PL191131B1 - Kompleks platyny, kompleks inkluzyjny kompleksu platyny, sposób jego wytwarzania i preparat farmaceutyczny zawierający te kompleksy - Google Patents

Kompleks platyny, kompleks inkluzyjny kompleksu platyny, sposób jego wytwarzania i preparat farmaceutyczny zawierający te kompleksy

Info

Publication number
PL191131B1
PL191131B1 PL344345A PL34434599A PL191131B1 PL 191131 B1 PL191131 B1 PL 191131B1 PL 344345 A PL344345 A PL 344345A PL 34434599 A PL34434599 A PL 34434599A PL 191131 B1 PL191131 B1 PL 191131B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
carbon atoms
platinum complex
complex
formula
substituted
Prior art date
Application number
PL344345A
Other languages
English (en)
Other versions
PL344345A1 (en
Inventor
Frantisek Zak
Adolf Mistr
Anna Poulova
Milan Melka
Jaroslav Turanek
Dana Zaluska
Original Assignee
Pliva Lachema As
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pliva Lachema As filed Critical Pliva Lachema As
Publication of PL344345A1 publication Critical patent/PL344345A1/xx
Publication of PL191131B1 publication Critical patent/PL191131B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F15/00Compounds containing elements of Groups 8, 9, 10 or 18 of the Periodic Table
    • C07F15/0006Compounds containing elements of Groups 8, 9, 10 or 18 of the Periodic Table compounds of the platinum group
    • C07F15/0086Platinum compounds
    • C07F15/0093Platinum compounds without a metal-carbon linkage
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P35/00Antineoplastic agents

Landscapes

  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)

Abstract

1. Kompleks platyny o stopniu utlenienia II i o wzorze (I) w którym X oznacza atom chlorowca, i A oznacza grupe -NH 2 R, w której R stanowi tricykliczna weglowodorowa grupe zawierajaca 10 do 14 atomów wegla, która ewentualnie moze byc podstawiona w pierscieniu tricyklicznym przez jedna lub dwie grupe (y) alkilowa (e), o 1 do 4 atomach wegla. PL PL PL PL PL PL PL

Description

Podstawa wynalazku
Kompleksy platyny skuteczne jako środki cytostatyczne zostały wprowadzone do praktyki lekarskiej pod koniec lat siedemdziesiątych bieżącego wieku. Pierwszym produktem farmaceutycznym tego rodzaju była cisplatyna (kompleks cis-diamina-dichloroplatyna(II)). W czasie dalszego rozwijania, zsyntetyzowano i zbadano dziesiątki kompleksów platyny; wśród nich, największe znaczenie osiągnęła w onkologii karboplatyna (kompleks cis-diamina-(1,1-cyklobutanodikarboksylano)platyna(II)). Ponadto, opisano niesymetryczne kompleksy platyny, w których jeden ligand aminowy został zastąpiony przez grupę alkiloaminową (opis patentowy nr USP 4,329,299). Publikacja J. MED. CHEM. (1995), 38(16), 3014-24 ujawniła miedzy innymi tetrakoordynacyjne kompleksy trans-platyny(II) niosące atomy chlorowców i grupy aminowe, od których związki według niniejszego wynalazku różnią się tym, że są one związkami cis-platyny(II), Publikacja INORG.CHEM., (1993), 32(12), 2717-23 ujawniła kompleksy cis-dichloroplatyny(II) niosące jedną grupę adamantanoaminowa i inną aminę, które różnią się od związków według niniejszego wynalazku tym, że nie niosą one żadnego ligandu NH3. Dokument patentowy nr EP-A-0 503 830 ujawnił kompleksy trans-platyny(IV) otrzymane z odpowiadających im kompleksów trans-platyny(II). Żaden z tych kompleksów nie wchodzi w zakres związków według niniejszego wynalazku mających geometrię cis.
Obecnie, w dalszym ciągu są poszukiwane kompleksy platyny o większej skuteczności przeciwnowotworowej i mniejszych działaniach ubocznych w porównaniu ze znanymi kompleksami platyny.
Teraz, w ramach niniejszego wynalazku, zostały odkryte pewne nowe kompleksy platyny, które mają większą skuteczność przeciwnowotworową w porównaniu z kompleksami platyny znanymi ze stanu techniki i mniejsze niepożądane działania uboczne w porównaniu z cytowanymi znanymi kompleksami. Te nowe kompleksy stanowią podstawę niniejszego wynalazku.
Istota wynalazku
Pierwszym aspektem niniejszego wynalazku jest kompleks platyny o stopniu utlenienia II o wzorze (I)
NH (I) w którym
X oznacza atom chlorowca, i
A oznacza grupę -NH2R, w której R oznacza tricykliczną węglowodorową grupę zawierająca 10 do 14 atomów węgla, która ewentualnie może być podstawiona w pierścieniu tricyklicznym przez jedną lub dwie grupę (y) alkilową (e), o1 do 4 atomach węgla.
Drugim aspektem niniejszego wynalazku jest kompleks inkluzyjny platyny o stopniu utlenienia II o wzorze ogólnym (I)
NH (I)
PL 191 131 B1 w którym
X oznacza atom chlorowca
A oznacza grupę -NH2R, w której R stanowi tricykliczną węglowodorową grupę zawierającą 10 do 14 atomów węgla, która ewentualnie może być podstawiona w pierścieniu tricyklicznym przez jedną lub dwie grupę(y) alkilową(e), każdą zawierającą 1 do 4 atomów węgla z beta- lub gamma cyklodekstryną, która może być ewentualnie podstawiona grupą hydroksyalkilową o 1 do 6 atomów węgla.
Szczególnie korzystnym kompleksem platyny według niniejszego wynalazku jest kompleks platyny o wzorze (I), w którym A oznacza grupę adamantyloaminową, a X ma wyżej podane znaczenie. Ponadto, innym korzystnym kompleksem platyny według niniejszego wynalazku jest kompleks o wzorze (I), w którym A oznacza grupę 3,5-dimetyloadamantyloaminową, a X ma wyżej podane znaczenie.
Innym aspektem niniejszego wynalazku jest sposób wytwarzania kompleksu platyny o wzorze (I), który polega na tym, że roztwór soli metalu alkalicznego aminotrichlorowco-platynianu(II) w polarnym rozpuszczalniku organicznym lub w wodzie poddaje się reakcji z aminą pierwszorzędową o wzorze NH2-R, w którym R stanowi tricykliczną węglowodorową grupę zawierającą 10 do 14 atomów węgla, która ewentualnie może być podstawiona w pierścieniu tricyklicznym przez jedną lub dwie grupy alkilowe z 1 do 4 atomami węgla, w temperaturze od 0 do 100°C.
Wynalazek dostarcza także sposobu wytwarzania kompleksu inkluzyjnego kompleksu platyny o wzorze (I) z beta- lub gammacyklodekstryna, która ewentualnie może być podstawiona przez grupy hydroksyalkilowe zawierające 1 do 6 atomów węgla, który to sposób polega na tym, że roztwór kompleksu platyny o wzorze (I) w rozpuszczalniku organicznym miesza się z roztworem wodnym beta- lub gammacyklodekstryny, która ewentualnie jest podstawiona przez grupy hydroksyalkilowe zawierające 1 do 6 atomów węgla, i, w następnym etapie, odparowuje się rozpuszczalniki z otrzymanego roztworu.
Jeszcze innym aspektem wynalazku jest powyższy kompleks platyny o wzorze (I) lub jego kompleks inkluzyjny z beta- lub gammacyklodekstryną do stosowania go jako środka farmaceutycznego.
Następnym aspektem wynalazku jest preparat farmaceutyczny do leczenia chorób nowotworowych, który jako substancję czynną zawiera, co najmniej jeden kompleks platyny o powyższym wzorze (I) lub jego kompleks inkluzyjny z beta- lub gammacyklodekstryną, i co najmniej jeden rozczynnik farmaceutyczny.
Ponadto, kompleksy platyny o wzorze (I) mogą być także stosowane jako substancje wyjściowe do wytwarzania analogicznie podstawionych kompleksów platyny o stopniu utlenienia IV, które nadają się do stosowania doustnego.
Kompleksy platyny według niniejszego wynalazku są nowymi związkami chemicznymi, gdyż dotychczas żaden z tych związków ani nie został ujawniony w jakimkolwiek stanie techniki, ani nie zostały opisane jego właściwości ani nie został ujawniony sposób jego wytwarzania. Przydatność tych związków jako substancji czynnych do leczenia chorób nowotworowych jest także nowa i wynalazcza, gdyż ze stanu techniki nie można było jasno wywnioskować, że obecność ligandu pierwszorzędowej aminy tricyklicznej w kompleksie platyny dwuwartościowej mogłaby prowadzić do znacznego zwiększenia działania przeciwnowotworowego nowych związków według niniejszego wynalazku.
Wynalazek został opisany bardziej szczegółowo przez wskazanie przykładów konkretnych postaci wykonania. Jest zrozumiałe, że te przykłady zostały ujawnione dla celów ilustracyjnych, i że nie ograniczają one zakresu wynalazku, który jest zdefiniowany przez zastrzeżenia patentowe.
Szczegółowy opis wynalazku
P r z y k ł a d 1
Synteza kompleksu cis-(1-adamantyloamina)-amina-dichloroplatyny(II) (oznaczonego dalej jako „LA-9)
Roztwór 19,55 g (54,6 mmoli) aminotrichloroplatynianu(II) potasu w 84 ml wody przefiltrowano i do filtratu dodano mieszaninę 84 ml wody i 45,4 g (273,4 mmole) jodku potasu. Do mieszaniny, dodano w atmosferze azotu 8,27 g (54,6 mmole) 1-adamantyloaminy. Mieszaninę otrzymaną mieszano przez 22 godziny w temperaturze pokojowej bez dostępu powietrza i światła. Wytracony osad odfiltrowano w atmosferze azotu i przemyto wodą nie zawierającą rozpuszczonych gazów. Po wysuszeniu w suszarce próżniowej otrzymano półprodukt zawierający 3,09% chloru i 33,03% jodu. Ten półprodukt zawieszono w 170 ml wody i do zawiesiny dodano 17,75 g (104,5 mmoli) azotanu srebra (90% ilości teoretycznej licząc w stosunku do zawartości halogenków w półprodukcie). Po mieszaniu przez 70 godzin w temperaturze pokojowej bez dostępu światła i powietrza, odfiltrowano nierozpuszczoną część zawiesiny i przemyto ją małą ilością wody. Do filtratu dodano powoli stężony kwas chlorowodorowy (19 ml, 205 moli) i mieszaninę mieszano przez 20 godzin w temperaturze pokojowej bez dostępu
PL 191 131B1 powietrza i światła. Surowy stały produkt odfiltrowano, po czym przemyto go 0,1 M kwasem chlorowodorowym, etanolem i eterem. Po wysuszeniu w suszarce próżniowej, otrzymano 16,46 g surowego produktu (68%, licząc w stosunku do wyjściowego aminotrichloroplatynianu potasu).
Surowy produkt (16,36 g, 37,7 mmoli) rozpuszczono w 200 ml dimetyloformamidu, otrzymany roztwór przefiltrowano i, stosując chłodzenie, dodano do filtratu 600 ml 0,1 M kwasu chlorowodorowego. Wytrącony stały osad odfiltrowano, po czym przemyto go 0,1 M kwasem chlorowodorowym, etanolem i eterem i wysuszono w suszarce próżniowej. Wydajność wyniosła 14,70 g żądanego produktu (89,8% teoretycznej, licząc w stosunku do wyjściowego surowego produktu).
Identyfikację otrzymanego produktu potwierdzono za pomocą analizy spektralnej IR i 1H NMR. Budowę krystaliczną i cząsteczkową otrzymanego kompleksu platyny zbadano w wytworzonym pojedynczym krysztale przy użyciu rentgenowskiej analizy strukturalnej, za pomocą której potwierdzono wyniki analizy spektralnej. Czystość otrzymanego produktu oznaczono za pomocą wysokosprawnej chromatografii cieczowej.
Analiza elementarna produktu dla C10H20Cl2N2Pt:
stwierdzono obliczono
C(%) H(%) N(%) 27,75 4,55 6,37 27,66 4,64 6,45
Cl(%)
16,25
16,33
P r z y k ł a d 2
Synteza kompleksu cis-(1-amino-3,5-dimetyloadamantan) amina-dichloroplatyny (II) (zwanego dalej „LA-13)
Do świeżo przefiltrowanego roztworu 13,95 g (39 mmoli) aminotrichloroplatynianu(II) potasu dodano, mieszając w temperaturze pokojowej i w atmosferze azotu, 1-amino-3,5-dimetyloadamantan (8,06 ml, 42 mmole). Otrzymaną mieszaninę mieszano przez 15 godzin w temperaturze 50°C chroniąc ją przed dostępem światła i powietrza. Po ochłodzeniu do temperatury pokojowej, odfiltrowano wytracony stały osad w atmosferze azotu i przemyto n-heksanem. Placek filtracyjny wysuszono przez przepuszczanie strumienia powietrza przez lejek i wysuszony surowy produkt rozpuszczono w 120 ml dimetyloformamidu. Filtrat zmieszano z 360 ml 0,1 M kwasu chlorowodorowego. Wytracony osad odfiltrowano i przemyto 0,1 M kwasem chlorowodorowym i eterem. Po wysuszeniu w suszarce próżniowej, otrzymano 6,25 g żądanego produktu (34,6% wydajności teoretycznej, liczonej w stosunku do wyjściowego amina-trichloroplatynianu(II) potasu).
Identyfikację otrzymanego produktu potwierdzono za pomocą analizy spektralnej IR zaś jego czystość oznaczono metodą wysokosprawnej chromatografii cieczowej.
Analiza elementarna produktu dla C12H24Cl2N2Pt:
stwierdzono obliczono
C(%) H(%) N(%) 31,59 5,37 5,98 31,18 5,23 6,06
Cl(%)
15,53
15,34
P r z y k ł a d 3
Synteza kompleksu inkluzyjnego związku LA-9 z hydroksy-propylo-beta-cyklodekstryną (zwanego dalej „postacią inkluzyjną leku LA-9)
Związek LA-9 rozpuszczono w dimetyloformamidzie otrzymując roztwór o stężeniu końcowym 25 g/litr. Do roztworu dodano hydroksypropylo-beta-cyklodekstrynę w ilości potrzebnej do otrzymania stosunku molowego LA-9/cyklodekstryna 1 : 3. Do roztworu LA-9 i cyklodekstryny dodano buforującą fazę wodną 10 mM Hepes o pH 7,3, mieszając w temperaturze pokojowej aż do osiągnięcia końcowego stosunku objętościowego dimetyloformamidu do fazy wodnej 1 : 10. Nierozpuszczona cyklodekstryna rozpuściła się szybko po dodaniu pierwszych porcji fazy wodnej. Dimetyloformamid i wodę usunięto z roztworu kompleksu inkluzyjnego przez liofilizację.
Aktywność cytostatyczną związków według niniejszego wynalazku zbadano in vitro w liniach nowotworowych. Dla badania przesiewowego skuteczności poszczególnych związków wybrano test MTT. Test ten jest na bazie reakcji soli tetrazoliowej z oddychającymi mitochondriami żywych komórek. Powstały nierozpuszczalny formazan jest rozpuszczany i oznacza się jego ilość na czytniku mikropłytkowym. Ta metoda jest obecnie stosowana jako metoda standardowa dla oceniania działania cytostatycznego farmaceutycznie aktywnych związków (Tim Mosmann, Rapid colorimetric assay for cellular growth and survival, Aplication to proliferation and cytotoxicity assays, Journal of Immunological Methods, 65 (1983), 55-63).
PL 191 131 B1
Stała hamowania (IC50) oznacza takie stężenie substancji, które powoduje 50% powstrzymanie wzrostu hodowli komórkowej. Ta stała została oznaczona z wykresu zależności wartości MTT (aktywności mitochondrialnej komórek) od stężenia badanej substancji. Do oznaczania stałej ze zmierzonych wartości użyto programu GraphPad Prism, dzięki któremu zastosowano krzywą esowatą Boltzmana do wykreślenia krzywej z pojedynczych punktów doświadczalnych. Wybrane linie komórkowe są liniami standardowymi stosowanymi do rutynowego badania przesiewowego działania cytostatycznego farmaceutycznie aktywnych związków.
P r z y k ł a d 4
Działanie przeciwnowotworowe na mysie linie nowotworowe
W niniejszym przykładzie zbadano linie P815 (guz z komórek tucznych) i L1210 (białaczkę limfatyczną). Porównano działanie LA-9 z działaniem karboplatyny za pomocą testu MTT.
Oznaczonymi wielkościami IC50 były 1,1 mM dla linii E815 i 1,5 mMdla linii L-1210. W przeciwieństwie do tego, karboplatyna (zarówno w postaci wolnej jak w postaci kompleksu z cyklodekstryną) wykazała wielkość IC50 105 mM, to znaczy że była ona około sto razy mniej aktywna niż LA-9.
P r z y k ł a d 5
Działanie przeciwnowotworowe na ludzkie linie komórkowe
Badania porównawcze wykonano na linii białaczki limfoblastycznej CEMt. Test MTT zastosowano do oceny działania cytotoksycznego. Stałą hamowania IC50 oznaczono dla związków LA-9 (IC50 -0,36 mM), cisplatyny (IC50 = 1,9 mM), karboplatyny (IC50 = 30,4 mM) i oksaliplatyny (IC50 = = 4,8 m M).
Przebiegi krzywych hamowania pokazano graficznie na fig. 1. Punkty na krzywych oznakowano następująco: dla LA-9 = trójkąty usytuowane ostrzem ku górze, dla karboplatyny = trójkąty usytuowane ostrzem ku dołowi, dla cisplatyny = kwadraty, dla oksaliplatyny = kółka. Żywotność komórek oznaczono za pomocą standardowego spektrofotometrycznego testu MTT na bazie redukcji bromku. 3-(4,5-dimetylotiazol-2-ilo)-2,5-difenylotetrazoliowego przez żywe komórki do utworzenia formazanu.
Czerniak oczny VUP (Masaryk Oncological Institute, Brno) wykazał około dziesięć razy wyższą wrażliwość wobec LA-9 (IC50 = 9 mM) w porównaniu z karboplatyną (IC50 = 95 mM).
P r z y k ł a d 6
Działanie przeciwnowotworowe in vivo
Działanie przeciwnowotworowe związku LA-9 i cisplatyny porównano na zwierzętach z gruczolakorakiem litym ssaka MC2111 po podaniu pojedynczej dawki dożylnie w 5 dniu po inokulacji komórek nowotworowych. Taki sposób podawania, który jest charakterystyczny dla kompleksów platyny, był możliwy dzięki przygotowaniu rozpuszczalnej postaci leku.
W tym doświadczeniu użyto do badań samice myszy DBA/1 o ciężarze ciała 22,9 -25,8 g. Nowotwór wprowadzono przez podskórną inokulację 0,2 ml homogenatu nowotworu rozcieńczonego w stosunku objętościowym 1 : 1 z izotonicznym roztworem glukozy. Badane związki stosowano w postaci izotonicznego roztworu wodnego przygotowanego bezpośrednio przed podawaniem przez rozpuszczenie odpowiedniego liofilizowanego produktu w wodzie do zastrzyków i następnie przez rozcieńczenie izotonicznym roztworem chlorku sodu zależnie od potrzeb w objętościach 0,1 -0,4 ml na 20 g masy ciała zwierzęcia, jak pokazano w poniższej tabeli.
Tabela działanie przeciwnowotworowe
Związek Dawkowanie substancji (mg/kg) n (j) Średni czas przeżycia (dni) Przeżywające zwierzęta (% kontroli) LTS
1 2 3 4 5 6
kontrolna 0 8 26,0 100 0
Platidiam 4 8 > 76,5 > 294 4
2 8 39,5 152 2
1 8 28,5 110 2
PL 191 131B1
c.d. tabeli
1 2 3 4 5 6
Postać inkluzyjna leku LA- 9 24 8 29,0 112 3
12 8 > 106,5 > 410 4
6 8 > 92,5 > 356 4
n = ilość zwierząt w grupie
LTS = Long Term Survivors (ilość zwierząt przeżywających przez 125 dni i zabitych po zakończeniu doświadczenia).
Platidiam = lek sprzedawany w handlu (Lachema) zawierający kompleks cis-diamina-dichloroplatyna (II) (cisplatyna) jako substancję czynną.
Związek LA-9 zwiększył średni czas przeżycia przy dawce 12 mg/kg do 410% w porównaniu z grupą kontrolną, dzięki temu rozkład pojedynczych czasów przeżycia różnił się istotnie statystycznie przy poziomie istotności a = 0,05, gdy był oszacowany za pomocą testu nieparametrycznego według Hajek'a (Fabian V., Zakladni statisticke metody [Podstawowe metody statystyczne], NCSAY Prague 1963). Połowa zwierząt przeżyła przy trwałej remisji całkowitej i została zabita po zakończeniu doświadczenia bez makroskopowych objawów nowotworu. Dodatni wpływ na przeżycie, chociaż nieistotny statystycznie, może być uważany za wystarczający dowód aktywności przeciwnowotworowej i niskiej toksyczności badanego związku.
Niska toksyczność LA-9 może zostać także zademonstrowana przez obliczenie współczynnika wzrostu masy ciała. Podawaniu LA-9 towarzyszy spadek masy ciała o poniżej 10%. Optimum dawkowania LA-9 dla zwierząt użytych w badaniach wyniosło 13 - 16 mg/kg. Wielkość maksymalnej tolerowalnej dawki (MDT) można ocenić na około 25 mg/kg.

Claims (8)

1. Kompleks platyny o stopniu utlenienia II i o wzorze (I) w którym
X oznacza atom chlorowca, i
A oznacza grupę -NH2R, w której R stanowi tricykliczną węglowodorową grupę zawierającą 10 do 14 atomów węgla, która ewentualnie może być podstawiona w pierścieniu tricyklicznym przez jedną lub dwie grupę (y) alkilową (e), o 1 do 4 atomach węgla.
2. Kompleks platyny o wzorze ogólnym (I), według zastrz. 1, znamienny tym, że A oznacza grupę adamantyloaminową, a X ma znaczenie podane w zastrz. 1.
3. Kompleks platyny o wzorze ogólnym (I), według zastrz, 1, znamienny tym, że A oznacza grupę 3,5-dimetylo-adamantyloaminową, a X ma znaczenie podane w zastrz. 1.
4. Kompleks inkluzyjny kompleksu platyny o stopniu utlenienia II o wzorze ogólnym (I)
PL 191 131 B1 w którym
X oznacza atom chlorowca
A oznacza grupę -NH2R, w której R stanowi tricykliczną węglowodorową grupę zawierającą 10 do 14 atomów węgla, która ewentualnie może być podstawiona w pierścieniu tricyklicznym przez jedną lub dwie grupę(y) alkilową(e), o 1 do 4 atomach węgla, z beta- lub gammacyklodekstryną, która ewentualnie może być podstawiona przez grupę hydroksyalkilową o 1 do 6 atomach węgla.
5. Sposób wytwarzania kompleksu platyny o wzorze (I), znamienny tym, że roztwór soli metalu alkalicznego amino-trichlorowcoplatynianu(II) w polarnym rozpuszczalniku organicznym lub w wodzie poddaje się reakcji z aminą pierwszorzędową o wzorze R-NH2, w którym R stanowi tricykliczną węglowodorową grupę zawierającą 10 do 14 atomów węgla, która ewentualnie może być podstawiona w pierścieniu tricyklicznym przez jedną lub dwie grupy alkilowe o 1 do 4 atomach węgla, w temperaturze w przedziale od0 do 100°C.
6. Sposób wytwarzania kompleksu inkluzyjnego kompleksu platyny o wzorze ogólnym (I) z betalub gammacyklodekstryną, która ewentualnie może być podstawiona przez grupy hydroksyalkilowe zawierające 1 do 6 atomów węgla, :znamienny tym, że roztwór kompleksu platyny o wzorze ogólnym (I) w rozpuszczalniku organicznym miesza się z roztworem wodnym beta- lub gammacykłodekstryny, która ewentualnie jest podstawiona przez grupy hydroksyalkilowe zawierające 1 do 6 atomów węgla, po czym odparowuje się rozpuszczalniki z otrzymanego roztworu.
7. Kompleks platyny o wzorze (I) określony w zastrz. 1 lub jego kompleks inkluzyjny z beta- lub gammacyklodekstryną określony w zastrz. 4 do stosowania jako środek farmaceutyczny.
8. Preparat farmaceutyczny do leczenia chorób nowotworowych, znamienny tym, że zawiera, co najmniej jeden kompleks platyny o wzorze ogólnym (I) określony w zastrz. 1 lub jego kompleks inkluzyjny z beta- lub gammacyklodekstryną określony w zastrz. 4 jako substancję czynną, i co najmniej jeden rozczynnik farmaceutyczny.
PL344345A 1998-05-27 1999-05-24 Kompleks platyny, kompleks inkluzyjny kompleksu platyny, sposób jego wytwarzania i preparat farmaceutyczny zawierający te kompleksy PL191131B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19981627A CZ288406B6 (en) 1998-05-27 1998-05-27 Platinum complex of oxidation number II, process for preparing such complex, the complex functioning as medicament and pharmaceutical composition in which the complex is comprised
PCT/CZ1999/000014 WO1999061450A1 (en) 1998-05-27 1999-05-24 Platinum complex, its preparation and therapeutic application

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL344345A1 PL344345A1 (en) 2001-11-05
PL191131B1 true PL191131B1 (pl) 2006-03-31

Family

ID=5463561

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL344345A PL191131B1 (pl) 1998-05-27 1999-05-24 Kompleks platyny, kompleks inkluzyjny kompleksu platyny, sposób jego wytwarzania i preparat farmaceutyczny zawierający te kompleksy

Country Status (21)

Country Link
US (1) US6350737B1 (pl)
EP (1) EP1082329B1 (pl)
JP (1) JP3647748B2 (pl)
CN (1) CN1124278C (pl)
AU (1) AU741381B2 (pl)
BG (1) BG64598B1 (pl)
BR (1) BR9910668A (pl)
CA (1) CA2331464C (pl)
CZ (1) CZ288406B6 (pl)
DE (1) DE69905714T2 (pl)
ES (1) ES2194457T3 (pl)
HR (1) HRP20000792B1 (pl)
HU (1) HU228940B1 (pl)
IL (1) IL139528A (pl)
NO (1) NO328940B1 (pl)
PL (1) PL191131B1 (pl)
RS (1) RS49739B (pl)
RU (1) RU2203901C2 (pl)
SK (1) SK284398B6 (pl)
UA (1) UA56314C2 (pl)
WO (1) WO1999061450A1 (pl)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2005102312A1 (en) * 2004-04-27 2005-11-03 Mayne Pharma Limited Concentrated oxaliplatin solutions
EP2298291A3 (en) 2004-06-18 2011-08-03 Agennix USA Inc. Kinase inhibitors for treating cancers
WO2006019760A1 (en) * 2004-07-14 2006-02-23 Gpc Biotech Ag Variable-dose packaging system
CZ296459B6 (cs) * 2004-09-14 2006-03-15 Pliva-Lachema A. S. Perorální farmaceutická kompozice pro cílený transport komplexu platiny do kolorektální oblasti, zpusob její prípravy a tato kompozice pro pouzití jako lécivo
CZ300120B6 (cs) * 2006-06-20 2009-02-11 Pliva - Lachema A. S. Farmaceutická kompozice pro injekcní podání
WO2011029639A2 (en) 2009-09-08 2011-03-17 Medexis S.A. Compounds and methods for treating neoplasia
DK3127544T3 (da) * 2014-04-04 2021-11-08 Taiho Pharmaceutical Co Ltd Antitumorlægemiddel indeholdende antitumor-platinkompleks og fremmer af antitumorvirkning
CN104922688A (zh) * 2015-02-10 2015-09-23 昆明贵研药业有限公司 奥沙利铂的环糊精复合物及制备方法
CN104984356A (zh) * 2015-05-14 2015-10-21 昆明贵研药业有限公司 赛特铂的环糊精复合物及制备方法
RU2613513C2 (ru) * 2015-07-17 2017-03-16 Федеральное государственное бюджетное учреждение науки Институт проблем химической физики Российской академии наук (ИПХФ РАН) Способ получения комплексов платины (IV) с аминонитроксильными радикалами
RU2726826C2 (ru) * 2016-12-27 2020-07-15 Общество с ограниченной ответственностью "Плат-АН" (ООО "Плат-АН") Композиция на основе аминонитроксильного комплекса платины и доксорубицина и способ лечения опухолей

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ZA805101B (en) * 1979-08-23 1981-08-26 Johnson Matthey Co Ltd Compositions containing platinium
ATE73814T1 (de) * 1986-12-18 1992-04-15 Shionogi & Co Ammine-n-heterocyclische platinkomplexe und antitumormittel.
US5225207A (en) * 1989-03-17 1993-07-06 Laboratoire Roger Bellon Complexes derived from platinum, their preparation and the pharmaceutical compositions which contain them
GB9105037D0 (en) * 1991-03-09 1991-04-24 Johnson Matthey Plc Improvements in chemical compounds

Also Published As

Publication number Publication date
CZ162798A3 (cs) 1999-12-15
CN1124278C (zh) 2003-10-15
DE69905714D1 (de) 2003-04-10
UA56314C2 (uk) 2003-05-15
IL139528A0 (en) 2001-11-25
YU72000A (sh) 2002-10-18
AU3809299A (en) 1999-12-13
BG64598B1 (bg) 2005-08-31
NO20005919L (no) 2000-11-23
SK284398B6 (sk) 2005-03-04
US6350737B1 (en) 2002-02-26
AU741381B2 (en) 2001-11-29
CA2331464C (en) 2005-10-18
NO328940B1 (no) 2010-06-21
HUP0201762A2 (en) 2002-09-28
EP1082329B1 (en) 2003-03-05
RS49739B (sr) 2008-04-04
HRP20000792A2 (en) 2001-02-28
PL344345A1 (en) 2001-11-05
HUP0201762A3 (en) 2004-03-01
BR9910668A (pt) 2001-01-30
IL139528A (en) 2004-06-20
DE69905714T2 (de) 2003-11-13
JP3647748B2 (ja) 2005-05-18
HU228940B1 (en) 2013-07-29
CZ288406B6 (en) 2001-06-13
EP1082329A1 (en) 2001-03-14
RU2203901C2 (ru) 2003-05-10
HRP20000792B1 (en) 2006-07-31
WO1999061450A1 (en) 1999-12-02
BG104971A (en) 2001-08-31
JP2002516331A (ja) 2002-06-04
CA2331464A1 (en) 1999-12-02
ES2194457T3 (es) 2003-11-16
SK17742000A3 (sk) 2001-05-10
NO20005919D0 (no) 2000-11-23
CN1303387A (zh) 2001-07-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2002329097B2 (en) Inclusion compound comprising cucurbituril derivatives as host molecule and pharmaceutical composition comprising the same
US5194645A (en) Trans-pt (iv) compounds
US8211940B2 (en) Oxaliplatin active substance with a very low content of oxalic acid
US5519155A (en) Platinum complexes
WO2020042996A1 (zh) 奥沙利铂偶联前药、其制备方法及用途
EP1873158B1 (en) Crystals of morphinan derivative and process for producing the same
PL191131B1 (pl) Kompleks platyny, kompleks inkluzyjny kompleksu platyny, sposób jego wytwarzania i preparat farmaceutyczny zawierający te kompleksy
Abosede et al. Copper (II) mixed-ligand polypyridyl complexes with doxycycline–structures and biological evaluation
CZ286404B6 (en) Platinum complex compounds, process of their preparation and pharmaceutical preparation containing thereof
EP0041792B1 (en) Platinum compounds having antitumor or antimicrobial activity, and pharmaceutical preparations containing them
Bamigboye et al. Mixed Amodiaquine-Acetylsalicylic acid metal complexes: Characterization and antimicrobial potentials
CN111228276B (zh) 一种具有抗菌活性的溴代草酰胺双核铜配合物及其组合物
MXPA00011624A (es) Complejo de platino, su preparacion y su aplicacion terapeutica
FI84271B (fi) Foerfarande foer framstaellning av terapeutiskt anvaendbara (gem-heterocyklodimetanamin-n,n') platinakomplex.
JPH0247998B2 (ja) Hatsukinsakutai
Jaycox et al. Synthesis and Antitumor Activity of Novel, Conformationally Restricted bis (9-Aminoacridines)
JPH02212497A (ja) 新規白金錯体及びその製法
Borrell et al. Synthesis, Structure, and Antitumour Testing of Platinum (II) and Palladium (II) Complexes of 1, 6‐Diaminotetrahydropyrrolo [2, 3‐b] pyrrole‐2, 5 (1H, 4H)‐dione
PL229544B1 (pl) Zastosowanie związku kompleksowego platyny(II) oraz sposób wytwarzania związku kompleksowego platyny(II)
JPS6230792A (ja) 新規白金錯体

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20140524