PL229567B1 - Nowe ciecze jonowe 4-chloro-2-metylofenoksyoctany (alkoksymetylo) etylodimetyloamoniowe, sposób ich otrzymania oraz zastosowanie jako herbicydy - Google Patents

Nowe ciecze jonowe 4-chloro-2-metylofenoksyoctany (alkoksymetylo) etylodimetyloamoniowe, sposób ich otrzymania oraz zastosowanie jako herbicydy

Info

Publication number
PL229567B1
PL229567B1 PL413037A PL41303715A PL229567B1 PL 229567 B1 PL229567 B1 PL 229567B1 PL 413037 A PL413037 A PL 413037A PL 41303715 A PL41303715 A PL 41303715A PL 229567 B1 PL229567 B1 PL 229567B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
chloro
alkoxymethyl
ethyldimethylammonium
methylphenoxyacetate
ionic liquids
Prior art date
Application number
PL413037A
Other languages
English (en)
Other versions
PL413037A1 (pl
Inventor
Juliusz Pernak
Hubert Rodak
Michał NIEMCZAK
Michał Niemczak
Katarzyna Marcinkowska
Tadeusz Praczyk
Original Assignee
Inst Ochrony Roslin
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Ochrony Roslin filed Critical Inst Ochrony Roslin
Priority to PL413037A priority Critical patent/PL229567B1/pl
Publication of PL413037A1 publication Critical patent/PL413037A1/pl
Publication of PL229567B1 publication Critical patent/PL229567B1/pl

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku są nowe ciecze jonowe 4-chloro-2-metylofenoksy-octany(alkoksymetylo)etylodimetyloamoniowe wzorze 1, w którym R oznacza prosto łańcuchowy podstawnik alkilowy zawierający od 1 do 20 atomów węgla oraz sposób ich otrzymywania i zastosowanie jako herbicydów. Sposób ich otrzymywania polega na tym, że czwartorzędowe chlorki (alkoksymetylo)etylodimetyloamonie poddaje się reakcji z kwasem 4-chloro-2-metylofenoksyoctanowym lub jego solą w stosunku molowym soli (alkoksymetylo)etylodimetyloamoniowej do kwasu lub soli 4-chloro-2-metylofenoksyoctanowej równym 1:(0,8-1,2), którą prowadzi się w rozpuszczalniku z grupy: metanol lub etanol, lub 1-propanol, lub 2-propanol, lub butanol lub acetonitryl w temperaturze od -15 do 80°C, korzystnie 20°C, w czasie co najmniej 1 godziny, korzystnie 12 godzin, po czym usuwa się powstały osad, a rozpuszczalnik odparowuje pod obniżonym ciśnieniem, następnie pozostałość rozpuszcza się w bezwodnym rozpuszczalniku organicznym, korzystnie w metanolu lub acetonie, po czym usuwa się powstały osad, dalej odparowuje się rozpuszczalnik, a pozostałość suszy pod obniżonym ciśnieniem w temperaturze od 20 do 60°C, korzystnie 40°C.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku są nowe ciecze jonowe 4-chloro-2-metylofenoksy-octany (alkoksymetylo)etylodimetyloamoniowe oraz sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako herbicydy.
Ciecze jonowe (ang. ionic liquids) to sole organiczne o charakterze jonowym. Składają się z kationu organicznego, najczęściej zawierającego czwartorzędowy atom azotu oraz połączonego z nim wiązaniem jonowym anionu nieorganicznego lub organicznego. Charakterystyczną cechą cieczy jonowych jest ich temperatura topnienia, która jest w zakresie poniżej 100°C.
Ciecze jonowe ze względu na swoje unikalne właściwości znalazły zastosowanie jako ekstrahenty, substancje dezynfekujące, związki powierzchniowo czynne, środki ochrony drewna, oraz jako elektrolity w chemicznych źródłach prądu. Dużą popularność zyskało wykorzystanie tych soli organicznych jako rozpuszczalników reakcji chemicznych i enzymatycznych lub jako katalizatorów. W porównaniu do tradycyjnych rozpuszczalników organicznych ciecze jonowe posiadają niską toksyczność i niską prężność par. Pozwala to na wyeliminowanie z użycia wielu niebezpiecznych substancji, które wpływają negatywnie na faunę i florę.
W rolnictwie jednym z głównych problemów uprawy roślin i zbóż są chwasty. Powodują one obniżenie plonów roślin uprawnych zabierając światło, wodę, miejsce czy też składniki pokarmowe. Niepożądana roślinność może również powodować uszkodzenia urządzeń i pojazdów rolniczych, tak jak twarde łodygi szarłatu Palmera, skutkujące uszkodzeniem kombajnu. Dodatkowo niektóre chwasty, na przykład blekot pospolity czy lulek czarny są trujące dla ludzi i zwierząt.
W historii podstawowymi technikami zwalczania roślin niepożądanych było usuwanie mechanicznie, gdyż nie znano wówczas innych technik. Jednak z biegiem lat, jako uzupełnienie zabiegów mechanicznych, zaczęto sukcesywnie wprowadzać chemiczne środki. Związki te nazwano herbicydami. Jednymi z pierwszych środków chemicznych do zwalczania chwastów były kwasy 2,4-dichlorofenoksyoctowy bardziej znany pod nazwą 2,4-D, oraz kwas 4-chloro-2-metylofenoksyoctowy znany jako MCPA. Obecnie na rynku dostępne są produkty zawierające MCPA jak i 2,4-D między innymi Pielik czy Chwastox.
Kwas 4-chloro-2-metylofenoksyoctowy jest powszechnie stosowanym na świecie herbicydem o nazwie handlowej MCPA. Jest on pochodną kwasu indolilo-3-octowego (IAA), którego synteza zachodzi w merystemie wierzchołkowym pędu oraz w liściach i nasionach. Stosuje się go od początku do końca krzewienia roślin jednoliściennych. Związek ten wykorzystuje się do ochrony zbóż jarych i ozimych, łąk, pastwisk, lnu, kukurydzy, ziemniaka, a także popularnie używany jest w sadownictwie.
Na właściwości chemiczne cieczy jonowych wpływ ma zarówno kation jak i anion. Stosując w syntezie aniony herbicydowe otrzymuje się sole o działaniu chwastobójczym. Łączy się w ten sposób właściwości kationu amoniowego z właściwościami herbicydowymi anionu co daje sól o niskiej prężności par, wysokiej stabilności termicznej oraz o obniżonej toksyczności.
Nową możliwością wykorzystania cieczy jonowych jest wprowadzenie w ich strukturę anionu o działaniu chwastobójczym, w rezultacie otrzymuje się związki, które mogą być zastosowane jako nowe herbicydy. Herbicydowe ciecze jonowe (ang. herbicidal ionic liquids - HILś) dzięki aktywności w stosunku do roślin niepożądanych mogą przyczyniać się do poprawy zarówno ilości jak i jakości plonów. Herbicydowe ciecze jonowe pozwalają na znaczne obniżenie dawki herbicydu na hektar, umożliwiają również kontrolowanie toksyczności herbicydu (toksyczny MCPA można użyć w postaci nietoksycznej herbicydowej cieczy jonowej), posiadają unikalne właściwości fizykochemiczne (są stabilne termicznie, nie parują).
Jako szczególne przykłady amoniowych cieczy jonowych o wzorze ogólnym 1 wymienić można:
• 4-chloro-2-metylofenoksyoctan (butoksymetylo)etylodimetyloamoniowy, • 4-chloro-2-metylofenoksyoctan etylodimetylo(pentyloksymetylo)amoniowy, • 4-chloro-2-metylofenoksyoctan etylodimetylo(oktyloksymetylo)amoniowy, • 4-chloro-2-metylofenoksyoctan (decyloksymetylo)etylodimetyloamoniowy, • 4-chloro-2-metylofenoksyoctan (dodecyloksymetylo)etylodimetyloamoniowy.
Istotą wynalazku są nowe ciecze jonowe 4-chloro-2-metylofenoksyoctany (alkoksymetylo)etylodimetyloamoniowe o wzorze 1, w którym R oznacza prosto łańcuchowy podstawnik alkilowy zawierający od 1 do 20 atomów węgla, a sposób ich otrzymywania polega na tym, że czwartorzędowe chlorki (alkoksymetylo)etylodimetyloamonie, o wzorze ogólnym 2, poddaje się reakcji z kwasem 4-chloro-2-metylofenoksyoctanowym lub jego solą o wzorze 3, w stosunku molowym soli (alkoksyme
PL 229 567 Β1 tylo)etylodimetyloamoniowej do kwasu lub soli 4-chloro-2-metylofenoksyoctanowej równym 1:(0,8-1,2), którą prowadzi się w rozpuszczalniku z grupy: metanol lub etanol, lub 1 -propanol, lub 2-propanol, lub butanol lub acetonitryl w temperaturze od -15 do 80°C, korzystnie 20°C, w czasie co najmniej 1 godziny, korzystnie 12 godzin, po czym usuwa się powstały osad, a rozpuszczalnik odparowuje pod obniżonym ciśnieniem, następnie pozostałość rozpuszcza się w bezwodnym rozpuszczalniku organicznym, korzystnie w metanolu lub acetonie, po czym usuwa się powstały osad, dalej odparowuje się rozpuszczalnik, a pozostałość suszy pod obniżonym ciśnieniem w temperaturze od 20 do 60°C, korzystnie 40°C.
Drugi sposób otrzymywania polega na tym, że czwartorzędowe chlorki (alkoksymetylo)etylodimetyloamoniowe o wzorze 2, poddaje się reakcji z solą kwasu 4-chloro-2-metylofenoksyoctowego o wzorze 3, w stosunku molowym soli (alkoksymetylo)etylodimetyloamoniowej do soli kwasu 4-chloro-2-metylofenoksyoctowego równym 1:(0.8-1,2), którą prowadzi się w środowisku wodnym w temperaturze od -15 do 80°C, korzystnie 20°C, w czasie co najmniej 1 godziny, korzystnie 24 godziny, po czym rozpuszczalnik odparowuje się pod obniżonym ciśnieniem, a następnie pozostałość rozpuszcza się w bezwodnym rozpuszczalniku organicznym, korzystnie w metanolu lub acetonie, po czym usuwa się powstały osad, dalej odparowuje się rozpuszczalnik, a pozostałość suszy pod obniżonym ciśnieniem w temperaturze od 20 do 60°C, korzystnie 40°C.
Trzeci sposób otrzymywania polega na tym, że czwartorzędowe sole (alkoksymetylo)etylodimetyloamoniowe o wzorze 2, poddaje się reakcji ze stechiometryczną ilością wodorotlenku sodu lub potasu w środowisku niskocząsteczkowego alkoholu, korzystnie w metanolu, po czym powstały osad oddziela się, a do pozostałości dodaje kwas 4-chloro-2-metylofenoksyoctowy, w stosunku molowym soli (alkoksymetylojetylodimetyloamoniowej do kwasu 1 :(0,8-1,2), po czym odparowuje się rozpuszczalnik, a do pozostałości dodaje się bezwodny rozpuszczalnik organiczny, korzystnie aceton, wytrącony osad oddziela się i odparowuje rozpuszczalnik, a gotowy produkt suszy się pod obniżonym ciśnieniem w temperaturze 20-90°C, korzystnie 40°C.
Kolejny sposób otrzymywania polega na tym, że czwartorzędowe chlorki (alkoksymetylo)etylodimetyloamoniowe o wzorze 2, poddaje się reakcji z solą kwasu 4-chloro-2-metylofenoksyoctowego o wzorze 3, w stosunku molowym soli (alkoksymetylo)etylodimetyloamoniowej do soli kwasu 4-chloro2-metylofenoksyoctowego równym 1:(0.8-1,2), którą prowadzi się w środowisku wodnym w temperaturze od 25 do 80°C, korzystnie 60°C, w czasie co najmniej 1 godziny, korzystnie 6 godzin, po czym wprowadza się rozpuszczalnik organiczny, korzystnie dichlorometan, następnie mieszaninę umieszcza się w rozdzielaczu i intensywnie wytrząsa, dalej warstwę organiczną oddziela się i przemywa wodą, po czym odparowuje się rozpuszczalnik, a pozostałość suszy się pod obniżonym ciśnieniem w temperaturze od 25 do 80°C, korzystnie 70°C.
Zastosowanie nowych cieczy jonowych 4-chloro-2-metylofenoksyoctanów (alkoksymetylo)etylodimetyloamoniowych o wzorze 1, w którym R oznacza prosto łańcuchowy podstawnik alkilowy zawierający od 1 do 20 atomów węgla jako herbicydy.
Korzystnym jest, gdy nowe ciecze jonowe ciecze jonowe 4-chloro-2-metylofenoksyoctany (alkoksymetylo)etylodimetyloamoniowe stosuje się w postaci czystej.
Korzystnym jest także, gdy nowe ciecze jonowe 4-chloro-2-metylofenoksyoctany (alkoksymetylojetylodimetyloamoniowe stosuje się w postaci roztworu wodnego albo w postaci roztworu w etanolu.
Korzystnym jest również, gdy nowe ciecze jonowe stosuje się w postaci roztworów o stężeniu od 0,1% do 1%, korzystnie 0,2%.
Dzięki zastosowaniu rozwiązania według wynalazku uzyskano następujące efekty technicznoekonomiczne:
• syntezowano nowe ciecze jonowe, • otrzymane ciecze jonowe wykazują aktywność chwastobójczą, są to nowe herbicydowe ciecze jonowe, • syntezowane związki są substancjami mazistymi nie mającymi tendencji do krystalizacji.
• syntezowane ciecze jonowe posiadają niemierzalną nad swą powierzchnią prężność par, są to związki nielotne, • otrzymane ciecze jonowe wykazują stabilność chemiczną w środowisku kwaśnym, obojętnym oraz alkalicznym,
PL 229 567 Β1 • opracowane metody syntezy przebiegają z wysoką wydajnością powyżej 90%, a produkty reakcji charakteryzują się dużą czystością, • synteza amoniowych cieczy jonowych z anionem herbicydowym przebiega w łagodnych warunkach temperaturowych,
Wynalazek ilustruje poniższe przykłady.
Przykład 1
4-Chloro-2-metylofenoksyoctan (butoksymetylo)etylodimetyloamoniowy
Do reaktora zaopatrzonego w mieszadło magnetyczne wprowadzono 0,1 mola chlorku (butoksymetylojetylodimetyloamoniowego rozpuszczonego w 50 cm3 wody oraz 0,1 mola 4-chloro-2-metylofenoksyoctanu potasu rozpuszczonego w 60 cm3 wody. Mieszaninę reakcyjną intensywnie mieszano przez 3 godziny w temperaturze otoczenia. Następnie wodę odparowano, a do pozostałości dodano 30 cm3 bezwodnego acetonu. Wytrącono sól nieorganiczną, którą stanowił chlorek potasu odseparowano, po czym z pozostałości odparowano rozpuszczalnik na wyparce obrotowej. Gotowy produkt suszono w warunkach obniżonego ciśnienia w temperaturze 50°C przez 36 godzin. Otrzymano 4-chloro-2-metylofenoksyoctan (butyloksymetylo)etylodimetyloamoniowy z wydajnością 94%.
Strukturę związku potwierdzono za pomocą widma protonowego i węglowego magnetycznego rezonansu jądrowego: 1H NMR (CDCh) δ [ppm] = 0,92 (m, 3H); 1,32 (m, 3H); 1,59 (m, 4H); 2,23 (m, 3H); 3,16 (s, 6H); 3,37 (m, 2H); 3,79 (m, 2H); 4,45 (m, 2H); 4,86 (m, 2H); 6,74 (m, 1H); 7,06 (m, 1H); 7,42 (s, 1H).
13C NMR (CDCh) δ [ppm] = 172,7; 155,7; 129,7; 128,2; 125,8; 124,0; 112,5; 89,3; 72,8; 67,9; 56,0; 46,4; 31,3; 18,7; 16,0; 14,3; 7,7.
Przykład 2
4-Chloro-2-metylofenoksyoctan etylodimetylo(pentyloksymetylo)amoniowy
W reaktorze zaopatrzonym w mieszadło mechaniczne rozpuszczono w dichlorometanie 0,15 mola chlorku etylodimetylo(pentyloksymetylo)amoniowego, po czym przy ciągłym mieszaniu dodawano 0,15 mola kwasu 4-chloro-2-metylofenoksyoctananowego. Reakcję prowadzono przez 2 godziny w temperaturze -15°C. Następnie odgazowano mieszaninę z powstałego chlorowodoru, po czym odparowano dichlorometan, a pozostałość suszono w temperaturze 50°C przez 10 godzin. Otrzymano 4-chloro-2-metylofenoksyoctan etylodimetylo(pentyloksymetylo)amoniowy z wydajnością 95%.
Strukturę cieczy jonowej potwierdzono za pomocą magnetycznego rezonansu jądrowego:
1H NMR (CDCh) δ [ppm] = 0,90 (t, 3H, J= 6,8 Hz); 1,32 (m, 6H); 1,61 (m, 2H); 2,23 (m, 3H); 3,17 (s, 6H,); 3,51 (m, 2H); 3,78 (t, 2H, J = 6,2 Hz); 4,47 (m, 2H); 4,86 (m, 2H); 6,73 (d, 1H, J= 5,4 Hz); 7,06 (m, 1H); 7,41 (s, 1H).
13C NMR (CDCh) δ [ppm] = 172,6; 155,5; 129,7; 128,3; 125,8; 124,2; 112,4; 89,2; 73,1; 67,9; 56,0; 46,4; 28,9; 27,5; 22,0; 16,0; 14,0; 7,7.
Przykład 3
4-Chloro-2-metylofenoksyoctan etylodimetylo(oktyloksymetylo)amoniowy
Chlorek etylodimetylo(oktyloksymetylo)amoniowy w ilości 0,03 mola rozpuszczono w 30 cm3 metanolu, po czym dodano 0,03 mola 4-chloro-2-metylofenoksyoctanu potasu, rozpuszczonego w 15 cm3 2-propanolu, a następnie podgrzano mieszaninę do temperatury 30°C i intensywnie mieszano przez 1 godzinę. Następnie odseparowano wytrąconą sól nieorganiczną - chlorek potasu, a z pozostałości odparowano alkohole i do surowego produktu dodano 25 cm3 acetonu. Odseparowano wytrącony osad, z przesączu odparowano rozpuszczalnik i tak przygotowaną ciecz jonową suszono w temperaturze 45°C pod zmniejszonym ciśnieniem przez 48 godzin. Otrzymano 4-chloro-2-metylofenoksyoctan etylodimetylo(oktyloksymetylo)amoniowy z wydajnością 93%, którego czystość określona za pomocą miareczkowania dwufazowego wykonanego wg normy PN-EN-IS02871-2:2010 wynosiła 94%.
Strukturę nowo otrzymanej cieczy jonowej potwierdzono za pomocą analizy magnetycznego rezonansu jądrowego (protonowego i węglowego).
1H NMR (CDCh) δ [ppm] = 0,88 (m, 3H); 1,27 (m, 12H); 1,56 (m, 2H); 2,23 (m, 3H); 3,02 (s, 6H,); 3,52 (m, 2H); 3,69 (t, 2H, J = 6,5 Hz); 4,4 (s, 2H); 4,67 (m, 2H); 6,72 (d, 1H, J = 6,4 Hz); 7,05 (m, 1H); 7,33 (s, 1H).
13C NMR (CDCh) δ [ppm] = 173,0; 155,8; 129,9; 128,4; 125,9; 124,3; 112,6; 89,4; 73,2; 67,9; 56,1; 46,5; 31,7; 29,4; 29,1; 28,9; 25,6; 22,4; 16,2; 13,9; 7,7.
PL 229 567 Β1
Przykład 4
4-Chloro-2-metylofenoksyoctan (decyloksymetylo)etylodimetyloamoniowy
W kolbie reakcyjnej umieszczono 0,15 mola chlorku (decyloksymetylo)etylodimetylo-amoniowego i rozpuszczono w 50 cm3 metanolu. Całość intensywnie mieszano w temperaturze 20°C aż do całkowitego rozpuszczenia, po czym dodano 0,15 mola wodorotlenku potasu rozpuszczonego w 20 cm3 metanolu. Powstały osad - chlorek potasu oddzielono przez odsączenie, a do przesączu dodano 0,155 mola kwasu 4-chloro-2-metylofenoksyoctowego i całość mieszano dalej przez 15 min. Następnie odparowano rozpuszczalnik, a do surowego produktu dodano aceton w celu oddzielenia produktu od pozostałości zanieczyszczeń. Po odparowaniu acetonu gotowy produkt suszono w temperaturze 40°C w warunkach obniżonego ciśnienia przez 24 godziny. Otrzymano ciecz jonową z wydajnością 97%. Czystość określono według normy PN-EN-IS02871-2:2010, która wyniosła 96%.
Strukturę otrzymanej (decyloksymetylo)etylodimetyloamoniowej cieczy jonowej potwierdzono na podstawnie magnetycznego rezonansu jądrowego.
1H NMR (CDCh) δ [ppm] = 0,88 (m, 3H); 1,26 (m, 16H); 1,56 (m, 2H); 2,22 (m, 3H); 3,01 (s, 6H,); 3,52 (m, 2H); 3,67 (m, 2H); 4,45 (s, 2H); 4,66 (m, 2H); 6,72 (d, 1H, J = 6,4 Hz); 7,05 (m, 1H); 7,31 (s,1H).
13C NMR (CDCh) δ [ppm] = 173,2; 155,9; 130,0; 128,5; 126,0; 124,4; 112,7; 89,5; 73,4; 67,8; 56,2; 46,5; 31,8; 29,4; 29,3; 29,2; 25,7; 22,6; 16,3; 14,0; 7,7.
Przykład 5
4-Chloro-2-metylofenoksyoctan (dodecyloksymetylo)etylodimetyloamoniowy
Chlorek (dodecyloksymetylo)etylodimetyloamoniowy w ilości 0,02 mola rozpuszczono w 20 cm3 wody, a następnie dodano do niego 0,02 mola 4-chloro-2-metylofenoksyoctanu sodu. Całość mieszano przez 6 godzin w temperaturze 60°C, a następnie do mieszaniny reakcji dodano 30 cm3 dichlorometanu i całość przeniesiono do rozdzielacza. Tak przygotowaną mieszaninę wytrząsano intensywnie, po czym oddzielono warstwę organiczną i przemywano ją trzykrotnie wodą w celu odmycia pozostałości soli nieorganicznej - chlorku sodu. Ostatecznie dichlorometan odparowano, gotową ciecz jonową suszono w temperaturze 70°C pod obniżonym ciśnieniem przez 15 godzin. Otrzymano 4-chloro-2-metylofenoksyoctan (dodecyloksymetylo)etylodimetyloamoniowy z wydajnością 92%, który charakteryzował się czystością 95% wyznaczoną zgodnie z normą: PN-EN-IS02871-2:2010.
Strukturę otrzymanej cieczy jonowej z anionem herbicydowym potwierdzono wykonując analizę protonowego i węglowego magnetycznego rezonansu jądrowego.
1H NMR (CDCh) δ [ppm] = 0,88 (m, 3H); 1,26 (m, 20H); 1,56 (m, 2H); 2,23 (m, 3H); 3,02 (s, 6H,); 3,38 (m, 2H); 3,68 (m, 2H); 4,44 (s, 2H); 4,69 (m, 2H); 6,73 (d, 1H, J = 6,4 Hz); 7,05 (m, 1H); 7,31 (s,1H).
13C NMR (CDCh) δ [ppm] = 173,0; 155,9; 129,9; 128,45; 126,0; 124,3; 112,6; 89,5; 73,3; 68,0; 56,1; 46,4; 31,8; 29,5; 29,3; 25,7; 22,5; 16,2; 14,0; 7,7.
W tabeli 1 zestawiono wydajności reakcji oraz wyniki analizy elementarnej dla otrzymanych cieczy jonowych.
PL 229 567 Β1
Tabela 1. Wyniki analizy elementarnej
Podstawnik Wydajność [%] Analiza elementarna
Przykład R wartości obliczone [%] i wartoś ci zwierze me [%]
C4H9~ 94 C 60,07 H 8,40 N 3,89 C 60,45 H ! N ”~3,37.....
2 C5H11 95 61,03 8,63 3,75 61,33 i 8,99 i L_................. 7,95
3 C8H17 93 63,52 9,21 3,37 63,86 9,61 | 3,06
4 CigHji 97 64,92 ' 9,53 3,15 64,58 9,96 3,63
5 C12H2S 92 66,15 9,82 2,97 66,62 9,47 ! 2,56
6 ch3....... 98 56,69 7,61 ' 4,41 56,94 7,98 i 4,05
7 C2H5 94 57,91 7,90 4,22 57,46 7,48 4,79
8 C3H7 91 59,04 8,16 4,05 59,55 8,56 4,51
........ θ C&H13 i ...........93 61,92 8,83 3,61 61,49 8,39 3,09
10 C7H15 94 62,75 9,03 3,48 62,48 9,43 3,14
11 c9h19 97 64,24 9,38 3,26 64,56 9,16 3,45
12 Ć11H23 94 65,55 9,68 : 3,06 65,97 9,38 3,42
™ · C13H27 98 ™ “esjl 9,95 1 2,88 : 66,38 9,55 2,93
14 Cl 4 H 29 90 67,24 10,08 ί 2,80 67,74 10,41 2,28
15 : C15H31 91 67,74 10,19 L 2,72 ί - ć- .......... 67,58 10,53 2,96
......16.......... C16H33: ............94.............. 68,2 2 10,30 2,65 j 68,44 10,72 ’ 2,22 j
...... 17 ' CnHśs 92 68 67 10,41 2,58 68^6: 10,16 j 2,14
18 C1&H37 91 69,09 10,51 2,52 69,43 10,13 2,27
..........19 C19H39 ...... 69,50 10,60 i 2,46 i 69,85 10,96 2,76
20 C20H41 9G | 69,89 10,69 2,40 ! 69,39 10,31 2,75
Zastosowanie
Badanie aktywności biologicznej 4-chloro-2-metylofenoksyoctanu (decyloksymetylo)etylodimetyloamoniowego jako herbicydu w warunkach szklarniowych:
Rośliną testową był chaber bławatek (Centaurea cyanus). Nasiona wysiano do doniczek wypełnionych glebą na równą głębokość 1 cm. Po wytworzeniu liścieni dokonano przerywki, pozostawiając po 4 rośliny w każdej doniczce. Po wytworzeniu 4 liści rośliny wykonano zabieg przy pomocy opryskiwacza kabinowego wyposażonego w rozpylacz Tee Jet 1102. Przemieszczającym się za stałą prędkością 3,1 m/s. Odległość rozpylacza od wierzchołków roślin wynosiła 40 cm, ciśnienie cieczy w rozpylaczu wynosiło 0,2 MPa, a wydatek cieczy w przeliczeniu na 1 ha wynosił 200 dm3.
4-chloro-2-metylofenoksyoctan (decyloksymetylo)etylodimetyloamoniowy rozpuszczono w mieszaninie woda:etanol (1:1) w ilości odpowiadającej dawce 400 g herbicydu (anionu) w przeliczeniu na 1 ha, co odpowiada stężeniu 0,2%. Jako środek porównawczy zastosowano zarejestrowany w Polsce
PL 229 567 Β1 herbicyd zawierający MCPA w formie soli sodowo-potasowych. Po wykonaniu zabiegu doniczki z roślinami ponownie umieszczono w szklarni, w temperaturze 20°C (± 2°C) i wilgotności powietrza 60%. Po upływie 2 tygodni rośliny ścięto tuż nad glebą i określono ich masę z dokładnością do 0,1 g, oddzielnie dla każdej doniczki. Badanie wykonano w 4 powtórzeniach w układzie całkowicie losowym. Na podstawie uzyskanych pomiarów obliczono redukcję świeżej masy roślin w porównaniu do kontroli roślin nieopryskiwanych badanymi związkami. Badana nowa ciecz jonowa wykazała wyższą aktywność biologiczną w zwalczaniu chabra bławatka w porównaniu do herbicydu standardowego o 10%, co ilustruje wykres.

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Nowe ciecze jonowe 4-chloro-2-metylofenoksyoctany (alkoksymetylo)etylodimetyloamoniowe o wzorze 1, w którym R oznacza prosto łańcuchowy podstawnik alkilowy zawierający od 1 do 20 atomów węgla.
  2. 2. Sposób otrzymywania nowych cieczy jonowych 4-chloro-2-metylofenoksyoctanów (alkoksymetylojetylodimetyloamoniowych, określonych zastrz. 1, znamienny tym, że czwartorzędowe chlorki (alkoksymetylo)etylodimetyloamonie, o wzorze ogólnym 2, poddaje się reakcji z kwasem 4-chloro-2-metylofenoksyoctanowym lub jego solą o wzorze 3, w stosunku molowym soli (alkoksymetylo)etylodimetyloamoniowej do kwasu lub soli 4-chloro-2-metylofenoksyoctanowej równym 1 :(0,8-1,2), którą prowadzi się w rozpuszczalniku z grupy: metanol lub etanol, lub 1-propanol, lub 2-propanol, lub butanol lub acetonitryl w temperaturze od -15 do 80°C, korzystnie 20°C, w czasie co najmniej 1 godziny, korzystnie 12 godzin, po czym usuwa się powstały osad, a rozpuszczalnik odparowuje pod obniżonym ciśnieniem, następnie pozostałość rozpuszcza się w bezwodnym rozpuszczalniku organicznym, korzystnie w metanolu lub acetonie, po czym usuwa się powstały osad, dalej odparowuje się rozpuszczalnik, a pozostałość suszy pod obniżonym ciśnieniem w temperaturze od 20 do 60°C, korzystnie 40°C.
  3. 3. Sposób otrzymywania nowych cieczy jonowych 4-chloro-2-metylofenoksyoctanów (alkoksymetylo)etylodimetyloamoniowych, określonych zastrz. 1, znamienny tym, że czwartorzędowe chlorki (alkoksymetylo)etylodimetyloamoniowe o wzorze 2, poddaje się reakcji z solą kwasu 4-chloro-2-metylofenoksyoctowego o wzorze 3, w stosunku molowym soli (alkoksymetylo)etylodimetyloamoniowej do soli kwasu 4-chloro-2-metylofenoksyoctowego równym 1:(0.8-1,2), którą prowadzi się w środowisku wodnym w temperaturze od -15 do 80°C, korzystnie 20°C, w czasie co najmniej 1 godziny, korzystnie 24 godziny, po czym rozpuszczalnik odparowuje
    PL 229 567 Β1 się pod obniżonym ciśnieniem, a następnie pozostałość rozpuszcza się w bezwodnym rozpuszczalniku organicznym, korzystnie w metanolu lub acetonie, po czym usuwa się powstały osad, dalej odparowuje się rozpuszczalnik, a pozostałość suszy pod obniżonym ciśnieniem w temperaturze od 20 do 60°C, korzystnie 40°C.
  4. 4. Sposób otrzymywania nowych cieczy jonowych 4-chloro-2-metylofenoksyoctanów (alkoksymetylo)etylodimetyloamoniowych, określonych zastrz. 1, znamienny tym, że czwartorzędowe sole (alkoksymetylo)etylodimetyloamoniowe o wzorze 2, poddaje się reakcji ze stechiometryczną ilością wodorotlenku sodu lub potasu w środowisku niskocząsteczkowego alkoholu, korzystnie w metanolu, po czym powstały osad oddziela się, a do pozostałości dodaje kwas 4-chloro-2-metylofenoksyoctowy, w stosunku molowym soli (alkoksymetylo)etylodimetyloamoniowej do kwasu 1 :(0,8-1,2), po czym odparowuje się rozpuszczalnik, a do pozostałości dodaje się bezwodny rozpuszczalnik organiczny, korzystnie aceton, wytrącony osad oddziela się i odparowuje rozpuszczalnik, a gotowy produkt suszy się pod obniżonym ciśnieniem w temperaturze 20-90°C, korzystnie 40°C.
  5. 5. Sposób otrzymywania nowych cieczy jonowych 4-chloro-2-metylofenoksyoctanów (alkoksymetylo)etylodimetyloamoniowych, określonych zastrz. 1, znamienny tym, że czwartorzędowe chlorki (alkoksymetylo)etylodimetyloamoniowe o wzorze 2, poddaje się reakcji z solą kwasu 4-chloro-2-metylofenoksyoctowego o wzorze 3, w stosunku molowym soli (alkoksymetylo)etylodimetyloamoniowej do soli kwasu 4-chloro-2-metylofenoksyoctowego równym 1:(0.8-1,2), którą prowadzi się w środowisku wodnym w temperaturze od 25 do 80°C, korzystnie 60°C, w czasie co najmniej 1 godziny, korzystnie 6 godzin, po czym wprowadza się rozpuszczalnik organiczny, korzystnie dichlorometan, następnie mieszaninę umieszcza się w rozdzielaczu i intensywnie wytrząsa, dalej warstwę organiczną oddziela się i przemywa wodą, po czym odparowuje się rozpuszczalnik, a pozostałość suszy się pod obniżonym ciśnieniem w temperaturze od 25 do 80°C, korzystnie 70°C.
  6. 6. Zastosowanie nowych cieczy jonowych 4-chloro-2-metylofenoksyoctany (alkoksymetylo)etylodimetyloamoniowych o wzorze 1, w którym R oznacza prosto łańcuchowy podstawnik alkilowy zawierający od 1 do 20 atomów węgla jako herbicydy.
  7. 7. Zastosowanie według zastrz. 6, znamienne tym, że nowe ciecze jonowe ciecze jonowe 4-chloro-2-metylofenoksyoctany (alkoksymetylo)etylodimetyloamoniowe stosuje się w postaci czystej.
  8. 8. Zastosowanie według zastrz. 6, znamienne tym, że nowe ciecze jonowe 4-chloro-2-metylofenoksyoctany (alkoksymetylo)etylodimetyloamoniowe stosuje się w postaci roztworu wodnego.
  9. 9. Zastosowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że nowe ciecze jonowe 4-chloro-2-metylofenoksyoctany (alkoksymetylo)etylodimetyloamoniowe stosuje się w postaci roztworu w etanolu.
  10. 10. Zastosowanie według zastrz. 6, 7, 8, 9, znamienne tym, że nowe ciecze jonowe stosuje się w postaci roztworów o stężeniu od 0,1% do 1%, korzystnie 0,2%.
PL413037A 2015-07-06 2015-07-06 Nowe ciecze jonowe 4-chloro-2-metylofenoksyoctany (alkoksymetylo) etylodimetyloamoniowe, sposób ich otrzymania oraz zastosowanie jako herbicydy PL229567B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL413037A PL229567B1 (pl) 2015-07-06 2015-07-06 Nowe ciecze jonowe 4-chloro-2-metylofenoksyoctany (alkoksymetylo) etylodimetyloamoniowe, sposób ich otrzymania oraz zastosowanie jako herbicydy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL413037A PL229567B1 (pl) 2015-07-06 2015-07-06 Nowe ciecze jonowe 4-chloro-2-metylofenoksyoctany (alkoksymetylo) etylodimetyloamoniowe, sposób ich otrzymania oraz zastosowanie jako herbicydy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL413037A1 PL413037A1 (pl) 2017-01-16
PL229567B1 true PL229567B1 (pl) 2018-07-31

Family

ID=57756401

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL413037A PL229567B1 (pl) 2015-07-06 2015-07-06 Nowe ciecze jonowe 4-chloro-2-metylofenoksyoctany (alkoksymetylo) etylodimetyloamoniowe, sposób ich otrzymania oraz zastosowanie jako herbicydy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL229567B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL413037A1 (pl) 2017-01-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4979572B2 (ja) ジヒドロジャスモン酸塩及びその農学での使用
Niemczak et al. Preparation and characterization of new ionic liquid forms of 2, 4-DP herbicide
PL229567B1 (pl) Nowe ciecze jonowe 4-chloro-2-metylofenoksyoctany (alkoksymetylo) etylodimetyloamoniowe, sposób ich otrzymania oraz zastosowanie jako herbicydy
KR900004002B1 (ko) 5-티옥소-2-이미다졸리닐 벤조산, 에스테르, 염 및 그의 제법
PL230984B1 (pl) Nowe sole organiczne z kationem trimetylosulfoniowym, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako środki ochrony roślin
PL228020B1 (pl) Nowe herbicydowe bisamoniowe sole z kationem alkilodiylo -bis(etanolodietyloamoniowym) z anionem 4 -chloro -2-metylofenoksyoctowym albo 3,6 -dichloro -2-metoksy benzoesowym, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako srodki ochrony roslin
PL243253B1 (pl) Nowe ciecze jonowe z kationem (2-alkoksy-2-oksoetylo)trimetyloamoniowym i anionem 3,6-dichloro-2-metoksybenzoesanowym, sposoby ich otrzymywania oraz zastosowanie jako herbicydy
PL238657B1 (pl) Nowe ciecze jonowe z kationem 1-alkilo-1-metylo-4-hydroksypiperydyniowym i anionem pochodzącym od kwasu 4-chloro-2-metylofenoksyoctowego, sposób ich otrzymania oraz zastosowanie jako herbicydy
PL238501B1 (pl) Czwartorzędowe sole amoniowe o czynności herbicydowej
PL230986B1 (pl) Nowe amoniowe ciecze jonowe z kationem alkilo[2-(2-hydroksyetoksy) etylo]dimetyloamoniowym i anionem 2-(2,4-dichlorofenoksy) popionianowym oraz sposób ich otrzymywania i zastosowanie jako środki ochrony roślin
PL229570B1 (pl) 4-Chloro-2-metylofenoksyoctany alkoksymetylobis(2-hydroksyetylo) metyloamoniowe, sposób otrzymywania i zastosowanie jako środek ochrony roślin
PL239073B1 (pl) Sposób otrzymywania herbicydowych cieczy jonowych z kationem 4-alkilo-4-metylomorfoliniowym i anionem 4-chloro-2-metylofenoksyoctanowym oraz ich zastosowanie jako herbicydy
PL223417B1 (pl) Diamoniowe herbicydowe ciecze jonowe z kationami alkilodiylo-bis(dimetyloalkiloamoniowymi) oraz sposób ich wytwarzania
PL237268B1 (pl) Pary jonowe (4-chloro-2-X-fenoksy)octanu z L-proliną, L-histydyną i L-arginianem metylu, sposób otrzymywania oraz zastosowanie jako herbicyd
PL237098B1 (pl) Nowe ciecze jonowe z kationem acetylocholiny i anionem herbicydowym, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako herbicydy
PL236260B1 (pl) Nowe ciecze jonowe z kationem 1-alkilo-1-metylo-4-hydroksypiperydyniowym oraz anionem 3,6-dichloro-2-metoksybenzoesanowym, sposób ich otrzymania oraz zastosowanie jako herbicydy
PL242515B1 (pl) Ciecze jonowe z kationem N-alkilobetainy oraz anionem indolilooctanowym, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie
PL229171B1 (pl) Nowe amoniowe ciecze jonowe (2,4‑dichlorofenoksy) octany alkoksymetylo[3-(metakryloiloamino)propylo]dimetyloamoniowe, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako herbicydy
PL218454B1 (pl) Ciecze jonowe z kationem tetrametyleno-1,4-bis(alkilodimetyloamoniowym) i anionami (4-chloro-2-metylofenoksy)octanowym oraz 3,6-dichloro-2-metoksybenzoesanowym oraz sposób ich otrzymywania
PL236743B1 (pl) 4-Chloro-2-metylofenoksyoctany alkilo[2-(2-hydroksyetoksy) etylo]dimetyloamoniowe, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako herbicydy
PL242922B1 (pl) Amoniowe ciecze jonowe z kationem alkilodimetylo(karboksymetylo) amoniowym i anionem 3,6-dichloropirydyno-2-karboksylowym, sposób ich otrzymywania i zastosowanie jako selektywne herbicydy do zwalczania chwastów dwuliściennych
PL231262B1 (pl) Nowe bisamoniowe ciecze jonowe z kationem alkilo-1, X-bis( bis(2-hydroksyetylo) oktadec-9- enamoniowy) albo bis(etano) amino-2,2’- bis(bis(2-hydroksyetylo) oktadec-9- enamoniowy), albo buteno-1,4-bis( bis(2-hydroksyetylo) oktadec-9- enamoniowy), sposób ich otrzymywania i zastosowanie jako herbicydy
PL230785B1 (pl) Nowe amoniowe ciecze jonowe (4-chloro-2- metylofenoksy)octany( alkoksymetylo)[3-(metakryloiloamino)propylo]dimetyloamoniowe, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako herbicydy
PL230764B1 (pl) 3,6-Dichloro-2- metoksybenzoesan alkilobetainianu metylu, sposób jego otrzymywania oraz zastosowanie jako herbicyd
PL223414B1 (pl) Diamoniowe herbicydowe ciecze jonowe z kationem 3-oksopentametyleno-(1,5)-bis(dimetyloalkiloamoniowym) oraz sposób ich otrzymywania