SK282502B6 - Spôsob výroby výrobkov, obsahujúcich disoli kyseliny mravčej a výrobky týmto spôsobom vyrobené - Google Patents

Spôsob výroby výrobkov, obsahujúcich disoli kyseliny mravčej a výrobky týmto spôsobom vyrobené Download PDF

Info

Publication number
SK282502B6
SK282502B6 SK1505-97A SK150597A SK282502B6 SK 282502 B6 SK282502 B6 SK 282502B6 SK 150597 A SK150597 A SK 150597A SK 282502 B6 SK282502 B6 SK 282502B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
formate
potassium
formic acid
sodium
dryer
Prior art date
Application number
SK1505-97A
Other languages
English (en)
Other versions
SK150597A3 (en
Inventor
Leif Hjornevik
Original Assignee
Norsk Hydro Asa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Norsk Hydro Asa filed Critical Norsk Hydro Asa
Publication of SK150597A3 publication Critical patent/SK150597A3/sk
Publication of SK282502B6 publication Critical patent/SK282502B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C53/00Saturated compounds having only one carboxyl group bound to an acyclic carbon atom or hydrogen
    • C07C53/02Formic acid
    • C07C53/06Salts thereof
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/41Preparation of salts of carboxylic acids
    • C07C51/412Preparation of salts of carboxylic acids by conversion of the acids, their salts, esters or anhydrides with the same carboxylic acid part
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C55/00Saturated compounds having more than one carboxyl group bound to acyclic carbon atoms

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Jellies, Jams, And Syrups (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Seasonings (AREA)

Abstract

Hydroxid, uhličitan, hydrogenuhličitanu alebo mravčan draselný, hydroxid, uhličitan, hydrogenuhličitan alebo mravčan sodný, hydroxid, uhličitan, hydrogenuhličitan alebo mravčan cézny, alebo mravčan amónny, alebo amoniak sa zmiešajú s kyselinou mravčou pri 40 až 100 °C, zmes sa ochladí a centrifúguje. Odoberie sa filtrát obsahujúci soľ kyseliny. Filtračný koláč sa prepraví do sušičky/mixéra, kde sa môžu pridať ďalšie disoli, mravčan vápenatý a/alebo vysušovač.ŕ

Description

Vynález sa týka spôsobu výroby výrobkov, obsahujúcich disoli kyseliny mravčej. Tieto výrobky sa vyrábajú z draselných, sodných, amónnych a céznych zlúčenín a kyseliny mravčej, obsahujúcej až do 50 % hmotn. vody v reaktore pri 40 až 100 °C.
Doterajší stav techniky
Často je žiaduce mať výrobky s vysokou koncentráciou solí monokarboxylových kyselín, pričom takéto výrobky sa dajú použiť na viaceré účely. Napríklad pri prísadách do krmív pre zvieratá na báze mravčanov je žiaduce, aby koncentrácia mravčanov bola vysoká a aby výrobok neuvoľňoval kyseliny, ktoré pôsobia korozívne a môžu spôsobiť nevhodné prevádzkové podmienky v priebehu výroby a manipulácie s týmito výrobkami.
Aby sa získali takéto koncentrované výrobky, prinajmenšom časť monosolí uvedených kyselín sa môže substituovať disoľami, ako je dimravčan.
Monosolí draslíka, sodíka, amónia a cézia tvoria disoli s monokarboxylovými kyselinami, ako napríklad kyselinou mravčou a kyselinou octovou. Pevnosť soľných väzieb klesá od cézia/draslíka k amóniu. Draselné dimravčany sú stálymi kryštalickými soľami, ktoré sa rozkladajú pri teplotách nad 120 °C. Amónne dimravčany sú menej stále než dimravčan draselný a teplota rozkladu dimravčanu amónneho sa udáva v rozsahu 25 až 30 °C. Dimravčany sodné sa rozkladajú v teplotnom rozsahu 100 až 120 “C.
V Gmelins Handbuch der Anorganischen Chemie, 8. Ed. Systém No. 21 a 22, Verlag Chemie G.M.B.H. Berlín 1928, str. 818-857 a str. 919-949, je opísaná tvorba disoli Cm monokarboxylových kyselín, ako sú dimravčan draselný a dimravčan sodný, rozpustením čistých mravčanov v koncentrovanej a bezvodej kyseline mravčej. Podľa opísaných laboratórnych pokusov sa tvoria ihličkovité kryštály dimravčanov. Spôsob tvorby disoli, opísaný v Gmelinovi, je len teoretický. Komerčná výroba takýchto disoli sa neopisuje.
V GB patente č. 1 505 388 je opísaná tvorba vodných roztokov komplexných solí z amóniových iónov a/alebo iónov kovov, vybraných zo skupiny I a II periodickej tabuľky, a najmenej jednej karboxylovej kyseliny. Pomer kyseliny k amóniovým a/alebo kovovým iónom je v rozsahu 2 : 1 až 4 : I na báze chemických ekvivalentov. Koncentrácia vody vo vodnom roztoku je medzi 15 až 75 % hmotn. z celkového zloženia. Tvrdí sa, že uvedený roztok komplexných solí alebo disoli karboxylových kyselín je stabilizačnou zmesou, užitočnou v krmive pre zvieratá. Tento patent neudáva žiadne ďalšie výrobné podmienky na vytvorenie roztoku komplexných solí a žiadne podmienky na vytvorenie suchých solí.
Hlavným cieľom tohto vynálezu bolo dosiahnuť nový spôsob výroby výrobkov, obsahujúcich disoli kyseliny mravčej, kde sa dajú získať veľké množstvá výrobkov vo forme, vhodnej na komerčné využitie.
Ďalším cieľom tohto vynálezu bolo dosiahnuť výrobky, obsahujúce kyselinu mravčiu, ktoré by boli teplotné stále, t. j. výrobky, kde sa udržuje strata kyseliny na minime.
Ďalším cieľom tohto vynálezu bolo dosiahnuť kryštalický alebo granulovaný výrobok, ktorý voľne tečie a má dobré skladovacie vlastnosti.
Ešte ďalším cieľom tohto vynálezu bolo dosiahnuť výrobok, ktorý obsahuje veľmi malé množstvá vody a má menšiu hygroskopickosť v porovnaní s karboxylátom samotným.
Tiež bolo cieľom tohto vynálezu vyrobiť koncentrované roztoky alebo suspenzie disoli kyseliny mravčej.
Podstata vynálezu
Zistilo sa, že najmä dimravčany sodíka a draslíka majú takéto vlastnosti.
S použitím hydroxidu, uhličitanu, hydrogenuhličitanu alebo mravčanu draselného, hydroxidu, uhličitanu, hydrogenuhličitanu alebo mravčanu sodného, hydroxidu, uhličitanu, hydrogenuhličitanu alebo mravčanu cézneho alebo mravčanu amónneho alebo amoniaku, zmiešaného s kyselinou mravčou, obsahujúcou až do 30 % hmotn. vody, sa vyrobili kryštalické dimravčany. Vyrobené kryštalické dimravčany sa ľahko oddelili zo suspenzie centrifúgovaním ako filtračný koláč a odobral sa filtrát, obsahujúci soli kyselín. Filtračný koláč sa prepravil pásovým korčekovým dopravníkom do sušičky/mixéra. Vlhký dimravčanový výrobok sa vysušil na obsah vody < 0,2 % hmotn.. Do sušičky/mixéra možno pridať mravčan vápenatý alebo iné mravčany. Aby sa dimravčany ďalej dehydratovali, možno do sušičky/mixéra pridať vysušovač. Vhodnými vysušovačmi budú rôzne typy oxidu kremičitého, škrob, atď.. Jeden výhodný vysušovač na báze oxidu kremičitého sa predáva pod obchodným názvom Sipemat 50/22 S. Získané kryštalické dimravčany voľne tiekli, boli suché, stále, t. j. pri normálnej teplote skladovania (0 až 80 °C) sa rozkladali na kyselinu a mravčan len vo veľmi malej miere. Zistilo sa, že podľa uvedeného postupu sa disoli kyseliny mravčej dajú pripraviť nasledujúcim spôsobom:
K-, Na-, Cs- alebo NH4-mravčan, K-, Na- alebo Cs-uhličitan alebo hydrogenuhličitan sa zmiešajú s kyselinou mravčou, obsahujúcou 0 až 50 % hmotn. vody, v reaktore pri 40 až 100 °C a nechajú sa zreagovať na 50 až 55 % hmotn. kyseliny. Zmes sa potom ochladí a vytvorená suspenzia sa prefiltruje, filtrát sa odoberie alebo recirkuluje a filtračný koláč, obsahujúci disoli, sa prepraví do sušičky/mixéra, kde sa disoli vysušia. Alternatívne možno do sušičky/mixéra pridať iné disoli, vápenaté/horečnaté soli a/alebo vysušovač. Filtrácia sa výhodne uskutoční pomocou centrifúgy.
Výhodný mólový pomer K-, Na- alebo NH4-mravčanu a kyseliny mravčej je 1 až 1,5 : 1,5 až 1. Teplota v reaktore by výhodne mala byť medzi 50 až 70 “C a koncentrácia kyseliny by mala byť v rozsahu 50 až 100 %.
K-/Na- uhličitany/hydroxidy možno použiť v tuhej forme a s obsahom vody od 1 do 15 % hmotn..
Výhodný spôsob prípravy Na- alebo K-dimravčanov sa dá uskutočniť s použitím len kyseliny mravčej a NaOH alebo KOH ako surovín. Voliteľne sa môžu použiť Na- alebo K-uhličitany spolu s príslušnými hydroxidmi. Tento spôsob zahrnuje reakciu 80 až 95 %-ného vodného roztoku kyseliny mravčej s roztokom 70 až 80 % mravčanu draselného alebo sodného pri 50 až 60 °C v prvom reaktore a následné ochladenie vytvorenej zmesi na 20 až 25 “C, čím sa vytvorený dimravčan vyzráža. Suspenzia, obsahujúca dimravčan, sa oddelí a filtrát sa prenesie do druhého reaktora, kde zreaguje s 50 %-ným roztokom NaOH alebo KOH, ktoré môžu byť voliteľne zmiešané so zodpovedajúcim alkalickým uhličitanom. Takto vytvorený roztok mravčanu sa nastaví na pH 9 až 10 a potom sa odparí na 70 až 80 %-ný roztok, ktorý sa prenesie do uvedeného prvého reaktora. Oddelené dimravčanové tuhé látky sa vysušia pomocou vzduchu na obsah vody < 0,2 % hmotn. v sušičke.
Nové výrobky, pripravené uvedeným spôsobom, obsahujú nasledovné:
Disoli kyseliny mravčej, obsahujúce až 60 % hmotn. dimravčanu draselného, 20 až 50 % hmotn. di/tetramravčanu sodného, 0 až 25 % hmotn. monosoli vápenatej, 0 až 4 % hmotn. vysušovača, 0 až 5 % hmotn. vody.
Iný, podobný výrobok podľa tohto vynálezu obsahuje nasledujúce zložky:
až 99 % hmotn. dimravčanu draselného, až 28 % hmotn. monosoli vápenatej, až 4 % hmotn. vysušovača, až 5 % hmotn. vody.
Ďalším výrobkom je koncentrovaný roztok disoli kyseliny mravčej, obsahujúci 55 až 70 % hmotn. dimravčanov.
Vynález je ďalej opísaný a vysvetlený v nasledujúcom opise obrázkov a príkladov, ktoré demonštrujú výrobu podľa tohto vynálezu.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Obr. 1 znázorňuje schému postupu výroby výrobkov, obsahujúcich disoli kyseliny mravčej.
Obr. 2 znázorňuje schému postupu výroby dimravčanov draslíka a sodíka.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Na obr. 1 je znázornený spôsob výroby výrobkov, obsahujúcich disoli kyseliny mravčej. Draselný hydroxid, uhličitan, hydrogenuhličitan alebo mravčan, sodný hydroxid, uhličitan, hydrogenuhličitan alebo mravčan, cézny hydroxid, uhličitan, hydrogenuhličitan alebo mravčan, alebo mravčan amónny, alebo amoniak 1 a 2 sa zmiešajú s kyselinou mravčou 3, ku ktorej sa pridá malé množstvo vody 4, vo vodou chladenej reakčnej nádobe 5 a 6 pri 40 až 100 °C, výhodne 50 až 70 “C. Reakčná zmes sa ochladí na 20 až 40 °C. Disoli sa vyzrážajú a suspenzie 7 a 8 sa zavedú do centriíúg 9 a centrifúgujú sa. Filtračné koláče 11 a 13, obsahujúce kryštály dimravčanov, sa prepravia pásovým korčekovým dopravníkom 14 do sušičky/mixéra 15. Do sušičky/mixéra 15 možno pridať ďalšie mravčany, napríklad mravčan vápenatý 16 a/alebo vysušovač 17. Mravčan 16 vápenatý a vysušovač 17 sa najprv zavedú do síl 18 a 19. Výrobok 20 sa odoberá zo sušičky/mixéra 15. Filtráty 10 a 12 sa odoberajú z centrifúgy 9. Uvedené filtráty sa dajú použiť samy osebe vo forme koncentrovaných roztokov, obsahujúcich 55 až 70 % hmotn. disoli, alebo ich možno ďalej spracovať. Suspenzie 7 a 8 sa môžu zriediť vypustením filtrátu 10 a 12 z centrifúgy 9 do reakčnej nádoby 5 a 6, ak je to potrebné.
Obr. 2 znázorňuje výrobu disoli Na a K uskutočnením reakcií vo dvoch reaktoroch 25, TI. V reaktore 25 80 až 95 % roztok kyseliny mravčej 3 reaguje pri 50 až 60 °C so 70 až 80 %-ným roztokom 24 Na/K-mravčanu, ktorý sa tvorí v reaktore 27. Výsledný roztok sa ochladí na 20 až 25 °C, čím sa vytvorí hrubá kryštalická masa dimravčanu a vyzráža sa. Táto suspenzia má obsah tuhých látok 40 až 45 % v závislosti od konečnej teploty v priebehu kroku chladenia. Kryštály dimravčanu sa odstránia v oddeľovacom zariadení 9, výhodne centrifúge, ktorá je konštruovaná na prepustenie kryštálov s veľkosťou pod 70 mikrometrov.
Masa kryštálov bude takto mať D50 asi 600 mikrometrov. Získa sa teda bezprašný výrobok. Filtrát 30, obsahujúci dimravčan vo vode a malé množstvá kryštálov, sa prečerpá do reaktora 27, kde sa kyselinová časť neutralizuje 50 %-ným roztokom NaOH alebo KOH 28. Možno tiež použiť kombináciu príslušných uhličitanov a 50 %-ného roztoku hydroxidu. Kryštály z roztoku sa v priebehu tejto neutralizácie rozpustia. Po neutralizácii na pH 9 až 10 sa roztok 33 skoncentruje v odparke 26, do ktorej sa môže dodávať para 22. Takto skoncentrovaný 70 až 80 %-ný roztok 24 sa prenesie do reaktora 25. Masa kryštálov dimravčanov 32 z oddeľovacieho zariadenia 9 obsahuje asi 1 až 1,5 % hmotn. vody a prenesie sa do sušičky 15, ktorou je výhodne lopatková sušička. V sušičke 15 sa dimravčan vysuší na obsah vody < 0,2 % hmotn. v priebehu 12 až 18 minút vzduchom 31, ktofy odchádza cez výstup 23. Takto vysušený výrobok 20 sa môže zmiešať s vysušovačom.
Príklad 1
Tento príklad predstavuje výrobu dimravčanu draselného.
% roztok KOH a 85 % roztok kyseliny mravčej sa zmiešajú vo vodou chladenej, miešanej reakčnej nádobe/kryštalizátore pri 60 až 70 °C po stupeň konverzie kyseliny mravčej asi 50 až 55 %. Reaktor sa ochladí na 20 až 40 °C. Dimravčan draselný sa kvantitatívne vyzráža a vytvorí sa suspenzia s asi 50 až 55 % hmotn. sušiny. Suspenzia sa kontinuálne centriíúguje na obsah vody asi 1,5 až 3 % hmotn.. Filtračný koláč sa prepraví pásovým korčekovým dopravníkom do sušičky/mixéra a získa sa sušina s obsahom vody asi 0,1 % hmotn.. Obsah kyseliny mravčej je asi 35 %. Do sušičky/mixéra možno tiež pridať iné dimravčany, suché mravčany a/alebo vysušovač. Filtrát, odobraný z centrifúgy, sa dá použiť na zriedenie suspenzie pred centrifúgovaním, ak je to potrebné. Odobraný filtrát sa dá ďalej spracovať, t. j. pridaním hydroxidu draselného k filtrátu sa kyselina mravčia vo fíltráte konvertuje na roztok mravčanu draselného.
Alternatívne sa dimravčan draselný môže vyrobiť tým istým spôsobom z 85 až 95 % kyseliny mravčej a 75 % mravčanu draselného.
Príklad 2
Tento príklad predstavuje výrobu di/tetramravčanu sodného.
až 90 % roztok kyseliny mravčej sa zmieša s NaOH s obsahom 3 % hmotn. vody vo vodou chladenej, miešanej reakčnej nádobe/ kryštalizátore pri 60 až 70 °C po stupeň konverzie kyseliny mravčej asi 50 až 55 %. Reaktor sa ochladí na 20 až 40 °C a zmes dimravčanu sodného a tetramravčanu trisodného sa kvantitatívne vyzráža a vytvorí sa suspenzia s asi 50 % hmotn. sušiny. Suspenzia sa centrifúguje na obsah vody asi 2 až 5 % hmotn.. Filtračný koláč sa prepraví pásovým korčekovým dopravníkom do sušičky/mixéra. Obsah sušičky/mixéra sa vysuší. Obsah kyseliny mravčej bude asi 30 % hmotn.. Do sušičky/mixéra možno potom tiež pridať iné dimravčany, suché mravčany a vysušovač.
Filtrát, odobraný z centrifúgy, sa dá použiť na zriedenie suspenzie pred centrifúgovaním, ak je to potrebné. Filtrát sa dá ďalej spracovať tým istým spôsobom ako v príklade 1.
Alternatívne sa dimravčan sodný/tetramravčan trisodný môže vyrobiť rozpustením mravčanu sodného v 85 až 95 % roztoku kyseliny mravčej v mólovom pomere približne 1:1. Suspenzia sa musí zriediť recirkulovaným filtrátom z kroku centrifúgovania. V tomto prípade sa filtračný koláč kontinuálne premýva malým množstvom zriedeného Na
OH, aby sa neutralizovala nadbytočná kyselina vo filtračnom koláči.
Príklad 3
Tento príklad predstavuje výrobu suchého, voľne tečúceho výrobku s vysokým obsahom dimravčanu draselného a dimravčanu/tetramravčanu sodného. Tieto typy výrobkov sa tu nazývajú výrobky typu 1.
Dimravčan draselný a dimravčan/tetramravčan sodný sa vyrobia, ako je uvedené v príkladoch 1 a 2. Do sušičky/mixéra sa pridajú mravčan vápenatý, vysušovač, výrobok z oxidu kremičitého, predávaný pod obchodným názvom Sipemat 50/52 S, a voda. Zloženie zmesi v sušičke/mixéri je;
dimravčan draselný 49,3 % hmotn.
dimravčan/tetramravčan sodný 24,6 % hmotn. mravčan vápenatý 24,6 % hmotn.
vysušovač 1,0 % hmotn.
H2O 0,5 % hmotn.
Vytvoril sa výrobok s nasledujúcim celkovým hmotnostným zložením:
kyselina mravčia mravčan draselný mravčan vápenatý mravčan sodný vysušovač H2O
Výrobok obsahuje asi 20 % hmotn. kyseliny mravčej a asi 64,8 % hmotn. mravčanu.
Podobné výrobky typu 1 možno vyrobiť, ako je opísané v príklade 3. Budú vysoko koncentrované vzhľadom na celkový obsah mravčanu (propionát atď.) v dôsledku obsahu disoli monokarboxylovej kyseliny. Pridanie mravčanu/acetátu/propionátu vápenatého bude závisieť od konkrétneho použitia výrobku typu 1, Vo všeobecnosti zloženie výrobkov typu 1, ak použitou kyselinou bude kyselina mravčia, bude:
dimravčan draselný di/tetramravčan sodný mravčan vápenatý vysušovač voda
Primárnym použitím budú prísady do krmiva.
22.4 % hmotn.
31,9 % hmotn.
24.5 % hmotn.
19,7 % hmotn.
0,5 % hmotn.
1,0 % hmotn..
až 60 % hmotn. 20 až 50 % hmotn. 0 až 25 % hmotn. 0 až 4 % hmotn.
až 5 %hmotn..
Príklad 4
Tento príklad predstavuje výrobu suchého, voľne tečúceho výrobku s vysokým obsahom dimravčanu draselného. Tieto typy výrobkov sa tu nazývajú výrobky typu 2.
Dimravčan draselný sa vyrobil, ako je uvedené v príklade 1. Do sušičky/mixéra sa pridali mravčan vápenatý, vysušovač a voda. Zloženie zmesi v sušičke/mixéri bolo: dimravčan draselný mravčan vápenatý vysušovač
H2O
Vytvoril sa výrobok s nasledujúcim celkovým hmotnostným zložením:
kyselina mravčia mravčan draselný mravčan vápenatý vysušovač H2O
Výrobok obsahuje asi 30 % hmotn. kyseliny mravčej a asi
65,6 % hmotn. mravčanu.
88,0 % hmotn. 11,0 % hmotn. 0,5 % hmotn. 0,5 % hmotn.
31,1 % hmotn. 56,9 % hmotn. 11,0 % hmotn.
0,5 % hmotn.
0,5 % hmotn..
Výrobky typu 2, vyrobené opísaným spôsobom, budú mať nasledujúce všeobecné zloženie, ak použitou kyselinou bude kyselina mravčia: dimravčan draselný mravčan vápenatý voda až 99 % hmotn.
až 28 % hmotn.
až 5 % hmotn..
vysušovač až 4 % hmotn..
Primárnym použitím budú prísady do krmiva.
Príklad 5
Tento príklad predstavuje prípravu dimravčanu draselného v procese, znázornenom na obr. 2.
% roztok kyseliny mravčej zreagovalo so 75 % roztokom mravčanu draselného v prvom reaktore 25 pri asi 55 °C a následne sa ochladilo na 20 až 25 °C, v dôsledku čoho sa vyzrážala hrubá kryštalická masa dimravčanu draselného. Dimravčan sa oddelil centriíugovaním a potom obsahoval 1 až 1,5 % hmotn. vody, čo sa ďalej znížilo v sušičke na < 0,2 % hmotn. vody. Filtrát, obsahujúci dimravčan draselný a malé množstvá kryštálov, sa prečerpal do druhého reaktora 27, kde zreagoval s 50 %-ným roztokom hydroxidu draselného, čim sa kyselinová časť dimravčanu neutralizovala. pH roztoku sa nastavilo na pH 9 až 10 a potom sa odparil na 75 %-ný roztok mravčanu draselného, ktorý sa preniesol do reaktora 25. Vysušovač „Sipemat“, oxid kremičitý, sa pridal v množstvách 1 až 1,3 % hmotn. k vysušenému dimravčanu draselnému.
V priebehu neutralizácie v druhom reaktore sa dodáva dostatok draslíka, aby sa udržala požadovaná hmotnostná bilancia vzhľadom na draslík. V súlade s tým nie je nevyhnutné dodávať zvonka mravčan draselný do tohto procesu, ktorý vyžaduje len kyselinu mravčiu a hydroxid, ktoré sa voliteľne môžu zmiešať so zodpovedajúcim alkalickým uhličitanom. Konečný výrobok bol voľne tečúci a neprášil a bol pripravený na balenie do vriec alebo dodanie v objeme.
Týmto vynálezom sa dosiahol najpružnejší a ekonomický proces výroby celého radu vysoko koncentrovaných výrobkov vzhľadom na celkový obsah solí kyseliny mravčej a konkrétne disoli kyseliny mravčej. Hlavné výrobky sú suché a voľne tečúce a majú vynikajúce skladovacie vlastnosti, obsahujú veľmi malé množstvá vody a sú teplotné stále, t. j. strata kyseliny je veľmi malá. Tiež filtrát ako vedľajší produkt podľa procesu, znázorneného na obr. 1, sa dá použiť sám osebe alebo recirkulovaný v procese výroby hlavného výrobku.

Claims (11)

1. Spôsob výroby výrobkov, obsahujúcich disoli kyseliny mravčej, zahrnujúci zmiešanie mravčanu draselného, sodného, cézneho alebo amónneho, hydroxidu draselného, sodného alebo cézneho, uhličitanu draselného, sodného alebo cézneho, alebo hydrogenuhličitanu, alebo amoniaku s bezvodnou kyselinou mravčou, alebo obsahujúcou až do 50 % hmotn. vody, v reaktore pri 40 až 100 °C, v y značujúci sa tým, že reakcia sa nechá prebiehať, kým sa nespotrebuje 50 až 55 % hmotn. kyseliny, zmes sa ochladí a vytvorená suspenzia sa prefiltruje, filtrát sa odoberie alebo recirkuluje a filtračný koláč, obsahujúci disoli, sa prepraví do sušičky/ mixéra, kde sa disoli vysušia, pričom sa do sušičky/ mixéra voliteľne môžu pridať iné disoli, vápenaté/horečnaté soli a/alebo vysušovač.
2. Spôsob podľa nároku 1,vyznačujúci sa t ý m , že 80 až 95 %-ný vodný roztok kyseliny mravčej reaguje so 70 až 80 %-ným roztokom mravčanu draselného alebo sodného pri 50 až 60 °C v prvom reaktore a následne sa ochladí na 20 až 25 “C, v dôsledku čoho sa vytvorený dimravčan vyzráža a suspenzia, obsahujúca dimravčan, sa oddelí a filtrát sa prenesie do druhého reaktora, kde zreaguje s 50 %-ným roztokom hydroxidu sodného alebo draselného, ktoré môžu byť voliteľne zmiešané so zodpovedajúcim alkalickým uhličitanom, a že takto vytvorený roztok mravčanu sa nastaví na pH 9 až 10 a potom sa odparí na 70 až 80 %-ný roztok, ktorý sa prenesie do uvedeného prvého reaktora, a že oddelené dimravčanové tuhé látky sa vysušia pomocou vzduchu na obsah vody < 0,2 % hmotn. v sušičke.
3. Spôsob podľa nároku 1,vyznačujúci sa t ý m , že mólový pomer draselného, cézneho, sodného alebo amónneho karboxylátu a kyseliny mravčej je 1 až 1,5 : : 1 až 1,5, a že filtrácia sa uskutočňuje pomocou centrifúgy.
4. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že teplota v reaktore je medzi 50 a 70 C a že koncentrácia kyseliny mravčej je medzi 50 a 100 %.
5. Spôsob podľa nároku 1,v y značujúci sa t ý m , že draselné/sodné uhličitany/hydroxidy sú tuhé a obsah vody je medzi 1 a 15 % hmotn..
6. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že kvapalný a/alebo plynný amoniak alebo mravčan amónny sa zmieša s kyselinou mravčou.
7. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že kryštalické sodné a draselné disoli sa sušia pri teplotách medzi 40 a 80 °C, výhodne medzi 50 a 70 °C.
8. Výrobok, obsahujúci disoli kyseliny mravčej, vyznačujúci sa tým, že jeho všeobecné zloženie je 20 až 60 % hmotn. draselnej disoli a 20 až 50 % hmotn. sodnej di/tetrasoli.
9. Výrobok podľa nároku 8, vyznačujúci sa t ý m , že obsahuje až do 25 % hmotn. vápenatej monosoli a/alebo až do 4 % hmotn. vysušovača, a/alebo až do 5 % hmotn. vody.
10. Výrobok, obsahujúci disoli kyseliny mravčej, vyznačujúci sa tým, že jeho všeobecné zloženie je 60 až 99 % hmotn. draselnej disoli.
11. Výrobok podľa nároku 10, vyznačujúci sa t ý m , že obsahuje až do 28 % hmotn. vápenatej monosoli a/alebo až do 4 % hmotn. vysušovača, a/alebo až do 5 % hmotn. vody.
2 výkresy
1/2
2/2 co co CM
SK1505-97A 1995-05-12 1996-05-10 Spôsob výroby výrobkov, obsahujúcich disoli kyseliny mravčej a výrobky týmto spôsobom vyrobené SK282502B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NO19951885A NO300038B1 (no) 1995-05-12 1995-05-12 Fremgangsmåte for fremstilling av produkter inneholdende dobbelsalter av maursyre
PCT/NO1996/000115 WO1996035657A1 (en) 1995-05-12 1996-05-10 Method for manufacture of products containing disalts of formic acid

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK150597A3 SK150597A3 (en) 1998-05-06
SK282502B6 true SK282502B6 (sk) 2002-10-08

Family

ID=19898206

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1505-97A SK282502B6 (sk) 1995-05-12 1996-05-10 Spôsob výroby výrobkov, obsahujúcich disoli kyseliny mravčej a výrobky týmto spôsobom vyrobené

Country Status (28)

Country Link
US (1) US6137005A (sk)
EP (1) EP0824511B1 (sk)
JP (1) JP3834333B2 (sk)
KR (1) KR100430459B1 (sk)
CN (1) CN1136181C (sk)
AR (1) AR001930A1 (sk)
AT (1) ATE195715T1 (sk)
AU (1) AU709017B2 (sk)
BG (1) BG63776B1 (sk)
BR (1) BR9608915A (sk)
CA (1) CA2220700C (sk)
CZ (1) CZ292319B6 (sk)
DE (2) DE824511T1 (sk)
DK (1) DK0824511T3 (sk)
EA (1) EA000306B1 (sk)
ES (1) ES2114516T3 (sk)
GR (1) GR3034874T3 (sk)
HU (1) HUP9802559A3 (sk)
LT (1) LT4352B (sk)
MX (1) MX9708691A (sk)
NO (1) NO300038B1 (sk)
NZ (1) NZ308236A (sk)
PL (1) PL184260B1 (sk)
PT (1) PT824511E (sk)
RO (1) RO119544B1 (sk)
SK (1) SK282502B6 (sk)
UA (1) UA46771C2 (sk)
WO (1) WO1996035657A1 (sk)

Families Citing this family (46)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7211550B2 (en) * 2000-07-14 2007-05-01 Cabot Corporation Compositions for controlling scaling and completion fluids
NO313262B1 (no) * 2000-12-22 2002-09-09 Norsk Hydro As Produktformulering og fremgangsmåte for å forbedre effekten av systemiske herbicider
NO313371B1 (no) * 2001-02-13 2002-09-23 Norsk Hydro As Impregneringsmiddel
EP1360260B1 (en) 2001-02-14 2009-08-26 Cabot Specialty Fluids Inc. Drillings fluids containing an alkali metal formate
US6652820B2 (en) * 2001-04-02 2003-11-25 Cabot Corporation Methods of making cesium salts and other alkali metal salts
US7001625B2 (en) * 2001-07-30 2006-02-21 Kemin Industires, Inc. Solid phase synthesis of salts of organic acids including butyric acid
BR0213869A (pt) * 2001-11-09 2004-08-31 Basf Ag Processo para a preparação de formiatos de ácido fórmico, e, uso de formiatos de ácido fórmico
DE10154757A1 (de) * 2001-11-09 2003-05-22 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von Metallformiat-Ameisensäure-Mischungen
DE10237379A1 (de) 2002-08-12 2004-02-19 Basf Ag Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von ameisensauren Formiaten und deren Verwendung
DE10237380A1 (de) 2002-08-12 2004-02-19 Basf Ag Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von ameisensauren Formlaten und deren Verwendung
DE10261577A1 (de) * 2002-12-23 2004-07-01 Basf Ag Verwendung von Hydroformiat(en)
DE10321733A1 (de) * 2003-05-14 2004-12-02 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von ameisensauren Formiaten
DK1641350T3 (da) * 2003-06-24 2009-02-02 Basf Se Coatede præparater indeholdende mindst et hydroformiat
US7705169B2 (en) * 2003-07-25 2010-04-27 Prometic Biosciences Inc. Preparation of metal salts of medium-chain fatty acids
TW200523246A (en) * 2003-11-06 2005-07-16 Basf Ag Preparation of acid formates
CN100384805C (zh) * 2004-05-26 2008-04-30 北京挑战农业科技有限公司 一种生产二甲酸钾的方法
MY158458A (en) * 2005-04-13 2016-10-14 Basf Ag Sodium diformate production and use
DE102005020890A1 (de) 2005-05-04 2006-11-09 Basf Ag Herstellung von Natriumformiat
DE102005062931A1 (de) * 2005-12-29 2007-07-05 Basf Ag Herstellung von Natriumdiformiat
CN100412049C (zh) * 2006-04-26 2008-08-20 潍坊祥维斯化学品有限公司 生产二甲酸钾的方法
US8500987B2 (en) 2010-03-19 2013-08-06 Liquid Light, Inc. Purification of carbon dioxide from a mixture of gases
US8721866B2 (en) * 2010-03-19 2014-05-13 Liquid Light, Inc. Electrochemical production of synthesis gas from carbon dioxide
US8845877B2 (en) 2010-03-19 2014-09-30 Liquid Light, Inc. Heterocycle catalyzed electrochemical process
US20130180865A1 (en) * 2010-07-29 2013-07-18 Liquid Light, Inc. Reducing Carbon Dioxide to Products
US8845878B2 (en) 2010-07-29 2014-09-30 Liquid Light, Inc. Reducing carbon dioxide to products
US8568581B2 (en) 2010-11-30 2013-10-29 Liquid Light, Inc. Heterocycle catalyzed carbonylation and hydroformylation with carbon dioxide
US8961774B2 (en) 2010-11-30 2015-02-24 Liquid Light, Inc. Electrochemical production of butanol from carbon dioxide and water
US9090976B2 (en) 2010-12-30 2015-07-28 The Trustees Of Princeton University Advanced aromatic amine heterocyclic catalysts for carbon dioxide reduction
US8858777B2 (en) 2012-07-26 2014-10-14 Liquid Light, Inc. Process and high surface area electrodes for the electrochemical reduction of carbon dioxide
US10329676B2 (en) 2012-07-26 2019-06-25 Avantium Knowledge Centre B.V. Method and system for electrochemical reduction of carbon dioxide employing a gas diffusion electrode
US8845875B2 (en) 2012-07-26 2014-09-30 Liquid Light, Inc. Electrochemical reduction of CO2 with co-oxidation of an alcohol
US8641885B2 (en) 2012-07-26 2014-02-04 Liquid Light, Inc. Multiphase electrochemical reduction of CO2
US9175407B2 (en) 2012-07-26 2015-11-03 Liquid Light, Inc. Integrated process for producing carboxylic acids from carbon dioxide
US9873951B2 (en) 2012-09-14 2018-01-23 Avantium Knowledge Centre B.V. High pressure electrochemical cell and process for the electrochemical reduction of carbon dioxide
CN104876815B (zh) * 2014-02-28 2017-04-05 中国科学院过程工程研究所 一种二甲酸钠的制备方法
CN105084335B (zh) * 2014-05-12 2017-04-12 天津市碳一有机合成工程设计有限公司 生产磷酸二氢钾联产二甲酸钾的方法
DE102014007673A1 (de) * 2014-05-27 2015-12-03 AQ Marketing AG Salzmischung zur Ergänzung des Mineralienhaushalts im Aquaristikbereich, gebrauchsfertige Lösung der Salzmischung, Verwendung der Salzmischung und durch Letzteres erhaltener Aquaristikzierstein
JP6534444B2 (ja) * 2014-11-18 2019-06-26 ヨットバッハ ゲーエムベーハー 反応混合物からギ酸塩を得るためのプロセス
CN105566093B (zh) * 2016-02-06 2018-04-03 北京化工大学 一种连续制造二甲酸钾的方法
DE102016203477A1 (de) 2016-03-03 2017-09-07 Addcon Europe Gmbh Herstellung und Verwendung von Alkalimetalldiformiaten mit mittelkettigen Fettsäurederivaten
CN107778164A (zh) * 2016-08-30 2018-03-09 思科福(北京)生物科技有限公司 一种二甲酸钾的制备方法
CN110642703A (zh) * 2019-09-18 2020-01-03 山东凯米科环保科技有限公司 一种生产二甲酸钾的方法
CN111574358A (zh) * 2020-06-16 2020-08-25 重庆万盛川东化工有限公司 一种二甲酸钾的制备工艺
CN112684074A (zh) * 2021-01-11 2021-04-20 江苏康雅生物科技有限公司 一种甲酸钙含量的测定方法
CN113754529B (zh) * 2021-08-31 2024-05-10 潍坊加易加生物科技有限公司 一种利用有机羧酸钾制备二甲酸钾、二甲酸钠的方法
CN113501753B (zh) * 2021-09-10 2022-01-04 山东华智生物科技股份有限公司 一种基于相转移催化剂合成二甲酸钾的方法

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE292959C (sk) *
US1650984A (en) * 1922-09-05 1927-11-29 Firm Rudolph Koepp & Co Making sodium formate formic acid compounds
DE424017C (de) * 1922-09-05 1926-01-14 Egon Eloed Dr Verfahren zur Herstellung saurer Natriumformiate
GB1505388A (en) * 1975-11-27 1978-03-30 Bp Chem Int Ltd Acid salt solutions
IE790121L (en) * 1978-09-14 1980-03-14 Bp Nutrition U K Ltd Milk replacer compositions
NZ192046A (en) * 1978-11-15 1981-02-11 Bp Chemicals Co Cementitious composition comprising an acid formate of ammonium, sodium or potassium as an accelerator
ES8705753A1 (es) * 1986-03-20 1987-05-16 Anagalide Sa Procedimiento para la obtencion del acido propionico, sal amonica (2:1), y productos derivados utilizables en la conservacion de alimentos para consumo humano y animal

Also Published As

Publication number Publication date
BG63776B1 (bg) 2002-12-29
CZ292319B6 (cs) 2003-09-17
PL323532A1 (en) 1998-03-30
ES2114516T1 (es) 1998-06-01
EA199700378A1 (ru) 1998-06-25
EA000306B1 (ru) 1999-04-29
DE69609958D1 (de) 2000-09-28
EP0824511B1 (en) 2000-08-23
KR19990014698A (ko) 1999-02-25
BR9608915A (pt) 1999-03-02
AU709017B2 (en) 1999-08-19
BG102090A (en) 1998-08-31
AR001930A1 (es) 1997-12-10
LT4352B (lt) 1998-06-25
ES2114516T3 (es) 2000-12-16
EP0824511A1 (en) 1998-02-25
AU5781796A (en) 1996-11-29
HUP9802559A3 (en) 2000-12-28
WO1996035657A1 (en) 1996-11-14
NZ308236A (en) 1998-02-26
JP3834333B2 (ja) 2006-10-18
ATE195715T1 (de) 2000-09-15
US6137005A (en) 2000-10-24
LT97175A (en) 1998-03-25
PT824511E (pt) 2001-01-31
UA46771C2 (uk) 2002-06-17
CA2220700C (en) 2008-01-15
MX9708691A (es) 1998-02-28
CZ350797A3 (cs) 1998-03-18
RO119544B1 (ro) 2004-12-30
CN1136181C (zh) 2004-01-28
DK0824511T3 (da) 2001-01-08
GR3034874T3 (en) 2001-02-28
PL184260B1 (pl) 2002-09-30
HUP9802559A2 (hu) 1999-02-01
NO951885L (no) 1996-11-13
KR100430459B1 (ko) 2004-09-16
DE69609958T2 (de) 2001-03-22
CA2220700A1 (en) 1996-11-14
CN1187807A (zh) 1998-07-15
NO951885D0 (no) 1995-05-12
SK150597A3 (en) 1998-05-06
JPH11504935A (ja) 1999-05-11
NO300038B1 (no) 1997-03-24
DE824511T1 (de) 1998-09-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK282502B6 (sk) Spôsob výroby výrobkov, obsahujúcich disoli kyseliny mravčej a výrobky týmto spôsobom vyrobené
ZA200502074B (en) Method and device for producing formates and the use thereof
KR20050069982A (ko) 포름산 포르메이트의 제조를 위한 방법 및 장치, 및 상기포르메이트의 용도
US3306700A (en) Method of lithium recovery
US4427644A (en) Process for the preparation of bivalent metal peroxides
US4459272A (en) Dry carbonation process
CA1044256A (en) Production of addition products of lower fatty acids or halogenated fatty acids
EP0107870B1 (en) Production of magnesium nitrate solutions
RU2674142C1 (ru) Способ получения гранулированного тригидрата ацетата натрия
US10239813B2 (en) Method for producing calcium dipropionate
US3848063A (en) Process for the manufacture of high-purity lithium hexafluoroarsenate
US3300281A (en) Method for manufacture of cyanamide
US20070009423A1 (en) Apparatus and Methods For Producing Calcium Chloride, and Compositions and Products Made Therefrom
EP0229421B1 (en) A process for the production of a magnesium nitrate containing solution suitable for use in making thermally stable ammonium nitrate containing fertilizers
US3270017A (en) Method for producing stable salts of dichloroisocyanuric acid
RU2747639C1 (ru) Способ получения монокалийфосфата
US4276273A (en) Production of sodium polyphosphates
US3299060A (en) Method for producing stable salts of dichloroisocyanuric acid
JPH03176455A (ja) 蟻酸銅の製造法
CA1128284A (en) Production of sodium polyphosphate
WO1996006672A1 (en) Molten urea dehydrate derived compositions
IL128738A (en) Magnesium and potassium double salts, process for their preparation and uses thereof
JPS6341847B2 (sk)
CS272195B1 (cs) Způsob výroby čistých vápenatých sloučenin s malou rozpustnosti
CS271510B1 (en) Method of ammonium sulphate complex treatment

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20120510