PL230786B1 - Nowe 4-chloro-2- metylofenoksyoctany alkoksymetylo(2-hydroksyetylo) dietyloamoniowe i sposób ich wytwarzania oraz zastosowania jako herbicyd - Google Patents

Nowe 4-chloro-2- metylofenoksyoctany alkoksymetylo(2-hydroksyetylo) dietyloamoniowe i sposób ich wytwarzania oraz zastosowania jako herbicyd

Info

Publication number
PL230786B1
PL230786B1 PL410422A PL41042214A PL230786B1 PL 230786 B1 PL230786 B1 PL 230786B1 PL 410422 A PL410422 A PL 410422A PL 41042214 A PL41042214 A PL 41042214A PL 230786 B1 PL230786 B1 PL 230786B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
hydroxyethyl
chloro
alkoxymethyl
diethylammonium
methylphenoxyacetate
Prior art date
Application number
PL410422A
Other languages
English (en)
Other versions
PL410422A1 (pl
Inventor
Juliusz Pernak
Tadeusz Praczyk
Kamil CZERNIAK
Kamil Czerniak
Rafał Giszter
Marta Fryder
Katarzyna Marcinkowska
Original Assignee
Inst Ochrony Roslin
Instytut Ochrony Roslin
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Ochrony Roslin, Instytut Ochrony Roslin filed Critical Inst Ochrony Roslin
Priority to PL410422A priority Critical patent/PL230786B1/pl
Publication of PL410422A1 publication Critical patent/PL410422A1/pl
Publication of PL230786B1 publication Critical patent/PL230786B1/pl

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku są nowe 4-chloro-2-metylofenoksyoctany alkoksymetylo(2-hydroksyetylo)dietyloamoniowe i sposób ich wytwarzania oraz zastosowania jako herbicyd.
Przedmiotem wynalazku jest nowy szereg homologiczny o wzorze ogólnym:
w którym:
R - oznacza podstawnik alkilowy o długości łańcucha od 2 do 22 atomów węgla,
Cieczą jonową (ang. łonie Liquid) nazywamy związek chemiczny zbudowany z kationu i anionu o temperaturze topnienia niższej niż temperatura wrzenia wody. Kation cieczy jonowej jest organiczny, a anion może być organiczny lub nieorganiczny. Liczba połączeń kation-anion może być bardzo duża i ocenia się ją na 1018. Najczęściej opisywanymi w literaturze cieczami jonowymi są sole amoniowe, imidazoliowe, pirydyniowe oraz fosfoniowe. Ten podział wynika z rodzaju kationu. Ładunek dodatni jest zlokalizowany na czwartorzędowym atomie azotu lub fosforu.
Początki cieczy jonowych sięgają 1914 roku, kiedy to Walden opisał azotan(V)etyloamoniowy [EtNH3]+[NO3]‘. W późniejszych latach w literaturze pojawiały się pojedyncze prace dotyczące syntezy i właściwości fizykochemicznych cieczy jonowych. W 1990 prof. M. Zaworotko podczas stażu w Air Force Academy zajmował się ciekłymi solami jako elektrolitami do ogniw. Intensywnie zaczęto się interesować cieczami jonowymi dopiero po roku 1998, kiedy to zaczęto badać czwartorzędowe sole amoniowe nierozpuszczalne w wodzie.
Właściwości cieczy jonowych mogą być łatwo modyfikowane przez zmianę ich jonów, stąd też szeroki obszar zastosowań tych związków. Ciecze jonowe znajdują zastosowanie jako środki ochrony drewna co przedstawia PL208336, związki powierzchniowo czynne, środki ochrony roślin, środki grzybobójcze co omawia PL211368, natomiast substancje dezynfekujące omawia PL214531, a substancje deterentne ilustruje PL206172, antyelektrostatyczne co ilustruje PL207840 i zmiękczające. Brak emisji par sprawia, iż ciecze jonowe zanieczyszczają środowisko w niewielkim stopniu oraz z powodzeniem mogą stanowić zamienniki dla tradycyjnych rozpuszczalników organicznych, które charakteryzują się dużą lotnością, toksycznością i są łatwopalne.
Przedmiotem wynalazku jest nowy szereg homologiczny oraz sposób jego wytwarzania. Herbicydowe ciecze jonowe są nową grupą herbicydów, które w literaturze zostały opisane dopiero w 2011 roku przez prof. J. Pernaka. Są to całkowicie nielotne związki chemiczne, co pozwala na obniżenie dawki herbicydu przypadającej na hektar oraz zapewnia bezpieczeństwo operatora w trakcie wykonywania oprysku. Dzięki stabilności termicznej i niskiej prężności par herbicydowe ciecze jonowe przyczyniają się do poprawy ilości plonów. Zaletą jest możliwość kontroli toksyczności MCPA, poprzez projektowanie nietoksycznego herbicydu w formie jonowej.
Kwas (4-chloro-2-metylofenoksy)octowy, określany skrótem MCPA, jest związkiem należącym do grupy fenoksykwasów. Jest to popularnie stosowany herbicyd, który zalicza się do regulatorów wzrostu o działaniu systemicznym, podobnym do naturalnych auksyn. Wchłania się przez liście, po czym szybko przemieszcza się w roślinie i gromadzi głównie w strefach wzrostu. Herbicyd ten charakteryzuje się
PL 230 786 Β1 krótkim okresem zalegania. Średni okres połowicznego rozkładu w glebie wynosi około 5-6 dni. MCPA jest składnikiem środków ochrony roślin, które zwalczają chwasty dwuliścienne w uprawach zbóż jarych i ozimych, lnu, na plantacjach ziemniaka, w sadownictwie oraz w pielęgnacji użytków zielonych.
Obecnie herbicydy z grupy fenoksykwasów stosuje się w postaci soli z kationem organicznym lub nieorganicznym, w formie estrów lub w formie kwasowej. Forma estrowa wykazuje wyższą aktywność herbicydową w porównaniu do soli nieorganicznej, jednak wadą tej formy jest wysoka prężność par. W celu zwiększenia aktywności chwastobójczej MCPA jest często stosowany w mieszankach wzbogaconych o inne herbicydy, takie jak mekoprop, dichloroprop, dikamba czy fluroksypyr.
Jako prekursory w syntezie szeregu herbicydowych cieczy jonowych wykorzystano chlorek alkoksymetylo(2-hydroksyetylo)dietyloamoniowy, który otrzymuje się metodą czwartorzędowania 2-(dietyloamino)etanolu za pomocą eteru chlorometylowoalkilowego. 2-(dietyloamino)etanol znajduje zastosowanie jako półprodukt w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. W przemyśle chemicznym stosuje się go jako katalizator przy produkcji polimerów przeznaczonych do kontaktu z żywnością. 2-(dietyloamino)etanol jest łatwo biodegradowalny, stąd też jego zastosowanie jako neutralnego składnika środków ochrony roślin. Na dużą skalę wykorzystywany jest przy produkcji emulgatorów, flokulantów, mydeł, jak również farb, lakierów, powłok powierzchniowych i dodatków antykorozyjnych.
Jako przykładowe związki z kationami dietylo-hydroksyetyloalkiloksymetyloamoniowymi oraz anionem 4-chloro-2-metylofenoksyoctowym wymienić można:
• 4-chloro-2-metylofenoksyoctan dietylo(2-hydroksyetylo)nonanoksymetyloamoniowy • 4-chloro-2-metylofenoksyoctan dietylododecyloksy(2-hydroksyetylo)metyloamoniowy • 4-chloro-2-metylofenoksyoctan dietylo(2-hydroksyetylo)tetradecyloksymetyloamoniowy • 4-chloro-2-metylofenoksyoctan dietyloheksadecyloksy(2-hydroksyetylo)metyloamoniowy • 4-chloro-2-metylofenoksyoctan dietyloheksyloksy(2-hydroksyetylo)metyloamoniowy • 4-chloro-2-metylofenoksyoctan butoksydietylo(2-hydroksyetylo)metyloamoniowy
Istotą wynalazku są nowe 4-chloro-2-metylofenoksyoctany alkoksymetylo(2-hydroksyetylo)dietyloamoniowe o wzorze ogólnym 1, gdzie: R oznacza podstawnik alkilowy o długości węgla od 1 do 22 atomów węgla, a sposób ich otrzymywania polega na tym, że alkoksymetylo(2-hydroksyetylo)dietyloamoniowy wodorotlenek o wzorze ogólnym 2 rozpuszcza się w metanolu, a następnie poddaje się reakcji zobojętniania w stosunku molowym 1:1 roztworem o stężeniu co najmniej 1 %, zawierającym kwas będący źródłem anionu (4-chloro-2-metylofenoksy)octanowego o wzorze 3.
Drugi sposób otrzymywania polega na tym, że alkoksymetylo(2-hydroksyetylo)dietyloamoniowy bromek lub chlorek lub jodek o wzorze ogólnym 2 rozpuszcza się w wodzie, następnie miesza się z wodnym roztworem o stężeniu co najmniej 1 %, mieszaniny soli sodowej lub potasowej kwasu: (4-chloro-2-metylofenoksy)octowego o wzorze 3 w stosunku molowym 1:1, w temperaturze co najmniej 10°C, przez co najmniej 30 minut, po czym odparowuje się wodę pod zmniejszonym ciśnieniem, suszy, a następnie dodaje bezwodnego rozpuszczalnika organicznego, korzystnie acetonu, dalej oddziela się osad, odparowuje rozpuszczalnik, a otrzymany produkt suszy się w warunkach obniżonego ciśnienia w temperaturze od 20 do 100°C, korzystnie 80°C.
Zastosowanie cieczy jonowych z kationem alkoksymetylo(2-hydroksyetylo)dietyloamoniowym jako herbicydy.
Korzystnym jest, gdy ciecz jonową stosuje się w postaci czystej.
Korzystnym jest również, gdy ciecz jonową stosuje się w postaci roztworów wodnych albo w postaci roztworów alkoholowych.
Korzystnym jest także, gdy ciecz jonową stosuje się w postaci roztworów wodno-alkoholowych, przy czym stężenie substancji czynnej wynosi od 0,1% do 50%.
Dzięki zastosowaniu rozwiązania według wynalazku uzyskano następujące efekty technicznoekonomiczne:
• otrzymano nowy szereg homologiczny 4-chloro-2-metylofenoksyoctanów alkoksymetylo(2-hydroksyetylo)dietyloamoniowych, • przeprowadzone syntezy przebiegającą z wysoką wydajnością, • synteza przebiega w łagodnych warunkach temperaturowych, • z mieszaniny poreakcyjnej wydziela się czysty produkt reakcji, • zsyntezowane związki charakteryzują się niemierzalną prężnością par nad swą powierzchnią,
PL 230 786 Β1 • zsyntezowane związki charakteryzujące się wysoką stabilnością termiczną oraz chemiczną, • zsyntezowane ciecze jonowe z krótkimi podstawnikami alkilowymi są dobrze rozpuszczalne w rozpuszczalnikach organicznych oraz w wodzie, • otrzymane ciecze jonowe z długimi podstawnikami alkilowymi wykazują aktywność powierzchniową, • otrzymane ciecze jonowe z długimi podstawnikami alkilowymi wykazują właściwości chwastobójcze.
Sposób otrzymywania alkoksymetylo(2-hydroksyetylo)dietyloamoniowych herbicydowych cieczy jonowych z anionem 4-chloro-2-metylofenoksyoctowym ilustrują poniższe przykłady:
Przykład I
Sposób wytwarzania 4-chloro-2-metylofenoksyoctanu dietylo(2-hydroksyetylo)nonanoksymetyloamoniowego:
W kolbie zaopatrzonej w mieszadło magnetyczne umieszczono 15,5 g (0,05 mola) chlorku dietylo(2-hydroksyetylo)nonanoksymetyloamoniowego rozpuszczonego w 50 cm3 metanolu. Następnie dodano 11,95 g (0,05 mola) 4-chloro-2-metylofenoksyoctanu potasu rozpuszczonego w 30 cm3 metanolu. Po 30 minutach prowadzenia reakcji w temperaturze pokojowej oddzielono wytrącony chlorek potasu. Następnie odparowano metanol za pomocą próżniowej wyparki rotacyjnej. Pozyskaną mieszaninę rozpuszczono w acetonie. Po schłodzeniu odsączono wytrącony osad, a przesącz poddano odparowaniu na próżniowej wyparce rotacyjnej. Otrzymano gotowy produkt, który suszono w suszarce próżniowej w temperaturze 70°C przez 24 godziny. Wydajność przeprowadzonej reakcji wyniosła 99%.
Strukturę związku potwierdzono wykonując widmo protonowego oraz węglowego magnetycznego rezonansu jądrowego:
1 H NMR (CD3OD-d4) δ [ppm] = 0,79 (t, J = 6,9 Hz, 3H); 1,05 (m, 6H); 1,19 (m, 8H); 1,25 (m, 2H); 1,48 (m, 2H); 1,53 (m, 2H); 2,15 (s, 3H); 2,96 (m, 2H); 3,31 (m, 4H); 3,62 (m, 2H); 3,82 (m, 1H); 4,29 (s, 2H); 4,57 (m, 2H); 5,24 (s, 2H); 6,63 (d, J = 8,6 Hz, 1H), 6,98 (m, 2H).
1 3C NMR (CD3OD-d4) δ [ppm] = 7,8[2]; 14,5; 16,6; 23,7; 27,0; 27,4; 30,5; 30,7; 30,8; 33,1; 51,0[2]; 53,2; 56,4; 69,0; 73,4; 96,5; 113,5; 125,8; 127,2; 130,1; 131,1; 157,2; 176,3.
Analiza elementarna CHN dla C25H44CINOs (473,29): wartości obliczone (%): C = 63,34; H = 9,35; N = 2,95; wartości zmierzone: C = 62,64; H = 9,98; N = 2,27.
Przykład II
Sposób wytwarzania 4-chloro-2-metylofenoksyoctanu dietylo(2-hydroksyetylo)dodecyloksymetyloamoniowego:
W reaktorze zaopatrzonym w mieszadło magnetyczne umieszczono 7,07 g (0,02 mola) chlorku dietylo-hydroksyetylo-dodecyloksymetyloamoniowego rozpuszczonego w 20 cm3 metanolu. W osobnym naczyniu rozpuszczono w 15 cm3 metanolu 1,12 g (0,02 mola) wodorotlenku potasu. Roztwory zmieszano i prowadzono reakcję przez 15 minut w temperaturze pokojowej. Odsączono wytrącony osad chlorku potasu. Przesącz zobojętniono do pH równego 7, dodając stechiometryczną ilością kwasu 4-chloro-2-metylofenoksyoctowego. Następnie odparowano metanol pod zmniejszonym ciśnieniem za pomocą rotacyjnej wyparki próżniowej. Mieszaninę rozpuszczono w acetonie z dodatkiem izopropanolu. Wytrącony osad oddzielono, a przesącz odparowano na wyparce rotacyjnej pod zmniejszonym ciśnieniem. Produkt suszono w suszarce próżniowej przez 20 godzin w temperaturze 60°C. Wydajność prowadzenia reakcji wynosiła 97%.
Strukturę związku potwierdzono wykonując widmo protonowego oraz węglowego magnetycznego rezonansu jądrowego:
1 H NMR (CD3OD-d4) δ [ppm] = 0,80 (t, J = 6,8 Hz, 3H); 1,06 (m, 6H); 1,19 (m, 17H); 1,25 (m, 2H); 2,15 (s, 3H); 2,91 (m, 2H); 3,33 (m, 4H); 3,66 (m, 2H); 3,83 (m, 1H); 4,28 (s, 2H); 4,58 (m, 2H); 5,32 (s, 2H); 6,61 (d, J = 8,7 Hz, 1H); 6,93 (m, 1H); 6,99 (m, 1H).
1 3C NMR (CD3OD-d4) δ [ppm] = 7,9[2]; 14,6; 16,6; 23,7; 26,3; 27,0; 30,5; 30,8[5]; 33,1; 53,1; 54,9; 56,4; 64,7; 67,0; 73,3; 96,6; 113,2; 125,8; 127,2; 130,1; 131,2; 157,2; 176,3.
Analiza elementarna CHN dla C28H50CINO5 (515,34): wartości obliczone (%): C = 65,15; H = 9,76; N = 2,71; wartości zmierzone: C = 65,89; H = 9,11; N = 2,04.
Przykład III
Sposób wytwarzania 4-chloro-2-metylofenoksyoctanu dietylo(2-hydroksyetylo)tetradecyloksymetyloamoniowego:
PL 230 786 Β1
W kolbie umieszczono 3,82 g (0,01 mola) chlorku dietylo(2-hydroksyetylo)tetradecyloksymetyloamoniowego rozpuszczonego w 20 cm3 wody. Następnie rozpuszczono 2,39 g (0,01 mola) 4-chloro-2-metylofenoksyoctanu potasu w wodzie i dodano do kolby reakcyjnej. Reakcję prowadzono przez 30 minut przy ciągłym mieszaniu za pomocą mieszadła magnetycznego. Rozpuszczalnik odparowano pod zmniejszonym ciśnieniem. Następnie pozostałość rozpuszczono w acetonie z dodatkiem izopropanolu i umieszczono na 15 minut w temperaturze -20°C. Następnie odsączono wydzielony chlorek potasu, a przesącz odparowano na wyparce rotacyjnej pod zmniejszonym ciśnieniem. Gotowy produkt suszono w warunkach próżniowych w temperaturze 75°C przez 19 godzin. Wydajność przeprowadzonej reakcji wyniosła 96%.
Analiza elementarna CHN dla C30H54CINO5 (543,37): wartości obliczone (%): C = 66,21; H = 10,00; N = 2,57; wartości zmierzone: C = 66,91; H = 9,29; N = 3,35.
Przykład IV
Sposób wytwarzania 4-chloro-2-metylofenoksyoctanu dietyloheksadecyloksy(2-hydroksyetylo)metyloamoniowego:
W kolbie umieszczono 20,48 g (0,05 mola) chlorku dietyloheksadecyloksy(2-hydroksyetylo)metyloamoniowego rozpuszczonego w 50 cm3 metanolu. Przy ciągłym mieszaniu za pomocą mieszadła mechanicznego dodano 11,95 g (0,05 mola) 4-chloro-2-metylofenoksyoctanu potasu rozpuszczonego w metanolu. Reakcję prowadzono przez 2 godziny w temperaturze pokojowej. Odsączono wytrącony osad chlorku potasu, a następnie odparowano metanol pod zmniejszonym ciśnieniem za pomocą wyparki rotacyjnej. Mieszaninę rozpuszczono w acetonie z niewielkim dodatkiem izopropanolu. Po schłodzeniu mieszaniny wytrącony osad oddzielono, a przesącz odparowano na próżniowej wyparce rotacyjnej. Produkt suszono pod zmniejszonym ciśnieniem w suszarce przez 20 godzin w temperaturze 60°C. Wydajność prowadzenia reakcji wynosiła 97%.
Strukturę związku potwierdzono wykonując widmo protonowego oraz węglowego magnetycznego rezonansu jądrowego:
1 H NMR (CD3OD-d4) δ [ppm] = 0,80 (t, J = 6,8 Hz, 3H); 1,07 (m, 6H); 1,19 (m, 24H); 1,25 (m, 4H); 2,16 (s, 3H); 2,93 (m, 2H); 3,33 (m, 4H); 3,64 (m, 2H); 3,83 (m, 1H); 4,30 (s, 2H); 4,59 (m, 2H); 5,32 (s, 2H); 6,64 (d, J = 8,6 Hz, 1H); 6,94 (m, 1H); 6,99 (m, 1H).
1 3C NMR (CD3OD-d4) δ [ppm] = 7,9[2]; 14,6; 16,6; 23,8; 25,3; 27,0; 30,5; 30,8[9]; 33,1; 53,2; 55,1; 56,4; 64,73; 67,0; 73,4; 96,5; 113,5; 125,9; 127,2; 130,2; 131,1; 157,2; 176,4.
Analiza elementarna CHN dla C32H58CINO5 (571,40): wartości obliczone (%): C = 67,16; H = 10,22; N = 2,45; wartości zmierzone: C = 66,55; H = 10,87; N = 3,16.
Przykład V
Sposób wytwarzania 4-chloro-2-metylofenoksyoctanu 4-chloro-2-metylofenoksyoctanu dietyloheksyloksy(2-hydroksyetylo)metyloamoniowego:
W kolbie umieszczono 13,4 g (0,05 mola) chlorku dietyloheksyloksy(2-hydroksyetylo)metyloamoniowego rozpuszczonego w 50 cm3 metanolu. W osobnym naczyniu rozpuszczono w 15 cm3 metanolu 2,8 g (0,05 mola) wodorotlenku potasu. Roztwory zmieszano i prowadzono reakcję przez 15 minut w temperaturze pokojowej. Odsączono wytrącony osad chlorku potasu. Przesącz zobojętniono do pH równego 7, dodając stechiometryczną ilością kwasu 4-chloro-2-metylofenoksyoctowego. Następnie odparowano metanol pod zmniejszonym ciśnieniem za pomocą rotacyjnej wyparki próżniowej. Mieszaninę rozpuszczono w acetonie z dodatkiem izopropanolu. Wytrącony osad oddzielono, a przesącz odparowano na wyparce rotacyjnej pod zmniejszonym ciśnieniem.
Produkt suszono pod zmniejszonym ciśnieniem w suszarce przez 20 godzin w temperaturze 60°C. Wydajność prowadzenia reakcji wynosiła 97%.
Analiza elementarna CHN dla C22H38CINO5 (431,99): wartości obliczone (%): C = 61,17; H = 8,87; N = 3,24; wartości zmierzone: C = 61,79; H = 9,55; N = 3,89.
Przykład VI
Sposób wytwarzania 4-chloro-2-metylofenoksyoctanu dietylo(2-hydroksyetylo)butoksymetyloamoniowego:
W kolbie umieszczono 11,99 g (0,05 mola) chlorku dietylo(2-hydroksyetylo)butoksymetyloamoniowy rozpuszczonego w 50 cm3 wody. Przy ciągłym mieszaniu za pomocą mieszadła mechanicznego dodano 11,95 g (0,05 mola) 4-chloro-2-metylofenoksyoctanu potasu rozpuszczonego w wodzie. Reakcję prowadzono przez 2 godziny w temperaturze pokojowej. Mieszaninę rozpuszczono w acetonie z niewielkim dodatkiem izopropanolu. Odsączono wytrącony osad chlorku potasu, a następnie odparowano rozpuszczalnik pod zmniejszonym ciśnieniem za pomocą wyparki rotacyjnej. Produkt suszono
PL 230 786 Β1 pod zmniejszonym ciśnieniem w suszarce przez 20 godzin w temperaturze 60°C. Wydajność prowadzenia reakcji wynosiła 97%.
Analiza elementarna CHN dla C20H34CINO5 (403,94): wartości obliczone (%): C = 59,47; H = 8,48;
N = 3,47; wartości zmierzone: C = 60,15; H = 7,87; N = 4,16.
Tabela 1 przedstawia zestawienie związków o wzorze ogólnym 1 gdzie R określa długość łańcucha alkilowego.
Tabela 1
Lp R Wydajność [%] Stan skupienia
1 c2h5 98 Ciecz
2 C3H7 99 Ciecz
3 C4H9 97 Ciecz
4 CsHn 95 Ciecz
5 CeHia 96 Ciecz
6 C7H15 93 Ciecz
7 CsH17 99 Ciecz
8 C9H19 97 Ciało stałe
9 C10H23 94 Ciało stałe
10 C11H23 92 Ciało stałe
11 C12H25 90 Ciało stałe
12 C14H29 90 Ciało stałe
13 C16H33 91 Ciało stałe
14 C18H37 90 Ciało stałe
15 C19H39 90 Ciało stałe
16 C20H41 92 Ciało stałe
17 C21H43 91 Ciało stałe
18 C22H45 91 Ciało stałe
Przykład VII
4-chloro-2-metylofenoksyoctan dietyloetoksymetylo(2-hydroksyetylo)amoniowy otrzymano w wyniku reakcji zachodzącej pomiędzy 0,1 mola chlorku dietyloetoksymetylobis(2-hydroksyetylo)amoniowego a stechiometryczną ilością 4-chloro-2-metylofenoksyoctanu sodu, przebiegającej zgodnie z metodologią opisaną w przykładzie I.
Przykład VIII
4-chloro-2-metylofenoksyoctan dietylo(2-hydroksyetylo)propoksymetyloamoniowy otrzymano w wyniku reakcji zachodzącej pomiędzy 0,1 mola chlorku dietylobutyloksymetylo(2-hydroksyetylo)amoniowego a stechiometryczną ilością 4-chloro-2-metylofenoksyoctanu sodu, przebiegającej zgodnie z metodologią opisaną w przykładzie I.
PL 230 786 Β1
Przykład IX
4-chloro-2-metylofenoksyoctan dietylo(2-hydroksyetylo)pentyloksymetyloamoniowy otrzymano w wyniku reakcji zachodzącej pomiędzy 0,1 mola chlorku dietylo(2-hydroksyetylo)metylopentyloksyamoniowego a stechiometryczną ilością 4-chloro-2-metylofenoksyoctanu sodu, przebiegającej zgodnie z metodologią opisaną w przykładzie I.
Przykład X
4-chloro-2-metylofenoksyoctan dietyloheptyloksymetylo(2-hydroksyetylo)amoniowy otrzymano w wyniku reakcji zachodzącej pomiędzy 0,1 mola chlorku dietyloheptyloksymetylo(2-hydroksyetylo)amoniowego a stechiometryczną ilością 4-chloro-2-metylofenoksyoctanu sodu, przebiegającej zgodnie z metodologią opisaną w przykładzie I.
Przykład XI
4-chloro-2-metylofenoksyoctan dietylo(2-hydroksyetylo)oktyloksymetyloamoniowy otrzymano w wyniku reakcji zachodzącej pomiędzy 0,1 mola chlorku dietylo(2-hydroksyetylo)oktyloksymetyloamoniowego a stechiometryczną ilością 4-chloro-2-metylofenoksyoctanu sodu, przebiegającej zgodnie z metodologią opisaną w przykładzie I.
Przykład XII
4-chloro-2-metylofenoksyoctan decyloksymetylodietylo(2-hydroksyetylo)amoniowy otrzymano w wyniku reakcji zachodzącej pomiędzy 0,1 mola chlorku decyloksymetylodietylo(2-hydroksyetylo)amoniowego a stechiometryczną ilością 4-chloro-2-metylofenoksyoctanu sodu, przebiegającej zgodnie z metodologią opisaną w przykładzie I.
Przykład XIII
4-chloro-2-metylofenoksyoctan dietylo(2-hydroksyetylo)undecyloksymetyloamoniowy otrzymano w wyniku reakcji zachodzącej pomiędzy 0,1 mola chlorku dietylo(2-hydroksyetylo)undecyloksymetyloamoniowego a stechiometryczną ilością 4-chloro-2-metylofenoksyoctanu sodu, przebiegającej zgodnie z metodologią opisaną w przykładzie I.
Przykład XIV
4-chloro-2-metylofenoksyoctan dietylo(2-hydroksyetylo)oktadecyloksymetyloamoniowy otrzymano w wyniku reakcji zachodzącej pomiędzy 0,1 mola chlorku dietylo(2-hydroksyetylo)oktadecyloksymetyloamoniowego a stechiometryczną ilością 4-chloro-2-metylofenoksyoctanu sodu, przebiegającej zgodnie z metodologią opisaną w przykładzie I.
Przykład X
4-chloro-2-metylofenoksyoctan dietylo(2-hydroksyetylo)nondecyloksymetyloamoniowy otrzymano w wyniku reakcji zachodzącej pomiędzy 0,1 mola chlorku dietylo(2-hydroksyetylo)nondecyloksymetyloamoniowego a stechiometryczną ilością 4-chloro-2-metylofenoksyoctanu sodu, przebiegającej zgodnie z metodologią opisaną w przykładzie I.
Przykład XVI
4-chloro-2-metylofenoksyoctan dietyloeikozyloksymetylo(2-hydroksyetylo)amoniowy otrzymano w wyniku reakcji zachodzącej pomiędzy 0,1 mola chlorku dietyloeikozyloksymetylo(2-hydroksyetylo)amoniowego a stechiometryczną ilością 4-chloro-2-metylofenoksyoctanu sodu, przebiegającej zgodnie z metodologią opisaną w przykładzie I.
Przykład XVII
4-chloro-2-metylofenoksyoctan dietyloheneikozyloksymetylo(2-hydroksyetylo)amoniowy otrzymano w wyniku reakcji zachodzącej pomiędzy 0,1 mola chlorku dietyloheneikozyloksymetylo(2-hydroksyetylo)amoniowego a stechiometryczną ilością 4-chloro-2-metylofenoksyoctanu sodu, przebiegającej zgodnie z metodologią opisaną w przykładzie I.
Przykład XVIII
4-chloro-2-metylofenoksyoctan dietylodokozyloksymetylo(2-hydroksyetylo)amoniowy otrzymano w wyniku reakcji zachodzącej pomiędzy 0,1 mola chlorku dietylodokozyloksymetylo(2-hydroksyetylo)amoniowego a stechiometryczną ilością 4-chloro-2-metylofenoksyoctanu sodu, przebiegającej zgodnie z metodologią opisaną w przykładzie I.
Przykładowe zastosowanie:
Aktywność biologiczną sprawdzono w próbach szklarniowych w stacji badawczej Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu. Roślinami testowymi były komosa biała i chaber bławatek. Nasiona wysiewano do doniczek napełnionych glebą na równą głębokość 1 cm. Po wytworzeniu liścieni dokonano przerywki, pozostawiając po 4 rośliny w każdej doniczce. Badane związki, przedstawione w tabeli 2,
PL 230 786 Β1 rozpuszczono w wodzie w ilości odpowiadającej 400 g MCPA na 1 ha. Jako środek porównawczy zastosowano mieszaninę zarejestrowanych w Polsce herbicydów. Po wytworzeniu 4 liścia rośliny dokonano oprysku cieczą zawierającą badane związki z tabeli 2 za pomocą opryskiwacza wyposażonego w rozpylacz Tee Jet 1102, przemieszczający się nad roślinami ze stałą prędkością 3,1 m/s. Odległość rozpylacza od wierzchołków roślin była stała i wynosiła 40 cm, ciśnienie cieczy w rozpylaczu wynosiło 0,2 MPa, a wydatek cieczy w przeliczeniu na 1 ha wynosił 200 dm3.
Po wykonaniu zabiegu opryskiwania doniczki z roślinami ponownie umieszczono w szklarni, w temperaturze 293K (± 2K) i wilgotności powietrza 60%. Czas oświetlania wynosił 16 godzin na dobę porównano masę pozostałości masy roślinnej po 14 dniach od oprysku.
Tabela 2 przedstawia wyniki aktywności chwastobójczej.
Tabela 2
Nazwa związku Dawka na 1 ha Zniszczenie roślin komosy białej w % Zniszczenie roślin gorczycy białej w %
[C4ON+(CH2CH2OH)(CH2CH3)2][MCPA] 808 g 41 21
[C6ON+(CH2CH2OH)(CH2CH3)2][MCPAj 862 g 48 29
[C9ON+(CH2CH2OH)(CH2CH3)2][MCPA] 948 g 42 35
[C12ON+(CH2CH2OH)(CH2CH3)2][MCPA] 1030 g 70 61
[C14ON7CH2CH2OH)(CH2CH3)2][MCPA] 1088 g 71 62
[C16ON+(CH2CH2OH)(CH2CH3)2][MCPA] 1144 g 51 43
Środek porównawczy 666,667 cm3 20 25
Zastrzeżenia patentowe

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Nowe 4-chloro-2-metylofenoksyoctany alkoksymetylo(2-hydroksyetylo)dietyloamoniowe o wzorze ogólnym 1, gdzie: R oznacza podstawnik alkilowy o długości węgla od 1 do 22 atomów węgla.
  2. 2. Sposób otrzymywania 4-chloro-2-metylofenoksyoctanów alkoksymetylo(2-hydroksyetylo)dietyloamoniowych, określonych zastrzeżeniem 1, znamienny tym, że alkoksymetylo(2-hydroksyetylo)dietyloamoniowy wodorotlenek o wzorze ogólnym 2 rozpuszcza się w metanolu, a następnie poddaje się reakcji zobojętniania w stosunku molowym 1:1 roztworem o stężeniu co najmniej 1%, zawierającym kwas będący źródłem anionu (4-chloro-2-metylofenoksy)octanowego o wzorze 3.
  3. 3. Sposób otrzymywania alkoksymetylo(2-hydroksyetylo)dietyloamoniowych herbicydowych cieczy jonowych, określonych zastrzeżeniem 1, znamienny tym, że alkoksymetylo(2-hydroksyetylo)dietyloamoniowy bromek lub chlorek lub jodek o wzorze ogólnym 2 rozpuszcza się w wodzie, następnie miesza się z wodnym roztworem o stężeniu co najmniej 1%, mieszaniny soli sodowej lub potasowej kwasu: (4-chloro-2-metylofenoksy)octowego o wzorze 3 w stosunku molowym 1:1, w temperaturze co najmniej 10°C, przez co najmniej 30 minut, po czym odparowuje się wodę pod zmniejszonym ciśnieniem, suszy, a następnie dodaje bezwodnego rozpuszczalnika organicznego, korzystnie acetonu, dalej oddziela się osad, odparowuje rozpuszczalnik, a otrzymany produkt suszy się w warunkach obniżonego ciśnienia w temperaturze od 20 do 100°C, korzystnie 80°C.
  4. 4. Zastosowanie cieczy jonowych z kationem alkoksymetylo(2-hydroksyetylo)dietyloamoniowy określonych zastrzeżeniem 1 jako herbicydy.
  5. 5. Zastosowanie według zastrz. 4, znamienne tym, że ciecz jonową stosuje się w postaci czystej.
    PL 230 786 Β1
  6. 6. Zastosowanie według zastrz. 4, znamienne tym, że ciecz jonową stosuje się w postaci roztworów wodnych.
  7. 7. Zastosowanie według zastrz. 4, znamienne tym, że ciecz jonową stosuje się w postaci roztworów alkoholowych.
  8. 8. Zastosowanie według zastrz. 4, znamienne tym, że ciecz jonową stosuje się w postaci roztworów wodno-alkoholowych, przy czym stężenie substancji czynnej wynosi od 0,1 % do 50%.
PL410422A 2014-12-08 2014-12-08 Nowe 4-chloro-2- metylofenoksyoctany alkoksymetylo(2-hydroksyetylo) dietyloamoniowe i sposób ich wytwarzania oraz zastosowania jako herbicyd PL230786B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL410422A PL230786B1 (pl) 2014-12-08 2014-12-08 Nowe 4-chloro-2- metylofenoksyoctany alkoksymetylo(2-hydroksyetylo) dietyloamoniowe i sposób ich wytwarzania oraz zastosowania jako herbicyd

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL410422A PL230786B1 (pl) 2014-12-08 2014-12-08 Nowe 4-chloro-2- metylofenoksyoctany alkoksymetylo(2-hydroksyetylo) dietyloamoniowe i sposób ich wytwarzania oraz zastosowania jako herbicyd

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL410422A1 PL410422A1 (pl) 2016-06-20
PL230786B1 true PL230786B1 (pl) 2018-12-31

Family

ID=56120616

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL410422A PL230786B1 (pl) 2014-12-08 2014-12-08 Nowe 4-chloro-2- metylofenoksyoctany alkoksymetylo(2-hydroksyetylo) dietyloamoniowe i sposób ich wytwarzania oraz zastosowania jako herbicyd

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL230786B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL410422A1 (pl) 2016-06-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL237098B1 (pl) Nowe ciecze jonowe z kationem acetylocholiny i anionem herbicydowym, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako herbicydy
PL237908B1 (pl) Herbicydowa ciecz jonowa z anionem kwasu 4-chloro-2-metylofenoksyoctowego i zawierająca ją mieszanina eutektyczna
PL240767B1 (pl) Indolilo-3-maślany alkilo(2-hydroksyetylo)dimetyloamoniowe, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako ukorzeniacze
PL230786B1 (pl) Nowe 4-chloro-2- metylofenoksyoctany alkoksymetylo(2-hydroksyetylo) dietyloamoniowe i sposób ich wytwarzania oraz zastosowania jako herbicyd
PL229570B1 (pl) 4-Chloro-2-metylofenoksyoctany alkoksymetylobis(2-hydroksyetylo) metyloamoniowe, sposób otrzymywania i zastosowanie jako środek ochrony roślin
PL223417B1 (pl) Diamoniowe herbicydowe ciecze jonowe z kationami alkilodiylo-bis(dimetyloalkiloamoniowymi) oraz sposób ich wytwarzania
PL230764B1 (pl) 3,6-Dichloro-2- metoksybenzoesan alkilobetainianu metylu, sposób jego otrzymywania oraz zastosowanie jako herbicyd
PL236743B1 (pl) 4-Chloro-2-metylofenoksyoctany alkilo[2-(2-hydroksyetoksy) etylo]dimetyloamoniowe, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako herbicydy
PL223414B1 (pl) Diamoniowe herbicydowe ciecze jonowe z kationem 3-oksopentametyleno-(1,5)-bis(dimetyloalkiloamoniowym) oraz sposób ich otrzymywania
PL231440B1 (pl) Ciecze jonowe z kationem buteno-1,4-bis( tributyloamoniowym) oraz anionami herbicydowymi z grupy fenoksykwasy, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako herbicydy
PL228230B1 (pl) Nowe bisamoniowe ciecze jonowe di[2-(2,4 -dichlorofenoksy) propioniany] alkano -1,X -bis(decylodimetyloamoniowe) oraz sposób ich otrzymywania i zastosowanie jako srodki ochrony roslin
PL231262B1 (pl) Nowe bisamoniowe ciecze jonowe z kationem alkilo-1, X-bis( bis(2-hydroksyetylo) oktadec-9- enamoniowy) albo bis(etano) amino-2,2’- bis(bis(2-hydroksyetylo) oktadec-9- enamoniowy), albo buteno-1,4-bis( bis(2-hydroksyetylo) oktadec-9- enamoniowy), sposób ich otrzymywania i zastosowanie jako herbicydy
PL239073B1 (pl) Sposób otrzymywania herbicydowych cieczy jonowych z kationem 4-alkilo-4-metylomorfoliniowym i anionem 4-chloro-2-metylofenoksyoctanowym oraz ich zastosowanie jako herbicydy
PL230785B1 (pl) Nowe amoniowe ciecze jonowe (4-chloro-2- metylofenoksy)octany( alkoksymetylo)[3-(metakryloiloamino)propylo]dimetyloamoniowe, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako herbicydy
PL228020B1 (pl) Nowe herbicydowe bisamoniowe sole z kationem alkilodiylo -bis(etanolodietyloamoniowym) z anionem 4 -chloro -2-metylofenoksyoctowym albo 3,6 -dichloro -2-metoksy benzoesowym, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako srodki ochrony roslin
PL238501B1 (pl) Czwartorzędowe sole amoniowe o czynności herbicydowej
PL229567B1 (pl) Nowe ciecze jonowe 4-chloro-2-metylofenoksyoctany (alkoksymetylo) etylodimetyloamoniowe, sposób ich otrzymania oraz zastosowanie jako herbicydy
PL218453B1 (pl) Ciecze jonowe z kationem tetrametyleno-1,4-bis(alkilodimetyloamoniowym) i anionem (4-chloro-2-metylofenoksy)octanowym oraz sposób ich otrzymywania
PL232557B1 (pl) Nowe ciecze jonowe z kationem 1,1,4,7,7-pentamet ylo-1,4,7-trialkylodietylenotriamoniowym oraz anionem (4-chloro-2- metylofenoksy)octanowym, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako herbicydy
PL242158B1 (pl) Nowe ciecze jonowe z kationem (2-hydroksyetylo)dodecylodimetyloamoniowym, sposób otrzymywania i zastosowanie jako adiuwanty
PL218454B1 (pl) Ciecze jonowe z kationem tetrametyleno-1,4-bis(alkilodimetyloamoniowym) i anionami (4-chloro-2-metylofenoksy)octanowym oraz 3,6-dichloro-2-metoksybenzoesanowym oraz sposób ich otrzymywania
PL238657B1 (pl) Nowe ciecze jonowe z kationem 1-alkilo-1-metylo-4-hydroksypiperydyniowym i anionem pochodzącym od kwasu 4-chloro-2-metylofenoksyoctowego, sposób ich otrzymania oraz zastosowanie jako herbicydy
PL218145B1 (pl) Nowe herbicydowe esterquaty z anionem halogenkowym oraz sposób ich otrzymywania
PL231143B1 (pl) Fenoksyoctany benzetoniowe, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako herbicydy
PL236683B1 (pl) Sole bisamoniowe z anionem cynamonianowym i 4-chloro- -2-metylofenoksyoctowym, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako środki chwastobójcze