SK281543B6 - Farmaceutická kompozícia na transfekciu nukleovej kyseliny - Google Patents

Farmaceutická kompozícia na transfekciu nukleovej kyseliny Download PDF

Info

Publication number
SK281543B6
SK281543B6 SK1118-97A SK111897A SK281543B6 SK 281543 B6 SK281543 B6 SK 281543B6 SK 111897 A SK111897 A SK 111897A SK 281543 B6 SK281543 B6 SK 281543B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
pharmaceutical composition
compound
group
composition according
nucleic acid
Prior art date
Application number
SK1118-97A
Other languages
English (en)
Other versions
SK111897A3 (en
Inventor
G�Rardo Byk
Daniel Scherman
Bertrand Schwartz
Original Assignee
Rhone-Poulenc Rorer S. A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=9476267&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=SK281543(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Rhone-Poulenc Rorer S. A. filed Critical Rhone-Poulenc Rorer S. A.
Publication of SK111897A3 publication Critical patent/SK111897A3/sk
Publication of SK281543B6 publication Critical patent/SK281543B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12NMICROORGANISMS OR ENZYMES; COMPOSITIONS THEREOF; PROPAGATING, PRESERVING, OR MAINTAINING MICROORGANISMS; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING; CULTURE MEDIA
    • C12N15/00Mutation or genetic engineering; DNA or RNA concerning genetic engineering, vectors, e.g. plasmids, or their isolation, preparation or purification; Use of hosts therefor
    • C12N15/09Recombinant DNA-technology
    • C12N15/87Introduction of foreign genetic material using processes not otherwise provided for, e.g. co-transformation
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K48/00Medicinal preparations containing genetic material which is inserted into cells of the living body to treat genetic diseases; Gene therapy

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Biophysics (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)

Abstract

Je opísaná farmaceutická kompozícia vhodná na transfekciu nukleovej kyseliny, ktorej podstata spočíva v tom, že okrem uvedenej nukleovej kyseliny obsahuje aspoň jedno transfekčné činidlo a zlúčeninu pôsobiacu na úrovni kondenzácie uvedenej nukleovej kyseliny, pričom táto zlúčenina je celkom alebo čiastočne odvodená od histónu, nukleolínu, protamínu a/alebo niektorého z ich derivátov.ŕ

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka oblasti génovej terapie a zaoberá sa predovšetkým prenosom in vitro, ex vivo a/alebo in vivo genetického materiálu. Vynález poskytuje novú farmaceutickú kompozíciu vhodnú na účinnú transfekciu buniek.
Doterajší stav techniky
Chromozomálne nedostatočnosti alebo anomálie (mutácia, aberantná expresia a podobne) predstavujú pôvod početných chorôb dedičného alebo nededičného charakteru. V tomto ohľade bolo konvenčné lekárstvo dlho bezmocné. V súčasnej dobe, keď dochádza k rozvoju génovej terapie, je nádej, že v budúcnosti bude možné korigovať uvedený typ chromozomálnej aberácie alebo mu dokonca predchádzať. Táto nová medikácia spočíva v zavedení genetickej informácie do zasiahnutej bunky alebo do zasiahnutého orgánu s cieľom korigovať uvedenú nedostatočnosť alebo anomáliu, alebo tu exprimovať proteín zainteresovaného génu.
Hlavnou prekážkou pri prenikaní nukleovej kyseliny do cieľovej bunky alebo do cieľového orgánu je veľkosť a polyaniónový charakter tejto nukleovej kyseliny, ktoré sú na závadu uspokojivého priechodu nukleovej kyseliny cez bunkové membrány.
Na odstránenie týchto prekážok boli v súčasnom období navrhnuté rôzne techniky, z ktorých možno uviesť predovšetkým transfekciu holej DNA cez plazmatickú membránu in vivo (WO 90/11092) a transfekciu DNA pomocou transfekčného vektora.
Pokiaľ ide o transfekciu holej DNA, je účinnosť takejto transfekcie stále ešte nízka. Holé nukleové kyseliny majú krátky čas životnosti vzhľadom na ich degradácii enzýmami a ich vylučovaniu močovými cestami.
Z toho dôvodu technika navrhuje dve principiálne rozdielne stratégie:
Prvá používa prírodné vektory transfekcie, ktorými sú vírusy. Navrhuje sa tiež používanie adenovírusov, oparových vírusov, retrovírusov a združených adenovírusov. Tieto vektory sa javia ako výhodné v samotnej transfekcii, ale nanešťastie sa nemôže úplne vylúčiť isté patogénne riziko, replikácia a/alebo riziko imunogénne vlastné ich vírusovej povahe.
Druhá stratégia výhodne spočíva v použití nevírusových činiteľov schopných podporovať prenos a expresiu DNA v bunke eukariotov.
Predložený vynález sa venuje predovšetkým tejto druhej metóde.
Podstata vynálezu
Chemické alebo biochemické vektory znamenajú výhodnú alternatívu prírodných vírusov predovšetkým z dôvodu absencie imunologickej odozvy alebo vírusového rekombinovania. Tieto vektory nemajú patogénnu schopnosť, riziko multiplikácie DNA uprostred týchto vektorov nie je žiadne. Vektor nie je obmedzený žiadnou teoretickou hranicou, pokiaľ sa týka veľkosti DNA na transfekciu.
Tieto syntetické vektory majú dve základné funkcie, kondenzovať transfekčnú DNA a podporovať bunkové väzby, rovnako ako priechod cez plazmatickú membránu, prípadne dve jadrové membrány.
Polyaniónové časti DNA prirodzene nemajú žiadnu afinitu k plazmatickej membráne buniek, tiež polyaniónových.
Z tohto dôvodu na odstránenie tejto nevýhody majú nevírusové vektory vo všeobecnosti polykatiónové náboje.
Medzi vyvinuté syntetické vektory patria katiónové polyméry typu polylyzín a DEAE dextrán alebo ešte katiónové lipidy alebo lipofektanty, ktoré sú najvhodnejšie. Majú vlastnosti kondenzovanej DNA a podporujú svoju väzbu s bunkovou membránou. Táto technika dáva základ princípu kondenzácie DNA. Vďaka katiónovému polyméru sa komplex fixuje k membráne pomocou chemickej väzby medzi katiónovým polymérom a ligandom receptora membrány, ktorý je prítomný na povrchu bunky a ktorý sa vrúbľuje. Sú tiež opísané receptory trasferínu, inzulínu a receptory azoaloglykoproteínov hepatocytov. Syntetické vektory dnes navrhované sú ešte ďaleko, aby boli známe rovnako ako vírusové vektory. Ich dôsledkom je nedostatočná kondenzácia DNA. S ťažkosťami sa môžeme znova stretnúť pri penetrácii DNA do bunkového jadra. Ďalšie nevýhody sú priamo spojené s povahou katiónových polymérov použitých lipofektantov.
Predložený vynález navrhuje riešenie týchto problémov. Presnejšie, predložený vynález sa vzťahuje ku farmaceutickej kompozícii použitej na transfekciu nukleovej kyseliny. Táto kompozícia sa vyznačuje tým, že obsahuje uvedenú nukleovú kyselinu, činiteľ transfekcie a zlúčeninu pôsobiacu na úrovni kondenzácie uvedenej nukleovej kyseliny. Uvedená zlúčenina môže byť odvodená celkom alebo čiastočne od histónu, nukleolínu, protamínu a/alebo ich derivátov.
Neočakávane sa ukázalo, že prítomnosť takýchto zlúčenín v kompozícii umožní v značnej miere znížiť množstvo transfekčného činiteľa s priaznivým dôsledkom z toho vyplývajúcim, bez akéhokoľvek zníženia aktivity transfekcie uvedenej zlúčeniny. Naopak, tieto látky dokonale umožňujú transfekciu.
V zmysle vynálezu zlúčeniny pôsobiace na úrovni kondenzácie nukleovej kyseliny zahrnujú zlúčeniny zahusťujúce nukleovú kyselinu, priamo alebo nepriamo. Tieto zlúčeniny môžu pôsobiť priamo na úrovni transfekovanej nukleovej kyseliny alebo pôsobiť na úrovni pridaných zlúčenín, ktoré sa priamo dodávajú pri kondenzácii tejto nukleovej kyseliny. Prednostne pôsobia na úrovni nukleovej kyseliny. Podľa realizačného modelu vynálezu, zlúčenina pôsobiaca na úrovni kondenzácie nukleovej kyseliny je tvorená celkom alebo čiastočne peptidovými motívmi (KTPKKAKKP) SEQ ID N°1 alebo (ATPAKKAA) SEQ N°2 alebo ich derivátmi, počet motívov sa môže pohybovať medzi 2 a 10. V štruktúre látok podľa vynálezu sa tieto motívy môžu opakovať kontinuálne alebo nekontinuálne. Môžu byť medzi sebou oddelené väzbami biochemickej povahy, napríklad väzby tvorené jednou alebo niekoľkými aminokyselinami alebo väzbami chemickej povahy.
Podľa vynálezu je predovšetkým výhodný výber zlúčenín, ako sú peptidy alebo pseudopeptidy (ktoré obsahujú aminokyseliny prevažne zásaditého charakteru ako je lyzín, histidín alebo arginín) v rámci predloženého vynálezu. Tieto zlúčeniny môžu mať štruktúru skladaného listu. Zásadité aminokyseliny sú špecificky zahrnuté vo väzbe peptid - nukleová kyselina. Tieto aminokyseliny majú podiel na vybudovaní iónových vodíkových mostíkov medzi dvoma postrannými reťazcami priaznivými pre kondenzáciu nukleovej kyseliny. Pokiaľ sa týka štruktúry skladaného listu, táto štruktúra je charakterizovaná ľahšou prístupnosťou k majoritným zväzkom karboxylov a atómov vodíkov, ktoré z časti svojho charakteru akceptora a donora prednostne podporujú tvorbu väzieb so zahustenou nukleovou kyselinou. Ide predovšetkým o histón, nukleolín, protamín a/alebo ich deriváty alebo len o ich časť.
Históny a protamíny sú proteíny katiónovej povahy. Sú zodpovedné za kondenzáciu DNA in vivo, netranskribujú DNA určitého vírusu. Históny sa môžu použiť v rámci predloženého vynálezu. Ide predovšetkým o históny Hl, H2a, H3 a H4. Pokiaľ sa týka nukleolínu, ide o nukleárny proteín, pri ktorom sa predpokladá, že má synergický účinok v priebehu kondenzácie DNA v porovnaní s histónom Hl. V rámci predloženého vynálezu môže výhodne ísť o zlúčeninu s peptidovou sekvenciou odvodenou od N-koncovej oblasti nukleolínu so sekvenciou (ATPAKKAA)2(COOH) (SEQ ID N°3).
Zlúčenina podľa vynálezu je odvodená od histónu Hl, predovšetkým od C-koncovej oblasti a zodpovedá sekvencii (KTPKKAKKP)2(COOH) (SEQ ID N°4).
Z týchto zlúčenín podľa vynálezu sa môžu citovať nasledujúce oligopeptidy: ATPKKSAKKTPKKAKKP(COOH) (SEQ ID N°5) a KKAKSPKKAKAAKPKKAPKSPAKAKA(COOH) (SEQ ID N°6) ako výhodné.
Pokiaľ sa týka sekvencii odvodených od protamínov môžu sa v rámci predloženého vynálezu citovať predovšetkým nasledujúce oligopeptidy: SESEYYRQRQRSRRRRRR(COOH) (SEQ ID N°7) a RRRLHRIHRRQHRSCRRRKRR(COOH) (SEQ ID N°8).
V zmysle predloženého vynálezu odvodený termín opisuje všetky peptidy, pseudopeptidy (peptidy zahrnujúce nebiochemické časti) alebo proteíny odlišné od proteínov alebo peptidov braných do úvahy, získaných jedným alebo viacerými modifikáciami genetickej a/alebo chemickej povahy. Modifikáciami genetickej povahy alebo chemickej povahy sa môžu rozumieť všetky mutácie, substitúcie, vynechanie, prídavok a/alebo modifikácie jedného alebo viacerých rezíduí určitého proteínu. Chemická modifikácia zahrnuje všetky modifikácie peptidu tvorené chemickou reakciou alebo chemickým vrúbľovaním molekuly, biochemické alebo nebiochemické, na akomkoľvek počte rezíduí proteínu.
Genetická modifikácia zahrnuje všetky peptidové sekvencie, ktorých hybrid DNA s týmito sekvenciami alebo fragmentárni má naznačenú aktivitu. Tieto deriváty môžu byť tvorené rôzne. Zväčšovaním afinity polypeptidu k ligandom, zlepšovaním úrovne ich produkcie, zvyšovaním ich rezistencie k proteázam, zlepšovaním a/alebo priamo vložením nových farmakologických a/alebo biochemických vlastností. Medzi výslednými derivátmi adície sa môžu citovať napríklad peptidické sekvencie obsahujúce heterologickú časť viazanú na koniec. Odvodený termín zahrnuje tiež homologickú sekvenciu proteínu, produkty ďalších zdrojov buniek, predovšetkým buniek ľudského pôvodu alebo iných organizmov, ktoré majú aktivitu rovnakého typu. Homologické sekvencie sa môžu získať hybridizáciou zodpovedajúcej DNA. Hybridizácia sa môže uskutočniť z banky nukleových kyselín, ktoré sa používajú ako sonda natívnej sekvencie alebo fragmenty v konvenčných podmienkach (Maniatis a ostatní), (všeobecná technika molekulárnej biológie).
V realizačnom modeli kompozície podľa predloženého vynálezu predovšetkým výhodne ďalej zahrnujú zlúčeninu, umožňujúcu orientovať sa na prenos nukleovej kyseliny. Táto zložka môže byť zložkou extracelulámou, ktorá umožňuje orientovať prenos kyseliny nukleovej cez určitý typ buniek alebo určité požadované tkanivo (nádorové bunky, hepatické bunky, bunky hepatopoetické). Môže ísť tiež o zložky intraceluláme, ktoré umožňujú orientovať prenos nukleovej kyseliny cez určité rozdelenie buniek (mitochondrie, jadro, atď.).
Zlúčenina je viazaná kovalentným spôsobom alebo spôsobom nekovalentným v kompozícii podľa vynálezu.
Zlúčenina môže byť tiež viazaná k nukleovej kyseline. Podľa modelu vynálezu vyššie uvedená zlúčenina je viazané cez doplnkovú heterogénnu časť viazanú k jednému z jeho koncov. Tieto časti môžu byť predovšetkým peptidy typu fiizogén, na uskutočnenie bunkovej transfekcie, dá sa povedať, na uskutočnenie transfekčného prostriedku alebo jeho rôznych zložiek cez membrány. Môže ísť o ligand bunkového receptora, ktorý je prítomný na povrchu bunky, ako napríklad cukor, transferín, inzulín alebo proteín asialo-orozomukoid. Môže ísť tiež o ligand intracelulámeho typu, ako označenie bunkového umiestnenia, ktorý prednostne zhromažďuje transfektovú DNA uprostred jadra.
Medzi cieľovým zložkami použitými v rámci vynálezu sa môžu citovať cukry, peptidy, hormóny, vitamíny, cytokíny, oligonukleotidy, lipidy alebo sekvencie alebo časti jatočného odpadu, umožňujúce špecifické viazanie so zodpovedajúcimi receptormi. Ide o také cukry a/alebo peptidy ako sú protilátky alebo časti protilátok, bunkové receptorové ligandy alebo ich časti, receptory alebo časti receptorov, atď. Môže ísť tiež o ligandy receptora faktorov vývoja, receptorov cytokináz, bunkových receptorov alebo receptorov proteínov adhézie. Môžu sa tiež citovať receptory transferínu, HDL a LDL. Cieľovými zložkami môžu byť tiež cukry umožňujúce viazať lecitín ako receptor asiaglykoproteínových alebo časť fragmentu Fab protilátok, umožňujúce viazať receptor fragmentu Fc imunoglobulínu.
Ako príklad tohto typu viazania sa môže uviesť v rámci predloženého vynálezu zlúčenina typu Hl-nls a predovšetkým peptid, ktorý má sekvenciu PKKKRKV-bAla-(KTPKKAKKP)2(COOH) (SEQ ID N°9). Zlúčeniny podľa vynálezu a predovšetkým všetky odvodené od histónu, protamínu alebo nukleolínu môžu byť ďalej polyglykozylované, sulfónované alebo fosforylované a/alebo vrúbľova.né na komplexné cukry, alebo na liofilné činidlo ako je napríklad polyuhlíkový reťazec, alebo deriváty cholesterolu..
Kompozície podľa vynálezu môžu pochopiteľne zahrnovať zahustenú nukleovú kyselinu rôznej povahy. Môžu sa tiež spájať zlúčeniny typu histónu k zlúčeninám typu nukleolínu.
Zlúčenina podľa vynálezu je prítomná v dostatočnom množstve na zahustenie nukleovej kyseliny podľa vynálezu. Pomer látka: nukleová kyselina (vyjadrené hmotnostne) sa môže pohybovať v hodnotách medzi 0,1 a 10 a predovšetkým medzi 0,3 a 3. Pokiaľ sa týka činiteľa transfekcie prítomného v kompozícii podľa vynálezu, tento je predovšetkým vybraný medzi katiónovými polymérmi a lipofektantmi.
Podľa predloženého vynálezu katiónový polymér je zlúčeninou všeobecného vzorca (I):
Ň-(CH2)l·
v ktorom
R môže znamenať atóm vodíka alebo skupinu všeobecného vzorca:
(CH2)n-b· n znamená celé číslo, ktoré sa pohybuje medzi 2 a 10, p a q sú celé čísla s takým súčtom p a q, že molekulová hmotnosť polyméru sa pohybuje medzi 100 a 107Da.
SK 281543 Β6
Je pochopiteľné, že vo vzorci (I) sa hodnota n môže pohybovať medzi rôznymi motívmi p. Vzorec (I) zoskupuje zároveň homopolyméry a heteropolyméry.
Vo vzorci (I) sa n pohybuje v rozmedzí hodnôt 2 a 5. Najmä polyméry polyetylénimínu (PEI) a polypropylénimínu (PPI) vykazujú vynikajúce vlastnosti. Polymérmi podľa predloženého vynálezu sú tie, ktorých molekulová hmotnosť sa pohybuje medzi 103 a 5 x 106. Ako príklad môžme uviesť polyetylénimín so strednou molekulovou hmotnosťou 50 000 Da (PEI50K) alebo polyetylénimín so strednou molekulovou hmotnosťou 800 000 Da (PEI800K). PEI50K alebo PEI800K sú komerčne dostupné. Iné polyméry všeobecného vzorca (I) môžu byť opísané vo FR 9408735. Optimálne podmienky vynálezu, t. j. optimálny pomer polymér: nukleová kyselina sú určené druhom jednotlivých zastúpených látok, tak napr. molámy pomer R = amíny polyméru: fosfáty nukleovej kyseliny. Tento pomer sa pohybuje v hodnotách medzi 0,5 a 50, presnejšie medzi 5 a 30. Predovšetkým výhodné výsledky sa získajú pri použití 5 až 25 ekvivalentov amínov polyméru k množstvu fosfátov nukleovej kyseliny.
Pokiaľ sa týka lipofektantu, ako lipofentant sa v zmysle vynálezu rozumie zlúčenina lipidového charakteru, ktorá je aktívna vzhľadom na transfekciu nukleovej kyseliny do buniek. Vo všeobecnosti ide o molekuly, obsahujúce aspoň jednu lipofilnú oblasť viazanú alebo neviazanú v hydrofilnej oblasti. V tejto skupine zlúčenín môžu byť lipidy schopné tvoriť lipozómy, ako je POPC, fosfatidylserín, fosfatidylcholín, cholesterol, maleílnimidofenylbutyrylfosfatidyletanolamín, laktozylceramid, v prítomnosti alebo neprítomnosti polyetylénglykolu tvoria latentné lipozómy alebo v prítomnosti, alebo neprítomnosti protilátok, alebo ligandov tvoria imunolipozómy, alebo cieľové lipozómy.
Podľa vynálezu lipidový činiteľ vytvára katiónovú oblasť. Táto katiónová oblasť, oblasť katiónového náboja, je schopná viazať sa reverzibilným spôsobom na nukleovú kyselinu s negatívnym nábojom. Táto interakcia pevne zhusťuje nukleovú kyselinu. Lipofílná oblasť sčíta tieto iónové interakcie v prostredí externej vody, keď sa znova pokryje nukleofilnými časťami tvoriacimi lipidovú vrstvu.
Zistilo sa tiež, že katiónový lipid s pozitívnym nábojom N-[l-(2,3-dioleyloxy)propyl]-N,N,N-trimetylamónium chlorid (DOTMA), interferuje vo forme lipozómu alebo peptidových vreciek, spontánne s DNA, ktorá má negatívny náboj, za vzniku komplexu lipid-DNA. Tento komplex je schopný viazať sa k bunkovej membráne a umožňuje tiež intraceluláme odovzdanie DNA. Od DOTMA sú navrhnuté ďalšie katiónové lipidy. Lipofílná skupina je pripojená k aminoskupine prostredníctvom ramena nazvaného „spacer“. Medzi týmito zlúčeninami sa môžu uviesť predovšetkým tie, ktoré obsahujú lipofilnú skupinu dvoch mastných kyselín alebo sú odvodené od cholesterolu, obsahujúce v prípade potreby aminoskupinu alebo kvartému amóniovú skupinu. DOTAP, DOBT alebo ChOTB môžu byť uvedené ako reprezentanti tejto kategórie katiónových lipidov. Ďalšie látky ako DOSC a ChSC sa vyznačujú prítomnosťou cholínovej skupiny namiesto kvartémej amóniovej skupiny. Bola tiež opísaná kategória katiónových lipidov, ako sú lipopolyamíny. V tomto type zlúčenín je katiónová skupina reprezentovaná zvyškom L-5-karboxy- spermínu, ktorý obsahuje štyri amóniové, dve primáme a dve sekundárne skupiny.
Lipofektanty sú účinné predovšetkým na transfekciu endokrinných primárnych buniek. Lipofektanty, ktoré vyhovujú vynálezu môžu byť tiež vybrané z množiny lipopolyamínov, ktorých oblasť polyamínu zodpovedá všeobecnému vzorcu (II)
H2N-(-(CH)m-NH)n-H (II), v ktorom m je celé číslo vyššie alebo rovné 1 a n je celé číslo vyššie alebo rovné 1, m sa môže meniť pre rôzne uhlíkaté skupiny obsiahnuté medzi dvoma amínovými skupinami, jeho hodnota sa pohybuje medzi 2 a 6 vrátane a n sa pohybuje v pohybuje 1 a 5 vrátane. Oblasť polyamínová je tvorená spermínom, thermínom alebo ich analógmi, pri ktorých sú zachované väzbové vlastnosti k DNA. Ak je lipofilná oblasť tvorená uhľovodíkovým reťazcom nasýteným alebo nenasýteným, cholesterolom, prírodným lipidom alebo lipidom syntetickým, je schopná tvoriť lamerálne alebo hcxagonálne fázy, viazané kovalentným spôsobom v hydrofilnej oblasti.
EP 394 111 opisuje ďalšie lipopolyamíny všeobecného vzorca (III) v rámci predloženého vynálezu,
H2N-(-(CH)m-NH)n-H, v ktorom R je predovšetkým zvyšok všeobecného vzorca (R'R2)N-CO-CH-NH-CO-.
Ako príklad týchto lipopolyamínov sa môže uviesť dioktadecylamidoglycylspermín (DOGS) a 5-kaiboxyspermylamid palmitoylfosfatidyletanolamínu (DPPES).
Lipopolyamíny opísané vo FR 94 14596 sa taktiež môžu výhodne použiť ako činiteľ transfekcie podľa vynálezu. Tieto zlúčeniny sú znázornené všeobecným vzorcom (IV), v ktorom R predstavuje
kde
X a X' znamenajú, nezávisle jeden od druhého, atóm kyslíka, metylénovú skupinu, (CH2)q-, kde q zodpovedá hodnotám 0, 1, 2 alebo 3 alebo aminoskupinu -NH- alebo -NR', kde R' znamená alkylovú skupinu, obsahujúcu 1 až 4 atómy uhlíka,
Y a Y’ znamenajú, nezávisle jeden od druhého, metylénovú skupinu, karbonylovú skupinu alebo skupinu C = S,
R3, R4 a R5 znamenajú, nezávisle jeden od druhého, atóm vodíka alebo alkylovú skupinu, prípadne substituovanú alebo nesubstituovanú, obsahujúcu 1 až 4 atómy uhlíka, p sa môže pohybovať medzi 0 a 5,
R6 predstavuje derivát cholesterolu alebo alkylamino skupinu NR’R2, kde R1 a R2 znamenajú, nezávisle jeden od druhého, alifatickú skupinu, nasýtenú alebo nenasýtenú, lineárnu alebo rozvetvenú, obsahujúcu 12 až 22 atómov uhlíka.
Môže ísť o zlúčeniny napríklad 2,5-bis-(3-aminopropylamino)pentyl-(dioktadecylkarbamoylmetoxy)acetát a l,3-bis-(3-aminopropylamino)-2-propyl-(dioktadecylkarbamoylmetoxy)acetát (pozri ďalej lipopolyamín A). EP 394 111 a FR 94 14596 opisujú tiež postup, ktorý sa môže použiť na prípravu zodpovedajúcich lipopolyamínov.
Nové lipopolyamíny, zhodnotené tiež v oblasti predloženého vynálezu, boli opísané vo FR 95/13490. Ako predstavitelia tejto skupiny lipopolyamínov sa môžu uviesť tieto nasledujúce lipopolyamíny: lipopolyamín B: {H2N(CH2)3}2N(CH2)4N{(CH2)3NH2)(CH2)3NHCH2COGlyN[(CH2)17-CH3]2 (RP120525)
SK 281543 Β6 lipopolyamín C: H2N(CH2)3NH(CH2)4NH(CH2)3NHCH2COGlyN[(CH2)18]2 (RP120535) lipopolyamín D:
H2N(CH2)3NH(CH2)4NH(CH2)3NHCH2COArgN[(CH2)18] (RP120531)
V rámci predloženého vynálezu sa výhodne môžu tiež použiť dooktadecylamidoglycylspermín (DOGS), 5-karboxyspermylamid palmitoylfosfatidyletanolamínu (DPPES), 2,5-bis-(3-aminopropylamino)-pentyl-(dioktadecylkarbamoylmetoxy)-acetát, 1,3-bis-(3-aminopropylamino)-2-propyl-(dioktadecylkarbamoylmetoxy)-acctát, {H2N(CH2)3}2N(CH2)4N{(CH2)3NH2}(CH2)3NHCH2COGlyN[(CH2)17-CH3]2 H2N(CH2)3NH(CH2)4NH(CH2)3NHCH2COGlyN[(CH2)18]2 H2N(CH2)3NH(CH2)4NH(CH2)3NHCH2COArgN[(CH2)18].
Na dosiahnutie optimálneho účinku prípravkov podľa vynálezu sú pomery polyamínu a nukleovej kyseliny prednostne určené druhom, kde pomer R pozitívnych nábojov činiteľa transfekcie k negatívnym nábojom nukleovej kyseliny sa pohybuje v hodnotách medzi 0,1 a 1, predovšetkým medzi 0,5 a 6.
Prítomnosť zlúčenín podľa vynálezu v kompozícii transfekcie výhodne umožňuje výrazne znížiť množstvo činiteľa transfekcie. Znížila sa tiež sledovaná toxicita pri použití lipopolyamínov podľa vynálezu, napríklad sa toto pozorovalo pri transfekcii buniek citlivých na pôvod činiteľa transfekcie, ako sú napríklad krvotvomé bunky. Ako ukazujú ďalej uvedené príklady, schopnosť kompozície transfektovať podľa vynálezu je vyššia v porovnaní s tými, ktoré sú transfektované klasickými činiteľmi.
V kompozícii podľa predloženého vynálezu nukleovou kyselinou môže byť rovnako i ribonukleová kyselina. Môže isť o sekvencie prírodného pôvodu alebo umelo pripravenú genomickú DNA, cDNA, mRNA, tRNA, rRNA, hybridové sekvencie alebo syntetické sekvencie alebo sekvencie semisyntetické. Tieto nukleové kyseliny môžu byť pôvodu ľudského, zvieracieho, rastlinného, bakteriálneho, vírusového, atď. Môžu sa tiež získať všetkými pre odborníkov známymi technikami, predovšetkým triedením bánk, chemickou syntézou alebo zmiešanými metódami zahrnujúcimi chemickú alebo enzýmovú modifikáciu. Môžu sa inkorporovať do vektorov, ako je plazmidový vektor.
Dezoxyribonukleové kyseliny môžu byť jednoduché alebo dvojvláknové. Tieto dezoxyribonukleové kyseliny môžu kódovať terapeutické gény riadiace sekvenciu transkripcie alebo replikácie, antimediátorové sekvencie a väzbové oblasti k ďalším častiam buniek, atď.
V zmysle vynálezu sa terapeutickými génmi nazývajú všetky gény obsahujúce proteíny, ktoré majú terapeutický účinok. Kódovanými proteínovými produktami môžu byť proteíny, peptidy, atď. Tieto proteínové produkty môžu byť homologické proti cieľovej bunke (dá sa povedať, že produkt je vyjadrený v cieľovej bunke, v prípade, že nie je prítomná žiadna patológia). V tom prípade expresia proteínu proteínu umožňuje napríklad zmierniť nedostatočnú expresiu v bunke alebo expresiu neaktívneho proteínu alebo slabo aktívneho z dôvodu modifikácie alebo ešte predexprimovanie uvedeného proteínu. Terapeutický gén môže byť tiež kódovaný mutáciou bunkového proteínu, ktorý má stabilnú modifikovanú aktivitu. Proteínové produkty môžu byť tiež heterologické proti cieľovej bunke. V tom prípade exprimovaný proteín môže byť napríklad doplnený alebo vnesený nedostatočnou aktivitou v bunke, ktorá neumožňuje bojovať proti patológii alebo stimulovať imunitnú odozvu.
Medzi terapeutickými produktmi v zmysle predloženého vynálezu sa môžu citovať predovšetkým enzýmy, krvné deriváty, hormóny, lymfokíny: interleukíny, interferóny TNF, atď. (FR 9203120), faktoiy rastu, ich prekurzory, enzýmy syntézy, troíické faktory: BDNF, CNTF, NGF, IGF, GMF, aFGF, bFGF, VEGF, NT3, NT5, HARP/pleiotrofín zodpovedajúci proteínom obsiahnutým v metabolizme lipidov typu apolipoproteín vybranými medzi apolipoproteínmi A-I, A-II, A-IV, B, C-I, C-II, C-ίΠ, D, E, F, G, H, J a enzýmy metabolizmu ako napríklad lipoproteínová lipáza, pečeňová lipáza, lecitín cholesterol acyltransferáza, 7 alfa cholesterol hydroxyláza, fosfatáza alebo ešte proteíny prenosu lipidov, ako je proteín prenosu esterov cholesterolu a proteín prenosu fosfolipidov proteínu väzieb HDL alebo receptor vybraný napríklad medzi receptormi skavengeru, dystrifinu alebo minidystroflnu (FR 9111947) proteín GAX, proteín CFTR spojený s génmi potláčajúcimi nádory: p53, Rb, RaplA, DCC, k-rev, atď. (FR 9304745) gény kódujúce faktory implikované do koadulácie: Faktory VII, VIII, IX, gény pôsobiace pri oprave DNA, samovražedné gény (tymid kináza, cytozín deamináza) atď.
Terapeutickým génom môže byť tiež gén alebo antimediátorová sekvencia, ktorého/ktorej expresia v cieľovej bunke dovoľuje kontrolovať expresiu génu alebo transkripciu bunkovej mRNA. Táto sekvencia sa môže transkribovať v cieľovej bunke komplementárnej RNA. Môže blokovať ich transdukciu v proteíne podľa opísanej techniky v EP 140 308. Antimediátorová sekvencia obsahuje tiež sekvencie kódujúce ribozómy, ktoré sú schopné výberovo zničiť RNA (EP 321 201).
Ako sa uvádza, nukleová kyselina môže obsahovať jeden alebo viac génov kódujúcich antigénový peptid, schop-, ný generovať u človeka alebo zvieraťa imunitnú odozvu.. Pre tento model sú charakteristické vakcíny, imunoterape-. utická liečba aplikovaná na človeka alebo na zviera, predovšetkým proti mikroorganizmom, vírusom alebo rakovinám. Môže ísť predovšetkým o špecifické antigénové peptidy vírusu Epstein Barr, vírusu HIV, vírusu hepatitídy B (EP 185 573), vírusu pseudobesnoty a špecifické nádory (EP 259 212).
Nukleová kyselina obsahuje predovšetkým sekvencie umožňujúce expresiu terapeutického génu a/alebo génu obsahujúceho gén kódujúci antigénový peptid v bunke alebo požadovanom orgáne. Môže ísť o sekvencie, ktoré sú prirodzene zodpovedné za expresiu skúmaného génu, ak sú sekvencie schopné fungovať v infikovanej bunke. Môže ísť tiež o sekvenciu rôzneho pôvodu (zodpovednú za expresiu ďalších proteínov alebo rovnakých syntetických). Predovšetkým môže ísť o sekvenciu iniciatóra eukariotických génov alebo vírusov. Napríklad môže ísť o iniciátory sekvencií bunkového genómu alebo genómu vírusu. V tomto ohľade je potrebné iniciovať napríklad iniciátory génov E1A, MLP, CMV, RSV, atď. Tieto sekvencie expresie sa môžu modifikovať adíciou aktivačných sekvencií, regulačných sekvencií, atď.
Z iného hľadiska nukleové kyseliny môžu tiež zahrnovať, predovšetkým proti toku terapeutického génu, signál sekvencie riadiaci syntézu terapeutického produktu sekrečným spôsobom cieľovej bunky. Týmto signálom sekvencie môže byť signál sekvencie prírodné terapeutického produktu, ale môže tiež ísť o všetky ďalšie sekvencie základného signálu alebo signálu umelého.
Kompozície podľa vynálezu ďalej obsahujú jeden alebo viac neutrálnych lipidov. Tieto látky sú predovšetkým výhodné, najmä v prípade, keď pomer R je slabý. Prídavok neutrálneho lipidu umožňuje zlepšovať tvorbu nukleolipidových časti a prekvapivo podporuje penetráciu častí do bunky pri destabilizácii membrány. Použitými neutrálnymi lipidmi v rámci predloženého vynálezu sú lipidy s dvoma mastnými reťazcami.
Predovšetkým výhodné je použitie prírodných lipidov alebo syntetických lipidov zwiterionového typu alebo bez náboja pri fyziologických podmienkach. Môže ísť o lipidy zvolené z množiny zahrnujúcej dioleylfosfatidyletanolamín (DOPE), oleoylpalmitoylfosfatidyletanolamin (POPE), distearoyl, palmitoyl, mirystoylfosfatidyletanolamín a ich I -až 3-násobné N-metylované deriváty, fosfatigylglyceroly, diglyceroly, diacylglyceroly, glykozyldiacylglyceroly, cerebrozidy (predovšetkým galaktocerebrozidy), sfmgolipidy (predovšetkým sfingomyelíny) alebo ešte asialogangliozidy (predovšetkým asialoGMl a GM2).
Tieto rôzne lipidy sa môžu získať ako syntézou, tak extrakciou, napríklad z orgánov (napríklad mozog) alebo vajec dobre známymi klasickými technikami. Predovšetkým extrakcia prírodných lipidov sa môže uskutočňovať prostredníctvom organických rozpúšťadiel (pozri Lehninger, Biochémia).
Kompozície podľa vynálezu sa uvádzajú do činnosti činiteľom transfekcie: lipofektantom, ktorý obsahuje 0,1 až 20 ekvivalentov neutrálnych lipidov na jeden ekvivalent lipopolyamínu. Najvýhodnejší je ekvivalent 1 až 5. V prípade, že transfekčným činiteľom je katiónový polymér, kompozície podľa vynálezu obsahujú okrem katiónového polyméru (v citovanom pomere: 0,1 až 20 molámych ekvivalentov) neutrálny lipid na jeden molámy ekvivalent fosfátu nukleovej kyseliny. Najvýhodnejší je opäť ekvivalent 1 až 5.
Kompozície podľa vynálezu sa môžu deliť na skupiny z pohľadu podávania lieku. Kompozície sa podávajú topicky, rektálne, vaginálne, parenterálne, transškárovo, orálne, kožou, podkožné, vnútrožilovo, intramuskuláme, intraokulárne, intranasálne, atď. Farmaceutické kompozície podľa vynálezu obsahujú farmaceutický prijateľné vehikulum pre injikovanie, predovšetkým na priame injikovanie na úrovni požadovaného orgánu alebo na podávanie topicky (na kožu alebo sliznicu). Môže ísť najmä o sterilné izotonické roztoky alebo suché prípravky predovšetkým lyofilizované. Ako roztok sa používa sterilná voda alebo fyziologické sérum umožňujúce injikovať farmaceutické kompozície. Dávka použitia nukleovej kyseliny pre injekciu, rovnako ako počet podávaní sa môžu upraviť v závislosti od úlohy a spôsobu podávania. Kompozície sa môžu výhodne použiť na transfekciu veľkého počtu buniek ako napríklad krvotvomých buniek, buniek melanómov, karcinómov a sarkómov, buniek hladkého svalstva a astrocytov.
Predložený vynález predkladá tiež metódu výhodnú najmä na liečenie chorôb používajúcich transfekciu in vitro, ex vivo alebo in vivo kyselinu nukleovú, vhodnú na opravu uvedenej choroby v spojení s činiteľom transfekcie typu katiónového polyméru alebo lipofektantu. Takáto kompozícia je vopred definovaná. Kompozície podľa vynálezu sú zaujímavé predovšetkým svojou vysokou úrovňou transfekcie.
Predložený vynález sa tiež týka použitia kompozícií tvorených celkom alebo čiastočne peptidovými motívmi (KTPKKAKKP) a/alebo (ATPAKKAA). Počet týchto motívov sa môže meniť medzi 2 a 10.
Predložený vynález pokrýva tiež všetky použitia oligopeptidov vybraných medzi (ΑΤΡΑΚΚΑΑ)2(ΟΟΟΗ), (KTPKKAKKP)j(COOH), ATPKKSAKKTPKKAKKP(COOH), KKAKSPKKAKAAKPKKAPKSPAKAKA(COOH), SRSRYYRQRQRSRRRRRR(COOH) a RRRLHRIHRRQHRSCRRRKRR(COOH) na uskutočnenie prenosu in vitro, ex vivo alebo in vivo nukleovej kyseliny uvedeného nukleotidu.
Nasledujúce príklady bližšie ilustrujú vynález bez toho aby v akomkoľvek smere obmedzovali jeho rozsah.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Materiál a metódy
1. Plazmidy použité na prenos génu in vivo
Aktivita kompozície je určená plazmidmi, ktoré obsahujú gén kódujúci luciferázu (Luc).
Ide predovšetkým o plazmidy pCMVluc, pXL 2621, pXL 2622, ktoré obsahujú gén kódujúci luciferázu (vektor pGL2), Promega) pod aktivátorom cytomegalovírusu (CMV) výťažok pCDNA3 (Invitrogén). pCMV luc a pXL 2622 sa odvodzujú od vektora pGL2, pXL 2622 vektora pGL2, a v týchto vektoroch iniciátor SV40 bol umiestnený aktivátorom CMV. Plazmidy sa všeobecne získavajú technickým zrážaním v PEG (Ausubel) a skladujú v Tris lOmM EDTA pH 8 pri teplote 4 °C a pri koncentrácii prostredia 10 pg ADN na μί.
2. Kompozície použité podľa vynálezu
H: KTPKKAKKPKTPKKAKKP(COOH) 18 AA N: ATPAKKAATPAKKAA(COOH) 16 AA nls-H: PKKKRKV-bAla-KTPKKAKKPKTKKAKKP(COOH) 26 AA
PRI: RRRLHRIHRRQHRSCRRRKRR21 AA PR2: SRSRYYRQRQRSRRRRRR sa pripravia nasledujúcimi postupmi:
2. IN: ATPAKKAATPAKKAA(COOH)
Tieto oligopeptidy sa syntetizujú vo forme soli kyseliny trifluóroctovej prostredníctvom syntézy peptidov Applicd Biosystem 431A na živici HMP (Applied Biosystem) metódou FMOC. Po syntéze sa peptid izoluje zo živice v priebehu 90 minút v prítomnosti roztoku voda/TFA v pomere 1 : 19. Po filtrácii sa roztok zahustí na vákuovej odparke, potom sa peptid dvakrát vyzráža prídavkom éteru butylmetylnatého z roztoku v TFA. Usadenina sa premýva éterom butylmetylnatým a potom sa suší. Peptid sa rozpustí v 5 ml vody, prefiltruje sa čistí na nepriamej fáze HPLC na kolóne C18 100 A (Biorad RSL). Peptid sa čistí pomocou gradientu 0 až 25 % acetonitrilu, 0,07 % TFA vo vode 0,07 % TFA. Čistota získaného peptidu je 95 % a jeho rozpustnosť vo vode je 100 mg/ml.
2.2 nsl: PKKKRKV
Tieto oligopeptidy sa syntetizujú vo forme soli kyseliny trifluóroctovej podľa protokolu opísaného pri použití (na štiepenie) roztoku: voda / TFA / fenol / etánditiol / / tioanizol v pomere 2 : 40 :3 :1 : 2 (objem/objem). Čistota získaného peptidu je 90 % a jeho rozpustnosť vo vode je 100 mg/ml pri pH 2,1.
2.3 H: KTPKKAKKPKTPKKAKKP(COOH) a nls-H: PKKKRKV-bAla- KTPKKAKKPKTKKAKKP(COOH)
Tieto oligopeptidy sa syntetizujú vo forme soli kyseliny trifluóroctovej podľa opísaného protokolu. Na tvorbu týchto oligopeptidov sa živica rozdelila na dve časti. Prvá časť je určená na syntézu H. Štiepenie sa uskutočňuje roztokom TFA / fenol/etánditiol/tioanizol/voda v pomere 40:3 :1 : 2:2 (objem/objem). Čistota získaného peptidu je 90 % ajeho rozpustnosť vo vode je 10 mg/ml pri pH 2,1. Druhá časť živice sa použije na syntézu nls-bAla-H. Roztok na štiepenie je rovnaký ako pri príprave H. Čistota získaného peptidu je 95 % a jeho rozpustnosť vo vode je 10 mg/ml pri pH 2,1.
2.4 PRI: RRRLHRIHRRQHRSCRRRKRR a PR2: SRSRYYRQRQSRRRRRR
Tieto oligopeptidy sa syntetizujú vo viacerých etapách na pevnej fáze podľa techniky BocBenzyle. Použije sa živica Boc-L-Arg(Tos)Pam (0,48 meq/g). Odstránenie chrániacej skupiny a viazanie sa uskutočňuje nasledujúcim spôsobom:
1-55 % TFA v dichlórmetáne (DCM) 1 x2 mn
2-55 % TFA v dichlórmetáne 1 x 30 mn
3-dichlórmetán 2x 1 mn
4-DMS 3 x 1 mn
5-viazanie
6-DMF 2 x 1 mn
7-dichlórmetán 2 x 1 mn
V každej etape sa použije 10 ml roztoku na jeden gram živice. Viazanie všetkých aminokyselín (v trojnásobnom nadbytku) sa uskutočňuje v DMF v prítomnosti BOP, Hobt a DIEA. Každá etapa viazania sa kontroluje ninhidrínovým testom.
Finálny peptid sa znova získa zo živice a celkom sa ochráni kyselinou fluorovodíkovou. Používa sa 10 ml kyseliny fluorovodíkovej na gram živicového peptidu pri teplote 0 °C počas 45 minút v prítomnosti para-krezolu a etánditiolu. Po odparení kyseliny fluorovodíkovej sa zmes premýva éterom v kyseline fluorovodíkovej, potom sa zráža éterom a suší.
3. Lipofektanty
Lipopolyamín A:
l,3-bis-(3-amino-propylamino)-2-propyl-(dioktadecyl-karbamoylmetoxy)acetát (RP í 15335)
Lipopolyamín B: {H2N(CH2)3}2N(CH2)4N{(CH2)3NH2}(CH2)3NHCH2COG1 yN[(CH2)|7-CH3]2 (RP120525)
Lipopolyamín C: H2N(CH2)3NH(CH2)4NH(CH2)3NHCH2COGlyN[(CH2)18]2 (RP120535)
Lipopolyamín D: H2N(CH2)3NH(CH2)4NH(CH2)3NHCH2COArgN[(CH2)|8] (RP120531)
Príklad 1
Prenos nukleovej kyseliny do buniek NIH 3T3 in vitro
Tento príklad opisuje prenos nukleových kyselín in vitro prostredníctvom kompozície podľa vynálezu, ktorý obsahuje nukleovú kyselinu, zlúčeninu podľa vynálezu a lipopolyamín. Prenos sa uskutočňuje pri rôznych podmienkach, rôznom pufri a rôznom pH.
pl zmesi kompozície sa pripraví nasledovne: -0,5 pg plazmidovej DNA pCMV-luc, 0,25 pg zlúčeniny podľa vynálezu v roztoku pufra
- 40 mM dioktadecylamidoglycylspermín (DOGS) v pomere X, ktorý je určený v každom pokuse
- 2-5.104 buniek NIH3T3 sa inkubuje s predchádzajúcou zmesou pri teplote 37 °C pod atmosférou 5 % CO2 počas 4 hodín. Bunky sa potom premyjú a opäť vložia do kultivačného média počas 48 hodín v prostredí 10 % séra (DMEM % SVF). Bunková kultúra sa potom lyžuje v 50 pl pufra (Promega sa znova získa odstredením 20 000 g počas 5 minút).
Aktivita luciferázy sa meria v 4 pl vzorky za prídavku 20 pl substrátu (Promega). Odpočítanie sa uskutočňuje na luminometre LKB v jednotkách RLU (relative lights units) za 20 sekúnd.
Výsledky sú uvedené v tabuľke 1 a 2.
3. Zahusťovanie v 150 mM NaCl, 10 mM HEPES (N-(2-hydroxyetyl)-piperazín-N'-(2-etyl)sulfónová kyseliny pri pH 7,1.
Tabuľka 1
DOGS/DNA bez prípravku (RLU) sH (RLU)
0,8 X 32 850
1,8 X 220 23 700
3X 5 400 21 750
4. Zhusťovanie v 5% D-glukózy, 150 mM NaCl, 10 mM HEPES pH 7,2
Tabuľka 2
DOGS/DNA bez látky (RLU) sH (RLU) sN (RLU)
0,8 X 880 44 000 1 450
1,8 X 6 600 156 500 -
3X 22 000 297 500 90 300
V týchto príkladoch sú uvedené výsledky, ktoré sa získali pri spojení zahustenej zlúčeniny s DOGS podľa vynálezu. Ukázalo sa, že je možné znížiť množstvo DOGS bez akéhokoľvek negatívneho vplyvu na transfekciu zodpovedajúcich látok.
Príklad 2
Skúška transfekcie v prítomnosti neutrálneho lipidu pl zmesi kompozície sa pripraví nasledovne:
- 0,5 pg plazmidovej DNA pCMV-luc, 0,25 pg látky podľa vynálezu v roztoku pufra 150 mM NaCl, 10 mM fosforečnanový pufer pH 7,4
- 40 mM dioktadecylamidoglycylspermín (DOGS) v pomere X, ktorý je určený v každom pokuse prítomnosťou dioleylfosfätidyl etanolamínu (DOPE). Použitý pomer DOGS/DOPE je 1 : 2.
V tomto prípade sa 40 mM etanolového roztoku DOGS zmieša s rovnakým objemom dioleylfosfatidyletanolamínu (DOPE) pripraveného v zmesi chloroform / etanol (1 : 5). Na jeden ekvivalent DOGS prípravok obsahuje dva ekvivalenty DOPE.
- 105 buniek NIH3T3 sa inkubuje s predchádzajúcou zmesou pri teplote 37 °C pod atmosférou 5 % CO2 počas 4 hodín. Bunky sa potom premyjú a opäť vložia do kultivačného média na čas 48 hodín v prostredí 10 % séra (DMEM 10 % SVF).
Bunková kultúra sa potom lyžuje v 50 pl pufra (Promega) a znova získa odstredením (20 000 g v priebehu 5 minút).
SK 281543 Bé
Aktivita luciferázy sa meria v 4 μί vzorky pri prídavku 20 μί substrátu (Promega). Odpočítanie sa uskutočňuje na luminometre LKB v jednotkách RLU (relative lights units) za 20 sekúnd.
Výsledky sú uvedené v tabuľke 3.
Tabuľka 3
DOGS/DNA bez látky (RLU) sH (RLU) s nls-H (RLU)
0,8 X 24 3 175 760
1,8 X 19 7 410 2 380
3X 1 800 39 500 52 800
Tieto výsledky potvrdzujú pozorovania v príklade 1. V prítomnosti zásaditých látok podľa vynálezu a predovšetkým H, je možné znížiť o polovicu množstvo lipofektantu.
Príklad 3
Zmena pomeru prípravkov podľa vynálezu / DNA
3.1 V prítomnosti prípravku DOGS
1. 10 μί zmes prípravku sa pripraví nasledovne:
- 0,75 pg plazmidovej DNA pCMV-luc a zlúčenina podľa vynálezu v roztoku pufra 5 % D-glukózy, 150 mM NaCl s 10 mM HEPES (pH zahusťovacieho roztoku je 7,2)
- 40 mM dioktadecylamidoglycylspermín (DOGS) v pomere 1,8 X
- 2-4.105 buniek NIH3T3, ktoré sú inkubované s predchádzajúcou zmesou pri teplote 37 °C pod atmosférou CO2 počas 4 hodín. Bunky sa potom premyjú a opäť vložia do kultúry na čas 48 hodín v prostredí 10 % séra (DMEM 10%SVF).
hodín po transfekcii sa bunky lyžujú v 100 μί pufra (Promega) a znova získajú odstredením (20 000 g v priebehu 5 minút).
Aktivita luciferázy sa meria v 5 μί vzorky pri prídavku 20 μί substrátu (Promega). Odpočítanie sa uskutočňuje na luminometre LKB v jednotkách RLU (relative lights units) za 20 sekúnd.
Výsledky sú zhrnuté tabuľke 4.
Tabuľka 4
PEP / ADN hmotnosť/objem s H s (RLU) H-nls (RLU) s N (RLU)
0 2 150 2 150 2 150
0,25 3000 38 000 3 500
0,5 45 000 100 000 35 000
1 84 000 105 000 13 000
2 105 000 200 000 20 000
3.2 V prítomnosti DOGS / DOPE 1,8 X
Postupuje sa rovnako ako v opísanom protokole v 3.1. Na transfekciu sa použije 40 mM roztok 1,8 X dioktadecylglycylspermínu (DOGS) v prítomnosti dioleylfosfatidyletanolamínu (DOPE), DOGS / v pomere 1 : 2 pripravené podľa príkladu 2.
Tabuľka 5 zhrňuje získané výsledky.
Tabuľka 5
látka/DNA hmotnosť/objem H (RLU) H-nls (RLU) N (RLU)
0 580 580 580
0,25 1 300 5 600 7600
0,5 11 000 18 500 1 800
1 14 100 36 000 13 600
2 16 500 58 000 14 100
Príklad 4
Zmena pomeru prípravkov podľa vynálezu / DNA. DOGS je nahradený inými látkami.
4.1 V prítomnosti l,3-bis-(3-aminopropylamino)-2-propyl-(dioktadecyl-karbamoylmetoxy)acetátu (lipopolyamínu A)
1. 10 μί zmes prípravku sa pripraví nasledovne:
- 0,55 pg plazmidovej DNA pCMV-luc a zlúčenina podľa vynálezu v roztoku pufra 150 mM NaCl
-1,3-bis-(3-aminopropylamino)-2-propyl-(dioktadecylkarbamoylmetoxy)acetát v uvedenom pomere
- 2-5.105 buniek NIH3T3, ktoré sú inkubované s predchádzajúcou zmesou pri teplote 37 °C pod atmosférou CO2 počas 4 hodín. Bunky sa potom premyjú a opäť vložia do kultúry na čas 48 hodín v prostredí 10% séra (DMEM 10%SVF).
hodín po transfekcii sa bunky lyžujú v 100 ml pufra (Promega) a znova získajú odstredením (20 000 g v priebehu 5 minút).
Aktivita luciferázy sa meria v 10 ml vzorky pri prídavku 50 μί substrátu (Promega). Odpočítanie sa uskutočňuje na luminometri Berthold lumat 9501<R> v jednotkách RLU (relative lights units) za 10 sekúnd.
Výsledky sú zhrnuté tabuľke 6.
Tabuľka 6
4.2 V prítomnosti PEI800K
Postupuje sa podľa protokolu opísaného v 4.1 s použitím lipofektantu PEI 800K. Výsledky sú uvedené v tabuľke 7.
Tabuľka 7
PEI 800K bez látky ,106RLU sH .106RLU S ils-H .108 RLU
amín polyméru fosfát DNA látka/DNA
0 0,5 1 2 0,5 1 2
6 7,7 4,9 7 12,3 4 7,3 8,8
9 5 8 11,6 4 16,3 11 12,1
12 7,5 11,3 17,1 1,2
Príklad 5
Prenos in vivo do svalových buniek
Zodpovedajúce pokusy sú opísané v nasledujúcom texte: Prostriedky sa injikujú do holenného svalu myši C57 bl6 alebo OF1 (staršie ako 8 týždňov).
DNA sa zriedi na koncentráciu 0,5 mg/ml roztokom 150 mM NaCl, obsahujúcim 5% D-glukózy. Pred injekciou je koncentrácia peptidu 1 mg v 1 ml vody. K tomuto roztoku sa pridá DNA v dostatočnom množstve na dosiahnutie určitého pomeru (hmotnosť/hmotnosť). Čas inkubácie pred injikovaním je aspoň 20 minút pri teplote prostredia.
Vyhodnotenie výsledkov
Dva dni po injekcii sa sval odoberie, rozseká v 750 μί pufra (Promega E153 A), pridá k aprotininu (Sigma). Odobraná vzorka sa homogenizuje v drvičke (Heidolf) a odoberie sa 10 μί na meranie aktivity luciferázy. Toto meranie sa uskutočňuje luminometrom Lumat 9501 (Berthold) v priebehu 10 sekúnd po prídavku 50 μί substrátu obsahujúceho luciferázu (Promega) k 10 μg vzorky. Šum pozadia pred pridaním substrátu sa úplne odpočíta a aktivita sa vyjadrí v RLU (relative lights units).
μί (20 μί ADN) sa injikuje v prítomnosti 5 mM HEPES s pH roztoku 7,4, potom sa pridá lipopolyamin C (RPR 120535) v množstve 0,01 nmol/μΐ ADN 20 minút pred injikovaním.
Výsledky sú zhrnuté v tabuľke 8. Tabuľka 8
peptid/DNA hmotnosť/hmotnosť (priemer) RLU (odchýlka) RLU počet zvierat
bez peptidu fosfát DNA 15 228 125 14 618 681 6
nsl-H 0,25 hmotnosť / /hmotnosť +lipopolyamin C 42 722500 66 485 348 6
Tieto výsledky potvrdzujú priaznivý vplyv spojenia lipopolyamínu so zahustenou látkou podľa vynálezu na transfekciu nukleovej kyseliny in vivo vo svale.
Príklad 6
Prenos nárokovanej kompozície in vivo do nádorových buniek
Pokusy sa uskutočňujú na dospelých samiciach myší C57/BL6 (starších ako 6 týždňov), ktoré majú nádor typu 3LL (Lewis Lung carcinoma). Tieto objekty sa získajú pasážovaním nádoru a ich implantovaním zo zvieraťa na zviera pod kožu na úrovni boku.
Roztok na injikovanie sa pripraví nasledujúcim spôsobom. DNA sa najskôr rozpustí v pufre, potom sa pridá peptid a po 20 minútach sa pridá silne koncentrovaný roztok katiónových lipidov (20 alebo 40 mM) a zmes sa mieša. Po pridaní všetkých týchto zložiek zmes obsahuje DNA, peptid a katiónový lipid, 150 mM NaCl, 5 % D- glukózu a 5 mM MES s pH 6,2. V prípade dvoch posledných sérií s lipopolyamínom C (RPR 120535), ako vehikulom na injikovanie sa používa 75 mM NaCl a 150 mM NaCl a 5 % Dglukóza. Injikovanie sa uskutočňuje po 20 až 30 minútach od prípravy roztoku.
V tabuľkách 9 a 10 je uvedené zloženie kompozície, ktorá sa injikuje do nádoru 7 dní po implantácii. U myší sa vykoná anestézia pred injikovaním pomocou zmesi 130 mg Ketamínu a 4 mg Xylazínu na jeden kilogram myši.
Dva dni po injekcii sa tkanivo odoberie, rozseká v 500 μί pufru (Promega Celí Lysis Buffer E153 A). Po odstredení (20 000 g v priebehu 10 minút) sa odoberie 10 ml vzorky na stanovenie aktivity luciferázy. Toto meranie sa uskutočňuje luminometrom Lumat LB 9501 (Berthold) v priebehu 10 sekúnd po prídavku 50 μί substrátu obsahujúceho luciferázu (Promega Luciferase Assay Substráte).
Aktivita sa vyjadrí v jednotkách RLU (relative lights units).
Tabuľka 9 uvádza výsledky získané v prítomnosti rozdielnych lipopolyamínov A, B, C alebo D a tabuľka 10 uvádza výsledky získané v prítomnosti PEI.
Tabuľka 9
plazmid | peptid katiónový lipid výsledok RLU/aÄdar rvi«r*t
H?/ nádor [DNA| 1 Ηβ/μΐ re*. pepc/ DNA w/w reí. nmol/ μσ DNA priemer odchýlka
20 2 0 0 5
20 2 A 1,8 142 300 121 419 5
20 2 H 1 1.8 301 730 243 166 5
30 2 3 99 775 128 726 6
30 2 K 1 3 L 340 460 1 771 624 5
7,5 0,5 A 3 88 712 49 314 5
7.S C, 5 H 1 3 383 313 234 113 6
7,5 0.5 H L,5 618 025 530 774 6
15 1 H 1 L 017 372 966 141 S
10 0,5 H L,5 C 879 358 414 286 9
LQ 0,9 K 1,3 D 3 395 433 219 333 10
19,75 0,25 C 2 333 7QQ 126 036 6
18,75 0,25 Pr 2 0.3 2 1 04« 050 612 401 6
20 0.5 e 4 806 467 887 206 6
20 0,5 H 1 c 4 1 348 233 1 674 10« S
Tabuľka 10
piaznid peptid polyetylén Lmín výsledok RLtT/aídar po£«t XVĹasat
inj< ran. [DNA] yg/ni rež. pept·/ DNA v/w val. Eq priemer odchýlka
20 2 0 0 5
20 2 800 K 9 54 350 52 989 5
50 2 800 K 9 7 783 16 803 6
50 2 1 800 K 9 62 230 71 462 S
50 2 800 K 12 6 733 16 493 6
50 2 1 800 K 12 72 70Q 150 300 5
40 2 800 K 18 470 1 051 S
40 2 Hl L 800 K 18 82 608 104 443 6
40 2 800 K 24 1 «30 3 645 5
40 2 Hl 800 K 24 49 790 63 942 5
10 0,9 1,5 D 12 14 192 16 948 11
10 0,9 Hl 1. 5 C 12 12 942 22 8S3 11
Príklad 7
Prenos nukleovej kyseliny in vitro do buniek 3LL
Tento príklad opisuje prenos nukleových kyselín in vitro (na bunkovej kultúre) prostredníctvom kompozícií podľa vynálezu, ktoré obsahujú nukleovú kyselinu, zlúčeninu podľa vynálezu vybranú z množiny derivátov protamínov a lipopolyamínov v 75 mM roztoku NaCl.
μί zmesi sa pripraví nasledujúcim postupom:
- 0,5 pg plazmidovej DNA pCMV-luc, 0,5 pg PRI alebo PR2 látky podľa vynálezu v roztoku 75 mM NaCl
- Lipopolyamin C (RPR 120535), jeho množstvo sa udáva v tabuľke 11 na každý pokus
-1.105 buniek 3LL (v 250 μί kultivačnej pôdy DMEM s 10 % séra teľacieho plodu) sa inkubujú s predchádzajúcou zmesou pri teplote 37 °C pod atmosférou CO2 počas 4 hodín. Pridá sa 500 pl kultivačnej pôdy a bunky sa znova uvedú na kultiváciu. Nasledujúci deň sa bunky premyjú a opäť vložia na 25 hodín do rovnakého kultivačného média, ktoré obsahuje 10 % séra teľacieho plodu. Bunky sa potom lyžujú v 100 μί pufra (Promega).
Aktivita luciferázy sa meria po pridaní 50 μί substrátu (Promega). Odpočítanie sa uskutočňuje na luminometri LB v jednotkách RLU (relative lights units) za 10 sekúnd.
Výsledky pokusov s PRI a PR2 sú zhrnuté tabuľke 11 a 12.
Tabuľka 11
Lipopolyamín C/DNA bez prípravku (RLU) sPR2 (RLU)
4X 107 289 447 214
6X 77 396 1 182 641
8X 14 512 729 285
Tabuľka 12
Lipopolyamín C/DNA bez prípravku (RLU) s PR2 (RLU)
4X 12 037 6 304
6X 901 113 113
8X 328 294 743
Príklad 8
Injikovanie zahustených peptidov podľa vynálezu bez lipopolyfektantu do nádora in vivo
- myši typu Swiss/nude dospelé samice
- experimentálne indukované nádory po injekcii 107 buniek 3T3 HER2 podkožnou cestou
- injikovanie zmesi kompozície 7 až 12 dní po injekcii buniek
Zahustený alebo nezahustený roztok DNA s peptidom sa injikuje priamo do nádora striekačkou typu Hamilton.
- dva dni po injekcii sa odoberie nádorové tkanivo, ktoré sa drví a homogenizuje v 750 μί pufra (Promega Celí Lysis Buffer E153 A). Po odstredení (20 000 g v priebehu 10 minút) sa odoberie 10 μί vzorky, ktorá slúži na posúdenie aktivity luciferázy meraním luminiscenčnej emisie získanej po zmiešaní s 50 μί reagentu (Promega Luciferase Assay Substráte) v luminometri Lumat LB 9501 (Berthold), integruje sa 10 sekúnd.
Výsledná aktivita je vyjadrená v jednotkách RLU (Relative Lights Units).
Protokol: 0,5 mg/ml DNA sa rozpusti v roztoku, ktorý obsahuje soli, pufer a glukózu v konečnom množstve, ktoré je uvedené v tabuľke výsledkov. Pred injikovaním je koncetrácia peptidu 1 mg v 1 ml vody. K roztoku sa pridá DNA v množstve dostatočnom na dosiahnutie určitého pomeru hmotnosť/hmotnosť. Pred injikovaním sa roztok inkubuje aspoň 20 minút pri teplote prostredia. Dávka na myš je 20 μί injekčného roztoku, ktorý obsahuje 10 μί DNA.
Tabuľka 13
pufor peptid výsledok RUJ / nldór počet zvierat
NaCl/glu/ MES nebo HEPES S aM ref. peptid/DHA w/w príeeer odchýlka
150/KEFES 1 60» 930 1 360 072 6
nls-H 0,02 6 619 100 S 060 709 6
150/S/HW KS 369 S63 577 901
nla-Hl 0.1 1 654 313 2 145 147
ula-Hl 0.02 4 031 000 1 007 396 6*
931 375 214 229 4
H 0,1 3 420412 1 205 704 6
* myši uspané zmesou Imalgén + Rompun (130 mg/kg Ketamínu, 4 mg/kg Xylazinu, intraperitoneálnou cestou) Zoznam sekvencií (1) Všeobecné informácie (1) podávateľ (A) Meno: RHÔNE POULENC RORER S.A.
(B) Ulica: 20, Avenue Raymond Aron (C) Mesto: Antony (D) Krajina: Francúzsko (E) Smerovacie číslo: 92165 (F) Telefón: 40 91 69 22 (H) Fax: 4091 72 96 (ii) názov vynálezu: Prostriedky obsahujúce amínové kyseliny, ich príprava a použitie (iii) počet sekvencií: 9 (iv) spôsob lúštenia počítačom (A) Typ nosiča: tápe (B) počítač: IBM PC kompatibilný (C) systém využitia: PC-DOS/MS-DOS (D) logika: Patentr Release #1.0, Version #1.30 (OEB) (2) Informácie pre sekvenciu SEQ ID NO: 1:
(1) charakteristika sekvencie:
(A) dĺžka: 9 aminokyselín (B) typ: aminokyselina (D) konfigurácia: lineárna (ii) typ molekuly: proteín (xi) opis sekvencie: SEQ ID NO: 1:
Lys Thr Pro Lys Lys Ala Lys Lys (2) Informácie pre sekvenciu SEQ ID NO: 2:
(1) charakteristika sekvencie:
(A) dĺžka: 8 aminokyselín (B) typ: aminokyselina (D) konfigurácia: lineárna (ii) typ molekuly: proteín (xi) opis sekvencie: SEQ ID NO: 2:
Ala Thr Pro Ala Lys Lys Ala Ala (2) Informácie pre sekvenciu SEQ ID NO: 3:
(1) charakteristika sekvencie:
(A) dĺžka: 16 aminokyselín (B) typ: aminokyselina (D) konfigurácia: lineárna (ii) typ molekuly: proteín (xi) opis sekvencie: SEQ ID NO: 3:
Ala Thr Pro Ala Lys Lys Ala Ala Ala Thr Pro Ala Lys Lys 5 10
Ala Ala (2) Informácie pre sekvenciu SEQ ID NO: 4:
(1) charakteristika sekvencie:
(A) dĺžka: 18 aminokyselín (B) typ: aminokyselina (D) konfigurácia: lineárna (ii) typ molekuly: proteín (xi) opis sekvencie: SEQ ID NO: 4:
Lys Thr Pro Lys Lys Ala Lys Lys Pro Lys Thr Pro Lys Lys 5 10
Ala Lys Lys Pro (2) Informácie pre sekvenciu SEQ ID NO: 5:
(i) charakteristika sekvencie:
(A) dĺžka: 17 aminokyselín
SK 281543 Β6 (B) typ: aminokyselina (D) konfigurácia: lineárna (ii) typ molekuly: protein (xi) opis sekvencie: SEQ ID NO: 5:
Ala Thr Pro Lys Lys Ser Ala Lys Lys Thr Pro Lys Lys Ala
10
Lys Lys Pro (2) Informácie pre sekvenciu SEQ ID NO: 6:
(1) charakteristika sekvencie:
(A) dĺžka: 26 aminokyselín (B) typ: aminokyselina (D) konfigurácia: lineárna (ii) typ molekuly: protein (xi) opis sekvencie: SEQ ID NO: 6:
Lys Lys Ala Lys Ser Pro Lys Lys Ala Lys Ala Ala Lys Pro
10
Lys Lys Ala Pro Lys Ser Pro Ala Lys Ala Lys Ala 15 20 25 (2) Informácie pre sekvenciu SEQ ID NO: 7:
(1) charakteristika sekvencie:
(A) dĺžka: 18 aminokyselín (B) typ: aminokyselina (D) konfigurácia: lineárna (ii) typ molekuly: protein (xi) opis sekvencie: SEQ ID NO: 7: Ser Arg Ser Aig Tyr lýr Arg Gin Arg Gin Arg Ser Aig Arg
10
AigAigAigAig (2) Informácie pre sekvenciu SEQ ID NO: 8:
(1) charakteristika sekvencie:
(A) dĺžka: 21 aminokyselín (B) typ: aminokyselina (D) konfigurácia: lineárna (ii) typ molekuly: protein (xi) opis sekvencie: SEQ ID NO: 8: Arg Arg Arg Leu His Arg íle His Arg Arg Gin His Arg Ser 5 10
Cys Arg Arg Arg Lys Arg Arg
20 (2) Informácie pre sekvenciu SEQ ID NO: 9:
(i) charakteristika sekvencie:
(A) dĺžka: 26 aminokyselín (B) typ: aminokyselina (D) konfigurácia: lineárna (ii) typ molekuly: protein (xi) opis sekvencie: SEQ ID NO: 9: Pro Lys Lys Lys Arg Lys Val Ala Lys Thr Pro Lys Lys Ala
10
Lys Lys Pro Lys Thr Pro Lys Lys Ala Lys Lys Pro 15 20 25

Claims (32)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Farmaceutická kompozícia na transfekciu nukleovej kyseliny a obsahujúca okrem uvedenej nukleovej kyseliny transfekčné činidlo a aspoň jednu zlúčeninu pôsobiacu na úrovni kondenzácie uvedenej nukleovej kyseliny, v y z n a í u j ú c a sa tým, že uvedená zlúčenina je tvorená celkom alebo čiastočne peptidovými motívmi KTPKKAKKP a/alebo ATPAKKAA opakujúcimi sa kon tinuálne alebo nekontinuálne, pričom počet týchto motívov sa môže pohybovať medzi 2 a 10, alebo je tvorená oligopeptidom zvoleným z množiny zahrnujúcej SRSRYYRQRQRSRRRRRR(COOH) a RRRLHRIH RRQHRSCRRRKRR(COOH).
  2. 2. Farmaceutická kompozícia podľa nároku 1, v y značujúca sa tým, že peptidové motívy môžu byť medzi sebou oddelené väzbami biochemickej povahy typu aminokyselín a/alebo väzbami chemickej povahy.
  3. 3. Farmaceutická kompozícia podľa nároku 2, vyznačujúca sa tým, že väzbami biochemickej povahy sú väzby tvorené jednou alebo niekoľkými aminokyselinami.
  4. 4. Farmaceutická kompozícia podľa nároku 3, v y značujúca sa tým, že zlúčeninou je histón Hl alebo jeho časť.
  5. 5. Farmaceutická kompozícia podľa nároku 4, v y značujúca sa tým, že zlúčeninou je C-koncová oblasť histónu Hl alebo jej časť.
  6. 6. Farmaceutická kompozícia podľa nároku 4 alebo 5, vyznačujúca sa tým, že zlúčeninou je výhodne oligopeptid zvolený z množiny zahrnujúcej (KTPKKAKKP)2(COOH), ATPKKSAKKTPKKAKKP(COOH) a KKAKSPKKAKAAKPKKAPKSPAKAKA(COOH).
  7. 7. Farmaceutická kompozícia podľa niektorého z nárokov laž 3, vyznačujúca sa tým, že zlúčeninou je N-koncová oblasť nukleolínu alebo jej časť.
  8. 8. Farmaceutická kompozícia podľa nároku 7, v y značujúca sa tým, že zlúčeninou je peptid (ATPAKKAA)2- (COOH).
  9. 9. Farmaceutická kompozícia podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že uvedená zlúčenina má štruktúru skladaného listu beta, v ’·
  10. 10. Farmaceutická kompozícia podľa niektorého z nái rokov laž 9, vyznačujúca sa tým,že uvedená zlúčenina je navyše združená s ligandom bunkového receptora.
  11. 11. Farmaceutická kompozícia podľa nároku 10, vyznačujúca sa tým,že zlúčeninou je histón Hl alebo jeho časť, združený alebo združená so signálnou sekvenciou jadrovej lokalizácie.
  12. 12. Farmaceutická kompozícia podľa nároku 11, vyznačujúca sa tým, že zlúčeninou je peptid PKKKRKV-bAla-(KTPKKAKKP)2(COOH).
  13. 13. Farmaceutická kompozícia podľa niektorého z nárokov laž 12, vyznačujúca sa tým, že uvedená zlúčenina je navyše združená s peptidom typu fuzogénu podporujúceho bunkovú transfekciu uvedenej kompozície.
  14. 14. Farmaceutická kompozícia podľa niektorého z nárokov laž 13, vyznačujúca sa tým, že uvedená zlúčenina je navyše polyglykozylovaná, sulfónovaná, fosforylovaná a/alebo navrúbľovaná na komplexné cukry alebo na lipofilné činidlo.
  15. 15. Farmaceutická kompozícia podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa t ý m , že transfekčným činidlom je katiónový polymér alebo lipofektant.
  16. 16. Farmaceutická kompozícia podľa nároku 15, vyznačujúca sa tým, že lipofektantomje lipid schopný tvoriť lipozómy, latentné lipozómy, imunolipozómy alebo cieľové lipozómy.
  17. 17. Farmaceutická kompozícia podľa nároku 15, vyznačujúca sa tým, že katiónovým polymérom je výhodne zlúčenina všeobecného vzorca (I) |íHCH2)rI R
    -Jp (i), v ktorom R môže znamenať atóm vodíka alebo skupinu všeobecného vzorca <CH2)n-b· pričom n znamená celé číslo medzi 2 a 10, p a q znamenajú celé čísla a súčet p + q má takú hodnotu, že stredná molekulová hmotnosť polyméru leží medzi 100 a 107.
  18. 18. Farmaceutická kompozícia podľa nároku 15, vyzná í u j ú c a sa tým, že katiónový polymér je zvolený z množiny zahrnujúcej polyletylénimín (PEI) a polypropylénimín (PP1).
  19. 19. Farmaceutická kompozícia podľa nároku ^vyznačujúca sa tým, že polymér je zvolený z množiny zahrnujúcej polyetylénimin so strednou molekulovou hmotnosťou 50 000 (PEI50K) a polypropylénimín so strednou molekulovou hmotnosťou 800 000 (PEI800K).
  20. 20. Farmaceutická kompozícia podľa nároku 15, vyzná ŕ u j ú c a sa tým, že lipofektant obsahuje aspoň jednu polyamínovú oblasť všeobecného vzorca (II)
    H2N-(-(CH)m-NH)„-H (II), v ktorom m znamená celé číslo väčšie alebo rovné 2 a n znamená celé číslo väčšie alebo rovné 1, pričom hodnota m sa môže meniť pre rôzne uhlíkaté skupiny obsiahnuté medzi dvoma amínovými skupinami, ktorá je kovalentne viazaná k lipofilnej oblasti typu nasýteného alebo nenasýteného uhľovodíkového reťazca cholesterolu, alebo prírodný alebo syntetický lipid schopný tvoriť lamerálne alebo hexagonálne fázy.
  21. 21. Farmaceutická kompozícia podľa nároku 20, v y značujúca sa tým, že polyamínová oblasť je tvorená spermínom, thermínom alebo niektorým z ich analógov, pri ktorých sú zachované ich väzbové vlastnosti k nukleovej kyseline.
  22. 22. Farmaceutická kompozícia podľa nároku 20, v y značujúca sa tým, že lipofektant obsahuje aspoň jednu lipofilnú oblasť všeobecného vzorca (IV) v ktorom X a X' znamenajú nezávisle jeden od druhého atóm kyslíka, metylénovú skupinu -(CH2)q, kde q je rovné 0,
    1,2 alebo 3, alebo aminoskupinu -NH- alebo -NR'-, kde R' znamená alkylovú skupinu obsahujúcu 1 až 4 uhlíkové atómy, Y a Y’ znamenajú nezávisle jeden od druhého metylénovú skupinu, karbonylovú skupinu alebo skupinu C=S, R3, R4 a R5 znamenajú nezávisle jeden od druhého atóm vodíka, alebo prípadne substituovanú alkylovú skupinu obsahujúcu 1 až 4 uhlíkové atómy, p sa môže meniť medzi 0 a 5 a R6 znamená derivát cholesterolu alebo alkylaminoskupinu NR*R2, v ktorej R1 a R2 znamenajú nezávisle jeden od druhého lineárnu alebo rozvetvenú, nasýtenú alebo nena sýtenú alifatickú skupinu obsahujúcu 12 až 22 uhlíkových atómov.
  23. 23. Farmaceutická kompozícia podľa nároku 20, v y značujúca sa tým, že ide olipopolyamín zvolený z množiny zahrnujúcej dioktadecylamidoglycylspermín (DOGS) a 5-karboxyspermylamid palmitoylfosfatidyletanol amínu (DPPES), 2,5-bis-(3-aminopropylamino)pentyl-(dioktadecylkarbamoylmetoxy)acetát a 1,3-bis(3-aminopropylamino)-2-propyl-(dioktadecylkarbamoylmetoxy)acetát {H2N(CH2)3} 2N(CH2)4N {(CH2)3NH2) (CH2)3NHCH2COGlyN[(CH2)17-CH3]2, H2N(CH2)3NH(CH2)4NH(CH2)3NHCH2COGlyN[(CH2)18]2 alebo H2N(CH2)3NH(CH2)4NH(CH2)3NHCH2COArgN[(ch2)18],
  24. 24. Farmaceutická kompozícia podľa niektorého z nárokov 1 až 15 a 20 až 23, vyznačujúca sa t ý m , že transfekčným činidlom je dioktadecylamidoglycylspermín (DOGS).
  25. 25. Farmaceutická kompozícia podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa t ý m , že nukleovou kyselinou je dezoxyribonukleová kyselina.
  26. 26. Farmaceutická kompozícia podľa niektorého z nárokov 1 až 24, vyznačujúca sa tým, že nukleovou kyselinou je ribonukleová kyselina.
  27. 27. Farmaceutická kompozícia podľa nároku 25 alebo 26, vyznačujúca sa tým, že nukleová kyselina je chemicky modifikovaná.
  28. 28. Farmaceutická kompozícia podľa nároku 25, 26 alebo 27, vyznačujúca sa tým,že nukleová kyselina je antimediátorová.
  29. 29. Farmaceutická kompozícia podľa niektorého z nárokov 25 až 27, vyznačujúca sa tým, že nukleová kyselina obsahuje terapeutický gén.
  30. 30. Farmaceutická kompozícia podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa t ý m , žc navyše obsahuje jeden alebo niekoľko neutrálnych lipidov.
  31. 31. Farmaceutická kompozícia podľa nároku 30, v y značujúca sa tým, že lipid alebo lipidy sú zvolené z množiny zahrnujúcej syntetické alebo prírodné lipidy zwiteriónového typu alebo zbavené náboja pri fyziologických podmienkach.
  32. 32. Farmaceutická kompozícia podľa nároku 30 alebo 31,vyznačujúci sa tým, že neutrálny lipid alebo lipidy sú zvolené z množiny zahrnujúcej dioleylfosfatidyletanolamín (DOPE), oleoyl-palmitoylfosfatidyletanolamín (POPE), distearyl, palmitoyl, myristoylfosfatidyletanolamín a ich 1- až 3-násobné N-metylované deriváty, fosfatidylglyceroly, diacylglyceroly, glykozyldiacylglyceroly cerebrozidy (ako predovšetkým galaktocerebrozidy), sfingolipidy (ako predovšetkým sfingomyelíny) a asialogangliozidy (ako predovšetkým asialoGMl a GM2).
SK1118-97A 1995-02-17 1996-02-15 Farmaceutická kompozícia na transfekciu nukleovej kyseliny SK281543B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9501865A FR2730637B1 (fr) 1995-02-17 1995-02-17 Composition pharmaceutique contenant des acides nucleiques, et ses utilisations
PCT/FR1996/000248 WO1996025508A1 (fr) 1995-02-17 1996-02-15 Compositions contenant des acides nucleiques, preparation et utilisation

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK111897A3 SK111897A3 (en) 1998-02-04
SK281543B6 true SK281543B6 (sk) 2001-04-09

Family

ID=9476267

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1118-97A SK281543B6 (sk) 1995-02-17 1996-02-15 Farmaceutická kompozícia na transfekciu nukleovej kyseliny

Country Status (18)

Country Link
US (2) US5945400A (sk)
EP (1) EP0809705B1 (sk)
JP (1) JPH11500431A (sk)
KR (1) KR19980702200A (sk)
AT (1) ATE313642T1 (sk)
AU (1) AU706643B2 (sk)
BR (1) BR9607383A (sk)
CA (1) CA2211162A1 (sk)
CZ (1) CZ293269B6 (sk)
DE (1) DE69635609T2 (sk)
FI (1) FI973363A0 (sk)
FR (1) FR2730637B1 (sk)
HU (1) HU223263B1 (sk)
IL (1) IL117144A0 (sk)
NO (1) NO973745L (sk)
SK (1) SK281543B6 (sk)
WO (1) WO1996025508A1 (sk)
ZA (1) ZA961255B (sk)

Families Citing this family (162)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5939401A (en) * 1994-12-09 1999-08-17 Genzyme Corporation Cationic amphiphile compositions for intracellular delivery of therapeutic molecules
US5948767A (en) * 1994-12-09 1999-09-07 Genzyme Corporation Cationic amphiphile/DNA complexes
US6383814B1 (en) 1994-12-09 2002-05-07 Genzyme Corporation Cationic amphiphiles for intracellular delivery of therapeutic molecules
US6331524B1 (en) 1994-12-09 2001-12-18 Genzyme Corporation Organ-specific targeting of cationic amphiphile / DNA complexes for gene therapy
FR2730637B1 (fr) 1995-02-17 1997-03-28 Rhone Poulenc Rorer Sa Composition pharmaceutique contenant des acides nucleiques, et ses utilisations
JP2002514892A (ja) * 1995-06-08 2002-05-21 コブラ セラピューティクス リミテッド 遺伝子治療における合成ウイルス様粒子の使用
FR2741066B1 (fr) * 1995-11-14 1997-12-12 Rhone Poulenc Rorer Sa Nouveaux agents de transfection et leurs applications pharmaceutiques
FR2756491B1 (fr) * 1996-11-29 1999-01-08 Rhone Poulenc Rorer Sa Composition transfectante utile en therapie genique associan t a un virus recombinant incorporant un acide nucleique exog ene, un agent de transfection non viral et non plasmidique
FR2750704B1 (fr) 1996-07-04 1998-09-25 Rhone Poulenc Rorer Sa Procede de production d'adn therapeutique
CN1181422A (zh) * 1996-10-31 1998-05-13 上海市肿瘤研究所 与生长因子受体结合的多肽所构建的基因转移载体
US7008776B1 (en) * 1996-12-06 2006-03-07 Aventis Pharmaceuticals Inc. Compositions and methods for effecting the levels of high density lipoprotein (HDL) cholesterol and apolipoprotein AI very low density lipoprotein (VLDL) cholesterol and low density lipoprotein (LDL) cholesterol
DE948609T1 (de) 1996-12-06 2000-03-09 Rhone-Poulenc Rorer Pharmaceuticals, Inc. Von humanem lipase-ähnlichem gen kodierte polypeptide, sowie zusammensetzungen und methoden
US6884430B1 (en) 1997-02-10 2005-04-26 Aventis Pharma S.A. Formulation of stabilized cationic transfection agent(s) /nucleic acid particles
EP0979290A2 (en) 1997-04-28 2000-02-16 Aventis Pharma S.A. Adenovirus-mediated intratumoral delivery of an angiogenesis antagonist for the treatment of tumors
FR2763943B1 (fr) * 1997-05-28 1999-07-09 Rhone Poulenc Rorer Sa Composes, leur preparation et leur utilisation pour le transfert d'acides nucleiques dans les cellules
US6875606B1 (en) 1997-10-23 2005-04-05 The United States Of America As Represented By The Department Of Veterans Affairs Human α-7 nicotinic receptor promoter
FR2774394B1 (fr) * 1998-01-30 2002-04-26 Rhone Poulenc Rorer Sa Composes transfectants sensibles aux conditions reductrices, compositions pharmaceutiques les contenant, et leurs applications
ATE306556T1 (de) 1998-01-30 2005-10-15 Aventis Pharma Sa Für reduzierende bedingungen empfindliche transfektions-verbindungen, pharmazeutische zusammensezungen die diese enthalten und deren verwendung.
US6225456B1 (en) 1998-05-07 2001-05-01 University Technololy Corporation Ras suppressor SUR-5
US6506889B1 (en) 1998-05-19 2003-01-14 University Technology Corporation Ras suppressor SUR-8 and related compositions and methods
KR20010101116A (ko) * 1998-12-03 2001-11-14 추후제출 신규 핵산 전달제, 이를 함유하는 조성물 및 용도
FR2786700B1 (fr) * 1998-12-03 2002-12-06 Aventis Pharma Sa Nouveaux agents de transfert d'acides nucleiques, compositions les contenant et leurs utilisations
US6441156B1 (en) 1998-12-30 2002-08-27 The United States Of America As Represented By The Department Of Health And Human Services Calcium channel compositions and methods of use thereof
US7780882B2 (en) * 1999-02-22 2010-08-24 Georgetown University Simplified and improved method for preparing an antibody or an antibody fragment targeted immunoliposome for systemic administration of a therapeutic or diagnostic agent
US9034329B2 (en) * 1999-02-22 2015-05-19 Georgetown University Preparation of antibody or an antibody fragment-targeted immunoliposomes for systemic administration of therapeutic or diagnostic agents and uses thereof
DE60032739T2 (de) * 1999-02-22 2007-05-24 Georgetown University Immunoliposome mit einem targeting-antikörperfragment zur systemischen genverabreichung
GB9918670D0 (en) 1999-08-06 1999-10-13 Celltech Therapeutics Ltd Biological product
ATE289630T1 (de) * 1999-09-09 2005-03-15 Curevac Gmbh Transfer von mrnas unter verwendung von polykationischen verbindungen
CA2390716A1 (en) * 1999-09-24 2001-04-05 Alan D. King Process for enhancing electric field-mediated delivery of biological materials into cells
US7223395B2 (en) 2000-03-13 2007-05-29 Cornell Research Foundation, Inc. Blocking leukocyte emigration and inflammation by interfering with CD99/HEC2
US20040033600A1 (en) 2001-03-21 2004-02-19 Palli Subba Reddy Ecdysone receptor-based inducible gene expression system
US20030212022A1 (en) * 2001-03-23 2003-11-13 Jean-Marie Vogel Compositions and methods for gene therapy
GB0018307D0 (en) 2000-07-26 2000-09-13 Aventis Pharm Prod Inc Polypeptides
RU2002130203A (ru) * 2000-04-12 2004-03-27 Импликс Лтд. (Gb) Пептидные конъюгаты для доставки лекарственного средства
IL151348A0 (en) 2000-04-13 2003-04-10 Univ Rockefeller Enhancement of antibody-mediated immune responses
US20040142474A1 (en) * 2000-09-14 2004-07-22 Expression Genetics, Inc. Novel cationic lipopolymer as a biocompatible gene delivery agent
US6696038B1 (en) 2000-09-14 2004-02-24 Expression Genetics, Inc. Cationic lipopolymer as biocompatible gene delivery agent
FR2814370B1 (fr) * 2000-09-22 2004-08-20 Centre Nat Rech Scient Utilisation d'un complexe acide nucleique/pei pour le ciblage de cellules souches du cerveau
US8105825B2 (en) 2000-10-03 2012-01-31 Intrexon Corporation Multiple inducible gene regulation system
US7060442B2 (en) 2000-10-30 2006-06-13 Regents Of The University Of Michigan Modulators on Nod2 signaling
DK1355918T5 (da) 2000-12-28 2012-02-20 Wyeth Llc Rekombinant beskyttelsesprotein af streptococcus pneumoniae
US20030125239A1 (en) * 2001-02-02 2003-07-03 Andrea Crisanti Compositions for drug delivery
WO2002063026A1 (en) * 2001-02-08 2002-08-15 Geneporter, Inc. Complexes and components thereof for introducing polynucleotides into eukaryotic cells
DK1456346T3 (da) 2001-02-20 2012-05-29 Intrexon Corp Nyt inducerbart genekspressionssystem baseret på ecdysonreceptor/invertebrat-retinoid-x-receptor
DK1572862T3 (da) 2001-02-20 2012-11-26 Intrexon Corp Kimære, retinoide x-receptorer og deres anvendelse i et hidtil ukendt ecdysonrecepttorbaseret inducerbart genekspressionssystem
WO2002066612A2 (en) 2001-02-20 2002-08-29 Rheogene, Inc. Novel substitution mutant receptors and their use in a nuclear receptor-based inducible gene expression system
ES2390070T3 (es) 2001-02-20 2012-11-06 Intrexon Corporation Nuevos receptores mutantes de sustitución y su uso en un sistema de expresión génica inducible basado en receptores nucleares
DK1499349T3 (da) 2001-03-02 2010-04-06 Univ Rockefeller Rekombinante hybrid-allergenkonstrukter med reduceret allergenitet, der bibeholder det naterulige allergens immunogenitet
WO2002100317A2 (en) * 2001-05-25 2002-12-19 The Trustees Of The University Of Pennsylvania Targeted particles and methods of using the same
WO2002100435A1 (en) * 2001-06-11 2002-12-19 Centre Hospitalier Universitaire De Montreal Compositions and methods for enhancing nucleic acid transfer into cells
FR2829136B1 (fr) * 2001-08-29 2006-11-17 Aventis Pharma Sa Derives lipidiques d'aminoglycosides
CA2930389A1 (en) 2001-09-26 2003-04-03 Intrexon Corporation Whitefly ecdysone receptor nucleic acids, polypeptides, and uses thereof
MXPA04002810A (es) 2001-09-26 2005-06-06 Rheogene Holdings Inc Acidos nucleicos receptores de ecdisona de saltarilla, polipeptidos, y sus usos.
US20040023910A1 (en) * 2001-09-28 2004-02-05 Zhiming Zhang Use of cyr61 in the treatment and diagnosis of human uterine leiomyomas
MX339524B (es) 2001-10-11 2016-05-30 Wyeth Corp Composiciones inmunogenicas novedosas para la prevencion y tratamiento de enfermedad meningococica.
DK1479985T3 (en) 2002-01-17 2017-09-25 Alfa Laval Corp Ab SUBMITTED EVAPORATOR INCLUDING A PLATE HEAT EXCHANGE AND A CYLINDRICAL HOUSE WHERE THE PLATE HEAT EXCHANGE IS LOCATED
US7037520B2 (en) * 2002-03-22 2006-05-02 Baylor College Of Medicine Reversible masking of liposomal complexes for targeted delivery
US7375093B2 (en) 2002-07-05 2008-05-20 Intrexon Corporation Ketone ligands for modulating the expression of exogenous genes via an ecdysone receptor complex
US7785608B2 (en) 2002-08-30 2010-08-31 Wyeth Holdings Corporation Immunogenic compositions for the prevention and treatment of meningococcal disease
GB2410497B (en) 2002-09-27 2006-11-22 Powderject Res Ltd Nucleic acid coated particles
CA2513072A1 (en) * 2003-01-09 2004-07-29 Invitrogen Corporation Cellular delivery and activation polypeptide-nucleic acid complexes
US7304161B2 (en) * 2003-02-10 2007-12-04 Intrexon Corporation Diaclhydrazine ligands for modulating the expression of exogenous genes in mammalian systems via an ecdysone receptor complex
US7456315B2 (en) 2003-02-28 2008-11-25 Intrexon Corporation Bioavailable diacylhydrazine ligands for modulating the expression of exogenous genes via an ecdysone receptor complex
EP1644483A4 (en) * 2003-07-15 2006-11-29 Cedars Sinai Medical Center USE OF PLEIOTROPHINE FOR THE DIAGNOSIS, TREATMENT AND PREVENTION OF DISEASES
US20090123468A1 (en) 2003-10-24 2009-05-14 Gencia Corporation Transducible polypeptides for modifying metabolism
US8133733B2 (en) 2003-10-24 2012-03-13 Gencia Corporation Nonviral vectors for delivering polynucleotides to target tissues
ES2411962T3 (es) 2003-10-24 2013-07-09 Gencia Corporation Métodos y composiciones para suministrar polinucleótidos
US8507277B2 (en) 2003-10-24 2013-08-13 Gencia Corporation Nonviral vectors for delivering polynucleotides
US8062891B2 (en) 2003-10-24 2011-11-22 Gencia Corporation Nonviral vectors for delivering polynucleotides to plants
US20090208478A1 (en) * 2003-10-24 2009-08-20 Gencia Corporation Transducible polypeptides for modifying metabolism
US7432057B2 (en) 2004-01-30 2008-10-07 Michigan State University Genetic test for PSE-susceptible turkeys
ATE483981T1 (de) 2004-04-20 2010-10-15 Galapagos Nv Verfahren, zusammensetzungen und verbindungstests zur hemmung der amyloid-beta-proteinproduktion
EP2214018B1 (en) 2004-04-27 2013-06-26 Galapagos N.V. Methods, agents, and compound screening assays for inducing differentiation of undifferentiated mammalian cells into osteoblasts
US7935510B2 (en) 2004-04-30 2011-05-03 Intrexon Corporation Mutant receptors and their use in a nuclear receptor-based inducible gene expression system
CA2569511A1 (en) 2004-06-14 2005-12-22 Galapagos N.V. Methods for identification, and compounds useful for the treatment of degenerative & inflammatory diseases
AU2005258061C1 (en) 2004-06-18 2010-09-09 Duke University Modulators of odorant receptors
EP2360474B1 (en) 2004-06-21 2013-07-24 Galapagos N.V. Methods and means for treatment of osteoarthritis
US7604798B2 (en) 2004-07-15 2009-10-20 Northwestern University Methods and compositions for importing nucleic acids into cell nuclei
AU2005274948B2 (en) 2004-07-16 2011-09-22 Genvec, Inc. Vaccines against aids comprising CMV/R-nucleic acid constructs
US7485468B2 (en) 2004-10-15 2009-02-03 Galapagos Bv Molecular targets and compounds, and methods to identify the same, useful in the treatment of joint degenerative and inflammatory diseases
US7964571B2 (en) 2004-12-09 2011-06-21 Egen, Inc. Combination of immuno gene therapy and chemotherapy for treatment of cancer and hyperproliferative diseases
US9034650B2 (en) 2005-02-02 2015-05-19 Intrexon Corporation Site-specific serine recombinases and methods of their use
CN101346468B (zh) * 2005-06-15 2016-03-30 麻省理工学院 含胺脂质和其用途
CN101437539B (zh) 2005-07-05 2013-10-02 康奈尔研究基金会(有限公司) 通过干扰cd99l2阻断白细胞迁出和炎症
WO2007028147A2 (en) 2005-09-01 2007-03-08 Philadelphia Health & Education Corporation D.B.A. Drexel University College Of Medicin Identification of a prostatic intraepithelial neoplasia (pin)-specific gene and protein (pin-1) useful as a diagnostic treatment for prostate cancer
KR20140135267A (ko) 2006-05-15 2014-11-25 조지타운 유니버시티 치료제 또는 진단제의 전신 투여를 위한 항체- 또는 항체 단편-표적화 면역리포좀 제제 및 그의 용도
KR100857389B1 (ko) 2006-06-30 2008-09-11 (주)아모레퍼시픽 Ap-grr 펩티드 또는 ap-grr 펩티드를 포함하는펩티드사슬 및 이를 포함하는 약물전달담체
MX2009000976A (es) 2006-07-28 2009-03-09 Sanofi Aventis Composicion y metodo para el tratamiento de tumores.
JP5407862B2 (ja) 2006-10-04 2014-02-05 サントル・ナシオナル・ドゥ・ラ・ルシェルシュ・シアンティフィーク(セーエヌエールエス) siRNAおよび脂質性4,5−二置換2−デオキシストレプタミン環アミノグリコシド誘導体を含む組成物ならびにその用途
AR064642A1 (es) 2006-12-22 2009-04-15 Wyeth Corp Polinucleotido vector que lo comprende celula recombinante que comprende el vector polipeptido , anticuerpo , composicion que comprende el polinucleotido , vector , celula recombinante polipeptido o anticuerpo , uso de la composicion y metodo para preparar la composicion misma y preparar una composi
EP2155910A4 (en) 2007-05-08 2010-06-02 Univ Duke COMPOSITIONS AND METHODS FOR CHARACTERIZING AND REGULATING AN OLFACTORY SENSATION
CA2689137C (en) 2007-05-29 2017-05-02 Intrexon Corporation Chiral diacylhydrazine ligands for modulating the expression of exogenous genes via an ecdysone receptor complex
JP2010538244A (ja) 2007-06-20 2010-12-09 ガラパゴス・ナムローゼ・フェンノートシャップ 骨及び関節の変性疾患の治療に有用な分子標的及び化合物並びにその同定方法
US20090069266A1 (en) 2007-06-27 2009-03-12 Northwestern University Methods and compositions for nucleic acid transfer into cells
US20090053299A1 (en) * 2007-07-09 2009-02-26 Georgetown University Methods for generating immune response using cationic-liposome-mediated nucleic acid delivery
US9144546B2 (en) 2007-08-06 2015-09-29 Clsn Laboratories, Inc. Nucleic acid-lipopolymer compositions
CN101835908A (zh) 2007-08-23 2010-09-15 英特瑞克斯顿股份有限公司 诊断疾病的方法和组合物
JP2010539245A (ja) * 2007-09-14 2010-12-16 日東電工株式会社 薬物担体
KR20100068435A (ko) * 2007-09-17 2010-06-23 롬 앤드 하아스 컴패니 식물의 생리적 반응을 변형시키기 위한 조성물 및 방법
BRPI0817233A2 (pt) 2007-09-28 2012-11-06 Intrexon Corp construções terapêuticas de gene de trca e bireatores para a expressão de moléculas bioterapêuticas, e usos das mesmas
EP2042193A1 (en) 2007-09-28 2009-04-01 Biomay AG RNA Vaccines
AU2008311292B9 (en) 2007-10-08 2014-10-09 Intrexon Corporation Engineered dendritic cells and uses for the treatment of cancer
FR2928373B1 (fr) 2008-03-05 2010-12-31 Centre Nat Rech Scient Polymere derive de la polyethylenimine lineaire pour le transfert de gene.
AU2009290848A1 (en) 2008-09-11 2010-03-18 Galapagos Nv Method for identifying compounds useful for increasing the functional activity and cell surface expression of CF-associated mutant Cystic Fibrosis transmembrane conductance regulator
ES2648231T3 (es) 2008-11-05 2017-12-29 Wyeth Llc Composición inmunogénica de múltiples componentes para la prevención de la enfermedad por estreptococos beta hemolíticos (EBH)
CA2742954C (en) 2008-11-07 2018-07-10 Massachusetts Institute Of Technology Aminoalcohol lipidoids and uses thereof
WO2010096561A1 (en) 2009-02-18 2010-08-26 The United States Of America, As Represented By The Secretary, Department Of Health And Human Services Synthetic hiv/siv gag proteins and uses thereof
JP2012517821A (ja) 2009-02-19 2012-08-09 ガラパゴス・ナムローゼ・フェンノートシャップ 炎症を包含する疾患の診断及び治療に有用な同定方法及び化合物
EP2398480A1 (en) 2009-02-19 2011-12-28 Galapagos N.V. Methods for identifying and compounds useful for the diagnosis and treatment of diseases involving inflammation
JP2012517822A (ja) 2009-02-19 2012-08-09 ガラパゴス・ナムローゼ・フェンノートシャップ 炎症を包含する疾患の診断及び治療に有用な同定方法及び化合物
WO2010112569A1 (en) 2009-03-31 2010-10-07 Robert Zimmermann Modulation of adipose triglyceride lipase for prevention and treatment of cachexia, loss of weight and muscle atrophy and methods of screening therefor
US8993509B2 (en) 2009-03-31 2015-03-31 Robert Zimmerman Method for treatment of cachexia by administering inhibitors of adipose triglyceride lipase expression or activity
EP2414829A1 (en) 2009-04-01 2012-02-08 Galapagos N.V. Methods and means for treatment of osteoarthritis
AU2010237046B2 (en) 2009-04-17 2015-06-04 New York University Peptides targeting TNF family receptors and antagonizing TNF action, compositions, methods and uses thereof
WO2011015573A1 (en) 2009-08-03 2011-02-10 Galapagos Nv Molecular targets and compounds, and methods to identify the same, useful in the treatment of neurodegenerative diseases
WO2011015572A1 (en) 2009-08-03 2011-02-10 Galapagos Nv Molecular targets and compounds, and methods to identify the same, useful in the treatment of neurodegenerative diseases
AU2011227050B2 (en) 2010-03-19 2016-12-08 University Of South Alabama Methods and compositions for the treatment of cancer
AU2011232435B2 (en) 2010-03-23 2016-01-28 Intrexon Corporation Vectors conditionally expressing therapeutic proteins, host cells comprising the vectors, and uses thereof
CA2808975C (en) 2010-08-23 2018-10-30 Wyeth Llc Stable formulations of neisseria meningitidis rlp2086 antigens
EP3056212B1 (en) 2010-09-10 2019-04-03 Wyeth LLC Non-lipidated variants of neisseria meningitidis orf2086 antigens
CA2819552C (en) 2010-12-09 2023-09-26 Institut Pasteur Mgmt-based method for obtaining high yield of recombinant protein expression
EP2492279A1 (en) 2011-02-25 2012-08-29 Laboratorios Del. Dr. Esteve, S.A. Rapid immunogen selection method using lentiviral display
SG10201600912SA (en) 2011-03-04 2016-03-30 Intrexon Corp Vectors conditionally expressing protein
US9238716B2 (en) 2011-03-28 2016-01-19 Massachusetts Institute Of Technology Conjugated lipomers and uses thereof
WO2012135696A2 (en) 2011-04-01 2012-10-04 University Of South Alabama Methods and compositions for the diagnosis, classification, and treatment of cancer
EP2546358A1 (en) 2011-07-15 2013-01-16 Laboratorios Del. Dr. Esteve, S.A. Methods and reagents for efficient control of HIV progression
DK2760463T3 (en) 2011-09-20 2019-03-18 Univ North Carolina Chapel Hill REGULATION OF SODIUM CHANNELS USING PLUNC PROTEINS
WO2013053765A1 (en) 2011-10-11 2013-04-18 Proyecto De Biomedicina Cima, S.L. A non-human animal model of mucosa-associated lymphoid tissue (malt) lymphoma
KR102596685B1 (ko) 2011-10-27 2023-11-01 메사추세츠 인스티튜트 오브 테크놀로지 약물 캡슐화 마이크로스피어를 형성할 수 있는, n-말단 상에 관능화된 아미노산 유도체
JP6215223B2 (ja) 2011-12-09 2017-10-18 アンスティテュ・パストゥール マルチプレックス免疫スクリーニングアッセイ
US9464291B2 (en) 2012-01-06 2016-10-11 University Of South Alabama Methods and compositions for the treatment of cancer
CN107056901B (zh) 2012-03-09 2021-05-07 辉瑞公司 脑膜炎双球菌组合物及其方法
SA115360586B1 (ar) 2012-03-09 2017-04-12 فايزر انك تركيبات لعلاج الالتهاب السحائي البكتيري وطرق لتحضيرها
EP2698377A1 (en) 2012-08-17 2014-02-19 Laboratorios Del. Dr. Esteve, S.A. Enhanced rapid immunogen selection method for HIV gp120 variants
CA2903716C (en) 2013-03-08 2019-04-09 Pfizer Inc. Immunogenic fusion polypeptides
EP2972381A2 (en) 2013-03-14 2016-01-20 Galapagos NV Molecular targets and compounds, and methods to identify the same, useful in the treatment of diseases associated with epithelial mesenchymal transition
WO2014139884A2 (en) 2013-03-14 2014-09-18 Galapagos Nv Molecular targets and compounds, and methods to identify the same, useful in the treatment of fibrosis
WO2014139883A1 (en) 2013-03-14 2014-09-18 Galapagos Nv Molecular targets and compounds, and methods to identify the same, useful in the treatment of fibrotic diseases
KR20150129034A (ko) 2013-03-15 2015-11-18 인트렉손 코포레이션 붕소-함유 디아실하이드라진류
US20160130585A1 (en) 2013-05-28 2016-05-12 The Johns Hopkins University Aptamers for the treatment of sickle cell disease
RU2662968C2 (ru) 2013-09-08 2018-07-31 Пфайзер Инк. Иммуногенная композиция против neisseria meningitidis (варианты)
KR101605421B1 (ko) 2014-03-05 2016-03-23 국립암센터 B 세포 림프종 세포를 특이적으로 인지하는 단일클론항체 및 이의 용도
US9840479B2 (en) 2014-07-02 2017-12-12 Massachusetts Institute Of Technology Polyamine-fatty acid derived lipidoids and uses thereof
CN107406373B (zh) 2014-09-17 2020-04-28 英特瑞克斯顿股份有限公司 含硼的二酰基肼化合物
AU2016215124B2 (en) 2015-02-06 2020-08-06 The University Of North Carolina At Chapel Hill Optimized human clotting Factor VIII gene expression cassettes and their use
WO2016132294A1 (en) 2015-02-19 2016-08-25 Pfizer Inc. Neisseria meningitidis compositions and methods thereof
TW201710503A (zh) 2015-06-12 2017-03-16 長庚醫療財團法人林口長庚紀念醫院 新穎多核苷酸、載體、醫藥組成物以及其用途
EP4248988A3 (en) 2015-06-19 2023-11-29 Massachusetts Institute of Technology Alkenyl substituted 2,5-piperazinediones and their use in compositions for delivering an agent to a subject or cell
JP6933379B2 (ja) 2015-09-24 2021-09-08 ザ ユニバーシティ オブ ノース カロライナ アット チャペル ヒル 転移を低減するための方法および組成物
EP3347373A1 (en) 2015-10-10 2018-07-18 Intrexon Corporation Improved therapeutic control of proteolytically sensitive, destabilized forms of interleukin-12
BR112018017144A2 (pt) 2016-02-22 2019-01-15 Univ North Carolina Chapel Hill inibidores de peptídeo de canais de cálcio
EA201990864A1 (ru) 2016-11-09 2019-11-29 Конструкции для экспрессии фратаксина
WO2018096457A1 (en) 2016-11-22 2018-05-31 Kabushiki Kaisha Toshiba Nucleic acid condensing peptide, nucleic acid condensing peptide set, nucleic acid delivery carrier, nucleic acid delivery method, cell production method, cell detection method and kit
CN110234658B (zh) 2017-01-31 2024-03-12 辉瑞大药厂 脑膜炎奈瑟菌组合物及其使用方法
WO2019110817A1 (en) 2017-12-08 2019-06-13 Centre National De La Recherche Scientifique (Cnrs) Bioluminescent screening test for detecting cell cytolysis
EP3539975A1 (en) 2018-03-15 2019-09-18 Fundació Privada Institut d'Investigació Oncològica de Vall-Hebron Micropeptides and uses thereof
MX2021001672A (es) 2018-08-10 2021-07-15 Eutilex Co Ltd Receptor de antigeno quimerico que se une a hla-dr y linfocito t-car.
KR20210148106A (ko) 2019-03-08 2021-12-07 옵시디안 테라퓨틱스, 인크. 조정 가능한 조절을 위한 cd40l 조성물 및 방법
WO2020212756A2 (en) 2019-04-18 2020-10-22 Genkin Dmitry Dmitrievich Reprogramming of polymorphonuclear leukocytes
WO2021142376A1 (en) 2020-01-08 2021-07-15 Obsidian Therapeutics, Inc. Compositions and methods for tunable regulation of transcription
EP3885440A1 (en) 2020-03-26 2021-09-29 Splicebio, S.L. Split inteins and their uses
WO2023242436A1 (en) 2022-06-17 2023-12-21 Danmarks Tekniske Universitet Allergy vaccines based on consensus allergens

Family Cites Families (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ATE198350T1 (de) 1983-10-20 2001-01-15 Univ New York State Res Found Regulierung der genexpression durch translationshemmung unter verwendung einer m-rns behindernden komplementären rns
FR2573436B1 (fr) 1984-11-20 1989-02-17 Pasteur Institut Adn recombinant comportant une sequence nucleotidique codant pour un polypeptide determine sous le controle d'un promoteur d'adenovirus, vecteurs contenant cet adn recombinant, cellules eucaryotes transformees par cet adn recombinant, produits d'excretion de ces cellules transformees et leurs applications, notamment a la constitution de vaccins
FR2602790B1 (fr) 1986-08-13 1990-06-01 Transgene Sa Expression d'un antigene specifique de tumeur par un virus vecteur recombinant et utilisation de celui-ci pour le traitement preventif ou curatif de la tumeur correspondante
ATE115999T1 (de) 1987-12-15 1995-01-15 Gene Shears Pty Ltd Ribozyme.
US5354844A (en) * 1989-03-16 1994-10-11 Boehringer Ingelheim International Gmbh Protein-polycation conjugates
EP1026253B2 (en) 1989-03-21 2012-12-19 Vical Incorporated Expression of exogenous polynucleotide sequences in a vertebrate
FR2646161B1 (fr) 1989-04-17 1991-07-05 Centre Nat Rech Scient Nouvelles lipopolyamines, leur preparation et leur emploi
FR2645866B1 (fr) 1989-04-17 1991-07-05 Centre Nat Rech Scient Nouvelles lipopolyamines, leur preparation et leur emploi
US5286634A (en) 1989-09-28 1994-02-15 Stadler Joan K Synergistic method for host cell transformation
DE59106279D1 (de) * 1990-05-18 1995-09-21 Genentech Inc Neue protein-polykation-konjugate.
FR2681786A1 (fr) 1991-09-27 1993-04-02 Centre Nat Rech Scient Vecteurs recombinants d'origine virale, leur procede d'obtention et leur utilisation pour l'expression de polypeptides dans des cellules musculaires.
FR2688514A1 (fr) 1992-03-16 1993-09-17 Centre Nat Rech Scient Adenovirus recombinants defectifs exprimant des cytokines et medicaments antitumoraux les contenant.
JP4074658B2 (ja) * 1992-04-03 2008-04-09 ザ リージェンツ オブ ザ ユニバーシティ オブ カリフォルニア 自己構築ポリヌクレオチド送達システム
US5334761A (en) 1992-08-28 1994-08-02 Life Technologies, Inc. Cationic lipids
US5631237A (en) 1992-12-22 1997-05-20 Dzau; Victor J. Method for producing in vivo delivery of therapeutic agents via liposomes
FR2704234B1 (fr) 1993-04-22 1995-07-21 Centre Nat Rech Scient Virus recombinants, preparation et utilisation en therapie genique.
SG54115A1 (en) 1993-04-27 1998-11-16 Gerber Scient Products Inc Thermal printing apparatus with improved power supply
FR2704556B1 (fr) 1993-04-30 1995-07-13 Rhone Poulenc Rorer Sa Virus recombinants et leur utilisation en thérapie génique.
FR2722506B1 (fr) 1994-07-13 1996-08-14 Rhone Poulenc Rorer Sa Composition contenant des acides nucleiques, preparation et utilisations
FR2727679B1 (fr) 1994-12-05 1997-01-03 Rhone Poulenc Rorer Sa Nouveaux agents de transfection et leurs applications pharmaceutiques
FR2730637B1 (fr) 1995-02-17 1997-03-28 Rhone Poulenc Rorer Sa Composition pharmaceutique contenant des acides nucleiques, et ses utilisations

Also Published As

Publication number Publication date
HU223263B1 (hu) 2004-04-28
US6200956B1 (en) 2001-03-13
DE69635609D1 (de) 2006-01-26
EP0809705B1 (fr) 2005-12-21
JPH11500431A (ja) 1999-01-12
HUP9801207A3 (en) 2000-12-28
WO1996025508A1 (fr) 1996-08-22
FR2730637A1 (fr) 1996-08-23
CZ293269B6 (cs) 2004-03-17
ATE313642T1 (de) 2006-01-15
AU706643B2 (en) 1999-06-17
ZA961255B (en) 1996-08-27
FI973363A (fi) 1997-08-15
DE69635609T2 (de) 2006-09-14
NO973745D0 (no) 1997-08-14
FI973363A0 (fi) 1997-08-15
CA2211162A1 (fr) 1996-08-22
NO973745L (no) 1997-08-14
FR2730637B1 (fr) 1997-03-28
EP0809705A1 (fr) 1997-12-03
BR9607383A (pt) 1997-11-25
CZ259297A3 (en) 1997-11-12
SK111897A3 (en) 1998-02-04
IL117144A0 (en) 1996-06-18
US5945400A (en) 1999-08-31
HUP9801207A2 (hu) 1998-08-28
MX9706016A (es) 1997-11-29
KR19980702200A (ko) 1998-07-15
AU4835396A (en) 1996-09-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK281543B6 (sk) Farmaceutická kompozícia na transfekciu nukleovej kyseliny
US6172048B1 (en) Composition containing nucleic acids, preparation and uses
EP0861228B1 (fr) Lipopolymamines comme agents de transfection et leurs applications pharmaceutiques
AU705035B2 (en) Nucleic acid transporters for delivery of nucleic acids into a cell
US7214384B2 (en) Lipid-conjugated polyamide compounds
US6372720B1 (en) Liposome fusion and delivery vehicle
CA2246227A1 (en) Composition for the transfection of higher eucaryotic cells
AU720697B2 (en) Pharmaceutical composition which is useful for the transfection of nucleic acids, and uses thereof
EP1007549B1 (en) Compositions and methods for highly efficient transfection
US6479464B1 (en) Compositions and methods for highly efficient transfection
Anwer et al. Synthetic glycopeptide-based delivery systems for systemic gene targeting to hepatocytes
MXPA97006016A (en) Composition containing nucleic acids, preparation and use
RU2611399C1 (ru) Меченые дендримерные пептиды
WO2024110492A1 (en) Novel carriers for nucleic acid and/or protein delivery
MXPA98001920A (en) Pharmaceutical composition useful for the transfection of nucleic acids and its u
CZ20002713A3 (cs) Činidlo pro přenos nukleové kyseliny citlivé k redukujícím podmínkám, farmaceutické » přípravky obsahující toto činidlo a použití činidla