezwonny, nie higroskopijny.
Wzór sumaryczny: C20H30N2O5.
Ciężar cząsteczkowy: 378,4.
Zawartość wody (metodą Karla Fischera): 3 do 6%.
Chromatografia cienkowarstwowa: żel krzemionkowy 60F254 na płytkach aluminiowych (Marcknr 5554), eluent: butanol-kwas octowy-woda (8:2:2), wywoływanie ninhydryną: Rf= 0,54.
Widmo w podczerwieni (KBr) cm'1: 3587 (HOH), 3444, 3319 (NH), 3028 (CH), 2957, 2867 (CH), 1733 (COOCH3), 1690(CONH), 1594 (COO'), 1565,1541,1440, 1414, 1368,
1278, 1245, 1218, 1173, 1119, 999, 758, 701 (CH).
Widmo w nadfiolecie: maksima przy 214 nm i 257 nm.
Wysokospawna chromatografia cieczowa na kolumnie Merck typu „Lichrospher 100 RP-18 endcapped”, długość 244 mm, średnica 4 mm, eluent: octan amonu 65 mM -acetonitryl (65:35), przepływ: 1 ml/min, detektor: refraktometr, czas retencji 7,7 min.
Analiza termiczna różnicowa od 40 do 350°C przy 10°C/min: temperatura topnienia 84°C, brak rozkładu poniżej 200°C.
Zdolność skręcania: [ajD 20 = -46,5° ± 1,5 (c = 2, metanol).
Widmo magnetycznego rezonansujądrowego (H, 200 MHz, DMSO-d6), 0,81 (s, 9H), 1,28 (m, 2H), 2,38 (m,4H), 2,9 (m, 2H), 3,44 (m, 1H), 3,62 (s, 3H), 4,55 (m, 1H), 7,22 (m, 5H), 8,54 (d, 1H).
Analiza elementarna: znaleziono (teor. dla 4,5% wody): C 60,51 (60,73), H 7,86 (8,12), N 7,07 (7,08), O 23,62 (24,04).
Związek otrzymany w opisanym procesie i zilustrowany wyżej jest szczególnie użyteczny w słodzeniu różnych produktów, zwłaszcza napojów, żywności, słodyczy, ciast, gum do żucia, środków higieny i artykułów toaletowych, a także produktów kosmetycznych, farmaceutycznych i weterynaryjnych.

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób PoSwawania estm 1 -rstety1owegoN-[Ao(3,3Nlimetylobutyk\)-I.47-aspai'tyloP-[.-te-nyloalaniny o wzoeze:
    pOOCH3 ęH3 ęo CHo— C-CH9- CH9~ NH=- Ć H
    I ' ch3 ch2
    COOH
    NH^C^H
    I ćh2 znamienny tym, że na eoztwóe aspaetamu i 3,3sdimetylobutyealdehydu działa się w tempeeatus eze pokojowej wodoeem pod ciśnieniem względnym równym lub niższym od 0,1 MPa, w obecności katalizatoea na bazie platyny lub palladu.
  2. 2. Sposób według zastez. 1, znamienny tym, że stosuje się katalizatoe wybrany z geupy obejmującej platynę na węglu aktywnym, pallad na węglu aktywnym, czero platynową i czeeń palladową.
  3. 3. Sposób według zastez. 1, znamienny tym, że uwodornienie prowadzi się w obecności platyny o stężeniu 5% na węglu aktywnym, pod ciśnieniem względnym 0,1 MPa.
  4. 4. Sposób według zastez. 1, znamienny tym, że uwodornienie peowadzi się w obecności palladu o stężeniu 10%o na węglu aktywnym, pod ciśnieniem względnym 0,1 MPa lub pod ciśnieniem atmosferycznym.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że uwodornienie prowadzi się w obecności czerni platynowej lub czeeni palladowej, pod ciśnieniem atmosferycznam.
  6. 6. Sposób według zastez. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, znamienny tym, że jako roztwóe aspaetamu i 3,3sdimetylobutyealduhydu stosuje się eoztwóe wodnoalkoholowy o pH 4,5-5 otezys many pezez zmieszanie 0,1 M kwasu octowego i metanolu.
  7. 7. Sposób według zastez. 6, znamienny tym, że stosuje się stężenie aspaetamu w eozpuszczalniku wodnoalkoholowym wynoszące 50 do 60 g/l oeaz stężenie 3,3sdimutylobutyralduhydu wynoszące 20 do 30 g/l.
  8. 8. Sposób według zastez. 7, znamienny tym, że utwoezony peodukt oczyszcza się pezez wy^ącenie i filteację po usunięciu pod peóżnią alkoholowej części eozpuszczalnika.
PL95317053A 1994-05-09 1995-05-05 Sposób wytwarzania estru1-metylowego N-[N-(3,3-dimetylobutylo)-L- a-aspartylo]-L-fenyloalaniny PL PL PL PL PL PL PL PL PL180471B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9405674A FR2719590B1 (fr) 1994-05-09 1994-05-09 Procédé perfectionné de préparation d'un composé dérivé de l'aspartame utile comme agent édulcorant.
PCT/FR1995/000589 WO1995030689A1 (fr) 1994-05-09 1995-05-05 Procede perfectionne de preparation d'un compose derive de l'aspartame utile comme agent edulcorant

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL317053A1 PL317053A1 (en) 1997-03-03
PL180471B1 true PL180471B1 (pl) 2001-02-28

Family

ID=9463024

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95317053A PL180471B1 (pl) 1994-05-09 1995-05-05 Sposób wytwarzania estru1-metylowego N-[N-(3,3-dimetylobutylo)-L- a-aspartylo]-L-fenyloalaniny PL PL PL PL PL PL PL PL

Country Status (30)

Country Link
US (1) US5510508A (pl)
EP (1) EP0759031B1 (pl)
JP (1) JP3303921B2 (pl)
KR (1) KR100304320B1 (pl)
CN (1) CN1114615C (pl)
AT (1) ATE169636T1 (pl)
AU (1) AU681523B2 (pl)
BG (1) BG62813B1 (pl)
BR (1) BR9507635A (pl)
CA (1) CA2187901C (pl)
CZ (1) CZ285612B6 (pl)
DE (1) DE69504059T2 (pl)
DK (1) DK0759031T3 (pl)
EE (1) EE03402B1 (pl)
ES (1) ES2122610T3 (pl)
FI (1) FI114313B (pl)
FR (1) FR2719590B1 (pl)
GE (1) GEP19991647B (pl)
HK (1) HK1012406A1 (pl)
HU (1) HU219829B (pl)
MD (1) MD1175G2 (pl)
NO (1) NO313832B1 (pl)
NZ (1) NZ285777A (pl)
OA (1) OA10334A (pl)
PL (1) PL180471B1 (pl)
RO (1) RO115732B1 (pl)
RU (1) RU2138510C1 (pl)
SK (1) SK280376B6 (pl)
UA (1) UA41403C2 (pl)
WO (1) WO1995030689A1 (pl)

Families Citing this family (59)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2719591B1 (fr) * 1994-05-09 1996-07-26 Claude Nofre Nouveau composé utile comme agent édulcorant, son procédé de préparation.
FR2744454B1 (fr) * 1996-02-07 1998-04-24 Nofre Claude Acide n-(3,3-dimethylbutyl)-l-aspartyl-d-alpha- aminoalcanoique n-(s)-1-phenyl-1-alcanamide utile comme agent edulcorant
US5728862A (en) * 1997-01-29 1998-03-17 The Nutrasweet Company Method for preparing and purifying an N-alkylated aspartame derivative
US5770775A (en) * 1997-02-10 1998-06-23 The Nutrasweet Company Method for preparing 3,3-dimethylbutyraldehyde
US5973209A (en) * 1997-07-11 1999-10-26 The Nutrasweet Company Method for preparing 3, 3-dimethybutyraldehyde
US6291004B1 (en) 1997-09-11 2001-09-18 The Nutrasweet Company Basic salts of n-[n-(3,3-dimethylbutyl)-l-α-aspartyl]-l-phenylalanine 1-methyl ester
US6146680A (en) * 1997-09-11 2000-11-14 The Nutrasweet Company Metal complexes of N-[N-(3,3-dimethylbutyl)-L-α-aspartyl]-L-phenylalanine 1-methyl ester
US6180156B1 (en) 1997-09-11 2001-01-30 The Nutrasweet Company Acid salts of N-[N-(3,3-dimethylbutyl)-L-α-aspartyl]-L-phenylalanine 1-methyl ester
US6129942A (en) * 1997-09-11 2000-10-10 The Nutrasweet Company Sweetener salts of N-[N-(3,3-dimethylbutyl)-L-α-aspartyl]-L-phenylalanine 1-methyl ester
JPH1180108A (ja) * 1997-09-12 1999-03-26 Ajinomoto Co Inc 甘味料の精製法
JPH11130794A (ja) * 1997-10-23 1999-05-18 Ajinomoto Co Inc アスパルテーム誘導体の精製方法
JPH11171895A (ja) * 1997-12-11 1999-06-29 Ajinomoto Co Inc アスパルテームとアスパルテーム誘導体の分離精製方法
JPH11169132A (ja) * 1997-12-15 1999-06-29 Ajinomoto Co Inc アスパルテームとアスパルテーム誘導体の混晶及びその製造方法
JPH11169133A (ja) * 1997-12-15 1999-06-29 Ajinomoto Co Inc アスパルテーム及びアスパルテーム誘導体を含有する甘味料組成物
AU1936499A (en) * 1997-12-17 1999-07-05 Nutrasweet Company, The Use of n-{n-(3,3-dimethylbutyl)-l-alpha-aspartyl}-l-phenylalanine 1-methyl esterin dairy and dairy analogue products
AR014129A1 (es) * 1997-12-17 2001-02-07 Nutrasweet Co Bebida que comprende fundamentalmente un ester n-[n-(3,3-dimetilbutil)-l- alfa-aspartil]-l-fenilamina 1 - metilico, bebida sin alcohol carbonatada,bebida de jugo, bebida envasada caliente y bebida deportiva de bajas calorias.
AR015498A1 (es) * 1997-12-17 2001-05-02 Nutrasweet Co Composiciones de edulcorante de mesa.
JPH11322788A (ja) * 1998-05-08 1999-11-24 Ajinomoto Co Inc 新規アスパルテーム誘導体結晶及びその製造方法
JP2000026496A (ja) 1998-05-08 2000-01-25 Ajinomoto Co Inc 新規アスパルテーム誘導体結晶及びその製造法
US5905175A (en) * 1998-05-20 1999-05-18 The Nutrasweet Company Synthesis and purification of 3,3-dimethylbutyraldehyde via oxidation of 1-chloro-3,3-dimethylbutane with dimethyl sulfoxide
US6692778B2 (en) * 1998-06-05 2004-02-17 Wm. Wrigley Jr. Company Method of controlling release of N-substituted derivatives of aspartame in chewing gum
PL194958B1 (pl) * 1998-06-05 2007-07-31 Wrigley W M Jun Co Sposób wytwarzania gumy do żucia zawierającej fizycznie zmodyfikowaną N-podstawioną pochodną aspartamu o kontrolowanej szybkości uwalniania
RU2192430C2 (ru) * 1998-06-26 2002-11-10 Адзиномото Ко., Инк. Новые производные аспартилового дипептидного эфира и подсластители
US5977415A (en) * 1998-08-20 1999-11-02 The Nutrasweet Company Preparation of 3, 3-dimethylbutyraldehyde from a tert-butyl cation precursor, vinyl chloride and an acidic catalyst
NL1010063C2 (nl) * 1998-09-10 2000-03-13 Holland Sweetener Co Werkwijze voor de bereiding van neotaam.
US6214402B1 (en) 1998-09-17 2001-04-10 The Nutrasweet Company Co-crystallization of sugar and n-[n-(3,3-dimethylbutyl)-l αaspartyl]-l-phenylalanine 1-methyl ester
US5994593A (en) * 1998-09-17 1999-11-30 The Nutrasweet Company Synthesis and purification of 3,3-dimethylbutyraldehyde via hydrolysis of 1,1-dichloro-3,3-dimethylbutane or 1-bromo-1-chloro-3,3-dimethylbutane
CA2348162A1 (en) * 1998-10-30 2000-05-11 Ajinomoto Co., Inc. Method for preparing crystal of aspartame derivative excellent in stability
CA2348021A1 (en) * 1998-10-30 2000-05-11 Ajinomoto Co., Inc. Crystallization processes for the formation of stable crystals of aspartame derivative
US6844465B2 (en) 1998-10-30 2005-01-18 Ajinomoto Co., Inc. Method for preparing highly stable crystals of aspartame derivative
US6465677B1 (en) * 1998-11-19 2002-10-15 The Nutrasweet Company Method for the preparation of N-neohexyl-α-aspartyl-L-phenylalanine methyl ester from imidazolidin-4-one intermediates
WO2000031118A1 (en) * 1998-11-20 2000-06-02 The Nutrasweet Company AMORPHOUS N-[N-(3,3-DIMETHYLBUTYL)-L-α-ASPARTYL]-L-PHENYLALANINE 1-METHYL ESTER
WO2000032622A1 (en) 1998-11-25 2000-06-08 The Nutrasweet Company PURIFICATION OF N-[N-(3,3-DIMETHYLBUTYL)-L-α-ASPARTYL]-L-PHENYLALANINE 1-METHYL ESTER VIA CRYSTALLIZATION
EP1139776A1 (en) * 1998-12-18 2001-10-10 The NutraSweet Company N-[n-(3,3-dimethylbutyl)-l-alpha-aspartyl]-l-phenylalanine 1- methyl ester as a sweetener in chewing gum
US6077962A (en) * 1998-12-24 2000-06-20 The Nutrasweet Company N-3, 3-dimethylbutyl-L-aspartic acid and esters thereof, the process of preparing the same, and the process for preparing N-(N-(3,3-dimethylbutyl) -α L-aspartyl)-L- phenylalanine 1-methyl ester therefrom
US6048999A (en) * 1999-01-25 2000-04-11 The Nutrasweet Company N-[N-(3,3-dimethylbutyl)-L-α-aspartyl]-L-phenylalanine 1-methyl ester synergistic sweetener blends
US6180157B1 (en) 1999-02-18 2001-01-30 The Nutrasweet Company Process for preparing an N-[N-(3,3-dimethylbutyl)-L-α-aspartyl]-L-phenylalanine 1-methyl ester agglomerate
WO2000057725A1 (en) 1999-03-26 2000-10-05 The Nutrasweet Company PARTICLES OF N-[N-(3,3-DIMETHYLBUTYL)-L-α-ASPARTYL]-L-PHENYLALANINE 1-METHYL ESTER
US6726922B1 (en) 1999-06-28 2004-04-27 Minu, L.L.C. Process and composition for temporarily suppressing pain
US6573409B1 (en) * 1999-07-02 2003-06-03 The Nutrasweet Company Process for the preparation of 3,3-dimethylbutanal
WO2001009168A1 (en) 1999-07-28 2001-02-08 The Nutrasweet Company A METHOD FOR THE PURIFICATION OF N-[N-(3,3-DIMETHYLBUTYL)-L-α-ASPARTYL]-L-PHENYLALANINE 1-METHYL ESTER
US6506434B1 (en) 1999-08-06 2003-01-14 The Nutrasweet Company Process for coating N-[N-(3,3-dimethylbutyl)-L-α-aspartyl]-L-phenylalanine 1-methyl ester onto a carrier
WO2001010236A1 (en) * 1999-08-11 2001-02-15 The Nutrasweet Company CONFECTIONERY FOOD PRODUCTS SWEETENED WITH N-[N-(3,3-DIMETHYLBUTYL)-1-α-ASPARTYL]-L-PHENYLALANINE METHYL ESTER
CA2383137A1 (en) * 1999-09-07 2001-03-15 Ajinomoto Co., Inc. Method for producing aspartame derivative, method for purifying the same, crystals thereof and uses of the same
CN1378556A (zh) * 1999-10-08 2002-11-06 味之素株式会社 天冬甜素衍生物的制造方法、其结晶体、及其新型制造中间体和该中间体的制造方法
US6627431B1 (en) 2000-05-12 2003-09-30 The Nutrasweet Company Chemoenzymatic synthesis of neotame
EP1403276B1 (en) * 2000-05-18 2005-11-16 The NutraSweet Company Synthesis of N-[N-(3,3-dimethylbutyl)-L-alpha-aspartyl]-L-phenylalanine 1-methyl ester using L-alpha-aspartyl-L-phenylalanine 1-methyl ester precursors
ES2253626T3 (es) * 2000-05-18 2006-06-01 The Nutrasweet Company Sintesis de n-(n-(3,3-dimetilbutil)-l-alfa-aspartil)-l-fenilalanina 1-metil ester utilizando precursores de l-alfa-aspartil-l-fenilalanina 1-metil ester.
ATE288446T1 (de) * 2000-05-19 2005-02-15 Nutrasweet Co Herstellung von n-(n-(3,3-dimethylbutyl)-l-alpha- aspartyl)- l-phenylalaninmethylester mittels oxazolidinonderivate
US7326430B2 (en) * 2000-07-18 2008-02-05 The Nutrasweet Company Method of preparing liquid compositions for delivery of N-[N- (3,3-dimethylbutyl-L-α-aspartyl]-L-phenylalanine 1-methyl ester in food and beverage systems
EP1349829A4 (en) * 2000-11-06 2005-11-09 Nutrasweet Co MODIFICATION OF A CATALYST TO ENHANCE NEOTAME PRODUCTION
US7288670B2 (en) * 2003-05-06 2007-10-30 The Nutrasweet Company Synthesis of N-[N-(3,3-dimethylbutyl)-L-α-aspartyl]-L-phenylalanine 1-methyl ester using 3,3-dimethylbutyraldehyde precursors
CA2558683A1 (en) * 2004-03-05 2005-09-22 Sunil Srivastava High-intensity sweetener-polyol compositions
US20060188629A1 (en) * 2005-01-21 2006-08-24 Greg Liesen Method for the purification of sucralose
TW200735790A (en) * 2005-12-02 2007-10-01 Coca Cola Co Reduced calorie frozen beverage
CN101270092B (zh) * 2008-04-30 2010-12-08 厦门大学 一种合成纽甜的方法
US20100125146A1 (en) * 2008-11-19 2010-05-20 Johnson Matthey Public Limited Company Method for making pharmaceutical compounds
CN105131081A (zh) * 2015-09-08 2015-12-09 南京工业大学 一种廉价高效的纽甜制备方法
FR3102041A1 (fr) 2019-10-22 2021-04-23 Aroma Sens Edulcorant pour liquides de cigarette électronique

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2533210A1 (fr) * 1982-09-17 1984-03-23 Lyon I Universite Claude Edulcorants de synthese
FR2630304B1 (fr) * 1988-04-22 1990-08-31 Bernard Lyon I Universite Clau Derives n-hydrocarbones des acides aspartique et glutamique alpha-monoamides utiles comme agents edulcorants
FR2697844B1 (fr) * 1992-11-12 1995-01-27 Claude Nofre Nouveaux composés dérivés de dipeptides ou d'analogues dipeptidiques utiles comme agents édulcorants, leur procédé de préparation.

Also Published As

Publication number Publication date
NO964745D0 (no) 1996-11-08
ES2122610T3 (es) 1998-12-16
FI114313B (fi) 2004-09-30
HK1012406A1 (en) 1999-07-30
FR2719590B1 (fr) 1996-07-26
DK0759031T3 (da) 1999-05-17
BR9507635A (pt) 1997-09-23
FI964106A (fi) 1996-10-14
MD1175G2 (ro) 2000-02-29
AU681523B2 (en) 1997-08-28
CA2187901C (en) 2003-09-09
NZ285777A (en) 1997-04-24
US5510508A (en) 1996-04-23
FI964106A0 (fi) 1996-10-14
HU9602990D0 (en) 1997-01-28
EE03402B1 (et) 2001-04-16
PL317053A1 (en) 1997-03-03
OA10334A (fr) 1997-10-07
BG100967A (en) 1998-01-30
WO1995030689A1 (fr) 1995-11-16
EP0759031A1 (fr) 1997-02-26
KR100304320B1 (ko) 2001-11-30
CZ329996A3 (en) 1997-02-12
SK144996A3 (en) 1997-05-07
CZ285612B6 (cs) 1999-09-15
BG62813B1 (bg) 2000-08-31
CA2187901A1 (en) 1995-11-16
ATE169636T1 (de) 1998-08-15
EP0759031B1 (fr) 1998-08-12
CN1147817A (zh) 1997-04-16
NO964745L (no) 1996-11-08
MD1175F1 (en) 1999-03-31
CN1114615C (zh) 2003-07-16
DE69504059D1 (de) 1998-09-17
SK280376B6 (sk) 1999-12-10
HU219829B (hu) 2001-08-28
UA41403C2 (uk) 2001-09-17
RU2138510C1 (ru) 1999-09-27
GEP19991647B (en) 1999-06-14
DE69504059T2 (de) 1999-02-25
JP3303921B2 (ja) 2002-07-22
JPH09512809A (ja) 1997-12-22
EE9600179A (et) 1997-06-16
AU2528595A (en) 1995-11-29
MX9605244A (es) 1997-09-30
FR2719590A1 (fr) 1995-11-10
NO313832B1 (no) 2002-12-09
HUT75087A (en) 1997-04-28
RO115732B1 (ro) 2000-05-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL180471B1 (pl) Sposób wytwarzania estru1-metylowego N-[N-(3,3-dimetylobutylo)-L- a-aspartylo]-L-fenyloalaniny PL PL PL PL PL PL PL PL
JP3627062B2 (ja) 甘味剤として有用なN−[N−(3,3−ジメチルブチル)−L−α−アスパルチル]−L−ヘキサヒドロフェニルアラニン1−メチルエステル、その製造方法
MXPA96005244A (en) Improved procedure for the preparation of a compact derived from aspartame, which is useful as a edulcorative agent
WO1999058554A1 (fr) Nouveau cristal de derive d&#39;aspartame et son procede de fabrication
US6899912B2 (en) Method for producing aspartame derivative, method for purifying the same, crystals thereof and uses of the same
KR19990082328A (ko) 감미제로서 사용하기 위한 (N)-(S)-1-페닐-1-알칸아미드(N)-(3,3-디메틸부틸)-L-아스파틸-D-α아미노알칸산
CA2310761C (en) Sweetener compositions containing aspartame and aspartame derivative
WO1999029713A1 (fr) Separation et purification de l&#39;aspartame et d&#39;un derive d&#39;aspartame
TW387897B (en) N-(3,3-dimethylbutyl)-l-aspartyl-d-&lt;alpha&gt;-aminoalkanoic acid n-(s)-1-phenyl-alkanamide useful as a sweetening agent
JP2000136197A (ja) 安定性に優れたアスパルテーム誘導体結晶の晶析方法
JP2001106697A (ja) 高純度アスパルテーム誘導体の製造方法及びその結晶
JP2000136196A (ja) 安定性に優れたアスパルテーム誘導体結晶の晶析法

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20140505