HU229149B1 - Process for the suspension polymerisation of vinyl chloride and solutions of dialkyl peroxydicarbonate - Google Patents

Process for the suspension polymerisation of vinyl chloride and solutions of dialkyl peroxydicarbonate Download PDF

Info

Publication number
HU229149B1
HU229149B1 HU9900981A HUP9900981A HU229149B1 HU 229149 B1 HU229149 B1 HU 229149B1 HU 9900981 A HU9900981 A HU 9900981A HU P9900981 A HUP9900981 A HU P9900981A HU 229149 B1 HU229149 B1 HU 229149B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
dialkyl
solutions
water
aqueous
polymerization
Prior art date
Application number
HU9900981A
Other languages
English (en)
Inventor
Vincent Bodart
Original Assignee
Solvay
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=3889493&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU229149(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Solvay filed Critical Solvay
Publication of HUP9900981A2 publication Critical patent/HUP9900981A2/hu
Publication of HUP9900981A3 publication Critical patent/HUP9900981A3/hu
Publication of HU229149B1 publication Critical patent/HU229149B1/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F14/00Homopolymers and copolymers of compounds having one or more unsaturated aliphatic radicals, each having only one carbon-to-carbon double bond, and at least one being terminated by a halogen
    • C08F14/02Monomers containing chlorine
    • C08F14/04Monomers containing two carbon atoms
    • C08F14/06Vinyl chloride
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C407/00Preparation of peroxy compounds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C407/00Preparation of peroxy compounds
    • C07C407/003Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C409/00Peroxy compounds
    • C07C409/32Peroxy compounds the —O—O— group being bound between two >C=O groups
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F2/00Processes of polymerisation
    • C08F2/12Polymerisation in non-solvents
    • C08F2/16Aqueous medium
    • C08F2/18Suspension polymerisation

Description

(54) Eljárás vinil-klorid vizes szuszpenziós polimerizálására és dialkil-peroxi-dikarbonát-oldatok előállítására (57) Kivonat
A találmány vinil-klorid vizes szuszpenziós polimerizálására alkalmas eljárásra és dialkil-peroxi-dikarbonát-oldatok előállítására szolgáló eljárásra vonatkozik.
A találmány szerinti polimerizálási eljárás keretében di(rövid szénláncú alkil)-peroxi-dikarbonátokat használnak fel oldat formájában. A találmány szerinti eljárással úgy polimerizálnak vizes szuszpenzióban vinil-kloridot 2 vagy 3 szénatomos alkilcsoportokat tartalmazó dialkil-peroxi-dikarbonátok felhasználásával, hogy a dialkil-peroxi-dikarbonátokat olyan oldatok formájában alkalmazzák, amelyek lényegében az adott dialkil-peroxi-dikarbonátokból, valamint cseppfolyós és vízben oldhatatlan alkándikarbonsav-dialkil-észterekből állnak.
A találmány szerinti eljárással úgy állítanak elő 2 vagy 3 szénatomos alkilcsoportokat tartalmazó dialkil-peroxi-dikarbonátokat magukban foglaló oldatokat, hogy az első lépésben két vagy három szénatomos alkilcsoportokat magukban foglaló dialkil-peroxi-dikarbonátokat állítanak elő vízben megfelelő mennyiségű halogén-hangyasav-alkil-észtert és szervetlen peroxidot reagáltatva annyi szervetlen só jelenlétében, amennyi elegendő a vizes reakcióelegy sűrűségének a megnöveléséhez, és a második lépésben az előállított dialkil-peroxi-dikarbonátokat vízben oldhatatlan oldószerrel végrehajtott extrahálással elkülönítik, hogy megkapják az adott dialkil-peroxi-dikarbonátoknak az alkalmazott oldószerrel képzett oldatát.
-ρ·«roxi-díkarbenát-oldátok előállítására
A találmány vinil-kiorid vizes szuszpenzlős polimerizálására alkalmas eljárásra és dialkil-peroxí-dtkarbonát-öldatok előállítására szolgáló eljárásra vonatkozik. A találmány szerinti polímerizálásí eljárás keretében dífrövld szénláncú alkilj-peroxi-dlkarbonátokaí használunk fel oldat formájában.
Ismeretes, hogy dialkll-peroxi-dikarbonátokat fel lehet használni vinil-kiorid vizes szuszpenziös polimerizálásának iniciálására. Különösen értékes iniciátorok a rövid alkíl láncokat tartalmazó dlalkll-peroxi-dikarbonátok · például a dietil-peroxi-dikarbonát és a diizopropil-peroxi-dikarbonát. mert a v I ni 1~ klorid pol lm éri zárásakor szokásosan alkalmazott hőmérsékleteken nagy az aktivitásuk. Ezzel kapcsolatban azonban meg kell említenünk, hogy ezeknek a dialkíl-peroxi-dikarbonátokuak az a hátrányuk, hogy nagyon instabilak, és így tiszta állapotban való tárolásuk Igen komoly kockázattal jár.
Ennek a hátránynak a kiküszöbölésére javasolták már ezeknek a peroxi-dlkarbonátökrrak a polimerizáclós reaktorban (Éi?'n rbtíA) való gyártását, így például vin.il-klóridban feloldott halogén-bangyasav-alkil-észter lúgos vízben feloldott peroxívegyülettel - például bídrogán-peroxlddal való reagál tatása útján. Az iniciátornak ez az s/ru” gyártási eljárása nem teszi lehetővé az iniclátor polimerizáelös reaktorokba való automatikus betáplálását. Ráadásul ez az eljárás nem reprodukálható (nem lehet pontosan szabályozni a poiímerixációs elegybe ténylegesen bevezetett iníelátonnennyiségeket) és nem termelékeny (minden egyes politnerizáelós ciklus előtt “hu .víAr’ kell szintetizálni az inlciátort).
Azt Is javasolták már, hogy közvetlenül a polimerizáiás előtt a polimerízációs reaktoron kívül (“« s'ítif') pontosan a szükséges mennyiségben állítsák elő a dlalkll-peroxi-dikarhonátokat.
A díalkil-peroxl-dikörbönátokat úgy állítják elő., hogy halogénA k t a s z á m u n k: 8 8 2 4 6 -19 81 --K aO Ügyintézőnk; Dr„ Pa lágy i Tivadar
4> « «
φ * Φ < « Χ«ΦΦ «ΦΧ* φΦΦ*
φ.φ ΦΦΦ X Φ
X « φ»« φ φφφ
X * φ * φ * φφφ φφ φφ ··*·
-hangyasav-alkil-esztoreket víz és vízzel nem elegyedő, előnyös esetben 100 °C alatti forrásponté, illékony oldószerben --· például pentánban vagy hexánban - peroxivegyéletekkel reagáltatnak. Az inícíátoroídatot ezután bevezetik (szerves fázis és vizes fázis) a polimerizáeiós reaktorba., amelyet ezt kővetően a polimenzáláshoz feltöltenek (1 484 675 sz. nagy-britanaíaí szabadalmi leírás -(SO-LVAY & Cíe)]. Ez az eljárás lehetővé teszi az iniciátor reaktorokba való beadagolásának az automatizálását, de .megvalósításához elég pontosan megadott mennyiségű Inieíátort kell elkészíteni közvetlenül a polimerízálás előtt. Ezenkívül ennél az eljárásnál nincs lehetőség arra sem. hogy a diaLkil-peroxl-díkarbonátokat lassú ütemben vezessék be a reaktorba, pedig ez a megoldás - például a polimerizáeíő kinetikájának a javítása szempontjából ~ előnyös lenne. Ráadásul éppen ügy, ahogyan már említettük - az gyártással végrehajtott eljárás során - olyan vinil-klorid-polimerek keletkeznek, amelyek feldolgozásakor sok “halszemet” tartalmazó késztermék keletkezik.
A. 2 022 104 sz. nagy-hrítanniai szabadalmi leírásban és a 2 352 839 sz. francia közrebocsátást iratban olyan eljárásokat ismertetnek vinil-kloríd vizes szuszpenziós poiimerizálására, amelyek szerint (rövid szénláncú alkil)~peroxi~dikarbonátokai lágyírószer, illetve dikarbonsav hoszszabb láncú alkohollal képzett észtere jelenlétében alkalmaznak, A 3 950 375 sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban folyamatos eljárást ismertetnek tiszta dialkil-peroxi-dikarbonátok gyártására, amelyet a vizes reakeiőfázis centrifugálásával valósítanak meg.
A 3 377 373 sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásból díizopropil-peroxi-díkarbonát szén-fetrakloridos oldatának előállítására szolgáló folyamatos eljárás ismerhető meg.
A találmány kidolgozásakor az volt a célunk, hogy olyan eljárást fejlesszünk ki vinii-klond di(rövid szénláncú alkilj-peroxi-dikarhonátok alkalmazásán alapuló vizes szuszpenziós poiimerizálására, amely eljárás kiküszöböli az összes eddig említett hátrányt. Célul töztük ki egy olyas, d í a 1 k ί 1 - p c r ο x i - d 1 k ar bon á t - ο 1 d at o k e 1 ö állítására szóig á 1 ó, a z e dd i g lekhez képest tökéletesített eljárás kidolgozását is, amely különösen jól alkatφ «φφφ κ « Φ φφ Φ ·» ·κ
Φ Φ Φ φ.
> Φ χ χκ ΧΦΦ mázható vínil-klond vizes szuszpenzióban való po-limerizálásához.
Ezt a célt a találmány szerint vinü-klorid difrövid szénláncú alkíll.-peroxi-dlkarbonátok felhasználásával végzett vizes szuszpenziós polimerízálására alkalmas olyan eljárással érjük el, amelyre az jellemző, hogy a •dialkil-peroxí-karhonátokat cseppfolyós és vízben oldhatatlan alkándíkarbonsav-dialkil-észterekkel képzett oldatok formájában alkalmazzuk.
A találmány szerinti eljárás keretében felhasznált difrövid szénláncú alkilj-peroxi-díkarbouát-oldatok lényegében valamilyen dl alkil-peroxi-díkarbonátból és oldószerből - atkánálkarbonsav-dlalkfi-észterhől -· állnak, vagyis mentesek más polimerizációs komponensektől, például monomerektől.
A cseppfolyós és vízben oldhatatlan alkándikarbonsav-dtalkíl-észtere'k (a következőkben röviden “észterek”) olyan észterek, amelyek normál körülmények között, vagyis a környezet hőmérsékletén és atmoszferikus nyomáson cseppfolyósak és vízben oldhatatlanok. A vízben való oldhatatlanság részletesebben kifejtve azt jelenti, hogy a vízoldhatóság a körnvezet hőmérsékletén nem éri el a ő,5 n/l-es értéket, A találmány kerelében a peroxi-dikarbonátokhoz oldószerként felhasznált észterek vízoldhatósága nem haladja meg a 0,3 g/1 értéket.
A találmány keretében alkalmazott cseppfolyós és vízben oldhatatlan észterek forráspontja normái körülmények között általában lényegesen nagyobb mint 100 ®C, az esetek túlnyomó részében pedig meghaladja a 150 '-'C-t,
Az alkalmazható észterekre példaként megemlíthetjük azokat a fentiek szerint meghatározott értelemben véve cseppfolyós ós vízben oldhatatlan észtereket, amelyek 4-10 szénatomos alkándikarbonsavakból és 2 ~ 12 szénatomos alkanoiokból (egyenes vagy elágazó szénláncú telített alifás alkoholokból) származnak. Ilyen észter például a batán-díkarbonsav dietil- és díbntil-észtere (szukoinátok), a hexán-díkarbonsav dietil-, dípropil-, dibutil-, dnzobut.il- és dietil-hexü-észlere (adipáíok), az oktándí karbonsav dietil- és dibutil-észtere (szuberátok) és a dekán-dikarbonsav & ΧΛΦΚ
4> Φ»Κ« Χ««Φ «««
X* « ♦ * » »♦ φ * dibutildietíl-butíl- és dietil-hexil-észlere (szebacátok),
A találmány szerinti eljárás megvalósításához jó eredménnyel felhasználható -észterek a 4 - 8 szénatomos alkándikarbonsavakfeól és a 6 lö szénatomos alkanolokból eíőáHííhatő alkás-díkurboxíiátok. Különösen előnyösen alkalmazható észterek az adípinsavból és 6 - 10 szénatomos alkanolokból előállítható hexán-díkarboxílátok (adipátok). A találmány szerinti eljárás me-gvaló-sításához rendkívül előnyösen alkalmazható a d i e ί ί 1 - h e χ ί I - a d í p á t.
A találmány szerinti polimerizációs eljárás megvalósításához felhasznált oldatokban a díalkil-peroxi-díkarbonát koncentrációja általában körülbelül 15 - 40 tomeg%. A hígított peroxí-dikarbonát-oldatok - például a körülbelül 10 tömeg% vagy még kevesebb diaikil-peroxi-dikarbonátot tartalmazó oldatok ~ alkalmazása azzal a veszéllyel jár, hogy olyan vinil-klorid-polinterek keletkeznek, amelyeknek alacsony az üvegátalakníási hőmérséklete és így a. hőállósága. Körülbelül 40 tÖmeg%-osnál töményebb oldatokat általában nem használunk, mert ha tál nagy a koncentráció, csökken az iniciátor reaktorba való betáplálásakor a mérés pontossága. Jó eredmények érhetők el olyan oldatokkal, amelyekben a dialkií-peroxi-dikarbonát-konceníráció körülbelül 25 - 35 töme.g%.
A találmány szerinti poíimerizácios eljárás keretében felhasznált difrövid szénláncú alkilj-peroxi-díkarbonátok oldatai alacsony hőmérsékleten - 10 °C alatt - veszély nélkül tárolhatók, és aktivitásuk ilyen körülmények között többórás tárolás után sem csökken észrevehető mértékben. így tehát ezek az oldatok a polimerizációs reaktorba való betápláláshoz vagy egy polimerizációs reaktor több polimerizációs ciklusához elegendő mennyiségben előre elkészíthetők.
A találmány keretében felbaszmálható di(rovíd szénláncd alkil)-p erő xi-dl kar bonátok olyan peroxi-di karbonátok, amelyekben az alkilcsoporink 2 vagy 3 szénatomosak, vagyis etil-, propíi- vagy ízopropilcsoportok, mindenekelőtt etilesoportok és ízopropilcsoportok. Nagyon előnyösen alkalmazható peroxí-dikarbonát a dietíl-peroxi-dikarbonát.
X «» #«»β φ»Φ* φ X φ.
ΦΦΧ φ. ΦΦΦ φφ XφΦ ΦΦ
A találmány tárgyát kéoezö eljárás ea-yik különösen előnyös megvalősíiási módja szerint addpínsavból és 6 — 10 szénatomos alkanolból előállított hexándíkarhoxiláttal (adipátíal) készített oldat formájában a 1 kaira a z u. n k d i e i i 1 - p er ο χ í - d í k ar b ο n át o t v ag y d í i z o pr o p í I - p e r ο x i -ő 1 k a r ho n át ot,
Meg. kell jegyezni, hogy a díírövid szénláncú alkíl)-peroxi“dikarbonátokkal együttesen más, hagyományosan alkalmazott ínícíátorokat ís fel lehet használni a találmány szerinti polimerizáeiós eljárás megvalósításához. Ilyen más ínieíáiorokra példaként megemlíthetjük a dilauroii-peroxidot, a dibenzoil-peroxidot, az azovegynleteket és a diíbosszú szénláncú alkilj-peroxi-dikarbonátokat, példán! a dicelíí-peroxl-dikarbonátot. Az az előnyös azonban, ha. a polí menzáéi ót kizárólag dl (rövid szén láncé alkil}-peroxí-díkarbonátokkai indexáljuk, Az előbb említett peroxidokkal szemben ezeknek a peroxidoknak megvan az az előnyük, hogy a polimenzácíós ciklus végén a polimerizáeiós elegyben visszamaradó vagy feleslegben alkalmazott (és az eljárással előállított viníl-kloriá-polimerek hőstabí Irtását befolyásolni képes) részük könnyen elbontható a polimerizáeiós ciklus végén kapott elegy egyszerű m e g 1 ú g o s í t. á s á v a L
Azt ís meg kell jegyezni, hogy a díalkíl-peroxi-dikarbonátok teljes mennyisége vagy részmennyisége szerves oldat formájában beadagolható a polimenzáedó megindulása -után (késleltetéssel). A dl(rövíd szénláncú alkil)-peroxí-díkarbonátok egy részének késleltetett alkalmazása előnyős, ha a polimerízáeiő kinetikáját kívánjuk javítani, vagy pedig olyan polimereket kívánunk előállítani, amelyeknek mint magas hőmérsékleten előállított. termékeknek ki csi a K.~értékük és jó a hő stab i litásu k . A felhasznált in.iciátornak a felhasznált monomer(ek) mennyiségére vonatkoztatott teljes mennyisége általában mintegy 0,15 - 0,90 tömegezrelék,. még jellemzőbb esetben körűibe 1 öl 0,20 - 0,3 5 tömegezrelék.
Attól a sajátságos jellemzőtől eltekintve, hogy rövid - 2 vagy 3 atomos - aíkílláncokkal rendelkező díalkil-peroxi-dikarbonátokat alkalmazunk észteres oldat formájában, az általános polímenzálási körülmények megegyeznek a vinil-klorid vizes szuszpenzióban való nexnfoiyamaíos po99 limerizálásakor szokásosan alkalmazott körülményekkel.
A találmány ismertetésével kapcsolatban használt “vinil-klorid-poüm-erizálás'” kifejezés egyaránt vonatkozik a vinil-klorid homopolimerizálására és a vinil-fcloridnak más, gyökös mechanizmussal polimerizálható, kettős köíés(eke}t tartalmazó telítetlen monomerekkel való kopolimerizálására. A találmány szerinti eljárás keretében a vinil-klorid szokásosan felhasználható társmonomereíre példaként megemlítjük az. olefineket, a halogénezett olefineket, a vinil-éterekeí, a vinil-észtereket - például a vinil-aeeíátoí az. akril-észíereket, a nítrileket és az amidokat, Az, alkalmazott társmonomerek elegyére vonatkoztatva az egyes társmonomerek mennyisége nem haladja meg az 50 mol%-ot, sőt a legtöbb esetben a .35 mol%~ot sem. A találmány szerinti eljárás nagyon alkalmas a vinil-kloríd homopojimerizálására.
A “vizes szuszpenziós polimertzálás” kifejezés olyan polimerizálásra utal, amelyet diszpergálószerek - például vízoldható cellulózéterek, részlegesen elszappanosítoit poíí(vinij-acetát)-ok [más néven pollívinil-alkohoi)-okj és a felsoroltakból előállítható elegyek - jelenlétében olajoldható iníeíátorok - a találmány esetében jellemző módon di(rovid szénláncú aikílj-peroxi-dikarbonátok - felhasználásával valósítunk meg. A diszpergálószerekkel egyidejűleg felületaktív anyagokat is lehet alkalmazni. A felhasznált diszpergálószerek mennyisége a monomer(ek) tömegére vonatkoztatva általában 0,7 ··· 2,0 ezrelék.
A polimerizálási hőmérséklet rendszerint körülbelül 40 °C és körülbelül 80 °C között van.
A polímerizálás végén a találmány szerinti eljárással előállított víníl-klorid-polimerekeí hagyományos módon választjuk el a polimerizál ciós közegtől, rendszerint azt követően, hogy a. polimerizáeiős közeget megtisztítottuk a monomer(ek) maradványaitól.
A találmány szerinti polimerizálási eljárás alkalmazásakor lehetőség van a reaktorba való betáplálás automatizálására, Ennek eredményeként javul a polimerizálási ciklusok reprodukálhatósága, Ezen túlmenően, ha a dialkil-peroxi-dikarhonáíökat a találmány szerinti észteres oldatok forrnáφ« ΦΦ φ
0 «*
ΦΦ
Φ ** ί««» Φ*»* Φ« Λ * *
Φ«Φ Φ »*Φ «, φ Φ X * χ0 Φ Φ ΦΦ Φ Φ0 jában alkalmazzuk, nem befolyásoljuk lényegesen a polimerízálás kinetikáját vagy az előállított vínii-kíoríd-polímerek általános jellemzőit, így a. K.~értéket, a súrűséget és a részecskeméretet. Ezenkívül, ha a polimert ömledék. formáj.áfea.n dolgozzuk fel, a formázott termékeken sokkal kevesebb halszem látható.
A találmány vonatkozik egy tökéletesített eljárásra ís, amellyel két lépesben lehet előállítani dífrövid szénláneű aikílj-peroxí-díkarbonátot tartalmazó olyan oldatokat, amelyek, elsősorban vínil-klorid vizes szuszpenziős polimenzálására alkalmazhatók.
A találmány tárgyát képező eljárás szerint az első lépésben difrövid szén láncú alkíl)~peroxí~díkarhonálOt állítunk elő olyan módon, hogy megfelelő mennyiségű halogén-hangyasav-alkíl-észtert és egy szervetlen peroxidot vízben annyi szervetlen só jelenlétében reagáltaíunk egymással, amely elegendő ahhoz, hogy a vizes reakció közeg sűrűségét növelje, majd a második lépésben az így előállított díalkíl-peroxi-dikarbonáfot vízben oldhatatlan oldószerrel való extrahálással elkülönítjük, és így megkapjuk az ezzel az oldószerrel készült dialkil-peroxi-dikarbonát-oldatot; az eljárás további jellemzője, hogy a vizes reakcíóelegyhez az extraháláshoz alkalmazott oldószert a dialkll-peroxí-díkarbonát keletkezesét eredményező reakció befejeződése után adjuk hozzá, hagyjuk, hogy a fázisok szétváljanak, majd a fcíülúszó szerves fázist elválasztjuk a reakclóelegy vizes fáz i s á tő 1 t i szí a p er ő x 1 - d 1 kar bo nát - ο 1 d al ö s s ze g y üj t és e e é 1 j á bői.
Előnyös esetben annyi szervetlen sőt alkalmazunk, amennyi elegendő
-í ahhoz, hogy a vizes reakeíóközeg sűrűségét legalább 1,05 g/cm’-re, még előnyösebb esetben legalább 1,10 g/cmd-re növelje. Ezen túlmenően úgy kell megállapítani a szervetlen só mennyiségét, hogy az ne haladja meg a vizes reakeíóközeg. telítési sökoneentrácíójának megfelelő értéket.
Nincs különösebb jelentősége annak, hogy a dialkil-peroxi-dikarbonát előállításakor milyen sót használunk fel. Elvileg minden olyan szervetlen só megfelel, amely nem befolyásolja károsan a díalkll-peroxi-dikatbonái keletkezését eredményező reakciót és nem csapódik ki az adott reakciókörülmények között, ilyen sókra példaként - vagyis min« Κ Μ ♦ Φ «♦ Φ χ Φ*Φ φφ *♦ φφφ * « *
Φ φ XX deu korlátozási szándék nélkül ~ .megemlíthetjük a haiogeni.deket, mindeneké lót t az alkálifémek es az aikálííöldfémek kloridjait. Előnyös alkálifém-kloridokat alkalmazni. A találmány egyik különösen előnyös megvalósítási módja szerint nátrinm-kloridot alkalmazunk.
Annak, eredményeként, hogy a peroxí-díkarhonátot megnövelt sűrűségű vizes közegben állítjuk elő, a gyártás befejezésekor nagyobb hatékonysággal tudjuk elkülöníteni az oldatban lévő díalkil-peroxi-dikarbonátot.
Az első lépés alapvető jellegzetessége, hogy annyi szervetlen sőt alkalmazunk, amennyi elegendő a vizes reakelófázís .sűrűségének, a növeléséhez,.
A reakció hőmérséklete legtöbb esetben -lő °C és +10 °C között van. A peroxi-díkarbonát képződése általában néhány perccel a reakció megkezdődése után befejeződik, a reakcióidő általában nem haladja meg a 10 percet, a legtöbb esetben az 5 percet.
Balogén-hangyasav-alkíl-észterkéní a legtöbb esetben és előnyösen kiór-ha.sgyasav-alkii-észtert alkalmazunk. Szervetlen peroxidkéní legtöbbször kalcium-peroxídot, .nátrium-peroxidot vagy pedig vizes hidrogén-peroxidot használunk fel. Áz utóbbi esetben akkor járunk el megfelelően, ha a vizes reakexóközegbe még valamilyen bázist - például kaiéi ara-hidro'xidot vagy nátrium-bidroxidot - is beadagolunk.
különösen előnyös, ha kiór-bangyasav-alkíi-észtert nátrium-perexíddal vagy pedig hldrogén-peroxiddal együtt alkalmazunk bázisként fel használt nátriuni-hidroxíd jelenlétében (igy náirinnvklorid keletkezik melléktermékként), továbbá a vizes fázis sűrűségének növelése céljából szervetlen sóként nátrium-klorídot használunk fel. Ebben az esetben az ezt kővetően (a dlatkíl-peroxí-dikarbonát-oldat extrahálással való elkülönítése után) kinyert, nátrlnm-kloridot tartalmazó vizes fázis minden hátrány nélkül (adott esetben hígítás után) visszavezethető a folyamatba egy másik adag dialkll-peroxi-díkarbonát-oldat gyártása céljából.
Ennek az eljárásnak az alkalmazása kettős előnnyel jár: jelentős mértékben csökken a vizes fázis sűrűségének megnövelése céljából felΦ «φ«« «»«♦ φφφ«
Κ » Φ * »
Λ « ΦΧ* >Χ« ΦΦ ** használt szervetlen só mennyisége,, továbbá mérsékeltebben vagy egyáltalán nem jelentkeznek azok a környezetvédelmi problémák, amelyek azzal kapcsolatosak, hogy a di.alkil-peroxi-dikarbonát gyártását követően el kell távolítani a nátrinm-kloridos vizes fázist..
Különösebb jelentősége nincs annak, hogy a második lépésben a diaikil-peroxi-dikarbönát extrahálásához milyen oldószert használunk fel. A “vízben oldhatatlan oldószer” kifejezés olyan oldószerre utal, amely vízben a környezet hőmérsékletén és atmoszferikus nyomáson oldhatatlan, még jellemzőbb esetben olyan oldószerre, amelynek a vízoldhatósága az említett körülmények között kisebb, mint 0,5 g/I, és még ennél is jellemzőbb esetben kisebb, mini 0,3 g/L
A dialkil-peroxi-dikarbonátok extrahálására felhasználható oldószerekre példaként, minden korlátozási szándék nélkül megemlíthetjük a poU(viníÍ-klorid)-hOZ szokásosan felhasznált lágyítók közül kiválasztott, vízben oldhatatlan szerves vegyüieteket. Ezek közül az oldószerek közöl - ugyancsak korlátozási szándék nélkül - megemlítjük az aromás polikarbonsavak észtereit (így a dtbntil- és a dieiii-hexíl-ftalátokat), az epoxi-karbonsav-alkíl-észtereket (Így az oktil-epoxi-sztearátot)', az epoxídáh olajokat (így az epoxídáh szójaolajat) és azokat az alkándikarbonsav-dialkil-észtereket, amelyeket az előzőekben a vinil-klorid viz e s s z u s z p en z i ős po 1 i m e r í z ál á sá hoz fel ha s z n ál t d í a 1 k i 1 - p e r ο x 1 - d 1 k a r h ο n á t -oldatok ismertetésével kapcsolatban definiáltunk.
Különösen előnyös olyan oldószereket felhasználni, amelyek - a már megadott jellemzőkön kívül - 1 g/cm'-nél, még előnyösebb esetben 0,95 gZcmJ-néI kisebb sűrűségű oldószerek.
Oldószereket különösen előnyös kiválasztani olyan dialkil-alkán-dikarboxHátokbóí, amelyeket 4 ···· 8 szénatomos alkándikarbonsavakbóí és 6 - 10 szénatomos alkanolokböl lehet előállítani. Az igen előnyösen alkalmazható oldószerek közé tartoznak az. aáipínsavból és ö - IÖ szénatomos alkanolokból előállítható hexán-dikarboxllátok (adipátok). Kiváló eredményeket lehet elérni a díetíl-bexil-adipáttal, amelynek az atmoszferikus nyomáson, mért forráspontja 214 °€, a környezet 'hőmérsékletén
- .10 >χ«β «*** Φ*«* mért vízoldhatősága kisebb, mint (1,2 g/1, sűrűsége pedig 0,922 g/cmk
Nincs jelentősége annak, hogy az extraháláshoz milyen mennyiségű oldószert használunk fel. Á felhasznált oldószer mennyisége természetesen elsősorban attól függ, hogy a dialkll-peroxi-dikarbonát milyen mértékben oldódik a kiválasztott oldószerben. Előnyös esetben annyi oldószert alkalmazunk, amennyivel elérhető, hogy a dialkil-peroxi-karbonát-oldaí végkoneentrációja körülbelül 15 ··· 40 iómeg%, még jellemzőbb esetben 25 - 3.5 tőmeg% legyen.
A díaikíl-peroxi-dikarbonát-oldatok előállításának második műveletét - nevezetesen az első lépésben előállítóit díaíkil-peroxi-dikarbonát extrahálással való elkülönítését -· bármilyen ismert, megfelelő módon elvégezhetjük.
Az extraháláshoz felhasznált oldószert mindenképpen csak a. peroxi-dikarbonát-képződésí eredményező reakció befejeződése után szabad hozzáadni a vizes reakeiőelegyhez. Ténylegesen azt tapasztaltuk, hogy ha az oldószer a reakció kezdetétől jelen van, jelenléte egyrészt csökkenti a reakció sebességét, másrészt befolyásolja a kapott peroxí-díkarbonát-oldatok tisztaságát. A gyakorlatban ezért az oldószert legkorábban körülbelül 5 perccel a reakció megindulása után adagoljuk he.
A találmány tárgyát képező eljárás egyik rendkívül előnyös megvalósítási módja szerint ágy állítunk elő 15 - 40 tömeg% dialkil-peroxi-dikarbonátot tartalmazó dilrövid szénláneó aikil)-pe.roxi-dikarbonát-oldatokat (például díetil-, dlpropíl- vagy diizopropíl-peroxíd-dlkarfeonát-oldatokat), hogy a gyártási eljárás első lépésében a vizes fázis sűrűségének növelése céljából szervetlen sóként nátrium-kloridot, a második lépésében pedig a díslkíl-peroxí-diksrbonát-oldat előállításához extrakeíós oldószerként 6 - 1.0 szénatomos alkanolokból előállított adípáiokat, mind en e lelőtt d i e 1 ί I -h e x i 1 - ad i p á t o t alkalmazunk.
A találmány vonatkozik olyan eljárásra is, amely szerint ügy állítunk elő 2 vagy 3 szénatomos slkílcsoportokat tartalmazó dialkil-pero-xi-dikarbonátokaí magukban foglaló oldatokat, hogy az első lépésben két vagy bárom szénatomot tartalmazó alkilesoportokat magukban foglaló ♦ *«« **** »*♦* * * '* . »♦« φ φ φ φ dialkil-peroxi-áikarb-onátokat állítunk elő olyan módon, hogy vízben megfelelő mennyiségű halo-gén-feasgyasav-alkil-észtert megfelelő mennyiségű szervetlen peroxiddal reagálhatunk annyi szervetlen sav j elenlétében, amennyi elegendő a vizes reakcióelegy sűrűségének a növeléséhez, majd a második lépésben az előállított dialkíl-peroxi-dikarhonátot vízben oldhatatlan oldószerrel - mégpedig a poli(vinil-klorid)~hoz szokásosan felhasznált lágyítók közűi kiválasztott, vízben oldhatatlan szerves vegyölettel ~ végrehajtott extra-hálással elkülönítjük, hogy ilyen módon az adott ο 1 d6 s z e r tel készült d t a 1 k 11 -pe rοx i - dí ka r h οn át- ο I d at o k at k apj unk,
A találmány szerinti, dialkil-peroxi-áikarhonát-o-ldato-k előállítására, megfelelő eljárás alkalmazásával nagy hozammal kapunk tiszta és nagy tárolási stabilitású oldatokat. Ezek az oldatok veszély nélkül szállíthatók, és nem. idéznek elő a vezetékekben való lerakódásuk révén nehézségeket.
Ez a példa a találmány szemléltetésére szolgál és vlnii-klorkl vizes szuszpenzióban megvalósított homopoiímerízálására vonatkozik, amelyhez körülbelül 30 tömeg%-os di(eíil-hexit)~adipáíos dietll-pefoxí-dikarbonát oldatot használunk fel. A peroxi-dikarbonátot a di(etil- b e x i l) - ad í p átta 1 v é g r e h aj to ti e x t r a hál ás el ő t t klór- h an g y & s a v ~ e t i 1 - é s z i e r, hídrogén-peroxid és nátri um-hidroxid felhasználásával állítjuk elő.
Oseíil-peroxi-áikarbosát-nldat készítése
Egy 1000 literes, lö °C alá hűtött reaktorba keverés közben betáplálunk egy 510 kg sótalaaított vízből és 112 kg nátríum-klorídbóí előállított, vagyis 622 kg mennyiségű., 180 g/kg .koncentráció vizes nátrium-klorld-oldatot,. amelyet előzetesen 5 °€-ra hűtöttünk. A vizes oldathoz ezután keverés közben egymás után hozzáadunk 20,4 kg klőr-hangyasav-etil-észfert és 8,5 kg mennyiségű.,. 350 g/kg koncentrációjú vizes hidrogén- peröxid-oldatot, majd végül nagyon lassan 36,1 liter mennyiségű, kilogrammonként 200 g nátrium-hidroxidot tartalmazó vizes oldatot. A nátrium-hidroxid-oldat beadagolása közben a hőmérsékletet. 10 °C alatt tartjuk. A vizes reakcióelegy sűrűsége 1,11 g/cm^-re emelkedik, 10 perccel a nátrium-hidroxid-oldat beadagolásának befejezése után a reakció12 φφ ΦΦ Φ *Φ e légyhez hozzáadunk 34,5 kg mennyiségű, előzetesen 5 :°C-ra hűtőit dí(etil-feexil)-adipátot. A reakcióelegyet 15 percig keverjük - miközben a hőmérsékletet 5 °C-on tartjuk majd a keverést abbahagyjuk. A vizes fázist (a sűrű fázist) ezt követben ülepítes után elválasztjuk és a szerves fázist kinyerjük. Az így kapott (dieiií-hexil)-adípátos dietíl-peroxs-díkarbonát-oldatot a további felhasználásig 5 ’C-on tároljuk. Ennek az oldatnak az elemzéssel meghatározott peroxi-dikarbonáí-tartalma 287 g/kg.
Egy 3,9 m' térfogatú, keverővei és kö-pennyel ellátott reaktorba a környezet hőmérsékleten, keverés (50 min'*)· közben bevezetünk 1869 kg sótaUuított vizet, ü.8 Ül kg poii(vnűi-aik,ohöi)-t (72 mo 1%-os hidrohxálási fok) és 0,534 kg poli(vínil-alkohol)-l (55 moi%-os hidrolizálási fok), valamint 1,793 kg mennyiségű, az előbbiek szerint előállított inielátoroldatot (vagyis 0,515 kg dietiL-peroxI-dikarbonátot). Á reaktort lezárjak, a keverést abbahagyjuk, majd a reaktorban parciális vákuumot létesítőnk (8 kPa abszolút nyomás), amelyet 5 percig fenntartunk. A keverőt újraindítjuk (110 min5), majd bevezetünk 1335 kg vinil-kioridot. Az elegyet 53 °C-ra melegítjük, majd a köpenyen keresztül hideg vizet eirk'uláltatunk. A polttnerizáció megindulását ahhoz a pillanathoz rendeljük (idő :::: te), amelynél a polhnerizációs elegy hőmérséklete eléri az 53 °C-í. A t0-tól számítva 6 óra elteltével a nyomás a reaktorban 147 kPa-lal csökken. A polímerizáeiót leállítjuk olyan Htodon, hogy először 0,35 kg ammóniát vezetünk be, majd kigázosíljuk az át nem alakult vínil-kloridot, ezt követően pedig lehűtjük a reakcióelegyet. Az előállított poli(vinil-klorid)-ot szokásos módon különítjük, el a vizes szuszpenziótól. így 1118 kg polifvinil-kloridj-oí kapunk, amelynek a 20 C-on 5 g/1 koncentrációjú ciklohexanonos oldatban mért K.~értéke 71,0.
Az alábbi táblázatban közöljük az. előállított poii(vinil-klorid) meghatározott tulajdonságait; a 20 °C~on 5 g/1 koncentrációjú ciklo.hexano.uo-s oldatban .megállapított K-érteket, a látszólagos sűrűséget (AD), a di(etil-hexilj-fíalát százalékos abszorpciójával megadott poroziiást, a részecskeméret-eloszlást és végül az 1 dnh-re jutó pontok számával kifejezve a φ 00 00 0
X * 0 *
0
X * * halszemek számát, amelyet egy 100 tömegrész poli(‘viníi-kloriíi)“0't és 40 tömegrész áí(etil-hexil)-ítalátot tartalmazó elegybŐl exíradált filmen határozunk meg.
Összehasonlítás céljából a vinil-klorid-polímerizálást megismételjük az 1. példában ismertetett körülmények között, azzal az eltéréssel, hogy először a megfelelő mennyiségű díetil-peroxi-díkarhonáfot in situ szintetizáljuk a polimerizáeiős reaktorban olyan módon,, hogy a környezet hőmérsékletén keverés közben a polimerízációhoz felhasználni kívánt, 0,284 kg nátrium-hídroxid hozzáadásával megiűgosítotí víz és teljes mennyiségű poíi(vinil-alkohol) [vagyis az l. példa szerint 1860 kg víz és összesen 1,335 kg pöli(víníi-alköhöi)] jelenlétében reagáliatunk 0,734 kg klőr-bangyasav-etíl-észtert és 0,109 kg hidrogén-peroxídot. Áz “in situ” ínícíátorszintézis végén a reaktort lezárjuk, a keverést abbahagyjuk, és a reaktort 5 percig részleges vákuum alá (8 kPa abszolút nyomás) helyezzük, majd keverés közben (110 min1) 1335 kg vinil-klomdot vezetünk be. Ezt követően a reaktor fűtését és a poiímerizálásí az 1. példában leírt módon hajtjuk végre. 5 óra 51 perc elteltével a reaktorban a nyomás 147 kPa-ra esik; ekkor a polimerizálásl leállítjuk, 1092 kg peli(vínii-klond)-ot gyűjtünk össze, amelynek az 1. példában leirt körülmények között mért K-értéke 71,3,
Az alábbi táblázatban megadjuk a 2. (Összehasonlító) példa szerint előállított poli(vinil-klorid) meghatározott jellemzőit is.
A táblázatban feltűntetett eredmények összehasonlításából kitűnik, hogy a találmány szerint di(eíil~hexil)~adipáíos oldatban alkalmazott díetii-peroxí-dikarbonát nem gyakorol lényeges hatást a pnlimerizácíö kinetikájára, illetve az előállított polí(víníl-klorid) általános tulajdonságaira, Ezen túlmenően, a találmány szerinti eljárással (az 1. példa szerint) előállított pol.i(vinil-kioríd)-ból kiindulva extrádéit filmen sokkal kisebb számban vannak halszerűek, mint a második (összehasonlító) példa, szerint “in situ” előállított dísiíí-ípercxi-dikarbonát) felhasználásával előállított poli(vínil»kloríd)“ból kiindulva extrudált filmen.

Claims (13)

1. Eljárás vinil-klorid vizes sznszpenzlós polimerizálására 2 vagy 3 szénaíomos alkilcso-portokat tartalmazó dialkil-peroxi-dikarbonátok felhasználásával,, azzal jellemezve, hogy a .diaikíl-peroxi~dikarfeoná.tokat olyan oldatok formájában alkalmazzuk, amelyek lényegében az adott dialkil-peroxí-dikarbonát 15 -· 40 tömeg%-os oldatából és cseppfolyós, vízben oldhatatlan, alkándlkarbonsav-díalkil-észterből állnak..
2. Az. 1. igénypont szerinti eljárás vinÜ-klond vizes szuszpenziós. polimerízálására, azza! j ellemezve, hogy a viníl-kioriddal együtt adott esetben társmonomereket is alkalmazunk, amelyeknek a mennyisége az összes társmonomer, elegyére vonatkoztatva nem haladja meg az 50 mol%-ot.
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás vinil-klorid vizes sz.uszpenziós polimerizál ásóra, azzal jellemezve, hogy alkándikarbonsav-dialkil-eszterként 4 - 10 szénatomos .alkánd.ikarbonsavakból és 2 - 12 szénatomos alkanolokból előállított cseppfolyós észtereket alkalmazunk.
4. Á 3, igénypont szerinti eljárás vinil-klorid vizes szuszpenziós polimerizálására, azzal jellemezve, hogy alkándikarbonsav-dialkü-észterként. adipinsavhól és 6 - 10 szénatomos alkanolokból előállítható hexán-dikarboxilátokat - adipátokat - alkalmazunk.
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás vinil-klorid vizes sznszpenziös polimerizálására, azzal jellemezve, hogy dietíl-peroxi-dikarboHátol vagy diizopropíl-peroxí-dikarhonáto-t alkalmazunk adipinsavhól és ő ···· 10 szénatomos aikanolhól előállított hexán-dikarboxiláttai - vagyis aáipáttal - készített oldat formájában.
ő.
Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás vinil-klorid vizes sznszpenzlós polimerizálására, a z z a 1 jellemezve, hogy a pohmerizáiást kizárólag 2 vagy 3 szénatomos alkilosoportokat magukban foglaló dialkh-peroxi-dikarbonátok .alkalmazásával í aíc iálj υ k.
7. Eljárás 2 vagy 3 szénatomos alkilesoportokat magokban .foglaló diarkil-peroxi-áikarbonátok oldatainak az előállítására, azzal jeli eme zve, hogy az. első lépésben kei vagy három szénatomos alkilesoportokat magukban foglaló dialkil-peroxí-díkarhonátokat állítunk elő olyan módon, hogy vízben megfelelő mennyiségű halogén-hangyasav-alkíl-észtert és szervetlen peroxidol reagáltatunk annyi szervetlen só jelenlétében, amennyi elegendő a vizes reakoiöelegy sűrűségének a megnöveléséhez, és a második lépésben az előállított d i a 1 k í 1 - p e r ο x í - d i ka r b ο n á t o k a t v í z b e η ο 1 d h atal 1 a η ο 1 dós z e r r el végrehajtott extrahálással elkülönítjük, é.s így megkapjuk az adott diaiki 1-peröxi-dikarbonátokrsak az alkalmazott oldószerrel képzett oldatát, azzal jellemezve továbbá, hogy a vizes reakciöelegyhez az extraháláshoz alkalmazott oldószert a dialkií-peroxi-dikarbonát keletkezését eredményező reakció befejeződése után adjuk hozzá, hagyjuk., hogy a fázisok szétváljanak, majd a felüiúszó szerves fázist elválasztjuk a reakcióelegy vizes fázisától tiszta peroxi-dikarhonái-öidat összegyűjtése céljából.
8. A. 7. igénypont szerinti eljárás 2 vagy 3 szénatomos a.1 k 11 c s o p őrt ok a t tartalmazó d 1 a Ik i 1- p e r © x i - d i k a r b ο n á t o k oldatainak az előállítására, azzal jellemezve, hogy annyi szervetlen sőt alkalmazunk, amennyi elegendő ahhoz, hogy a vizes reakció közeg sűrűséget legalább 1,05 g/cnr értékre növelje,
9. A 7. vagy a 8. igénypont szerinti eljárás 2 vagy 3 szénatomos aikilcsoportot tartalmazó diaikil-peroxi-dikarbonátok oldatainak az előállítására, azzal jellemezve, hogy szervetlen sóként nátríam-klorido; alkalmazunk.
10. A 7, igénypont szerinti eljárás 2 vagy 3 szénatomos alkilesoportokat tartalmazó diaikil-peroxi-dikarbonátok oldatainak az előállítására, azzal jellemezve, hogy vízben oldhatatlan oldószerként a polí(vínil~kioríd}-hoz szokásosan felhasznált lágyítószerek közül kiválasztott, vízben oldhatatlan szerves vegyöieteket *
a lkai mázunk.
11. A 10. igénypont szerinti eljárás 2 vagy 3 szénatomos alkilcsoportokat tartalmazó díalkíl-peroxi-díkarhoaátok oldatainak az előállítására, azzal jellemezve, hogy vízben oldhatatlan oldószerként 4 - 8 szénatomos alkándíkarbonsavakből és 6 ..... 10 szénatomos alkanolokböl képezhető alkándikarbonsav-díalkil-észtereket alkalmazunk.
12. A 11, igénypont szerinti eljárás .2 vagy 3 szénatomos alkilcsoportokat tartalmazó dialkil-peroxi-dikarbonáíok oldatainak az előállítására, azzal jellemezve, hogy vízben oldhatatlan oldószerként adipinsavból és 6 - 10 szénatomos alkanolbó! képezhető hexán-díkarboxiIátokat - vagyis adlpátokat - alkalmazónk.
13. Eljárás 2 vagy 3 szénatomes alkilcsoportokat magukban foglaló dialkil-peroxi-dikarbonátök oldatainak az előállítására, azzal jellemezve, hogy az első lépésben két vagy három, szénaíomos alkilcsoportokat magukban foglaló dialkil-peroxi-dikarbonátokat állítunk elő olyan módon, hogy vízben megfelelő mennyiségű halogén-hangyasav-alkil-észtert és szervetlen peroxidot reagálíatunk annyi szervetlen só· jelenlétében, amennyi elegendő a vizes reakcíóelegy sűrűségének a megnöveléséhez, és a második lépésben az előállított dialkíl-peroxbdikarhonátokaí a poli(vínil-klond)~hoz szokásosan alkalmazott lágyítók közül kiválasztott, vízben oldhatatlan szerves vegyületek közül származó oldószerrel végrehajtott extrahálással elkülönítjük, hogy megkapjuk az adott dialkll-peroxi-dikarbonátoknak az alkalmazott oldószerrel képzett oldatát.
HU9900981A 1996-01-25 1997-01-10 Process for the suspension polymerisation of vinyl chloride and solutions of dialkyl peroxydicarbonate HU229149B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BE9600070A BE1009969A3 (fr) 1996-01-25 1996-01-25 Procede pour la polymerisation en suspension aqueuse du chlorure de vinyle a l'intervention de peroxydicarbonates de dialkyle.
PCT/EP1997/000164 WO1997027229A1 (fr) 1996-01-25 1997-01-10 Procede pour la polymerisation en suspension du chlorure de vinyle

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP9900981A2 HUP9900981A2 (hu) 1999-07-28
HUP9900981A3 HUP9900981A3 (en) 2003-12-29
HU229149B1 true HU229149B1 (en) 2013-09-30

Family

ID=3889493

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9900981A HU229149B1 (en) 1996-01-25 1997-01-10 Process for the suspension polymerisation of vinyl chloride and solutions of dialkyl peroxydicarbonate

Country Status (32)

Country Link
US (3) US6258906B1 (hu)
EP (1) EP0876410B2 (hu)
JP (3) JP4889837B2 (hu)
KR (2) KR100476175B1 (hu)
CN (2) CN1267459C (hu)
AR (2) AR006753A1 (hu)
AT (1) ATE192460T1 (hu)
AU (1) AU723766B2 (hu)
BE (1) BE1009969A3 (hu)
BG (1) BG63396B1 (hu)
BR (1) BR9707080A (hu)
CA (1) CA2244154C (hu)
CZ (1) CZ292259B6 (hu)
DE (1) DE69701855T3 (hu)
DZ (1) DZ2170A1 (hu)
EA (1) EA000881B1 (hu)
ES (1) ES2148924T5 (hu)
HR (1) HRP970047B1 (hu)
HU (1) HU229149B1 (hu)
IL (2) IL125396A (hu)
MY (1) MY116847A (hu)
NO (2) NO318952B1 (hu)
PL (1) PL186797B1 (hu)
PT (1) PT876410E (hu)
RO (1) RO119887B1 (hu)
SK (1) SK284350B6 (hu)
TR (1) TR199801423T2 (hu)
TW (1) TW326048B (hu)
UA (1) UA63900C2 (hu)
WO (1) WO1997027229A1 (hu)
YU (1) YU49136B (hu)
ZA (1) ZA97449B (hu)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE1009969A3 (fr) * 1996-01-25 1997-11-04 Solvay Procede pour la polymerisation en suspension aqueuse du chlorure de vinyle a l'intervention de peroxydicarbonates de dialkyle.
BE1011295A3 (fr) * 1997-07-22 1999-07-06 Solvay Solution organique de peroxydicarbonate de dialkyle, procede pour l'obtenir, preparation de polymeres halogenes a l'intervention de celle-ci et polymeres halogenes obtenus.
US6433208B1 (en) * 1999-11-04 2002-08-13 Oxy Vinyls Lp Method for producing stable, dilute, aqueous, emulsified peroxydicarbonates by homogenization
US6995221B2 (en) * 1999-11-04 2006-02-07 Oxy Vinyls, L.P. Method for producing organic peroxides and their use in the radical polymerization of monomers
US6846888B2 (en) * 2001-02-01 2005-01-25 Atofina Chemicals, Inc. Stabilized organic peroxydicarbonate compositions
MXPA03008566A (es) 2001-03-23 2003-12-08 Akzo Nobel Nv Emulsiones acuosas de peroxido organico estables durante el almacenamiento.
PL1593695T3 (pl) * 2004-05-05 2008-11-28 Vestolit Gmbh & Co Kg Sposób wytwarzania polimerów i kopolimerów
EP1849804A1 (en) * 2006-04-27 2007-10-31 Arkema France Process of free-radical polymerization or crosslinking in the presence of an organic peroxide by an ex situ process
EP1852418A1 (en) 2006-04-27 2007-11-07 Arkema France Process for synthesizing selected organic peroxides
CN101230770B (zh) * 2007-01-22 2010-12-01 优护国际企业股份有限公司 具寻码功能的两用号码锁
FR2968660B1 (fr) * 2010-12-14 2014-03-07 Solvay Procede de preparation d'une solution organique d'un peroxydicarbonate de dialkyle
FR2984331A1 (fr) * 2011-12-15 2013-06-21 Solvay Procede de preparation d'une solution organique d'un peroxydicarbonate de dialkyle

Family Cites Families (31)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE118608C (hu)
US2370588A (en) * 1942-10-22 1945-02-27 Pittsburgh Plate Glass Co Organic percarbonates
AT243234B (de) 1962-10-06 1965-10-25 Hoechst Ag Verfahren zur Herstellung von Lösungen von Peroxydikohlensäureestern
NL302390A (hu) * 1962-12-22
DE1259325B (de) * 1964-05-22 1968-01-25 Hoechst Ag Verfahren zur kontinuierlichen Herstellung von Loesungen von Peroxydikohlensaeureestern
GB1107956A (en) * 1966-02-28 1968-03-27 Noury & Van Der Lande Improvements in or relating to organic peroxydicarbonates
IL29131A (en) * 1967-12-14 1971-01-28 Kreisel M Process for the polymerization of vinyl compounds
BE791488A (fr) * 1971-11-18 1973-05-16 Rhone Progil Procede de preparation en continu de peroxydes
US3799916A (en) * 1972-06-19 1974-03-26 Air Prod & Chem Vinyl chloride based polymers prepared by in-situ initiators in acid medium
JPS4997882A (hu) * 1973-01-08 1974-09-17
FR2241566B1 (hu) 1973-04-03 1978-02-10 Rhone Progil
US3935243A (en) * 1973-09-17 1976-01-27 The Dow Chemical Company Method for preparing polyperoxydicarbonate esters
FR2253760B1 (hu) 1973-12-05 1976-10-08 Solvay
US3950375A (en) 1973-12-10 1976-04-13 Pennwalt Corporation Continuous manufacture of peroxydicarbonates
DD118608A1 (hu) 1975-04-14 1976-03-12
NO761321L (hu) * 1975-07-30 1977-02-01 Continental Oil Co
JPS52142792A (en) * 1976-05-25 1977-11-28 Kureha Chem Ind Co Ltd Suspension polymerization of vinyl chloride
JPS584933B2 (ja) * 1978-05-31 1983-01-28 呉羽化学工業株式会社 可塑化塩化ビニリデン↓−塩化ビニル系共重合体の製造法
JPS559067A (en) * 1978-06-30 1980-01-22 Ppg Industries Inc Manufacture of peroxydicarbonates
SE7907690L (sv) 1979-10-05 1981-03-18 Ceskoslovenska Akademie Ved Sett att framstella inre mjukad polyvinylklorid
JPS5887101A (ja) 1981-11-18 1983-05-24 Kayaku Nuurii Kk エチレン系不飽和単量体の重合用組成物
JPS58103357A (ja) * 1981-12-14 1983-06-20 Nippon Oil & Fats Co Ltd ジイソプロピルペルオキシジカ−ボネ−トの製造方法
CA1207489A (en) * 1982-03-16 1986-07-08 Kazuhiko Kanki Resin composition suitable for use in medical devices
US4584142A (en) * 1983-11-03 1986-04-22 Ppg Industries, Inc. Alkyl percarbonates
US4590008A (en) * 1984-06-07 1986-05-20 Ppg Industries, Inc. Novel organic peroxydicarbonates
JP3003247B2 (ja) * 1991-02-28 2000-01-24 日本ゼオン株式会社 電子線架橋性プラスチゾル
JPH07188489A (ja) * 1993-11-22 1995-07-25 Sumitomo Chem Co Ltd 粉末成形用塩化ビニル系樹脂組成物及びその製造方法
US5548046A (en) * 1994-02-16 1996-08-20 Elf Atochem North America, Inc. Stabilized dialkyl peroxydicarbonate compositions and their uses
JPH0812708A (ja) * 1994-06-29 1996-01-16 Sumitomo Chem Co Ltd 塩化ビニル系重合体の製造方法
BE1009969A3 (fr) * 1996-01-25 1997-11-04 Solvay Procede pour la polymerisation en suspension aqueuse du chlorure de vinyle a l'intervention de peroxydicarbonates de dialkyle.
BE1011294A3 (fr) * 1997-07-22 1999-07-06 Solvay Solution organique de peroxydicarbonate de dialkyle, procede pour l'obtenir, preparation de polymeres halogenes a l'intervention de celle-ci et polymeres halogenes obtenus.

Also Published As

Publication number Publication date
AU723766B2 (en) 2000-09-07
CA2244154A1 (fr) 1997-07-31
ES2148924T3 (es) 2000-10-16
SK98898A3 (en) 2000-02-14
YU49136B (sh) 2004-03-12
EP0876410B1 (fr) 2000-05-03
CZ237098A3 (cs) 1998-12-16
NO328156B1 (no) 2009-12-21
JP2007262080A (ja) 2007-10-11
TW326048B (en) 1998-02-01
HUP9900981A3 (en) 2003-12-29
EA000881B1 (ru) 2000-06-26
US6258906B1 (en) 2001-07-10
NO20035017L (no) 1998-09-24
RO119887B1 (ro) 2005-05-30
IL137055A0 (en) 2001-06-14
DE69701855D1 (de) 2000-06-08
DE69701855T3 (de) 2012-04-19
HRP970047B1 (en) 2002-02-28
BR9707080A (pt) 1999-03-23
EP0876410B2 (fr) 2011-08-17
AR017595A2 (es) 2001-09-12
CA2244154C (fr) 2007-01-09
BE1009969A3 (fr) 1997-11-04
ATE192460T1 (de) 2000-05-15
US20010031846A1 (en) 2001-10-18
KR19990082020A (ko) 1999-11-15
US6617408B2 (en) 2003-09-09
BG102649A (en) 1999-03-31
BG63396B1 (bg) 2001-12-29
MY116847A (en) 2004-04-30
KR20040091624A (ko) 2004-10-28
EP0876410A1 (fr) 1998-11-11
PT876410E (pt) 2000-10-31
US20040048995A1 (en) 2004-03-11
NO983430L (no) 1998-09-24
DZ2170A1 (fr) 2002-12-01
US6878840B2 (en) 2005-04-12
IL137055A (en) 2004-07-25
ZA97449B (en) 1998-07-21
CN1214703A (zh) 1999-04-21
TR199801423T2 (xx) 1998-10-21
IL125396A (en) 2003-05-29
AU1442497A (en) 1997-08-20
CN1267459C (zh) 2006-08-02
CN1515595A (zh) 2004-07-28
HUP9900981A2 (hu) 1999-07-28
NO983430D0 (no) 1998-07-24
CZ292259B6 (cs) 2003-08-13
AR006753A1 (es) 1999-09-29
UA63900C2 (uk) 2004-02-16
DE69701855T2 (de) 2000-11-30
IL125396A0 (en) 1999-03-12
CN1132859C (zh) 2003-12-31
NO318952B1 (no) 2005-05-30
WO1997027229A1 (fr) 1997-07-31
SK284350B6 (sk) 2005-02-04
KR100476175B1 (ko) 2005-07-07
EA199800653A1 (ru) 1999-02-25
JP2009287029A (ja) 2009-12-10
JP4889837B2 (ja) 2012-03-07
YU2297A (sh) 1999-06-15
NO20035017D0 (no) 2003-11-12
JP2000504365A (ja) 2000-04-11
JP4291378B2 (ja) 2009-07-08
HRP970047A2 (en) 1998-04-30
ES2148924T5 (es) 2012-01-10
PL186797B1 (pl) 2004-02-27
PL328268A1 (en) 1999-01-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4291378B2 (ja) ジアルキルパーオキシジカーボネート溶液の製造方法
JP6199336B2 (ja) ジアシルパーオキサイドを含む重合化方法
GB2026478A (en) Process for producing alkali metal salts of aryl pyruvic acids
EP0271462B1 (en) Peresters, their preparation and use as polymerization initiators
JP3261557B2 (ja) 塩化ビニル系重合体の製造方法
JP3707518B2 (ja) 塩化ビニル系重合体の製造方法
JP3900648B2 (ja) 塩化ビニル系重合体の製造方法
HRP980412A2 (en) Organic dialkyl peroxydicarbonate solution, method for obtaining the same and preparation of halogenated polymers using organic solution and obtained halogenated polymers
JPH0649106A (ja) 塩化ビニル系重合体の製造方法