HU225582B1 - Method for obtaining lsx zeolite granular agglomerates with low inert binding material ratio - Google Patents

Method for obtaining lsx zeolite granular agglomerates with low inert binding material ratio Download PDF

Info

Publication number
HU225582B1
HU225582B1 HU0004623A HUP0004623A HU225582B1 HU 225582 B1 HU225582 B1 HU 225582B1 HU 0004623 A HU0004623 A HU 0004623A HU P0004623 A HUP0004623 A HU P0004623A HU 225582 B1 HU225582 B1 HU 225582B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
zeolite
lsx
solution
binder
weight
Prior art date
Application number
HU0004623A
Other languages
English (en)
Inventor
Dominique Plee
Original Assignee
Ceca Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ceca Sa filed Critical Ceca Sa
Publication of HUP0004623A2 publication Critical patent/HUP0004623A2/hu
Publication of HUP0004623A3 publication Critical patent/HUP0004623A3/hu
Publication of HU225582B1 publication Critical patent/HU225582B1/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01JCHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J20/00Solid sorbent compositions or filter aid compositions; Sorbents for chromatography; Processes for preparing, regenerating or reactivating thereof
    • B01J20/02Solid sorbent compositions or filter aid compositions; Sorbents for chromatography; Processes for preparing, regenerating or reactivating thereof comprising inorganic material
    • B01J20/10Solid sorbent compositions or filter aid compositions; Sorbents for chromatography; Processes for preparing, regenerating or reactivating thereof comprising inorganic material comprising silica or silicate
    • B01J20/16Alumino-silicates
    • B01J20/18Synthetic zeolitic molecular sieves
    • B01J20/183Physical conditioning without chemical treatment, e.g. drying, granulating, coating, irradiation
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01BNON-METALLIC ELEMENTS; COMPOUNDS THEREOF; METALLOIDS OR COMPOUNDS THEREOF NOT COVERED BY SUBCLASS C01C
    • C01B39/00Compounds having molecular sieve and base-exchange properties, e.g. crystalline zeolites; Their preparation; After-treatment, e.g. ion-exchange or dealumination
    • C01B39/02Crystalline aluminosilicate zeolites; Isomorphous compounds thereof; Direct preparation thereof; Preparation thereof starting from a reaction mixture containing a crystalline zeolite of another type, or from preformed reactants; After-treatment thereof
    • C01B39/20Faujasite type, e.g. type X or Y
    • C01B39/22Type X

Description

A találmány alacsony szilícium/alumínium arányú, inért kötőanyagot csekély mennyiségben tartalmazó faujazitagglomerátok előállítására vonatkozik.
A legtöbb zeolitot főként alumínium-szilikát-gélek gócképzésével és kristályosításával szintetizálják, ami igen kis méretű kristályokból álló zeolitot eredményez. Ebben az esetben porokról van szó. Ezeknek a poroknak az ipari felhasználása azonban nehézkes, és ezért a szemcsés, tömörített forma előnyösebb. Ezek az agglomerátumok - akár rudak, akár sajtolt gömbök alakjában - általában zeolitporból - ami az aktív komponenst képviseli - és kötőanyagból állnak, amelynek célja a kristályok összetartása szemcsék alakjában. Ennek a kötőanyagnak adszorbeálótulajdonsága nincsen, szerepe abban áll, hogy a szemcséknek megfelelő mechanikai szilárdságot nyújt olyan rezgésekkel és elmozdítással szemben, amelyek különböző alkalmazásaik során érik őket. Az ilyen szemcséket úgy állítják elő, hogy a zeolitporból agyagpéppel pépet alakítanak ki, amely nagyságrendben a port a kötőanyaghoz képest 80%/20% arányban tartalmazza, majd a kapott pépet rudakká, gömbökké vagy extrudátumokká formálják és magas hőmérsékleten hővel kezelik az agyag kiégetése és a zeolit reaktiválása céljából.
Ezen az úton olyan zeolittesteket kapnak, amelyek szemcsemérete néhány milliméter - ha a kötőanyagot és a szemcsézést a szakterületen kialakult szabályok szerint végzik -, és amelyek egy sor megfelelő sajátsággal rendelkeznek különösen porozitás, mechanikai szilárdság és kopással szembeni ellenállás szempontjából. Az alkalmazás során mutatott tulajdonságaik nyilvánvalóan olyan arányban csökkennek, mint ahogyan az aktív pornak a porhoz és az inért, tömörítő kötőanyaghoz viszonyított aránya csökken.
Különböző módszereket dolgoztak ki az inért kötőanyag adszorbeálóteljesítmény szempontjából jelentkező hátrányának a kiküszöbölésére, így például a kötőanyagnak részben vagy egészben zeolittá alakítására. Ez a művelet könnyen végrehajtható, ha kötőanyagokként a kaolinit-anyagcsaládból származó olyan kötőanyagokat alkalmaznak, amelyeket előzőleg 500 °C és 700 °C közötti hőmérsékleten kalcináltak. Egy másik változat szerint kaolinszemcséket alakítanak ki, és ezeket zeolitokká alakítják: ezt az alapelvet fejti ki D. W. Breck „Zeolite Molecular Sieves” („Zeolit molekulasziták) című művében (John Wiley and Sons, New York). Ezt a technológiát sikerrel alkalmazták zeolit A vagy X szemcsék előállításában, amelyek 95 tömeg%-ig terjedő mennyiségben önmagát a zeolitot és ezenkívül átalakulatlan, megmaradt kötőanyagot tartalmaznak (ebben a vonatkozásban lásd Howell 3 119 660 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírását); szilíciumforrás hozzáadását javasolják, ha a cél zeolit X előállítása (Breck, ibidem 320. o.).
Kuznicki és munkatársai a 4 603 040 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban kimutatják, hogy lehetséges kaolinagglomerátum átalakítása zeolit X termékké, amelynek Si/AI aránya 1; azonban abból a célból, hogy a reakció nagyságrendileg lényegében teljessé váljék - tehát olyan szemcse alakuljon ki, amely megközelítőleg 95% zeolit X-ből áll -, körülbelül 10 napon át 50 °C hőmérsékleten kell végezni, és ez az eljárást ipari szempontból célszerűtlenné teszi. Ha a reagáltatást 5 napon át 40 °C hőmérsékleten végzett érleléssel kombinálják, majd a kristályosítást magasabb hőmérsékleten végzik, akkor az így kapott szilárd termék 80% faujazitból és 15% zeolit A-ból áll.
A JP-05163015 számú japán szabadalmi dokumentum (amelynek tulajdonosa a Tosoh Corp.) közli, hogy alacsony, nagyságrendileg 1 Si/AI arányú zeolit X szemcsék úgy alakíthatók ki, hogy egy zeolit X port, amelynek Si/AI aránya 1, kaolinnal, kálium-hidroxiddal, nátrium-hidroxiddal és (karboxi-metil)-cellulózzal kevernek. Az alakozást extrúzióval végzik. Az így kapott szemcséket szárítják, 600 °C hőmérsékleten 2 órán át kalcinálják, majd 2 napon át 40 °C hőmérsékleten nátrium-hidroxid és kálium-hidroxid oldatában áztatják.
Ez a két szabadalmi dokumentum azt állítja, hogy lehetséges mechanikailag szilárd termékek előállítása, amelyek főként zeolit X-ből állnak, a Si/AI arány lényegesen alacsonyabb bennük, mint az általában géles úton gyártott zeolit X termékeké, és amelyek Si/AI aránya megközelítőleg 1,1 és 1,5 között van. Mindazonáltal a kapcsolatos folyamatok nem eléggé kifinomultak, és a túlságosan hosszú reakcióidő vagy a lépések száma következtében hátrányosak. Félő továbbá, hogy a JP 05-163015 számú japán közrebocsátási iratban igényelt hőkezelés - az alakozólépés után - nem járul hozzá a szemcse amorffá tételéhez, valamint az ezt követő lúgos digerálás célja, az átkristályosítás, magyarázatot ad az eljárás lassúságára.
Az alábbiakban találmányunkat részletesebben leltjük.
Ebben a bejelentésben az LSX (Low Silica X) (alacsony szilícium-dioxid-tartalmú X) megjelölést fenntartjuk olyan zeolit X termékekre, ahol a Si/AI arány alacsony, nevezetesen olyan zeolit X-ekre, amelyek Si/AI aránya 1; ésszerűen elfogadható kísérleti eltérések ezen értékben előfordulhatnak; az alacsonyabb értékek nagy valószínűséggel mérési pontatlanságokból származnak, míg a magasabb értékek elkerülhetetlen szennyezések jelenlétének tulajdoníthatók, amelyek szilícium-dioxid-tartalma magasabb, és nátriumionokat, esetleg káliumionokat tartalmaznak. Kimutatjuk, hogy az eddigieknél sokkal egyszerűbb és gyorsabb eljárással lehetséges olyan zeolittestek előállítása, amelyek legalább 95%-ban olyan zeolitot tartalmaznak, amelynek Si/AI aránya 1. Az eljárás a következő lépésekből áll:
a) egy zeolit LSX port olyan kötőanyaggal tömörítünk, amely legalább 80% zeolittá alakítható agyagot tartalmaz,
b) az a) lépésben kapott keveréket alakozzuk;
c) a kapott terméket szárítjuk, majd 500-600 ’C hőmérsékleten kalcináljuk;
d) a c) lépésből eredő szilárd terméket vizes lúgoldattal hozzuk érintkezésbe;
e) az így kapott terméket mossuk, szárítjuk és 500-600 °C hőmérsékleten aktiváljuk.
A kötőanyagnak zeolittá alakulása a d) lépésben a lúgoldat hatására megy végbe. A lúgoldatnak legalább
HU 225 582 Β1
0,5 molárisnak kell lennie; ez az oldat nátrium-hidroxid és kálium-hidroxid oldata lehet, amelyben a kálium-hidroxid legfeljebb 30 mol% mennyiségben van jelen (a nátrium-hidroxid és a kálium-hidroxid összegére vonatkoztatva). Előnyös lehet nátrium-hidroxid-oldat alkalmazása. Az eljárást olyan hőmérsékleten végezzük, amely a zeolittá alakítás ésszerű sebességének elérésére megfelelő.
A zeolittá alakítható agyag a kaolinit-, halloysit-, nakrit- vagy dickitcsaládba tartozik. Nagyon egyszerűen alkalmazható a kaolin.
A találmányt az alábbi, nem korlátozó jellegű példákban részletesen ismertetjük.
1. példa
Faujazit LSX előállítása kálium-hidroxid jelenlétében
Faujazit LSX típusú zeolitot - melynek Si/AI aránya 1 - állítunk elő az alábbi oldatok összekeverésével:
A) oldat
136 g nátrium-hidroxidot és 73 g kálium-hidroxidot (tiszta bázisra számítva) 280 g vízben oldunk. Az oldatot 100-115 °C hőmérsékleten forrásba hozzuk, és az oldatban 78 g timföldet oldunk. Oldódás után az oldatot lehűlni hagyjuk, és vízzel 570 g-ra egészítjük ki az elpárolgott víz számításba vételével.
B) oldat
300 g vizet és 235,3 g nátrium-szilikátot (SiO2-ban kifejezve 25,5 tömeg%, Na2O-ban kifejezve 7,75 tömeg0/)) enyhe keveréssel elegyítünk. A szilikátoldatot körülbelül 2 perc alatt adjuk az alumíniumoldathoz Rayneri típusú pehelymentesítő turbinakeverővel végzett erélyes keverés közben (a keverő sebessége 2500 fordulat/perc; kerületi sebessége 3,7 m/s), majd az így kialakult gélt keverés nélkül, 24 órán át 60 °C hőmérsékleten állni hagyjuk. Ennek az időszaknak az eltelte után a kristályosodási folyamatra jellemző, jelentős mértékű, ülepedés útján bekövetkező elkülönülés figyelhető meg. Ekkor szűrést végzünk, és a csapadékot a szilárd termék 1 g-jára számítva körülbelül 15 ml vízzel mossuk. A szilárd terméket kemencében 80 °C hőmérsékleten szárítjuk. A szintetikus gél összetétele:
4Na20.1,3K20.1AI203.2Si02.91H20
A szintézisből eredő szilárd termék kémiai elemzése a következő összetételt mutatja:
0,77Na20.0,23K20.2Si02.1AI2O3
A röntgendiffrakciós elemzés igazolja, hogy az így kialakult por lényegében tiszta faujazit, amely nyomokban tartalmaz A zeolitot, amelynek mennyisége 2 tömeg%-nál kevesebbre becsülhető. A toluoladszorpciós kapacitást 550 °C hőmérsékleten, 2 órán át inért környezetben végzett kalcinálás után mérjük: az adszorpciós kapacitás 25 °C hőmérsékleten, 0,5 parciális nyomáson 22,5%.
2. példa
Tömörített LSX előállítása
A por egy részét úgy formáljuk, hogy 42,5 g port (kalcinált ekvivalensben kifejezve), 7,5 g rostos agyagot (kalcinált ekvivalensben kifejezve), 1 g (karboxi-metil)-cellulózt és annyi vizet elegyítünk, amelynek segítségével 1,6 mm átmérőjű és körülbelül 4 mm hosszúságú extrudátumok alakíthatók ki. Az extrudátumokat 80 °C hőmérsékleten szárítjuk, majd 550 °C hőmérsékleten 2 órán át inért környezetben kalcináljuk.
3. példa
Tömörített, kis mennyiségű inért kötőanyagot tartalmazó LSX előállítása a találmány szerint Az 1. példában előállított zeolit LSX port alkalmazzuk úgy, hogy 15% montmorillonit típusú agyag, 85% kaolin típusú agyag, kis mennyiségű (karboximetil)-cellulóz és víz keverékével tömörítjük. Extrudálás után a szárítást 80 °C hőmérsékleten végezzük; a kalcinálást 600 °C hőmérsékleten, 2 órán át végezzük inért környezetben, mely vízgőzt nem tartalmaz.
Oldatot készítünk 16,7 g nátrium-hidroxid-pelletből és 7,7 g kálium-hidroxidból (tiszta bázisra vonatkoztatva) 100 ml vízben. 10 g frissen kalcinált szemcsés zeolitot 17 ml ilyen módon készült oldatba mártunk, majd az egész keveréket keverés nélkül 95 °C hőmérsékletre melegítjük.
A szilárd termékből 3, 6, illetve 24 óra eltelte után mintát veszünk a kristályosság megfigyelése céljából. Minden egyes mintát 20 ml/g mennyiségben vett vízzel mosunk; négy mosási műveletet végzünk.
A toluoladszorpciós kapacitás mérését a fentebb leírt körülmények között végezzük. Az így kapott eredmények a következők:
Tömörített LSX
(NaOH+KOH-dal nem kezelt) Tömörített LSX (NaOH+KOH-dal kezelt, 18,2 tömeg%
3 óra reakcióidő) Tömörített LSX (NaOH+KOH-dal kezelt, 21,7 tömeg%
6 óra reakcióidő) Tömörített LSX (NaOH+KOH-dal kezelt, 21,6 tömeg%
24 óra reakcióidő) 21,6 tömeg%
A röntgendiagramok azt mutatják, hogy a termék lé-
nyegében faujazit, amely nyomokban tartalmaz zeolit A terméket hasonló mennyiségben, mint a tömörítés előtti por. A kémiai elemzés eredményei szerint a termékben a Si/AI teljes aránya 1,04, ami a kívánt célnak megfelelő. A szilícium-NMR útján mért Si/AI arány 1,01, ami a kristályrácsban fennálló aránynak megfelelő.
Ilyen módon igazoltuk, hogy lehetséges olyan LSX szemcsék előállítása, amelyek faujazit típusú zeolittartalma legalább 95% az adszorpciós kapacitás alapján. Ugyanakkor azt is igazoltuk, hogy a reakció gyorsan végbemehet (3 óránál rövidebb idő alatt); továbbá nem igényel érlelési időt, és nem teszi szükségessé nagy mennyiségű pórusképző szer alkalmazását, amint ezt a 4 603 040 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban igénylik.
4. példa
Tömörített, kis mennyiségű inért kötőanyagot tartalmazó LSX előállítása a találmány szerint Az 1. példában előállított zeolit LSX port alkalmazzuk úgy, hogy 15 tömeg% montmorillonit típusú agyag,
HU 225 582 Β1 tömeg% kaolin típusú agyag, kis mennyiségű (karboxi-metil)-cellulóz és víz keverékével tömörítjük. Extrudálás után a szárítást 80 °C-on végezzük; a kalcinálást 600 °C hőmérsékleten, 2 órán át hajtjuk végre inért, vízgőzt nem tartalmazó környezetben. 5
Ezekből az agglomerátumokból 10 g mennyiséget 17 ml 220 g/l koncentrációjú nátrium-hidroxid-oldatban 3 órán át 95 °C hőmérsékleten áztatunk. Ezt követően az agglomerátumokat egymás után négyszer 20 ml/g mennyiségű vízbe mártva mossuk. 10
A toluoladszorpciós kapacitás mérését a fentebb leírt körülmények között végezzük. így kapott értékeink a következők:
Tömörített LSX (kezelés nélkül) 18,2%
Tömörített LSX (NaOH-dal kezelt) 22,4%
Ez az utóbbi érték összehasonlítható a 3. példa szerint tömörített LSX értékével.
Tömörített LSX (NaOH+KOH-dal kezelt) 21,7% Ezek az eredmények kifejezik a találmány szerinti zeolittestek nagy hatékonyságát, továbbá a nátrium-hidroxiddal végzett zeolittá alakítás útján kapott LSX (kedvezőbb) kristályosságát mutatják. A szilícium-NMR-színkép mutatja, hogy a kristályrácsban a Si/AI arány 1,01. Ezek a zeolittestek - amelyek toluoladszorpciós kapacitása 25 °C hőmérsékleten 21,5%-nál nagyobb - szintén a találmány tárgyát képezik.

Claims (6)

1. Eljárás legalább 95 tömeg% zeolit LSX-et tártál- 20 mazó zeolittestek előállítására, azzal jellemezve, hogy a következő műveleteket végezzük:
a) egy zeolit LSX port olyan kötőanyaggal tömörítünk, amely legalább 80 tömeg%, zeolittá alakítható agyagot tartalmaz, 25
b) az a) lépésben kapott keveréket alakozzuk;
c) a kapott terméket szárítjuk, majd 500-600 °C hőmérsékleten kalcináljuk;
d) a c) lépésből eredő szilárd terméket legalább 0,5 moláris vizes lúgoldattal hozzuk érintkezésbe;
e) az így kapott terméket mossuk, szárítjuk és 500-600 °C hőmérsékleten aktiváljuk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy lúgos oldatként nátrium-hidroxid és kálium-hidro30 xid olyan oldatát alkalmazzuk, ahol a kálium-hidroxid mennyisége legfeljebb 30 mólszázalék (a nátrium-hidroxid és kálium-hidroxid összes mennyiségére vonatkoztatva).
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy lúgos oldatként nátrium-hidroxid-oldatot alkalmazunk.
4. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a zeolittá alakítható kötőanyag a kaolinit-, halloysit-, nakrit- és dickitcsaládba tartozik.
5. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy zeolittá alakítható kötőanyagként kaolint alkalmazunk.
6. Legalább 95 tömeg% zeolit LSX-et, előnyösen az
1. igénypont szerinti eljárással kapott zeolit LSX-et tartalmazó zeolittestek, amelyek toluoladszorpciós kapacitása legalább 21,5%.
HU0004623A 1997-07-22 1998-07-10 Method for obtaining lsx zeolite granular agglomerates with low inert binding material ratio HU225582B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9709283A FR2766475B1 (fr) 1997-07-22 1997-07-22 Procede pour l'obtention de corps granulaires en zeolite lsx a faible taux de liant inerte
PCT/FR1998/001508 WO1999005063A1 (fr) 1997-07-22 1998-07-10 Procede pour l'obtention de corps granulaires en zeolite lsx a faible taux de liant inerte

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP0004623A2 HUP0004623A2 (hu) 2001-04-28
HUP0004623A3 HUP0004623A3 (en) 2006-04-28
HU225582B1 true HU225582B1 (en) 2007-03-28

Family

ID=9509470

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0004623A HU225582B1 (en) 1997-07-22 1998-07-10 Method for obtaining lsx zeolite granular agglomerates with low inert binding material ratio

Country Status (26)

Country Link
US (1) US6264881B1 (hu)
EP (1) EP0932581B1 (hu)
JP (2) JP4195516B2 (hu)
KR (1) KR100538961B1 (hu)
CN (1) CN1109653C (hu)
AR (1) AR017755A1 (hu)
AT (1) ATE236083T1 (hu)
AU (1) AU736403B2 (hu)
BR (1) BR9806072A (hu)
CA (1) CA2266385C (hu)
CZ (1) CZ294449B6 (hu)
DE (1) DE69812872T2 (hu)
DK (1) DK0932581T3 (hu)
EA (1) EA001175B1 (hu)
ES (1) ES2195367T3 (hu)
FR (1) FR2766475B1 (hu)
HU (1) HU225582B1 (hu)
MY (1) MY125860A (hu)
PL (1) PL192559B1 (hu)
PT (1) PT932581E (hu)
SK (1) SK284360B6 (hu)
TR (1) TR199900628T1 (hu)
TW (1) TW460411B (hu)
UA (1) UA61932C2 (hu)
WO (1) WO1999005063A1 (hu)
ZA (1) ZA986398B (hu)

Families Citing this family (32)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2789914B1 (fr) 1999-02-22 2001-04-06 Ceca Sa Adsorbants zeolitiques agglomeres a faible taux de liant inerte, leur procede d'obtention et leurs utilisations
FR2800995B1 (fr) 1999-10-05 2002-01-04 Ceca Sa Adsorbants zeolitiques, leur procede d'obtention et leur utilisation pour la decarbonation de flux gazeux
FR2799646B1 (fr) 1999-10-15 2001-12-07 Oreal Composition sous forme d'emulsion eau-dans-huile, contenant des fibres, et son utilisation dans le domaine cosmetique
JP4830185B2 (ja) * 1999-11-25 2011-12-07 東ソー株式会社 高純度低シリカx型ゼオライトバインダレス成形体およびそれを使用した気体分離方法
FR2803282B1 (fr) 2000-01-04 2002-02-15 Ceca Sa Zeolites x echangees notamment au litium, leur procede de preparation et leur utilisation comme adsorbants de l'azote dans la separation des gaz de l'air
DE60120819T2 (de) 2000-04-04 2007-06-28 Tosoh Corp., Shin-Nanyo Verfahren zur adsorptiven Trennung von Kohlendioxid
DE60129626T2 (de) 2000-04-20 2008-05-21 Tosoh Corp., Shinnanyo Verfahren zum Reinigen von einem Wasserstoff enthaltenden Gasgemisch
FR2811313B1 (fr) 2000-07-07 2002-08-30 Ceca Sa Procede de preparation de zeolites x et lsx agglomerees et echangees au lithium
US6416569B1 (en) 2000-08-28 2002-07-09 The Boc Group, Inc. Temperature swing adsorption process
US6409800B1 (en) 2000-08-28 2002-06-25 The Boc Group, Inc. Temperature swing adsorption process
US6432171B1 (en) 2000-08-28 2002-08-13 The Boc Group, Inc. Thermal swing adsorption process
US6596256B1 (en) 2000-08-28 2003-07-22 The Boc Group, Inc. Synthesis of low silicon sodium X zeolite
US6506236B2 (en) * 2001-03-28 2003-01-14 Air Products And Chemicals, Inc. Process for reducing the level of carbon dioxide in a gaseous mixture
EP1633475B1 (en) * 2003-06-06 2010-06-23 Zeochem AG Method for sulfur compounds removal from contaminated gas and liquid streams
FR2863909B1 (fr) * 2003-12-22 2006-05-26 Ceca Sa Methode de purification de flux gazeux pollue par co2 et hydrocarbure(s) et/ou oxyde(s) d'azote par adsorbant zeolitique agglomere
FR2925366B1 (fr) * 2007-12-20 2011-05-27 Ceca Sa Adsorbants zeolitiques agglomeres, leur procede de preparation et leurs utilisations
FR2925478B1 (fr) * 2007-12-20 2009-12-18 Ceca Sa Zeolite de type lsx a granulometrie controlee
KR101073682B1 (ko) 2008-07-31 2011-10-14 한국지질자원연구원 Fe-제올라이트를 사용한 암모니아 가스흡착제 제조방법
US7812208B2 (en) * 2008-09-22 2010-10-12 Uop Llc Binderless adsorbents with improved mass transfer properties and their use in the adsorptive separation of para-xylene
GB201012287D0 (en) * 2010-07-22 2010-09-08 Ibr Consult B V Production of fired ceramic articles
DE102011104006A1 (de) 2010-12-10 2012-06-14 Süd-Chemie AG Granulierte Zeolithe mit hoher Adsorptionskapazität zur Adsorption von organischen Molekülen
RU2465046C1 (ru) * 2011-08-01 2012-10-27 Учреждение Российской академии наук Институт катализа им. Г.К. Борескова Сибирского отделения РАН Композитный адсорбционно-каталитический материал для фотокаталитического окисления
WO2013115878A2 (en) * 2011-11-10 2013-08-08 Sandia Corporation Pelletized molecular sieves and method of making pelletized molecular sieves
FR3009299B1 (fr) * 2013-08-05 2019-11-15 Arkema France Materiau zeolithique a base de zeolithe mesoporeuse
FR3013236B1 (fr) * 2013-11-20 2015-12-11 Ceca Sa Materiau granulaire zeolithique a structure connexe
RU2625873C1 (ru) * 2016-06-09 2017-07-19 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования "Тамбовский государственный технический университет" ФГБОУ ВО "ТГТУ" Способ получения композиционного сорбционно-активного материала
CN106629763B (zh) * 2016-12-27 2018-12-04 苏州立昂新材料有限公司 低硅八面沸石及其制备方法
WO2019068135A1 (en) * 2017-10-04 2019-04-11 Neomaterials Pty Ltd SYNTHESIS OF ZEOLITES
CN110508241B (zh) * 2018-05-22 2022-12-09 中国石油化工股份有限公司 一种聚结型吸附剂及其制备方法
CN110508240B (zh) * 2018-05-22 2021-12-17 中国石油化工股份有限公司 一种聚结型吸附剂的制备方法
CN109485058A (zh) * 2018-12-11 2019-03-19 中国地质科学院郑州矿产综合利用研究所 一种无粘结剂lsx分子筛的制备方法
CN112592148B (zh) * 2021-01-24 2022-06-28 湖南科技大学 高掺量利用砖混类建筑固废再生砂粉制备结构材料的方法

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE299635C (hu)
US3119660A (en) 1960-09-26 1964-01-28 Union Carbide Corp Process for producing molecular sieve bodies
US3906076A (en) * 1973-10-03 1975-09-16 Grace W R & Co Process for producing zeolite X molecular sieve bodies
US4603040A (en) * 1985-03-27 1986-07-29 Air Products And Chemicals, Inc. Massive bodies of Maximum Aluminum X-type zeolite
DD299635A5 (de) * 1990-02-20 1992-04-30 Bitterfeld Chemie Verfahren zur herstellung von zeolithischen adsorptionsmitteln
JPH04198011A (ja) * 1990-11-28 1992-07-17 Tosoh Corp バインダーレスx型ゼオライト成形体の製造方法
JP3066430B2 (ja) * 1991-12-10 2000-07-17 東ソー株式会社 ゼオライトx型成形体の製造方法
US5152813A (en) * 1991-12-20 1992-10-06 Air Products And Chemicals, Inc. Nitrogen adsorption with a Ca and/or Sr exchanged lithium X-zeolite
JP3066850B2 (ja) * 1992-12-22 2000-07-17 東ソー株式会社 バインダーレスx型ゼオライト成形体およびその製造方法
EP0826631B1 (en) * 1996-08-30 2001-12-05 Tosoh Corporation Heat-resistant low-silica zeolite, and process for production and application thereof
JP3257509B2 (ja) * 1997-11-27 2002-02-18 東ソー株式会社 低シリカフォージャサイト型ゼオライトおよびその製造方法

Also Published As

Publication number Publication date
EP0932581B1 (fr) 2003-04-02
AU736403B2 (en) 2001-07-26
CA2266385C (fr) 2008-12-09
KR100538961B1 (ko) 2005-12-26
DE69812872T2 (de) 2004-01-08
ATE236083T1 (de) 2003-04-15
CN1234782A (zh) 1999-11-10
CZ294449B6 (cs) 2005-01-12
KR20000068596A (ko) 2000-11-25
FR2766475A1 (fr) 1999-01-29
JP4302766B2 (ja) 2009-07-29
JP2001501166A (ja) 2001-01-30
EA001175B1 (ru) 2000-10-30
HUP0004623A2 (hu) 2001-04-28
UA61932C2 (en) 2003-12-15
SK36299A3 (en) 1999-12-10
HUP0004623A3 (en) 2006-04-28
AR017755A1 (es) 2001-10-24
BR9806072A (pt) 1999-08-24
CN1109653C (zh) 2003-05-28
EA199900318A1 (ru) 1999-12-29
SK284360B6 (sk) 2005-02-04
ZA986398B (en) 1999-05-17
PL332286A1 (en) 1999-08-30
TW460411B (en) 2001-10-21
JP2008230965A (ja) 2008-10-02
PT932581E (pt) 2003-07-31
PL192559B1 (pl) 2006-11-30
FR2766475B1 (fr) 1999-09-03
DK0932581T3 (da) 2003-07-28
US6264881B1 (en) 2001-07-24
EP0932581A1 (fr) 1999-08-04
CZ100899A3 (cs) 1999-12-15
TR199900628T1 (xx) 1999-11-22
JP4195516B2 (ja) 2008-12-10
MY125860A (en) 2006-08-30
AU8634998A (en) 1999-02-16
WO1999005063A1 (fr) 1999-02-04
ES2195367T3 (es) 2003-12-01
CA2266385A1 (fr) 1999-02-04
DE69812872D1 (de) 2003-05-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU225582B1 (en) Method for obtaining lsx zeolite granular agglomerates with low inert binding material ratio
JPH11513969A (ja) 分子篩錯体化合物の製造方法
JP5576124B2 (ja) 分子篩ssz−13の製造
JP5372023B2 (ja) 吸着性粒状物およびその製造方法
JP3066430B2 (ja) ゼオライトx型成形体の製造方法
JPS6128606B2 (hu)
JP2719971B2 (ja) ゼオライト結合剤を含むゼオライト粒子
JP4361689B2 (ja) ゼオライトの製造
JP3066850B2 (ja) バインダーレスx型ゼオライト成形体およびその製造方法
JP2782744B2 (ja) バインダレスゼオライト成型体の製造方法
GB1567856A (en) Preparation of zeolite a in axtruded form
JPH0674129B2 (ja) 合成フオ−ジヤサイト成形体の製造法
US3390958A (en) Process for preparing crystalline zeolitic molecular sieves
JPH06183727A (ja) CaX型ゼオライト成形体およびその製造方法
JP5609620B2 (ja) 新規メタロシリケート
JPH03146414A (ja) 多孔質バインダレス3a型ゼオライト成型体の製造方法
JPH0443696B2 (hu)
JPH0525809B2 (hu)
JPH06183726A (ja) CaA型ゼオライト成形体およびその製造法

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees