BG63776B1 - Метод за получаване на продукти, съдържащи двойнисоли на мравчената киселина - Google Patents

Метод за получаване на продукти, съдържащи двойнисоли на мравчената киселина Download PDF

Info

Publication number
BG63776B1
BG63776B1 BG102090A BG10209097A BG63776B1 BG 63776 B1 BG63776 B1 BG 63776B1 BG 102090 A BG102090 A BG 102090A BG 10209097 A BG10209097 A BG 10209097A BG 63776 B1 BG63776 B1 BG 63776B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
potassium
formic acid
sodium
double salts
formate
Prior art date
Application number
BG102090A
Other languages
English (en)
Other versions
BG102090A (bg
Inventor
Leif Hjornevik
Original Assignee
Norsk Hydro A.S.A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Norsk Hydro A.S.A. filed Critical Norsk Hydro A.S.A.
Publication of BG102090A publication Critical patent/BG102090A/bg
Publication of BG63776B1 publication Critical patent/BG63776B1/bg

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C53/00Saturated compounds having only one carboxyl group bound to an acyclic carbon atom or hydrogen
    • C07C53/02Formic acid
    • C07C53/06Salts thereof
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/41Preparation of salts of carboxylic acids
    • C07C51/412Preparation of salts of carboxylic acids by conversion of the acids, their salts, esters or anhydrides with the same carboxylic acid part
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C55/00Saturated compounds having more than one carboxyl group bound to acyclic carbon atoms

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Seasonings (AREA)
  • Jellies, Jams, And Syrups (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

Методът се осъществява, като калиев хидроокис, карбонат, бикарбонат или формиат, натриев хидроокис,карбонат, бикарбонат или формиат, цезиев хидроокис, карбонат, бикарбонат или формиат, или амониев формиат или амоняк се смесват с мравчена киселина при температура от 40 до 1000С, след което сместа се охлажда и центрофугира. Филтратът, съдържащ сол на киселината, се събира. Утайката, оставаща върхуфилтъра, се изпраща в сушилня/смесител, където могат да бъдат добавени други двойни соли, калциев формиат и/или сикатив.

Description

(54) МЕТОД ЗА ПОЛУЧАВАНЕ НА ПРОДУКТИ, СЪДЪРЖАЩИ ДВОЙНИ СОЛИ НА МРАВЧЕНАТА КИСЕЛИНА
Област на техниката
Изобретението се отнася до метод за получаване на продукти, съдържащи двойни соли на мравчената киселина. Продуктите се получават от калиеви, натриеви, амониеви и цезиеви съединения и мравчена киселина, съдържаща от 0 до 50% вода, в реактор при температура от 40 до 100°С.
Предшестващо състояние на техниката
Често се желае получаването на продукти с висока концентрация на соли на монокарбонови киселини, като тези продукти могат да се използват за различни цели. В добавките за животински храни на база формиати, например, желателно е, концентрацията на формиата да е висока и продуктът да не отделя киселини, които действат корозинно и могат да доведат до влошаване на работните условия по време на производството и употребата на продуктите.
За да се получат такива концентрирани продукти, поне част от единичните соли на посочените киселини могат да се заместят с двойни соли като диформиат.
Единичните соли на калия, натрия, амония и цезия формират двойни соли с монокарбонови киселини като например мравчена и оцетна киселина. Силата на солевите връзки намалява от цезия/калия към амония. Калиевите диформиати са стабилни кристални соли, които се разлагат при температури над 120°С. Амониевите диформиати са по-нестабилни от калиевия диформиат и температурата на разлагане на амониевия диформиат е 25-30°С. Натриевите диформиати се разлагат в температурния интервал от 100 до 120°С.
В Gmelins Handbuch der anorganischen Chemie, 8 Ed. System No. 21 and 22, Verlag Chemie G.m.b.H Berlin 1928, pages 818-857 and pages 919-949, е описано образуването съответно на двойни соли на С, 4монокарбонови киселини, като калиев диформиат и натриев диформиат чрез разтваряне на чисти формиати в концентрирана и безводна мравчена киселина. Съгласно описаните лабораторни експеримен ти се получават иглести кристали на диформиати и т.н. Методът за получаване на двойни соли, описан в Gmelin, е само теоретичен. Не е публикувано промишлено получаване на такива двойни соли.
В GB 1 505 388 е описано получаване на водни разтвори на комплексни соли от амониеви йони и/или метални йони, подбрани от I и II група на периодичната система и поне една карбонова киселина. Съотношението на киселина към амониев йон и/или метални йони е в границите 2:1 и 4:1 на база химичен еквивалент. Концентрацията на вода във водния разтвор е между 15-75% по отношение на общото тегло на състава. Установено е, че посоченият разтвор на комплексни соли или двойни соли на карбонови киселини е устойчив състав, полезен в храната за животни. Този патент не дава никаква информация за работни условия при получаването на разтвора на комплексните соли и за условия за получаване на сухи соли.
Техическа същност на изобретението
Задача на изобретението е да предложи нов метод за получаване на продукти, съдържащи двойни соли на мравчени киселини, при който могат да се получат голямо количество продукти, подходящи за търговски цели.
Друга задача на настоящото изобретение е да предложи продукти, съдържащи мравчена киселина, които са устойчиви при термообработка, т.е. продукти, които отделят минимални количества киселина.
Друга задача на настоящото изобретение е да предложи насипен кристален или гранулиран продукт, който има добри свойства при съхранение.
Друга задача на настоящото изобретение е да предложи продукт, съдържащ много малки количества вода и отличаващ се с пониска хигроскопичност в сравнение със самия карбоксилат.
Установено е, че специално диформиатите на натрия и калия имат такива свойства.
Обект на настоящото изобретение е, също така, получаването на концентрирани разтвори или суспензии на двойни соли на мравчената киселина.
При използване на калиев хидроокис, карбонат, бикарбонат или формиат, натриев хидроокис, карбонат, бикарбонат или формиат, цезиев хидроокис, карбонат, бикарбонат или формиат, или амониев формиат или амоняк, смесени с мравчена киселина, съдържащи от 0 до 30% вода, се получават кристални диформиати. Получените кристални диформиати лесно се отделят от суспензията чрез центрофугиране на утайката, а филтратът, съдържащ киселинни соли, се събира. Утайката се изпраща чрез лентов/с кофи транспортьор до сушителя/смесителя. Полученият мокър диформиат се суши до съдържание на вода, по-малко от 0,2%. В сушителя/смесителя могат да се добавят калциев формиат или други формиати. За по-нататъшно обезводняване на диформиатите в сушителя/ смесителя може да се добави сикатив. Подходящи сикативи са различни видове силициев двуокис, нишесте и други. Един предпочитан силициев сикатив се продава под търговското наименование Sipemat 50/22 S. Получените кристални диформиати са в насипна форма, сухи, стабилни, те. при нормална температура на съхранение (от 0 до 80°С) те само се разлагат на киселина и формиат в много ниска степен. Оттук е установено, че при работа съгласно гореописаната концепция, двойните соли на мравчената киселина могат да бъдат получени по следния начин:
Калиев, натриев, цезиев или амониев формиат, калиев натриев или цезиев карбонат или бикарбонат се смесват с мравчена киселина, съдържаща от 0 до 50% вода, в реактор при температура от 40 до 100°С, където взаимодейства 50-55% от киселината. След това сместа се охлажда и получената суспензия се филтрува, филтратът се събира или рециркулира, а утайката, съдържаща двойни соли се транспортира до сушител/смесител, където двойните соли се сушат. Възможно е, в сушителя/смесителя да се добавят и други двойни соли, калциеви/магнезиеви соли и/или сикатив. За предпочитане е, разделянето да се извърши с помощта на центрофуга.
Предпочитаното молно съотношение на калиевия, натриев или амониев формиат към мравчената киселина 1-1. 5:1-1.5.
Предпочита се температурата в реактора да бъде от 50 до 7(УС и концентрацията на киселина да е в границите от 50 до 100%.
Калиевите/натриевите карбонати/хидроокиси могат да бъдат използвани в твърдо състояние и да имат водно съдържание от 1 до 15%.
Предпочитан метод за получаване на натриеви или калиеви диформиати включва използване само на мравчена киселина и натриева или калиева основа като суровини. Въз5 можно е, натриеви или калиеви карбонати да се използват заедно със съответните хидроокиси. Методът включва взаимодействие на 80 - 95%-ен воден разтвор на мравчена киселина с разтвор на 70-80% калиев или натриев формиат при 10 температура от 50 до 60°С в първи реактор и последващо охлаждане на получената смес до 20-25°С, при което се утаява полученият диформиат. Суспензията, съдържаща диформиат, се отделя и филтратът се изпраща във 15 втори реактор, където взаимодейства с 50%-ен разтвор на натриева или калиева основа, които е възможно да бъдат смесени със съответния алкален карбонат. Така полученият разтвор на формиат се установява на pH 9-10 и след това се изпарява до 70-80% разтвор, който се изпраща в първия реактор. Отделителният твърд диформиат се суши посредством въздух до водно съдържание, по-малко от 0,2% в сушител.
Новите продукти, получени съгласно описания метод, включват:
Двойни соли на мравчената киселина, съдържащи в %:
от 20 до 60 калиев диформиат; от 20 до 50 натриев ди/тетраформиат; от 0 до 25 калциева моносол;
0-4 сикатив; 0-5 вода.
Друг подобен продукт съгласно настоящото изобретение съдържа следните компоненти в %:
от 60 до 99 калиев диформиат; от 0 до 28 калциева моносол; 0-4 сикатив;
0-5 вода.
Друг продукт е концентриран разтвор на двойни соли на мравчената киселина, включващи от 55 до 70% диформиати.
Пояснение на приложените фигури
Изобретението се пояснява по-подробно с приложените фигури, от които:
фигура 1 представлява технологична схема на процеса за производство на продукти, съдържащи двойни соли на мравчената киселина;
фигура 2 - технологична схема на процеса за производство на калиеви или натриеви диформиати.
На фигура 1 е показан технологичният процес за получаване на продукти, съдържащи двойни соли на мравчената киселина. Калиев хидроокис, карбонат, бикарбонат или формиат, натриев хидроокис, карбонат, бикарбонат или формиат, цезиев хидро-окис, карбонат, бикарбонат или формиат, или амониев формиат или амоняк 1 и 2 се смесват с мравчена киселина 3, в която е прибавено малко количество вода 4, в реакционен съд с бъркалка и водно охлаждане 5 и 6 при температура от 40 до 100°С, за предпочитане от 50 до 70°С. Реакционната смес се охлажда до от 20 до 40°С. Двойните соли се утаяват и суспензиите 7 и 8 се изпращат в центрофуги 9, където се центрофугират. Филтърните утайки 11 и 13, съдържащи кристали на диформиат, се изпращат върху лентов /с кофи транспортьор 14 до сушителя/смесителя 15. Към сушителя/смесителя 15 могат да се добавят и други формиати, например калциев формиат 16 и/или сикатив 17. Калциевият формиат 16 и сикативът 17 най-напред се изпращат в бункери 18 и 19. От сушителя/смесителя 15 се събира продукт 20. От центрофугата 9 се отделят филтрати 10 и 12, които могат да се използват като такива под формата на концентрирани разтвори, съдържащи от 55 до 70% двойни соли или могат да се преработват. Суспензиите 7 и 8 могат да бъдат разредени чрез отделяне на филтрата 10 и 12 от центрофугата 9 в реакционния съд 5 и 6, ако е необходимо.
На фигура 2 са показани двойни соли на натрия или калия при провеждане на взаимодействия в два реактора 25 и 27. В реактора 25 от 80 до 95% мравчена киселина 3 взаимодейства при температура от 50 до 60°С със 7080% разтвор 24 на натриев/калиев формиат, получен в реактор 27. Полученият разтвор се охлажда до 20-25°С, при което се получава и утаява едра кристална маса от диформиат. Тази суспензия има съдържание на твърдо вещество 40-45% в зависимост от крайната температура през време на етапа на охлаждане. Кристалите от диформиат се отделят в разделящо устройство 9, за предпочитане изтласкваща центрофуга, конструирана така, че да пропуска кристали с размер под 70 цк. При това кристалната маса има Di0 около 600 цк. Следователно се получава продукт, несъдържащ прах. Филтратът 30, съдържащ диформиат във вода и малки количества кристали, се изпраща в реактор 27, където киселината се неутрализира с 50%-ен разтвор на натриева или калиева основа 28. Може да се използва също смес от съответните карбонати и 50%-ен разтвор на хидроокис. Кристалите в разтвора се разтварят през време на неутрализацията. След неутрализацията pH се установява 9-10, разтворът 33 се концентрира в изпарител 26, където може да се използва водна пара 22. Така концентрираният 70-80%-ен разтвор 24 се изпраща в реактор 25. Кристалната маса от диформиати 32 от разделящото устройство 9 съдържа около 1-1.5% вода и се изпраща в сушителя 15, който се предпочита да представлява сушилня с бъркалка. В сушителя 15 диформиатьт се суши до съдържание на вода, по-малко от 0.2 в продължение на 12-18 min посредством въздух 31, който излиза през 23. Така полученият продукт 20 може да бъде смесен със сикатив.
Примери за изпълнение на изобретението
Пример 1. Този пример илюстрира получаването на калиев диформиат.
91% калиева основа и 85% мравчена киселина се смесват в реакционен съд/кристализатор с бъркалка и водно охлаждане при температура от 60 до 70°С до конверсия на мравчената киселина до около 50-55%. Реакторът се охлажда от 20 до 40°С. Количествено се утаява калиев диформиат и се получава суспензия с около 50-55% сухо вещество. Суспензията непрекъснато се центрофугира до съдържание на вода около 1.5-3 % тегл. Филтърната утайка се отвежда посредством лентов/с кофи конвейер в сушител/смесител и се получава сухо вещество с около 0,1 % тегл. вода. Съдържанието на мравчена киселина е около 35%. В сушителя/смесителя могат да бъдат добавени и други диформиати, сухи формиати и/или сикатив. Излезлият от центрофугата филтрат може да се използва за разреждане на суспензията преди центрофугиране, ако е необходимо. Полученият филтрат може понататък да се обработи, т.е. чрез прибавяне на калиева основа към филтрата, мравчената киселина, съдържаща се във филтрата, може да се превърне в разтвор на калиев формиат.
Възможно е калиевият диформиат да бъде получен по същия начин от 85-95% мравчена киселина и 75% калиев формиат.
Пример 2. Този пример илюстрира получаването на натриев ди/тетраформиат.
80-90% мравчена киселина се смесва с 97% суха натриева основа в реакционен съд/ кристализатор с бъркалка и водно охлаждане при температура от 60 до 70°С до конверсия на мравчената киселина до около 50-55%. Реакторът се охлажда до от 20 до 40°С и количествено се утаява смес от натриев диформиат и тринатриев тетраформиат, като се получава суспензия с около 50% сухо вещество. Суспензията се центрофугира до съдържание на вода около 2-5%. Филтърната утайка се отвежда посредством лентов/с кофи конвейер в сушител/смесител. Съдържанието в сушителя/смесителя е сухо. Съдържанието на мравчена киселина е около 30%. В сушителя/смесителя след това могат да бъдат добавени и други диформиати, сухи формиати и сикатив.
Филтратът, който излиза от центрофугата, може да се използва за разреждане на суспензията преди центрофугиране, ако е необходимо. Филтратът по-нататък може да се обработи по начина, описан в пример 1.
Възможно е натриевият диформиат/тринатриев тетраформиат да бъде получен чрез разтваряне на натриев формиат в от 85 до 95 % мравчена киселина в молно съотношение приблизително 1:1. Суспензията може да бъде разредена с рециклирания филтрат от етапа на центрофугиране. В този случай филтърната утайка се промива непрекъснато с малко количество разредена натриева основа за неутрализиране на излишъка от киселина във филтърната утайка.
Пример 3. Този пример илюстрира получаването на сухи продукти в насипна форма с високо съдържание на калиев диформиат и натриев диформиат/тетраформиат. Продуктите тук се наричат продукти тип 1.
Калиевият диформиат и натриевият диформиат/ тетраформиат се получават, както е показано в примери 1 и 2. В сушителя/смесителя се прибавят калциев формиат, сикатив, силициев продукт под търговското наименование Sipernat 50/22 S и вода. Съставът на сместа в сушителя/смесителя в % тегл. е:
Калиев диформиат 49,3;
Натриев диформиат/тетраформиат 24.6;
Калциев формиат 24.6;
Сикатив 1.0;
Вода 0.5.
Получава се продукт със следния общ състав по отношение на теглото в %:
Мравчена киселина 22.4;
Калиев формиат 31.9;
Калциев формиат 24.5;
Натриев формиат 19.7;
Сикатив 0.5;
Вода 1.0.
Продуктът съдържа около 20% мравчена киселина и около 64.8 % формиат.
Подобни продукти Тип 1 могат да бъдат получени, както е описано в пример 3. Те са силно концентрирани по отношение на общото съдържание на формиат (пропионат и т.н.), което се дължи на съдържанието на двойна сол на монокарбоновата киселина. Прибавянето на калциев формиат/ацетат/пропионат зависи от действителното използване на продукт Тип 1. Общият състав на продуктите Тип 1, когато се използва мравчена киселина, в % е:
Калиев диформиат от 20 до 60;
Натриев формиат от 20 до 50;
Калциев формиат от 0 до 25;
Сикатив 0-4;
Вода 0-5.
Основното им приложение е както хранителни добавки.
Пример 4. Този пример илюстрира получаването на сухи продукти в насипно състояние с високо съдържание на калиев диформиат, които са наречени в описанието продукти Тип 2.
Калиевият диформиат се получава, както е показано в пример 1. В сушителя/смесителя се прибавят калциев формиат, сикатив и вода. Съставът на сместа в сушителя/смесителя в % тегл. е:
Калиев диформиат 88.0;
Калциев формиат 11;
Сикатив 0-5;
Вода 0-5.
Получава се продукт със следния общ състав по отношение на теглото в %:
Мравчена киселина 31.1;
Калиев формиат 56.9;
Калциев формиат 11.0;
Сикатив 0.5;
Вода 0.5.
Продуктът съдържа около 30% мравчена киселина и около 65.6% формиат.
Продуктите Тип 2, получени, както е описано по-горе, имат следния общ състав в %, когато използваната киселина е мравчена киселина:
Калциев диформиат 60-99;
Калциев формиат 0-28;
Сикатив 0-5;
Вода 0-4.
Основното им приложение е като хранителни добавки.
Пример 5. Този пример илюстрира получаването на калиев диформиат съгласно технологичната схема на процеса, показана на фиг.2.
85% мравчена киселина взаимодейства със 75% калиев формиат в първи реактор при 25 при температура около 55°С и последващо охлаждане до 20-25°С, при което се утаява едра кристална маса от калиев диформиат. Диформиатът се отделя от центрофугата и съдържа 1-1.5% вода, която след това в сушителя намалява до под 0.2%. Филтратът, съдържащ калиев диформиат и малки количества кристали, се изпраща във втория реактор 27, където взаимодейства с 50%-ен разтвор на калиева основа, при което киселината в диформиата се неутрализира. pH на разтвора се установява 9-10 и след това се изпарява до 75% разтвор на калиев формиат, който се изпраща в реактор 25. Към сухия калиев диформиат се прибавя сикатив “Sipemat”, силициев двуокис, в количества 1-1.3%.
По време на неутрализацията във втория реактор се добавя достатъчно калий, за да се постигне желаният масов баланс по отношение на калия. Следователно, не е необходимо в процеса да се добавя допълнително калиев формиат, тъй като той се нуждае само от мравчена киселина и хидроокис, които могат да бъдат смесени със съответния алкален карбонат. Крайният продукт е в насипно състояние и не се разпрашава и е готов за опаковане в пликове или да се доставя в маса.
Методът съгласно изобретението е много гъвкав и икономичен и с него се получава цялата гама от висококонцентрирани продукти по отношение на общото количество соли на мравчената киселина. Основните продукти са сухи и в насипно състояние и имат отлични свойства при съхранение, съдържат много малки количества вода и са термоустойчиви, т.е. отделянето на киселината е в много малка сте пен. Полученият страничен продукт - филтрат съгласно метода, показан на фиг. 1 - може да се използва като такъв или да се върне в процеса за получаване на основния продукт.
Патентни претенции

Claims (10)

1. Метод за получаване на продукти, съдържащи двойни соли на мравчената киселина, включващи калиев, натриев, цезиев или амониев формиат, калиев, натриев или цезиев хидроокис, калиев, натриев или цезиев карбонат или бикарбонат или амоняк, които се смесват с мравчена киселина, съдържаща от 0 до 50% вода в реактор при температура от 40 до 100°С, характеризиращ се с това, че взаимодействието се провежда, докато се изконсумира приблизително 50 до 55% от киселината, след което сместа се охлажда и получената суспензия се филтрува като филтратът се събира или рециклира, филтърната утайка, съдържаща двойни соли, се изпраща в сушител/ смесител, където двойните соли се сушат, като в даден случай в сушителя/смесителя да се добавят и други двойни соли, калциеви/магнезиеви и/или сикатив.
2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че 80-95%-ен воден разтвор на мравчена киселина взаимодейства с разтвор на 70-80% калиев или натриев формиат при температура от 50 до 60°С в първи реактор, след което се охлажда до 20-25°С, при което се утаяват получените диформиати и с това, че суспензията, съдържаща диформиат се отделя и филтратът се изпраща във втори реактор, където взаимодейства с 50%-ен разтвор на натриева или калиева основа, които е възможно да бъдат смесени със съответните алкални карбонати и с това, че така полученият разтвор на формиат се довежда до pH 9-10, след което се изпарява до 70-80% -ен разтвор, който се изпраща в първия реактор, и с това, че отделеният твърд диформиат се суши посредством въздух до съдържание на вода, по-малко от 0.2% в сушител.
3. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че модното съотношение на калиевия, натриевия, цезиевия или амониев карбоксилат и мравчената киселина е 1-1.5:1-1.5, и с това, че филтруването се провежда в центрофуга.
4. Метод съгласно претенция 1, харак6
I теризиращ се с това, че температурата в реактора е от 50 до 70°С и концентрацията на киселината е от 50 до 100%.
5. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че калиевите/натриевите 5 карбонати/хидроокиси са твърди и водното им съдържание е от 1 до 15%.
6. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че течен и/или газообразен амоняк се смесва с мравчена киселина.
7. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че кристалната маса на двойните калиеви и натриеви соли се суши при температура от 40 до 80°С, за предпочитане от 50 до 70°С.
8. Продукти, съдържащи двойни соли на мравчената киселина, характеризиращи се с то ва, че общият състав на продуктите в % е: от 20 до 60 калиев диформиат; от 20 до 50 натриев ди/тетраформиат; от 0 до 25 калциева моносол;
0-4 сикатив;
0-5 вода.
9. Продукти, съдържащи двойни соли на мравчената киселина, характеризиращи се с това, че общият състав на продуктите в % е:
от 60 до 99 калиев диформиат; от 0 до 28 калциева моносол;
0-4 сикатив;
0-5 вода.
10. Концентриран разтвор на двойни соли на мравчената киселина, характеризиращ се с това, че разтворът съдържа от 55 до 70% двойни соли.
BG102090A 1995-05-12 1997-12-01 Метод за получаване на продукти, съдържащи двойнисоли на мравчената киселина BG63776B1 (bg)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NO19951885A NO300038B1 (no) 1995-05-12 1995-05-12 Fremgangsmåte for fremstilling av produkter inneholdende dobbelsalter av maursyre
PCT/NO1996/000115 WO1996035657A1 (en) 1995-05-12 1996-05-10 Method for manufacture of products containing disalts of formic acid

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG102090A BG102090A (bg) 1998-08-31
BG63776B1 true BG63776B1 (bg) 2002-12-29

Family

ID=19898206

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG102090A BG63776B1 (bg) 1995-05-12 1997-12-01 Метод за получаване на продукти, съдържащи двойнисоли на мравчената киселина

Country Status (28)

Country Link
US (1) US6137005A (bg)
EP (1) EP0824511B1 (bg)
JP (1) JP3834333B2 (bg)
KR (1) KR100430459B1 (bg)
CN (1) CN1136181C (bg)
AR (1) AR001930A1 (bg)
AT (1) ATE195715T1 (bg)
AU (1) AU709017B2 (bg)
BG (1) BG63776B1 (bg)
BR (1) BR9608915A (bg)
CA (1) CA2220700C (bg)
CZ (1) CZ292319B6 (bg)
DE (2) DE69609958T2 (bg)
DK (1) DK0824511T3 (bg)
EA (1) EA000306B1 (bg)
ES (1) ES2114516T3 (bg)
GR (1) GR3034874T3 (bg)
HU (1) HUP9802559A3 (bg)
LT (1) LT4352B (bg)
MX (1) MX9708691A (bg)
NO (1) NO300038B1 (bg)
NZ (1) NZ308236A (bg)
PL (1) PL184260B1 (bg)
PT (1) PT824511E (bg)
RO (1) RO119544B1 (bg)
SK (1) SK282502B6 (bg)
UA (1) UA46771C2 (bg)
WO (1) WO1996035657A1 (bg)

Families Citing this family (46)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7211550B2 (en) * 2000-07-14 2007-05-01 Cabot Corporation Compositions for controlling scaling and completion fluids
NO313262B1 (no) * 2000-12-22 2002-09-09 Norsk Hydro As Produktformulering og fremgangsmåte for å forbedre effekten av systemiske herbicider
NO313371B1 (no) * 2001-02-13 2002-09-23 Norsk Hydro As Impregneringsmiddel
WO2002064697A2 (en) 2001-02-14 2002-08-22 Cabot Specialty Fluids, Inc. Drillings fluids containing an alkali metal formate
US6652820B2 (en) * 2001-04-02 2003-11-25 Cabot Corporation Methods of making cesium salts and other alkali metal salts
US7001625B2 (en) * 2001-07-30 2006-02-21 Kemin Industires, Inc. Solid phase synthesis of salts of organic acids including butyric acid
RU2004117597A (ru) 2001-11-09 2006-01-10 Басф Акциенгезелльшафт (De) Способ получения муравьинокислых формиатов
DE10154757A1 (de) * 2001-11-09 2003-05-22 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von Metallformiat-Ameisensäure-Mischungen
DE10237380A1 (de) * 2002-08-12 2004-02-19 Basf Ag Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von ameisensauren Formlaten und deren Verwendung
DE10237379A1 (de) 2002-08-12 2004-02-19 Basf Ag Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von ameisensauren Formiaten und deren Verwendung
DE10261577A1 (de) * 2002-12-23 2004-07-01 Basf Ag Verwendung von Hydroformiat(en)
DE10321733A1 (de) * 2003-05-14 2004-12-02 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von ameisensauren Formiaten
MXPA05013328A (es) * 2003-06-24 2006-03-17 Basf Ag Preparaciones que contienen por lo menos un hidroformiato.
KR101120813B1 (ko) * 2003-07-25 2012-03-23 프로메틱 바이오사이언시즈 인코포레이티드 중-쇄 지방산 금속염의 제조 방법
TW200523246A (en) * 2003-11-06 2005-07-16 Basf Ag Preparation of acid formates
CN100384805C (zh) * 2004-05-26 2008-04-30 北京挑战农业科技有限公司 一种生产二甲酸钾的方法
MY158458A (en) * 2005-04-13 2016-10-14 Basf Ag Sodium diformate production and use
DE102005020890A1 (de) * 2005-05-04 2006-11-09 Basf Ag Herstellung von Natriumformiat
DE102005062931A1 (de) * 2005-12-29 2007-07-05 Basf Ag Herstellung von Natriumdiformiat
CN100412049C (zh) * 2006-04-26 2008-08-20 潍坊祥维斯化学品有限公司 生产二甲酸钾的方法
US8500987B2 (en) 2010-03-19 2013-08-06 Liquid Light, Inc. Purification of carbon dioxide from a mixture of gases
US8845877B2 (en) 2010-03-19 2014-09-30 Liquid Light, Inc. Heterocycle catalyzed electrochemical process
US8721866B2 (en) * 2010-03-19 2014-05-13 Liquid Light, Inc. Electrochemical production of synthesis gas from carbon dioxide
US20130180865A1 (en) * 2010-07-29 2013-07-18 Liquid Light, Inc. Reducing Carbon Dioxide to Products
US8845878B2 (en) 2010-07-29 2014-09-30 Liquid Light, Inc. Reducing carbon dioxide to products
US8568581B2 (en) 2010-11-30 2013-10-29 Liquid Light, Inc. Heterocycle catalyzed carbonylation and hydroformylation with carbon dioxide
US8961774B2 (en) 2010-11-30 2015-02-24 Liquid Light, Inc. Electrochemical production of butanol from carbon dioxide and water
US9090976B2 (en) 2010-12-30 2015-07-28 The Trustees Of Princeton University Advanced aromatic amine heterocyclic catalysts for carbon dioxide reduction
US20130105304A1 (en) 2012-07-26 2013-05-02 Liquid Light, Inc. System and High Surface Area Electrodes for the Electrochemical Reduction of Carbon Dioxide
US9175407B2 (en) 2012-07-26 2015-11-03 Liquid Light, Inc. Integrated process for producing carboxylic acids from carbon dioxide
US10329676B2 (en) 2012-07-26 2019-06-25 Avantium Knowledge Centre B.V. Method and system for electrochemical reduction of carbon dioxide employing a gas diffusion electrode
US8691069B2 (en) 2012-07-26 2014-04-08 Liquid Light, Inc. Method and system for the electrochemical co-production of halogen and carbon monoxide for carbonylated products
US8641885B2 (en) 2012-07-26 2014-02-04 Liquid Light, Inc. Multiphase electrochemical reduction of CO2
WO2014043651A2 (en) 2012-09-14 2014-03-20 Liquid Light, Inc. High pressure electrochemical cell and process for the electrochemical reduction of carbon dioxide
CN104876815B (zh) * 2014-02-28 2017-04-05 中国科学院过程工程研究所 一种二甲酸钠的制备方法
CN105084335B (zh) * 2014-05-12 2017-04-12 天津市碳一有机合成工程设计有限公司 生产磷酸二氢钾联产二甲酸钾的方法
DE102014007673A1 (de) * 2014-05-27 2015-12-03 AQ Marketing AG Salzmischung zur Ergänzung des Mineralienhaushalts im Aquaristikbereich, gebrauchsfertige Lösung der Salzmischung, Verwendung der Salzmischung und durch Letzteres erhaltener Aquaristikzierstein
US10179757B2 (en) * 2014-11-18 2019-01-15 Jbach Gmbh Process for obtaining a formate from a reaction mixture
CN105566093B (zh) * 2016-02-06 2018-04-03 北京化工大学 一种连续制造二甲酸钾的方法
DE102016203477A1 (de) 2016-03-03 2017-09-07 Addcon Europe Gmbh Herstellung und Verwendung von Alkalimetalldiformiaten mit mittelkettigen Fettsäurederivaten
CN107778164A (zh) * 2016-08-30 2018-03-09 思科福(北京)生物科技有限公司 一种二甲酸钾的制备方法
CN110642703A (zh) * 2019-09-18 2020-01-03 山东凯米科环保科技有限公司 一种生产二甲酸钾的方法
CN111574358A (zh) * 2020-06-16 2020-08-25 重庆万盛川东化工有限公司 一种二甲酸钾的制备工艺
CN112684074A (zh) * 2021-01-11 2021-04-20 江苏康雅生物科技有限公司 一种甲酸钙含量的测定方法
CN113754529B (zh) * 2021-08-31 2024-05-10 潍坊加易加生物科技有限公司 一种利用有机羧酸钾制备二甲酸钾、二甲酸钠的方法
CN113501753B (zh) * 2021-09-10 2022-01-04 山东华智生物科技股份有限公司 一种基于相转移催化剂合成二甲酸钾的方法

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE292959C (bg) *
DE424017C (de) * 1922-09-05 1926-01-14 Egon Eloed Dr Verfahren zur Herstellung saurer Natriumformiate
US1650984A (en) * 1922-09-05 1927-11-29 Firm Rudolph Koepp & Co Making sodium formate formic acid compounds
GB1505388A (en) * 1975-11-27 1978-03-30 Bp Chem Int Ltd Acid salt solutions
IE790121L (en) * 1978-09-14 1980-03-14 Bp Nutrition U K Ltd Milk replacer compositions
NZ192046A (en) * 1978-11-15 1981-02-11 Bp Chemicals Co Cementitious composition comprising an acid formate of ammonium, sodium or potassium as an accelerator
ES8705753A1 (es) * 1986-03-20 1987-05-16 Anagalide Sa Procedimiento para la obtencion del acido propionico, sal amonica (2:1), y productos derivados utilizables en la conservacion de alimentos para consumo humano y animal

Also Published As

Publication number Publication date
NO951885L (no) 1996-11-13
SK282502B6 (sk) 2002-10-08
WO1996035657A1 (en) 1996-11-14
UA46771C2 (uk) 2002-06-17
CA2220700A1 (en) 1996-11-14
CA2220700C (en) 2008-01-15
AR001930A1 (es) 1997-12-10
AU709017B2 (en) 1999-08-19
US6137005A (en) 2000-10-24
ES2114516T1 (es) 1998-06-01
GR3034874T3 (en) 2001-02-28
NO300038B1 (no) 1997-03-24
EP0824511B1 (en) 2000-08-23
JPH11504935A (ja) 1999-05-11
NO951885D0 (no) 1995-05-12
EP0824511A1 (en) 1998-02-25
AU5781796A (en) 1996-11-29
SK150597A3 (en) 1998-05-06
JP3834333B2 (ja) 2006-10-18
BG102090A (bg) 1998-08-31
CZ292319B6 (cs) 2003-09-17
BR9608915A (pt) 1999-03-02
DK0824511T3 (da) 2001-01-08
DE824511T1 (de) 1998-09-03
PT824511E (pt) 2001-01-31
ATE195715T1 (de) 2000-09-15
NZ308236A (en) 1998-02-26
KR19990014698A (ko) 1999-02-25
KR100430459B1 (ko) 2004-09-16
LT97175A (en) 1998-03-25
HUP9802559A2 (hu) 1999-02-01
ES2114516T3 (es) 2000-12-16
LT4352B (lt) 1998-06-25
MX9708691A (es) 1998-02-28
EA000306B1 (ru) 1999-04-29
DE69609958D1 (de) 2000-09-28
PL184260B1 (pl) 2002-09-30
EA199700378A1 (ru) 1998-06-25
DE69609958T2 (de) 2001-03-22
CN1187807A (zh) 1998-07-15
HUP9802559A3 (en) 2000-12-28
CN1136181C (zh) 2004-01-28
PL323532A1 (en) 1998-03-30
CZ350797A3 (cs) 1998-03-18
RO119544B1 (ro) 2004-12-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG63776B1 (bg) Метод за получаване на продукти, съдържащи двойнисоли на мравчената киселина
US6906222B2 (en) Preparation for production of formic acid formates
ZA200502074B (en) Method and device for producing formates and the use thereof
KR20050069982A (ko) 포름산 포르메이트의 제조를 위한 방법 및 장치, 및 상기포르메이트의 용도
US4282385A (en) Hyperacidic solid metal lactates, process for producing same
US4427644A (en) Process for the preparation of bivalent metal peroxides
US4500502A (en) Process for removing impurities from wet process of phosphoric acid
US4391988A (en) Process for the production of aqueous sodium methioninate solutions
US3132068A (en) Solid alkali iodide compositions and process for producing the same
EP0107870B1 (en) Production of magnesium nitrate solutions
US10239813B2 (en) Method for producing calcium dipropionate
US4517166A (en) Two-stage chlorination process for the production of solid bleaching powder with a high active chlorine content
JPS5835935B2 (ja) 硝酸ストロンチウムの製法
US3848063A (en) Process for the manufacture of high-purity lithium hexafluoroarsenate
RU2747639C1 (ru) Способ получения монокалийфосфата
FR2621031A1 (fr) Procede pour la preparation du phosphate monocalcique
US4725684A (en) Synthesis of urea cyanurate
CN1199382A (zh) 制备磷酸铵钠的方法
ZA200404518B (en) Method for production of formic acid formates.
IL128738A (en) Magnesium and potassium double salts, process for their preparation and uses thereof
JPH08104517A (ja) 高純度・高結晶化度塩化カルシウムの製造方法
CS272195B1 (cs) Způsob výroby čistých vápenatých sloučenin s malou rozpustnosti
JPH02117642A (ja) カルボン酸エーテル混合物の改良製造法