PL229544B1 - Zastosowanie związku kompleksowego platyny(II) oraz sposób wytwarzania związku kompleksowego platyny(II) - Google Patents

Zastosowanie związku kompleksowego platyny(II) oraz sposób wytwarzania związku kompleksowego platyny(II)

Info

Publication number
PL229544B1
PL229544B1 PL413120A PL41312015A PL229544B1 PL 229544 B1 PL229544 B1 PL 229544B1 PL 413120 A PL413120 A PL 413120A PL 41312015 A PL41312015 A PL 41312015A PL 229544 B1 PL229544 B1 PL 229544B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
platinum
compound
complex compound
tetrachloroplatinate
formula
Prior art date
Application number
PL413120A
Other languages
English (en)
Other versions
PL413120A1 (pl
Inventor
Justyn Ochocki
Andrzej Kotyński
Małgorzata Fabijańska
Original Assignee
Univ Medyczny W Lodzi
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Medyczny W Lodzi filed Critical Univ Medyczny W Lodzi
Priority to PL413120A priority Critical patent/PL229544B1/pl
Priority to PCT/EP2016/066670 priority patent/WO2017009382A1/en
Publication of PL413120A1 publication Critical patent/PL413120A1/pl
Publication of PL229544B1 publication Critical patent/PL229544B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F15/00Compounds containing elements of Groups 8, 9, 10 or 18 of the Periodic Table
    • C07F15/0006Compounds containing elements of Groups 8, 9, 10 or 18 of the Periodic Table compounds of the platinum group
    • C07F15/0086Platinum compounds
    • C07F15/0093Platinum compounds without a metal-carbon linkage
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K31/00Medicinal preparations containing organic active ingredients
    • A61K31/33Heterocyclic compounds
    • A61K31/555Heterocyclic compounds containing heavy metals, e.g. hemin, hematin, melarsoprol
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P35/00Antineoplastic agents

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest związek kompleksowy platyny(II) w postaci izomeru cis o wzorze I, do stosowania w terapii. Zgłoszenie dotyczy także sposobu wytwarzania kompleksowego związku platyny(II) o wzorze I, zgodnie z którym związek tetrachloroplatynianowy(II) i 6-aminoflawon zestawia się w ciekłym rozpuszczalniku hydroksylowym z zabezpieczeniem przed dostępem światła, przez 48 - 96 godzin, w temperaturze 5 - 50°C, ewentualnie pobudzając mechanicznie środowisko reakcyjne, i wydziela się kompleksowy związek platyny(II).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotowy wynalazek dotyczy związku kompleksowego platyny(ll) o działaniu terapeutycznym oraz sposobu wytwarzania związku kompleksowego platyny(ll).
Cisplatynę [cis-diamino-dichloroplatyna(ll); cis-PtCl2(NH3)2] stosuje się wterapii przeciwnowotworowej od przeszło 30 lat. Najlepsze wyniki terapeutyczne z użyciem cisplatyny osiąga się w leczeniu mięsaków, raka jądra, jajnika, raka głowy i szyi oraz raka płuca, a także innych postaci raka. Przeciwwskazaniem do jej stosowania jest wysoka toksyczność leku, która skutkuje występowaniem licznych działań niepożądanych, takich jak wymioty, neuro- i nefrotoksyczność, ototoksyczność, czy supresja szpiku kostnego zależna od dawki. Stosowanie cisplatyny jest także ograniczone ze względu na rozwijającą się w czasie leczenia lekooporność komórek nowotworowych na ten chemioterapeutyk.
Istnieje zatem potrzeba opracowania pochodnych kompleksowych platyny o działaniu przeciwnowotworowym, analogicznym lub zbliżonym do cisplatyny, wywołujących jednak mniej działań niepożądanych i wykazującego szersze spektrum działania. Uważa się, że zmianę właściwości biologicznych kompleksów platyny można osiągać poprzez modyfikowanie otoczenia koordynacyjnego platyny.
Opis patentowy PL 185 585 ujawnia izomery cis i trans związku kompleksowego platyny(ll) z 3-aminoflawonem, o wzorze PtCl2(L)2, w którym L oznacza 3-aminoflawon. Izomer cis wytworzonego związku wykazuje skuteczność przeciwnowotworową względem białaczki L1210.
Opis patentowy PL 191 131 ujawnia kompleks platyny(ll) o wzorze PtX2NH3A, gdzie X oznacza halogen, natomiast A oznacza grupę -H2NR, w której R stanowi tricykliczną grupę C10-C14 węglowodorową ewentualnie podstawioną przez jedną lub dwie grupy C1-C4 alkilowe. Przedmiotem ujawnienia są także związki inkluzyjne ww. kompleksu platyny z β-cyklodekstryną lub γ-cyklodekstryną. Tricykliczną grupą węglowodorową jest zwłaszcza grupa adamantylowa lub 3,5-dimetyloadamantylowa. Związek platyny, w którym R oznacza adamantyl, wykazuje działanie przeciwnowotworowe względem mysich linii komórkowych P815 (guz komórek tucznych) i L1210 (białaczka limfatyczna), a także ludzkiej białaczki limfoblastycznej CEMt.
Celem wynalazku jest dostarczenie związku kompleksowego platyny(ll) o działaniu terapeutycznym oraz sposobu wytwarzania związku kompleksowego platyny(ll).
Związek kompleksowy platyny(ll) w postaci izomeru cis o wzorze I
wzór I według wynalazku charakteryzuje się tym, że ma zastosowanie w terapii, zwłaszcza w terapii przeciwnowotworowej. Korzystnie, związek stosuje się w leczeniu raka jajnika, albo w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuc.
Sposób wytwarzania kompleksowego związku platyny(ll) o wzorze I przedstawionym powyżej, według wynalazku charakteryzuje się tym, że związek tetrachloroplatynianowy(ll) i 6-aminoflawon zestawia się w ciekłym rozpuszczalniku hydroksylowym z zabezpieczeniem przed dostępem światła, przez 48-96 godzin, w temperaturze 5-50°Ć, ewentualnie pobudzając mechanicznie środowisko reakcyjne, i wydziela się kompleksowy związek platyny(ll). Korzystnie, związkiem tetrachloroplatynianowym(ll) jest tetrachloroplatynian(ll) metalu alkalicznego, zwłaszcza tetrachloroplatynian(ll) potasu lub sodu, a rozpuszczalnikiem hydroksylowym jest rozpuszczalnik wybrany z grupy obejmującej alkohole Ci-C4alifatyczne, wodę oraz ich mieszaniny. W szczególności, rozpuszczalnikiem hydroksylowym jest rozpuszczalnik wybrany z grupy obejmującej wodę oczyszczoną, etanol i ich mieszaniny. Korzystnie, w sposobie stosuje się tetrachloroplatynian(ll) potasu i 6-aminoflawon, w proporcji molowej około 1:2, a reakcję prowadzi się w temperaturze otoczenia przez 72 godziny. W reakcji według sposobu wytwarza się zasadniczo wyłącznie izomer cis.
PL 229 544 Β1
Przedmiotowy związek kompleksowy platyny(ll) wytwarza się sposobem według wynalazku w procesie jednoetapowym, realizowanym w co najmniej jednym rozpuszczalniku hydroksylowym, korzystnie w rozpuszczalniku wodno-alkoholowym. Według sposobu, reakcja przebiega wysokowydajnie i w łagodnych warunkach - na przykład w temperaturze otoczenia - a produkt ulega wytrąceniu z mieszaniny reakcyjnej, co znakomicie upraszcza procedurę wydzielania związku kompleksowego platyny(ll). Nieoczekiwanie, sposobem według wynalazku otrzymuje się zasadniczo pojedynczy izomer, i to preferowany izomer cis związku kompleksowego platyny(ll).
Przedmiotowy związek kompleksowy platyny(ll) wykazuje czynność terapeutyczną, taką jak czynność przeciwnowotworowa, która - co najmniej względem określonych nowotworów - jest nieoczekiwanie porównywalna z czynnością cisplatyny. Również nieoczekiwanie, przedmiotowy związek kompleksowy platyny(ll) jest mniej toksyczny od cisplatyny.
Zgodnie ze sposobem według wynalazku, wytwarza się związek kompleksowy platyny(ll) o wzorze I
wzór I w reakcji związku tetrachloroplatynianowego(ll) ze związkiem aminoflawonowym o poniższym wzorze II,
wzór II tj. 6-aminoflawonem (CAS #4613-53-0), zestawiając związek tetrachloroplatynianowy(ll) ze związkiem aminoflawonowym w środowisku reakcyjnym zawierającym co najmniej jeden rozpuszczalnik hydroksylowy.
W obrębie opisu wynalazku i zastrzeżeń patentowych, termin rozpuszczalnik hydroksylowy obejmuje rozpuszczalnik mający grupę hydroksylową (-OH) i niezawierający grup heteroatomowych różnych od grupy hydroksylowej. Korzystnie, rozpuszczalnikiem hydroksylowym jest rozpuszczalnik wybrany z grupy obejmującej nieorganiczne rozpuszczalniki hydroksylowe oraz organiczne rozpuszczalniki hydroksylowe wykazujące co najmniej częściową mieszalność z wodą, a także obejmującej ich mieszaniny. Bardziej korzystnie, rozpuszczalnik hydroksylowy jest wybrany z grupy obejmującej wodę, alkohole Ci-C4alifatyczne oraz dowolne mieszaniny wody i alkoholi Ci-C4alifatycznych. Szczególnie korzystnie rozpuszczalnik hydroksylowy jest wybrany z grupy obejmującej wodę, zwłaszcza wodę oczyszczoną, taką jak woda demineralizowana albo woda destylowana, etanol oraz mieszaniny wody i etanolu.
Związkiem tetrachloroplatynianowym(ll) stosowanym w sposobie według wynalazku jest związek tetrachloroplatynianowy(ll) co najmniej częściowo rozpuszczalny w środowisku reakcyjnym, zawierającym wymieniony co najmniej jeden rozpuszczalnik hydroksylowy. Korzystnie, związkiem tetrachloroplatynianowym(ll) jest tetrachloroplatynian(ll) metalu alkalicznego. Bardziej korzystnie związek tetrachloroplatynianowy(ll) jest wybrany z grupy obejmującej tetrachloroplatynian(lI) potasu i sodu.
W sposobie według wynalazku, związek tetrachloroplatynianowy(ll) i 6-aminoflawon korzystnie zestawia się w proporcji molowej (związek tetrachloroplatynianowy(ll)/6-aminoflawon) zbliżonej do 1:2, korzystnie zasadniczo równej 1:2. Zachowanie takiej proporcji zapewnia uzyskanie wysokiej wydajności
PL 229 544 Β1 względem poziomu wsadu obu reagentów, a także umożliwia otrzymanie związku kompleksowego platyny(ll) o wysokiej czystości. Niniejszym przez proporcję molową należy rozumieć proporcję liczby moli atomów platyny zawartych w związku tetrachloroplatynianowym(ll) do liczby moli 6-aminoflawonu.
W sposobie według wynalazku, reakcję związku tetrachloroplatynianowego(ll) z 6-aminoflawonem prowadzi się w temperaturze 5-50°C przez 48-96 godzin, pobudzając mechanicznie środowisko reakcyjne, na przykład poprzez mieszanie. Korzystnie, reakcję prowadzi się przez około 72 godziny w temperaturze otoczenia. Następnie wyodrębnia się związek kompleksowy platyny(ll), ewentualnie odparowując część rozpuszczalnika, na przykład pod zmniejszonym ciśnieniem, oddzielając następnie osad związku kompleksowego platyny(ll). Bardziej korzystnie, w sposobie według wynalazku związek kompleksowy platyny(ll) ulega blisko ilościowemu wytrąceniu ze środowiska reakcyjnego, a osad oddziela się przez sączenie.
Sposób według wynalazku zapewnia wytworzenie zasadniczo wyłącznie izomeru cis związku kompleksowego platyny(ll) (tj. izomeru przedstawionego wzorem I), z wysoką wydajnością.
Związek kompleksowy platyny(ll) o wzorze I został poddany badaniom czynności cytotoksycznej in vitro z zastosowaniem linii raka jajnika A2780 i niedrobnokomórkowego raka płuc A549. Wstępne wyniki przedstawiono w tabeli 1.
Tabela 1
Wyniki badań cytotoksyczności wykazywanej przez związek o wzorze I
Linia komórkowa IC50 (μΜ)
Związek o wzorze 1 Cisplatyna
A549 28,5 6
A2780 3,3 0,7
Związek kompleksowy platyny(ll) o wzorze I wykazuje aktywność cytotoksyczną w standardowych testach wykonywanych z użyciem typowych linii komórek nowotworowych. W szczególności, związek o wzorze I charakteryzuje się wysoką aktywnością cytotoksyczną wobec linii raka jajnika A2780 (1050=3,3 μΜ), a także wykazuje skuteczną aktywność cytotoksyczną wobec niedrobnokomórkowego raka płuc A549.
W badaniach na limfocytach prawidłowych krwi obwodowej człowieka związek kompleksowy platyny(ll) o wzorze I wykazuje mniejszą cytotoksyczność niż referencyjna cisplatyna. Wskazuje to na selektywność działania związku kompleksowego platyny(lI) o wzorze I w stosunku do komórek nowotworowych.
Przykład
Wytwarzanie związku kompleksowego platyny(ll)
PL 229 544 Β1
Do roztworu 6-aminoflawonu (48 mg; 0,2 mmol) w etanolu (4 ml, 96%) dodaje się roztwór tetrachloroplatynianu(ll) potasu, K2PtCl4 (41 mg; 0,1 mmol) w wodzie destylowanej (około 2,7 ml). Powstaje żółty, klarowny roztwór. Naczynie reakcyjne zabezpiecza się przed dostępem światła zewnętrznego, owijając je folią aluminiową. Mieszając mechanicznie (z użyciem mieszadła magnetycznego) reakcję prowadzi się przez 72 godz. w temperaturze pokojowej. Z roztworu wytrąca się żółty osad, który oddziela się na filtrze ze spiekiem szklanym. Osad suszy się wstępnie na powietrzu, a następnie w eksykatorze próżniowym nad bezwodnym CaCk. Otrzymuje się związek kompleksowy platyny(ll) o wzorze I (69,6 mg; wydajność reakcji ok. 94%, względem wydajności teoretycznej).
Temperatura topnienia: związek o wzorze I nie topi się do 260°C, a powyżej 260°C ulega rozkładowi.
Wytworzenie i budowę związku kompleksowego platyny(ll) o wzorze I potwierdzono na podstawie analizy widm podczerwieni (IR), spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego (1H-NMR), spektrometrii masowej (MS-FAB). Obecność dwóch pasm w zakresie dalekiej podczerwieni, 302 i 278 cm1, dowodzi, że wytworzonym izomerem jest izomer cis.
Analiza elementarna:
dla wzoru C3oH22N204Cl2Pt (masa cząsteczkowa: 740,48);
obliczono: C[%] 48,66 H[%] 2,99 N[%] 3,78;
znaleziono: C[%] 48,91 H[%] 2,87 N[%] 3,88.

Claims (11)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Związek kompleksowy platyny(11) w postaci izomeru cis o wzorze I
    wzór I do stosowania w terapii.
  2. 2. Związek kompleksowy platyny(11) do stosowania według zastrz. 1, znamienny tym, że związek stosuje się w terapii przeciwnowotworowej.
  3. 3. Związek kompleksowy platyny(ll) do stosowania według zastrz. 2, znamienny tym, że związek stosuje się w leczeniu raka jajnika.
  4. 4. Związek kompleksowy platyny(ll) do stosowania według zastrz. 2, znamienny tym, że związek stosuje się w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuc.
  5. 5. Sposób wytwarzania kompleksowego związku platyny(ll) o wzorze I określonym w zastrz. 1, znamienny tym, że związek tetrachloroplatynianowy(ll) i 6-aminoflawon zestawia się w ciekłym rozpuszczalniku hydroksylowym z zabezpieczeniem przed dostępem światła, przez 48-96 godzin, w temperaturze 5-50°C, ewentualnie pobudzając mechanicznie środowisko reakcyjne, i wydziela się kompleksowy związek platyny(ll).
  6. 6. Sposób wytwarzania kompleksowego związku platyny(ll) według zastrz. 5, znamienny tym, że związkiem tetrachloroplatynianowym(ll) jest tetrachloroplatynian(ll) metalu alkalicznego, zwłaszcza tetrachloroplatynian(ll) potasu lub sodu.
  7. 7. Sposób według zastrz. 5 albo 6, znamienny tym, że rozpuszczalnikiem hydroksylowym jest rozpuszczalnik wybrany z grupy obejmującej alkohole Ci-C4alifatyczne, wodę oraz ich mieszaniny.
  8. 8. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że rozpuszczalnikiem hydroksylowym jest rozpuszczalnik wybrany z grupy obejmującej wodę oczyszczoną, etanol i ich mieszaniny.
    PL 229 544 Β1
  9. 9. Sposób według zastrz. 5-8, znamienny tym, że stosuje się tetrachloroplatynian(ll) potasu i 6-aminoflawon, w proporcji molowej około 1:2.
  10. 10. Sposób według zastrz. 5-9, znamienny tym, że reakcję prowadzi się w temperaturze otoczenia przez 72 godziny.
  11. 11. Sposób według zastrz. 5-10, znamienny tym, że wytwarza się zasadniczo wyłącznie izomer cis.
PL413120A 2015-07-14 2015-07-14 Zastosowanie związku kompleksowego platyny(II) oraz sposób wytwarzania związku kompleksowego platyny(II) PL229544B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL413120A PL229544B1 (pl) 2015-07-14 2015-07-14 Zastosowanie związku kompleksowego platyny(II) oraz sposób wytwarzania związku kompleksowego platyny(II)
PCT/EP2016/066670 WO2017009382A1 (en) 2015-07-14 2016-07-13 Use of a coordination compound of platinum(ii) and the method for producing a coordination compound of platinum(ii)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL413120A PL229544B1 (pl) 2015-07-14 2015-07-14 Zastosowanie związku kompleksowego platyny(II) oraz sposób wytwarzania związku kompleksowego platyny(II)

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL413120A1 PL413120A1 (pl) 2017-01-16
PL229544B1 true PL229544B1 (pl) 2018-07-31

Family

ID=56611223

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL413120A PL229544B1 (pl) 2015-07-14 2015-07-14 Zastosowanie związku kompleksowego platyny(II) oraz sposób wytwarzania związku kompleksowego platyny(II)

Country Status (2)

Country Link
PL (1) PL229544B1 (pl)
WO (1) WO2017009382A1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL413120A1 (pl) 2017-01-16
WO2017009382A1 (en) 2017-01-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
FI91260B (fi) Menetelmä Pt(IV)-kompleksin valmistamiseksi
AU731729B2 (en) New bis-platinum complexes with polyamine ligands as antitumor agents
US9840528B2 (en) Thione-platinum(II) complexes and pharmaceutical compositions thereof
NZ228268A (en) Platinum coordination complex; pharmaceutical compositions and processes for preparation
SK17742000A3 (sk) Komplex platiny s oxidačným číslom ii, spôsob prípravy tohto komplexu, tento komplex ako liečivo a farmaceutická kompozícia obsahujúca tento komplex
PL229544B1 (pl) Zastosowanie związku kompleksowego platyny(II) oraz sposób wytwarzania związku kompleksowego platyny(II)
KR101566568B1 (ko) 백금 착체 화합물 및 그 이용
EP0457921B1 (en) Novel platinum (ii) complex and drug for treating malignant tumor
WO2013011858A1 (ja) 4価白金錯体及びそれを含む医薬組成物
US5616613A (en) Platinum(II) complex and malignant tumor treatment agent
CN101723982B (zh) 具有抗癌活性的合铂化合物及其合成方法
CA2070497C (en) Novel platinum (ii) complex and antitumor agent
WO2010082503A1 (ja) 金錯体及びそれを含む医薬組成物
US9650403B2 (en) Platinum (II) compound, preparation method therefor, and pharmaceutical composition and application thereof
KR20110055594A (ko) 백금 착체 및 이를 함유하는 의약조성물
KR101394878B1 (ko) 신규한 6핵 아렌-루테늄 나노 프리즘 케이지 화합물, 이의 제조방법 및 이를 유효성분으로 함유하는 암의 예방 및 치료용 약학적 조성물
KR101811950B1 (ko) 신규한 루테늄-코발트 사각고리 화합물 및 이를 유효성분으로 함유하는 암질환 예방 또는 치료용 약학조성물
EP0300812A2 (en) Platinum triamine antitumor agents containing saturated amines
CA2737683C (en) Platinum complex with antitumor activity
de Almeida et al. Synthesis of Platinum Complexes from N‐Benzyl‐2‐Aminoethanethiol Derivatives
CZ122994A3 (en) Complexes of bivalent platine with amino compounds, process of their preparation and pharmaceutical compositions containing thereof
CA2017741A1 (en) Platinum triamine antitumor agents containing substituted anilines
JPH01163192A (ja) 新規白金(2)錯体および悪性腫瘍治療剤
MXPA00011624A (es) Complejo de platino, su preparacion y su aplicacion terapeutica
JPH01128991A (ja) 新規白金(2)錯体および悪性腫瘍治療剤