SK280376B6 - Spôsob prípravy derivátu aspartamu použiteľného ak - Google Patents

Spôsob prípravy derivátu aspartamu použiteľného ak Download PDF

Info

Publication number
SK280376B6
SK280376B6 SK1449-96A SK144996A SK280376B6 SK 280376 B6 SK280376 B6 SK 280376B6 SK 144996 A SK144996 A SK 144996A SK 280376 B6 SK280376 B6 SK 280376B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
aspartame
palladium
platinum
activated carbon
hydrogenation
Prior art date
Application number
SK1449-96A
Other languages
English (en)
Other versions
SK144996A3 (en
Inventor
Claude Nofre
Jean-Marie Tinti
Original Assignee
Claude Nofre
Jean-Marie Tinti
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Claude Nofre, Jean-Marie Tinti filed Critical Claude Nofre
Publication of SK144996A3 publication Critical patent/SK144996A3/sk
Publication of SK280376B6 publication Critical patent/SK280376B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07KPEPTIDES
    • C07K5/00Peptides containing up to four amino acids in a fully defined sequence; Derivatives thereof
    • C07K5/04Peptides containing up to four amino acids in a fully defined sequence; Derivatives thereof containing only normal peptide links
    • C07K5/06Dipeptides
    • C07K5/06104Dipeptides with the first amino acid being acidic
    • C07K5/06113Asp- or Asn-amino acid

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Biophysics (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Proteomics, Peptides & Aminoacids (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Seasonings (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu prípravy derivátu aspartamu použiteľného ako sladidlo. Konkrétne sa vynález týka spôsobu prípravy N- substituovaného derivátu aspartamu, a síce 1-metylesteru N-[N- (3,3-dimetylbutyl)- L-a-aspartyl]-L-fenylalanínu vzorca:
Táto zlúčenina je veľmi silné sladidlo, pretože má v pomere hmotností sladivosť, ktorá je aspoň päťdesiatkrát vyššia ako aspartam a asi desaťtisíckrát vyššia ako sacharóza (čo je repný cukor).
Doterajší stav techniky
Pretože sladidlá sú hlavne určené pre ľudskú výživu, je nevyhnutné na ich prípravu disponovať postupmi, ktoré umožňujú získanie produktov s vysokou čistotou, prakticky zbavené nečistôt a rozkladných produktov. Aby tieto postupy boli okrem toho použiteľné v priemyselnom meradle, musia byť dokonale zvládnuté tak, aby boli reprodukovateľné a aby boli relatívne lacné.
Pretože zlúčenina, ktorej postup prípravy je cieľom tohto vynálezu, je derivátom aspartamu, zdá sa výhodné hľadať spôsob syntézy, používajúci aspartam ako východiskovú zlúčeninu alebo ako medziprodukt.
Aspartam je dnes najviac používané syntetické sladidlo, pričom zodpovedá normám, predpísaným na potravinárske účely a navyše je jeho priemyselná výroba dokonale zvládnutá s relatívne nízkymi nákladmi i napriek jeho dipeptidickej štruktúre.
Je však známe, že použitie aspartamu ako východiskovej látky alebo medziproduktu pre priemyselné syntézy je relatívne problematické. Aspartam má totiž relatívne nízku rozpustnosť vo väčšine organických rozpúšťadiel, a to zvyčajne nižšiu ako niekoľko gramov na liter.
Napokon, ak jc rozpustnosť aspartamu vyššia vo vodnom prostredí, je oproti tomu jeho stabilita v tomto prostredí nižšia. Navyše všetky pokusy o zvýšenie teploty s cieľom zlepšiť rozpustnosť aspartamu skôr posilňujú náchylnosť k degradácii tejto látky.
Podstata vynálezu
Vzhľadom na uvedené je cieľom predmetného vynálezu vyriešiť technický problém spočívajúci v nájdení zdokonaleného spôsobu prípravy uvedeného derivátu aspartamu, ktorý by sa ľahšie vykonával, ktorý by bol v priemyselnom meradle reprodukovateľný s relatívne nízkymi výrobnými nákladmi a ktorý by používal aspartam ako východiskovú látku alebo ako medziprodukt.
Podľa predmetného vynálezu bolo zistené, čo je tiež podstatou tohto vynálezu, že je možné získať uvedený N-alkylovaný derivát aspartamu priamo z aspartamu v jednom stupni, a to s mimoriadne vysokou výťažnosťou a s veľmi vysokou čistotou, ktorá je vhodná na využitie tejto zlúčeniny v oblasti potravinárstva.
Podľa tohto vynálezu podstata postupu prípravy 1-metylesteru N-[N-(3,3-dimetylbutyl)-L-a-aspartyl]-L-fenylalanínu vzorca:
COOCHj
spočíva v tom, že sa roztok aspartamu a 3,3-dimetylbutyraldehydu hydrogenuje za teploty okolia a pri tlaku nižšom alebo rovnajúcom sa 0,1 MPa v prítomnosti katalyzátora na báze platiny alebo paládia.
Vo výhodnom vyhotovení postupu podľa tohto vynálezu je zmienený katalyzátor vybraný zo skupiny zahrnujúcej platinu na aktívnom uhlí, paládium na aktívnom uhlí, platinovú čerň a paládiovú čerň.
Podľa obzvlášť výhodného vyhotovenia postupu podľa vynálezu sa hydrogenácia vykonáva v prítomnosti aktívneho uhlia obsahujúceho 5 % platiny pri tlaku približne 0,1 MPa alebo v prítomnosti aktívneho uhlia obsahujúceho 10 % paládia pri atmosférickom tlaku alebo pri tlaku blízkom 0,1 MPa.
Vo výhodnom vyhotovení postupu podľa vynálezu sa ako roztok aspartamu a 3,3-dimetylbutyraldehydu používa vodno-alkoholický roztok s pH v rozmedzí od 4,5 do 5, získaný zmiešaním roztoku kyseliny octovej s koncentráciou 0,1 M s metanolom, v ktorom je koncentrácia aspartamu medzi 50 a 60 g/1 a koncentrácia 3,3-dimetylbutyraldehydu medzi 20 a 30 g/1.
Podľa jedného z výhodných vyhotovení postupu podľa vynálezu sa získaný produkt čistí zrážaním a filtráciou po odparení alkoholického podielu roztoku za vákua.
Postupom podľa vynálezu je možné získať redukčnou N-alkyláciou aspartamu s veľmi vysokou výťažnosťou sladivú zlúčeninu, ktorá je veľmi čistá.
V literatúre podľa doterajšieho stavu techniky je opísaný rad príkladov redukčnej N-alkylácie, ktoré používajú vodík spolu s katalyzátormi (pozri napríklad publikácia: P.
N. Rylander Catalytic Hydrogcnation in Organic Syntheses, Academic Press, San Diego, str. 165 - 174). Aplikácia tejto všeobecnej metódy na postup, opísaný v tomto vynáleze, sa mohla uskutočniť iba voľbou katalyzátora a vytvorením veľmi špecifických podmienok postupu, ktoré jedine viedli k vysokej analytickej čistote, nevyhnutnej na potravinárske použitie zlúčeniny, ktorá je predmetom postupu podľa tohto vynálezu.
Podľa vynálezu bolo zistené, že požadovaná kvalita produktu veľmi úzko závisí od prevádzkových podmienok, použitých pri vykonávaní tohto postupu. Základnými parametrami sú povaha katalyzátora, povaha reakčného prostredia a jeho pH a v menšej miere i trvanie hydrogenácie a tlak použitý pri tejto hydrogenácii.
Je potrebné poznamenať, že v prípadoch hydrogenačných reakcií v priemyselnom meradle sú hlavne skúmané podmienky, ktoré umožňujú značne znížiť reakčný čas až na rádovo niekoľko hodín pri zachovaní uspokojivej výťažnosti a pri ponechaní tlakov nižších alebo rovnajúcich sa
O, 1 MPa. Použitie vysokých tlakov všeobecne nie je žiaduce z dôvodov bezpečnosti a materiálových nákladov, i keď zvyčajne reakciu urýchľujú.
Hydrogenačné katalyzátory, použité v rámci tohto vynálezu, pôsobia neočakávaným spôsobom v tom, že umožňujú jednak použitie relatívne nízkych tlakov, to znamená tlakov 0,1 MPa alebo tlakov nižších a jednak reakčného času nižšieho alebo rovnajúceho sa 24 hodinám.
Sledovanie priebehu reakcie odberom vzoriek a vyhodnocovaním vytvoreného produktu vysoko účinnou kvapalinou chromatografiou (HPLC) umožňuje odborníkom ľahko určiť najvhodnejší čas trvania hydrogenácie pri použitých podmienkach.
Ako obzvlášť výhodné sa z možných katalyzátorov ukázali byť katalyzátory na báze platiny alebo paládia, ktoré sú dispergované na aktívnom uhlí, alebo ktoré sú vo forme platinovej alebo paládiovej černe.
Podľa vynálezu bolo zistené, že prípravu zlúčeniny postupom podľa tohto vynálezu rovnako umožňujú i iné katalyzátory, ako sú napríklad nikel na silici (to znamená na oxide kremičitom) (Aldrich č. 20,878-7), nikel na silici a alumine (to znamená na oxide kremičitom a oxide hlinitom) (Aldrich č. 20,877-9), Raneyov nikel (Aldrich č. 20,167-8), ruténiová čerň (Aldrich č. 32,671-2), ruténium na aktívnom uhlí (Aldrich č. 28,147-6), hydroxid paladnatý na aktívnom uhlí (Aldrich č. 21,291-1), oxid paladnatý (Aldrich č. 20,397-1), ródiová čerň (Aldrich č. 26,734-1), ródium na aktívnom uhlí (Aldrich č. 33,017-5) alebo rádium na alumine (Fluka č. 83720). Tieto katalyzátory sa však ukázali byť menej aktívne, pretože vyžadovali hlavne vyššie tlaky vodíka alebo sa ukázali rovnako i ako menej selektívne, lebo pri ich použití dochádzalo k redukcii aromatického kruhu v aspartame alebo v jeho požadovanom N-alkylovanom deriváte.
Rovnako bolo podľa vynálezu pozorované, že vyššie tlaky pri hydrogenácii alebo dlhšie časy hydrogenácie, ako sú použité v postupe podľa vynálezu, tiež môžu ovplyvniť výťažnosť a kvalitu konečného produktu, Rovnako je to tak pri množstve použitého katalyzátora, ktoré rovnako značne ovplyvňuje čas hydrogenácie.
Katalyzátory vybrané v rámci tohto vynálezu sa ukázali byť obzvlášť účinné pri koncentráciách v medziach 5 % a 20 % vzhľadom na aspartam.
Vodno-alkoholický roztok s pH v rozmedzí od 4,5 do 5, použitý pri postupe podľa vynálezu, sa ukázal ako obzvlášť výhodný v tom, že umožňuje rýchle rozpustenie činidiel a ďalej v tom, že v priebehu vykonávania postupu podporuje oddelenie žiadaného produktu vo veľmi čistom stave. Použitie iba vodného prostredia totiž vyvoláva zrážanie produktu a jeho agregáciu s katalyzátorom. Reakčné časy sú tiež dlhšie a oddelenie katalyzátora ťažké.
Navyše bolo podľa vynálezu zistené, že hodnota pH blízka 4,5 až 5 v reakčnom prostredí reakciu zrýchľuje a pritom značne zmierňuje rozkladné procesy aspartamu.
V súhrne možno uviesť, že voľba veľmi špecifických katalyzátorov pri nízkych tlakoch vodíka, pri často veľmi krátkych časoch, pri teplote okolia a vo vodno- alkoholickom prostredí s pH v rozmedzí od 4,5 do 5 umožňuje rešpektovať obmedzenia spojené so stabilitou a rozpustnosťou, ktoré sú aspartamu vlastné.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Postup podľa vynálezu bude v ďalšom podrobne opísaný v nasledujúcich príkladoch, ktoré sú však iba ilustratívne a nijako neobmedzujú rozsah tohto vynálezu.
Príklad 1
Podľa tohto postupu bolo do reaktora, vybaveného miešadlom, ktoré umožňovalo zaistiť veľmi dobrý prenos plynného vodíka do kvapalnej fázy, za miešania vnesené: 60 cm2 vodného roztoku kyseliny octovej s koncentráciou
0,1 M, 1 gram aktívneho uhlia s 5 % platiny (výrobok Aldrich č. 33,015-9: platina na aktívnom uhli, vlhká, typ Degussa F101 RA/W Pt 5 %), 2,55 gramu 3,3-dimetylbutyraldehydu, 30 m2 metanolu a 5 gramov aspartamu.
Po prepláchnutí reaktora prúdom dusíka sa zmes podrobila hydrogenácii pri relatívnom tlaku 0,1 MPa a pri teplote okolia. Priebeh reakcie bol kontrolovaný odberom vzoriek a stanovením vytvoreného produktu pomocou vysoko účinnej kvapalinovej chromatografie (HPLC). Koncentrácia požadovaného produktu bola stanovená pomocou vopred zriadenej kalibračnej krivky. Po 2 hodinách hydrogenácie bolo zistené, že tvorba požadovaného produktu bola 100 %-ná.
Reakcia bola potom prerušená prepláchnutím reaktora prúdom dusíka a oddelením katalyzátora filtráciou cez jemný filter (0,5 pm). Pokiaľ to bolo potrebné, bola hodnota pH roztoku upravená na pH 5 pridaním niekoľkých kvapiek roztoku hydroxidu sodného 1 N. Potom bol odstránený metanol odparením vo vákuu, pri ktorom sa teplota udržiavala pod 40 “C. Pritom sa rýchlo vytvorila biela zrazenina. Zmes sa potom ešte niekoľko hodín miešala za teploty okolia, aby sa dokončilo zrážanie. Získaný produkt bol potom oddelený filtráciou, usušený a premývaný asi 50 cm2 hexánu. Podľa tohto postupu bolo získaných 4,4 gramu I-metylesteru N-[N-(3,3-dimetylbutyl)-L-a-aspartyl)-L-fenylalanínu (výťažok 69 %) vo forme bieleho prášku s vysokou čistotou (nad 98 %, zistené pomocou HPLC).
Príklad 2
Pri použití rovnakých prístrojov, rovnakého rozpúšťadla a rovnakých činidiel s rovnakými koncentráciami, ktoré boli opísané v príklade 1, ale s použitím 1 gramu aktívneho uhlia s 10 % paládia ako katalyzátora (výrobok Fluka č. 75990: paládium na aktívnom uhlí; 10 % Pd) bola podľa tohto príkladu vykonaná hydrogenácia pri relatívnom tlaku 0,1 MPa vždy pri teplote okolia a reakcia sa zastavila po 2 hodinách (vzniklo 96 % produktu). Po vyčistení zrážaním postupom opísaným v príklade 1, sa získalo 4,3 gramov požadovaného produktu (výťažok 68 %) vo forme bieleho prášku s veľmi vysokou čistotou (nad 98 %, zistené pomocou HPLC).
Príklad 3
Pri použití rovnakých prístrojov, rovnakého rozpúšťadla a rovnakých činidiel s rovnakými koncentráciami, ktoré boli opísané v príklade 1, ale s použitím 1 gramu aktívneho uhlia s 10 % paládia ako katalyzátora (výrobok Fluka č. 75990: paládium na aktívnom uhlí; 10 % Pd) bola podľa tohto príkladu vykonaná hydrogenácia pri relatívnom tlaku 0,1 MPa vždy pri teplote okolia a reakcia sa zastavila po 24 hodinách (vzniklo 97 % produktu). Po vyčistení zrážaním postupom opísaným v príklade 1, bolo získaných 4,3 gramov požadovaného produktu (výťažok 68 %) vo forme bieleho prášku s veľmi vysokou čistotou (nad 98 %, zistené pomocou HPLC).
Príklad 4
Pri použití rovnakých prístrojov, rovnakého rozpúšťadla a rovnakých činidiel s rovnakými koncentráciami, ktoré boli opísané v príklade 1, ale s použitím 1 gramu platinovej černe ako katalyzátora (výrobok Aldrich č. 20,5915: platinová čerň), bola podľa tohto vyhotovenia hydrogenácia vykonávaná pri atmosférickom tlaku za teploty okolia a reakcia sa zastavila po 1 hodine (vzniklo 96 % produktu). Po vyčistení zrážaním postupom opísaným v príklade 1 bolo získaných 4,4 gramov požadovaného produktu (výťa3
SK 280376 Β6 žok 69 %) vo forme bieleho prášku s veľmi vysokou čistotou (nad 98 %, zistené pomocou HPLC).
Príklad 5
Pri použití rovnakých prístrojov, rovnakého rozpúšťadla a rovnakých činidiel s rovnakými koncentráciami, ktoré boli opísané v príklade 1, ale s použitím 1 gramu paládiovej černe ako katalyzátora (výrobok Aldrich č. 20,583-4: paládiová čerň), bola podľa tohto vyhotovenia uskutočnená hydrogenácia pri atmosférickom tlaku za teploty okolia a reakcia sa zastavila po 16 hodinách (vzniklo 98 % produktu). Po vyčistení zrážaním postupom opísaným v príklade 1, bolo získaných 4,4 gramov požadovaného produktu (výťažok 69 %) vo forme bieleho prášku s veľmi vysokou čistotou (nad 98 %, zistené pomocou HPLC).
Čistota zlúčeniny, pripravenej spôsobom podľa vynálezu, sa kontrolovala klasickými metódami chromatografie na tenkej vrstve, infračervenej spektrometrie, ultrafialovej spektrometrie, vysoko účinnej kvapalinovej chromatografie (HPLC), tepelnej analýzy, optickej otáčavosti, magnetickej nukleárnej rezonancie a elementárnej analýzy.
Hodnoty získané v prípade zlúčeniny pripravenej postupom podľa vynálezu sú uvedené:
Biely amorfný prášok bez pachu, nehygroskopický. Molekulový vzorec:
Molekulová hmotnosť: 378,4 g/mol Obsah vody (metódou podľa Karla Fischera): 3 až 6 % Chromatografia na tenkej vrstve:
Silikagél 60 F254 na hliníkovej fólii (Merck č. 5554), eluačné činidlo: butanol - kyselina octová - voda (v pomere 8:2:2), vyvolanie ninhydrínom: Rf: 0,54.
Infračervené spektrum (KBr) cm’:
3587 (HOH), 3444, 3319 (NH), 3028 (CH), 2957, 2867 (CH), 1733 (COOCH3), 1690 (CONH), 1594 (COO’), 1565, 1541, 1440, 1414, 1390, 1368, 1278, 1245, 1218, 1173, 1119, 999, 758, 701 (CH).
Ultrafialové spektrum: maximá pri 214 nm a 257 nm. Vysoko účinná kvapalinová chromatografia na kolóne Merck typu Lichrospher 100 RP-18 encapped, dĺžka 244 mm, priemer 4 mm, eluovanie: octan amónny 65 mM - acetonitril (v pomere 65 : 15), prietok: 1 mililiter/minúta, detektor: refraktometer, čas zadržania 7,7 minúty.
Diferenciálna tepelná analýza od 40 do 350 °C pri 10 °C/min.:
teplota topenia 84 °C pri teplote pod 200 °C nedochádzalo k žiadnemu rozkladu.
Optická otáčavosť: [“1^20 = ‘46,5° ± 1,5 (c = 2, metanol). Spektrum magnetickej nukleárnej rezonancie (H, 200 MHz, DMSO-d6):
0,81 (s, 9H), 1,28 (m, 2H), 2,38 (m, 4H), 2,9 (m, 2H), 3,44 (m, 1H), 3,62 (s, 3H), 4,55 (m, 1H), 7,22 (m, 5H), 8.54 (d, 1H).
Elementárna analýza nájdené: (teoretické hodnoty pre 4,5 % vody) C 60,51 (60,73), H 7,86 (8,12), N 7,07 (7,08), O 23,6 (24,04)
Zlúčenina pripravená spôsobom, ktoiý bol opísaný a znázornený, je vhodne použiteľná hlavne na sladenie rôznych výrobkov, najmä nápojov, potravín, cukrárenských výrobkov, jemného pečiva, žuvacej gumy, hygienických a toaletných prípravkov, ako i výrobkov kozmetických, farmaceutických a veterinárnych.

Claims (8)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob prípravy 1-metylesteru N-[N-(3,3-dimetyl· butyl)-L-a-aspartyl]-L-fenylalanínu vzorca:
    COOCH, I 1
    CH, CO—H vyznačujúci sa tým, že sa hydrogenuje roztok aspartamu a 3,3- dimetylbutyraldehydu pri teplote okolia a za tlaku rovnajúcom sa 0,1 MPa alebo nižšom ako 0,1 MPa v prítomnosti katalyzátora na báze platiny alebo paládia.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že katalyzátor sa volí zo skupiny zahrnujúcej platinu na aktívnom uhlí, paládium na aktívnom uhlí, platinovú čerň a paládiovú čerň.
  3. 3. Spôsob podľa nároku 1,vyznačujúci sa tým, že sa hydrogenácia vykonáva v prítomnosti aktívneho uhlia s 5 % platiny pri relatívnom tlaku 0,1 MPa.
  4. 4. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa hydrogenácia vykonáva v prítomnosti aktívneho uhlia s 10 % paládia za relatívneho tlaku 0,1 MPa alebo za tlaku atmosférického.
  5. 5. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa hydrogenácia vykonáva za prítomnosti platinovej černe alebo paládiovej černe za atmosférického tlaku.
  6. 6. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že roztok aspartamu a 3,3-dimetylbutyraldehydu je roztokom vodno-alkoholickým s hodnotou pH v rozmedzí od 4,5 do 5, získaný zmiešaním 0,1 M roztoku kyseliny octovej a metanolu.
  7. 7. Spôsob podľa nárokov laž 6, vyznačujúci sa tým, že koncentrácia aspartamu vo vodno-alkoholickom roztoku je medzi 50 a 60 g/1 a koncentrácia 3,3-dimetylbutyraldehydu je medzi 20 a 30 g/1.
  8. 8. Spôsob podľa nárokov laž 7, vyznačujúci sa t ý m , že vyrobený produkt sa čistí zrážaním a filtráciou po odstránení alkoholického podielu z roztoku za vákua.
SK1449-96A 1994-05-09 1995-05-05 Spôsob prípravy derivátu aspartamu použiteľného ak SK280376B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9405674A FR2719590B1 (fr) 1994-05-09 1994-05-09 Procédé perfectionné de préparation d'un composé dérivé de l'aspartame utile comme agent édulcorant.
PCT/FR1995/000589 WO1995030689A1 (fr) 1994-05-09 1995-05-05 Procede perfectionne de preparation d'un compose derive de l'aspartame utile comme agent edulcorant

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK144996A3 SK144996A3 (en) 1997-05-07
SK280376B6 true SK280376B6 (sk) 1999-12-10

Family

ID=9463024

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1449-96A SK280376B6 (sk) 1994-05-09 1995-05-05 Spôsob prípravy derivátu aspartamu použiteľného ak

Country Status (30)

Country Link
US (1) US5510508A (sk)
EP (1) EP0759031B1 (sk)
JP (1) JP3303921B2 (sk)
KR (1) KR100304320B1 (sk)
CN (1) CN1114615C (sk)
AT (1) ATE169636T1 (sk)
AU (1) AU681523B2 (sk)
BG (1) BG62813B1 (sk)
BR (1) BR9507635A (sk)
CA (1) CA2187901C (sk)
CZ (1) CZ285612B6 (sk)
DE (1) DE69504059T2 (sk)
DK (1) DK0759031T3 (sk)
EE (1) EE03402B1 (sk)
ES (1) ES2122610T3 (sk)
FI (1) FI114313B (sk)
FR (1) FR2719590B1 (sk)
GE (1) GEP19991647B (sk)
HK (1) HK1012406A1 (sk)
HU (1) HU219829B (sk)
MD (1) MD1175G2 (sk)
NO (1) NO313832B1 (sk)
NZ (1) NZ285777A (sk)
OA (1) OA10334A (sk)
PL (1) PL180471B1 (sk)
RO (1) RO115732B1 (sk)
RU (1) RU2138510C1 (sk)
SK (1) SK280376B6 (sk)
UA (1) UA41403C2 (sk)
WO (1) WO1995030689A1 (sk)

Families Citing this family (59)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2719591B1 (fr) * 1994-05-09 1996-07-26 Claude Nofre Nouveau composé utile comme agent édulcorant, son procédé de préparation.
FR2744454B1 (fr) * 1996-02-07 1998-04-24 Nofre Claude Acide n-(3,3-dimethylbutyl)-l-aspartyl-d-alpha- aminoalcanoique n-(s)-1-phenyl-1-alcanamide utile comme agent edulcorant
US5728862A (en) * 1997-01-29 1998-03-17 The Nutrasweet Company Method for preparing and purifying an N-alkylated aspartame derivative
US5770775A (en) * 1997-02-10 1998-06-23 The Nutrasweet Company Method for preparing 3,3-dimethylbutyraldehyde
US5973209A (en) * 1997-07-11 1999-10-26 The Nutrasweet Company Method for preparing 3, 3-dimethybutyraldehyde
US6291004B1 (en) 1997-09-11 2001-09-18 The Nutrasweet Company Basic salts of n-[n-(3,3-dimethylbutyl)-l-α-aspartyl]-l-phenylalanine 1-methyl ester
US6146680A (en) * 1997-09-11 2000-11-14 The Nutrasweet Company Metal complexes of N-[N-(3,3-dimethylbutyl)-L-α-aspartyl]-L-phenylalanine 1-methyl ester
US6180156B1 (en) 1997-09-11 2001-01-30 The Nutrasweet Company Acid salts of N-[N-(3,3-dimethylbutyl)-L-α-aspartyl]-L-phenylalanine 1-methyl ester
US6129942A (en) * 1997-09-11 2000-10-10 The Nutrasweet Company Sweetener salts of N-[N-(3,3-dimethylbutyl)-L-α-aspartyl]-L-phenylalanine 1-methyl ester
JPH1180108A (ja) * 1997-09-12 1999-03-26 Ajinomoto Co Inc 甘味料の精製法
JPH11130794A (ja) * 1997-10-23 1999-05-18 Ajinomoto Co Inc アスパルテーム誘導体の精製方法
JPH11171895A (ja) * 1997-12-11 1999-06-29 Ajinomoto Co Inc アスパルテームとアスパルテーム誘導体の分離精製方法
JPH11169132A (ja) * 1997-12-15 1999-06-29 Ajinomoto Co Inc アスパルテームとアスパルテーム誘導体の混晶及びその製造方法
JPH11169133A (ja) * 1997-12-15 1999-06-29 Ajinomoto Co Inc アスパルテーム及びアスパルテーム誘導体を含有する甘味料組成物
AU1936499A (en) * 1997-12-17 1999-07-05 Nutrasweet Company, The Use of n-{n-(3,3-dimethylbutyl)-l-alpha-aspartyl}-l-phenylalanine 1-methyl esterin dairy and dairy analogue products
AR014129A1 (es) * 1997-12-17 2001-02-07 Nutrasweet Co Bebida que comprende fundamentalmente un ester n-[n-(3,3-dimetilbutil)-l- alfa-aspartil]-l-fenilamina 1 - metilico, bebida sin alcohol carbonatada,bebida de jugo, bebida envasada caliente y bebida deportiva de bajas calorias.
AR015498A1 (es) * 1997-12-17 2001-05-02 Nutrasweet Co Composiciones de edulcorante de mesa.
JPH11322788A (ja) * 1998-05-08 1999-11-24 Ajinomoto Co Inc 新規アスパルテーム誘導体結晶及びその製造方法
JP2000026496A (ja) 1998-05-08 2000-01-25 Ajinomoto Co Inc 新規アスパルテーム誘導体結晶及びその製造法
US5905175A (en) * 1998-05-20 1999-05-18 The Nutrasweet Company Synthesis and purification of 3,3-dimethylbutyraldehyde via oxidation of 1-chloro-3,3-dimethylbutane with dimethyl sulfoxide
US6692778B2 (en) * 1998-06-05 2004-02-17 Wm. Wrigley Jr. Company Method of controlling release of N-substituted derivatives of aspartame in chewing gum
PL194958B1 (pl) * 1998-06-05 2007-07-31 Wrigley W M Jun Co Sposób wytwarzania gumy do żucia zawierającej fizycznie zmodyfikowaną N-podstawioną pochodną aspartamu o kontrolowanej szybkości uwalniania
RU2192430C2 (ru) * 1998-06-26 2002-11-10 Адзиномото Ко., Инк. Новые производные аспартилового дипептидного эфира и подсластители
US5977415A (en) * 1998-08-20 1999-11-02 The Nutrasweet Company Preparation of 3, 3-dimethylbutyraldehyde from a tert-butyl cation precursor, vinyl chloride and an acidic catalyst
NL1010063C2 (nl) * 1998-09-10 2000-03-13 Holland Sweetener Co Werkwijze voor de bereiding van neotaam.
US6214402B1 (en) 1998-09-17 2001-04-10 The Nutrasweet Company Co-crystallization of sugar and n-[n-(3,3-dimethylbutyl)-l αaspartyl]-l-phenylalanine 1-methyl ester
US5994593A (en) * 1998-09-17 1999-11-30 The Nutrasweet Company Synthesis and purification of 3,3-dimethylbutyraldehyde via hydrolysis of 1,1-dichloro-3,3-dimethylbutane or 1-bromo-1-chloro-3,3-dimethylbutane
CA2348162A1 (en) * 1998-10-30 2000-05-11 Ajinomoto Co., Inc. Method for preparing crystal of aspartame derivative excellent in stability
CA2348021A1 (en) * 1998-10-30 2000-05-11 Ajinomoto Co., Inc. Crystallization processes for the formation of stable crystals of aspartame derivative
US6844465B2 (en) 1998-10-30 2005-01-18 Ajinomoto Co., Inc. Method for preparing highly stable crystals of aspartame derivative
US6465677B1 (en) * 1998-11-19 2002-10-15 The Nutrasweet Company Method for the preparation of N-neohexyl-α-aspartyl-L-phenylalanine methyl ester from imidazolidin-4-one intermediates
WO2000031118A1 (en) * 1998-11-20 2000-06-02 The Nutrasweet Company AMORPHOUS N-[N-(3,3-DIMETHYLBUTYL)-L-α-ASPARTYL]-L-PHENYLALANINE 1-METHYL ESTER
WO2000032622A1 (en) 1998-11-25 2000-06-08 The Nutrasweet Company PURIFICATION OF N-[N-(3,3-DIMETHYLBUTYL)-L-α-ASPARTYL]-L-PHENYLALANINE 1-METHYL ESTER VIA CRYSTALLIZATION
EP1139776A1 (en) * 1998-12-18 2001-10-10 The NutraSweet Company N-[n-(3,3-dimethylbutyl)-l-alpha-aspartyl]-l-phenylalanine 1- methyl ester as a sweetener in chewing gum
US6077962A (en) * 1998-12-24 2000-06-20 The Nutrasweet Company N-3, 3-dimethylbutyl-L-aspartic acid and esters thereof, the process of preparing the same, and the process for preparing N-(N-(3,3-dimethylbutyl) -α L-aspartyl)-L- phenylalanine 1-methyl ester therefrom
US6048999A (en) * 1999-01-25 2000-04-11 The Nutrasweet Company N-[N-(3,3-dimethylbutyl)-L-α-aspartyl]-L-phenylalanine 1-methyl ester synergistic sweetener blends
US6180157B1 (en) 1999-02-18 2001-01-30 The Nutrasweet Company Process for preparing an N-[N-(3,3-dimethylbutyl)-L-α-aspartyl]-L-phenylalanine 1-methyl ester agglomerate
WO2000057725A1 (en) 1999-03-26 2000-10-05 The Nutrasweet Company PARTICLES OF N-[N-(3,3-DIMETHYLBUTYL)-L-α-ASPARTYL]-L-PHENYLALANINE 1-METHYL ESTER
US6726922B1 (en) 1999-06-28 2004-04-27 Minu, L.L.C. Process and composition for temporarily suppressing pain
US6573409B1 (en) * 1999-07-02 2003-06-03 The Nutrasweet Company Process for the preparation of 3,3-dimethylbutanal
WO2001009168A1 (en) 1999-07-28 2001-02-08 The Nutrasweet Company A METHOD FOR THE PURIFICATION OF N-[N-(3,3-DIMETHYLBUTYL)-L-α-ASPARTYL]-L-PHENYLALANINE 1-METHYL ESTER
US6506434B1 (en) 1999-08-06 2003-01-14 The Nutrasweet Company Process for coating N-[N-(3,3-dimethylbutyl)-L-α-aspartyl]-L-phenylalanine 1-methyl ester onto a carrier
WO2001010236A1 (en) * 1999-08-11 2001-02-15 The Nutrasweet Company CONFECTIONERY FOOD PRODUCTS SWEETENED WITH N-[N-(3,3-DIMETHYLBUTYL)-1-α-ASPARTYL]-L-PHENYLALANINE METHYL ESTER
CA2383137A1 (en) * 1999-09-07 2001-03-15 Ajinomoto Co., Inc. Method for producing aspartame derivative, method for purifying the same, crystals thereof and uses of the same
CN1378556A (zh) * 1999-10-08 2002-11-06 味之素株式会社 天冬甜素衍生物的制造方法、其结晶体、及其新型制造中间体和该中间体的制造方法
US6627431B1 (en) 2000-05-12 2003-09-30 The Nutrasweet Company Chemoenzymatic synthesis of neotame
EP1403276B1 (en) * 2000-05-18 2005-11-16 The NutraSweet Company Synthesis of N-[N-(3,3-dimethylbutyl)-L-alpha-aspartyl]-L-phenylalanine 1-methyl ester using L-alpha-aspartyl-L-phenylalanine 1-methyl ester precursors
ES2253626T3 (es) * 2000-05-18 2006-06-01 The Nutrasweet Company Sintesis de n-(n-(3,3-dimetilbutil)-l-alfa-aspartil)-l-fenilalanina 1-metil ester utilizando precursores de l-alfa-aspartil-l-fenilalanina 1-metil ester.
ATE288446T1 (de) * 2000-05-19 2005-02-15 Nutrasweet Co Herstellung von n-(n-(3,3-dimethylbutyl)-l-alpha- aspartyl)- l-phenylalaninmethylester mittels oxazolidinonderivate
US7326430B2 (en) * 2000-07-18 2008-02-05 The Nutrasweet Company Method of preparing liquid compositions for delivery of N-[N- (3,3-dimethylbutyl-L-α-aspartyl]-L-phenylalanine 1-methyl ester in food and beverage systems
EP1349829A4 (en) * 2000-11-06 2005-11-09 Nutrasweet Co MODIFICATION OF A CATALYST TO ENHANCE NEOTAME PRODUCTION
US7288670B2 (en) * 2003-05-06 2007-10-30 The Nutrasweet Company Synthesis of N-[N-(3,3-dimethylbutyl)-L-α-aspartyl]-L-phenylalanine 1-methyl ester using 3,3-dimethylbutyraldehyde precursors
CA2558683A1 (en) * 2004-03-05 2005-09-22 Sunil Srivastava High-intensity sweetener-polyol compositions
US20060188629A1 (en) * 2005-01-21 2006-08-24 Greg Liesen Method for the purification of sucralose
TW200735790A (en) * 2005-12-02 2007-10-01 Coca Cola Co Reduced calorie frozen beverage
CN101270092B (zh) * 2008-04-30 2010-12-08 厦门大学 一种合成纽甜的方法
US20100125146A1 (en) * 2008-11-19 2010-05-20 Johnson Matthey Public Limited Company Method for making pharmaceutical compounds
CN105131081A (zh) * 2015-09-08 2015-12-09 南京工业大学 一种廉价高效的纽甜制备方法
FR3102041A1 (fr) 2019-10-22 2021-04-23 Aroma Sens Edulcorant pour liquides de cigarette électronique

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2533210A1 (fr) * 1982-09-17 1984-03-23 Lyon I Universite Claude Edulcorants de synthese
FR2630304B1 (fr) * 1988-04-22 1990-08-31 Bernard Lyon I Universite Clau Derives n-hydrocarbones des acides aspartique et glutamique alpha-monoamides utiles comme agents edulcorants
FR2697844B1 (fr) * 1992-11-12 1995-01-27 Claude Nofre Nouveaux composés dérivés de dipeptides ou d'analogues dipeptidiques utiles comme agents édulcorants, leur procédé de préparation.

Also Published As

Publication number Publication date
NO964745D0 (no) 1996-11-08
ES2122610T3 (es) 1998-12-16
FI114313B (fi) 2004-09-30
HK1012406A1 (en) 1999-07-30
FR2719590B1 (fr) 1996-07-26
DK0759031T3 (da) 1999-05-17
BR9507635A (pt) 1997-09-23
FI964106A (fi) 1996-10-14
MD1175G2 (ro) 2000-02-29
AU681523B2 (en) 1997-08-28
CA2187901C (en) 2003-09-09
NZ285777A (en) 1997-04-24
US5510508A (en) 1996-04-23
FI964106A0 (fi) 1996-10-14
HU9602990D0 (en) 1997-01-28
EE03402B1 (et) 2001-04-16
PL317053A1 (en) 1997-03-03
OA10334A (fr) 1997-10-07
BG100967A (en) 1998-01-30
PL180471B1 (pl) 2001-02-28
WO1995030689A1 (fr) 1995-11-16
EP0759031A1 (fr) 1997-02-26
KR100304320B1 (ko) 2001-11-30
CZ329996A3 (en) 1997-02-12
SK144996A3 (en) 1997-05-07
CZ285612B6 (cs) 1999-09-15
BG62813B1 (bg) 2000-08-31
CA2187901A1 (en) 1995-11-16
ATE169636T1 (de) 1998-08-15
EP0759031B1 (fr) 1998-08-12
CN1147817A (zh) 1997-04-16
NO964745L (no) 1996-11-08
MD1175F1 (en) 1999-03-31
CN1114615C (zh) 2003-07-16
DE69504059D1 (de) 1998-09-17
HU219829B (hu) 2001-08-28
UA41403C2 (uk) 2001-09-17
RU2138510C1 (ru) 1999-09-27
GEP19991647B (en) 1999-06-14
DE69504059T2 (de) 1999-02-25
JP3303921B2 (ja) 2002-07-22
JPH09512809A (ja) 1997-12-22
EE9600179A (et) 1997-06-16
AU2528595A (en) 1995-11-29
MX9605244A (es) 1997-09-30
FR2719590A1 (fr) 1995-11-10
NO313832B1 (no) 2002-12-09
HUT75087A (en) 1997-04-28
RO115732B1 (ro) 2000-05-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK280376B6 (sk) Spôsob prípravy derivátu aspartamu použiteľného ak
JP3627062B2 (ja) 甘味剤として有用なN−[N−(3,3−ジメチルブチル)−L−α−アスパルチル]−L−ヘキサヒドロフェニルアラニン1−メチルエステル、その製造方法
MXPA96005244A (en) Improved procedure for the preparation of a compact derived from aspartame, which is useful as a edulcorative agent
EP1076064A1 (en) Novel aspartame derivative crystal and process for producing the same
RU2174983C2 (ru) N-(S)-1-ФЕНИЛ-1-АЛКАНАМИД N-(3,3-ДИМЕТИЛБУТИЛ)-L-АСПАРТИЛ-D-α-АМИНОАЛКАНОВОЙ КИСЛОТЫ В КАЧЕСТВЕ ПОДСЛАСТИТЕЛЯ
EP0333036B1 (en) Separation method of alpha-L-aspartyl-L-phenylalanine methyl ester
TW387897B (en) N-(3,3-dimethylbutyl)-l-aspartyl-d-<alpha>-aminoalkanoic acid n-(s)-1-phenyl-alkanamide useful as a sweetening agent
CA2310760A1 (en) Mixed crystals comprising aspartame and aspartame derivative and process for producing the same
CA2310761A1 (en) Sweetener compositions containing aspartame and aspartame derivative
MXPA99007031A (en) Method for preparing and purifying an n-alkylated aspartame derivative

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20140505