CS272195B1 - Způsob výroby čistých vápenatých sloučenin s malou rozpustnosti - Google Patents

Způsob výroby čistých vápenatých sloučenin s malou rozpustnosti Download PDF

Info

Publication number
CS272195B1
CS272195B1 CS875616A CS561687A CS272195B1 CS 272195 B1 CS272195 B1 CS 272195B1 CS 875616 A CS875616 A CS 875616A CS 561687 A CS561687 A CS 561687A CS 272195 B1 CS272195 B1 CS 272195B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
raw material
water
acid
calcium
soluble
Prior art date
Application number
CS875616A
Other languages
English (en)
Other versions
CS561687A1 (en
Inventor
Vladimir Doc Ing Csc Glaser
Jan Ing Csc Vidensky
Original Assignee
Glaser Vladimir
Vidensky Jan
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Glaser Vladimir, Vidensky Jan filed Critical Glaser Vladimir
Priority to CS875616A priority Critical patent/CS272195B1/cs
Publication of CS561687A1 publication Critical patent/CS561687A1/cs
Publication of CS272195B1 publication Critical patent/CS272195B1/cs

Links

Landscapes

  • Cosmetics (AREA)

Abstract

Podstata výroby spočívá v tom; že ' znečištěná surovina obsahující vodorozpustnou vápenatou sůl a sloučeniny křemíku a fluoru se uvsds ve vodném prostředí do kontaktu se surovinou otupující aciditu a surovinou obsahující sodíkový a/nsbo draslíkový ion, oddělí se pevná fáze a přečištěný roztok se uvede do reakce napřiklad s vodorozpustnou soli obsahujíc! anion příslušný k výrobě požadované sloučeniny. Čisté vápenaté sloučeniny s malou rozpustnosti vyrobené tímto způsobem Jsou vhodné k použiti v kosmetickém průmyslu a jako obohacující přísada krmnýcn směsí v živočišné výrobě.

Description

Vynález se týká způsobu výroby čistých vápenatých sloučenin s malou rozpustnosti nebo jejich směsí.
Technologie, používané při jejich výrobě, lze rozdělit do dvou skupin. Do jedné patří způsoby, při kterých se vápenatá surovina, například uhličitan vápenatý, oxid vápenatý, hydroxid vápenatý atd., použije k neutralizaci kyseliny, obsahující příslušný anion k vzniku požadované sloučeniny. Tyto postupy vyžadují použití velice čisté vápenaté suroviny, většinou vyráběné z přečištěných vodorozpustných vápenatých solí. Do druhé skupiny výrob patří srážecí technologie, které vycházejí z roztoku vápenaté soli a z částečně nebo úplně zneutralizované kyseliny, obsahující příslušný anion k vzniku požadované sloučeniny, anebo ze složek použitých k neutralizaci. I při těchto technologiích Jsou kladeny vysoké požadavky na čistotu vápenaté soli. Té se dosahuje zvláštní čisticí operací. K používaným čisticím operacím patří například otupení acidity roztoku vápenaté soli pomocí uhličitanu, oxidu nebo hydroxidu vápenatého nebo amoniaku, s výhodou až do pH vyššího než 6, což se dosahuje například hydroxidem vápenatým. Pudle odstraňovaných složek a použitého činidla k otupení acidity, popřípadě až k zalkalizování roztoku vápenaté soli, se volí ostatní reakční podmínky: doba styku, přebytek činidla k otupení acidity, popřípadě až k zalkalizování roztoku vápenaté soli, teplota a vlastní způsob provedení. Snížení obsahu některých prvků, například křemíku a fluoru je zejména v kyselé oblasti obtížné. Vyráběné málo rozpustné vápenaté sloučeniny potom pro řadu použití nemají požadovanou kvalitu.
Problematiku výroby čistých vápenatých sloučenin s malou rozpustností nebo Jejich směsí ze suroviny, obsahující alespoň jednu vodorozpustnou vápenatou eů-1 a sloučeniny křemíku a fluoru, která se získá například rozpuštěním přírodní suroviny, obsahující vápník, křemík a fluor, v silné minerální kyselině nebo směsi těchto kyselin, přičemž surovina obsahující alespoň jednu vodorozpustnou vápenatou sůl může být již částečně přečištěna, například oddělením pevného zbytku krystalizaci nebo jinak, řeší podle vynálezu způsob. Jehož podstata spočívá v tom, že se uvedou ve vodném prostředí do kontaktu surovina obsahující alespoň jednu vodorozpustnou vápenatou sůl se surovinou otupující aciditu a surovinou obsahující sodíkový a/nebo draslíkový ion, nebo se surovinou otupující aciditu a současně i obsahující sodíkový a/nebo draslíkový ion, oddělí se pevná fáze a přečištěný roztok obsahující alespoň Jednu vodorozpustnou vápenatou sůl se uvede do reakce s alespoň jednou složkou ze skupiny; kyselina obsahující anion příslušný k výrobě požadované sloučeniny, sůl nebo soli této kyseliny, tato kyselina částečně zneutralizované, oxid uhličitý, vodorozpustná sůl nebo soli kyseliny uhličité, přičemž pH se podle potřeby upraví surovinou otupující aciditu, s výhodou vodorozpustnou tak, aby vznikla požadovaná vápenatá sloučenina nebo Jejich směs.
Podle dalšího význaku vynálezu se vyrobí z přečištěného roztoku, obsahujícího alespoň jednu vodorozpustnou vápenatou sůl, nejprve uhličitan vápenatý, který se dále převede na požadovanou sloučeninu, například reakcí s kyselinou obsahující anion příslušný k výrobě požadovaného produktu.
Podle dalšího význaku vynálezu se do procesu částečně nebo úplně vrací složky, které v něm vznikají, Jako například oxid uhličitý, vznikající při převádění uhličitanu vápenatého na požadovanou čistou málo rozpustnou vápenatou sloučeninu.
Podle dalšího význaku vynálezu se přidávají do výchozích surovin a/nebo během výroby látky, které samy a nebo po zreagování zpomalují dehydrataci případných hydrátů a/nebo hydrolýzu bezvodých produktů.
Základní účinek způsobu výroby podle vynálezu spočívá v tom, že se dosahuje vysoké čistoty produktu při zpracování znečištěné suroviny odpadající z výroby hnojiv typu NPK vymrazovací technologií pomocí běžně dostupných surovin a výhodných reakčních podmínek.
Výroba může být kontinuální, diskontinuální nebo kombinací obou těchto postupů.
CS 272 195 Bl z
Postupuje ss například tak, že k surovině obsahující alespoň jednu vodorozpustnou vápenatou sůl a sloučeniny křemíku a fluoru, například znečištěný tetrahydrát dusičnanu vápenatého, získaný vymražsním rozložené břečky při výrobě NPK hnojiv, se ve vodném prostředí přidá surovina obsahující draslík; například chlorid, dusičnan nebo některý z fosforečnanů draselných, dále se přidá amoniak nebo pálené vápno nebo uhličitan vápenatý nebo vápenný hydrát v takovém množství; aby se otupila acidita. Odděleni pevného podílu z roztoku, například filtraci; lez provést postupně, a to jak po přidáni suroviny obsahující draslíkový ion, tak i po přidání suroviny otupující aciditu, nebo jednorázově po přidáni obou surovin. Ty mohou být přidány postupně nebo současně. Mohou být také přidány jako jedna surovina, například hydroxid nebo uhličitan draselný. Teplotu je výhodné vzhledem ke klesající hodnotě součinu rozpustnosti vzniklých draselných solí udržovat na nižší hodnotě. Přečištěný roztok vápenaté soli se dále převede například vodorozpustnou solí, obsahující anion, příslušný k výrobě požadované sloučeniny, na produkt. Během výroby js možné přidávat látky, které samy nebo po zreagování zpomalují dehydrataci případných hydrátů produktu a/nsbo hydrolýzu bszvodých produktů. Oedná se například o polyfosforečné kyseliny a jejich vodorozpustné soli, fosforečnan hořsčnatý, hydrogenfosforečnan hořečnatý, chlorid hořečnatý, síran hořsčnatý, oxid hořečnatý, hydroxid hořečnatý, fosforečnan hořečnatoamonný, hexametafosforečnan alkalického kovu nebo hydráty těchto sloučenin.
Způsob výroby podle vynálezu je dále blíže popsán na konkrétních příkladech provedení. '
Přiklad 1
Rozpuštění tetrahydrátu dusičnanu vápenatého, který byl získán oddělením z ochlazené břsčky na -5 °C vzniklé rozkladem apatitu Kola v kyselině dusičné o koncentraci 54 % hmot., byl připraven roztok o koncentraci 20 % hmot. K 1 litru tohoto roztoku bylo přidáno 8 g chloridu draselného a pH bylo pomocí páleného vápna upraveno na hodnotu 4. Po odfiltrování pevné fáze byl roztok sycen amoniakem a oxidem uhličitým. Sraženina uhličitanu vápenatého byla oddělena ze suspenze filtraci; promyta vodou a vysušena.
Příklad 2
Proces byl veden jako v příkladu 1 s tím rozdílem, že sraženina uhličitanu vápenatého byla po promyti použita k částečné neutralizaci 10% kyseliny trihydrogenfosforečné při teplotě nepřesahující 30 °C. Vzniklý dihydrát hydrogenfosforečnanu vápenatého byl oddělen filtraci, promyt a vysušen při 60 °C.
Získané produkty jsou svojí kvalitou vhodné pro použití v kosmetickém průmyslu a jako obohacující přísada krmných směsí v živočišné výrobě.

Claims (4)

PŘEDMĚT VYNÁLEZU
1, Způsob výroby čistých vápenatých sloučenin s malou rozpustností nebo jejich směsi ze
I suroviny, obsahující alespoň jednu vodorozpustnou vápenatou sůl a sloučeniny křemíku a fluoru, která se získá například rozpuštěním přírodní suroviny obsahující vápník, křemík a fluor, v silné minerální kyselině nebo směsi těchto kyselin, přičemž surovi* na obsahující alespoň jednu vodorozpustnou vápenatou sůl může být již částečně přečištěna, například oddělením pevného zbytku nebo krystalizací, vyznačující se tím. že se uvedou ve vodném prostředí do kontaktu surovina obsahující alespoň jednu vodorozpustnou vápenatou sůl se surovinou otupující aciditu a surovinou obsahující sodíkový a/nebo draslíkový ion, nebo se surovinou otupující aciditu a současně i obsahující sodíkový a/nebo draslíkový ion, oddělí se pevná fáze a přečištěný roztok obsahující alespoň »
5 CS 272 195 Bl jednu vodorozpustnou vápenatou sůl se uvede do reakce s alespoň jednou složkou ze skupiny zahrnující kyselinu obsahující anion příslušný k výrobě požadované sloučeniny, sůl nebo soli této kyseliny, tuto kyselinu částečně zneutralizovanou, oxid uhličitý a vodorozpustnou sůl nsbo soli kyseliny uhličité, přičemž pH ss podle potřeby upraví surovinou otupující aciditu, s výhodou vodorozpustnou, tak, aby vznikla požadovaná vápenatá sloučenina nebo jejich směs.
2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se vyrobí z přečištěného roztoku, obsahujícího alespoň jednu vodorozpustnou vápenatou sůl, nejprve uhličitan vápenatý, který se dále převede na požadovanou sloučeninu například reakcí s kyselinou obsahující anion příslušný k výrobě požadovaného produktu.
3« Způsob podle bodů 1 a 2,‘ vyznačující sg tím, že se do procesu částečně nsbo úplně vrací složky, které v něm vznikají,' jako například oxid uhličitý uvolňující se při převádění uhličitanu vápenatého na požadovanou čistou málo rozpustnou vápenatou sloučeninu.
4. Způsob výroby podle bodů 1 až 3, vyznačující se tím/ že se přidávají do výchozích surovin a/nebo během výroby látky, které samy a/nebo po zreagování zpomaluji dehydrataci případných hydrátů produktu a/nebo hydrolýzu bezvodých produktů.
CS875616A 1987-07-27 1987-07-27 Způsob výroby čistých vápenatých sloučenin s malou rozpustnosti CS272195B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS875616A CS272195B1 (cs) 1987-07-27 1987-07-27 Způsob výroby čistých vápenatých sloučenin s malou rozpustnosti

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS875616A CS272195B1 (cs) 1987-07-27 1987-07-27 Způsob výroby čistých vápenatých sloučenin s malou rozpustnosti

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS561687A1 CS561687A1 (en) 1990-05-14
CS272195B1 true CS272195B1 (cs) 1991-01-15

Family

ID=5401352

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS875616A CS272195B1 (cs) 1987-07-27 1987-07-27 Způsob výroby čistých vápenatých sloučenin s malou rozpustnosti

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS272195B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS561687A1 (en) 1990-05-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE824511T1 (de) Verfahren zur herstellung von produkten, die bisalze der ameisensäure enthalten
AU2010264080A1 (en) Process for production of commercial quality potassium nitrate from polyhalite
CS265971B1 (en) Process for preparing anhydrous magnesium carbonate
US3661513A (en) Manufacture of alkali metal phosphates
CS272195B1 (cs) Způsob výroby čistých vápenatých sloučenin s malou rozpustnosti
US4402922A (en) Process for rapid conversion of fluoroanhydrite to gypsum
US4483837A (en) Process for making calciummonohydrogen phosphate dihydrate
RU2716048C1 (ru) Способ переработки отходов солевых растворов, содержащих смесь сульфатов и нитратов аммония и натрия
RU2143414C1 (ru) Способ получения неслеживающейся аммиачной селитры
US2344929A (en) Process for the production of salts
RU2088528C1 (ru) Способ получения медного купороса
SU939433A1 (ru) Способ получени очищенных фосфатов аммони
CS242722B1 (cs) Způsob výroby dihydrátu nebo/a bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého a amonné soli
CS250187B1 (cs) Způsob výroby směsi dihydrátu a bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého a chloridu amonného
NL8501303A (nl) Werkwijze voor de bereiding van calciumwaterstoffosfaatdihydraat en/of de watervrije vorm hiervan.
CS234934B1 (en) Method of hydrogen calcium phosphate dihydrate production
CS260456B1 (cs) Způsob výroby vápenatých solí s malou rozpustností
CS260457B1 (cs) Způsob výroby vápenatých solí s malou rozpustností
CS250188B1 (cs) Způsob výroby dihydrátu nebo/a bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého
CS235640B1 (cs) Způsob výroby dihydrátu hydrogenfosforečnanu vápenatého
CS244247B1 (cs) ) Způsob výroby dihydrátu nebo/a bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého
CS244246B1 (cs) Způsob výroby dihydrátu nebo/a bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého
CS260873B1 (cs) Způsob výroby vápenatých solí s malou rozpustností
CS234682B1 (cs) Způsob výroby dihydrátu hydrogénfosforečnanu vápenatého
IL128738A (en) Magnesium and potassium double salts, process for their preparation and uses thereof