PL203363B1 - Sposób rozdzielania biomasy zawierającej lignocelulozę - Google Patents

Sposób rozdzielania biomasy zawierającej lignocelulozę

Info

Publication number
PL203363B1
PL203363B1 PL351393A PL35139300A PL203363B1 PL 203363 B1 PL203363 B1 PL 203363B1 PL 351393 A PL351393 A PL 351393A PL 35139300 A PL35139300 A PL 35139300A PL 203363 B1 PL203363 B1 PL 203363B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
lignin
alkanolamine
extraction
cellulose
biomass
Prior art date
Application number
PL351393A
Other languages
English (en)
Other versions
PL351393A1 (en
Inventor
Ties Karstens
Original Assignee
Rhodia Acetow Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rhodia Acetow Gmbh filed Critical Rhodia Acetow Gmbh
Publication of PL351393A1 publication Critical patent/PL351393A1/xx
Publication of PL203363B1 publication Critical patent/PL203363B1/pl

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D21PAPER-MAKING; PRODUCTION OF CELLULOSE
    • D21CPRODUCTION OF CELLULOSE BY REMOVING NON-CELLULOSE SUBSTANCES FROM CELLULOSE-CONTAINING MATERIALS; REGENERATION OF PULPING LIQUORS; APPARATUS THEREFOR
    • D21C1/00Pretreatment of the finely-divided materials before digesting
    • D21C1/02Pretreatment of the finely-divided materials before digesting with water or steam
    • DTEXTILES; PAPER
    • D21PAPER-MAKING; PRODUCTION OF CELLULOSE
    • D21CPRODUCTION OF CELLULOSE BY REMOVING NON-CELLULOSE SUBSTANCES FROM CELLULOSE-CONTAINING MATERIALS; REGENERATION OF PULPING LIQUORS; APPARATUS THEREFOR
    • D21C3/00Pulping cellulose-containing materials
    • D21C3/003Pulping cellulose-containing materials with organic compounds

Landscapes

  • Paper (AREA)
  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)
  • Treatment Of Sludge (AREA)
  • Extraction Or Liquid Replacement (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Compounds Of Unknown Constitution (AREA)

Description

Opis wynalazku
Niniejszy wynalazek dotyczy sposobu rozdzielania biomasy zawierającej lignocelulozę zwłaszcza drewna lub słomy na zasadnicze składniki w postaci ligniny, hemicelulozy i celulozy. Wadami klasycznych procesów celulozowych są głównie: wysokie zużycie wody, duża zawartość substancji organicznych w ściekach i stosunkowo wysokie koszty eksploatacji. Te ostatnie są w niemałym stopniu uwarunkowane przez pomocnicze zakłady do przeróbki ługu i strumieni ścieków względnie odpadów. Typowe metody bez zastosowania związków zawierających siarkę nie prowadzą do oddzielania ligniny; jest to związane z obciążeniami zapachem. Klasyczne metody roztwarzania drewna (siarczan, siarczyn, miloks) należą do metod rozkładających ligninę i rozpuszczających głównie produkty rozpadu (kwasy ligninosulfonowe).
Instalacje według konwencjonalnych metod są z ekonomicznego punktu widzenia korzystne dopiero od rocznej zdolności produkcyjnej ponad 200 000 ton. Ogółem chemiczna produkcja celulozy ma jedynie nieznaczny udział (około 4%) w całości produkcji. Z drugiej strony, każdy chemiczny przetwórca celulozy chciałby mieć celulozę dostosowaną do jego potrzeb i to możliwie jeszcze w różnych gradacjach jakości.
W przypadku nowszych metod metoda formacell jest taką , która głównie rozpuszcza ligninę i tylko w niewielkim stopniu powoduje jej rozkł ad. Kombinowanymi metodami są sposób ASAM (Alkaline Sulfite-Anthraquinone-Methanol siarczyn * alkaliczny-antrachinon-metanol) i Organocell, przy czym zwłaszcza sposób ASAM wymaga skomplikowanego układu odzyskiwania substancji chemicznych.
Metoda rozpuszczająca ligninę miałaby tę zaletę, że ligninę i inne produkty uboczne można byłoby łatwo oddzielić. Inaczej niż w przypadku celulozy papierniczej (papier, karton, puch), w przypadku celulozy chemicznej istotne są właściwości chemiczne, a nie fizyczne włókien celulozowych, ponieważ w procesie chemicznego przetwarzania celulozy struktura włókien ulega zerwaniu. Odgrywają przy tym rolę następujące kryteria: stopień i rozrzut polimeryzacji, stopień białości i rozpuszczalność w NaOH.
Wadą przemysłowych metod obróbki celulozy jest z pewnością utrata reaktywności wskutek suszenia. Tak zwana pulpa nie suszona (never dried pulp) (po roztwarzaniu i bieleniu co najmniej 30% wilgotnej celulozy po suszeniu) jest natomiast wysoce reaktywna. Z punktu widzenia transportu celulozy jest wymagane tworzenie arkuszy na maszynie papierniczej oraz suszenie. Podejmuje się w tym celu znaczne nakłady techniczne które przynajmniej w przypadku przetwarzania celulozy w pochodne nie są korzystne ponieważ ponosi się przy tym duże koszty w celu reaktywowania chemicznej celulozy. W przypadku dalszej chemicznej przeróbki istniejąca nie suszona postać włókien po roztwarzaniu nadawałaby się znacznie lepiej.
W przypadku procesów eksplozji parą wodną, w celu przekroczenia temperatur zmiękczania ligniny i poliozów stosuje się według stanu techniki ciśnienia począwszy od 2 MPa. Wysokie temperatury pary ponad 200°C związane z tymi wysokimi ciśnieniami warunkują z jednej strony silny rozpad łańcucha celulozy, a z drugiej - prowadzą do kondensacji ligniny, co powoduje gorsze warunki ekstrakcji. Wnikanie pary w obszary krystaliczne struktury lignocelulozy nie jest prawdopodobne; pod tym względem w tej metodzie nie są możliwe modyfikacje. Stan techniki w przypadku procesów eksplozji parą wodną określono w wielu opisach patentowych odnoszących się w pierwszym rzędzie do układu technicznego i do zasadniczych sposobów metody. Większość badań przeprowadzono z drewnem jako surowcem. Punkt ciężkości w wielu przypadkach był położony na optymalizację czynnika intensywności (całka z iloczynu temperatury pary i czasu działania).
Wadą w przypadku stosowania pary wodnej jest to, że dodatkowe substancje nie mogą być doprowadzone do pary lub mogą być doprowadzone jedynie przy dużym nakładzie technicznym. Biomasa musi natomiast być przed eksplozją parą wodną doprowadzona do kontaktu ze stosowanymi substancjami, co w ogólnym przypadku jest związane ze złym rozdziałem względnie z wyższym dozowaniem. Analogicznie jest w przypadku procesu oczyszczania parą (sposób roztwarzania za pomocą pary z następującym po tym mechanicznym wyciąganiem włókien), w którym korzysta się z pary pod niższym ciśnieniem (1,0-1,5 MPa), a do wyciągania włókien stosuje się urządzenia mechaniczne.
Jedyną funkcjonującą w pełni w sposób nieprzerwany metodą roztwarzania celulozy zrealizowaną w skali technicznej jest eksplozja parą wodną wiórów lub innych biomas przy użyciu Stake System II firmy StakeTech Stake Technology. Usuwanie ligniny stanowi największe wyzwanie przy wszystkich metodach roztwarzania drewna. Już pod koniec XIX wieku opublikowano prace dotyczące alkoholowej ekstrakcji ligniny z drewna. Istniało wtedy inne postawienie celów niż dziś dla rozwoju
PL 203 363 B1 przyjaznych dla środowiska metod roztwarzania drewna. Rosnąca krytyka oddziaływania tradycyjnych metod roztwarzania drewna na środowisko, ostrzejsze regulacje prawne dotyczące obciążenia wód, emisji do atmosfery i dotyczące postępowania z odpadami, lecz także dążenie do lepszego wykorzystania substancji drewna można uważać za główne powody wzmożonych w ostatnich dwudziestu latach dążeń do tego, by rozwinąć nowe przyjazne dla środowiska metody roztwarzania drewna. Ponieważ celulozy chemiczne odgrywają podrzędną rolę (udział w światowej produkcji celulozy jedynie około 4%), prace badawczo-rozwojowe koncentrują się na metodach roztwarzania drewna dla celów wytwarzania celulozy papierniczej. W przypadku celuloz chemicznych sprawa dotyczy - w większym stopniu niż w przypadku celuloz papierniczych - ilościowego usuwania ligniny. Wysokie zawartości ligniny są nagromadzone w środkowej warstwie drewna. Wpływa to na sztywność drewna. Jako maksymalną dopuszczalną zawartość ligniny po roztwarzaniu celulozy przed wprowadzeniem bielenia w skali wielkoprzemysłowej podaje się liczbę 40.
Szczególnie interesującym materiałem wyjściowym jest także słoma zbożowa, ponieważ w USA powstaje rocznie 125 mln ton, a w Europie nawet 170 mln ton słomy pszenicznej. W wielu krajach przede wszystkim w Azji (na przykład Chiny) i w Afryce występuje niedobór drewna jako surowca do wytwarzania celulozy tak, że jest się skazanym na stosowanie słomy. Znanymi metodami przetwarzania są np. metoda eksplozji parą wodną lub soda-pulping (roztwarzanie celulozy) ze słomy. Pierwsza metoda wymaga względnie dużych nakładów na konstrukcję mechaniczną i nie rozwiązuje problemu czystego rozdziału celulozy i ligniny. Wyciąganie włókien nigdy nie następuje w pełni, co czyni niezbędnym następujące po tym oczyszczanie, a przede wszystkim jednak silne rozcieńczenie zawiesiny włókien aż do poniżej 2%. W celu oddzielenia ligniny trzeba tak jak poprzednio stosować ług sodowy. Druga z metod stanowi znaczne obciążenie środowiska przez młyny straw pulp i/lub wysokie koszty zagospodarowania ścieków przy alkalicznym usuwaniu ligniny. W przypadku młynów non-woody często nie wprowadza nakładów technologicznych, które w międzyczasie stały się stanem techniki w przypadku metod roztwarzania celulozy z drewna. W przypadku roztwarzania drewna pracuje się obecnie w niemal zamkniętych obiegach i przy skutecznym odzyskiwaniu związków chemicznych używanych w procesie gotowania. Przy roztwarzaniu włókien non-woody, takich jak słoma, instalacje są jednak często zbyt małe, aby stosować równie wysokie nakłady technologiczne. Nawet gdyby wielkość instalacji uzasadniała ekonomiczne odzyskiwanie związków chemicznych, istnieją problemy, ponieważ w przypadku klasycznych metod roztwarzania trudno postępować z wysoką zawartością krzemu. Znajduje się na to sposób kierując większość związków chemicznych zużytych do roztwarzania do środowiska naturalnego. Tak więc np. fabryki celulozy działające w oparciu o słomę odzyskują jedynie 60% związków chemicznych używanych w procesie gotowania.
W związku z metodą pulping (roztwarzanie celulozy) wed ł ug stanu techniki są dwa róż ne zastosowania amoniaku: rozwłóknianie materiału lignocelulozowego przy użyciu amoniaku dla plastyfikacji przy wyższych temperaturach przez wybuchowe rozprężanie (J.J. O'Connor Tappi 55 (3), (1972) 353-358) oraz plastyfikowanie wiórów w rafinerze Asplund pod ciśnieniem przy użyciu amoniaku; wyciąganie włókien drewna wymagało znacznie mniejszego nakładu energii (R.C. Peterson, R.W. Strauss J. Polymer. Sci. C36 (1971) 241-250). W obydwu przypadkach ligniny nie można było w znacznym stopniu usunąć. Zastosowanie alkanoloamin do usuwania ligniny z lignoceluloz opisali po raz pierwszy Elton Fischer i R.S.Bower (J. Am. Chem. Soc. 63 (1941) 1881-1883). W latach 70-tych opracowano monoetanoloaminę jako dodatkową substancję oprócz ługu sodowego dla roztwarzania drewna (Hasła: alkaline pulping in aqueous alcohols and amines, acceleration of soda delignification, sulfur free delignification). Dzięki temu było możliwe zredukowanie lub wręcz zastąpienie związków chemicznych zawierających siarkę.
Problem stanowiło przerabianie związków chemicznych - ługu sodowego i etanoloaminy i oddzielenie ligniny. W typowym przypadku ligninę uzyskuje się z ługu sodowego przez wytrącenie po dodaniu kwasu. Uzyskiwanie ligniny z roztworu ług sodowy/alkanoloamina w ten sposób z pewnością nie ułatwiłoby przerobu i odzyskiwania związków chemicznych stosowanych do roztwarzania. Typowe spalanie ligniny w NaOH po zagęszczeniu - jako pierwszy etap odzyskiwania NaOH - prowadziłoby poza tym do strat alkanoloaminy, co byłoby związane ze znacznymi kosztami.
Przypuszczalnie dlatego ponownie zrezygnowano z zastosowania monoetanoloaminy jako dodatku do NaOH dla wytwarzania substancji z wysoką wydajnością. W żadnym przypadku celem nie było wytwarzanie celuloz chemicznych. Monoetanoloaminę we wszystkich przypadkach stosowano w odniesieniu do świeżego drewna - przeważnie drewna z drzew iglastych. Gotowanie odbywało się w pojemnikach ciś nieniowych w systemie bateryjnym (szarż owym).
PL 203 363 B1
Opisano również zastosowanie bardzo małej ilości monoetanoloaminy jako dodatku do wodnego roztworu amoniaku (Opisy patentowe: CA 1232109 Kauppi, Peter K. Alkanolamin and NH4OH in high-yield pulping jak również EP 149 753 Gordy, John Non-sulfur chemomechanical pulping). W przypadku wiórów w temperaturach 120°C i wyżej monoetanoloamina w tych rozcieńczonych wodnych, amoniakalnych roztworach działa jako środek plastyfikujący, co ułatwia następujące po tym mechaniczne wyciąganie włókien drewna dla wytwarzania kartonu względnie papieru. Według publikacji US 2 192 202 opisano sposób roztwarzania celulozy z surowych materiałów lignocelulozowych, zwłaszcza do uzyskiwania alfa-celulozy i innych wartościowych produktów, przy czym jako środek do obróbki obróbce stosuje się 70% wagowych alkiloaminy. Obróbka następuje drogą gotowania pod ciśnieniem między temperaturą pokojową a 200°C w ciągu 4 do 20 godzin. Ewentualnie można dodatkowo zastosować NaOH. Następnie środek do obróbki oddziela się, otrzymaną celulozę myje się rozcieńczonym kwasem nieorganicznym i bieli. Uzyskane w ten sposób oddzielenie na poszczególne składniki celulozy jest jednak w pełni niewystarczające, a otrzymana jakość nie jest zadowalająca.
U podstaw wynalazku leż y zadanie dostarczenia sposobu frakcjonowania biomasy zawierającej lignocelulozę, w którym wspomniane niedostatki stanu techniki będą w dużym stopniu usunięte. Składniki drewna - hemiceluloza, lignina i celuloza powinny być w możliwie mało zanieczyszczonej postaci od siebie rozdzielone, aby w ten sposób mieć do dyspozycji dalszą obróbkę tych surowców. Powinna być przy tym przygotowana metoda roztwarzania drewna pozbawiona siarki i chloru, która ponadto funkcjonuje bez ługu sodowego i przy tym może zrezygnować z wymagających nakładów metod odzyskiwania, oczyszczania gazów odlotowych i ścieków. W szczególności otrzymywanie chemicznej celulozy powinno móc być przeprowadzane w sposób oszczędzający czas, związki chemiczne i energię w małej pobocznej jednostce. Celuloza powinna móc być dalej przetwarzana jako pulpa nie suszona tzn. o wysokiej dostępności, bezpośrednio do pochodnych celulozy. Dzięki temu powinno być umożliwione wytwarzanie celuloz dopasowanych według kryteriów poszczególnych przetwórców celulozy chemicznej ekonomicznie, a ponadto jeszcze w stanie najwyższej reaktywności dla dalszego przetwarzania ze zintegrowanym łańcuchem przetwarzania od drewna do pochodnej celulozy.
Zgodnie z wynalazkiem powyższe zadanie jest rozwiązane przez sposób rozdzielania biomasy zawierającej lignocelulozę, zwłaszcza z drewna, na zasadnicze składniki w postaci ligniny, hemicelulozy i celulozy, polegający na tym, że przeprowadza się niżej podane etapy postępowania: biomasę, zawierającą lignocelulozę, poddaje się wstępnej hydrolizie drogą obróbki wodą lub parą wodną;
a) zhydrolizowaną hemicelulozę, utworzoną przez wstępną hydrolizę, ekstrahuje się z zastosowaniem ośrodka wodnego;
b) ligninę zmodyfikowaną w procesie, pozostałą w pozostałości ekstrahuje się za pomocą alkanoloaminy, ligninę wyodrębnia się, alkanoloaminę tę odzyskuje się, przy czym alkanoloamina ta nie jest podstawiona grupami alkilowymi na atomie azotu, i
c) otrzymuje się surowiec celulozowy.
Sposób według wynalazku w zastrzeżeniach zależnych obejmuje cechy polegające na tym,
- że wstępną hydrolizę według etapu a) tylko przeprowadza się tak dalece, ż eby kwasy związane z hemicelulozami były odszczepialne, i według etapu b) wymywa się odszczepione kwasy;
- ż e jako biomasę zawierającą lignocelulozę stosuje się rozdrobnione względnie rozstrzępione drewno, zwłaszcza drewno drzew liściastych, bukowe lub drewno drzew iglastych;
- ż e jako biomasę stosuje się słomę zbożową;
- że hydrolizuje wstępnie się w temperaturze 150-190°C, zwłaszcza 170°C, a następnie wykonuje się ekstrakcję według etapu c) w podwyższonej temperaturze poniżej 170°C, korzystnie poniżej 160°C, zwłaszcza w temperaturze 115 do 135°C, aby otrzymać celulozę chemiczną;
- ż e poddaną hydrolizie wst ę pnej biomasę , zawierają ca lignocelulozę , poddaje się mechanicznemu rozwłóknianiu przed wykonaniem etapu b);
- ż e przed obróbką parą wodną etapu a) dodatkowo przeprowadza się kwaśną lub alkaliczną obróbkę wstępną;
- ż e wstę pną hydrolizę wedł ug etapu a) przeprowadza się w postaci eksplozji parą wodną lub oczyszczania parą wodną;
- ż e po etapie b) dodaje się rozpuszczalnik(i) dla ligniny;
- ż e nastawia się stosunek wagowy wody do biomasy (odniesiony do substancji suchej) jako 3:1-10:1, zwłaszcza 6:1, a stosunek wagowy pary wodnej do biomasy jako 1:1-3:1;
- ż e wodę przed etapem b) odciska się z otrzymanej masy, a masę tę nastę pnie poddaje się mechanicznemu rozwłóknianiu;
PL 203 363 B1
- że rozwłóknioną masę dodatkowo przemywa się gorącą wodą;
- że po etapie b) dodatkowo przeprowadza się obróbkę wodnym roztworem amoniaku, gazowym amoniakiem lub ciekłym amoniakiem;
- że obróbkę ciekłym amoniakiem prowadzi się pod wyjściowym ciśnieniem, podwyższonym względem ciśnienia atmosferycznego;
- że z poprzedzającej obróbki parą i przemywania otrzymuje się jeszcze gorącą masę a będącą do dyspozycji objętość ciekłym amoniakiem obrobionej, od hemicelulozy uwolnionej masy powiększa się eksplozyjnie poprzez rozprężenie w warunkach obniżenia ciśnienia o co najmniej 0,5 MPa;
- że nastawia się stosunek wagowy ciekłego amoniaku do poddawanej obróbce masy (odniesiony do substancji suchej) jako 0,1:1-4:1;
- że w etapie c) przeprowadza się co najmniej dwie następujące po sobie ekstrakcje alkanoloaminą;
- że ekstrakcja następuje w ciągu co najmniej 1 godziny w temperaturze od 80°C do 220°C;
- że czynnik ekstrakcyjny w etapie c) wstępnie ogrzewa się, zwłaszcza do temperatury co najmniej 80°C;
- że jako czynnik ekstrakcyjny stosuje się monoetanoloaminę;
- że po ekstrakcji przywarte do surowca celulozowego pozostałości ligniny, rozpuszczonej w alkanoloaminie i zmodyfikowanej w procesie, całkowicie usuwa się za pomocą rozpuszczalnika;
- że pozostałość zmodyfikowanej procesem ligniny i alkanoloaminy w surowcu celulozowym usuwa się rozpuszczalnikiem przez przemywanie lub przeciwprądowe przemywanie, a następnie rozpuszczalnik ewentualnie oddziela się drogą destylacji ligniny i czynnika ekstrakcyjnego - alkanoloaminy i ewentualnie odzyskuje do ponownego stosowania;
- że usuwanie alkanoloaminy wraz z rozpuszczoną w niej zmodyfikowaną w procesie ligniną od surowca celulozowego następuje drogą odciskania lub odwirowania;
- że zmodyfikowaną w procesie ligninę wytrąca się z alkanoloaminy przez dodanie nierozpuszczalnika i oddziela się drogą procesów rozdzielania fazy stałej/ciekłej;
- że wytrąconą ligninę oddziela się od alkanoloaminy drogą filtracji lub odwirowania;
- że zmodyfikowaną w procesie ligninę oddziela się od alkanoloaminy w wyparce cienkowarstwowej lub drogą procesu membranowego.
Sposób według wynalazku umożliwia to, że lignocelulozy są poddane rozkładowi i rozłożone na ich składniki, ulegając najpierw wstępnej hydrolizie przez poddanie działaniu wody lub pary wodnej, a następnie utworzone zhydrolizowane hemicelulozy są ekstrahowane przy użyciu ośrodków wodnych, a potem pozostałość jest poddana ekstrakcji przy użyciu alkanoloaminy przy uzyskaniu surowca celulozowego.
Można stosować wszelkie rodzaje lignocelulozy dla treści zgodnej z wynalazkiem, mianowicie frakcjonowanie na zasadnicze składniki - celulozę, poliozy i ligninę. Jako biomasa zawierająca celulozę nadają się materiały wzrostu roślin najróżniejszego rodzaju, takie jak słoma pszeniczna, słoma ryżowa, słoma owsiana. W przypadku drewna typowe jest stosowanie okrąglaków lub drewna przemysłowego, korzystnie w postaci rozdrobnionej, np. w postaci wiórów. W przypadku włóknistych surowców, takich jak rośliny jednoletnie, odpowiednie są włókna rozdrobnione przez cięcie. Korzystne jest drewno rozdrobnione względnie postrzępione, w postaci drewna drzew liściastych, buków lub drzew iglastych.
Zawartość wody w zawierającej lignocelulozę biomasie może być zawarta między około 80% wag. typowym dla świeżo zebranych lignoceluloz, zwłaszcza 50% wag., a wartością bliską 0% po intensywnym suszeniu.
Etap wprowadzający sposobu według wynalazku obejmuje wstępną hydrolizę biomasy zawierającej lignocelulozę poprzez działanie wodą lub parą wodną. Korzystnie ustawia się stosunek wagowy pary wodnej do biomasy (odniesiony do substancji suchej) około 1:1 do 3:1, wody do biomasy około 3:1 do 10:1, zwłaszcza około 6:1. Biomasa może przy tym podlegać tak zwanej metodzie ekstrakcji parą wodną, możliwe jest też zastosowanie metody oczyszczania parą wodną. Korzystne jest przeprowadzenie wstępnej hydrolizy biomasy w łagodnych warunkach, przy czym celem tego etapu sposobu jest rozłożenie hemiceluloz tak dalece, by było możliwe bezproblemowe ich następujące po tym oddzielanie jako oligosacharydów przez ekstrakcję ośrodkami wodnymi, takimi jak mycie wodą. Wstępna hydroliza jest znanym etapem sposobu w przemyśle celulozowym, w który nie ma potrzeby się tu bliżej zagłębiać. Celuloza i lignina powinny przy tym zostać możliwie mało zostać zaatakowane. Zgodnie z wynalazkiem całkowity rozkład hemiceluloz może nastąpić w pierwszym etapie sposobu
PL 203 363 B1 tzn. we wstępnej hydrolizie, ponieważ alkanoloamina w etapie ekstrakcji nie atakuje ani celulozy ani hemicelulozy, lecz raczej je stabilizuje. Wstępna hydroliza według etapu a) może jednak być przeprowadzona także w nieznacznym zakresie. Zatem wstępną hydrolizę przeprowadza się tak dalece, że kwasy związane z hemicelulozami są odszczepialne i według etapu b) odszczepione kwasy są wymywane. Odgrywa to rolę zwłaszcza dla wytwarzania celulozy i wysokiej wydajności. Nadmiarowe kwasy reagują ze stosowaną następnie alkanoloamina i tak prowadzą do strat. Do tego może być już wystarczająca przynajmniej wstępna hydroliza. W celu poprawy skuteczności wstępnej hydrolizy można przeprowadzać także dwustopniową wstępną hydrolizę w tej samej temperaturze i w tych samych warunkach gotowania, jednak przy wyższej skuteczności (tzn. najpierw para, a potem gorąca woda). Jeżeli jako biomasę stosuje się np. słomę, to słomę tę można hydrolizować wstępnie w temperaturze 150°C-190°C, zwłaszcza w temperaturze 170°C, a następnie ekstrahować według etapu c) w podwyższonej temperaturze poniżej około 170°C, korzystnie poniżej około 160°C, zwłaszcza w około 115 do 135°C, aby otrzymać celulozę chemiczną. Otrzymywanie cukrów udaje się tu przez zatężenie hydrolizatu wstępnego, przy czym może po tym następować odpowiednia dalsza przeróbka. Stosownie do żądanej jakości celulozy można wybrać odpowiedni wariant. W danym przypadku można w celu uniknięcia kondensacji składników ligniny dodawać stabilizatory. Ponadto moż na biomasę zawierającą lignocelulozę przed wykonaniem etapu a) tzn. hydrolizy wstępnej, poddać kwaśnej lub alkalicznej obróbce wstępnej. Oznacza to dalsze zwiększenie wydajności żądanych produktów.
Po zastosowanej przykładowo metodzie eksplozji parą wodną względnie metodzie oczyszczania parą wodną można w ogólnym przypadku poddany już wyciąganiu włókien surowy materiał poddać obróbce za pomocą gorącej wody, aby rozpuścić i oddzielić większość rozłożonej hemicelulozy. Wstępnie zhydrolizowana i zmiękczona biomasa zostanie także przez ekstrakcję ośrodkiem wodnym uwolniona od zhydrolizowanej hemicelulozy. W tym przypadku korzystnie jest nadmiarowa woda odciskana i płukana na gorąco. Następnie może się odbywać mechaniczne wyciąganie włókien biomasy, np. rozdrabnianie w małym rafinerze do żądanego stopnia rozdrobnienia, który stosownie do żądanej jakości ma duże znaczenie.
Może następować ewentualna obróbka przy użyciu amoniaku. Może być ona przeprowadzona w każdym odpowiednim miejscu po myciu w etapie b), przy użyciu wodnego roztworu amoniaku, gazowego amoniaku lub ciekłego amoniaku.
Korzystnie ustawia się stosunek wagowy ciekłego amoniaku do masy poddawanej obróbce (w odniesieniu do suchej substancji) na około 0,1:1 do 4:1.
Potem następuje ekstrakcja biomasy uwolnionej już od hemiceluloz ligniny modyfikowanej w procesie pozostającej w pozostałości przy użyciu alkanoloaminy z otrzymaniem surowca celulozowego. Jako alkanoloamina wchodzą w rachubę zwłaszcza wszystkie alkanoloaminy, które nie są na atomie azotu podstawione przez grupy alkilowe. Tak np. wyklucza się np. N-metylomonoetanoloaminę i N,N-dimetylomonoetanoloaminę, ponieważ nie wykazuje ona ż adnego działania przy ekstrakcji ligniny z drewna.
Korzystnie jako czynnik ekstrakcyjny stosuje się monoetanoloaminę, którą można zastosować w postaci wstę pnie ogrzanej, zwł aszcza co najmniej do oko ł o 80°C. Okazał o się przy tym, ż e dział anie ekstrakcyjne jednoznacznie wzrasta w szeregu nie podawanej wstępnej obróbce biomasy przez wstępnie zhydrolizowaną biomasę do biomasy wstępnie poddanej obróbce amoniakiem. Zawartość ligniny w ekstrakcie jest przy takich samych warunkach ekstrakcji w przypadku biomasy poddanej wstępnie obróbce amoniakiem o około 60% wyższe niż w przypadku biomasy jedynie wstępnie zhydrolizowanej.
Ekstrakcja według wynalazku następuje korzystnie pod ciśnieniem tzn. w odpowiednim autoklawie względnie w ekstraktorze działającym w sposób nieprzerwany. Za pomocą ekstrakcji pod ciśnieniem atmosferycznym można np. w przypadku słomy uzyskać równie dobre wyniki.
Przy pracy w trybie bateryjnym, tzn. w autoklawie, biomasa po rozdrobnieniu i poddaniu w odpowiedni sposób wstępnej obróbce amoniakiem jest wraz z zawartą w niej wodą, czynnikiem (czynnikami) ekstrakcyjnymi, ogrzewana przez co najmniej 1 godz. do temperatury między 80 i 220°C. Mogą także być dodane rozpuszczalniki dla powstających produktów rozpadu ligniny. Ekstrakcja nieprzerwana jest korzystna w porównaniu z ekstrakcją bateryjną. Można ją wykonać przepuszczając uprzednio ogrzany czynnik ekstrakcyjny przez napełniony biomasą reaktor ciśnieniowy lub prowadząc ekstrahowany materiał - biomasę, w przeciwprądzie do czynnika ekstrakcyjnego. Obydwa warianty wykazują zaletę w porównaniu z autoklawem, także operacją stacjonarną, taką, że wskutek wyprowadzania produktów rozkładu z czynnikiem ekstrakcyjnym w znacznym stopniu są wykluczone reakcje uboczne.
PL 203 363 B1
Ponadto przy takim samym działaniu operuje się przy mniejszej krotności kąpieli środka ekstrakcyjnego do wiórów i przy niższej temperaturze. Rozpuszczalność Organosolv-ligniny w monoetanoloaminie jest przy tym stosunkowo wysoka (250 g/litr).
W korzystnym wykonaniu wedł ug wynalazku ekstrakcja jest wielostopniowa tzn. przeprowadza się co najmniej dwie następujące po sobie ekstrakcje alkanoloaminą. Korzystna jest przy tym taka sama całkowita ilość alkanoloaminy jak przy jednostopniowej ekstrakcji. Może w tym przypadku skuteczniej odbywać się ekstrakcja w przeciwprądzie, ponieważ są tu realizowane krótsze czasy ekstrakcji.
Jeśli przeprowadza się dwustopniową wstępną hydrolizę, można to bardzo dobrze uzgodnić ze wprowadzanymi technologiami wytwarzania pulpy chemomechanicznej (chemical mechanical pulp cmp), gdy obróbkę parą wiórów, najlepiej dodatkowo przedtem impregnowanych rozcieńczonym kwasem octowym, przeprowadza się w tzw. inclined screw reactor (właściwa wstępna hydroliza), a następnie ekstrakcję cukru przy wyciąganiu włókien wykonuje się według zasady przeciwprądu. Monoetanoloamina (dalej skracana jako MEA) wykazuje jako czynnik ekstrakcyjny różne zalety. W procesie pulping MEA zapobiega kondensacji ligniny i szczepieniu na celulozie, chroni celulozę przed rozkładem DP, polepsza delignifikację i zmniejsza zapotrzebowanie na chemikalia bielące. Ekstrakcję etanoloaminą można przeprowadzać przy niższych temperaturach (około 100 do 120°C), gdy podejmuje się wstępną obróbkę amoniakiem. Pomimo niskich temperatur otrzymuje się niskie liczby kappa. Ponadto są silnie powstrzymywane reakcje uboczne.
Po etapie ekstrakcji uzyskuje się surowiec celulozowy. Ekstrakt ligniny, silnie zabarwiony ciemnobrązowo do czarnego, jest oddzielany od surowych włókien celulozowych w odpowiedni sposób po metodzie typowej dla separacji stało/ciekłej. Jeśli chodzi o pełne oddzielenie pozostałości ligniny modyfikowanej w procesie, pozostających w surowej celulozie, można to wyekstrahować przy użyciu odpowiedniego rozpuszczalnika przez płukanie lub płukanie w przeciwprądzie. Stosowany do tego rozpuszczalnik jest następnie oddzielany od ligniny i od czynnika ekstrakcyjnego przez destylację; w ten sposób jest on odzyskiwany i jest znów do dyspozycji.
Pozostałość po oddestylowaniu rozpuszczalnika można połączyć z ekstraktem oddzielonym od włókien. Oddziela się z niego wodę oraz alkanoloaminę służącą jako czynnik ekstrakcyjny przez destylację, korzystnie destylację pod obniżonym ciśnieniem. Odpowiednie są również inne procesy rozdziału, które stosowane wedle potrzeby, prowadząc do zatężenia ekstraktu ligniny - w granicznym przypadku aż do suchej masy.
Oddzielanie ligniny można także wykonać dodając nierozpuszczalnik do roztworu ligniny w alkanoloaminie. Lignina w postaci cząstek ciała stałego wytrąca się i można ją oddzielić od czynnika ekstrakcyjnego - alkanoloaminy przez odpowiedni proces rozdziału fazy stałej/ciekłej, taki jak filtracja, odwirowywanie, odparowywanie cienkowarstwowe lub metoda rozdziału membranowego. Oddzielenie ligniny może np. nastąpić przez wprowadzenie CO2 do ekstraktu lignina/alkanoloamina rozcieńczonego wodą lub lepiej wodą z mycia po ekstrakcji alkanoloamina, w danym przypadku zatężonego. Poprzez zatężanie za pomocą odparowywania cienkowarstwowego lub odpowiedniej innej metody destylacji znaczna część alkanoloaminy jest odzyskiwana w czystej postaci. Pozostałość alkanoloaminy jest destylowana po oddestylowaniu wody z hold-up-u po oddzieleniu ligniny - także pod obniżonym ciśnieniem. Wytrącanie ligniny zachodzi zatem przez wprowadzanie CO2 i odwirowywanie. Związek addycyjny Alkanoloamina*CO2 tworzący się z CO2 można całkowicie rozłożyć ponownie na alkanoloaminę i CO2 termicznie względnie przez wtryskiwanie pary.
Pozostałość składa się z chemicznie istotnie niezmienionej ligniny, silnie rozłożonej pod względem masy molowej. Stąd też może ona być dalej stosowana jako surowiec chemiczny np. do wytwarzania duroplastów lub poliuretanów.
Uległe rozpadowi hemicelulozy występują w roztworze względnie zawiesinie wodnej i mogą również być dalej stosowane. Surowa celuloza ma liczbę kappa najwyżej około 20, korzystnie poniżej 10. Odpowiada to zawartości ligniny < 3 względnie < 1,5% wag. i stanowi korzystne wejście do procesu bielenia. W praktyce można zastosować tzw. inclined screw reactor dla wstępnej hydrolizy, przy czym następują po tym: wyciąganie włókien i wymywanie typowe przy wytwarzaniu cmp (patrz wyżej). Np. korzystne jest stosowanie inclined screw reactors dla obróbki wstępnej przy użyciu NH4OH/ alkanoloaminy, a następnie wspomniane wyżej wyciąganie włókien w celu gruntownej ekstrakcji ligniny w postaci ekstrakcji przeciwprądowej. Te dwa etapy dają w pierwszym przypadku frakcję o słabej zawartości ligniny i dużej zawartości wody, którą można wielokrotnie stosować, przy czym ligninę się zatęża, a w drugim przypadku frakcję o dużej zawartości ligniny i dużej zawartości alkanoloaminy.
Połączenie obydwu frakcji w stosunku: bogata w wodę/ bogata w alkanoloaminę ~2/1 umożliwia wy8
PL 203 363 B1 trącanie ligniny przez CO2 w podwyższonej temperaturze. Z frakcji bogatej w alkanoloaminę i ubogiej w wodę wystarczy jedynie oddestylować mał o wody, aby nastę pnie np. przez odparowanie cienkowarstwowe odzyskać większą część alkanoloaminy, a przy tym zwiększyć stężenie ligniny o ponad 20%.
Dla zobrazowania sposobu według wynalazku na załączonych figurach 1 i 2 przedstawiono różne odmiany sposobu oddzielania biomasy zawierającej lignocelulozę w postaci schematów blokowych. Na fig. 1 przedstawiono tzw. wstępną hydrolizę, np. w postaci metody eksplozji parą wodną, względnie metody oczyszczania parą wodną, która po ekstrakcji przy użyciu ośrodka wodnego prowadzi do oddzielenia hemiceluloz. Wykonuje się tu wyciąganie włókien w rafinerze, co wpływa na przeprowadzanie dalszego etapu sposobu. Potem następuje fakultatywna obróbka amoniakiem. Może tu chodzić np. o tzw. eksplozję amoniakiem. Po tym etapie może ponownie nastąpić wyciąganie włókien w rafinerze, następnie ekstrakcja alkanoloamina, zwłaszcza mono-etanoloaminą, w trybie bateryjnym (szarżowym) lub nieprzerwanym (ciągłym) prowadzi do rozdzielenia ligniny i celulozy. Wykonywanie obróbki amoniakiem nie jest bezwzględnie wymagane; po dokonanej hydrolizie wstępnej lub po metodzie eksplozji parą wodną lub oczyszczaniu parą wodną może nastąpić bez pośrednio ekstrakcja alkanoloamina.
Odmianę ekstrakcji alkanoloamina przedstawiono na fig. 2. Przedstawiono tu obieg recyrkulacji, przedstawiający odzyskiwanie użytego rozpuszczalnika względnie użytego czynnika ekstrakcyjnego. Odmiana ta umożliwia niezwykle ekonomiczną operację.
Z wynalazkiem wiąże się szereg korzyści. Przede wszystkim korzyść polega na tym, że do roztwarzania drewna nie stosuje się żadnych związków chemicznych zawierających siarkę. Ponad to, do bielenia nie muszą być stosowane związki chemiczne zawierające chlor.
Przy czystym działaniu parą (oczyszczanie parą wodną, eksplozja parą wodną) trzeba - w przeciwieństwie do niniejszego wynalazku - wybrać czynnik intensywności, czyli całkę z temperatury pary i czasu działania, tak wysoki, by zarówno hemicelulozy jak i lignina mogły być pomyś lnie rozłożone, lecz przy tych drastycznych warunkach spada także silnie masa cząsteczkowa celulozy i fragmenty ligniny mają tendencję do kondensacji. Korzyści tego jednoetapowego procesu muszą być zatem pogodzone z jakością frakcjonowanych składników. Jedna z zalet sposobu według wynalazku polega też na tym, że hemicelulozy i ligninę oddziela się od celulozy w dwóch różnych etapach sposobu, odpowiednio dopasowanego i ukierunkowanego. Skutkiem tego jest też, że masa cząsteczkowa celulozy nie spada tak silnie, a zawartość ligniny przed bieleniem jest wyraźnie niższa niż w przypadku wyżej wspomnianych sposobów i także w przypadku procesów wprowadzonych w skali przemysłowej (metoda siarczanowa i siarczynowa). Ponadto para zastosowana dla wstępnej hydrolizy hemiceluloz może służyć do wstępnego ogrzania ekstraktora. Znajduje ona tym samym podwójne wykorzystanie. Energia użyta do wyciągania włókien także jest bardzo niewielka wskutek silnego zmiękczenia biomasy po ekstrakcji. Wyciąganie włókien następuje przeważnie po hydrolizie wstępnej, w pojedynczych przypadkach po etapie ekstrakcji, bez konieczności dodawania znacznego przyczynku do energii mechanicznej.
Dalsza korzyść polega na unikaniu ługu jako czynnika ekstrakcyjnego dla ligniny, jak to jest typowe dla metody eksplozji parą wodną względnie oczyszczania parą wodną. Właśnie stosowanie ługu sodowego warunkuje budowę i eksploatację tzw. instalacji do odzyskiwania w fabrykach celulozy. Ich wielkość jest w pierwszym rzędzie uwarunkowana przez sensowną ekonomicznie eksploatację tych pobocznych instalacji jedynie przy pewnych rzędach wielkości.
Jeśli zastosuje się jako materiał wyjściowy słomę złożoną, wtedy odpada klasyczne odzyskiwanie wielostopniowe i wymagające nakładów klasyczne odzyskiwanie w przypadku NaOH lub utlenianie na mokro. W przypadku alkanoloaminy odzysk polega na prostej destylacji pod obniżonym ciśnieniem.
Związek addycyjny tworzący się z CO2 - Alkanoloamina*CO2 można znów w pełni rozłożyć na alkanoloaminę i CO2 (termicznie względnie przez wtryskiwanie pary). Konieczność odzyskiwania soli sodowych odpada. Dzięki prostej hydrolizie wstępnej przy użyciu wody ekstrakcja alkanoloamina jest tak skuteczna, że już surowa celuloza ma jasność ISO około 50%. Ekstrakcja alkanoloamina może w przypadku małej zawartości wody w słomie być przeprowadzona bezciśnieniowo, co umożliwia stosowanie prostych aparatów.
Tzw. biała ciecz, tzn. mieszanina składająca się z co najmniej 20% ługu sodowego i siarczku sodu przy procesie siarczanowym (Kraft), jest stosowana przy stosunkowo wysokiej krotności kąpieli 10:1 do biomasy (np. w postaci wiórów). Biomasa musi być ponadto w stosunkowo wąskich granicach wiel kości, ponieważ w przeciwnym przypadku przy roztwarzaniu np. większych wiórów w czasie trwania gotowania wióry nie będą wystarczająco przenikane przez białą ciecz. Natomiast wynalazek
PL 203 363 B1 umożliwia ekstrakcję alkanoloamina przy istotnie niższej krotności kąpieli (około 3:1) - zwłaszcza w przypadku operacji nieprzerwanej. Wpływa to pozytywnie na zużycie pary przy ekstrakcji i odzyskiwaniu.
W sposobie według wynalazku ponadto biomasa po hydrolizie wstępnej będzie korzystniej poddawana obróbce parą przy małym nakładzie energii mechanicznej w odpowiednich rafinerach wzgl. defibratorach, tak że przy następującej po tym ekstrakcji alkanoloamina nie wpłynie to na skuteczny czas trwania procesów dyfuzyjnych.
Małe poboczne jednostki do produkcji celulozy chemicznej nie mogą być eksploatowane w optymalnych warunkach ekonomicznych, gdy musi następować odzyskiwanie ługu sodowego. Stosowanie alkanoloamin jako czynnika ekstrakcyjnego jest zatem podwójnie korzystnie: odzyskiwanie przez destylację w przypadku ciepeł parowania tych substancji nie wymaga dużych nakładów energii, a oddzielenie ligniny można wykonać bez stosowania kwasów, co także pozwala unikać wymagających nakładów procesów przeróbki i chroni środowisko.
Nie są także wymagane dodatkowe substancje dla kondensacji ligniny, co powoduje oszczędności w kosztach. Ponieważ obróbkę wstępna związkami chemicznymi, niezbędną przy wyłącznym użyciu eksplozji parą wodną i oczyszczania parą wodną, można pominąć, nie ma zatem problemów z ich rozdziałem. W konsekwencji, sposób według wynalazku wykazuje bardzo niski stopień odrzutu (reject-rate) (zgrubne składniki drewna, które wskutek niedostatecznego rozdziału nie mają wystarczająco wyciągniętych włókien).
Ponadto celulozy po ekstrakcji alkanoloamina wykazują podwyższoną dekrystalizację w porównaniu z innymi procesami. Jest to niewątpliwie bardzo korzystne dla stosowania jako chemicznej celulozy, ponieważ jest dana równomierna dostępność do związków chemicznych dla wytwarzania pochodnych celulozowych. Możliwość stosowania amoniaku w znacznie mniejszej ilości niż w przypadku czystej eksplozji drewna amoniakiem również wpływa korzystnie na koszty eksploatacji. Można wyeliminować kosztowne odzyskiwanie ciekłego amoniaku.
Ponieważ nakład na bielenie naturalnie jest tym mniejszy, im niższe są wartości liczb kappa (zawartości ligniny) po ekstrakcji, w sposobie według wynalazku występują korzystne przesłanki. Wskutek w pełni nieprzerwanej operacji specyficzne inwestycje są w konsekwencji niskie, a wydajności przestrzenne i czasowe są wysokie. Można zastosować proste, dostępne handlowo składniki instalacji. Umożliwia to ekonomiczną eksploatację już przy niewielkich instalacjach (o czynnik 10 mniej niż obecnie stosowane instalacje). Ponadto może następować zamkniecie obiegu przy odzyskiwaniu alkanoloaminy. Wskutek tego występują niższe nakłady przy zatężaniu, mniejsze zużycie wody i mniejsze koszty energii przy destylacji.
Zgodnie z wynalazkiem wstępna hydroliza może odnosić się bądź do całkowitego rozkładu bądź też być stosowana w mniejszym zakresie, przez co uzyskuje się dalszą możliwość odmiany. Jeżeli w sposobie według wynalazku wybierze się wielostopniową ekstrakcję alkanoloamina w miejsce jednostopniowej, wtedy ta alternatywa daje dalsze korzyści odnośnie efektywności i wydajności prowadzenia sposobu.
Ponadto przez sposób według wynalazku osiąga się poprawę oddzielania cukru przez wyciąganie włókien przed względnie po wstępnej hydrolizie. Ponadto w celu poprawy efektywności wstępnej hydrolizy jest możliwa dwustopniowa wstępna hydroliza. Krótkie czasy przebywania i skuteczna ekstrakcja zdegradowanych cukrów prowadzą ponadto do mniejszego tworzenia furfuralu.
Nieprzerwane prowadzenie procesu ma ponadto zalety: nie wchodzi w rachubę wypór hydrostatyczny cieczy procesowej przez inną, jak to jest niezbędne w klasycznej technologii pulping w warnikach. W warnikach procesy wymiany i mycia są mniej efektywne i trwają przy tym względnie długo. Ponadto selektywność w przypadku wyporu hydrostatycznego jest w praktyce taka, że dochodzi do niepożądanego zmieszania lub do nieostrych przejść, tak że jest wymagany dodatkowy nakład przy odzyskiwaniu. W przypadku sposobu nieprzerwanego będzie możliwe stosowanie aparatów, które nie były projektowane dla wysokich ciśnień.
Konieczność występująca w przypadku konwencjonalnych warników, by ze zrębków wypierać powietrze za pomocą wody/pary (w przeciwnym razie istnieje niebezpieczeństwo, że wstępna hydroliza nie przebiegnie jednorodnie i równomiernie), tu nie istnieje, ponieważ przy wyciąganiu włókien według wynalazku, jak np. przy zastosowaniu technologii typowych przy wytwarzaniu cmp, istnieją warunki jednorodne. Niebezpieczeństwo, że w zrębkach po wstępnej hydrolizie i myciu (co jest w przypadku metod konwencjonalnych nie do uniknięcia) pozostaną pozostałości kwasu, nie istnieje także przy wyciąganiu włókien przeprowadzonym w ramach wynalazku.
PL 203 363 B1
Suszenie może zostać wyeliminowanie, gdy małe poboczne jednostki pracują ekonomicznie; jest to możliwe w przypadku sposobu według wynalazku. Dzięki temu znacząco spadają szczególne koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Ponadto sposób według wynalazku dostarcza wyższych wydajności niż inne sposoby wytwarzania celulozy chemicznej; nie jest również wymagana alkaliczna ekstrakcja na zimno dla osiągnięcia niskich pozostałości resztek hemicelulozy.
Bielenie otrzymanego produktu jest możliwe np. przy użyciu kwasy nadoctowego, co umożliwia następujące bezpośrednio po tym acetylowanie bez zmiany rozpuszczalnika i stanowi oszczędność kosztów.
Poniżej wynalazek zostanie opisany szczegółowo na postawie przykładów, które nie powinny ograniczać treści ujawnienia niniejszego wynalazku. Dla specjalisty dalsze przykłady wykonania w ramach ujawnienia niniejszego wynalazku s ą oczywiste.
P r z y k ł a d y
W przykł adach zastosowano następują ce metody analityczne:
a. Wyznaczenie liczby kappa/ zawartość ligniny
Wykonano według Zellcheming Merkblatt IV/37/80. Miareczkowano 0,1 roztworem nadmanganianu potasu (3,161 g/l). Liczba ml zużytych przy miareczkowaniu na gram celulozy równa się liczbie kappa. Zawartość ligniny można ocenić z liczby kappa mnożąc przez 0,15.
b. Gęstość optyczna ekstraktu MEA dla stężenia ligniny
W 1 mm kuwecie kwarcowej wykonano pomiar przy ekstrakcie rozcieńczonym MEA o czynnik 100 przy długości fali λ=281 nm, maksimum absorpcji ligniny (por. Fengel, Wegener Wood str. 159, Tab. 6-5, Współczynniki ekstynkcji ligniny: dla Organosolvoligniny ε= 24-26 [l/g*cm]).
Z własnych pomiarów widm UV (seria stężeń z Organosolvligniną w monoetanoloaminie) wyznaczono współczynnik ekstynkcji ε= 26 [l/ g*cm]) z gęstości optycznej przy λ=281 nm. Służył on do obliczenia stężenia ligniny wyekstrahowanej przez MEA.
Wyznaczanie DP
Wyznaczanie DP przeprowadzono znaną metodą Cuoxam.
Postępowano jak następuje:
1. Wstępna hydroliza:
Bez dodatku kwasu:
Wióry ogrzano w warniku parą do 160°C, następnie przez jedną godzinę utrzymywano w 160°C. Kondensat miał wartość pH 4,6. Z dodatkiem kwasu:
Uprzednio rozdrobnione wióry ogrzewano w 10-L autoklawie z dodatkiem kwasu siarkowego lub kwasu solnego przez 20-30 minut do końcowej temperatury wstępnej hydrolizy. Stosunek wagowy pary do wiórów (50% wag wilgoci) był w zakresie 1:1 do 3:1. Końcowa temperatura wynosiła między 120°C i 180°C. Czasy przebywania wynosiły maksymalnie 60 minut.
2. Obróbka wstępna amoniakiem:
Uprzednio rozdrobnione wióry poddano obróbce w hermetycznym reaktorze z ciekłym amoniakiem pod ciśnieniem przy stosunku wagowym w zakresie 0,1:1 do 4:1 kilka minut w temperaturach 80 < T < 125°, następnie przez otwarcie zaworu kulowego rozładowano uderzeniowo zawartość reaktora ciśnieniowego.
Zawierające jeszcze amoniak wióry następnie poddano dalszej obróbce za pomocą ekstrakcji.
Jako alternatywną obróbkę, uprzednio rozdrobnione wióry nasycono amoniakiem w postaci dostępnej handlowo wody amoniakalnej (25% wag.) w temperaturze pokojowej, a następnie odsączono od wody amoniakalnej i ekstrahowano.
P r z y k ł a d 1 (przykład porównawczy)
Rozdrobnione i poddane hydrolizie wstępnej (160°C, 1 godz.) wióry (40 g) poddano obróbce amoniakiem, usunięto z reaktora ciśnieniowego przez uderzeniowe rozładowanie i następnie w mikserze kuchennym rozbito na pojedyncze włókna. Liczbę kappa określono jako 142. Po ekstrakcji alkalicznej (8% wag. NaOH obliczone względem wiórów na podstawie schnięcia piecowego) w 90°C podczas jednej godziny, zasadniczym myciu około 50-krotną ilością wody destylowanej i odwirowaniu w bębnie do prania: do zawartości substancji stałych 30-40% wartość liczby kappa wyznaczono jako 131.
P r z y k ł a d 2 (przykład porównawczy)
Rozdrobnione i poddane hydrolizie wstępnej (160°C, 1 godz.) wióry (40 g) gotowano w mieszaninie składającej się z ciekłego amoniaku. Monoetanoloaminę i woda (80 g: 40 g: 20 g) gotowano w reaktorze ciśnieniowym w 140°C, następnie uderzeniowo wyładowano z reaktora, przemyto i osuszono. Liczba kappa wyniosła 143, po alkalicznej ekstrakcji z przykładu 1 liczba kappa wyniosła 129.
PL 203 363 B1
P r z y k ł a d 3:
Wpływ ciśnienia przy ekstrakcji monoetanoloaminą. 10 g rozdrobnionych, poddanych hydrolizie wstępnej i eksplozji amoniakiem wióry ekstrahowano każdorazowo 110 ml MEA podczas dwóch godzin raz w warunkach atmosferycznych (Gotowanie pod chłodnicą zwrotną), a innym razem pod ciśnieniem panującym w autoklawie (0,3 MPa w 180°C. Gęstości optyczne (zmierzone przy λ=281 nm) wyniosły 0,25 względnie 0,55. To wskazuje na to, że ciśnienie stanowi ważny parametr przy ekstrakcji.
P r z y k ł a d 4:
Wpływ ilości czynnika ekstrakcyjnego - monoetanoloaminy. 10 g rozdrobnionych i poddanych hydrolizie wstępnej wiórów ekstrahowano niżej podanymi ilościami MEA podczas trzech godzin pod ciśnieniami panującymi autoklawie w 155°C. Wyniki przedstawiono na fig. 3.
Wyniki pokazują, że wyekstrahowana ilość ligniny nie zależy od użytej ilości monoetanoloaminy w odniesieniu do 10 g wiórów o naturalnej Wilgoci (50% wag.).
P r z y k ł a d 5:
Wpływ temperatury
Rozdrobnione i poddane hydrolizie wstępnej wióry ekstrahowano każdorazowo 110 ml MEA podczas dwóch godzin pod ciśnieniem panującym w autoklawie przy różnych temperaturach.
T a b l i c a 1
Temperatura [°C] Ciśnienie [MPa] Gęstość optyczna
155 0,3 0,48
180 0,6 0,83
198 0,9 0,62
Temperatury daleko ponad punktem wrzenia MEA (170°C) widocznie nie przynoszą dalszego wzrostu ekstrakcji ligniny; możliwe, że wiąże się to z rozkładem MEA w acetaldehydzie i amoniaku powyżej punktu wrzenia.
P r z y k ł a d 6:
Wpływ czasu trwania ekstrakcji
Rozdrobnione i poddane hydrolizie wstępnej wióry ekstrahowano każdorazowo 110 ml MEA podczas zadanych czasów pod ciśnieniem panującym w autoklawie w 155°C. Dwugodzinny czas trwania ekstrakcji w autoklawie wydaje się wydaje się zgodnie z tym przy 155°C wymagany, aby dojść do stabilnych warunków.
T a b l i c a 2
Czas trwania [godz.] Gęstość optyczna
0,5 0,154
1 0,33
2 0,48
3 0,47
P r z y k ł a d 7:
Ekstrakcja pochodnymi monoetanoloaminy.
N-Metylomonoetanoloamina i N,N-dimetylomonoetanolamina, nie wykazują działania przy ekstrakcji, ponieważ azot jest podstawiony przez grupy alkilowe.
P r z y k ł a d 8:
Wpływ obróbki wstępnej wiórów 10 g rozdrobnionych wiórów ekstrahowano po różnej obróbce wstępnej pod ciśnieniem w autoklawie w 155°C. Okazało się przy tym, że obróbka wstępna ma duży wpływ na wyniki ekstrakcji.
a) 110 ml MEA, Czas trwania 3 godz.
PL 203 363 B1
T a b l i c a 3
Obróbka wstępna Gęstość optyczna
Bez hydrolizy wstępnej 0,43
z hydrolizą wstępną 0,47
Hydroliza wstępna + eksplozja NH3 0,73
b) 30 ml MEA, Czas trwania trzy godziny
T a b l i c a 4
Obróbka wstępna Gęstość optyczna
wstępnie hydrolizowany 1,50
wstępnie hydrolizowany + Eksplozja NH3 2,07
wstępnie hydrolizowany + Eksplozja NH3 z MEA 1,31
c) 110 ml MEA. Czas trwania 1 godzina
T a b l i c a 5
Obróbka wstępna Gęstość optyczna
wstępnie hydrolizowany 0,33
wstępnie hydrolizowany + Eksplozja NH3 0,55
wstępnie hydrolizowany + Eksplozja NH3 z MEA 0,30
W konsekwencji ekstrakcja ligniny ulegnie istotnej poprawie, gdy nastąpi eksplozja amoniakiem. Z drugiej strony dodatek MEA z amoniakiem do wiórów przed eksplozją nie przynosi żadnego pozytywnego efektu w porównaniu do eksplozji bez dodatku MEA.
P r z y k ł a d 9:
Wpływ wielokrotnych ekstrakcji tej samej próbki. Wykazuje to skuteczność obróbki przez ekstrakcję. 10 g rozdrobnionych i wstępnie zhydrolizowanych wiórów ekstrahowano pod ciśnieniem panującym w autoklawie w 155°C.
T a b l i c a 6
Przejście Czas trwania [h] MEA [ml] Wióry [g] Gęstość optyczna
1. Ekstrakcja 2 110 10 0,48
2. Ekstrakcja 2 60 5,5 0,083
Wióry już przy pierwszym przejściu w znacznym stopniu utraciły ligninę.
T a b l i c a 7
Przejście Czas trwania [h] MEA [ml] Wióry [g] Gęstość optyczna
1. Ekstrakcja 3 30 10 0,419
2. Ekstrakcja 2 30 10 0,036
Także w przypadku niewielkiej ilości MEA można już w pierwszym przejściu obniżyć zawartość ligniny na mniej niż 10% pierwotnej wartości (porównanie gęstości optycznych).
T a b l i c a 8
Przejście Czas trwania [min] MEA [ml] Wióry [g] Gęstość optyczna
1. Ekstrakcja 45 30 10 0,266
2. Ekstrakcja 45 30 10 0,189
3. Ekstrakcja 45 30 10 0,066
PL 203 363 B1
Nawet przy czasie ekstrakcji tylko 45 minut i nieznacznej ilości monoetanoloaminy może sukcesywnie obniżyć się zawartość ligniny.
P r z y k ł a d 10:
Ekstrakcja nieprzerwana
Na podstawie fig. 4 objaśnia się wyniki ekstrakcji nieprzerwanej.
Naniesiono kumulatywne ilości wyekstrahowanej ligniny, podane w % bezwzględnej zawartości ligniny, dla serii 1 (100°C), serii 2 (140°C) i serii 3 (170°C).
Szybkość ekstrakcji wyniosła ok. 45 ml/ godz. Użyto wióry rozdrobnione i poddane hydrolizie wstępnej (40 g). Zastosowaną aparaturą jest hermetyczna kolumna chromatograficzna wypełniona wiórami. Doprowadzono je do podanych temperatura za pomocą elektrycznych taśm grzejnych.; Temperatury były utrzymywane przez stałe za pomocą elektronicznej regulacji. Monoetanoloaminę wstępnie ogrzaną za pomocą pompy wysokociśnieniowej (HPLC) przepompowano przez wióry. Zbierano każdorazowo frakcje 25 ml, z których po 100-krotnym rozcieńczeniu zmierzono gęstości optyczne.
Na fig. 4 naniesiono na rzędnej względny procent ligniny wyekstrahowanej z drewna. 100% odpowiada ekstrahowanej ligniny odpowiada ilości ligniny zawartej pierwotnie w drewnie. Przy zastosowaniu 40 g drewna o wilgoci 50% wag. zawartość drewna wynosi 20 g. Przy typowej dla drewna bukowego zawartości ligniny 22% wag. jest zatem 4,4 g ligniny. To 4,4 g ligniny odpowiada wartości na rzędnej 100 na fig. 4, tzn. cała lignina zawarta w drewnie została wyekstrahowana. Odpowiednio odpowiada to dla mniejszych wartości rzędnej:
T a b l i c a 9
Lignina ekstrahowana w % zawartej pierwotnie w drewnie Lignina znajdująca się jeszcze w drewnie Ilość w g Ilość w %* Liczba kappa**
100 0 0 0
90 0,44 2,2 14,7
80 0,88 4,4 29,3
70 1,32 6,6 44
20 3,52 17,6 117,3
10 3,96 19,8 132
0 4,4 22 146,7
* bezwzglę dny procent ligniny zawartej w drewnie ** liczba kappa jest wielkością stosowaną w przemyśle celulozowym; oblicza się ja z bezwzględnej zawartości ligniny dzieląc ją przez 0,15
Zatem przykładowo dla serii 2 na fig. 4, zatem dla ciemnej kolumny, podano, że przy 4. frakcji ciemna kolumna osiąga niemal 80%. Ponieważ na rzędnej ilość ekstrahowanej ligniny w procentach w procentach pierwotnej zawartości ligniny w drewnie, z tego wynika, ż e po 4 frakcji jedynie 20% ligniny pierwotnie zawartej w drewnie jeszcze nie została wyekstrahowana. Ponieważ stosuje się szybkość ekstrakcji 45 ml/godz. i każda frakcja wynosi 25 ml, uzyskuje się stąd w przybliżeniu, że po 4 frakcjach = 100 ml ekstraktu czas ekstrakcji wynosi nieco ponad 2 godziny.
P r z y k ł a d 11:
Sposób według wynalazku zrealizowano przy użyciu Eucalyptus Urograndis. Wykonano następujące oznaczenia: a) Wydajność celulozy i zawartość ksylozy w Eucalyptus Urograndis:
PL 203 363 B1
T a b l i c a 10
Celuloza Wydajność celulozy Zawartość ksylozy
Solucell* wysokiej czystości 95,9 1,9
Celuloza o małej zawartości ksylozy (według wynalazku) 97,55 1,9
b) Zawartość ksylozy i DP dla Eucalyptus Urograndis:
T a b l i c a 11
Celuloza Wydajność celulozy Zawartość ksylozy DP
Solucell* wysokiej czystości 95,9 1,9 620
Celuloza o małej zawartości ksylozy (według wynalazku) 98,7 1,2 750
c) Zdolność filtracyjna kwasu octowego
T a b l i c a 12
Celuloza Efekt filtracyjny kwasu octowego
Acetylowana celuloza, handlowa 38
Acetylowana celuloza, poddana działaniu ciekłego NH3, następnie wymiana NH3 na wodę i na koniec wody na lodowaty kwas octowy 77
Celuloza, nie suszona (według wynalazku) 105
Celuloza, wysuszona 1h w 105°C (według wynalazku) 54
a) Uzyskany diagram dyfrakcji rentgenowskiej jest widoczny na fig. 5. Znaleziono następujące piki.
T a b l i c a 13
Pik 02Θ stary β stary INT stary 02Θ nowy β nowy INT nowy INT(F) nowy
1 16.110 4.803 353.2 15.540 3.885 303.6 11793.8
2 21.000 7.000 250.0 20.901 7.808 203.6 15900.8
3 22.610 4.070 859.7 22.266 2.418 706.8 17088.5
4 34.300 1.000 30.0 34.372 2.668 72.1 1923.7
Linia podstawowa = 47.7 + 2.61*2Θ
T a b l i c a 14
Pik 1 2Θ = 15.5400 β = 3.8850 INT = 304 c/s = 69%
Pik 2 2Θ = 20.9010 β = 7.8080 INT = 204 c/s = 93%
Pik 3 2Θ = 22.2660 β = 2.4180 INT = 707 c/s = 100%
Pik 4 2Θ = 34.3720 β = 2.6680 INT = 72 c/s = 11%
P r z y k ł a d 12
Wstępna hydroliza Eucalyptus
Przy użyciu sposobu według wynalazku wykonano wstępną hydrolizę Eucalyptus. W poniższej tablicy 15 podano bilans masowy przy uwzględnieniu wpływu rozdrobnienia przez rafiner tarczowy.
PL 203 363 B1
T a b l i c a 15
Węglowodany w % wag. w przeliczeniu na suchą masę Oryginalne zrębki (eukaliptus) Hydroliza wstępna z nierozdro- bnionymi zrębkami Hydroliza wstępna z rozdrobnionymi zrębkami przez rafiner tarczowy Nierozdrobnione zrębki po etapie przemywania Zrębki rozdrobnione przez rafiner tarczowy po etapie mycia Surowa celuloza z nierozdrobnionych zrębków Surowa celuloza z rozdrobnionych zręb- ków przez rafiner tarczowy
Galaktoza 1,3 0,47 0,58 + - - -
Glukoza 44,0 54,5 56,8 61,5 60,9 93,9 95,5
Ksyloza 11,1 4,5 5,1 3,1 2,4 2,3 2,3
Mannoza 1,0 0,63 0,64 0,65 + + +
Ogółem mono- sacharydy 57,7 60,1 63,1 65,2 63,3 96, 2 97,8
= nie wykrywalny + = poniżej granicy wykrywalnoś ci (0,3 mg/100 mg)
P r z y k ł a d 13:
Wpływ wstępnej obróbki wodą amoniakalną
a) W celu obróbki wstępnej w temperaturze pokojowej przez 30 minut zastosowano 25% wody amoniakalnej w pojedynczej ilości, tak że na 30 g wiórów bukowych o zawartości wody 70% wag. przypadło 7 g czystego NH3. Ekstrakcję ligniny z wiórów impregnowanych wodą amoniakalną wykonano przy użyciu 60 g MEA w 140°C w ciągu dwóch godzin. Uzyskano przy tym liczbę kappa 10.
b) Próba porównawcza (bez impregnowania) przy poza tym jednakowych warunkach próby liczbę kappa 18.
Wpływ temperatury na ekstrakcję ligniny przy użyciu MEA z i bez obróbki wstępnej wodą amoniakalną wynika z fig. 6. Jest przy tym wyraźne, że przy jednakowej temperaturze ekstrakcji liczba kappa po uprzednio wykonanej obróbce wodą amoniakalną może być obniżona. W celu osiągnięcia określonej wartości liczby kappa można przy odpowiedniej obróbce wstępnej pracować przy około 15 do 20°C niższej temperaturze ekstrakcji. Z ekstrapolacji krzywej kappa=f (temperatura ekstrakcji) do niższych temperatur jest widoczne, że przy impregnowaniu wodą amoniakalną temperaturę ekstrakcji można obniżyć na 100 do 110°C. Niższa temperatura ekstrakcji warunkuje, że także reakcje uboczne przebiegają w mniejszym zakresie. Stosunek energii aktywacji ekstrakcji z/bez obróbki wstępnej z/bez wody amoniakalnej można określić z nachyleń krzywych ln(kappa) względem l/T jako 0,87.
P r z y k ł a d 14
Wpływ wielostopniowej ekstrakcji
Przy stosowaniu łącznie jednakowej ilości metanoloaminy dla ekstrakcji ligniny obniżenie liczby kappa jest silniejsze, gdy użyta ilość metanoloaminy jest rozdzielona na dwie następujące po sobie ekstrakcje. Pokazuje to Fig. 7, na której przedstawiono wartość kappa celulozy eukaliptusowej po jedno i dwustopniowej ekstrakcji monoetanoloaminą (warnik 30L; T = 160°C, t1 stopień = 90 min, t2 stopień = 120 min).
P r z y k ł a d 15:
Wpływ ciśnienia podczas ekstrakcji:
Przedstawiono to na fig. 8, przy czym przedstawiono liczbę celulozy z Eucalyptus po dwustopniowej ekstrakcji monoetanoloaminą (Parametr: z i bez ciśnienia, autoklaw laboratoryjny, T = 160°C, t = 2x60 min).
P r z y k ł a d 16:
Wpływ zawartości wody podczas ekstrakcji ligniny za pomocą MEA:
Przy stosunku wagowym MEA/woda=4,9/l i wilgoci w drewnie 50% (całkowita zawartość wody w układzie podczas ekstrakcji ~17%) nie ma żadnej różnicy dla warunków ekstrakcji przez 2 godz. w 160°C względem ekstrakcji tych wiórów czystym MEA (Całkowita zawartość wody w układzie podczas ekstrakcji ~8%). Natomiast działanie ekstrakcji osłabia się, gdy stosunek wagowy MEA/woda wynosi =2,6/1 (całkowita zawartość wody w układzie podczas ekstrakcji ~26%).
PL 203 363 B1
P r z y k ł a d 17:
Wpływ zawartości hemicelulozy na ekstrakcję lignin.
W przypadku materia ł ów dotychczas stosowanych dla ekstrakcji MEA stopień hydrolizy był bardzo różny. Stosownie do tego zmieniała się resztkowa zawartość hemicelulozy z 1,5 do 16% wag. Wyraźnego wpływu na ekstrakcję lignin monoetanoloaminą nie można było ustalić.
P r z y k ł a d 18:
Wydajność w kolejności etapów procesu wstępna hydroliza -przemywanie - ekstrakcja z zastosowaniem MEA - przemywanie jest w warunkach stosowania takiego samego typu drewna wyraźnie wyższa niż w przypadku konwencjonalnych sposobów przeprowadzania w pulpę i jest też wyższa niż w przypadku nowszych metod przeprowadzania w pulpę . Przeprowadzanie eukaliptusa w pulpę o niższej zawartości ksylozy (stadium octanowe) jest osiągalne z wyższą wydajnością niż w przypadku nowoczesnej metody wstępna hydroliza-siarczan. Przedstawia to niżej podany przegląd tabelaryczny:
T a b l i c a 16
Procesy celulozowe (przeprowadzone przez zgłaszającego) Proces w autoklawie o pojemności 20 l (przeprowadzony przez zgłaszającego) Proces według wynalazku Nowoczesna metoda wstępna hydroliza-siarczan**)
Próba X Xl XM VH-E01 59X wiskoza Solucell Solucell o wysokim stopniu czystości
Stosunek ciecz/ciało stałe przy hydrolizie wstępnej 3:1 3:1 3:1 3:1 4,5:1
Stężenie kwasu 0 4,75% AcOH 5% AcOH 1,7% AcOH 0,2% AcOH
Czas ogrzewania (min) 30 30 18 120 60
Temp. hydrolizy wstępnej °C 170 170 170 170 160
Czas hydrolizy wstępnej (min) 120 90 90 90 60
DP 460 750 680 970 1215 550 620
Glukoza* 97,4 97,9 97,2 98,7 92,2 938 95,9
Ksyloza* 1,9 1,7 2,2 1,2 6,9 3,6 1,9
Mannoza* 0,75 0,3 0,7 0,1 0,9 0,5 0,2
Wydajność (celuloza) 44,6 45,5 45,3 49,1 48,6 38,5 34,5
Wydajność względna (%) 86 88 87 94 93,5 74 66,3
Zużycie drewna w m3 na 1 ADMT celulozy 3,55 3,5 3,5 3,2 3,3 4,1 4,6
*) skład eukaliptusa (O.Kordsachia, R.Patt, H.Sixta Das Papier 2 (1999) 96: 52% celuloza, 20% glukuronoksylan, 2% glukomartnan i 23% lignina **) np. Proces Bacella (H.Sixta, A.Borgards Das Papier 4 (1999), s. 220)
AcOH - kwas octowy
P r z y k ł a d 19:
Zmiana warunków wstępnej hydrolizy
Stosownie do rodzajów drewna można dopasowywać warunki wstępnej hydrolizy (czas ogrzewania, Czas trwania, Temperatura, Rodzaj i stężenie kwasu), aby osiągnąć żądaną resztkową zawartość hemicelulozy. Poniższa tablica podaje osiągnięty stan przy próbach z autoklawem laboratoryjnym (czas ogrzewania ok. 30 minut):
PL 203 363 B1
T a b l i c a 17
Skrót FV (Flottenverhaltnis + krotność kąpieli) oznacza ilość cieczy zastosowanej do wstępnej hydrolizy w odniesieniu do zastosowanych we wstępnej hydrolizie ilości wstępnie hydrolizowanego drewna bądź słomy
Próba Ciecz FV T°C Czas zatrzymania Celuloza (oznaczona jako glukoza) Ksyloza Mannoza
VH-27 Buk 0,6% H2SO4 3:1 160 60 98,0 1,7 0,3
VF-4 Jodła 0,3% H2SO4 4 :1 150 60 93,9 2,7 3,4
VH-P-M1 Słoma Woda 6,5:1 160 180 93,7 6,1 0,2
VE-4 Eukaliptus 0,3% H2SO4 4,5:1 150 60 98,9 1,0 0,2
Kwas octowy nie jest wystarczająco mocny dla uzyskania pełnej wstępnej hydrolizy hemicelulozy zawartej w naturalnym drewnie bukowym. Za pomocą kwasu octowego osiąga się dla wiórków bukowych zaledwie ~ 3% wagowych zawartości hemicelulozy, toteż potrzebna jest wstępna hydroliza za pomocą (mocniejszego) kwasu siarkowego (patrz próba VH-27 Buk). Zawartość mannozy jest poniżej tych warunków <1%. Zatem zawartość α-celulozy wynosi >96%, co jest wystarczające dla celulozy chemicznej - oprócz dla celulozy acetylowanej. Wymaganą dla acetylowanej celulozy niską zawartość ksylozy <2% wagowych można jednak osiągnąć w przypadku drzewa bukowego z ostrzejszymi warunkami roztwarzania, a dla eukaliptusa z mniej ostrymi warunkami. Pogorszenia wartości docelowych przy przejściu na wióry przy oryginalnej wielkości nie stwierdzono. W większych autoklawach wyniki były nawet lepsze.
P r z y k ł a d 20:
Wykonano wstępną hydrolizę, przy czym temperatura hydrolizy, jak pokazano na fig. 9, została zmodyfikowana. Z fig. 9 widać, że przy wzrastającym stężeniu kwasu siarkowego resztkowa zawartość ksylozy może znacząco spadać.
P r z y k ł a d 21:
Siano jako biomasa
Siano zgrubnie rozdrobniono przy użyciu nożyczek i wstępnie zhydrolizowano wodą przy krotności kąpieli 10:1 w małym autoklawie laboratoryjnym (Pojemność użytkowa 300 ml) w temperaturze 170°C i przy ciśnieniu około 0,7 MPa, co nastąpiło przy czasie ogrzewania 30 minut i czasie zatrzymania 120 minut. Po usunięciu hydrolizatu wstępnego i po płukaniu wodą wilgotne, poddane hydrolizie wstępnej siano zmieszano w stosunku 1:6,5 z MEA. Ponownie ogrzewano przez 30 minut do 160°C i w tej temperaturze i przy ciśnieniu 0,3 MPa bar utrzymywano podczas trzech godzin.
Jako wyniki analiza dała następujący skład:
Celuloza (jako glukoza) 93,7
Ksyloza 6,1%
Mannoza 0,2%
Wydajność wyniosła 40%, stopień białości 50%.
P r z y k ł a d 22:
Powtórzono przykład 21, przy czym nie wykonywano żadnej wstępnej hydrolizy. Uzyskany stopień białości wyniósł 22%.
P r z y k ł a d 23:
Wykonano próbę z autoklawem otwartym do atmosfery. Wprowadzono tu rozdrobnioną słomę bezpośrednio po ekstrakcji MEA. Warunki były następujące: 160°C, krotność kąpieli 10:1=MEA/siano i 180 minut czasu gotowania. Niezgodnie z oczekiwaniami, podczas gotowania nie poddawanego hydrolizie wstępnej siana z MEA nie pojawił się ani przykry zapach ani też para nie wyszła z autoklawu. Stopień białości wyniósł 29%.
P r z y k ł a d 24:
Otrzymane produkty z poprzednich przykładów badano każdorazowo na obecność produktów ubocznych monoetanoloaminy. Stwierdzono, że produkty uboczne monoetanoloaminy, takie jak N-metylo-monoetanoloamina, N,N-dimetylo-monoetanoloamina, N-acetylo-monoetanoloamina i N-formy18
PL 203 363 B1 lo-monoetanoloamina, nie wystąpiły względnie w przypadku przy stosowaniu N-metylo-monoetanolo aminy występowały jedynie w ilości 0,3% (w odniesieniu do analizowanego ekstraktu MEA-lignina). Jako metodę analityczną zastosowano tu tzw. chromatografię gazową z head-spacem.

Claims (26)

1. Sposób rozdzielania biomasy zawierają cej lignocelulozę , zwł aszcza z drewna, na zasadnicze składniki w postaci ligniny, hemicelulozy i celulozy, znamienny tym, że przeprowadza się niżej podane etapy postępowania:
a) biomasę, zawierającą lignocelulozę, poddaje się wstępnej hydrolizie drogą obróbki wodą lub parą wodną;
b) zhydrolizowaną hemicelulozę, utworzoną przez wstępną hydrolizę, ekstrahuje się z zastosowaniem ośrodka wodnego;
c) ligninę zmodyfikowaną w procesie, pozostałą w pozostał o ś ci ekstrahuje się za pomocą alkanoloaminy, ligninę wyodrębnia się, alkanoloaminę tę odzyskuje się, przy czym alkanoloamina ta nie jest podstawiona grupami alkilowymi na atomie azotu, i
d) otrzymuje się surowiec celulozowy.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wstępną hydrolizę według etapu a) tylko przeprowadza się tak dalece, żeby kwasy związane z hemicelulozami były odszczepialne, i według etapu b) wymywa się odszczepione kwasy.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako biomasę zawierającą lignocelulozę stosuje się rozdrobnione względnie rozstrzępione drewno, zwłaszcza drewno drzew liściastych, bukowe lub drewno drzew iglastych.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako biomasę stosuje się słomę zbożową.
5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że hydrolizuje wstępnie się w temperaturze 150-190°C, zwłaszcza 170°C, a następnie wykonuje się ekstrakcję według etapu c) w podwyższonej temperaturze poniżej 170°C, korzystnie poniżej 160°C, zwłaszcza w temperaturze 115 do 135°C, aby otrzymać celulozę chemiczną.
6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, ż e poddaną hydrolizie wstępnej biomasę, zawierająca lignocelulozę, poddaje się mechanicznemu rozwłóknianiu przed wykonaniem etapu b).
7. Sposób wedł ug zastrz. 1, znamienny tym, ż e przed obróbką parą wodną etapu a) dodatkowo przeprowadza się kwaśną lub alkaliczną obróbkę wstępną.
8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wstępną hydrolizę według etapu a) przeprowadza się w postaci eksplozji parą wodną lub oczyszczania parą wodną.
9. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że po etapie b) dodaje się rozpuszczalnik(i) dla ligniny.
10. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że nastawia się stosunek wagowy wody do biomasy (odniesiony do substancji suchej) jako 3:1-10:1, zwłaszcza 6:1, a stosunek wagowy pary wodnej do biomasy jako 1:1-3:1. ;
11. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wodę przed etapem b) odciska się z otrzymanej masy, a masę tę następnie poddaje się mechanicznemu rozwłóknianiu.
12. Sposób według zastrz. 11, znamienny tym, że rozwłóknioną masę dodatkowo przemywa się gorącą wodą.
13. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że po etapie b) dodatkowo przeprowadza się obróbkę wodnym roztworem amoniaku, gazowym amoniakiem lub ciekłym amoniakiem.
14. Sposób według zastrz. 13, znamienny tym, że obróbkę ciekłym amoniakiem prowadzi się pod wyjściowym ciśnieniem, podwyższonym względem ciśnienia atmosferycznego.
15. Sposób według zastrz. 14, znamienny tym, że z poprzedzającej obróbki parą i przemywania otrzymuje się jeszcze gorącą masę a będącą do dyspozycji objętość ciekłym amoniakiem obrobionej, od hemicelulozy uwolnionej masy powiększa się eksplozyjnie poprzez rozprężenie w warunkach obniżenia ciśnienia o co najmniej 0,5 MPa.
16. Sposób według zastrz. 15, znamienny tym, że nastawia się stosunek wagowy ciekłego amoniaku do poddawanej obróbce masy (odniesiony do substancji suchej) jako 0,1:1-4:1.
17. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w etapie c) przeprowadza się co najmniej dwie następujące po sobie ekstrakcje alkanoloamina.
PL 203 363 B1
18. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że ekstrakcja następuje w ciągu co najmniej 1 godziny w temperaturze od 80°C do 220°C.
19. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że czynnik ekstrakcyjny w etapie c) wstępnie ogrzewa się, zwłaszcza do temperatury co najmniej 80°C.
20. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako czynnik ekstrakcyjny stosuje się monoetanoloaminę.
21. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że po ekstrakcji przywarte do surowca celulozowego pozostałości ligniny, rozpuszczonej w alkanoloaminie i zmodyfikowanej w procesie, całkowicie usuwa się za pomocą rozpuszczalnika.
22. Sposób według zastrz. 21, znamienny tym, że pozostałość zmodyfikowanej procesem ligniny i alkanoloaminy w surowcu celulozowym usuwa się rozpuszczalnikiem przez przemywanie lub przeciwprądowe przemywanie, a następnie rozpuszczalnik ewentualnie oddziela się drogą destylacji ligniny i czynnika ekstrakcyjnego - alkanoloaminy i ewentualnie odzyskuje do ponownego stosowania.
23. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że usuwanie alkanoloaminy wraz z rozpuszczoną w niej zmodyfikowaną w procesie ligniną od surowca celulozowego następuje drogą odciskania lub odwirowania.
24. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że zmodyfikowaną w procesie ligninę wytrąca się z alkanoloaminy przez dodanie nierozpuszczalnika i oddziela się drogą procesów rozdzielania fazy stałej/ciekłej.
25. Sposób według zastrz. 24 znamienny tym, że wytrąconą ligninę oddziela się od alkanoloaminy drogą filtracji lub odwirowania.
26. Sposób według zastrz. 24, znamienny tym, że zmodyfikowaną w procesie ligninę oddziela się od alkanoloaminy w wyparce cienkowarstwowej lub drogą procesu membranowego.
PL351393A 1999-04-12 2000-04-11 Sposób rozdzielania biomasy zawierającej lignocelulozę PL203363B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19916347A DE19916347C1 (de) 1999-04-12 1999-04-12 Verfahren zum Auftrennen lignocellulosehaltiger Biomasse

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL351393A1 PL351393A1 (en) 2003-04-07
PL203363B1 true PL203363B1 (pl) 2009-09-30

Family

ID=7904218

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL351393A PL203363B1 (pl) 1999-04-12 2000-04-11 Sposób rozdzielania biomasy zawierającej lignocelulozę

Country Status (18)

Country Link
EP (1) EP1190137B1 (pl)
JP (1) JP2002541355A (pl)
CN (1) CN1208514C (pl)
AT (1) ATE255187T1 (pl)
AU (1) AU756976B2 (pl)
BR (1) BR0011169B1 (pl)
CA (1) CA2368872C (pl)
CZ (1) CZ298831B6 (pl)
DE (2) DE19916347C1 (pl)
ES (1) ES2213011T3 (pl)
NO (1) NO20014939L (pl)
NZ (1) NZ515051A (pl)
PL (1) PL203363B1 (pl)
PT (1) PT1190137E (pl)
RU (1) RU2220245C2 (pl)
SK (1) SK14392001A3 (pl)
WO (1) WO2000061858A1 (pl)
ZA (1) ZA200108406B (pl)

Families Citing this family (89)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10049340C1 (de) * 2000-10-05 2002-04-25 Rhodia Acetow Gmbh Verfahren zur Herstellung von Holocellulose durch Delignifizieren von lignocellulosehaltiger Biomasse
DE10109502A1 (de) 2001-02-28 2002-09-12 Rhodia Acetow Gmbh Verfahren zum Abtrennen von Hemicellulosen aus hemicellulosehaltiger Biomasse sowie die mit dem Verfahren erhältliche Biomasse und Hemicellulose
DE10145338C1 (de) * 2001-09-14 2003-04-17 Rhodia Acetow Gmbh Verfahren zum Abtrennen von Hemicellulosen aus hemicellulosehaltiger Biomasse
DE10158120A1 (de) * 2001-11-27 2003-06-18 Ties Karstens Verfahren zum Abtrennen von Xylose aus xylanreichen Lignocellulosen, insbesondere Holz
CN100487059C (zh) * 2005-01-20 2009-05-13 中国科学院过程工程研究所 利用木质纤维原料制备可降解材料的方法
CN1806945B (zh) * 2005-01-20 2010-05-12 中国科学院过程工程研究所 利用秸秆预处理和酶解工艺使秸秆纤维素完全酶解的方法
BRPI0613271A2 (pt) 2005-05-24 2010-12-28 Int Paper Co método para produzir uma polpa modificada, artigo de higiene pessoal absorvente, polpa kraft branqueada modificada e papel ou papelão
EP1910448B1 (en) 2005-07-19 2016-09-07 Inbicon A/S Method and apparatus for conversion of cellulosic material to ethanol
FI123036B (fi) * 2006-02-10 2012-10-15 Metso Paper Inc Menetelmä hydrolyysituotteiden talteenottamiseksi
FI20065105A0 (fi) * 2006-02-10 2006-02-10 Metso Paper Inc Menetelmä hydrolyysituotteiden talteenottamiseksi
US8784566B2 (en) * 2006-03-29 2014-07-22 Virginia Tech Intellectual Properties, Inc. Cellulose-solvent-based lignocellulose fractionation with modest reaction conditions and reagent cycling
CN101484590A (zh) 2006-05-01 2009-07-15 密执安州大学 处理木质纤维素生物质的方法
US8968515B2 (en) 2006-05-01 2015-03-03 Board Of Trustees Of Michigan State University Methods for pretreating biomass
US9206446B2 (en) 2006-05-01 2015-12-08 Board Of Trustees Of Michigan State University Extraction of solubles from plant biomass for use as microbial growth stimulant and methods related thereto
CA2595484A1 (en) * 2006-08-07 2008-02-07 John Allan Fallavollita Process for recovery of holocellulose and near-native lignin from biomass
JP2008054640A (ja) * 2006-09-04 2008-03-13 Univ Of Tokyo バイオマス原料の処理方法、並びに、これを利用した糖の製造方法及びエタノールの製造方法
US7842161B2 (en) * 2006-12-18 2010-11-30 The University Of Maine System Board Of Trustees Pre-extraction and solvent pulping of lignocellulosic material
US7824521B2 (en) 2006-12-18 2010-11-02 University Of Maine System Board Of Trustees Process of treating a lignocellulosic material with hemicellulose pre-extraction and hemicellulose adsorption
US20100285534A1 (en) * 2007-04-19 2010-11-11 Mascoma Corporation Combined thermochemical pretreatment and refining of lignocellulosic biomass
BRPI0811760A2 (pt) * 2007-06-20 2014-11-11 Nagarjuna Energy Private Ltd Processo para separação de componentes de biomassa
US7819976B2 (en) * 2007-08-22 2010-10-26 E. I. Du Pont De Nemours And Company Biomass treatment method
WO2009031164A1 (en) * 2007-09-07 2009-03-12 Council Of Scientific & Industrial Research A process for fractionating sugarcane bagasse into high a-cellulose pulp, xylan and lignin
CN101143881B (zh) * 2007-10-11 2011-03-16 孔延华 一种同时提取半纤维素、纤维素以及木质素并回收酚酸类物质的方法
CN101440108B (zh) * 2007-11-23 2011-04-06 中国科学院过程工程研究所 一种实现木质纤维类生物质组分分离的常压脱脂粗甘油预处理方法
CN101210033B (zh) * 2007-12-21 2011-09-07 武汉工程大学 一种植物纤维原料综合利用技术
DE102008013845A1 (de) * 2008-03-12 2009-09-17 Zylum Beteiligungsgesellschaft Mbh & Co. Patente Ii Kg Verfahren zur Herstellung von Bioethanol aus lignocellulosischer Biomasse
BRPI0909856B1 (pt) * 2008-06-04 2017-12-12 Inibicon A/S. "previously treated high pressure biomass dispensing device for lower and higher pressure biomass discharge method for lowest"
KR101657100B1 (ko) * 2008-10-29 2016-09-19 삼성전자주식회사 리그노셀룰로오스계 바이오매스의 분별방법 및 분별장치
US20120168102A1 (en) * 2009-04-02 2012-07-05 Sung-Hoon Yoon Pulping process for quality protection including methods for hemicellulose extraction and treatment of hemicellulose-extracted lignocellulosic materials
DE102009017051A1 (de) * 2009-04-09 2010-10-21 Zylum Beteiligungsgesellschaft Mbh & Co. Patente Ii Kg Verfahren zur Gewinnung von Zellstoff aus Lignocellulose-haltiger Biomasse
PT2421911E (pt) * 2009-04-23 2014-09-17 Greenfield Ethanol Inc Separação de celulose reactiva a partir de biomassa lenhinocelulósica com elevado teor de lenhina
MX2012000591A (es) * 2009-07-13 2012-06-01 Beta Renewables Spa Procedimiento para la separacion de lignina a alta temperatura.
US10457810B2 (en) 2009-08-24 2019-10-29 Board Of Trustees Of Michigan State University Densified biomass products containing pretreated biomass fibers
US8945245B2 (en) 2009-08-24 2015-02-03 The Michigan Biotechnology Institute Methods of hydrolyzing pretreated densified biomass particulates and systems related thereto
AU2010289797B2 (en) 2009-08-24 2014-02-27 Board Of Trustees Of Michigan State University Pretreated densified biomass products
US9580454B2 (en) * 2009-11-13 2017-02-28 Fpinnovations Biomass fractionation process for bioproducts
EP2333151A1 (en) * 2009-12-11 2011-06-15 Nederlandse Organisatie voor toegepast -natuurwetenschappelijk onderzoek TNO Novel method for processing lignocellulose containing material
CA2769746C (en) 2010-01-19 2013-10-15 Renmatix, Inc. Production of fermentable sugars and lignin from biomass using supercritical fluids
BR112012019117A2 (pt) * 2010-02-03 2016-06-28 Archer Daniels Midland Co método de processamento de uma biomassa lignocelulósica incluindo frações de celulose, hemicelulose e lignina
CA2795503C (en) 2010-03-19 2020-02-18 Poet Research, Inc. System for treatment of biomass to facilitate the production of ethanol
EP2547778B1 (en) 2010-03-19 2019-09-04 POET Research, Inc. System for the treatment of biomass
EP2561084A4 (en) 2010-04-19 2013-10-23 Univ Michigan State DIGESTIBLE LIGNOCELLULOSIC BIOMASS, WOOD EXTRACTION PRODUCTS AND METHODS OF MAKING SAME
US20130052688A1 (en) * 2010-05-12 2013-02-28 Honda Motor Co., Ltd. Method for producing saccharification pre-processed material of lignocellulose-based biomass, and saccharification pre-processing device using same
WO2011154967A1 (en) * 2010-06-10 2011-12-15 Arvind Mallinath Lali Process for fractionation of biomass
IT1402202B1 (it) 2010-09-29 2013-08-28 Chemtex Italia S R L Ora Chemtex Italia S P A Procedimento migliorato per recuperare zuccheri da un flusso di pretrattamento di biomassa lignocellulosica
US9932707B2 (en) 2010-11-05 2018-04-03 Greenfield Specialty Alcohols Inc. Bagasse fractionation for cellulosic ethanol and chemical production
CA2818759A1 (en) 2010-11-05 2012-05-10 Greenfield Ethanol Inc. Bagasse fractionation for cellulosic ethanol and chemical production
US20120125548A1 (en) * 2010-11-23 2012-05-24 E. I. Du Pont De Nemours And Company Continuously fed biomass pretreatment process for a packed bed reactor
US20120125551A1 (en) * 2010-11-23 2012-05-24 E. I. Du Pont De Nemours And Company Biomass pretreatment process for a packed bed reactor
MX2013008370A (es) 2011-01-18 2014-01-20 Poet Res Inc Sistemas y metodos para la hidrolisis de biomasa.
CA2806873C (en) * 2011-05-04 2014-07-15 Renmatix, Inc. Lignin production from lignocellulosic biomass
BR112013033063A2 (pt) * 2011-06-30 2017-01-24 Nanogreen Biorefineries Inc conversão catalítica de biomassa
WO2013006856A1 (en) 2011-07-07 2013-01-10 Poet Research Incorporated Systems and methods for acid recycle
CU24122B1 (es) 2011-07-15 2015-08-27 Greenfield Specialty Alcohols Inc Procedimiento para el acondicionamiento de biomasa para mejorar la liberación de azúcares c5-c6 antes de la fermentación
US8759498B2 (en) 2011-12-30 2014-06-24 Renmatix, Inc. Compositions comprising lignin
JP2013143918A (ja) * 2012-01-13 2013-07-25 Jx Nippon Oil & Energy Corp 酵素糖化用原料の製造方法、糖の製造方法、並びにエタノールの製造方法
US10202660B2 (en) 2012-03-02 2019-02-12 Board Of Trustees Of Michigan State University Methods for increasing sugar yield with size-adjusted lignocellulosic biomass particles
CA3060976C (en) * 2012-05-03 2022-08-23 Virdia, Inc. Methods for treating lignocellulosic materials
CN102660884B (zh) * 2012-05-11 2014-06-11 南开大学 一种采用氨水蒸汽爆破技术处理秸秆制取半纤维素的方法
FI124553B (fi) 2012-07-11 2014-10-15 Bln Woods Ltd Ab Menetelmä biomassan uuttamiseksi
CN102864668B (zh) * 2012-09-18 2015-03-11 北京林业大学 木质纤维素原料预处理方法
FI127582B (en) * 2014-01-10 2018-09-14 Ab Bln Woods Ltd Procedure for extracting lignin
SE537929C2 (sv) * 2014-02-11 2015-11-24 Daprox Ab Raffinöranordning och ett förfarande för raffinering av cellulosamaterial
CN106414615B (zh) * 2014-05-01 2020-10-16 瑞恩麦特克斯股份有限公司 通过反应性提取从含木质素的残余物升级木质素
CN104313930B (zh) * 2014-09-22 2016-08-31 洛阳华高轴承科技有限公司 一种利用废弃玉米秸秆造纸制浆的工艺方法
FI3186286T3 (fi) 2014-09-26 2024-07-10 Renmatix Inc Selluloosaa sisältävät koostumukset ja niiden valmistusmenetelmät
DK3029010T3 (en) * 2014-12-01 2017-06-12 S2P Ag Straw - Pulp & Paper Process for producing a black liquor fertilizer
AU2016244742B2 (en) 2015-04-10 2020-07-16 Comet Biorefining Inc. Methods and compositions for the treatment of cellulosic biomass and products produced thereby
CN105154986A (zh) * 2015-08-04 2015-12-16 江南大学 一种碱预处理、低压力蒸汽闪爆与生物酶联合处理综合利用棉秆皮的方法
CN105198939B (zh) * 2015-09-19 2017-10-10 北京化工大学 一种低分子量木质素的制备方法
CN105672012B (zh) * 2016-01-27 2018-11-06 中信格义循环经济有限公司 从生物质原料中同时提取半纤维素、纤维素和木质素的方法
CN105780569A (zh) * 2016-05-19 2016-07-20 黄德辉 非木纤维工业原料的物理制备方法
CN106040702A (zh) * 2016-06-03 2016-10-26 合肥原印农业科技有限公司 一种农作物秸秆回收制备工艺
FI128486B (en) 2016-07-01 2020-06-15 Ch Bioforce Oy Procedure for conversion of fresh biomass
WO2018009502A1 (en) 2016-07-06 2018-01-11 Virdia, Inc. Methods of refining a lignocellulosic hydrolysate
CN106368032B (zh) * 2016-09-19 2018-06-22 华南理工大学 一种同时制备纤维素纤维和半纤维素溶液的方法
DE102016219719B3 (de) * 2016-10-11 2018-01-25 Clariant International Ltd. Verfahren zur Gewinnung von Cellulose, Hemicellulose und Lignin aus Lignocellulose aus pflanzlicher Biomasse
KR101736156B1 (ko) 2016-11-14 2017-05-18 주식회사 대경에스코 급속 열분해용 바이오매스 미분쇄 공정을 포함한 바이오 오일 제조 장치 및 그 방법
US10730958B2 (en) 2017-03-08 2020-08-04 Board Of Trustees Of Michigan State University Pretreatment of densified biomass using liquid ammonia and systems and products related thereto
US11440999B2 (en) 2017-07-07 2022-09-13 Board Of Trustees Of Michigan State University De-esterification of biomass prior to ammonia pretreatment
WO2019217844A1 (en) 2018-05-10 2019-11-14 Comet Biorefining Inc. Compositions comprising glucose and hemicellulose and their use
CN110894248A (zh) * 2018-09-12 2020-03-20 上海昶法新材料有限公司 一种从预水解液中提取半纤维素的方法
SE1950785A1 (en) * 2019-06-26 2020-11-03 Valmet Oy Method for extracting hemicellulose from lignocellulosic material
CA3074194A1 (en) * 2020-02-28 2021-08-28 Fluid Energy Group Ltd. Modified sulfuric acid and uses thereof
EP4023813A1 (de) 2020-12-29 2022-07-06 Technische Universität Wien Verfahren zur herstellung von produkten auf basis von holz als rohstoff
EP4023812A1 (de) * 2020-12-29 2022-07-06 MM BOARD & PAPER GmbH Verfahren zur herstellung von produkten auf basis von holz als rohstoff
WO2023047423A1 (en) * 2021-09-27 2023-03-30 Fuma Labs Private Limited Process for treatment of biomass for pulping and biorefinery applications
CN116178576A (zh) * 2022-12-12 2023-05-30 国科绿海(天津)科技发展有限公司 一种金竹草全质化多产物的分离处理方法
CN116856188A (zh) * 2023-07-12 2023-10-10 湖南山润油茶科技发展有限公司 一种从油茶蒲中制备纤维素纤维的方法及所制备的纤维素纤维

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2192202A (en) * 1936-10-23 1940-03-05 Floyd C Peterson Pulping process
US4397712A (en) * 1975-02-12 1983-08-09 New Fibers International Semi-chemical pulping process
DE2803465A1 (de) * 1978-01-27 1979-08-02 Hans Dipl Ing Knauth Verfahren zur erzeugung von zellstoff aus pflanzlichen faserrohstoffen unter verwendung organischer loesungsmittel - hydrosolvverfahren
US4259151A (en) * 1978-11-22 1981-03-31 New Fibers International Pulping apparatus
FR2518573A1 (en) * 1981-12-21 1983-06-24 British Petroleum Co Saccharification of lignocellulosic material - involves pretreatment with delignifying solvent comprising an amine, pref. ethanolamine, and enzymatic hydrolysis
US4548675A (en) * 1983-05-16 1985-10-22 New Fibers International Nonsulfur chemimechanical pulping process
CA1232109A (en) * 1984-12-11 1988-02-02 Peter K. Kauppi Pulping process
CA1322366C (en) * 1989-09-29 1993-09-21 Quang A. Nguyen Continuous leaching of lignin or hemicellulose and lignin from steam pretreated lignocellosic particulate material
DE19730486C2 (de) * 1997-07-16 2000-02-24 Rhodia Acetow Ag Verfahren zur Behandlung von lignocellulosehaltiger Biomasse

Also Published As

Publication number Publication date
CZ298831B6 (cs) 2008-02-20
ZA200108406B (en) 2002-12-24
PT1190137E (pt) 2004-04-30
PL351393A1 (en) 2003-04-07
RU2220245C2 (ru) 2003-12-27
CZ20013627A3 (cs) 2003-10-15
CA2368872C (en) 2005-11-29
AU756976B2 (en) 2003-01-30
CN1352716A (zh) 2002-06-05
AU4399500A (en) 2000-11-14
NO20014939L (no) 2001-12-04
DE19916347C1 (de) 2000-11-09
ATE255187T1 (de) 2003-12-15
WO2000061858A1 (de) 2000-10-19
BR0011169A (pt) 2002-02-19
ES2213011T3 (es) 2004-08-16
NZ515051A (en) 2003-03-28
BR0011169B1 (pt) 2011-02-22
EP1190137B1 (de) 2003-11-26
CN1208514C (zh) 2005-06-29
SK14392001A3 (sk) 2002-04-04
CA2368872A1 (en) 2000-10-19
DE50004573D1 (de) 2004-01-08
JP2002541355A (ja) 2002-12-03
NO20014939D0 (no) 2001-10-10
EP1190137A1 (de) 2002-03-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL203363B1 (pl) Sposób rozdzielania biomasy zawierającej lignocelulozę
Muurinen Organosolv pulping: A review and distillation study related to peroxyacid pulping
US9631316B2 (en) Biomass fractionation processes employing sulfur dioxide
JP3348387B2 (ja) ギ酸を添加した酢酸によるパルプの製法
US20060169430A1 (en) Method for producing pulp and lignin
US20140182582A1 (en) Processes for making cellulose with very low lignin content for glucose, high-purity cellulose, or cellulose derivatives
US20080196847A1 (en) Pre-extraction and solvent pulping of lignocellulosic material
US20140170713A1 (en) Biomass fractionation processes, apparatus, and products produced therefrom
WO2014106221A1 (en) Processes and apparatus for producing fermentable sugars, cellulose solids, and lignin from lignocellulosic biomass
Jahan et al. Fractionation of rice straw for producing dissolving pulp in biorefinery concept
US20140186898A1 (en) Processes for fractionating whole plants to produce fermentable sugars and co-products
Leponiemi Non-wood pulping possibilities-a challenge for the chemical pulping industry
US20160130369A1 (en) Fractionation processes for high-ash lignocellulosic biomass feedstocks
EP2556190B1 (en) Acetic acid based refining process of biomass
CA3091694A1 (en) A low energy production process for producing paper pulp from lignocellulosic biomass
Lemma et al. Prehydrolysis soda pulping of Enset fiber for production of dissolving grade pulp and biogas
CA1188686A (en) Method of producing celluloses having a low lignin content
JPH04300379A (ja) パルプとその製造方法および木材成分分別方法とその装置
Martinsson From residues to resource-pretreatment and pulping of forest residues in a biorefinery concept
JPH04289285A (ja) パルプとその製造方法および木材成分分別方法
WO2017060722A1 (en) Biomass processing method
MARTINSSON et al. From Residues to Resource