SK282370B6 - Spôsob odstraňovania ťažkých kovov z organických zlúčenín - Google Patents

Spôsob odstraňovania ťažkých kovov z organických zlúčenín Download PDF

Info

Publication number
SK282370B6
SK282370B6 SK1539-99A SK153999A SK282370B6 SK 282370 B6 SK282370 B6 SK 282370B6 SK 153999 A SK153999 A SK 153999A SK 282370 B6 SK282370 B6 SK 282370B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
compound
solution
palladium
aqueous solution
heavy metals
Prior art date
Application number
SK1539-99A
Other languages
English (en)
Other versions
SK153999A3 (en
Inventor
Marco Villa
Vincenzo Cannata
Alessandro Rosi
Pietro Allegrini
Original Assignee
Zambon Group S. P. A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=11377119&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=SK282370(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Zambon Group S. P. A. filed Critical Zambon Group S. P. A.
Publication of SK153999A3 publication Critical patent/SK153999A3/sk
Publication of SK282370B6 publication Critical patent/SK282370B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07BGENERAL METHODS OF ORGANIC CHEMISTRY; APPARATUS THEREFOR
    • C07B63/00Purification; Separation; Stabilisation; Use of additives

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Removal Of Specific Substances (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)

Abstract

Opisuje sa spôsob odstraňovania ťažkých kovov z roztokov organických zlúčenín pôsobením cysteínu alebo N-acylcysteínu. Z výsledných roztokov možno izolovať organické zlúčeniny s nízkym obsahom ťažkých kovov, napríklad paládia, vhodné na prípravu farmaceuticky účinných zlúčenín.ŕ

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu odstraňovania ťažkých kovov z organických zlúčenín spracovaním s cysteínom alebo acylcysteínom; bližšie sa vynález týka spôsobu odstraňovania ťažkých kovov z roztokov organických zlúčenín v rozpúšťadlách nemiešateľných s vodou.
Doterajší stav techniky
V priemyselných syntéznych procesoch sa široko využívajú ťažké kovy, najčastejšie paládium a nikel, na prípravu zlúčenín použiteľných v najrôznejších oblastiach. Nakoľko uvedené ťažké kovy ľahko vytvárajú komplexy, ich veľkou nevýhodou je, že ťažké kovy často v podstatných množstvách ostávajú prítomné v pripravených organických zlúčeninách. To má za následok pokles čistoty zlúčeniny a z toho vyplývajúcu potrebu odstrániť ťažké kovy z uvedených zlúčenín. Nevyhnutnosť odstraňovať ťažké kovy je osobitne významná vtedy, keď zlúčenina obsahujúca vysoký podiel kovov je farmakologicky účinná, alebo je medziproduktom na prípravu farmakologicky účinnej zlúčeniny. Obsah ťažkých kovov vo farmaceutický účinných zlúčeninách musí byť významne nízky nielen z hľadiska čistoty pripravovanej zlúčeniny, ale aj zo zrejmých dôvodov farmaceutickej bezpečnosti.
Závažnosť problému ťažkých kovov, najmä paládia, ako nečistoty v chemicko-farmaceutickom priemysle, je dobre zdôraznená v knihe Maryanoff C. A. Chemistry and Industry (Dekker, 1988), 33 (Catal. Org. React.), str. 359 až 379, v kapitole 18, nazvanej: Catalysis from the Perspective of an Organic Chemist: Common Problems and Possible Solutions.
Ako príklad citujeme z uvedenej knihy syntézu zlúčeniny, známu ako McTV-5691; autori uvádzajú niekoľko pokusov na odstránenie vysokých obsahov paládia (tabuľka III na strane 374). Výsledok ich snahy nebol úspešný a problém sa riešil iba úplnou zmenou výrobnej schémy (obr. 14 na strane 376).
Autori tohto vynálezu teraz zistili, že relevantné množstvá ťažkých kovov z organických zlúčenín možno jednoducho a úsporne odstrániť spracovaním roztokov týchto organických zlúčenín s cysteínom alebo s acylcysteínom.
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu je spôsob odstránenia ťažkých kovov z organických zlúčenín, v ktorom sa roztok organickej zlúčeniny v rozpúšťadle, ktoré je nemiesiteľné s vodou spracuje s derivátom cysteínu vzorca (I)
NHR (I), v ktorom
R znamená vodíkový atóm, nerozvetvenú alebo rozvetvenú Ct až C6-acylovú skupinu, alebo benzoylovú skupinu.
Spôsob podľa tohto vynálezu možno ľahko uskutočniť v priemyselnom meradle a spôsob umožňuje hospodárne odstránenie ťažkých kovov, najmä paládia.
Zlúčeniny, ktoré majú vzorec (I) sú známe a možno ich ľahko pripraviť známymi spôsobmi. Jednotlivé príklady zahŕňajú cysteín, jV-acetylcysteín, A'-benzoylcystcín. Mpivaloylcysteín a N-propionylcysteín.
V spôsobe podľa tohto vynálezu sa výhodne použijú cysteín alebo Ä-acetylcysteín (NAC) a výhodnejší je N-acetylcysteín.
Množstvo cysteínového derivátu vzorca (1), ktoré sa má použiť závisí od množstva odstraňovaného ťažkého kovu; uvedené použité množstvo cysteínového derivátu je ale najmenej ekvimolové vzhľadom na množstvo ťažkého kovu. Vo všeobecnosti bude molový pomer zlúčeniny (I) k obsahu ťažkého kovu od 1 ; 1 až do 100 : 1. Výhodný molový pomer zlúčeniny so vzorcom (I) k ťažkému kovu je od 5 : 1 do 15 : 1.
Organická zlúčenina, ktorá obsahuje ťažký kov ako nečistotu, sa musí rozpustiť v rozpúšťadle, ktoré je nemiesiteľné s vodou, alebo v zmesi rozpúšťadiel, z ktorých najmenej jedno je nemiesiteľné s vodou.
Výber vhodného organického rozpúšťadla alebo zmesi rozpúšťadiel závisí výlučne od rozpustnosti čistenej zlúčeniny v rôznych rozpúšťadlách. Ako príklady uvedených rozpúšťadiel možno uviesť toluén, xylén, metyl énchlorid, chlórbenzén, 1,2-dichlórbenzén a alifatické uhľovodíky ako je hexán, voliteľne v zmesi s aprotickým dipolámym rozpúšťadlom, ako je napríklad dimetylsulfoxid, tetra-hydrofúrán a acetonitril.
Zlúčenina, ktorá má vzorec (I) sa môže použiť samotné, to znamená vo forme prášku, alebo výhodnejšie rozpustená vo vode, to znamená vo forme vodného roztoku.
Ak sa zlúčenina, ktorá má vzorec (I) použije vo forme prášku, odstránenie ťažkých kovov sa vykoná filtráciou. Ak sa použije vodný roztok zlúčeniny, ktorá má vzorec (I), potom má jej vodný roztok koncentráciu medzi 5 % a 70 % hmotnostnými.
Z praktického hľadiska je výhodné použiť koncentrované roztoky, výhodne v koncentráciách medzi 20 % a 60 % hmotnostnými.
Vodný roztok zlúčeniny, ktorá má vzorec (I) sa môže pripraviť oddelene; pri odstraňovaní ťažkého kovu sa potom roztok obsahujúci organickú zlúčeninu spracuje premývaním vodným roztokom zlúčeniny (I).
Voliteľne, vhodné množstvo zlúčeniny, ktorá má vzorec (I) a potrebné množstvo vody sa môžu pridať oddelene do roztoku čistenej organickej zlúčeniny.
Ak sa organická zlúčenina rozpustí v zmesi rozpúšťadiel vrátane vody, odstránenie sa ľahko vykoná pridaním vhodného množstva zlúčeniny, ktorá má vzorec (1) priamo do roztoku čistenej organickej zlúčeniny.
Po oddelení fáz ostáva ťažký kov vo vodnej fáze, pravdepodobne ako komplex so zlúčeninou, ktorá má vzorec (I), pričom čistená organická zlúčenina ostáva v roztoku v organickej fáze.
Čas spracovania môže byť rôzny, ale vo všeobecnosti sa bude predlžovať so zvyšujúcim sa množstvom odstraňovaného ťažkého kovu. Pri rovnakom postupe, keď čas spracovania a molový pomer zlúčeniny so vzorcom (I) ostávajú rovnaké, sa pozoruje, že zvýšením teploty spracovania sa zvyšuje aj podiel odstráneného ťažkého kovu. Spôsob odstraňovania ťažkého kovu podľa tohto vynálezu sa vo všeobecnosti uskutoční pri teplote medzi teplotou miestnosti a teplotou varu zmesi pod spätným chladičom, výhodne medzi teplotou 20 a 60 °C.
V závislosti od počiatočného obsahu ťažkého kovu v organickej zlúčenine sa vyžadovaná nízka hodnota jeho obsahu môže dosiahnuť podľa tohto vynálezu jedným spracovaním alebo viacnásobným spracovaním.
Autori vynálezu zistili, že účinnosť odstránenia ťažkých kovov spôsobom podľa tohto vynálezu sa môže ďalej
SK 282370 Β6 zvýšiť záverečným premytím vodným zásaditým roztokom. Vhodné zásadité roztoky sú vodné roztoky amoniaku, vodné roztoky amínov, ako je napríklad trietylamín, a vodné roztoky anorganických zásad, ako sú napríklad uhličitany sodný a draselný, hydrogenuhličitany a hydroxidy, sodný a draselný. Výhodne sa použije vodný 30 %-ný roztok amoniaku, ktorý sa pridá priamo po ukončení spracovania s vodným roztokom zlúčeniny (1), to znamená pred oddelením fáz.
Ako už bolo uvedené, spôsob podľa tohto vynálezu je užitočný na odstránenie niektorých ťažkých kovov, ktoré sa bežne používajú ako súčasti reakčného systému; sú to napríklad cín, paládium a ďalšie kovy, ktoré môžu ostávať v produkte ako nečistoty vo forme komplexov s organickými zlúčeninami. Výhodné uskutočnenie tohto vynálezu je odstránenie paládia.
Paládium sa skutočne široko využíva v organických syntézach, najmä ako katalyzátor. Odkaz na všeobecné použitie paládia, pozri napríklad Jiro Tsuji, Palladium Reagents and Catalysts, J. Wiley & Sons (1995). Už bolo uvedené, že paládium je ťažký kov, ktorý často ostáva v organických zlúčeninách ako ťažko odstrániteľná nečistota.
Výhodný spôsob odstránenia paládia spracovaním s vodným roztokom V-acetylcystcínu je výnimočne prispôsobivý a použiteľný pri príprave viacerých organických zlúčenín. Spôsob podľa tohto vynálezu sa ukázal ako zvlášť účinný, napríklad pri odstraňovaní vysokých obsahov paládia, prítomného v heteroaryl-fenylalanínoch, pripravených viazaním derivátu fenylalanínu s heteroaryl-zinočnatým halogenidom v prítomnosti paládiového (0) katalyzátora (patentové prihlášky PCT/EP97/07 024 a PCT/EP98/00 126 prihlasovateľov tohto vynálezu z 12. decembra 1997 a 12. januára 1998).
Spôsob podľa tohto vynálezu sa ukázal byť rovnako účinný pri odstraňovaní paládia ako nečistoty z medziproduktu pri syntéze diflunisalu a z medziproduktu pri syntéze 5,6-dihydro-2,4-dimetyl-8-[(2'-(l /7-tetrazol-5-yľ)J 1 ,ľ-bifenyl]-4-yl]metyl]pyrido[2,3-d]pyrimidin-7(6H)-ónu, pripravovaného kopulačnou reakciou v prítomnosti paládiového(0) katalyzátora spôsobom, opísaným v prihláške európskeho patentu 0 484 419 (Zambon Group S.p.A.) a v patentovej prihláške WO 96/40 684 (Američan Horne Products Corporation).
Príklady uskutočnenia vynálezu
Veľmi výhodné uskutočnenie spôsobu podľa tohto vynálezu je nasledujúce: roztok organickej zlúčeniny obsahujúcej paládium sa zahreje na teplotu medzi 20 a 60 “C a pridá sa vodný roztok A-acetylcysteínu; po niekoľkých hodinách sa zmes ochladí na teplotu miestnosti a pridá sa 30 %-ný roztok amoniaku a zmes sa niekoľko minút mieša. Potom sa od seba oddelia organická fáza a vodná fáza; čistená zlúčenina sa izoluje z organickej fázy.
Na lepšie pochopenie tohto vynálezu sa uvádzajú nasledujúce príklady. Na stanovenie zvyškového obsahu paládia sa použil spôsob atómovej absorpcie; obsah paládia sa vyjadril v jednotkách ppm vzhľadom na čistenú organickú zlúčeninu.
Príklad 1
Do zmesi tetrahydrofuránu (18,2 ml), toluénu (18,2 ml) a horčíka (1,76 g; 0,0724 molu) sa pridal brómetán (1,33 g; 0,0122 molu). Teplota sa zvýšila na 60 °C a zmes sa ochladila na 35 °C a v priebehu 1,5 hodiny sa pridal 2-bróm tiazol (10 g; 0,061 molu). Zmes sa hodinu miešala, ochladila a pridala sa k suspenzii bezvodého chloridu zinočnatého (16,4 g; 0,12 molu) v tetrahydrofuráne (36,4 ml), pričom sa udržiavala teplota pod 40 °C.
Zmes sa hodinu miešala, potom sa zahriala na 50 °C a postupne sa pridali metylester A'-(terc-butoxykarbonyl)-4-jód-L-fenylalanínu (19,1 g; 0,047 molu), octan paladnatý (0,15 g; 0,67 milimolu) a trifenylfosfln (0,36 g; 1,37 milimolu).
Zmes sa miešala 1,5 hodiny, suspenzia sa ochladila na 30 °C a naliala sa do vody (45 ml), toluénu (30 ml) a roztoku kyseliny chlorovodíkovej (cIICi= 2 mol. dm'3; 10 ml).
Oddelili sa fázy a organická fáza (obsahujúca 3400 ppm paládia) sa premyla vodou (20 ml) a pridal sa roztok Ň-acetylcysteinu (5 g) vo vode (20 ml). Suspenzia sa hodinu miešala pri teplote 50 °C. Po ochladení sa pri 25 °C pridal roztok amoniaku (28 %-ný; 25 ml). Fázy sa oddelili (zvyškový obsah paládia bol 800 ppm).
Premytie s roztokom jV-acetylcysteínu sa opakovalo.
Organická fáza sa skoncentrovala vo vákuu. Obsah paládia vo zvyšku bol 550 ppm.
Príklad 2
Zmes tetrahydrofuránu (11 ml), toluénu (5 ml), a zinku (1,56 g; 0,0238 molu) sa zahrievala pri teplote varu zmesi pod spätným chladičom a v priebehu asi 1,5 hodiny sa pridal 2-brómtiazol (3,6 g, 0,022 molu). Zmes sa nechala pri teplote varu hodinu miešať pod spätným chladičom a potom sa ochladila na 50 °C. Postupne sa pridali metylester 7V-formyl-4-jód-L-fenylalanínu (5,8 g; 0,0174 molu), octan paladnatý (0,035 g; 0,15 milimolu) a trifenylfosfln (0,092 g; 0,35 milimolu). Zmes sa hodinu miešala, suspenzia sa potom ochladila na 30 °C a naliala do vody (10 ml). Pridala sa kyselina octová (0,5 ml) a potom sa nechali oddeliť fázy.
Organická fáza sa skoncentrovala vo vákuu a zvyšok (obsahujúci 3290 ppm paládia) sa rozmiešal v etylénchloride (25 ml). Pridal sa roztok A'-acetylcysteínu (0,8 g) vo vode (1,8 ml). Suspenzia sa hodinu miešala pri teplote 30 °C. Po ochladení na 25 °C sa pridal 28 %-ný roztok amoniaku (3 ml) a voda (10 ml). Fázy sa nechali oddeliť a premývanie s A-acetylcysteinom a roztokom amoniaku sa opakovalo (zvyškový obsah paládia bol 1100 ppm). Po ďalšom opakovaní premývania s A-acetylcysteínom sa organická fáza skoncentrovala vo vákuu. Obsah paládia vo zvyšku bol 360 ppm.
Príklad 3
V 250 ml reaktore s vonkajším plášťom, teplomerom, spätným chladičom a mechanickým miešadlom, udržiavanom pod ochrannou atmosférou dusíka sa zmiešal kryštalický 8-[2'-(3-íerc-butyl-2//-tetrazol-5-yl)-bifenyl-4-ylmetyl]-2,4-dimetyl-5,8-dihydro-6//-pyrido[2,3-d]-pyrimidin-7-ón (20,0 g, 0,042 molu; obsah paládia 777 ppm) a toluén (87,1 g).
Roztok sa za miešania zohrial na 40 °C. Pridal sa pripravený roztok iV-acetylcysteínu (1,2 g; 7,36 milimolov) vo vode (10,0 g). Po 24 hodinách sa reakčná zmes ochladila na teplotu miestnosti a pridal sa 30 %-ný roztok amoniaku (14,0 g). Zmes sa 30 minút miešala a potom sa fázy nechali od seba oddeliť. Obsah paládia sa hodnotil v toluénovej fáze s nasledujúcim výsledkom: 16 ppm Pd.
Príklad 4
Opakoval sa postup, uvedený v príklade 3, ale N-acetylcysteín sa nahradil cysteínom. Obsah paládia z pôvodných 777 ppm klesol na hodnotu 31 ppm.
Príklad 5
Pri teplote miestnosti sa do 2000 ml reaktora s vonkajším plášťom, teplomerom, spätným chladičom a mechanickým miešadlom, udržiavanom pod ochrannou atmosférou dusíka vložil organický roztok 8-[2'-(3-terc-butyl-2//-tetrazol-5-yl)-bifenyl-4-ylmetyl]-2,4-dimetyl-5,8-dihydro-6H-pyrido[2,3-d]-pyrimidin-7-ónu (20,0 g, 0,0428 molu; obsah paládia 777 ppm) v zmesi toluénu a tetrahydrofuránu (1240 g zodpovedajúce 0,477 molom organickej zlúčeniny; obsah paládia 3700 ppm).
Teplota v reaktore sa zvýšila na 60 °C a reakčná zmes sa stále miešala; pridal sa /V-acetylcysteín (15,7 g, 0,0962 molu) a voda (8,0 g). Zmes sa 8 hodín miešala pri 60 °C, potom sa ochladila na 35 až 40 °C; pridala sa voda (48,7 g) a 30 %-ný roztok amoniaku (56,7 g; 0,99 molu). Zmes sa potom 30 minút miešala pri 40 °C, potom sa miešanie zastavilo a zmes sa nechala 15 minút v pokoji, pri 40 °C sa fázy nechali oddeliť a v organickej fáze sa stanovil obsah paládia (390 ppm).
Príklad 6
Do 250 ml reaktora sa bez prístupu vlhkosti a v ochrannej atmosfére dusíka vložili horčíkové triesky (9,9 g; 0,406 molu), pridal sa tetrahydrofurán (60 g) a toluén (60 g). Zmes sa zahriala na 70 °C. Do zmesi sa pridal 4-brómanizol (7,5 g, 0,04 molu) a potom 1,2-dibrómetán (0,3 g; 0,0016 molu). Po 15 minútach sa zaznamenalo zvýšenie vnútornej teploty v reaktore na 83 °C, vývin plynu a zelené sfarbenie reakčnej zmesi. Pozvoľna sa pridával ďalší podiel 4-brómanizolu (67,4 g, spolu 0,36 molu), pričom sa teplota udržiavala medzi 70 až 75 °C. Po skončení pridávania sa reakčná zmes 5 hodín miešala pri 74 °C. Po tomto čase sa roztok, obsahujúci Grignardovu zlúčeninu, prefiltroval.
Medzi tým sa do 500 ml reaktora v ochrannej atmosfére dusíka vložil 2,4-difluórbrómbenzén (73,4 g; 0,380 molu), octan paladnatý (0,256 g; 0,00114 molu) a trifenylfosfín (1,2 g; 0,00457 molu). Po ohriatí na 90 °C a za stáleho miešania sa do tejto zmesi v priebehu 4 hodín po kvapkách pridávala Grignardova zlúčenina. Počas pridávania sa teplota reakčnej zmesi udržiavala pod 107 °C. Po skončení pridávania sa reakčná zmes miešala ďalších 5 hodín pri teplote 95 °C, potom sa ochladila na 85 °C, pridala sa voda (80 g) a súčasne sa oddestiloval tetrahydrofurán. Reakčná zmes sa okyslila 37 %-nou kyselinou chlorovodíkovou (4,1 g) a potom sa nechali oddeliť fázy.
Organická fáza (152 g) sa po zriedení toluénom (100,0 g) rozdelila na dve časti (každá časť 125 g); jedna časť sa nechala 8 hodín s reagovať s A-acetylcysteínom (1,12 g) a vodou (0,60 g) pri 60 °C, zatiaľ čo druhá časť sa 8 hodín miešala iba s vodou (0,60 g) a slúžila ako porovnávací pokus. Po skončení spracúvania sa tieto dva podiely ochladili na 40 °C a premyli 15 %-ným roztokom amoniaku (8 g).
Organický roztok spracúvaný s A-acetylcysteínom mal obsah paládia 50 ppm (3,5 % počiatočného obsahu), zatiaľ čo porovnávací roztok obsahoval 965 ppm paládia (68,9 % počiatočnej hodnoty).

Claims (11)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob odstraňovania ťažkých kovov z organických zlúčenín, vyznačujúci sa tým, že roztok organickej zlúčeniny v rozpúšťadle nemiesiteľnom s vodou sa spracuje s derivátom cysteínu, ktorý má vzorec (I) /-xXC00H hs γ
    NHR (I), v ktorom
    R znamená vodík, nerozvetvenú alebo rozvetvenú C, až Cs-acylovú skupinu, alebo benzoylovú skupinu.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že molový podiel zlúčeniny (I) je od 1 : 1 do 100:1 vzhľadom na obsah ťažkého kovu.
  3. 3. Spôsob podľa nároku 2, vyznačujúci sa t ý m , že molový podiel zlúčeniny (I) je medzi 5 : 1 do 15 : 1.
  4. 4. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že sa použije A-acetylcysteín.
  5. 5. Spôsob podľa nároku 1,vyznačujúci sa t ý m , že sa použije vodný roztok zlúčeniny, ktorá má vzorec (I).
  6. 6. Spôsob podľa nároku 5, vyznačujúci sa t ý m , že koncentrácia vodného roztoku je medzi 5 % a 70 % hmotnostnostnými.
  7. 7. Spôsob podľa nároku 1,vyznačujúci sa t ý m , že rozpúšťadlo sa vyberie zo skupiny toluén, xylén, metylénchlorid, chlórbenzén, 1,2-dichlórbenzén, alifatický uhľovodík, voliteľne v zmesi s aprotickými dipolárnymi rozpúšťadlami.
  8. 8. Spôsob podľa nároku 1,vyznačujúci sa t ý m , že sa použije na spracovanie so zásaditým vodným roztokom.
  9. 9. Spôsob podľa nároku 8, vyznačujúci sa t ý m , že zásaditý vodný roztok je vodný roztok amoniaku.
  10. 10. Spôsob odstraňovania ťažkých kovov z organických zlúčenín, vyznačujúci sa tým, že roztok organickej zlúčeniny v rozpúšťadle nemiesiteľnom s vodou sa najprv spracuje s vodným roztokom A-acetylcysteinu a potom s vodným roztokom amoniaku.
  11. 11. Spôsob podľa nároku 10 na odstraňovanie paládia.
SK1539-99A 1997-05-13 1998-05-04 Spôsob odstraňovania ťažkých kovov z organických zlúčenín SK282370B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT97MI001108A IT1291356B1 (it) 1997-05-13 1997-05-13 Processo per la rimozione di metalli pesanti
PCT/EP1998/002628 WO1998051646A1 (en) 1997-05-13 1998-05-04 Process for the removal of heavy metals

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK153999A3 SK153999A3 (en) 2000-05-16
SK282370B6 true SK282370B6 (sk) 2002-01-07

Family

ID=11377119

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1539-99A SK282370B6 (sk) 1997-05-13 1998-05-04 Spôsob odstraňovania ťažkých kovov z organických zlúčenín

Country Status (25)

Country Link
US (1) US6239301B1 (sk)
EP (1) EP0981507B1 (sk)
JP (1) JP2001524977A (sk)
CN (1) CN1092624C (sk)
AT (1) ATE273944T1 (sk)
AU (1) AU739778B2 (sk)
BG (1) BG64772B1 (sk)
BR (1) BR9808795A (sk)
CA (1) CA2288647C (sk)
CZ (1) CZ294236B6 (sk)
DE (1) DE69825745T2 (sk)
EA (1) EA002285B1 (sk)
ES (1) ES2227832T3 (sk)
HU (1) HU222599B1 (sk)
IL (1) IL132561A (sk)
IN (1) IN183465B (sk)
IT (1) IT1291356B1 (sk)
NO (1) NO312509B1 (sk)
NZ (1) NZ500565A (sk)
PL (1) PL188425B1 (sk)
PT (1) PT981507E (sk)
RO (1) RO119714B1 (sk)
SK (1) SK282370B6 (sk)
WO (1) WO1998051646A1 (sk)
ZA (1) ZA984039B (sk)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6746966B1 (en) * 2003-01-28 2004-06-08 Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Method to solve alignment mark blinded issues and a technology for application of semiconductor etching at a tiny area
US20040157316A1 (en) * 2003-02-07 2004-08-12 Farone William A. Sulfhydral containing compounds and methods of using same
WO2006048746A2 (en) * 2004-11-02 2006-05-11 Pfizer Inc. Methods for the removal of heavy metals
SG11201903525RA (en) * 2016-10-20 2019-05-30 Newsouth Innovations Pty Ltd Method for removing heavy metals from an aqueous solution
CN113960023B (zh) * 2021-09-27 2023-11-14 西南大学 一种利用凝胶实现水样中重金属离子浓度快速检测的方法
CN114524508A (zh) * 2022-03-15 2022-05-24 江西理工大学 一种促进生物滤池中微生物挂膜的强化剂及方法

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2953554A (en) * 1956-08-07 1960-09-20 Goodrich Gulf Chem Inc Method of removing heavy metal catalyst from olefinic polymers by treatment with an aqueous solution of a complexing agent
JPH029890A (ja) * 1988-03-31 1990-01-12 Yoshitomi Pharmaceut Ind Ltd 有機錫化合物の除去法
IL100353A (en) 1991-01-08 1997-06-10 Zambon Spa Preparation of 5-(2, 4-difluorophenyl)-salicylic acid and novel 2,4-difluorophenyl-boronic acid derivatives being intermediates therefor
US5427247A (en) 1993-05-25 1995-06-27 Lockheed Idaho Technologies Company Method for mobilization of hazardous metal ions in soils
ATE240325T1 (de) * 1995-06-07 2003-05-15 Wyeth Corp Verfahren zur herstellung von biphenylderivaten
US5760220A (en) 1995-06-07 1998-06-02 American Home Products Corporation Process for preparation of biphenyl derivatives

Also Published As

Publication number Publication date
IN183465B (sk) 2000-01-15
WO1998051646A1 (en) 1998-11-19
ITMI971108A0 (sk) 1997-05-13
IL132561A0 (en) 2001-03-19
AU739778B2 (en) 2001-10-18
NO995528L (no) 1999-11-12
IL132561A (en) 2005-03-20
EP0981507B1 (en) 2004-08-18
EP0981507A1 (en) 2000-03-01
BG64772B1 (bg) 2006-03-31
HUP0002119A3 (en) 2001-12-28
ES2227832T3 (es) 2005-04-01
JP2001524977A (ja) 2001-12-04
ITMI971108A1 (it) 1998-11-13
PL188425B1 (pl) 2005-01-31
DE69825745D1 (de) 2004-09-23
HUP0002119A2 (hu) 2000-11-28
ZA984039B (en) 1998-11-20
BR9808795A (pt) 2000-07-18
CZ294236B6 (cs) 2004-11-10
US6239301B1 (en) 2001-05-29
PT981507E (pt) 2005-01-31
BG103858A (en) 2000-07-31
HU222599B1 (hu) 2003-08-28
CZ401399A3 (cs) 2000-04-12
NO995528D0 (no) 1999-11-12
NZ500565A (en) 2001-04-27
RO119714B1 (ro) 2005-02-28
IT1291356B1 (it) 1999-01-07
ATE273944T1 (de) 2004-09-15
DE69825745T2 (de) 2005-08-18
EA002285B1 (ru) 2002-02-28
NO312509B1 (no) 2002-05-21
AU7530298A (en) 1998-12-08
EA199900892A1 (ru) 2000-04-24
CN1092624C (zh) 2002-10-16
PL336475A1 (en) 2000-06-19
CA2288647C (en) 2006-07-18
CA2288647A1 (en) 1998-11-19
SK153999A3 (en) 2000-05-16
CN1255912A (zh) 2000-06-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1753770B1 (en) A process for the synthesis of terbinafine and derivatives thereof
EP0994881A1 (en) Ortho-metalation process for the synthesis of 2-substituted-1-(tetrazol-5-yl)benzenes
SK282370B6 (sk) Spôsob odstraňovania ťažkých kovov z organických zlúčenín
AU2008234823A1 (en) Process for the preparation of entacapone and intermediates thereof
CZ296096B6 (cs) Zpusob prípravy N,N´-bis[2,3-dihydroxypropyl]-5-[(hydroxyacetyl)methylamino]-2,4,6-trijod-1,3-benzendikarboxylamidu
CN112174909A (zh) 阿瑞匹坦中间体的制备方法
US7476760B2 (en) Purification and production methods of 1-aminocyclopropanecarboxylic acid
CN1049844A (zh) 吡啶羧酸衍生物的制备方法
MXPA99010410A (en) Process for the removal of heavy metals
WO2022074631A1 (en) A process for preparing sglt2 inhibitor intermediate 2-chloro-5-iodobenzoic acid
JP3291987B2 (ja) O,s−ジメチル−n−アセチルホスホルアミドチオエートの精製法
EP0854135A2 (en) Process for preparing 2-cyanobiphenyl compound
JP4493805B2 (ja) 高純度安息香酸誘導体の製造方法
JP2949428B2 (ja) 2−シアノビフェニル化合物の製造方法
JP5088598B2 (ja) シアノベンジルアミン類の塩の製造方法
JP2004189629A (ja) レジスト用モノマーの精製方法
CN112125837A (zh) 阿维巴坦中间体的制备方法
JP2004189630A (ja) レジスト用モノマーを精製する方法
EA003286B1 (ru) Способ получения солей цианобензиламинов
JPS62108877A (ja) 2−(10,11−ジヒドロ−10−オキソジベンゾ〔b,f〕チエピン−2−イル)プロピオン酸の精製法
JPH09227490A (ja) 3−(または4−)シアノベンズアルデヒドの製造方法
JP2004189628A (ja) レジスト用モノマーの精製法
JP2001114743A (ja) シアノベンズアルデヒド化合物の製造方法
JP2000128838A (ja) 結晶(s,s)−エチレンジアミン−n,n′−ジコハク酸及び(s,s)−エチレンジアミン−n,n′−ジコハク酸の製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20140504