CS226176B2 - Method of producing beta-cyclodextrine inclusion complexes of natural odours and spieces - Google Patents

Method of producing beta-cyclodextrine inclusion complexes of natural odours and spieces Download PDF

Info

Publication number
CS226176B2
CS226176B2 CS784219A CS421978A CS226176B2 CS 226176 B2 CS226176 B2 CS 226176B2 CS 784219 A CS784219 A CS 784219A CS 421978 A CS421978 A CS 421978A CS 226176 B2 CS226176 B2 CS 226176B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
natural
beta
cyclodextrin
complex
oil
Prior art date
Application number
CS784219A
Other languages
English (en)
Inventor
Jozsef Dr Dipl Ing Szejtli
Lajos Szente
Rezsoe Dr Dipl Ing Kolta
Karoly Dr Dipl Ing Lindner
Tibor Zilahy
Bela Koeszegi
Original Assignee
Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet filed Critical Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet
Publication of CS226176B2 publication Critical patent/CS226176B2/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23CDAIRY PRODUCTS, e.g. MILK, BUTTER OR CHEESE; MILK OR CHEESE SUBSTITUTES; MAKING THEREOF
    • A23C19/00Cheese; Cheese preparations; Making thereof
    • A23C19/06Treating cheese curd after whey separation; Products obtained thereby
    • A23C19/068Particular types of cheese
    • A23C19/076Soft unripened cheese, e.g. cottage or cream cheese
    • A23C19/0765Addition to the curd of additives other than acidifying agents, dairy products, proteins except gelatine, fats, enzymes, microorganisms, NaCl, CaCl2 or KCl; Foamed fresh cheese products
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23LFOODS, FOODSTUFFS, OR NON-ALCOHOLIC BEVERAGES, NOT COVERED BY SUBCLASSES A21D OR A23B-A23J; THEIR PREPARATION OR TREATMENT, e.g. COOKING, MODIFICATION OF NUTRITIVE QUALITIES, PHYSICAL TREATMENT; PRESERVATION OF FOODS OR FOODSTUFFS, IN GENERAL
    • A23L27/00Spices; Flavouring agents or condiments; Artificial sweetening agents; Table salts; Dietetic salt substitutes; Preparation or treatment thereof
    • A23L27/70Fixation, conservation, or encapsulation of flavouring agents
    • A23L27/75Fixation, conservation, or encapsulation of flavouring agents the flavouring agents being bound to a host by chemical, electrical or like forces, e.g. use of precursors
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23LFOODS, FOODSTUFFS, OR NON-ALCOHOLIC BEVERAGES, NOT COVERED BY SUBCLASSES A21D OR A23B-A23J; THEIR PREPARATION OR TREATMENT, e.g. COOKING, MODIFICATION OF NUTRITIVE QUALITIES, PHYSICAL TREATMENT; PRESERVATION OF FOODS OR FOODSTUFFS, IN GENERAL
    • A23L7/00Cereal-derived products; Malt products; Preparation or treatment thereof
    • A23L7/10Cereal-derived products
    • A23L7/109Types of pasta, e.g. macaroni or noodles

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Nutrition Science (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Seasonings (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)
  • Fats And Perfumes (AREA)

Description

Předmětem předloženého vynálezu je způsob výroby beta-cyklodextrinových inkluzních komplexů přirozených aroma a koření, jakož i syntetických eroma.
Aróma a koření jsou důležité součásti lidské ·potravy. Pro větSinu potravin je typické, že se jejich mnnožtví během skladování postupně snižuje e rovněž se nepříznivě mění poměr jednotlivých složek.
Pro aromatizování e kořenění potravin se mohou používat následující látky, obsahující aroma: přirozené suroviny, obsah^uící eroma, například jádře, části rostlin, aromatické výluhy nebo konccetráty přirozených surovin nebo syntetická aroma nebo jejich roztoky nebo emulze nebo shora zmíněné ‘ konce^^ty aroma, rozptýlené na povrchu pevného nosiče, perle nebo mikrokapsle aromatických preparátů nebo jejich kombinace.
Suroviny, obsahuuící přirozená erome (hlavně koření rostl^ného původu) jsou v lidské potravě velmi rozSířeny. Nedootatky používání těchto koření jsou následnici:
jejich přípravo a zpracování vyžaduje velmi mnoho práce (například loupání a háčkování cibule), složení surovin není stálé, obsah aroma závisí na výkupu, velikosti, druhu a místě produkce produktu, přirozené produkty zapříčiňují vSeobecně mikrobiologické nečistoty a nezřídka i parazitární nečistoty, obsah účinných látek se během skladování nemůže měnnt kontrovatělně, jejich skledovatelnost je omezená, přirozené nosiče některých aroma znamenej podstatný skladovací problém (potřeba prostoru, optimální teplota, obsah ' vlhkosti atd.).
Tekuté extrakty aroma, konccetréty, jsou již dlouho znéné a prodávané. Problém vzniká nejčastěji v tom, že se nepódaailo zabráint rozkladu převážné části erépa, naopak takovéto preparáty jsou ve formě svých konccen-rátů često ještě méně stélé. Jejich použžtí je rozšířeno pouze v omezené míře a jen v několika odvětvích potravinářského průmyslu (například v konzervárenském průmyslu).
V obchodním zásobování potravinami, ve společném stravování a ·v restauracích,.kde se použžvají·velká mnnožtví koření a·aroma, použžvají se jen v nepetrné míře aromatické výluhy, obsetraufcť koření, k přípravě chuť zlepšujících omáček, několika masiých jídel a salátových sláv. V malých dommánnstech, kde je zapotřebí používat malá mn^ž^í, nepotřební se v praxi žádné výluhy.
Aréna, rozptýlené ne pevných nosičích, jsou výhodná, avšak velká část těchto se ztrácí vytékáním, oxidací nebo chemickým rozkladem'.
V případě preparátů, které obsahuj aréna ve formě vodné ennuze, vzniká často problém ^kompatibility. Hodnota pH, nevýhodná z hlediska aroma, nebo vodné prostředí nůže vyvolat rozklad nebo hy<drolýzu aroma. Ztráty vznnkajcí vytékáním, nebo oxidací n^n možné zanedbat anL v případě pikaokaastí preparátů. Technologie výroby ρΙ^το^ι^! je značně nákladná, silně těkavé látky nelze efektivně zpracovat do formy kapslí a arúpí se uvblní pouze po rozpuštění stěny kapsle, odpcwídajcí uvolnění potřebuje tedy rozpuštění v teplé vodě.
Není tedy nožné zajstit v přímo konzumovaných potravinách, že se účinná látka obsažená v piLaroкapslích v ústech běhen žvýkání uvolní v dostatennáp mn^žM. Pouužtelnost aropptických preparátů, uložených v piкroкaa8tính, je proto onnzena.
Cílen vynálezu .· byla výroba aréne a koření · pro průmyslové pohosStnstíí a pro každou kuchyni, připravujcí potraviny, které by nevykazovaly žádný z nedostatků pro tento účel až dosud používaných preparátů e složek, které by anL po dlouhém . . . skladování neztrácely vůni a chuť, jejichž kvanta chuti a vůně by se ani běhen skladování neztrácela a které by umožňovaly libovolnou konm^ci vůně a chrti.
Cykaodθntriny jsou cyklické sloučeniny sestávajcí z glykotidpyranotidoíýnh jednotek spojených glykosidiclýni vazbani typu elfa-1,4-. Alfi-nyklsdextrlt sestává ze 6 a beta-cyкlsdextrLt ze 7 glykopyrinotidsíýnh jednotek. · V důsledku ^пг1(^ struktury glykopyranosových jednotek nacházej se tekundáártí hydrstytkupiny na jednom kraj kruhu a prin&rní hy&rsxytaupiny na druhén kraji kruhu. Tak se nachází ve vntřní části kruhu tedy v dutině uzavřené nyklsdnxtrinep glykosid- vodíkové půtky a atomy vodíku.
V důsledku toho se cyklodextrin rozpouští ve vodě, avšak uvntř dutiny jsou apol&rní pomPry. Tímto lze tedy íystítlit, že když se k vodnému roztoku cyklodeat-rinu přidej takové nooelkily, jejichž tvar, velikost a polarita u^c^onuuJí, že tyto p^r^n^^tr^;jí v dutině cyklodextrinu, vzniká· Skluzní (uzavřený) konf^l^et, jehož rozpustnost je všeobecně než rozpustnost tak zvaných cizích pooekil. Tímto způsoben se mohou vyrobí krystalické cyklodextrinové noOelkily.
Podle NSR patentního spisu Č. 895 769 mohou biologicky aktivní organické sloučeniny (pentθDPeylintterizsl, hetachlorcyklohetan) tvořit s nyklodnttrtnep z nasyceného vodného roztoku Skluzní komplexy. V popisu je bez údajů zníněna tvorba kompletu vanilky s aldehydem kyseliny skořicové.
švýcarský patentní spis č. 445 · 129 se týká výroby cyklodextrlnových polymerů a pouužtí jejich aoρplexotvsrnýnh vlastností.
Z USA patentního.spisu δ. 3 452 635 byla známavýroba vysokornolekulárních, ve vodě nerozpustných cyklodextrinových polymerů a jejich poulití pro získání pommrenčového aroma z kódované vody.
Podle USA patentního spisu δ. 3 528 819 se může hořká chuť kávových nebo čajových extraktů odssraxrit přísadou mmlého množitví beta-cyklodextrinu.
V C. A. 83, 146 032 je popsán způsob výroby inkluzního komplexu limonen-cyklodeχtrlou a v C. A. 84, 1 20071e je popsán způsob, kterým se může nepříjemná chuť z proteinhy&rolázy pomocí cyklodextrinu.
A^^^i^mtt.cké látky se mohou zavádět do zubních past e stabilizovat (USA patentní spis č. 4 001 430. V popisu je pouze odkaz ne moonoot, podle něhož lze substituovat akáciovou gumu cyklodextrinem.
Stabilizace arommtických látek dextrinem jepopsána v USA patentním spisu č. 3 061 444. Přtoom se stabilizují těkavé složky a μΌ šíáv ovoce, zeleniny a vývaru směss ‘lineárního a tlft-cyklodextriou.
Nyní bylo s překvapením zjištěno, že z přirozených surovin známým způsobem extrahované nebo syntetizované aroma a koření mohou tvořit s cyklodextrOnem komplexy, a tím se mohou vyrobbt krystalické, stabilní, mik^c^o^bt^lních a těžko straviteOiých nebo nestiaviteliých vláken a částí jader prosté, dobře dávkovvaelné a dlouho skladovatelné aromatické preparáty ve formě instantních prážků, nebo jednotkové dávky, například ve formě tablet, čímž je možné za použití odpovída^cích mnoOžsví získat v požadované míře arometizované potraviny.
Cykkodextriny jsou po stránce toxikologie neěkodné škrobové deriváty, které se buž oeabsorbuuí nebo oemeeeαbOizulí a proto nejsou toxické, nebo jestliže se deriváty začnou mseabdizovst, vznikne lineární dextrio, který je normální a ve velké míře konzumovanou složkou lidské potravy.
Pro tvorbu cyklodextrinových okluzních komplexů podle vynálezu se nej častěji hodí ostatně v ootrαvinářkkém průmyslu používaná aromo, jejichž m^o^i^lk^^^ová hmoonost je asi 80 až 250. Vhodné jsou pro tvorbu komplexu rovněž. vksokomoOiekllární látky, když tyto m^jí přiměřeně dlouhý e utvářený boCní řetězec, které najdou místo v dutině . cyklodextrinu.
Předmětem vynálezu je způsob výroby beta-cyklodextrinových inkluzních komplexů přirozených aroma nebo koření, jakož i syntetických aroma, jehož podstata spočívá v tom, že se bets-ckklodextrio rozpustí s výhodou při 50 až 60 °C ve vodě, etanolunebo jejich směsi a za intenzivního míchání nebo třepání se nechá reagovat s přirozerými nebo syntetckými aroma a/nebo kořeními a/nebo jejich roztoky, načež se stáním e/nebo chlazením vylučují z roztoku krystaly betα-ckkloeettrinoíého inkluzního komplexu přirozených arfima, synOetických aroma nebo koření, které se oddděí, například filrací.
Kotnmp-exy jsou obvykle bílé, mita,oOurkSelické prášky, jejichž velikost částic . se pohybuje mezi 5 až 10 η^ speiflclcý objem Čirí v průměru 2,5 cm3/g. Při suŠení vzniká ztráta 7,5 až 8 % (ztráta sestává z krystalické vody). ReeOgenrlefrαktoшeerlcký práškový diagram komplexu dokazuje skutečnost tvorby komppexu, tento se liší od diagramu betα-ckkloeextriou.
Komplexy nemaaí žádnou charakteristickou teplotu tání, při zahřívání se rozkládají při teplotě 200 °C, cherekkeeittické pro betα-cyklodextrio. Preperáty jsou až k hodnotám těchto teplot stálé, aroma se ztrácí jen v nepatrné míře.
Komplexy jsou při teplotě místnosti těžce rozpustné ve vodě; rozpustnost: 0,01 ež 0,035 g/ml. Komplexy jsou na vzduchu při teplotě mís^ncos,!, v suchém stavu velmi stálé, mohou se skladovat, aniž by se rozkládaly. O.dpor proti oxidaci se doteku je Warbiurgovými oxidačními testy. Komplexy jsou odolné vůči teplu, ve vakuu při 150 °C se ztrácí jen 25 ež 30 % obsahu účinné látky komplexu, a nelze dokázat žádnou složku čistých těkavých olejů.
Formu^ce komplexů závisí s výhodou na top, zda se jedná o použití ve velkém měřítku nebo v malém měřítku. Pro konzupmnte ve velkém měřítku se* s výhodou vyrábějí práěkovité preparáty, které se ukládají v* vhodné nádobě, dávají se dávkovači liící, aby se dosáhlo požadovaného účinku chuti a aroma. Pro melossitřebitele se komplexy formtu-nuí do dávkovécích jednotek, s , výhodou tablet, které obsahují koření a aroma nebo směs koření (komb^nec! aroppI. Pro mβllsSPSřebitelb Se s výhodou vyrábějí takové dávkověcí jednotky, např. tablety, sáčky nebo kapsle, které obsáhlí jednu nebo více účinných látek v mn^^ví existujících v kuchyňských receptech. V případě cibule například tableta obsahuje účinnou látku cibule. Pomocné látky formulovaných produktů jsou s výhodou soli: (například chlorid sodný, chlorid draselný, hy(d·oggbnžhičiteo sodiý), organické po:lyh;^<hO^:^í^:lou<^<^inLny, například cukr; aminokyseliny, například netřiumglutamét), i produkty mohou kromě obvyklých plniv a nosičů obsahovat obvykle používané kluzné prostředky typu l_L^I^sL^d^ů (stearin a stearáty).
. Komplexy i · produkty získané použitím (zesýpací prážky l/nbis dávkovači jednotky) uka- . zují všeobecně jen málo pro aromatické látky typickou vůrni. Ve vodném prostředí, . ·zejména v teplé vodě je uvolňování aromatických látek z komplexu velmi intenzívní a tím se objevuje · i vůně.
Aroma se v komplexech- a produktech stanoví semikvilnttatiiními mmtodapi, chromatografií na tenké vrstvě a kvant tativní plynovou chromaatograií. Senzorická stanovení jakosti lze provádět s potravinami nebo jídly,· vyrobenými·za pouužtí preparátů podle vynálezu.
Pouužtí inkluzních komplexů podle vynálezu a preparátů, obsahujících komplexy vykazuje následníci přednost:
Inkluzní komplexy, popřípadě preparáty, obsahuuící komplexy se mohou v průmyslu potravinářství obecně použXvet například v konzervárenském průmpslu, masném průmpslu, pekařském průmpélu, cukrářskám průmyslu a v mléčném průmyslu atd. Mohou se používat například k aromolizoiání instantních polévek nebo náplní v masném průmyslu za eliminace miLk:·sbislsgických nečistot, jejich složení a αrsmeltzužící účinek jsou trvalé, mohou se dobře vpracovat do potravin, jsou stálé a odolné vůči okolním vld^ům. U pekařských produktů je zejména výhodné to, že ztráta aroma během pekařské technologie je velmi nepatrná a aroma se rozkládá pouze v hotovém produktu.
S praktickou eliminací zpracování surovin, obsahuuících aroma,·přirozeného, v první ředě rsstlOrmths původu, se může redukovat potřeba pracovních sil v obchodním zásobování potravinami a ve společném stravování, lze uŠet-řit skladovací prostory, doprava je jednodušší a nevzznksaí žádné· ztráty při skladování. Volba aroma a koření se použitím komplexů zvýšila. ··Komplexy sdposidэaí požadavku hygieny. Preparáty jsou tЪzviιáδ'tj vhodné pro lidi držící dietu, kterým nejsou dovoleny rostlinné, vlák^té potraviny. Látky, erd’ma, zvětší volbu jídel pro dietáře.
Kuchyňské technologie se v domPánootech zjednoduší a obohatí se volba aroma a koření. Dávkovači jednotky s růsným obsahem aroma (například tablety) se mohou skladovat dlouhou dobu bez nebezpečí změntaní obsahu účinné látky v malém prostoru.
StaM-lita komplexu vůči kyslíku je ilustrována níže uvedenou tabulkou.
Na filtrační papír byl nakapán citrónový olej a cyklodextrinový komplex s cirkovým olejem byl vložen do Werburgovy nádoby a v čisté atmosféře kyslíku bylo při 37 °C měřeno pohlcování kyslíku, vztažené ne 1 mg citrónového oleje, jako funkce času.
Tabulka
Pohlcování kyslíku citronoým olejem s komplexem bete-cyklodextrlnu s citrónovým olejem/lmg citrónového oleje
Doba (hodiny) ^^kysHH/mg citrnnového oleje μΐ kyslíku/mg citrnnového oleje inkludnvenéhn v beta-cyklodextrinovéo komplexu
25 8 2
50 20 . 5
75 42 10
100 55 12
125 68 13
150· 76 13
175 86 14
200 98 16
225 110 16
250 116 17
300 »27 19
350 133 20
Stabblita komplexu byle prokázána i termoenalyticlými zkouškami. Diferenciální termoderioeCňí grafická křivka citrónového oleje ukazuje při 55 °C ostré maximum, což znamená, že těkání citrónového oleje je při této teplotě již v chodu β velkou rychlostí a prakticky je ukončeno při 100 °C.
Bees-cykloddetrin ukazuje ostré maximum jen při 300 °C, což ukazuje na tepelný rozklad cykloddxtrinu. Diferenciální tepelný derivátogram komplexu citrónového oleje s beta-cykl^odext^rniem ukazuje ostré maximum při 268 °C, to znamená vlastně rozklad komplexu a nový vrchol, zatarnuící široký rozsah, což představuje počátek rozkladu cyklodexírinu.
Podstatnou pře&iootí způsobu podle vynálezu a použití nových preparátů je značné ušetření pracovních sil a to, že lze lépe dodržovat, hlediska ochrany zdraví (není zapotřebí například ve. velkých.ónnostvích tarájet cibuli nebo třít česnek).
Daaší potoobnnoti vynálezu lze odvodit z příkladů, aniž by tyto znamenaly nějaké omezení .
A. Příklady výroby komplexů
Příklad 1
Kornmlex cibulového oleje a bete-cyklodextrinu
100 g beta-cykloídcE^-inu se rozpistí za stálého ·míchání při 50 °C v 1 800 ml směsi ethanolu a vody v poměru 1:3. Potom se přikape roztok 10 g cibulového oleje v 90' g etanolu. Po tomto přídavku se vypne topení, reakční nádoba se pečlivě přikryje hlinkovou fólií e suchou látkou a reakční směs se postupně ochladí během 4 až 4,5 hodin za stálého intenzivního míchání na teplotu míítnosti.
°C teplá reakční směs se vloží na · 16 hodin do chladničky, zfiltruje fritou G^ a krystaly komplexu se suší na vzduchu až do dosažení konstantní hmoorinosi. Výtěžek: 93 g, obsah aroma: 10,3 %.
Příklad 2
Komplex koprového oleje s beta-cyklodextrinem
100 g beta-cyklodextrlnu se rozpustí 2a intenzivního třepání při teplotě 50 °C .
v 1 800 ml směsi etanolu a vody v poměru 1:3 a přidá зе 10 g koprového oleje a pokračuje se v třepání., V důsledku progresivního chlazení se vyloučí bílé, krystalické látka. V třepání se pokračuje nezměněnou intenzitou 4 až 4,5 hodin. Reakční směs se potom na noc vloží do chladničky a následujícího dne se zfiltruje fritou G^. Směs se suší až do dosažení konstantní hmotnosti ne vzduchu. Výtěžek: 97,7 g, obsah aroma: 6,76 %.
Příklad 3
Komplex angelikového oleje s bete-cyklodextrinem g bete-cyklodextrinu se za intenzivního míchání rozpustí při 50 °C v 900 ml 30% obj. etanolu. К roztoku bete-cyklodextrinu se pomalu přidává roztok 5,0 g angelikového oleje v 50 g etanolu. Systém se během přidávání zakalí. Komplex angelikového oleje s bete-cyklodextrlnem se vylučuje ve formě bílé krystalické látky. Topení se vypne a systém se pomalu chladí během 4 až 5 hodin při neustálém intenzívním míchání.
Reakční směs se udežuje 16 hodin v chladničce, potom se krystalický produkt oddělí od matečného louhu odstředěním a nakonec se usuší na vzduchu. Výtěžek! 46,2 g, obsah eroma: 8,12 %.
Příklad 4
Komplex uzeného ar dma a bete-cyklodextrinem
100 g bete-cyklodextrinu se rozpustí za stálého míchání při 50 °C v 1 800 ml směsi etanolu a vody v poměru 1:3, načež se přikepe roztok 12 g fumoselu (uzené aroma) v 60 g dietyléteru. Po přídavku se roztok zakalí a vyloučí se první krystaly inkluzního komplexu.
Reakční směs se chladí obvyklým způsobem 4 až 4,5 hodin ze míchání a směs a teplotou 20 °C ae již nemíchá a uloží se na 16 hodin do chladničky. Směs obsahující krystalické komplexy ae nechá zmrazit a voda se odstraní vakuovou sublimací (lyofilizací). Výtěžek: 89,0 g, obsah ardma: 10,2 %.
Příklad 5
Komplex aroma malin s beta-cyklodextrinem g bete-cyklodextrinu se rozpustí ze intenzivního třepání při 50 °C ve 180 ml 30% obj. etanolu. Potom ae zavede do roztoku bete-cyklodextrinu 1,2 g ar dma melin e pokračuje se v třepání, přičemž se reakční směs pomalu chladí. První krystalky inkluzního komplexu se vyloučí při 38 ež 40 °C. Třepání pokračuje 4 až 5 hodin, načež se systém - když dosáhne teploty místnosti - vloží do chladničky.
Krystalický komplex malinového aróme a beta-cyklodextrinem se následujícího dne oddělí od matečného louhu odstředěním. Produkt se suší ež do dosežení konstantní hmotnosti ne vzduchu. Výtěžek: 8,4 g, obsah aroma: 8,66 %.
Příklad 6
Komplex estragonového oleje s beta-cyklodextrinem
100 g beta-cyklodextrinu se ze zahřívání a intenzivního míchání rozpustí v 1 800 ml směsi etenolu a vody v poměru 1:3 а к roztoku bete-cyklodextrinu se přikope roztok 10,0 g estregonového oleje ve 100 ml etanolu. Vyloučí se bohatá, bílá sraženina. Po přídavku se vypne topení a systém se velmi pomalu chladí na teplotu místnosti, přičemž se směs intenzívně míchá. Směs se udržuje 16 hodin v chladničce, zmrazí a lyofilizuje. Výtěžek: 96,7 g, · obsah aroma: 9,8 %.
Příklad 7
Komplex hořčicového oleje s beta-cyklodextrinem
100 g bete-cyklodextrinu se rozpustí při 50 °C v 1 800 ml směsi etanolu a vody v poměru 1:3. Potom se za stálého míchání přidá roztok 8,80 g hořčicového oleje v 88 g etanolu. V poslední fázi přidávání se vyloučí první krystaly inkluzního komplexu. Topení se vypne a systém se udržuje 16 hodin v chladničce a zfiltruje se fritou G^. Krystalický produkt se usuší. Výtěžek: 67,7 g, obsah aroma 12,5 %.
Příklade
Komplex eugenolu s beta-cyklodextrinem
100 g bete-cyklodextrinu se rozpustí za intenzivního míchání při 50 °C v 1 800 ml 30% (obj. %) etanolu. Přikape se roztok 14,4 g eugenolu se 72 g éteru. Po přídavku se vypne topení a systém se postupně ochladí na 20 °C. Ochlazená reakční směs se zmrazí a lyofilizací se odstraní rozpouštědlo. Výtěžek činí 98 g, obsah erolne 11,1 %.
Příklad 9
Komplex majoránkového oleje s beta-cyklodextrinem
50,0 g bete-cyklodextrinu se rozpustí za intenzivního třepání při 50 °C ve směsi etanolu a vody (900 ml) v poměru 1:3. Potom se přidá roztok 5,2 g majorénkového oleje v 52 g etanolu. Směs se za stálého třepání ochladí na teplotu místnosti a ne 16 hodin uloží do chladničky. Krystalický komplex se zfiltruje fritou G^. Produkt se suší na vzduchu až do dosažení konstantní hmotnosti. Výtěžek: 45,7 g, obsah aroma: 8,0 %.
Příklad 10
Komplex kmínového oleje s beta-cyklodextrinem
Z 275 g škrobu se připraví 30% suspenze, které při 120 °C zmazovatí a ochladí se na 80 °C a přidá se 0,2 % hmot, alfa-amylézy, načež se směs 20 minut částečně předběžně hydrolyzuje. Hydrolyzát se sterilizuje a ochladí se na 80 °C. Přidá se 5 jednotek/g enzymatického preparátu škrob-cyklodextrin-transglukosylázy, současně se přidá 10 g kmínového oleje, rozpuštěného ve 100 g etanolu. Konverze pokračuje 2 až 7 dnů, čímž se dosáhne optimálního výtěžku inkluzního komplexu kmínového oleje s beta-cyklodextrinem.
Vytvořený krystalický komplex se oddělí od matečného louhu odstředěním. Krystalický produkt se suší až do dosažení konstantní hmotnosti. Výtěžek: 98,9 g, obsah aroma: 10,0 %.
Příklad 11 .
Komplex tymiánové silice s beta-cyklodextrinem
100 g bete-cyklodextrinu se rozpustí za intenzivního píchání při teplotě 50 °C v 1 800 ml etenolu a vody v poměru 1:3, načež se přikape roztok 12 g tymiánové silice v 60 g dietyléteru za ' stálého míchání k roztoku bete-cyklodextrinu. Vypne se topení e směs se chladí 4 až 4,5- hodin na teplotu místnosti a krystalický produkt se po zmrazení lyofilizuje a tím se izoluje. Výtěžek: 91,7 g, obsah aroma: 9,78 %.
Příklad 12
Komplex silice citrónové s bete-cyklodextrinep
5,5 g beta-cyklodextrinu se rozpustí při 50 °C v 90 ml směsi etanolu a vody v - poměru 1:2- a za míchání se přikape 0,61 g silice citrónové, zředěné etenolem ne desetinásobný objem.
Po - přídevku se roztok ochladí během 4 až 4,5 hodin ne teplotu místnooti. Požadovaný produkt se vylučuje v - krystalické - formě. Pro urychlení vylučování se reakční směs udržuje 12 hodin při 0 ež 5 °C, potom se sraženina odfiltruje в usuší na vzduchu při teplotě píst- noos!. Získá se 5,08 g požadovaného komplexu. Obsah citrónové silice: - 10,14%.
Roztok citrónové silice se kape s výhodou ze intenzivního míchání pomalu do systému a reakční směs se s výhodou pommlu ochlazuje. S výhodou se používá taková citrónová silice, která v sobě obsahujé 3 až ' 6 % alie-citralu, zodpovědného ze vůni a celkové mmooství 90 % -mon^er^M. Jedno oiivé složky citrónové silice jsou vázány v komplexu ve sterém poměru jako při původním . složení citrónové silice. Použitím komplexu se tedy může dosáhnout stejný aroma-linuící, kořenící - účinek jako se samotnou citrónovou silicí.
Příklad 13
Kooplee*čitrrnové silice s bete~cyklsdextrinep · \
5,50 g bnte-cyklsfnxtrinu se rozpustí za míchání při 50 0C v 90 ml směti etan^u s vodou v - poměru 1:2 - . a - Za m^<^^i^:í se přikape 0,52 g silice citrónové. Po ukončení -přidávání . se reakční směs během 4 ež 5 hodin ochladí na teplotu píítnosti, - vyloučený komplex se odfiltruje a usuší. Získá se 5,3 g požadovaného komplexu.
Příklad 14
Komplex citrónové silice s-bnte-cyklsfextrinep dostupuje se jako'v - příkladu 13 s tip rozdílem, že se mekční směs po ochlazení lyofilizuje. Získá -' se - 5,8' g požadovaného komplexu.
Př-í-HaB· ?'
Komplex- jasmínové silice s beta-cyklsdextrinem ..
3,0 g beta-cyklsfextriiu se rozpuutí při- 50 °C v 54 ml směsi etanolu s vodou v poměru 1:2 a ze stálého - píchání se přikele roztok jasmínové silice (Jasmin absolu 21117/R Payann, zředěný ' etenolem ne - pětinásobný objem. Reakční směs se během 5 - hodin ochladí na teplotu místnosti в udržuje se 16 hodin při 0 °C. Po zfiltrování в usuSení se získá 2,7 g - krystaΊ_L^(^k^é^hs komplexu, obsah^ícího 8,9 % jasmínové silice.
Příklad 16
Komplex silice peprnomátové s beta-cyklodextrinem
5,30 g beta-cyklodextrinu se rozpustí při 50 °C v 98 ml vody, načež za stálého míchání se přikape 0,50 g peprnomátové silice, zředěné etanolem na desetinásobný objem. Reakční směs se po ukončení přidávání během 4 až 5 hodin ochladí na teplotu místnosti, 16 hodin udržuje při 0 °C, reakční směs se zfiltruje přes plynový filtr, sraženina se usuší na vzduchu.
Získá se 5,4 g komplexu. Obsah peprnomátové silice; 9,0 %.
Stejný komplex se získá i v případě, když se peprnomátové silice přidá к roztoku beta-cyklodextrinu nejednou bez zředění a míchání se provede třepáním.
Příklad 17
Komplex anýzové silice s beta-cyklodextrinem g beta-cyklodextrinu se rozpustí při 60 °C ve 182 ml etanolu (30 % obj.) za stálého míchání, načež se přikape 1,05 g roztoku anýzové silice, zředěné etanolem na pětinásobný objem. Reakční směs se zpracuje způsobem uvedeným v příkladu 16. Získá se 9,7 g jmenovaného produktu. Rozpustnost při 20 °C: 0,037 g/100 ml.
Stejný komplex se získá, když se anýzová silice přidá bez zředění najednou к roztoku beta-cyklodextrinu.
Příklad 18
Komplex silice bergamotové s beta-cyklodextrinem
10,5 g beta-cyklodextrinu se rozpustí při 50 °C ve směsi etanolu s vodou v poměru 1:2, načež se za intenzivního míchání přikape roztok 1,10 g bergamotové silice (syntetické KHV), zředěný etanolem na desetinásobek. Reakční směs se dále zpracuje způsobem, uvedeným v příkladu 16. Získá.se 10,6 g krystalického komplexu, který obsahuje 10,4 % bergemotové silice.
Velikost částic komplexu: 20 až 22 дни, specifický objem: 2,5 cm?/g. Rozpustnost ve vodě při 20 °C = 0,025 g/100 ml, při 40 °C = 0,041 g/100 ml, při 90 °C = 0,080 g/100 ml.
B. Příklady řešení výroby dávkovačích jednotek, popřípadě formulací v jiné formě
Příklad 1 * Výroba tablet inkluzního komplexu kopru-beta-cyklodextrinu g inkluzního komplexu oleje kopru s beta-cyklodextrinem, vyrobeného podle příkladu 2, se smísí s 0,5 g steerlnu e 100 g chloridu sodného (použitý stearin odpovídá předpisům PH. Hg. VI a chlorid sodný odpovídá nejčistším analytickým kvalitativním předpisům). Získaná směs se slisuje ne tablety o průměru 8 mm, výšce 2,5 až 2,7 mm, průměrné hmotnosti 200 mg í 5 %. Odolnost vůči otěru pod 3 %, pevnost 6,5 kg. Rozpustnost: tableta se rozpouští v 1 litru vody 100 °C teplé během 120 sekund. Balení hotových tablet se může provádět známými metodami.
Příklad 2
Zasýpací prášek s chutí hořčice
48% inkluzní komplex hořčicového oleje s beta-cyklodextrinem (obsah účinné látky; 10,7 %), 1,3% hmot, inkluzního komplexu estragenol s beta-cyklodextrinem (obsah účinné látky 10,'2 %), 0,2 % hmot, inkluzního komplexu cibulového oleje э beta-cyklodextrinem (obsah účinné látky: 10,0 %), 6,5 % hmot, inkluzního komplexu eugenolu s beta-cyklodextrinem (obsah účinné látky 10,0 %), 30 % hmot, kyseliny citrónové, 10 % hmot, cukru, 3 % hmot, soli, 1 % hmot, pepře. Takto vyrobená směs se může uchovávat neomezeně ve slánce a hodí se například výborně pro kořenění uzenek.
Příklad 3
Příklad pro kořenění instant-polévek
Komplexy cyklodextrinu, popsané v příkladech a podobným způsobem vyrobené s jinými aráma, se hodí i pro aromatizování instantních polévek. Obzvláště výhodná je použitelnost jinak kapalných aroma v sáčcích instantních polévek a přitom je nutné zdůraznit, že se do produktu nezenáší s kořením Žádné mikrobiologické a parazitární nečistoty. Fazolové polévka s chutí uzeného mase se vyrobí například následujícím způsobem: 5*0 g fazolí, 20 g pšeničné mouky, 30 g mléčného cukru, 10 g soli, 10 g natriumglutamátu, 10 g tuku a 1 mg komplexu uzeného aroma a cyklodextrinu. '
C. Příklady použití komplexů aroma, vyrobených způsobem podle vynálezu, к aromatizování teplých a studených jídel
I. Liptavský sýr (Korozott)
variace e)
10 porcí
ovčí sýr 1,00 kg
máslo 0,20 kg
sůl 0,01 kg
paprika 0,01 kg
hořčice 0,03 kg
cibule 0,05 kg
komplex kmínového oleje
s beta-cyklodextrinem .0,33 8
variace b) je stejná s tou výjimkou, že místo hořčice a cibule se použije komplex hořČicového oleje s beta-cyklodextrinem 0,15 g e komplex cibule s beta-cyklodextrinem · 0,15 g
Liptevský sýr se vyrobí tak, že se ovčí sýr dobře rozetře s máslem ve stloukacím zařízení. Přidá se paprika a koření podle dvou variací, předem promíchané s máslem. Směs se nechá stát v chladničce 1 hodinu až do použití. Přednost použití komplexů spočívá v tom, že se nemusí tolik čistit, kuchyňská technologie nevyžaduje tolik ruční práce. Komplexy jsou dále výhodné z hlediska hygieny, protože zemitá cibule nešpiní prostor a kmín ne Špiní hotové zboží.
II
2. Šťáva na hlávkový salát salát sůl cukr ocet porcí hlávek
0,01 kg
3© kg
0,10 kg komplex estragonového oleje s beta-cyklodextrinem
0,3 až 0,5 g, rozpuštěných asi v 500 ml vody
Dobře oprané hlávkové saláty se položí do šťávy, a nechají chvíli stát a servírují.
Toto použití komplexu ilustruje pouze možnost, jak lze různé šťávy s podobnými kořeními obměňovat. Dále je komplex vždy к použití v nezměněném množství, přičemž čerstvou surovinu si nemůže každý opatřit, účinné látky suché suroviny ar&aa v důsledku skladování ubývají a suroviny se musí před použitím obtížně navežovat a způsobují také potom podstatné mikroskopické nečistoty.
3. Zadělávaná slepice porcí slepice zelenina zelený hrášek cibule sůl pepř máslo mouka petržel smetena citrónová šťáva
2,00 kg
0,20 kg
0,10 kg (konzerva)
0,05 kg
0,02 kg
0,01 kg
0,01 kg
0,10 kg svazek dl
0,05 kg komplex sngelikového oleje s beta-cyklodextrinem 0,33 g
Slepice se rozdělí na malé kousky, vypere, opeří, vloží do studené vody a přidá se zelenina, rozkrájená na malé kousky. Koření a cibule se ponoří do vody ve lněném sáčku, voda se osolí a slepice se vaří do měkká.
Udělá se světlá jíška z másle e petržele a přidá se předtím než slepice úplně změkne. Přidá se komplex angelikového oleje s beta-cyklodextrinem, rozmíchaný v kyselé smetaně (0,33 g na 10 porcí). Jídlo se povaří a potom se okoření citrónovou šťávou. Nakonec se přimíchá zelený hrášek z konzervy. Použití angelikového oleje uvádí koření v soulad. Komplex podporuje v tomto případě rovněž chuť.
4. Divoká omáčka s divokým ragú porcí srnčí kýta tuk cibule
Дzelenina do polévky sůl
1,20 kg
0,15 kg
0,15 kg
0,20 kg
0,04 kg
bobkový list pepř 0,002 kg 0,002 kg
smetana 0,20 kg
mouka 0,10 kg
citróny 0,10 kg
hořčice 0,05 kg
cukr 0,03 kg
smetana 0,10 kg
komplex tymiánového·oleje s betj-cyklodextriήep 0,3·až 0,5 g
Rozdělené omyté srnčí meso se vmíchá do poněkud oprežené cibule, chvíli se opéká e potom se zalije vývarem ze srnčích kostí, okoí^enť a zpola se udusí pod pokličkou. Polévková zelenina, nakrájené na kostky, se přidá. Jeětě před změknutím se smísí se záprežkou s kyselou smetanou a dobře se povvaí. Potom se přidá komplex tymiánového oleje s beta-cyklodextrinem (0,20 až 0,50 g na 10 p<occ), smíchaný s kyselou smetanou. Použitý komplex se výborně hodí pro vyvolání pikantní chuti zvěřiny, aniž by bylo nutné používat těžko rozpustné divoké koření, jehož obsah ařoma je nejistý a jehož preparáty podpoouuí mikrobiologické zneččštění.
5. Zelenina kapusta kadeřavá
10 porcí
kapusta kadeřavá 2,00 kg
brambory 1,00 kg
sůl , 0,03 kg
tuk 0,10 kg
mouka 0,10 kg
cibule 0,05 kg
pepř > 0,003 kg
paprika 0,002 kg
komplex kmínového oleje s beta~cyklodextrinep 0,30 g
komplex česnekového oleje s beta-cyklodextrinep 0,30 g
komplex m^jojránkového oleje s Ъeta-cyklodextrinep 0,30 g
Kapista kadeřavá se očistí, oddtraní se košťál a listy se rozkrájí na kousky a promývá. se opakovaně vždy v nové vodě. Také brambory se očistí a ummjí a rozřežou se na malé kostky. Do vhodného hrnce se dá · tolik vývaru z kootí, že když je kapusta již doveřena, zbývá ještě dosti výviaru k · zahuštění. Když se vývar vaří, přidá se ne kousky rozřezaná kapusta a vývar se · · povvří.
Když se vývar vaří, přidá se sůl a rozemletý pepř a kapusta se zpola uvaří. Potom se přimíchají rozkrájené brambory a uvaří se. №zltím se připraví světle hnědá zápražka, jemně ukrájená cibule se vmíchá zpola upražené e před zalitím se obarví paprikou. Potom se zelenina zapraží zápražkou. Zelenina se potom smísí s beta-cyklodextriooým komplexem koření v teplé vodě, zelenina se pověří a*podle chuti osolí.
Komplexy beta-cyklodectrinu použité pro kořenění zeleniny se dají snadno zpracovávat. Za ·· jejich pobití se může čistění česneku a není nutné · roztírat maaoránku. Koření podle vynálezu se v zelenině hned rozdělí e lze se vyhnout mikroskopickým a makroskopickým nečistotám, obvyklými koření.
5. Tverohový dort
Uvaří se 0,50 kg bratobor, oloupou se a rozdrtí. Když brambory vychladnou, smíchají se s 0,50 kg polotučného tvarohu. Potom- se přidá 0,10 kg krystalového cukru, 0,04 kg rozinek, 0,04 kg mouky a 5 žloutků a hmota se nechá stát.- Potom se do náplně vehněte komplex koprového oleje a beta-cyklodextrinu (0,6 g), přičemž náplň byla předem smísena s teplým mlékem.
Mezitím se připraví těsto na dort tím, že.se smísí 0,24 kg mouky, 0,16 kg máála, 0,08 kg práškového cukru a 2 žloutky. Těsto se uloží do chladničky. Z 0,30 kg těsta se připraví dortový - list a upeče se napůl v troubě při teplotě 180 ež 200 °C.
Upečený dortový list se naplní pomocí formy předem připravenou náplní, ze zbylého těsta se vytvarují malé tyčky, tloušťky tužky a tyto se položí navrch ve tvaru mřížky.
Takto upravený dort se peče hodinu v troubě teplé 160 °C. Doot se rozkrááí na řezy z posype práškovým -cukrem. Velké přednost pouuití- komplexu koprového oleje a beta-cyklodextrinu podle vynálezu spočívá v hygieně a v tom, že je jednoduché dosáhnout vždy stejný chuťový účinek. Tím je možné vylouuit závislost na sezóně a změnách chuti skladovaného kopru.
7. Masová paštika
Masová paštika se může vyrobb-t známým způsobem (maso se dobře udusí a rozemele se spolu se žemlemi, namočenými v mléce, na masovém strojku a přimíchá se mál<^). K paštice se přimíchá 0,13 % komplexu majoránkového oleje s beta-cyklodextrinem (obsah účinné látky 10,0 58) a 0,015 55 komplexu cibulového oleje a beta-cyklodextrinu (obsah účinné látky: 10,0 -%. Paštika se nechá stát jednu hodinu a potom se konzumuje. Podle libosti se masová paštika může okooennt paprikou nebo pepřem.
8. prášek malinového pudinku g digeroveného- škrobu, který jinak slouží jako základní látka pudinkového prášku, .Se s^i^zí s 0,6% komplexu - malinového oleje s beta-cyklodextrnnem- (obsah účinné látky: 9,1 % . Z toho se může pudink vyrobí známým způsobem. Je - výhodné barvit pudink zákonem povoleným malinovým barvivém.
Jídla připravené podle shora uvedené receptury, - aromatizovaná bet©-cyklodextrncvvým komplexem podle vynálezu, byla vyzkoušena skupinou, sestávající ze 30 členů. Výsledky zkoušek jsou shrnuty v následující tabulce:
Jídlo
Kvvaifikece dobré nebo vhodné dáno % zkouušeících liptavský sýr (variace a) 100 liptavský sýr (variace b) 100 šunkové chlebíčky* 89 hlávkový salát 82 Erikasé ze slepice 96 divoká - omáčka s ragou ze zvěřiny 100 kapusta kadeřavá 96 tvarohový ' dort t 91 x Šunkové chlebíčky se připraví tak, že se - plátky šunky namáčí asi 15 minut ve vodném rožf toku komplexu uzeného aroma a beta-cyklodextrinu. Meeztím získala jinak nechnaaateeistické šunka osobitou uzenou chuť uzené šunky.
Podle předtím uvedených nebo známých technologií se připraví dole uvedená jídle podle následujících receptů:
9. Chlebíčky s Liptovským sýrem 10 porcí
ovčí sýr máslo kyselá smétané sůl cibule pepř hořčice kmín 0,20 kg 0,05 kg 0,05 kg 0,02 kg 0,001 kg 0,001 kg 0,001 kg 0,001 kg (může se substituovet 1,34 g komplexu kmínu s beťe-cyklodextrinem
Sendvičový chléb 10 krajíců (1 krajíc = 30 g)
10. šunkové chlebíčky 10 porcí
chléb máslo Šunka okurky sůl komplex fumesólu s beta- -cyklodextrinem 10 krajíců 0,05 kg 0,20 kg 0,05 kg 0,001 kg •0,6 g
11. Hlávkový selát s estragonovou šťávou 10 porcí
hlávkový salát cukr ocet sůl estragon 5 hlav 0,20 kg 0,10 kg 0,03 kg 0,01 kg e může se nehradit 0,13 g komplexu estregonu e bete-cyklodextrinu
12. Hlávkový selát 10 porcí
hlávkový selát cukr ocet sůl jogurt kopr 3 hlavy 0,20 kg 0,10 kg 0,03 kg 1 sklenice 0,05 kg může se nehredit 1,2 g komplexu kopru s bete-cyklodextrinem
13. Kuřecí salát 10 porcí
kuře btto brambory btto okurky btto jeblke btto majonéze sůl 1,00 kg 0,20 kg 0,10 kg 0,15 kg 0,20 kg 0,02 kg ♦
pepř hořčice ‘
14. Mkaróny po milánsku těstoviny sůl máslo tuk cibule houby uzený špek pepř tomatové pyré třený sýr (trapista)
0,001 kg
0,001 kg může se nateadit i
0,6 g komplexu hořčice s be.ta-cykLoiextrinem porcí
1,00 kg
0,03 kg
0,02 kg
0,05 kg
0,04 kg
0,10 kg
0,25 kg může se nahradit bílým špekem a 0,6 j komplexu fumasolu s beta-cykLodextrlnem
0,001 kg
0,40 kg ,
0,20 kg
15. Sekanina s hnědou omáčkou vepřové maso (dobře rozemleté) hovězí maso (dobře rozemleté) sůl tuk cibule česnek pepř mmaoránka žemle vejce petržel mouka tomatové pyré strouhanka hnědí omáčka kosti tuk mouka cukr polévková zelenina celer cibule česnek' tomatové pyré houby porcí
0,60 kg
0,60 . kg
0,03 kg
0,10 kg
0,08 kg může se nehraddt 0,6 g· komplexu cibule s-.-beta-cyklodextrinem
0,08 kg může se nahradí 0,13 g komplexu česneku s beta-cyklodextrinem
0,001 kg
0,001 kg může se π.^^^
0,13 g komplexu majoránky s beta-cyklodéxtrnnem
0,15 kg
0,12 kg svazek
0,30 kg
0,30 kg .
0,10 kg porcí
1,00 kg
0,10 kg
0,15 kg .
0,02 kg
0,25 kg
0,06 kg
0,06 kg může se neteadit
0,5 g komplexu cibule s bete-cykLodextrnnem
0,01 kg může se nahradit 0,13 g komplexu česneku s beta-cyklodextrnnem
0,01 kg
0,^1 kg červené víno sůl pepř bobkový list tymián
0,20 kg
0,02 kg
0,001 kg
0,001 kg
0,001 kg může se komplexu tymiánu dextrinem nehradit 0,13 g s beta-cykioZelenin© kapustě kadeřavé kapusta brambory sůl ' tuk mouka cibUle česnek pepř 4 paprika kmín porcí
2,00 kg
1 ,00 kg
0,03 kg
0,10 kg
0,15 kg
0,05 kg může se nаhrаdit. 0,5
komplexu cibule s bete-cykloiextrinein
0,01 kg může se nahradit 0.13 g komplexu · česneku s bete-cyklodextrinem
0,003 kg
0,002 kg
0,002 kg může se · nahradit komplexem kmínu s beta-cyklodietrinem
17. Gilovaný steak s rnmslem e koprem porcí vepřové maso (kotleta) olej sůl méslo kopr hořčice
18. Tvarohový dort
1,20 kg
0,1 kg
0,02 kg
0,15· kg
0,05 kg může se nahradit 0,2 g komplexu kopru s beta-cykloiextrinen
0,01 kg může se nahradit 0,16 g komplexu hořčice s beta-cyklodextrinem řezů: 1 řez = 1 porce
Těsto:
mouka 0,24 kg
má slo 0,16 kg
práěkový cukr 0,08 kg
žloutky 2 kusy
N&plň:
rozinky 0,04 kg
tvaroh 0,50 kg
brambory 0,50 kg
cukr 0,10 kg
mouka 0,04 kg
vanilka 0,01 kg
kůra z citronu 0,001 kg
kopr 0,05 kg může se
vajíčka , . _ nahradit 0,2 ·g komplexu komplexu kopru s beta-cykloiextrinem ' kusů
E. Příklady řešení problémů výroby dávkovačích jednotek, nebo otázek jiných formulací nebo aromatizování
Zasýpací prášky, vhodné pro kořenění jídel, mohou mít následující složení.
1. inkluzhí komplex silice koprové s beta-cyklodextrinem sůl
Aerosil 200
5,0 g
94,9 g
OJ g
10'0,0 g
2. inkluzní komplex cibulové silice s beta-
-cyklodextrnnem 2,0 . g
sůl 97,95 g
Aeroosi 200 0,05 g
100,00 g
3. inkluzní komplex eeťregonové silice s.brta-cyklodrxtrnnee 20,0 kg
sůl 78,0 kg
Ae^oH 200 2,00 g
100,00 g
4. inkluzní komplex mmjoránkové silice s beta-cyklsdextrinen 20,0 g
laktóza 79,0 g
Ae^oH 200 1,0 &
100,0 g
5. inkluzní komplex eugenolu s beta-
-cyklsdextrnnee saeharóza Ae^oH 200 20,0 g 79,5 g 0,5 g 100,0 g
6. inkluzní komplex malinové silice s beta-cykl. odextrn ne m 40,0 g
ikrob 5e,0 g
Ae^oH 200 · 2,0 g
100,0 g
7. inkluzní komplex ÍUmesolu s beta-cyklodextrnnem inkluzní komplex česnekové silice s bete-cyklsdextrinee inkluzní komplex cibulové silice s beta-cyklodextrnnem sůl
0,100 6 g
0,166 9 g
0,083 8 g
99,648 7 g
8. Inkluzní komplex -cyklodextrnnem inkluzní komplex -cyklodextrnnem inkluzní komplex -cyklodextrnnem inkluzní komplex -cyklodextrnnem fumasolu s betečesnekové silice s betecibulové silice s betakmínové silice s beta0,100 5 g
0,166 4 g
0,083 7 g
666 6 g sůl
97, 982 8 g
9. Inkluzní komplex funasolu s beta-cyklodextrinem inkluzní komplex Česnekové silice s bete-cyklodextrinem inkluzní komplex cibulové silice s bete-cyklodextrnne ti inkluzní komplex mejorénkové silice s bete-cyklodext^i^^ie m sůl '
10. Inkluzní komplex fumasolu s bete-cyklodextrlnem inkluzní komplex česnekové silice s bete-cyklodext^iilieem inkluzní komplex cibulové .silice s bete-cykl-odext^rlnm inkluzní komplex tymlánové silice s bete-cykloiextr0nep sůl
0,100 4 g
0,166 4 g
0,083 8 g > 667 2 g
97,982 2 g
0,100 6 g
0,167 2 g
0,083 6 g
0,067 2 g
99,581 4 g
Aby se práškoví té směsi lépe stříket, může se ke směsi - přimíchat ve vodě nerozpustná, inertní látke; -Aeros!! 200. Sklon směsi prášků k vytváření hrudek závisí ne obsehu vody nebo ne vlhkosti - vzduchu, - potřebné mnooství 'Aerooslu 200 lze tedy modifikovet.
V tomto přípede se bude semozřejmě ppoossví so^-L, lektózy, secherózy nebo škrobu přiměřeně v jiném směru měnit.
eOt^aeizovené sm^í^:L čejů
e)- Směs čeje s jesmínovou vůní
100 kg směsi čeje vhodné k filtrační formulaci e vhodné mmOs^! komplexu jesmínové silice s bete-cykloiextrOnep (vyrobeného podle příkledu 15) se opatrně homoderOzuje v mísícím bubnu e získená směs se plní balicím plnicím strojem do obvyklých fiHesCních sáčků. Sáček obsehuje 2 g směsi čeje.
Komplex jesmínové silice s bete-cyklodextrinem, použitý pro eromaetzzec, se směnuje ne čej v 'Lekovém m^nOss^t^í, eby - aroppelzece čeje byle hermonncká. Podle sm^s^^Lové kvalifikece je oejpříznOvi!jší, když směs čeje obsehuje 0,7 % komplexu jasmínové silice s bete-cyklodextrinem (tedy ekvivalentní рро^Ьу! 0,07 % jesmínové silice). To znemená ne počátku 0,7 kg kopplexu. '
b) Směs čeje s bergemotovou silicí
100 kg čejové - spPsí vhodné pro filtrační formuleci e odpooidilící ppí^s^! komplexu bergemotové silice s brtl-cykloiextrOnθP, vyrobené podle příkle^u 18', se opatrně hdpogrnizuje v mísícím bubnu. Získená směs se plní belicím plnicím strojem do fil-teačních sáčků. Sáček obsahuje 2 g čejové sPs^L.
Podle senzorické kvalifikece lze dosáhnout nejlepší eoom^eizece s obsehu 5 % komplexu bergemotové silice s brte-cykloirxtrOnep. To odpovídá 0,5% obsahu bergamotové silice.
c) Čajové směs s ^ί^ηο^ί^ vůní ' .
100 kg čejové směsi vhodné pro filtrační formulaci e odpooidiljcí ppoosíví kom^plexu citrónové silice s bete-cykloirxtгOnep, vyrobený podle příkledu 12, 13, 14, se smísí v mísícím bubnu. Podle senzorické ИвИШ^ lze ze nejlepší čejovou směs považovat čejovou směs s obsehem 15 % komplexu citrónové silice s bete-cyklodrxtrOnem.
d) čajová směs vonící peprn ornátovou silicí
100 kg čajové směsi vhodné pro filtrační formulaci a odpooídeaící mnnoství peprnométového komplexu, Vyrobeného podle příkladu 16, se opatrně smísí v mísícím bubnu. Příznivý obsah komplexu činí podle senzomeerické kvalifikace 3 ».
Formulace směsí se v případě směsi c) nebo d) provede s výhodou v séčcích.
e) Čajová směs s anýzovou vůní .
100 kg čajové srnmss, vhodné pro formulaci se smísí shorapopsaným způsobem s komplexem anýzové silice s ietr-oyklsdextrtnem, vyrobeným podle příkladu 17. Podle senzometrických zkoušek se dosáhne tejlepSíUs účinku vůně přídavkem 2% komplexu anýzové silice s beta-cyklodextrinem.
Arommaizovaná čajová směs (příklady a až e) byla ve filtrččních séčcích uskladněna jeden rok v papírové krabici a po jednom roce byl z čajových smmszí uvařen čaj. Podle senzomeerických zkoušek neovlivnilo roční skladování vůni čaje. ..

Claims (12)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1 . Způsob výroby ieta-cyklsdextrino1ýoU inkl-uzních komplexů .přirozených aroma a koření, jakož i syntetických aroma, ^ζη^ηί^ se tím, že se ietr-cyklsdextrit rozpustí, s výhodou při 50 až 60 °C, ve vodě, etanolu nebo jejich směsi a za intenzivního míchání nebo třepání se nechá reagovat s přirozenými nebo syntetCclými erómei a/nebo kořeními a/nebo jejich roztoky, načež se stáním a/nebo chlazením vylouučiz reakčního roztoku krystaly inkluzního komplexu přirozených nebo syi tetických aroma nebo koření s beta-cyklodextrinem. které se odděěí, například filtrací.
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyžnou udící se tím, že se jako přirozené nebo syntetické aroma a/nebo koření použžje cibulová silice.
  3. 3. Způsob podle bodu 1, vyzn^anící se ma a/nebo koření pouužje koprová silice.
  4. 4. Způsob podle bodu 1, ^ζη^^Ιοί se ma a/nebo koření pouužje angeliková silice,.
  5. 5. Způsob podle bodu I, ^ζη^^ύ^ί se ma a/nebo koření použžje fumasol.
  6. 6. Způsob podle bodu 1, ^ζη^^ιΟ set ma pouušje malinové aroma.
  7. 7. Způsob podle bodu 1, lyzntrující se ma a/nebo koření psujsje estragonová silice.
  8. 8. Způsob podle bodu 1, ^ζη^ι^ί^ se tím, ma a/nebo koření pouužje hořčičná silice.
  9. 9. Způsob podle bodu 1, vyznačuicí se tím, ma a/nebo koření pouu^je eugenol.
    tím, že se jako přirozené nebo syntetické arotím, že se jeko přirozené nebo syntetické erotía, že se jako přirozené nebo syitetické arotím, že se jako přirozené nebo syntetické nrotím, že se jako přirozené nebo syntetické eroze se jako přirozené nebo syntetické Brože se jako přirozené nebo syntetické ěro226176 me
  10. 10. Způsob podle bodu 1, vyznačující se e/nebo koření použije mmjoránkové silice.
    že se jeko přirozené nebo syntetické srome
  11. 11. Způsob podle bodu 1, vyznačující se e/nebo koření použije kmínová silice.
    tím', že se jako přirozené nebo syntetické f srome
  12. 12. Způsob podle bodu 1, vyzrněuj.ící se e/nebo koření použije . tymiénová silice.
    že se jeko přirozené nebo syntetické f ar oSeverografia, n. p., MOST
    Cena 2,40 Kčs
CS784219A 1977-07-01 1978-06-27 Method of producing beta-cyclodextrine inclusion complexes of natural odours and spieces CS226176B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU77CI1753A HU174699B (hu) 1977-07-01 1977-07-01 Sposob poluchenija natural'nykh i sinteticheskikh ciklodektrinnykh okkluzionnykh kompleksov prjaznostej, aromatov i vkusnykh vehhestv

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS226176B2 true CS226176B2 (en) 1984-03-19

Family

ID=10994658

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS784219A CS226176B2 (en) 1977-07-01 1978-06-27 Method of producing beta-cyclodextrine inclusion complexes of natural odours and spieces

Country Status (19)

Country Link
JP (1) JPS5435251A (cs)
AT (1) AT366894B (cs)
BE (1) BE868576A (cs)
CH (1) CH641328A5 (cs)
CS (1) CS226176B2 (cs)
DD (1) DD139206A5 (cs)
DE (1) DE2826724A1 (cs)
DK (1) DK299278A (cs)
ES (1) ES472023A1 (cs)
FI (1) FI65014C (cs)
FR (1) FR2395711A1 (cs)
HU (1) HU174699B (cs)
IT (1) IT1193701B (cs)
NL (1) NL7807092A (cs)
NO (1) NO146361C (cs)
PL (1) PL114563B1 (cs)
SE (1) SE7807384L (cs)
SU (1) SU915781A3 (cs)
YU (1) YU149378A (cs)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
HU176217B (en) * 1978-11-20 1981-01-28 Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet Process for preparing a cyclodextrin-chamomille inclusion complex and compositions containing thereof
HU177081B (en) * 1978-12-12 1981-07-28 Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet Process for preparing the occlusion complex of allicin with cyclodextrin
CS250245B2 (en) * 1980-02-18 1987-04-16 Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet Method of tea aromatization
HU180183B (en) * 1980-12-19 1983-02-28 Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet Process for preparing stable suppository compositions containing volatile and/or labile active substances
US4497832A (en) * 1983-04-18 1985-02-05 Warner-Lambert Company Chewing gum composition having enhanced flavor-sweetness
JPS606176A (ja) * 1983-06-24 1985-01-12 T Hasegawa Co Ltd 香辛料抽出物の製造方法
JPS60232070A (ja) * 1984-05-04 1985-11-18 Ensuikou Seito Kk 香料の製造法
JPS60234564A (ja) * 1984-05-04 1985-11-21 Ensuikou Seito Kk 香辛料の製造法
JPS6147143A (ja) * 1984-08-15 1986-03-07 Morinaga Milk Ind Co Ltd フレ−バ−等を強化したインスタント・クリ−ミング・パウダ−
DE3609116A1 (de) * 1986-03-14 1987-09-17 Herbe Wirkstoffe Gmbh Zubereitungen von gewuerzen oder drogen
DE3638290A1 (de) * 1986-11-07 1988-05-19 Herbe Wirkstoffe Gmbh Arzneimittelzubereitung
JPS6440567A (en) * 1987-08-05 1989-02-10 Chikahisa Shoten Kk Clathrate product
US6287603B1 (en) * 1999-09-16 2001-09-11 Nestec S.A. Cyclodextrin flavor delivery systems
JP4528903B2 (ja) * 2002-03-11 2010-08-25 石川県 植物含有有効成分のサイクロデキストリン包接物の製造方法
DE102005057833B4 (de) * 2005-01-12 2016-11-17 Frato Gmbh Aromabehältnis oder Aromafolie aus Aluminium
JP2009184947A (ja) * 2008-02-05 2009-08-20 Unitika Ltd 環状デキストリン抱接化合物
EP3378333A1 (en) * 2017-03-24 2018-09-26 Sumesa S.A. Food product with fat free binder
JP6727386B1 (ja) * 2019-04-22 2020-07-22 三栄源エフ・エフ・アイ株式会社 香料組成物、及びその製造方法

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2919989A (en) * 1958-03-05 1960-01-05 Thomas H Schultz Solid flavoring composition and method of producing the same
US3061444A (en) * 1960-10-07 1962-10-30 Gen Foods Corp Inclusion compounds incorporating edible juice constituents
US3472835A (en) * 1964-02-12 1969-10-14 American Mach & Foundry Schardinger dextrins
US3528819A (en) * 1967-02-16 1970-09-15 Cpc International Inc Eliminating undesirable taste from coffee and tea extracts and products
US3922354A (en) * 1973-08-20 1975-11-25 Norda Inc Production of artificial spice particles
JPS5644905B2 (cs) * 1973-11-26 1981-10-22

Also Published As

Publication number Publication date
NO146361C (no) 1982-09-15
SE7807384L (sv) 1979-01-02
PL208043A1 (pl) 1979-07-16
ATA465278A (de) 1981-10-15
IT7868518A0 (it) 1978-06-28
FR2395711B1 (cs) 1984-11-23
SU915781A3 (en) 1982-03-23
YU149378A (en) 1984-04-30
BE868576A (fr) 1978-10-16
FI782113A (fi) 1979-01-02
FI65014B (fi) 1983-11-30
PL114563B1 (en) 1981-02-28
JPS5435251A (en) 1979-03-15
HU174699B (hu) 1980-03-28
FI65014C (fi) 1984-03-12
NO146361B (no) 1982-06-07
DD139206A5 (de) 1979-12-19
DE2826724A1 (de) 1979-01-25
ES472023A1 (es) 1979-02-01
CH641328A5 (en) 1984-02-29
IT1193701B (it) 1988-08-24
NL7807092A (nl) 1979-01-03
FR2395711A1 (fr) 1979-01-26
NO782273L (no) 1979-01-03
DK299278A (da) 1979-01-02
AT366894B (de) 1982-05-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS226176B2 (en) Method of producing beta-cyclodextrine inclusion complexes of natural odours and spieces
RU2165165C1 (ru) Способ приготовления котлет
KR101517635B1 (ko) 파우치 패킹 액상 식품
CN1969032B (zh) 抑制挥发性醛类的产生和/或脂肪酸类的分解的方法及其用途
JP2006149384A (ja) 加工食品の製造方法
JP2009219469A (ja) サラダの製造方法
MXPA06003358A (es) Producto comestible que comprende microcapsulas saborizantes.
JP2822001B2 (ja) ノンオイルタイプ液状調味料
JP7148676B2 (ja) 調味用組成物及びその使用
JP2004337132A (ja) 苦渋味抑制剤
KR102355366B1 (ko) 스테이크용 소스 및 이의 제조방법
RU2240019C2 (ru) Способ получения пресервов
JP2004502439A (ja) ハードチーズをベースとするクリーム状食品調製物
JP2009189274A (ja) 殺菌・静菌剤
KR101999898B1 (ko) 크림소스 및 이의 제조방법
WO2014046258A1 (ja) 容器入り液状又はペースト状又は冷凍食品組成物並びにその製造方法
KR100732881B1 (ko) 치즈순대의 제조방법
JP3612473B2 (ja) フィリング及びこれを含む食品
EP3678494A1 (en) Natural cocoa alternative and methods of producing same
JP2000312574A (ja) 食品保存用製剤
JP2002000246A (ja) 静菌剤
JP4848433B2 (ja) 香料組成物
JP2003204776A (ja) 食品用日持ち向上剤及び日持ちが向上する食品の製造方法
JP3962887B2 (ja) 食品の日持ち向上剤及び日持ち向上方法
JPH06315345A (ja) タマネギ加工品の製法