PL188425B1 - Sposób usuwania metali ciężkich, zwłaszcza palladu, ze związków organicznych - Google Patents

Sposób usuwania metali ciężkich, zwłaszcza palladu, ze związków organicznych

Info

Publication number
PL188425B1
PL188425B1 PL98336475A PL33647598A PL188425B1 PL 188425 B1 PL188425 B1 PL 188425B1 PL 98336475 A PL98336475 A PL 98336475A PL 33647598 A PL33647598 A PL 33647598A PL 188425 B1 PL188425 B1 PL 188425B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
compound
solution
palladium
water
acetylcysteine
Prior art date
Application number
PL98336475A
Other languages
English (en)
Other versions
PL336475A1 (en
Inventor
Marco Villa
Vincenzo Cannata
Alessandro Rosi
Pietro Allegrini
Original Assignee
Zambon Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=11377119&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL188425(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Zambon Spa filed Critical Zambon Spa
Publication of PL336475A1 publication Critical patent/PL336475A1/xx
Publication of PL188425B1 publication Critical patent/PL188425B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07BGENERAL METHODS OF ORGANIC CHEMISTRY; APPARATUS THEREFOR
    • C07B63/00Purification; Separation; Stabilisation; Use of additives

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Removal Of Specific Substances (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)

Abstract

1. Sposób usuwania metali ciezkich, zwlaszcza palladu, ze zwiazków organicznych, znamienny tym, ze na roztwór zwiazku organicznego w rozpuszczalniku nie mieszajacym sie z woda dziala sie pochodna cysteiny o wzorze: w którym R oznacza atom wodoru, liniowa lub rozgaleziona grupe C 1-C6-acylowa, lub gru- pe benzoilowa. PL PL PL

Description

Wynalazek dotyczy sposobu usuwania metali ciężkich ze związków organicznych przez działanie cysteiną lub N-acylocysteiną, a w szczególności sposobu usuwania metali ciężkich z roztworów związków organicznych w rozpuszczalnikach nie mieszających się z wodą.
Metale ciężkie, typowo pallad i nikiel, są szeroko wykorzystywane w przemysłowych procesach syntezy do wytwarzania związków użytecznych w różnych dziedzinach.
Ze względu na łatwość tworzenia kompleksów, bardzo powszechną niedogodnością związaną ze stosowaniem tych metali ciężkich jest to, że często pozostają one obecne w znaczących ilościach w związkach organicznych.
188 425
Skutkiem tego jest zmniejszenie czystości związku i w konsekwencji potrzeba usuwania metali ciężkich z tego związku.
Potrzeba usuwania metali ciężkich ma szczególną wagę, gdy związkiem zawierającym duże ilości metali jest związek farmakologicznie czynny lub związek pośredni do wytwarzania związku farmakologicznie czynnego.
W istocie, w przypadku związków użytecznych w farmacji zawartość metali ciężkich musi być szczególnie niska nie tylko ze względu na czystość związku, ale także z oczywistych powodów bezpieczeństwa terapeutycznego.
Znaczenie problemu zanieczyszczeń metalami ciężkimi, zwłaszcza palladem, w przemyśle chemiczno-farmaceutycznym dobrze uwypuklili Maryanoff C. A. i współpr. w rozdziale 18 zatytułowanym „Catalysis from the Perspective of an Organic Chemist: Common Problems and Possible Solutions”, opublikowanym w książce „Chemistry & Industry (Dekker) 1988, 33 (Catal. Org. React.) 359-79.
Na przykład, omawiając syntezę związku znanego jako McN-5691, autorzy opisali szereg prób prowadzonych w celu usunięcia wysokiej zawartości palladu (tabela ΣΠ na stronie 374). Rezultaty były negatywne i problem rozwiązano wyłącznie poprzez całkowitą zmianę schematu syntezy (fig. 14 na stronie 376).
Obecnie stwierdziliśmy, że znaczące ilości metali ciężkich można także w prosty i skuteczny sposób usunąć ze związków organicznych przez działanie na roztwory tych związków organicznych cysteiną lub N-acylocysteiną.
Zatem przedmiotem wynalazku jest sposób usuwania metali ciężkich, zwłaszcza palladu, ze związków organicznych, polegający na tym, że na roztwór związku organicznego w rozpuszczalniku nie mieszającym się z wodą działa się pochodną cysteiny o wzorze:
HS /COOH
NHR (i) w którym R oznacza atom wodoru, liniową lub rozgałęzioną grupę Ci-Cć-acylową lub grupę benzoilową.
Sposób według wynalazku jest łatwy do wykorzystania w przemyśle i umożliwia skuteczne usuwanie metali ciężkich, a zwłaszcza palladu.
Związki o wzorze (I) są znane lub mogą być łatwo wytworzone znanymi metodami. Konkretne przykłady takich związków obejmują cysteinę, N-acetylocysteinę, N-benzoilocysteinę, N-piwaloilocysteinę i N-propionylocysteinę.
Korzystnie stosuje się cysteinę lub N-acetylocysteinę (NAC), zwłaszcza N-acetylocysteinę.
Ilość pochodnej cysteiny o wzorze I stosowanej w sposobie zależy od ilości metalu ciężkiego, którą trzeba usunąć, ale jest co najmniej równomolowa w stosunku do metalu ciężkiego.
Generalnie, stosuje się molową ilość związku I od 1:1 do 100:1 względem zawartości metalu ciężkiego.
Korzystnie stosuje się stosunek molowy związek I: metal ciężki od 5:1 do 15:1.
Związek organiczny zawierający zanieczyszczenie metalem ciężkim musi być rozpuszczony w rozpuszczalniku nie mieszającym się z wodą lub w mieszaninie rozpuszczalników, z których co najmniej jeden nie miesza się z wodą.
Dobór odpowiedniego rozpuszczalnika organicznego lub mieszaniny rozpuszczalników zależy wyłącznie od rozpuszczalności związku, który ma być oczyszczany.
Przykłady tych rozpuszczalników obejmują toluen, ksylen, chlorek metylenu, chlorobenzen, 1,2-dichlorobenzen i węglowodory alifatyczne, takie jak heksan, ewentualnie w mieszaninie z aprotonowymi rozpuszczalnikami dipolamymi, takimi jak dimetylosulfotlenek, tetrahydrofuran i acetonitryl.
188 425
Związek o wzorze I może być stosowany jako taki, to jest w postaci proszku lub bardziej korzystnie rozpuszczony w wodzie, to jest w postaci roztworu wodnego.
W przypadku gdy jest stosowany w postaci proszku, usuwanie metalu ciężkiego przeprowadza się przez filtrację.
W przypadku roztworu wodnego, stężenie związku o wzorze I w roztworze wodnym wynosi generalnie między 5% ą 70% w/w.
Z praktycznego punktu widzenia preferowane jest stosowanie roztworów stężonych, korzystnie o stężeniach między 20% a 60% w/w.
Roztwór wodny związku o wzorze I można wytworzyć oddzielnie, tak więc prowadząc obróbkę w celu usunięcia metali ciężkich przez przemywanie roztworu zawierającego związek organiczny wodnym roztworem związku I.
Alternatywnie, odpowiednią ilość związku o wzorze I i niezbędną ilość wody można dodać oddzielnie do roztworu związku organicznego, który ma być oczyszczany.
Gdy związek organiczny jest rozpuszczony w mieszaninie rozpuszczalników zawierającej wodę, obróbkę można prowadzić po prostu dodając odpowiednią ilość związku o wzorze I bezpośrednio do roztworu związku organicznego.
Po rozdzieleniu faz metal ciężki pozostaje w fazie wodnej, prawdopodobnie w postaci kompleksu ze związkiem o wzorze I, natomiast związek organiczny pozostaje w roztworze w fazie organicznej.
Czas obróbki jest zmienny, ale generalnie zwiększając czas obróbki obserwuje się wzrost ilości usuwanego metalu ciężkiego.
Podobnie, przy stałym czasie obróbki i stosunku molowym związku I, zwiększając temperaturę obróbki obserwuje się wzrost ilości usuwanego metalu ciężkiego.
Generalnie, sposób usuwania metali ciężkich według wynalazku prowadzi się w temperaturze między temperaturą pokojową a temperaturą wrzenia mieszaniny, korzystnie między 20°C a 60°C.
Zależnie od początkowych zawartości metali ciężkich, ich pożądane niskie zawartości można osiągnąć po jednej obróbce lub po większej ilości obróbek sposobem według wynalazku.
Ponadto stwierdziliśmy, że skuteczność usuwania metali ciężkich sposobem według wynalazku może być dodatkowo zwiększona przez prowadzenie końcowego przemywania wodnym roztworem zasady.
Odpowiednimi roztworami zasady są wodne roztwory amoniaku, wodne roztwory amin, takich jak trietyloamina, wodne roztwory zasad nieorganicznych, takich jak węglany, wodorowęglany i wodorotlenki sodu lub potasu.
Korzystnie stosuje się 30% wodny roztwór amoniaku, który dodaje się na końcu obróbki wodnym roztworem związku I, to jest przed separacją faz.
Jak już podkreślono, sposób według wynalazku jest użyteczny do usuwania kilku metali ciężkich, które są zwykle stosowane jako reagenty, takich jak cyna, pallad i inne metale, które mogą być zatrzymane jako zanieczyszczenia w postaci kompleksów związków organicznych.
Sposób według wynalazku szczególnie korzystnie stosuje się do usuwania palladu. Pallad jest szeroko stosowany w procesach syntezy organicznej, zwłaszcza jako katalizator.
Ogólne omówienie stosowania palladu podaje na przykład Jiro Tsuji, Palladium Reagents and Catalysts, John Wiley & Sons (1995).
Jak już podkreślono, pallad jest także metalem ciężkim, który częściej pozostaje jako trudno usuwalne zanieczyszczenie związków organicznych.
W przypadku usuwania palladu korzystnie prowadzi się obróbkę wodnym roztworem N-acetylocysteiny, co jest wyjątkowo uniwersalne i znajduje zastosowanie do wielu związków organicznych.
Na przykład, sposób według wynalazku okazał się wyjątkowo skuteczny w usuwaniu wysokich ilości palladu obecnego w heteroarylofenyloalaninach wytworzonych przez sprzęganie pochodnej fenyloalaniny z halogenkiem heteroarylocynkowym w obecności katalizatora na bazie palladu(O) (międzynarodowe zgłoszenie patentowe nr PCT/EP97/07024 i nr PCT/EP98/00126, na rzecz niniejszego zgłaszającego, zgłoszonych odpowiednio 12 grudnia 1997 i 12 stycznia 1998).
188 425
Sposób według wynalazku okazał się równie skuteczny w usuwaniu palladu, obecnego jako zanieczyszczenie, ze związków pośrednich do syntezy diflunisalu oraz ze związków pośrednich do syntezy 5,8-dihydro-2,4-dimetylo-8-[(2'-(lH-tetrazol-5-ilo)[l,r-bifenyl]-4-ylo]-metylo]pirydo[2,3-d]pirymidyn-7(6H)-onu, wytworzonego przez reakcję sprzęgania w obecności katalizatora na bazie palladu(O), sposobami opisanymi odpowiednio w europejskim zgłoszeniu patentowym nr 0494419 (Zambon Groups S.p.A) i w zgłoszeniu patentowym W096/40684 (American Home Products Corporation).
Szczególnie korzystne wykonanie sposobu według wynalazku jest następujące.
Roztwór związku organicznego zawierający pallad ogrzewa się do temperatury między 20 a 60°C i dodaje do niego wodny roztwór N-acetylocysteiny. Po kilku godzinach mieszaninę chłodzi się do temperatury pokojowej i dodaje 30% roztwór amoniaku, utrzymując mieszanie, w ciągu kilku minut. Rozdziela się fazy i wyodrębnia oczyszczony związek z fazy organicznej.
Dla lepszego zilustrowania wynalazku podano poniższe przykłady.
Przykład 1
Do mieszaniny tetrahydrofuranu (18,2 ml), toluenu (18,2 ml) i magnezu (1,76 g, 0,0724 moli) dodano bromoetan (1,33 g, 0,0122 moli). Temperatura wzrosła do 60°C i mieszaninę ochłodzono do 35°C i dodano 2-bromotiazol (10 g, 0,061 moli) w ciągu 1,5 godziny. Mieszaninę mieszano przez 1 godzinę, ochłodzono i dodano do zawiesiny bezwodnego chlorku cynku (16,4 g, 0,12 moli) w tetrahydrofuranie (36,4 ml), utrzymując temperaturę poniżej 40°C. Mieszaninę mieszano przez 1 godzinę, następnie ogrzano do 50°C i dodano ester metylowy N-(tert-butoksykarbonylo)-4-jodo-L-fenyloalaniny (19,1 g, 0,047 moli) i następnie octan palladu (0,15 g, 0,67 mmoli) i trifenylofosfinę (0,36 g, 1,37 mmoli). Mieszaninę mieszano przez 1,5 godziny, zawiesinę ochłodzono do 30°C i wylano do wody (45 ml), toluenu (30 ml) i 2N kwasu chlorowodorowego (10 ml). Rozdzielono fazy i fazę organiczną (zawierającą 3400 ppm palladu) przemyto wodą (20 ml) i dodano roztwór N-acetylocysteiny (5 g) w wodzie (20 ml). Zawiesinę mieszano w 5Ó°C przez 1 godzinę. Po ochłodzeniu do 25°C dodano 28% amoniak (25 ml). Rozdzielono fazy (resztkowa zawartość palladu wynosiła 800 ppm). Powtórzono przemywanie N-acetylocysteiną i amoniakiem. Fazę organiczną odparowano pod próżnią do pozostałości. Zawartość palladu w pozostałości wynosiła 550 ppm.
Przykład 2
Mieszaninę tetrahydrofuranu (11 ml), toluenu (5 ml) i cynku (1,56 g, 0,0238 moli) ogrzewano do wrzenia pod chłodnicą zwrotną i dodano 2-bromotiazol (3,6 g, 0,022 moli) w ciągu około 1,5 godziny. Mieszaninę mieszano we wrzeniu przez 1 godzinę i ochłodzono do 50°C. Dodano ester metylowy N-formylo-4-jodo-L-fenyloalaniny (5,8 g, 0,0174 moli) i następnie octan palladu (0,035 g, 0,15 mmoli) i trifenylofosfinę (0,092 g, 0,35 mmoli). Mieszaninę mieszano przez 1 godzinę, zawiesinę ochłodzono do 30°C i wylano do wody (10 ml). Dodano kwas octowy (0,5 ml) i rozdzielono fazy. Fazę organiczną odparowano pod próżnią, a pozostałość (zawierającą 3290 ppm palladu) przeniesiono do chlorku metylenu (25 ml). Dodano roztwór N-acetylocysteiny (0,8 g) i wodę (1,8 ml). Zawiesinę mieszano w 30°C przez 1 godzinę. Po ochłodzeniu do 25°C dodano 28% amoniak (3 ml) i wodę (10 ml). Rozdzielono fazy i powtórzono przemywanie N-acetylocysteiną i amoniakiem (resztkowa zawartość palladu wynosiła 1100 ppm). Przeprowadzono trzecie przemywanie N-acetylocysteiną i fazę organiczną odparowano pod próżnią do pozostałości. Zawartość palladu w pozostałości wynosiła 360 ppm.
Przykład 3
Do reaktora o pojemności 250 cm3 wyposażonego w zewnętrzny płaszcz, termometr, chłodnicę zwrotną i mieszadło mechaniczne, trzymanego w atmosferze azotu, wprowadzono krystalizowany 8-[(2'-(3-tert-butylo-2H-tetrazol-5-ilo)-bifenyl-4-ylometylo]-2,4-dimetylo-5,8-dihydro-6H-pirydo[2,3-d]pirymidyn-7-on (20,0 g, 0,0428 moli; zawartość Pd = 777 ppm) i toluen (87,1 g). Uzyskany roztwór doprowadzono, z mieszaniem, do 40°C. Dodano roztwór wytworzony z N-acetylocysteiny (1,2 g, 7,36 mmoli) i wody (10,0 g). Po 24 godzinach mieszaninę reakcyjną ochłodzono do temperatury pokojowej i dodano 30% amoniak (4,0 g). Mieszaninę mieszano przez 30 minut, po czym rozdzielono fazy. Oznaczona zawartość palladu w fazie toluenowej wynosiła: Pd < 16 ppm.
188 425
Przykład 4
Powtórzono procedurę z przykładu 3, zastępując N-acetylocysteinę cysteiną. Zawartość palladu zmniejszono z początkowej 777 ppm do wartości 31 ppm.
Przykład 5
Do reaktora o pojemności 2 l wyposażonego w zewnętrzny płaszcz, termometr, chłodnicę zwrotną i mieszadło mechaniczne, trzymanego w atmosferze azotu, wprowadzono w temperaturze pokojowej roztwór organiczny zawierający 18% 8-[(2'-(3-tert-butylo-2H-tetrazol-5-ilo)-bifenyl-4-ylometylo]-2,4-dimetylo-5,8-dihydro-6H-pirydo[2,3-d]pirymidyn-7-onu (20,0 g, 0,0428 moli; zawartość Pd = 777 ppm) w mieszaninie toluenu i tetrahydrofuranu (1240 g odpowiadające 0,477 moli związku organicznego; zawartość Pd 3700 ppm). Temperaturę wewnętrzną doprowadzono do 60°C i mieszając dodano N-acetylocysteinę (15,7 g, 0,0962 moli) i wodę (8,0 g). Mieszaninę trzymano z mieszaniem w 60°C przez 8 godzin, następnie ochłodzono do 35-40°C i dodano wodę (48,7 g) i 30% amoniak (56,7 g, 0,99 moli). Mieszaninę mieszano przez 30 minut w 40°C, po czym zatrzymano mieszanie i mieszaninę trzymano w spoczynku przez 15 minut. Pracując w temperaturze 40°C rozdzielono fazy, a zawartość palladu oznaczono bezpośrednio w roztworze organicznym (390 ppm).
Przykład 6
Do bezwodnego reaktora o pojemności 250 cm3 wprowadzono pod przepływem azotu wiórki magnezowe (9,9 g, 0,406 moli), tetrahydrofuran (60 g) i toluen (60 g). Mieszaninę ogrzano do 70°C. Dodano do mieszaniny 4-bromoanizol (7,5 g, 0,04 moli) i następnie 1,2-dibromoetan (0,3 g, 0,0016 moli). Po 15 minutach zaobserwowano wzrost temperatury wewnętrznej do 83°C, wydzielanie się gazu i pojawienie się zielonego koloru mieszaniny reakcyjnej. Następnie powoli dodano, utrzymując temperaturę 70 do 75°C, dalszą porcję 4-bromoanizolu (67,4 g, łącznie 0,36 moli). Po zakończeniu dodawania mieszaninę mieszano przez 5 godzin w temperaturze 74°C. Po zakończeniu tego okresu roztwór zawierający związek Grignarda przesączono. W międzyczasie do reaktora o pojemności 500 ml wprowadzono pod przepływem azotu 2,4-difluorobromobe'nz.en (73,4 g, 0,380 moli), octan palladu (0,256 g, 0,00114 moli) i trifenyłofosfinę (1,2 g, 0,00457 moli). Po ogrzaniu do 90°C do mieszanej mieszaniny reakcyjnej wkraplano w ciągu 4 godzin roztwór związku Grignarda. Podczas wkraplania utrzymywano temperaturę wewnętrzną poniżej 107°C. Po zakończeniu wkraplania mieszaninę reakcyjną mieszano w 95°C przez dalsze 5 godzin, następnie ochłodzono do 85°C i dodano wodę (80 g), jednocześnie oddestylowując tetrahydrofuran. Mieszaninę reakcyjną zakwaszono 37% kwasem chlorowodorowym (4,1 g), po czym rozdzielono fazy. Fazę organiczną (152 g) po rozcieńczeniu toluenem (100,0 g) podzielono na dwie części po 125 g każda. Jedną część zadano N-acetylocysteiną (1,12 g) i wodą (0,60 g) w 60°C przez 8 godzin, zaś drugą traktowano wodą (0,60 g) w 60°C przez 8 godzin w celu otrzymania danych porównawczych. Po zakończeniu obróbki obie części ochłodzono do 40°C i przemyto 15% amoniakiem (8 g). Roztwór wodny traktowany N-acetylocysteiną miał zawartość palladu równą 50 ppm (3,5% zawartości początkowej), natomiast roztwór porównawczy miał zawartość palladu równą 965 ppm (68,9% zawartości początkowej).
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.

Claims (10)

1. Sposób usuwania metali ciężkich, zwłaszcza palladu, ze związków organicznych, znamienny tym, że na roztwór związku organicznego w rozpuszczalniku nie mieszającym się z wodą działa się pochodną cysteiny o wzorze:
HS
ΧΟΟΗ
NHR (I) w którym R oznacza atom wodoru, liniową lub rozgałęzioną grupę Cj-Cć-acylową, lub grupę benzoilową.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się molową ilość związku ł od 1:1 do 100:1 względem zawartości metalu ciężkiego.
3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że stosuje się stosunek molowy związek ł: metal ciężki od 5:1 do 15:1.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako pochodną cysteiny stosuje się N-acetylocysteinę.
5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się wodny roztwór związku o wzorze ł.
6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że stężenie związku o wzorze ł w roztworze wodnym wynosi generalnie między 5% a 70% w/w.
7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się rozpuszczalnik wybrany z toluenu, ksylenu, chlorku metylenu, chlorobenzenu, 1,2-dichlorobenzenu i węglowodorów alifatycznych, ewentualnie w mieszaninie z aprotonowymi rozpuszczalnikami dipolamymi.
8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że dodatkowo przeprowadza się następnie obróbkę wodnym roztworem zasady.
9. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że jako wodny roztwór zasady stosuje się wodny roztwór amoniaku.
10. Sposób według zastrz. 9, znamienny tym, że na roztwór związku organicznego w rozpuszczalniku nie mieszającym się z wodą działa się wodnym roztworem N-acetylocysteiny, a następnie wodnym roztworem amoniaku.
PL98336475A 1997-05-13 1998-05-04 Sposób usuwania metali ciężkich, zwłaszcza palladu, ze związków organicznych PL188425B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT97MI001108A IT1291356B1 (it) 1997-05-13 1997-05-13 Processo per la rimozione di metalli pesanti
PCT/EP1998/002628 WO1998051646A1 (en) 1997-05-13 1998-05-04 Process for the removal of heavy metals

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL336475A1 PL336475A1 (en) 2000-06-19
PL188425B1 true PL188425B1 (pl) 2005-01-31

Family

ID=11377119

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98336475A PL188425B1 (pl) 1997-05-13 1998-05-04 Sposób usuwania metali ciężkich, zwłaszcza palladu, ze związków organicznych

Country Status (25)

Country Link
US (1) US6239301B1 (pl)
EP (1) EP0981507B1 (pl)
JP (1) JP2001524977A (pl)
CN (1) CN1092624C (pl)
AT (1) ATE273944T1 (pl)
AU (1) AU739778B2 (pl)
BG (1) BG64772B1 (pl)
BR (1) BR9808795A (pl)
CA (1) CA2288647C (pl)
CZ (1) CZ294236B6 (pl)
DE (1) DE69825745T2 (pl)
EA (1) EA002285B1 (pl)
ES (1) ES2227832T3 (pl)
HU (1) HU222599B1 (pl)
IL (1) IL132561A (pl)
IN (1) IN183465B (pl)
IT (1) IT1291356B1 (pl)
NO (1) NO312509B1 (pl)
NZ (1) NZ500565A (pl)
PL (1) PL188425B1 (pl)
PT (1) PT981507E (pl)
RO (1) RO119714B1 (pl)
SK (1) SK282370B6 (pl)
WO (1) WO1998051646A1 (pl)
ZA (1) ZA984039B (pl)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6746966B1 (en) * 2003-01-28 2004-06-08 Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Method to solve alignment mark blinded issues and a technology for application of semiconductor etching at a tiny area
US20040157316A1 (en) * 2003-02-07 2004-08-12 Farone William A. Sulfhydral containing compounds and methods of using same
WO2006048746A2 (en) * 2004-11-02 2006-05-11 Pfizer Inc. Methods for the removal of heavy metals
BR112019008068B1 (pt) 2016-10-20 2023-10-03 Newsouth Innovations Pty Limited Método para remover metal pesado dissolvido de uma solução aquosa e uso de um composto
CN112930348B (zh) * 2018-09-11 2023-12-05 阿斯利康(瑞典)有限公司 用于制造3-[(1S)-1-咪唑并[1,2-a]吡啶-6-基乙基]-5-(1-甲基吡唑-4-基)三唑并[4,5-b]吡嗪的改进方法及其多晶型形式
CN113960023B (zh) * 2021-09-27 2023-11-14 西南大学 一种利用凝胶实现水样中重金属离子浓度快速检测的方法
CN114524508A (zh) * 2022-03-15 2022-05-24 江西理工大学 一种促进生物滤池中微生物挂膜的强化剂及方法

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2953554A (en) * 1956-08-07 1960-09-20 Goodrich Gulf Chem Inc Method of removing heavy metal catalyst from olefinic polymers by treatment with an aqueous solution of a complexing agent
JPH029890A (ja) 1988-03-31 1990-01-12 Yoshitomi Pharmaceut Ind Ltd 有機錫化合物の除去法
IL100353A (en) * 1991-01-08 1997-06-10 Zambon Spa Preparation of 5-(2, 4-difluorophenyl)-salicylic acid and novel 2,4-difluorophenyl-boronic acid derivatives being intermediates therefor
US5427247A (en) 1993-05-25 1995-06-27 Lockheed Idaho Technologies Company Method for mobilization of hazardous metal ions in soils
US5760220A (en) 1995-06-07 1998-06-02 American Home Products Corporation Process for preparation of biphenyl derivatives
ATE240325T1 (de) * 1995-06-07 2003-05-15 Wyeth Corp Verfahren zur herstellung von biphenylderivaten

Also Published As

Publication number Publication date
NO312509B1 (no) 2002-05-21
IL132561A0 (en) 2001-03-19
BG103858A (en) 2000-07-31
EP0981507B1 (en) 2004-08-18
CN1092624C (zh) 2002-10-16
EP0981507A1 (en) 2000-03-01
JP2001524977A (ja) 2001-12-04
SK282370B6 (sk) 2002-01-07
BR9808795A (pt) 2000-07-18
RO119714B1 (ro) 2005-02-28
CZ401399A3 (cs) 2000-04-12
ITMI971108A0 (pl) 1997-05-13
AU739778B2 (en) 2001-10-18
HUP0002119A3 (en) 2001-12-28
ATE273944T1 (de) 2004-09-15
CN1255912A (zh) 2000-06-07
PL336475A1 (en) 2000-06-19
DE69825745D1 (de) 2004-09-23
NO995528D0 (no) 1999-11-12
ITMI971108A1 (it) 1998-11-13
AU7530298A (en) 1998-12-08
WO1998051646A1 (en) 1998-11-19
DE69825745T2 (de) 2005-08-18
CA2288647A1 (en) 1998-11-19
NO995528L (no) 1999-11-12
US6239301B1 (en) 2001-05-29
EA199900892A1 (ru) 2000-04-24
EA002285B1 (ru) 2002-02-28
NZ500565A (en) 2001-04-27
PT981507E (pt) 2005-01-31
IN183465B (pl) 2000-01-15
HU222599B1 (hu) 2003-08-28
ES2227832T3 (es) 2005-04-01
BG64772B1 (bg) 2006-03-31
HUP0002119A2 (hu) 2000-11-28
IT1291356B1 (it) 1999-01-07
ZA984039B (en) 1998-11-20
IL132561A (en) 2005-03-20
SK153999A3 (en) 2000-05-16
CZ294236B6 (cs) 2004-11-10
CA2288647C (en) 2006-07-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4342940B2 (ja) 5−メチル−1−フェニル−2(1h)ピリジノンの製造方法
CN1582272A (zh) 制备5-(3-氰基苯基)-3-甲酰基苯甲酸化合物的方法
PL188425B1 (pl) Sposób usuwania metali ciężkich, zwłaszcza palladu, ze związków organicznych
Lee et al. Efficient in situ esterification of carboxylic acids using cesium carbonate
EP1595862B1 (en) Process for production of iodine compounds and process for production of high-purity 5-iodo-2-methylbenzoic acid
MXPA99010410A (en) Process for the removal of heavy metals
US7476760B2 (en) Purification and production methods of 1-aminocyclopropanecarboxylic acid
JP2005060302A (ja) N−メタクリロイル−4−シアノ−3−トリフルオロメチルアニリンの製造方法および安定化方法
TW201233440A (en) Process for preparing adamantane polyol
JP4695277B2 (ja) イミダゾリジノン誘導体の製造方法
JP4143295B2 (ja) 9,9−二置換−2,3,6,7−キサンテンテトラカルボン酸二無水物の製造方法
JP4886938B2 (ja) イミダゾリジノン誘導体の製法
JPH05178833A (ja) N−シアノアセトアミジン誘導体の製造方法
JPH06192170A (ja) 4−ブロモメチルビフェニル化合物の製造法
CN103626673A (zh) 一种全氟烷基芳香羟胺化合物及其制备方法
JP3150565B2 (ja) 1−アルキルアミノアントラキノン誘導体の製法
KR0185279B1 (ko) 2,2-디브로모-3-니트릴로프로피온아미드의 신규한 제조방법
JPH07330664A (ja) アルキル基又はアルコキシ基を有するビフェニルカルボン酸誘導体の製造方法
JPH01272555A (ja) 4‐ベンジル‐2,6‐ジエチルアニリン誘導体及びその製造法
JPH0242051A (ja) 芳香族ニトリルの精製方法
JPH05140120A (ja) 2−ヒドロキシキノキサリンの新規製造法
JPH03127788A (ja) 2,4‐ジアミノ‐6‐(1‐ピペリジニル)‐ピリミジン‐3‐オキサイドの新規な精製方法
JP2003342253A (ja) 2−アルキル−3−ニトロイソチオ尿素の製造方法
JP2000128838A (ja) 結晶(s,s)−エチレンジアミン−n,n′−ジコハク酸及び(s,s)−エチレンジアミン−n,n′−ジコハク酸の製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20140504