CZ132595A3 - Tyre vulcanizer - Google Patents
Tyre vulcanizer Download PDFInfo
- Publication number
- CZ132595A3 CZ132595A3 CZ951325A CZ132595A CZ132595A3 CZ 132595 A3 CZ132595 A3 CZ 132595A3 CZ 951325 A CZ951325 A CZ 951325A CZ 132595 A CZ132595 A CZ 132595A CZ 132595 A3 CZ132595 A3 CZ 132595A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- mold
- frame
- chuck
- adjustable
- tire
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B29—WORKING OF PLASTICS; WORKING OF SUBSTANCES IN A PLASTIC STATE IN GENERAL
- B29C—SHAPING OR JOINING OF PLASTICS; SHAPING OF MATERIAL IN A PLASTIC STATE, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; AFTER-TREATMENT OF THE SHAPED PRODUCTS, e.g. REPAIRING
- B29C33/00—Moulds or cores; Details thereof or accessories therefor
- B29C33/20—Opening, closing or clamping
- B29C33/22—Opening, closing or clamping by rectilinear movement
- B29C33/24—Opening, closing or clamping by rectilinear movement using hydraulic or pneumatic means
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B29—WORKING OF PLASTICS; WORKING OF SUBSTANCES IN A PLASTIC STATE IN GENERAL
- B29C—SHAPING OR JOINING OF PLASTICS; SHAPING OF MATERIAL IN A PLASTIC STATE, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; AFTER-TREATMENT OF THE SHAPED PRODUCTS, e.g. REPAIRING
- B29C35/00—Heating, cooling or curing, e.g. crosslinking or vulcanising; Apparatus therefor
- B29C35/02—Heating or curing, e.g. crosslinking or vulcanizing during moulding, e.g. in a mould
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B29—WORKING OF PLASTICS; WORKING OF SUBSTANCES IN A PLASTIC STATE IN GENERAL
- B29D—PRODUCING PARTICULAR ARTICLES FROM PLASTICS OR FROM SUBSTANCES IN A PLASTIC STATE
- B29D30/00—Producing pneumatic or solid tyres or parts thereof
- B29D30/06—Pneumatic tyres or parts thereof (e.g. produced by casting, moulding, compression moulding, injection moulding, centrifugal casting)
- B29D30/0601—Vulcanising tyres; Vulcanising presses for tyres
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B29—WORKING OF PLASTICS; WORKING OF SUBSTANCES IN A PLASTIC STATE IN GENERAL
- B29D—PRODUCING PARTICULAR ARTICLES FROM PLASTICS OR FROM SUBSTANCES IN A PLASTIC STATE
- B29D30/00—Producing pneumatic or solid tyres or parts thereof
- B29D30/06—Pneumatic tyres or parts thereof (e.g. produced by casting, moulding, compression moulding, injection moulding, centrifugal casting)
- B29D30/0601—Vulcanising tyres; Vulcanising presses for tyres
- B29D30/0603—Loading or unloading the presses
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Physics & Mathematics (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Oral & Maxillofacial Surgery (AREA)
- Thermal Sciences (AREA)
- Moulds For Moulding Plastics Or The Like (AREA)
- Heating, Cooling, Or Curing Plastics Or The Like In General (AREA)
Description
Zařízení pro vulkanizaci pneumatik
Oblast techniky
Vynález se týká zařízení pro vulkanizaci pneumatik, sestávajícího z vulkanizačního lisu, který má tvářecí stanice, v nichž se tváří mezi přestavítelnou formou a pevnou formou, které jsou upnuty k sobě, surový plášť.
/
Dosavadní stav techniky
Známá zařízení pro vulkanizaci pneumatik, viz například japonský patent č. Sho 59-12827 a japonský patent č. Hei 4 358808, obsahují vulkanizační lis pro vulkanizaci pneumatik, v němž jsou tvářecí stanice neseny na všech stranách dolním rámem připevněným k podlaze, tohoto dolního rámu vystupují části je připevněn horní rám.
přičemž ve svislém směru od boční rámy, k jejichž horní Pomocí tohoto vulkanizačního lisu může být současně vulkanizováno několik surových plášťů.
Zařízení pro vulkanizaci pneumatik je dále rovněž opatřeno obvykle nakládacím ústrojím pro nakládání surových plášťů do tvářecích stanic vulkanizačního lisu. Toto nakládací ústrojí sestává ze sklíčidla pro uchopení surového pláště, ze zdvihacích prostředků pro zdvihání sklíčidla ve svislém směru a z prostředků pro vodorovné přemísťování sklíčidla. Když byla zdvižena horní forma tvářecí stanice, provede se vyzdvižení surového pláště do upínací polohy tvářecí stanice svislým a vodorovným přemístěním sklíčidla vykládacího ústrojí.
Známá zařízení pro vulkanizaci pneumatik však mají vzhledem k uspořádání bočních rámů na každé straně tvářecí stanice vulkanizačního lisu následující nevýhody. Za prvé /
/ boční rámy znamenají zvětšení velikosti vulkanizačniho lisu jako celku, což znamená relativně větší nárok na potřebný prostor pro umístění vulkanizačního zařízeni, za druhé existence bočních rámů omezuje způsob nakládáni surových plástů do tvářecí stanice vulkanizačního lisu, čímž je omezeno provedení nakládacího ústrojí, za třetí boční rámy bráni výměně forem tvářecích stanic.
Ve výše popsaném zařízení pro vulkanizaci pneumatik jsou nakládací ústrojí surových plástů a vulkanizační · lis uspořádány nezávisle, takže zde vzniká potřeba koordinování pohybu zdvihacích prostředků sklíčidla nakládacího ústrojí s přemístěním horní formy vulkanizačního lisu ve svislém směru, což ovšem zase, vyžaduje provedení snímacích a ovládacích prostředků, což s sebou přináší zvýšení výrobních nákladů.
Výše uvedené nedostatky existují nejen u popsaného druhu vulkanizačních lisů s přímým působením na surový plást, nýbrž existují i u lisů typu s uzavíráním pomocí kupolí, u něhož se upínání horní a dolní formy k sobě provádí uvnitř horní a dolní kupole, které se přemístí těsné k sobě (viz japonský patent Hei 1-24050), který má konstrukci odpovídající bočním rámům umístěným kolem tvářecích stanic, a u lisů typu s uzavíráním pomocí sloupů (viz japonský patent Hei 4-332607).
Předložený vynálezu byl vytvořen pro odstranění výše uvedených nedostatků známých zařízení pro vulkanizaci pneumatik a jeho úkolem je vytvořit zařízení pro vulkanizaci pneumatik s vulkanizačním lisem, v němž je několik tvářecích stanic neseno bez použití bočních rámů, které proto nebude mít nedostatky známých zařízení pro vulkanizaci pneumatik.
Dále je úkolem vynálezu vytvořit zařízení pro vulkanizaci pneumatik, které nebude vyžadovat upravení snímacích nebo ovládacích prostředků pro činnost nakládacího ústrojí surových plástů, čímž se sníží výrobní náklady.
Podstata vynálezu
Tyto úkoly splňuje zařízení pro vulkanizaci pneumatik, sestávající z vulkanizačniho lisu, který má tvářecí stanice, v nichž se tváří mezi přestavitelnou formou a pevnou formou, které jsou upnuty k sobě, surový plášt, podle vynálezu, jehož podstatou je, že sestává z pevného rámu nesoucího pevné formy tvářecích stanic, z přestavitelného rámu nesoucího přestavitelné formy tvářecích stanic, ze zvedacího prostředku pro svislé přemístování přestavitelného rámu vůči pevnému rámu, ze spojovacích prostředků uspořádaných mezi tvářecími stanicemi pro spojování pevného rámu s přestavítelným rámem, z uzavíracích prostředků pro upevnění přestavitelného rámu k pevnému rámu prostřednictvím spojovacích prostředků, a z upínacích prostředků pro upnutí přestavitelných forem k pevným formám.
Protože jsou u tohoto uspořádání tvářecí stanice neseny spojovacími prostředky uspořádanými mezi tvářecími stanicemi, je zařízení pro vulkanizaci pneumatik mnohem kompaktnější ve srovnání se známými zařízeními pro zahrnujícími vulkanizační lisy s uzavíráním pomocí kupolí a s uzavíráním pomocí sloupů, v nichž jsou boční rámy umístěny na každé straně tvářecí stanice.
vulkanizaci pneumatik, přímým působením, s
Dále v důsledku uspořádání spojovacích prostředků mezi tvářecími stanicemi je usnadněna výměna forem a nakládání a vykládání pneumatik z tvářecích stanic. Neexistence bočních rámů znamená snížení omezení provedení nakládacího a vykládacího ústrojí.
Podle výhodného provedení vynálezu jsou spojovací prostředky upraveny přímo mezi tvářecími stanicemi, aby zajistily dokonalou stabilitu při upínání forem.
Zařízení pro vulkanizaci pneumatik podle vynálezu rovněž I obsahuje nakládací ústroji pro nakládání surových pneumatik z I polohy mimo vulkanizační lis do specifické polohy mezi pevnou I a přestavitelnou formou, přičemž toto nakládací ústrojí I sestává ze sklíčidla pro uchopení surové pneumatiky, z I prostředku pro vodorovné přemísťování upraveného na I přestavitelném rámu a určeného pro přemísťování sklíčidla ve 1 vodorovném směru. i
Když je tímto způsobem nakládací ústrojí upevněno na přestavitelném rámu, mů?e se toto nakládací ústrojí přemísťovat ve svislém směru společně s přestavitelným rámem působením pouze jediného zdvihacího prostředku, čímž je odstraněna potřeba upravení zvláštních zdvihacích prostředků pro svislé přemísťování nakládacího ústrojí stejně jako snímacích a ovládacích prostředků, nutných u známých zařízení pro vulkanizaci pneumatik pro koordinaci svislého přemísťování j
nakládacího ústrojí se svislým přemísťováním přestavítelného j rámu. Tím se sníží počet součásti, což má za následek snížení nákladů a zvýšení kompaktnosti. »
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu je nakládací ústrojí surových plášťů upevněno na přestavitelném rámu tak, že je přestavítelné ve svislém směru vůči přestavitelnému rámu. Tímto provedením je umožněno zdvihání nakládacího ústrojí vůči přestavitelnému rámu pro usnadnění činnosti při nahrazování forem a pro nastavení nejnižší polohy sklíčidla podle změny polohy surového pláště čekajícího na dopravení nakládacím ústrojím do tvářecí stanice.
úpravou systému, v němž je dosaženo svislého přemísťování nakládacího ústrojí zdvihacím mechanismem použitým pro svislé přemísťování horní formy, není omezeno na aplikaci na výše popsané zařízení pro vulkanizaci pneumatik, avšak může. být použito i u jiných druhů vulkanizačních zařízení.
Zařízení pro vulkanizaci pneumatik podle vynálezu je rovněž opatřeno vykládacím ústrojím umožňujícím provádění těchto tří operací: (i) vykládání pneumatiky z příslušné tvářecí stanice, (ii) doprava pneumatiky k hustícímu ústrojí po provedené vulkanizaci, opatřenému držákem pro upevnění pneumatiky, a (iii) doprava pneumatiky z hustícího ústrojí k dopravníku. Použitím tohoto vykládacího ústrojí schopného provádět všechny tři operace se sníží počet použitých součástí, čímž se usnadní i údržba zařízení.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu jsou pro každou tvářecí stanici upraveny zvláštní upínací prostředky pro zajištění toho, že upínací síla působící na formy každé tvářecí stanice je stejná i tehdy, když je rozdíl výšek v jednotlivých tvářecích stanicích různý.
Podle ještě dalšího výhodného provedení vynálezu jsou upínací prostředky tvořeny upínacím mechanismem pro přitlačování přestavitelné formy a pevné formy k sobě a seřizovacím mechanismem pro nastavení svislé polohy přestavitelné formy podle jakékoli změny výškového rozměru formy, způsobené výměnou formy. To znamená, že v případě, že je existující forma nahrazena formou s odlišnou výškou, svislá poloha přestavitelné formy se podle této změny výšky formy nastaví podle potřeby.
Dále je rovněž výhodné, když jsou upínací mechanismus a seřizovači mechanismus zkombinovány do jediné jednotky. Tímto způsobem nemusí být nutně opakovány součásti společné pro oba mechanismy, přičemž je současně tímto opatřením umožněno snížení počtu součástí, v důsledku čehož se sníží náklady a zlepší možnost údržby zařízení.
Rovněž je výhodné, když upínací prostředky obsahují duté jádro, takže do tohoto dutého jádra může být v případě potřeby vložen dělicí hřídel.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále blíže objasněn na příkladech provedení podle přiložených výkresů, na nichž obr. 1 znázorňuje bokorys zařízení pro vulkanizaci pneumatik podle vynálezu, obr. 2 nárys zařízení pro vulkanizaci pneumatik podle vynálezu, obr. 3a nárys a obr. 3b bokorys polobloku použitého v zařízení pro vulkanizaci pneumatik podle vynálezu, obr. 4 podélný řez upínacím mechanismem použitého v zařízení pro vulkanizaci pneumatik podle vynálezu, obr. 5 schéma znázorňující činnost nakládacího a vykládacího ústrojí, použitých v zařízení pro vulkanizaci
pneumatik podle vynálezu, | upínacím | mechanismem | prvního | |
obr. 6 podélný | řez | |||
provedení, obr. 7 podélný | řez | upínacím | mechanismem | druhého |
provedení, obr. 8 podélný | řez | upínacím | mechanismem | třetího |
provedení, obr. 9 nárys vulkanizačního lisu v upnutém stavu, obr. 10 nárys vulkanizačního lisu podle dalšího provedení podle vynálezu, v němž je upínací mechanismus upraven na táhlu, obr. 11 nárys vulkanizačního lisu podle dalšího provedení podle vynálezu, obr. 12 půdorys vulkanizačního lisu z obr. 11, obr. 13 schematicky řez podél čáry A-A z obr. 11 a obr. 14 schematicky pohled ve směru šipky B na obr. 13.
Příklady provedeni vynálezu
Podle obr. 1 až 10 bude popsáno první provedeni zařízení pro vulkanizaci pneumatik podle vynálezu.
Jak je znázorněno na obr. 1, sestává zařízení · pro vulkanizaci pneumatik podle prvního provedení podle vynálezu z vulkanizačního lisu pro tváření surového pláště 7, z nakládacího ústrojí 27 pro nakládání surových plástů 7 do tvářecí stanice 39 vulkanizačního lisu.
Vulkanizační lis, znázorněný na obr. 2, sestává z dolního rámu 1 (pevného rámu), připevněného k podlaze. Ve středu tohoto dolního rámu 1 je svisle upevněno táhlo 3, jehož horní konec prochází otvorem vytvořeným uprostřed horního rámu 5 (přestavitelného rámu) a může se v něm volně pohybovat.
Táhlo 2 sestává z dolní části 3a připevněné ke středu dolního rámu 1, ze střední části 3b vystupující svisle směrem vzhůru z dolního rámu 1, a z horní části 3c. Táhlo 2 rovněž sestává z drážkované části 3d uspořádané mezi horní částí 3c a střední částí 3b, přičemž průměr této drážkované části 3d je menší než.průměr střední části 3b a horní části 3c.
Kolem této drážkované části 3d je upevněn pár polobloků 4. Tyto polobloky 4 jsou přemísťovány ve směru rovnoběžném s horní plochou horního rámu 5 pomocí neznázorněných přemisťovacích prostředků. Tyto přemístovací prostředky zablokují polobloky 4 kolem drážkované části 3d tím, že se přemístí k sobě navzájem, a odblokují polobloky 4 tím, že se přemístí od sebe navzájem. Jak je znázorněno na obr. 3a, mají polobloky 4 konkávní vnitřní plochy, takže když se polobloky 4 přiblíží k sobě, vytvoří otvor o průměru mírně větším než je průměr drážkované části 3d. V zablokovaném stavu se dotýkají horní a dolní plochy polobloků 4 dolní plochy horní části 3c a horní plochy horního rámu 5, čímž připevňují horní rám 5 k táhlu 3, a proto i k dolnímu rámu 1.
K dolní ploše horního rámu 5 je připevněn pár tvářecích stanic 39 takovým způsobem, že táhlo 3. je umístěno uprostřed mezi nimi. Každá z těchto tvářecích stanic 39 je opatřena upínacím mechanismem 8, který slouží jako upínací mechanismus forem 16, 17. a je dále opatřen seřizovacím mechanismem pro nastavení výšky formy 16, 17. Ke spodní části upínacího mechanismu 8. je upevněn dolní beran 18, v němž je zároveň vestavěn zdroj tepla.
Jak je znázorněno na obr. 4, sestává upínací mechanismus 8. z dutého válce 9, který je upevněn tak, že je neotočný, z duté tyče 10, která je v tomto dutém válci 9 uložena tekutinotěsně tak, že se v něm může kluzně pohybovat, a z dělicího hřídele 41, procházejícího vnitřkem duté tyče 10.
Tlaková hydraulická tekutina, přiváděná z neznázorněného zdroje, je vedena bud do prvního prostoru 11 nebo do druhého prostoru 12 mezi dutým válcem 9 a dutou tyčí 10, pro přemísťování duté tyče 10 relativně vůči dutému válci 9. Je-li hydraulická tekutina přiváděna do druhého prostoru 12, je dutá tyč 10 vytlačována ven z dutého válce 9 a horní beran 15 je přitlačován směrem dolů k dolnímu rámu 1, čímž dojde k upnutí horní formy 16 k dolní formě 17 (přes horní rám 5, táhlo 3 a dolní rám 1) pomocí specifické upínací síly. Je-li naopak hydraulická tekutina přiváděna do prvního prostoru 11, je dutá tyč 10 zatahována zpět do dutého válce 9, čímž se upnutí uvolní.
Seřizovači mechanismus pro nastavení výšky formy 16, 17, pomocí něhož je upínací mechanismus upevněn na horním rámu 5, je integrován do upínacího mechanismu 8 samotného. Tento seřizovači mechanismus sestává z vnějšího závitu 9a, vytvořeného na vnější ploše dutého válce 9, a z matice 13. uložené volně otočně v otvoru provedeném v horním rámu 5, kterým prochází dutý válec 9. Tato matice 13 má na své vnitřní ploše vytvořený vnitřní závit 13a, určený pro zašroubování vnějšího závitu 9a vytvořeného na vnější obvodové ploše dutého válce 9.· Na části vnější plochy matice 13 je vytvořeno ozubené kolo 13b, které je v záběru s pastorkem 14 axiálně otočně uloženém v horním rámu 5. Ozubené kolo 13b je uloženo v nosné komponentě 5a upravené na horním rámu 5 tak, že matice 13 se nemůže pohybovat svisle vůči hornímu rámu 5. Aby se dutý válec 9 při otáčení matice 13 přemísťoval ve svislém směru, je tomuto dutému válci 9 bráněno v otáčení vhodnou zarážkou.
Otáčí-li se matice 13, je upínací mechanismus 8 upínán ve svislém směru vůči hornímu rámu 5 záběrem vnějšího závitu 9a s vnitřním závitem 13a. Dutý válec 9 se přemísťuje svisle vůči hornímu rámu 5 do požadovaného rozsahu otáčejícím se pastorkem 14 , prostřednictvím hnacích prostředků (nezná zorněných), a to počtem otáček odpovídajících požadovanému stupni přemístění.
Jak je znázorněno na obr. 2, je horní forma 16 upevněna na dolní straně horního beranu 15, přičemž tato horní forma 16. je při vulkanizování ohřívána zdrojem tepla vestavěným do horního beranu 15. Dolní forma 17 je uspořádána pod horní formou 16, přičemž do dutiny vytvořené mezi dolní formou 17 a horní formou 16 při jejich upnutí k sobě je vložen surový plášť 7.
Dolní forma 17 je připevněna k dolnímu rámu 1 přes dolní beran 18., v němž je rovněž vestavěn zdroj tepla, přičemž v otvoru vytvořeném uprostřed dolní formy 17 je vložena zdvihací tyč 20 centrovacího mechanismu 19. Zdvihací tyč 20 nese duši
21. která se nafoukne tak, až radiálně dosedne na vnitřní plochu surového pláště 7 vloženého v dutině mezi dolní formou 17 a horní formou 16.
Jak je znázorněno na obr. 1, je horní rám 5, který nese horní formu 16 prostřednictvím upínacího mechanismu 8. a horního beranu 15. nesen zdvihacím válcem 6, upevněným k dolnímu rámu 1. Tento zdvihací válec 6 je uspořádán rovnoběžně s táhlem 3, přičemž horní konec jeho pístní tyče 6a ~ie připevněn k dolní ploše horního rámu 5.
Na zadní straně horního rámu 5 jsou upevněny jeho vodicí komponenty 29.. Tyto vodicí komponenty 29 jsou v záběru s * vodícími kolejnicemi .30, upevněnými svisle rovnoběžně s osou táhla 3, pro přemístění v axiálním směru vůči těmto vodicím kolejnicím 30.· Tímto způsobem je horní rám 5 zdvihán pístní tyčí 6a zdvihacího válce 6 podél vodicích kolejnic 30 do horní polohy (znázorněné čerchovanými čarami na obr. 2), v níž je vzdálen od táhla 3, a následně je veden po vodicích kolejnicích 30 zpět do dolní polohy, v níž je opět připojen k táhlu 3.
Na přední straně horního rámu 5 (na levé straně na obr. 1) je upevněno nakládací ústrojí 27 pro dopravu předvulkanizovaných surových plášťů 7 naložených na vozíku 40 do polohy mezi horní formou 16 a dolní formou 17. Toto nakládací ústrojí 27 se pohybuje ve svislém směru vůči hornímu rámu 5 účinkem zdvihacího válce 6 a sestává z vodicí kolejnice
22. upevněné na přední straně horního rámu 5, z vodicích komponent 23, které jsou v záběru pro svislé přemísťování s vodicí kolejnicí 22, z otáčivých prostředků 25 uložených na vodicích komponentách 23 a ze sklíčidla 26 upevněného na otáčivém prostředku 25.
Vodicí kolejnice 22 je uspořádána rovnoběžně s osou táhla 2. Vodicí kolejnice 22 a vodicí komponenty 23 jsou použity (i) pro nastavení výšky sklíčidla 26 na výšku odpovídající svislé poloze surového pláště 7 uloženého na vozíku 40 a (ii) pro přemísťování sklíčidla 26 do horní polohy v době výměny forem 16. 17. čímž se tato výměna usnadní. Zjišťování svislé polohy surového pláště 7 uloženého na vozíku 40 se provádí dorazovým vypínačem upevněným na dolní straně sklíčidla 26. Výška sklíčidla 26 je ovládána detekčním signálem, který vznikne, když surový plášť 7 narazí na dorazový vypínač. Otáčivý prostředek 25 je připevněn k vodicím komponentám 23 přes nosnou komponentu 24 a sestává z otáčeče 25a. hřídele 25b připojeného k otáčeči 25a a uspořádaného podél osy otáčení otáčeče 25a. a z ramena 25c upevněného ke spodní části hřídele *
25b a vystupujícího v radiálním směru z hřídele 25b.
Osa hřídele 25b je uspořádána rovnoběžné s osou táhla 3 a na konci ramena 25c je uchopení surového pláště obr. 5, je na horním rámu upevněno sklíčidlo 26, určené pro 2. Potom, jak je znázorněno na 5 upevněn pár nakládacích ústrojí
27. levého a pravého, která mají výše popsanou konstrukci, a jsou určena pro levou a pravou tvářecí stanici 39.· Otáčením otáčeče 25a se přes rameno 25c a hřídel 25b otáčí sklíčidlo 26 ve vodorovné rovině mezi polohou odpovídající surovému plášti 7 na vozíku 40 a polohou mezi horní formou 16 a dolní formou 17.
Dále, jak je znázorněno na obr. 1 a 5, je směrem k zadní straně (napravo na obr. 1) horního rámu 5 upraven pár vykládacích ústrojí 31, levého a pravého, která jsou určena pro levou a pravou tvářecí stanici 39.· Tato vykládací ústrojí 31 jsou nesena svislým rámem 32., připevněným k podlaze, a jeho vodicí kolejnicí 30.
Jak je znázorněno na obr. 1, sestává vykládací ústrojí 31 z (i) zdvihacího válce 33 a vodícího hřídele 34., které jsou oba připevněny ke svislému rámu 32 tak, že jejich osy jsou rovnoběžné s táhlem 3, z (ii) vodicí komponenty 35 kluzně uložené na vodicím hřídeli 34 a připojené ke konci pístní tyče 33a zdvihacího válce 33. z (iii) otočných ramen 36 uložených na každé straně vodicí komponenty 35. a ze (iv) sklíčidla 37. uloženého na konci každého otočného ramena 36. Svislý rám 32 rovněž nese hustící ústrojí 28 pro nahuštění po provedeném vulkanizování. Hustící ústrojí 28 sestává z horní podpěry 28a a dolní podpěry 28b. uspořádaných pevně nad sebou. Pneumatika je v době přívodu stlačeného vzduchu pro její nafouknutí přidržována jednou z těchto podpěr 28a. 28b.
Vodicí komponenta 35 vykládacího ústrojí 31 se pohybuje dolů a nahoru po vodicím hřídeli 34 účinkem pístní tyče 33a zdvihacího válce 33.. Horní poloha vodicí komponenty 35 je nastavena tak, že surový plášť 7 zachycený sklíčidlem 37 může být zdvihnut nad horní podpěru 28a. Dolní poloha vodicí komponenty 35 je nastavena tak, že surový plášť 7 zachycený sklíčidlem 37 se umístí nad dopravník 38., určený pro dopravu hotových pneumatik po jejich nafouknutí a ochlazení.
Jak je znázorněno na obr. 5, je tento dopravník 38 uspořádán podél dráhy otočného ramena 36 mezi hustícím ústrojím 28 a tvářecí stanicí 39. Činnost vykládacího ústrojí 31 zahrnuje tři fáze: (a) vyložení pneumatiky z tvářecí stanice 39, (b) dopravu pneumatiky k hustícímu ústrojí 28 a (c) dopravu pneumatiky na dopravník 38 po jejím nafouknutí a ochlazení.
Nyní bude popsána činnost nakládacího ústrojí 27.
Jak je znázorněno na obr. 1, nastaví se svislá poloha vodicí komponenty 23 nakládacího ústrojí 27 tak, že nejnižší poloha sklíčidla 26 odpovídá optimální svislé poloze vzhledem ke svislé poloze surového pláště 7 na vozíku 40. Když je toto nastavení dokončeno a vodicí komponenta 27 je v záběru s vodicí kolejnicí 22, otočí se sklíčidlo 26 otáčivým prostředkem 25 do polohy nad vozíkem 40. Potom, s polobloky 4. udržovanými v oddáleném stavu, se účinkem zdvihacího válce 6 sníží horní rám 5, takže sklíčidlo 26 se sníží spolu s tímto horním rámem 5 do polohy, v níž se zasune do vnitřku surového pláště 7 uloženého na vozíku 40. Potom sklíčidlo 26 uchopí surový plást 7 a zdvihá se účinkem zdvihacího válce 6. spolu s horním rámem 5. Tímto způsobem se rovněž zdvihne horní forma 16 s horním rámem 5 do polohy nad dolní formou 17. Zdvihání působením zdvihacího válce 6 se ukončí, když surový plášť 7 uchopený sklíčidlem 26 dosáhne určité svislé polohy vyšší než dolní forma 17.
*
Potom se sklíčidlo 26 pomocí otáčivého prostředku 25 otočí ve vodorovné rovině tak, že surový plášt 7_ se umístí mezi horní formu 16 a dolní formu 17. Potom se sklíčidlo 26 pomocí zdvihacího válce 6 sníží spolu s horním rámem 5 tak, že surový plášt 7 uchopený sklíčidlem 26 se sníží do upínací polohy na dolní formě 17.
Potom se sklíčidlo 26 odtáhne zpět z tvářecí stanice 39 otočením otáčivého prostředku 25 a svislým přemístěním horního rámu 5. Potom se horní rám 5 sníží zdvihacím válcem 6 do své nejnižší polohy, načež se polobloky 4. přemístí směrem k sobě tak, že se uloží na drážkované části 3d táhla 2· Touto operací je horní rám 5 zablokován k táhlu 3, aby došlo k upevnění horního rámu 5 k dolnímu rámu 1 prostřednictvím táhla 2«
Potom, s odkazem na obr. 4, se do druhého prostoru 12 upínacího mechanismu 8 přivede hydraulická tekutina, aby se dutá tyč 10 vysunula, a jak je znázorněno na obr. 2, aby horní forma 16 byla přitlačena dolů k dolní formě 17, čili aby se obě formy 16, 17 upnuly k sobě. Potom se horní forma 16 a dolní forma 17 zahřejí a vnitřní plocha surového pláště 7 umístěného v dutině mezi oběma formami 16., 17 je tlačena radiálně směrem ven účinkem duše 21. Tím se surový plášť 2 vulkanizuje.
Po dokončení vulkanizace se oba polobloky 4. od sebe opět oddálí a horní rám 5 se účinkem zdvihacího válce 6 zdvihne, čímž se horní forma 16 oddělí od dolní formy 17. Vodicí komponenta 35 vykládacího ústrojí 31 se potom zdvihacím válcem 33 zdvihne do střední polohy odpovídající poloze mezi horní formou 16 a dolní formou 17, načež se sklíčidlo 37 otočí do polohy přímo nad dolní formou 17.
Po uchopení hotové pneumatiky provede sklíčidlo 37 její vyjmutí z dolní formy 17 a otočí se do střední polohy mezi hustícím ústrojím 28 a tvářecí stanicí 39. Potom se sklíčidlo 37 zdvihacím válcem 33 zdvihne do výšky odpovídající poloze dolní podpěry 28b nebo horní podpěry 28a hustícího ústrojí 28. Potom se sklíčidlo 37 otočí směrem k hustícímu ústrojí 28 a pneumatika se upevní k horní podpěře 28a nebo dolní podpěře 28b hustícího ústrojí 28.
Jak je znázorněno na obr. 5, když je dokončena operace nafouknutí hustícím ústrojím 28 a ochlazení, sklíčidlo 37 nesoucí pneumatiku se otočí do polohy podél dráhy otočného ramena 36 a mezi hustící ústrojí 28 a tvářecí stanici 39. načež se sníží pro naložení pneumatiky na dopravník 38.
Potom se, v případě, že surový plášť 7, který má být vulkanizován, je odlišného typu, provede nutné výměna horní formy 16 a dolní formy 17· Jestliže je nová forma formou s odlišnou výškou od předcházející formy, potom je nutné nastavit svislou polohu formy podle změny výšky otáčením pastorku 14.
Jak je znázorněno na obr. 4, je vnitřní závit 13a matice v záběru s vnějším závitem 9a dutého válce 9, přičemž otáčení dutého válce 9 je zabráněno vhodnou zarážkou (neznázorněnou). Jestliže se tedy matice 13 otáčením pastorku otáčí, přemísťuje se dutý válec 9 ve svislém směru, takže podle potřeby může být nastavena svislá poloha upínacího mechanismu 8, odpovídající výšce nové formy.
Potom se do tvářecí stanice 39 dopraví předvulkanizovaný surový plášť 7, který má být vulkanizován v nové formě, a podrobí se vulkanizaci stejným způsobem, jak bylo popsáno výše, to jest mezi horní formou 16 a dolní formou 17 upnutými k sobě účinkem specifické upínací síly.
*
Ve výše popsaném provedení, jak je znázorněno na obr. 1 a 2, je dolní rám JL upraven jako pevný rám a horní rám 5 je upraven jako přestavitelný rám vůči tomuto dolnímu rámu 1. Je však samozřejmě možné upravit horní rám 5 jako pevný rám a dolní rám 1 jako přestavitelný rám. Dále táhlo 2 můžé být připevněno bud k pevnému rámu nebo k přestavítelnému rámu, přičemž je rovněž možné uspořádat přestavitelný rám přestavítělně ve směru zprava doleva a naopak.
Jinými slovy, vulkanizační lis může být vytvořen jako typ se svislým upínáním, jako u výše popsaného provedení, nebo jako typ s vodorovným upínáním.
Jestliže je táhlo 2 připevněno k pevnému rámu, může být dosaženo stabilizovaného upínacího stavu. Rovněž je-li táhlo 2 připevněno k přestaví telnému rámu a na pevném rámu jsou upraveny blokovací prostředky, může být mechanismus zjednodušen, protože není zapotřebí uspořádat potrubí atd. pro činnost blokovacích prostředků, které se mohou pohybovat v tandemu s přestavitelným rámem.
Dále u výše popsaného provedení byly tvářecí stanice 39 (to jest upínací mechanismus 8 atd.) uspořádána tak, že táhlo 2 bylo umístěno přesně uprostřed mezi nimi. Táhlo 2 však může být umístěno i přesazené vůči středové poloze za předpokladu, že je umístěno někde mezi párem tvářecích stanic 39.
Řešení podle vynálezu není rovněž omezeno na vulkanizační lisy s pouze dvěma tvářecími stanicemi 39, jako u výše popsaného provedení, nýbrž může být rovněž aplikováno na vulkanizační lisy se třemi nebo více tvářecími stanicemi 39.
Je rovněž možné použití blokovacích systémů bajonetového typu nebo se zasunovacími čepy místo uvedených polobloků 4 použitých u výše popsaného provedení pro připevnění táhla 2 k %
přestavítelnému rámu.
Dále je rovněž možné použít dělené táhlo, které sestává ze dvou oddělených částí připojených k pevnému rámu a přestavítelnému rámu, přičemž přestavitelný rám je připevněn k dolnímu rámu zablokováním konců těchto dvou oddělených částí k sobě.
U výše popsaného provedení se přemísťování sklíčidla 26 ve vodorovném směru provádí otáčivým pohybem s použitím otáčivého prostředku 25. Nicméně toto přemísťování ve vodorovném směru je rovněž možné provádět roztahovacím a zatahovacím pohybem atd.
Ve výše popsaném provedení je upínací mechanismus 8 dutý a je opatřen dělicím hřídelem 42, který jím uprostřed svisle prochází, aby byl v kontaktu s horní formou 16. Je však rovněž možno umístit tento dělicí hřídel 41 v centrovacím mechanismu 19 tak, že prochází svisle jeho středem, aby byl v kontaktu s dolní formou 17. Je rovněž možné úplně odstranit dělicí hřídel 41 a použít pevný upínací mechanismus.
Dále je rovněž možné použít upínací mechanismy typů znázorněných na obr. 6 až 8.
Upínací mechanismus .50, znázorněný na obr. 6, sestává z dutého válce 51 připevněného k hornímu rámu 5. Uvnitř dutého válce 51 je uspořádána dutá tyč 52, k níž je připevněn horní beran 15. Mezi dutou tyčí 52 a dutým válcem 51 je vytvořen první prostor 55. Nad dutou tyčí 52, uloženou v dutém válci 51, je upraven stavěči šroub 53., jehož středem prochází dělicí hřídel 41, a matice 54, která je v záběru se stavěcim šroubem
53. Stavěči šroub 53 je připevněn tak, že se nemůže otáčet, pro svislé přemísťování vůči dutému válci 51 otáčením matice
54.
Mezi výše popsaným stavěcim šroubem 53 a dutou tyčí 52 je vytvořen druhý prostor 56.. První prostor 55 a druhý prostor 56 jsou určeny pro přívod hydraulické tekutiny ze zdroje hydraulické tekutiny (neznázorněno). Jestliže je hydraulická tekutina přiváděna do druhého prostoru 56, je dutá tyč 52 vytlačována ven z dutého válce 51 a horní beran 15 je tlačen směrem dolů. Jestliže je potom hydraulická tekutina přiváděna do prvního prostoru 55, zatahuje se dutá tyč 52 zpět do dutého válce 51 a síla působící na horní beran 15 přestane působit.
Na obvodové ploše horní úzké části stavěcího šroubu 53 je vytvořen vnější závit 53a, přičemž matice 54 je v záběru s tímto vnějším závitem 53a. Dolní část matice 54 je volně uložena v dutém válci 51 a horní část matice 54 přidržuje horní část dutého válce 51. Na obvodové ploše nej hořejší části matice 54 je vytvořeno ozubené kolo 54a. přičemž toto ozubené kolo 54a je v záběru s pastorkem 58. Jestliže pastorek 58 otáčí maticí 54 na horním konci dutého válce 51, stavěči šroub 53 se přemísťuje ve svislém směru.
Když je nutno nastavit svislou polohu výšky formy, je nutno otáčet maticí 54 otáčením pastorku 58. Matice 54 ie v záběru s vnějším závitem 53a stavěcího šroubu 53 a stavěči šroub 53 je upevněn tak, že se nemůže otáčet. Jestliže se tedy matice 54 otáčí, přemísťuje se stavěči šroub 53 ve svislém směru. Dutá tyč 52., která dosedá na dolní stranu stavěcího šroubu 53. se přemísťuje ve svislém směru společně se stavěcím šroubem 53., takže podle jakékoli změny výškových rozměrů nové formy může být nastavena svislá poloha upínacího mechanismu 8.
Upínací mechanismus 60, znázorněný na obr. 7, sestává z dutého válce 61 upevněného k hornímu rámu 5. Uvnitř dutého válce 61 je kapalinotěsně uložena dutá tyč 62, k jejímuž dolnímu konci je připevněn horní beran 15. Mezi tímto dutým válcem 61 a dutou tyčí 62 je vytvořen první prostor 65.
*
Na vnitřní obvodové ploše duté tyče 62 je vytvořen vnitřní závit 62a, který je součástí seřizovačích prostředků podle výšky formy. S vnitřním závitem 62a je v záběru vnější závit 63a stavěcího šroubu 63., který je dutý, a jehož středem svisle prochází dělicí hřídel 41. Dutá tyč 62 je přemístitelná ve svislém směru vůči stavěcímu šroubu 63 otáčením bud stavěcího šroubu 63 nebo duté tyče 62. V případě, že se otáčí dutá tyč 62., je zapotřebí, aby konstrukce byla provedena tak, že se otáčí pouze dutá tyč 62 a nikoli horní beran 15, což znamená, že dutá tyč 62 je otočná vůči hornímu beranu 15.
Popsaný stavěči šroub 63 sestává z (i) části 63b s velkým průměrem po obvodové ploše, na níž je vytvořen vnější závit 63a, z (ii) části 63c s malým průměrem, která se rozkládá ve svislém směru nahoru rovnoběžně s dělicím hřídelem 41. a z (iii) osazení 63d. spojujícího část 63b s velkým průměrem s částí 63c s malým průměrem. Na horní čelo osazení dosedá píst 64, přičemž vnější obvodová plocha tohoto pístu 64 je kapalinotěsně uložena ve vnitřní obvodové ploše dutého válce 61. Nad pístem 64 je upravena uzavírací komponenta 66, která uzavírá prostor mezi částí 63c s malým průměrem stavěcího šroubu 63 a horním okrajem dutého válce 61. Mezi uzavírací komponentou 66 a pístem 64 je vytvořen druhý prostor 67.
První prostor 65 a druhý prostor 67 jsou určeny pro přívod hydraulické tekutiny z neznázorněného zdroje. Jestliže je hydraulická tekutina přiváděna do druhého prostoru 67, je píst 64 tlačen směrem dolů k osazení 63d stavěcího šroubu 63. přičemž dutá tyč 62., která je našroubována na vnějším závitu 63a stavěcího šroubu 63., je rovněž tlačena dolů, takže tlačí horní beran 15 směrem dolů určitou silou. Jestliže je potom hydraulická tekutina přiváděna do prvního prostoru 65. zatahuje se dutá tyč 62 do dutého válce 61 a uvolní se přítlačná síla vyvinutá směrem dolů horním beranem 15.
Pro nastavení svislé polohy formy se provádí otáčení stavěcího šroubu 63 nebo duté tyče 62. Vnější závit 63a stavěcího šroubu 63 je v záběru s vnitřním závitem 62a duté tyče 62., takže dutá tyč 62 se přemísťuje ve svislém směru vůči stavécímu šroubu 63., jestliže se tento stavěči šroub 63 otáčí. Rovněž horní plocha osazení 63d stavěcího šroubu 63 je v kontaktu s pístem 64, přičemž tento píst 64 představuje stálý pevný horní doraz stavěcího šroubu 63. To znamená, že když se otáčí stavěči šroub 63 nebo dutá tyč 62, přemísťuje se dutá tyč 62 ve svislém směru vůči hornímu rámu 5, v důsledku čehož je možno nastavit svislou polohu duté tyče 62 podle jakékoli změny výškových rozměrů nové formy připevněné k hornímu beranu 15.
Upínací mechanismus 70, znázorněný na obr. 8, sestává z dutého válce 71 připevněného k hornímu rámu 5. Uvnitř tohoto dutého válce 71 je uložena dutá tyč 72., k jejímuž dolnímu konci je upevněn horní beran 15. Dutou tyčí 72 prochází ve svislém směru dělicí hřídel 41. Obvodová plocha horní části 72a s velkým průměrem duté tyče 72 je tekutinotěsné uložena ve vnitřní obvodové ploše dutého válce 71. Mezi dutým válcem 71 a dutou tyčí 72 jsou vytvořeny první prostor 73 upravený pod horní částí 72a s velkým průměrem a druhý prostor 74 upravený nad ní.
Tyto prostory 73., 74 jsou napájeny hydraulickou tekutinou přiváděnou z neznázorněného zdroje. Jestliže je hydraulická tekutina přiváděna do druhého prostoru 74, vzniklá síla tlačí dutou tyč 72 ven z dutého válce 71, takže horní beran 15 je tlačen směrem dolů určitou silou. Jestliže je potom hydraulická tekutina přiváděna do prvního prostoru 73, tlačí vzniklá síla dutou tyč 72 směrem vzhůru do dutého válce 71. takže přítlačná síla horního beranu 15 působící směrem dolů přestane působit.
V radiálním směru z dolní části dutého válce 71 vystupuje boční opěra 71a. Do této boční opěry 71a je zašroubován šroub 75. a to tak, že jeho osa je rovnoběžná s osou dělicího hřídele 41. Dolní konec šroubu 25, vyčnívající z boční opěry 71a směrem dolů, dosedá na horní beran 15. Nastavením nejhořejší polohy horního beranu 15 seřízením polohy šroubu 75 je možno nastavit svislou polohu duté tyče 72 vůči dutému válci 71. jak bude podrobněji popsáno později. Jestliže se šroub 75 otáčí, přemísťuje se ve svislém směru. Přemísťováním šroubu 75 ve svislém směru je možno nastavit horní doraz pro horní beran 15. a tudíž svislou polohu duté tyče 72 vůči dutému válci 71, která může být nastavena podle jakékoli změny výškových rozměrů nové připojené formy.
Výše popsané upínací mechanismy 8., 50, 60., 70 byly popsány z hlediska jejich použití u vulkanizačního lisu druhu znázorněného na obr. 1. Použití těchto upínacích mechanismů 8, 50, 60., 70 však není omezeno na toto popsané použití u vulkanizačního lisu, nýbrž mohou být použity i u jiných typů vulkanizačních lisů, například u vulkanizačního lisu, znázorněného na obr. 9. Tento vulkanizační lis sestává z horního rámu 5, neseného a přemístitelného ve svislém směru zdvihacím válcem 6, au každé jeho tvářecí stanice 39 je upraven uzavírací mechanismus 42. Výše popsané upínací mechanismy 8., 50, 60, 70 mohou být použity i u jiných druhů vulkanizačnich lisů, například u vulkanizačnich lisů s uzavíráním pomocí sloupů nebo s uzavíráním pomocí kupolí.
U výše popsaného provedení byl pro každou tvářecí stanici 39 upraven zvláštní upínací mechanismus 8, 50. 60., 70. Do rozsahu vynálezu ovšem spadá i řešení s jediným upínacím mechanismem mezi polobloky 4. a horním rámem 5, jak je znázorněno na obr. 10. Potom se horní forma 16 a dolní forma přitlačí k sobě použitím upínacího mechanismu působícího *
silou směrem dolů na horní rám 5. Tímto způsobem je možno provádět upínání všech tvářecích stanic 39 jediným upínacím mechanismem, takže počet součástí se zmenší, náklady sníží a údržba zjednoduší.
DRUHÉ PROVEDENÍ
Druhé provedení zařízení pro vulkanizaci pneumatik bude popsáno podle obr. 11 až 14.
Na obr. 11 je znázorněn dolní rám 1, ý stojan 92, horní rám 5, dolní forma 17., horní forma 16, dolní beran 18, horní beran 15, dolní držák 88, horní držák 89, zdvihací válec 6 (zdvihací prostředek) a upínací mechanismus 91 pro upínání forem 16, 17 k sobě.
Jak je znázorněno na obr. 11, je pár dolních forem 17 nesen s čelní stranou směřující vzhůru vpravo a vlevo na dolním rámu 1 pomocí dolních držáků 88 atd. Podobné je pár horních forem 16 nesen s čelní stranou směřující dolů vpravo a vlevo na horním rámu 5 pomocí horních držáků 89.
Stojan 92 je připevněn k zadní straně dolního rámu i v poloze mezi párem tvářecích stanic, tvořených vždy horní formou 16 a dolní formou 17. Mezi horním rámem 5 a stojanem 92 je upraven vodicí prostředek 81. Přesněji řečeno, vodicí prostředek 81 je upraven tak, že jeho střed leží svisle v přímce s těžištěm horního rámu 5, přičemž pístní tyč 6a zdvihacího válce 6 je připojena k hornímu rámu 5 v místě ležícím svisle v přímce s těžištěm horního rámu 5, takže horní rám 5 může být zvedán a spouštěn zatahováním a vysunováním pístní tyče 6a zdvihacího válce 6 bez narušení rovnováhy horního rámu 5.
Pro vkládání duše do surového pláště je upraven centrovací mechanismus 19. přičemž do duše se potom přivádějí horké plyny atd. V případě potřeby je možno upravit další stojan 92' . určený pro připojení nakládacího ústrojí surových plášťů atd.
Nyní bude podle obr. 13 a 14 podrobně popsán vodicí prostředek 81. Vodicí prostředek 81 sestává z páru kolejnic 82 upevněných na stojanu 92 a rozkládajících se ve svislém směru, a z pohyblivých saní 83 připevněných k boční desce 5a1 horního rámu 5. Na hlavě kolejnic 82 jsou upraveny čtyři drážky 85 a ve vedení 86 saní 83 jsou upraveny čtyři smyčky kuličkových řad 87., přičemž každá smyčka má na jedné délce nosné kuličky 87a a na druhé, rovnoběžné délce pomocné kuličky 87b. Kuličky 87a. 87b se mohou otáčet v obou směrech, přičemž saně 83 se pohybují po kolejnicích 82 odvalováním nosných” kuliček 87a v drážkách 85. Délky nosných kuliček 87a jsou uspořádány tak, aby obklopovaly hlavu 84 kolejnic 82 ze všech čtyř směrů, takže saně 83 zachycují zatížení ze všech směrů, čímž umožní dosažení přesného vedení.
Vodicí prostředek 81 jako celek je velmi tuhý vzhledem k (i) velké tuhosti vedení 86 saní 83 a kolejnic 82 a k (ii) přímkovému dotyku mezi kuličkami 87a. 87b a vedením 86, což je umožněno provedením drážek 85 v kolejnicích 82 a jejich zaobleným tvarem s průměrem podobným průměru kuliček 87a. 87b. Dále je pomocí tohoto vodícího prostředku 81 možno zajistit přesné lineární přemísťování saní 83 bez jakéhokoli vychýlení ze strany na stranu vzhledem ke skutečnosti, že saně 83 jsou na kolejnici 82 uloženy přesně a vzhledem k tomu, že vůle mezi vedením 86 a kuličkami 87a, 87b je eliminována provedením specifického předběžného zatížení.
Nyní bude popsána funkce výše popsaného vulkanizačního lisu. Horní rám 5 je zdvihán vysunováním pístní tyče 6a zdvihacího válce 6, takže nadzdvihává horní formu 16. Potom se do příslušné polohy v dolní formě 17 vloží surový plášť. Potom se do surového pláště vloží centrovacím mechanismem 19 duše, která se nafoukne, čímž je dosaženo správného tvarování surového pláště. Současně se horní rám 5 sníží zatažením pístní tyče 6a zdvihacího válce 6, aby horní forma 16 dosedla na dolní formu 17. Potom se provede působením horkých plynů přiváděných do vnitřku duše vulkanizace při současném upnutí forem 16, 17 k sobě účinkem upínací síly na horní beran 15 a dolní beran 18 levého i pravého páru odděleně působením příslušného upínacího mechanismu 91. Po skončení vulkanizace se horní rám 5 nadzdvihne vysunutím pístní tyče 6a zdvihacího válce 6. Vulkanizovaná pneumatika se stáhne z horní formy 16 a současně uvolní z dolní formy 17. Vulkanizační cyklus je dokončen vyjmutím vulkanizované pneumatiky z vulkanizačního lisu použitím vykládacího ústrojí a do dolní formy 17 se vloží nový surový plášť pro spuštění nového vulkanizačního cyklu.
Zdvihání a spouštění horního rámu 5 dolů v průběhu výše popsaných vulkanizačních cyklů je prováděno pomocí vodícího prostředku 81 sestávajícího ze saní 83 a kolejnic 82 umístěných mezi horním rámem 5 a stojanem 92.· Protože je vodicí prostředek 81 konstruován s vysokou přesností, je možno při otevírání a uzavírání forem 16, 17. a proto při tvarování surového pláště a stahování vulkanizované pneumatiky z horní formy 16., dosáhnout přesného centrování a rovnoběžnosti, takže hotová vulkanizovaná pneumatika je vyrobena s vysokou přesností.
U popsaného druhu vulkanizačního lisu s dvěma dutinami pro vložení surového pláště je možno provádět dvojí vulkanizaci využitím levé i pravé sady forem 16., 17 současně. Nicméně existují rovněž případy, kde jediná vulkanizace je prováděna použitím levé nebo pravé sady forem 16, 17. V tomto případě tažná síla, vyvozená tehdy, když se vyjímá pneumatika z dolní formy, a síla reakce proti upínací síle v průběhu tvarování surového pláště působí pouze na jednu sadu forem 16, 17.
Například, jestliže, jak je znázorněno na obr. 11, působí tažná síla F na horní formu 16, bude působit na vodicí prostředek 81 moment (F x L), přičemž L je vzdálenost středu mezi levými a pravými formami 16., 17. Proti tomuto momentu (F x L) působí moment (f x H), kde f je síla reakce působící na jedny ze saní 83 a H je vzdálenost středů horních a dolních saní 83. Jak je schematicky znázorněno, jsou upraveny dvě kolejnice 82 připevněné ke stojanu 92., přičemž ideálně je zatížení zachycované jednou z těchto kolejnic 82 rovno (f x H)/2. Znamená to, že zatížení saní 83 ve vodorovném směru se zmenšuje a zvětšuje se vzdáleností H mezi horními a dolními saněmi 83., čímž je umožněno udržování vysoké přesnosti zdvihání volbou vhodné velikosti kolejnic 82 a saní 83, aniž by bylo zapotřebí jejich nadměrného zvětšování. Dále použitím páru kolejnic 82 může být zajištěno přesnější vedení při zdvihání.
U výše popsaného provedení byl jako upínací mechanismus pro upínání horní formy 16 a dolní formy 17 k sobě použit mechanismus umístěný na straně a mezi horním držákem 89 a dolním držákem 88. Je však rovněž možné použít tento vynález se stejným účinkem u lisu s uzavíráním pomocí kupolí, v nichž se uzavírací neboli upínací síly pro upnutí forem dosáhne uvnitř horní a dolní kupole, které mohou být sevřeny k sobě. Je ovšem samozřejmě možné použít i jiný typ upínacího mechanismu. Dále byl u výše popsaného provedení použit jako zdvihací prostředek hydraulický válec. Je však rovněž možné použít mechanické prostředky, jako pákový převod atd. Rovněž byl popsán hydraulický válec použitý pro zdvihání horního rámu 5, který byl umístěn uprostřed mezi levou a pravou sadou forem 16. Y]_ pro dosažení dobré rovnováhy. Je však rovněž možné uspořádat tento válec v poloze přesazené vůči středové poloze v rozsahu omezeném pevností lineárního vedení tvořeného kolejnicemi 82 a pohyblivými saněmi 83.
Claims (15)
- PATENTOVÉ NÁROKY1. Zařízení pro vulkanizaci pneumatik, sestávající z vulkanizačního lisu, který má tvářecí stanice, v nichž se tváří mezi přestavitelnou formou a pevnou formou, které jsou upnuty k sobě, surový plášť, vyznačující se tím, že sestává z pevného rámu nesoucího pevné formy tvářecích stanic, z přestavitelného rámu nesoucího přestavitelné formy tvářecích stanic, ze zvedacího prostředku pro svislé přemísťování přestavitelného rámu vůči pevnému rámu, ze spojovacího prostředku uspořádaného mezi tvářecími stanicemi pro spojování pevného rámu s přestavitelným rámem, z uzavíracích prostředků pro upevnění přestavitelného rámu k pevnému rámu prostřednictvím spojovacích prostředků, a z upínacích prostředků pro upnutí přestavitelných forem k pevným formám.
- 2. Zařízení podle nároku 1,vyznačuj ící se tím, že dále sestává z nakládacího ústrojí pro nakládání surových plášťů z polohy mimo vulkanizační lis do specifické polohy mezi pevnou formou a přestavitelnou formou, přičemž toto nakládací ústrojí sestává ze sklíčidla pro uchopení surového pláště, přičemž na přestavitelném rámu je upevněn prostředek pro přemísťování tohoto sklíčidla ve vodorovném směru.
- 3. Zařízení podle nároku 2,vyznačuj ící se tím, že prostředek pro přemísťování sklíčidla ve vodorovném směru je upevněn na přestavitelném rámu pro přemísťováni ve svislém směru vůči němu.
- 4. Zařízení podle nároku 1,vyznačuj ící se tím, že dále sestává z vodícího prostředku upraveného meziK ÍC~ <?Γ tvářecími stanicemi, přičemž tento vodicí prostředek sestává z kolejnice upevněné svisle a opatřené vedením a z alespoň dvou pohyblivých saní připevněných k přestavitelnému rámu, přičemž v těchto saních jsou uloženy kuličky odvalující se v uvedeném vedení kolejnice.
- 5. Zařízení podle nároku 4,vyznačující se t i m, že je opatřeno více kolejnicemi upevněnými rovnoběžně navzájem.
- 6. Zařízení podle nároku 1,vyznačující se tím, že dále sestává z nakládacího ústrojí pro nakládání surových plášťů z polohy mimo vulkanizační lis do specifické polohy mezi pevnou a přestavítelnou formou, přičemž mezi tvářecími stanicemi jsou uspořádány vodicí prostředky, a přičemž nakládací ústrojí sestává ze sklíčidla pro uchopení surového pláště a z prostředku upevněného na přestavitelném rámu a určeného pro přemísťování sklíčidla ve vodorovném směru, a vodicí prostředek sestává z kolejnice upevněné svisle a opatřené vedením, přičemž k přestavitelnému rámu jsou připojeny alespoň dvoje saně, a přičemž v těchto saních jsou uloženy kuličky odvalující se ve vedení uvedené kolejnice.
- 7. Zařízení podle nároku 1, 2,4 nebo 6, vyznačující se tím, že pro každou tvářecí stanici je uspořádán zvláštní upínací prostředek.
- 8. Zařízení podle nároku 7,vyznačující se tím, že upínací prostředek má duté jádro.
- 9. Zařízení podle nároku 7, vyznačující se tím, že upínací prostředek sestává z upínacího mechanismu pro silové přitlačení přestavitelné formy k pevné formě a seřizovacího mechanismu pro nastavení svislé polohy přestavitelné formy podle jakékoli změny výškového rozměru formy doprovázející výměnu formy.
- 10. Zařízení podle nároku 9,vyznačující se tím, že upínací mechanismus forem a seřizovači mechanismus jsou zkombinovány do jedné jednotky.
- 11. Zařízení podle nároku 1, 2, 4 nebo 6, vyznačující se tím, že upínací prostředek je upevněn na přestavitelném rámu nebo na pevném rámu.
- 12. Zařízení podle nároku 1,vyznačující se tím, že spojovací prostředek je uspořádán přímo mezi tvářecími stanicemi.
- 13. Zařízení podle nároku 1, 2, 4 nebo 6, vyznačující se tím, že dále sestává z vykládacího ústrojí pro provádění (i) vykládání pneumatiky z jedné z několika tvářecích stanic, pro (ii) dopravu pneumatiky do hustícího ústrojí po provedené vulkanizaci, které je opatřeno podpěrami, a pro (iii) dopravu pneumatiky z hustícího ústrojí na dopravník.
- 14. Vulkanizační lis, vyznačující se tím, že sestává z horní formy a dolní formy, ze zdvihacího prostředku pro přemísťování horní formy ve svislém směru pro otevírání a uzavírání obou forem, z nakládacího ústrojí sestávajícího ze sklíčidla a prostředku pro přemísťování tohoto sklíčidla ve vodorovné rovině, přičemž tento prostředek pro přemísťování sklíčidla ve vodorovné rovině je připojen k uvedenému zdvihacímu prostředku, takže prostředek pro přemísťování sklíčidla ve vodorovné rovině může být přemístěn ve svislém směru účinkem zdvihacího prostředku horní formy.
- 15. Vulkanizační lis podle nároku 14,vyznačuj ící se tím, že prostředek pro přemísťování sklíčidla ve vodorovné rovině je připojen ke zdvihacímu prostředku horní formy pro možné přemísťování ve svislém směru vůči ní.
Applications Claiming Priority (3)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
JP6135192A JP2862795B2 (ja) | 1994-05-24 | 1994-05-24 | タイヤ加硫機 |
JP13830194A JP2896082B2 (ja) | 1994-05-26 | 1994-05-26 | タイヤ加硫機の締付機構 |
JP6137938A JP2825218B2 (ja) | 1994-05-27 | 1994-05-27 | タイヤ搬送ローダ |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ132595A3 true CZ132595A3 (en) | 1996-01-17 |
Family
ID=27317037
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ951325A CZ132595A3 (en) | 1994-05-24 | 1995-05-23 | Tyre vulcanizer |
Country Status (8)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5683726A (cs) |
EP (1) | EP0684126B1 (cs) |
KR (1) | KR0155224B1 (cs) |
CN (1) | CN1062809C (cs) |
CZ (1) | CZ132595A3 (cs) |
DE (1) | DE69522043T2 (cs) |
MY (1) | MY130584A (cs) |
TW (1) | TW260636B (cs) |
Families Citing this family (27)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CZ284092B6 (cs) * | 1997-08-08 | 1998-08-12 | Škoda Ts A.S. | Zařízení pro výškové stavění upínací desky |
CZ284291B6 (cs) * | 1997-09-24 | 1998-10-14 | Škoda Ts A.S. | Odebírací zařízení vulkanizačního lisu |
DE19846540A1 (de) * | 1998-10-09 | 2000-04-13 | Thyssen Krupp Ag | Führung der Führungssäule einer Reifenheizpresse |
JP4246862B2 (ja) * | 1998-11-20 | 2009-04-02 | 三菱重工業株式会社 | タイヤ加硫機 |
WO2000066336A1 (fr) * | 1999-04-30 | 2000-11-09 | Mitsubishi Heavy Industries, Ltd. | Installation de vulcanisation de pneus, ouverture/fermeture de cette installation, et postes de vulcanisation |
ES2379802T3 (es) * | 2001-08-10 | 2012-05-03 | Bridgestone Corporation | Método de fabricación de cubiertas para usarse en un sistema de vulcanización de cubiertas |
US6908584B2 (en) * | 2002-08-16 | 2005-06-21 | John R. Cole | Apparatus and method for locking a tire vulcanizing press |
ES2293812B2 (es) * | 2003-08-07 | 2010-02-18 | John R. Cole | Aparato y metodo para bloquear una prensa de vulcanizacion de cubiertas. |
CN1935486B (zh) * | 2006-09-08 | 2010-12-15 | 管利斌 | 一种橡胶硫化结帮机及其制鞋工艺 |
KR100773343B1 (ko) * | 2006-11-20 | 2007-11-05 | 한국타이어 주식회사 | 타이어 가류용 금형 |
JP4969274B2 (ja) * | 2007-03-12 | 2012-07-04 | 三菱重工業株式会社 | 左右独立作動式コラム型加硫機 |
KR101322675B1 (ko) * | 2008-08-12 | 2013-10-30 | 미쉐린 러쉐르슈 에 떼크니크 에스.에이. | 몰드 툴링을 갖는 몰드 |
CN101585218B (zh) * | 2009-07-03 | 2011-09-28 | 江苏华瑞重工机械有限公司 | 平移硫化机 |
CN102189628B (zh) * | 2009-07-03 | 2013-08-28 | 江苏华瑞重工机械有限公司 | 装卸胎装置 |
CN101722601B (zh) * | 2009-11-26 | 2012-07-25 | 桂林橡胶机械厂 | 轮胎硫化机装卸胎机构 |
JP4939661B1 (ja) * | 2011-02-25 | 2012-05-30 | 三菱重工業株式会社 | タイヤ加硫機およびその輸送・梱包方法 |
JP5725907B2 (ja) * | 2011-02-25 | 2015-05-27 | 三菱重工マシナリーテクノロジー株式会社 | タイヤ加硫装置 |
CN102490295B (zh) * | 2011-12-23 | 2013-10-30 | 桂林橡胶机械厂 | 平移式液压轮胎定型硫化机 |
CN102632570B (zh) * | 2012-03-29 | 2016-01-27 | 台州弗德机械设备有限公司 | 一种自动硫化机及其硫化方法 |
JP5968249B2 (ja) * | 2013-02-22 | 2016-08-10 | 三菱重工マシナリーテクノロジー株式会社 | タイヤ加硫機のアンローディング装置、及び、タイヤ加硫機 |
US8777600B1 (en) * | 2013-06-25 | 2014-07-15 | Superior Star Engineering Co., Ltd. | Hydraulic curing system |
CN104760172B (zh) * | 2014-01-02 | 2017-08-25 | 华澳轮胎设备科技(苏州)股份有限公司 | 新型多模结构的液压式轮胎硫化机 |
DE102016003071A1 (de) * | 2015-05-28 | 2016-12-01 | Harburg-Freudenberger Maschinenbau Gmbh | Schließkrafteinheit |
DE102016007645A1 (de) * | 2016-06-21 | 2017-12-21 | Harburg-Freudenberger Maschinenbau Gmbh | Handhabungsvorrichtung für Reifen |
CN112192869B (zh) * | 2020-09-14 | 2022-06-21 | 杭州朝阳橡胶有限公司 | 一种紧凑型全钢轮胎硫化车间布局 |
CN113665151B (zh) * | 2021-09-22 | 2024-09-10 | 福建省益震科技有限公司 | 一种内胎自动硫化机及其工作方法 |
CN114619694B (zh) * | 2022-01-26 | 2024-07-12 | 上汽通用五菱汽车股份有限公司 | 一种轮罩胎模自动切换装置及方法 |
Family Cites Families (17)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US4025251A (en) * | 1975-11-06 | 1977-05-24 | Nrm Corporation | Vulcanizer lock means |
JPS5912827B2 (ja) | 1976-05-26 | 1984-03-26 | 清水建設株式会社 | 塔状建造物の解体工法および解体用足場装置 |
US4390334A (en) * | 1980-04-09 | 1983-06-28 | Nrm Corporation | Hydraulic tire press |
US4338069A (en) * | 1980-04-09 | 1982-07-06 | Nrm Corporation | Tire press |
JPS5912827A (ja) * | 1982-07-13 | 1984-01-23 | Mitsubishi Heavy Ind Ltd | タイヤ加硫プレス |
JPS59138432A (ja) | 1983-01-27 | 1984-08-08 | Kobe Steel Ltd | タイヤ加硫機のモ−ルド締付装置 |
IN167091B (cs) * | 1985-03-11 | 1990-09-01 | Kobe Steel Ltd | |
US4725212A (en) * | 1986-08-04 | 1988-02-16 | Nrm Corporation | Tire curing press and loader |
US4744739A (en) * | 1987-02-02 | 1988-05-17 | Nrm Corporation | Tire curing press |
JPH0674157B2 (ja) * | 1987-07-17 | 1994-09-21 | 旭硝子株式会社 | プリント層焼付け曲板ガラスの製造方法 |
JPH01221207A (ja) * | 1988-02-29 | 1989-09-04 | Kobe Steel Ltd | タイヤプレス |
US4921412A (en) * | 1988-10-11 | 1990-05-01 | Scantland Industries, Inc. | Tire curing press |
JPH072332B2 (ja) * | 1991-05-08 | 1995-01-18 | 株式会社神戸製鋼所 | タイヤ加硫プレス |
JPH04358808A (ja) * | 1991-06-05 | 1992-12-11 | Kobe Steel Ltd | タイヤ加硫プレス |
JP2505675B2 (ja) * | 1992-01-24 | 1996-06-12 | 三菱重工業株式会社 | タイヤ加硫プレス |
EP0589050A1 (en) * | 1992-03-24 | 1994-03-30 | Kabushiki Kaisha Kobeseikosho | Tire vulcanizing press |
US5447424A (en) * | 1993-10-29 | 1995-09-05 | National Feedscrew & Machining, Ind. Inc. | Cross beam lock for tire press |
-
1995
- 1995-05-17 TW TW084104886A patent/TW260636B/zh active
- 1995-05-19 MY MYPI95001319A patent/MY130584A/en unknown
- 1995-05-19 US US08/444,577 patent/US5683726A/en not_active Expired - Fee Related
- 1995-05-22 EP EP95107815A patent/EP0684126B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1995-05-22 DE DE69522043T patent/DE69522043T2/de not_active Expired - Fee Related
- 1995-05-23 CZ CZ951325A patent/CZ132595A3/cs unknown
- 1995-05-24 CN CN95107143A patent/CN1062809C/zh not_active Expired - Fee Related
- 1995-05-24 KR KR1019950013007A patent/KR0155224B1/ko not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
EP0684126A2 (en) | 1995-11-29 |
MY130584A (en) | 2007-06-29 |
EP0684126B1 (en) | 2001-08-08 |
CN1127699A (zh) | 1996-07-31 |
DE69522043T2 (de) | 2002-05-29 |
CN1062809C (zh) | 2001-03-07 |
EP0684126A3 (en) | 1996-03-20 |
TW260636B (en) | 1995-10-21 |
US5683726A (en) | 1997-11-04 |
KR950031437A (ko) | 1995-12-18 |
KR0155224B1 (ko) | 1998-12-01 |
DE69522043D1 (de) | 2001-09-13 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CZ132595A3 (en) | Tyre vulcanizer | |
KR100326195B1 (ko) | 타이어제조방법및제조기계 | |
US5681594A (en) | Tire vulcanizer | |
US3477100A (en) | Vulcanizing presses | |
EP2022618B1 (en) | Injection stretching blow molding machine | |
CN106414019B (zh) | 用于注塑机器的堆叠模具支撑结构 | |
EP2886282B1 (en) | Tire-vulcanizing device | |
JP6063949B2 (ja) | タイヤの加硫方法及びタイヤの製造方法 | |
EP2441557B1 (en) | Tire production method and device | |
CN111976179B (zh) | 多层多模轮胎硫化机及其生产工艺 | |
US4395209A (en) | Tire press | |
US5198234A (en) | Vehicle tire loading-unloading and stabilizing device | |
EP1002632B1 (en) | Tire vulcanizing machine | |
KR100721415B1 (ko) | 타이어의 가황 방법 및 이 방법을 실시하기 위한 가황기 | |
CN212528786U (zh) | 多层多模轮胎硫化机 | |
CN1003294B (zh) | 装配于硫化压机中用来对拟取下之轮胎进行定心的装置 | |
JP2002337148A (ja) | タイヤの製造方法および加硫システム | |
JP2898919B2 (ja) | タイヤ加硫機 | |
CN211710079U (zh) | 一种航空轮胎后充气装置 | |
CN102363338A (zh) | 轮胎硫化机的胶囊操纵机构 | |
CN202293126U (zh) | 轮胎硫化机的胶囊操纵机构 | |
JP3540500B2 (ja) | タイヤ取り出し方法、タイヤ取り出し装置及びタイヤ加硫設備 | |
JP2002273734A (ja) | タイヤ加硫ステーションおよびタイヤ加硫システム | |
CN115274231A (zh) | 一种复合绝缘子加工工艺 | |
JPS62164507A (ja) | タイヤ加硫機のタイヤ取出装置 |