PL193262B1 - Sposób sterylizacji naturalnie lub sztucznie zanieczyszczonego produktu żywnościowego o niskiej zawartości wody - Google Patents

Sposób sterylizacji naturalnie lub sztucznie zanieczyszczonego produktu żywnościowego o niskiej zawartości wody

Info

Publication number
PL193262B1
PL193262B1 PL345743A PL34574399A PL193262B1 PL 193262 B1 PL193262 B1 PL 193262B1 PL 345743 A PL345743 A PL 345743A PL 34574399 A PL34574399 A PL 34574399A PL 193262 B1 PL193262 B1 PL 193262B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
chocolate
water
food product
product
fat
Prior art date
Application number
PL345743A
Other languages
English (en)
Other versions
PL345743A1 (en
Inventor
Benoit Fuhrmann
Jean-Luc Rabaut
Original Assignee
Gervais Danone Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gervais Danone Sa filed Critical Gervais Danone Sa
Publication of PL345743A1 publication Critical patent/PL345743A1/xx
Publication of PL193262B1 publication Critical patent/PL193262B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23GCOCOA; COCOA PRODUCTS, e.g. CHOCOLATE; SUBSTITUTES FOR COCOA OR COCOA PRODUCTS; CONFECTIONERY; CHEWING GUM; ICE-CREAM; PREPARATION THEREOF
    • A23G1/00Cocoa; Cocoa products, e.g. chocolate; Substitutes therefor
    • A23G1/02Preliminary treatment, e.g. fermentation of cocoa
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23BPRESERVING, e.g. BY CANNING, MEAT, FISH, EGGS, FRUIT, VEGETABLES, EDIBLE SEEDS; CHEMICAL RIPENING OF FRUIT OR VEGETABLES; THE PRESERVED, RIPENED, OR CANNED PRODUCTS
    • A23B9/00Preservation of edible seeds, e.g. cereals
    • A23B9/02Preserving by heating
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23BPRESERVING, e.g. BY CANNING, MEAT, FISH, EGGS, FRUIT, VEGETABLES, EDIBLE SEEDS; CHEMICAL RIPENING OF FRUIT OR VEGETABLES; THE PRESERVED, RIPENED, OR CANNED PRODUCTS
    • A23B9/00Preservation of edible seeds, e.g. cereals
    • A23B9/08Drying; Subsequent reconstitution

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Confectionery (AREA)
  • Food Preservation Except Freezing, Refrigeration, And Drying (AREA)
  • Preparation Of Fruits And Vegetables (AREA)

Abstract

1. Sposób sterylizacji naturalnie lub sztucznie zanieczyszczonego produktu zywnosciowego, szczególnie bakteriami przetrwalnikujacymi, o niskiej zawartosci wody, obejmujacy zwiekszanie aktywnosci wody (A W ) produktu zywnosciowego, prowadzenie termicznej sterylizacji uwodnionego produktu zywnosciowego i eliminacje wody do odzyskania produktu zywnosciowego o niskiej za- wartosci wody, znamienny tym, ze aktywnosc wody (A W ) podnosi sie do wartosci 0,7 do 0,96. PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób sterylizacji naturalnie lub sztucznie zanieczyszczonego produktu żywnościowego o niskiej zawartości wody i produkt żywnościowy.
Pewne składniki i żywność o małej zawartości wody, określanej przez aktywność wody AW< 0,60, interesujące ze względu na cechy odżywcze, organoleptyczne lub technologiczne, mogą stanowić część kompozycji produktów żywnościowych. Przykładami są czekolada, cukry (sacharoza i inne), naturalnie suche owoce (orzechy laskowe, migdały i inne), przemysłowo suszone owoce (chipsy bananowe i inne), biszkopty lub inne produkty zbożowe, proszki (mleczny i jego pochodne, mieszaniny składników w postaci proszku i inne), przyprawy i inne.
Takie niesterylne składniki mogą zmieniać jakość handlową i higieniczną końcowego produktu. Przykładowo, dodatek czekolady może zanieczyścić końcowy produkt, w szczególności bakteriami przetrwalnikującymi; tak samo dzieje się gdy, dodaje się cukier lub orzechy do świeżego produktu, który nie może być poddany dalszej sterylizacji.
Znanych jest wiele procesów, dzięki którym można wytworzyć wymaganą sterylność dla wodnych kompozycji żywnościowych, w szczególności kompozycji żywnościowych opartych na mleku.
Jednakże, jeśli takie wodne kompozycje zawierające substancje, które zanieczyszczone są naturalnie, w szczególności czekoladę, mają kontakt z wodą, to bakterie obecne w cząstkach stałych rozwijają się i zanieczyszczają wodną kompozycję i wpływają na ich stabilność mikrobiologiczną.
W przypadku czekolady, ta wada jest bardziej istotna, gdy składnik stanowi główny dodatek często związany z kompozycją żywnościową.
Z tego powodu, znane są już procesy mające na celu sterylizację czekolady.
Przykładowo, w europejskim opisie patentowym numer EP-B-0615692, przedstawiono proces sterylizacji czekolady przez ogrzewanie do temperatury w zakresie 110°C do 130°C w czasie 10 do 30 minut. Dzięki temu procesowi można sterylizować czekoladę tylko dzięki temu, że wykazuje niską zawartość cukru (< 10%). Podobnie, w europejskim zgłoszeniu patentowym numer EP-A-0770332 przedstawiono podobny proces sterylizacji, w którym masa czekoladowa jest ogrzewana do temperatury bliskiej 125°C w czasie 5 do 10 minut.
W europejskim opisie patentowym numer EP-A-111614 przedstawiono sposób poprawiania i standaryzacji proszku kakaowego o słabej jakości, za pomocą dodawania 5% do 20% wagowych wody, sterylizacji w temperaturze 100°C do 110°C i przy ciśnieniu równym ciśnieniu atmosferycznemu lub nieznacznie większym i następnie suszenia w warunkach sterylnych, prowadzący do otrzymania produktu zawierającego 2% do 5% wody.
Jednakże, takie procesy powodują sterylizację tylko w ograniczonym zakresie 2 rzędów logarytmicznych, to znaczy, liczba mikroorganizmów zanieczyszczających, w szczególności bakterii przetrwalnikujących, zmniejszona jest tylko 100-krotnie.
Ponadto, tradycyjne technologie obróbki cieplnej mającej na celu zmniejszenie zanieczyszczenia mikrobiologicznego mogą zmieniać jakość odżywczą, organoleptyczną lub technologiczną poddawanej obróbce żywności i składników. Dodatkowo, pewne mikroorganizmy (w szczególności bakterie przetrwalnikujące) w sprzyjającym środowisku (na przykład niskiej AW, wysokiej zawartości tłuszczu) wymagają takich warunków cieplnych, które są niezgodne z rzeczywistością przemysłu.
Niedawno, opracowano nowe procesy, takie jak te obejmujące wysokie ciśnienie, zmienne pole elektryczne, ogrzewanie opornościowe, jonizację, podczerwień, ultrafiolet, ultradźwięki i inne.
Takie procesy ograniczone są do składników suchych i nie zawsze kompromis pomiędzy skutecznością przeciwmikrobiologiczną i zachowaniem jakości organoleptycznej jest satysfakcjonujący.
Najmniejsze zanieczyszczenie proponowane dla dostawców składników suchych jest rzędu 100 jednostek tworzących kolonię na gram (j.t.k./g). Przy maksymalnym zmniejszeniu o dwa rzędy logarytmiczne, dzięki aktualnym sposobom oczyszczania otrzymamy około 1 j.t.k./g. Jest to niezgodne przy zastosowaniu wodnych kompozycji żywnościowych, zwłaszcza, gdy AW jest wysoka.
Z tego powodu pożądaną jest propozycja innego procesu sterylizacji, który może zasadniczo zmniejszyć liczbę mikroorganizmów w „suchych składnikach i żywności, w szczególności czekoladzie i przy równoczesnym zachowaniu właściwości organoleptycznych.
Ogólnie, odpowiedni proces sterylizacji musi spełniać pewne kryteria:
· utrzymać odżywcze, organoleptyczne lub technologiczne zalety poddawanych przetworzeniu składników;
PL 193 262 B1 · zadowalająco zmniejszać liczbę mikroflory (drożdże, pleśnie, bakterie wegetatywne i przetrwalnikujące i inne) względem wymagań zabezpieczenia produktów końcowych podczas ich normalnego okresu przydatności do spożycia;
· wykazywać odżywczą zgodność procesu i składników, które są poddawane obróbce;
· wykazywać koszt zgodny z wartością końcowego produktu;
· wykazywać możliwość uprzemysłowienia i inne.
Przedmiotem wynalazku jest sposób sterylizacji naturalnie lub sztucznie zanieczyszczonego produktu żywnościowego, szczególnie bakteriami przetrwalnikującymi, o niskiej zawartości wody, obejmujący zwiększanie aktywności wody (AW) produktu żywnościowego, prowadzenie termicznej sterylizacji uwodnionego produktu żywnościowego i eliminację wody do odzyskania produktu żywnościowego o niskiej zawartości wody, charakteryzujący się tym, że aktywność wody (AW) podnosi się do wartości większej niż 0,7 do 0,96.
Korzystnie w sposobie według wynalazku stosuje się początkowy produkt żywnościowy o aktywności wody mniejszej niż 0,6, w szczególności rzędu 0,4.
W sposobie według wynalazku podwyższa się aktywność wody (AW) produktu żywnościowego do wartości większej niż 0,87, w szczególności 0,9 do 0,96, odgazowanie przeprowadza się przed sterylizacją.
Korzystnie stosuje się początkowy produkt żywnościowy wybrany z grupy obejmującej naturalnie suche owoce, cukry lub czekoladę lub zastępnik czekolady.
W sposobie według wynalazku jako czekoladę stosuje się czekoladę ciemną zawierającą przynajmniej 30% kakao, obejmujące przynajmniej 2,5% wysuszonego odtłuszczonego kakao i najwyżej 5% proszku mlecznego. Korzystnie jako czekoladę stosuje się czekoladę mleczną lub czekoladę białą.
Korzystnie aktywność wody czekolady lub zastępnika czekolady podwyższa się do wartości 0,87 do 0,96 przez zmiksowanie czekolady lub zastępnika czekolady zawierającej mniej niż 28% wagowych tłuszczu lub przez zmiksowanie czekolady lub zastępnika czekolady zawierającego więcej niż 48% wagowych tłuszczu z faza, wodną z wytworzeniem jednorodnej pasty lub z emulsją typu woda w oleju utworzoną z wody, tłuszczu i środka emulgującego.
Sposób sterylizacji produktu żywnościowego o niskiej zawartości wody według wynalazku charakteryzuje się tym, że korzystnie sterylizuje za pomocą ogrzewania za pomocą bezpośredniego wtryskiwania pary o jakości odpowiedniej dla celów spożywczych od początkowej temperatury w zakresie 40°C do 95°C do temperatury sterylizacji. Przed sterylizacją, uwodniony i dowolnie odgazowany produkt przetrzymuje się w czasie 8 minut do 80 minut w temperaturze w zakresie 30°C do 95°C. Korzystnie etapy sterylizacji i suszenia przeprowadza się okresowo w tym samym naczyniu.
Bardziej korzystnie uwodniony żywnościowy produkt sterylizuje się za pomocą ogrzewania do temperatury w zakresie 100°C do 150°C w odpowiednim czasie, w szczególności w zakresie od 1 minuty do 10 minut.
W zależności od AW, temperatury i czasu obróbki cieplnej, sposób według wynalazku może zmniejszyć liczbę mikroorganizmów w zakresie 3 rzędów logarytmicznych do 12 rzędów logarytmicznych (1000 do 1012 razy mniej), w szczególności w zakresie 3 rzędów logarytmicznych do 9 rzędów logarytmicznych i korzystnie przynajmniej 5 rzędów logarytmicznych dla bakterii przetrwalnikujących, korzystniej przynajmniej 6 rzędów logarytmicznych. Przy braniu pod uwagę początkowego zanieczyszczenia składników (około 100 do 10000 przetrwalników na gram), można wytworzyć zasadniczo sterylny produkt zawierający mniej niż 1 j.t.k./g, korzystnie mniej niż 1 j.t.k./100 g i bardziej korzystnie mniej niż 1 j.t.k./kg.
Aktywność wody produktu jest pojęciem dobrze znanym w przemyśle spożywczym. Stosunek ten, w skrócie AW, jest miarą dostępności wody w próbce. W większości przypadków, aktywność wody nie jest proporcjonalna do zawartości wody w produkcie.
Przykładowo, jogurt owocowy zawiera 82% wody i posiada AW 0,99; niskotłuszczowy ser świeży zawiera 87% wody i posiada AW 0,99.
Sposoby umożliwiające pomiar AW produktu znane są specjalistom w tej dziedzinie. AW ogólnie oznacza się w temperaturze 25°C.
Bardziej szczegółowo, przedmiotem wynalazku jest sterylizacja produktów o AW mniejszej niż 0,6 oraz w szczególności około 0,4; mogą być wspominane: czekolada lub zastępniki czekolady; naturalnie suche owoce; cukry; sztucznie suszone owoce; biszkopty lub inne produkty zbożowe; proszki (mleczny i jego pochodne, mieszanki składników w postaci proszków) i przyprawy.
PL 193 262 B1
Jedną z korzyści sposobu według wynalazku jest to, że bardzo istotnie zmniejsza zanieczyszczenie bakteriami przetrwalnikującymi. Tradycyjne procesy pasteryzacji mogą wyeliminować bakterie wegetatywne, ale nie bakterie przetrwalnikujące.
Określenie zastępnik czekolady oznacza jakąkolwiek tłuszczową masę cukierniczą zawierającą ciągłą fazę tłuszczową złożoną z jednego lub więcej tłuszczów pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, której właściwości są podobne do właściwości masła orzechowego (ogólnie określanego jako związek) lub są plastyczne w temperaturze 20°C (smarowidła, cukierki kremowe i praliny).
Cukier (sacharoza) także może być zastąpiony przez znane środki słodzące typu polioli lub acesulfam K. Nie tłuszczowe składniki stałe kakao, które są przynajmniej częściowo zastąpione przez zwykle stosowane zastępniki cukiernicze czekolady także są objęte określeniem zastępniki czekolady.
Sposób według wynalazku jest szczególnie odpowiedni dla obróbki czekolady ciemnej. Prawnie określono, że ogólnie zawiera przynajmniej 30% kakao (w postaci suchego odtłuszczonego kakao i/lub masła kakaowego), z którego przynajmniej 2,5% jest wysuszonym odtłuszczonym kakao; ilość proszku mlecznego wynosi 5% lub mniej.
Jednakże, wynalazek jest także odpowiedni dla wytwarzania różnych zasadniczo sterylnych typów mlecznej lub białej czekolady. Przykładowo, wiadomo, że biała czekolada ogólnie zawiera 30% do 35% masła kakaowego, ale nie zawiera wysuszonego odtłuszczonego kakao.
Do uwodnienia produktu o niskiej zawartości wody tak, aby osiągnął docelową AW, wymagana woda jest albo w całości dodawana na początku lub częściowo na początku i częściowo w czasie ogrzewania produktu do temperatury sterylizacji lub tylko w czasie ogrzewania. Ten dodatek wody w czasie ogrzewania jest korzystnie przeprowadzany przez bezpośrednie wtryskiwanie do produktu, pary o jakości odpowiedniej dla celów spożywczych.
Można dodawać czystą wodę lub związki rozpuszczalne w wodzie, takie jak, mleko (odtłuszczone lub inne, zagęszczone lub inne), śmietankę lub inne produkty mleczne, soki owocowe i inne.
AW oznaczano sposobem następującym i określano jako równoważnik AW:
Proporcję wody odpowiadającą ogólnej zawartości wody w produkcie o niskiej zawartości wody na koniec etapu sterylizacji (dodana woda + stężona para) dodawano do tego produktu w odpowiednim mikserze laboratoryjnym. Mieszano w czasie 15 minut w temperaturze 50°C, umożliwiając odparowanie i pozostawiano w temperaturze 20°C w zamkniętym naczyniu zawierającym bardzo niewielką przestrzeń górną. Po 24 godzinach, produkt redukowano do końcowego proszku lub mieszano (w zależności od jego konsystencji) i oznaczano jego AW w temperaturze 25°C z zastosowaniem tradycyjnego urządzenia Aqualab CX-2 lub Decagon.
W szczególnym przypadku produktów w kawałkach (siekane orzechy laskowe i inne), przystosowano początek tego postępowania: wodę dodawano przez wtryskiwanie pary w celu lepszego jej rozkładu i mieszano w czasie 1 godziny w temperaturze 50°C; następnie dalszy tok postępowania przeprowadzano podobnie jak powyżej.
W przypadku produktów innych niż czekolada lub zastępniki czekolady, aktywność wody zwiększano przez proste uwadnianie w fazie wodnej.
Dla cukru, którego aktywność wody jest mniejsza niż 0,3 lub naturalnie suchych owoców, gdzie aktywność wody jest mniejsza niż około 0,6, mieszaninę wytwarzano w odpowiedniej proporcji otrzymując AW w temperaturze 25°C około 0,7, korzystnie więcej niż 0,8, korzystnie więcej niż 0,87.
Bardzo tłuste suche owoce, które absorbują mało wody korzystnie zanurzano w nadmiarze wody i następnie osuszano po sterylizacji i przed odparowaniem.
Przeciwnie, wiadomo, że woda jest niekompatybilna z czekoladą, ponieważ woda zwiększa wykładniczo lepkość czekolady aż do zestalenia. W rzeczywistości, lepkość czekolady zwiększa się do maksymalnego poziomu i następnie zmniejsza się w zależności od zawartości wody. Zjawisko to zachodzi zarówno, kiedy czekoladę uwadniano jak i odwadniano. Ten pik reologiczny jest także zasadniczo mniejszy dla czekolady niż dla pasty kakaowej.
Nieoczekiwanie, stwierdzono, że regulując ilość tłuszczu można zapobiegać skokom w górę lepkości w czasie uwadniania lub odwadniania. W rzeczywistości, natężenie piku reologicznego jest także skorelowane z ilością tłuszczu w czekoladzie lub zastępniku czekolady. Dla normalnej do wysokiej zawartości tłuszczu, lepkość mieszanin woda i czekolada zmniejsza się, kiedy ilość tłuszczu rośnie. Dla małych ilości tłuszczu, tekstura mieszanin wody i czekolady nie jest dłuższa, niż ciekłych past, ale dłuższa niż proszku.
Dla tych samych ilości dodanej wody, na przykład 10%, mieszaniny czekolada i woda mogą ztego powodu wykazywać inne tekstury, w zależności od ilości tłuszczu w suchej czekoladzie: jeśli
PL 193 262 B1 zawartość tłuszczu jest w zakresie 28% do 48%, mieszanina jest wysoko lepka, tworzy prawie stałą pastę; dla zawartości tłuszczu mniej niż 28%, produkt posiada konsystencję proszku, który jest łatwiejszy do mieszania: jeśli zawartość tłuszczu jest wyższa niż 48%, mieszanina pozostaje bardzo płynna.
Z tego powodu, w pierwszej korzystnej odmianie, czekolada poddawana etapowi uwadniania zawierała przynajmniej 48% tłuszczu, korzystnie pomiędzy 48% i 90%, szczególnie pomiędzy 48% i70% tłuszczu.
W drugiej odmianie, odkryto, że czekolada lub zastępnik czekolady, w którym zawartość tłuszczu jest mniejsza niż 28% może także zapewnić osiągnięcie pożądanego celu. Korzystnie, w tej odmianie, czekolada lub zastępnik czekolady zawierała pomiędzy 20% i 28% tłuszczu.
W ostatnim przypadku jest zwykle pożądanym, w zależności od odsetka sterylizowanego tłuszczu koniecznego do uzyskania czekolady o tradycyjnym składzie, aby dodawany był pod koniec procesu.
Z tego powodu w korzystnej odmianie, proces sterylizowania produktu żywnościowego o niskiej zawartości wody charakteryzuje się tym, że aktywność wody czekolady lub zastępnika czekolady jest podwyższona do wartości większej niż około 0,87 przez mieszanie czekolady lub zastępnika czekolady zawierającej mniej niż około 28% wagowych tłuszczu lub przez zmieszanie czekolady lub zastępnika czekolady zawierającej więcej niż około 48% wagowych tłuszczu z fazą wodną, co prowadzi do otrzymania jednorodnej pasty.
Jest także możliwym przeprowadzanie uwadniania przez zmieszanie masy czekolady lub zastępnika czekolady w podstawie emulsyjnej typu woda w oleju utworzonej przez tłuszcz, środek emulgujący i wodę, jak opisano w europejskim opisie patentowym numer EP-A-0 832 567.
Otrzymywano uwodniony produkt, odgazowanie korzystnie przeprowadzono po etapie sterylizacji, zwykle w temperaturze w zakresie 100°C do 150°C, w odpowiednim czasie, w szczególności w czasie od 1 minuty do 10 minut.
W jednym z aspektów, uwadnianie przeprowadzano przez dodatek całej ilości wody wymaganej do natychmiastowego osiągnięcia docelowej AW.
Ogrzewanie sterylizujące przeprowadzano korzystnie przez bezpośrednie wtryskiwanie pary o jakości odpowiedniej dla celów spożywczych. Suma wody dodanej na początku i pary skroplonej w czasie ogrzewania przyczyniały się do wzrostu AW. Ilość pary wtryskiwanej do produktu korzystnie oznaczano z zastosowaniem miernika przepływu masy.
W jednym z wdrożeń wynalazku, uwodniony i odgazowany produkt korzystnie ogrzewano, przed sterylizacją, w czasie 10 minut w temperaturze 80°C, następnie 20 do 60 minut w zakresie 30°C do 37°C, w szczególności, aby zapewnić jednorodne rozłożenie AW w produkcie, co poprawiało skuteczność sterylizacji, zwłaszcza, jeśli przeprowadzane było przez wtryskiwanie pary oraz kiedy dotyczyło produktu w kawałkach.
Specjaliści w tej dziedzinie wyregulują wartość AW, temperatury i czas obróbki jako funkcję składników, charakter zanieczyszczenia i wyposażenie. Ten sam poziom sterylizacji może być otrzymany przy różnych kombinacjach tych czynników. Przykładowo, jeśli AW produktu poddawanego sterylizacji rośnie, czas/temperatura mogą być łącznie zmniejszone. Dla mocniejszych produktów, obróbka może być przeprowadzana przy AW bliskiej 0,65. Ogólnie, dla AW 0,7 do 0,8, proces obejmuje obróbkę w temperaturze 125°C do 130°C w czasie 4 minut do 1,8 godziny, korzystnie w czasie 5 do 30 minut lub w temperaturze 145°C do 150°C w czasie 30 sekund do 5 minut, w szczególności 30 sekund do 60 sekund, korzystnie 1 minutę do 5 minut.
Czas sterylizacji ogólnie stosowano w zakresie 15 sekund do 4 minut w temperaturze około 125°C do 135°C i przy AW większej niż 0,9. Okresy są dłuższe dla składników tłuszczowych: czekolada, orzechy i inne w porównaniu z produktami nietłuszczowymi: cukier i inne, ponieważ tłuszcz czyni mikroorganizmy bardziej opornymi na ogrzewanie.
Pewne składniki, takie jak, cukry mogą tolerować dłuższe okresy w niskich temperaturach; inne, takie jak, czekolada korzystnie jest poddawać obróbce powyżej 120°C w krótszym czasie.
Korzystnie, czekoladę sterylizowano okresowo, przy równoważniku AW 0,82 do 0,95, ogrzewaniu od 50°C przez bezpośrednie wtryskiwanie pary o jakości odpowiedniej dla żywności do osiągnięcia temperatury w zakresie 125°C do 135°C, następnie utrzymanie tej temperatury w czasie 2 do 8 minut.
Korzystnie, wtryskiwanie pary poprzedzono intensywnym odgazowaniem (około -95 kPa).
Następnie wodę usuwano, korzystnie przez zastosowanie obniżonego ciśnienia w odpowiedniej temperaturze, w szczególności w temperaturze rzędu 80°C.
W czasie odwadniania, lepkość pasty czekoladowej lub zastępnika czekolady zmieniała się w zależności od zawartości w niej tłuszczu. Przy zawartości tłuszczu większej niż 48%, lepkość wtem6
PL 193 262 B1 peraturze 40°C, określana z zastosowaniem metody Casson'a i wiskozymetru Haake VT500, nie przekraczała około 15 paskalosekund (Pa-s) niezależnie od ilości dodanej wody. W przypadku czekolady lub zastępnika czekolady o zawartości tłuszczu mniejszej niż 28%, otrzymywano raczej proszek niż lepką pastę.
Proces może być stosowany dla czekolad lub zastępników czekolad zawierających 28% do 48% tłuszczu. Jednakże, przy takich zawartościach tłuszczu, lepkość określana w piku reologicznym jest większa niż 20 Pa-s i zwykle staje się nieskończona dla produktu stałego. W tym przypadku, wymagane jest silniejsze mieszanie przy zastosowaniu dłuższego noża, aby zapobiegać zestalaniu się w czasie odwadniania, zwłaszcza, jeśli dodano dużo wody.
W czasie tego odparowania, obserwowano krystalizację cukrów, które mogą następnie tworzyć aglomeraty z cząstkami kakao i mleka. Korzystnie, wielkość cząstek w szczególności wielkość kryształów cukru, nie powinna być większa niż 30 mikrometrów.
Należy podkreślić, że proces jest szczególnie godny uwagi w przypadku czekolady lub zastępnika czekolady w odniesieniu do pierwszej lub drugiej odmiany pod względem tego, że wymagane są proporcje tłuszczu ponad normalne ilości.
Oczywiście, możliwym jest ponowne dostosowanie zawartości tłuszczu tak, aby otrzymać tradycyjną czekoladę lub zastępnik czekolady.
Otrzymane produkty posiadają cechy organoleptyczne, które są zasadniczo podobne do cech standardowych produktów i w szczególności, nie wykazują one posmaku ogrzewania uzyskiwanego po przeprowadzeniu sterylizacji sposobem tradycyjnym.
W zależności od wybranych parametrów, w szczególności AW, temperatury, czasu, otrzymane produkty sterylizowane wykazują zmniejszoną liczbę mikroorganizmów o zakres 3 rzędów logarytmicznych do 12 rzędów logarytmicznych, normalnie o zakres 3 rzędów logarytmicznych do 9 rzędów logarytmicznych, korzystnie przynajmniej 5 rzędów logarytmicznych dla bakterii przetrwalnikujących.
Innymi słowami, zanieczyszczenie tych produktów jest mniejsze niż 1 j.t.k./g, korzystnie mniejsze niż 1 j.t.k./100g, korzystniej mniejsze niż 1 j.t.k./kg.
Przedmiotem wynalazku jest także produkt żywnościowy o niskiej zawartości wody, zanieczyszczony mikroorganizmami, charakteryzujący się tym, że jest zasadniczo sterylny, może być otrzymany sposobem opisanym powyżej i jego zanieczyszczenie, w szczególności bakteriami przetrwalnikującymi, jest przynajmniej 1000 krotnie niższe niż wymienionego naturalnego lub sztucznie zanieczyszczonego początkowego produktu, w szczególności mniejsze niż 1 j.t.k./g, korzystnie mniejsze niż 1 j.t.k./100 g i korzystniej mniejsze niż 1 j.t.k./kg.
W odmianie sposobu, ten produkt żywnościowy jest czekoladą lub zastępnikiem czekolady.
Wynalazek jest także niezwykły w tym, że czekolada lub zastępnik czekolady może być w postaci kawałków (chipsów i innych), w szczególności o wielkości większej niż 4 mm umożliwiając konsumentom rozpoznanie i docenienie smaku czekolady zwłaszcza, kiedy te kawałki włączone są do kompozycji żywnościowej.
W pierwszym wdrożeniu wynalazku, kawałki czekolady lub zastępnika czekolady tworzyły nieciągłą warstwę o szerokości większej niż 2 cm i grubości mniejszej niż 5 mm.
Należy także podkreślić, że zawartość cukru w czekoladzie lub zastępniku czekolady według wynalazku jest wystarczająca, aby pokonać nieodłączny gorzki smak kakao.
Typowa kompozycja czekolady lub zastępnika czekolady według wynalazku zawiera:
· wysuszone lub odtłuszczone kakao 0 do 35% · masło kakaowe lub tłuszcz 20% do 90% · cukier lub tym podobne 10% do 65% · proszek mleczny, odtłuszczony lub inny 0 do 30%
Jak inne czekolady lub zastępniki czekolad, może także zawierać środki smakowo-zapachowe i jeden lub więcej środków emulgujących, takich jak, lecytyna lub PGPR (polirycynooleinian poligliceryny).
Typowa kompozycja tradycyjnej ciemnej czekolady zawiera, wyrażone w procentach wagowych:
· wysuszone lub odtłuszczone kakao 15% do 35% · masło kakaowe 28% do 43% · cukier lub tym podobne 23% do 60% · proszek mleczny < 5%.
Typowe kuwertury czekoladowe zawierają:
· wysuszone lub odtłuszczone kakao 2,5% do 30% · masło kakaowe 31% do 43%
PL 193 262 B1 cukier lub tym podobne proszek mleczny
27% do 65% < 5%.
Typowa kompozycja czekolady mlecznej zawiera, wyrażone w procentach wagowych:
wysuszone lub odtłuszczone kakao masło kakaowe cukier lub tym podobne proszek mleczny
2,5% do 7% 28% do 36% 40% do 50% 14% do 21%.
Typowa kompozycja czekolady białej zawiera, wyrażone w procentach wagowych:
masło kakaowe cukier lub tym podobne proszek mleczny
21% do 30% 40% do 60% 14% do 30%.
Przedmiotem wynalazku jest także produkt żywnościowy wytworzony z fazy wodnej, szczegółowo fazy ciągłej, bardziej szczegółowo podstawy mlecznej i sterylnych produktów żywnościowych jak określono powyżej, szczegółowo czekolady lub zastępnika czekolady jako mieszanina lub w kawałkach.
Określenie kawałki czekolady lub zastępnika czekolady oznacza stałe cząstki o wielkości ziarna odpowiedniej do nadania charakterystycznego smaku czekolady tej substancji. Cząstki te z tego powodu odróżniają się od mniejszych składników opartych na czekoladzie, które są także stosowane, przy czym sterylizowane są w taki sposób, że smak jest zasadniczo zmieniony i obecne są tylko po to, aby nadać kompozycji wygląd czekolado-podobny. Składniki te nie mogą być kawałkami, na co wskazuje wielkość, ponieważ w tym przypadku przykry smak mógłby być odnotowany przez konsumenta.
W szczególności, przedmiotem wynalazku są kompozycje żywnościowe o obojętnym lub słabo kwaśnym pH, w szczególności desery, w których zanieczyszczenie bakteryjne, w szczególności zanieczyszczenie przetrwalnikami, może się rozwijać. Zabezpieczenie stabilności mikrobiologicznej stanowi niezwykłe odkrycie produktu według wynalazku, chociaż zakres pH jest przychylny dla rozwoju mikroorganizmów. Rozwój bakterii przetrwalnikujących w kwaśnych produktach jest bardzo utrudniony.
Aktywność wody tych kompozycji żywnościowych jest także większa niż 0,80, korzystnie 0,85 lub 0,90, ponad które bakterie mogą się rozwijać.
W szczególności, istnieją produkty oparte na mleku, które mogą być ubite do postaci emulsji typu olej w wodzie i które zawierają także jeden lub więcej tłuszczy pochodzenia mlecznego lub zwierzęcego, jeden lub więcej cukrów i jeden lub więcej środków emulgujących.
Możliwym jest także zastosowanie nasyconych lub nienasyconych tłuszczów roślinnych.
Kompozycja może także zawierać proszek mleczny.
Przykład kremowego deseru według wynalazku podano poniżej:
· świeże mleko 70% do 85% · proszek mleczny 0 do 5% · AMF 0 do 2% · Cukier 4% do 12% · Środki zagęszczające 2,5% · Karmel < 10% i 1% do 10% w odniesieniu do podstawy mlecznej sterylizowanych stałych cząstek opisanych powyżej. Korzystnie suchy ekstrakt stosowano w zakresie 0,20 do 0,34 i AW około 0,98. Wartość pH stosowano w zakresie 6 do 7.
Sterylizowane produkty według wynalazku, w szczególności czekolada lub zastępniki czekolady, są także odpowiednie do przygotowania musów o obojętnym pH.
Kompozycja żywnościowa może być także dekorowana znanym sposobem.
Następujące przykłady ilustrują wynalazek.
P r zyk ł a dy 1 do 6
Wytwarzanie zasadniczo sterylnej czekolady
Następujące składniki dodawano do termostatowanego miksera: woda, pasta kakaowa, cukier, odgazowane masło kakaowe, ewentualnie proszek mleczny zawierający 26% tłuszczu, proszek mleczny zawierający 0% tłuszczu, śmietankę zawierającą 40% tłuszczu.
W tabeli przedstawiono łącznie skład przygotowanych kompozycji w procentach wagowych (przykłady 1 do 6).
PL 193 262 B1
Przykład 1 2 3 4 5 6
Woda 34,0 29,6 34,0 28,6 30,3 26,5
Pasta kakaowa 17,0 12,4 9,7 9,7 7,0 7,0
Cukier 40,0 29,7 33,5 33,4 24,4 24,4
Odgazowane masło kakaowe 9,0 28,3 8,8 8,8 28,4 28,4
Proszek mleczny, 26% tłuszczu 14,0 9,9
Proszek mleczny, 0% tłuszczu 10,4 7,3
Śmietanka, 40% tłuszczu 9,1 6,4
Ogółem 100,0 100,0 100,0 100,0 100,0 100,0
% tłuszczu/s. s. 27,6 49,8 27,0 27,0 50,1 50,1
% H2O 34,0 29,6 34,4 34,4 30,6 30,6
Początkowa Aw 0,90 0,90 0,88 0,88 0,90 0,90
Początkowe kompozycje czekoladowe zawierały mniej niż 1% wody i posiadały AW mniejszą niż 0,6. Składniki były zanieczyszczone bakteriami przetrwalnikującymi z rodzaju Bacillus, około 10 do 10000 j.t.k./g, typowo 500 j.t.k./g dla pasty kakaowej i mleka.
Składniki stapiano i miksowano w temperaturze pomiędzy 40°C i maksymalnie 50°C zapobiegając pienieniu się w czasie odgazowania. Cukier rozpuszczony został całkowicie.
Mieszaniny umieszczano w warunkach obniżonego ciśnienia przy ciśnieniu -0,09 MPa (-0,9 bar) w celu odgazowania, ułatwiając sterylizację wewnątrz składników, zapobiegając utlenianiu się tłuszczu w czasie ogrzewania i zapobiegając tworzeniu się piany w czasie odparowania.
Gwałtownie ogrzewano wstępnie do temperatury 100°C za pomocą podwójnego płaszcza i bezpośrednio do produktu wtryskiwano parę o jakości odpowiedniej dla celów spożywczych o temperaturze ponad 127°C, następnie wtryskiwanie pary zatrzymywano i produkt przetrzymywano w tej temperaturze w czasie 1 minuty do 4 minut; umożliwiało to sterylizację ciśnieniową bez umożliwienia odparowania wody.
AW wzrastała do ponad 0,90 w czasie wtryskiwania pary. Równoważnik AW wynosił następnie około 0,95.
Chłodzono gwałtownie do temperatury 85°C za pomocą podwójnego płaszcza lub przez umieszczenie w warunkach obniżonego ciśnienia zatrzymując ulatnianie się związków aromatycznych i obserwowano zmniejszenie o 6 rzędów logarytmicznych (podstawa 10), mianowicie 1 milion razy.
Następnie odparowano wodę z produktu w naczyniu z podwójnym płaszczem, w warunkach obniżonego ciśnienia około -0,09 MPa (-0,9 barów) do zawartości wody mniejszej niż 1% lub AW < 0,30, następnie schłodzono do temperatury 45°C.
W przykładach 1, 3 i 4 (27% tłuszczu), aby otrzymać pożądaną zawartość tłuszczu dodawano całe sterylizowane masło kakaowe.
W zależności od pożądanych rozmiarów kryształów cukru, w czasie odparowania i chłodzenia, sterylną kompozycję rozdrabniano w znacznym stopniu, na przykład z zastosowaniem młynka koloidalnego, ograniczając rozmiar kryształów od 30 mm do 60 mm. Stanowi to korzystną odmianę.
W kolejnej odmianie, mikser nie rozdrabniał w tak znacznym stopniu i największe cząstki, w szczególności te większe niż 30 m m, musiały być rozdrabniane sposobem sterylnym, na przykład z zastosowaniem młynka kulowego.
Otrzymane czekolady posiadały cechy organoleptyczne podobne do tradycyjnych czekolad bez posmaku ogrzewania i o zanieczyszczeniu mikrobiologicznym mniejszym niż 1 j.t.k./kg czekolady, odpowiadającym zmniejszeniu o 6 rzędów logarytmicznych zarówno zanieczyszczenia naturalnego jak i sztucznie wprowadzonego zanieczyszczenia Bacillus subtilis.
Wszystkie z tych operacji mogą być przeprowadzane okresowo w mikserze lub w sposób ciągły, na przykład sterylizacja z zastosowaniem wymiennika ciepła z zeskrobywaniem, następnie suszenia pod obniżonym ciśnieniem w cienkiej warstwie lub przez połączenie obu tych sposobów, na przykład ciągła sterylizacja z zastosowaniem wymiennika ciepła z zeskrobywaniem, następnie okresowego odparowania w warunkach obniżonego ciśnienia.
PL 193 262 B1
P r zyk ł a d 7
Zmniejszenie liczby mikroflory w cukrze
Cukier zawierał mniej niż 1% wody i wykazywał AW < 0,3. Zanieczyszczony był przez bakterie przetrwalnikujące z rodzaju Bacillus w liczbie 5 do 50 j.t.k./g, typowo 15 j.t.k./g.
Wodę i cukier mieszano w temperaturze 50°C otrzymując AW w temperaturze 25°C większą niż 0,90 i roztwór odgazowano.
Ciśnieniową obróbkę cieplną przeprowadzano w czasie 1 do 4 minut/127°C następnie odparowywano, wprowadzając obniżone ciśnienie około -0,09 MPa (-0,9 bara), do AW < 0,3 i krystalizacji cukru (część mogła pozostać w formie amorficznej). Pakowano w warunkach aseptycznych.
Ogrzewanie za pomocą podwójnego płaszcza nie jest skuteczne dla proszków: w korzystnej odmianie, stosowano naczynie z generatorem mikrofal dostarczającym energię dla odparowania, w czasie pozostawienia w warunkach obniżonego ciśnienia.
Otrzymany cukier powracał do swojej początkowej charakterystyki, w szczególności przy AW < 0,3, z wielkością ziarna, którą można zmieniać zgodnie ze standardem; jego zanieczyszczenie mikrobiologiczne było mniejsze niż 1 j.t.k./1000 g cukru.
Wszystkie te operacje mogły być przeprowadzane okresowo w mikserze lub w sposób ciągły, na przykład, sterylizacja w wymiennikach płytowych, następnie suszenie w suszarniczej wieży rozpyłowej sterylnym filtrowanym powietrzem; następnie dowolnie zakończone w suszarce fluidyzacyjnej.
P r zyk ł a d 8
Zmniejszenie liczby mikroflory w naturalnie suchych owocach, takich jak orzechy laskowe, migdały i inne.
Naturalnie suche owoce, prażone lub inne, zawierały mniej niż 7% wody i posiadały AW < 0,6. Zanieczyszczone były przetrwalnikującymi bakteriami z rodzaju Bacillus, w liczbie około 5 do 50 j.t.k./g.
Całe, zgniecione lub doprowadzone do postaci pasty suche owoce miksowano w temperaturze 50°C z wodą, otrzymując AW w temperaturze 25°C > 0,90 i odgazowano. W odmianie, kawałki owoców zanurzano w nadmiarze wody. Poddawano je ogrzewaniu w czasie 1 minuty do 4 minut w temperaturze 127°C w warunkach obniżonego ciśnienia, korzystnie przez bezpośrednie wtryskiwanie pary o jakości odpowiedniej dla celów spożywczych.
Wolną wodę odsączano, jeśli owoce były w kawałkach, następnie odparowano, w warunkach obniżonego ciśnienia około -0,09 MPa (-0,9 bara) susząc do AW < 0,3.
Pakowano w warunkach aseptycznych.
Otrzymane suche owoce odzyskały ich początkowe właściwości, w szczególności ich chrupkość, która nawet mogła zostać poprawiona, jeśli wysuszono je bardziej niż początkowe owoce i AW < 0,6, o wielkości ziarna, którą można zmieniać zgodnie ze standardem; zanieczyszczenie mikrobiologiczne było mniejsze niż 1 j.t.k./kg.
Wszystkie te operacje mogły być przeprowadzane okresowo w mikserze.
P r zyk ł a d 9
Zmniejszenie liczby mikroflory w czekoladzie mlecznej
Początkowa czekolada posiadała następujący skład:
Czekolada 9%wagowe
Pasta kakaowa 9,0
Cukier 35,1
Masło kakaowe 40,6
Proszek mleczny, 0% tłuszczu 10,4
AMF 3,7
Lecytyna 0,6
PGPR 0,5
Środki smakowo-zapachowe 0,1
Ogółem 100,0
% tłuszcz/s. s. 50
AMF - bezwodny tłuszcz mleczny s.s. - sucha substancja
PL 193 262 B1
Zawartość wody w czekoladzie wynosiła < 0,5% i Aw 0,3.
Czekoladę zanieczyszczono sztucznie przetrwalnikami szczepu Bacillus subtilis wyizolowanego z kakao. Wysuszone za pomocą liofilizacji przetrwalniki jednorodnie zawieszono w stopionej czekoladzie w temperaturze 50°C.
Proces przeprowadzano w sterylnym ciśnieniowym i odpornym na zmniejszone ciśnienie mikserze wyposażonym w podwójny płaszcz, łopatkę zeskrobującą ze ścianek miksera i młynek koloidalny.
Czekoladę dokładnie miksowano w temperaturze 50°C z 15% wody. Odgazowano w warunkach obniżonego ciśnienia (-95 kPa).
Gwałtownie ogrzewano do temperatury 95°C za pomocą podwójnego płaszcza i przetrzymano w czasie 8 minut. Następnie ogrzewano do temperatury 126°C w warunkach obniżonego ciśnienia przez bezpośrednie wtryskiwanie pary o jakości odpowiedniej dla celów spożywczych, następnie wtryskiwanie zatrzymywano i produkt przetrzymywano w tej temperaturze w czasie 3 minut przeprowadzając jego sterylizację. Równoważnik AW czekolady w czasie sterylizacji wynosił 0,82.
Wodę odparowano przy ciśnieniu -95 kPa, dostarczając energii za pomocą podwójnego płaszcza, aż do uzyskania początkowych wartości AW i zawartości wody, następnie schładzano do temperatury 50°C. W czasie odparowania i/lub schładzania utworzone aglomeraty rozdrabniano z zastosowaniem młynka koloidalnego: otrzymano końcowe rozdrobnienie w zakresie 60 mm do 100 mm, co oznaczono z zastosowaniem mikrometru, sposobami dobrze znanymi przy wyrobie czekolady.
Jeśli była taka potrzeba, czekolada mogła być następnie bardziej rozdrobniona do uzyskania tradycyjnego rozdrobnienia w zakresie 15 mm do 45 mm, korzystnie około 20 mm, za pomocą przepuszczania przez sterylny młynek kulowy.
Sterylizacja zmniejszyła zanieczyszczenie Bacillus subtilis o 4,2 rzędu logarytmicznego w porównaniu z posiewami czekolady wyjściowej.
W ten sposób, otrzymano czekoladę mleczną o właściwościach, które są identyczne z właściwościami czekolady wyjściowej, ale zasadniczo sterylną.
Przykład 10
Zmniejszenie liczby mikroflory w czekoladzie mlecznej
Skład początkowej czekolady był następujący:
Czekolada 10 %wagowe
Pasta kakaowa 9,00
Cukier 35,10
Masło kakaowe 41,15
Proszek mleczny, 0% tłuszczu 10,40
AMF 3,70
Lecytyna 0,30
PGPR 0,25
Środki smakowo-zapachowe 0,10
Ogółem 100,0
% tłuszcz/s. s. 50
Zawartość wody była mniejsza niż 0,5% i Aw 0,3.
Naturalne zanieczyszczenie wynosiło 1100 j.t.k./g, z 86 przetrwalnikami mezofilnych bakterii tlenowych (w temperaturze 30°C)/g.
Przeprowadzono dwa badania: jedno na naturalnie zanieczyszczonej czekoladzie i jedno na czekoladzie zanieczyszczonej Bacillus subtilis, jak w przykładzie 9.
Wyposażenie było identyczne jak w przykładzie 9.
Czekoladę dokładnie zmiksowano w temperaturze 50°C z 30% wody. Odgazowano przez umieszczenie w warunkach obniżonego ciśnienia (-95 kPa).
Gwałtownie ogrzewano do temperatury 95°C przez bezpośrednie wtryskiwanie pary o jakości odpowiedniej dla celów spożywczych i przetrzymano w czasie 8 minut. Następnie ogrzewano do temperatury 130°C w warunkach obniżonego ciśnienia przez bezpośrednie wtryskiwanie pary o jakości
PL 193 262 B1 odpowiedniej dla celów spożywczych, następnie wtryskiwanie zatrzymywano i produkt przetrzymywano w tej temperaturze w czasie 5,5 minuty przeprowadzając jego sterylizację. Równoważnik AW czekolady w czasie sterylizacji wynosił 0,95.
Wodę odparowano przy ciśnieniu -95 kPa, dostarczając energii za pomocą podwójnego płaszcza, aż do uzyskania początkowej wartości AW i zawartości wody, następnie schładzano do temperatury 50°C. Aglomeraty kryształów cukru rozdrabniano jak opisano w przykładzie 9.
Zanieczyszczenie naturalnie zanieczyszczonej czekolady wynosiło < 1 j.t.k./kg, to znaczy, zmniejszyło się o więcej niż 6 rzędów logarytmicznych i w szczególności więcej niż 4,9 rzędów logarytmicznych w odniesieniu do bakterii przetrwalnikujących.
Zanieczyszczenie czekolady sztucznie zanieczyszczonej Bacillus subtilis zmniejszyło się o 6,1 rzędów logarytmicznych.
W ten sposób, otrzymano czekoladę mleczną o właściwościach, które są identyczne z właściwościami początkowymi, ale zasadniczo sterylną. W zależności od kinetyki wzrostu temperatury i odparowania, smak mógł być nieznacznie karmelowy, ale nie stwierdzono posmaku ogrzewania.
P r z y k ł a d y 11 do 13
Zmniejszenie liczby mikroflory w czekoladzie ciemnej
Skład początkowych czekolad był następujący:
Czekolada 11 %wagowe Czekolada 12 %wagowe Czekolada 13 %wagowe
Pasta kakaowa 20,00 20,00 20,00
Cukier 22,00 22,00 22,00
Masło kakaowe 57,90 57,45 57,40
Lecytyna 0 0,25 0,50
PGPR 0 0,20 0
Środki smakowo-zapachowe 0,10 0,10 0,10
Ogółem 100,0 100,0 100,0
% tłuszczu/s.s. 69 69 69
Zawartość wody w czekoladach była mniejsza niż 0,5% z AW< 0,40.
Naturalne zanieczyszczenie wynosiło 600 j.t.k./g, obejmując 61 przetrwalników mezofilnych bakterii tlenowych (w temperaturze 30°C)/g. Przeprowadzono następujące badania, z zastosowaniem tego samego wyposażenia, które zastosowano w przykładzie 9.
• Czekolady 11 i 12 dokładnie zmiksowano z 3% wody w temperaturze 50°C, odgazowanie przeprowadzono w warunkach obniżonego ciśnienia (-95 kPa). Czekolady gwałtownie ogrzewano do temperatury 126°C przez bezpośrednie wtryskiwanie pary o jakości odpowiedniej dla celów spożywczych, wtryskiwanie pary zatrzymywano i produkt przetrzymywano w tej temperaturze w czasie 5,5 minuty przeprowadzając jego sterylizację. Równoważnik AW czekolad wynosił 0,82.
Odparowanie i rozdrabnianie przeprowadzano identycznie do opisanego w przykładzie 9. Zanieczyszczenie sztucznie zanieczyszczonych Bacillus subtilis czekolad zmniejszono o więcej niż 5,3 rzędów logarytmicznych. Zanieczyszczenie czekolad naturalnie zanieczyszczonych wynosiło < 1 j.t.k./kg, to znaczy, zmniejszono o 5,8 rzędów logarytmicznych i w szczególności więcej niż 4,8 rzędów logarytmicznych dla bakterii przetrwalnikujących.
• Czekoladę numer 13 stapiano w temperaturze 50°C, bez do datku wody. Odgazowano przez umieszczenie w warunkach obniżonego ciśnienia (-95 kPa). Czekoladę gwałtownie ogrzewano do temperatury 126°C przez bezpośrednie wtryskiwanie pary o jakości odpowiedniej dla celów spożywczych, wtryskiwanie zatrzymywano i produkt przetrzymywano w tej temperaturze w czasie 5,5 minuty przeprowadzając jego sterylizację. Równoważnik AW czekolady wynosił 0,81. Odparowanie i rozdrobnienie było identyczne do opisanego w przykładzie 9.
Zanieczyszczenie sztucznie zanieczyszczonej Bacillus subtilis czekolady zmniejszyło się o więcej niż 4,7 rzędów logarytmicznych.
• Czekoladę 12 dokładnie zmiksowano z 2,5% wody w temperaturze 50°C. Odgazowano przez umieszczenie w warunkach obniżonego ciśnienia (-95 kPa). Czekoladę gwałtownie ogrzewano do
PL 193 262 B1 temperatury 125°C za pomocą podwójnego płaszcza, wtryskiwanie zatrzymywano i produkt przetrzymywano w tej temperaturze w czasie 30 minut przeprowadzając jego sterylizację.
Równoważnik AW czekolady wynosił 0,70.
Odparowanie i rozdrobnienie było identyczne jak opisane w przykładzie 9.
Sztuczne zanieczyszczenie czekolady przez Bacillus subtilis zmniejszono o więcej niż 6,3 rzędów logarytmicznych. Czekoladę 11 dokładnie zmiksowano z 8% wody w temperaturze 50°C. Odgazowano przez umieszczenie w warunkach obniżonego ciśnienia (-95 kPa). Czekoladę gwałtownie ogrzewano do temperatury 126°C za pomocą podwójnego płaszcza i produkt przetrzymywano w tej temperaturze w czasie 5,5 minuty przeprowadzając jego sterylizację. Równoważnik AW czekolady wynosił 0,83.
Odparowanie i rozdrabnianie było identyczne jak opisano w przykładzie 9.
Zanieczyszczenie sztucznie zanieczyszczonej czekolady przez Bacillus subtilis zmniejszono o więcej niż 3,6 rzędów logarytmicznych.
• Czekoladę 11 dokładnie miksowano z 3% wody w temperaturze 50° C. Odgazowano przez umieszczenie w warunkach obniżonego ciśnienia (-95 kPa) i ogrzewano w czasie 10 minut w temperaturze 80°C, następnie w czasie 20 minut do 60 minut w temperaturze 37°C należycie rozprowadzając wodę w składnikach czekolady.
Gwałtownie ogrzewano do temperatury 145°C za pomocą podwójnego płaszcza i produkt przetrzymywano w tej temperaturze w czasie 3 minut przeprowadzając jego sterylizację. Równoważnik AW czekolady wynosił 0,73.
Odparowanie i rozdrabnianie przeprowadzano sposobem identycznym do opisanego w przykładzie 9. Zanieczyszczenie czekolady sztucznie zanieczyszczonej przez Bacillus subtilis zmniejszono o więcej niż 3,5 rzędów logarytmicznych.
Dla wszystkich tych badań w przykładzie 11, właściwości otrzymanej ciemnej czekolady były identyczne do właściwości czekolady początkowej, ale była ona zasadniczo sterylna.
W zależności od kinetyk wzrostu temperatury i odparowania, smak mógł być nieznacznie karmelowy.
Przykład 14
Zmniejszenie liczby mikroflory w zastępniku ciemnej czekolady Skład początkowego zastępnika czekolady był następujący:
CPD 14 %wagowe
Proszek kakaowy, 11% tłuszczu 10,00
Cukier 22,00
Nasycony tłuszcz kakaowy (temperatura topnienia 32°C) 67,35
Lecytyna 0,3
PGPR 0,25
Środki smakowo-zapachowe 0,10
Ogółem 100,0
% tłuszczu/s. s. 69
CPD: związek
Zawartość wody wynosiła mniej niż 0,5% i AW < 0,40.
Przeprowadzono następujące badanie z zastosowaniem tej samej substancji, co opisana w przykładzie 9:
Związek CPD14 dokładnie miksowano w temperaturze 50°C z 3% wody. Odgazowano przez umieszczenie w warunkach obniżonego ciśnienia (-95 kPa).
Gwałtownie ogrzewano do temperatury 130°C za pomocą bezpośredniego wtryskiwania pary o jakości odpowiedniej dla celów spożywczych, wtryskiwanie zatrzymywano i produkt przetrzymywano w tej temperaturze w czasie 5 minut przeprowadzając jego sterylizację. Równoważnik AW czekolady wynosił 0,82. Odparowanie i rozdrabnianie prowadzono identycznie jak opisano w przykładzie 9.
Zanieczyszczenie sztuczne Bacillus subtilis zmniejszono o więcej niż 6 rzędów logarytmicznych.

Claims (13)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób sterylizacji naturalnie lub sztucznie zanieczyszczonego produktu żywnościowego, szczególnie bakteriami przetrwalnikującymi, o niskiej zawartości wody, obejmujący zwiększanie aktywności wody (AW) produktu żywnościowego, prowadzenie termicznej sterylizacji uwodnionego produktu żywnościowego i eliminację wody do odzyskania produktu żywnościowego o niskiej zawartości wody, znamienny tym, że aktywność wody (AW) podnosi się do wartości 0,7 do 0,96.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że produktem początkowym jest produkt o aktywności wody mniejszej niż 0,6, w szczególności rzędu 0,4.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że podwyższa się aktywność wody (AW) produktu żywnościowego do wartości większej niż 0,87, korzystnie 0,9 do 0,96.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że przed sterylizacją prowadzi się odgazowanie.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że produkt żywnościowy wybrany jest z grupy obejmującej naturalnie suche owoce, cukry lub czekoladę lub zastępnik czekolady.
  6. 6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że jako czekoladę stosuje się czekoladę ciemną zawierającą przynajmniej 30% kakao, obejmujące przynajmniej 2,5% wysuszonego od tłuszczonego kakao i najwyżej 5% proszku mlecznego.
  7. 7. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że jako czekoladę stosuje się czekoladę mleczną lub czekoladę białą.
  8. 8. Sposób według zastrz. 6 albo 7, znamienny tym, że aktywność wody czekolady lub zastępnika czekolady podwyższa się do wartości 0,87 do 0,96 przez zmiksowanie czekolady lub zastępnika czekolady zawierającej mniej niż 28% wagowych tłuszczu, lub przez zmiksowanie czekolady lub zastępnika czekolady zawierającego więcej niż 48% wagowych tłuszczu z fazą wodną z wytworzeniem jednorodnej pasty.
  9. 9. Sposób według zastrz. 6 albo 7, znamienny tym, że aktywność wody czekolady lub zastępnika czekolady podwyższa się do wartości 0,87 do 0,96 przez zmiksowanie czekolady lub zastępnika czekolady z emulsją typu woda w oleju utworzoną z wody, tłuszczu i środka emulgującego.
  10. 10. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że sterylizacje prowadzi się za pomocą ogrzewania za pomocą bezpośredniego wtryskiwania pary o jakości odpowiedniej dla celów spożywczych od początkowej temperatury w zakresie 40°C do 95°C do temperatury sterylizacji.
  11. 11. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że przed sterylizacją, uwodniony i dowolnie odgazowany produkt przetrzymuje się w czasie 8 minut do 80 minut w temperaturze w zakresie 30°C do 95°C.
  12. 12. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że etapy sterylizacji i suszenia przeprowadza się okresowo w tym samym naczyniu.
  13. 13. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że uwodniony żywnościowy produkt sterylizuje się za pomocą ogrzewania do temperatury w zakresie 100°C do 150°C w czasie od 1 minuty do 10 minut.
PL345743A 1998-07-31 1999-07-29 Sposób sterylizacji naturalnie lub sztucznie zanieczyszczonego produktu żywnościowego o niskiej zawartości wody PL193262B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9809847A FR2781647B1 (fr) 1998-07-31 1998-07-31 Procede de sterilisation d'un produit alimentaire a faible teneur en eau, produit alimentaire obtenu et composition alimentaire le contenant
PCT/FR1999/001878 WO2000007456A1 (fr) 1998-07-31 1999-07-29 Procede de sterilisation d'un produit alimentaire a faible teneur en eau, produit alimentaire obtenu et composition alimentaire le contenant

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL345743A1 PL345743A1 (en) 2002-01-02
PL193262B1 true PL193262B1 (pl) 2007-01-31

Family

ID=9529262

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL345743A PL193262B1 (pl) 1998-07-31 1999-07-29 Sposób sterylizacji naturalnie lub sztucznie zanieczyszczonego produktu żywnościowego o niskiej zawartości wody

Country Status (19)

Country Link
US (1) US20030198729A1 (pl)
EP (1) EP1100343B1 (pl)
JP (1) JP4338897B2 (pl)
AR (1) AR019979A1 (pl)
AT (1) ATE263494T1 (pl)
AU (1) AU5046499A (pl)
BR (1) BR9912632B1 (pl)
CA (1) CA2338164C (pl)
DE (1) DE69916279T2 (pl)
DK (1) DK1100343T3 (pl)
ES (1) ES2217782T3 (pl)
FR (1) FR2781647B1 (pl)
HU (1) HUP0103825A3 (pl)
PL (1) PL193262B1 (pl)
PT (1) PT1100343E (pl)
RO (1) RO121075B1 (pl)
RU (1) RU2222959C2 (pl)
SI (1) SI20507A (pl)
WO (1) WO2000007456A1 (pl)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AUPR343701A0 (en) 2001-02-28 2001-03-29 Wmc Resources Limited pH adjustment in the flotation of sulphide minerals
FR2876873B1 (fr) * 2004-10-25 2007-02-23 Gervais Danone Sa Procede de fabrication d'un produit laitier frais acide ou neutre contenant des morceaux de chocolat ou analogue a partir d'une preparation sucree
WO2006046147A1 (en) * 2004-10-25 2006-05-04 Compagnie Gervais Danone Method for producing an acidic or neutral fresh milk product containing pieces of chocolate or a chocolate-like product, from a sweetened preparation
EP2873330B1 (en) * 2007-05-16 2017-03-15 Kraft Foods R & D, Inc. Edible composition as moisture barrier and moisture resistant structure
ATE550954T1 (de) 2007-07-02 2012-04-15 Buehler Barth Ag Verfahren zur oberflächen-pasteurisation und - sterilisation von lebensmittelstücken
RU2450526C2 (ru) * 2007-07-02 2012-05-20 Бюлер Барт Аг Способ обжарки и поверхностной пастеризации штучных пищевых продуктов
JP5440325B2 (ja) * 2010-03-30 2014-03-12 不二製油株式会社 油性菓子生地の乾熱殺菌法
BR102016022709B1 (pt) * 2016-09-29 2022-01-18 Otalício Pacheco Da Cunha Torre de umidificação, esterilização, resfriamento, congelamento e secagem de grãos
CN107568558B (zh) * 2017-10-31 2021-02-02 王一田 冻干食品的蒸汽巴氏灭菌方法

Family Cites Families (42)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2745746A (en) * 1953-01-19 1956-05-15 Harold E Jones Method of treating cocoa beans and product thereof
US3056677A (en) * 1960-04-07 1962-10-02 Gen Foods Corp Process for preparing a cacao product
CH532365A (de) * 1969-12-23 1973-01-15 Lindt & Spruengli Schokolade Verfahren zur Herstellung von Schokolademasse, insbesondere Milchschokolademasse
US3710193A (en) * 1971-03-04 1973-01-09 Lambda Electronics Corp Hybrid regulated power supply having individual heat sinks for heat generative and heat sensitive components
US3997680A (en) * 1974-02-19 1976-12-14 Imperial Chemical Industries Limited Method of dutching cocoa
US4039689A (en) * 1976-02-03 1977-08-02 The Quaker Oats Company Soft dry pet food product and process
GB2036533A (en) * 1978-11-30 1980-07-02 Nestle Sa Intermediate moisture food products
JPS5585379A (en) * 1978-12-18 1980-06-27 House Food Ind Co Ltd Preparation of curry powder
CH637273A5 (fr) * 1979-01-05 1983-07-29 Nestle Sa Procede et installation pour la solubilisation du cacao.
JPS5654140A (en) * 1979-10-09 1981-05-14 Sony Corp Transmission method for pcm signal
ATE17638T1 (de) * 1981-03-21 1986-02-15 Luwa Ag Verfahren und einrichtung zur sterilisation von zerkleinerten, oelhaltigen fruchtkernen wie kakaomassen, erdnuss-, nuss-oder sojapasten und dergl.
JPS57170142A (en) * 1981-04-09 1982-10-20 Ajinomoto Co Inc Sterilizing method of dried fish, shellfish and spice
EP0111614A1 (en) * 1982-12-23 1984-06-27 Fazer Ab Cocoa powder, cocoa bean mass and process for their production
JPS59169452A (ja) * 1983-03-15 1984-09-25 Meiji Seika Kaisha Ltd カカオ豆の処理方法
JPS59196028A (ja) * 1983-04-18 1984-11-07 旭電化工業株式会社 無菌製菓用素材の製造方法
JPS6287160A (ja) * 1985-10-14 1987-04-21 森永乳業株式会社 直接加熱殺菌方法
CH663324A5 (fr) * 1985-11-07 1987-12-15 Nestle Sa Procede d'alcalinisation de cacao en phase aqueuse.
DE3629526A1 (de) * 1986-08-29 1988-03-10 Werner & Pfleiderer Verfahren und vorrichtung zur herstellung einer schokolademasse
JPH0779625B2 (ja) * 1986-12-25 1995-08-30 不二製油株式会社 カカオマスの連続殺菌処理法
JPH0728707B2 (ja) * 1987-08-05 1995-04-05 ハウス食品株式会社 低水分活性物質の殺菌方法
JP2529866B2 (ja) * 1987-08-11 1996-09-04 森永製菓株式会社 チョコレ−トの製造法
IT1216511B (it) * 1988-03-24 1990-03-08 Barilla Flli G & R Crema alle uova per pasticceria industriale.
US4917910A (en) * 1988-04-06 1990-04-17 The Quaker Oats Company Process for infusing high levels of humectant into dried fruits, for use in dry foods, such as in mixes and ready to eat cereals
GB8816778D0 (en) * 1988-07-14 1988-08-17 Mars Inc Process for par-boiling rice
JPH0757160B2 (ja) * 1988-07-25 1995-06-21 旭電化工業株式会社 水中油型乳化物の製造法
US5114730A (en) * 1990-11-21 1992-05-19 Consolidated Flavor Corporation Process for making dark cocoa
IL100404A0 (en) * 1990-12-24 1992-09-06 Mccormick & Co Inc Process for preparing dehydrated vegetable products and the resulting products
JPH0681588B2 (ja) * 1991-09-18 1994-10-19 株式会社日阪製作所 加熱殺菌装置における制御装置
US5296253A (en) * 1992-05-28 1994-03-22 Texas A&M University Intermediate moisture legume and cereal food product and method of producing
ATE142429T1 (de) * 1993-03-18 1996-09-15 Nestle Sa Gekühltes und schokolade partikeln enthaltendes produkt, verfahren und vorrichtung dafür
US6231902B1 (en) * 1993-03-18 2001-05-15 Nestec S.A. Mousse containing sterilized pieces of chocolate
US5342635A (en) * 1993-05-12 1994-08-30 General Mills, Inc. Puffed edible foams and high intensity microwave method of preparation
KR950002601A (ko) * 1993-07-13 1995-02-16 시게미쓰 다케오 집중도를 향상시킬수 있는 카카오니브의 향미의 개량 및 증강방법, 집중도를 향상시킬수 있는 향미를 개량 및 증강시킨 카카오니브를 사용하는 초콜릿 및 그 제조방법.
IT1270064B (it) * 1994-07-04 1997-04-28 Barilla Flli G & R Apparecchiatura per la produzione su scala industriale di piatti di alimenti cotti, a lunga conservazione, pronti da consumare.
JPH0889560A (ja) * 1994-09-21 1996-04-09 H K M Co:Kk 滅菌方法及び滅菌装置
EP0770332B1 (de) * 1995-10-16 2001-05-23 Societe Des Produits Nestle S.A. Mehrschichtdessert, sowie Verfahren und Vorrichtung zu seiner Herstellung
FR2745472B1 (fr) * 1996-02-29 1998-05-22 Gervais Danone Co Composition alimentaire aqueuse essentiellement non lactee de qualite bacteriologique constante et procede pour inhiber la croissance bacterienne d'une composition alimentaire
US5773070A (en) * 1996-04-09 1998-06-30 Mjm Technologies Method of forming a semi-moist jerky or leathery pet foods or treats
ES2169203T3 (es) * 1996-09-24 2002-07-01 Nestle Sa Procedimiento de fabricacion de chocolate o analogo conteniendo agua.
US6007857A (en) * 1997-06-20 1999-12-28 Meiji Seika Kaisha Ltd. Process for producing granular cocoa
GB9804401D0 (en) * 1998-03-02 1998-04-29 Nestle Sa Chocolate crumb
US6236103B1 (en) * 1999-03-31 2001-05-22 International Business Machines Corp. Integrated high-performance decoupling capacitor and heat sink

Also Published As

Publication number Publication date
BR9912632B1 (pt) 2013-09-10
DE69916279D1 (de) 2004-05-13
US20030198729A1 (en) 2003-10-23
WO2000007456A1 (fr) 2000-02-17
AR019979A1 (es) 2002-03-27
JP2002522037A (ja) 2002-07-23
DE69916279T2 (de) 2005-04-28
PT1100343E (pt) 2004-08-31
CA2338164A1 (fr) 2000-02-17
DK1100343T3 (da) 2004-08-09
ATE263494T1 (de) 2004-04-15
JP4338897B2 (ja) 2009-10-07
HUP0103825A2 (hu) 2002-02-28
PL345743A1 (en) 2002-01-02
BR9912632A (pt) 2001-04-24
RO121075B1 (ro) 2006-12-29
HUP0103825A3 (en) 2003-03-28
EP1100343A1 (fr) 2001-05-23
FR2781647B1 (fr) 2000-10-13
CA2338164C (fr) 2009-04-14
FR2781647A1 (fr) 2000-02-04
EP1100343B1 (fr) 2004-04-07
SI20507A (sl) 2001-10-31
ES2217782T3 (es) 2004-11-01
AU5046499A (en) 2000-02-28
RU2222959C2 (ru) 2004-02-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7410664B2 (en) Chocolate products and ingredients and methods for producing novel oil-in-water suspensions having reduced water activity levels
WO1989012400A1 (en) Non-fat dairy compositions
JP4623583B2 (ja) チョコレート入り冷菓ミックス
PL193262B1 (pl) Sposób sterylizacji naturalnie lub sztucznie zanieczyszczonego produktu żywnościowego o niskiej zawartości wody
JP5961181B2 (ja) 甘味チーズ製品の製造方法
CN103079412B (zh) 凝胶状食品的制造方法
JP2020532950A (ja) 超高オレイン酸油を含むクリーマー組成物
JP4613856B2 (ja) 緑色水系組成物及びその製造法
KR20160030123A (ko) 냉과 및 제과용 유지
JPS58129944A (ja) 無菌水中油型エマルジヨンの製造方法
JP4152060B2 (ja) 水中油型乳化組成物及びこれを用いた可塑性乳化油脂組成物
MXPA01001147A (en) Method for sterilising a food product with low water content, resulting food product and food composition containing same
JP3544143B2 (ja) 密封容器詰ゼリー状食品及びその製造方法、並びに、密封容器詰ゼリー状食品を用いたデザート食品
CZ2001266A3 (cs) Způsob sterilizace potravinového prostředku s malým obsahem vody, takto získaný potravinový prostředek a potravinová sloučenina, jež ho obsahuje
WO2022255350A1 (ja) カカオフルーツ粉砕物及びその製造方法
JPS59196028A (ja) 無菌製菓用素材の製造方法
JP3616607B2 (ja) 食品添加物及びその製造方法
US20040253359A1 (en) Process for adding microbiologically safe chocolate particulates to yogurt
Shukla Milkfat in sugar and chocolate confectionery
CN117222324A (zh) 含有可可组合物的冷冻点心
JP2002034486A (ja) 水中油型乳化食品の製造方法
LT4246B (en) Process for preparing curds
SAJAN JMast^ r of^ cima
KR20030085809A (ko) 토란을 이용하여 아이스크림을 제조하는 방법 및 이방법에 의하여 제조되는 아이스크림
LT4542B (lt) Mišinys valgomiesiems ledams gaminti