BG62813B1 - Подобрен метод за получаване на производно съединение нааспартама, полезно като подсладител - Google Patents

Подобрен метод за получаване на производно съединение нааспартама, полезно като подсладител Download PDF

Info

Publication number
BG62813B1
BG62813B1 BG100967A BG10096796A BG62813B1 BG 62813 B1 BG62813 B1 BG 62813B1 BG 100967 A BG100967 A BG 100967A BG 10096796 A BG10096796 A BG 10096796A BG 62813 B1 BG62813 B1 BG 62813B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
palladium
platinum
aspartame
black
hydrogenation
Prior art date
Application number
BG100967A
Other languages
English (en)
Other versions
BG100967A (bg
Inventor
Claude Nofre
Jean-Marie Tinti
Original Assignee
Nofre
Tinti
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nofre, Tinti filed Critical Nofre
Publication of BG100967A publication Critical patent/BG100967A/bg
Publication of BG62813B1 publication Critical patent/BG62813B1/bg

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07KPEPTIDES
    • C07K5/00Peptides containing up to four amino acids in a fully defined sequence; Derivatives thereof
    • C07K5/04Peptides containing up to four amino acids in a fully defined sequence; Derivatives thereof containing only normal peptide links
    • C07K5/06Dipeptides
    • C07K5/06104Dipeptides with the first amino acid being acidic
    • C07K5/06113Asp- or Asn-amino acid

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Biophysics (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Proteomics, Peptides & Aminoacids (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Seasonings (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до подобрен метод за получаване на производно съединение на аспартама, полезно като подсладител.
По-специално изобретението има за предмет метод за получаване на N-заместено производно на аспартама, което се нарича 1-метилов естер на N-[N-(3,3-flHMeTiui6ymn)-L-aаспартил] -L-фенилаланин с формула
СООСНз
СН3 CO-NH 9- С -« Н сн3-С-CH.-CH-NH х-с-Н СН2
- h соон
Производното представлява силен подсладител, присъстващ в скалата, която се отнася до мерките за такива продукти, с подслаждаща възможност 50 пъти по-висока от тази на аспартама и около 10000 пъти по-висока от тази на захарозата (трапезната захар).
Предшестващо състояние на техниката
Подсладителите са предназначени предимно за консумация от хора. Необходимо е да се разполага с методи за тяхното получаване, съгласно които се приготвят продукти с висока чистота, практически свободни от примеси, предизвикващи разграждане.
Освен това, за да бъдат полезни в индустриален мащаб, методите трябва да бъдат отлично овладени, за да са възпроизводими и с относително ниска себестойност.
В област, където съединението, чийто метод за получаване, предмет на настоящото изобретение, е едно производно на аспартама, е изгодно да се потърси начин за синтез, оползотворяващ аспартама като изходно или като междинно съединение.
Аспартамът е актуален подсладител, чието получаване позволява по-широко използване. Той отговаря на необходимите норми за използване при хранене и индустриалното му получаване е вече отлично овладяно при по ниска цена и запазване на неговата дипептидна структура.
Относително трудно е аспартамът да се използва като изходен или като междинен про5 дукт при индустриална синтеза.
Аспартамът има относително ниска разтворимост в по-голямата част органични разтворители, обикновено няколко грама на литър.
Освен това, ако разтворимостта на ас10 партама е по-висока във водни среди, неговата стабилност е относително ниска в тях.
Всеки опит да се увеличи температурата с цел да се подобри разтворимостта на аспартама изостря процесите на разграждане.
Техническа същност на изобретението
При тези условия изобретението има за цел да реши един постоянен технически проб20 яем за осигуряването на подобрен метод за получаване на посоченото производно на аспартама, който да е създаден така, че да може да се използва лесно и да е възпроизводим в индустриален мащаб при относително ниска себе25 стойност и който да оползотворява аспартама като изходен или като междинен продукт.
Открито е, и това представлява същността на изобретението, че са възможни получаването на посоченото N-алкилпроизводно на ас30 партама в един самостоятелен етап при максимално високи добив и много висока чистота и използването на съединението в хранителната област.
Съгласно изобретението при метода за 35 получаване на 1-метилов естер на N-[N-(3,3диметилбутил) -L-a-аспартил] -L-фенилаланин с формула
СООСНз
СНз CO-NH^C^H
CH3-C-CH-CH2-NH^C-*H СНз сн2 соон разтвор на аспартам и 3,3-диметилбутилалдехид се обработва при стайна температура с водород при налягане, по-ниско или равно на 1 bar (0,1 MPa), в присъствието на катализатор на база платина или паладий.
В предпочитано изпълнение на изобретението катализаторът се избира от групата, съдържаща платина върху активен въглен,
паладий върху активен въглен, черна платина и черен паладий.
В особено предпочитано изпълнение хидрогенирането се осъществява в присъствието на до 5 % платина върху активен въглен при относително налягане 1 bar или в присъствието на до 10 % паладий върху активен въглен при атмосферно налягане или относително налягане 1 bar.
При едно предпочитано изпълнение разтворът на аспартама и 3.3-диметилбутилалдехида е водноалкохален разтвор с pH 4,5 - 5, получено от смес на 0,1 М разтвор на оцетна киселина и метанол. Концентрацията на аспартама в този разтвор е между 50 и 60 g/1, а тази на 3,3-диметилбутилалдехида е от 20 до 30 g/1.
В предпочитан вариант на изобретението полученият продукт се пречиства чрез утаяване и филтруване след отделяне под вакуум на алкохолната част от разтворителя.
Метод, подобен на този съгласно изобретението, показва, че чрез N-алкилираща редукция на аспартама се получава подслаждащо съединение много чисто и с повишен добив.
Това е описано в литературата с многобройни примери за N-алкилираща редукция, в която участват водород и катализатори (Р. N. Rylander, “Catalytic Hydrogenation in Organic Syntheses”, Academic Press, San Diego, 1993, pp. 165 - 174). Приложението на тази обща технология при метода съгласно изобретението може да се реализира, когато се подберат катализатори и се пригодят към твърде специфичните експериментални условия, които водят до необходимата голяма аналитична чистота, нужна за хранително използване на съединението, което е и целта на изобретението.
Констатирано е, че качеството на желания продукт пряко зависи от експерименталните условия в метода. Видът на катализатора и в по-малка степен продължителността и налягането на хидрогенирането, видът на реакционната среда и нейното pH също са важни параметри.
В случай на хидрогенизационни реакции в индустриален мащаб условията, които позволяват значително намаляване на времето на реакцията до продължителност от порядъка на няколко часа, запазване на задоволителен добив и оставане в обхвати от налягания, пониски или равни на 1 bar (0,1 MPa), са твърде предпочитани. Въпреки че обикновено се ускорява реакцията, не е желателно използването на високи налягания да се прави за сметка на безопасността и цената на материала.
Катализаторите за хидрогениране, използвани съгласно метода, действат, от една страна, при налягания, относително по-ниски от или равни на 1 bar (0,1 MPa), и, от друга при продължителност, по-ниска от или равна на 24 h.
Едно положение, свързано с развиване на реакцията чрез вземане на проби и изпаряване на образувания продукт чрез високоефективна течна хрматография (H.P.L.C), позволява лесно да се определи времетраенето на хидрогенирането, вече пригодено към използваните условия.
Между възможните катализтори тези на база диспергирани платина или паладий върху активен въглен или под формата на черни платина и паладий са особено изгодни.
Наблюдавано е, че други катализатори като никел върху силициев двуокис (Aldrich п° 20.878 - 7), никел върху силициев двуокис и алуминий (Aldrich п° 20,877 - 9), Рений-никел (Aldrich п° 22,167 - 8), черен рутений (Aldrich п“ 32,671 - 2), рутений върху въглен (Aldrich п° 28.147 - 6), паладиев хидроксид върху въглен (Aldrich п° 21,291 - 1), паладиев оксид (Aldrich п° 20,397 - 1), черен родий (Aldrich п° 26,734 - I), родий върху въглен (Aldrich п° 33,017 - 5) или родий върху алуминий (Fluka п° 83720) също позволяват получаването на съединението от изобретението. Тези катализатори обаче проявяват по-малка активност от необходимата особено при повишени налягания на водорода, помалка селективност, особено при съпътстване реакцията на ароматен пръстен, включен в аспартама или в неговото N-алкилпроизводно.
Наблюдава се също, че по-високите налягания при хидрогенирането или по-дългото му времетраене от тези, използвани при метода от изобретението, влошават добива и качеството на крайния продукт. Това се отнася и за количествата на използвания катализатор, които също значително влияят върху времето за хидрогениране.
Избраните катализатори съгласно изобретението се проявяват като особено активни при концентрации от 5 до 20 % по отношение на аспартама.
Хидроалкохолният разтвор с pH 4,5 - 5, използван в метода, е особено изгоден, тъй като позволява бързо разтваряне на реактивите и улеснява обработката за отделяне на желания продукт с голяма чистота. Използването на изцяло водна реакционна среда предизвиква всъщност утаяване на продукта и неговото агрегатиране с катализатора. Тогава продължителността на реакцията е по-голяма и отделянето на катализатора е трудно.
Констатирано е, че pH, близко до 4,5 - 5 за реакционната среда, ускорява реакцията и намалява значително процесите на разграждане на аспартама.
Накратко, изборът на твърде специфични катализатори, действащи при ниски налягания на водорода, често пъти за много кратко време, при температура на околната среда и в хидроалкохолна среда с pH 4,5 - 5, позволява да се зачита необходимостта от стабилност и разтворимост на аспартамовите утайки. Високите брутни добиви, получени при тези условия, улесняват получаването на продукт с много високо качество, който освен това лесно се възстановява чрез просто утаяване след отделяне на алкохолната част на разтворителя.
Примери за изпълнение на изобретението
Настоящото изобретение се пояснява със следните примери, които не го ограничават.
Пример 1. В смесителен реактор, позволяващ обезпечаване на много добро пренасяне на водорода в течната фаза, последователно се въвеждат при разбъркване: 60 cm3 воден разтвор на оцетна киселина (0,1 Μ), 1 g платина (5 %) върху активен въглен (продукт Aldrich п° 33,015 - 9: платина върху активиран въглен, влажен, Degussa type F 101 Ra/W, PT 5 %), 2,25 g 3,3-диметилбутилалдехид, 30 cm3 метанол и 5 g аспартам.
След продухване на реактора с поток от азот сместа се подлага на хидрогениране при относително налягане 1 bar (0,1 МРа) и при температура на околната среда. Протичането на реакцията, контролирането чрез вземане на проба от суровината и дозирането на продукта се осъществяват чрез високоефективна течна хроматография (H.P.L.C.). Концентрацията на желания продукт се определя чрез сравняване с предварително установена еталонна крива. След хидрогениране в продължение на 2 h се наблюдава образуване на 100 % от продукта.
Тогава реакцията се прекъсва и реакторът се продухва с поток от азот и когализаторът се отделя чрез филтруване върху фин филтър (0,5 цш). Ако е необходимо pH на филтрата се довежда до 5 чрез добавяне на няколко капки 1 N разтвор на натриев хидроксид. Тогава метанолът се отстранява чрез изпаряване под вакуум и температурата се поддържа по-ниска от 40°С. Бързо се утаява бяло твърдо вещество. Сместа се разбърква още няколко часа при температура на околната среда, за да завърши утаяването. Продуктът се отделя чрез филтруване, изсушава се и се промива с около 50 cm3 хексан. Накрая се получават 4,4 g 1-метилов естер на М-[1Ч-(3,3-диметилбутил)-Б-а-аспартил] -L-фенилаланин (добив 69 %) под формата на бял прах с висока чистота (над 98 %, определена чрез H.P.L.C.).
Пример 2. Използват се апаратурата и разтворителят и реактивите със същите концентрации от пример 1, но като катализатор се употребява 1 g паладий върху активен въглен (продукт Fluka п° 75990 : паладий върху активиран дървен въглен; 10 % Pd), хидрогенирането се осъществява при относително налягане 1 bar (0,1 МРа) и винаги при температура на околната среда и реакцията се прекратява след 2 h (образува се 96 % от продукта). След пречистване чрез утаяване, като се следва начинът, описан в пример 1, се получават 4,3 g от очаквания продукт (добив 68 %) под формата на бял прах с много голяма чистота (над 98 %, определена чрез H.P.L.C.).
Пример 3. Използват се същите апаратура, разтворител и реактиви със същите концентрации както в пример 1, но като катализатор се употребява 1 g паладий (10 %) върху активен въглен (продукт Fluka п° 75990 : паладий върху активиран дървен въглен; 10 % Pd). Осъществява се хидрогениране при атмосферно налягане и винаги при температура на околната среда и реакцията се прекратява след 24 h (образуват се 97 % продукта). След пречистване чрез утаяване, като се следва начинът, описан в пример 1, се получават 4,3 g от очаквания продукт (добив 68 %) под формата на бял прах с много голяма чистота (над 98 %, определена чрез H.P.L.C.).
Пример 4. Използват се същите апаратура, разтворител и реактиви със същите концентрации както в пример 1, но като катализатор се употребява 1 g черна платина (продукт
Aldrich n° 20,591 - 5: Platinum black). Осъществява се хидрогениране при атмосферно налягане и винаги при температура на околната среда, като реакцията се прекратява след 1 h (образуват се 96 % от продукта). След пречист- 5 ване чрез утаяване, като се следва начинът, описан в пример 1, се получават 4,4 g от очаквания продукт (добив 69 %) под формата на бял прах с много голяма чистота (над 98 %, определена чрез H.P.L.C.). 10
Пример 5. Използват се същите апаратура, разтворител и реактиви със същите концентрации както в пример 1, но като актализатор се употребява 1 g черен паладий (продукт Aldrich п° 20,583 - 4: Platinum black), и се 15 осъществява хидрогениране при атмосферно налягане, винаги при температура на околната среда, като реакцията се прекратява след 16 h (образуват се 98 % от продукта). След пречистване чрез утаяване, като се следва начинът от 20 пример 1, се получават 4,4 g от очаквания продукт (добив 69 %) под формата на бял прах с много голяма чистота (над 98 %, определена чрез H.P.L.C.).
Чистотата на съединението, получено по 25 метода, се контролира чрез класическите техники на тънкослойната хроматография, инфрачервената и ултравиолетовата спектрометрия, високоефективната течна хроматография (H.P.L.C.), термичния анализ, връщателната 30 способност, ядрения магнитен резонанс и стократния анализ.
Физическите характеристики на съединението, получено съгласно изобретението, са следните. 35
Аморфен бял прах, без мирис, нехигроскопичен
Молекулна формула: C20H30N2O5 Молекулно тегло: 378,4
Съдържание на вода (метод на Karl 40 Fischer): 3 до 6 %
Тънкослойна хроматография: силикагел 60 F254 върху алуминиеви фолия (Merck п° 5554), елуент : бутанол-оцетна киселина-вода (8:2:2), откриване с нинхидрин: Rf: 0,54. 45
Инфрачервен спектър (KBr) cm1: 3587 (НОН), 3444, 3319 (NH), 3028 (СН), 2957, 2867 (СН), 1733 (СООСН3), 1690 (CONH), 1594 (СОО ), 1565,1541,1440,1414,1390, 1368,1278,1245,1218, 1173, 1119, 999, 758, 701 (СН). 50
Ултравиолетов спектър: максимуми 214 пт и 257 пт.
Високоефективна течна хроматография с колона на Merck тип “Lichrospher 100 RP - 18 endcapped”, дължина 244 mm, диаметър 4 mm, елуент: 65 mM амониев ацетат-ацетонитрил (65 : 35), дебит: 1 ml/min, детектор: рефрактометър, време на задържане: 7,7 min.
Диференциален термичен анализ от 40 до 350°С при 10°C/min: точка на топене 84°С, праг на разграждане - долна граница 200°С.
Връщателна способност: [а] °20 = - 46,5° =1,5 (с = 2. метанол).
Спектър на ядрено-магнитен резонанс (Н, 100 MHz, DMSO-d6), 0,81 (s, 9Н), 1,28 (m, 2Н), 2.38 (m, 4Н). 2,9 (m, 2Н), 3,44 (m, IH), 3,62 (s, ЗН'. 4,55 (m, IH), 7,22 (m, 5H), 8,54 (d, IH).
Стократен анализ: намерено (теоретично за -.5 % вода):
С 60.51 (60,73)
Н 7,86 (8,12)
N 7,07 (7,08)
О 23.62 (24,04).
Приложение на изобретението
Полученото съгласно метода съединение е особено полезно за подслаждане на различни продукти, по-специално питиета, храни, захарни изделия, сладкиши, дъвки, хигиенни продукти и тоалетни изделия, както и козметични, фармацевтични и ветеринарни продукти.
Патентни претенции

Claims (8)

1. Метод за получаване на 1-метилов естер на М-[М-(3,3-диметилбутил)-Ь~а-аспартил] -L-фенилаланин с формула
СООСНз
СН33-с -сн2-сн-NH ► сн3
CO-NH*- Н
С-« И
СН,
I 2 соон характеризиращ се с това, че разтвор на аспартам и 3,3-диметилбутилалдехид се обработват с водород при температура на околната среда и относително налягане, равно на или по-ниско от 1 bar (0,1 MPa), в присъствието на катализатор на база платина или паладий.
2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че катализаторът е избран от групата, съдържаща платина върху активен въглен, паладий върху активен въглен, черна платина и черен паладий.
3. Метод съгласно претенция 1, харак- теризиращ се с това, че хидрогенирането се осъществява в присъствие на платина до 5 % 5 върху активен въглен при относително налягане до 1 bar.
4. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че хидрогенирането се осъществява в присъствие на паладий до 10 % 10 върху активен въглен при налягане до 1 bar или атмосферно налягане.
5. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че хидрогенирането се осъществява в присъствие на черна платина или 15 черен паладий при атмосферно налягане.
6. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че разтворът от аспартам и 3,3-диметилбутилалдехид е хидроалкохолен разтвор с pH 4,5 - 5, получено от смес на 0,1 М разтвор на оцетна киселина и метанол.
7. Метод съгласно претенции от 1 до 6, характеризиращ се с това, че концентрацията на аспартама в хидроалкохолния разтворител е между 50 и 60 g/Ι и концентрацията на 3,3диметилбутилалдехида е между 20 и 30 g/1.
8. Метод съгласно претенции от 1 до 7, характеризиращ се с това, че образуващият се продукт се пречиства чрез утаяване и филтруване след отстраняване под вакуум на алкохолната част на разтворителя.
BG100967A 1994-05-09 1996-11-08 Подобрен метод за получаване на производно съединение нааспартама, полезно като подсладител BG62813B1 (bg)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9405674A FR2719590B1 (fr) 1994-05-09 1994-05-09 Procédé perfectionné de préparation d'un composé dérivé de l'aspartame utile comme agent édulcorant.
PCT/FR1995/000589 WO1995030689A1 (fr) 1994-05-09 1995-05-05 Procede perfectionne de preparation d'un compose derive de l'aspartame utile comme agent edulcorant

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG100967A BG100967A (bg) 1998-01-30
BG62813B1 true BG62813B1 (bg) 2000-08-31

Family

ID=9463024

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG100967A BG62813B1 (bg) 1994-05-09 1996-11-08 Подобрен метод за получаване на производно съединение нааспартама, полезно като подсладител

Country Status (30)

Country Link
US (1) US5510508A (bg)
EP (1) EP0759031B1 (bg)
JP (1) JP3303921B2 (bg)
KR (1) KR100304320B1 (bg)
CN (1) CN1114615C (bg)
AT (1) ATE169636T1 (bg)
AU (1) AU681523B2 (bg)
BG (1) BG62813B1 (bg)
BR (1) BR9507635A (bg)
CA (1) CA2187901C (bg)
CZ (1) CZ285612B6 (bg)
DE (1) DE69504059T2 (bg)
DK (1) DK0759031T3 (bg)
EE (1) EE03402B1 (bg)
ES (1) ES2122610T3 (bg)
FI (1) FI114313B (bg)
FR (1) FR2719590B1 (bg)
GE (1) GEP19991647B (bg)
HK (1) HK1012406A1 (bg)
HU (1) HU219829B (bg)
MD (1) MD1175G2 (bg)
NO (1) NO313832B1 (bg)
NZ (1) NZ285777A (bg)
OA (1) OA10334A (bg)
PL (1) PL180471B1 (bg)
RO (1) RO115732B1 (bg)
RU (1) RU2138510C1 (bg)
SK (1) SK280376B6 (bg)
UA (1) UA41403C2 (bg)
WO (1) WO1995030689A1 (bg)

Families Citing this family (59)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2719591B1 (fr) * 1994-05-09 1996-07-26 Claude Nofre Nouveau composé utile comme agent édulcorant, son procédé de préparation.
FR2744454B1 (fr) * 1996-02-07 1998-04-24 Nofre Claude Acide n-(3,3-dimethylbutyl)-l-aspartyl-d-alpha- aminoalcanoique n-(s)-1-phenyl-1-alcanamide utile comme agent edulcorant
US5728862A (en) * 1997-01-29 1998-03-17 The Nutrasweet Company Method for preparing and purifying an N-alkylated aspartame derivative
US5770775A (en) * 1997-02-10 1998-06-23 The Nutrasweet Company Method for preparing 3,3-dimethylbutyraldehyde
US5973209A (en) * 1997-07-11 1999-10-26 The Nutrasweet Company Method for preparing 3, 3-dimethybutyraldehyde
US6291004B1 (en) 1997-09-11 2001-09-18 The Nutrasweet Company Basic salts of n-[n-(3,3-dimethylbutyl)-l-α-aspartyl]-l-phenylalanine 1-methyl ester
US6146680A (en) * 1997-09-11 2000-11-14 The Nutrasweet Company Metal complexes of N-[N-(3,3-dimethylbutyl)-L-α-aspartyl]-L-phenylalanine 1-methyl ester
US6180156B1 (en) 1997-09-11 2001-01-30 The Nutrasweet Company Acid salts of N-[N-(3,3-dimethylbutyl)-L-α-aspartyl]-L-phenylalanine 1-methyl ester
US6129942A (en) * 1997-09-11 2000-10-10 The Nutrasweet Company Sweetener salts of N-[N-(3,3-dimethylbutyl)-L-α-aspartyl]-L-phenylalanine 1-methyl ester
JPH1180108A (ja) * 1997-09-12 1999-03-26 Ajinomoto Co Inc 甘味料の精製法
JPH11130794A (ja) * 1997-10-23 1999-05-18 Ajinomoto Co Inc アスパルテーム誘導体の精製方法
JPH11171895A (ja) * 1997-12-11 1999-06-29 Ajinomoto Co Inc アスパルテームとアスパルテーム誘導体の分離精製方法
JPH11169132A (ja) * 1997-12-15 1999-06-29 Ajinomoto Co Inc アスパルテームとアスパルテーム誘導体の混晶及びその製造方法
JPH11169133A (ja) * 1997-12-15 1999-06-29 Ajinomoto Co Inc アスパルテーム及びアスパルテーム誘導体を含有する甘味料組成物
AU1936499A (en) * 1997-12-17 1999-07-05 Nutrasweet Company, The Use of n-{n-(3,3-dimethylbutyl)-l-alpha-aspartyl}-l-phenylalanine 1-methyl esterin dairy and dairy analogue products
AR014129A1 (es) * 1997-12-17 2001-02-07 Nutrasweet Co Bebida que comprende fundamentalmente un ester n-[n-(3,3-dimetilbutil)-l- alfa-aspartil]-l-fenilamina 1 - metilico, bebida sin alcohol carbonatada,bebida de jugo, bebida envasada caliente y bebida deportiva de bajas calorias.
AR015498A1 (es) * 1997-12-17 2001-05-02 Nutrasweet Co Composiciones de edulcorante de mesa.
JPH11322788A (ja) * 1998-05-08 1999-11-24 Ajinomoto Co Inc 新規アスパルテーム誘導体結晶及びその製造方法
JP2000026496A (ja) 1998-05-08 2000-01-25 Ajinomoto Co Inc 新規アスパルテーム誘導体結晶及びその製造法
US5905175A (en) * 1998-05-20 1999-05-18 The Nutrasweet Company Synthesis and purification of 3,3-dimethylbutyraldehyde via oxidation of 1-chloro-3,3-dimethylbutane with dimethyl sulfoxide
US6692778B2 (en) * 1998-06-05 2004-02-17 Wm. Wrigley Jr. Company Method of controlling release of N-substituted derivatives of aspartame in chewing gum
PL194958B1 (pl) * 1998-06-05 2007-07-31 Wrigley W M Jun Co Sposób wytwarzania gumy do żucia zawierającej fizycznie zmodyfikowaną N-podstawioną pochodną aspartamu o kontrolowanej szybkości uwalniania
RU2192430C2 (ru) * 1998-06-26 2002-11-10 Адзиномото Ко., Инк. Новые производные аспартилового дипептидного эфира и подсластители
US5977415A (en) * 1998-08-20 1999-11-02 The Nutrasweet Company Preparation of 3, 3-dimethylbutyraldehyde from a tert-butyl cation precursor, vinyl chloride and an acidic catalyst
NL1010063C2 (nl) * 1998-09-10 2000-03-13 Holland Sweetener Co Werkwijze voor de bereiding van neotaam.
US6214402B1 (en) 1998-09-17 2001-04-10 The Nutrasweet Company Co-crystallization of sugar and n-[n-(3,3-dimethylbutyl)-l αaspartyl]-l-phenylalanine 1-methyl ester
US5994593A (en) * 1998-09-17 1999-11-30 The Nutrasweet Company Synthesis and purification of 3,3-dimethylbutyraldehyde via hydrolysis of 1,1-dichloro-3,3-dimethylbutane or 1-bromo-1-chloro-3,3-dimethylbutane
CA2348162A1 (en) * 1998-10-30 2000-05-11 Ajinomoto Co., Inc. Method for preparing crystal of aspartame derivative excellent in stability
CA2348021A1 (en) * 1998-10-30 2000-05-11 Ajinomoto Co., Inc. Crystallization processes for the formation of stable crystals of aspartame derivative
US6844465B2 (en) 1998-10-30 2005-01-18 Ajinomoto Co., Inc. Method for preparing highly stable crystals of aspartame derivative
US6465677B1 (en) * 1998-11-19 2002-10-15 The Nutrasweet Company Method for the preparation of N-neohexyl-α-aspartyl-L-phenylalanine methyl ester from imidazolidin-4-one intermediates
WO2000031118A1 (en) * 1998-11-20 2000-06-02 The Nutrasweet Company AMORPHOUS N-[N-(3,3-DIMETHYLBUTYL)-L-α-ASPARTYL]-L-PHENYLALANINE 1-METHYL ESTER
WO2000032622A1 (en) 1998-11-25 2000-06-08 The Nutrasweet Company PURIFICATION OF N-[N-(3,3-DIMETHYLBUTYL)-L-α-ASPARTYL]-L-PHENYLALANINE 1-METHYL ESTER VIA CRYSTALLIZATION
EP1139776A1 (en) * 1998-12-18 2001-10-10 The NutraSweet Company N-[n-(3,3-dimethylbutyl)-l-alpha-aspartyl]-l-phenylalanine 1- methyl ester as a sweetener in chewing gum
US6077962A (en) * 1998-12-24 2000-06-20 The Nutrasweet Company N-3, 3-dimethylbutyl-L-aspartic acid and esters thereof, the process of preparing the same, and the process for preparing N-(N-(3,3-dimethylbutyl) -α L-aspartyl)-L- phenylalanine 1-methyl ester therefrom
US6048999A (en) * 1999-01-25 2000-04-11 The Nutrasweet Company N-[N-(3,3-dimethylbutyl)-L-α-aspartyl]-L-phenylalanine 1-methyl ester synergistic sweetener blends
US6180157B1 (en) 1999-02-18 2001-01-30 The Nutrasweet Company Process for preparing an N-[N-(3,3-dimethylbutyl)-L-α-aspartyl]-L-phenylalanine 1-methyl ester agglomerate
WO2000057725A1 (en) 1999-03-26 2000-10-05 The Nutrasweet Company PARTICLES OF N-[N-(3,3-DIMETHYLBUTYL)-L-α-ASPARTYL]-L-PHENYLALANINE 1-METHYL ESTER
US6726922B1 (en) 1999-06-28 2004-04-27 Minu, L.L.C. Process and composition for temporarily suppressing pain
US6573409B1 (en) * 1999-07-02 2003-06-03 The Nutrasweet Company Process for the preparation of 3,3-dimethylbutanal
WO2001009168A1 (en) 1999-07-28 2001-02-08 The Nutrasweet Company A METHOD FOR THE PURIFICATION OF N-[N-(3,3-DIMETHYLBUTYL)-L-α-ASPARTYL]-L-PHENYLALANINE 1-METHYL ESTER
US6506434B1 (en) 1999-08-06 2003-01-14 The Nutrasweet Company Process for coating N-[N-(3,3-dimethylbutyl)-L-α-aspartyl]-L-phenylalanine 1-methyl ester onto a carrier
WO2001010236A1 (en) * 1999-08-11 2001-02-15 The Nutrasweet Company CONFECTIONERY FOOD PRODUCTS SWEETENED WITH N-[N-(3,3-DIMETHYLBUTYL)-1-α-ASPARTYL]-L-PHENYLALANINE METHYL ESTER
CA2383137A1 (en) * 1999-09-07 2001-03-15 Ajinomoto Co., Inc. Method for producing aspartame derivative, method for purifying the same, crystals thereof and uses of the same
CN1378556A (zh) * 1999-10-08 2002-11-06 味之素株式会社 天冬甜素衍生物的制造方法、其结晶体、及其新型制造中间体和该中间体的制造方法
US6627431B1 (en) 2000-05-12 2003-09-30 The Nutrasweet Company Chemoenzymatic synthesis of neotame
EP1403276B1 (en) * 2000-05-18 2005-11-16 The NutraSweet Company Synthesis of N-[N-(3,3-dimethylbutyl)-L-alpha-aspartyl]-L-phenylalanine 1-methyl ester using L-alpha-aspartyl-L-phenylalanine 1-methyl ester precursors
ES2253626T3 (es) * 2000-05-18 2006-06-01 The Nutrasweet Company Sintesis de n-(n-(3,3-dimetilbutil)-l-alfa-aspartil)-l-fenilalanina 1-metil ester utilizando precursores de l-alfa-aspartil-l-fenilalanina 1-metil ester.
ATE288446T1 (de) * 2000-05-19 2005-02-15 Nutrasweet Co Herstellung von n-(n-(3,3-dimethylbutyl)-l-alpha- aspartyl)- l-phenylalaninmethylester mittels oxazolidinonderivate
US7326430B2 (en) * 2000-07-18 2008-02-05 The Nutrasweet Company Method of preparing liquid compositions for delivery of N-[N- (3,3-dimethylbutyl-L-α-aspartyl]-L-phenylalanine 1-methyl ester in food and beverage systems
EP1349829A4 (en) * 2000-11-06 2005-11-09 Nutrasweet Co MODIFICATION OF A CATALYST TO ENHANCE NEOTAME PRODUCTION
US7288670B2 (en) * 2003-05-06 2007-10-30 The Nutrasweet Company Synthesis of N-[N-(3,3-dimethylbutyl)-L-α-aspartyl]-L-phenylalanine 1-methyl ester using 3,3-dimethylbutyraldehyde precursors
CA2558683A1 (en) * 2004-03-05 2005-09-22 Sunil Srivastava High-intensity sweetener-polyol compositions
US20060188629A1 (en) * 2005-01-21 2006-08-24 Greg Liesen Method for the purification of sucralose
TW200735790A (en) * 2005-12-02 2007-10-01 Coca Cola Co Reduced calorie frozen beverage
CN101270092B (zh) * 2008-04-30 2010-12-08 厦门大学 一种合成纽甜的方法
US20100125146A1 (en) * 2008-11-19 2010-05-20 Johnson Matthey Public Limited Company Method for making pharmaceutical compounds
CN105131081A (zh) * 2015-09-08 2015-12-09 南京工业大学 一种廉价高效的纽甜制备方法
FR3102041A1 (fr) 2019-10-22 2021-04-23 Aroma Sens Edulcorant pour liquides de cigarette électronique

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2533210A1 (fr) * 1982-09-17 1984-03-23 Lyon I Universite Claude Edulcorants de synthese
FR2630304B1 (fr) * 1988-04-22 1990-08-31 Bernard Lyon I Universite Clau Derives n-hydrocarbones des acides aspartique et glutamique alpha-monoamides utiles comme agents edulcorants
FR2697844B1 (fr) * 1992-11-12 1995-01-27 Claude Nofre Nouveaux composés dérivés de dipeptides ou d'analogues dipeptidiques utiles comme agents édulcorants, leur procédé de préparation.

Also Published As

Publication number Publication date
NO964745D0 (no) 1996-11-08
ES2122610T3 (es) 1998-12-16
FI114313B (fi) 2004-09-30
HK1012406A1 (en) 1999-07-30
FR2719590B1 (fr) 1996-07-26
DK0759031T3 (da) 1999-05-17
BR9507635A (pt) 1997-09-23
FI964106A (fi) 1996-10-14
MD1175G2 (ro) 2000-02-29
AU681523B2 (en) 1997-08-28
CA2187901C (en) 2003-09-09
NZ285777A (en) 1997-04-24
US5510508A (en) 1996-04-23
FI964106A0 (fi) 1996-10-14
HU9602990D0 (en) 1997-01-28
EE03402B1 (et) 2001-04-16
PL317053A1 (en) 1997-03-03
OA10334A (fr) 1997-10-07
BG100967A (bg) 1998-01-30
PL180471B1 (pl) 2001-02-28
WO1995030689A1 (fr) 1995-11-16
EP0759031A1 (fr) 1997-02-26
KR100304320B1 (ko) 2001-11-30
CZ329996A3 (en) 1997-02-12
SK144996A3 (en) 1997-05-07
CZ285612B6 (cs) 1999-09-15
CA2187901A1 (en) 1995-11-16
ATE169636T1 (de) 1998-08-15
EP0759031B1 (fr) 1998-08-12
CN1147817A (zh) 1997-04-16
NO964745L (no) 1996-11-08
MD1175F1 (en) 1999-03-31
CN1114615C (zh) 2003-07-16
DE69504059D1 (de) 1998-09-17
SK280376B6 (sk) 1999-12-10
HU219829B (hu) 2001-08-28
UA41403C2 (uk) 2001-09-17
RU2138510C1 (ru) 1999-09-27
GEP19991647B (en) 1999-06-14
DE69504059T2 (de) 1999-02-25
JP3303921B2 (ja) 2002-07-22
JPH09512809A (ja) 1997-12-22
EE9600179A (et) 1997-06-16
AU2528595A (en) 1995-11-29
MX9605244A (es) 1997-09-30
FR2719590A1 (fr) 1995-11-10
NO313832B1 (no) 2002-12-09
HUT75087A (en) 1997-04-28
RO115732B1 (ro) 2000-05-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG62813B1 (bg) Подобрен метод за получаване на производно съединение нааспартама, полезно като подсладител
AU723479B2 (en) Method for preparing and purifying an N-alkylatedaspartame derivative
CN101775066B (zh) 一种合成纽甜的方法
JP3627062B2 (ja) 甘味剤として有用なN−[N−(3,3−ジメチルブチル)−L−α−アスパルチル]−L−ヘキサヒドロフェニルアラニン1−メチルエステル、その製造方法
MXPA96005244A (en) Improved procedure for the preparation of a compact derived from aspartame, which is useful as a edulcorative agent
RU2174983C2 (ru) N-(S)-1-ФЕНИЛ-1-АЛКАНАМИД N-(3,3-ДИМЕТИЛБУТИЛ)-L-АСПАРТИЛ-D-α-АМИНОАЛКАНОВОЙ КИСЛОТЫ В КАЧЕСТВЕ ПОДСЛАСТИТЕЛЯ
US6899912B2 (en) Method for producing aspartame derivative, method for purifying the same, crystals thereof and uses of the same
TW387897B (en) N-(3,3-dimethylbutyl)-l-aspartyl-d-<alpha>-aminoalkanoic acid n-(s)-1-phenyl-alkanamide useful as a sweetening agent
JP2001106697A (ja) 高純度アスパルテーム誘導体の製造方法及びその結晶