BG64598B1 - Платинов комплекс, метод за получаването му и терапевтичното му приложение - Google Patents

Платинов комплекс, метод за получаването му и терапевтичното му приложение Download PDF

Info

Publication number
BG64598B1
BG64598B1 BG104971A BG10497100A BG64598B1 BG 64598 B1 BG64598 B1 BG 64598B1 BG 104971 A BG104971 A BG 104971A BG 10497100 A BG10497100 A BG 10497100A BG 64598 B1 BG64598 B1 BG 64598B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
carbon atoms
complex
platinum complex
general formula
cyclodextrin
Prior art date
Application number
BG104971A
Other languages
English (en)
Other versions
BG104971A (bg
Inventor
Frantisek Zak
Adolf Mistr
Anna Poulova
Milan Melka
Jaroslav Turanek
Dana Zaluska
Original Assignee
Pliva-Lachema, A.S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pliva-Lachema, A.S. filed Critical Pliva-Lachema, A.S.
Publication of BG104971A publication Critical patent/BG104971A/bg
Publication of BG64598B1 publication Critical patent/BG64598B1/bg

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F15/00Compounds containing elements of Groups 8, 9, 10 or 18 of the Periodic Table
    • C07F15/0006Compounds containing elements of Groups 8, 9, 10 or 18 of the Periodic Table compounds of the platinum group
    • C07F15/0086Platinum compounds
    • C07F15/0093Platinum compounds without a metal-carbon linkage
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P35/00Antineoplastic agents

Landscapes

  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)

Abstract

Изобретението се отнася до платинов комплекс с формула, в която Х е халогенен атом и А представлява първичен трицикличен амин, съдържащ от 10 до 14 въглеродни атома, които могат да бъдат заместени върху трицикличния пръстен с една или две алкилови групи, съдържащи от 1 до 4 въглеродни атома, и до комплекс на посочения платинов комплекс, включващ бета- или гама-циклодекстрин, който може да бъде заместен с хидроксиалкилова група, съдържаща от 1 до 6 въглеродни атома. Изобретението се отнася и до метод за получаване на комплекса с формула I, при който взаимодействат разтвор на сол на алкален метал с аминотрихалогенплатинат(II) в полярен органичен разтворител или във вода със съответния трицикличен амин при температурен интервал от 0 до 100 градусаС, както и до метод за получаване на втория комплекс. И двата описани комплекса могат да бъдат използвани самостоятелно или като част от фармацевтичен състав за лечение на онкологични заболявания.

Description

Област на техниката
Настоящото изобретение се отнася до нов платинов комплекс с окислително число П, приложим в медицинската практика за лечение на онкологични заболявания.
Предшестващо състояние на техниката
Платинови комплекси, ефективни като цитостатични агенти, са въведени в медицинската практика в края на седемдесетте години на нашия век. Първият фармацевтичен продукт от този вид е цисплатина (цис-диамин/дихлорплатина(П) комплекс). При следващи разработки, синтезирани и изследвани са десетки платинови комплекси; сред тях карбоплатина (цис-диамин/
1,1-циклобутандикарбоксилат/платина(П) комплекс) е от най-голямо значение за онкологията. Още повече, описани са асиметрични комплекси на платината, в които един аминолиганд е заместен с алкиламинова група (USP 4,329,299). В J.MED.CHEM. (1995) 38 (16) 3014-3024 са описани inter alia тетракоординационни транс-платинови(П) комплекси, отделящи халогени и аминогрупи, с които съединенията съгласно настоящата заявка се различават по това, че представляват цис-платинови(П) съединения. ВINORG. СНЕМ. (1993) 32 (12) 2717-2723 са описани цисдихлорплатинови(П) комплекси, отделящи една адамантанаминогрупа и друга аминогрупа, които се различават от съединенията съгласно настоящата заявка по това, че не отделят NH3 лиганд. В патентния документ ЕР-А-0 503 830 са описани транс-платинови(П) комплекси, получени от техни съответни транс-платинови(П) комплекси. Никой от тези комплекси, притежаващи цис-геометрия, не се включва в съединенията съгласно настоящата патентна заявка.
Понастоящем продължават да се търсят платинови комплекси, които проявяват по-висока антитуморна ефективност и по-малко странични ефекти, в сравнение с известните платинови комплекси.
Настоящото изобретение се отнася до някои нови платинови комплекси, които проявяват по-висока антитуморна ефективност, в сравнение с досега известните платинови комплекси и с по-малко странични ефекти, в сравнение с цитираните известни платинови комплекси. Тези нови комплекси представляват същността на настоящото изобретение.
Техническа същност на изобретението
Първият аспект на настоящото изобретение се отнася до платинов комплекс с окислително число П, с обща формула (I)
ΝΗ3 х
в която X представлява халогенен атом и А представлява алкиламиногрупа (-NH2R), в която R е трициклична въглеводородна част, съдържаща от 10 до 14 въглеродни атома, които е възможно да бъдат заместени върху трицикличния пръстен с една или две алкилови групи, съдържащи от 1 до 4 въглеродни атома.
Вторият аспект на настоящото изобретение се отнася до комплекс на включване на платинов комплекс с окислително число П, с обща формула (I)
в която X представлява халогенен атом, и А представлява алкиламиногрупа (-NHjR), в която R е трициклична въглеводородна част, съдържаща от 10 до 14 въглеродни атома, които е възможно да бъдат заместени върху трицикличния пръстен с една или две алкилови групи, съдържащи от 1 до 4 въглеродни атома, с β- или γ-циклодекстрин, който е възможно да бъде заместен с хидроксиалкилова група, съдържаща от 1 до 6 въглеродни атома.
Комплекс с особени предимства съгласно настоящото изобретение представлява платинов комплекс с обща формула (I), в която А представлява адамантиламиногрупа и X има описаното значение. Още повече друг платинов комплекс с предимства, съгласно настоящото изобретение, представлява платинов комплекс с об ща формула (I), в която А представлява 3,5-диметиладамантиламиногрупа и X има гореописаното значение.
Друг аспект на настоящото изобретение се отнася до метод за получаване на платинов комплекс с обща формула (I), характеризиращ се с това, че разтвор на сол на алкален метал с амин-трихалогенплатинат(П) в полярен органичен разтворител или във вода, взаимодейства с първичен амин с формула (-NH2R), в която R е трициклична въглеводородна част, съдържаща от 10 до 14 въглеродни атома, които е възможно да бъдат заместени върху трицикличния пръстен с една или две алкилови групи, съдържащи от 1 до 4 въглеродни атома при температура от 0 доЮ0°С.
Настоящото изобретение се отнася също така до метод за получаване на комплекс на включване на платиновия комплекс с формула (I) с β- или γ-циклодекстрин, който е възможно да бъде заместен с хидроксиалкилова група, съдържаща от 1 до 6 въглеродни атома, като споменатият метод се характеризира с това, че разтвор на платиновия комплекс с формула (I) в органичен разтворител се смесва с воден разтвор на β- или γ-циклодекстрин, който е възможно да бъде заместен с хидроксиалкилови групи, съдържащи от 1 до 6 въглеродни атома, и при следващия етап от получения разтвор се изпаряват разтворителите.
Друг аспект на настоящото изобретение се отнася до описания платинов комплекс с формула (I) или негов комплекс на включване с βили γ-циклодекстрин за приложение като фармацевтични средства.
Следващият аспект на настоящото изобретение се отнася до фармацевтичен състав за лечение на онкологични заболявания, характеризиращ се с това, че съдържа като активна субстанция, поне един платинов комплекс с показаната по-горе формула (I) или негов комплекс на включване с β- или γ-циклодекстрин и поне един фармацевтичен екципиент.
Още повече платиновият комплекс с формула (I) може след това да бъде използван като изходна субстанция за получаване на аналогично заместени платинови комплекси с окислително число IV, ефикасни при перорално приемане.
Платиновите комплекси съгласно настоящото изобретение представляват нови химични съединения, тъй като досега нито едно от тези съединения не са описани в някой предишен документ, нито са охарактеризирани техните свойства, нито е описан метод за тяхното получаване. Приложението на тези съединения като активни субстанции при лечение на онкологични заболявания е също така ново и на изобретателско ниво, тъй като не е възможно да произхожда от предишни разработки, по начин, по който наличието на първичен трицикличен амино-лиганд в двувалентни платинови комплекси води до значително повишаване на антитуморната активност на новите съединения, съгласно настоящото изобретение.
Настоящото изобретение се пояснява подробно с примери, които конкретизират аспектите. Трябва да се разбира, че тези примери се дават с илюстративна цел и по никакъв начин не ограничават обхвата на настоящото изобретение, който е дефиниран посредством приложените патентни претенции.
Примери за приложение на изобретението
Пример 1. Синтез на цис-(1-адамантиламин)-амин-дихлорплатина(П) комплекс (означен като LA-9)
Разтвор на 19.55 % (54.6 mmol) калиев амин-трихлорплатинат(П) в 84 ml вода се филтрува и към филтрата се прибавя смес на 84 ml вода и 45.4 g (273.4 mmol) калиев йодид. В атмосфера на азот към сместа се прибавят 8.27 g (54.6 mmol) 1-адамантиламин. Получената смес се разбърква в отсъствие на въздух и светлина при стайна температура в продължение на 22 h. Получената утайка се филтрува под азот и се промива с вода, свободна от разтворени газове. След сушене във вакуумна сушилня се получава междинно съединение, съдържащо 3.09% хлор и 33.03% йод. Това междинно съединение се суспендира в 170 ml вода и към суспензията се прибавя 17.75 g (104.5 mmol) сребърен нитрат (90% от теоретичното количество по отношение на съдържанието на халогениди в междинното съединение). След разбъркване в продължение на 70 h при стайна температура в отсъствие на въздух и светлина, неразтворената част се филтрува и се промива с малко количество вода. Към филтрата бавно се прибавя концентрирана солна киселина (19 ml, 205 mol) и сместа се разбърква в отсъствие на въздух и светлина при стайна температура в продължение на 20 h. Твърдият суров продукт се филтрува и се промива последователно с 0.1 М солна киселина, етанол и етер. След сушене във вакуумна сушилня се получава 16.46 % суров продукт (68% по отношение на изходния калиев амин-трихлорплатинат).
Суровият продукт (16.36 g, 37.7 mol) се разтваря в 200 ml диметилформамид, полученият разтвор се филтрува и при охлаждане към филтрата се прибавя 600 ml 0.1М солна киселина. Получената твърда утайка се филтрува, промива се последователно с 0.1М солна киселина, етанол и етер и се суши във вакуумна сушилня. Добивът на желания продукт е 14.70 g (89.8% по отношение на изходния суров продукт).
Идентичността на получения продукт се потвърждава от IR и Ή NMR спектрални анализи. Кристалната и молекулна структура на получения платинов комплекс се изследват посредством рентгеноструктурен анализ за получен единичен кристал, като резултатите от спектралните методи се потвърждават. Чистотата на получения продукт се определя посредством високоефективна течна хроматография.
Елементен анализ на продукта за CAW (С )%) Н(%) N(%) С1(%)
Намерено: 27.75 4.55 6.37 16.25
Изчислено: 27.66 4.64 6.45 16.33
Пример 2. Синтез на(1-амино-3,5-диметиладамантан)-амин-дихлорплатина (II) комплекс (означен като “LA-13”).
Прибавя се 1-амино-3,5-диметиладамантан (8.06 ml, 42 mmol) при разбъркване към прясно филтруван разтвор на 13.95 g (39 mmol) калиев амин-трихлорплатинат (II) при стайна температура в отсъствие на въздух и светлина. Получената смес се разбърква в продължение на 15 h при 50°С при защита от въздух и светлина. След охлаждане до стайна температура получената твърда утайка се филтрува под азотна възглавница и се промива с n-хексан. Филтърният остатък се суши чрез пропускане на поток от въздух през фуния и изсушеният суров продукт се разтваря в 120 ml диметилформамид. Филтратът се смесва с 360 ml 0.1М солна киселина. Получената утайка се филтрува и се промива с
0.1М солна киселина и етер. След сушене във вакуумна сушилня се получават 6.25 g от желания продукт (34.6% от теоретичното количество по отношение на изходния калиев амин-трихлорплатинат(П).
Идентичността на получения продукт се потвърждава от IR спектралния анализ, докато неговата чистота се определя посредством високоефективна течна хроматография.
Елементен анализ на продукта за едрде
С(%) Н(%) N)%) С1(%)
Намерено: 31.56 5.37 5.98 15.53
Изчислено: 31.18 5.23 6.06 15.34
Пример 3. Синтез на комплекс на включване на съединението LA-9’ с хидроксипропилβ-циклодекстрин (означен като “лекарствена форма на включване на LA-9”)
Съединението LA-9 се разтваря в диметилформамид до получаване на разтвор с крайна концентрация 25 g/1. Към разтвора се прибавя хидроксипропил^-циклодекстрин в такова количество, необходимо за получаване на моларно съотношение LA-9/циклодекстрин 1:3. При разбъркване и стайна температура към разтвора на LA-9 и циклодекстрин се прибавя буферирана водна фаза от 10 mM Hepes с pH 7.3, докато крайното съотношение на диметилформамид и водна фаза стане 1:10. Неразтвореният циклодекстрин се разтваря бързо даже след първото прибавяне на водната фаза. Диметалформамидът и водата се отделят от разтвора на комплекса на включване посредством лиофилизиране.
Цитостатичната активност на съед иненията съгласно настоящото изобретение са изследвани върху тумори. За изследване на ефективността на съответните съединения, е избран МТТ тест. Тестът се базира на взаимодействие на тетразолиева сол с респирираща митохондрия на живи клетки. Полученият неразтворим формазан се разтваря и количеството се определя посредством записвач на микроплочката. Този метод е стандартен за оценка на цитостатичния ефект на фармацевтично активни съединения (Tim Mosmann, Rapid colorimetric assay for cellular growth and survival, Application to proliferation and cytotoxicity assays, Journal of Immunological Methods, 65 (1983), 55-63). Константата на инхибиране (IC50) представлява такава концентрация от субстанцията, която причинява 50% по тискане на растежа на клетъчната култура. Тази константа се определя по графика на зависимостта на МТТ стойността (митохондриална активност на клетките) от концентрацията на тестваната субстанция. GraphPadPrism програма се използва за определяне на константата от измерените стойности, при което Boltzman сигмоид се използва за конструиране на крива от единични експериментални точки. Избраните клетъчни линии са стандартни линии, използвани при рутинен анализ на цитостатичен ефект на фармакологично активни съединения.
Пример 4. Антитуморна активност на туморни клетки при мишки
В този пример са изследвани линии Р 815 (мастоцитома) и L 1210 (лимфоцит левкемия). Ефектът на LA-9 се сравнява с този на карбоплатина по МТТ теста.
Установените стойности на IC50 са 1.1 μΜ залинияР 815 и 1.5 цМзалинияЬ 1210. Обратно, карбоплатината (както в свободна форма, така и в комплекс с циклодекстрин) показва стойност на IC50 от 105 μΜ, т.е. тя е приблизително 100 пъти по-слабо активна от LA-9.
Пример 5. Антитуморна активност на туморни клетки при човек
Сравнителни експерименти са направени върху лимфобластична левкемична линия CEMt. За оценка на цитотоксичния ефект е използван МТТ тест. Константата на инхибиране (IC50) е определена за съединенията LA-9 (IC50 = 0.36 μΜ), цисплатина (IC50 = 1.9 μΜ), карбоплатина (IC50 = 30.4 μΜ) и оксалиплатина (IC50 = 4.8 μΜ).
Графичното изобразяване на кривите на инхибиране е представено на фигура 1. Точките на кривите са, както следва: за LA-9 - насочено нагоре триъгълниче, за карбоплатина - насочено надолу триъгълниче, за цисплатина - квадратче и за оксалиплатина - кръгче. Жизнеността на клетките се определя посредством стандартен спектрофотометричен МТТ тест, базиран на понижаване на 3-(4,5-даметилтиазол-2-ил)-2,5дифенилгегразолиев бромид от жизнените клетки при образуване на формазан.
Очната меланома VUP (Masaryk Oncological Institute, Brno) показва приблизително 10 пъти по-висока чувствителност към LA-9 (IC50 = 9 М) в сравнение с карбоплатината (IC50 = 95 μΜ),
Пример 6. Антитуморна активност in vivo Антитуморната активност на съединението LA-9 и цисплатината се изследва при животни с твърд аденокарцином на гърдите МС 2111 след единична доза, интравенозно прилагана на петия ден след инокулацията на туморните клетки. Този начин на администриране, който е характерен за платиновите комплекси, е възможен при изготвяне на разтворима форма за приложение.
За този експеримент са използвани женски мишки с телесно тегло 22.9-25.8 g. Туморите са предизвикани посредством s.c. инокулация на 0.2 ml туморен хомогенат, разтворен в 1:1 обемно съотношение с изотоничен разтвор на глюкоза. Тестваните съединения са във воден разтвор, получен непосредствено преди прилагането чрез разтваряне на съответен лиофилизиран продукт във вода за инжекции и след това разтваряне в изотоничен разтвор на натриев хлорид ad hoc съгласно необходимостта, в обем 0.1-0.4 μΐ за 20 g телесно тегло на животно, както се вижда от следващата таблица.
Таблица: Антитуморна активност
Вещество Дозанасуб- n(j) Средно време на Преживели LTS станцията преживяване (% от конт(mg/kg) (дни) родните)
Контрола 0 8 26.0 100 0
Platidiam 4 8 >76.5 >294 4
2 8 39.5 152 2
1 8 28.5 110 2
Включена ле- 24 8 29.5 112 3
карствена фор- 12 8 >106.5 >410 4
мана1А-9 6 8 >92.5 >356 4
η = брой животни в група
LTS = оживели след дълго време (брой животни, живеещи 125 дни и умрели след завършване на експеримента)
Platidiam=търговско наименование на лекарство (Lachema), съдържащо цисдиамин-дихлорплатина(П) комплекс (цисплатина) като активна субстанция
Съединението LA-9 удължава времето за преживяване в доза от 12 mg/kg до 410% в сравнение с контролната група, където разпределението на единичните времена за преживяване се различава статистически значително при ниво а= 0.05, когато се оценява посредством непараметричен тест съгласно Hajek (Fabian V., Zakladni statisticke metody [Basic methods of stastistics], NCSAV Prague 1963).
Половината от животните оцеляват при непрекъсната цялостна ремисия и умират след края на експеримента без макроскопско нарастване на тумора. Позитивното влияние за оцеляване, въпреки че е статистически незначително, може да бъде значително доказателство за антитуморна активност и ниска токсичност на тестваното съединение.
Ниската токсичност на LA-9 може да бъде, също така, демонстрирана посредством оценка на коефициента на увеличаване на телесното тегло. Администрирането на LA-9 се съпровожда с по-малко от 10% загуба на телесно тегло. Оптималната доза на LA-9 за използваните в теста животни е 13-16 mg/Kg. Стойността на максималната доза (MDT) е около 25 mg/kg.

Claims (8)

  1. Патентни претенции
    1. Платинов комплекс с окислително число П и обща формула (I)
    NH3 X характеризиращ се с това, че
    X представлява халогенен атом, и
    А представлява алкиламиногрупа (-NHjR), в която R е трициклична въглеводородна част, съдържаща от 10 до 14 въглеродни атома, които е възможно да бъдат заместени върху трицикличния пръстен с една или две алкилови групи, съдържащи от 1 до 4 въглеродни атома.
  2. 2. Комплекс на включване на платинов комплекс с окислително число II и обща формула (I)
    NH3 х характеризиращ се с това, че
    X представлява халогенен атом, и
    А представлява алкиламиногрупа (-NHjR), в която R е трициклична въглеводородна част, съдържаща от 10 до 14 въглеродни атома, които е възможно да бъдат заместени върху трицикличния пръстен с една или две алкилови групи, съдържащи от 1 до 4 въглеродни атома, с β- или γ-циклодекстрин, който е възможно да бъде заместен с хидроксиалкилова група, съдържаща от 1 до 6 въглеродни атома.
  3. 3. Платинов комплекс съгласно претенция 1 с обща формула (I), характеризиращ се с това, че А представлява адамантиламиногрупа и X има значение, както е дефинирано в претенция 1.
  4. 4. Платинов комплекс съгласно претенция 1 с обща формула (I), характеризиращ се с това, че А представлява 3,5-диметиладамантил-аминогрупа и X има значение, както е дефинирано в претенция 1.
  5. 5. Метод за получаване на платинов комплекс с обща формула (I) съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че разтвор на сол на алкален метал с амин-трихалогенплатинат(11) в полярен органичен разтворител или във вода взаимодейства с първичен амин с формула RNH,, в която R е трициклична въглеводородна част, съдържаща от 10 до 14 въглеродни атома, които е възможно да бъдат заместени върху трицикличния пръстен с една или две алкилови групи, съдържащи от 1 до 4 въглеродни атома при температура в интервала от 0 до 100°С.
  6. 6. Метод за получаване на комплекс на включване на платиновия комплекс с обща формула (I) с β- или γ-циклодекстрин, който е възможно да бъде заместен с хидроксиалкилова група, съдържаща от 1 до 6 въглеродни атома съгласно претенция 2, характеризиращ се с това, че при споменатия метод разтвор на платиновия комплекс с обща формула (I) в органичен разтворител се смесва с воден разтвор на β- или γ-циклодекстрин, който е възможно да бъде заместен с хидроксиалкилови групи, съдържащи от 1 до 6 въглеродни атома, и при следващия етап от получения разтвор се изпаряват разтворителите.
  7. 7. Платинов комплекс с обща формула (I) или негов комплекс на включване с β- или γциклодекстрин съгласно претенциите 1 или 2, характеризиращ се с това, че се използва като фармацевтично средство.
  8. 8. Фармацевтичен състав за лечение на онкологични заболявания, характеризиращ се с това, че съдържа като активна субстанция поне един платинов комплекс с обща формула (I) или не5 гов комплекс на включване с β- или γ-циклодекстрин съгласно претенциите 1 или 2 и поне един фармацевтичен екципиенг.
    Приложение: 1 фигура
BG104971A 1998-05-27 2000-11-21 Платинов комплекс, метод за получаването му и терапевтичното му приложение BG64598B1 (bg)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19981627A CZ288406B6 (en) 1998-05-27 1998-05-27 Platinum complex of oxidation number II, process for preparing such complex, the complex functioning as medicament and pharmaceutical composition in which the complex is comprised
PCT/CZ1999/000014 WO1999061450A1 (en) 1998-05-27 1999-05-24 Platinum complex, its preparation and therapeutic application

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG104971A BG104971A (bg) 2001-08-31
BG64598B1 true BG64598B1 (bg) 2005-08-31

Family

ID=5463561

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG104971A BG64598B1 (bg) 1998-05-27 2000-11-21 Платинов комплекс, метод за получаването му и терапевтичното му приложение

Country Status (21)

Country Link
US (1) US6350737B1 (bg)
EP (1) EP1082329B1 (bg)
JP (1) JP3647748B2 (bg)
CN (1) CN1124278C (bg)
AU (1) AU741381B2 (bg)
BG (1) BG64598B1 (bg)
BR (1) BR9910668A (bg)
CA (1) CA2331464C (bg)
CZ (1) CZ288406B6 (bg)
DE (1) DE69905714T2 (bg)
ES (1) ES2194457T3 (bg)
HR (1) HRP20000792B1 (bg)
HU (1) HU228940B1 (bg)
IL (1) IL139528A (bg)
NO (1) NO328940B1 (bg)
PL (1) PL191131B1 (bg)
RS (1) RS49739B (bg)
RU (1) RU2203901C2 (bg)
SK (1) SK284398B6 (bg)
UA (1) UA56314C2 (bg)
WO (1) WO1999061450A1 (bg)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2005102312A1 (en) * 2004-04-27 2005-11-03 Mayne Pharma Limited Concentrated oxaliplatin solutions
WO2006002119A2 (en) 2004-06-18 2006-01-05 Gpc Biotech, Inc. Kinase inhibitors for treating cancers
AU2005275205A1 (en) * 2004-07-14 2006-02-23 Gpc Biotech Ag Variable-dose packaging system
CZ296459B6 (cs) * 2004-09-14 2006-03-15 Pliva-Lachema A. S. Perorální farmaceutická kompozice pro cílený transport komplexu platiny do kolorektální oblasti, zpusob její prípravy a tato kompozice pro pouzití jako lécivo
CZ300120B6 (cs) * 2006-06-20 2009-02-11 Pliva - Lachema A. S. Farmaceutická kompozice pro injekcní podání
WO2011029639A2 (en) 2009-09-08 2011-03-17 Medexis S.A. Compounds and methods for treating neoplasia
JP6458007B2 (ja) * 2014-04-04 2019-01-23 大鵬薬品工業株式会社 抗腫瘍性白金錯体を含有する抗腫瘍剤及び抗腫瘍効果増強剤
CN104922688A (zh) * 2015-02-10 2015-09-23 昆明贵研药业有限公司 奥沙利铂的环糊精复合物及制备方法
CN104984356A (zh) * 2015-05-14 2015-10-21 昆明贵研药业有限公司 赛特铂的环糊精复合物及制备方法
RU2613513C2 (ru) * 2015-07-17 2017-03-16 Федеральное государственное бюджетное учреждение науки Институт проблем химической физики Российской академии наук (ИПХФ РАН) Способ получения комплексов платины (IV) с аминонитроксильными радикалами
RU2726826C2 (ru) * 2016-12-27 2020-07-15 Общество с ограниченной ответственностью "Плат-АН" (ООО "Плат-АН") Композиция на основе аминонитроксильного комплекса платины и доксорубицина и способ лечения опухолей

Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4329299A (en) * 1979-08-23 1982-05-11 Johnson, Matthey & Co., Limited Composition of matter containing platinum
EP0503830A1 (en) * 1991-03-09 1992-09-16 Johnson Matthey Public Limited Company Trans-platinum compounds with anti-tumor activity, process for their preparation and compositions containing them

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA1327039C (en) * 1986-12-18 1994-02-15 Tetsushi Totani Ammine-alicyclic amine-platinum complexes and antitumor agents
US5225207A (en) * 1989-03-17 1993-07-06 Laboratoire Roger Bellon Complexes derived from platinum, their preparation and the pharmaceutical compositions which contain them

Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4329299A (en) * 1979-08-23 1982-05-11 Johnson, Matthey & Co., Limited Composition of matter containing platinum
EP0503830A1 (en) * 1991-03-09 1992-09-16 Johnson Matthey Public Limited Company Trans-platinum compounds with anti-tumor activity, process for their preparation and compositions containing them

Also Published As

Publication number Publication date
PL191131B1 (pl) 2006-03-31
JP2002516331A (ja) 2002-06-04
HRP20000792B1 (en) 2006-07-31
HUP0201762A2 (en) 2002-09-28
HUP0201762A3 (en) 2004-03-01
ES2194457T3 (es) 2003-11-16
DE69905714D1 (de) 2003-04-10
IL139528A0 (en) 2001-11-25
YU72000A (sh) 2002-10-18
DE69905714T2 (de) 2003-11-13
JP3647748B2 (ja) 2005-05-18
PL344345A1 (en) 2001-11-05
EP1082329B1 (en) 2003-03-05
CZ288406B6 (en) 2001-06-13
CN1124278C (zh) 2003-10-15
CA2331464C (en) 2005-10-18
IL139528A (en) 2004-06-20
AU741381B2 (en) 2001-11-29
SK17742000A3 (sk) 2001-05-10
BR9910668A (pt) 2001-01-30
RS49739B (sr) 2008-04-04
CN1303387A (zh) 2001-07-11
CZ162798A3 (cs) 1999-12-15
US6350737B1 (en) 2002-02-26
HRP20000792A2 (en) 2001-02-28
HU228940B1 (en) 2013-07-29
NO328940B1 (no) 2010-06-21
SK284398B6 (sk) 2005-03-04
CA2331464A1 (en) 1999-12-02
UA56314C2 (uk) 2003-05-15
AU3809299A (en) 1999-12-13
NO20005919D0 (no) 2000-11-23
BG104971A (bg) 2001-08-31
WO1999061450A1 (en) 1999-12-02
EP1082329A1 (en) 2001-03-14
NO20005919L (no) 2000-11-23
RU2203901C2 (ru) 2003-05-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8211940B2 (en) Oxaliplatin active substance with a very low content of oxalic acid
US5194645A (en) Trans-pt (iv) compounds
BG64599B1 (bg) Платинов комплекс, метод за получаването му и терапевтичното му приложение
JPH0840892A (ja) 癌細胞に対して活性を有する白金錯体
BG64598B1 (bg) Платинов комплекс, метод за получаването му и терапевтичното му приложение
FI116058B (fi) Kolme ydintä käsittävät kationiset platinakompleksit, joilla on kasvaimenvastainen vaikutus, sekä niitä sisältävät farmaseuttiset koostumukset
JPH02500745A (ja) 抗腫瘍活性をもつ1,2‐ジアミノシクロヘキサン‐プラチナ錯体
JPH0247999B2 (bg)
DE69521810T2 (de) Dreikernige kationische platinkomplexe mit antitumor wirkung, und diese enthaltende arzneizusammensetzungen
CS269719B1 (en) Platinum cytostatic
MXPA00011624A (es) Complejo de platino, su preparacion y su aplicacion terapeutica
JP2005511497A (ja) 光反応性化合物および組成物
AU597932B2 (en) (Gem-heterocyclodimethanamine-N,N') platinum complexes
JPH02212497A (ja) 新規白金錯体及びその製法
JPH0247998B2 (ja) Hatsukinsakutai
JPS6230792A (ja) 新規白金錯体
MXPA96004390A (es) Complejos de platino cationico trinucleares conactividad antitumoral y composicionesfarmaceuticas que los contienen